PDA

View Full Version : Ce se va alege de Zicu, Marica si Dinamo?



Vadim
20th January 2004, 19:45
Pleaca Zicu si Marica in Italia. Vor face fata in Serie A? Se mai poate bate Dinamo la titlu? Despre acest subiect fierbinte, scrieti aici.

gicu
20th January 2004, 19:55
Cred ca Zicu si Marica se vor descurca daca vor pleca in serie A. Timpul in care se vor integra depinde de ei, eu cred ca amandoi sunt jucatori buni care merita mai mult decat div. A.

In ceea ce priveste clubul Dinamo, o sa fie greu fara ei. Totusi, decat Zicu avea locul de titular asigurat, Marica inca nu...asa ca cel putin teoretic n-ar fi f. greu de inlocuit. Asta in cazul in care nu pleaca si altii :(
Am incredere in continuare in Andone ca vrea performanta, ceea ce nu pot spune despre conducerea clubului. Se pare ca pt. ei performanta inseamna sa castigi titluri in Ro si sa vinzi jucatori repede...sictir! :ciocan:

Vadim
20th January 2004, 20:08
Pentru ei? Vrei sa zici pentru toti. Nu e echipa in DA care sa nu faca asa. Mi s-ar parea mult mai corect si mai benefic pentru toata lumea ca echipele sa isi vanda jucatorii buni, vedetele, in vara. La noi se papa toti in iarna, iar in retur se merge pe butuci. Asta dovedeste ca jucatorii sint umflati cu pompa, nu au valoare reala. Dupa mine, nici Zicu si nici Marica nu o sa faca mare branza afara. Nu au experienta necesara.

Echipele de afara dau jucatori in iarna, dar nu pe cei de baza. Un exemplu este Edgar Davids care a plecat in Spania pentru ca nu mai avea loc in Italia.

gicu
20th January 2004, 20:16
Pentru ei? Vrei sa zici pentru toti. Nu e echipa in DA care sa nu faca asa. Mi s-ar parea mult mai corect si mai benefic pentru toata lumea ca echipele sa isi vanda jucatorii buni, vedetele, in vara. La noi se papa toti in iarna, iar in retur se merge pe butuci. Asta dovedeste ca jucatorii sint umflati cu pompa, nu au valoare reala. Dupa mine, nici Zicu si nici Marica nu o sa faca mare branza afara. Nu au experienta necesara.

Echipele de afara dau jucatori in iarna, dar nu pe cei de baza. Un exemplu este Edgar Davids care a plecat in Spania pentru ca nu mai avea loc in Italia.

Vadim, "pt. ei" pentru ca subiectul e legat de Dinamo. Nu vreau sa generalizez la orice discutie, dar ai dreptate..toti fac asa :(

Nu cred ca-i o diferenta prea mare intre vinzarea in iarna sau vara, poti sa vinzi oricand...dar nu oricum!

uti2102
20th January 2004, 22:11
Asha cum am intuit, Dinamo o sa se cam dezbine, asha cum fac de obicei. Sunt sigur 100% ca in retur vor evolua pe o panta descendenta shi daca vor termina pe 3 vor fi tare norocoshi. Eu nu-i intzeleg pe aia din conducerea dinamovista. Striga in gura mare ca fac totul pentru echipa shi ei continua sa o slabeasca la primul semn care prevesteshte o posibila performantza. HALAL CONDUCATORI! Mi-e rushine mie ca stelist de ce se intampla la Dinamo.....

Mariusmadmax
21st January 2004, 03:53
Mi-e scirba de politica lor !!!!!!!!!!!
( iei jucatori , si faci contracte "sa nu-i poti tine")

Mi-e scirba de presedintele Rapidului !!!!!!!!!
( ce mai este de zis , acest om este ciuma fotbalului romanesc - n-a bagat un leu in fotbal , dar a luat milioane de $ )

:(

Blue
21st January 2004, 04:07
de dinamo? :drak: :drak: :drak: sper ca...... praful :D :D :D

Mariusmadmax
21st January 2004, 04:18
A , de Dinamo , ei vor juca la fel si in retur , cei doi nu erau titulari .

Tudose
21st January 2004, 04:21
Eu cred ca cei doi se pot descurca bine in Italia, cu conditia sa fie seriosi. Va amintiti de Mitea? La Dinamo nu il baga nimeni in seama, iar acum joaca in Liga Campionilor.

