PDA

View Full Version : ECHIPA ALB-ALBASTRA



ady_azzuro
22nd January 2004, 13:01
Am deschis acest topic deoarece vreau sa prezint echipa alb-abastra. Aici putem vorbi despre valoarea lotului Craiovei.

http://www.fcuniversitatea.pcnet.ro/echipa2.jpg


Portari:
Guso Adnan
Banica Nicusor Dragos

Fundasi:
Preda Laurentiu
Bolohan Mugur Cristian
Rada Ionut Alin
Badaluta Lucian
Papura Corneliu
Miclea Romulus Daniel
Daouda Mariko
Moti Cosmin
Craciunescu Catalin
Buglea Stelian

Mijlocasi:
Murgan Madalin
Tudor Claudiu
Stancu Ionut Cristian
Lazarovici Zlatco Goran
Nicolae Alexandru
Bundea Zeno
Bieme Eric
Stinga Ovidiu
Ionescu Andrei
Plesan Mihaita

Atacanti:
Stoianof Ovidiu
Bengondo Patrick
Njock Jeremie
Borbely Csaba
Vigariu Stefan Alin
McBreen Daniel
Ungureanu Cristian


Cam asta ar fi Craiova, sa vedem ce jucatori vor mai veni. :cool:

EDMOND_
22nd January 2004, 14:13
Azzuro , trebuia sa mai astepti cu acest sondaj. Iar informatiile despre echipa sunt oarecum eronate ..sunt jucatori care au fost anuntati ca nu mai fac parte oficial din lotul pentru retur! Bengondo ( care se pare va fi imprumutat un an ), Nicolae , Lazarovici , Craciunescu ( se pare ca va juca la Pandurii ! ) chiar Miclea...

ady_azzuro
22nd January 2004, 14:16
Tot de Universitatea apartin, asa ca nu este nici o problema. Oricum acele informatii le-am luat de pe site-ul oficial, nu de la morcovel :D , asa ca sunt credibile :cool:

EDMOND_
22nd January 2004, 14:23
Nu sunt credibile ....
Site-ul oficial , din pacate nu este o reusita pe masura traditiei echipei si 2. se actualizeaza destul de greu!
In mod normal ar trebui sa avem stiri la zi acolo , chiar in premiera...
Am intrat acum cateva zile si mie asa mi s-a parut.

ady_azzuro
22nd January 2004, 14:28
Ar trebui sa fie credibile, insa e problema conducerii ca nu avem un site pe masura U Craiova :evil:

EDMOND_
22nd January 2004, 17:11
Am sa restructurez putin forumul..este o aglomerare prea mare de subiecte si sunt greu de urmarit ..probabil am sa mai unesc din ele... de exemplu asta este destul de apropiat cu cel al lui Pacala ...legat de locul pe care il va ocupa Craiova la sfarsitul campionatului.... si altele la fel...

ady_azzuro
23rd January 2004, 18:57
Da, este o idee buna....

Uite lotul de pe siteul oficial...actualizat:

Guso, Banica, Rada, Daouda, Moti, Andrei Ionescu, Vigariu, Biemme, Murgan, Preda, Miclea, Bolohan, Bundea, Plesan, Stancu, Buglea, Borbely, McBreen, Stoianof, Njock, Papura, Stanga, Ungureanu

Pacala
23rd January 2004, 19:09
Trebuie un lot de baza de 25 de jucatori si in plus o echipa satelit in B de preferinta,unde sa se duca un Buglea,Ungureanu si alti tineri, sa fim si noi ca marile echipe din occident.

Lotul de baza:

-Guso,Banica, ...........

-Daouda,Papura, Rada,L.Preda
. Bolohan,Craciunescu,Moti,M.Iordache

-Bundea,Plesan,Stanga,I.Stancu
. R.Miclea,Biemme,Murgan,Borbely
. A.Ionescu

-N'Jock, .........,Mc Breen,Vigariu,Stoianof

mai trebuie o rezerva de portar si un atacant artist ca titular

Blue
27th January 2004, 05:31
Daca Il Pierdem Pe Daouda, Nu Mai Facem Niciodata Echipa

ady_azzuro
27th January 2004, 16:05
Ete na....
Lasa-l naiba pe Doauda, ca mai sunt si alti fundasi valorosi, nu sta Craiova in Daouda.

ady_azzuro
27th January 2004, 16:05
Ete na....
Lasa-l naiba pe Doauda, ca mai sunt si alti fundasi valorosi, nu sta Craiova in Daouda.

EDMOND_
29th January 2004, 22:42
Borbely reprofilat

Antrenorul Nicolo Napoli a încercat să-i dea un nou rol atacantului Csaba Borbely, "plantându-l" ca mijlocaş stânga. Din păcate, "Ciobi" nu a dat randamentul scontat, fiind certat de câteva ori de tehnicianul italian.

EDMOND_
1st February 2004, 11:19
In lipsa celor trei internationali de tineret ( Stancu , Murgan si Moti ) plus Stoianof la lotul de juniori ,

se pare ca antrenorul italian a stabilit deja un prim unsprezece cu care va aborda partidele din cadrul turneului de la Norcia :
Guso - Daouda,Papura,Rada,Iordache - Miclea, Bundea, Plesan, Stanga- McBreen, Njock
Cea de-a doua echipa folosita la antrenamente este : Banica- Bieme,Buglea,Badaluta,Preda-Vigariu,Bolohan,A.Ionescu, Al.Nicole- Borbely,Ungureanu.

Surpriza este ca , desi rezerva in tur Miclea l-a convins pe italian ca este un jucator bun care trebuie pastrat. Dupa ce vor veni si cei de la loturile nationale putem spune ca , in sfarsit , avem o concurenta reala pe posturi.... daca mai vine si un atacant....

EDMOND_
15th February 2004, 07:33
"Fundaşul central al Universităţii Craiova, Ionuţ Rada, a avut grijă ca înainte de a pleca în turneul de la Norcia să-i acorde un ajutor mamei lui Cristi Neamţu. “A venit cu Alin Vigariu şi mi-au dat 100 de euro pentru a-i face pomana băiatului meu. Şi-au cerut scuze că nu pot fi alături de mine pe
14 februarie. Îl apreciez pe
Ionuţ că nu l-a uitat. Am observat că la toate meciurile îi dedică băiatului meu victoriile Universităţii Craiova. Pentru mine, Ionuţ rămîne un băiat deosebit”, a declarat Ioana Cioboată. (Narcis Drejan)

ady_azzuro
15th February 2004, 20:54
Tot respectul pentru Ionut Rada :ok:

EDMOND_
8th March 2004, 15:58
S-a instaurat o traditie deja ca cel putin odata pe luna un component al actualei echipe ( din conducerea tehnica si administrativa sau jucator ) sa dialogheze cu suporterii pe internet. Au fost Badea si Napoli , acum a venit randul capitanului echipei Corneliu Papura. ( astazi 08 martie , ora 13.00 ).
Pentru cei care doresc voi posta mai jos fragmente din conferinta cu suporterii : ( Papura = fcuniversitatea )

"Yahoo! Messenger: You are now logged into voice conference - fcuniversitatea-Xb6Sx_CqjALMA1hoq8iyzQ--.
Yahoo! Messenger: danipop73 has joined the conference.
Yahoo! Messenger: iri_ghenea has joined the conference.
Yahoo! Messenger: eric_matei has joined the conference.
Yahoo! Messenger: catalinicola has joined the conference.
fcuniversitatea: am avut o mica defectiune la computer
fcuniversitatea: astept intrebarile voastre
iri_ghenea: ok
iri_ghenea: pe voi nu va deranjeaza schimbarile astea foarte dese de antrenori?
eric_matei: ai zis ca esti platit sa joci fotbal
iri_ghenea: eu l-am sustinut pe cartu
iri_ghenea: apoi pe badita
eric_matei: esti angajat sa joci fotbal
eric_matei: njock nu e platit sa joace?
iri_ghenea: dar nu se poate face performanta asa...
eric_matei: ca deocamdata joaca ceva care seamana putin cu fotbalul
iri_ghenea: daca asta se doreste cu adevarat...
catalinicola: Ce sistem de joc preferi4-4-2 sau 3-52-?
fcuniversitatea: eu am jucat in ambele sisteme, pt. mine este la fel
eric_matei: ce parere ai de napoli?
catalinicola: unde aveti antrenament astazi?
fcuniversitatea: vine dintr-un fotbal elevat
eric_matei: vine, stim si noi
eric_matei: dar ce parere ai de el?
fcuniversitatea: acum nu-ti pot raspunde, nu stim nici noi terenul
eric_matei: ok, lasa ca intelegem noi
catalinicola: bine
eric_matei: sa nu plece Guso ca ne ducem de rapa
iri_ghenea: care e relatia voastra cu staicu?
iri_ghenea: va plateste contractele la timp?
iri_ghenea: sunt restante?
iri_ghenea: se implica la echipa?
catalinicola: In calitatea ta de capitan, as vrea sa-mi spui in ce echipament o sa jucati acasa?
fcuniversitatea: el isi plateste la timp contractele, si de cand am venit in Romania este singurul patron care-si tine promisiunile
fcuniversitatea: nu se implica la echipa
fcuniversitatea: este doar finantator
catalinicola: toate echipele care se respecta joaca acasa intr-un singur echipament
fcuniversitatea: in functie de eschipamentul pe care-l are echipa adversa vom stabili la momentul respectiv
fcuniversitatea: aste-s regulile FRF
fcuniversitatea: normal ar fi ca echipa sa joace intr-un singur echipament
catalinicola: nu cred ca astia sunt regulile
eric_matei: mai sunteti aici?
fcuniversitatea: noi suntem obligati tot timpul sa schimbam echipamentul
fcuniversitatea: da
eric_matei: cornele ne cam alergi de colo colo
danipop73: chiar asa de slab s-a jucat in meciul cu Jiul?
catalinicola: echipa gazda alege echipamentul
fcuniversitatea: s-a jucat mai slab
eric_matei: cornele ia zii tu fara subiectivism, pe ce loc crezi ca terminam campionatul?
eric_matei: hai fi realist!!!
fcuniversitatea: este adevarat
eric_matei: astept raspunsul
fcuniversitatea: sper sa terminam pe podium, dar este greu dar depindem foarte mult cum incepem campionatul
iri_ghenea: pe podium e foarte greu
iri_ghenea: eu cred ca pe 4
eric_matei: am intrebat pe ce loc crezi, nu pe ce loc speri
catalinicola: Real Madrid joaca acasa numai in ''alb''
fcuniversitatea: pe 4
eric_matei: ar fi bine pe 4
eric_matei: e bun ragelovici de ceva?
eric_matei: raspunde si tu concret
danipop73: daca o sa inceapa iarasi sa se tulbure apele pe la club in timpul returului cred ca o sa-i afecteze pe toti si nu stiu daca o sa ramanem pe 4
eric_matei: ce sa ramanem pe 4 ca daca luam o bataie ne ducem pe 10-11
fcuniversitatea: In strainatate echipa gazda isi prezinta echipamentul oficial si numai in el joaca pe teren propriu
catalinicola: si voi nu puteti sa faceti la fel!
eric_matei: CORNELE TE SUPERI DACA SCRIU **** DINAMO?

