PDA

View Full Version : CM rugby 2007 SEMIFINALA: AFRICA DE SUD - ARGENTINA



delaparis
7th October 2007, 23:50
Duminica 14 octombrie la ora 21.00 - Parc des Princes

discutii despre meci aici

Sorin Blaj
7th October 2007, 23:51
Argentina.

Dragos G.
7th October 2007, 23:55
Desi tin cu Argentina, cred ca RSA se va impune

Sorin Blaj
7th October 2007, 23:56
Eu merg cu Argentina pana la capat.

Mi-ar placea o reeditare Franta - Argentina.

delaparis
7th October 2007, 23:58
hmmm ... Argentina asta continua sa surprinda lumea ... RSA e nuca tare totusi

rob_din
8th October 2007, 00:59
Argentina e favorita dupa mine. RSA dupa meciul cu Anglia au jucat slabut.

rob_din
8th October 2007, 01:00
Oricum o finala Anglia Argentian pentru mine ar fi un cosmar. Asa ca sper ca RSA sa castige

georg40
8th October 2007, 11:56
In sferturi AFS nu a convins, au fost destule executii gresite, iar jocul a fost in buna parte inchis. Nu-i mai putin adevarat ca si Argentina a uzat enorm de lovituri de picior, dar tactica o stabilesti in functie de adversar. Sa vedem ce surprize ne vor oferi cele doua combatante.
Prin simpla impresie cred ca Springboks vor castiga !

Balaci
8th October 2007, 13:25
Castiga RSA

UndertakerRulez
9th October 2007, 10:44
Oricat de buni ar fi argentinienii tot Africa De Sud se va califica in finala.Sper ca preferata mea in materie de rugby(aka.Africa De Sud) sa ia si Cupa Mondiala totodata.

Gontel
9th October 2007, 14:44
RSA merge in finala. Pt asta mai trebuie sa fie si Montgomery in forma la transformare.
Argentinienii sunt o echipa buna, dar fara prea mare experienta la acest nivel inalt.

dardar_3
10th October 2007, 01:35
Argentina va invinge si Anglia in finala:great:

dannyreddog
10th October 2007, 18:18
As vrea sa castige Argentina,dar nu cred ca sunt in stare de o asemenea surpriza..

delaparis
10th October 2007, 21:18
Desi Argentina a dovedit ca este o forta in aceasta competitie pana la urma nu cred ca vor pune probleme lui RSA...

Daca ne uitam la rezultate chiar pot spune ca RSA este favorita nr 1 la cupa . Sa nu uitam ca a intalnit echipe de top si a castigat de fiecare data net ... Samoa, Tonga, Fidji si Anglia au pierdut contra lor iar Anglia cu 36-0 !!!
Argentina a creat surpriza cu Franta in primul meci yar apoi nu se poate spune ca a obtinut mare lucru stiind ca Irlanda sau Scotia nu prea erau in forma asteptata.

JJ
14th October 2007, 00:57
Africa de Sud, desi jucand urat a eliminat cea mai frumoasa echipa in sferturi. Argentina deja a surprins ajungand pana in semifinale.

delaparis
14th October 2007, 01:07
echipele probabile:

Africa de Sud:

1 Os du Randt
2 John Smit (c)
3 CJ van der Linde
4 Bakkies Botha
5 Victor Matfield
6 Schalk Burger
7 Juan Smith
8 Danie Rossouw
9 Fourie du Preez
10 Butch James
11 Bryan Habana
12 Francois Steyn
13 Jaque Fourie
14 JP Pietersen
15 Percy Montgomery

rezerve:
16 Bismarck du Plessis / Gary Botha
17 Jannie du Plessis
18 Johannes Muller
19 Bobby Skinstad
20 Ruan Pienaar
21 Andre Pretorius
22 Wynand Olivier


Argentina:
1 Rodrigo Roncero
2 Mario Ledesma Arocena
3 Juan Martín Scelzo
4 Carlos Ignacio Fernandez Lobbe
5 Patricio Albacete
6 Lucas Ostiglia
7 Juan Martín Fernandez Lobbe
8 Gonzalo Longo Elía
9 Agustín Pichot (capitaine)
10 Juan Martín Hernández
11 Horacio Agulla
12 Felipe Contepomi
13 Manuel Contepomi
14 Lucas Borges
15 Ignacio Corleto

rezerve:
16 Alberto Vernet Basualdo
17 Omar Hasan Jalil
18 Rimas Álvarez Kairelis
19 Juan Manuel Leguizamón
20 Nicolás Fernandez Miranda
21 Federico Todeschini
22 Gonzalo Tiesi

sasol
14th October 2007, 03:00
M-am apropiat de sportul asta in mare masura datorita arbitrilor din acest joc: m-a frapat cum matahale de 2 metrii si 120 de kg stau ca niste mielusei in fata arbitrului si nu comenteaza nici o decizie a acestuia buna sau rea. Dupa vreo 3 turnee ale celor 6 natiuni(la tv), am descoperit "Springboks"..extraordinar cum joaca oamenii astia, scoala de rugby..dinamism, viteza, exactitate..tot ce vrei.