Ayrton
21st January 2004, 09:05
Dar iti aduci aminte si de alti jucatori "mari sperante" gen Denis Serban sau Catalin Munteanu ce au plecat la varste fragede in stainatate si au ajuns sa "frece" banca de rezerve prin ligile inferioare? e drept ca aia au plecat de la Steaua si nu de la Dinamo ( :D ), insa tot romani erau, si tot tineri si fara experienta...
Zicu nu cred ca face fata in Serie A... Iar parerea mea e ca Marica nu pleaca sub nici o forma acum in iarna.

inter
21st January 2004, 09:08
Ayrton, las ca daca vin banutii, borcica si cu "comandantul" va scapa si de Marica :p

Ayrton
21st January 2004, 09:15
Stii ca asta e si parerea mea... I-as alunga cu pietre daca as putea si daca as avea pe cine pune in locul lor...

Ayrton
21st January 2004, 09:16
A, pe langa aia doi sa nu-i uitam pe Badea si cohn, ca desi stau mai in umbra la transferuri banii intra in principal in buzunarele lor.

Red Heat
21st January 2004, 09:29
Imi vine deja sa vomit de atata greata. Avem niste conducatori (daca se pot numi asa) de rahat :ciocan: . Dinamo o sa piarda multi fani daca mai continua asa. Pacat. Mare pacat.
Dupa parearea mea Zicu era cel mai important jucator dupa Petre. El era sclipirea de geniu, scanteia, pasa data cu ochii inchisi. Cred ca ne puteam lipsi de oricare alt jucator dar nu de Zicu si in orice caz nu pe banii astia. Rusine !!! :rosu:

Ce o sa faca Zicu in Italia? caci deocamdata doar el e ca si plecat. Eu cred ca se poate descurca daca i-a venit mintea la cap. Si dupa cum a evoluat in ultima vreme se pare ca e pe drumul cel bun. Daca nu, are 2 variante. Ori pateste ca Mutu, adica o sa realizeze la un moment dat ca nu se poate fara munca si o sa ajunga mare jucator (daca intre timp nu ii rupe vreun fundas piciorul). Ori o sa se piarda ca si altii care au plecat in locurile unde credeau ei ca ii asteapta cainii cu colacii in coada...

Red Heat
21st January 2004, 09:30
P.S. Pai Badea trebuie si el sa-si termine Hotelul Dorobanti, nu???

Ayrton
21st January 2004, 09:36
Da, si sa-si mai deschida un KFC sau o Pizza Hutt... Ma mir ca nu le-a deschis si la parta stadionului pana acum... ( si sa avem ce geamuri sparge cand o sa ne enerveze in retur :D )

Utilizator
21st January 2004, 09:48
Parerea mea este ca in mod cert ei vor castiga mai multi bani decat daca ar ramane in tara. Chiar daca nu se vor realiza, vor gravita cativa ani prin Europa si vor strange ceva. E greu sa rezisti la tentatia unui salariu mai bun si sa joci la un nivel mai inalt. Care dintre noi ar ramane in Romania pentru 200Euro cand ar avea o oferta din afara de, sa zicem 2000 Euro? Desi pentru ei nu prevad o evolutie rapida, nici unul dintre ei nu are tupeul si dorinta de a reusi a lui Mutu care de la Pitesti demonstrase ca poate. Ei nu pot fi titulari inca, ar fi fost bine sa mai creasca 1 an in tara, sa joace ca titulari si sa poata duce un meci pana la final. Parerea mea este ca daca pleaca acum nu vor ajunge niciodata jucatori de varf.
Dinamo va merge bine si fara ei, Marica oricum nu era titular, iar Zicu va putea fi suplinit de un jucator mai putin talentat dar cu randament mai bun. Zicu deocamdata nu poate juca un meci intreg cu randament bun. Ce ma doare este suma de transfer care este mica si din care jumatate va merge la Becali, co-proprietarul jucatorului.

vasile314tzurka
21st January 2004, 10:18
nu e vorba ca ei sa plece din vara, sau ma insel eu?

