PDA

View Full Version : Analize Video - Roger Federer



DJ Klaus
14th October 2007, 09:26
Acest thread nu va fi unicat ci se vrea a fi un serial in care vom putea comenta, pe baza unor imagini, lovituri ale unor mari jucatori. Vom despica fiecare secventa in patru sau mai multe fire (dupa caz) pt a ne lamuri oarecum ce fac acesti extraterestri de joaca tenis asa de bine dar vom arata si unde o dau in bara.

Linkul urmator se refera la forehandul lui Federer in slow-motion , forehand despre care eu am spus odata ca este neconventional dar nu incorect. Atunci au sarit pe mine cativa si tot n-am apucat sa va spun parerea mea despre acest forehand. Am sa prelungesc suspansul si am sa va las pe voi sa comentati intai. Nu va fi luat nimeni in ras indiferent de pererea pe care si-o sustine cu conditia sa nu scrieti doar ca sa mai creste-ti un post. Cu totii ne dorim o dicutie constructiva si e bine sa luam ce e mai bun dintr-un post si sa adaungam ceva bun peste acea postare (in speranta ca va exista ceva bun)

Iata link-ul: http://youtube.com/watch?v=b8f2dPzVWnU

@optimistul: fetele mele au fost nevoite sa abandoneze turneul in sferturi (neinvinse), practic eu le-am retras pt ca am obtinut 2 Wild-carduri pt ele la un concurs national saptamana viitoare si au nevoie de antrenament pe hard nu pe zgura cum jucasera initial la acel turneu mic.

printulmiskin
14th October 2007, 16:14
As incepe prin a spune ca lipseste din aceasta secventa partea de pregatire a loviturii,partea in care trunchiul se roteste unitar ,cu racheta tinuta cu capul in sus cu mina stinga...Aceasta este una din punctele de referinta ale forehandului modern..De remarcat pozitia deschisa a picioarelor in aceasta secventa,si locul de contact in fata corpului,Federer lovind cu mina dreapta aproape intinsa,insa cu incheietura indoita spre inapoi,asigurind astfel venirea spre minge cu minerul rachetei in directia mingiei,aceasta fiind un alt pct de referinta al loviturilor moderne(si pe forehand,si pe rever)..Mai este de remarcat felul special in care Federer priveste mingea in momentul contactului,el fiind unul din foarte putinii care reusesc sa faca asta.De ce este asta foarte important:pt ca daca ochii sai sint atintiti in zona de contact in timpul cit si imediat dupa ce contactul are loc,si mintea lui se afla sigur acolo..Daca nivelul de concentrare este maxim in momentul contactului,care este cea mai importanta parte a unei lovituri,atunci calitatea acelei lovituri este maxima..Mai este de asemenea de urmarit felul in care Federer termina lovitura,cu cotul in fata corpului spre directia in care a trimis mingea ,iar racheta ii invaluie umarul sting...

Optimistul
14th October 2007, 20:51
E intr-adevar o lovitura neconventionala tocmai talentului acestui mare jucator . Antrenorul lui a pus baza acestei lovituri in juniorat iar restul ,asa cum se intampla de obicei, detaliilor au fost adaugate de codul sau genetic ...Si au fost adaugate atat de multe detalii ...incat nu stiu cine-l poate imita ,de aceea eu nu cred ca e bine sa fie recomandata spre asimilare aceasta lovitura de nici-o scoala de tenis.

@ Klaus : nu-i cam dur pt. fetele tale sa joace la nationale, avand in vedere ca e doar al doilea lor concurs ? Oricum succes !

printulmiskin
14th October 2007, 21:54
Cind a venit Borg cu reverul sau cu 2 miini,tot asa s-a spus:vai,ce lovitura neconventionala!Si n-au trecut decit citiva ani ca urmatoarea generatie deja lovea ca el reverul...As fi tare curios sa aflu citeva din acele elemente asa de neimitat,si o spun fara nici o urma de ironie..

DJ Klaus
16th October 2007, 08:01
Ce ma surprinde pe mine cel mai mult la Federer este bratul perfect intins de cele mai multe ori. Si aici nu ma refer la incheietura ci ma refer la cotul perfect indoit, mingea fiind ddeparte de corp. In aceste conditii date lovitura n-ar trebui sa aiba precizie mai deloc. Cum de altfel n-ar trebui sa aiba nici putere.
Ce se intampla insa este faptul ca Federer nu-si foloseste picioarele deloc pt a genera putere ci doar rotirea corpului insotita de o desprindere totala de la pamant. Daca puneti pauza la secunda 8 a clipului veti vedea ca tot corpul este in aer iar cotul intins. Controlul loviturii vine insa din "time-ing"-ul perfect dintre saritura , rasucirea trupului si impingerea umarului in fata. Practic umarul trage bratul dupa el si ghideaza practic lovitura. Personal am incercat aceasta lovitura iar daca toate aceste elemente sunt coordonate perfect iese o lovitura puternica si precisa. Dar este extrem de greu sa coordonezi totul asa cum face Federer.
De aceea am spus ca este o lovitura neconventionala , din cauza cotului intins care, teoretic, n-ar trebui sa aiba nici precizie si nici forta (lovitura). De obicei antebratul controleaza precizia loviturii. Nu poti sa inveti aceasta lovitura la incepatori,intermediari si nici la copii avansati deoarece daca nu-ti coordonezi corpul cum trebuie iti rupi umarul. De aia am spus eu la inceput:incercati lovitura intai si dupa aia mai vorbim. Este extrem de dificila. Eu am inceput sa joc mai curand imitand cat pot de bine lovitura de drepta a lui Federer si va spun ca este extrem de obositoare. Reusesc sa coordonez destul de bine lovitura, puternicica, precisa, dar ma rupe de oboseala. Pe cand la Federer pare fara nici un efort.
Asa mi se pare mie... ramane de comentat oarecum. Si nu pot decat sa compar forehandul lui Federer cu un alt forehand celebru si cred ca mai bun decat a lui Federer , cel al lui Sampras
http://www.tennisplayer.net/public/famouscoach/sampras.gif


