PDA

View Full Version : Eddie Herr 2007



ovb
21st October 2007, 23:17
Peste o luna incepe Eddie Herr 2007. S-au facut publice listele de inscrisi pe site-ul turneului, www.eddieherr.com
Daca am vazut bine, cred ca avem reprezentanti la fiecare din cele 4 categorii de varsta, baieti si fete, - mai putin la baieti 12 ani, daca nu gresesc - iar lor li se mai pot adauga destul de multi copii de origine romana care insa au domiciliul in Canada, Statele Unite sau alte tari.
Anul trecut, pe cel 8 tablouri principale de simplu am avut o finalista (Carstea, U18) in rest cam putin, Luncanu in primii 16 daca nu gresesc (el in schimb a reusit mai sa castige Orange Bowl !). Previziuni pentru anul acesta?

Cipri
21st October 2007, 23:40
Peste o luna incepe Eddie Herr 2007. S-au facut publice listele de inscrisi pe site-ul turneului, www.eddieherr.com
Daca am vazut bine, cred ca avem reprezentanti la fiecare din cele 4 categorii de varsta, baieti si fete, - mai putin la baieti 12 ani, daca nu gresesc - iar lor li se mai pot adauga destul de multi copii de origine romana care insa au domiciliul in Canada, Statele Unite sau alte tari.
Anul trecut, pe cel 8 tablouri principale de simplu am avut o finalista (Carstea, U18) in rest cam putin, Luncanu in primii 16 daca nu gresesc (el in schimb a reusit mai sa castige Orange Bowl !). Previziuni pentru anul acesta?
Participanti romani ???
Mai e pana in noiembrie cand se desemneaza jucatorii ca sa ne dam cu pareri ...

Optimistul
22nd October 2007, 12:22
Pe site apare ca listele de inscriere s-au inchis pe 10 oct. asa ca numai pot aparea si alti jucatori .
Sunt juniori inscrisi pe care-i stiu cum joaca de slab ,si nu inteleg parintii lor de ce se deplaseaza pana in Florida daca copii lor n-au confirmat nici macar la nationale noastre,numai spun la nivel european ...
Cele mai tari concursuri de juniori sunt in Europa si nu cred ca merita efortul asta de-a traversa oceanul ca sa-ti verifici pozitia internationala .

printulmiskin
22nd October 2007, 13:44
POate vor sa fie remarcati de Bolletieri..

ovb
22nd October 2007, 23:26
Participanti romani ???
Mai e pana in noiembrie cand se desemneaza jucatorii ca sa ne dam cu pareri ...

www.eddieherr.com si de acolo mai ai un link catre fiecare grupa de varsta, baieti si fete. Ca sa te iert, astept pronosticurile tale :)

ovb
22nd October 2007, 23:33
Pe site apare ca listele de inscriere s-au inchis pe 10 oct. asa ca numai pot aparea si alti jucatori .
Sunt juniori inscrisi pe care-i stiu cum joaca de slab ,si nu inteleg parintii lor de ce se deplaseaza pana in Florida daca copii lor n-au confirmat nici macar la nationale noastre,numai spun la nivel european ...
Cele mai tari concursuri de juniori sunt in Europa si nu cred ca merita efortul asta de-a traversa oceanul ca sa-ti verifici pozitia internationala .

E adevarat ca exista cateva turnee puternice in Europa la care vin delegatii ale asociatiilor continentale din America de Nord, America de Sud si Asia, dar la Eddie Herr si Orange Bowl se cam aduna tot globul :)

Oricum, va fi - cred - o vesnica disputa intre europeni si ( mai ales) americani in ceea ce priveste calitatea turneelor intr-un continent vs. celalalt, fiecare parte sustinandu-si suprematia si invocand in cazul rezultatelor mai slabe in deplasare faptul ca "acolo" se joaca mai mult pe "cealalta" suprafata. Americanii vor critica zgura iar europenii hardcourt-urile. Dealtfel zguristii spanioli nu se prea inghesuie la Eddie Herr sau Orange Bowl...

Optimistul
23rd October 2007, 00:01
.... dar la Eddie Herr si Orange Bowl se cam aduna tot globul :)

Oricum, va fi - cred - o vesnica disputa intre europeni si ( mai ales) americani in ceea ce priveste calitatea turneelor intr-un continent vs. celalalt, ...

Se aduna tot globul dar nu si cei mai buni jucatori ...
Si pe rapida si pe zgura tot europenii sunt cei mai buni - verifica clasamentele la orice nivel ,seniori sau juniori.

ovb
13th November 2007, 23:28
...arunc din nou manusa, acum ca mai avem doar ceva mai mult de o saptamana pana la start. Si, ca sa prindeti ceva curaj, sar eu primul cu pronosticurile. Asadar, cred ca putem spera la semifinala/finala/victorie pe urmatoarele tablouri: fete 18 ani (Simona Halep, Alexandra Damaschin, Ioana Ivan), fete 12 ani (Ilinca Bercaru), baieti 14 ani (Ciprian Porumb). Am incredere ca am putea produce o surpriza si la baieti 18 ani (Robert Coman, Alin Constantin, Dragos Mirtea), cu toate ca aici vor fi jucatori extrem de puternici, enumar doar cativa: Berankis, Bhambri, Biryukov, Dimitrov, R. Harrison, Ignatik, Krajicek, Miccini, Gastao Elias, Tomic, Trombetta, Williams si, nu in ultimul rand, moldoveanul Albot. Acesta va fi, cu certitudine, un tablou extrem de puternic dar si atractiv cu cativa dintre viitori protagonisti ai circuitului ATP.
Oricum, de pe acum, bafta tuturor romanilor :yeah: !

Val
13th November 2007, 23:40
Am incredere ca am putea produce o surpriza si la baieti 18 ani (Robert Coman, Alin Constantin, Dragos Mirtea),

:happy:happy:happy Daca vreunul din astia trece de turul 2 eu ma impusc:D.
Alin Constantin e inscris la saptaminile viitoare la niste Futures-uri in Spania. Ar face bine sa lase turneele de juniori, are 17 ani si 11 luni. El vrea sa joace juniori pana la 25 de ani? Nu de alta, dar niciodata nu va face mare branza la turneele alea. E alt tenis. Nu de putine ori am auzit jucatoare de tenis care se temeau mai mult de turneele de juniori decat de cele de seniori.

ovb
13th November 2007, 23:44
:happy:happy:happy Daca vreunul din astia trece de turul 2 eu ma impusc:D.
Alin Constantin e inscris la saptaminile viitoare la niste Futures-uri in Spania. Ar face bine sa lase turneele de juniori, are 17 ani si 11 luni. El vrea sa joace juniori pana la 25 de ani? Nu de alta, dar niciodata nu va face mare branza la turneele alea. E alt tenis. Nu de putine ori am auzit jucatoare de tenis care se temeau mai mult de turneele de juniori decat de cele de seniori.

Val, da' esti rau, rau de tot! Si eu cred ca favoritii sunt ceilalti baieti insirati acolo, da' nu pot sa nu sper ca macar vreunul din romani se autodepaseste si da lovitura! Vorba aia, mai pierde si Federer, mai pierde si Djokovic...;)

Val
13th November 2007, 23:45
Asadar, cred ca putem spera la semifinala/finala/victorie pe urmatoarele tablouri: fete 18 ani (Simona Halep, Alexandra Damaschin, Ioana Ivan)

Simona e capabila sa bata pe toata lumea, asa ca are toate sansele sa faca o figura frumoasa. Alexandra are si ea mari sanse sa faca lucruri bune acolo. Imi place foarte mult cum gandeste fata asta si cum vede lucrurile:D. Despre Ioana nu stiu ce sa zic, prea mare branza nu a facut anul asta.