IlMILAN
21st January 2004, 10:21
Zicu are o sansa mai mare decat a avut Adi Mutu. E imprumutat la Parma.Dupa parerea mea la Parma ar putea prinde mai usor primul 11 si sa arate ce poate.La Inter i-ar fi imposibil dupa parerea mea. Dara daca aia de la Inter o sa vada ca baiatu joaca la Parma s-ar putea sa-l ia in vara in trupa lor. Cred ca asta e si planul lor. Totul depinde de Zicu. Daca e cu capul pe umeri va ajunge mare daca nu..... va juca si el cu Codrea si Nastase prin Serie B.
In ce-l priveste pe Marica aici e alta poveste. Eu il consider unul dintre cei mai valorosi atacanti.Dinamo ar face bine sa-l foloseasca cel putin pana la vara. Daca nu-l pierde in iarna sigur la vara va pleca.
Dinamo nici in ruptul capului nu vor mai avea asemnea rezultate.Asta e parerea mea.

Utilizator
21st January 2004, 10:35
Zicu s-ar putea sa plece acum, Marica in vara.
I|Milan, sunt dinamovist si I-am “scanat” pe amandoi: nici unul dintre ei (poate Marica are un plus) nu au tupeul lui Mutu, lucru necesar sa te afirmi in fotbalul puternic, unde daca nu te impui in ochi coechipierilor nu ai sanse de reusita. Plus conditia fizica, la care Zicu e un pic deficitar. Deocamdata sunt jucatori de perspectiva, pana sa confirme mai e mult.
Mitea, dat de exemplu aici, are o motivatie in plus fata de cei doi: provine dintr-o familie saraca, dorinta de reusita e mai mare decat la cei doi.

IlMILAN
21st January 2004, 10:58
Utilizator ai dreptate in ce-l priveste pe Mitea dar cred ca esti prea dur cu Zicu. Sincer sa fiu cand Calinescu a anuntat transferul lui Mutu la Inter am inceput sa rad...am zis ca e cea mai tare gluma. Becali a zis atunci ca Mutu in 3-4 ani va fi propus pentru balonul de aur. Am mai ras o data...... insa ca uite au trecut 3 ani si Mutu chiar a fost propus. Nu e un lucru de ici de colea.... Eu cred ca atat Zicu cat si Marica vor confirma.E drept ca Inter a luat si parnaie de jucatori dar repet totul depinde de Zicu. Se va vedea daca are caracter. Si Mutu a fost plin de talente si figuri dar se pare ca a trecut hopul. Nu e usor sa te trezesti la 20 de ani cu 1 mil de $ .Orice om va avea probleme.Daca nu va avea echilibru se va rata indiferent de domeniu.
Zicu calitati are altfel nu-l luau. Totul depinde de el. Noua ne este usor sa vorbim, dar hai sa facem un test... nu stiu domeniul in care lucrezi tu , cat castigi unde stai ce conditii ai acasa.... dar daca te incadrezi in patura de mijloc, adica traiesti decent , muncesti pentru bani , presupune ca vei castiga niste bani peste noapte(vezi LOTO) ce faci? itzi mai faci meseria? Nu stiu ..... totul va depinde de cultura ta, de echilibrul tau si de telul tau in viata. Eu asa vad si problema cu Zicu si restul. Ca veni vorba aici a gresit Adian Ilie....s-a accidentat si tras mata de coada caci in Spania cand ai ceva semnat e greu sa dai pe cineva afara....Uite acum are bani nu-l mai doare de salar, decat cred de ochii presei si a revenit pe teren. Eu sunt aproape sigur ca daca nu se va mai accidenta va redeveni ce a fost, bineinteles cu ajutorul lui Lucescu dar trebuie sa fie cineva care sa-ti intinda mana, mai conteaza insa si cum o apuci.

Utilizator
21st January 2004, 11:45
Nu ma refeream la caracter ci la faptul ca fotbalul modern presupune nu numai talent ci si agresivitate in sens pozitiv si conditie fizica impecabila. Zicu nu are asa ceva spre deosebire de Mutu, Zicu e mai “moale” in opinia mea. Dar sa dea Dumnezeu sa reuseasca…

Exemplul cu LOTO nu e bun, e un venit extra-job si pe mine m-ar indemna sa muncesc de placere. Asta e un ideal personal, sa nu mai lucrez sub stres permanent pentru bani (noroc cu forumul ca ma relaxez un pic). Sa realizez ceva in afaceri personale sau in domeniile care ma pasioneaza. Bineinteles daca e un castig care sa-mi permita asta. In cazul lui e o provocare continua pe un singur domeniu, fotbalul, nu cred ca are si alte preocupari.

vasile314tzurka
21st January 2004, 11:58
ar fi bine sa confirme nu numai pentru ei.

vasile314tzurka
21st January 2004, 12:51
http://www.expres.ro/sport/?news_id=143489

uti2102
21st January 2004, 16:41
A , de Dinamo , ei vor juca la fel si in retur , cei doi nu erau titulari .