@optimistul; Nu esti primul care ma sfatuieste ca e cam devreme sa le arunc in gura lupului dar este o ocazie pt ele sa isi incerce puterile cu cei mai buni din tara. Plus ca daca castiga macar un meci acumuleaza o groaza de puncte. Si asa sunt atat de increzatoare in fortele lor de zici ca se duc sa castige concursul desi constientizeaza ca pot iesi si in primul tur. Dar ele spun ca nu au nimic de pirdut ci doar de castigat. Joi aflu cu cine joaca. Sper sa nu pice cu primii doi capi nde serie ca in rest e ok.

DJ Klaus
16th October 2007, 08:15
Uite ca tocmai am gasit un clip mai lug numai cu forehandul lui Federer
http://youtube.com/watch?v=xNPaZj4yn00

Ps: Ceea ce vreau sa adaug, cum bine a observat si printulmiskin, este privirea lui Federer care zaboveste asura mingei destul de mult si inca priveste locul unde a facut contact cu mingea chiar dupa contact. In cele din urma se uita in terenul advers. Asta as zice : INCREDIBIL. Incercati sa va uitati la minge cum face impact cu corzile rachetei voastre cand jucati voi tenis si sa vedeti ca va dor ochii si mai ai si senzatia ca dai pe langa

Optimistul
16th October 2007, 09:19
Cati dintre voi ati fost cu plugusorul ? E , tehnica de baza la pliciuitul biciului este tocmai miscarea lui Federer care incepe din umar si se finalizeaza cu mana intinsa in racheta . Ceea ce este incredibil pt. mine este controlul uimitor pe care-l are asupra mingii in conditiile in care noi invatam copii nostrii sa loveasca grupat cu ,cotul aproape de corp . Practic Federer iti da senzatia ca agata mingea de parca ar fi in defensiva ,economisand astfel pasi suplimentari si ajungand mai repede la minge ...
E clar pt. mine ca forta care vine din aceasta " pliciuire " este intr-adevar neconventionala pt. ca foloseste unele grupe musculare la o intensitate diferita de ceilalti jucatori .
Lovitura asta nu se invata , se intuieste - D-zeu i-a pus de la nastere un " cod de bare " diferit de cel al celorlalti .

printulmiskin
20th October 2007, 09:30
Cati dintre voi ati fost cu plugusorul ? E , tehnica de baza la pliciuitul biciului este tocmai miscarea lui Federer care incepe din umar si se finalizeaza cu mana intinsa in racheta . Ceea ce este incredibil pt. mine este controlul uimitor pe care-l are asupra mingii in conditiile in care noi invatam copii nostrii sa loveasca grupat cu ,cotul aproape de corp . Practic Federer iti da senzatia ca agata mingea de parca ar fi in defensiva ,economisand astfel pasi suplimentari si ajungand mai repede la minge ...
E clar pt. mine ca forta care vine din aceasta " pliciuire " este intr-adevar neconventionala pt. ca foloseste unele grupe musculare la o intensitate diferita de ceilalti jucatori .
Lovitura asta nu se invata , se intuieste - D-zeu i-a pus de la nastere un " cod de bare " diferit de cel al celorlalti .



Principiul enuntat de tine,al biciului,este cel care il folosesc TOTI jucatorii la lovitura de forehand si la serviciu..Ceea ce este un pic altfel la Federer este cotul foarte putin indoit...

DJ Klaus
23rd October 2007, 05:21
ia uitati cum explica USTA (United States Tennis Asociation- un fel de FRT al Americii) forehandul lui Federer.
E putin complicat asa fiti atenti la instructuiuni:
Click pe : www.playerdevelopment.usta.com
Apoi Click pe patratul mare cu rosu si albastru care scrie "Learn from the Pros"
Vi se va deschide o noua fereastra (pop up) cu toata libraria video.
Dupa ce dati click pe fereastra cu jucatorul dorit vi se va deschide o noua fereastra cu un Media player in coltul stang sus, explicatii scrise in dreapta si locitura pe bucati in subsolul paginii.
ATENTIE: In coltul din dreapta sus al playerului exista o sageata unde scrie "Serve". daca dati click pe acea sageata puteti vedea explicatiile video, auditive si scrise a opricarei lovituri al jucatorului respectiv. Ca sa nu mai zic ca puteti sa alegeti si vizionare slideshow cu fiecare lovitura iar daca dati click pe poza apar anumite notite interesante.

Libraria este foarte larga asa ca studiati :)

Nu le ziceti la astia de la FRT ca v-am zis de libraria asta ca pe urma se supara.

printulmiskin
23rd October 2007, 08:07
Excelent Klaus..Multumim..

adrianus
27th December 2007, 10:23
Comentariile USTA sunt inferioare celor de pe forum. Biblioteca de imagini este in schimb excelenta. Poate in 2008 ar trebui facuta o analiza pentru TOP 5.

Optimistul
27th December 2007, 23:23
Din 2006 pana acum ai inviat si tu ? De ce nu comentezi si tu tehnica din top 5 ?

adrianus
28th December 2007, 10:33
Eu sunt doar un amator. Cei care au ceva pertinent de spus nu trebuie sa astepte indemnuri. Analizele facute pe sectiunea Secretele tenisului mi s-au parut foarte bune. Repet, sunt doar un amator si nu postez doar sa ma aflu in treaba.