PDA

View Full Version : Lyon, Basel & St. Petersburg



Cneazul
20th October 2007, 16:29
Andrei pavel se afla pe tabloul principal al turneului de la Lyon si va juca in primul tur contra favoritului nr8. Gilles Simon

Cipri
20th October 2007, 18:11
Tabloul principal de la Sankt Petersburg : http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/posting/2007/568/mds.pdf
Tabloul principal de la Lyon : http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/posting/2007/375/mds.pdf

Cipri
20th October 2007, 18:12
La Basel il avem pe Crivoi in calificari , care a trecut in 1 tur de un german care primise wc in 2 seturi si va juca in turul al 2 lea al calificarilor cu croatul Karanusic . Meci greu dar nu imposibil de castigat !
HAI VICTORE :D

Cipri
20th October 2007, 18:14
La Lyon il avem in calificari pe Cruciat care a avut bye in 1 tur si va juca in turul al 2 lea pe francezul Julien Mathieu .
HAI ADI :D

Cipri
21st October 2007, 12:59
La Basel il avem pe Crivoi in calificari , care a trecut in 1 tur de un german care primise wc in 2 seturi si va juca in turul al 2 lea al calificarilor cu croatul Karanusic . Meci greu dar nu imposibil de castigat !
HAI VICTORE :D
Victor a pierdut cu 6-1 6-2 :|

Cipri
21st October 2007, 13:00
La Lyon il avem in calificari pe Cruciat care a avut bye in 1 tur si va juca in turul al 2 lea pe francezul Julien Mathieu .
HAI ADI :D
Adi a pierdut cu 6-3 6-4 :|

relansat
21st October 2007, 13:33
Da` Bercy`ul cand incepe, domnilor ? :D

Cipri
21st October 2007, 15:01
Da` Bercy`ul cand incepe, domnilor ? :D
Peste 1 sapt :D

Cipri
22nd October 2007, 16:06
Prima surpriza la Moscova : KUNITSYN I. (RUS) MATSUKEVITCH D.(RUS) 6-7 3-6
Sa fi fost oare blat :-??
MATSUKEVITCH are 21 de ani :D , el a venit din calificari !

lucian_iasi
22nd October 2007, 20:03
Prima surpriza la Moscova : KUNITSYN I. (RUS) MATSUKEVITCH D.(RUS) 6-7 3-6
Sa fi fost oare blat :-??
MATSUKEVITCH are 21 de ani :D , el a venit din calificari !

Sankt Petersburg poate :)

Cipri
22nd October 2007, 20:30
Sankt Petersburg poate :)
Da , Sankt Petersburg , scuze :D

andreitimofte
22nd October 2007, 21:45
Orice e posibil la turneele care se joaca in Rusia .

Cneazul
23rd October 2007, 15:04
haideti sa nu fim rautaciosi

Sorin Blaj
23rd October 2007, 16:27
A inceput meciul lui Andrei cu Simon, in primul tur la Lyon.

4-1 Simon, in primul set.


PS: Meciul este transmis LIVE pe Telesport.

Sorin Blaj
23rd October 2007, 16:41
Primul set a fost castigat de Simon cu 6-2.

Pavel greseste prea mult. Sper sa-si revin in urmatoarele doua seturi. :)

Sorin Blaj
23rd October 2007, 16:54
Prima minge de break, la 2-2 si 40-30: break Andrei si 3-2, in setul doi.

Sorin Blaj
23rd October 2007, 17:05
Andrei castiga al doilea set cu acelasi scor: 6-2 si duce meciul in decisiv.

Sorin Blaj
23rd October 2007, 18:06
Andrei a ratat calificarea, pierzand setul decisiv cu 1-6, in fata aceluiasi Simon care l-a invins si pe Victor Hanescu in finala de la Bucuresti.

Cristian
23rd October 2007, 18:07
Stiam :P

Cipri
23rd October 2007, 19:36
Andrei a ratat calificarea, pierzand setul decisiv cu 1-6, in fata aceluasi Simon care l-a invins si pe Victor Hanescu in finala de la Bucuresti.
L-au dezavantajat si arbitrii pe Andrei in primele game-uri in care a servit Simon ...
La Basel Ferer a pierdut o sansa de a-si asigura calificarea la Shangai , pierzand la Calleri 6-4 7-6 :|

coiscif
23rd October 2007, 20:15
nici asa nu e f rau...andrei nu are puncte de aparat in perioada asta!
a urcat pe 73 chiar daca a pierdut sapt trecuta in primul tur!