EDMOND_
8th March 2004, 16:08
= Continuare - discutia capitanului echipei Corneliu Papura cu suporterii , prin internet :
"drejyx23: buna
drejyx23: ziua
drejyx23: am aflat ca domnul Papura este
An Invitation to view your Webcam was sent to drejyx23 (08.03.2004 13:3
drejyx23: pe messenger astazi
drejyx23: am cititi
drejyx23: in Editie Speciala
drejyx23: ca dansul
fcuniversitatea: da
drejyx23: a creat cateva asa zis incidente
drejyx23: s-ar fi certat cu jucatorii
drejyx23: cat de adevarat este?
fcuniversitatea: cine s-ar fi certa cu jucatorii
drejyx23: asa am vazut
drejyx23: in Editie Speciala
fcuniversitatea: certa=certat
fcuniversitatea: concret
drejyx23: deci este scris
drejyx23: in Editie Speciala
drejyx23: ca Papura
drejyx23: ar fi fost autorul
drejyx23: unui incident
drejyx23: cu Daniel McBreen
fcuniversitatea: NU AVEM NIMIC DE IMPARTIT
drejyx23: deci nu este nimic adevarat
drejyx23: ma gindeam eu
fcuniversitatea: sunt incidente care sa intampla frecvent intr-o echipa
fcuniversitatea: nimic deosebit
drejyx23: ce spune domnul PapurA
drejyx23: DESPRE actuala situatie de la club?
drejyx23: crede ca este benefica schimbarea lui Napoli?
fcuniversitatea: nu sunt adeptul schimbarilor de antrenori
fcuniversitatea: sunt adeptul pastrarii antrenorului pe taota durata contractului
drejyx23: geniala
drejyx23: ideea
drejyx23: aceasta
drejyx23: cu invitarea
drejyx23: fotbalistlor
drejyx23: pe messenger
drejyx23: se practica numai la cluburile care se respecta
drejyx23: domnule Papura va considerati liderul echipei?
drejyx23: sau mai bine spus
drejyx23: credeti ca exista cineva care ar putea sa fie capitan
drejyx23: in locul dumneavoastra/
drejyx23: ?
fcuniversitatea: nu ma preocupa prea mult ideea de lider sau de capitan, important pt. mine sa joc cat mai bine
drejyx23: ii place sa dialogheze cu fanii pe Internet?
drejyx23: sau s-a plictisit
drejyx23: de intrebari?
fcuniversitatea: da
fcuniversitatea: imi place
drejyx23: este decisiv meciul cu Otelul?
fcuniversitatea: nu
drejyx23: de ce?
drejyx23: nu credeti
drejyx23: ca la cata presiune
drejyx23: este la Universitatea
drejyx23: lucrurile ar putea sa degenereze?
fcuniversitatea: pt. ca este prima etapa a returului
fcuniversitatea: in ce sens
drejyx23: dar fanii si in general oltenii nu prea au rabdare
drejyx23: si se comporta, zic eu, prea ciudat
drejyx23: vor imediat schimbarea de antrenori
fcuniversitatea: la nici o echipa fanii nu au rabdare
drejyx23: eu zic ca Napoli nu este un antrenor de aruncat
drejyx23: iar suporterii ar trebui sa fie mai intelepti
drejyx23: nu sa huiduie la un 0-0 cu Petrosani
fcuniversitatea: cati suporteii atatea pareri
drejyx23: din postura de capitan al echipei, considerati ca modificarea sistemului de joc este benefica?
fcuniversitatea: Rezultatele sunt cele care vor reflecta
drejyx23: va fi greu fara Rada in aparare?
fcuniversitatea: U. Craiova are multi jucatori capabili sa -l inlocuiasca pe Rada
drejyx23: puteti sa dati si cateva exemple?
fcuniversitatea: Suntem 6 jucatori in aparare care pot juca fundasi centrali
drejyx23: Papura, Moti, Murgan, Daouda...
drejyx23: ?
drejyx23: Buglea
fcuniversitatea: Iordache, Buglea
drejyx23: spuneti asta gindindu-va ca veti reveni la 3-5-2?
fcuniversitatea: antrenorul decide
drejyx23: inteleg
fcuniversitatea: trebuie sa lec
fcuniversitatea: lec=plec
fcuniversitatea: pa
drejyx23: va multumesc mult de tot
drejyx23: si va mai asteptam
drejyx23: pe forum
fcuniversitatea: desigur
drejyx23: doamna Camelia Stancu
drejyx23: ii multumesc lui Papura pentru raspunsuri
drejyx23: nu credeam
drejyx23: sa raspunda asa de mult


Aceste fragmente din conferinta cu suporterii au fost preluate de pe site-ul clubului , sectiune " craiova -maxima " forumul oficial al suporterilor.
Cine doreste poate face comentarii pe acest thread!

ady_azzuro
8th March 2004, 17:34
Mie nu imi convine ora :(

Netscape
9th March 2004, 05:26
A vorbit bine Papura, suporterii au pus multe intrebari dar nu a raspuns la toate Corneliu
Eu zic ca este o indee foarte buna si in timp suporterii se vor organiza din ce in ce mai bine si intrebarile vor fi din ce in ce mai la obiect.Sper sa se faca o regula din aceste intalniri virtuale.
Ca o popunere, ar trebui sa fie puse intrebarile din timp,ma refer la suporterii care nu pot fi in direct , poate nici ora nu este prea bine aleasa. Multi dintre suporterii din alte parti ale lumii n-au cum sa fie la ora aia prezenti la discutii.

ady_azzuro
9th March 2004, 21:14
Invitat pe forumul oficial www.craiova-maxima.as.ro, luni 15 martie, ora 13, Mihaita Plesan :yeah:

EDMOND_
18th March 2004, 23:15
Îmi doresc mult să înscriu"

Lucian CAZAN

Reporter: Pedrag, te-ai acomodat în Bănie?
Pedrag Randjelovic: Am petrecut deja ceva timp la Craiova şi pot spune că am intrat în atmosfera de aici. Nu am probleme de acomodare.
Îţi menţii promisiunea de a marca măcar 10 goluri în acest retur?
Bineînţeles, nu am uitat ceea ce am promis la venirea mea la Universitatea şi îmi doresc foarte mult să nu rămân dator suporterilor
Cum apreciezi meciul cu Oţelul?
A fost un meci dificil, pe care însă l-am avut în mână. Îmi pare rău că nu am putut evolua. Sunt convins că aş fi putut marca.
Dai gol în partida cu FCM Bacău?
Important este ca echipa să învingă. Dar nu ascund că îmi doresc să înscriu acolo, iar bucuria va fi mai mare dacă voi marca golul decisiv.
Cum te înţelegi cu Njock şi McBreen?
Nu prea mă înţeleg. Vreau să spun că nu vorbesc aceeaşi limbă cu ei. Pe teren totul este normal şi fiecare dintre noi încercăm să ne facem treaba.

Cu "antifurtul" după el

Pedrag a venit în România cu automobilul personal, ştiind că la Universitatea nu va beneficia de facilitatea unei maşini de serviciu. Jucătorul sârb şi-a adus însă cu el şi un sistem antifurt sofisticat pentru blocarea roţilor, luându-şi astfel măsuri de precauţie pentru a nu rămâne... "sportiv".

Lazarovic translator

Pedrag Randjelovic are deja un prieten printre jucătorii din Bănie. Este vorba de Zlatko Lazarovic , fotbalist născut la Moldova Nouă, care s-a aflat în lotul Universităţii, şi în prezent evoluează la Electro Craiova. Lazarovic ştie la perfecţie limba sârbă şi este folosit de Randjelovic pe post de traducător, aşa cum s-a întâmplat şi ieri.

EDITIE SPECIALA

EDMOND_
23rd March 2004, 07:56
Redau mai jos articolul despre Daouda din Prosport , pentru ca sunt multe lucruri interesante si despre care se poate discuta!

"IUBIT. Deşi nu a avut un debut fericit de retur, Mariko Daouda (prim-plan, în duel cu Zeno Bundea) rămîne unul dintre favoriţii suporterilor
Mariko Daouda susţine că atmosfera din cadrul lotului s-a deteriorat serios. Fundaşul ivorian al Universităţii Craiova este de părere că atmosfera din sînul echipei este destul de tensionată, mai ales după înfrîngerea usturătoare de la Bacău.

Acesta se simte marginalizat şi consideră că se fac diferenţe între stranieri şi români. “Atmosfera din lot nu este deloc bună. Acum un an şi jumătate, cînd am venit, era altfel, parcă exista mai multă unitate între jucători. Ne înţelegeam cu toţii bine, dar acum toată lumea e supărată. Aş vrea să nu se mai facă diferenţe între jucătorii străini şi cei români. Eu cu Jeremie şi Macca (n.r. - Njock şi McBreen) sîntem marginalizaţi”, a declarat ieri Mariko Daouda.
Fundaşul african pune evoluţia sa slabă şi a echipei din meciul cu FCM Bacău pe lipsa de concentrare: “Nu ne-am concentrat cum trebuie, mai ales defensiva. Am primit goluri aşa de uşor, iar eu am fost neatent la Cristea, la golul trei. Am făcut cel mai slab joc al meu de cînd sînt la Universitatea, şi vreau să cer scuze faţă de antrenori şi conducători. De cînd am venit aici, Craiova nu a luat patru goluri cu mine în teren. A fost un dezastru, dar nu numai eu am fost de vină, ci toată echipa. Trebuie să fim mai uniţi”.

