PDA

View Full Version : CM rugby 2007 - FINALA : ANGLIA - AFRICA DE SUD



delaparis
14th October 2007, 23:46
Stade de France , 20 octombrie , ora 20.45 ,

ANGLIA - AFRICA DE SUD

discutii aici ...

Dragos G.
14th October 2007, 23:50
Nu cred ca se pune problema campioanei.

Am semne de intrebare in ceea ce priveste locul 3

georg40
15th October 2007, 00:13
Daca as vrea sa complic intrebarea as zice ca este un meci intre profesor si elev ! Iar daca am fi la scoala,unde profesorul are mereu dreptate (chiar si cand nu are !) ar insemna ca ...
Dar lucrurile nu sunt scolastice ci rugbi pur , intre o echipa care practica acest joc dupa toate regulile artei, Webb Ellis putand fi mandru pentru ce a lasat ca mostenire. Elevii, adica Africa de Sud au slefuit jocul pana la perfectiune,eu zic ca in lume doar All Blacks se prezinta mai bine, de unde si concluzia logica pentru deznodamantul aceastei finale: Africa de Sud !
Si inca ceva: sudafricanii formeaza o adevarata echipa de turneu si nu cred sa se innece ca ...stiti voi cine ! Noapte Buna !

delaparis
15th October 2007, 00:18
Anglia joaca cel mai bun rugby in acest moment ... Anglia nu renunta niciodata .... Anglia castiga ca de obicei !!!
Anglia este stapanul acestui sport !!!

georg40
15th October 2007, 00:21
Anglia joaca cel mai bun rugby in acest moment ... Anglia nu renunta niciodata .... Anglia castiga ca de obicei !!!
Anglia este stapanul acestui sport !!!


Stapanul ? Cu siguranta. Dar nu si campioana !

sasol
15th October 2007, 00:37
Oare cu ce se poate compara rugby-ul sud-african? Sa fie du Randt, du Preez,Smit,Montgomery & co. fatete ale unui diamant de 15 carate exportat de la Pretoria la Paris sau parti ale unui urias ochi compus ale unei insecte carnivore ce-si asteapta prada..: vezi Habana cum l-a pandit pe sarmanul Hernandez si i-a inhatat balonul...Sper sa castige Sudul. Go Boks!

sasol
15th October 2007, 00:51
Am vzt clipuri promotionale ale catorva echipe din Europa...trase de par: traditie, etc.Fara sa fiu fin cunoscator in rugby, am intrevazut campioana doar din mesajul puternic al celui sud-african.Sper sa fie asa. Ziceti si voi!

http://www.youtube.com/watch?v=nPjRSRosDr8

dardar_3
15th October 2007, 01:23
Africa de Sud va fi campioana:great:

ReD_Devil
15th October 2007, 09:02
cred ca va fi finala lui Johnny 'The Golden Boy' Wilkinson :yeah: :ok:

nicu const
15th October 2007, 10:14
Stapanul ? Cu siguranta. Dar nu si campioana !

Ba exact asta e! Daca nu stiai este chiar caMpioana Si asa va ramane!

Elphax
15th October 2007, 11:58
castiga englezii, sa ramana trofeul in Europa si sa se oftice si mai tare francezii :D

Bronco
15th October 2007, 11:58
Cred ca Africa de Sud va fi noua campioana...sunt puternici, si dk vor juca inteligent, asa cum au facut-o pe tot parcursul turneului...sper sa se incoroneze..:ok:

nicu const
15th October 2007, 12:49
Am vzt clipuri promotionale ale catorva echipe din Europa...trase de par: traditie, etc.Fara sa fiu fin cunoscator in rugby, am intrevazut campioana doar din mesajul puternic al celui sud-african.Sper sa fie asa. Ziceti si voi!

http://www.youtube.com/watch?v=nPjRSRosDr8

Am vazut si eu clipul. Mi se pare de prost gust!

