PDA

View Full Version : Cum apreciati obiectivul clasarii pe locurile 1-6 in campionatul 2003/2004?



Tudose
25th January 2004, 22:47
Intr-un interviu aparut astazi in ProSport, antrenorul Ion Moldovan face o serie de afirmatii referitoare la evolutia echipei in primavara:

- se pregateste obtinerea unei performante notabile in retur
- schimbarile din lot si transferul lui Dica la Steaua necesita modificarea sistemului de joc din 3-4-1-2 în 3-4-3 sau chiar 4-3-3. "Voi încerca la Norcia mai multe sisteme de joc."
- valoarea lotului obligă prezenţa în prima jumătate, avand in vedere ca echipa joacă împreună de un an şi şase luni
- obiectivul este clasarea pe unul din locurile 1-6, "adică nici absolut realizabil, dar nici fantezist", conform afirmatiilor antrenorului
- exista un lot de 31 de jucatori, inclusiv pusti din pepiniera proprie, dintre care va opri 25

Este oare realist acest obiectiv? Vor reusi tinerele sperante ale Pitestiului (Săvulescu, Săndulescu, Ad. Ionescu, Cr. Tănase), alaturi de posibilele achizitii (argentinianul Daniel Armando Gonzalez, bosniacul Alen Mesanovic, fratele lui Daouda, Alin Savu de la Digenis Morphou - Cipru, Alexa de la Zimbru Chisinau, Antal de la Unirea Focsani) sa ridice echipa pe locurile fruntase?

Despre acest subiect, scrieti aici.

sorinl
26th January 2004, 08:40
cred ca mai e real e 4-6,mai ales dupa plecarea lui dica.

Tudose
26th January 2004, 16:55
Bine, sa zicem 4-6, dar avem oare forta de a atinge macar locul 6?

dlgicu
26th January 2004, 18:19
Eu as pune o intrebare mai concreta: are FC Arges mentalitatea de a merge in prima etapa in Stefan cel Mare cu gandul la victorie? Eu nu cred ca ar fi inconstienta, de ani de zile nivelul campionatului e atat de scazut incat oricine poate bate pe oricine, doar ca noi nu am invins in Stefan cel Mare de peste 15 ani. De ce? Pentru ca nici nu am indraznit sa visam la asta.

dlgicu
26th January 2004, 18:48
Este exact la fel cu acest obiectiv de prost gust: ce inseamna locul 1-6? adica tragem la titlu, dar ne multumim si cu nimic? Acest obiectiv (cu variantele 1-4 sau 1-5) il are FC Arges de cativa ani incoace, si e un mod prostesc de a spune "nu avem de fapt nici un obiectiv, mai trecem si noi prin campionatul asta, asa, din inertie".
Eu as fi asteptat mai degraba ca Moldovan sa spuna "obiectivul nostru este ca in prima etapa sa invingem Dinamo, apoi in a doua Petrolul s.a.m.d.", adica sa jucam LA VICTORIE, nu la "ce-o iesi". Pana cand nu vom juca la victorie fiecare meci, pana cand obiectivul echipei nu va fi, macar la inceputul campionatului, locul 1 in clasament, ne vom balaci tot in mocirla obiectivelor ridicole.

dlgicu
26th January 2004, 19:03
Si sa nu aud ca nu putem sa ne propunem astfel de obiective: avem traditie, avem potential, avem un campionat slab in care orice e posibil, tot ce ne lipseste este o conducere cu sange in instalatie care sa creada si sa ii faca si pe ceilalti sa creada ca asa ceva e posibil.
Si atunci cred ca toti vor fi mult mai multumiti daca echipa va termina pe locul 5 tragand pana in ultima etapa de victorie, decat ca acum cativa ani cand am fost in situatia ridicola de a termina pe locul 5 dupa ce am stat jumatate de campionat pe podium si dupa ce inainte de ultima etapa numai presa mai facea calcule ca, teoretic, mai e posibil sa prindem podiumul cu conditia de a invinge pe Gloria la Bistrita. Ce s-a intamplat stim toti, jumatate de echipa era deja in vacanta, Bistrita a castigat conform unei traditii rar intrerupte de vreun egal, iar conducatorii au sarbatorit indeplinirea, la limita, a obiectivului: unul din locurile 1-5!!!

Tudose
27th January 2004, 02:15
Eu nu cred ca ar fi inconstienta, de ani de zile nivelul campionatului e atat de scazut incat oricine poate bate pe oricine, doar ca noi nu am invins in Stefan cel Mare de peste 15 ani. De ce? Pentru ca nici nu am indraznit sa visam la asta.
Un lucru surprinzator, atat timp cat in ultimii ani am invins de multe ori in Ghencea, in Giulesti sau la Craiova!

ady_azzuro
27th January 2004, 21:46
tudose, dar in tur, ce ati facut cu Craiova? :cool:

Cred ca locul 6, ar fi unul onorific si realizabil pt F.C. Arges :)

Tudose
27th January 2004, 23:50
Adi, era vorba de clasamentul final, nu de un meci... Si mai e si un retur totusi...

