PDA

View Full Version : Roland Garros 2008, pe viu!



gavacaritei
19th October 2007, 11:21
Salut,

ROLAND-GARROS 2008 : 25 MAI - 8 JUIN 2008

vreau să ajung în primele zile ale turneului de anul viitor sau în primul week-end, cand cred ca pretul biletelor va fi accesibil si poate va mai fi si vreun roman in concurs.

Am inteles ca e nevoie de pregatiri indelungate pentru a reusi sa cumperi bilete.

Cer ajutorul celor care au reusit.

CUM, CAT COSTA, UNDE ATI STAT, CUM A FOST.

multumesc

ilenuta
1st February 2008, 22:46
Incerc si eu anul asta. Pentru calificari si prima saptamana :)
M-am inscris pe site-ul de bilete si astept raspuns dupa tragerea la sorti, dupa 7 aprilie se pare ca voi afla ceva.
E greu cu biletele... pe site nu te poti inscrie decat pt. 2 zile pe terenurile principale si cererea e mare.
Oricum, sper ca voi gasi si la casele de bilete ceva, macar pt. Courts Annexes :)

Se pare ca aici pe forum nu ne poate ajuta nimeni cu experienta proprie, dar totusi asteptam :rolleyes:

ilenuta
17th May 2008, 22:43
Am reusit sa obtin cateva bilete pt. calificari si prima saptamana, sper sa mai pot cumpara si acolo pt. alte zile.
Daca o sa am acces la internet si timp, o sa mai scriu aici cate ceva, daca nu, la intoarcere :)

adrian_str
17th May 2008, 23:53
Am reusit sa obtin cateva bilete pt. calificari si prima saptamana, sper sa mai pot cumpara si acolo pt. alte zile.
Daca o sa am acces la internet si timp, o sa mai scriu aici cate ceva, daca nu, la intoarcere :)

Multumim pt "exclusivitate" ! :D

ilenuta
25th May 2008, 19:30
Moni :kiss: a avut si ea un ingeras pazitor :) poate face un joc minunat, cu psihicul e partea proasta, meciul cu Pandzic l-a pierdut inainte de final, pur si simplu nu mai era pe teren, iar dreapta taiata e buna doar ca variatie... cu Bachmann a facut un meci grozav. Cu clasamentul de acum a zis ca va intra direct la Wimbledon si US Open... am venit in acelasi avion :) din pacate meciul cu Jankovic cred ca va fi pe un teren unde nu pot intra.
Victor Crivoi e fff fericit, plus ca azi e si ziua lui :) :bere:
Si celalalt Victor a zis ca nu mai are probleme cu spatele si a avut si bafta la tablou, ca si ceilalti.
Peste cateva zile va veni si Andrei Pavel, ca sfatuitor al lui Marius Copil, care joaca calificari la juniori. Sper sa ii vad, nu stiu cum o sa ma impart :help:
Cam atat pt moment, am gasit un internet chiar langa terenul central si tastatura franceza ma omoara :thinkso: ff emotionant meciul lui Kuerten, am facut si niste poze din avion.... am avut bilet in ultimul rand, parca ma uitam la un tv mai mare :) pe curand, sper :)

Cipri
25th May 2008, 19:57
Moni a avut si ea un ingeras pazitor poate face un joc minunat, cu psihicul e partea proasta, meciul cu Pandzic l-a pierdut inainte de final, pur si simplu nu mai era pe teren, iar dreapta taiata e buna doar ca variatie... cu Bachmann a facut un meci grozav. Cu clasamentul de acum a zis ca va intra direct la Wimbledon si US Open... am venit in acelasi avion din pacate meciul cu Jankovic cred ca va fi pe un teren unde nu pot intra.
Victor Crivoi e fff fericit, plus ca azi e si ziua lui
Si celalalt Victor a zis ca nu mai are probleme cu spatele si a avut si bafta la tablou, ca si ceilalti.
Peste cateva zile va veni si Andrei Pavel, ca sfatuitor al lui Marius Copil, care joaca calificari la juniori. Sper sa ii vad, nu stiu cum o sa ma impart
Cam atat pt moment, am gasit un internet chiar langa terenul central si tastatura franceza ma omoara :thinkso: ff emotionant meciul lui Kuerten, am facut si niste poze din avion.... am avut bilet in ultimul rand, parca ma uitam la un tv mai mare :) pe curand, sper :)
multumim :D
te asteptam si cu alte stiri :D