Val
13th November 2007, 23:49
Val, da' esti rau, rau de tot! Si eu cred ca favoritii sunt ceilalti baieti insirati acolo, da' nu pot sa nu sper ca macar vreunul din romani se autodepaseste si da lovitura! Vorba aia, mai pierde si Federer, mai pierde si Djokovic...;)

Nicio sansa, o sa fie un fiasco total turneul asta pt baieti. Sa dea Domnu sa dea lovitura, insa nu prea cred.
Singurul care putea da lovitura era Marius Copil, insa el joaca turnee de seniori (abia a implinit 17 ani), nu sta sa frece menta si sa risipeasca banii pe la turnee de juniori.

Optimistul
13th November 2007, 23:55
...arunc din nou manusa, acum ca mai avem doar ceva mai mult de o saptamana pana la start. Si, ca sa prindeti ceva curaj, sar eu primul cu pronosticurile. Asadar, cred ca putem spera la semifinala/finala/victorie pe urmatoarele tablouri: fete 18 ani (Simona Halep, Alexandra Damaschin, Ioana Ivan), fete 12 ani (Ilinca Bercaru), baieti 14 ani (Ciprian Porumb). Am incredere ca am putea produce o surpriza si la baieti 18 ani (Robert Coman, Alin Constantin, Dragos Mirtea), cu toate ca aici vor fi jucatori extrem de puternici, enumar doar cativa: Berankis, Bhambri, Biryukov, Dimitrov, R. Harrison, Ignatik, Krajicek, Miccini, Gastao Elias, Tomic, Trombetta, Williams si, nu in ultimul rand, moldoveanul Albot. Acesta va fi, cu certitudine, un tablou extrem de puternic dar si atractiv cu cativa dintre viitori protagonisti ai circuitului ATP.
Oricum, de pe acum, bafta tuturor romanilor :yeah: !

Hai sa te invat ceva : daca o sa vezi jucatori de peste 17 ani la turnee rezervate juniorilor de orice nivel sa sti ca acei jucatori sunt slabi si cauta sa mai prinda ce mai pot, pana vor fi fortati sa joace la seniori .
Orice jucator de 16-17 ani care se respecta joaca in pro ,de aceea categoria de 18 ani e cea mai slaba pt. ca cei mai buni sunt de mult plecati ...

ovb
13th November 2007, 23:56
Eu le tin pumnii tuturor, oricum.

Ar mai fi la baieti 16 ani Mihai Valentin (MD) si Lucian Gheorghe (Q). Nu stiu ce sa zic, in mod curios Gheorghe e doar qualifier, dar cred ca va intra pe MD. Sunt insa si aici cativa jucatori buni, Almeida, Bashilashvili, Colella, Delgado, Filin, Sablic, Sarmiento, Stucchi si, in mare forma, sarbul Krajinovic, n-or sa aiba viata usoara ai nostri.

ovb
14th November 2007, 00:15
Hai sa te invat ceva : daca o sa vezi jucatori de peste 17 ani la turnee rezervate juniorilor de orice nivel sa sti ca acei jucatori sunt slabi si cauta sa mai prinda ce mai pot, pana vor fi fortati sa joace la seniori .
Orice jucator de 16-17 ani care se respecta joaca in pro ,de aceea categoria de 18 ani e cea mai slaba pt. ca cei mai buni sunt de mult plecati ...

In mare, cred ca trebuie sa-ti dau dreptate, dar poate totusi ar trebui luat fiecare caz in parte, Baghdatis de pilda - la repezeala doar exemplul asta imi vine in minte - a jucat juniori pana la 18 ani inclusiv si, incepand cu 15 ani, a cochetat cu futures-urile. A facut primul punct la 15 ani, la 16 ani a trecut un tur iar la 17 ani a ajuns o data in sferturi. De abia la 18 ani a reusit 4 victorii, inca o finala si trei sferturi de finala in futures-uri si primele rezultate mai bune in challenger-uri, dar asta in conditiile in care juca si juniori, cam castiga tot si asta-i dadea incredere.
Nu cred ca e rau sa joci juniori pana in ultimul moment in care regulamentul iti permite asta, important e sa folosesti succesul de aici in atacarea fara complexe a circuitului pro. Ceea ce n-a (prea) reusit Mergea, ca tot pomeneam de "clientul" lui de pe vremea junioratului, Baghdatis.

Val
14th November 2007, 00:20
In mare, cred ca trebuie sa-ti dau dreptate, dar poate totusi ar trebui luat fiecare caz in parte, Baghdatis de pilda - la repezeala doar exemplul asta imi vine in minte - a jucat juniori pana la 18 ani inclusiv si, incepand cu 15 ani, a cochetat cu futures-urile. A facut primul punct la 15 ani, la 16 ani a trecut un tur iar la 17 ani a ajuns o data in sferturi. De abia la 18 ani a reusit 4 victorii, inca o finala si trei sferturi de finala in futures-uri si primele rezultate mai bune in challenger-uri, dar asta in conditiile in care juca si juniori, cam castiga tot si asta-i dadea incredere.
Nu cred ca e rau sa joci juniori pana in ultimul moment in care regulamentul iti permite asta, important e sa folosesti succesul de aici in atacarea fara complexe a circuitului pro. Ceea ce n-a (prea) reusit Mergea, ca tot pomeneam de "clientul" lui de pe vremea junioratului, Baghdatis.

Ca tot veni vorba de baieti aia trei pe care i-am atacat putin. Ia uitate, la 17-18 ani ai lor nu sunt in stare sa prinda nici tabloul futures-urilor, nici macar pe cel al calificarilor cateodata. Baghdatis o fi jucat el pana la 18 ani, insa a castigat turnee de juniori. Ai nostri, nema, canci, nimik.

ovb
14th November 2007, 00:28
Ca tot veni vorba de baieti aia trei pe care i-am atacat putin. Ia uitate, la 17-18 ani ai lor nu sunt in stare sa prinda nici tabloul futures-urilor, nici macar pe cel al calificarilor cateodata. Baghdatis o fi jucat el pana la 18 ani, insa a castigat turnee de juniori. Ai nostri, nema, canci, nimik.

Val, tu tii cu ursu'?

luma
14th November 2007, 00:31
Nu, e doar realist.:)

Val
14th November 2007, 00:47
Val, tu tii cu ursu'?

Daca vreunu dintre ei realiza ceva cat de cat datator de speranta mai ziceam. Uite de Halep si Damaschin am vorbit foarte frumos, insa fetele astea au realizat cate ceva pana acum. E normal sa sper si sa-mi doresc ca ele sa faca treaba, mai ales ca le si cunosc cat de cat:D.
Uite, ca sa vezi ca nu am nimik cu baietii, Ciprian Porumb are rezultate foarte bune la categoria lui de varsta si are un potential interesant. Cineva care sa pricepe foarte bine la tenis mi-a spus ca Porumb jr e foarte talentat si ca daca e serios poate realiza lucruri frumoase. Acea persoana a prezis acum 5 ani ca Djokovic va ajunge in primii 10. Si nu s-a inselat deloc.

