PDA

View Full Version : Remes - ministrul spagar prins in flagrant



Elphax
11th October 2007, 12:56
TVR a aratat imaginile si se poate vedea cum ajunge plicul in servieta ministrului. :rosu::rosu::rosu::rosu:

evz:


Potrivit anchetatorilor, ministrul agriculturii a luat mita de la Ioan Muresan, la o cafea, in plin centrul Bucurestiului.

Noile probe depuse de procurorii anticoruptie la dosarul mitei „Muresan - Remes” contureaza, pe etape, scenariul unui adevarat film politist.

Mai intai, banii au fost plasati, intr-o cafenea din Bucuresti, direct in servieta lui Remes. Cand a aflat ca este urmarit de DNA, Muresan a intrat in panica: pe de-o parte se autosugestiona ca e „barbat”, insa devenise paranoic cu orice telefon din apropiere.

Finalul acestei povesti penibile a fost dat ieri, intr-o atmosfera de circ, chiar de fostul ministru al agriculturii, prezent in fata magistratilor. Acesta a declarat ca a rezistat eroic imboldurilor de mituitor ale omului de afaceri Gheorghe Ciorba si ca a refuzat sa-i dea lui Remes un autoturism, pentru ca actualul demnitar „n-are permis” si nu avea ce sa faca cu el.

Desi pusi in fata probelor mai mult decat evidente stranse impotriva lui Muresan, magistratii Curtii de Apel au decis cercetarea acestuia in stare de libertate, cel mai probabil din cauza unei serii de exceptii si chichite avocatesti ridicate de aparatorii fostului ministru.

„Hai sa-ti dau ceva...”

Ministrul Remes si fostul ministru Muresan au fost filmati in timpul unei intalniri avute intr-un local din zona Dorobanti. In timpul intalnirii, Muresan ii vorbeste lui Remes codat, multe dintre detalii scriindu-i-le pe o hartie. La un moment dat, Muresan primeste un telefon de la omul de afaceri Gheorghe Ciorba, care-l anunta ca il asteapta afara „sa-i dea ceva”.

Muresan primeste de la Ciorba un plic si o foaie de hartie pe care, in strada, omul de afaceri scrie ceva, numele societatii pe care o detinea si care urma sa castige licitatia, spun anchetatorii. Dupa cateva minute se despart, iar Muresan revine in local, unde-i cere lui Remes sa-si deschida geanta. Ulterior, licitatia cu pricina este castigata chiar de firma lui Ciorba.

Imediat ce afla ca DNA-ul a intrat pe fir, Ioan Muresan se panicheaza. Intr-o convorbire avuta cu Gheorghe Ciorba, cei doi consimt sa-si inchida telefoanele mobile pentru a nu fi ascultati. Muresan insista cateva minute asupra unui telefon fix aflat in camera, despre care initial cere sa fie scos din priza, apoi sa fie scos de tot din camera.

„Asta e, sa fim barbati...”

Discutia revine la subiectul „Remes”, pe care cei doi il numesc constant „Imparatul”. „E nasol cu DNA-ul, asta e acum, important e sa fim noi barbati”, spune Muresan. Atunci cand acesta isi pune problema ca procurorii ar putea avea si inregistrarea momentului in care plicul de la Ciorba ajunge la Remes, Ciorba vorbeste clar despre cei 15.000 de euro.

Muresan ii face semn sa taca si ii deseneaza cu degetul prin aer, vorbind in soapta: „Despre astea nu vorbim”. Discutia se incheie cu o serie de sfaturi, de la Muresan pentru Ciorba, referitoare la intalnirea cu anchetatorii. „Am trecut eu prin multe, mult mai grele cu astia”, ii spune fostul ministru al agriculturii.

„Remes, cu o masina?”

Ieri, la termenul in care procurorii au cerut, din nou, arestarea preventiva a lui Ioan Muresan, fostul demnitar a fost intampinat de anchetatori cu o surpriza. Acestia au depus transcrierea unei inregistrari telefonice dintre sotia lui Muresan si fiul acestuia. Cand doamna Muresan ii spune fiului despre perchezitia procurorilor, acesta ii raspunde sec: „Ascunde-i pasaportul intr-un loc de care sa nu stii decat tu”.

