PDA

View Full Version : A murit Norick Abe!



miril
8th October 2007, 12:33
Merita un topic. Din Onlinesport:

Pilotul japonez de motociclism Norick Abe si-a gasit sfarsitul, duminica, intr-un accident rutier petrecut in apropierea resedintei sale din Tokyo, informeaza site-ul oficial al Campionatului Mondial de specialitate. Abe avea doar 32 de ani si a fost una dintre figurile emblematice a Motomondialului de Viteza in anii '90.

Politia nipona, citata de sursa de mai sus, a precizat ca Abe, care conducea in momentul fatalului accident o motocicleta, s-a izbit de un camion ce efectua o intoarcere periculoasa.

Debutant la clasa 500 cc in Marele Premiu al Japoniei din 1994, cand a beneficiat de un wild-card, Norick Abe a impresionat inca de la prima aparitie, cand s-a luptat pentru victorie de la egal la egal cu titanii Kevin Schwantz si Mick Doohan, inainte sa iasa in decor cu trei viraje ramase pana la finalul cursei.

Primul succes a venit in 1996, la Suzuka, cand a devenit primul pilot local invingator la clasa 500 cc pe teren propriu, cariera sa sportiva incheindu-se in 2004 la Valencia, totalizand 144 de Grand Prix-uri,17 podiumuri si trei victorii. In deceniul de curse, Abe a concurat pentru nume importante din Motomondial, precum Kenny Roberts, Wayne Rainey, Luis D'Antin sau Herve Poncharal.

Alintat de fani cu apelativul 'Norifumi', Abe impresiona la orice Grand Prix din anii '90 prin prezenta sa in fruntea intregului pluton de competitori in turul de incalzire, iar stilul sau agresiv de pilotaj ridica realmente tribunele in picioare.

Disparitia lui Abe vine la doar cateva saptamani dupa ce lumea motorsportului mondial l-a pierdut pe scotianul Colin McRae, decedat intr-un accident de elicopter la jumatatea lunii septembrie.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

dumy84
8th October 2007, 13:29
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Imi voi aminti mereu de pletele lui iesite pe sub casca, de superstitia sa de a fi in fruntea plutonul in turul de incalzire si nu in ultimul rand de stilul sau agresiv de pilotaj....

UndertakerRulez
8th October 2007, 13:43
Dumnezeu sa il odihneasca!!Imi pare rau de el.Imi va fi dor.

flor
8th October 2007, 15:41
29067

29068

29069Dumnezeu sa-l odihneasca!...

Lordul
8th October 2007, 15:47
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace , un alt mare pilot a plecat in ceruri dupa Colin McRae ,Clay Ragazonni,Richard Burns .Dumnezeu sa-l odihneasca!Imi voi aminti mereu de el in special de sezonul in care s-a luptat pt titlu

sniperwolf1989
8th October 2007, 19:38
Porecla lui rossi rossifumi si-a luat de la norifumi.Nu l-am vazut niciodata concurand pe japonez.:(:(:(:(:(
Ii adevarat ca a fost coechipier cu Rossi la yamaha?

gorefest
8th October 2007, 20:09
oofff ooff .. ce ironie a sortii ca si in cazul lui mcrae .. nu a a reusit pericolul din curse sa le curme viata , dar iata ca au murit in accidente din afara intrecerilor .... :(:(:(:( Dumnezeu sa-i odihneasca .... restul orice s-ar spune e de prisos

Iulya
8th October 2007, 21:03
:(Dumnezeu sa-l odihneasca!:(

dumy84
8th October 2007, 21:12
Porecla lui rossi rossifumi si-a luat de la norifumi.Nu l-am vazut niciodata concurand pe japonez.:(:(:(:(:(
Ii adevarat ca a fost coechipier cu Rossi la yamaha?

NU. Cand Rossi a trecut la Yamaha a concurat pentru Gauloises Yamaha, in timp ce Abe era la Fortuna Yamaha Tech 3. Era daca tineti minte acea confuzie in campionat. In 2004 se intampla.

Mario Di Lazi
9th October 2007, 08:38
Daijiro Kato, Noricke Abe ... :(:(