Zicu era......

Vadim
21st January 2004, 17:10
Eu cred ca cei doi se pot descurca bine in Italia, cu conditia sa fie seriosi. Va amintiti de Mitea? La Dinamo nu il baga nimeni in seama, iar acum joaca in Liga Campionilor.
Mitea are un tupeu incredibil in viata de zi cu zi, care se traduce in lucruri bune pe teren.
Totusi, nu poti compara Olanda cu Italia. In Serie A mananci doping dimineata la pranz si seara. Trebuie sa faci fata si la asta, pe langa altele. Apoi, te mai intalnesti cu un Nesta, cu un Maldini, e greu sa faci fata, sint niste nume care ii iau cu fulgi cu tot pe Marica sau Zicu.

ieppy
21st January 2004, 17:15
De acord insa, au destul talent ca sa se impuna. Pana la urma totul depinde de ei daca vor reusi sau nu. Speculatiile sunt de prisos. Mutu nu a avut de la inceput tupeu de aia a si clacat la Inter. Daca Zicu nu se va realiza in 2 ani atunci nu are nici o sansa sa ajunga ceva. Daca nu ii iese atunci va fii o speranta pierduta, daca ii va iesi, cine stie cat de mult succes o sa aiba.

uti2102
21st January 2004, 21:18
Lui Zicu ii trebe o femeie zic io (cam greu sa gaseshti makedoance prin Italia...). E cam moale deocamdata...Shi cred k o sa se sperie de aia de prin Italia...In prima faza cel putzin. :p

OVIDIU GRECU
22nd January 2004, 11:24
Pentru inceput,un salut tuturor de la Timisoara ! Despre subiect acum: suntem in Romania,tara cu economia la pamant,cu o coruptie "infloritoare", cu un nivel de trai execrabil,cu asa-zisi oameni de afaceri.Avem o democratie "originala" ,o privatizare asemenea. In aceste conditii cum poate avea fotbalul o alta imagine? Cat despre Zicu si Marica,depinde de ei cum se vor adapta nu doar la fotbalul de acolo ci si la societatea occidentala.Nu va mai merge cu traditionalul " lasa ca este bine si asa", sau "lasa ca putea fi si mai rau".Depinde si de educatia primita,de caracter.Cat despre cluburile romanesti,nimic bine, ne furam unul altuia caciula,nu poate exista fotbal ( sport in general) cand nu ai economie sanatoasa,iar munca nu este apreciata.COMUNISM=HAOS=SARACIE=CORUPTIE=INGINERII FINACIARE.

uti2102
22nd January 2004, 11:45
Nu prea intzeleg nici atitudinea presei, care ii tot ridica in slavi pe Zicu shi Marica. Cik "Marica, unul dintre potentzialii mari atacantzi ai Europei....".....Rahat. Pai cand o sa citeasca asta baiatul o sa se culce pe-o ureche.....Sa speram insa ca are spirit de invingator.

vasile314tzurka
22nd January 2004, 11:50
Nu prea intzeleg nici atitudinea presei, care ii tot ridica in slavi pe Zicu shi Marica. Cik "Marica, unul dintre potentzialii mari atacantzi ai Europei....".....Rahat. Pai cand o sa citeasca asta baiatul o sa se culce pe-o ureche.....Sa speram insa ca are spirit de invingator.

mi-a placut declaratia lui andone. in zicu s-a facut "o investitie minima", iar marica mai are vreo doi ani pina sa creasca. aia cu presa nu ai de unde sa stii de unde vine spaga:)

IlMILAN
22nd January 2004, 12:13
Si daca s-a facut o investitie minima nu se putea scoate un profit mai mare? sau noi prin definitie suntem idioti? Declaratiile ca nu am avut ce face ca exista clauza aceea....cine dracu a pus clauza aia....?
Si Marica.....mare mirare daca il pastreaza Dinamo pana in vara....