In plus, procurorul de sedinta l-a acuzat pe Ioan Muresan ca, prin aparitia, in cursul serii de luni, la o emisiune televizata, a incalcat direct interdictia de a parasi localitatea Baia Mare (masura dispusa de Tribunalul Bucuresti), dar si pe cea de a nu lua legatura cu persoanele implicate in dosar.

Pus in fata acestor probe, Ioan Muresan a dat in fata instantei un spectacol de zile mari care, in final, i-a facut si pe magistrati sa zambeasca. Tehnica discursiva abordata de acesta ar putea fi comparata cu cea a unui sot caruia nevasta ii cere explicatii despre rujul de pe gulerul camasii, iar el ii spune ca asa a cumparat-o.

Muresan a recunoscut episodul cu caltabosii si palinca, dar spune ca a facut-o numai dupa ce a primit confirmarea de la doamna Remes, si doar la insistentele atroce ale lui Gheorghe Ciorba. A spus ca in plic nu se aflau bani, ci actele a doua proprietati ale Bisericii Greco-Catolice.

S-a autoeroizat, „Ciorba vorbea tot timpul sa-i dam bani, iar eu il opream”, iar la final s-a umplut iremediabil de penibil: „Ciorba facea presiuni. „Hai sa-i dam lui Remes o masina”. L-am oprit: „Lasa, dom’ne, ca domnul Remes nu are nici permis. Ce sa faca dumnealui cu o masina”?”.



Daca nici acum Tariceanu nu ia pozitie impotriva lui Remes e nasol...

miril
11th October 2007, 13:01
De acord cu tine. Ma refer la Tariceanu. Totusi, ceea ce se intampla acum este o mascarada de neinchipuit, unde doua tabere se lupta pe fata, fara sa le fie jena de po****tie, de imaginea acestei natiei, iar institutia cea mai importanta din stat, poate, justitia, partcipa fara jena la acest macabru duel, facand dreptate cu televizorul. Nici in dictaturile bananiere... Usch ce vis urat!!! Ba, pardon, realitate...tv si nu numai.

resita
11th October 2007, 13:14
Daca nici acum Tariceanu nu ia pozitie impotriva lui Remes e nasol...

a luat deja :drak:
la ora 10:30 Remes si-a prezentat demisia la cererea lui tariceanu

Elphax
11th October 2007, 13:20
pai nu sa ii ceara demisia, si apoi sa o accepte

sa faca scandal , sa il critice, sa-l dea afara din partid, sa urgenteze un proces care sa il duca in puscarie

Gabri3l
11th October 2007, 13:29
Isi merita soarta...

miril
11th October 2007, 13:33
Elphax, asta se putea face daca...executia nu se facea cu televizorul, din ordinul cel mai de sus. Remes, un porc, se pare, a fost sacrificat, la televizor, impotriva oricaror norme de etica juridica UE si nu numai. Lucru cel mai grav, este ca nimeni nu mai poate dovedi, corect, obiectiv, daca este vinovat sau nu, in sens juridic si nu numai. Personal, il cred in stare, dar i s-a inscenat tele...genic o facatura, in opinia mea, in acest caz, desi, daca s-ar proceda la fel cu toti politicenii, juristii, politistii si militarii de rang inalt am constata situatii similare si nu m-ar surprinde sa-l vedem si pe Presul nostru, pe postul de inculpat numarul unu, sursprins coital cu Udrea si mani****nd spaga prezidentiala intre orgasme. Aici este tragedia! Nu scarificand un caltabos facem inspectie sanitara tuturor carnatilor din Miorita asta scumpa, pe care o terfelim, in vazul tuturor, ca asa vrea Unul sa se faca curatenie. Curat murdar! Mi-e sila si scarba, deopotriva!