Optimistul
25th May 2008, 21:18
Ilenuta multumim si mai asteptam alte detalii din culise ... Monica cum este acum din punct de vedere mental ? Cu celelalte fete te-ai intalnit ? Transmite-le succes din partea noastra !

ilenuta
29th May 2008, 16:50
Aici ploua din nou asa ca am venit la internet, unde e multa lume, asa ca pe scurt cat de cat: nu am fost la meciul lui Moni, dar am auzit ca a fost la inaltime, a avut un joc variat, cu scurte bune, nu s-a lamentat si a stiut sa se automotiveze, deci se poate :) in primul set a egalat de la 3-5 la 5-5.
Ieri nu am fost, o sa incerc sa aflu ce a fost la meciul Ralucai, chiar m-am mirat de rezultat, dar aici francezii sunt mult mai motivati.
Sper azi sa joace si Sorana si Victor, desi ploua in continuare :(
Andrei si Marius au venit luni dupa amiaza, nu stransesem inca steagul de la meciul lui Hanescu pt. ca era umed, asa ca am luat de la amandoi autograf pe steag, sper sa poarte noroc ;) Marius joaca calificarile la juniori la Montrouge, in sudul Parisului, unde nu cred ca ajung. Sper sa intre pe tablou, ca mai am bilet duminica :)

iuli
29th May 2008, 17:06
Ilenuta, cam cat a costat toata aceasta excursie la RG?

Optimistul
29th May 2008, 17:07
Multumim Ileana pt. detaliile tale din culisele RG. Te asteptam cu alte noutati !
Ai grija sa nu cheltuiesti toti banii pe parfumuri si haine ... :)

Sorin Blaj
3rd June 2008, 22:36
Ilenuta, nu ne mai oferi niciun amanunt?

packman_gb
5th June 2008, 22:07
Vei avea de gand sa mergi si la Wimbledon???Acolo este adevaratul "Campionat Mondial al Tenisului' - Anglia - "Casa Sporturilor". :)

ilenuta
15th June 2008, 19:34
Nu am apucat sa mai intru pe acest thread pt. ca am avut probleme cu calculatorul, tot din cauza asta nici nu am putut sa aranjez pozele, dar sper sa reusesc pana la urma.
Cate ceva despre meciurile romanilor la care am fost: Sorana nu a avut nicio sansa cu Azarenka, bielorusa face cam ce face si Sorana numai ca de 2 ori mai bine: loveste foarte rapid, plat, dar face si puncte repede. A avut vreo 2 incercari Sorana de a varia jocul putin, dar Azarenka era pe faza. Iar fara primul serviciu si cu un serviciu 2 slab, chiar nu avea ce sa faca. Pe la jumatatea meciului s-a uitat la antrenoare si a ridicat din umeri "ce sa-i fac??" Alina Tecsor a scris mult in agenda, ca la challenger, sa speram ca o sa fie cu folos. Tocmai aflasem ca Sorana mai luase bataie la Istanbul tot cu dublu 6-0 si am tot sperat sa ia un ghem de onoare, dar nu a avut avantaj decat o data pe serviciul ei si atat. Am citit pe aici ca ar fi fost o minge dubioasa, dar nu imi amintesc de asa ceva, arbitrul nu a coborat deloc.

