PDA

View Full Version : LUCIAN BUTE la Titlu Mondial pe 19 octombrie!



FanBox
11th October 2007, 23:38
Articol astazi in GSP:

http://http://www.gsp.ro/Box/La-atac.html?a=3401/111970 (http://www.gsp.ro/Box/La-atac.html?a=3401/111970)

Pacat ca nu-l vedem si noi!

YoYoyOi
12th October 2007, 00:03
poate pana la ora meciului se face un efort si va fi transmis si la noi.

Elphax
15th October 2007, 12:07
mai putin si e meciul - sper sa-l faca praf pe loserul ala :D

Celso
17th October 2007, 20:18
sambata la 5:00 pe PROTV.....Go BUTE!:lol::yeah:

4star
19th October 2007, 15:44
Bafta pentru Lucian. Abia astept meciul..Sper din tot sufletul sa ia centura ....Merita.

YoYoyOi
20th October 2007, 06:00
slaba treaba pana in runda a patra. Daca nu il pune jos nu va castiga Bute meciul. E mai bun ala la puncte :(
hai Bute, rupe-i dintii :yeah:

YoYoyOi
20th October 2007, 06:28
e gataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa /OLE/

KO in runda 11 :yeah: :yeah: :yeah:

Elphax
20th October 2007, 06:33
CE L-A RUPT PE COLMBIAN !!!!

La facut KO, l-a tinut in colt sa nu cada jos si i-a mai dat 2 in freza :yeah::yeah::yeah::yeah:

/OLE/

YoYoyOi
20th October 2007, 06:38
superb meci. Ma bucur ca m-am trezit la ora asta ca sa-l vad.

Un adevarat erou Bute asta. Dar un luptator care stie sa si planga :ok:

Superb /hello /hello /hello

Cristian
20th October 2007, 06:46
BINE LUCIAAANNN !!!!!!!!!!!!!!!!!! Ma asteptam sa fie mai usor. /OLE/
http://img266.imageshack.us/img266/9938/image10200656tv224tj5.jpg (http://imageshack.us)
http://img149.imageshack.us/img149/3205/image10200656tv221bc5.jpg (http://imageshack.us)

Charon
20th October 2007, 07:08
MANDRU CA SUNT CONATIONAL CU UN ASEMENEA LUPTATOR!:yeah:
BRAVO LUCIAN BUTE!:no1

atisha
20th October 2007, 07:12
bravo, bravo, dar n-a aratat prea bine
ar trebui sa fie atenti ce adversari ii aleg mai departe, sa aiba vreo 3 meciuri cu boxeri mai slabuti, pentru ca mi se pare ca a ajuns prea devreme sa lupte pentru centura.
acum, ce-i drept, i-a iesit, dar prin runda a 8-a ma temeam pentru el.

ReD_Devil
20th October 2007, 08:52
BRAVO BUTE ! /OLE/

galatean de-al nostru :D:great::bere:

Cristian
20th October 2007, 09:09
Inregistrez repriza a 11-a :D Din pacate nu am sunet la TV Tuner ca astia de unde am luat compul au uitat sa bage firul de sunet in motherboard...

bada_otelul
20th October 2007, 09:39
un meci de pus in rama...de 4 ani asteptam momentul asta
barvo BUTE!

Cristian
20th October 2007, 09:40
http://www.youtube.com/watch?v=ubNDcli5pBc :yeah:

Dani3l
20th October 2007, 10:00
BINE LUCIAAANNN !!!!!!!!!!!!!!!!!! Ma asteptam sa fie mai usor. /OLE/
http://img266.imageshack.us/img266/9938/image10200656tv224tj5.jpg (http://imageshack.us)
http://img149.imageshack.us/img149/3205/image10200656tv221bc5.jpg (http://imageshack.us)

IMAGINE CU UN ADEVARAT LUPTATOR,GLADIATOR!:yeah: strica de penalul(la propriu) Obreja...:headbang::headbang:
BUTE asta are o lovitura de stanga...dinamita pura!:yeah:Mama,ce frumos ar fi daca ar putea lupta cu Mayweather!:D

mArIuSeL
20th October 2007, 10:01
Bravo Lucian...tine`o tot asa!!!

Cristian
20th October 2007, 10:30
E transmis meciul CAMPIONULUI nostru acum in reluare, uitati-va, urmeaza runda a 6-a :ok:

razwan_vs
20th October 2007, 10:33
dupa cum spuneam acuma vreo 2 ani ...bute o sa devina un mare boxer....felictari bute si la cat mai multe titluri :ok:



acolo ma uitam si yo cristi :D...

Cristian
20th October 2007, 10:39
Asta e pentru lenesi :drak:

razwan_vs
20th October 2007, 10:49
da....iar adormit pe la 2....si de unde ....sa ma mai trezesc la ora 5 :(

razwan_vs
20th October 2007, 10:54
urmeaza runda a-11-a :D....KO

Cristian
20th October 2007, 11:01
Am inregistrat :P

bada_otelul
20th October 2007, 11:03
eu am inregistrat si cu sunet nu ca tine brunetule :))

Dani3l
20th October 2007, 11:04
Intre bute si mutu se va alege sportivul roman al anului 2007.

Cristian
20th October 2007, 11:08
eu am inregistrat si cu sunet nu ca tine brunetule :))

Blondule taci ma :P

Gontel
20th October 2007, 11:24
Bravo, Lucian! Ai facut fericiti multi romani (si galateni :D), asa cum a facut si Mosu' in 2002. Ai 27 de ani si multi ani de cariera inainte. Succes!

bada_otelul
20th October 2007, 11:28
ca fapt divers,surprinzator de multe femei care nu au nicio tangenta cu sportul in general si cu boxul in special s-au trezit la 5 ca sa vada meciul.merita macar efortul asta Lucian,e un adevarat campion!