Balaci
11th October 2007, 13:48
Din pacate, mediul politic romanesc e tot mai imputit, ca si tara de altfel, care e de...caltabos.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina:D


P.S. Traim intr-o tara cu justitie po****ra: Basescu iese in piata, Remes e prins in flagrant la ora de maxima audienta, ce mai urmeaza???
Tragic:(

Gabri3l
11th October 2007, 13:57
mirile, nu mai incerca sa te justifici si sa duci o anumita impresie generala amintind tot timpul de caltabosi sau palinci cum fac in general aberantii aia de la antenele lui felix care ii luau apararea si chiar il credeau cu o seara inainte pe Muresan, adus la ei numai ca sa-l "spele" public de pacate(comunistu cristoiu si-a luat tzeapa a doua zi dupa aparitia la tv a filmuletului incriminator si nu mai stia cum s-o dea la intors saracu...
astea cu caltabosii sunt doar picanterii, pe langa adevarata mita: 15 000 de euroi si o "masina puternica" de 100.000 de euroi...cum am mai zis, isi merita soarta.

miril
11th October 2007, 14:49
Caltabosii e...simbolul, pricepi? Eu nu iau apararea nimanui dar s-a creat un precedent periculos, probele juridice sunt date mai intai la televizor, ma intreb de ce, si apoi in sala de judecata. Sa vedem ce...porc-arie urmeaza. Condamnare pe viata la televiziunea de stat? Cine intelege, intelege (ca-i groasa)!

YoYoyOi
11th October 2007, 15:09
Personal, il cred in stare, dar i s-a inscenat tele...genic o facatura, ...
:happy
bag de seama ca i-a turnat cineva ceva in ceaiul ala si de aia, hipnotizat fiind si drogat, a luat plicul ala si l-a bagat in geanta. Si convorbirile telefonice tot insecanri au fost nu? L-au amenintat cu lansatorul de rachete si el saracutul n-a avut ce face decat sa ia mita :no:



Nu scarificand un caltabos facem inspectie sanitara tuturor carnatilor din Miorita asta scumpa, pe care o terfelim, in vazul tuturor, ca asa vrea Unul sa se faca curatenie. Curat murdar! Mi-e sila si scarba, deopotriva!

Dupa cum ziceam si cand era vorba de Chiuariu chitcaitul. De undeva trebuie sa se inceapa. Cu pitigaiatul asta au scaldat-o toti ca nu sunt probe, ca ma-sa si cu buna-sa... acum ca i s-a inscenat, ca s-a dat la tv, ca tac-su si cu bunu lu Berila :no:

ASA NU AJUNGEM NICAIERI!!!!!!

miril
11th October 2007, 16:16
NICI ASA. Eu vreau sa incepem cu doasrul flota, spre exemplu. In tribunal, nu la televizor. Si apoi si cu ceilalti caltabosi, indiferent unde sunt...preparati. O justitie este impartiala, nu ii lasa scapati pe unii si ii executa mediatic pe altii. In maniera asta chair ca ...NU AJUNGENM NICAIERI. Sau ajungem, de rasul UE si nu numai.

YoYoyOi
11th October 2007, 16:34
:happy dosarul flota :happy


macar acolo vorbim deja de un dosar, care s-a discutat si rasdiscutat, care a fost judecate si rejudecat... deci acolo s-a inceput ceva. Aici, nici nu au aparut primele probe ca deja gata vraja: lucratura, inscenare, droguri, hipnotisme, halucinatii. :no:

natie de nebuni, zau asa :grogy:

Gabri3l
11th October 2007, 16:41
NICI ASA. Eu vreau sa incepem cu doasrul flota, spre exemplu. In tribunal, nu la televizor. Si apoi si cu ceilalti caltabosi, indiferent unde sunt...preparati. O justitie este impartiala, nu ii lasa scapati pe unii si ii executa mediatic pe altii. In maniera asta chair ca ...NU AJUNGENM NICAIERI. Sau ajungem, de rasul UE si nu numai.

