PDA

View Full Version : POLO



Pages : [1] 2 3 4

rasheedkpenny
6th May 2003, 12:39
echipa de polo Rapid Intrarom a realizat eventul! :happy

Dorin
20th May 2003, 22:49
O.K. ! :yeah: Dorin

07Ex
24th May 2003, 04:45
rasheedkpenny sti cumva care a fost clasamentul final?

07Ex
12th November 2003, 00:24
Se pare ca nimeni nu stie clasamentul final de anul trecut.

Stiti insa un site care sa aiba rezultatele la polo? M-ar interesa macar rezultatele din campionatul Romaniei daca nu chiar si informatii mai multe despre echipele participante.

Multumesc anticipat. :)

Mortification
10th December 2003, 20:36
Din pacate nu exista asa ceva, adica un site pentru polo-ul romanesc. Rapidul are insa nu a mai fost actualizat de aproape un an. SUnt un jucator de polo plecat din tara de vreo 6 ani care este insa cat de cat la curent cu ce se intampla in tara caci mi-am pastrat legaturile cu cei din tara.
Daca te intereseaza un site bun de polo, du-te la www.waterpolo-world.de

Mortification
10th December 2003, 20:37
scuze.adresa corecta este: www.waterpolo-world.com

m3dic911
22nd March 2004, 13:27
sal all !
de ce asa putina lume pe forumul asta de polo !
o intrebare ? voi astia care sunteti pe aici faceti sau ati facut polo!
:drak:

Mortification
24th March 2004, 18:41
eu sunt jucator de polo. nu stiu ceilalti...

Zgaiba
8th April 2005, 19:46
si pe mine ma intereseaza acest sport,baiatul meu are 15 ani si face acest polo de 6 ani

cimitiru branesti
14th May 2005, 14:33
Stiti insa un site care sa aiba rezultatele la polo? M-ar interesa macar rezultatele din campionatul Romaniei daca nu chiar si informatii mai multe despre echipele participante.

Multumesc anticipat. :)

www.frpolo.ro

Steaua a cistigat titlul national! Tocmai m-am intors de la bazin...a fost un meci electrizant cu Rapid...decisiv pt titlu...Steaua a invins cu 3-2( au marcat: Bogdan Matei 2, Cristescu 1).

cimitiru branesti
26th September 2005, 14:40
Steaua a cistigat si Cupa Romaniei..dupa un turneu final fara istoric, in care a maturat pe jos cu adversarele - scoruri: 6-1 cu Dinamo, 19-5 cu Astra Arad si 10-7 cu CSM Oradea. Forza Steaua!

Tess
26th September 2005, 20:24
...din cate vad, site-ul recomandat de tine, n`a mai fost actualizat din 1.o6.2oo5... :(pacat...dar bine ca exista :ok:

krystyna_polo
22nd October 2005, 11:06
salut...care dintre voi..practica polo...si care echipa...dk imi puteti spune..;)

krystyna_polo
22nd October 2005, 11:09
daca ma puteti ajuta si pe mine..un pic...cum ma alatur unui grup...??

krystyna_polo
26th October 2005, 13:28
salut...nu prea sunt iubitori de polo vad ca...nimeni nu mai baga in seama acest sport...desi ...e cel mai frumos sport din Romania..pacat ca multa lume nu-l cunoaste..si de asemenea cel mai solicitant..zic asta ca il practic de ceva vreme.. sper ca o sa raspundeti cat de curand...:)

Tess
27th October 2005, 01:00
da...io am vrut sa`ti raspund de prima oara cand ai postat, dar cum nu am detalii despre ceea ce ai intrebat m`am abtinut...

iata deocamdata ce cluburi de polo am gasit:
Astra Arad
Clubul Sportiv Locomotiva Bucuresti
Clubul Sportiv Sanatatea Bucuresti
Clubul Sportiv Scolar 1 Bucuresti
Clubul Sportiv Scolar 6 Bucuresti
Clubul Sportiv Scolar Steaua Bucuresti
Clubul Sportiv Tigrul Bucuresti
Dinamo Castrum Bucuresti
Liceul Dimitrie Bolintineanu Bucuresti
Liceul Emil Racovita Bucuresti
Rapid Intrarom Bucuresti
Sportul Studentesc Bucuresti
Steaua Bucuresti
Triumf Bucuresti
Clubul Sportiv Scolar Viitorul Cluj
Clubul Sportiv Vointa Cluj
Poli CSM Cluj
Clubul Sportiv Roseal Odorheiul Secuiesc
Crisul Oradea
Clubul Sportiv Ceptura Prahova


...dar daca practici polo, colegii sau antrenorii nu te pot ajuta? ei ce ti`au recomandat?

krystyna_polo
27th October 2005, 22:35
pfuai..nu ne prea intelegem...ma refeream la alta chestie..da nu mai are rost sa intru in delatii...oricum din toate echipele pe care le-ai scris mai sus...doar 7 sunt defapt..adica care joaca si participa la superliga..etc..si tu faci polo??la ce echipa??

Tess
28th October 2005, 00:30
si tu faci polo??la ce echipa??
daca faceam si eu polo iti recomandam echipa mea !!!


pfuai..nu ne prea intelegem...ma refeream la alta chestie..da nu mai are rost sa intru in delatii...
aste este...tu stii cel mai bine ce vrei...



oricum din toate echipele pe care le-ai scris mai sus...doar 7 sunt defapt..adica care joaca si participa la superliga..etc..
ce`am postat eu mai sus, reprezinta cluburi

krystyna_polo
31st October 2005, 20:29
daca nu practici acest sport..cum de esti pe forumul asta...pasiune ascunsa???

Tess
2nd November 2005, 20:24
dap...o pasiune ascunsa pt inot si antrenorii sai :P

tu? cum e cu polo`ul...detaliaza si tu putzintel :D

krystyna_polo
5th November 2005, 15:16
''antrenorii sai'' zici??..sa detaliez..cred ca e cel mai super sport ..te solicita din toate pct de vedere...+concentratie maxima..pot sa zic ca a devenit o pasiune ptr mine..odata ce te apuci de el..te prinde..si devine distractiv..si mai ales jocul in echipa..cum e echipa la care sunt eu..sunt niste fete extraordinare...

krystyna_polo
5th November 2005, 15:18
imi pare rau...ca suntem asa putini pe forum...s-ar putea vb lucruri interesante..mai ale sdk ar fi dintre cei care chiar practica sportul...si am obs prin arhiva...ca era si un jucator care acuma e in strainatate...si chiar nu-i stiu numele..i-am trimis un mail..aici pe forum..da nici un raspuns din pacate:(

C-O-S + min
19th November 2005, 16:26
Vreau si eu sa ma duc maine la meci (Steaua Dinamo)!
Stie cineva unde se joaca si cand???

mistress of ice
28th November 2005, 16:09
..si de asemenea cel mai solicitant..zic asta ca il practic de ceva vreme..
Io zic (si nu numai ) k hocheiul este cel mai solicitant sport ...zic asta ca il practic de ceva vreme nu de alta :D

Poate ne spui si noua cate ceva despre acest sport poate mai ajung si altzii sa creada ca este cel mai super sport ;)

rainman2
15th January 2006, 02:01
krystyna zi-mi mai multe despre echipa la care joci , ca stiu ca de anul asta a fost creata, insa nu stiu mai multe....jucati la juniori contra baietilor sau mai e inca o echipa???presupun ca o sa mai dureze pana o sa jucati la senioare....unde joc eu acum sunt suficente echipe de polo feminin...asa ca pot sa zic ca m-am obisnuit cu prezenta fetelor in bazin....oricum sper sa faceti cat de curand rezultate si pe plan international...

polopeapa
3rd March 2006, 02:30
Este Adevarat Ca Nu Este Un Sport Foarte Cunoscut Dar Este Unul Greu Care Necesita F Mult Din Partea Celui Care L Practica.acum Este Unul Dintre Turnee La Arad.din Pacate Este Aproape Imposibil Sa Afli Rezultatele Din Presa.nu Poti Fi La Curent Cu Ceea Ce Se Intampla Decat Daca Faci Parte Din Cercul Poloului.cerc Destul De Mic.sper Ca Tinerii Sa Se Orienteze Spre Acest Sport Care Traverseaza Momente Dificile In Ultimii Ani.

Tess
3rd March 2006, 02:32
intr`adevar...sunt si cateva site`uri pe care le mai consult pt a afla noutati...dar nu sunt actualizate deloc :(

ce turneu este la arad? da`ne si noua ceva detalii :D

polopeapa
3rd March 2006, 12:10
La Arad se joaca al2 lea turneu al CN de polo.Participa cele7 echipe care sunt inscrise,joaca fiecare cu fiecare.A inceput ieri si se termina duminica,fiecare echipa joaca6 meciuri.O sa revin cu rezultatele si clasamentul.

polopeapa
4th March 2006, 11:38
In meciurile cele mai echilibrate:Dinamo-Rapid13-14 (joi) si Steaua-CSM Oradea11-10(vineri).

rainman2
4th March 2006, 18:25
ce alte rezultate a mai avut rapidu????stii si cine a dat jucat mai bine de la ei?????

polopeapa
5th March 2006, 02:18
CSM Oradea-Rapid13-8,Steaua-Dinamo10-3.Rapid victorii la scor cu CSM Cluj si Arad.Nu mi dau cu parerea despre cine a jucat si cum a jucat,pt ca trebuie o analiza obiectiva si numai antrenorul de la Rapid o poate avea.

polopeapa
6th March 2006, 17:48
Clasament dupa 22 de etape:1Steaua44p,2CSM Oradea34p,3Dinamo34p,4Rapid30p,5Astra Arad14p,6CSM Cluj9p,7Sportul3p.

cimitiru branesti
12th March 2006, 13:46
Clasament dupa 22 de etape:1Steaua44p,2CSM Oradea34p,3Dinamo34p,4Rapid30p,5Astra Arad14p,6CSM Cluj9p,7Sportul3p.

Iar luam titlul fara nici o problema; cel mai mult ma bucura ca i-am umilit pe Dinamo(10-3) si Rapid (15-7). Daca nu pleaca George sau Berti in strainatate, vom domina poloul romanesc multi ani...

rainman2
12th March 2006, 15:34
zob...ar trebui sa stii ca o echipa castiga datorita unitatii nu doar unor jucatori.....chiar daca berti si george sunt jucatori buni....asa cum vad eu ca se desfasoara lucrurile peste vreo doi ani o sa castige coampionatul dinamo asa ca bucurate cat mai poti.....ca se va intampla cum s-a intamplat la dinamo , si apoi cum s-a intamplat la rapid...au (am) castigat campionatul de mai multe ori consevutiv...dar in fiecare an lotul s-a subtiat pana cand au pierdut....e un ciclu....in rest....HAI RAPIDU

cimitiru branesti
13th March 2006, 10:52
Mai rainman, daca lucrurile ar fi atit de simple, am putea bifa deja pe calendar campioanele pe citi ani vrem, si dupa aia am merge sa croncanim la o bere ieftina pe Calea Giulesti. Viata e insa mult mai plina de nuante decit poti sa percepi tu; teoria istoriei ciclice a fost la moda acum 2000 de ani, dar in zilele noastre e cel mult o gluma :)) Nu exista nici o garantie ca se va intimpla ceea ce a patit si Dinamo; acolo au existat multe cauze, din care cea mai importanta e ca lotul era imbatrinit, bazindu-se practic doar pe vreo 3-4 juc; cind aia au plecat in strainatate, s-a ales praful. Steaua de azi e in cu totul alta situatie: pe linga jucatorii maturi gen Berti, George, Zbenghe mare, Cacao sint si tineri promitatori gen Tuinea, Gradinaru, Samuila de la Arad, asa ca exista toate premisele pt un schimb lin de generatii. Spre deosebire de tine, eu nu-mi asum vocatia de profet; CRED doar ca Steaua va mai fi campioana cel putin 3 ani consecutiv /hello FORZA STEAUA!

rainman2
13th March 2006, 19:30
daca steaua o sa ia campionatul cu tuinea si gradinaru in prima echipa...atunci jos palaria......dar ma indoiesc...vreau sa cred ca nu e asa de slab campionatul roman....
cat despre ciclurile astea , care zici tu ca nu mai exista de 2000 de ani, tin sa te anunt ca se intampla si in campionatul unde joc eu acum (n-are importanta care, ca peste tot e la fel) doar ca aici concurenta fiind extrem de acerba campiona se schimba aproape in fiecare an...rar castiga o echipa doua campionate la rand.....asa ca pot sa repet linistit...ciclu....steaua mai castiga cel mult 2 ani dupa care ai sa vezi ca o sa-l castige fie dinamo , fie rapid.....cam atat

polopeapa
16th March 2006, 18:58
Sper sa ti mearga bine jocul Raim2.Este bine ca intri pe site pt ca sportul asta are nevoie de publicitate(lipseste cu desavarsire).Nu pot sa mi dau numele pt ca este o lume mica sportul acesta,banuiesc unde joci dar raman discret.Bafta tie si celor care joaca in Italia.

cimitiru branesti
2nd May 2006, 11:10
steaua mai castiga cel mult 2 ani dupa care ai sa vezi ca o sa-l castige fie dinamo , fie rapid.....cam atat

Ei, rainman, iata ca matematic Steaua e deja campioana, desi mai sint 2 turnee de disputat :evil:
Dinamo si Rapid sint in continuare cu doua clase sub nivelul Stelei, asa ca nici anul viitor nu cred sa am emotii. rapid e o echipa de tot kktul, imbatrinita, iar intr-un an-doi, cind se vor retrage Ceobanu, Cojocariu si Orasteanu, va fi jale mare la ei. Dinamo are intr-adevar o echipa de perspectiva, cu niste juniori talentati(mie imi place foarte mult Goanta) dar va mai dura mult pina cind acestia sa poata lupta de la egal la egal cu Steaua. Cit despre CSM Oradea...depinde prea mult de Ramiro si e condamnata sa ramina vesnic la stadiul de echipa de provincie.
Asadar, FORZA STEAUA, si fie sa imbatrinesc vazindu-va campioni in fiecare an! :cool:

polopeapa
4th May 2006, 17:29
Steaua Are Un Lot Superior Ca Valoare Celorlalte Echipe.meritul Este Cu Atat Mai Mare Pentru Cele3 Contra Candidate Care Reusesc Rezultate Bune Impotriva Ei.faptul Ca Dinamo Csm Si Rapid Au Luat Puncte De La Steaua Demonstreaza Ca Nu Ajunge Sa Ai Pe Hartie O Echipa Mult Mai Buna.ramane Sa Ai Si Un Grup.steaua Va Lua Campionatul,se Stia Inainte Ca Acesta Sa Inceapa.intrebarea Era Maniera In Care Il Va Lua.raspunsul Se Afla In Calitatea Jocului Prestat De Steaua Si De Celelalte Echipe.oricum Un Campionat Mult Sub Nivelul Rezultatelor Echipei Nationale.faptul Ca La Start Sunt Doar 7 Echipe La 23 000000 De Locuitori Pune Un Mare Semn De Intrebare Asupra Viitorului Acestui Sport Atat De Bine Clasat International Prin Locul6 La Ultimul Cm.ramane Deschisa Lupta Pt Locul2.succes Pretendentelor!

cimitiru branesti
8th May 2006, 12:02
meritul Este Cu Atat Mai Mare Pentru Cele3 Contra Candidate Care Reusesc Rezultate Bune Impotriva Ei.faptul Ca Dinamo Csm Si Rapid Au Luat Puncte De La Steaua Demonstreaza Ca Nu Ajunge Sa Ai Pe Hartie O Echipa Mult Mai Buna.ramane Sa Ai Si Un Grup.

Nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar iata clasamentul dupa sezonul regulat + 3 turnee finale:

1. Steaua 33 29 2 2 437-175 60p
2. CSM Oradea 33 19 4 10 355-220 42p
3. Dinamo 33 19 0 14 358-239 38p
4. Rapid 33 17 4 12 356-250 36p

Cele 3 contracandidate n-au luat atit de multe puncte Stelei pe cit ai crede tu; din 21 de meciuri directe cu ele, Steaua a obtinut 17 victorii, 2 egaluri, 2 infringeri - bilant zdrobitor care ma scuteste de alte comentarii. Cifrele vorbesc de la sine: a fost cel mai dezechilibrat campionat de dupa Revolutie, in care Steaua si-a umilit adversarii cum eu n-am vazut niciodata de cind merg la polo.
Iata si rezultatele din al treilea turneu final, ca sa vedem ce echipe extraordinare au fost Dinamo, Rapid, CSM Oradea, si ce carente uriase are grupul Stelei :)

Steaua - Dinamo 14-8 (2-2, 3-2, 4-1, 5-3)
CSM Oradea - Rapid 9-2 (1-0, 2-1, 1-0, 5-1)
Rapid - Steaua 7-12 (2-3, 1-1, 2-5, 2-3)
CSM Oradea - Dinamo 8-5 (3-2, 2-1, 3-2, 0-0)
Rapid - Dinamo 8-6 (2-1, 4-3, 0-0, 2-2)
Steaua - CSM Oradea 9-8 (5-1, 2-2, 0-1, 2-4)

Pe mine ma bucura cel mai mult decaderea maidanezilor inotatori; dinamo a ajuns cirpa de sters pe jos a Stelei; in toate meciurile din turneele finale i-am batut la diferente mari si i-am facut de ris; sa dea Domnul ca lucrurile sa ramina asa ani de zile pina cind javrele o sa-si darime de ciuda bazinul. FORZA STEAUA!

cimitiru branesti
8th May 2006, 12:05
Va astept saptamina asta, de vineri pina duminica, la meciurile ultimului turneu final al campionatului(Bazinul Floreasca) pentru a ne sarbatori campionii!

polopeapa
8th May 2006, 21:30
Nu doresc sa am vreo discuta contradictorie pe tema Stelei.Faptul ca esti stelist(Zob79) este treaba ta,ai dreptul sa sustii echipa pe care vrei.Nu am vreo preferinta in campionat si privesc doar ca un iubitor al poloului.Deci pt mine oricine ar fi campioana ar fi acelasi lucru.Campioana se schimba in functie de puterea financiara a clubului.Important este ca mai este un turneu si gata pe anul asta.4 turnee intr o luna si un campionat terminat(in privinta titlului se stia inainte sa inceapa).Se joaca pt locurile 2-4.Trebuie sa recunosti ca lupta este apriga si inca nu s a terminat.Bafta participantelor!

radu_ultras
9th May 2006, 22:54
Diferenta dintre Steaua si a doua clasata spune totul (cred ca vreo 20 de puncte). Intr-adevar s-a stiut cine va fi campioana inca de pe la jumatatea campionatului. Superioritatea neta a Stelei a fost evidenta pe tot parcursul competitiei, chiar daca s-a mai si impiedicat pe fondul relaxarii premature a echipei. Nu pot sa nu remarc arbitrajele extrem de ostile de care a avut parte Steaua, in doua meciuri fiind invinsa la limita numai din cauza arbitrajului. Stim foarte bine, cei care avem legatura cu fenomenul poloistic, cine conduce federatia si ce simpatii are aceasta persoana. Despre contracandidatele Stelei, Crisul Oradea a facut o figura frumoasa, Rapid si Dinamo (pana mai ieri echipe "infratite" - prietenii stiu de ce - ) au inceput sa-si scoata ochii, ceea ce ma bucura nespus. Rapid a obtinut performante atata timp cat a avut Gherman bani si a cumparat cei mai buni jucatori din tara (echipa de mercenari) care nu poate avea viitor. Dinamo, cred ca va fi al 4-lea an cand va termina pe locul 4. Adica ultimul loc, ca celelalte echipe nu prea conteaza.Si asta spune multe. In rest, toti cei care iubim acest sport, trebuie sa speram ca se va mai construi macar 1 bazin nou, pentru ca ce s-a intamplat anul acesta cu Floreasca este o RUSINE NATIONALA. Suntem penibili sa asteptam performante internationale cand nu s-a investiti un leu in infrastructura minima necesara performantei. Alo FEDERATIA? Ce paziti? Care va este obiectul de activitate? In ritmul asta adio polo pe apa in Romania!
La final imi permit sa-l citez pe "zob79" :
"Va astept saptamina asta, de vineri pina duminica, la meciurile ultimului turneu final al campionatului(Bazinul Floreasca) pentru a ne sarbatori campionii!" FORZA STEAUA!

polopeapa
10th May 2006, 00:10
Nu conteaza cu cine simpatizezi Radule!Important este ca ti place sportul asta.In week-endul asta se termina campionatul si ai ocazia sa vezi ce i mai buni poloisti la bazinul Floreasca.Sincer sa fiu:as fi sperat sa se joace la Dinamo.Floreasca este in starea in care este si nu cred ca face nimanui placere sa intre in el.Nu cred ca se mai poate face ceva cu bazinul asta,oricat s ar renova.Trebuie construite altele si Floreasca dinamitat.O sa mai dureze pana atunci.

radu_ultras
10th May 2006, 10:54
Nu conteaza cu cine simpatizezi Radule!Important este ca ti place sportul asta.In week-endul asta se termina campionatul si ai ocazia sa vezi ce i mai buni poloisti la bazinul Floreasca.Sincer sa fiu:as fi sperat sa se joace la Dinamo.Floreasca este in starea in care este si nu cred ca face nimanui placere sa intre in el.Nu cred ca se mai poate face ceva cu bazinul asta,oricat s ar renova.Trebuie construite altele si Floreasca dinamitat.O sa mai dureze pana atunci.
Ai dreptate ref la Dinamo. Desi Dinamo este deschis nu se poate juca ultimul turneu acolo din cauza ca echipele ar fi avut nevoie de o perioada de acomodare cu jocul "la descoperit". Cred ca si tu ai jucat polo si sti ca nu poti intra sa joci direct de la Floreasca in Dinamo. Ar fi fost necesar min o saptamana de acomodare. Ref la starea bazinului Floreasca ai perfecta dreptate. Poate n-ar trebui dinamitat, asa cum zici, dar cu siguranta ar trebui bagati bani seriosi pentru renovare. Aici nu ma refer doar la o vopsire superficiala (tribunele) si o tabela noua de scor. La Floreasca trebuie complet inlocuit sistemul de filtrare (totusi suntem in 2006 si ei au filtru ala antic cu nisip) si modul in care se trateaza apa (ei folosesc in continuare hipoclorit care arde tot, inclusiv oamenii ;) ). Dar, vorba ta, "o sa mai dureze pana atunci". :headbang:
Ma bucur ca ne strangem cativa ca sa mai impartasim opinii despre acest sport minunat, dar total nepromovat - vina apartine federatiei :no: care nu face ABSOLUT NIMIC in aceasta privinta. Incepuse bine cu transmisiile in direct pe TV SPORT dar totul s-a dus de rapa din cauza lipsei bazinului in Bucuresti.
Va salut pe toti si astept sa ne vedem la Floreasca pentru ultima etapa, nu conteaza cu cine simpatizam!/hello

cimitiru branesti
10th May 2006, 15:52
Rapid a obtinut performante atata timp cat a avut Gherman bani si a cumparat cei mai buni jucatori din tara (echipa de mercenari) care nu poate avea viitor.