“Nu-mi trădez antrenorul”
Despre antrenorul Napoli, Daouda a ţinut să precizeze că are o părere foarte bună: “Sînt un jucător profesionist şi nu pot fi acuzat că-mi trădez antrenorul. Aveam primă 1.000 de dolari dacă băteam pe FCM Bacău, şi dacă ne clasăm pe podium avem promişi 10.000 de dolari. Joc pentru bani şi pentru public, nu ştiu ce-i acela blat. În viaţa mea nu mă voi da la o parte intenţionat. Napoli nu este un antrenor dificil, ci chiar un tip de treabă şi care ştie să conducă. Dar cred că aşezarea 4-4-2 nu merge la noi, am jucat un an şi jumătate în 3-5-2 şi nu au fost probleme. Acum este dificil să ne adaptăm la un alt sistem”.
narcis.drejan@prosport.ro
george.paunescu@prosport.ro

Deşi în iarnă Mariko Daouda era supărat pentru că nu i-a fost mărit contractul la Universitatea Craiova, acum ivorianul nu vrea să mai plece. “Am contract cu Ştiinţa şi mă simt foarte bine aici. Domnul Staicu şi-a onorat toate promisiunile şi nu mai plec”, a spus Daouda, care locuieşte în Craiova cu soţia şi cu fetiţa sa. Ivorianul a fost nemulţumit pe toată perioada turului, considerînd că salariul pe care îl primea era prea mic. După mai multe runde de negocieri, Dinel Staicu a acceptat toate doleanţele lui Daouda, şi acesta a revenit la sentimente mai bune faţă de clubul oltean.

23 martie 2004

vialli
23rd March 2004, 08:12
:rolleyes: interviu tembel dat de o *******. Se simte bine dar critica atmosfera, nu-si tradeaza antrenorul dar a fost bulevard pe partea lui.
Autorul spune ca este iubit :rolleyes: iar el spune ca se simte marginalizat ca toti strainii, o aberatie. Nici nu este atat de iubit si nici nu are cum sa fie marginalizat in comparatie cu romanii de catre italianul Napoli.
De Staicu spune ca e multumit ca i-a dat banii la timp. Intr-un cuvant,un interviu tampit.

ady_azzuro
23rd March 2004, 14:03
E bine ca ramane Daouda, sper sa fie la forma maxima la meciul cu Bistrita!
Forza Stiinta! :yeah:

inter
31st March 2004, 18:50
ce usor e sa dai sfaturi Pacala , ne-am castigat cu greu o pozitie aici si pe urma sa-i lasam pe dusmani sa se bucure :drak: :drak:

EDMOND_
31st March 2004, 23:23
Pacala , vad ca faci apeluri catre altii..dar tu nu-l boicotezi...daca tii neaparat da-le un exemplu. Nu-ti mai accept astfel de postari pe forumul Craiovei..cei care intra aici sunt destul de maturi sa hotarasca singuri!

EDMOND_
5th April 2004, 08:54
Fostul tehnician al Rapidului a făcut pentru ProSport o analiză a echipei sale după meciul său de debut la Ştiinţa.
PLUSURI.
“Jucătorii au fost prezenţi în joc. Sînt foarte mulţumit că am reuşit să-i recapacitez pe unii dintre ei. Am simţit că sînt mult mai preocupaţi de joc. A fost o presiune foarte mare înaintea acestui meci şi aveam nevoie de trei puncte pentru liniştea jucătorilor, iar pentru mine era foarte important să debutez cu o victorie. Publicul a fost admirabil şi cu siguranţă acest lucru reprezintă un atu. Mi-a plăcut foarte mult gestul lui Papură, care l-a încurajat pe McBreen după ce a ratat. Trebuie să formăm un grup şi să nu mai existe certuri. Nu poţi să baţi din palme şi să spui că ai făcut echipa”.
MINUSURI.
Ocaziile de gol care nu sînt concretizate le-aş trece pe primul plan. Sînt probleme de joc atunci cînd adversarul se aglomerează în defensivă, iar elevii mei nu reuşesc să scoată jocul în margine, aşa cum le-am cerut. McBreen ratează prea mult. Nu a prea lucrat cu mine şi are un moral scăzut. Eu am vorbit cu Macca şi înainte, şi după meci şi mi-a promis că va da gol şi mi-l va dedica dacă înscrie cu Farul. S-a văzut o cădere la capitolul fizic în meciul cu Farul, dar nu vreau să vorbesc acum despre asta, pentru că aş critica antrenorul care a fost înainte”.
PERSPECTIVE.
“Am cerut trei luni să-mi dau seama de posibilităţile lotului. Ne mai trebuie doi-trei jucători cu nume. Pot să-i aduc la Craiova, şi promit că va fi un lot mult mai valoros şi va exista concurenţă pe fiecare post”.

Prosport , 05 aprilie

EDMOND_
7th April 2004, 00:09
Interviu cu Zeno Bundea - Editie Speciala
Revenirea "alb-albaştrilor" din finalul turului a fost strâns legată şi de evoluţia excelentă a lui Zeno Bundea , un mijlocaş care a fost un adevărat "motor" al echipei. Fotbalistul nu a mai repetat "figura" în această primăvară, fiind destul de "şters" în primele trei etape ale returului. În meciul cu Farul, Bundea a arătat o creştere de formă, el promiţându-le suporterilor că îşi va da adevărată măsură a valorii în meciurile care urmează.

Reporter: Cum este atmosfera la echipă, după prima victorie din retur?
Zeno Bundea: Foarte bună, chiar entuziastă. Victoria din partida cu Farul a venit la momentul potrivit. Nu ne mai puteam permite să pierdem puncte, fiindcă situaţia noastră în clasament ar fi devenit alarmantă.
Cărui fapt i se datorează scăderea ta de formă?
Nu m-am adaptat la sistemul 4-4-2, impus de fostul tehnician. Nu că nu aş putea să joc pe mai multe posturi, dar am primit mai mult sarcini defensive, decât ofensive, fapt ce a condus la scăderea randamentului meu.
Îl cunoşti bine pe Mircea Rednic...
La Rapid mi-a fost atât coechipier, cât şi antrenor. Este un om care iubeşte performanţa şi de la care toţi am avut de învăţat. Nu-i place sub nici o formă mediocritatea.
Crezi că schimbarea de antrenori a venit la timp?
A venit la momentul oportun. Echipa avea nevoie de această schimbare, iar Mircea Rednic a fost omul potrivit, care a reuşit să ne redea încrederea în forţele proprii. Dacă nu ar fi venit, echipa ar fi fost într-un continuu regres.
Ai mulţi prieteni la Naţional, o să le ceri sfaturi în ceea ce priveşte meciurile cu Rapid şi Dinamo?
Nu am ce sfaturi să le cer, pentru că Universitatea are acum de la cine să primească sfaturi competente. Ar fi excelent să repetăm figura Naţionalului, dar cel mai important este meciul cu FC Braşov. Trebuie să avem o continuitate a rezultatelor bune.
Ce le promiţi suporterilor?
Acum, având sarcini mult mai ofensive, sper să îmi înscriu din nou numele pe lista marcatorilor. Important este ca echipa să câştige, fiindcă atunci toţi vor veni alături de noi.
Unde îţi vei petrece Sărbătorile?
Având foarte puţin timp liber, nu o să pot să merg acasă, la Oradea, iar Sărbătorile de Paşte le voi petrece în Craiova, lângă prieteni, şi voi aprinde o lumânare ca să învingem Rapidul.



"

EDMOND_
16th April 2004, 04:28
Bravo, băieţi! Vă mulţumesc pentru victorie şi vă aştept pe toţi la restaurantul Casa Sîrbească şi la discoteca Top Gun, să sărbătorim împreună pînă spre dimineaţă!". Extrem de fericit după ce abia se încheiase meciul cu Rapid, Mircea Rednic era dispus să-i lase pe Papură şi compania să se distreze toată noaptea de miercuri.

În locul uralelor pe care le aştepta, "Puriul" s-a trezit refuzat politicos, dar ferm. "Nea Mircea, mai bine amînăm bairamul după partida cu Dinamo! Să învingem noi şi în Ştefan cel Mare, apoi petrecem trei zile şi trei nopţi", i-au spus jucătorii antrenorului, rămas perplex.

"Pe moment, nu mi-a venit să cred! Auzisem atîtea poveşti despre boemia oltenilor, încît nu-mi imaginam că pot spune «nu» unei astfel de invitaţii. Restaurantul şi discoteca erau rezervate numai pentru noi, însă a trebuit să amînăm totul. Sînt plăcut surprins de hotărîrea lor, ambiţia tuturor de a demonstra că sînt profesionişti îmi arată că sîntem pe drumul cel bun", a mărturisit ieri Rednic.

Antrenorul Ştiinţei a fost mirat şi cînd tot lotul i-a solicitat să intre de aseară în cantonament: "Iniţial, anunţasem că doar burlacii trebuie să vină de joi în Lunca Jiului, dar băieţii au dorit să nu facem nici o diferenţiere între ei".