Despre dosarul ala s-a vorbit multe si neadevarate la vremea respectiva si unii psdisti inca mai incearca fara rost sa aminteasca si acum. Atunci Basescu s-a pus chiar la dispozitia justitiei, nu a fost fricos ca actualii ministrii pentru simplul fapt ca a fost doar o facatura politica nascuta de stenogramele inventate in laboratoarele psdisto-comuniste de pe vremea regimului nastase, regim in care s-a produs si o premiera si anume de a se inchide pt o perioada buna de timp un post privat de televiziune(otv).

Dar nu asta este obiectul acestui thread. Remes impreuna cu Muresan sunt penali si exista dovezi audio-video concrete in acest sens pe care le-a vazut intreaga tara.Na.

YoYoyOi
11th October 2007, 16:45
Nu exist nimic Gabi. Nu vezi ca-i inscenare, facatura, woo-doo? :happy

Gabri3l
11th October 2007, 16:51
Nu exist nimic Gabi. Nu vezi ca-i inscenare, facatura, woo-doo? :happy

Asa zice si Remes...aa,pardon...Muresan, ca Remes e la o tzigara.:happy

miril
11th October 2007, 17:00
Flota era un simbol, Anvers un altul, de...securitate...politica. Nu uitati, politica nu inseamna sa chibitam ca la fotbal, eu tin cu Steaua, tu cu Dinamo, asta pana la moarte. In Romania moderna politicenii de carton postrevolutionari au facut praf orice granita dintre dreapta -stanga, socialdemocratie-liberalism, multe lichele profitand politic de asta, de aici si tambalaul si haosul produs. Repet, lichele sunt peste tot si la liberali dar si la PD-isi, ca sa nu mai zicem de altii, iar Presedintele foloseste politic functia pe care o are favorizand una dintre parti. De aceea suntem ultimii, la multe capitole in Europa, unul din marii vinovati, daca nu cel mai mare, prin functie, daca nu altfel, fiind acesta lichea matoala, pardon, matelota.

Benny
11th October 2007, 17:02
Imi place ca de fiecare data cand cineva e banuit ca este corupt ajungem la Basescu. Poate e si el corupt, nu stiu. Dar trebuie sa punem ordine in chestiunea asta. Avem doua solutii:
1. Nu ne ocupam de niciun corupt pana ce Basescu nu-si primeste locul binemeritat la bulau.
2. Nu ne ocupam de niciun corupt pana ce Basescu nu mai e presedinte.

Si acum destul de Basescu. Sa vorbim de Remes, cel din 1996-2000 si cel de acum.

miril
11th October 2007, 17:22
Benny, adica sa incepem cu justitia lupului. Nu taranistul. Remes este demis si condamnat mediatic, in primul rand, deci neinteresant. Altul la rand, de preferat un PD-ist, pentru echidistanta. Eu vreau un presedinte care-si respecta rolul, neutru si care sa asigure cadrul juridic de desfasurare corecta a autoritatii juridice, nu sa aibe la dispozitie un instrument politic la indemna cu care sa faca politie politica, ca asta a facut, pana acum Basescu. Daca ar fi fost neutral si lasa DNA-ul sa si faca treaba nu aveam nimic cu el, dar asa, se dovedste un politician foarte periculos, care are si sprijinul...majoritatii publice, aia de la Baia de...Multime. Sa va aduc aminte de 80%, anii 30, Germania, Italia, 50%, aceeasi perioada, Ceausescu, PCR, 99%, Iliescu, 97%, Duminca Orbilor, FSN, cu...Basescu-n coada, Gigi Becali, 42%, nu spun ce fel de procente, etc. Uite de ce imi place mie motto-ul din josul semanaturii.

miril
11th October 2007, 19:00
...semnaturii, bineinteles si nimic altceva.

