PDA

View Full Version : Ce sa aleg?



spin
17th October 2007, 20:19
Anul asta imi propun sa ajung si eu sa vizitez meleagurile strabune, si pentru ca tot vreau sa ma apuc si de ski, ma gandeam sa imbin placutul cu...placutul :P

Nu am mai skiat niciodata in Romania (well, nicaieri de altfel) si n-as sti incotro s-o apuc. Ma intereseaza sa gasesc o partie accesibila atat din pdv financiar cat si geografic, dar in acelasi timp vreau sa ajung si pe meleaguri mioritice, cu un peisaj montan care sa ma impresioneze, ceva aparte, un loc inca nealterat de ceea ce se intelege prin turism romanesc - de obicei preturi incomprehensibil de mari, aglomaratie multa, uneori mizerie si proasta crestere (in alte cuvinte cat mai departe de partiile batatorite de la Predeal si Sinaia)

Are cineva vreo sugestie? Eu ma gandeam undeva in Succeava sau Maramures.

Mersi mult

luv2ski
21st November 2007, 01:47
eu zic ca Ranca este cea mai potrivita pentru asta sau chiar si Parang.
Semenic si Muntele Mic.

georg40
22nd November 2007, 21:19
Daca nu gasesti Apusenii prea departe, iti recomand Arieseni sau Stana de Vale. Ultima este o statiune destul de ingrijita,cu un hotel bun, dar totusi cu un peisaj nealterat si cu conditii bune de zapada din noiembrie si pana in aprilie. Poti sa urci la Aria Vulturilor, Poieni sau Bohodei, funiculare ordonate si cu plata nu te vor deranja, iar accesul de la Beius prin satul Budureasa are loc pe un drum asfaltat si accesibil. Stana de Vale este la 90 km de Oradea.
Daca intri pe Siteul www.bihon.ro cred ca vei gasi informatii turistice suficiente.