Gazeta sporturilor

ady_azzuro
16th April 2004, 21:49
Iata lotul din acest moment antrenat de Mircea Rednic! /hello

Portari:

Guso Adnan
Tataru Mihai
Banica Nicusor Dragos

Fundasi:

Vigariu Alin
Preda Laurentiu
Iordache Marius
Papura Corneliu
Miclea Romulus Daniel
Daouda Mariko
Moti Cosmin
Craciunescu Catalin
Buglea Stelian

Mijlocasi:

Murgan Madalin
Tudor Claudiu
Lutu Ionut
Bundea Zeno
Bolohan Mugur
Stinga Ovidiu
Plesan Mihaita

Atacanti:

Stoianof Ovidiu
Randjelovic Pedrag
Njock Jeremie
Borbely Csaba
McBreen Daniel
Ungureanu Cristian

EDMOND_
20th April 2004, 17:10
In meciul amical de astazi cu divizionara C din Caracal va fi probabil folosit Rangelovici.
Rednic a declarat:" Rangelovici va juca pentru Universitatea pentru ca am spus ca toti vor avea sansa sa evolueze titulari.Imi place de sarb pentru ca are simtul portii cel mai dezvoltat dintre atacantii din lot si calitati tehnice . Este cam greoi , dar asta din cauza lipsei pregatirii fizice."

ady_azzuro
20th April 2004, 19:15
Luni 19 aprilie, Jeremie Njock a dialogat cu suporterii Stiintei pe forumul oficial. Discutia a fost cam lunga si nu am cum sa o pun aici, am sa pun doar linkul: http://www.craiova-maxima.ro/forum/viewtopic.php?t=996

EDMOND_
30th April 2004, 09:51
Gazeta Sporturilor :

"Pus la mijlocul terenului in locul lui Pancu , accidentat , Mihaita Plesan a probat in primul rand caracter pentru ca a jucat pentru echipa. Apoi , el a aratat o tehnica devastatore si o capacitate de efort care au uimit pe toata lumea. O buna parte din acest 5-1 realizat miercuri seara de Romania in amicalul cu Germania se datoreaza olteanului! "

Mihaita Plesan: " Domnul Iordanescu m-a chemat la el cu o zi inaintea meciului si m-a intrebat daca mi-e frica. I-am spus ca vmie imi este frica doar de Dumnezeu."

EDMOND_
3rd May 2004, 23:05
Interviu cu Guso .. Gazeta de sud , dupa meciul de la Timisoara.


"Adnan Guso zice ca instinctul nu l-a tradat nici la Timisoara
„M-am uitat atent la Buia si am ghicit unde va suta“
• Ion JIANU

Cel mai bun „stranier“ din fotbalul romanesc a fost declarat, in sezonul trecut, belgianul Rapidului, Emmanuel Godfroid, dar acum Adnan Guso concureaza pentru acest titlu al campionatului nostru. Prestatiile sale constante l-au facut pe Guso „number one“ la Universitatea, iar vineri seara, pe „Dan Paltinisanu“, ne-a salvat, cine stie, de la o posibila infringere. Reamintim, la 1-0 pentru gazde, Guso a avut citeva interventii salvatoare la ocaziile lui Silvasan, R. Stancu, Buia, Fl. Batrinu, apoi a respins penaltiul executat de Buia!

- Felicitari pentru meciul de la Timisoara. Si acum ai fost, intr-un fel, ingerul salvator al Universitatii!
- Multumesc frumos!
- Cum ai ghicit, la penalti, directia sutului lui Buia?
- Cum sa spun? Merg pe instinct! L-am privit cu atentie pe Buia, am vazut cum statea in fata punctului de la 11 m si, cum ziceam, instinctul meu de portar si-a facut datoria.
- Ai mai aparat citeva penaltiuri!
- Da, in meciurile trecute am aparat trei penaltiuri, doar unul - in meciul cu Rapid - l-am incasat.
- Porti tricoul cu nr. 1, esti „number one“, cum se zice... Coechipierii te-au felicitat deseori pentru interventiile tale...
- Da... Eu joc pentru echipa. Nu conteaza cine e mai bun in teren. Pentru mine important e sa cistigam meciul.
- La Timisoara n-ati cistigat, iar daca n-ai fi respins penaltiul, cine stie ce se intimpla pina la sfirsit!
- Asta este. Si eu zic ca, daca as fi primit gol din acea lovitura de pedeapsa, era foarte greu la 2-0 pentru ei.
- Te-ai acomodat foarte repede cu Craiova...
- Da, da... foarte repede. Imi place atmosfera de la Craiova. Din toate punctele de vedere, inclusiv atmosfera extraordinara din tribunele stadionului.
- Cind te-ai transferat la Universitatea, ai venit dupa un an de intrerupere. Cum se explica revenirea ta in forta?
- Nu-i adevarat, n-am facut pauza. Am jucat in liga a doua din Bosnia, ca amator. Daca as fi facut pauza un an, ar fi fost greu... Cum se explica revenirea mea? Am avut sansa ca la Craiova sa am un antrenor foarte bun pentru portari, Silviu Lung. Antrenorul Lung stie tot ce trebuie pentru un portar, ma inteleg foarte bine cu el. Cind e Silviu linga mine, nu-mi fac probleme.
- Universitatea lupta pentru podium, adica pentru locul trei. Ce zici, avem sanse?
- Este foarte greu, dar sanse exista. De ce nu?
- Esti multumit de contract?
- Da, sint multumit de contract, dar si de toti cei de la club. Vreau sa precizez ca domnul Dinel Staicu este un om foarte corect, cel putin in ceea ce ma priveste.
- Cum te-ai distrat ieri si astazi (simbata si duminica)?
- Simbata am fost foarte obosit si m-am plimbat alaturi de sotie si fetita, iar astazi (ieri - n.r.) merg cu prietenii la un gratar.

Brimi
4th May 2004, 20:43
Guso este un mare caracter.... este deja mai oltean in toata regula. S/a obisnuit la Craiova si cred ca nu va pleca in urmatorii ani...ba s/ar putea chiar sa se stabileasca aici. Si/a adus deja familia.

Pacala
7th May 2004, 23:14
trebuie inteles ca nu exista rezerve ci doar 12 jucatori deci trebuie jucati aia care macar au legatura cu fotbalul.

Ia sa ne uitam ce rezerve avem in lot(sper ca se vor aduce totusi niste fotbalisti in vara care sa faca lotul mai competitiv)

-Banica pare a avea ceva talent, inca n-a debutat in A, e cam scund,nu e de titular

-tataru e de forma sa fie la numar

-r.miclea eu nu l-am vazut niciodata jucand un meci bun si imi amintesc doar un gol dat intr-un meci cu UTA la craiova, in aparare e slab.in afara de faptul ca e adus de staicu de la resita,nu vad alt motiv pentru care a ramas doi ani in lot

-buglea nu are treaba cu fotbalul , e sa fie la numar, daca o mai fi

-craciunescu nu a mai jucat de 2 ani, ala s-a terminat, pot sa-i dea dezlegare in alb ca ies in avantaj la bani

-m.iordache m-am mirat cand l-au luat, ala e terminat, tot timpul accidentat, iesit din circuitul fotbalistic de vreo 3 ani, tehnic nu a fost niciodata deci faza ofensiva nula iar defensiv cedeaza fizic imediat,nu e nici de divizia A

-stoianof e tanar,pare talentat dar a lipsit tot timpul fiind plecat in turneee cu juniorii de luni de zile si in rest accidentat la lotul de juniori in rest, nu a contat in lot.contributie zero in acest an

-cl tudor nici cat stoianof, ala nu joaca oricum pana in vara, operat, vai de el,nici nu l-am vazut jucand vreodata ceva

-mc breen este o catastrofa , nu are tehnica, simtul portii, inteligenta tactica , alearga de bezmetic si ne toaca nervii,nu stiu pentru ce l-au reprimit de vreo 3 ori in lot, tot a plecat si a revenit.asta e tinut in lot ca sa ne duca pe noi la disperare si sa ne omoare de inima

-cungureanu este sa fie la numar, nu are nici o valoare, mai bine luat tineri de la Electro si Extensiv la pariu ca ar fi jucat altceva.

-preda este nul in faza defensiva, iar in ofensiva rar ii iese cate o centrare, cu greu l-as tine in lot si la anul, dar numai ca rezerve pe partea stanga
nu valoreaza nici cat ciorapul lui Balace cel pe care l-au imprumutat la resita si acum joace excelent la Poli. Borbely e peste el la toate capitolele

Moti poate sa joace cand lipseste unul dintre cei trei fundasi dar nu e nici tehnic si e sidestul de sperios.Eu nu cred ca asta ajunge fotbalist mare, merita sa ramana ca rezerva de fundas.

Astea sint rezervele echipei,adica nu sint.

Tocmai de aia ma mira cand ramane pe banca cate un nume mare mai ales acum in ultimele etape

EDMOND_
8th May 2004, 15:40
Desi in principiu este treaba antrenorilor... ca o parere personala... din cei enumerati mai sus Iordache, Moti , Stoianof, C.Tudor , Banica pot ramane fara probleme ... despre restul in general sunt de acord... Preda este si foarte firav ...
Iordache a fost primit foarte bine de public si in amicalele si meciurile oficiale in care a jucat a facut-o foarte bine. Mie personal mi-a placut si am vazut ca si lui Rednic..posibil sa-l vedem printre titularii etapelor viitoare , am inteles ca este restabilit....
Moti a fost aruncat in lupta din motive obiective si in partidele in care a jucat a facut-o nesperat de bine , tinand cont ca este foarte tanar si lipsit de experienta...
Este chemat destul de des la diverse loturi nationale de juniori si tineret...
Banica , Stoianof si C Tudor au fost ( Stoianof inca este ) titulari ai lotului national de juniori... Din cei trei Stoianof ar putea juca fara probleme si cred ca daca ar juca cateva meciuri ca titular ar creste foarte mult ...e singurul dintre ei care a jucat cateva meciuri si daca nu ma insel a si inscris un gol ( parca Rapidului , in Giulesti )...
Nu este vina lui C Tudor ca a fost accidentat ( stim foarte bine de catre cine... )..
Parerea mea este ca cei enumerati mai sus vor ramane in lotul cu care vom ataca noul campionat...

Se pare ca au fost facute deja niste liste cu jucatori care vor veni si care vor pleca...aceste liste au fost facute de Rednic si Badea si sunt tinute la "secret".. La nivel de zvon se spune ca pe listele celor care vor pleca se regasea si Stanga care a avut cateva meciuri dezastroase ..insa se pare ca s-a pregatit serios si vad ca si-a revenit si joaca din ce in ce mai bine...
Stiam ca Balace este doar imprumutat la Timisoara... iar unele ziare au anuntat ca Staicu ar avea 50% din contractul atacantului de 22 ani Gabriel Apetrei , unul din cei mai buni jucatori ai Jiului Petrosani si principalul marcator ..acesta ar veni la Craiova chiar daca Jiul ar promova....