Optimistul
14th November 2007, 10:00
In mare, cred ca trebuie sa-ti dau dreptate, dar poate totusi ar trebui luat fiecare caz in parte, Baghdatis de pilda - la repezeala doar exemplul asta imi vine in minte - a jucat juniori pana la 18 ani inclusiv si, incepand cu 15 ani, a cochetat cu futures-urile. A facut primul punct la 15 ani, la 16 ani a trecut un tur iar la 17 ani a ajuns o data in sferturi. De abia la 18 ani a reusit 4 victorii, inca o finala si trei sferturi de finala in futures-uri si primele rezultate mai bune in challenger-uri, dar asta in conditiile in care juca si juniori, cam castiga tot si asta-i dadea incredere.
Nu cred ca e rau sa joci juniori pana in ultimul moment in care regulamentul iti permite asta, important e sa folosesti succesul de aici in atacarea fara complexe a circuitului pro. Ceea ce n-a (prea) reusit Mergea, ca tot pomeneam de "clientul" lui de pe vremea junioratului, Baghdatis.

Baghdatis a fost tinut la juniori pana la 18 ani pe post de reclama pt. academia lui Mourtatoglu ca sa aduca fraieri in aceasta academie , cum se intampla si cu alti juniori talentati gen Silva carora li se face reclama excesiva de la varsta de 5 ani .
Bine ca s-a despartit in vara asta de serviciile aduse de un antrenor al acad. M. ca o luase rau la vale ...

ovb
14th November 2007, 21:32
Baghdatis a fost tinut la juniori pana la 18 ani pe post de reclama pt. academia lui Mourtatoglu ca sa aduca fraieri in aceasta academie , cum se intampla si cu alti juniori talentati gen Silva carora li se face reclama excesiva de la varsta de 5 ani .
Bine ca s-a despartit in vara asta de serviciile aduse de un antrenor al acad. M. ca o luase rau la vale ...

Nu stiam de schimbarea de antrenor. Oricum, pe site-ul Mouratoglu, tot Baghdatis ramane vioara intai. E adevarat insa ca mai apar o gramada de copii/juniori care la ce talent aveau + "slefuirea" lui Mouratoglu ar fi trebuit sa realizeze mai mult pana acum, dar asta nu s-a prea intamplat, vezi Barry, Olivo, Lavie. Pana-i merge omului numai pe imaginea lui Baghdatis...

ovb
14th November 2007, 21:35
Daca vreunu dintre ei realiza ceva cat de cat datator de speranta mai ziceam. Uite de Halep si Damaschin am vorbit foarte frumos, insa fetele astea au realizat cate ceva pana acum. E normal sa sper si sa-mi doresc ca ele sa faca treaba, mai ales ca le si cunosc cat de cat:D.
Uite, ca sa vezi ca nu am nimik cu baietii, Ciprian Porumb are rezultate foarte bune la categoria lui de varsta si are un potential interesant. Cineva care sa pricepe foarte bine la tenis mi-a spus ca Porumb jr e foarte talentat si ca daca e serios poate realiza lucruri frumoase. Acea persoana a prezis acum 5 ani ca Djokovic va ajunge in primii 10. Si nu s-a inselat deloc.

Asa mai vii de-acasa :)
In concluzie, in afara de baieti 18 suntem in mare de acord ca putem obtine niste rezultate bune la turneul asta.
N-ai zis nimic de baietii de 16. Ce-i drept, nici eu nu prea ma incumet la un pronostic. totusi ar fi si aici o sansa, tocmai pentru ca varfurile de la 16 s-au dus la 18, asa cum zicea si Optimistul.

Val
14th November 2007, 21:59
Asa mai vii de-acasa :)
In concluzie, in afara de baieti 18 suntem in mare de acord ca putem obtine niste rezultate bune la turneul asta.
N-ai zis nimic de baietii de 16. Ce-i drept, nici eu nu prea ma incumet la un pronostic. totusi ar fi si aici o sansa, tocmai pentru ca varfurile de la 16 s-au dus la 18, asa cum zicea si Optimistul.

Zi-mi si mie te rog pe cei care participa la 16 ani, baieti si fete. Eu nu pot sa deschid entry-listul.

Optimistul
14th November 2007, 23:25
Uite, ca sa vezi ca nu am nimik cu baietii, Ciprian Porumb are rezultate foarte bune la categoria lui de varsta si are un potential interesant. Cineva care sa pricepe foarte bine la tenis mi-a spus ca Porumb jr e foarte talentat si ca daca e serios poate realiza lucruri frumoase. Acea persoana a prezis acum 5 ani ca Djokovic va ajunge in primii 10. Si nu s-a inselat deloc.
Asa a fost si Alin Constantin la 14 ani ...
Eu l-am vazut pe Cipri anul trecut si nu m-a impresionat atat de mult . Sper sa fi progresat atat incat sa se adevereasca prorocia si nu glumesc cand spun asta ,ca doar si eu sunt roman .
Cine e prorocul ?

Nu stiam de schimbarea de antrenor. Oricum, pe site-ul Mouratoglu, tot Baghdatis ramane vioara intai. E adevarat insa ca mai apar o gramada de copii/juniori care la ce talent aveau + "slefuirea" lui Mouratoglu ar fi trebuit sa realizeze mai mult pana acum, dar asta nu s-a prea intamplat, vezi Barry, Olivo, Lavie. Pana-i merge omului numai pe imaginea lui Baghdatis...
Compania Mouratoglu este o adevarata industrie de facut bani de la oricine care vrea sa fie testat pt. 1400 euro pe saptamana . Calculati 50 copii/luna si veti vedea ca el castiga numai din testari 70 000 euro . De aceea are nevoie de reclama ...

ovb
14th November 2007, 23:44
Zi-mi si mie te rog pe cei care participa la 16 ani, baieti si fete. Eu nu pot sa deschid entry-listul.

Ramona Costea la fete si Mihai Valentin la baieti, ambii pe MD. Mai sunt Lucian Gheorghe si Sebastian Padure in calificari si inca doi baieti, Teodor Anghel si Paul Popescu, sunt alternates

ovb
15th November 2007, 00:15
Asa a fost si Alin Constantin la 14 ani ...
Eu l-am vazut pe Cipri anul trecut si nu m-a impresionat atat de mult . Sper sa fi progresat atat incat sa se adevereasca prorocia si nu glumesc cand spun asta ,ca doar si eu sunt roman .
Cine e prorocul ?


Compania Mouratoglu este o adevarata industrie de facut bani de la oricine care vrea sa fie testat pt. 1400 euro pe saptamana . Calculati 50 copii/luna si veti vedea ca el castiga numai din testari 70 000 euro . De aceea are nevoie de reclama ...

M-am uitat un pic prin arhiva tenniseurope.org si pe Alin Constantin l-am gasit abia al 23-lea in anul cand a implinit 14 ani. A terminat in schimb al 7-lea la 16 ani in 2005. Ciprian a terminat anul acesta primul la Under 14 si a fost campion european, ceea ce in istoria competitiei a mai reusit - la aceasta categorie - un singur roman, Razvan Sabau. Ce-i drept, continuarea nu a fost foarte fericita in cazul lui Razvan :(
Revenind la Cip, anul acesta n-a fost unul rau pentru el nici la Under 16. In tara a luat bronzul la nationale la simplu si argint la dublu iar recent, in Elvetia, la un turneu ETA de cat. a 2-a, cu jucatori nascuti '92 si mai tineri, a facut finala.