Si mai e si gluma aia de la sfarsit: cica o natiune!:D Ce natiune! Aia nu vor fi o natiune niciodata!

UndertakerRulez
15th October 2007, 13:32
Sper ca preferata mea Africa de Sud:ok: sa iasa campioana.Merg pe mana unui eseu la lui Brian Habana.Care sper ca ii va ului pe englezi cu viteza lui incredibila si pe executiile superbe ale lui Percy Montgomery.:great:

Gontel
15th October 2007, 15:12
Daca joaca ceea ce joaca de obicei, RSA nu are cum sa rateze titlul. Sper ca Springboks sa evolueze inteligent si sa nu le ofere prea multe penalitati englezilor (Jonny "the golden boy" atat asteapta).
Finala pare a se rezuma la 2 dueluri: cele doua pachete de inaintare (se stie ca sud-africanii sunt maestri la capitolul mol) si cei doi transformeuri: Montgomery si Wilkinson.

Deci...go Springboks!!!

sasol
15th October 2007, 22:07
Am vazut si eu clipul. Mi se pare de prost gust!

Si mai e si gluma aia de la sfarsit: cica o natiune!:D Ce natiune! Aia nu vor fi o natiune niciodata!





Daca consideram ca o natiune puternica e propagata in lume prin ambasadori de elita, iar sportul reprezinta un bun ambasador si rugby-ul e un sport la care te-ai afiliat cred ca te-ai contrazis singur.Poti sta linistit sa lecturezi Titulescu si sa bei bere "Stejar"....eventual stinge-o cu Coca Cola. Clipul acela exact asta facea: ii investea cu titlul de ambasadori pe Springboks..restul e imagine...

delaparis
15th October 2007, 22:34
Eu sunt de partea Angliei cu inima si mai ales din solidaritate europeana :D

Dar daca judec cinstit pot spune ca RSA a conjugat tot ce se poate mai bine in aceasta competitie. Pragmatismul echipelor din Europa gen Anglia, Scotia si chiar Franta in ultimele doua meciuri , pragmatism tradus prin un joc accentuat pe linia 1 si 2 cu recuperari si joc lung la picior , cu atentie la orice moment esential in meci gen lovituri de pedeapsa sau tuse la 10 metri etc ... si au produs explozia si viteza echipelor din Pacific gen Fiji, Tonga, Samoa plus "capitanii" All Blacks :ok:

RSA joaca un rugby total !!!

Anglia joaca un rugby exact si bazat pe o schema tactica simpla punand in valoare calitatile lui Wilkinson ... in plus sunt in forma maxima fata de RSA care ii simt un pic blazati :rolleyes:

Daca meciul se joaca deschis atunci RSA vor defila , daca englezii reusesc sa faca ce au facut francezii cu NZ atunci Anglia e campioana pentru a doua oara consecutiv

sasol
15th October 2007, 23:46
Va fi un meci tare fain,cred...O goana teribila a SA dupa eseuri care sa le dea avans linistitor in fata Angliei, care va cauta cu infrigurare cel putin jumatatea adversa ca sa puna balonul in gheata lui Wilkinson....Sau mai stii de unde sare iepurele? Jason Robinson?? Am vazut o faza in care Wilkinson renunta subit la transformarea penalitatii si ridica balonul in terenul de tinta al Tonga si Sackey culca magistral...cel mai tare eseu, zic!....Go Boks!

nicu const
16th October 2007, 09:52
Daca consideram ca o natiune puternica e propagata in lume prin ambasadori de elita, iar sportul reprezinta un bun ambasador si rugby-ul e un sport la care te-ai afiliat cred ca te-ai contrazis singur.Poti sta linistit sa lecturezi Titulescu si sa bei bere "Stejar"....eventual stinge-o cu Coca Cola. Clipul acela exact asta facea: ii investea cu titlul de ambasadori pe Springboks..restul e imagine...