Cristian
20th October 2007, 11:33
In special blonde, nu-i asa Bada_Otelul ? :happy:happy

Celso
20th October 2007, 11:57
Bravo CAMPIONULE:lol::yeah:!

Geografu
20th October 2007, 12:09
BRAVO BAI BAIATULE ! Ai fost mare azi-noapte chiar s-a vazut ca ai dat totul in ring.Meriti sa fii cel mai bun din lume.Felicitari Lucian si inca o data MANDRU ca sunt roman ! :yes:

Sorin Blaj
20th October 2007, 13:17
Sunt MANDRU ca sunt ROMAN in asemenea momente.

BRAVO LUCIAN! Esti CAMPION MONDIAL! BRAVO!

rob_din
20th October 2007, 13:51
Bute ar fi trebuit sa fie campion olimpic mai intai. Asta dovedeste ca e mai greu sa te impui in boxul amator decat cel profesionist

bada_otelul
20th October 2007, 14:36
cred ca nu l-ai vazut pe bomjumong sau cum il chema pe tailandezul sau indonezianul ala de a castigat aurul olimpic in 2004.abi atingea adversarii si ii punctau arbitrii,practic ii mangaia.o femeie de boxeur.boxul adevarat ramane cel profesionist

Cneazul
20th October 2007, 16:34
bute a dominat clar meciul. tot ma intrebat cat o sa mai reziste columbianul.dupa cursul meciului era clar ca va fi o victorie prin K.O.
bravo galateanule

YoYoyOi
20th October 2007, 17:00
ei n-a chiar dominat.... abia din runda 5-6 s-a mai echilibrat situatia, ca pana atunci columbianul a fost mai bun. Chiar si in runda a sasea punctajul televiziunii il dadea castigator pe columbian.
Daca nu era KO ma temeam sa nu cumva sa piarda la puncte.

danpuric78
20th October 2007, 17:13
A fost un super meci, iar BUTE ne-a facut mandri ca suntem roman.

Iar cei care traiesc in canada, in qc inteleg cel mai bine asta. Madria de a fi compatroti cu BUTE.

Meciul a fost super, am scapat fara amenzi, si poate la urmatorul o sa ma trezesc din vreme sa prind bilet.

Cristian
20th October 2007, 17:14
Yoyo da ce meci ai vazut ? Stii care sunt criteriile de punctare ? Sau spui in necunostinta de cauza ???

whisper
20th October 2007, 17:37
Nu ma uit eu la box,dar totusi tinand cont ca e roman,am vrut sa castige si a castigat :ok:
Felicitari Lucian!:great: Bravo tie!:)

danpuric78
20th October 2007, 17:50
Yoy, Bute castigase meciul la puncte in repriza a 11-a, inainte de KO. Punctajul tv e foarte aproape de cel real, si e greu de crezut ca berrio l-ar fi depasit in ultimele 2 runde.
de asta a riscat berrio, iar bute l-a compostat.

Oricum, a fost super.

Cristian
20th October 2007, 18:01
Daps :ok: asa e, Dan are dreptate ;) primele 4 runde stiu sigur ca erau castigate de Bute :ok:

Sorin Blaj
20th October 2007, 18:07
Bute ar fi trebuit sa fie campion olimpic mai intai. Asta dovedeste ca e mai greu sa te impui in boxul amator decat cel profesionist

Nici Leu, nici Doroftei nu au reusit.

Nici Vastag sau fratii Simion. Campioni mondiali, de mai multe ori, dar nu campioni olimpici.

georg40
8th January 2008, 22:50
Citim pe Site-ul Onlinesport:

"Pugilistul Lucian Bute isi va apara titlul mondial castigat in luna octombrie la categoria supermijlocie, versiunea WBF, in fata unui american, meciul urmand sa aiba loc in luna februarie.

Am vorbit cu Lucian Bute, i s-a desemnat adversarul pentru apararea titlului mondial. Nu va pot spune inca numele, doar ca este american. Se vor lupta pe 29 februrie, a doua zi dupa ziua lui de nastere. Numele lui va fi facut public in cadrul unei conferinte de presa de la Montreal. Eu il stiu, dar nu v-il pot spune inca", a spus Rudel Obreja, la Sport Total FM.

Pugilistul Lucian Bute a devenit, in luna octombrie, campion mondial la categoria supermijlocie, versiunea WBF, dupa ce l-a invins prin KO tehnic, pe detinatorul centurii, columbianul Alejandro Berrio, intr-o gala disputata la Centre Bell din Montreal.

Dupa castigarea titlului, Lucian Bute a petrecut o vacanta in Romania, iar apoi s-a intors la Montreal unde a inceput pregatirile pentru meciul de pe 29 februarie."

Sa-i uram succes !

4star
25th February 2008, 15:55
S-a apropiat ziua meciului - 29 februarie : Lucian Bute - William Joppy
Bafta Lucian.

PS: Cine si la ce ora televizeaza in RO? Sau pe net?

Elphax
25th February 2008, 16:02
cred ca protv o sa dea

pe cand un meci in romania?

Andrei_23
25th February 2008, 19:43
Asta de acum nu e in Romania ?

TheMentalist
25th February 2008, 20:17
Se vor lupta pe 29 februrie, a doua zi dupa ziua lui de nastere. !

Si eu sunt nascut tot pe 27 februarie:lol:

4star
26th February 2008, 16:04
Asta de acum nu e in Romania ?

"Campionul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, Lucian Bute, isi va apara titlul, pe 29 februarie, la Montreal, in fata americanului William Joppy. "

Elphax
29th February 2008, 23:23
de rahat televiziunile din Romania ca nu transmit meciul ...

ultimele stiri inaintea meciului, din prosport:

Lucian Bute va fi sustinut din tribuna de foarte multi romani. O estimare preliminara contureaza prezenta a 2000 de conationali in sala de la Centre Bell, cei mai multi dintre ei fiind stabiliti in Canada, la Montreal, Quebec sau Toronto.