Ce stii, mai are Gherman bani? Eu il tot vad fluturindu-se pe la meciuri, sta chiar pe banca uneori, dar echipa e de toata jena, iar atunci cind se vor retrage expiratii Ceobanu, Cojocariu si Orasteanu nu stiu pe cine o sa mai bage in bazin, daca vor continua tot in ritmul asta.

polopeapa
10th May 2006, 17:32
Floreasca este o intoarcere in timp.Pentru cei care au80 de ani este ceva normal,pentru persoanele care au vazut bazine construite in ultimii15 ani este un muzeu.Daca faci un calcul:filtre,instalatie de incalzire,dusuri,vestiare,instalatii sanitare,tot ceea ce se strica frecvent si trebuie reparat,Floreasca este ca un Golf1.Altii au deja Golf4 si5 iar noi ne deplasam cu primul.Greu...Nu merita sa mai fie cheltuiti bani aiurea pe ceva care este putrezit.Solutii pentru alte bazine?Gasirea solutiilor apartine persoanelor care sunt in functiile de unde se poate face ceva.Noi ne putem da doar cu parerea.Intrebarea mea este:te simti in siguranta in bazinul Floreasca?Nu ti este frica in momentul in care privesti tavanul ca o sa cada?Nu ti este teama pt copiii care merg acolo ca o sa ia tot felul de boli?Pe cand intr o capitala cu3 milioane de oameni cateva bazine normale?

radu_ultras
10th May 2006, 21:47
Va salut pe toti.
Inainte de toate vreau sa va informnez ca acum doua zile a plecat dintre noi si astazi la pranz a fost inmormantat Grig Voinescu, nascut in 1977, component al CSS1 Bucuresti cu care a cucerit 3 titluri de campion la juniori, component al loturilor nationale de juniori generatia 1977, si fost jucator al echipei Sportul Studentesc pana la incheierea carierei poloistice. A fost inmormantat astazi cu onoruri militare, fiind membru al Brigazii Antiteroriste a SRI, cauza mortii fiind un accident suferit in timpul serviciului. Dumnezeu sa-l odihneasca.

Acum pentru "zob79": Gherman nu prea mai are bani, in nici un caz banii pa care-i avea inainte fiindca firma unde el era director - INTRAROM - nu prea sta pe roze. Asa cum stiti Gherman este fiul lui Ovidiu Gherman, ala din PSD care acum e ambasador in Franta. Deci cam toata afacerea cu Intrarom avea si o conotatie politica cu stranse legaturi cu fosta putere. Pentru Sile Ceobanu eu am un mare respect, un baiat cu mult bun simt si foarte foarte muncitor. Despre restul, pe care ii cunosc de asemenea foarte bine, ma abtin. Cel putin Edi Orasteanu, care toata viata lui a jucat la Steaua si de unde a mancat o paine buna ani buni, este penibil cand se da rapidist si isi scuipa si jigneste trecutul. Uita cand ii facea in toate felurile pe dinamovisti si rapidisti atunci cand juca pentru Steaua. Despre viitorul rapidului nu ma pot pronunta pentru simplul fapt ca nu ma intereseaza. Cu Eduard Rusu antrenor "viitorul suna groaznic" :no:
Pentru "polopeapa": ai in totalitate dreptate, parca mi-ai citit gandurile. Normal ca nu ma simt in siguranta intr-o sala care arata la fel de cel putin 20 de ani. Pare un focar de infectie. Eu am piscina acasa si ma pricep cat de cat la treaba asta cu filtrele. Pai sistemul meu de filtrare e de zeci de ori mai bun si mai performant decat ce au ei la Floreasca, si la mine in piscina nu intra sute de oameni ca acolo. Chiar am vorbit cu directorul unei firme care se ocupa cu amenajari si intretineri de piscine si i-am propus sa mearga la Floreasca sa discute cu dna. Radu. Din pacate, chiar daca dna. Radu ar vrea nu are nici un fel de forta financiara. Federatia ar trebui sa gaseasca solutii.
In conditiile pe care le are polo-ul in Bucuresti si in tara, in general, este intr-adevar miraculos ce performanta a obtinut echipa noastra de seniori. Bravo baieti /hello si bravo Vlad Hagiu :ok: (despre care stiu ca are o viata grea cu federatia dominata de dinozauri).
Pe curand.

radu_ultras
11th May 2006, 15:50
Programul ultimului turneu din Superliga pe http://www.topsport.ro/Web/News.php?NewsID=7951

radu_ultras
11th May 2006, 22:07
Salutare,

Vesti bune de la TV Sport. Se transmit in direct meciurile de la ultimul turneu al Campionatului National de seniori, vineri si duminica. Iata programul:

Vineri, 12 Mai
16:00 Polo, Finala Campionatului National: Dinamo – Steaua (IN DIRECT)
17:15 Polo Finala Campionatului National: Rapid vs CSM Oradea (IN DIRECT)

Duminica 14 Mai
09:30 Polo - Finala Campionatului National: Dinamo vs Rapid (IN DIRECT)
11:00 Polo Finala Campionatului National: Steaua vs CSM Oradea (IN DIRECT)

Clasamentul inainte de acest turneu se prezinta asa:

1. Steaua - 60 puncte
2. CSM Or. - 42 puncte
3. Dinamo - 38 puncte
4. Rapid - 38 puncte

Indiferent de rezultate, Steaua este din nou campioana /hello , Crisul Oradea in proportie de 90% locul 2, batalia cea mare se da intre Dinamo si Rapid pentru evitarea ultimului loc.

polopeapa
12th May 2006, 23:53
In urma primelor doua meciuri(victorii ale Stelei cu Dinamo si CSMOradea cu Rapid) se stiu ocupantele primelor 2 locuri:Steaua si CSMOradea.Daca pt Steaua este ceva normal pt CSMOradea este ceva deosebit(cred ca n ultimele6 editii au terminat pe locul3).Ramane lupta pt locul3 intre Dinamo si Rapid,care este deschisa oricarui deznodamant.

polopeapa
13th May 2006, 00:00
Poate cei care au urmarit meciul la televizor si au posibilitatea sa intervina si au dat seama ca s a jucat intr un bazin care cere inlocuitori.Concret:construiti alte bazine pt cel mai bine clasat sport masculin de echipa din Romania.Dupa locul6 la CM de anul trecut multe persoane s au pozat cu acest sport dar s au limitat la atat.Altii au spus ca l au practicat,altii ca l indragesc dar totul a ramas la stadiul verbal.Daca nu construiti bazine pt polo faceti-o macar pt sanatatea copiilor vostri,care n au unde sa inoate.

polopeapa
15th May 2006, 17:24
S a incheiat campionatul national,duminica la pranz.Clasament final:Steaua,CSMOradea,Rapid,Dinamo,Astra Arad,CSMCluj,Sportul Studentesc.Singura enigma a fost cine va fi pe locul3.Pana la urma,invingand pe Dinamo cu 6-5 Rapid a ocupat pozitia a 3-a.Urmeaza competitiile internationale cu loturile de seniori si juniori.In mod inedit Romania organizeaza,in aceasta vara,campionatul european pentru juniori la Oradea.

cimitiru branesti
15th May 2006, 17:36
În cel de al patrulea turneu final, desfăsurat în Capitală, s-au înregistrat următoarele rezultate:
Steaua Stirom – Dinamo 13-7 (3-1, 3-2, 5-1, 2-3)
CSM Oradea – Rapid 9-6 (3-1, 3-0, 1-3, 2-2)
Steaua Stirom – Rapid 9-6 (2-2, 2-1, 2-1, 3-2)
CSM Oradea – Dinamo 11-8 (3-2, 1-1, 5-2, 2-3)
Rapid – Dinamo 6-5 (1-2, 3-2, 1-0. 1-1)
Steaua Stirom – CSM Oradea 12-8 (2-0, 3-2, 6-3, 1-3)

Clasament final:
1. Steaua 36 32 2 2 451-196 66p
2. CSM Oradea 36 21 4 11 383-252 46p
3. Rapid 36 18 4 14 380-273 40p
4. Dinamo 36 19 0 17 378-270 38p

Componentii echipei campioane, Steaua:

Nenciu Bertini, Drăgusin Mihai, Samuilă Mircea, Matei Bogdan, Musat Florin, Serbănescu Cornel, Deacu George, Matei Alexandru, Cristescu Răzvan, Amarie Flavius, Georgescu George, Tuinea Marius, Ghiban Alexandru.

Campioni am fost, campioni vom fi pina vom muri!

radu_ultras
16th May 2006, 12:49
S a incheiat campionatul national,duminica la pranz.Clasament final:Steaua,CSMOradea,Rapid,Dinamo,Astra Arad,CSMCluj,Sportul Studentesc.Singura enigma a fost cine va fi pe locul3.Pana la urma,invingand pe Dinamo cu 6-5 Rapid a ocupat pozitia a 3-a.Urmeaza competitiile internationale cu loturile de seniori si juniori.In mod inedit Romania organizeaza,in aceasta vara,campionatul european pentru juniori la Oradea.

Salut,

Ai dreptate in tot ce scri. Personal am tinut neaparat ca echipa din Oradea sa iasa pe 2, inaintea lui Rapid si Dinamo. Este de admirat performanta acestor baieti (multi mi-au fost colegi pe la loturile nationale) care nu traiesc numai din polo. Adica au un serviciu si incearca sa se tina si de antrenamente. Organizarea Campionatului European de juniori la Oradea, este o confirmare a eforturilor facute de autoritatile locale care au construit un bazin olimpic complet nou. Bravo lor! Bucurestiul, :no: s-a auzit?
Ref la clasamentul final Steaua a reconfirmat valoarea aratata pe tot parcursul competitiei si a castigat la pas toate meciurile, Crisul a dovedit ca e mai buna decat Rapid si Dinamo (in ciuda arbitrajelor potrivnice de la acest turneu), Rapid inca se chinuie, jucatorii batrani ducand greul in continuare. Ref la echipa Dinamo, eu ca fost jucator si cunoscator al fenomenului, am ramas marcat de jocul sub orice critica prestat de aceasta echipa. Nici o idee tactica, nici o logica de abordare a meciurilor, greseli individuale care le intalnim la Juniori 3, ce sa mai discutam. Nu se poate asa ceva la nivelul asta, este rusinos. Daca ieseau pe locul 2, insemna ca acest sport este, nu la pamant, ci direct sub pamant.
CAMPIONI AM FOST/ CAMPIONI VOM FI/ PANA VOM MURI/ STEAUA BUCURESTI!

polopeapa
16th May 2006, 18:21
Campionat terminat,care sunt parerile despre aceasta editie?Ce sanse au echipele romanesti in cupele europene tinand cont de faptul ca Steaua(care a luat titlul de campioana cu un avans enorm) n a putut trece in toamna trecuta de turul preliminar(infrangeri cu echipe din Ungaria,Serbia,Turcia si Polonia).Celelalte echipe nu s au inscris in editia trecuta,din simplul motiv ca nu au nivelul necesar acestui nivel.Exista oare sperante in a face ceva pe plan international cu un campionat de 7 echipe unde nimeni nu promoveaza,nimeni nu retrogradeaza?Care este oare adevaratul nivel al campionatului intern?Raspunsul vine mereu din confruntarile cu alte tari.Au plecat asa multi poloisti in ultima vreme sa joace in alte campionate?Mai mult de10-12 poloisti cu o valoare corespunzatoare sportului de performanta nu evolueaza peste hotare.Concluzii?Sunt putini practicanti in Romania,ai acestui sport.N au cum sa fie prea multi cand se joaca polo in4 orase:Bucuresti,Oradea,Arad,Cluj.Se schimba ceva in viitor sau continua panta descandenta?

polopeapa
16th May 2006, 18:30
Scuze,panta descendenta.

radu_ultras
17th May 2006, 09:13
Campionat terminat,care sunt parerile despre aceasta editie?Ce sanse au echipele romanesti in cupele europene tinand cont de faptul ca Steaua(care a luat titlul de campioana cu un avans enorm) n a putut trece in toamna trecuta de turul preliminar(infrangeri cu echipe din Ungaria,Serbia,Turcia si Polonia).Celelalte echipe nu s au inscris in editia trecuta,din simplul motiv ca nu au nivelul necesar acestui nivel.Exista oare sperante in a face ceva pe plan international cu un campionat de 7 echipe unde nimeni nu promoveaza,nimeni nu retrogradeaza?Care este oare adevaratul nivel al campionatului intern?Raspunsul vine mereu din confruntarile cu alte tari.Au plecat asa multi poloisti in ultima vreme sa joace in alte campionate?Mai mult de10-12 poloisti cu o valoare corespunzatoare sportului de performanta nu evolueaza peste hotare.Concluzii?Sunt putini practicanti in Romania,ai acestui sport.N au cum sa fie prea multi cand se joaca polo in4 orase:Bucuresti,Oradea,Arad,Cluj.Se schimba ceva in viitor sau continua panta descandenta?
Te salut "polopeapa",
Vreau sa remarc observatiile foarte pertinente pe care le faci de cate ori scri. Se vede treaba ca esti in tema cu ce se intampla cu sportul asta la noi in tara. S-ar putea chiar sa ne cunoastem.
Vreau sa-ti spun ca ce s-a intamplat toamna trecuta cu Steaua in turul preliminar nu prea are de-a face cu valoarea echipei. S-a intamplat altceva despre care, din pacate, nu pot scrie. Anul asta sunt semne, si mai ales vointa, ca Steaua sa aiba un parcurs mai bun decat anul trecut. Acum ramane de vazut in ce competitie se va inscrie. Data fiind valoarea poloului la noi in tara, eu as vrea sa participe in Cupa LEN, unde poate obtine rezultate mai bune. Totusi, sa ne vedem lungul nasului, nu ne putem bate de la egal la egal cu campioana Italiei, Greciei, Rusiei s.a.m.d, cand baza de pregatire si conditiile materiale sunt cele care sunt in Bucuresti. Celelalte echipe nu s-au inscris anul trecut mai ales din lipsa banilor (informatie sigura).
Ai perfecta dreptate sa spui ca sportul asta nu poate sa mearga in sus, din moment ce sunt doar 4 echipe care conteaza (restul 3 sunt de umplutura), ce sa mai vorbim de retrogradare. Interesul scazut pentru acest sport, care in alte tari se bucura de multa po****ritate, se datoreaza lipsei de promovare a acestei discipline. De acest lucru este responsabila exclusiv Federatia al carei scop, printre multe altele, este si acesta de a promova in primul rand prin SCOLI GENERALE acest sport. Din pacate cu oamenii care conduc aceasta federatie acest lucru este total imposibil. LIPSA DE INTERES :rosu: . Dupa cum cred ca sti, bazine de polo exista in multe orase si sunt folosite ori exclusiv pentru inot ori doar ca stranduri. Ar trebui ca Federatia sa incurajeze tinerii antrenori (care sunt destul de multi) sa se duca in aceste orase, eventual sa se stabileasca acolo cu sprijinul Federatiei (casa, salariu corespunzator etc) si sa inceapa o treaba acolo. Ma rog, visez si eu....
Ref la intrearea ta "incotro polo-ul roamanesc?" raspund ca daca nu se schimba nimic in cativa ani acest sport NU VA MAI EXISTA in Romania. Si crede-ma stiu ce vorbesc.

polopeapa
17th May 2006, 17:03
Pentru fanii acestui sport:sunt putine siteuri romanesti care vorbesc despre polo. frpolo.ro de exemplu,nu a fost actualizat din 1.01.2005,adica de cam multa vreme.Este chiar atat de greu sa scri niste rezultate,componenta echipelor,antrenorii,arbitrii care fac cinste poloului romanesc?Sau ne este rusine cu locul6 la CM seniori si locul7 la CE juniori de anul trecut?Poate ca ne am saturat sa privim pe siteuri straine,am vrea sa stim si ce i la noi!Cei de afara se ocupa in primul rand de ce i al lor,noi ne interesam despre ce i al altora.

polopeapa
17th May 2006, 17:05
Scuze,data este 1.06.2005,tot aia i.

polopeapa
19th May 2006, 18:25
De ce nu mai avem jucatori?Iata o intrebare buna!Printre cauze se afla si antrenorii pe mana carora ajung copiii care vin la bazin.Sunt persoanele potrivite la locul potrivit?Oare cati corespund cerintelor actuale internationale?Nu vreau sa intru in alte detalii care ar putea aduce o imagine negativa(legate de tinuta si comportamentul acestora).Pe mana cator antrenori ti ai lasa copilul,daca ai notiuni de sport(cat de cat),educatie si pedagogie?

neagumelania
20th May 2006, 00:51
e o intrebare foarte buna. oare de ce?
poate pentru k in Romania nu li se ofera conditiile necesare, avand in vedere k in bucuresti exista doar un bazin inchis, poate pentru k nu sunt multumiti de salariile oferite. Poate din cauza asta?
nu poate ci SIGUR.

neagumelania
20th May 2006, 00:59
cine poate sa ma informeze in legatura cu cupa romtelecom de anul acesta. Se mai tine? k anul am avut parte de niste jocuri destul de interesante, iar retragerea jucatorului si actualului antrenor de la rapid, Ionut Angelescu, a costat rapidul o pierdere destul de importanta.

rainman2
20th May 2006, 23:14
cupa romtelecom se tine intre 15 si 20 august si sunt sunt prezente 8 echipe......o premiera pentru romania....din cate stiu eu o sa fie prezente italia,spania,grecia,germania,slovacia,franta si sua....deci o sa fie foarte interesant.....sper doar sa vina cat mai multa lume la bazin sa vada meciurile...

neagumelania
22nd May 2006, 00:25
Mersi mult pentru informatie.
Cu siguranta vor veni mai multi spectatori decat anul trecut(avand inn vedere k floreasca a fost aproape plin la sf campionatului), insa putina publicitate nu ar strica.mai vb:) /OLE/

radu_ultras
22nd May 2006, 15:26
Poate ca se va transmite turneul si pe TV Sport. Ar fi o buna propaganda adusa acestui sport destul de neglijat. Ca noutate, se reia activitatea la Strandul Tineretului - Bazinul de Polo si Sarituri - incepand din 1 Iunie. Sunt curios daca au mai adus ceva imbunatatiri sau a ramas totul la fel.
Ref la antrenorii de polo de la noi, sunt oameni si oameni. Depinde de norocul fiecaruia. Eu unul ma abtin de la orice fel de comentarii.

polopeapa
23rd May 2006, 18:17
Ce juniori Oradea Grupele: grupa B:Franta,Georgia,Romania,Ungaria; grupaA:Slovacia,Serbia,Anglia,Slovenia; grupaC:Polonia,Grecia,Croatia,Italia; grupaD:Rusia,Germania,Olanda,Spania. Succes!

radu_ultras
24th May 2006, 09:46
POLO – Lunga vară fierbinte
Luni , 22-05-2006


Calificată în 7-9 aprilie, la turneul de la Imperia (Italia), pentru turneul final al celei de a XXVII-a editii a Campionatului European de polo, care va avea loc în 1-10 septembrie 2006 la Belgrad (Serbia & Muntenegru), lotul reprezentativ lărgit s-a reunit joi la bazinul Dinamo din Capitală, pentru începerea pregătirilor. Sunt convocati 10 jucători care activează la echipe din tară si 9 care evoluează în străinătate. Iată lista acestora:

Din tară: Nenciu Bertini, Musat Florin, Matei Alexandru, Ghiban Alexandru, Tuinea Marius, Georgescu George (Steaua), Stoenescu Dragos, Robu Daniel (Dinamo), Georgescu Ramiro (CSM Oradea), Negrean Tiberiu (Rapid)
Din străinătate: Dinu Robert, Radu Cosmin, Busilă Andrei, Andrei Edward, Dunca Gheorghe, Totolici Liviu (Italia), Bonca Florin, Iosep Andrei (Spania) si Kadar Kallman (Ungaria).