Cand am zis ca nu pot fi o natiune m-am gandit la istoria lor si la ce se intampla acum acolo! Nu m-am luat dupa un clip ca tine!

Sorin Blaj
16th October 2007, 13:19
Singura sansa a Angliei in fata Africii de Sud se numeste Wilkinson.

georg40
16th October 2007, 16:37
Dar Montgomerry si Habana sunt doi ! Si inca ce doi !

Sorin Blaj
16th October 2007, 17:47
Corect, dar Anglia nu va face greselile argentinienilor in aparare.

rob_din
16th October 2007, 17:59
Toate calculele hartiei arata o victorie usoara pentru RSA, dar tare mi-e frica ca din nou nu echipa mai buna va castiga.
Eu consider un dezastru pentru rugby o noua victorie a Angliei, un fel de dubla a Italiei la CM de fotbal.

Sorin Blaj
16th October 2007, 18:22
Anglia nu va oferi spatii sud africanilor.

georg40
16th October 2007, 19:15
Africa de Sud este capabila sa castige acest meci,si sunt convins ca o va face.

ReD_Devil
16th October 2007, 19:45
Dar Montgomerry si Habana sunt doi ! Si inca ce doi !

dar la anglia mai e si un robinson :drak:....

delaparis
16th October 2007, 20:48
O sa fie un meci frumos presimt ...
Rivalitatea intre cele doua echipe nu va lasa loc la prea multa tactica deci repede vom avea o lupta crancena in care fiecare va juca la maxim calitatile pe care le poseda.

Nelson Mandela a declinat invitatia echipei tarii sale si nu va fi prezent la meci deoarece la 89 de ani suporta dificil o deplasare importanta.
Moment de exceptie in 1995 cand RSA a castigat CM in Africa de Sud cu Mandela presedinte, John Smit i-a oferit tricoul sau la sfarsitul meciului, tricou care purta nr 2 :rolleyes:

delaparis
18th October 2007, 18:27
ANGLIA:
1 Andrew Sheridan
2 Mark Regan
3 Phil Vickery (c)
4 Simon Shaw
5 Ben Kay
6 Martin Corry
7 Lewis Moody
8 Nick Easter
9 Andy Gomarsall
10 Jonny Wilkinson
11 Mark Cueto
12 Mike Catt
13 Mathew Tait
14 Paul Sackey
15 Jason Robinson

rezerve:
16 George Chuter
17 Matt Stevens
18 Lawrence Dallaglio
19 Joe Worsley
20 Peter Richards
21 Toby Flood
22 Dan Hipkiss


AFRICA DE SUD:
1 Os du Randt
2 John Smit (c)
3 CJ van der Linde
4 Bakkies Botha
5 Victor Matfield
6 Schalk Burger
7 Juan Smith
8 Danie Rossouw
9 Fourie du Preez
10 Butch James
11 Bryan Habana
12 Francois Steyn
13 Jaque Fourie
14 JP Pietersen
15 Percy Montgomery

rezerve:
16 Bismarck du Plessis
17 Jannie du Plessis
18 Johannes Muller
19 Wickus van Heerden
20 Ruan Pienaar
21 Andre Pretorius
22 Wynand Olivier

delaparis
20th October 2007, 21:00
Am dat o tura azi dupa amiaza prin Paris , am intalnit suporteri englezi (foarte multi veniti azi ) am baut o bere cu unii discutand un pic despre sansele Angliei etc ...
Sunt uimit de optimismul lor in legatura cu rezultatul final indiferent de statistica sau valoarea jucatorilor.