Mariusmadmax
23rd January 2004, 05:04
Doi jucatori umflati de presa , cum era si Sinmartean la Bistrita etc
Bati toba cit de tare poti (presa este la fel de vinovata , ca si conducerile cluburilor si compania B&P ) , apoi le nenorocesti cariera ...
Denis , Catalin , Laurentiu , Mitea ( asta mai are timp ) etc

ieppy
23rd January 2004, 11:07
tie iti place sa crezi ca toti sunt ratati, nu? Mitea e titular la Ajax desi are 18 ani. Apropo pentru ce mai are timp? Care Laurentiu?

vasile314tzurka
23rd January 2004, 12:48
partea lui dinamo din transferul lui zicu este de 500.000 usd. restul firma becali.

uti2102
23rd January 2004, 13:37
tie iti place sa crezi ca toti sunt ratati, nu? Mitea e titular la Ajax desi are 18 ani. Apropo pentru ce mai are timp? Care Laurentiu?

ROSU!

Cristi
23rd January 2004, 17:41
Daca pleaca numai Zicu, pt Dinamo nu o sa fie nici o problema majora. Se va bate in continuare cu Steaua pt. titlu, in vreme ce Rapid nu va avea nici o sansa. Stoican a fost o pierdere INCOMPARABIL mai mare si inca nerecuperata.

Chestia cu banii intrati in "visteria clubului Dinamo" e o prostie. Dupa cum se stie, banii sunt dati acolo de cei din conducere. Asa ca tot ei ii si recupereaza cand fac un transfer. De ce s-ar obosi sa treaca suma reala in acte? Ar aparea numai complicatii inutile.

Marica nu se grabeste sa plece, sunt sigur. Nu e "flamand", asa ca probabil vrea doar glorie. Cred ca sunt sanse REALE ca el sa nu plece decat mult mai tarziu, in 2005, dar sa plece direct titular la o echipa de top. Fie ea Ajax. Conducatorii de la Dinamo au incasat bani seriosi pe Zicu, asa ca nu se grabesc nici ei sa vanda.

Oricum nu e o problema daca pleaca doar Marica SAU Niculescu. Daca pleaca amandoi va fi insa grav, pt ca Cl. Dragan sau Barcauan nu sunt de talia lor. Si oricum nu cred ca ramane Dinamo in 2 atacanti.

Cat despre succesul in serie A... Zicu si Marica sunt inca in formare ca si caractere. Un antrenor bun ii poate modela. Oricum cred ca tupeul lor va creste automat in momentul in care ajung in Serie A. Mai ales ca vor fi si luati in serios, datorita lui Mutu. Dar, pe de alta parte, l-ati caracteriza pe Zidane ca tupeist??? Mie nu mi se pare. Sau jucatori ca Munteanu sau Sabau, au fost ei tupeisti? Deci, tupeul nu e obligatoriu, ajunge si seriozitatea. Si increderea in fortele proprii.

Sabin
23rd January 2004, 21:22
Marica este prea "smecher" ca sa ajunga mare atacant. Zicu e mai serios si mai modest si cred ca va ajunge un fotbalist adevarat si va fi "creierul" natzionalei in viitorul apropiat. Marica are 18 ani si ultimul model de Mazda, desi castiga deocamdata 200 de euro pe luna. Un baietzas de bani gata nu cred ca e genul de om ambitzios si muncitor. Asta tzine de caracter si din ce se vede din atitudinea tanarului jucator care a prins vreo 2 meciuri titular la Dinamo, e departe. Sper sa ma insel...

uti2102
24th January 2004, 00:54
Bine punctat Sabin! Marica parea deja fotomodel aseara.....Ha!

ot02nic
24th January 2004, 02:53
In Primul Rand Nu Stiu Ce Se Va Alege De Dinamo Daca Continua Sa-si Vanda Acesti Minunati Copii Pe Care Singura Ii Creste Si Care Fara Sa Fi Jucat Prea Mult In Tara Valoreaza Acum Cat Intregul Lot(vezi Cazul Mitea).de Zicu, Eu Spun Ca Daca Are Putin Noroc Si Se Tine De Antrenamente Si E Serios O Sa Avem Un Alt Mutu Poate(sa De-a Domnul), Iar Despre Marica , Daca Nu Va Pleca Iarna Asta O Va Face Sigur In Vara Sa Le Arate Altora Ca Stie Fotbal Ca Ai Nostri Or Nu Vor Sa Vada Ori Nu Se Pricep Care E Mai Bun Si Care E Baiatul Lui....