Vom vedea ce va fi... Insa trebuie sa recunoastem ca ceva s-a schimbat ..atat in jocul echipei cat si ca mentalitate... suntem acolo sus si luptam pentru locul trei , patru.
Sper sa facem saltul necesar pentru a ataca titlul la anul.

Blue
8th May 2004, 18:06
Am si eu ceva de zis apropo de meci si de lot:

1.Cred ca nu putem condamna arbitrul in acest meci, atat a putut, nu stiu care a fost logica lui Craciunescu dar arbitrul nu are nici o vina.

2.Cred ca nimeni nu se astepta sa joace aia deschis, nu sint nici Steaua,Dinamo sau Rapid sa traga la titlu la la UEFA,nici o echipa la retrogradare care are nevoie de puncte ca de aer si incearca sa le scoate de oriunde cu disperare si nici nu au decat vreo 4 fotbalisti adevarati.Faptul ca cei doi jucatori de atac au lipsit, era clar ca se vor baricada, nu puteau face altceva,ca doar nu era sa se dea la o parte. L-au tiut pe vascko sa faca figuratie in speranta ca tine doi fundasi langa el si vor avea avantaj numeric in aparare. Tocmai ca nu a fost nici o surpriza din partea lor(nici nu aveau cum)eram curios daca pot sa descida o aparare si uite ca n-au putut.Aici e dezamagirea.

3. Intradevar cei doi:Lutu si Stanga trebuie sa fie titulari, e clar ca nu avem decat 12 maxim 13 jucatori pe care sa ne putem baza ca au valoare.Cand doi sau trei dintre ei prind o zi mai proasta (cazurile Papura,Plesan,Bundea) si incepi cu alti doi rezerve(Stanga,Lutu) e foarte foarte greu sa obtzii u rezultat bun. E clar ca avem un lot dezechilibrat valoric.

4.Vorbind de rezerve, eu asi pastra in lot un: Moti Banica,Iordache,Preda,Stoianof,Cl.Tudor macar pentru faptul ca nu pot sa ramana de la vara doar 13 sau 14 jucatori si sa aduci 1o jucatori noi. N-are Staicu bani cat sa aduca 10 jucatori pe bani.
Eu sper sa ia niste copii de la Extensiv:Ciuca,Velcovici,Totoroanta si chiar Cioponea
de la Electro:Oprea,N.Popescu, Vulpescu mai e un atacant la Armata care tot inscrie (in locul lui Ungureanu) trebuie neaparat adus inapoi Balace.
Daca reusesc sa-i aduca pe Gane si Vrajitoarea in locul lui Mc Breen sa ia copii talentati din zona este bine, eu sint multumit si sint convins ca vor face echipa dar nici sa nu piarda vreunul dintre astia 12 jucatori care stiu fotbal si pe care ii avem acum la echipa. Ma refer la cei 12 de care zicea Ryder cu precizarea ca eu asi renunta totusi si la Borbely desi ca mijlocas de banda pe stanga poate ramane, IN NICI UN CAZ NU ARE CALITATI DE ATACANT DAR POATE FI MIJLOCAS STANGA BUNICEL

.

Blue
8th May 2004, 18:09
:) 5.Sa luam rezervele mult trambitate si comentate:
Banica e bondoc si cam grasuliu sau asa mi se pare mine.Nici el si nici Tataru (pe care nu stiu sincer de ce l-au luat tocami de la Citadin Iasi din C)cand il aveau pe Vulpescu oltean,titular la Resita in B si tanar).Amandoi n-au jucat nici o secunda in divizia A deci n-au ajutat echipa deloc, nici macar nu stim cum vor reactziona la un meci oficial de divizia A.Cam atat despre rezervele de portar. L-asi pastra totusi pe Banica.
NICIUNUL DINTRE CEI DOI PORTARI DE REZERVE NU AU AJUTAT ECHIPA ANUL ASTA

R.Miclea, a fost adus si pastrat de Staicu. Altceva nu avem ce spune despre el, nici in atac si nici in aparare nu a dovedit in meciurile jucate ca ar fi o solutie viabila.Oricum,nu la nivel de performanta, titlu,cupe europene etc.
NU POATE SA AJUTE PREA MULT ECHIPA,NICI N-A PREA FACUT-O IN ACESTI ANI

Craciunescu , eu i-asi da drumul si i-asi multumi ca a fost la numar pe aici,ca in ultimii doi ani a jucat un meci si a plecat cu cainetzoii si s-a intors cu coada intre picioare dupa care si-a pus-o pe... spinare
aPORT LA ECHIPA EGAL CU ...MULTZIMEA VIDA

Iordache. Era normal sa fie primit bine de suporteri, eu l-asi pastra. Nu poate juca decat fundas stanga in sistemul cu 4 fundasi deci are posibilitati limitate. Tehnician nu a fost si nu va fi niciodata. Merge la anumite meciuri in deplasare cand poate va fgasi de cuvinta Rednic sa foloseasca alt sistem.Deocamdaa nu constituie o solutie pentru ca singura lui calitate, combativitatea in aparare nu si-a poate folosi cat timp vine dupa peste 3 ani de inanctivitate.Cand teoretic esti bun doar in aparare intr-un sistem tactic pe care echipa NU-L PREA FOLOSESTE si cand,practic, nici acolo nu prea ajuti(pin acest retur n-a jucat mai nimic, totusi.N-A PREA AJUTAT ECHIPA
Eu l-asi pastra totusi ca trebuie sa ramana catziva si dintre rezerve.

BUGLEA...zero absolut.APORT LA ECHIPA NUL, fara alte comentarii

MOTI-alt banatzean adus in lotul staicu-resita , venit practic doar cu ambalajul iar astia s-au chinuit la juniori si acum sa puna ceva in cutie.Are fizic bun pentru un fundas, e tanar.Eu l-asi pastra.Acum trebuie sa fim constienti ca nu are calitatile tehnici si valoarea unui Papura care stie fotbal, sau Murgan care e mult mai tupeist si mai tehnic, mai polivalent(a jucat si varf sau mijlocas) despre Doauda nici nu vreau sa mai comentez(chiar daca n-a facut meciuri mari in ultimele etape).
Moti e un tanar care trebuie pastrat pentru tineretea si calitatzile lui fizice, poate sa creasca pe viitor. Nu stiu la ce nivel va ajunge dar pot sa spun ca a ajutat totusi echipa in acest an si e de viitor, e in natzionala de tineret. Nu-l vad titular dar il vad in lot si la anul.

Stoianof- eu imi pun sperantze in asta.ANUL ASTA CONTRIBUTZIA LUI LA ECHIPA A FOST NULA DATORITA PLECARILOR EXTREM DE LUNGI LA UN LOT FANTOMA DE JUNIORI.Ma intreb cand se va termina cu natzionala aia pentru ca eu stiu ca a depasit varsta. Chiar nu intzleeg aceste prezentze. El a fost nul pentru echipa de club, ori a fost plecat, ori accidentat, ori n-a facut parte din echipa fiind venit dupa abesentze indelungi.L-asi pastra si la anul si sper sa incheie cu aceste plecari.ANUL ASTA N-A CONTAT PENTRU ECHIPA!!!!!!!!

Cl.Tudor, l-asi pastra si pe el sau l-asi imprumuta in B la Extensiv catva luni, chiar nu stiu ce sa zic, eu nu l-am vazut jucand niciodata pe Cl.Tudor, din cate stiu a jucat doar cateva minute anul asta. CONTRIBUTZIA LUI A FOST NULA, SPERAM CA PE VIITOR, SA JOACE CEVA.Nu stiu ce sa zic

Preda, jucator de ultimul sfert de ora ,poate prinde o centrare buna, prea debil sa joace in aparare,in atac este sub Borbely oricat nu m0-ar place mie
Eu l-asi pastra dar nu-l vad titular la Craiova

C.Ungureanu, CONTRIBUTZIE NULA
in loc sa ia jucatori din fundul moldovei(cum l-or fi gasit?)mai bine ar promova tineri talentati din Oltenia.Toti alearga dupa olteni(bucurestenii, dar si Poli sau Otelul)noi ii pierdem printre degete

Mc Breen NU E FOTBALIST, CLAR. nu pot sa concep ca joaca titular si raman pe banca Lutu si Stanga.

Blue
8th May 2004, 18:11
6.Eu sint de acord cu ideea ca nu avem IN ACEST MOMENT rezerve pe care ne putem baza ACUM nu la nul sau nu tiu cand. Sint catziva tineri talentatzi printre rezerve dar IN ACEST MOMENT NU PREA TE POTZI BAZA PE EI PREA MULT.
E clar ca avem un prim 11 eventual pe Moti ca reerva de jucator cu profil defensiv iar Vigariu ca rezerva de jucator cu profil ofensiv, cu multa ingaduinta avem si un al treilea care ar putea juca cateva minute pe finaluri pe stanga(Preda) cam atat.
Si astia sint toti, daca se hotaraste Rednic sa joace 442 si Iordache e sanatos(cam multe conditzii, parca am fi la alinierea planetelor), poate intra si el la socoteala cat de cat. E clar ca nu prea avem rezerve pe care sa ne putem baza ACUM.
Faptul ca dintre astia 11 fotbalisti cat de cat valorosi, unii mai fac si tusa, mi se pare o mare greseala.Asta e adevarul , nu potzi face ...bici din majoritatea rezervelor acestei echipe(in nici un caz , nu ACUM, poate la vara ,turnee d epregatire, cantonamente etc.,acum in nici un caz)

7.Avem un prim 11 acceptabil totusi.
Poate ar trebui folositi toti din primul minut in aceste etape, cine stie, poate prindem locul 3.Nu cred ca locul 3 va insemna o prezenta in cupele europene dar ar fi foarte frumos sa prindem podiumul dupa atata timp.Si incurajator pentru anul urmator. Ai cu totul alt moral la anul cand stii ca tea-i clasat pe 3
Si eu cred ca este posibil daca joaca acste ultime 5 partide concentrat si cu toti jucatorii cat de cat buni.
Eu zic ca, macar primul 11 este bun pentru nivelul campionatului nostru intern si putem cu ei sa obtzinem rezultate bune in ultimele meciuri cat sa ocupam locul 3.
Primul 11 , eu zic ca e bun:

Guso-Daouda,Papura,Murgan-Bolohan,Bundea,Plesan,Stanga,Borbely-Lutu,Njock

s-or fi suparat unii sau altzii pe Daouda sau Papura dar oricum stiu, Murgan se vede ca e fotbalist, Bolog=han o fi gresit la Timisoara dar joaca bine in general.Bundea,Plesan, n-or fi ei foarte constantzi dar se vede ca stiu. Stanga e clar ca e de primul 11 , cand a intrat in ultimele jocuri s-a cunoscut, se vede ca stie. La fel Lutu. Njock, o fi lent, ce o mai face dar oricum tot el da goluri.Asta e.
Si Borbely, nu stiu ce sa zic, e mai bun ca ceilatzi pe stanga.Ca atacant nu, dar ca mijloc stanga pare peste restul.Deocamdata.
Asta e , cu astia defilam pana la final, sa-i pasteze pe astia catziva si sa aduca niste copii ambitziosi si talentatzi la vara si sa-i recupereze pe gane,Balace si Vrajitoarea si eu zic ca ne putem bate a titlu daca nu pleaca nici un titular.
Oare Gabi Popescu ce-o mai face.S-ar potrivi de minune la mijloc, o pereche teribila ar fi el cu Plesan in mijlocul mijlocului
Mie asa mi se pare ca se potrivesc de minune si ar face o perche de mijlocasi centrali fenomenala pentru divizia A si poate chiar si pentru...cupele europene

Blue
8th May 2004, 18:55
Ar cam fi cazul sa foloseasca cel mai bun 11 daca tot vrem locul 3 iar in afara de Vigariu nici o rezerva nu poate juca ACUM(nu la anul sau nu stiu cand la nivelul titularilor.) la nivelul titularilor.

Cat de spre Borbely, nu-mi place dar recunsoc ca e peste Preda si ca plecarea lui I.Stancu a cam lasat descoperit postul.El e singurul care ar putea acoperi golul.
Dupa rada nu plang, am zis si aici ca ala e puternic dar nu stie cu mingea, eu il prefer pe Murgan care e maul mai tehnic si mai polivant.Nu cred ca se cunoste plecarea lui rada dar I.Stancu cred ca doar Borbely il poate inlocui pana in vara.
Eu vreau sa vad (daca suspendarile si accidentarile o permit) ca joaca cei mai buni 11 indiferent de sentimentele personale ale fiecruia(cum e la bine cu borbely ala).
Vreau sa vad toate piesele grele pe teren

Atat am avut de zis pana la finalul acestei editzii de campionat

Brimi
8th May 2004, 22:20
Ce aiurea.... cica Banica nu a ajutat echipa anul acesta.... pai daca Guso nu s/a accidentat niciodata...rolul portarului de reyerva este sa intre cand nu o poate face titularul postului..asta se intampla la marea majoritate a echipelor...

EDMOND_
11th May 2004, 01:23
Ieri Claudiu Tudor a raspuns intrebarilor suporterilor prin intermediul internetului ..voi mentiona cateva raspunsuri ... a debutat in divizia A la 16 ani , este nascut in Ploiesti , a fost adus la Universitatea de Staicu ,nu-i placea de Cartu pentru ca injura pe toata lumea , este sub contract cu firma lui becali , mai are contract cu Universitatea inca patru ani si nu are nici o clauza de reziliere..a inceput lucrul cu mingea , dar deocamdata lucreaza cu una mai usoara , separat de restul jucatorilor...nu va reintra in acest retur , dar spera ca la anul sa fie titular . Moti , Claudiu Tudor , Stoianof ar putea fi axul unei viitoare echipe a Universitatii!

EDMOND_
25th May 2004, 01:12
Declaratii :

Borbely : " Plec de la Universitatea numai daca ma dau afara" " „Joc pe orice post numai sa pot fi util echipei, dar, daca domnul Rednic nu va conta pe mine pentru sezonul viitor, voi ramine cu satisfactia de a fi jucat pentru Universitatea. "

Vigariu : "Mi-am dorit sa ramin la Universitatea, la fel si conducerea clubului, asa ca ne-am inteles fara probleme pentru prelungirea contractului. Nu m-au interesat alte oferte, deoarece vreau sa demonstrez ca pot confirma la echipa mea de suflet. Sper sa am continuitate in evolutii, fara sa repet oscilatiile din trecut, dar trebuie sa mi se acorde si incredere pentru a reusi acest lucru. "
"De cind a venit nea Mircea la Craiova am avut cele mai bune evolutii din cariera. Este un antrenor deosebit, discuta cu fiecare jucator in parte, incearca sa ne inteleaga. Cel mai important este ca mi-a gasit pozitia in teren pe care dau cel mai bun randament, pentru ca in ultimele sezoane cred ca am jucat pe toate posturile, cu exceptia celor de fundas central si portar. Este normal ca atunci cind un antrenor cere totul de la un jucator sa-l si foloseasca pe postul cel mai potrivit. "

In urma cu o saptamana Vigariu si-a prelungit contractul cu Universitatae pana in 2007.

Blue
7th June 2004, 01:38
Dincolo de subiectivismele fiecaruia cifrele reci spun destule, iata cat au ajutat echipa fotbalistii Universitatii Craiova in acest an.
nr. nume.minute jucate= din cate meciuri/goluri marcate . concluzie logica
1 GUSO 2700= 30/0 MERITA SA RAMANA
2 PAPURA 2580= 29/2 MERITA SA RAMANA
3 BUNDEA 2400= 28/6 MERITA SA RAMANA
4 NJOCK 1993= 25/11 MERITA SA RAMANA
5 PLESAN 1910= 24/4 MERITA SA RAMANA
6 DAOUDA 1755=20/0 MERITA SA RAMANA
7 VIGARIU 1752= 25/2 MERITA SA RAMANA

8 STANGA 1591= 24/2 DISCUTABIL, PROBLEME DE CARACTER
9 BORBELY 1426=23/3 DISCUTABIL, SUPORTERII NU-L INGHIT
10 MOTI 1329=17/0 SPERANTA, TREBUIE SA RAMANA
11 MURGAN 1239=18/0 SPERANTA, TREBUIE SA RAMANA
12 RADA 1234=14/0 (doar tur) PACAT CA A PLECAT
13 L.PREDA 1185=17/0 TREBUIE IMPRUMUTAT
14 I.STANCU 1094=13/0 (doar tur) PACAT CA A PLECAT
15 MC BREEN 996=20/2 (fara o parte din retur) BINE CA A PLECAT
16 BOLOHAN 943=13/1 (doar retur) MERITA SA RAMANA
17 BADEA 757=11/1 (doar tur+retragerea) CE PACAT CA S-A RETRAS
18 R.MICLEA 756=14/1 SPER SA PLECE
19 LUTU 628=13/3 (doar retur) MERITA SA RAMANA
20 M.IORDACHE 395=5/0 (doar retur) AR TREBUI IMPRUMUTAT O JUMA DE AN
21 STOIANOF 297=9/0 SPERANTA,MERITA SA RAMANA SAU SA FIE IMPRUMUTAT O JUMATATE DE AN LA EXTENSIV
22 C.UNGUREANU 189=8/0 (doar retur) SPER SA PLECE
23 N.BRATU 143=4/0 (doar tur) BINE CA A PLECAT
24 BENGONDO 130=5/0 (doar tur) BINE CA A PLECAT
25 RANDJELOVIC 101=2/0 (doar o parte din retur) NU SE POATE SPUNE NIMIC, NU I S-AU DAT SANSE, PLECAT
26 BIEMME 72=4/0 (doar tur) BINE CA A PLECAT
27 CL.TUDOR 29=2/0 TREBUIE IMPRUMUTAT

P.S.: Dintre toti fotbalistii care au fost in ltul largit si nu au jucat doar Banica merita probabil sa ramana, eu asi incerca in locul lui Staicu sa-l pastrez pe Andrei Ionescu.
Ceialti in frunte cu Craciunescu....bye

ady_azzuro
7th June 2004, 22:19
Andrei Ionescu a plecat la PSV in Olanda asa ca nu mai are cum sa revina in Banie...
M. Ilie(27 de ani - atacant) de la Otelul Galati a semnat cu Stiinta.

Blue
8th June 2004, 01:38
daca cei de la editie speciala nu mint, Andrei Ionescu s-a antrenat doar cu o grupa de juniori si nu este inca jucatorul lui eindhoven, pentru asta olandezii trebuie sa se inteleaga cu Universitatea. Eu nu l-asi da.

M.Ilie este fotbalist foarte slab, rezerva la echipa de tineret a Universitatii Craiova, rezerva la Onesti, rezerva la Bacau, rezerva la Galati, a facut meciul vietii probabil cand din postura de rezerva a inscris doua goluri cu national, unicele goluri de anul asta. Altele n-a mai marcat in campionat. Daca luam rezervele unor echipe slab cotate....

EDMOND_
8th June 2004, 11:12
Andrei Ionescu nu a fost oprit deocamdata de echipa olandeza; a fost doar intr-un stagiu de pregatire ajutat sa ajunga acolo de catre Stanga , dar clubul olandez procedeaza asa cu zeci de jucatori in fiecare an.

nemuritor
8th June 2004, 16:28
a fost mai slaba valoarea lotului ca in tur, in tur erau Rada,I.Stancu, Badea si chiar acest pusti teribil
in locul lor au venit Bolohan si Lutu.
Andrei Ioescu nu este inca al olandezilor din ce s-a scris prin ziare
despre m.ilie nu cred ca are rost sa vorbim si nici nu merita, in campionat nu se va vorbi de el, poate va fi de cateva ori rezerva daca se finalizeaza transferul pentru ca am inteles ca ar fi ceva probleme cu transferul lui, el este al Onstiului iar aia s-au retras din campionat dar vor reapare in vara in C, vor sa ceara bani pe M.Ilie iar in actuala situatie nu stiu daca mai vine cineva daca mai semneaza cinva cu Universitatea.Va spun de acum ca indiferent cine vine, am ratat transferurile in aceasta vara. staicu este un *******

cipi13
10th June 2004, 11:15
Cred ca trebiue sa avem rabdare.....e cam devreme sa spunem ca am ratat transferurile in aceasta vara.....

vane
10th June 2004, 14:55
Nici nu cred ca avem nevoie de transferuri ! EDMOND_ , noi am vorbit si la meciul cu National pe tema juniorilor.
Chestia e ca, de unde de neunde, din pamant din iarba verde au aparut, si disparut, treptat, la "U" niste jucatori cum ar fi:
-Soava, Claudiu Niculescu, Stoican, Rada, Stancu, Plesan, Moti etc.
Asta s-a intamplat in interval de 2 ani ! O campanie de vara in care Plesan sa nu plece, Moti nici nu e "luat la ochi" momentan, iar ceilalti 5 s-ar intoarce, cum ar putea fi caracterizata ? Excelenta, nu ?
Ce-ar fi sa ne uitam la banca noastra de rezerve si sa fie jucatorii promovati si cate 3-4 nu numai unu cate unu ?