Americanul William Joppy nu e deloc un personaj simpatic romanilor, iar acest lucru l-a costat. Spre ghinionul sau, el a fost cazat in acelasi hotel cu cativa suporteri ai lui Bute, veniti sa vada meciul. Enervati de discursul sau arogant de la conferinta de presa, acestia i-au platit o polita grea. Noaptea, la ora 3 si jumatate, au declansat alarma la hotel, personalul evacuind toate camerele, pentru a le verifica. Joppy a stat aproape doua ore in hol, fiind vizibil nemultumit, spre satisfactia celor care i-au pregatit asta.

Dupa ce la conferinta de presa a declarat ca il va bate rau pe Lucian Bute, americanul Joppy si-a continuat recitalul si ieri. Iritat de faptul ca romanul a primit un tort de ziua lui, iar asistenta i-a cantat La Multi Ani, Joppy a rabufnit. „Trebuia sa-mi dati mie tortul, pentru ca eu sunt viitorul campion. O sa-i iau centura chiar de ziua lui“, a strigat americanul, fiind imediat luat cu huiduieli de romanii prezenti in sala.

Cristian
1st March 2008, 00:47
Stie careva pe ce site va fi transmis meciul ??? ca zero baratii astia de la televiziunile romanesti nu transmit nimic. :no::no: HAI BUTE /OLE/

Rossi
1st March 2008, 07:07
http://img148.imageshack.us/img148/1903/bute1px5.jpg

Bravo Bute !!!!

Otelul_Galati23
1st March 2008, 08:55
Americanul William Joppy nu e deloc un personaj simpatic romanilor, iar acest lucru l-a costat. Spre ghinionul sau, el a fost cazat in acelasi hotel cu cativa suporteri ai lui Bute, veniti sa vada meciul. Enervati de discursul sau arogant de la conferinta de presa, acestia i-au platit o polita grea. Noaptea, la ora 3 si jumatate, au declansat alarma la hotel, personalul evacuind toate camerele, pentru a le verifica. Joppy a stat aproape doua ore in hol, fiind vizibil nemultumit, spre satisfactia celor care i-au pregatit asta.:happy:happy:happy:happy:happy
BV BUTE!pacat ca n-am vz meciul:no: mandru ca-s galatean,mandru ca-s roman !BUTE BUTE BUTE

Cristian
1st March 2008, 09:53
Niste ratati astia de la televiziunile romanesti.. bine ca au vreme sa ni-l arate pe cioban ca respira si ca vinde branza, decat sa dea meciul unui roman adevarat. RUSINE SA LE FIE...
Bravo Lucian... HAI ROMANIA /OLE//OLE/

Foarte bine i-au facut romanii... asa-i trebuie daca i-a trebuit sa fie arogant acel american.

Hard
1st March 2008, 09:56
un video de pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=wf1VZ1-C3kE

YoNuTzz
1st March 2008, 12:36
felicitari bute :ok:

grande
1st March 2008, 13:11
Bravo Lucian !

Celso
1st March 2008, 15:12
nu prea imi plac declaratiile invidioase ale lui Doroftei:no:... are intr-un fel dreptate, dar nu asta conteaza, conteaza ,ca si el daca ar fi fost in locul lui Bute se lupta pt 700.000 $:)

YoYoyOi
1st March 2008, 15:23
bravo Buteeeeeeeeeeeeeeeeee /OLE/

danpuric78
1st March 2008, 18:47
AU fost 14 mii de oameni in sala care au scandat numele lui bute in delir. e greu de imaginat cam cat e de iubit bute la montreal, insa baiatul asta merita fiecare strop de simpatie. E super tare.

Televiziuni de rahat. Oricum deja se vorbeste din ce in ce mai putin de "romanul" Bute si din ce in ce mai mult de BUte de Montreal. Ceea ce e normal daca avem in vedere cum e tratat de Romania, de presa si TV urile de acolo si nu in ultimul rand de "suporteri".
Handicapatii astia de la tv au transmis toata saptamana aberatiile lui muresan, dica, radoi ca sa nu mai vorbim de eternul becali, insa au ignorat cu desavarsire un om care a facut mai mult ca ei toti pentru romania.

resita
3rd March 2008, 09:45
mare nesimtit e doroftei :rosu: moare de ciuda ca Bute are succes si il acuza

Hard
3rd March 2008, 18:32
Doroftei sa faca un meci de box cu Bute si cu asta basta :D

Elphax
7th March 2008, 19:59
Lucian a revenit azi in tara. A declarat printre altele:

- "Joppy a avut 14 lupte cu centura pe masa, si-a pastrat-o timp de 6 ani, cum sa se spuna ca e adversar slab" ?

Se pare ca isi va lua cetatenia canadiana ...

Cristian
7th March 2008, 23:09
Lucian Bute in aeroport :

http://img217.imageshack.us/img217/8192/image03071709tv10nb1.jpg (http://imageshack.us)

4star
24th October 2008, 13:58
Din nou Lucian Bute isi va apara titlul. De data asta in fata lui Librado Andrade.
Palmares 27 victorii si 1 infrangere.
Adversar rezistent, bun incasator (american de origine mexicana), dar daca Lucian il prinde la ficat cu siguranta nu are cum sa reziste.
Bafta.

Televiziunile din ro, in nota obisnuita, nu sunt intereseate de un campion mondial ci de circari din fotbal, din showbizz si din politica.

Elphax
24th October 2008, 15:03
cand e meciul?

Leo
24th October 2008, 15:07
Nu il transmite nici o televiziune ?