Pentru ei si antrenorul Vlad Hagiu (împreună cu colectivul tehnic, din care mai fac parte Mihai Simion, medicul Constantin Gaiu si maseurul Dumitru Paizan), cele trei luni si jumătate care urmează până la turneul final, sunt o „lungă vară fierbinte”.
În acest interval, în afară de perioadele de pregătire de la bazinul Dinamo si de la Oradea, se mai efectuează pregătiri în Spania (Barcelona), Ungaria (Eger); Croatia (Zagreb) si se participă la următoarele competitii:
▪ Cupa Mondială – Budapesta, 11-18 iunie;
▪ Liga Mondială – turul I, Cosenza (Italia) 29 iunie – 4 iulie; turul II, Bochum (Germania) 5-9 iulie si (eventual) semifinala de la Portugalete (Spania) 20-23 iulie;
▪ Cupa Dunării – Trebisov (Slovacia) 4-6 august;
▪ Cupa Tristar – Kranj (Croatia) 11-13 august;
▪ Cupa Romtelecom – Bucuresti 15-20 august.

interzet
28th May 2006, 12:02
se cunosc si grupele turneului final european de la Budapesta. e cam greu pentru ai nostri... detalii pe www.sportinfo.ro, sectiunea natatie

interzet
13th June 2006, 20:25
romania - grecia 8-7 la cupa mondiala....www.sportinfo.ro

vinsanity
16th June 2006, 21:30
romania-spania, sferturile C.M. s-a jucat de la 18.30, am cautat peste tot si nu gasesc rezultatu', stie careva ceva?

polopeapa
17th June 2006, 01:42
Romania-Croatia7-10.Ramane de jucat meciul pt lucurile 5-6:Italia-Romania.

vinsanity
17th June 2006, 14:10
da, greseala mea, Prosportu' de ieri scria Romania-Spania in sferturi:mda:

polopeapa
18th June 2006, 00:07
Pt locul 5 4/7 cu Italia.Locul 6 la cupa mondiala este un rezultat bun,inaintea Greciei si Rusiei.

neagumelania
16th August 2006, 13:35
vreau sa stiu cand sunt meciurile din cupa romtelecom
k a incepu,plssssssss

rainman2
16th August 2006, 22:47
joi si vineri de la ora 19.sambata de la 17.30 si duminica de la 12.30.
meciurile sunt transmise pe tvsport,mai putin cel de sambata dupa-masa...
azi romania a batut pe italia cu 9-7....

neagumelania
17th August 2006, 13:17
ms de informatie, raman datoare/hello

neagumelania
21st August 2006, 15:54
Felicitari Baietilor De La Nationala Si Dvs Domnule Hagiu K Ati Fost Alaturi De Ei Si Ati Aratat K Sunteti Cei Buni/ole/

SORENSEN
30th August 2006, 20:00
Campionatul European de Polo cu Romania la start!
Miercuri, 30 August 2006

Belgradul gazduieste in perioada 1-10 septembrie Campionatul European de Polo, competitie la care nationala Romaniei (locul 6 mondial) isi propune sa urce pe podium!...Sportinfo.ro va prezenta in timp real rezultatele acestei competitii.



Iata care este programul meciurilor din cele 2 grupe, Romania fiind plasata in Grupa A, alaturi de Serbia, Spania, Rusia, Olanda si Slovacia.

Prima clasata in fiecare grupa obtine calificarea directa in semifinale, in timp ce locurile 2 si 3 din cele doua grupe vor juca sferturi de finala in sistem incrucisat (locul 2 gr.A - locul 3 gr.B, respectiv locul 2 gr.B - locul 3 gr.A) pentru stabilirea celorlalte doua semifinaliste.

Ziua 1
01/09/06 H. 10.00 Grupa A - Romania (ROM) vs Spania (ESP)
01/09/06 H. 11.30 Grupa B - Ungaria (HUN) vs Slovenia (SLO)
01/09/06 H. 13.00 Grupa A - Olanda (NED) vs Slovacia (SVK)
01/09/06 H. 17.15 GrupaB - Grecia (GRE) vs Germania (GER)
01/09/06 H. 18.45 Grupa B - Croatia (CRO) vs Italia (ITA)
01/09/06 H. 20.15 Grupa A - Rusia (RUS) vs Serbia (SCG)


Ziua 2
02/09/06 H. 10.00 Grupa B - Slovenia (SLO) vs Grecia (GRE)
02/09/06 H. 11.30 Grupa A - Spania (ESP) vs Slovacia (SVK)
02/09/06 H. 13.00 Grupa A - Romania (ROM) vs Rusia (RUS)
02/09/06 H. 17.15 Grupa B - Italia (ITA) vs Germania (GER)
02/09/06 H. 18.45 Grupa B - Croatia (CRO) vs Ungaria (HUN)
02/09/06 H. 20.15 Grupa A - Serbia (SCG) vs Olanda (NED)

Ziua 3
03/09/06 H. 10.00 Grupa B - Germania (GER) vs Slovenia (SLO)
03/09/06 H. 11.30 Grupa A - Olanda (NED) vs Romania (ROM)
03/09/06 H. 13.00 Grupa A - Rusia (RUS) vs Spania (ESP)
03/09/06 H. 17.15 Grupa B - Grecia (GRE) vs Croatia (CRO)
03/09/06 H. 18.45 Grupa B - Ungaria (HUN) vs Italia (ITA)
03/09/06 H. 20.15 Grupa A - Slovacia (SVK) vs Serbia (SCG)


Ziua 4
04/09/06 H. 10.00 Grupa A - Rusia (RUS) vs Olanda (NED)
04/09/06 H. 11.30 Grupa A - Romania (ROM) vs Slovacia (SVK)
04/09/06 H. 13.00 Grupa B - Italia (ITA) vs Slovenia (SLO)
04/09/06 H. 17.15 Grupa B - Ungaria (HUN) vs Grecia (GRE)
04/09/06 H. 18.45 Grupa B - Croatia (CRO) vs Germania (GER)
04/09/06 H. 20.15 Grupa A - Spania(ESP) vs Serbia (SCG)


Ziua 5
05/09/06 H. 10.00 Grupa B - Slovenia (SLO) vs Croatia (CRO)
05/09/06 H. 11.30 Grupa A - Slovacia (SVK) vs Rusia (RUS)
05/09/06 H. 13.00 Grupa A - Olanda (NED) vs Spania (ESP)
05/09/06 H. 17.15 Grupa B - Germania (GER) vs Ungaria (HUN)
05/09/06 H. 18.45 Grupa B - Grecia (GRE) vs Italia (ITA)
05/09/06 H. 20.15 Grupa A - Serbia (SCG) vs Romania (ROM)

http://www.sportinfo.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=811&Itemid=67

krydo
5th September 2006, 14:07
Bravo baieti, sunteti in sferturi! /hello
Acum chiar incepe greul...dar hai ca se poate! /OLE/

SORENSEN
6th September 2006, 00:49
Clasament dupa grupe :

A
1.Serbia 15p
2.Spania 9p
3.Romania 7p
4.RUsia 6
5.Olanda 5p
6.Slovacia 1p

B
1.Ungaria 15p
2.Italia 9p
3.Grecia 7p
4.Germania 7p
5.Croatia 5p
6.Slovenia 0p

In semifinale direct Serbia si ungaria...

In sferturiferturi :
ROmania-Italia
Grecia-Spania

krydo
7th September 2006, 17:21
Stie cineva daca meciul de diseara (sfertul Romania - Italia de la 21.15) va fi televizat?

SORENSEN
7th September 2006, 19:49
Da ....am auzit ca de RAi Tre :D


Romania, calificata pentru europenele din 2008
Joi, 07 Septembrie 2006
Daca nationala lui Piturca mai are de tras pentru prezenta la Campionatul European din 2008, nationala de polo antrenata de Vlad Hagiu este deja calificata pentru competitia similara, care se va desfasura in perioada 5-15 Iunie, la Malaga (Spania). Tot astazi a fost anuntat si sistemul de calificare la Olimpiada de la Bejing din 2008.

Liga Europeana de Natatie (LEN) a anuntat astazi ca primele 6 echipe clasate la CE de la Belgrad, printre care si Romania sunt calificate direct pentru turneul final european din 2008. Romania, locul 6 la CM de anul trecut din Canada este, de asemenea, calificata pentru Campionatul Mondial de anul viitor ce se va desfasura la Melbourne.

Tot astazi, LEN a anuntat si sistemul de calificare la turneul olimpic. Astfel, primelor 3 clasate la CM de anul viitor li se va alatura castigatoarea Ligii Mondiale din 2007, primele 3 clasate la turneul preolimpic organizat la inceputul lui 2008 (posibil in februarie la Bejing) si castigatoarele celor 5 turnee de calificare organizate pe fiecare continent, aici fiind inclusa si China, tara gazda, turneul european urmand a fi organizat cel mai probabil in Septembrie 2007. Astfel, turneul olimpic de polo va avea la start 12 echipe.
http://www.sportinfo.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=845&Itemid=67

SORENSEN
8th September 2006, 00:08
Romania in semifinale dupa 10-9 cu Italia!
Joi, 07 Septembrie 2006
Victorie mare pentru Romania, obtinuta dupa o rasturnare de scor spectaculoasa, in sfertul de finala impotriva Italiei! La pauza, dupa doua sferturi, Italia conducea cu 9-6, insa in partea secunda romanii au inscris de 4 ori fara sa primeasca nici un gol, fapt rarisim la acest nivel. Va fi o semifinala de vis, impotriva principalei favorite Serbia, sustinuta fanatic de 6000 de spectatori la Tasmajdan Swimming Complex din Belgrad...Vom reveni cu amanunte!

Romania si-a confirmat la acest turneu european statutul de a 6-a forta a lumii, castigat anul trecul la Mondialele de la Montreal si anul acesta la Cupa Mondiala de la Budapesta. O victorie impotriva Italiei si patrunderea in semifinalele Europenelor ar insemna, astfel, un pas inainte pentru echipa antrenata foarte bine in ultimii 2 ani de catre Vlad Hagiu.

"Romania este echipa care in ultimii ani a crescut cel mai mult. Vlad Hagiu este un antrenor foarte bun, a lansat multi tineri jucatori, iar acum Romania e printre protagonistele campionatului european. Cei mai periculosi poloisti romani sunt Cosmin Radu, de la Florentia (n.r.: echipa din campionatul italian), Florin Bonca, Andrei Iosep, actualmente in Spania, si Alexandru Matei, cel mai rapid jucator de la aceste Europene" - sunt cuvintele antrenorului Italiei Paolo Malara, avertizat in mod direct de forta romanilor, care au reusit in acest an sa-si imparta victoriile cu italienii in meciurile directe, scor 3-3.

Fantastic...ce fac baietii astia..sunt magnifici...

SORENSEN
8th September 2006, 10:07
Semifinala se transmite pe :
rts -serbia
palneta sport -rusia
rai tre italia

Si posibil pe:
dubai sport
duna tv

Gontel
8th September 2006, 11:08
Bravo! Felicitari! Suntem semifinalisti!

Iata ca un sport ignorat de presa sportiva aduce glorie Romaniei. Am realizat o performanta extraordinara.

Aurel.D
8th September 2006, 12:41
Felicitari baietilor pt. aceasta performanta!
Meritul lor este cu atat mai mare cu cat conditiile de practicare a acestui sport in Romania sunt foarte saracacioase si nu stiu daca avem 2-3 bazine pe care se poate juca serios un meci international.
De bazin olimpic ce sa mai vorbim?

PS: Felicitari televiziunilor romanesti pt. faptul ca ne transmit si noua meciurile nationalei din semifinale!!:no:

SORENSEN
8th September 2006, 18:28
Semifinala România - Serbia, la 19:30, pe TVR 2!
Naţionala de polo face istorie în această seară pe TVR 2, în semifinalele Campionatului European! gsp.ro /hello /hello /hello
Era si normal.

Gontel
8th September 2006, 21:07
Parca sunt extraterestri acesti sarbi. Nu am avut nici o sansa in fata lor. Oricum, ramane o performanta extraordinara.

SORENSEN
8th September 2006, 22:40
Pai chiar sunt extraterestrii...
Sunt campioni mondiali si europeni en-titre...
IAr CE cred ca au consecutiv vreo 2 si probabil urmeaza al treilea consecutiv..
acum a fost 6-13..in grupe ne-au invins cu 5-13 ...am jucat mai bine :P
Oricum ce performanta am reusit...
Cred ca putem lua locul 3.

SORENSEN
11th September 2006, 00:03
3/4 Spania-Romania 10-4
1/2 Serbia-Ungaria 9-8

Clasament final:
1.Serbia
2.Ungaria
3.Spania
4.ROMANIA
5.Italia
6.Grecia
7.Croatia
8.Germania
9.Rusia
10.Olanda
11.Slovacia
12.Slovenia

Zabriskie
11th September 2006, 00:26
o performata fenomenala tinand cont de conditiile de pregatire de la noi, avem jucatori legitimati cati au nemtii sau spaniolii bazine... felicitari pt TVR 1 singurul post serios de televiziune serios, care au inceput stirile cu victoria cu italia si au lasat pe planu 2 ranga in cap data de mutu si alte stiri fenomenale din "fotbal".

SORENSEN
11th September 2006, 01:37
locul 6 in 2005 la Mondiale..locul 4 la Europene in 2006 (europenele in proportie de 95% inseamna mondial) SENZATIONAL ...INCREDIBIL..cu putin noi am facut enorm..Multumim baieti.

radu_ultras
20th October 2006, 23:04
In aceasta seara Steaua Stirom a invins, in cadrul grupei de calificare LEN Trophy, formatia turca Enka Istanbul cu scorul de 11-5. Urmare a acestui rezultat Steaua este calificata in proportie de 90% in etapa superioara a competitiei, ea mai trebuind sa invinga mult mai modesta Cheltenham W.P.C. din Anglia. Se califica primele 4 echipe. Iata cum arata grupa si clasamentul la zi:
Lukoil Spartak Volgograd (RUS) 2 2 0 0 41 10 31 6
UTE Budapest (HUN) 1 1 0 0 19 4 15 3
C.N. Terrassa (ESP) 1 1 0 0 19 9 10 3
Steaua Bucharest (ROM) 2 1 0 1 16 20 -4 3
Enka Istanbul (TUR) 2 0 0 2 14 30 -16 0
Cheltenham W.P.C. (GBR) 2 0 0 2 9 45 -36 0

Succes baietilor in continuare! /hello

SORENSEN
22nd October 2006, 17:17
C.N. Terrassa (ESP) 5 5 0 0 73 35 38 15
Lukoil Spartak Volgograd (RUS) 5 4 0 1 86 34 52 12
UTE Budapest (HUN) 5 3 0 2 64 42 22 9
Steaua Bucharest (ROM) 5 2 0 3 54 50 4 6
Enka Istanbul (TUR) 5 1 0 4 44 80 -36 3
Cheltenham W.P.C. (GBR) 5 0 0 5 29 109 -80 0

radu_ultras
6th November 2006, 11:38
Ieri, la Szeged, s-a incheiat a doua runda de calificare a Cupei LEN unde a evoluat si echipa noastra campiona, Steaua Stirom. Din pacate Steaua nu a reusit calificarea in optimile competitiei, ea clasandu-se pe locul 3 (doar primele 2 echipe merg mai departe). Din pacate conditiile precare de pregatire din Bucuresti si-au spus cuvantul din nou. Nu poti face performanta cand te antrenezi pe 2 culoare. E de ras! :headbang: In conditiile actuale, orice incercare a oricarei echipe de club romanesti de a scoate capul in Europa e sortita esecului (vezi si Crisul Oradea). Sa speram ca in viitor se va face ceva si pentru acest sport, altfel va inceta sa existe.... si e pacat.
Iata si clasamentul grupei de calificare impreuna cu rezultatele inregistrate:

RANKING Played Won Draw Lost F A GD Points
Sintez Kazan (RUS) 3 3 0 0 56 19 37 9
Szegedi V.E. (HUN) 3 2 0 1 40 26 14 6
Steaua Bucharest (ROM) 3 1 0 2 27 31 -4 3
Tirol Innsbruck (AUT) 3 0 0 3 11 58 -47 0

MATCHES

03/11/06 H: 16.30 Sintez Kazan (RUS) vs Steaua Bucharest (ROM) - [13-7]

03/11/06 H: 18.30 Szegedi V.E. (HUN) vs Tirol Innsbruck (AUT) - [17-4]


04/11/06 H: 16.00 Sintez Kazan (RUS) vs Tirol Innsbruck (AUT) - [26-4]

04/11/06 H: 18.00 Szegedi V.E. (HUN) vs Steaua Bucharest (ROM) - [15-5]

05/11/06 H: 10.00 Tirol Innsbruck (AUT) vs Steaua Bucharest (ROM) - [3-15]
05/11/06 H: 12.00 Szegedi V.E. (HUN) vs Sintez Kazan (RUS) - [8-17]

neagumelania
13th November 2006, 11:50
as vrea sa stiu si eu ceva de dragos parlog sau park asa il cheama va rog.multumesc frumos

cimitiru branesti
15th November 2006, 14:03
as vrea sa stiu si eu ceva de dragos parlog sau park asa il cheama va rog.multumesc frumos

Joaca la Rapid si e un poloist in cel mai bun caz mediocru; asta e tot ce pot sa-ti spun despre el pentru ca...baiatul nu se remarca prin nimic :)

rainman2
16th November 2006, 03:30
cat de ignorant poti sa fi.....daca nu sti despre ce e vorba nu te obosi sa raspunzi....
raspuns pt melania:a fost operat luni si din spusele doctorilor are 85% sanse de recuperare totala....ma bucur ca a scapat ''asa de ieftin''.....pentru ca inainte de operatie doctorii erau cam circumspecti...

radu_ultras
16th November 2006, 12:32
@rainman2
dar ce-a patit baiatul asta (dragos de la rapid)? chiar n-am auzit de chestia asta.

rainman2
16th November 2006, 17:16
tumoare pe creier....in stadiu destul de avansat (7x5cm)

radu_ultras
17th November 2006, 09:31
@rainman2
multumesc de raspuns. nu cred ca-l cunosc personal, dar imi pare foarte rau sa aud acest lucru. cati ani are? ar trebui sa fim sufleteste cu totii alaturi de el si de familia lui in aceste momente extrem de grele. Sa-i dea D-zeu multa sanatate!

Radu - un fost poloist.

neagumelania
21st November 2006, 10:58
mersi mult de tot pt raspuns.ma bucur sa aflu k e mai bine.sa dea Dumnezeu sa fie, ms ink o data

neagumelania
21st November 2006, 10:59
mersi mult de tot pt raspuns.ma bucur sa aflu k e mai bine.sa dea Dumnezeu sa fie, ms ink o data

georg40
21st November 2006, 20:42
As avea placerea sa urmaresc mai indeaproape stiri din campionatul intern, poate se gaseste cineva sa-mi satisfaca curiozitatea.
Ce fac fostele mari echipe: Dinamo, Steaua si Crisul Oradea. Eu nu mai am decat amitiri despre ele.

radu_ultras
23rd November 2006, 15:42
As avea placerea sa urmaresc mai indeaproape stiri din campionatul intern, poate se gaseste cineva sa-mi satisfaca curiozitatea.
Ce fac fostele mari echipe: Dinamo, Steaua si Crisul Oradea. Eu nu mai am decat amitiri despre ele.