Cipri
23rd October 2007, 22:49
nici asa nu e f rau...andrei nu are puncte de aparat in perioada asta!
a urcat pe 73 chiar daca a pierdut sapt trecuta in primul tur!
Eu parca stiu ca are de aparat un tur 2 la S. Petersburg sau ma insel :-??

coiscif
24th October 2007, 15:42
oops...cred k ai dreptate.
cat poate sa pice? 5-6 pozitii...

Cipri
24th October 2007, 16:38
oops...cred k ai dreptate.
cat poate sa pice? 5-6 pozitii...
Cam asa ... :P

TenisFan
25th October 2007, 09:13
L-a prajit Wawrinka pe Nalbandian: 7-6 6-2...Eu nu inteleg cum a putut sa piarda Federer in fata argentinianului...Din ce mi-a zis cineva el a dat cu toate afara spre deosebire de Wawrinka... ;)

raulmad
25th October 2007, 09:53
L-a prajit Wawrinka pe Nalbandian: 7-6 6-2...Eu nu inteleg cum a putut sa piarda Federer in fata argentinianului...Din ce mi-a zis cineva el a dat cu toate afara spre deosebire de Wawrinka... ;)

Nalbandian e un jucator foarte talentat care poate castiga in fata oricarui jucator. Dar la fel de bine poate si pierde.
Saptamana trecuta a luat la rand tot podiumul ATP, ieri s-a aflat in fata unui jucator caruia i-a mers serviciul foarte bine (Nalbandian a avut o singura minge de break) si care facut cateva passinguri senzationale cu reverul.
In concluzie Wawrinka a fost mai bun si a meritat sa castige.

Optimistul
25th October 2007, 11:45
Diferenta ca jucatori dintre Wawrinka si Nalbandian e mare :
- Wawrinka este un jucator cu o tehnica bine lucrata,un psihic inca in constructie , si care se va afirma cu siguranta la nivel de top 10 mondial si inca constant ...
- Nalbandian este un fost rebel ,un mare talent ,cu un trecut f. bun la juniorat dar care joaca prea mult instictiv fara teme tactice prestabilite si fara o tehnica de lovire exceptionala . De aici decurge inconstanta lui .
Vad ca si-a luat "o gasca " de vreo 3 antrenori pe linga el,fiecare cu misiunea lui ,care incearca sa-l faca un jucator constant de temut cum de fapt si poate sa fie pt. orice adversar .
Din pacate a dat de Wawrinka ,altfel poate ajungea iarasi finalist .
Mai trebuiesc luate in calcul si faptul ca Wawrinka s-a pregatit suficient acasa pt .meciul asta si n-a jucat imediat dupa un concurs puternic cum a facut-o Nalbandi dupa ce-a intalnit 3 jucatori de top 3 intr-un singur concurs .

Sorin Blaj
25th October 2007, 12:03
In acelasi timp poate a intevenit si o relaxare sau o gandire paguboasa: daca am reusit sa-i inving pe primii trei clasati in clasamentul mondial, cu Wawrinka va fi o formalitate.

raulmad
25th October 2007, 12:05
Sincer nu-l vad pe Wawrinka jucator de top 10. In top 20 poate intra dar in top 10 nu prea cred. Are tehnica dar n-are psihic. Poate ca este tanar dar nu-l vad rezistand presiunii. Face cateva meciuri bune dar capoteaza cand ti-e lumea mai draga. Dupa cateva meciuri bune la Viena in finala a esuat lamentabil (e adevarat ca in fata lui Djokovic). La Sttutgart in finala cu Nadal a condus in primul set si l-a pierdut, a condus in setul 2 cu 5-2 si a pierdut meciul. Putea profita mai ales ca Rafa era accidentat.
Cat despre Nalbandian aproape sigur turneul de la Madrid l-a stors de puteri. Si Federer a avut probleme cu germanul Berrer in primul tur. Cred ca daca nu se juca acasa la el si nu avea de aparat niste puncte ar fi sarit peste acest turneu. E final de sezon, jucatorii sunt obositi si asta se vede in evolutiile lor.