Tu cand intri pe forum la Dinamo sa te certi cu ei, de exemplu, iti mai amintesti ce ati facut in tur cu cei din Stefan cel Mare??? Sau la tine nu se pune?? :cool:

ultravioletu
28th January 2004, 12:48
Dl. Gicu a pus punctele pe ü. Ca sa-l completez, ultima oara cand ne-am intors cu puncte din Groapa a fost in 1984-1985, 2-0.
Si eu as pune pariu ca si acuma o sa ne intoarcem la fel ca in ultimii 19 ani...

Vulturul
28th January 2004, 15:16
Cu siguranta ca nu ne vom intoarce cu nici un punct din groapa insa mergem sa jucam.In acest retur F.C.Arges trebuie sa se gandeasca foarte serios la finala cupei avand in vedere ca singura echipa care ne poate pune probleme aici este doar dinamo celelalte nereprezentand dupa parerea mea adversari prea dificili.sa vedem insa ce se va face avand in vedere ca pe cei din conducere nu prea ii intereseaza soarta acestei echipe.

Tudose
28th January 2004, 17:09
Finala Cupei? Telul e realizabil, dar sa nu se intample ca anul trecut cand am mers in excursie in Cotroceni iar Moldovan, dupa 0-4, spunea ca el si-a atins obiectivul de a juca in semifinale.

nr.zece
28th January 2004, 17:31
cam indraznet obiectivul, mai ales ca nu s-a facut nimic cu banii pe dica, achizitii, din contra au mai pierdut jucatori.
sper sa ma insel dar intrati intr-un grup, deloc exclusivist, de candidate la retrogradare, cel putin teoretic.

Vulturul
28th January 2004, 19:49
Pt tudose:"intradevar e un obiectiv indraznet dar nu vad cine ne-ar putea oprii??Gloria Bistrita??sa fim seriosi..."-eu unu cred ca poate fi realizat!
Pt frozen:"in primul rand banii pe dica nici macar nu au fost primiti.Steaua ii va vira in transe."

Vulturul
28th January 2004, 19:51
Si inca ceva nu o sa picam ...dc ???e an electoral!!!

ady_azzuro
28th January 2004, 20:12
Adi, era vorba de clasamentul final, nu de un meci... Si mai e si un retur totusi...

Tu cand intri pe forum la Dinamo sa te certi cu ei, de exemplu, iti mai amintesti ce ati facut in tur cu cei din Stefan cel Mare??? Sau la tine nu se pune?? :cool:

Stiu domnu` Tudose, dar tu ai mentionat ca Argesul era obisnuita cu victoriile in deplasare...eu ti-am spus ca si noi v-am batut la Pitesti, nu te enerva ca nu am spus-o cu rautate :)

P.S.
Nu stiam ca esti fan dinamo si te bucuri ca am luat bataie in tur :evil:

Tudose
28th January 2004, 20:27
Ady, am spus ca in ultimii ani Argesul a reusit sa castige de mai multe in Ghencea, in Giulesti sau la Craiova, dar nu in Stefan cel Mare. Nu era vorba de meciurile de acasa si nici de campionatul asta. Dar daca te incanta asa tare, recunosc: in tur, FC Arges - Universitatea Craiova 0-1. Multumit?

P.S. Eu fan Dinamo?? Esti absolut sigur???

ady_azzuro
28th January 2004, 20:38
Eu te-am inteles pe tine, dar nu stiu de ce pui numele lui dinamo pe acest forum, eu cred ca nu merita, mai bine discutam de meciul din retur din Banie, Craiova - Arges, jucati ofensiv sau cu fundul in poarta? :D

Tudose
28th January 2004, 20:46
Pana la returul din Banie mai este destula vreme, o sa discutam la timpul potrivit, eventual pe un subiect separat. Aici era vorba despre obiectivul echipei in acest campionat.

ady_azzuro
28th January 2004, 20:48
Despre obiectiv m-am pronuntat, asa ca nu m-ai am nimic de spus, numai bine! :)

Vulturul
29th January 2004, 09:03
As dori foarte mult sa ne intoarcem cu puncte din Stefan cel Mare dar si din Banie!!!

Tudose
31st January 2004, 06:02
Stau si reflectez de cateva zile asupra obiectivului si a afirmatiilor lui Moldovan: e realism? e indrazneala? e inconstienta?
Raspunsul, la vara!