4star
24th October 2008, 15:30
Maine dimineata e meciul si nu il transmite nici o tv in Ro.
Afara.. parca Showtime (pay/view)

"BUTE TO DEFEND IBF SUPER MIDDLEWEIGHT TITLE AGAINST ANDRADE ON SHOBOX
NEW YORK (Oct. 16, 2008) – Undefeated International Boxing Federation (IBF) super middleweight champion Lucien Bute (22-0, 18 KOs) will make the second defense of his title against once-beaten, No.1 ranked challenger Librado Andrade (27-1, 21 KOs) in a special edition of ShoBox: The New Generation, Friday, Oct. 24 live on SHOWTIME at 11 p.m. ET/PT (delayed on the west coast). "
sursa: www.15rounds.com

In România doar la Radio România Actualități, sâmbătă dimineață, de la ora 7:00

Cristian
25th October 2008, 08:48
/OLE/
După un meci de senzație în care ambii pugiliști au făcut tot posibilul să câștige prin KO, totuși partida s-a decis de către arbitrii. Rând pe rând Bute și Andrade au dominat ringul și s-au trimis reciproc la podea. Bute l-a avut în mână pe Andrade în repriza a 10-a, dar și Andrade ar fi putut să încheie meciul chiar în repriza finală. Campionul mondial la box profesionist la categoria supermijlocie, versiunea IBF, Lucian Bute, și-a apărat astfel titlul în fața pugilistului mexican Librado Andrade la Montreal. Decizia arbitrilor a fost una previzibilă pentru decursul meciului, aceștia acordând in unanimitate victoria lui Bute!

La finalul partidei, extrem de epuizat și totuși fericit Lucian Bute a declarat: " A fost o seară foarte grea pentru mine, am întâlnit un adversar puternic și din nefericire am avut emoții pe final.Mulțumesc publicului pentru că m-a susținut în cel mai greu meci din cariera mea, mulțumesc lui Dumnezeu că am rămas campion" a încheiat Bute.



Bute, al nostru "Cinderella man" - cronică de suflet



Vezi aici comentariul live text al meciului!

Runda 12: Finalul partidei il gaseste pe Andrade in centrul ringului si pare mai fresh ca la inceputul meciului. Bute are nevoie de incurajarile publicului, le primeste si evita lupta cu mexicanul. Cu ultimele resurse reuseste sa-i tina piept lui Andrade, aruncand pumni in stanga si in dreapta in disperarea de a termina meciul in avantaj. Romanul ramane lucid pana la capat, chiar daca este prins in colt de Andrade unde este bombardat. Inevitabilul se produce, Bute cade la podea si este numarat pana la ultimele secunde. Bute este salvat de gongul de final.

Runda 11: Bute areprobleme la arcada dreapta, dar poate continua lupta destul de lejer. Andrade se arunca peste Lucian disperat de reusitele de pana acum ale romanului si reuseste sa-l duca in corzi. Aribtrul il atentioneaza pe mexican pentru lovituri neregulamentare, dar ploaia de pumni continua pentru Bute.

Runda 10: Croseu de dreapta, directa de dreapta...asa incepe runda pentru Lucian. SI SURPRIZA, Bute il trimite la podea pe Andrade, iar arbitrul il numara. Pentru prima data in cariera Andrade a facut cunostiinta cu podeaua, Bute are forta sa-l "umileasca" pe mexican, care pare deja demoralizat.

Runda 9: Andrade reuseste o directa de dreapta, dupa ce Bute rateaza un croseu de stanga. Bute incepe sa riste si iese la atac fortat de uralele salii din Montreal. Bute l-a citit pe Andrade si il surprinde din ce in ce mai des cu un-doi-urile in forta.

Runda 8: Campionul mondial al supermijlociilor, Lucian Bute pare sigur pe el si isi calculeaza fiecare lovitura, reusiind o serie de corsee bune cu stanga. Nici Andrade nu se lasa mai prejos si il impinge pe Lucian in corzi unde cu un upercut de stanga il dezechilibreaza pe Bute. Romanul pare sa nu aiba putere sa continue actiunile in forta pe care le demareaza, iar runda pare sa-i fie atribuita mexicanului.

Runda 7: Andrade blocheaza din ce in ce mai bine un-doi-urile lui Lucian si boxeorii se imbratiseaza destul de des. Cu putin inaintea gongului, romanul explodeaza si puncteaza decisiv in fata lui Andrade.

Runda 6: Bute se apara, dar din fericire Andrade a redus turatia in aceasta repriza. Cei doi pugilist se tatoneaza cu lovituri usoare in garda si explozia unei directe de stanga ii apartie lui Bute, care il surprinde pe Librado. Tacticos Lucian puncteaza fara prea mari probleme, dar nu uita ca Andrade nu a fost niciodata in cariera invins prin KO,dar chiar si asa repriza pare sa fie a romanului.

Runda 5: Andrade simte ca primele reprize nu au fost deloc grozave si navaleste peste Lucian, impunand ritmul in aceasta repriza. Bute n-are de ales si il ia in brate in incercarea de a-i rupe ritmul! Directele de dreapta par sa fie atuul mexicanului Librado, care isi adjudeca aceasta repriza dupa o serie de uppercut-uri prinzandu-l pe Bute in corzi.

Runda 4: Bute se sprijina bine cu directele in garda lui Andrare, iar mexicanul da semne evidente de slabiciune. Un moment de neatentie insa il face pe Librado sa-l prinda in plin cu un croseu de stanga, dar replica lui Lucian vine prompt cu un upercut de dreapta. O repriza foarte echilibrata, decizia arbitrilor nu este deloc una previzibila, chiar si pentru un "arbitraj la limita".

