dumy84
18th October 2007, 14:58
Liga Campionilor la Volei, editia a 7-a
O noua editie a Ligii Campionilor la volei masulin a debutat, marti seara, cand au fost programate primele trei jocuri din faza grupelor.
Intr-un meci din grupa E, belgienii de la Knack Randstad Roeselare au invins pe teren propriu echipa poloneza JASTRZEBSKI Wegiel, cu 3-0 (25:23 25:18 25:21).
Acelasi scor alb a fost inregistrat si in meciul de la Treviso dintre Sisley din localitate si Piet Zoomers/D APELDOORN, cu 25:19, 25:17 si 25:16 pe seturi in favoarea italienilor.
Pentru prima data prezenta in cea mai importanta competitie europeana inter-cluburi, echipa rusa Dinamo-Tattransgaz KAZAN a invins pe teren propriu echipa spaniola Unicaja Arukasur ALMERIA, cu 3-1 (24:26 25:20 25:16 25:21).
Ajunsa la a 7-a editie, Liga Campionilor la volei propune 24 de echipe la masculin si 20 la feminin, formatul fiind unul bazat pe grupe, intr-o prima faza, urmat de meciuri eliminatorii intre primele doua clasate din fiecare grupa, pentru ca trofeul sa fie castigat de cea mai buna echipa dintr-un Final Four.
Competitia va putea fi urmarita in Romania pe canalul Eurosport 2.
Daca intrecerea baietilor a debutat pe 16 octombrie, competitia feminina va incepe pe 23 noiembrie, dupa Cupa Mondiala.
Programul zilei de miercuri din prima etapa a competitiei masculine:
Grupa A
Iraklis THESSALONIKI vs AS CANNES
Jihostroj CESKE BUDEJOVICE vs Bre Banca Lannutti CUNEO
Grupa B
NIS Vojvodina NOVI SAD vs Panathinaikos ATHENS
Grupa C
VfB FRIEDRICHSHAFEN vs Olympiacos PIRAEUS
Grupa D
aon hotVolleys VIENNA vs Arkas Spor IZMIR
Grupa F
ACH Volley BLED vs Noliko MAASEIK
PARIS Volley vs Dinamo MOSCOW
Rezultate inregistrate in prima etapa:
Grupa C
Dinamo-Tattransgaz KAZAN - Unicaja Arukasur ALMERIA 3:1
(24:26 25:20 25:16 25:21)
Grupa E
Sisley TREVISO - Piet Zoomers/D APELDOORN 3:0
(25:19 25:17 25:16)
Knack Randstad ROESELARE - JASTRZEBSKI Wegiel 3:0
(25:23 25:18 25:21)
Rezultatele complete de miercuri seara:
Grupa A
Iraklis SaIonic - AS Cannes 0 : 3
(16:25 25:27 22:25)
Jihostroj Ceske Budejovice - Bre Banca Lannutti Cuneo 2 : 3
(34:32 20:25 17:25 25:22 10:15)
Grupa B
NIS Vojvodina Novi Sad - Panathinaikos Atena 1 : 3
(16:25 27:25 24:26 19:25)
Grupa C
VfB FRIEDRICHSHAFEN - Olympiacos Pireu 3 : 0
(25:23 25:20 25:23)
Grupa D
aon hotVolleys Viena - Arkas Spor Izmir 2 : 3
(25:15 19:25 16:25 25:19 13:15)
Grupa F
ACH Volley Bled - Noliko Maaseik 3 : 1
(21:25 25:23 29:27 25:22)
Paris Volley vs Dinamo Moscova 2 : 3
(24:26 25:20 25:21 19:25 8:15)
Meciurile programate joi:
Grupa B
PGE Skra Belchatow vs Buducnost Podgorica Banka
Grupa D
Portol Drac Palma Mallorca vs Copra Piacenza
O noua editie a Ligii Campionilor la volei masulin a debutat, marti seara, cand au fost programate primele trei jocuri din faza grupelor.
Intr-un meci din grupa E, belgienii de la Knack Randstad Roeselare au invins pe teren propriu echipa poloneza JASTRZEBSKI Wegiel, cu 3-0 (25:23 25:18 25:21).
Acelasi scor alb a fost inregistrat si in meciul de la Treviso dintre Sisley din localitate si Piet Zoomers/D APELDOORN, cu 25:19, 25:17 si 25:16 pe seturi in favoarea italienilor.
Pentru prima data prezenta in cea mai importanta competitie europeana inter-cluburi, echipa rusa Dinamo-Tattransgaz KAZAN a invins pe teren propriu echipa spaniola Unicaja Arukasur ALMERIA, cu 3-1 (24:26 25:20 25:16 25:21).
Ajunsa la a 7-a editie, Liga Campionilor la volei propune 24 de echipe la masculin si 20 la feminin, formatul fiind unul bazat pe grupe, intr-o prima faza, urmat de meciuri eliminatorii intre primele doua clasate din fiecare grupa, pentru ca trofeul sa fie castigat de cea mai buna echipa dintr-un Final Four.
Competitia va putea fi urmarita in Romania pe canalul Eurosport 2.
Daca intrecerea baietilor a debutat pe 16 octombrie, competitia feminina va incepe pe 23 noiembrie, dupa Cupa Mondiala.
Programul zilei de miercuri din prima etapa a competitiei masculine:
Grupa A
Iraklis THESSALONIKI vs AS CANNES
Jihostroj CESKE BUDEJOVICE vs Bre Banca Lannutti CUNEO
Grupa B
NIS Vojvodina NOVI SAD vs Panathinaikos ATHENS
Grupa C
VfB FRIEDRICHSHAFEN vs Olympiacos PIRAEUS
Grupa D
aon hotVolleys VIENNA vs Arkas Spor IZMIR
Grupa F
ACH Volley BLED vs Noliko MAASEIK
PARIS Volley vs Dinamo MOSCOW
Rezultate inregistrate in prima etapa:
Grupa C
Dinamo-Tattransgaz KAZAN - Unicaja Arukasur ALMERIA 3:1
(24:26 25:20 25:16 25:21)
Grupa E
Sisley TREVISO - Piet Zoomers/D APELDOORN 3:0
(25:19 25:17 25:16)
Knack Randstad ROESELARE - JASTRZEBSKI Wegiel 3:0
(25:23 25:18 25:21)
Rezultatele complete de miercuri seara:
Grupa A
Iraklis SaIonic - AS Cannes 0 : 3
(16:25 25:27 22:25)
Jihostroj Ceske Budejovice - Bre Banca Lannutti Cuneo 2 : 3
(34:32 20:25 17:25 25:22 10:15)
Grupa B
NIS Vojvodina Novi Sad - Panathinaikos Atena 1 : 3
(16:25 27:25 24:26 19:25)
Grupa C
VfB FRIEDRICHSHAFEN - Olympiacos Pireu 3 : 0
(25:23 25:20 25:23)
Grupa D
aon hotVolleys Viena - Arkas Spor Izmir 2 : 3
(25:15 19:25 16:25 25:19 13:15)
Grupa F
ACH Volley Bled - Noliko Maaseik 3 : 1
(21:25 25:23 29:27 25:22)
Paris Volley vs Dinamo Moscova 2 : 3
(24:26 25:20 25:21 19:25 8:15)
Meciurile programate joi:
Grupa B
PGE Skra Belchatow vs Buducnost Podgorica Banka
Grupa D
Portol Drac Palma Mallorca vs Copra Piacenza