Mariusmadmax
24th January 2004, 03:13
Da Ieppy , ROSU !

ieppy
24th January 2004, 13:26
Aha, Ok. L-am uitat pe Rosu. Sincer sa fiu nu ma impresionat niciodata jucatorul ala. Nici cand juca la steaua si nici atunci cand juca la nationala.

Mariusmadmax
25th January 2004, 05:06
Sincer , nici pe mine , dar pe altii - da.

Adrian
26th January 2004, 04:18
Cainii au deschis iar taraba in piata la rusi!!
Alexa la Spartak, Vlad Munteanu la Balkan Kaliningrad (divizia secunda rusa!!!!).
Sper sa ii ramana si lui Andone macar 11 jucatori pana la debutul returului, sa adune si el de-o echipa!

Sabin
26th January 2004, 04:28
E jale fratzilor cu tampitzii aia din asa zisa conducere... Or fi totzi stelisti, sau ce draq ne lucreaza in halul asta?

Mariusmadmax
26th January 2004, 04:38
Rabdare d-lor , se poate si mai rau !
Eu ziceam ca terminati pe 8 , da' cred ca va ve-ti bate la retrogradare .

Sabin
26th January 2004, 06:34
Nici in cele mai frumoase vise ale tale, americano-stelistule... :nah: :nah: Pentru Steaua, ca de obicei, multa, multa :degete: :degete:...

Adrian
27th January 2004, 02:24
Nici in cele mai frumoase vise ale tale, americano-stelistule... :nah: :nah: Pentru Steaua, ca de obicei, multa, multa :degete: :degete:...
/hello /hello /hello ce bucuros e si catelul asta!!! /hello /hello /hello
bai baiatule! e de plans, nu de ras!!

Mariusmadmax
27th January 2004, 04:17
Sabinele tata , esti baietel de desene animate .
Eu spun o realitate !
Politica de pirjolire a conducerii dinamoviste , este falimentara , inrameaza clasamentul turului !
Imi pare rau de Dinamo , sincer !
Steaua , n-ar fi fost asa mare fara Dinamo .

Sabin
29th January 2004, 02:57
Americano-stelistule, nu te excita cu vise din astea. Am fost si sunt de acord ca Dinamo are o conducere execrabila, dar asta nu inseamna ca termina pe 8... Avem in continuare sanse la titlu la fel de mari ca Steaua, asa ca mai subtzire. De desene animate suntetzi voi care cu toate eforturile ciobanului, de vreo 3 ani numai la locul 2 suntetzi abonatzi. Lasa ca asa se face, castigi multa experientza si pana la urma tre' sa vina si un trofeu (macar unul pentru cel mai bun viitor jucator terminat in Ghencea...)

Mariusmadmax
29th January 2004, 04:36
Oricum intrebarea era : Ce se va alege de Zicu , Marica si Dinamo ?
Pentru Sabin , raspund eu : PRAFU' ... :D :drak:

FatFrumos
29th January 2004, 06:53
lasa marius ca nici voi nu sinteti mai departe 2 sesoane cu acelasi antrenor si nici un titlu nu ati vazut poate poate luati ceva acum......Zicu daca trage tare poate ajunge pe urmele lui Mutu.

vasile314tzurka
29th January 2004, 08:46
http://www.expres.ro/sport/?news_id=144360

vasile314tzurka
29th January 2004, 08:49
http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z29012004&idx=49

viole(n)t
29th January 2004, 10:44
In urma cu 4-5 luni avertizam (cu un ranjet diabolic pe buze, ce-i drept) ca dinamo se transforma intr-un magazin de comercializat fotbalisti...

acum se pare ca e sezonul de reduceri :)

Mariusmadmax
30th January 2004, 02:31
La taraba , d-lor , la taraba !
Fecali ii promisese pe Zicu si Marica la Inter , mai sa fie .
Pe Miu cui l-a promis ?