Runda 3: Bute "îl face din glezne" pe mexican, care pe deasupra este și avertizat de arbitru pentru lovituri necuvenite. Andrade este un bun încasator, în ciuda croșeului de dreapta al românului prins direct în frunte. Bute forțează după un croșeu de stânga din care mexicanul a ieșit descumpănit, sala simte momentul și-l împinge pe Lucian de la spate și repriza a treia pare să-i aparțină.

Runda 2: Andrade are mijlocul ringului și vine peste Bute, dorind să-l acapareze cu lovituri cât mai dese în gardă. Sala își face datoria și îl incurajează pe Bute, la fiecare lovitură cu care punctează, dar Andrade continuă să domine. Directele de dreapta ale lui Bute par însă să-i adjudece tot lui repriza.

Runda 1: Lucian începe slab imediat după gong, dar până la final reușește un 10-9 în favoarea lui Andrade, după ce a reușit câteva croșee de stânga direct în figura mexicanului.

Lucian Bute este aclamat de 18.000 de fani în sala din Montreal, înainte de intrarea in ring centura de campion a lui Bute a fost purtatî de celălalt boxer român devenit celebru, Adrian Diaconu.

Sursa: prosport

Leviss
25th October 2008, 10:07
Din ce am vazut Bute a cam fost ajutat de arbitrul de ring , care a oprit numaratoarea lui Bute la 6 si a intarziat cateva secunde bune pentru a relua numaratoarea cu pretextul stupid ca s-a oprit pentru a-l avertiza pe Andrade sa stea in coltul sau , secunde care au fost de ajuns pentru ca Bute sa fie salvat de gongul final si a nu fi declarat KO.Cred ca trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca Bute cu toate ca a dominat toata partida , a pierdut-o fiind facut KO in ultimele secunde dar arbitrul a facut in asa fel incat Lucian sa fie declarat invingator.Aici aste un link , cu ultimele secunde ale meciului care spun totul despre cum s-a decis invingatorul: http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-4943377-video-andrade-contesta-victoria-lui-bute-facut.htm

ducus
25th October 2008, 10:33
Ramanem inca o data cu tristeatea ca meciul nu a fost preluat de nici o televiziune din Romania, mai ales de TVR! :( Pacat ca nu mai putem vedea aceste meciuri de box, care si asa sunt rare, 1 data de 2 ori/an. Cum de nu s-a inghesuit nici sport.ro sa-l transmita, ca asa vad ca transmit meciurile la categorie grea, Klitscko si altii? Sa fie mai importante meciurile strainilor decat ale unui roman?

YoYoyOi
25th October 2008, 10:55
cel mai tare moment al zilei a fost sa ascult meciul la radio :happy


bravo Bute :ok:

Cristian
25th October 2008, 11:31
Din ce am vazut Bute a cam fost ajutat de arbitrul de ring , care a oprit numaratoarea lui Bute la 6 si a intarziat cateva secunde bune pentru a relua numaratoarea cu pretextul stupid ca s-a oprit pentru a-l avertiza pe Andrade sa stea in coltul sau , secunde care au fost de ajuns pentru ca Bute sa fie salvat de gongul final si a nu fi declarat KO.Cred ca trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca Bute cu toate ca a dominat toata partida , a pierdut-o fiind facut KO in ultimele secunde dar arbitrul a facut in asa fel incat Lucian sa fie declarat invingator.Aici aste un link , cu ultimele secunde ale meciului care spun totul despre cum s-a decis invingatorul: http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-4943377-video-andrade-contesta-victoria-lui-bute-facut.htm


Degeaba te exprimi acum daca nu ai vazut tot meciul. Meciul de box nu sta intr-o singura repriza :ok:

ducus
25th October 2008, 11:31
Sper doar ca Bute sa nu-si incheie cariera la fel ca Doroftei, ingenuncheat la podea! Hai Lucian, mai ai inca multe de aratat in boxul profesionist! :) Va reamintesc ca si Constantina Dita Tomescu locuieste in America si se antreneaza tot acolo :) Doi oameni de valoare, care au facut cunoscut numele Romaniei inca o data peste hotare, alaturi de Adrian Diaconu, Jo Jo Dan si desigur Doroftei ;)
Mi-as dori ca boxul sa fie mai mult promovat in viitor in Romania, si sa avem peste 10-15 ani mai multi boxeri profesionisti care sa ne aduca mandrie! :)

Cristian
25th October 2008, 11:37
A facut rau ca s-a lasat dominat, asta e adevarul, insa eu cred ca a castigat cinstit :ok:
Doroftei e gelos pe Bute...

4star
25th October 2008, 11:51
Meci extrem de greu, extrem de epuizant. Bine ca s-a terminat cu victoria lui Lucian.
Felicitari Lucian.


Sper doar ca Bute sa nu-si incheie cariera la fel ca Doroftei, ingenuncheat la podea! Hai Lucian, mai ai inca multe de aratat in boxul profesionist! :) ................................
Mi-as dori ca boxul sa fie mai mult promovat in viitor in Romania, si sa avem peste 10-15 ani mai multi boxeri profesionisti care sa ne aduca mandrie! :)

E destul de dificil sa iti alegi modul de incheiere a carierei in box...Cat despre viitorul boxului romanesc, este destul de gri...Vezi la amatori nu mai avem rezultate, sponsori nu se inghesuie la box pentru ca e mai spectaculos K1, asa incat pepiniera de boxeri profesionisti e subtire. Vedeti ca toti boxerii romani cu rezultate bune la profesionisti au in spate ani multi de box la amatori unde au inregistrat performante. Si chiar asa nu e usoara trecerea cu succes la profesionism.
Ne ramane doar sa fim optimisti, si sa ne bucuram deocamdata de rezultatele lui Lucian, ale lui Diaconu si ale lui JoJo. Bafta baieti.