Optimistul
25th October 2007, 12:31
@Raulmad mai vorbim noi de acest Wawrinka pe cel loc va fi el peste un an ...

printulmiskin
25th October 2007, 13:15
Nalbandian,in afara de serviciu,care pina anul asta era unul din cele mai slabe din Top 100,are toate loviturile ...Reverul sau cu 2 miini e unul din cele mai bune din circuit,forehandul sau mai ales in cros este nimicitor,voleul este foarte sigur si cu mult touch..Sa nu uitam ca pina anul trecut a stat citiva ani in Top 10,si nu l-as considera deloc doar un mare talent cu rezultate bune la juniori.Ceea ce este insa un punct slab al sau este o anume inconstanta,care se poate sa vina din carente mentale,in nici un caz tehnice sau tactice.Fara un plan tactic nu poti bate primii trei din lume in decurs de citeva zile...cred eu..
Wawrinka m- a impresionat aseara cu reverul sau in lung de linie care i-a mers ceas ..insa se vede ca nu este inca o lovitura care sa se poata baza in fiecare meci..Nici eu nu-l vad ca jucator de primii 10,peste el sint cel putin 15 alti jucatori ca valoare..

Sorin Blaj
25th October 2007, 17:12
Situatia in turneul de la Basel:

TenisFan
26th October 2007, 19:50
World number four Nikolay Davydenko has been fined $2,000 for not trying hard enough during his shock defeat by Croatian qualifier Marin Cilic at the St Petersburg Open.
"I double-faulted to lose a game in the third set and he gave me a warning saying I was trying to lose on purpose," Davydenko said after the match.

"I was simply shocked to hear him say that. This is just outrageous. How does he know what I was trying to do? I was so upset with the whole thing I started crying."
:cry: Nu te pui cu russian Mafia... ;)) :( :cry:

Universal
26th October 2007, 19:52
World number four Nikolay Davydenko has been fined $2,000 for not trying hard enough during his shock defeat by Croatian qualifier Marin Cilic at the St Petersburg Open.
"I double-faulted to lose a game in the third set and he gave me a warning saying I was trying to lose on purpose," Davydenko said after the match.

"I was simply shocked to hear him say that. This is just outrageous. How does he know what I was trying to do? I was so upset with the whole thing I started crying."
:cry: Nu te pui cu russian Mafia... ;)) :( :cry:

Mafia dom'le iar davydenko a reusit inca oadata sa rastoarne calculele, 'omorand ''inca un meci

Sorin Blaj
26th October 2007, 21:42
Cam multe in ultimul timp.

printulmiskin
26th October 2007, 21:57
Sincer,mi-e mila de bietul davidenko...Tare mi-e teama ca a intrat intr-o belea fara nici o iesire...Este prima data cind aud de un asa avertisment!!Nu se poate sa-l fi acordat arbitrul aiurea,doar pt ca a facut el o dubla greseala!Probabil ca atitudinea sa l-a obligat pe arbitru sa-l avertizeze..Poate Boboxx ne explica in ce conditii se acorda acest tip de avertisment!

coiscif
26th October 2007, 22:22
am citit si eu articolul de pe europort legat de davydenko si cred ca este o mare mare prostie!

desi sunt sigur ca rusul nu a aranjat meciul pentru care este inca anchetat, sunt si mai sigur ca nu ar fi atat de prost incat sa mai aranjeze unul, mai ales ca este sub lupa...

eu l-as amenda pe arbitru...cum poti sa-l atentionezi ca "nu se straduieste destul"...wtf...incepi sa-ti pui intrebari, te deconcentrezi...si...si...6-1
parca chiar il vad plangand pe davydenko dupa ce arbitrul i-a atras atentia...si asa are el fata de copil bolnav

printulmiskin
26th October 2007, 22:31
Este destul de probabil ca Davydenko sa fi facut vreun compromis vreodata mafiei rusesti,care de atunci il are la mina..Numai asa se poate explica faptul ca desi era inca sub ancheta ATP ,el este din nou banuit de trintire a altui meci..

lost_alina
27th October 2007, 00:30
Ce rau a ajuns saracul de Davidenko:shocked:
De Victor Hanescu ce se mai aude?Iar e accidentat?:rolleyes:
Cam aiurea k ne bat francezii peste tot;)

luma
27th October 2007, 16:40
Prima semifinala la Basel:
Jarkko Nieminen - Marcos Baghdatis 7:6(4) 6:2

iuli
27th October 2007, 17:44
Bravo Andy !!!!!!