Ca sistem nu e neaparat rau gandit, pentru ca pe de alta parte celor intrati in academie el le suporta toate cheltuielile (cazare, masa, transport la concursuri , antrenor, medic, psiholog, nutritionist) urmand ca apoi, de la cei care reusesc sa si castige bani din tenis sa recupereze o parte sub forma de procent din incasari. E totusi o loterie, unde mai pui ca 50 de copii lunar mi se pare un pic cam mult. Poate sunt luni de varf dar sa ai constant numarul asta de pretendenti...Ar fi interesant de stiut cat a primit, de pilda, de la Baghdatis. 20% - e mult, e putin? - ar insemna aproape 500 000 dolari, conform sumelor de pe atptennis.com iar asta doar din prizemoney.

Optimistul
15th November 2007, 08:59
M-am uitat un pic prin arhiva tenniseurope.org si pe Alin Constantin l-am gasit abia al 23-lea in anul cand a implinit 14 ani. A terminat in schimb al 7-lea la 16 ani in 2005. Ciprian a terminat anul acesta primul la Under 14 si a fost campion european, ceea ce in istoria competitiei a mai reusit - la aceasta categorie - un singur roman, Razvan Sabau. Ce-i drept, continuarea nu a fost foarte fericita in cazul lui Razvan :(
Revenind la Cip, anul acesta n-a fost unul rau pentru el nici la Under 16. In tara a luat bronzul la nationale la simplu si argint la dublu iar recent, in Elvetia, la un turneu ETA de cat. a 2-a, cu jucatori nascuti '92 si mai tineri, a facut finala.


Ca sistem nu e neaparat rau gandit, pentru ca pe de alta parte celor intrati in academie el le suporta toate cheltuielile (cazare, masa, transport la concursuri , antrenor, medic, psiholog, nutritionist) urmand ca apoi, de la cei care reusesc sa si castige bani din tenis sa recupereze o parte sub forma de procent din incasari. E totusi o loterie, unde mai pui ca 50 de copii lunar mi se pare un pic cam mult. Poate sunt luni de varf dar sa ai constant numarul asta de pretendenti...Ar fi interesant de stiut cat a primit, de pilda, de la Baghdatis. 20% - e mult, e putin? - ar insemna aproape 500 000 dolari, conform sumelor de pe atptennis.com iar asta doar din prizemoney.

Intr-adevar , luind in considerare rezultatele , Cipri este peste Alin .
Sa-ti mai spun ceva ,drumul pana la o maturitate in pro e mai lung la baieti decat la fete cu 2-4 ani ,asa ca nu se pot anticipa de acum rezultate f. bune in pro luind in considerare cele actuale . De un lucru sunt sigur : va fi cel mai bun jucator roman din generatia lui
Sistemul lui Mouratoglu este sa fie f. atractiv pt. oricine ,pt. a putea atrage fraieri cat mai multi, ca de rezultate la jucatorii care-i are acolo nu poate fi vorba si se poate vedea in clasamente ...

Val
15th November 2007, 14:07
Cine e prorocul ?

Unul dintre cei mai buni jucatori de tenis romani:D.

Val
15th November 2007, 16:28
Ramona Costea la fete si Mihai Valentin la baieti, ambii pe MD. Mai sunt Lucian Gheorghe si Sebastian Padure in calificari si inca doi baieti, Teodor Anghel si Paul Popescu, sunt alternates

Ramona Costea e abia a 11-a la categ 16 ani in Romania, atat stiu de ea.
Mihai Valentin e al doilea la 16 ani in Romania, insa prea mare branza nu a facut nici el anul asta, a castigat un turneu de dublu la juniori, in rest, nimik notabil.

ovb
17th November 2007, 15:06
:happy:happy:happy Daca vreunul din astia trece de turul 2 eu ma impusc:D.
Alin Constantin e inscris la saptaminile viitoare la niste Futures-uri in Spania. Ar face bine sa lase turneele de juniori, are 17 ani si 11 luni. El vrea sa joace juniori pana la 25 de ani? Nu de alta, dar niciodata nu va face mare branza la turneele alea. E alt tenis. Nu de putine ori am auzit jucatoare de tenis care se temeau mai mult de turneele de juniori decat de cele de seniori.

Alin a fost qualifier la ambele turnee, a ajuns de fiecare data pe tablou. La primul a batut in turul 1 un alt qualifier, dar apoi a pierdut la viitorul finalist. LA al doile a turneu a fost mai ghinionist, a picat in primul tur - si a pierdut - la viitorul castigator :(

ovb
23rd November 2007, 20:26
In seara asta aflam primele rezultate ale romanilor din calificari.
Mirtea s-a retras - stie cineva de ce? - iar la baieti 14 ani Silviu Stefan l-a batut in primul tur pe unul Bye, da' nu zice nici scoru' nici din ce tara e :D

Bafta tuturor romanilor!

ovb
23rd November 2007, 20:42
baieti 14 ani turul 1 calificari:

Vlad Dobre-Dominic Cotrone 1-6, 0-6 :(

carbu
23rd November 2007, 21:06
In seara asta aflam primele rezultate ale romanilor din calificari.
Mirtea s-a retras - stie cineva de ce? - iar la baieti 14 ani Silviu Stefan l-a batut in primul tur pe unul Bye, da' nu zice nici scoru' nici din ce tara e :D

Bafta tuturor romanilor!

Asta e de departe cel mai "tare" post pe care l-am citit de pe forumurile de tenis. Poanta o fi fost involuntara?
Nu-mi vine a crede.

ovb
23rd November 2007, 21:15
Carbule, ma dezamagesti ;)

Speram ca ranjetul pus dupa stire sa fie suficient de explicativ.
Oi fi eu incepator, da' numa pe site nu si intr-ale tenisului. Nu-i bai, nota 10 pentru spiritul de observatie :ok:

Optimistul
23rd November 2007, 23:04
Daca ghiceste cineva din ce tara este juniorul Bye primeste un premiu !
Daca mai afla si scorul , e un geniu ....

ovb
24th November 2007, 09:17
Optimistule, eu dublez premiul, intrucat acest Bye apare pe mai multe tablouri, chiar si pe cele de fete :groggy:
Pana una-alta, sa mai consemnam niste rezultate din primul tur de calificari:
baieti 16 (1) Harry Fowler d. Lucian Gheorghe 6-2;6-3 :(
Sebastian Padure d. (2) Ian Uriguen 6-2;6-1 :ok:
Bafta celor ramasi in cursa!

cata_nike
24th November 2007, 10:20
pe ce site sunt rezultatele ?

Optimistul
24th November 2007, 10:30
Optimistule, eu dublez premiul, intrucat acest Bye apare pe mai multe tablouri, chiar si pe cele de fete :groggy:
Pana una-alta, sa mai consemnam niste rezultate din primul tur de calificari:
baieti 16 (1) Harry Fowler d. Lucian Gheorghe 6-2;6-3 :(
Sebastian Padure d. (2) Ian Uriguen 6-2;6-1 :ok:
Bafta celor ramasi in cursa!