bada_otelul
25th October 2008, 12:11
Din ce am vazut Bute a cam fost ajutat de arbitrul de ring , care a oprit numaratoarea lui Bute la 6 si a intarziat cateva secunde bune pentru a relua numaratoarea cu pretextul stupid ca s-a oprit pentru a-l avertiza pe Andrade sa stea in coltul sau , secunde care au fost de ajuns pentru ca Bute sa fie salvat de gongul final si a nu fi declarat KO.Cred ca trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca Bute cu toate ca a dominat toata partida , a pierdut-o fiind facut KO in ultimele secunde dar arbitrul a facut in asa fel incat Lucian sa fie declarat invingator.Aici aste un link , cu ultimele secunde ale meciului care spun totul despre cum s-a decis invingatorul: http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-4943377-video-andrade-contesta-victoria-lui-bute-facut.htm

Intr-adevar o controversa care nu poate face decat rau. Sper ca se va organiza cat mai curand posibil un rematch si sa il bata Bute si fara controverse. E pacat ca e umbrita performanta unui mare sportiv in felul asta dar nu e vina lui. A controlat meciul dar a avut sincopa asta afurisita tocmai la final. Felicitari oricum Lucica si data viitoare da-i in gura pana-si aduna fasolile de pe jos!
Bute! Bute! Bute!:ok:
Cine stie bine regulamentul de box sa ne explice si noua ce se intampla cand unul dintre pugilisti e pus jos cu 5 secunde inainte de final. Se face numaratoarea completa sau bate gongul dupa 5 secunde?
P.s. uitasem: rusine nesimtitilor de la posturile tv din Romania care ne mananca banii dar nu sunt in stare sa transmita un meci atat de important. Banii nostri se duc pe niste rahaturi de emisiuni si filme in timp ce un campion mondial ne duce numele in lume fara a fi bagat in seama tocmai de romani.

Marius
25th October 2008, 12:49
Doroftei e gelos pe Bute...

:happy:happy

Clar... e gelos ca nu a avut si el arbitrii care sa-l ajute in halul asta... Daca il avea si el pe arbitru asta, il omora pe Maywather..

Bute a castigat prin K.O.... prin propriul K.O. :D

Meciul trebuia oprit in final, sportivul era groggy si nu mai putea continua... dar arbitrul..:rolleyes:

4star
25th October 2008, 12:49
Intr-adevar o controversa care nu poate face decat rau. Sper ca se va organiza cat mai curand posibil un rematch si sa il bata Bute si fara controverse. E pacat ca e umbrita performanta unui mare sportiv in felul asta dar nu e vina lui. A controlat meciul dar a avut sincopa asta afurisita tocmai la final. Felicitari oricum Lucica si data viitoare da-i in gura pana-si aduna fasolile de pe jos!
Bute! Bute! Bute!:ok:
Cine stie bine regulamentul de box sa ne explice si noua ce se intampla cand unul dintre pugilisti e pus jos cu 5 secunde inainte de final. Se face numaratoarea completa sau bate gongul dupa 5 secunde?
P.s. uitasem: rusine nesimtitilor de la posturile tv din Romania care ne mananca banii dar nu sunt in stare sa transmita un meci atat de important. Banii nostri se duc pe niste rahaturi de emisiuni si filme in timp ce un campion mondial ne duce numele in lume fara a fi bagat in seama tocmai de romani.

Daca stii engleza uite aici un post despre situatia in care s-a aflat Lucian:

" IBF RULES:
3.When a contestant is knocked down, the referee shall audibly announce the count as he motions with his right arm downward indicating the end of each second of the count.

4. When a contestant has been knocked down, the referee will order the standing contestant to the farthest neutral corner and begin the count. If the contestant standing leaves the corner before the count has been completed, the referee shall discontinue the count and order the standing contestant back into the corner. The count will not resume until the standing contestant has returned to the neutral corner.

5. Three (3) knockdowns in any one round do not automatically terminate the fight. If in the referee's judgment, which must be keen and decisive, the knockdowns have been indecisive and clearly have no injurious effect upon the boxer, the contest may continue but with good sense and judgment and the boxer's welfare always paramount.

6. The bell will not save a boxer in any round of the bout. If a boxer is "downed" just before the 3-minute bell in any round, the referee's count shall continue and the bell will not ring until the boxer rises and his hands clear the floor.

So according to those rules... Bute won. ugh... But the ref should have stopped it earlier when bute was wobblying his way around the ring. Anyway.

Btw no need to hate on canada seriously. Dont forget canada was the homeland of Gatti and Lewis(although not born here!)"

Pe scurt.. arbitrul a procedat corect cand a intrerupt numaratoarea pentru a il repune pe Andrade in coltul neutru (asta e pt leviss care a numit "pretext stupid")

La pct 6 zice ca arbitrul continua numaratoarea si gongul nu bate pana boxerul nu se ridica si mainile nu mai ating ringul, conditii indeplinite de Lucian.

La punctul asta.."So according to those rules... Bute won. ugh... But the ref should have stopped it earlier when bute was wobblying his way around the ring." asa am gandit si eu.. arbitrul putea sa opreasca meciul cand picioarele nu il mai ascultau pe Lucian, dar asta e doar decizia si responsabilitatea arbitrului de ring de a aprecia momentul .

bada_otelul
25th October 2008, 13:07
:happy:happy

Clar... e gelos ca nu a avut si el arbitrii care sa-l ajute in halul asta... Daca il avea si el pe arbitru asta, il omora pe Maywather..