EDMOND_
10th June 2004, 15:46
Mie imi place Oprea care acum este la Electro , dar e jucatorul Craiovei. Ultimele informatii sunt ca pana acum numai Stanga pleaca ( a si reziliat contractul cu clubul! ) ceilalti se pare ca vor ramane si vor fi dirijati la echipa satelit.
Rednic va merge probabil pe un lot de 20 de jucatori si 4-5 care pot fi chemati de la echipa satelit la orice meci ... de asemenea a precizat ca el nu a declarat niciodata ca va renunta la Stoianof si nici la alti jucatori de perspectiva.

vane
10th June 2004, 15:58
Asta e bine ! Maine-poimaine te trezesti cu Sto la vreo bucuresteana, om de baza ! O fi adevarat ca un jucator e mai bun la varsta "maturitatii" sportive, dar meciurile mari le face la tinerete ! Hagi n-a mai jucat nimic dupa ce-a plecat de la Sportul, a fost doar rutina si propaganda !
Asa ca ... sa vedem tinerii cum joaca de placere ! Strict pentru bani sa joace la steaua ! :great:

EDMOND_
15th June 2004, 10:51
Gazeta Sporturilor :

"„Baywatch” oltenesc
Este ora 11:00 dimineaţa. Vremea de la Costineşti nu te îndeamnă la plajă. 20 de grade afară, în apă 14. Plouă cu intermitenţe. Aflaţi în vacanţă, 6 olteni, Pleşan, Luţu, Borbely, Murgan, Vigariu şi Bănică, părăsesc piscina Complexului Vox Maris, pentru o şedinţă foto pe plajă. Văzînd că Pleşan pozează privind în depărtare, Borbely se amuză: ''Vezi că în direcţia în care te uiţi e Turcia, nu Olanda, unde vrei să ajungi!''. Următoarea ipostază: Pleşan aşezat pe o stîncă, uitîndu-se melancolic la o scoică. „Parcă ai fi Mica Sirenă! Muică, mai ai puţin şi ajungi în Playboy”, se aud rîsete.

Pleşan şi Luţu parodiază reclamele la Pepsi în care superfotbaliştii Europei jonglează cu mingea. Micuţul mijlocaş o ia dintr-o dată la fugă spre mare. Îmbrăcat. „Bă, greşişi direcţia!”, se aud chicoteli. Dar Luţu nu se opreşte. E deja intrat pînă la brîu în apă şi se bălăceşte ca un copil. La final, jucătorii văd o barcă de salvamar trasă aproape de mal. „Parcă ar fi Universitatea! Se clatină după cum bate vîntul”, spune Borbely. Fotbaliştii pun umărul să o aducă pe ţărm . ''Dacă ar fi aşa uşor şi cu «Ştiinţa» noastră...'', zic oltenii

Am vazut si un reportaj destul de frumos la televizor , pe Antena 1 ... am postat acest articol aici , pentru ca , paradoxal , aceasta este atmosfera in tot lotul craiovean
Fotbalistii au o relatie foarte buna cu Staicu si sunt convinsi ca nu vor fi probleme deosebite.

EDMOND_
16th June 2004, 20:14
Aflat in vacanta , la Cozia , capitanul echipei Cornel Papura , a discutat de mai multe ori la telefon cu Dinel Staicu si spera sa-l convinga sa ramana.
Intr-un interviu luat de Jurnalul National ,Papura spune:

" Nu stiu ce voi face .Acum sunt in concediu, dar voi mai purta maine o discutie foarte serioasa cu domnul Staicu. Mi-e teama sa nu vina unul ca Netoiu. Eu sper ca domnul Staicu sa ramana. Ar fi pacat sa plece. E greu sa gasesti un om asa serios , sa-ti plateasca totul la zi , fara nici o intarziere ...S-a tinut de cuvant. Daca a venit in vestiar sa ne promita ceva , asa s-a intamplat. Am convenit cu dansul sa plec gratis daca se intampla ceva . Daca imi va aranja un contract din care va avea si domnul Staicu de castigat , voi accepta fara sa stau prea mult pe ganduri....
Cand au auzit ca pot deveni liber , am fost contactat de echipe din Grecia si Israel ... Totusi , repet , sper ca domnul Staicu sa nu plece de la Craiova. "

Alaturi de Papura , alti trei jucatori (Njock , Daouda si Guso ) au o intelegere prin care devin liberi de contract in cazul plecarii actualului patron.

Brimi2004
24th June 2004, 23:35
Astazi s-a reunit lotul , dar am inteles ca in urmatoarele doua zile vor aparea si alti fotbalisti....( gane , bastina , marinescu...ca sa ma refer la cei mai cunoscuti ) ... deocamdata cam acestia ar fi cei prezenti astazi :
Portari
Guso, Banică, Tataru;

Jucatori de câmp
Papura, Murgan, I. Iordache, Dananae (ambii CSM Resita), Ungureanu, I. Marin (juniori U Craiova), Lazarovici, A. Roman, Cojocaru (toti Electro Craiova), Buhusi(Jiul Petrosani), Cl. Tudor, Stoianof, M. Iordache, Plesan, M. Ilie (Otelul), R. Miclea, Borbely, Bundea, R. Cojan (Pandurii Tg. Jiu), Vigariu, Preda, Daouda, Moti, Lutu, M. Iovanovici - (FC Vaslui), R. Radu - (Dacia Mioveni), I. Pisoiu (Corvinul

Njock a intarziat ca de obicei...poate vine in zilele urmatoare , poate nu...

Gerson
16th July 2004, 06:05
Stiri ceva mai reale:

1 inainte de a juca ultima partida ,Craiova a fost umilita polonezi

2 Dascalescu si Mihalache nu mai vin

3 lateralele sint complet descoperite, A.Dumitru,Bastina pe dreapta si L.Preda cu Borbely pe stanga nu au valoare de divizia A

4 desi are un lot subtire, Rednic nu-l mai vrea pe Njock , greu de spus cine are dreptate, sper ca macar sa nu intarim adversarii interni

cipi13
16th July 2004, 11:38
In privinta lui Njock sunt de acord....dar pe de alta parte cit sa ma accepti intirzieri si tot felul de comentarii....daca nu va fi sanctionat atunci ce se va intimpla..?
O sa faca doar ce vrea el....si asta nu e normal.

EDMOND_
23rd July 2004, 08:46
Contrar celor afirmate prin presa se pare ca Plesan , Papura , Bundea , Lutu si Njock nu vor pleca ( cel putin pana in iarna ). Ieri Papura a declarat ca nu este afectat de pierderea banderolei de capitan : „Eu am semnat un contract de jucator cu Universitatea, nu de capitan de echipa, asa ca nu ma simt nicicum daca nu mai port banderola. Sint la dispozitia antrenorului si voi incerca sa dau un randament maxim“.
Baderola de capitan va fi purtata deocamdata de Plesan care a fost votat de jucatorii mai tineri din echipa ( castigand disputa la un singur vot ! )

cipi13
23rd July 2004, 11:18
Njock se mai intoarce ? Ca am auzit ca se declara liber de contract........

EDMOND_
26th July 2004, 19:10
Exista aceasta posibilitate. Am vazut ca i s-a pastrat tricoul cu numarul 7.
iata numerele care vor aparea pe tricourile jucatorilor:

1 - Guso , 12 - Banica, 22 -Tataru , 17 - Moti ,6 - Papura ,5- Murgan,
3 - Iovanovici, 4 - Iordache , 14 - A.Dumitru ,15 - Buhus , 20 - Bundea ,
16 - Stoianof , 19 - Plesan, 28 - Bastina ,24 - Mongu ,23 - Preda ,18- Lutu,
26 - Frunza, 10 - Gane, 21 - M.Ilie , 9 - Rubinelson, 11 - Borbely, 7- Njock ,
2 - Vigariu ,8 - Cl. Tudor .

Lista a fost deja trimisa la FRF si LPF. Dintre toti Frunza si Dumitru nu au fost inca inregistrati.

Pacala
26th July 2004, 19:59
l-ai uitat pe Daouda!!!
Asta e de fapt lotul acum:

1 Guso -international A bosniac
2 Vigariu – exinternational tineret
3 Iovanovici – international tineret sarb (FC Vaslui)
4 M.Iordache - exinternational tineret
5 Murgan –international tineret
6 Papura – international A
7 Njock – international camerunz ***inca in …ceata
8 Cl. Tudor – international tineret
9 Rubinelson – brazilian (Extremadura)
10Gane – international A (Grasshoppers Zurich)
11Borbely
12 Banica – international tineret
14Lucian Dobre (Petrolul Ploiesti) *in locul lui A.Dumitru
15Buhus (Jiul Petrosani)
16Stoianof – international tineret
17Moti – international tineret
18Lutu – international A
19Plesan – international A , capitan
20Bundea – international A
21M.Ilie (Otelul Galati)
22Tataru
23L.Preda
24Mongu – congolez (Mouskron)
25Daouda – international ivorian
26Frunza (FC Vaslui) *** inca nedefinitivat
27Bastina (Zimbrul Chisinau)

Daca raman toti, inclusiv Frunza si Njock avem sanse sa facem echipa buna

EDMOND_
26th July 2004, 20:52
Mda, nu sunt chiar perfect.... probabil Cartu este si mai suparat , din ce stiam Dobre ar fi trebuit sa ajunga aseara in cantonamentul Otelului. Se vorbeste ca ar mai aparea inca un atacant....si ca Rednic ar fi nemultumit de jocul lui Lutu in meciul cu Steaua, desi l-a folosit ca titular....