Salut,

Cred ca ai plecat de multisor din tara. Acum in campionat mai sunt doar 4 echipe care conteaza - cele trei enumerate de tine + rapid. In rest mai sunt echipe doar de umplutura (Sp. Studentesc, Csm Cluj si Astra Arad) care insa nu emit nicio pretentie la clasarea pe primele 3 locuri. Poate Aradul va avea ceva de spus in viitorul apropiat pentru ca dispun de o buna baza de pregatire. La fel si Crisul Oradea care momentan este pe primul loc in campionat, cu 3 pct inaintea Stelei- campioana ultimelor 2 sezoane. Dinamo termina pe locul 4 de cativa ani buni, anul asta probabil ca va termina pe locul 3, in ciuda investitiilor financiare destul de substantiale. Rapidul a pierdut multi jucatori si nici financiar n-o mai duc asa bine si cred ca va termina pe locul 4, Dinamo avand un lot mai bun decat ei.
Lupta pentru campionat cred ca se va da intre Steaua si Crisul, cele mai bune echipe la momentul asta, dar Dinamo intotdeauna a umblat cu arbitrii (vezi ultimele doua meciuri contra Stelei) si poate face o surpriza (neplacuta din punctul meu de vedere - sunt stelist). Week-endul asta incepe returul iar apoi urmeaza turneele de play-off (4 la numar). Stiri despre campionatul de polo romanesc mai poti afla de pe site-ul www.topsport.ro unde exista o sectiune dedicata acestui sport cu comentarii obiective. Noutati despre poloul international gasesti pe www.waterpoloworld.com . Salutari si numai bine!

P.S. "georg" vine cumva de la "georgijewitsch s." ?

neagumelania
23rd November 2006, 18:08
ce meciuri are steaua in iarna asta:P

georg40
23rd November 2006, 19:45
Salut,

Cred ca ai plecat de multisor din tara.[/COLOR][/url] . Salutari si numai bine!

P.S. "georg" vine cumva de la "georgijewitsch s." ?

Da, asa e. Eu imi amintesc inca de vremurile cand la Crisul jucau Costras, Gordan, Fejer, Garofeanu numai pentru a da cateva exemple.

Georg este numele meu real, asa ca orice comparatie sau premzumtie este gresita.

Si inca o amintire. Ca bucurestean am facut liceul la Sf.Sava si Caragiale si in ambele licee am avut cate un coleg de clasa poloist de cert renume: "Tolea" Grintescu si respectiv Gavril Blajec, daca numele iti mai spun ceva.
Cu asta aproape ca mi-am tradat si varsta. Dar amintirile frumoase raman...

rainman2
24th November 2006, 02:28
hahahahahahaha....
meciu doi dintre steaua si rapid s-a incheiat cu victoria rapidistilor :D
8-7......anu asta suntem acolo!!!!!!pana la capat.....
HAI RAPIDU'!!!!!!!!!!!!

radu_ultras
24th November 2006, 10:04
@rainman 2
se mai intampla si accidente! asa e in sport! oricum merita laudata ambitia jucatorilor antrenati de Ionut Angelescu! poate in viitor vor avea din nou un cuvant de spus in lupta pentru titlu. asta depinde si de puterea financiara a clubului, of course.
Oricum in week-end avem o dubla interesanta. Eu, ca stelist, nici nu stiu cu cine sa tin. Pe de-o parte ratiunea in spune ca Dinamo trebuie sa castige (macar 1 meci) pentru a fi redusa distanta dintre Crisul si Steaua. Pe de alta parte, SA TIN CU DINAMO?! bleah..... Dar de aia e sportul frumos si interesant! Oricum, sa castige cel mai bun din apa (daca intelegeti ce vreau sa spun...).

radu_ultras
24th November 2006, 10:35
Georg este numele meu real, asa ca orice comparatie sau premzumtie este gresita.

Si inca o amintire. Ca bucurestean am facut liceul la Sf.Sava si Caragiale si in ambele licee am avut cate un coleg de clasa poloist de cert renume: "Tolea" Grintescu si respectiv Gavril Blajec, daca numele iti mai spun ceva.
Cu asta aproape ca mi-am tradat si varsta. Dar amintirile frumoase raman...


Avand in vedere ca am aflat si varsta, o sa va vorbesc la persoana a III a. Asa e politicos. V-am intrebat de nume pentru ca in Frankfurt mai locuieste un fost poloist, pe numele sau Georgijewitsch Slobodan, actualmente medic ortoped la o clinica privata. Ca varsta e aproape de Dvs.
Da, nea Tolea este inca Secretar General al FRP. Este bunic deja. Cealalta persoana nu o cunosc si nici n-am auzit numele respectiv.

georg40
24th November 2006, 16:59
@ radu_ultras: desi in forumuri politetea ramane adesea de....caruta este frumos din partea ta si apreciez acest lucru. Nu este neaparat necesar dar las la aprecierea ta.

Gavril Blajec a fost poate cel mai bun produs al poloului romanesc din anii Ž50 , Tolea si-ar aminti de el cu siguranta, el a jucat la Dinamo cu Zahan , Badita, Al.Popescu si alte somitati ale pololului din acea vreme. Cu ocazia unei calatorii in strainatate a...ramas si el cum s-a intamplat si cu alti sportivi la vremea respectiva. De aceea el nu-ti este cunoscut, si probabil ca nici "istoria" poloului romanesc nu-si mai aminteste de el.

Celso
25th November 2006, 15:43
Prima etapã a returului Campionatului National, etapa a VIII-a a Superligii, programeazã în 25 si 26 noiembrie dublele partide:

*Sportul Studentesc – Rapid (S. 16,30, D. 9,30)
*Dinamo Bucuresti – CSM Oradea (S. 18, D. 11)
*Astra Arad – Steaua. CSU Poli Cluj stã

apparte
26th November 2006, 19:03
Incredibil cum imping arbitrii pe dinamo la toate sporturile. Azi, cu tot sprijinul acordat de arbitri,oradenii au reusit sa egaleze la 10 cu 4 sec inainte de final si se mentin lideri cu 2 puncte avans fata de Steaua!

rainman2
27th November 2006, 03:24
eu nu inteleg de ce trebuie sa fie tot timpul vina arbitrilor....cand o echipa pierde da vina pe arbitru, cand pierde celalta da si ea vina pe arbitru....cel mai bine ar fi sa isi analizeze fiecare jocul propriu , greselile facute , si eventual sa le inteleaga si sa nu le mai repete....
e mai simplu sa dai vina pe arbitru ca te fura decat sa recunosti ca ai gresit (am vazut intamplator delacratiile conducatorului echipei din stefan cel mare, vezi ''Ziua'')...in fine.....ma bucur ca avem in sfarsit un campionat palpitat in care 3 echipe se lupta pentru titlu...
p.s. am scris acum vreo 6-7 luni ca nu cred ca steaua va castiga mai mult de 2 ani campionatul (cred ca vorbeam cu radu_ultras) si se pare ca m-am inselat...e posibil sa se impiedice de anul asta....
HAI RAPIDU!!!!! :d

radu_ultras
27th November 2006, 10:54
@apparte. am mai scris despre treaba asta. este evident ce fac arbitrii pentru dinamo. la meciul cu cei din oradea a arbitrat radu matache. un dinamovist convins a carui sotie este angajata a clubului dinamo ca antrenoare de inot. comentariile sunt inutile.

@rainman2. inteleg ca esti rapidist. bravo tie. eu sunt stelist. fiecare cu simpatiile lui. nu stiu cum poti sa negi implicarea arbitriilor in meciurile lui dinamo. poate ca n-ai vazut meciul pierdut de dinamo contra rapidului?! daca nu facea scandal ionut angelescu la faza cu time-out-ul, arbitrii continuau macelul impotriva echipei tale favorite. si steaua a pierdut cu rapidul dar nimeni n-a avut nimic de reprosat arbitriilor. steaua a jucat prost si d-aia a pierdut. nepermis din punctul meu de vedere avand in vedere diferenta valorica dintre loturile celor 2 echipe. dar asta-i sportul! imi aduc aminte ce mi-ai spus ref la castigarea campionatului de catre steaua. nu cred ca te-am contrazis atunci si nici nu mi-am dat cu parerea. acum campionatul este mai echilibrat. steaua la pierdut pe musat si i-a adus pe cojo si edi orasteanu, crisul si dinamo s-au intarit considerabil, iar rapidul pare - cel putin la prima vedere - outsider in acest campionat. dupa parerea mea lupta se vada intre steaua si crisul. crisul are bani anul asta (spre deosebire de anul trecut) si o foarte buna baza de pregatire. steaua are un lot bun, dar a intervenit o stare de oboseala si este momentan iesita din forma. dinamo nu joaca nimic. edy andrei si ramses iau fault pe 5 m si trag la poarta. atata tot. daca le intra castiga, daca nu - nu! asta nu se cheama echipa. rapidul nu prea mai are bani dar are o trupa tanara, de perspectiva, foarte unita si care joaca din entuziasm. s-au vazut si ceva rezultate. dar n-are forta sa lupte pentru titlu. a, am uitat - si n-are portar. oricum, in opinia mea joaca mai bine ca dinamo. atat pentru moment.
HAI STEAUA !

georg40
27th November 2006, 16:45
Problema arbitrajelor la polo este tot atat de veche ca si jocul. Arbitrii gresesc la fotbal, handbal, baschet etc. unde se vede totul sau aproape totul, cum sa nu greseasca la polo unde aproape ca nu se vede nimic.
Intre timp jucatorii au devenit atat de versati ca majoritatea ar putea evoluta pe scena ca ...artisti, eu reusesc sa mimeze faulturi care nu au avut loc, ingreunand si mai mult sarcina arbitrilor.
Este evident ca in acest context daca programarea arbitrilor creaza apriori discutii neprincipiale ea nu serveste catusi de putin unei atmosfere fair-play, iar dupa meci este firesc ca cei invinsi sa caute tot felul de explicatii. Iar cei mai la indemana sunt...arbitri.
In circa 50 de ani in jocul de polo s-a mai schimbat cate-ceva in ce priveste regulamentul, soarta arbitrilor a ramas insa aceeasi.

apparte
27th November 2006, 23:36
Rainman2, ca unul care frecventez bazinul de polo din Oradea de vreo 25 de ani,l-am prins pe Costras si ca jucator. Au mai fost arbitraje contestate inclusiv la Oradea(si chiar la meciurile Stelei cu Crisul), dar niciodata Dorin nu a fost eliminat...in asa hal a reusit sa-l provoace arbitrul duminica incat l-a eliminat pt proteste.Aici vorbim de polo,dar la fel se intampla si la alte sporturi.
@Georg40,e adevarat ce spui,dar da-mi voie sa am dubii cand greselile sunt unidirectionale.Nu stiu daca ai vazut vre-un meci de polo televizat in Romania...e aproape imposibil sa distingi ceva(se filmeaza cu o singura camera), dar daca si pe planul acela general reusesti sa vezi faultul pe care arbitrul nu-l vede, atunci ai tot dreptul sa te indoiesti fie de valoarea, fie de echidistanta lui!

radu_ultras
28th November 2006, 11:07
@APPARTE , Oare de ce nimeni nu-si pune un mare semn de intrebare cand doi antrenori (Georgescu Eugen de la Steaua si Costras Dorin de la Crisul), care de obicei sunt tipi destul de calmi la meciuri, sar la gatul arbitrilor - fiind evident provocati - tocmai la meciurile contra lui Dinamo?! Chiar nu este evident ce se intampla? Dupa meciul Stelei cu Dinamo, Costras i-a spus antrenorului eliminat al Stelei - Georgescu, ca " asa furt n-a vazut in viata lui ". Din pacate pentru Costras a avut ocazia sa vada ceva similar si la meciul Crisului cu Dinamo, cand nu si-a mai putut stapani nervii. De ce nici Steaua si nici Crisul nu s-au plans de arbitraje in meciurile directe? Si nici contra Rapidului? Si asta indiferent de rezultat. De ce arbitrii nu sunt trasi la raspundere pentru bataia de joc? De ce isi bat joc de munca si sacrificiile unei echipe? Cei care ati facut sport de performanta stiti foarte bine ce inseamna sa stai mai mereu in cantonamente mai ales cand ai sotie si copii acasa. Si vine un nenorocit de arbitru si face ceva pe muinca ta!De ce se intampla toate relele atunci cand joaca cu Dinamo?!! ALO, FEDERATIA?! SE AUDE?!
Ai dreptate cand spui de greseli unidirectionale. Intr-un post de-al meu acum inainte de Dinamo - Crisul, am scris "sa castige cel mai bun din apa". Avem eu temerile mele, adeverite pe deplin in cele 2 meciuri. Oricum Dumnezeu e sus si vede!

georg40
28th November 2006, 12:02
Dorin Costras este unul dintr "ultimii mohicani" ai talentelor din provincie, alaturi de Fejer,Gordan,Garofeanu si alti oradeni care au jucat ani de zile pentru Crisul si echipa nationala. Pe toti ii cunosc personal. Costras este intradevar un tip calm si echilibrat.Daca i-a sarit tandara trebuie sa fi avut un motiv. Din pacate nici acest caz nu face altceva decat sa demonstreze complexitatea arbitrajului la polo, care chiar international are si pe mai departe problemele sale. Cu precadere trebuie castigat pentru arbitraj fostii jucatori de polo si inainte de toate oameni integri care se pot distanta in exercitarea atributiilor lor de asa-zisele afinitati de club.
Apropo, am auizit ca "Tolea" Grintescu este sef mare la federatie.El este un om integru, ar putea sa faca putina ordine in randurile arbitrilor...

rainman2
28th November 2006, 12:28
@radu
dorin costras este antrenorul echipei mataro (spania)...voi doi confundati persoanele....antrenorul crisului oradea e dorin gordan...
si referitor la cei doi antrenori....numai persoane calme nu sunt....crede-ma ca stiu ce spun....sunt chiar opusul....garantat 100%

georg40
28th November 2006, 12:53
Se poate sa ai dreptate, eu nu mai sunt ceea ce se numeste un insider. Dar oamenii ii cunosc de demult si parerea mi-o mentin.

radu_ultras
29th November 2006, 11:45
@rainman2. ref antrenor crisul- ai dreptate, mea culpa. m-am zapacit si eram cam nervos.
ref la cei 2 antrenori te contrazic. sunt niste oameni foarte echilibrati. daca ei nu sunt calmi, ce parere aveai despre Rus Viorel ? el cum era? ai jucat vreodata sub conducerea lui Georgescu sau Gordan? chiar sunt curios. eu am jucat, bineinteles acum mai multi ani, in echipa de juniori antrenata de Eugen Georgescu si am iesit campioni nationali de 4 ori (deci o data la o categorie de varsta mai mare) si stiu foarte bine cum se comporta. Pe Gordan il stiu de mult timp si nu este un tip coleric. Dar cand arbitrii te provoaca asa cum au facut-o meciurile astea, e greu sa te mai stapanesti. Si ca fapt divers, ai jucat polo? daca da pana la ce nivel (juniori sau seniori)?

@georg40. se vede treaba ca ati plecat cam de multicel din Romania. Treaba cu "Tolea este un om integru" m-a distrat enorm.... mai multe nu vreau sa zic. Poate l-ati cunoscut pe Tolea cand era foarte tanar, dar lumea se schimba cu anii.

rainman2
29th November 2006, 12:07
@radu
:D da, am jucat , joc si o sa joc in continuare polo....
dar nu mai joc in tara de ceva timp...si nu stiu cand sau daca o sa ma intorc sa joc acasa...si ca sa ma laud am castigat tot ce se poate castiga la noi...
si imi mentin parerea despre cei doi :D (I KNOW INSIDE STUFF :))))) )

georg40
29th November 2006, 17:39
@radu_ultras:

Tu scrii :"@georg40. se vede treaba ca ati plecat cam de multicel din Romania. Treaba cu "Tolea este un om integru" m-a distrat enorm.... mai multe nu vreau sa zic. Poate l-ati cunoscut pe Tolea cand era foarte tanar, dar lumea se schimba cu anii."

Intradevar, eu l-am cunoscut ca si...copil, iar ceva ma tarziu ca sportiv, in echipa nationala,iar de pe la finele anilor `70 nu l-am mai intalnit. Cam de multisor.Totusi, chiar ca m-ar interesa sau citesc ce ai sa-i reprosezi, ca era dinamovist asta o stiu. Totusi in functia actuala impartialitatea s-ar impune. Sau vad eu gresit ?

radu_ultras
30th November 2006, 10:39
@rainman2. felicitari pentru performantele tale ca jucator si ma bucur ca inca mai joci polo. eu din pacate nu mai pot juca dar inca ma pasioneaza fenomenul. despre "i know inside stuff" lasa-ma sa am dubii ca sti mai multe decat mine. nu vreau sa fiu rautacios dar chiar stiu fff multe amanunte din lumea asta mica a poloului de la noi. daca ne-am intalni "face to face" ti-ai da seama ca nu mint:cool: . de altfel sunt sigur ca ne cunoastem, poate chiar am jucat impreuna. dar asta ramane un mister, ca asta-i farmecul discutiilor pe net:) . iti urez succes in cariera ta de jucator si in viata in general!

@georg40. aveti perfecta dreptate! dar....totusi, vorbim de Romania. Aici nimeni nu-i impartial, indiferent de functie. Dvs. v-ati obisnuit cu o mentalitate cu care noi de-abia facem cunostinta.:) Poate in viitor se va mai indrepta treaba si pe la noi. Apropos, pe dl. Firoiu banuiesc ca-l cunoasteti. Un om deosebit, din punctul meu de veder, care a dat o mana de ajutor poloului romanesc de fiecare data cand a avut ocazia.
M-am interesat si de dl. Gavril Blajec. Aveti perfecta dreptate. Am vorbit cu oameni care au jucat cu el in echipa si mi-au confirmat afirmatia Dvs.

georg40
30th November 2006, 11:47
@ radu-ultras: sunt obligat la replica, ai ...zgandarit niste amintiri. Pe Firoiu il cunosc nu numai din vremea cand juca la Steau, ci ca si copil. Avem 13-14 ani si am locuit pe aceeasi strada, undeva in zona dintre Soseaua Panduri si Bulevardul Ghencea, nu vreau sa numesc exact strada, a fost un prieten bun ,iar ca sportiv intradevar un om admirabil.

SORENSEN
6th December 2006, 12:40
Se fac cele 60 de bazine!


EFORTURI George Gaita (?n dreapta) si Vlad Hagiu s-au luptat pentru ca sporturile nautice sa dispuna de bazine moderne

OMNISPORT Forul de polo si cel de natatie au ajuns la un numitor comun

Contestat la început de secretarul FR de Natatie, Stefan Iamandi, proiectul Guvernului referitor la construirea a 60 de bazine pentru polo si înot se va concretiza.

Materializarea obiectivului a stat câteva zile sub semnul întrebarii dupa ce Iamandi afirmase ca piscinele nu ar fi compatibile pentru ambele sporturi nautice, iar tensiunea atinsese cote înalte în urma unui schimb de replici între oficialul FRN si Vlad Hagiu. Luni însa, la initiativa presedintelui FR de Polo, George Gaita si în prezenta lui Laszlo Borbely, ministrul delegat pentru Lucrari Publice, s-a desfasurat o întâlnire în care Iamandi pe o parte si Tolea Grintescu si Vlad Hagiu pe de alta, au clarificat lucrurile. “Domnul Iamandi nu întelesese exact coordonatele proiectului care are ca scop nu numai realizare de bazine «33 x 25». Am ajuns la un numitor comun si toata lumea e multumita”, a spus Hagiu. Astfel, începând din vara anului viitor, se vor pune bazele pentru 60 de piscine: 12 (50 x 25 m), 20 (33 x 25 m), 28 (25 x 12,5 m).
prosport.ro

radu_ultras
8th December 2006, 12:45
A Dat Dumnezeu! Sa Speram Ca Se Vor Face! Eu Pana Nu Vad.....

SORENSEN
8th December 2006, 13:10
SUbscriu ...dar pana la urma e posibil sa se faca...e cat de cat vointa politica..noroc cu baietii care au fact perfomante notabile periaoada asta si au atras atentia..
Oricum vor beneficia si cei de la inot ..deci e foarte bine.

cimitiru branesti
9th December 2006, 19:43
Dedicatie speciala pt rainman: astazi crapid-Steaua 9-12
Au marcat: G.Georgescu 5, Al.Matei 4, B.Matei 2, Ghiban 1
Sper sa le udam si mai bine penele miine

cimitiru branesti
10th December 2006, 12:27
Pentru ca azi m-am trezit prea tirziu ca sa ma duc la bazin, va voi oferi, in premiera pt OLS, un comentariu in direct al meciului de polo crapid-Steaua. Va astept!

cimitiru branesti
10th December 2006, 12:31
1-0 Steaua Cristescu(SN)

cimitiru branesti
10th December 2006, 12:34
1-1 Radoi(SN)

starsteel
10th December 2006, 13:53
Din cauza banarii comentariul live a fost intrerupt......postati corect si atunci nu vor mai exista sincope.

cimitiru branesti
10th December 2006, 16:44
Intr-adevar, premiera a fost ratata, insa nu dezarmez, si anul viitor voi incerca sa fac din nou ceea ce-mi propusesem azi.