Hai ca esti amuzant ! Nu vreau sa fac misto de tine, pt. ca se pare n-ai fost prin turnee nici ca spectator .
"Bye" inseamna tur liber . Adica jucatorul trece in urmatoarea faza fara sa-si faca macar incalzirea ...
Sunt curios daca va trece vre-un roman macar 3 tururi ....
Diferenta intre tenisul romanesc si cel de afara se mareste de la an la an ,tocmai pt. ca ei se specializeaza din ce in ce mai mult iar noi batem pasul pe loc .

Optimistul
24th November 2007, 10:39
pe ce site sunt rezultatele ?

Aici ai toate tablourile : http://www.tennisinformation.com/tourny/5/1/7/7/4/7/9/draws.asp

ovb
24th November 2007, 12:15
Hai ca esti amuzant ! Nu vreau sa fac misto de tine, pt. ca se pare n-ai fost prin turnee nici ca spectator .
"Bye" inseamna tur liber . Adica jucatorul trece in urmatoarea faza fara sa-si faca macar incalzirea ...
Sunt curios daca va trece vre-un roman macar 3 tururi ....
Diferenta intre tenisul romanesc si cel de afara se mareste de la an la an ,tocmai pt. ca ei se specializeaza din ce in ce mai mult iar noi batem pasul pe loc .

Se pare ca nu savuram acelasi tip de glume si nici macar emoticons-urile nu le percepem la fel. Ceva mai sus, ii explicasem lui Carbu ca glumisem cu "bye" dar probabil n-ai citit atent acel mesaj. Sau nici acolo nu m-am facut suficient de bine inteles.
Tenis nu am practicat, am fost in schimb jucator de tenis de masa, de performanta, asa ca tablourile de concurs imi sunt mai mult decat familiare inca din copilarie. Si daca ne vom cunoaste vreodata ai sa ramai surprins cat de multe stiu si despre tenis :ok:
Oricum, nu e nici o suparare, hai sa ne intoarcem la rezultate, ca ne indepartam de topic.
Hai ai nostri!

Cipri
24th November 2007, 19:39
aahahahhahahahahahahah
cum sa nu sti ce inseamna bye ? :-??
Cu timpul se invata .. :)

ovb
25th November 2007, 15:15
noi rezultate:

MD, fete 12 ani: Ilinca Bercaru d. Olga Fridman 6-2;6-1 :ok:
calificari, baieti 14 ani, turul 2: Silviu Stefan nu s-a prezentat :headbang:
calificari, baieti 16 ani, turul 2: Sebastian Padure d. Nikola Dzaleta 7-6(4);6-4 :ok:

Optimistul
25th November 2007, 21:07
Se pare ca nu savuram acelasi tip de glume si nici macar emoticons-urile nu le percepem la fel. Ceva mai sus, ii explicasem lui Carbu ca glumisem cu "bye" dar probabil n-ai citit atent acel mesaj. Sau nici acolo nu m-am facut suficient de bine inteles.
Tenis nu am practicat, am fost in schimb jucator de tenis de masa, de performanta, asa ca tablourile de concurs imi sunt mai mult decat familiare inca din copilarie. Si daca ne vom cunoaste vreodata ai sa ramai surprins cat de multe stiu si despre tenis :ok:
Oricum, nu e nici o suparare, hai sa ne intoarcem la rezultate, ca ne indepartam de topic.
Hai ai nostri!
M-am mirat si eu ... Am vazut ca esti f. interesat de juniorii nostri si nu stiam ce sa mai cred ....


noi rezultate:

MD, fete 12 ani: Ilinca Bercaru d. Olga Fridman 6-2;6-1 :ok:
calificari, baieti 14 ani, turul 2: Silviu Stefan nu s-a prezentat :headbang:
calificari, baieti 16 ani, turul 2: Sebastian Padure d. Nikola Dzaleta 7-6(4);6-4 :ok:

Mai asteptam rezultate prin tine ,sper bune pt. ai nostrii .

ovb
25th November 2007, 22:36
Pai trebuie sa stam cu ochii pe juniori, pentru ca, din pacate, seniorii nu prea ne dau sperante pentru viitorul imediat.
Dupa Pavel si Hanescu, urmatorii 8 cei mai bine clasati romani ii gasim intre locurile 220 (Cruciat) si 480 (Apostu Efremov). Cu mentiunea ca dintre ei doar Cruciat si Gard si-au imbunatatit clasamentele, ceilalti (Apostu Efremov, Mergea, Craciun, Moraru, Crivoi, Ungur) fiind in scadere fata de cea mai buna pozitie ATP pe care au detinut-o. Mergea si Ungur au 22 de ani, Cruciat 24, Moraru si Crivoi 25, Gard 26, Craciun 27 iar Apostu Efremov 28. De-aceea cred ca incet-incet ar cam trebui sa ne punem sperantele in Luncanu, geenratia lui si cei mai tineri decat ei.

luma
25th November 2007, 22:39
Dar Luncanu nu confirma. Sincer, asteptam mai mult de la el!

ovb
25th November 2007, 22:58
Asa e, din pacate. Luncanu il batea exact acum un an pe mult mediatizatul Donald Young, la el acasa, in America, iar sfarsitul lui 2007 il gaseste pe Luncanu pe locul 591 iar pe Young in Top 100 ATP, mai exact pe 98. Incredibil!

luma
25th November 2007, 22:58
La asta ma gandeam si eu. Si repet obsesiv intrebarea: ce se intampla cu juniorii nostri?

ovb
25th November 2007, 23:13
Poate nu se aleg destul de bine primele turnee, in care sa poti sa acumulezi si incredere si, mai ales, puncte astfel incat incet-incet sa joci turnee de o valoare treptat mai ridicata de pe pozitii de favorit si implicit sa ai sanse mai mari pentru a ajunge in semifinala/finala. Cu siguranta lipsesc si antrenorii cu experienta la nivel de seniori si circuit ATP si cred ca asta e un motiv la fel de important in explicarea ratarii trecerii de la juniori la seniori a jucatorilor nostri, poate chiar mai important decat alegerea turneelor.

Optimistul
25th November 2007, 23:14
Ei stiu sa-si construiasca campionii pas cu pas ca au si cu ce si cu cine ,noi doar visam la campionii nostrii ....Asta e diferenta intre noi si ei .

luma
25th November 2007, 23:20
Da, dar parca ar amana sa faca pasul...parca s-ar complace sa joace vesnic la juniori? Apoi, se pierd in turnee obscure.
Drumul spre performanta nu-i unul simpli si investesti mai mult decat munca. Dar ca lipseste si cat lipseste sa faci pasul pe acest drum?

Val
25th November 2007, 23:48
Dar Luncanu nu confirma. Sincer, asteptam mai mult de la el!


Asa e, din pacate. Luncanu il batea exact acum un an pe mult mediatizatul Donald Young, la el acasa, in America, iar sfarsitul lui 2007 il gaseste pe Luncanu pe locul 591 iar pe Young in Top 100 ATP, mai exact pe 98. Incredibil!

Alex a realizat un sezon bunicel in circuitul Futures, e drept, nu a castigat nici un turneu, dar a fost destul de constant in rezultate.
Diferenta dintre el si Young e ca, americanii i-au dat o multime de wc lui Young in ultimii 3 ani (inclusiv US Open) si rezultatele incep sa apara. In schimb, Alex nu a primit wc nici macar pe tabloul turneelor Challenger de la noi, ca sa nu vorbim de Open Romania. E regretabil, pt ca ies unii in fata si spun ca ajuta tenismanii. Aiurea, nu fac mai nimik.
Alex e un tip serios si muncitor, eu am incredere ca el va realiza lucruri frumoase, insa trebuie sa avem rabdare. Sper sa-l vad la anu' in primii 300.

luma
25th November 2007, 23:50
Val, intreb si au ca tot nepriceputul: cat te mai ajuta federatia dupa ce treci la pro?

boboxxx
26th November 2007, 00:01
Val, intreb si au ca tot nepriceputul: cat te mai ajuta federatia dupa ce treci la pro?