Hoffa
27th July 2004, 02:38
Sper ca zvonul privind pe Lutu e o inventie de presta altfel n-am facut nimic, inseamna ca mai mult am slabit decat ne-am intarit cu Frunza pentru ca Frunza este sub Lutu chiar daca a facut doua faze.
Ma tem ca Rednic va construi o echipa antipatica cu care suporterii olteni nu se vor identifica si vor apare peste tot afise care cer revenirea fotbalistilor olteni, dupa cum se vede, oltenii sint alungati de la echipa, scosi la vanzare:Lutu,Plesan,Papura si in loul lui se vrea aducerea unor nkoy,ziatyi,borbely si alte maimute
Eu nu voi accepta niciodata o echipa alcatuita din astfel de fiinte
Inteleg sa fie cativa veniti, cu valoare certa, supervalori cum au Lung,Tilihoi,Crisan sau cum sint Guso, Bundea dar trebuie pastrata o anumita proprtie de 5 maxim 6 straini,Universitatea Craiova este echipa oltenilor si asa trebuie sa ramana

Hoffa
27th July 2004, 02:40
mie nu-mi spune nimic daca Universitatea Craiova va castiga titlul cat timp in ea voi gasi 11 ciori si rednic, cel care vrea neaparat sa-l goneasca pe Lutu din echipa ar trebui sa-si dea seama de asta,altfel va zbura mai repede decat isi imagineaza el impreuna cu ciorile lui cu tot

Kfty
27th July 2004, 08:52
Urmaresc de ceva timp toate mesajele postate pe acest site si nu inteleg atitudinea unor colegi. E adevarat ca toata lumea isi doreste ca Stiinta sa ramana 100% a oltenilor: jucatori, actionari, sponsori, etc...insa mie greu sa cred ca in aceste momente putem sustine singuri performanta, si cand ma refer la performanta nu vorbesc doar de clasarea in primele 3 echipe din campionat.

Sunt oltean get beget dar imi doresc sincer ca sa spunem in doi-trei ani Stiinta sa ajunga sa joace (cu riscul ca unii o sa fie foarte suparati) cu 8-9 jucatori care nu provin din aceasta regiune dar au o certa valoare, si care vor asigura un nivel de performanta dorit de noi toti (in primavara cupelor europene si de ce nu in LC).

Venirea unor sponsori straini ar asigura o stabilitate si o sustinere financiara necesara in conditiile in care se doreste performanta. De asemenea un lot de jucatori valorosi nu se mai poate constitui "inchizand granitele" Olteniei.

E adevarat ca, si cred mai mult decat orice in acest moment, la noi talentele curg pe apa atat de draga noua, insa este responsabilitatea oamenilor din aceste locuri sa stie sa-i pastreze aproape si sa nu mai ajungem ca tineri la nici 18 ani impliniti sa plece la cluburi de afarapentru 2.000 EURO pe an in plus.

Voi spune de asemenea un lucru pe care nu credeam ca il voi spunein viata mea "Cinste lui Dinamo pentru faptul ca nu a vandut echipa de tineri jucatori care a invins pe Real Madrid". In opinia mea asta este singura modalitate de a face performanta.

cipi13
27th July 2004, 10:04
mie nu-mi spune nimic daca Universitatea Craiova va castiga titlul cat timp in ea voi gasi 11 ciori si rednic, cel care vrea neaparat sa-l goneasca pe Lutu din echipa ar trebui sa-si dea seama de asta,altfel va zbura mai repede decat isi imagineaza el impreuna cu ciorile lui cu tot
Adica preferi sa retrogradeze craiova dar sa aiba 11 olteni in echipa?

Pacala
28th July 2004, 02:55
Venirea unor sponsori straini ar asigura o stabilitate si o sustinere financiara necesara in conditiile in care se doreste performanta. De asemenea un lot de jucatori valorosi nu se mai poate constitui "inchizand granitele" Olteniei.
.
asta cred si eu


E adevarat ca, si cred mai mult decat orice in acest moment, la noi talentele curg pe apa atat de draga noua, insa este responsabilitatea oamenilor din aceste locuri sa stie sa-i pastreze aproape si sa nu mai ajungem ca tineri la nici 18 ani impliniti sa plece la cluburi de afarapentru 2.000 EURO pe an in plus. . Asta e lucrul care ar trebui sa ne ingrijoreze si sa vociferam cand vedem cum sint gonite valorile.Pentru ca nimeni cu capul pe umeri nu poate sa-si inchipuie ca pierzand valori certe sau tineri de mare perspectiva si aducand in locul lor straini de mana a -n-spea , vom ajunge vreodata sus in clasament. Asta o imposibilitate. Nici macar teoretic nu merge ideea ca vom ajuge cu straini sa luam titlul, pentru simplul motiv ca Universitatea Craiova nu are nici banii lui Real madrid sau Chelsea si nici influenta subterana a lui dinamo sau steaua.
ca sa nu mai vorbim ca daca vreau sa vad echipa campioana numai din straini
atunci am de ales din campionatele tari ale Europei ,campioana adevarata



"Cinste lui Dinamo pentru faptul ca nu a vandut echipa de tineri jucatori care a invins pe Real Madrid". In opinia mea asta este singura modalitate de a face performanta.sint de acord cu tine, daca iti tii tinerele talente reusesti.
In privinta lui dinamo, eu zic sa nu te grabesti cu laudele, nu puteau aia sa ii ia a doua zi, la 14 ani...ii mai lasa sa vada. Stai sa-i vezi pe netoiu si borcea ce-i mai vand la brat cu giovanii :D ...la fel cu au facut cu marica, mitea si chiar zicu .

Brimi2004
29th July 2004, 16:47
Daca Rednic va castiga campionatul nu cred ca suporterii olteni vor fi suparati ca nu prea au fost jucatori olteni in echipa... macar patronul si presedintele sunt olteni...si Ciurea...Lung..am auzit ca vine si Geolgau... fac un pariu cu oricine ca daca luam campionatul ,de la Rednic pana la Bastina..toti vor fi purtati pe brate! Cred ca si Pacala se va pupa cu EDMOND_ :)

cipi13
29th July 2004, 17:06
Asta mi-ar place si mie....:)

Blue
31st July 2004, 05:15
Cred ca lotul este mai bun ca anul trecut.Macar pe hartie putem sa ne batem la titlu si prin comparatie cu loturile celor trei bucurestene nu sintem cu nimic mai prejos.Ramane de vazut daca de pe hartie in practica , lucrurile se potrivesc.
Lotul pe care l-au anuntat ei este numeros si valoros, sint nu mai putin de 11 noi achizitii , o intreaga echipa.
Numai ca nici in ceasul 12-lea n-au totul rezolvat, Njock colinda Europa iar transferul lui L.Dobre nu este inca finalizat. Daca raman toti, cred ca putem emite pretentii la titlu.
Deci lotul se prezinta astfel, prima numar este numarul de pe tricou iar al doilea reprezinta varsta. Vad ca pe situl onlinesport nu e scris corect lotul

1. Adnan Guso 28
2. Alin Vigariu 23
3. Milan Jovanovic 21 (FC Vaslui)
4. Marius Iordache 25
5. Madalin Murgan 21
6. Corneliu Papura 30
7. Jeremie Njock 24
8. Claudiu Tudor 19
9. Monteiro Rubenilson 31 (Extremadura-Spania)
10. Ionel Gane 32 (Grasshoppers Zurich-Elvetia)
11. Csaba Borbely 24
12. Nicusor Banica 20
13. Ovidiu Hoban 22 (FK Clausen-Germania III)
14. Sorin Frunza 26 (FC Vaslui)
15. Bogdan Buhus 25 ( Jiul Petrosani)
16. Ovidiu Stoianof 19
17. Cosmin Moti 19
18. Ionut Lutu 28
19. Mihaita Plesan 21
20. Zeno Bundea 26
21. Mircea Ilie 27 (Otelul Galati)
22. Mihai Tataru 25
23. Laurentiu Preda 22
24. Mongu-Nkoy Bonsey 23 (Mouscron-Belgia)
25. Mariko Daouda 22
26. Lucian Dobre 26 (Petrolul Ploiesti)
27. Romeo Paduret 29 (Steaua Bucuresti)
28. Eugen Bastina 31 (Zimbrul Chisinau-Moldova)

cei doi boldati inca au probleme.
Sa vedem ce o fi. la cate achizitii s-au facut ar trebui totusi sa se vada.

Blue
31st July 2004, 05:57
sau pe posturi:

-Guso, banica, Tataru

-L.Dobre,Daouda,Papura,Jovanovici
Buhus,Murgan, Moti, M.Iordache

-Bundea,Paduret,Plesan,Frunza
Vigariu,Bastina,Stoianof,Mongu
Cl.Tudor,........,Hoban,L.Preda

-Gane, Rubenilson
Lutu,Njock
M.Ilie, Borbely

ady_azzuro
31st July 2004, 17:33
Bugetul mi se pare mic pt o echipa cu numele Universitatii....34 miliarde lei...al 14 lea buget din divizia A.... :(

cipi13
2nd August 2004, 10:57
Daca nu sint sponsori puternici....

EDMOND_
2nd August 2004, 12:36
Bugetele anuntate in prosport sunt niste aiureli dupa parerea mea....Craiova nu are cum s afie pe 14 la acest capitol......pai uitati-va ca majoritatea echipelor au probleme mari financiare... contractele jucatorilor de la Universitatea sunt destul de apropiate de cele ale jucatorilor celor trei echipe bucurestene care emit pretentii al titlu....si sunt platite la zi... chiar aiureli...Prosportul o vrea sa ne convinga ca am ajuns in Romania la faza in care se stie clar ce buget are fiecare echipa si ca bani negri nu mai circula sub nici o forma....Poate redactorii aia traiesc undeva in viitor...prin 2015....