Revenind la meci, scorul final a fost crapid-Steaua 5-10(1-2,0-3,3-2,1-3)
Pentru Steaua au marcat: G.Georgescu 3, AL.Matei 3, Cristescu 3, Deacu 1
Pentru crapid au marcat 5 cioroi :)) numele lor nu ma intereseaza si-mi bag ****-n ei

Spre deosebire de ieri, cind in ciuda scorului, nespalatii au pus probleme, azi a fost un meci fara istoric. Dupa cum se vede si din scorul pe reprize, la pauza mare era deja 5-1 pt Steaua, si conturile erau deja incheiate. Steaua a renuntat la apararea in zona practicata ieri, si a trecut la om la om+presing, ceea ce a redus simtitor sansele de a inscrie ale celor de sub podul Grrant, care aveau in atac o sg schema: fault la 5m+sut. N-am fost la meciurile Steaua-crapid din tur, dar nu-mi imaginez cum au putut sa ne bata in al doilea joc tiganii, care au doar 3 jucatori buni-Chioveanu, Negrean, Ceobanu- in rest niste pusti neexperimentati si un portar de tot kktul, care ia gol la aproape orice sut.
Remarcatii mei din tabara Stelei ar fi George Georgescu, Alexandru Matei si Berti Nenciu. Totusi, dincolo de victoriile la scor, sint un pic nemultumit de joc...cam prea static in atac, bazat doar pe suturile lui George de la 5m sau angajarile la centru; as vrea sa vad mai multe intrari, si mai multa miscare, care sa destabilizeze apararile adverse. Buba cea mare e insa in aparare, unde avem un singur om capabil sa se apere la centru-Ghiban; restul, dezavantajati de gabarit si de statura, sint deseori pusi in dificultate. Nu pot sa uit meciurile cu Oradea, cind Dunca din centru si Ramiro, prin intrari ca al doilea centru, au facut ravagii. Poate ca trebuie exersata mai mult apararea in zona, cu distante mici intre interi si cel care se apara la centru; din punctul meu de vedere, in cdt in care Berti e un portar extraordinar, e preferabil sa permitem aruncari de la distanta, decit angajari la centru, care aduc aproape de fiecare dat gol sau eliminari.
Un cuvint despre cum vad lupta pt titlu: va fi cel mai palpitant campionat din ultimii 10 ani. Parerea mea(subiectiva ,fireste) e ca Steaua inca are cel mai valoros lot din tara, dar Oradea a redus mult decalajul. Dunca si Hasas sint niste achizitii extraordinare pt ei, intr-o echipa care pina acum se baza doar pe talentul lui Ramiro si Goina; anul trecut aveau un prim 7 cu vreo 2-3 juniori-acum mai e doar unul(Cretu) si vor fi principala contracandidata pt titlu. Au si avantajul ca au obtinut 3p din 4 cu Steaua la Bucuresti, asa ca va fi obligatoriu sa facem cel putin la fel la Oradea in retur...
Dinamo a facut si ea transferuri importante: Musat, Ramses, Vali Covaci, sirbul Milos, insa nu pare a se fi omogenizat la fel de repede ca Oradea. Parerea mea e ca Raducanu nu prea mai are ce oferi ca antrenor, si asta dauneaza echipei, care n-are un joc prea coerent, si se bazeaza prea mult doar pe aruncarile lui Juravle de la 5m. Nu-i vad campioni anul asta, sper doar sa incurce Oradea in retur si-n play-off :D

Cam asta a fost deocamdata...va salut si o sa incerc sa va tin la curent cu desfasurarea campionatului. Numai bine! FORZA STEAUA!

romanita
29th January 2007, 14:34
buna! ma numesc romanita si sunt o fosta colega de liceu a lui grig voinescu. uitandu-ma din intamplare pe siteul liceului am vazut ca a decedat.singura referire pe net la acest lucru este micul tau anunt de pe acest sitr sportiv. am rugamintea daca imi poti spune la ce cimitir este ca sa ma duc sa-i aprind o lumanare.nu mai auzisem de mult timp de el si nu-mi vine sa cred ca a decedat.cu multumiri anticipate, romanita

radu_ultras
8th February 2007, 22:36
@romanita
nu stiu exact cum se numeste cimitirul la care este inmormantat grig, dar se afla dupa cimitirul Belu Evreiesc, la 100 m mai sus. este un cimitir german mai micut. intrarea este exact in dreptul statiei de tramvai din fata City Mall. ca sa ajungi la mormant o iei prin stanga capelei iar aleea pe care se afla mormantul are la inceput o cismea. daca te incurci poti intreba pe cineva de acolo unde este inmormantat baiatul de la SRI, ca poate te indruma mai bine. in mai se implineste 1 an de cand a murit. Odihneasca-se in pace!

polopeapa
9th February 2007, 17:28
Vad ca s a terminat returul campionatului si comentariile au disparut.S a vorbit mult despre Steaua si Dinamo insa pe primul loc este Oradea.Loturi valoroase cu jucatori de lot national(Steaua),intariri serioase la Dinamo(Musat,Juravle,Andrei) si pe locul 1 invitatul surpriza:Oradea.Cum si de ce?

radu_ultras
10th February 2007, 15:26
@polopeapa

1. Oradea s-antarit si ea destul (Hasas si Ghita Dunca).
2. Conditii excelente de pregatire (spre deosebire de echipele din Bucuresti).
3. Stau foarte bine cu banii si ei dupa mult timp.
4. Unitatea echipei ajunsa la maturitate.
In ceea ce priveste pe Steaua, favorita mea, treba cu jucatorii valorosi de la lot e relativa. Au avut un campionat foarte slab toti cei de la lot in frunte cu George Georgescu care a fost lamentabil. Si cel mai important este ca l-au pierdut pe Musat in favoarea lui Dinamo. Daca ramanea Musat la echipa eu zic ca se repeta situatia de anul trecut. Dar mai sunt ply-off-urile si se pot intampla multe...

polopeapa
11th February 2007, 12:27
Sa asteptam cele12 meciuri si sa vedem ce se intampla.Este bine ca nivelul valoric dintre cele4 echipe s a echilibrat,pentru spectacol si suspens...Succes echipei nationale la CM.Sper intr un rezultat bun dupa locul6 la ultima editie a CM si locul4 la CE.

georg40
17th February 2007, 19:41
Cine zice aici ceva de turneul de polo de la Cluj ?????

polopeapa
23rd February 2007, 15:04
In primul rand turneul a fost reusit prin valoarea echipelor participante.Este nivelul1 pe scara internationala a poloului.Faptul ca echipele respective au acceptat invitatia FRPolo demonstreaza ca Romania este in primele formatii din lume.Au fost meciuri de calitate care au permis o buna pregatire inainte de CM.Din pacate,din motive obiective,au lipsit cativa jucatori de baza din nationala Romaniei.A fost prilejul de a fi verificat potentialul altor sportivi.Clujul a fost o gazda buna,din nefericire Bucurestiul-oras cu3 milionane de locuitori-nu are un bazin omologat,care sa poata organiza un turneu de polo pe apa la nivel international(piscina acoperita).Nu pot intra in detalii tactice sau tehnice,un raspuns pe aceasta tema il pot da numai antrenorii echipei.

The Punisher
24th February 2007, 11:38
Mai radu ultras de ce voi astia de la steaua gasiti in permanenta scuze penibile si multi daca,daca ramanea,daca nu juca etc.la performantele penibile pe care le aveti in momentul de fata vis a vis de banii bagati in echipa si fitele nejustificate si aroganta tipica gigi becali ?de ce tacerea asta din parte "cunoscatorilor" sau fosti mari poloisti" stelisti cand lucrurile merg cum merg la steaua?

polopeapa
25th February 2007, 20:04
STEAUA Ceea ce se intampla in interiorul unei echipe este problema clubului,nu a celor care stau in exterior.Daca lucrurile trebuie schimbate poate decide numai sectia clubului.Din afara n avem cum sa stim ce se intampla.Nu ne putem da cu parerea ca simpli spectatori.Toti spectatorii sunt antrenori si cunoscatori de sport.1000 de spectatori=1000 de posibili antrenori.Problema este ca odata ajuns in ipostaza de antrenor este mult mai dificil decat cea de privitor.Nu spun asta ca o critica ci ca un fapt real,pe care trebuie sa l intelegi,Punisher.

The Punisher
26th February 2007, 14:52
Eu m-am referit si la aroganta unor jucatori si mai ales la conducere nu si Lisac care la un moment , a fost si este pana la un punct victima colaterala, si la fazele alea penibile ca tot timpul cineva unelteste impotriva lor si viciaza rezultatul etc.Nici nu as vrea sa se schimbe ceva la ei crede-ma,nici nu ma intereseaza ce este la ei in echipa.Numai ca roata se invarte si ei ( conducerea au suparat prea multa lume si au fost prea aroganti cu toti indiferent de echipa si sunt o gramada pe bazin :antrenori , jucatori, oficiali care nu uita si nu iarta)Asta nu este razbunare este legea firii.

radu_ultras
26th February 2007, 14:53
@the punisher. Nu stiu unde ai vazut tu "scuze penibile". Poate in imaginatia ta bogata... Eu mi-am expus parerea personala ca urmarea a intrebarii lui "polopeapa". Ca sa ma refer la afirmatia ta, nu stiu unde ai vazut tu "fite si aroganta tip gigi becali" la jucatorii Stelei, sincer nu-mi dau seama de unde asocierea asta tampita pentru ca gigi becali n-are nicio legatura cu sectia de polo a clubului Steaua (a incercat ceva doar cu sectia de hochei si cea de handbal). Iar in legatura cu "banii investiti" -cred ca te refereai la o suma mare de bani - ma faci sa rad. Poate confunzi Steaua cu Dinamo, pentru ca acolo s-au bagat foarte multi bani (vezi achizitiile facute) si se asteapta rezultate extraordinare, care, din pacate pentru tine, nu vor veni anul asta. Ce vrei sa spui cu "tacerea din partea cunoscatorilor si a fostilor jucatori de la Steaua"? Ce-ai vrea sa faca? Miting la Universitate?! Si pentru ce? Este doar un campionat pe care s-ar putea sa nu-l castigam anul asta, nu-i o drama. Ce Steaua e abonata la titlu in fiecare an? Este totusi o competitie unde, dupa parerea mea, sanse reale au Crisul, Steaua si Dinamo dar nici Rapidul nu iese din discutie, desi s-a cam indepartat de primul loc.

radu_ultras
26th February 2007, 15:02
@punisher. Chiar nu te inteleg. Ii tot dai inainte cu aroganta conducerii Stelei. Eu cred ca tu ai ceva personal cu cineva de la Steaua si rasfrangi asta asupra intregii echipe. Mi se pare prea personala treaba asta a ta. N-are legatura cu fenomenul in sine. Asa, toata lumea a suparat pe cineva candva. Ce, oamenii de la Dinamo sau Rapid sunt sfinti? Hai sa fim seriosi! Daca ai ceva impotriva cuiva de la Steaua e problema ta, nu generaliza sau, daca vrei poti nominaliza persoana sau persoanele in cauza.

The Punisher
27th February 2007, 13:39
Scuze penibile spun ca au cand inregistreaza cate un esec.Nu am facut asociere cu Gigi Becali decat la atitudine,aroganta (ma refer in special in declaratii) in nici un caz in ce ar fi bagat Gigi banii lui sau nu , chiar nu este problema mea.In cea ce priveste mitingul iarasi nu ai inteles sau nu vrei,ma refeream cum echipa are rezultate hop si voi ( ca sunt cei mai buni, ca avem titlul , ca meritam etc.) dar cum sunt la vale TACERE sau anul asta nu ,nu am avut conditii, ne fura arbitrii etc.Iar ca si buget nu mai plangati ca nu va este greu ,o sa va fie (depinde de ce loc ocupati la final ,sau de cat de mult imbarligati pe STIROM sa mai bage banii)Cu jucatorii nu am nimic penru ca este mostenirea veche de apevisti.

radu_ultras
27th February 2007, 15:44
@punisher. Chiar nu stiu ce vrei sa zici. Anul trecut am castigat titlul la 20 de puncte de locul 2. Alte comentarii sunt inutile. Echipa a jucat bine si s-a impus lejer. Anul asta am pierdut un jucator important, pe Musat. Normal ca s-a simtit in jocul echipei lipsa lui. Este una din cauzele rezultatelor mai slabe din acest sezon. Mi se pare normal sa vorbesc de chestia asta. Cat priveste banii pe care ii baga Stirom, nu vorbi despre ceea ce nu cunosti. Cand vorbeam de lipsa conditiilor de pregatire nu ma refeream doar la Steaua. Vorbeam de acest handicap al echipelor din Bucuresti in comparatie cu cei de la Crisul Oradea. Cat priveste prestatia arbitrilor, eu consider ca au defavorizat clar Steaua. Faptul ca un arbitru ca Matache (a carui sotie este angajata clubului Dinamo) arbitreaza Steaua-Dinamo spune totul. Daca ai legatura cu poloul de la noi ai sti ca toti arbitrii din Bucuresti isi petrec vara la bazinul Dinamo impreuna cu familiile si prietenii (vezi barabancea, vamos, bajenaru, simion etc + goian, seful arbitriilor). Mai este vreun arbitru bucurestean in afara de cei enumerati?! Nu vreau sa fac referire la simpatiile conducerii federatiei. Sa-i fi vazut ce fericiti erau cand manca bataie Steaua! Nu am inteles ce vrei sa spui cu "mostenirea veche de apevisti"?! Te rog sa-mi traduci. Majoritatea mi-au fost colegi si probabil ca ma incadrez si eu in aceasta categorie. Apropos, joci sau ai jucat cumva polo sau vorbesti ca suporter al unei echipe?

The Punisher
28th February 2007, 08:41
Stiu ca te incadrezi si tu in acea categorie nu ma deranjaza.Cred ca nici tu nu sti exact ce bani baga Stirom dar te dai ca sti.Hai sa te lamuresc ca vad ca degeaba ai luat 3 sau 4 titluri la copii sau juniori Federatia este una si bazinul Dinamo este alta.Sotia lui Matache este angajata la CSS6 daca nu stiai stai linistit ca la nervi omeni spun multe ca de altfel si voi la randul vostru spuneti destule.Nu sunt dinamovist si chiar am avut legatura cu polo si am.Unde ai vrea sa-si petreaca vara in mizeria aia de Tineretului ?Este adevarat ca se fac si unele protocoale dar pana la aceasta asociere este cale lunga.Vamos a arbitrat cu Dinamo si Dinamo a pierdut deci ?Iar de lipsa conditiilor de pregatire nu mai plange tu alte echipe din moment ce ele nu se plang.Despre Musat, este la Dinamo corect stii ca nu este pe lista lui Hagiu ptr. mondiale ???????? Nici Ramiro deci afirmatia ta nu pre mai sta in picioare despre Dinamo. Repet nu tin parte lor. Anul asta echipa de ce nu se impune mai greu , dar sa se impuna ca doar a pierdut 1 om si a luat 3 DE CE ??? Ti-am spus din primul mesaj asta cu scuzele o aveti in sange asta este.Deci cred ca ti-ai dat seama ca vorbesc foarte pertinent si la obiect deci nu mai spune chestia aia ca nu sunt informat.Ozi buna iti doresc.

radu_ultras
28th February 2007, 13:53
@punisher.
Vad ca m-am inselat in privinta ta. Esti bine informat. Te felicit! Am insa cateva precizari:
1. Stiu exact cat baga Stirom, nu ma dau ca stiu, ca sa lamurim o chestie.
2. Despre sotia lui Matache o sa ma interesez sa vad daca si-a schimbat locul de munca. Oricum stiu sigur c-a fost antrenoare de inot la Dinamo.
3. Cred ca vorbesti de Ramses nu de Ramiro, care este pe lista lui Hagiu. Florica nu este exclus din lot mai ales c-a a jucat in turneul de la Cluj.
4. Cum nu se plang echipele din Bucuresti de conditiile de pregatire ?! Zici ca inca ai legatura cu poloul, ce naiba. Ti se pare normal ca doua echipe rivale in campionat sa faca scheme tactice impartind acelasi acelasi bazin, fiecare in jumatatea ei? Mie nu.
5. Am spus in mesajele anterioare de ce Steaua nu s-a impus la fel ca anul trecut. Prestatia slaba a multor jucatori cheie, lipsa unui fundas de valoare, o prea mare incredere in sine (aici poate ai dreptate in ceea ce priveste aroganta) si, in opinia mea, arbitrajul. Dar aici polemica continua la nesfarsit pentru ca tu ai alta opinie, pe care o respect. Unii jucatori au impresia ca le stiu pe toate, ignorand indicatiile tactice ale antrenorilor si facand dupa capul lor. Exemplul cel mai bun este ultimul meci cu Dinamo cand de pe banca se striga sa tina mingea (au intrat cu 7-4 in ultima repriza) iar George Georgescu a aruncat la poarta in primele 10 secunde de atac. De cel putin 8 ori.
6. De fapt sunt 2 jucatori, fiindca Roland de la Oradea n-a avut drept de joc decat in ultimul meci cu Dinamo. Iar dintre cei doi doar Orasteanu a confirmat, in opinia mea, Cojo avand evolutii extrem de oscilante si capacitate de efort scazuta. Poate este si din cauza varstei.
In concluzie, nu gasesc scuze ci doar constat ce s-a intamplat. Ce altceva ai fi vrut sa zic referitor la rezultatele echipei? Asta a fost si astea sunt consecintele. Oricum, in play-off se pot schimba lucrurile fiindca sunt multe puncte in joc.
Imi face placere sa dialoghez cu tine, atata vreme cat dialogul este civilizat, fara jigniri sau alte prostii. Comunitatea asta de poloisti este una extre de mica si ma bucur sa gasesc parteneri de discutie. Iti doresc si tie o zi buna si iti astept eventualele raspunsuri. Numai bine!

PEREZ
3rd March 2007, 13:04
Mai Radu ultras vad ca le stii pe toate legate de polo daca zici ca steaua nu are bani cum 3 dintre jucatorii de la steaua care sint si la lot au 1800 de euro pe luna?Va vaitati mult prea mult si voi si dinamo ca va fura arbitrii.Cred ca mai multa munca si mai putine fitze.Daca erati vreo echipa bateati si voi in cupele europene unde v-ati facut de ris.Asa ca pina una alta Oradea e lider.

The Punisher
4th March 2007, 11:54
Te-ai mai informat cu noile barfe de pe bazin radu ultras ? Eu stiam de Ramiro nici vorba de Ramses dar l-am vazut aseara la turneul din Ungaria in meciul Romania-Ungaria . Tu l-ai vazut ? Dar Musat este cum iti spun eu.Acum referitor la conditiile din bazin : sunt f.grele ptr.antrenorii de copii si juniori dar la seniori se schimba treaba.Hai sa fim seriosi Dinamo are de cel putin 3 sau 4 zile singura pe bazin Steaua la fel singura Rapid care are de cele mai putine ori singura in bazin si eu nu i-am auzit pe cei de la Rapid sa se planga .Deci tot mai cautati scuze? Nu sustin ca este normal .dar acestea sunt conditile actuale.Referitor daca chiar crezi ca se va mai schimba ceva anul asta in privinta Stelei, in conditiile in care trebuie sa bata tot TOATE turneele de play-off ( nici tu nu crezi ) esti un visator.Si acum in cea ce priveste dialogul civilizat din partea mea este ok ,dar uitandu-ma retro in mai multe mesaje tu si cu zob ( parca ? ) ati intrecut masura in cea ce priveste o sungura echipa si anume Rapid si despre conducerea manageriala si despre echipa si antrenori.Este adevarat ati luat in vizor si pe Dinamo dar nu cu asa jigniri.O zi buna iti doresc.