Bute a castigat prin K.O.... prin propriul K.O. :D

Meciul trebuia oprit in final, sportivul era groggy si nu mai putea continua... dar arbitrul..:rolleyes:

Mayweather care a sters podeaua cu Gatti, Gatti care a sters podeaua cu Doroftei.
Bute a castigat, are acoperire regulamentara perfecta daca vreti un cliseu imprumutat din fotbal, ciudosii sa-si bage unghia in gat cat vor. Daca arbitrul ar fi dat decizie in favoarea lui Andrade acum am fi comentat de ce nu a respectat regulamentul. In cel mai rau caz arbitrul ar fi putut sa opreasca meciul cand nu-l mai tineau picioarele DOAR CA SA IL NUMERE si iti zic eu ce se intampla: Bute avea ragaz de 8 secunde sa isi mai revina si termina meciul in picioare pentru ca adversarul nici macar nu la pus jos cu o lovitura in plin, ci una stearsa coroborata cu epuizarea fizica evidenta de care dadea dovada Lucian(ce-i drept facuse cursa de maraton in ultima repriza). Revazand ce s-a intamplat si citind si fragmentele din regulament nu pot sa concluzionez decat ca Bute a castigat pe merit, oricat s-ar plange ciudosii aia de americani si unii idioti de romani ca arbitrul l-ar fi ajutat.
Felicitari CAMPIONULE! Felicitari BUTE!

Marius
25th October 2008, 13:32
Bute a castigat pe merit, oricat s-ar plange ciudosii aia de americani si unii idioti de romani ca arbitrul l-ar fi ajutat.


vaaaaaaaai... mutumesc pentru jignirile gratuite :cool: DESTEPTULE!

Bute a fost K.O. restul e... istorie :D

bada_otelul
25th October 2008, 13:44
vaaaaaaaai... mutumesc pentru jignirile gratuite :cool: DESTEPTULE!

Bute a fost K.O. restul e... istorie :D

Nu-i vina mea daca tu te simti/faci parte din categoria mentionata. Oricum, mi-ai adus aminte de bancul ala cu iadul, cica erau diverse cazane cu smoala, fiecare pentru o natie diferita si la toate stateau de paza niste draci. Si dracii aia cand incerca sa iasa cate unul din cazan la suprafa il impingeau la loc. Dar era si un cazan nepazit, explicatia fiind ca era cazanul cu romani, acolo unde nu era nevoie de paza pentru ca de fiecare data cand se ridica cate unul il trageau ceilalti la fund. In cazut de fata BUTE e "unul" care s-a ridicat prin propria munca iar "restul" sunt idiotii care il contesta fara motiv.
Daca te simti si de data asta...mi se falfaie. Am observat oricum ca nu te prea duce capul. :ok:

Roddicted
25th October 2008, 14:47
Comentarii prostesti si total neinteresante.Peste o luna nimeni nu isi va mai aminti cum a castigat Bute ci doar ca a castigat.Bravo Lucian!

4star
25th October 2008, 16:21
Yo... comparatiile astea cu Doroftei nu isi au rostul. Sunt generatii diferite, au stiluri diferite (imi place mai mult stilul lui Lucian, care e mai tehnic.. Doroftei si cand a castigat meciul iti era frica sa te uiti in ce hal arata la final .. ). Doroftei a avut o lansare cam tarzie la profesionisti (ghinionul lui) dar ar trebui sa lase comentariile rautacioase. Fiecare cu cariera lui cu oportunitatile si adversarii lui...

rob_din
25th October 2008, 16:30
Comentarii prostesti si total neinteresante.Peste o luna nimeni nu isi va mai aminti cum a castigat Bute ci doar ca a castigat.Bravo Lucian!

Bravo pentru ce? Pentru ca a castigat fiind facut KO? In locul lui as preda imediat centura furata

danpuric78
25th October 2008, 16:55
Vad ca toti isi dau cu parerea. Hai sa va explic cateva fapte concrete legate de meci:

1. BUte a umplut din nou Centre Bell - celalalt sport care reuseste acest lucru e hockeyul.
2. Meciul lui Bute a putut fi vazut in PPV pentru $49.99 sau $59.99 - aproximativ 14 milioane de telespecatori.
3. BUte a avut un adversar de super clasa, un boxer excelent si pe deasupr aun baiat modest si muncitor la fel ca el. Are o viteza incredibila, vine ca un taur, de neoprit.
5. Timp de 11 reprize lucian a facut o treaba excelenta, l-a tinut departe pe andrade, si-a valorificat alonja superioara si a demonstrat ca e un boxer extrem de tehnic si inteligent.
6. In ultimele trei reprize andrade a riscat pentru KO iar lucian a punctat si mai evidend. Parea ca meciul e al lui pana in ultimul minut cand oppur si simplu s-a rupt.

7. Multi zic a cazut fizic. Experienta inferioara, faptul ca nu a luptat 12 reprize prea des - s-*au vazut in acel minut final. SI practic nimeni n-a vazut loviturile care l-au rupt pe bute, care l-au facut groggy.

8. Indiferent de cauze, bute a terminat meciul in picioare. Groggy, dar in picioare. ANdrade are partea lui de dreptate insa regulamentar, dupa ce zic toti, a fost victoria lui BUte. Asta e regulamentul.
SI in plus - cand lucian a cazut la podea mai erau 7 secunde - singurul lucru care se mai putea intampla era un KO tehnic.
Vad ca sunt multi care se cred la fotbal - vorbesc pe de rost, de aiurea.

Felictari Lucian, pentru un meci extraordinar si pentru caracterul de care ai dat dovada. Fara dubii sportivul no.1 al romaniei in ultimul an.