Federatia poate da wild card doar la ce organizeaza ea, adica la futures. Cand avea nevoie anul trecut, Luncanu a primit suficiente ca sa poata progresa si sa faca puncte. Anul acesta a avut un clasament destul de bun ca sa nu ii mai trebuiasca wc.
La challengere se schimba problema. Toate sunt private, Mamaia-Trifu, Timisoara-Seracin, Brasov-Haradau si Bucuresti-Comanescu.

luma
26th November 2007, 00:06
De asta si intrebam...Credeam ca am priceput eu anapoda.
Sa inteleg ca pana la urma este vorba de spiritul romanesc, de intelegerea si sustinerea celor care se implica in organizarea turneelor?
In final, intrebarea ramane aceeasi: ce-i lipseste juniorului pentru a face pasul spre performanta?

Val
26th November 2007, 00:15
La challengere se schimba problema. Toate sunt private, Mamaia-Trifu, Timisoara-Seracin, Brasov-Haradau si Bucuresti-Comanescu.

Haradau e unul dintre cei pe care eu i-am auzit spunand ca face tot posibilul sa-l ajute pe Alex. La Brasov de ce l-a trimis in calificari? Pe tabloul de la Brasov s-au dat 4 wc (Copil, Tecau, Mergea si surpriza, un macaronar, Toressi, care a obtinut wc asa cum au obtinut "tenismanii" Doucas la Mamaia si Dotino la Timisoara). Sa nu le uitati numele, la anul o sa le vedeti iar mutrele la turneele astea, pt ca trebuie intr-un fel sau altul sa cotizeze la bugetul turneului sau la buzunarul organizatorilor.
Eu stiam ca turneul de la Brasov nu e privat, in fine, poate sti mai bine ca mine.
Eu nu zic sa-i ajute pe tenismani cu bani si alte chestii, dar macar un wc le-ar putea da celor mai talentati, pana cand acestia reusesc sa se puna cat de cat pe picioare.

Val
26th November 2007, 00:18
In final, intrebarea ramane aceeasi: ce-i lipseste juniorului pentru a face pasul spre performanta?

In Romania, aproape totul:mda:.

luma
26th November 2007, 00:29
Haradau e unul dintre cei pe care eu i-am auzit spunand ca face tot posibilul sa-l ajute pe Alex. La Brasov de ce l-a trimis in calificari? Pe tabloul de la Brasov s-au dat 4 wc (Copil, Tecau, Mergea si surpriza, un macaronar, Toressi, care a obtinut wc asa cum au obtinut "tenismanii" Doucas la Mamaia si Dotino la Timisoara). Sa nu le uitati numele, la anul o sa le vedeti iar mutrele la turneele astea, pt ca trebuie intr-un fel sau altul sa cotizeze la bugetul turneului sau la buzunarul organizatorilor.
Eu stiam ca turneul de la Brasov nu e privat, in fine, poate sti mai bine ca mine.
Eu nu zic sa-i ajute pe tenismani cu bani si alte chestii, dar macar un wc le-ar putea da celor mai talentati, pana cand acestia reusesc sa se puna cat de cat pe picioare.
Pai intelesesem de la Klaus ca prin State asa se practica. Oricum, acolo este cu totul alta organizare. Ideea este ca noi nu ne sprijinim talentele. Ca nu ne pasa. Ca dorim sa vedem doar rezultate bune si aruncam deseori cu piatra, fara sa stim cat se zbate, cat munceste si cate sacrificii face un jucator roman de tennis.

Optimistul
26th November 2007, 10:34
In final, intrebarea ramane aceeasi: ce-i lipseste juniorului pentru a face pasul spre performanta?
3 lucruri f. importante lipsesc :

1.O lege a sportului in care sa apara f. clar obligatiile si drepturile federatiei ,jucatorului si antrenorului ,asemanatoare celor cu tenis dezvoltat .
2.O lege a sponsorizarii care sa motiveze cu adevarat societatiile comerciale sa sponsorizeze sportivii .
3.Licentierea antrenorilor de catre federatie - asta poate sa intre in legea sportului

De ce nu se intampla punctul 1 si 3 ? Pt. ca asta ar distruge sistemul clientelar care se afla in federatie si printre asa zisii antrenori care incaseaza bani la greu fara ca parintele sa stie daca ii merita sau nu , deoarece federatia poate fi data atunci in judecata ca nu respecta legea .
Daca vreti putem discuta mai pe larg acest subiect f. important pt. viitorul tenisului in Romania.

Val, intreb si au ca tot nepriceputul: cat te mai ajuta federatia dupa ce treci la pro?
In mod normal federatia trebuie sa te ajute pana iti gasesti sponsori, firma de management . De la pro in sus doar sfaturile ,daca are cine sa le dea... Federatia trebuie sa se ocupe de juniori daca ai pretentii la pro...

QUOTE=luma;1697084]Pai intelesesem de la Klaus ca prin State asa se practica. Oricum, acolo este cu totul alta organizare. Ideea este ca noi nu ne sprijinim talentele. Ca nu ne pasa. Ca dorim sa vedem doar rezultate bune si aruncam deseori cu piatra, fara sa stim cat se zbate, cat munceste si cate sacrificii face un jucator roman de tennis.[/QUOTE]

Luma, toti fac sacrificii ,toti muncesc,numai ca unii le fac cu cap si etapizat iar altii munca patriotica ...Cum iti explici ca la noi oricine poate fi antrenor de tenis ,trebuie sa fi prezent la niste cursuri si sa dai un examen formal .
Licientierea este alta treaba pt. ca trebuie sa dai probe tehnice , teoretice si ce este mai important practice . Eu am vazut antrenor federal care nu stia nici sa tina racheta in mana si tu ai pretentia sa ai tenis ?
Am auzit de altul care fusese amenajator de terenuri pe la federatie, a urmat niste cursuri si a ajuns si asta antrenor federal .
Uitati-va numai la siteul federatiei cat de rar este upgradat , ce sa mai cerem noi top 20 -30 ?!
Numai un sistem sanatos poate promova valoarea ! Si acest sistem se poate naste doar prin LEGE ,nu prin vorbe ,ca sa poata fi luati la intrebari cei resposabili .

luma
26th November 2007, 11:19
Tu ai mare dreptate. Ma mahneste insa, sa vad oameni care stiu ce-i ala tenis, dar carora nu le pasa. Ma infurie de-a dreptul sa-i vad cum se aplauda, imbracandu-si gesturile marunte in fraza lungi si frumoase. Mare pacat...