PEREZ
5th March 2007, 22:52
AI DREPTATE "THE PUNISHER" dar ce vrei limbajul civilizat nu prea exista si cind te gindesti ca noi sintem facuti tigani/Oricum sper ca anul asta sa cistige campionatul oradea nu dinamo sau steaua carora le doresc sa aibe BAFTA! ca la peste

georg40
5th March 2007, 23:20
Aveti careva un clasament la zi ?

polopeapa
6th March 2007, 00:00
Pentru clasament da i pe:www.topsport.ro .

radu_ultras
12th March 2007, 09:22
@ punisher.
Din pacate n-am vazut niciun meci de la turneul din Ungaria pentru ca n-am fost in tara. Ref la play-off intr-adevar este foarte greu sa recupereze Steaua punctele pierdute dar nu imposibil. Ref la posturile mele anterioare nu cred sa fi sarit EU vreodata calul cu comentarii jignitoare la adresa Rapidului sau a lui Dinamo, mai ales ca ma cunosc bine cu cativa jucatori de acolo inclusiv cu Ionut Angelescu. Poate am fost critic la adresa lor dar nu cred ca am jignit.
@perez. vad ca le sti pe toate de parca semnezi statul de plata odata cu jucatorii. glumesc desigur. ref la cupele europene in prima runda Steaua s-a comportat bine, dar in cea de-a doua n-a avut nicio sansa. Poate n-ai vazut cu ce echipe a jucat?! Dar daca tot te dai destept spune si ce-a cfacut Crisul in Cupele Europene! Si de ce Rapidul nu a participat, desi se clasase pe locul 3?! Nu caut scuze cum crede Punisher, dar diferenta de valoare in echipele noastre de club si cele care participa in fazele superioare ale cupelor europene este imensa. Si la nivel de echipa nationala se vede clar aportul jucatorilor care joaca afara. Ce-a facut nationala in turneul de la Cluj fara jucatorii din Italia - in special Radu Cosmin - care, dupa parerea mea duce in spate echipa ? Numai bine !

polopeapa
14th March 2007, 18:47
Este bine ca sustineti o echipa sau alta,dar nu prin a va jigni o sa schimbati ceva in poloul din tara.Pentru o mana de jucatori(existenti )performantele sunt bune,chiar exceptionale.La nivel de cluburi este mult mai greu.Din pacate un centru ca Radu Cosmin nu se naste in fiecare zi,asa ca echipele fac si ele ce pot.In cupe rezultatele sunt modeste,ele reflecta nivelul echipelor de la noi.Nu trebuie sa se supere nimeni cand vede scorurile din cupe,este valoarea de azi a celor(poate)70 de seniori din Romania.Cateva cluburi au meritul de a participa in Europa,asta permite o verificare a nivelului si o privire la cerintele internationale ale acestui sport.

radu_ultras
15th March 2007, 12:52
@polopeapa.
Ai perfecta dreptate! Comentariu pertinent, se vede ca intelegi fenomenul. Numai bine!

The Punisher
17th March 2007, 01:23
Radule Rapidul nu a participat ptr. ca nu cred ca era oportuna o reprezentare de cacao in cazul cand sunt in reconstructie si intinerire (realmente) sa cheltuie niste bani aiurea si care TREBUIE cheltuiti.Deci iti reamintesc ca daca iei paginile la puricat ai sa vezi ca am dreptate.Te dai cu parerea despre niste lucruri care cred ca te depasesc. Eu personal nu cred ca nu se va schimba nimic momentan in polo din Romania,deci lasa sa curga apa ca nu este nici o sansa.Dar sa nu vorbim de cine cunoaste pe cine si cat de bine esti prieten cu Angelescu Ionut , dar nu cred ca Ionut este asa de stelist precum zici tu( ca a jucat la Steaua si Neto la pacalit si la aburit ) nu inseamna nimic . Crede-ma stiu si cunosc fenomenul ffffffffffffff. bine si trebuie sa vii cu argumente fffffffffffffffffffffff. betonate sa te cred.Dec iti doresc o zi cat mai buna.

PEREZ
19th March 2007, 06:37
Jucatorul român Lajos Kiss (24 de ani) a decedat ieri, imediat dupa ce echipa sa de club, Senlis (liga a doua franceza), a sustinut un meci în campionat. Oradeanul Kiss s-a prabusit în timp ce îsi punea echipamentul în portbagaj, diagnosticul fiind anevrism cerebral. “A plecat din Oradea acum sapte-opt ani, înca de când era junior. A jucat în Ungaria un timp si apoi a plecat la Senlis”, a declarat Petrut Dragan, presedintele CS Crisul Oradea.

PEREZ
19th March 2007, 06:38
Dumnezeu sa il odihneasca

radu_ultras
19th March 2007, 10:51
Dumnezeu sa-l odihneasca!

radu_ultras
19th March 2007, 11:06
@punisher
Nu stiu unde ai citit c-am zis eu de Ionutz c-ar fi foarte stelist. Eu doar am spus ca sunt prieten cu el si nu mi-as fi permis sa-l jignesc pe forum, asa cum ai afirmat tu intr-un post anterior. Citeste cu atentie inainte sa acuzi. Cat despre treaba cu Neto n-am intrat in amanunte cu el atunci cand a plecat de la Steaua, dar stiu ca argumentul decisiv au fost banii mai multi oferiti de Intrarom la momentul respectiv, si mi s-a parut normala alegerea lui. Oferta Intraromului era mult peste posibilitatile financiare ale Stelei de atunci. Daca ti bine minte, odata cu Ionutz au plecat si Orasteanu, Florica si Berti, deci cam ce avea Steaua mai bun.
Cat despre sansele de a se schimba ceva in poloul romanesc sunt perfect de acord cu tine ;) Dar mai sper si eu........ Chiar daca am incetat sa joc cu ceva timp in urma, am ramas legat sufleteste de acest sport si ma doare sa vad ca sta sa dispara. Cauzele vad ca le stim amandoi, n-are rost sa le enumeram. In rest nu inteleg la ce te referi cand spui ca "imi dau cu parerea despre lucruri care ma depasesc". Chiar n-am inteles care sunt aceste "lucruri". Poate ma lamuresti tu. Stiam foarte bine de ce n-a participat Rapidul in Cupele Europene si mi se pare justificat motivul. I-am raspuns insa lui "Perez" care s-a luat de prestatia Stelei in Cupele Europene. Asta este nivelul la echipele de club din Romania. O zi buna iti doresc!
P.S.: Succes baietilor in Australia!

radu_ultras
20th March 2007, 14:31
Am luat bataie de la Canada - 9-8. Nasol!

radu_ultras
22nd March 2007, 11:43
Am batut Noua Zeelanda cu 18-4! Din pacate sansele de a merge in sferturi sunt destul de mici, avand in vedere ca este aproape sigur ca jucam cu Grecia, echipa mai bine cotata decat a noastra. Sa speram ca baietii vor prinde o zi de exceptie si vor produce o surpriza. Daca nu, asta este. Data viitoare!
P.S. Chiar nu inteleg de ce nu l-a luat pe Florica in lot. N-o fi el un play-maker, dar e un jucator disciplinat, muncitor, care duce greul in aparare. De fapt s-a vazut lipsa lui in partida cu Canada. Dar ma rog, antrenorul decide cine, ce si cum, isi asuma succesele dar si esecurile. E doar parerea mea....
Numai bine!

radu_ultras
30th March 2007, 12:22
Locul 11 ! Asta e. Eu zic ca valoarea echipei e undeva la locul 8 sau 9! N-am mai avut norocul de la Europene, unde zic eu a fost o surpriza chiar si pentru cei din echipa. Vina pentru aceasta sa-i spunem contraperformanta este a tuturor, incepand de la antrenor pana la ultima rezerva. Eu zic ca Hagiu s-a hazardat in declaratii ultra optimiste si a transmis echipei o falsa impresie de superioritate. Care s-a vazut in primul meci cu Canada cand cu siguranta am inceput meciul ca siguri invingatori. Tipic romanesc. Acum, ca s-au intors cu picioarele pe pamant, ar trebui sa vada unde au gresit si ce este de facut mai departe. Raman la parerea ca apararea a fost punctul nostru slab. In rest singurul care a confirmat a fost Radu Cosmin, dar asta nu mai este de mult o surpriza. Numai bine si astept si alte pareri!

polopeapa
4th April 2007, 09:00
Rezultatul?Greu de spus ceva despre el.Nivelul mondial al poloului este ridicat si sunt multe echipe de valoare apropiata.Deci,in cazul unui turneu,cu un joc foarte bun si putin noroc se poate veni pe4-6,fara acestea este posibil un9-12.Antrenorul trebuie sa fie singurul care alcatuieste echipa,isi asuma responsabilitatea.Daca ia in grup un jucator care evolueaza bine este totul in regula,daca nu...(valabil si in cazul in care un sportiv ramane acasa).Rezultatul bun atrage lauda,cel negativ aduce critica:de ce nu l a luat pe x,de ce a plecat y,n au jucat nimic,ce slabi sunt....Cu riscul de a ma repeta:vrem sa fim campioni mondiali cu 400 de sportivi legitimati(copii,juniori,seniori laolalta)????

polopeapa
16th April 2007, 18:12
S a reluat CN si rezultatele sunt stranse.Schimbare de lider,Dinamo urca pe primul loc,Steaua se apropie putin iar Rapidul se lupta cu toata lumea.Nu i rau.

radu_ultras
17th April 2007, 08:38
Asa cum am mai scris, play-off-urile pot produce surprize. Dupa parerea mea echipele sunt foarte apropiate valoric. Sa vedem ce va urma. Urmatoarele 2 tururi se vor desfasura la Bucuresti pe Dinamo, iar ultimul turneu din nou la Oradea. Am auzit ca cei de la Oradea au facut un bazin superb. Bravo lor!

polopeapa
20th April 2007, 13:26
Clasamentul s a schimbat,au CSM ul si Steaua puterea sa revina sau nu?

radu_ultras
23rd April 2007, 09:19
@polopeapa
Normal ca au puterea sa revina, campionatul asta este foarte echilibrat. Totul depinde de ziua pe care o prind jucatorii unei echipe. Poate sa-ti iasa totul sau nimic..... In ceea ce o priveste pe Steaua o declaram campioana meciurilor egale! Atatea egaluri sa faca o echipa intr-un sezon mai rar vezi... Cat despre Rapid am spus mereu ca pot face rezultate bune cu oricare din cele trei echipe. S-a vazut si la Oradea. Numai bine!

cimitiru branesti
27th April 2007, 21:53
Azi in primele meciuri ale turneului al doilea:
CSM Oradea - Rapid 12-10
Steaua - dinamo 6-5 (G.Georgescu 2, Cristescu 2, B.Matei, Ghiban)

radu_ultras
28th April 2007, 14:32
Daca bate Steaua astazi pe Crisul, iar Rapid incurca Dinamo, se complica treaba... Oricum este un campionat foarte disputat. Ref la meciul de ieri, incredibila si impardonabila greseala lui G. Georgescu cand in loc sa tina mingea inca 7 secunde cat mai erau de jucat, a simulat prosteste ca nu e lasat sa bata faultul si a pierdut mingea. Si mai este si jucator de nationala. Tot campionatul numai din astea a facut. Impreuna cu Matei Bogdan caruia Stoe i-a aparat penalty-ul cu 2 maini, ca la juniori. Dar la aere si impresii sunt primii......

polopeapa
28th April 2007, 19:26
Meciurile sunt echilibrate si clasamentul se schimba de la o zi la alta.In privinta unor jucatori(care nu mai respecta nici adversar,nici antrenor,nici arbitru) as putea spune ca singurul loc unde isi pot dovedi valoarea este in apa,in timpul meciului.Putina modestie nu strica nimanui,respectandu i pe cei din jur te respecti in primul rand pe tine insuti.Daca nici dupa prestatiile modeste de la CM din Australia nu si au dat seama ca mai au mult de muncit este destul de grav.Ar putea lua exemplu de la Radu Cosmin,care pe langa faptul ca este unul dintre cei mai buni centri din lume la ora actuala si duce greul la echipa nationala,stie sa ramana un baiat cu bun simt prin tot ceea ce face.Nici nu vreau sa mi imaginez care ar fi comportamentul acestor sportivi daca ar fi,chiar,valorosi.Cum au ajuns deja la o anumita varsta,greu de imaginat ca vor avea loc schimbari fundamentale la ei.

georg40
28th April 2007, 20:06
Aveti un clasament actual ?

polopeapa
29th April 2007, 10:18
Csm Oradea47,Dinamo46,Steaua41,Rapid30.

radu_ultras
29th April 2007, 14:30
@polopeapa.
Pertinente observatiile tale. Din pacate Radu Cosmin e un caz izolat. Din Australia s-au intors tot cu nasul pe sus, desi rezultatele au fost slabe. Sti de ce se plangea Hagiu? Ca sunt "bisericute" si-n nationala, mai ales cei din Oradea contra celor de la Steaua si Dinamo. Eu il cred. Aroganta (complet nejustificata) si indolenta unor jucatori fac ravagii intr-o echipa. Ceea ce se intampla si la Steaua. Pana nu se face "curatenie" taindu-se in carne vie indiferent de nume, nu se va face performanta. Astazi a jucat Steaua contra Rapidului. Daca ai fi vazut ce greseli au putut face jucatorii "de nationala" de la Steaua, te-nchinai cu 2 maini. Si culmea, tot ei suparati ca-i cearta antrenorul.... A castigat Steaua cu 2 sau 3 goluri, nu mai retin, dar meciul a fost disputat. Nu stiu ce s-antamplat in meciul dintre Dinamo si Crisul, dar cum aflu dau de veste. Pana atunci, numai bine!

PEREZ
29th April 2007, 17:40
A batut Crisul.La 2 goluri parca.Arbitri si-au batut pur si simplu joc de acest meci.Parca prea mult vor sa iasa in evidenta in special acest Nichita.Azi nu a facut decit sa enerveze ambele echipe prin deciziile loate plus ca are si niste gesturi cind da eliminari sau 5M.Oricum nivel foarte foarte scazut al arbitrajului si mai nasol e ca nu vine nimic din spate la fel ca si la jucatori.M-as bucura sa ia Oradea campionatul merita din plin,in primul rind pt bani investiti in acel superb bazin.Din pacate pt Bucuresi ar fi un an dezastruos pt ca nu vad la vre un nivel sa fim peste provincie.Dar cum spuneau cei care conduc federatia nu din lipsa bazinului ci din vina antrenorilor ca nu muncesc.Sa fim seriosi domnilor.Ne mai mitim mult?Daca nu se vor face bazine provincia va defila prin campionat muulti ani de acum incolo.Asa ca cei care conduceti federatia ori faceti eforturi pt a se construi bazine ori dati-va demisiile

georg40
30th April 2007, 00:11
Oradea a fost din anii Ž60 incoace mereu un centru important al poloului, animat de oameni ca Emerich Freund, Ion Alexandrescu, Nicolae Rujinschi, Ivan Fejer, Cornel Gordan, Ion garofeanu si multi altii.
Si pe plan material s-au facut eforturi enorme.
Ar fi o recunoastere a acestor merite daca insfarsit titlul ar ajunge in orasul de pe Cris.
(Numai intr-o paranteza: as putea cu putin efort sa citez din memorie cel putin o jumatate de duzina de meciuri cu Steaua sau Dinamo desfasurate in anii `80 in care oradenii au fost dezavantajati de arbitri incorecti).

radu_ultras
30th April 2007, 08:32
@perez.
Ai dreptate cu arbitrajul. Complet depasit de situatie Nichita. N-ar fi prima oara. Cat despre bazinele din Bucuresti eu am mai scris. Deci, sa vedem ce avem pentru poloul bucurestean: 1 bazin acoperit mare si lat pentru sezonul rece - Floreasca - si un bazin decent pentru perioada de vara - Dinamo. Bazinul de la Tineretului are o situatie incerta si s-ar putea inchide din cauza ca cei care au cumparat complexul vor sa construiasca ceva acolo- un hotel sau un ansmblu rezidential. Normal, la cat costa terenul acolo. Nu-mi explic insa cum de a cedat F.R.P. bazinul asa usor, in loc sa faca tot posibilul sa-l tina pentru polo. Dar ma rog, antrenorii nu muncesc..... Eu merg destul de des sa inot la Floreasca si conditiile de antrenament pentru juniori cel putin te indeamna sa te lasi de polo. In medie in jur de 15 copii pe culoar. Si exercitiile cu mingea se fac pe max 2 culoare. Deci ce poti invata copilul sa faca cu mingea intr-un spatiu atat de mic. Singura posibilitate de a exersa scheme tactice este in timpul meciurilor oficiale. Si atunci, va intreb pe voi, de unde sa vina jucatori din spate?! Nu vedeti ca cei ce duc greul in campionat acum sunt generatie 75, 76 sau 77 in mare majoritate. Uitati-va la Crisul Oradea. N-au decat 2 rezerve care pot juca la un nivel apropiat cu primii 7. Si sunt pe primul loc. Insa ei, spre deosebire de echipele din Bucuresti, sunt uniti, sunt o echipa in adevaratul sens al cuvantului. Cine se invarte prin bazin stie foarte bine despre ce vorbesc aici.
Ca o paranteza, rusinos modul in care seful C.S. Dinamo - Marcel Popescu - a strigat la antrenorul Raducanu in timpul meciului. Indiferent de circumstante, un sef de club nu se manifesta asa si daca are ceva de reprosat antrenorului o face intre 4 ochi, nu-l umileste si batjocoreste in fata publicului. Totusi Raducanu este de multi ani antrenorul lui Dinamo si toata cariera de jucator a petrecut-o la acest club. Nu merita acest tratament din partea unui om de care, ca sportiv, eu n-am auzit de el. Un ******** imputit. Deci RUSINE domnule Popescu ! Poloul este inca un sport in care nu se manifesta "becalismele", "borcelismele" sau "coposismele" (asta ca sa impac pe toata lumea). Numai bine!

polopeapa
30th April 2007, 10:10
Atitudinea lui Marcel Popescu este aceeasi la toate sectiile sportive ale clubului Dinamo.Are discursuri nedemne pt o fiinta umana,nu pentru un sef de club.Pacat ca asemenea persoane pot avea posturi importante.Este un nou curent al societatii din Romania:cei care au o situatie financiara buna sau un post de conducere strivesc pe toti din jur, n au respect fata de semeni.Arunca jigniri si au atitudini degradante,o sa fie nevoie de multa vreme ca acest val de oameni sa si schimbe comportamentul.

polopeapa
30th April 2007, 10:21
Urmatorul turneu tot in Bucuresti,11-14 mai.S ar putea sa fie decisiv,CSM are3 puncte avans fata de locul2 si6 fata de locul3.Daca echipele bucurestene nu reusesc sa reduca diferenta exista sanse mari ca titlul sa plece din capitala.

radu_ultras
30th April 2007, 10:56
Asa este, dar mai sunt destule puncte in joc si situatia se poate schimba. Practic doar Rapid este iesita din lupta pentru titlu. Este adevarat ca si pentru Steaua este destul de greu sa recupereze diferenta, mai ales ca ultimul turneu este la Oradea. Crisul pare favorita la castigarea acestui campionat. Vom vedea....

The Punisher
30th April 2007, 13:47
Toate bune si frumoase toata lumea are dreptate si in ce priveste baza materiala,in comportamentul (atitudinea) conducatorilor de sectie respectiv de club,despre reprezentarea nationalei pe plan international etc.Sunt insa curios la ce va urma dupa terminarea acestui campionat ce cutremure vor veni,cu siguranta ceva se va intampla .

radu_ultras
30th April 2007, 15:09
@punisher
"cu siguranta ceva se va intampla"
In ce sens? Eu nu prea am sperante.....

polopeapa
3rd May 2007, 15:10
Cum?Dupa cel de al2 lea turneu CSM este pe primul loc.O echipa cu 2 sportivi la lot,multi jucatori amatori,cativa pusti si un portar din Ungaria de43 de ani(care vine doar la meciuri) reuseste sa invinga echipe profesioniste100%.Iata intrebarea pe care o pun celor care isi dau cu parerea pe site.

rainman2
3rd May 2007, 16:25
nu prea exista raspuns la intrebarea asta.....din pacate arata valoarea campionatului intern....trist dar adevarat...

polopeapa
3rd May 2007, 18:55
Sa nu se inteleaga gresit intrebarea mea,pusa mai devreme.Am toata stima pentru ocupanta locului 1.Ma intreb doar cum pot celelalte contra candidate:Steaua si Dinamo sa fie pe2 si3,cu un efectiv care se antreneaza de2 ori pe zi,cu o buna parte a jucatorilor la lotul national.Rapidul a schimbat echipa,a pornit la drum cu tineri,deci nu intra in discutie.Poate ca seriozitatea,omogenitatea si modestia celor de la Oradea sunt calitati mai importante decat ingamfarea unora din capitala.Poate fi raspunsul la intrebare?Tin sa anunt ca nu sunt sustinator al nici unei echipe din campionat,deci,comentariile pe care le fac sunt obiective,din punctul meu de vedere.

georg40
3rd May 2007, 19:40
Iata un articol aparut azi in ziarul Crisana din Oradea:




Orădenii au redevenit lideri în Superliga de polo



Echipa de polo CSM Oradea a reușit un parcurs impecabil în turneul desfășurat la finele săptămânii trecute, în București, învingând toate cele trei formații din Capitală și redevenind liderul Superligii.