Sa vedem asa :
La englezi avem doi jucatori exceptionali : Wilkinson si Robinson

La RSA sunt trei : Montgomery, Steyn si Habana

meciuri intre cele doua echipe: 29
victorii Anglia : 12
victorii RSA: 16
egal: 1


Ultimile intalniri:

14/09/2007 Anglia 0 - 36 RSA , Stade de France, St Denis
02/06/2007 RSA 55 - 22 Anglia, Loftus Versfeld, Pretoria
26/05/2007 RSA 58 - 10 Anglia , Vodacom Park, Bloemfontein
25/11/2006 Anglia 14 - 25 RSA, Twickenham, London
18/11/2006 Anglia 23 - 21 RSA, Twickenham, London

Lordul
20th October 2007, 21:05
in mod normal castiga Africa de Sud dar mai e loc de surprize

georg40
20th October 2007, 21:07
Nu cred ca va fi un meci frumos, inclin sa cred ca va fi un meci aspru, prudent disputat, cu multe tuse si gramezi ordonate.
Cred ca echipa care va inscrie prima incercare va si castiga.
Sansele .dupa parerea mea sunt 80 % SAF si 20 % ENG.

rob_din
20th October 2007, 21:37
Dau si eu un pronostic : castiga RSA la 20 de puncte diferenta

ReD_Devil
20th October 2007, 21:37
Sa vedem asa :
La englezi avem doi jucatori exceptionali : Wilkinson si Robinson

La RSA sunt trei : Montgomery, Steyn si Habana

sa nu-l uitam si pe Phil Vickery :ok:
abia astept sa inceapa meciul :D
COME ON ENGLAND !!!

delaparis
20th October 2007, 21:47
prevad o surpriza ... ma rog ... pentru unii dintre noi :D

Englezii sunt prezenti in momentele importante si nu lasa nimic. Au avut un parcurs demn de campioana mondiala , cu un inceput haotic si au urcat in regim pe masura ce competitia a avansat iar azi sunt la nivelul lor maxim.
Au curaj, elan, sustinere la suporteri englezi si francezi etc ...
Pe de alta parte recunosc RSA ca favorita teoretic deoarece au produs un rugby aproape de perfectiune desi in ultimele doua meciuri i-am simtit un pic blazati sau mai bine zis detasati de eveniment.

@georg40: va fi un meci frumos ... vei vedea :ok:

rob_din
20th October 2007, 22:49
Slab meci, cum era de asteptat de altfel.

ReD_Devil
20th October 2007, 22:54
meciul e f bun...:confused: se joaca tactic "perfect",cel putin anglia :Dpacat doar ca nu i-a reusit dropul lui wilkinson...oricum ca si cu franta...sper ca a 2-a repriza sa-si revina si sa aduca Angliei al 2-lea titlu mondial :no1

delaparis
20th October 2007, 23:00
rob_din : depinde din ce punct de vederea ...

Eu vad o confruntare din punct de vedere fizic de top ..; francezii sau orice alta echipa ar fi fost rupta dupa o juma' de ora.
Este o adevarata batalie de gladiatori. Englezii sunt tari in prima linie dar africanii sunt tari in toate celelalte capitole ...

Anglia are eseu acum dar arbitrul a anulat ... :mda: merita discutat !!!

oricum Anglia tine bine in fata masinii de rugby numita RSA :D

delaparis
20th October 2007, 23:09
Montgomery este si el o masina de marcat ...
12-6 min 50 pentru RSA ...

Robinson out , deci Anglia joaca cu handicap.

Trebuie un eseu pentru englezi , altfel s-a terminat.

yakshaver
20th October 2007, 23:18
meciul e f bun...:confused: se joaca tactic "perfect",cel putin anglia :Dpacat doar ca nu i-a reusit dropul lui wilkinson...oricum ca si cu franta...sper ca a 2-a repriza sa-si revina si sa aduca Angliei al 2-lea titlu mondial :no1

E un meci intens, demn de miza existenta... Dar foarte bun???!! Gimme a break! Un meci slab. Intens, dar slab. Cum era de altfel de asteptat, intre aceste doua echipe.

Poate ca in ultimul sfert de ora sa vedem si noi ceva rugby... Dar sperantele sunt mici din partea mea.

delaparis
20th October 2007, 23:27
Steyn o sa fie cel mai bun jucator din lume in urmatorii ani !!!