Optimistul
26th November 2007, 14:34
Germania investeste f. mult ca sa aduca copii la tenis . Dupa retragerea lui Becker s-a constatat ca numarul copiilor care veneau la initiere a scazut dramatic . Care e cauza ? Copii au nevoie de un idol ! Daca nu e in sport sigur si-l vor gasi ei in alta parte ... Multe tari au adoptat sportul ca politica de stat pt. avea o po****tie sanatoasa, si se investesc miliarde in acest sens .Noi n-avem nici macar legea care sa favorizeze sportul de performanta .

ovb
26th November 2007, 21:00
Intre timp, parca in nota destul de sumbra in care a intrat discutia despre viitorul tenisului romanesc, nici rezultatele din America nu vin sa ne dea prea multe sperante:

12 ani fete, MD: turul 3, Alexandra Kiick d. Ilinca Bercaru 3-6;7-5;6-1, dupa ce in turul 2 Ilinca Bercaru d. Aissa Muamba 6-2;6-4
16 ani fete, MD: turul 1 Liana Todorova d. Ramona Costea 6-1;6-1
16 ani, baieti, calificari, turul3, ultimul: Juan Lizariturry d. Sebastian Padure 6-0;6-1

Totusi si o victorie, Ilinca Bercaru la dublu:
12 ani fete dublu MD: turul 2 Bercaru/Tabata d. Koulen/Suvorova 8-0

ovb
26th November 2007, 22:01
au mai jucat/joaca astazi dar inca nu s-au afisat rezultatele:

fete 18 ani, MD, turul 1: Kristina (Q) Mladenovic vs. Ioana Ivan
(12) Johanna Konta vs. Alexandra Damaschin
(8) Simona Halep vs. Karina Pimkina
dublu mixt, 12 ani, MD, turul 1: Bercaru/Clark vs. Corinteli/Liang
dublu fete, 12 ani, MD, turul 2: Park/Song vs. Bercaru/Tabata

Baietii ramasi in competitie debuteaza pe MD abia maine, Cornea si Porumb au avut tur liber pe tabloul de 14 ani iar Valentin Mihai joaca primul tur pe tabloul de 16 ani. La 18 ani, Alin Constantin si Robert Coman debuteaza tot marti. Tragere cu ghinion pentru Alin Constantin, a picat cu cehul Jebavy, nr.8 ITF

cata_nike
26th November 2007, 22:37
La 18 ani, Alin Constantin si Robert Coman debuteaza tot marti. Tragere cu ghinion pentru Alin Constantin, a picat cu cehul Jebavy, nr.8 ITF

cred ca alin il va invinge pe ceh

ovb
26th November 2007, 22:53
Doamne-ajuta! Da' usor sigur n-o sa-i fie, chiar daca Jebavy vine dupa niste turnee (2 futures-uri si un challenger, cel de la Bratislava) in care a luat-o in primul sau al doilea tur de calificari si poate e cu moralul usor zdruncinat...

ovb
27th November 2007, 08:38
in sfarsit, vesti mai bune, victoii pentru toate fetele de pe tabloul de 18 ani in primul tur:
(8) Simona Halep d. Karina Pimkina 6-2;6-0
Ioana Ivan d. Kristina (Q) Mladenovic 6-0;6-4
Alexandra Damaschin d. (12) Johanna Konta 6-4;6-1

Ilinca Bercaru a pierdut in primul tur al tabloului de dublu mixt, 12 ani:
Corinteli/Liang d. Bercaru/Clark 8-4
dar a intrat in sferturi la dublu fete:
Bercaru/Tabata d. Park/Song 8-4

Optimistul
27th November 2007, 11:08
Ti-am mai spus ca la 18 ani e mai usor de a accede, pt. ca fetele bune au plecat in pro . Poate o sa avem si noi aici o semifinalista macar .
Sunt f. curios sa stiu unde se va opri Cipri ...

ovb
27th November 2007, 22:16
se pare ca si americanii astia le calca pe urme fratilor care actualizeaza frt.ro ca altfel nu imi explic cum :drak: nu sunt in stare sa puna rezultatele in timp (cvasi)real

Nu apare (inca) pe site, dar Ciprian Porumb l-a invins in turul 2 pe libanezul - stabilit in SUA - Kamil Khalil. Din pacate, nu stiu scorul.

Optimistule, sa fim optimisti si sa speram ca pana la urma Cipri le va lua portocalele - cu tot cu bo(w)l - organizatorilor! La fel ca una din fetele de la 18 ani, Alexandra, Simona?

ovb
27th November 2007, 22:52
a aparut si scorul lui Cip cu Khalil: 6-0;6-1
Victor Cornea, din pacate, n-a reusit prea multe in meciul sau:
Jose Martinez d. Victor Cornea 6-2;6-3
Nici Alin Constantin n-a trcut de primul tur, dar el chiar a avut ghinion la tragerea la sorti: (3) Roman Jebavy d. Alin-Mihai Constantin 6-4;6-2
Cred ca aici e mana lui Val, ca sa i se adevereasca pronosticul din 13 noiembrie :D
:happy:happy:happyDaca vreunul din astia trece de turul 2 eu ma impusc.
Alin Constantin e inscris la saptaminile viitoare la niste Futures-uri in Spania. Ar face bine sa lase turneele de juniori, are 17 ani si 11 luni. El vrea sa joace juniori pana la 25 de ani? Nu de alta, dar niciodata nu va face mare branza la turneele alea. E alt tenis. Nu de putine ori am auzit jucatoare de tenis care se temeau mai mult de turneele de juniori decat de cele de seniori.

Nu apare inca rezultatul lui Coman, dupa cum nu apare nic rezultatul lui Valentin Mihai. Mai joaca si Ilinca Bercaru la dublu fete, 12 ani, pentru un loc in semi.

Optimistul
27th November 2007, 23:05
Si eu trag sperante la Cipri si la fete 18 ani ...
Vad ca vrei sa le luam toate portocalele !?

ovb
27th November 2007, 23:08
Tot, Optimistule, le lasam numai lamai si grapefruituri pe-acolo :D

ovb
28th November 2007, 22:58
cu ceva intarziere iata si cele mai recente rezultate pentru ai nostri:

fete 12 ani, dublu, sferturi: Maetschke/Mpassy-Nzoumba d. Bercaru/Tabata 8-6
baieti 16 ani, simplu, turul 1: (1) Julen Uriguen d. Valentin Mihai 6-2;6-0
baieti 14 ani, simplu, turul 3: (6) Ciprian Alexandru Porumb d. Denys Mylokostov 6-1;6-3 :ok:
Poate mai repede decat credeam au aparut problemele pentru fetele noastre de 18 ani...Noroc cu Simona;)

(8) Simona Halep d. Christina (WC) McHale 6-3;6-2
Alexandra (LL) Anghelescu d. Alexandra Damaschin 7-6(9);6-1
(9) Tamaryn Hendler d. Ioana Ivan 6-0;6-4

Pacat ca Alexandra Anghelescu nu reprezinta Romania... Si totusi, nu credeam ca Alexandra noastra va pierde la ea...Pacat!

