PDA

View Full Version : Dacia Logan a ajuns si in Mexic sub numele de Nissan Aprio



TheIceMan
10th October 2007, 17:16
Dacia Logan a ajuns si in Mexic sub numele de Nissan Aprio:

http://www.nissanaprio.com.mx/nissanaprio/exteriores.php

Hard
10th October 2007, 17:41
Nissan ? :cry:
De ce nu Renault ? :rolleyes:

TheIceMan
10th October 2007, 18:09
Nissan ? :cry:
De ce nu Renault ? :rolleyes:

Pen'ca Renault nu mai vinde de mai bine de 18 ani nimica oficial in America de Nord, au inchis reprezentantele. Mai vezi cate un Renault 5 sau 11 ratacit, ca si Peugeot 405 sau Alfa Romeo 156 foarte rar pe strada, mai ales in Quebec, francofonii le-au mai reparat, aici sunt de mult la topit.

Hard
10th October 2007, 18:23
Pai si cum s-a ajuns la Nissan totusi ?

TheIceMan
10th October 2007, 19:29
Pen'ca Nissan si Renault sunt aceeasi firma de ceva ani, precum si Ford si Volvo sunt in aceeeasi firma (Ford Motor Company), similar cum Saab si Opel sunt facute de acceasi firma General Motors. Si asa Loganul a capatat emblema de Nissan.
;)

07Ex
11th October 2007, 19:09
Mai vezi cate un Renault 5 sau 11 ratacit, ca si Peugeot 405 sau Alfa Romeo 156 foarte rar pe strada, mai ales in Quebec, francofonii le-au mai reparat, aici sunt de mult la topit.

Unde ai vazut to Renault 5 sau 11, ca eu nici din alea ratacite nu am vazut. Singurele Renaulturi pe care le mai vad din cand in cand sunt cele numite Alliance, care daca imi aduc bine aminte sunt Renault 9.

Peugeot 405 eu nu am vazut niciodata pe aici, dar Alfa am vazut mai des. Cea decapotabila Spyder este cea pe care am vazut-o cel mai des, iar din cand in cand cate o 156, 157, sau 158, nu mai stiu care exact.

Pe la inceputul anilor 90 vedeam mai multe masini din astea "exotice", precum Lada, Alfa, Renault, sau chiar si Citroen, dar in ultima vreme nu am prea vazut.

TheIceMan
11th October 2007, 23:00
Unde ai vazut to Renault 5 sau 11, ca eu nici din alea ratacite nu am vazut. Singurele Renaulturi pe care le mai vad din cand in cand sunt cele numite Alliance, care daca imi aduc bine aminte sunt Renault 9.

Pardon, asa este, Renault 9 am vrut sa spun (11 este de fapt tot 9 cu hatchback nu in 3 volume), Renault 5 am vazut in Etobicoke pe Kipling Ave undeva intre Jutland (unde este o macelarie buna) si Advance Road, sunt multe ateliere auto acolo.


Peugeot 405 eu nu am vazut niciodata pe aici

De cateva ori a trecut pe langa mine pe Hurontario si pe Winston Churchill.


dar Alfa am vazut mai des. Cea decapotabila Spyder este cea pe care am vazut-o cel mai des, iar din cand in cand cate o 156, 157, sau 158, nu mai stiu care exact.

Alfa 164 din 1991 a avut chiar si mecanicul meu la reparat si vandut undeva pe Dundas cu Winston Churchill. Alfa chiar am vazut la vanzare pe trader.ca uite aici la $4500 daca vrei, eu nu m-as baga la asa ceva poate doar de ar fi maxim $250 :

http://www.trader.ca/Search/Details.asp?mknm=681&Region=-1&subcategory=&CAT=1&ADID=6468030&ADS=6468030%7C

Spider vechi sunt mai multe.

Acu vro 2 sapt am vazut o Lada Niva vai de ea plina de rugina chiar in fata cladirii unde lucrez in Brampton.

ionut_cluj
11th October 2007, 23:40
la asta si daca ii zice Maybach 99 tot urata e

gabi94
11th October 2007, 23:44
Pai si cum s-a ajuns la Nissan totusi ?
Parteneriatul Renault - Nissan se traduce si prin valorificarea pozitiei pe care fiecare marca o are pe o anumita piata...

Loganul se produce si comercializeaza sub trei marci Dacia,Renault si mai nou Nissan...fiecare cu desinatia sa de comercializare
In Europa de exemplu (mai putin Rusia) nu veti vedea la comercializare Loganul decat sub marca Dacia ....

Hard
12th October 2007, 01:09
S-a stricat si Nissanul asta,o credeam masina serioasa ... :D
Asa cum si Mazda o vedeam ca masina japoneza 100 % pana sa isi lase Ford amprentele pe ea ..:(
Se pare ca proiectul Logan a avut succes ... cred ca se va vinde bine in America de Sud.

07Ex
15th October 2007, 16:48
In Europa de exemplu (mai putin Rusia) nu veti vedea la comercializare Loganul decat sub marca Dacia ....

Si in Rusia sub ce marca se vinde Loganul?


De cateva ori a trecut pe langa mine pe Hurontario si pe Winston Churchill.

Serios? Eu nu am vazut niciodata si merg pe cele doua strazi mai sus amintite foarte des. De fapt n-am stiut ca tu locuiesti in aceeasi zona.


Acu vro 2 sapt am vazut o Lada Niva vai de ea plina de rugina chiar in fata cladirii unde lucrez in Brampton.

Am mai vazut si eu odata la 5-6 luni cate o Lada Niva, si e adevarat, deobicei arata jalnic. Iti mai aduci aminte cand Lada avea reprezentanta in Canada? Era pe Keele la intersectia cu Steeles. Ce vremuri! :rolleyes:

gabi94
15th October 2007, 18:01
Si in Rusia sub ce marca se vinde Loganul?


:

In Rusia se vinde sub marca Renault...