Pt. ca am stat la meciul Soranei, nu am putut sa vad decat setul 3 din meciul lui Hane cu Serra. Jocul lui Hane nu a fost stralucit si a castigat tiebreakul in setul 3 dupa ce Serra si-a pierdut concentrarea dupa o decizie a arbitrei. A facut-o "bolnava la cap" si probabil ca grecoaica nu a inteles, dar e posibil ca Serra sa fi luat totusi o amenda. Mai devreme, arbitra daduse buna o minge pt. Serra, spre disperarea lui Hane care a inceput sa parlamenteze cu ea. Eva Asderaki e f. draguta si finuta, dar prea tanara si mai are ceva pana sa isi asigure respectul jucatorilor.
Oricum Hane a fost nervos ca niciodata. Reusise sa faca un break, a fost egalat si atunci a aruncat de 2 ori racheta pe jos, s-a dus spre banca sa o schimbe si acolo a facut-o praf de stalpul de la fileu, chiar sub ochii arbitrei care i-a dat avertisment. Am ramas masca sa il vad pe Hane asa si nici Firi cred ca nu se simtea prea bine. Iar degetul de a doua zi de la final s-a adresat unui grup de spectatori. Din cate am auzit, Hane iar a avut probleme cu arbitra pt. o minge si niste spectatori au inceput sa strige la el sa reia jocul si cred ca au mai strigat si dupa aia, asa ca Hane le-a aratat el lor ... oricum, pacat.
Nu am ajuns sa o vad pe Simona Halep, a facut rost un prieten de bilete pt. central si m-am dus sa ii vad pe Nadal si Verdasco.
Dintre juniori, o prestatie destul de buna a Anei Bogdan, slabuta a Irinei Begu, care a pierdut la o jucatoare de 14 ani, o mana de om, care era f. motivata si f. des lovea mai tare ca ea. F. bine a jucat si Marius Copil si ma gandeam ca va ajunge mai sus.

Cateva poze cu ai nostri de la calificarea lui Crivoi, la care au asistat si Hane si Gard, iar Cruciat vad ca e pasionat de lectura ...
http://i110.photobucket.com/albums/n98/ilenuta/RG%202008/Crivoi%20calificari%202/IMG_0082.jpg

http://i110.photobucket.com/albums/n98/ilenuta/RG%202008/Crivoi%20calificari%202/IMG_0087.jpg

http://i110.photobucket.com/albums/n98/ilenuta/RG%202008/Crivoi%20calificari%202/IMG_0088mic.jpg

http://i110.photobucket.com/albums/n98/ilenuta/RG%202008/Crivoi%20calificari%202/IMG_0089mic.jpg

Si cateva cu Monica
http://i110.photobucket.com/albums/n98/ilenuta/RG%202008/Moni%20Pandzic/IMG_0112.jpg

http://i110.photobucket.com/albums/n98/ilenuta/RG%202008/Moni%20Pandzic/IMG_0099.jpg


Ilenuta, cam cat a costat toata aceasta excursie la RG?
In total biletele m-au costat 192 euro. Am fost 2 zile la calificari, din care una fara bani :P, o zi de meciuri demonstrative (18 euro), iar in prima sapt. 5 zile, din care 2 pe central, cu cele mai ieftine bilete, de 40 euro (acum nu mi se mai pare asa ieftin ...) iar restul pe anexe. Avionul a fost 130 euro dus intors. In rest, cum te aranjezi, daca ai la cine sa stai etc.

packman_gb: ai ghicit tu ceva, ma duc si la Wimbledon, sper sa ajung 3 zile la calificari, care din pacate se joaca in alta parte, dar sunt gratis, si 3 zile la turneul propriu zis. Nu stiu daca e un campionat mondial, dar oricum e cel mai faimos turneu. Din pacate nu se vand bilete pe internet asa ca tb sa stai la coada in fiecare zi.
Daca gasesc vreun internet si acolo, mai scriu cate ceva ;)

Optimistul : am fost f. chibzuita :D am economisit pt. Londra, unde e totul mai scump :rolleyes:

Sorin Blaj
15th June 2008, 19:38
Multumim Ilenuta. :) :ok:

Te asteptam si la Wimbledon. Sigur vei gasi un internet.

tennis2007
16th June 2008, 16:41
dragute pozele si cand reusesti sa aranjezi restul de poze ne-ar place sa le vedem si noi:D

Cipri
17th June 2008, 11:26
Multumim Ilenuta. :) :ok:

Te asteptam si la Wimbledon. Sigur vei gasi un internet.
subscriu :D