La cât de slab au evoluat în turneul de la Oradea, se părea că șansele poloiștilor orădeni de a obține victorii chiar în fieful formațiilor bucureștene sunt minime. Iată, însă, că orădenii au demonstrat că alcătuiesc o adevărată echipă și, grație evoluțiilor de excepție ale lui Ghiță Dunca (autor a 11 goluri în cele trei jocuri din Capitală) și Ramiro Georgescu, elevii antrenorului Cornel Gordan au învins clar formațiile bucureștene, urcând, din nou, în fotoliul de lider al Superligii, cu trei puncte avans față de principala contracandidată la titlu, Dinamo București.
În prima zi a turneului găzduit de Bazinul Dinamo, poloiștii orădeni au învins echipa Rapid, scor 12-10, iar în jocul de sâmbătă, contra Stelei, victoria a revenit orădenilor cu scorul de 8-7. În derby-ul turneului, CSM Oradea a trecut de Dinamo București, scor 10-8, după un joc extrem de tensionat, cu patru jucători orădeni (Baidoc, Crețu, Dunca, Georgescu) eliminați de cei doi arbitri ai întâlnirii, Nichita și Barabancea. Iar dacă mai amintim și faptul că formația orădeană nu l-a putut folosi nici pe Dragoș Ungureanu, succesul capătă o importanță și mai mare și conferă grupării orădene șanse sporite la cucerirea titlului, după 21 de ani de secetă.
Etapa I
Dinamo - Steaua 5-6
CSM Leonardo Oradea - Rapid 12-10 (3-2, 2-3, 4-4, 3-1)
Au punctat pentru CSM: Dunca 7, R. Georgescu 1, Baidoc 1, Mălai 1, Hașaș 1, Tarnovețchi 1.
Etapa a II-a
Dinamo - Rapid 10-7
Steaua - CSM Leonardo Oradea 7-8 (3-1, 0-3, 0-2, 4-2)
Au marcat pentru orădeni: R. Georgescu 4, Dunca 2, Mălai 1, Tarnovețchi 1.
Etapa a III-a
Steaua - Rapid 10-7
Dinamo - CSM Leonardo Oradea 8-10 (2-4, 3-2, 1-2, 2-2)
Golurile orădenilor au fost marcate de R. Georgescu 4, Baidoc 3, Dunca 2, A. Crețu 1.
Clasament
1. CSM Oradea 30 27 1 2 391-206 49
2. Dinamo Buc. 30 20 6 4 356-205 46
3. Steaua Buc. 30 18 7 5 388-180 43
4. Rapid Buc. 30 14 2 14 315-246 30
Al treilea turneu final se va desfășura tot în București, peste două săptămâni, iar ultimul, la Oradea, în perioada 27-29 mai.



(M.C.)

radu_ultras
4th May 2007, 10:58
@polopeapa
Am mai scris si mai devreme motivul pt care cei din Oradea sunt pe primul loc. Sunt o ECHIPA in adevaratul sens al cuvantului. Nu vreau sa zic mai multe despre echipele din Bucuresti ca dam in alte alea.... Jucatorii din Bucuresti, aici ma refer in special la cei de la Steaua si Dinamo, ar face bine sa lase nasul mai jos si sa puna mana sa munceasca. In prezent, dupa mintea lor, niciun antrenor nu le mai poate da indicatii pentru ca ei sunt prea buni. Asta s-a vazut la meciuri cand Steaua era sa scape victoria cu Dinamo din cauza lui G. Georgescu. Sau pe finalul meciului Steaua - Rapid cand Alex Matei n-a fost in stare sa respecte o indicatie extrem de simpla. La fel au procedat si pe finalul meciului cu Crisul, cand cu 10 secunde inainte de final antrenorul le-a indicat ce sa faca sa incerce sa egaleze si ei in apa au facut tot dupa capu' lor. Si ce-a iesit se vede in clasament....La Dinamo banuiesc ca este aceiasi atmosfera de ingamfare si infatuare nejustificata. La Rapid probabil ca sunt prea tineri baietii, in afara de Sile care este un caracter deosebit, si de aceea ii tine Ionutz in mana. Dar probabil ca si ei se "dau pe brazda" intr-un an sau doi (in sensul negativ). Eu pe cei de la Oradea ii cunosc foarte bine si vb mult cu ei. Ce sa zic, baietii sunt de admirat. Multi au un job si se antreneaza max 1 data pe zi, au sotie, copii acasa si cu toate astea au facut performanta in campionat. Pacat ca au un antrenor cam ciudat, ca sa nu zic mai multe, cu care se cearta mai mereu. Dar ma rog, asta tine de bucataria lor. Campionatul inca se joaca. Ceea ce scrie in articolul de mai sus este partial adevarat. In sensul ca n-au castigat usor in Bucuresti, de ex Steaua a avut 3-1 la un moment dat si au ratat vreo 2 superioritati si un penalty. Daca s-ar fi dus la 3 goluri nu cred ca mai revenea Crisul. Iar in meciul cu Dinamo, pe care nu l-am vazut integral, am inteles ca arbitrajul a fost clar pro Oradea, acest lucru cauzand o cearta intre Boga, unul dintre sponsorii lui Dinamo, si Gaita, presedintele FRP. Mai sunt 2 turnee si teoretic se poate schimba clasamentul din cauza ca mai sunt destule puncte in joc. Daca Crisul bate tot si in urmatorul turneu, atunci treaba este clara. Ramane doar lupta pt locul 2 intre Dinamo si Steaua. Numai bine va doresc si un week-end placut!

polopeapa
5th May 2007, 09:35
Turneu5-7 la Bucuresti saptamana asta.Care i nivelul acestor echipe?De ce n avem macar8 echipe sa semene cu un campionat normal?Ce ar fi un campionat national de Liga1,la fotbal,cu7 echipe?Una care sta tot timpul,este cam aiurea.Problema mare este ca nu se promoveaza,nu se retrogradeaza,campionatul nu prezinta interes decat in partea superioara.

polopeapa
9th May 2007, 18:58
De vineri penultimul turneu din liga de polo.Se va decide campioana sau trebuie asteptat si turneul de la Oradea?In grupa 5-7:Sportul-Cluj23-4,este un rezultat normal intre locul7 si locul6?Au aparut cateva articole in ziar despre jucatori care doresc sa renunte la echipa nationala.Lucrurile sunt prezentate ca o stire de scandal.Este nevoie oare de asemenea prezentare a lucrurilor?Inainte de calificarile pentru olimpiada trebuie de o atmosfera de munca si liniste.Daca X sau Y au optat pentru a nu mai veni la echipa nationala este vointa lor,au luat aceasta decizie fara sa fie siliti de nimeni,trebuie mers inainte cu cei care doresc sa continue.

radu_ultras
10th May 2007, 11:11
Daca Steaua si Dinamo reusesc sa invinga pe Crisul, atunci turneul de la Oradea este cel decisiv, si, probabil, Crisul va iesi invingatoare la final. Ramane de vazut. Se poate intampla orice. Echipele sunt echilibrate valoric.
Despre cei care se retrag de la nationala, eu am auzit acum doua zile de Florin Bonca. Nu cred ca este vorba de niciun scandal. Florin are o varsta si probabil ii este foarte greu sa continue sa dea randament maxim pe doua fronturi (club si echipa nationala). In mod normal a ales sa se dedice in totalitate echipei de club, adica acolo unde si castiga bani. El oricum este stabilit in Spania, la Mataro, de foarte multi ani, deci cam toata viata lui este acolo. Lumea trebuie sa-i multumeasca pentru tot ceea ce a facut pentru Romania si sa-i ureze succes in continuare. La fel si Robi, care prefera sa dea totul pentru echipa la care apara in Italia si care trage la promovare in prima Liga. Robert este si el stabilit in Italia, casatorit cu o italianca si are 2 copii frumosi. Deci daca ar vrea sa se retraga de la nationala, decizia lui ar fi perfect normala.
La noi trebuie continuata munca, cu jucatori tineri, chiar daca vor lipsi rezultatele o perioada de timp. Toate echipele trec prin asta atunci cand "se schimba randurile".

The Punisher
10th May 2007, 16:41
Discutile si certurile de la nationala au fost intre Edy Andrei si Ghita pe tema campionatului sau si a campionatului.Despre Bonca eu nu am auzit dar am citit abureala aia de articol.Iar asta cu retrasul de la nationala este o gogoasa a jucatorilor fara caracter, aici ma refer la jucatorii tineri.Toate bune.

djmihaitza
13th May 2007, 23:36
Azi s-au disputat ultimele meciuri ale turneului 3 la polo din SupeLiga Nationala.
Al doilea meci a fost cel mai disputat deoarece s-au intalnit echipele care se bat pentru titlul national.
Meciul a fost furtunos inca din debut, prima repriza avandu-l in prim plan pe dinamovistul Ramses Juravle. El marcheaza primul gol al acestei "finale" dupa vreo 10 minute de tatonare din partea celor doua echipe. Dupa cateva incercari ale oradenilor acestia egaleaza invingandu-l pe Dragos Stoenescu. La faza golului Ramses intra intr-o altercatie violenta (fizic si verbala) cu oradeanul Dunca, insa arbitrii nu-l elimina definitiv din meci decat pe poloistul dinamovist.
Prima repriza se incheie cu scorul de 2-1 pentru Dinamo datorita golului lui Fieresteanu.
In a doua repriza avantajul se mareste prin golurile lui Andrei Georgescu si Dimitri Goanta, oradenii avand si ei o reusita prin Ramiro Georgescu, 4-2.
Jocul bun al poloistilor nostrii continua si in cea de-a treia repriza scorul devenind la inceputul ultimei reprize 6-3, Florin Musat si Edi Andrei marcand pentru noi.
Inexplicabil, baietii nostrii se relaxeaza in a 4-a repriza, oradenii joaca agresiv tolerat de arbitrii principali (unul din Cluj si celalalt din Oradea !?!). Incredibil dar se face 6-6 !!!
Sustinuti si de public ai nostrii revin si, cand mai erau 54 de secunde din meci, Mihai Stancu da lovitura decisiva, 7-6. Meciul se termina, Edi Andrei ii intreaba de vreo cateva ori pe oaspetii nostrii "Ia spuneti ma, si azi v-am furat ??"

La finalul meciului l-am putut auzi pe chestorul Marcel Popescu spunandu-i antrenorului Liviu Stanescu "Liviule mergem la Oradea si luam titlul !!" acesta replicandu-i "Le-am spus si baietilor ca daca pierdem azi ne batem cu steaua pentru locul doi, daca vom castiga mergem la Oradea si ne batem sa fim campioni".

In celalalt meci Steaua Stirom vs. Rapid Bucuresti ~ 10-9 (1-3, 4-0, 3-4, 2-2).

CLASAMENT
1. CSM Leonardo Oradea 33 28 1 4 416-230 51
2. Dinamo Castrum 33 22 6 5 377-226 50
3. Steaua Stirom 33 20 7 6 414-204 47
4. Rapid Bucuresti 33 15 2 16 336-273 32

http://img125.imageshack.us/img125/349/dsc00010sl8.jpg

Alte imagini de la meci:
Dinamo Castrum polo 1 (http://img125.imageshack.us/img125/7747/dsc00007gr5.jpg)
Scor inceput repr. III-a (http://img509.imageshack.us/img509/7283/dsc00014ie1.jpg)
Dinamo Castrum polo 2 (http://img266.imageshack.us/img266/4257/dsc00017rs9.jpg)
Dinamo Castrum polo 3 (http://img255.imageshack.us/img255/9528/dsc00019xn1.jpg)
Dinamo Castrum polo 4 (http://img87.imageshack.us/img87/9625/dsc00023jy9.jpg)
http://img87.imageshack.us/img87/3003/dsc00025ef9.jpg
Bucurie dupa meci (http://img266.imageshack.us/img266/9551/dsc00027cb1.jpg)
Marcel Popescu & Ramses cerand explicatii unuia din arbitrii principali (http://img255.imageshack.us/img255/4797/dsc00030aw1.jpg)

georg40
13th May 2007, 23:48
@ djmihaitza: ti-am citit cronica, si imi pare rau sa ti-o spun, o fac direct,fara ocolisuri, acesta este stilul meu, cu expresii ca " ai nostri ", "echipa noastra" etc. pierzi foarte repede caracterul obiectiv al relatarii. Un ton anti-oradean a fost de retinut chiar de la inceput.Pacat.
Pana acum, in multe mesaje din acest forum am citit ca oradenii au in moment cea mai buna echipa si daca vor castiga titlul o vor face pe bune...

djmihaitza
14th May 2007, 09:54
Eu nu am scris decat ceea ce am vazut la bazin, unde am fost sa-mi vad echipa clubului favorit. Respect fiecare opinie a oricarui utilizator din acest forum la fel cum ma astept ca si parerile mele sa fie respectate, mai ales datorita faptului ca altii n-au fost acolo si ca drept urmare nu au cu ce sa ma contrazica.

Cronica am facut-o in special pentru dinamomania.net de unde am dat copy-paste aici, desi acum parca imi pare rau ca am adus-o si pe forumul asta...

georg40
14th May 2007, 12:51
Parerea o respect, nici vorba, dar forma mi se pare ca viciata sub aspectul obiectivitatii.

polopeapa
14th May 2007, 17:05
Usurel Djmihaitza.Esti putin cam grabit si iese din tine subiectivismul.Este foarte bine sa spui ca echipa ta favorita este Dinamo dar las-o ceva mai usor cu parerile personale despre arbitraj.In primul rand Dinamo a pierdut de la Rapid(o echipa in constructie compusa din jucatori cu varste fragede),in al2 lea rand a castigat2 meciuri cu largul concurs al celor care au avut fluierul in gura.Am fost acolo si stiu despre ce vorbesc(mai amintesc faptul ca nu ma intereseaza cine ia campionatul,n am echipa favorita,sunt un iubitor al acestui sport).Steaua daca juca3 zile nu castiga cu Dinamo atata timp cat un arbitru cu sotia angajata la Dinamo avea fluierul in mana.In meciul cu CSM a fost7-7 la superioritati numerice numai ca in ultimul minut Dinamo a primit un fault imaginar la5 m(din care a si marcat) iar pe atacul lui CSM s a fluierat contra fault chiar inainte de a se plasa echipa in pozitional.Daca pentru tine aceste doua arbitraje sunt corecte ori esti un fan al lui Dinamo(si atunci accept parerea ta) ori nu te pricepi la acest sport(si atunci ar trebui doar sa feliciti echipa castigatoare-si iarasi nu se supara nimeni pe tine).Sper ca nu te am necajit si accepti si parerile altora,care sunt neutri.Iti doresc in continuare numai bine si ca sa vezi cat de obiectiv sunt:bafta lui Dinamo la Oradea!

polopeapa
14th May 2007, 17:12
Si inca ceva Mihaita,n ai fost singurul spectator la meciuri!Crede ma!Au fost si alte persoane prezente la bazinul Dinamo(de altfel singurul bazin descoperit din Bucuresti unde se poate practica poloul in conditii decente).Daca ai fi fost singur atunci,ai perfecta dreptate,n ar putea nimeni sa contrazica afirmatiile tale.

polopeapa
14th May 2007, 17:14
Pt Geor40.CSM Oradea are lotul cel mai omogen si jocul cel mai colectiv.Valoric Steaua are jucatorii cei mai buni iar Dinamo ar fi a2 a ca si componenta.Cum cei de la Oradea au inteles ca poloul este un sport colectiv se afla pe primul loc.

radu_ultras
15th May 2007, 09:39
@ polopeapa
Tziganiile din fotbal NU au ce cauta aici! Ai facut foarte bine si tu si Georg40 ca i-ati raspuns lui Mihaita.
Ref la meciuri. Rapidul, intr-adevar cu o echipa tanara, a reusit meciuri bune cu Dinamo si cu Steaua, in fata careia a pierdut pana la urma cu un gol. In meciul cu Steaua, Sile Ceobanu a prins o zi extraordinara reusind sa-i traga pe cei tineri dupa el, profitand si de jocul mai slab al Stelei unde tot cei tineri au dus greul. Ma refer la Ghiban si Tuinea. Pe Dinamo i-au batut clar in prima zi. Deci trebuia pus Matache la meciul cu Steaua, altfel la revedere sanse la titlu. Eu am mai scris despre arbitrajele lui Matache. Acum ai scris si tu. Eu zic doar atat: situatii de superioritate numerica - Dinamo 19 / Steaua 5. Atat. Daca va pricepeti la polo alte comentarii sunt inutile. Ref la meciul Crisul - Dinamo sa sti ca si eu am vazut la fel finalul meciului - fault imaginar la 5 m urmat de o inventie de "fortare in atac" pentru a inchide meciul. Ce naiba, a fost evident! Hai sa nu fim naivi!
Intr-adevar Crisul se comporta si joaca ca o echipa, de aia sunt pe primul loc si probabil vor castiga titlul. In mod normal nu au cum sa-l scape, dat fiind ca ultimul turneu este la Oradea. Si am impresia ca poloul pe apa este singurul sport de echipa unde mai conteaza Oradea. In rest cam dezastru. Deci vor da totul sa castige. Vom vedea. Numai bine la toata lumea!

georg40
15th May 2007, 12:52
Doar doua vorbe despre poloul din Oradea. Inca prin anii Ž70 acolo s-au pus baze serioase acestui sport, o seama de scoli avand ora de educatie fizica la bazinul acoperit. Antrenori priceputi s-au preocupat de cresterea de talente, facad posibila formarea unei echipe locale cu talente locale, Fejer, Gordan sau Costras, toti jucatori internationali, fiind cele mai bune exemple. Prin grija multor factori locali s-a construit acum un nou bazin, iar atragerea copiilor spre inot si polo are loc si pe mai departe cu entuziasm si raspundere.

Trist dar adevarat, in alte sporturi pe echipe interesul lasa de dorit. Candva Oradea avea echipe in prima divizie la fotbal, handbal, volei, baschet etc.etc. situatia actuala fiind de plans.
Adaptarea la noile conditii (materiale in primul rand) are loc foarte anevoios si va dura probabil inca multa vreme pana cand Oradea va fi din nou un centru sportiv de prima marime.

polopeapa
16th May 2007, 18:59
Saptamana aceasta are loc ultimul turneu5-7,iar cealalta ultimul1-4.Daca Steaua nu mai poate lua campionatul(este pe locul3),lupta pentru titlu este deschisa intre CSM si Dinamo.Toate atarna de un fir de par,de un sut sau de un fault in atac sau de...Bafta participantelor!

The Punisher
18th May 2007, 18:00
RAPID a batut pe Dinamo ca sa arate ca poate sa incurce pe oricine si mai ales sa se mai termine cu zvonurile celor de la Steaua si Crisul cum ca se vand meciurile.Felicitari celor 2 antrenori si intregii echipe a Rapidului ptr. dovada de fair-play de care au dat dovada.Despre arbitraj parerile sunt impartite. PS.- Sotia lui Matache este angajata clubului css6.(ptr. polo pe apa)

georg40
22nd May 2007, 19:58
Cine spune aici cum s-a incheiat turneul de la Oradea ?

chelupolo
23rd May 2007, 09:18
Salut,
Vineri incepe ultima etapa a superligii. Acum o sa vedeti ce 'furaciuni' o sa fie!Toata federatia trage pentru Dinamo(s-a vazut si in ultimul turneu de la Bucuresti)!Anul acesta s-au bagat multi bani la acest club(nu numai in jucatori....). Steaua va arbitra lupta pentru titlu.Ei vor juca corect,chiar daca le-ar displacea ca Dinamo sa ia campionatul!Dupa parerea mea sunt sanse mai mari pentru o victorie cu Crisul decat cu Dinamo.Asa cum ati vazut si in ultimul meci dintre cele doua echipe, stelei ii era imposibil sa castige cu un asemenea arbitraj(16 - 5 la superioritati numerice pt Dinamo,dintre care doua duble).Va salut pe toti si .....sper sa ma insel!

chelupolo
23rd May 2007, 09:19
Programul competitiei:

Vineri (25 mai): Rapid – Dinamo (ora 18:00)
CSM – Steaua (19:30)
Sâmbata (26 mai): CSM – Rapid (ora 18:00)
Dinamo – Steaua (19:30)
Dumionica (27 mai): Rapid – Steaua (ora 10:00)
CSM – Dinamo (ora 11:30)

Toate partidele vor fi transmise în direct de Sport 1 TV

radu_ultras
23rd May 2007, 12:39
@ chelupol
Din nefericire ai dreptate! Ca Steaua va juca corect este ceea ce au zis antrenorii si conducerea. Nu bag mana-n foc pentru toti jucatorii....... Au fost niste meciuri cu Dinamo, in care unii dintre jucatorii de baza au jucat suspect de prost. Nu vreau sa zic mai multe pentru ca n-am dovezi. Dar cine se pricepe cat de cat la polo si a urmarit meciurile respective, isi punea cel putin un mare semn de intrebare. Dar, ca si tine, sper sa ma-nsel... Numai bine la toata lumea!

polopeapa
23rd May 2007, 15:52
Nu cred ca unii jucatori de la Steaua n au jucat corect.In schimb,poate,cei din jurul bazinului au impresia ca jucatorii au alta valoare decat cea aratata.Valoarea este data de rezultate,ceea ce se intampla in cupele europene arata nivelul campionatului.Scuze isi cauta fiecare.Adevarul ramane insa pe foile de arbitraj.Si foile pastreaza acele rezultate foarte modeste asupra carora nu doresc sa revin.Infrangeri cu echipe din Polonia,Turcia,locul6-7 din Ungaria,sa nu mai vorbim despre echipele bune.Ore acesti jucatori pot fi acuzati de joc necinstit?Nu cred!Nu sunt intentionat pe locul3,ci pentru ca atata pot azi.La Steaua au fost investitii maxime,rezultate minime.Numai bine!