Benny
11th October 2007, 20:17
... un politician foarte periculos, care are si sprijinul...majoritatii publice, aia de la Baia de...Multime. Sa va aduc aminte de 80%, anii 30, Germania, Italia, 50%, aceeasi perioada, Ceausescu, PCR, 99%, Iliescu, 97%, Duminca Orbilor, FSN, cu...Basescu-n coada, Gigi Becali, 42%, nu spun ce fel de procente, etc.
Hai ma, ca astia enumerati de tine sunt mici copii. Cel mai periculos din toti e Johannis cu cele peste 90% ale sale. Nici nu vreau sa ma gandesc ce prapad va face asta daca candideaza in 2 ani.

Bun, dar destul desper Remes. Sa vorbim despre Basescu. Cand intra - frate - omul asta odata la puscarie? Vreau sa traiesc si eu o viata mai buna (cum era inainte de a deveni presedinte), ca asta imi acreste zilele. E vinovat pt. toate relele din tara asta. Mai ieri l-am prins cum arunca un pet pe spatiul verde din fata casei mele. L-am ocarat, l-am alergat, dar e alunecos ca un peste, marinelul.

PS: Dupa ce-l bagam pe Basescu la puscarie putem sa bagam si un liberal? Hai, te rog. Sau trebuie sa ii arestam mai intai pe toti din PD, PLD, PSD, UDMR si partida romilor?

YoYoyOi
11th October 2007, 20:34
ai uitat de independenti Benny :D

Gabri3l
11th October 2007, 22:18
la referendumul pt demiterea presedintelui, orice om normal si cu bun a votat de partea presedintelui... nu mai conta ca a fost simpatizant de la PD, psd, pnl etc. numai si pt ca simplul fapt nu se putea situa de partea parlamentarilor corupti si spagari si asta s-a vazut si in rezultatele referendumului -75% pro Basescu...ce ridicol, cine s-a gasit sa suspende un presedinte...un guvern de spagari si carnatari. :rolleyes:

Remes a pecetluit soarta pnl-ului...de acum inainte se vor face numeroase shouri de televiziune si emisiuni de divertisment unde ii va lua in ras pe acualii ministrii liberali(deja au aparat)...acest guvern Liberal va ramane in viziunea tuturor romanilor ca un guvern PeNaL de spagari si carnatari, chiar daca pot exista pe bune si ministrii "curati" in ministere.

miril
12th October 2007, 09:24
Si eu am votat pentru ramnerea presedintelui pentru ca motiune de cenzura nu avea substanta si recunosc in acelasi timp ca Tariceanu si PNL au gresit flagrant votand pentru motiune, dar de aici si sa am juisari partizane ca mai sus... Johannis are... fruncea acolo unde ii este de obcei locul (fruncii), la fel si sibienii. Exceptia care confirma regula.

grande
12th October 2007, 19:25
Un video destul de simpatic ,pacat ca nu este intreg !

http://www.dailymotion.com/cluster/politics/video/x36v2e_o-poveste-din-tara-mea-ii

Romeo
13th October 2007, 12:12
spaga nu se probeaza la TV ci in instanta si procuratura. Cati ministri ati vazut pana acum la bulau ? Cazul Nasty-Tamara si Copo=loteria cand se vor reezolva si cum ? Remes trebuia schimbat pentru rezultatele exceptionale obtinute in agricultura si observatiile UE, i-au mai bagat pe gat acest film ca sa se hotarasca, ca iar spunea Taricelu ca l-au mai acuzat si pe ministrul apararii si nu au probat nimic.

Ne tot luam de flota lu Base, adica cei care nu-l plac il vor la bulau. Spuneti-mi si mie cine era prim ministru si cine presedinte cand a dat Base flota. Sa fi facut Base o spaga fara stiinta sefilor lui, Vacaroiu si Iliescu ? Flota aia nu era vreun tablou din nush ce muzeu si nu cred ca o putea vinde un ministru fara ca presedintele sa stie. Si apoi de ce nu l-ati arestat in atatia ani ?
Totul este circ politic, cand se vrea distrugerea unuia, ii inventeaza nush ce dosar, care nu se judeca niciodata.

miril
13th October 2007, 15:33
Bine ca nu sunt singurul care vede asta.