Murray-Youzhny 6-2 5-7 7-6(1)

In setul 3, Youzhny a avut 5-2, la 5-3 a avut serva si 30-0 dar Murray a revenit si a castigat 4 puncte la rand. In urmatorul game situatia era sa se inverseze, 40-15 pentru britanic si apoi bp Youzhny, insa Murray si-a revenit si a castigat lejer apoi fiecare serva. In tie-break, situatia a fost clara, 7-1.

Deja a acumulat 35 de puncte in ATP Race cu aceasta finala, daca va castiga si maine va mai lua inca 15 puncte si ar veni pe locul 8 in Race

GO GO Andy !!!!

luma
27th October 2007, 17:56
Federer - Karlovic 7-6 in primul set...

Sorin Blaj
27th October 2007, 18:34
Si setul al doilea se decide la tiebreak.

luma
27th October 2007, 19:02
Federer - Karlovic 7-6(6) 7-6(5) :cheer:

Edit: ce stiti despre meciul lui Verdasco cu Cilic? Pe site, apare programat inaintea dublului, dar nu gasesc nicaieri rezultatul!
A! La dublu, conduc Nestor/Zimonjic cu 6-1...:D

Am gasit: Verdasco - Cilic 6-2 6-3

luma
27th October 2007, 20:01
Lyon-semifinale

Sébastien Grosjean - Jo-Wilfried Tsonga 6-1 6-2
Marc Gicquel - Alejandro Falla 4-6 6-2 7-6(7)

iuli
27th October 2007, 22:58
Mda....calculasem bine prima data. Murray nu vine pe 8 si vine la 3 puncte de locul 8, insa apoi am vazut o stire pe atp.com si acolo asa ziceau. Se pare ca acum au schimbat si ei.

Go go Murray go go

Universal
28th October 2007, 01:31
Andy joaca din ce in ce mai bine. In sezonul viitor( daca nu se accidenteaza) va fi o concurenta serioasa pentru Rafa, Fed si Novak.Ce sezon nebun va fi !

Cipri
28th October 2007, 02:12
Andy joaca din ce in ce mai bine. In sezonul viitor( daca nu se accidenteaza) va fi o concurenta serioasa pentru Rafa, Fed si Novak.Ce sezon nebun va fi !
F nebun :D
Oricum eu pariez pe Fed pana cand elvetianul va implini 32 de ani :D

luma
28th October 2007, 08:41
Nene Ciprian, vezi ca pierzi pariul!:D

Cipri
28th October 2007, 11:27
Nene Ciprian, vezi ca pierzi pariul!:D
Nu prea cred :cya:

luma
28th October 2007, 11:30
Sa fie cum zici! :D

luma
28th October 2007, 16:52
Finala de la Basel: Federer - Nieminen 3-0 in primul set. :cheer:

Curios, in cele 7 intalniri :D Nieminen nu a luat niciun set.
6-3 :cheer: :cheer: :cheer:

Greseste mult cu reverul... 3-4, dar are serviciul. :mda:
4-4
break 5-4 :cheer:
Federer - Nieminen 6-3 6-4

Cipri
28th October 2007, 18:25
Grand Prix de Tennis de Lyon
GROSJEAN S. (FRA) GICQUEL M. (FRA) 7-6 6-4
Giquel a pierdut a 2 a finala consecutiva la Lyon :(

Cipri
28th October 2007, 18:26
La S. Petersburg a castigat Murray :
VERDASCO F. (ESP) MURRAY A. (GBR) 2-6 3-6
Dublu : NESTOR D./ZIMONJIC MELZER J./PERRY T. 6-1 7-6

Cipri
28th October 2007, 18:27
Basel dublu :
BRYAN B./BRYAN M. BLAKE J./KNOWLES M. 6-1 6-1
Ce scor ...

iuli
28th October 2007, 18:55
Bravo Andy Murray !!!!!

praf_de_stele
28th October 2007, 20:22
am vazut si eu finala de la basel...bravo roger :cheer: imi place la nebunie cum joaca acest elvetian :rolleyes: dupa infrangerea de saptamana trecuta, e o victorie bine venita pt fed :)