Anglia nu prea mai stie ce sa faca ... a intrat Dallaglio , ultima sansa pentru ei ... un fel de Chabal :D

delaparis
20th October 2007, 23:33
Anglia trebuie sa marcheze 3 puncte plus un eseu transformat ..; Wilkinson inteligent a incercat un drop si va incerca inca ... mare jucator :ok:

delaparis
20th October 2007, 23:45
RSA campioana mondiala !!!

formidabila echipa ... rugby perfect .... au dominat aceasta competitie din primul minut pana la sfarsit :ok:

bravo :yeah:

rob_din
20th October 2007, 23:45
Ce se mai poate sopune? Din pacate echipele spectacol au fost eliminate in sferturi
Tare mi-e frica ca datorita acestor eliminari o sa inceapa si NZL si AUS sa joace din ce in ce mai tacticizat

rob_din
20th October 2007, 23:47
RSA campioana mondiala !!!

formidabila echipa ... rugby perfect .... au dominat aceasta competitie din primul minut pana la sfarsit :ok:

bravo :yeah:

Rugbyul perfect cuprinde si eseul. Auzi m-au dezamagit complet sud-aficanii.

georg40
20th October 2007, 23:53
Africa de Sud 15-6 impotriva Angliei este noua si meritata echipa campioana mondiala.
Am vazut un joc fragmentat, cu o abundenta de lovituri de picior, echipele incercand sa joaca la siguranta. Asa cum am prevazut a fost un joc inchis, distructiv, de aparare.Anglia, sub presiunea scorului si a timpului, a incercat mai mult dar fara folos. Eseul englez a fost anulat pe drept , jucatorul in cauza a fost cu picioarele inafara terenului,s-a vazut clar.
A castigat echipa care a beneficiat de mai multe lovituri de pedeapsa, englezii gresind mai mult in gramezile deschise.

Cade cortina peste o competitie de succes care a facut o buna propaganda rugbiului.

Pe mine m-a impresionat progresul facut de unele echipe, in special cele din Oceania: Samoa,Tonga,Fiji, ca si echipa Georgiei, o adevarata surpriza.

In acelasi timp m-a nemultumit profund nivelul scazut al rugbiului romanesc care bate practic pasul pe loc fiind poate chiar mai slab si putin competitiv ca si cu 25 de ani in urma...

rob_din
20th October 2007, 23:53
Anglia are eseu acum dar arbitrul a anulat ... :mda: merita discutat !!!

:D

Nu stiu daca merita discutat sau nu, oricum IRB-ul e de felicitat pentru ca a introdus proba video in rugby. Alte federatii sunt mult mai inchise la minte in aceasta privinta

yakshaver
21st October 2007, 00:01
RSA campioana mondiala !!!

formidabila echipa ... rugby perfect .... au dominat aceasta competitie din primul minut pana la sfarsit :ok:

bravo :yeah:

Cea mai buna echipa la final. Dar sa nu uitam ca erau de abia s-au descurcat in doua meciuri, si chiar si cu Samoa la inceput au fost ajutati imens de arbitru.

In acest campionat, Argentina a aratat cel mai mult, cu toate ca au "inghetat" in semifinala cu SA.

Imi pare bine ca o echipa din emisfera sudica castiga din nou, restaurand astfel ordinea naturala a lucrurilor.

Vom vedea si urmatorii patru ani de rugby dominati din nou de All Blacks, care in urmatorul Tri-Nations o sa-i bata din nou la fundu' gol pe noi campioni mondiali. Intrebarea de 1 milion de dolari privitoare la campionatul mondial viitor este: va reusi Noua Zeelanda sa se impuna in fine pe teren propriu in 2011? Sau este acest blestem vesnic?

delaparis
21st October 2007, 00:16
Cea mai buna echipa la final. Dar sa nu uitam ca erau de abia s-au descurcat in doua meciuri, si chiar si cu Samoa la inceput au fost ajutati imens de arbitru.