Am ramas fara reprezentanti si la baietii de 18 ani...
turul 1 Robert Coman d. Jan Tavcar 6-2;3-6;6-4
turul 2 (9) Gastao Ministro Elias d. Robert Coman 4-6;6-3;6-2

Din nou pacat, era ceva deranj daca il scotea pe brazilian, e tare laudat acest Gastao Elias.

ovb
29th November 2007, 00:57
na, ca mi-am dat cu stangu in dreptu' si l-am naturalizat pe portughez, am facut brazilian din el! :rosu: Huo!

ovb
29th November 2007, 22:39
si-a mai trecut o zi...

fete 18 ani, simplu: (8) Simona Halep d. (10) Mallory Cecil 6-3;6-2
Simona a ajuns in sferturi
fete 18 ani, dublu: (6) Halep/Ivan d. Anghelescu/Moore 6-4;6-0
Ivakhnenko/Lytovchenko d. Damaschin/Lalami 7-5;7-6(5)
astea fiind rezultate din primul tur
baieti 14 ani, simplu: (6) Ciprian Alexandru Porumb d. (11) Aliaksandr Bulitski 6-3;6-4 si Cip a intrat si el in sferturi
baieti 18 ani, dublu: Dadic/Draganja d. Coman/Lajovic 6-0;6-3
Obry/Puget d. Constantin/Tavcar 6-3;6-1

Sper sa nu fi omis pe nimeni, dar se pare ca am ramas doar cu Simona si Ciprian in lupta, plus Ioana alaturi de Simona la dublu...Le tinem pumni!! :yeah:

Cipri
29th November 2007, 23:14
Sper ca Simona si C1P sa faca minim o finala :D
Au potential :)

Optimistul
29th November 2007, 23:18
Sper sa nu fi omis pe nimeni, dar se pare ca am ramas doar cu Simona si Ciprian in lupta, plus Ioana alaturi de Simona la dublu...Le tinem pumni!! :yeah:

Ti-am spus ca aici avem sanse ...Si Mona si Cipri pot castiga turneul !
Luati-le portocalele fratilor !

Optimistul
1st December 2007, 17:26
Din pacate Ciprian a pierdut in sferturi in 3 seturi la un american Newman .
Am ramas cu Simona in semifinala . Macar o portocala sa luam de la americanii astia ....

Optimistul
2nd December 2007, 11:25
A pierdut si Simona in semi de la Oudin tot in 3 seturi .
Cam asta e toata aventura romanilor de la Eddie Herr 2007 ...

Cipri
2nd December 2007, 19:19
BV CIPRIAN !
BV SIMONA !
E bn si asa :)

ovb
9th December 2007, 20:11
Salut!

Uite ca lipsesc si eu 10 zile si pe cand ma intorc dau de vesti proaste :(

Fruntea sus si sa nu ne pierdem rabdarea!

Optimistul
9th December 2007, 21:03
Sigur n-ai fost in coma alcoolica dupa infrangerea prea timpurie a lui Cip ?

ovb
10th December 2007, 22:28
O nu, sper ca asta sa se intample dupa Junior Orange Bowl si sa fie o coma ocazionata de o mare bucurie, chestie pe care ti-o doresc si tie dealtfel, ca un suporter declarat al tenisului romanesc in general, al celui juvenil in particular.
Oricum, sfertul de finala de la Eddie Herr nu a fost chiar un rezultat rau, in nici un caz unul care sa ma impinga spre gesturi extreme, dar, pe de alta parte, clasamentul FRT de azi, cu Cip pe locul 6, primul baiat dupa Pavel si Hanescu e deja un motiv suficient de bun sa ciocnim un pahar in cinstea lui, noi, toti cei care-l sustinem si simpatizam.

Hai noroc :bere:

PS Pentru toti vizitatorii threadului: indemnurile cu ciocnitul si - mai ales! -cele cu coma nu va sunt adresate daca aveti sub 18 ani si/sau sunteti sportiv de performanta. Altfel, :rosu:

Optimistul
10th December 2007, 23:56
O nu, sper ca asta sa se intample dupa Junior Orange Bowl si sa fie o coma ocazionata de o mare bucurie, chestie pe care ti-o doresc si tie dealtfel, ca un suporter declarat al tenisului romanesc in general, al celui juvenil in particular.
Oricum, sfertul de finala de la Eddie Herr nu a fost chiar un rezultat rau, in nici un caz unul care sa ma impinga spre gesturi extreme, dar, pe de alta parte, clasamentul FRT de azi, cu Cip pe locul 6, primul baiat dupa Pavel si Hanescu e deja un motiv suficient de bun sa ciocnim un pahar in cinstea lui, noi, toti cei care-l sustinem si simpatizam.

Hai noroc :bere:

PS Pentru toti vizitatorii threadului: indemnurile cu ciocnitul si - mai ales! -cele cu coma nu va sunt adresate daca aveti sub 18 ani si/sau sunteti sportiv de performanta. Altfel, :rosu:
Poate dupa Orange Bowl 2008 ca la cel din 2007 Cip nici n-a participat si s-a terminat de duminica. Si eu cand iti spun ca tu nu te-ai trezit nici acum...;)
Daca Cip a reusit sa castige atatea voturi de la popor e tare ce mai ...:ok:

ovb
11th December 2007, 22:43
Optimistule, eu cred ca tu vrei de fapt doar sa ne testezi pe noi, cei mai recent veniti pe acest forum. :o:

Nu de alta, dar chiar nu pot sa cred ca tu, atat de implicat in tenis, la nivel de copii si juniori cel putin, nu ai cunoaste diferenta dintre Orange Bowl (tablouri baieti si fete Under 16 si Under 18, turneu jucat in Florida) si Junior Orange Bowl (tablouri baieti si fete Under 12 si Under 14, turneu jucat la Miami si Coral Gables).

Asadar, nice try, si ramane cum stabilit:
1. Bafta Cip la Junior Orange Bowl 2007
2. Hai noroc:bere:

Te salut!

Optimistul
11th December 2007, 23:07
Lasand gluma la o parte, eu zic ca Cip n-ar fi avut nimic de pierdut daca ar fi jucat si la 16 ani . Daca Bolunda a castigat tot la 14 ani europenele de 16 ani , de ce n-ar fi incercat si Cip la Orange ?

ovb
11th December 2007, 23:18
Asa e, poate a ales Under 14 din dorinta de acomodare cu terenurile, stilul de joc al nord- si sudamericanilor, conditii/adversari cu care nu se intalneste in Europa.
De la anul insa, vrand-nevrand, va juca la 16 si va trebui sa confirme acolo lucrurile bune aratate la U14.

ovb
18th December 2007, 23:29
Optimistule, ai cobit si uite ca la Junior Orange Bowl, Cip a pierdut din primul tur :(
Asa ca de-acum ramane sa-l urmarim de la anul in Under 16 si ITF-uri!

Optimistul
19th December 2007, 08:19
Am auzit recent o veste buna despre Cip . Se pare ca l-a luat Bollettieri dupa ce-a castigat un concurs in State . Taica-sau e f. incantat de ce se intampla in ac. academie si spera astfel ca in viitor fiul sau sa fie in top 50 ATP .
E adevarat ?

ovb
22nd December 2007, 00:15
Am auzit recent o veste buna despre Cip . Se pare ca l-a luat Bollettieri dupa ce-a castigat un concurs in State . Taica-sau e f. incantat de ce se intampla in ac. academie si spera astfel ca in viitor fiul sau sa fie in top 50 ATP .
E adevarat ?

Nu, nu este adevarat nici ca ar fi castigat vreun turneu in State, nici ca l-ar fi luat Bollettieri. Singura dorinta - si nu numai a tatalui sau - de a-l vedea pe Cip in Top 50 ATP este adevarata ;)

Optimistul
22nd December 2007, 10:24
A spus-o cineva care se considera prieten al familiei Porumb pe un alt forum acum 2 saptamani .
Tu de unde sti adevarul ? Poti vorbi cu Cip jr. ?