EDMOND_
31st January 2004, 18:41
Din Banie !? Ce ti-am facut noi , Maniacule...:) Luati si voi din alta parte , noi suntem pasnici si am vrea sa mai urcam un loc..asa ca bateti-i pe Dinamo si planificati in alta parte ...

Mariusmadmax
31st January 2004, 19:27
Dupa plecarea lui Dica , cred ca obiectivul este prea indraznet .
Sper pentru voi .

Tudose
1st February 2004, 00:41
Presupun ca se pun mari sperante in tinerii pitesteni, dar nu am date concrete despre ei. Sa nu uite nimeni ca si Dica e tot un produs al Pitestiului, ca si Mutu, ca si multi altii.
Ce se va intampla, vom vedea la sfarsitul campionatului.

Tudose
1st February 2004, 06:26
Si sa nu aud ca nu putem sa ne propunem astfel de obiective: avem traditie, avem potential, avem un campionat slab in care orice e posibil, tot ce ne lipseste este o conducere cu sange in instalatie care sa creada si sa ii faca si pe ceilalti sa creada ca asa ceva e posibil.

De ce trebuie sa ne multumim mereu cu putin? De ce trebuie sa ne temem sa ridicam pretentii mai mari? De ce trebuie sa ne bucuram cand jucatorii de valoare pleca la echipe din Bucuresti, uneori pentru preturi ridicole? De ce, de ce, de ce... :ciocan:

Vulturul
1st February 2004, 16:16
Si inca un De ce de la mine:DE CE SA NU JUCAM FINALA DE CUPA??

ultravioletu
26th May 2004, 13:45
teoretic, mai putem prinde locul 6, daca batem in ambele meciuri, gloria scoate maxim 4 puncte, apulum maxim 1 si timisoara pierde ambele.

sincer, eu nu prea as vrea,deoarece parca vad cum conducerea ne spune: "iata ca si campionatul acesta am indeplinit obiectivul, deci echipa merge bine".

dlgicu
26th May 2004, 18:49
ultra, ia-i mai usor ca baetii de la conducere nu prea le are cu calculelele
sau ai uitat cand mai era doar o etapa de jucat (deci nu foarte greu de calculat), Argesul mergea la Bistrita si daca ar fi castigat (e drept, aici le cereai CHIAR IMPOSIBILUL) ar fi putut termina pe locul 3? bine, conducerea a vazut ca ne indeplinisem obiectivul - locul 1-5?!?!?! - asa ca a trimis jumatate de echipa in vacanta inaintea acelui meci...
eu cred ca in aceste doua meciuri care au ramas, numai daca isi propun jucatorii in mod special sa ia puncte vor lua, ca deja conducerea are sacii in caruta: inca un an de balaceala prin mocirla le e asigurat

inter
26th May 2004, 19:01
:D:D:D, daca mai erau vreo 4 etape ... trageati la uefa :p

dlgicu
26th May 2004, 20:14
intr-un campionat ca asta, unde urca in clasament cel care se impiedica mai rar si coboara mai incet, de ce nu?
din pacate mai trebuie sa creada asta si cei care sunt implicati: conducatori, antrenori, jucatori

crirad
27th May 2004, 08:30
Cred ca cel mai bine ar fi o schimbare in sistemul de joc al compionatului. Eu as propune sa fie 18 echipe in divA. Dupa terminarea meciurilor tur retur sa se organizeze play-off pentru cistigarea campionatului - primele 6 si play off ultimele 6 pentru retrogradare 3 echipe.
Astfel vom avea mai multe meciuri, mai interesant va fi. Si mai ale sa se scurteze perioada de pauza care dupa mine este foarte mare din iarna! De ce altii pot juca din ianuarie iar noi trebuie sa asteptam pina in martie?

EDMOND_
27th May 2004, 10:26
Parerea mea este ca ar trebui sa va faceti griji pentru obiectivul de la anul....la felul in care este condusa si antrenata FC Arges este posibil ca acesta sa fie salvararea de la retrogradare. Si o spune unul care a iubit aceasta echipa in vremea cat a jucat aici Dobrin.

ultravioletu
27th May 2004, 11:49
Si mai ale sa se scurteze perioada de pauza care dupa mine este foarte mare din iarna! De ce altii pot juca din ianuarie iar noi trebuie sa asteptam pina in martie?Mai devreme de martie pur si simplu nu exista terenuri de joc, ci numai mocirle. Ar fi bine sa se treaca la sistemul primavara-toamna.