RSA - Samoa : 59-7 ... :groggy:
http://fr.rugbyworldcup.com/home/fixtures/round=104/match=10078/report.html

nu prea inteleg ce spui aici ...

RSA a dominat aceasta competitie fara sa fiaca spectacol , desi a jucat meciuri in care spectacolul a fost prezent ... vezi meciuri cu Tonga sau Fiji ...

RSA a fost cea mai buna echipa ... nu s-a vazut clar deoarece a jucat meciuri stranse cu echipe de top , dar se poate deduce usor prin rezultate :ok:

yakshaver
21st October 2007, 00:20
RSA - Samoa : 59-7 ... :groggy:
http://fr.rugbyworldcup.com/home/fixtures/round=104/match=10078/report.html

nu prea inteleg ce spui aici ...

RSA a dominat aceasta competitie fara sa fiaca spectacol , desi a jucat meciuri in care spectacolul a fost prezent ... vezi meciuri cu Tonga sau Fiji ...

RSA a fost cea mai buna echipa ... nu s-a vazut clar deoarece a jucat meciuri stranse cu echipe de top , dar se poate deduce usor prin rezultate :ok:


Sorry, ma refeream la Tonga - SA...

Bineinteles ca campioana mondiala e cea mai buna echipa de la campionatul mondial.
Da n-au stralucit nici ei, decat in fata unei Argentine care a ighetat si a jucat crispat.

delaparis
21st October 2007, 00:26
yak , RSA nu a stralucit dar a demonstrat ca sunt cei mai tari ..; ce sa mai comentam aici ?

Probabil ca nu au avut ocazia sa se intalneasca cu NZ sau Australia dar au decimat pe toti cei care pretindeau ca sunt mai buni decat adversarii lor abonati :D
Au batut tot ce se putea si pe toti care au batut pe ceilalti ... deci ?

sasol
21st October 2007, 03:18
D-aia e frumos rugby-ul : Anglia a castigat in Australia, Africa de Sud in Franta...iar Franta cred ca o sa castige in Noua Zeelanda(daca campionatul era in Scotia poate avea cupa acum).Extraordinare echipele astea care reusesc sa se impuna pe teren strain,departe de casa.
Ce a facut Springboks in seara asta..., doar a semnat e primire pentru Cupa.Au avut o echipa formidabila cu toate compartimentele blindate, fara scapari, fara greseli, in seara asa au mizat pe cea mai tare zona: tusa. Jocul a fost ciudat , ambii antrenori au apelat la psihologia inversa...Va asteptati la joc in tusa si lovituri "a la Wilkinson"? si-a zis Ashton...: ei bine jucam cu patrunderi ale lui Tait si la mana...La fel si White "a imprumutat" jocul englezilor si i-a batut cu armele lor : tuse, pachetul de inaintare si lovituri libere.Va spun, din start am vazut ca baietii astia din sud au venit hotarati sa ia cupa! E ca si cu balonul rotund: Portugalia , Olanda, Argentina joaca spectaculos dar castiga Germania.Bravo Africa de Sud , va iubesc!

sasol
21st October 2007, 03:57
Daca acest meci ar fi fost finala mica, am fi vazut si spectacol din partea SA.In meciul asta s-a depus efort cat pentru 3. Il vad frumos prin prisma inclestarii celor doi colosi, cupa nu putea fi castigata la impresia artistica.Daca englezii care au inventat acest sport, asa joaca, de ce sa il schimbi?Nu trebuie decat sa-l perfectionezi, asa cum au facut Springboks..Cei care au dat 2, 3 mii de euro azi pe un bilet si-au ocupat locurile in stadion si nu cred ca se asteptau la "triplu axel" sau ""rittberger".
Am impresia ca pana si All Blacks vor face schimbari la nivelul viziunii de joc dupa campionatul asta..e totusi un sport de angajament si sacrificiu...nu prea tine cu handbalul.
Pentru mine e clar ca am asistat la o competitie in direct si nu la un show televizat organizat pentru consumatori de margarina, de aceea am fost martor la triumful competentei, seriozitatii si pragmatismului unei echipe care a reusit sa-si invinga toti oponentii...Felicitari Africa de Sud!!!