4star
25th October 2008, 16:59
"Centura furata" Ai ceva dovezi? Ai preda-o imediat.. la cine? ? Inseamna ca nu stii prea multe despre box..
Decizia in acea situatie e la arbitrul de ring care a vazut tot meciul si stie mai bine decat noi (din experienta) cand sa opreasca un meci.
Arbitrii de langa ring au vazut de asemenea acel KD si totusi au considerat meciul castigat de Lucian asa ca nu mai tot gasiti campioni morali .....

bada_otelul
25th October 2008, 17:12
Vad ca toti isi dau cu parerea. Hai sa va explic cateva fapte concrete legate de meci:

1. BUte a umplut din nou Centre Bell - celalalt sport care reuseste acest lucru e hockeyul.
2. Meciul lui Bute a putut fi vazut in PPV pentru $49.99 sau $59.99 - aproximativ 14 milioane de telespecatori.
3. BUte a avut un adversar de super clasa, un boxer excelent si pe deasupr aun baiat modest si muncitor la fel ca el. Are o viteza incredibila, vine ca un taur, de neoprit.
5. Timp de 11 reprize lucian a facut o treaba excelenta, l-a tinut departe pe andrade, si-a valorificat alonja superioara si a demonstrat ca e un boxer extrem de tehnic si inteligent.
6. In ultimele trei reprize andrade a riscat pentru KO iar lucian a punctat si mai evidend. Parea ca meciul e al lui pana in ultimul minut cand oppur si simplu s-a rupt.

7. Multi zic a cazut fizic. Experienta inferioara, faptul ca nu a luptat 12 reprize prea des - s-*au vazut in acel minut final. SI practic nimeni n-a vazut loviturile care l-au rupt pe bute, care l-au facut groggy.

8. Indiferent de cauze, bute a terminat meciul in picioare. Groggy, dar in picioare. ANdrade are partea lui de dreptate insa regulamentar, dupa ce zic toti, a fost victoria lui BUte. Asta e regulamentul.
SI in plus - cand lucian a cazut la podea mai erau 7 secunde - singurul lucru care se mai putea intampla era un KO tehnic.
Vad ca sunt multi care se cred la fotbal - vorbesc pe de rost, de aiurea.

Felictari Lucian, pentru un meci extraordinar si pentru caracterul de care ai dat dovada. Fara dubii sportivul no.1 al romaniei in ultimul an.

Mai erau chiar numai vreo 2-3 secunde, nici vorba de 7, dar asta e mai putin important. Raman la parerea ca stafful lui a gresit foarte mult, stau si ma gandesc, in conditiile in care repriza era oricum pierduta de ce nu i s-a strigat sa puna genunchiul jos ca sa fie numarat. Ar fi avut ocazia sa iasa din pumni timp de 10 secunde care l-ar fi scutit de aceasta controversa. Pacat ca unii prefera sa fie idioti in continuare si sa isi bata joc de munca lui. Cum ziceam, cum reuseste un roman sa se ridice se gasesc altii sa incerce sa-l traga in jos iar cel mai nesimtit din punctul asta de vedere a fost dorftei care din campion tinde sa devina bufon. Il ataca pe bute inca de la inceput.
Pentru noi insa Bute ramane un motiv de mandrie iar acest nefericit incident poate fi indreptat printr-un meci de ravansa, o revansa pentru ambii sportivi, nu doar pentru andrade.

danpuric78
25th October 2008, 17:30
Mai erau chiar numai vreo 2-3 secunde, nici vorba de 7, dar asta e mai putin important. Raman la parerea ca stafful lui a gresit foarte mult, stau si ma gandesc, in conditiile in care repriza era oricum pierduta de ce nu i s-a strigat sa puna genunchiul jos ca sa fie numarat. Ar fi avut ocazia sa iasa din pumni timp de 10 secunde care l-ar fi scutit de aceasta controversa. Pacat ca unii prefera sa fie idioti in continuare si sa isi bata joc de munca lui. Cum ziceam, cum reuseste un roman sa se ridice se gasesc altii sa incerce sa-l traga in jos iar cel mai nesimtit din punctul asta de vedere a fost dorftei care din campion tinde sa devina bufon. Il ataca pe bute inca de la inceput.
Pentru noi insa Bute ramane un motiv de mandrie iar acest nefericit incident poate fi indreptat printr-un meci de ravansa, o revansa pentru ambii sportivi, nu doar pentru andrade.

Bai Bada, ma intreb daca mai maerita Romania sa aiba un boxer ca BUte dupa tot rahatul pe care-l mananca unii care habar nu au de box, si de sport.

Aruncam cu nori intr-un sportiv ca bute (foarte probabil cel mai valoros si cunoscut sportiva roman in activitate) insa idolatrizam de ani buni non valori gen becali, mirel, ciordel, etc.

Stafful lui bute a gresit pentru ca n-a fost suficient de pregatit fizic. Parerea mea si nu numai.
cat despre dorftei - daca tacea era filozof. Pana una alta nu e nici 1 lasuta din ce e bute, cel putin aici in qc.
In afara de asta bute merita felicitat indiferent de rezultat. a avut un super adversar si a facut un meci extraordinar. Spre deosebire de nea' doroftei care "pierdea la cantar".

Cristian
25th October 2008, 18:12
vaaaaaaaai... mutumesc pentru jignirile gratuite :cool: DESTEPTULE!

Bute a fost K.O. restul e... istorie :D


http://img234.imageshack.us/img234/288/image10251809tv1011mn5.jpg (http://imageshack.us)

Restul chiar e can-can...

4star
24th January 2009, 10:59
13 martie 2009, Lucian isi apara centura in fata columbianului Fulgencio Zuniga. Zuniga a declarat ca il va ataca tot timpul pe Bute si l-a sfarsitul meciului il va deposeda de centura.
Un sud american bataios.. de fapt s-a vazut ca asta e stilul care ii poate pune probleme lui Lucian, dar sa vedem daca Zuniga va fi la fel de rezistent ca Andrade si va apuca sfarsitul meciului in picioare. Va fi cu sigurranta un meci frumos.
Bafta Lucian.

Elphax
24th January 2009, 11:00
va fi un meci foarte greu, Zuliga e foarte bun ...