chelupolo
24th May 2007, 08:57
Care investitii maxime la Steaua?Crezi ca ,Cojocaru a costat mult?E un jucator care,cred ca la anu o sa evolueze numai la echipa de old boys!Singurul care a confirmat e edy!Si, referitor la jucatorii de baza de la Steaua, e rusinos ca niste jucatori de locul 4 in Europa sa nu fie in stare sa transforme niste lovituri de la 5m!!!!!!!!!!!!!!!Daca va uitati bine pe statisticele jocurilor pe care le-a avut Steaua o sa observati cate lovituri de pedeapsa au avut si le-au ratat.Nu poti da vina pe antrenor atunci cand pierzi la un gol si ratezi cam 2-3 lovituri de pedeapsa pe meci si cel mai bun portar din tara ia goluri de la 7-8m;chiar si de la jumatatea bazinului(vezi meciul cu dinamo).Ce tactica sa mai faci daca nu ai 'spatele'asigurat!

radu_ultras
24th May 2007, 11:42
@polopeapa
Te contrazic si eu cu privire la investitiile maxime de la Steaua. Poate te refereai la Dinamo, care si-a schimbat aproape tot primul 7 fata de sezonul trecut. Asa cum spune si "chelupolo" Steaua a avut cel putin 10 lovituri de 5 m ratate sezonul asta, in conditiile in care a facut multe egaluri sau a pierdut la limita meciurile cu cele 2 contracandidate. Dupa parerea ta, daca antrenorul pune un jucator, titular in nationala, sa joace tot meciul om la om cu - sa zicem Edy Andrei - si Edy marcheaza 5 sau 6 goluri in meciul respectiv, tu ce crezi?! Fenomenul se repeta, tot intr-un meci cu Dinamo, de data asta trebuind sa-l tina pe Ramses si Ramses da 5 goluri. Pe bune acum. Ca ai facut polo si tu. Berti ia goluri inexplicabil de usor de la peste 10 m in derby-uri. Cand a pierdut Steaua de la Crisul aici la Bucuresti, s-au ratat 3 aruncari de la 5 m! De catre cine - de aceiasi jucatori "de baza". Dar poate ca asta le este valoarea, avand in vedere ca si Hagiu se plangea de ei dupa Mondiale. Cand spui de rezultate slabe in Cupele Europene te referi la anul trecut cand au pierdut cu echipele din Polonia si din Turcia. Anul asta au pierdut de la rusi si unguri, cu care n-aveau nicio sansa. Oricum Crisul s-a cam facut de ras in cupe, de i-a batut nu stiu ce echipa la vreo 20 de goluri. Dar ce sa compari campionatul Romaniei cu al Rusiei sau al Ungariei, ca n-ai ce compara. Oricum, eu zic ca acest campionat, din punctul de vedere al Stelei, a fost marcat de multe - hai sa le zicem "anomalii". Solutia ar fi sa fie promovati jucatori tineri, dornici de afirmare, nu vedete cu aere de staruri si care au impresia ca li se cuvine totul. Trebuie facuta curatenie! Vom vedea ce va fi la Oradea. Numai bine la toata lumea!

polopeapa
24th May 2007, 15:31
Vad ca v ati suparat pe ce am spus.Echipa nationala fara Radu Cosmin nu mai este aceeasi.Devine o echipa oarecare,deci jucatorii ceilalti au nivelul pe care il au,si anume:mediu.De ce nu vrem sa acceptam ca Radu este un jucator de clasa iar ceilalti sunt jucatori medii?Fratila,Dinu sunt portari de exceptie,restul sunt portari medii.Ma repet:de ce vreti sa judecati jucatorii dupa aere si nu dupa valoare?In ce priveste cupele,Steaua a pierdut12-6 de la o echipa din Ungaria(ori UTE locul8 in campionat ori OSC locul10).Deci nici pe departe o super echipa de staruri ci una formata din jucatori tineri(medie de20 de ani).Nu era subiectul,dar vroiam sa fac o paranteza,pentru ca nu vreau sa las loc la alte interpretari.Din punctul de vedere al specialistilor Steaua are cel mai bun lot,apoi Dinamo si CSM Oradea.Dinamo a investit anul acesta mai mult ca inainte,aducerea lui Musat de la Steaua a fost o treaba buna pentru ei.Cert este ca exista un echilibru mare intre primele3 echipe si acesta da farmec intrecerii.Fie ca cel mai bun sa castige!

radu_ultras
25th May 2007, 08:08
@polopeapa
Nu m-am suparat deloc pe ce ai zis. Doar am vrut sa fac unele precizari. Despre Radu Cosmin am spus si eu acelasi lucru. Cat despre portari, sunt de acord cu tine numai in privinta lui Dinu Robert, de Fratila n-am o parere foarte buna, mai ales ca am jucat mult timp contra lui la echipele de club si impreuna cu el la nationala. Niciodata n-a rupt gura targului. Intr-adevar Steaua are cel mai bun lot, dar acest lot nu joaca ca o echipa tocmai din cauza aerelor pe care le au unii dintre ei. Si nu este o echipa tanara, si aici ma refer la primul 7. Pai Cristescu, Orasteanu, Berti, Georgescu, Matei Bogdan, Cojo, Amariei, Zbenghe mic nu mai pot fi considerati jucatori tineri. Poate Ghiban, Tuinea, Manole sunt tineri, dar cei care duc greul nu. Si Dinamo a bagat mai multi bani decat Steaua in acest campionat, iar necastigarea titlului ar fi un dezastru pentru ei. Numai bine si "Cel mai bun sa castige"!

chelupolo
25th May 2007, 14:06
Steaua o sa castige turneul asta.Dinamo o sa vina pe 3 la sfarsit!O sa vedeti

chelupolo
25th May 2007, 14:07
Clasament final:1.Crisul
2.Steaua
3.Rapid

polopeapa
25th May 2007, 15:14
Este ceva in neregula in clasamentul tau Chelupolo!Rapid este pe4 orice s ar intampla,iar ca Steaua sa depaseasca Dinamo este destul de greu(nu imposibil).Doar la nivelul primului loc sunt posibile modificari si teoretic Steaua mai poate fi pe2 daca....

djmihaitza
25th May 2007, 17:21
Steaua o sa castige turneul asta.Dinamo o sa vina pe 3 la sfarsit!O sa vedeti
Cand o zbura porcii ! :evil:

Doar la nivelul primului loc sunt posibile modificari si teoretic Steaua mai poate fi pe2 daca....
daca .... porcilor le cresc aripi !

polopeapa
25th May 2007, 19:02
Afisul cu Dinamo,la fotbal,este reusit,faptul ca esti dinamovist este bine,ca n ai treaba cu polo pe apa este limpede.De aceea nici nu ma pot supara pe tine.In schimb,discutiile-aici-sunt politicoase si respectuoase,daca pentru tine este prea mult sa ramai decent incearca alte sporturi,unde ai de a face cu indivizi ca tine.

georg40
25th May 2007, 20:11
Mai baieti lasati intepaturile astea si spuneti-mi daca aveti deja rezultate de la Oradea ?

georg40
25th May 2007, 22:33
Dinamo - Rapid 7-6 si CSM Oradea - Steaua 11-8, iata rezultatele primelor partide din turneul de polo de la Oradea. Cu aceasta Steaua a iesit din lupta pentru titlul.Sambata: CSM Oradea - Rapid si Steaua -Dinamo. Cu o victorie, Steaua ar putea decide titlul in ...favoarea oradenilor !

georg40
26th May 2007, 22:26
Azi, in primul meci de la Oradea: CSM - Rapid 9-9, o mica surpriza neplacuta pentru oradeni.

georg40
26th May 2007, 23:41
Steaua pare sa arbitreze lupta pentru titlu ea invingand azi pe Dinamo surprinzator de clar cu 13-8.
Oradenii au inaintea partidei decisive cu Dinamo de duminica doua puncte avans si se poate astepta ca CSM sa devina campioana.

apparte
27th May 2007, 13:26
Georg40, o sa-ti dau eu vestea buna:ORADEA-CAMPIOANA!!!! Victorie cu 6-5 azi cu dinamo dupa ce la pauza mare era 5-2 pt oradeni!

georg40
27th May 2007, 13:43
Mersi, chiar am aflat si eu stirea, care ma bucura in mod deosebit !

Felicitari lui Cornel Gordan. Jucatorului campion in 1986 i se adauga acum, dupa 21 de ani, antrenorul campion !!

Fie ca acest succes sa inaripeze si pe mai departe centrul poloistic de la Oradea .

radu_ultras
28th May 2007, 08:45
Steaua si-a indeplinit obiectivul in turneul asta de la Oradea. Sa-i bata pe Dinamo! Ii felicit pe baieti si felicitari CSM Oradea pentru titlu!

Cu dedicatie pt djmihaita cel dinamovist!

chelupolo
28th May 2007, 09:08
Singurul obiectiv pentru Steaua era sa-i bata pe Dinamo,asa cum s-a si vazut pe parcursul turneului.In meciul cu Oradea nu aveau nici un interes sa bata Crisul(mai ales ca puteau sa avantajeze Dinamo).De la Bucuresti stelisti au spus ca o sa faca totul ca Dinamo sa nu ia campionatul,dupa toate arbitrjele pe care le-au avut in partidele directe.Referitor la meciul cu rapidul, invidia sau rautatea dintre componentii echpei Steaua indreptata asupra lui Matei A.(care urma sa fie golghetar)a facut ca scorul sa fie pozitiv rapidului.Dupa cum s-a observat, Matei nu prea primea pase atunci cand avea pozitie sa finalizeze ceea ce a dus la un joc haotic din partea stelei.Imi pare rau sa o spun dar in ultima repriza,cei tineri(manole, roland,samuila)au jucat mult mai bine si au aratat ca steaua poate avea un viitor destul de bun chiar si fara aerele de vedeta a unor 'superjucatori de nationala'.Va salut si felicitari CSM-ului pentru titlul de campioana pe care l-au castigat pe merit in ultimul meci!!!!!!!!!!

radu_ultras
28th May 2007, 13:30
@chelupolo
Se vede treaba ca esti la curent cu tot ce se petrece la echipa. Ai dreptate in tot ce-ai scris. Ce ai omis sa spui este ca Georgescu George il lasa pe Woody sa traga la poarta si sa inscrie, TOCMAI pentru ca Matei A. sa piarda titlul de golgheter. Din pacate antrenorul si-a dat seama prea tarziu de ce se petrece si a bagat toti tinerii de-abia la jumatatea reprizei a 3-a si chiar puteau recupera diferenta daca nu ratau acel "om-in-plus" si lovitura de la 5 m. In rest Aripel - portarul Stelei a avut o prestatie de mi-era mie jena sa ma uit la TV. S-a speriat si Radoi cand a bagat golul ala de la poarta cealalta. Rapidul s-a mobilizat mai bine si a castigat. Iar Dinamo s-o lase mai moale cu furaciunea. Vorba aia, hotul striga hotii! Pai ei ce-au facut in meciul cu Rapidul?! Va zic eu - MACEL! Pai sa nu dai tu Rapidului niciun om in plus in trei reprize, mai ales ca Dinamo juca pressing si rapidistii faceau mereu intrari fiind bruscati permanent de fundasi. Pai nu le e rusine sa tipe ei la arbitrii ?! In opinia mea era o rusine pentru poloul romanesc sa iasa Dinamo campioana. O echipa a carei unica tactica a fost fault pe 5 m - sut Edy Andrei sau Ramses. Pai asta-i polo?! Crisul a castigat pe merit si merita felicitati! La fel si cei de la Oradea care au construit unicul bazin ADEVARAT de polo. Numai bine si vacanta placuta la toata lumea!

The Punisher
29th May 2007, 11:08
Daca ar fi fost arbitrajul impartial si corect cine credeti voi ca ar fi castigat ultimul turneu ?

chelupolo
29th May 2007, 11:13
Daca ar s-ar fi luat de la 0, cred ca Steaua.Daca nu, nu stiu.Steaua oricum ii dadea meciul CSM-ului ca sa nu iasa Dinamo.

chelupolo
29th May 2007, 11:19
Si ca sa mai vorbim de arbitraje si de federatia 'pro dinamo' - cum se face ca Ramses a jucat cu rapidul din moment ce el a fost eliminat cu drept de inlocuire pt injurii(ceea ce se pedepseste cu 2 etape suspendare)in ultimul meci din turneul de la buc.?Va amintiti ca pt aceeasi cauza ghiban(de la Steaua) nu a jucat 2 etapeCe rezulta de aici.....?

georg40
29th May 2007, 11:46
Am citit aici multe discutii pro si contra, arbitraje...blaturi etc.
As vrea sa stiu, totusi, ca unul care nu a vazut meciurile, daca CSM (Crisul ) Oradea a castigat campionatul pe merit sau nu ?

radu_ultras
29th May 2007, 12:05
Cred ca Steaua ar fi castigat, daca arbitrajele ar fi fost impartiale. La Steaua s-a rupt filmul de la meciul din tur cu Dinamo, cand Bajenaru cel mic si barabancea au facut macel si a iesit scandalul ala de erau sa manance bataie cei doi arbitrii. Acum Dinamo striga hotii. Ce tupeu .... Barabancea are ceva personal contra clubului Steaua, indiferent cine ar antrena sau ar juca la Steaua.
@chelupolo
In primul rand Ghiban nu a injurat ci a protestat la meciul respectiv. Arbitrul de atunci, cred ca Nichita, a scris pe foaie injurii tocmai pentru ca SINGURUL fundas pe care il avea Steaua sa nu joace 2 etape. Si apropos, daca ai vazut meciul respectiv, ai observat ca Boga i-a strigat lui Nichita sa-l elimine pe Ghiban ca a protestat. Iar Nichita, ca un angajat ascultator s-a conformat ordinului. La protest se plateste doar o amenda si jucatorul poate evolua in meciul urmator. La Ramses nu s-a luat nicio masura desi injurase efectiv. Neregulile mari n-au fost astea. Va amintiti ca la Cupa Romaniei Dinamo si Crisul au folosit jucatori carora nu le sosise cartea verde. Daca se respecta legea in vigoare si Steaua se ducea la tribunalul sportiv, cele 2 cluburi erau penalizate rau de tot. Nu mai zic ca atunci cand oficialii Stelei s-au dus la "impartialul" Tolea sa-i reclame chestia asta, raspunsul a fost ca nu-i pasa si ca daca se supara transforma Cupa Romaniei (competitie oficiala) intr-o cupa oarecare cu titlul de amical si atunci echipele pot folosi ce jucatori vor. Pe langa astea, sa-mi explice si mie cineva cum de Ramses a putut juca la Dinamo, in conditiile in care el venea din Spania inainte de meciuri, deci probabil ca juca si se antrena la alta echipa din Spania. Nu stiu daca a vazut cineva cartea verde a lui Ramses.
Repet, n-am nimic cu Rapid si Crisul, dar nesimtitii astia de la Dinamo ma scot din sarite cu tupeul lor obraznic. Niciun jucator de la Steaua n-a dorit ca Dinamo sa iasa campioana, desi cei de la Crisul ziceau ca Steaua o sa-i dea meciul lui Dinamo. NICIODATA! Pana una alta astept cu nerabdare sa se construiasca cele "n" bazine in Bucuresti ;) Numai bine la toata lumea si poate ne intalnim pe Tineretului la o panzarola!

radu_ultras
29th May 2007, 12:08
@ Georg 40
Crisul a castigat pe merit! Toti am spus chestia asta si ii felicitam!

radu_ultras
29th May 2007, 12:11
@punisher
Eu ma refeream la campionat, n-am citi atent intrebarea ta.
Ultimul turneu.... chiar nu stiu. Miza avea pt Crisul si Dinamo. Steaua nu putea pierde locul 3. Deci, Crisul.

The Punisher
30th May 2007, 18:48
avand in vedere rezultatele celor 3 meciuri din ULTIMUL turneu eu cred ca Rapid putea sa faca surprize foarte mari, dar incurca prea tare .Cat despre pantarola cine stie da-mi de veste.

The Punisher
28th September 2007, 22:58
Incepe un nou sezon ! Chiar nu mai sunt noutati?

georg40
29th September 2007, 12:07
Incepe un nou sezon ! Chiar nu mai sunt noutati?

Cu siguranta ca sunt ! Dar de ce nu le pui tu ? As citi cu placere. Dupa cate stiu in prezent are loc un turneu in cadrul Ligii europene (cred ca asa se numeste) la Berlin, la care participa si campioana CSM (Crisul) Oradea.

georg40
29th September 2007, 13:07
Uite ca pun eu o noutate.
Mi-a scris pe PM Gabi Costras , fratele lui Dorin Costras, reputatul international de polo oradean, anuntand ca la Oradea este pe cale de infiintare o noua echipa care urmeaza sa se numeasca Crisul-Dinamo ! Interesant,chiar foarte interesant.

radu_ultras
1st October 2007, 11:34
Da asa este. In acest fel echipele vor fi nevoite sa faca o deplasare in plus la Oradea. Pentru Oradea e bine, pentru restul nu prea. Oricum bravo lor ca au facut chestia asta. Nu vedeti ce porcarie se intampla la Bucuresti. Ramane Dinamo SINGURUL bazin unde se poate juca polo din capitala. O rusine!

The Punisher
1st October 2007, 22:31
Chiar am pus o intrebare nu am dat cu parul vezi (georg 40)bine ca ai PUS-O tu (stirea).In rest toate bune si frumoase, si bafta ptr. toate echipele vechi si noi in noul campionat ce incepe saptmana asta.

georg40
2nd October 2007, 12:08
Chiar am pus o intrebare nu am dat cu parul vezi (georg 40)bine ca ai PUS-O tu (stirea).In rest toate bune si frumoase, si bafta ptr. toate echipele vechi si noi in noul campionat ce incepe saptmana asta.

Replica mea a fost cu cele mai bune intentii. M-ar bucura nespus daca mai multi useri ar contribui cu noutati si informatii, cu stiri si comentarii la aceasta rubrica.

georg40
2nd October 2007, 12:10
De pe Site-ul www.bihon.ro aflu ca :

Bazinul Olimpic din Oradea va găzdui meciurile contând pentru etapa a II-a a Euroligii de polo, în perioada 11-14 octombrie.

Participa:
HAVK Mladost ZAGREB (CRO)
Shturm 2002 CHEHOV (RUS)
Brixia Leonessa BRESCIA (ITA)
Olympic NICE Natation (FRA)
Nautical Club of CHIOS (GRE)
C.S.M. Leonardo ORADEA (ROU)

Meciurile celorlalte grupe au loc la Budapesta, Napoli si Ljubljana.

The Punisher
2nd October 2007, 12:58
Cred ca se vor opri in faza a II a .Sunt tari rau toti ceilalti , dar mai sti ce " protocol "mai fac cei de la crisul?

georg40
5th October 2007, 18:10
Cred ca se vor opri in faza a II a .Sunt tari rau toti ceilalti , dar mai sti ce " protocol "mai fac cei de la crisul?

Ce sens are cuvantul "protocol" , iarta-ma ca nu realizez ?

georg40
8th October 2007, 12:17
In prima etapa a campionatului de polo, CSM Oradea a intalnit pe "vecina" Astra din Arad de care a dispus cu scorurile de 21-4 si 23-5, care scutesc de prea multe comentarii.

Intrecerile Euroligii care incep joi la Oradea vor fi cu siguranta de cu totul alta dificultate.

The Punisher
8th October 2007, 14:27
Eu inteleg multe, ma refer la tine (georg 04 ) ,dar nu inteleg de ce nu accepti ca se pot face "protocoale " la arbitri si la mondiale si la olimpiada ,dar si euroliga cat tot mai joaca turul asta si se duc in len asaca nu stiu de ce esti asa de "poet inspirat " si cauti sa fi asa de patimas in sensul urat .Eu accept un dialog chiar mai patimas dar nu asa .STI DE CE MOARE CAINELE? ..... Mersi ptr.dialog. PS.la cate tururi de liga si de len ai participat tu personal?

georg40
8th October 2007, 23:00
Eu inteleg multe, ma refer la tine (georg 04 ) ,dar nu inteleg de ce nu accepti ca se pot face "protocoale " la arbitri si la mondiale si la olimpiada ,dar si euroliga cat tot mai joaca turul asta si se duc in len asaca nu stiu de ce esti asa de "poet inspirat " si cauti sa fi asa de patimas in sensul urat .Eu accept un dialog chiar mai patimas dar nu asa .STI DE CE MOARE CAINELE? ..... Mersi ptr.dialog. PS.la cate tururi de liga si de len ai participat tu personal?

Iarta-ma eu te-am intrebat deschis fara nici un fel de "calcule" ce intelegi prin "protocoale" ? Eu inteleg un fel de procese verbale, intelegeri etc. care se incheie cu diferite ocazii.
Din raspunsul tau nu inteleg nimic, doar o incercare stravezie de a ma jigni si te intreb cu ce drept ? Daca nu vrei sa discuti, nu-i nicio problema, uita ca ti-am scris...si Noapte buna !