miril
21st October 2007, 09:02
Steyn si Montogomery, excelenti. Corect, la faza cu psihologia inversa. Echipa (mai) completa a castigat.

resita
21st October 2007, 10:08
unde a disparut spectacolul din rugby.
acum 5-6 ani era o adevarata placere sa te uiti la un meci de rugby dar din pacate in ultimul timp spectacolul a trecut pe locul 2.

Dani3l
21st October 2007, 10:54
Plictisitor meci...mai palpitant a fost semifinala de la snooker ,fu vs greene!:D Finala de aseara n-a fost un meci de rugby...ci, "kick and run" in cel mai pur stil!:rosu: Am irosit 2 ore din timpul meu..asta e...

Patriots
21st October 2007, 11:08
Plictisitor meci...mai palpitant a fost semifinala de la snooker ,fu vs greene!:D Finala de aseara n-a fost un meci de rugby...ci, "kick and run" in cel mai pur stil!:rosu: Am irosit 2 ore din timpul meu..asta e...

Pai era de asteptat ca echipele nu vor risca prea mult , mai ales ca o greseala ii putea costa titlul.Nu ai vazut ca s-a incercat pe trei sferturi , dar nu a iesit mai nimic , datorita apararilor care au facut un meci incredibi.Era mai interesanta o finala RSA - Franta sau RSA - NZ

Dani3l
21st October 2007, 11:13
Cea mai buna echipa de la Campionatul Mondial,Argentina a terminat pe 3..:happy Oricum,degeaba se foloseste "arbitrul tv",tot nu se evita greselile de arbitraj...vezi pasa inainte a frantei, eseul de aseara...

Patriots
21st October 2007, 11:53
Cea mai buna echipa de la Campionatul Mondial,Argentina a terminat pe 3..:happy Oricum,degeaba se foloseste "arbitrul tv",tot nu se evita greselile de arbitraj...vezi pasa inainte a frantei, eseul de aseara...

Daca era cea mai buna de ce nu a ajuns in finala?I-au furat arbitrii si pe ei ? Hai sa fim seriosi.Iar eseul care l-au dat englezii aseara mi s-a parut anulat pe drept.

resita
21st October 2007, 11:57
Iar eseul care l-au dat englezii aseara mi s-a parut anulat pe drept.

hai sa fim seriosi, a fost eseu
parerea mea este ca Anglia nu a meritat sa ajunga pana in finala.
victorie meritata a echipei africane

Patriots
21st October 2007, 12:10
hai sa fim seriosi, a fost eseu
parerea mea este ca Anglia nu a meritat sa ajunga pana in finala.
victorie meritata a echipei africane

Mie unul mi s-a parut ca a atins linia inainte sa "culce" mingea in terenul de tinta al africanilor.Cum ai zis si tu , Anglia nu merita sa ajunga pana aici.

Gontel
21st October 2007, 18:12
Africa de SUd este o campioana mondiala merituoasa. Poate nu a jucat foarte spectaculos, dar a practicat cel mai bun rugby dintre toate echipele de la acest Mondial. S-a vazut de-a lungul competitiei ca au fost cei mai buni.
Cat despre acel eseu anulat, decizia a fost corecta. Se vede clar cum Cueto atinge cu piciorul linia cu cateva fractiuni de secunda inaite sa culce balonul.

JJ
22nd October 2007, 00:06
A castigat echipa mai buna. Finala destul de urata, cum de altfel a cam fost jocul celor 4 semifinaliste. De, echipele care jucau frumos (Noua Zeelanda si Fiji) au iesit in sferturi...