PDA

View Full Version : Sa promovam acest sport



mondialu
15th June 2006, 17:53
Salut!Ma numesc Ivan si sunt din Galati...imi place la nebunie golful dar din pacate noi iubitorii acestui sport din romania ducem lipsa de terenuri adevarate si este greu sa te aprovizionezi in romania cu o trusa adecvata pentru acest sport.Este foarte bine pentru ca oameni precum Dorin incearca sa promoveze acest sport...il felicit pe aceasta cale si ii doresc mult succes...numai impreuna punand umarul vom putea crea ceva intradevar serios...

Dorin
19th June 2006, 00:17
Sper sa vad si mai multi entuziasti in curand. Pina la Cobadin nu e asa de departe si daca proiectul se finalizeaza au si galatenii o alternativa. Ca Breaza nu ajunge ....la o tara intreaga.:yeah: D

sorin1010
26th June 2006, 13:19
situatia nu e asa de neagra.

sunt 2 pro shop-uri in Romania, galati-breaza = aprox. 2 1/2 h, turnee saptamanale, Viorel Coman se poate duce curand la orice turneu challenger european, la fiecare turneu joaca putin sub sau egal par si handicapul dansului scade vertiginos sub 3. ieri la breaza (cupa toshiba) au fost 41 de jucatori din care vreo 35 romani, toti castigatorii au fost romani , a fost si public destul de mult. cobadin va fi teren de standard pga de competitie, clubul diplomatilor are 6 greenuri noi si fairway-urile au fost lungite, pianu va avea 18 gauri in cel mult un an, etc, etc.

Dorin
29th June 2006, 11:51
Putin cate putin. Ne trebuie si ceva performanta la turnee ca sa sensibilizeze si mai mult lumea.Totusi turnee internationale. Noutati de la Cobadin? :yeah: D

Elphax
29th June 2006, 12:01
Sa inteleg ca totusi la Breaza e singurul loc unde se poate juca golf adevarat?

Cam cat costa echipamentul? (crosele in mod special)

sorin1010
29th June 2006, 15:05
breaza - 9 gauri par 30, un teren ok. alba iulia (pianu) 9 gauri par 36, cele mai bune fairway-uri si cel mai frumos decor natural. clubul diplomatic 6 gauri par 23, cel mai convenabil pt. bucuresti. la recas nu am fost inca, dar pare a fi teren de drive & pitch. cobadin va fi un teren de standard mondial, se pare, cu drenaj peste tot, iarba corecta, etc. concernul este acelasi ca si la fontana, austria. de incredere. un set crose second hand nu depaseste 200 euro (daca este de marca, cat de cat...), unul profi si nou vreo 1000. sambata este turneul siemens la pianu (o ora distanta de cluj). este de vazut. acum 2 saptamani Viorel Coman era 6 sub par dupa 9 gauri !

mondialu
2nd July 2006, 20:33
Da...Se pare ca si la noi acest sport este pe un nivel in crestere dar ce e drewpt destul de lent....spre deosebire de vecinii nostri ungurii care au investit in acest sport si chiar au cateva terenuri foarte bune astfel dezvoltanduse si turismul ce e drept intr-un procent mic dar totusi...In romania problema pare sa fie nu cea a banilor pentru ca investitori sar gasi dar lipsa de experienta in acest domeniu si chiar increderea....pentru ca majoritatea celor care investesc normal asteapta sa scoata un profit....Speram ca odata cu aderarea Romaniei lucrurile se voe schimba putin...Ceea ce ne lipseste noua este organizarea,pentru ca potential avem...si asta nu o zic ca sa ma aflu in seama....

sorin1010
5th July 2006, 16:29
pai am putea sa incercam sa separam castigul din turism de castigul din cresterea sportului. ok, e bine daca vin golferi din alte tari si joaca, desi acum pot juca aproape oriunde in europa mai ieftin (cazare, masa, etc), dar mai important este sa se dezvolte sportul la noi. si atata vreme cat apar articole in ziar cu exagerari gen "un set de crose costa 10.000 euro, o minge 10 euro iar pantofii 400 de euro" asta o sa se intample cam greu...

kristy
2nd October 2006, 23:18
Servus Sorine !Sunt Kristy din Timisoara, poate o sa am sansa sa ne intalnim undeva prin verdeata.
Ai fost sambata la turneul siemens la pianu ?Cum a fost si cine a castigat ?Cand mai are loc vre-un turneu prin zona si cine poate sa participe?
Iata doar cateva intrebari din sirul nesfarsit pe care le am .Cu multumiri anticipate ,Kristy

sorin1010
4th October 2006, 18:36
ciao, kristy,

sambata la pianu a fost campionatul national, primele 2 runde, da, am fost, chiar am jucat in flight cu Dorin Mihai, timisorean. el a jucat bine, eu nu. din pacate calendarul competitional este pe terminate, mai sunt doua runde la Breaza din campionatul national, apoi cupa Elvila, un fel de Ryder cup intre echipele Bucurestiului si provinciei, care se tine la Pianu. la turnee poate participa oricine are handicap atestat, asa ca probabil de la anul ne vom tot vedea.

kristy
4th October 2006, 20:46
Poti sa contezi pe asta Sorine,la anul sunt pe green sigur !Am inteles ca Timisoara a fost reprezentata si de Dan popa si Raducanu alaturi de Dorin Mihai.Despre jocul tau care nu te-a prea multumit, cu siguranta in cele doua runde ramase te vei intrece pe sine si ai sa fi hapy iarasi .Prin urmare cele bune si sa ne reauzim cat mai curand,asemenea si colegilor de forum !

terra9
9th October 2006, 13:46
Servus Sorine !Sunt Kristy din Timisoara, poate o sa am sansa sa ne intalnim undeva prin verdeata.
Ai fost sambata la turneul siemens la pianu ?Cum a fost si cine a castigat ?Cand mai are loc vre-un turneu prin zona si cine poate sa participe?
Iata doar cateva intrebari din sirul nesfarsit pe care le am .Cu multumiri anticipate ,Kristy

Servus Kristy, Jean este numele meu si la fel sunt si eu din Timisoara (stabilit). Unde joci? Intamplarea face ca cel care mi-a facut cunostinta cu golful sa fie chiar Mihai Dorin, cel de care amintea Sorin. Deocamdata sunt novice, nu am intrat efectiv pe teren; sunt inca la driving range.Sper ca la anul sa-mi fac si eu intrarea pe teren, sa las frica la o parte, dar si sa vad la ce club o sa ma inscriu.Salut!

kristy
11th October 2006, 21:37
Servus Jean !Ma bucur sa regasesc un timisorean chiar si stabilit (la fel ca si mine )care vrea sa se initieze in acest sport.Eu dau din cand in cand pe terenul din Recas si mi-ar face mare placere sa ne regasim undeva prin zona.Am biroul chiar desaupra de librariei Diverta din Piata Libertatii,la West City Radio .Fa-mi o vizita ,bem un ceai si punem si de o tura scurta la terenul din Recas.
In orice caz iti las si un mobil 0722/253115.
Sper sa ne reauzim cat mai curand ,mai ales ca avem sansa unei toamne mirifice.