ADelPiero
27th May 2004, 20:02
obiectivul ? :D era foarte greu de atins ..
bine ca ati reusit sa ramaneti in A :p

crirad
30th May 2004, 19:55
Mia avem un meci acum de jucat cu Rapidul! Daca jucam, ca in ultima luna si jumatate avem sanse sa terminam pe 6 (bineinteles daca si celelalte scoruri ne ies!). Si deabia atunci Moldovan o sa aiba tupeu sa spuna : Ce se intimpla de nimeni nu ma apreciaza? Pai am realizat obiectivul - sin in Cupa (sferturi) si in Divizia A (1-6) :evil: :headbang:

Tudose
31st May 2004, 11:21
Eu sunt pentru continuitate, insa nu stiu cat merit are Moldovan in revenirea echipei in acest final de campionat. Din punctul meu de vedere, cei care au redresat echipa sunt jucatorii, un important aport avand cei tineri si foarte tineri.
Teoretic, mai putem prinde locul 6 daca invingem in ultima etapa cu Rapid, iar Poli si Apulum nu castiga. E un lucru pe care ar trebui sa il stie si conducerea, si fotbalistii! Chiar daca nu vom mai urca in clasament, as vrea sa vad ca FC Arges joaca fotbal si in ultimul meci, asa cum a inceput sa o faca de 6 partide incoace.
Edmond_, eu unul sunt mai optimist in privinta anului viitor, cu conditia ca lotul sa ramana acelasi. Si as fi spus asta chiar si fara victoria de ieri, de la Brasov!

Si daca tot vorbim de continuitate... ar fi bine sa nu mai vindem cu atata graba, si sa avem stabilitate la nivelul echipei!

Moldovan
31st May 2004, 17:05
Tudose,cind echipa a avut o perioada mai grea tipai ca din gura de sarpe ca toti sunt vinovati in frunte cu Moldovan!
Acum cind echipa e pe o panta ascendenta Moldovan n-are nici o "vina"!
Deci conform logicii tale antrenorul e marele vinovat la esecuri ,dar la victorii el n-are nici un merit....
Pai ce analist impartial esti tu Tudose :rosu: ?



Eu sunt pentru continuitate, insa nu stiu cat merit are Moldovan in revenirea echipei in acest final de campionat. Din punctul meu de vedere, cei care au redresat echipa sunt jucatorii, un important aport avand cei tineri si foarte tineri.
Teoretic, mai putem prinde locul 6 daca invingem in ultima etapa cu Rapid, iar Poli si Apulum nu castiga. E un lucru pe care ar trebui sa il stie si conducerea, si fotbalistii! Chiar daca nu vom mai urca in clasament, as vrea sa vad ca FC Arges joaca fotbal si in ultimul meci, asa cum a inceput sa o faca de 6 partide incoace.
Edmond_, eu unul sunt mai optimist in privinta anului viitor, cu conditia ca lotul sa ramana acelasi. Si as fi spus asta chiar si fara victoria de ieri, de la Brasov!

Si daca tot vorbim de continuitate... ar fi bine sa nu mai vindem cu atata graba, si sa avem stabilitate la nivelul echipei!

crirad
1st June 2004, 11:31
Tudose,cind echipa a avut o perioada mai grea tipai ca din gura de sarpe ca toti sunt vinovati in frunte cu Moldovan!
Acum cind echipa e pe o panta ascendenta Moldovan n-are nici o "vina"!
Deci conform logicii tale antrenorul e marele vinovat la esecuri ,dar la victorii el n-are nici un merit....
Pai ce analist impartial esti tu Tudose :rosu: ?

Aici nu este vorba de asta!
Tot turul si jumatate de retur nu s-a jucat nimic. Toata lumea a spus ca este vina clubului - au vindut pe cei mai valorosi; este vina antrenorului - tot timpul face schimbari si nu se poate decide lucru care putea sa ne coste foarte mult, si a jucatorilor - care dupa parerea mea nu au o vina asa de mare - sunt tineri si fara experienta!

In momentul in care situatia a devenit foarte grea - penultimul loc in clasament! chiar daca aveai sau nu incredere in antrenor se vedea ca nu face nimic. Cind a incetat cu experientele au inceput sa apara rezultate.
Sunt foarte fericit de situatia actuala ca au inceput sa cistige, dar Moldovan a avut destul timp si nu a facut nimic!

Eu sunt impotriva lui, si as fi vrut schimbarea, lucru care este normal in toata lumea (nu crezi???) dar in momentul in care scoate rezultate i se mai poate da o sansa! Dar nu as vrea ca la anu' sa patim la fel!!!

Si toata lumea se gindeste la asta. Nu avem banin sa aducem un antrenor bun, nu avem bani sa cumparam jucatori, deci trebuie sa ne multumim cu ce avem. Dar astra nu inseamna ca trebuie sa ne batem joc de ce avem!!!