sasol
14th October 2007, 03:03
RSA si Argentina s-au intalnit de 11 ori in meciuri oficiale..de 11 ori au castigat Springboks; nu cred ca RSA pot pierde ocazia de-a juca in finala cu Wilkinson

sasol
14th October 2007, 03:13
Am urmarit toate meciurile RSA de la turneu si pot spune ca reprezinta un etalon al rugbyului.Imi pare rau de NZ dar ce joaca ei e un fel de "handbal"..fara angajament..pot gramezile si molul sa para plictisitoare dar ce sa-i faci daca aici nu prea se dau slam-dunk-uri.....

ReD_Devil
14th October 2007, 10:12
merg pe argentina :D cred ca sunt in stare sa ajunga in finala :ok:

georg40
14th October 2007, 10:38
As inclina si eu spre Africa de Sud, care joaca un rugbi mai complet.
Hotarator ar putea fi insa si numarul de erori penalizate cu lovituri de pedeapsa, sudamericanii avand in Contemponi un realizator de temut.

Patriots
14th October 2007, 11:04
Merg pe mana sud-africanilor , insa cei din Argentina au demonstrat ca pot face fata marilor echipe (Franta , Irlanda , Scotia) , si chiar le pot invinge.Se anunta un meci pe cinste.

Sorin Blaj
14th October 2007, 12:49
Vreau un duel Wilkinson - Contemponi.

rob_din
14th October 2007, 13:30
O finala Anglia-Argentina ar fi o buna reclama pentru fotbal fiindca ce joaca cele 2 echipe se apropie mai mult de fotbal decat de rugby

Gontel
14th October 2007, 13:50
Din acest motiv trebuie sa le vedem pe antilope in finala. Dupa ce ca e de ajuns cat de urat joaca Anglia, ar fi culmea sa se intalneasca cu pumele.
Hai Africa de Sud!

sasol
14th October 2007, 15:36
Scuze ca postez pe langa subiect dar poate "gustati" niste glume pe seama AB:
"Cum e numesc 15 insi ce stau si privesc la TV campionatul mondial de rugby...??
....The All Blacks. "
"De ce merge Graham Henry la un bal deghizat in lubenita...??
...pentru ca spera ca la miezul noptii sa se transforme in antrenor de rugby... "

Alte "rautati" pe http://www.ougrote.com/2007/10/10/rugby-jokes-all-blacks-new-zealand-world-cup-choke/#comment-614

dumboss_yo
14th October 2007, 15:48
Africa de Sud castiga si semifinala, dar si finala (unde ii va darama pe englezi).

sasol
14th October 2007, 15:52
In mare masura Argentina a batut Franta datorita anihilarii jocului la mana al cocosilor prin placaje impecabile....tare-s curios sa vad cum vor contracara molul sud-african, linia acestora de inaintare e formidabila.
Jocul sud-africanilor seamana din acest punct de vedere cu cel al Romaniei ...dus la rang de arta.

Lordul
14th October 2007, 16:41
Hai Africa de Sud! Haide Africa! Africa va merge in finala unde va invinge Anglia

rob_din
14th October 2007, 18:01
Argentina e favorita dupa parerea mea. E singura echipa care a jucat constant bine tot turneul. Sud africanii dupa meciul cu Anglia au jucta din ce in ce mai slab

Dragos G.
14th October 2007, 22:04
Incredibil modul in care traiesc argentinienii intonarea imnului national, unii au lacrimi in ochi, altii nu-si mai incap in piele de mandrie...

Sorin Blaj
14th October 2007, 22:08
Eseu Africa de Sud. Chiar cand vroiam sa spun ca Argentina stie sa joace si la mana. Si cine a gresit? Chiar Contemponi.

Dragos G.
14th October 2007, 22:09
Sunt curios daca au forta sa-si revina, e greu sa primesti o astfel de lovitura cand aveai impresia ca te afli la conducerea meciului

Sorin Blaj
14th October 2007, 22:12
Au patit ca si francezii ieri.

delaparis
14th October 2007, 22:14
Incredibil modul in care traiesc argentinienii intonarea imnului national, unii au lacrimi in ochi, altii nu-si mai incap in piele de mandrie...

sunt departe de tara lor si la fel ca echipe gen Fiji sau Samoa sunt impresionati de acel moment unic in sejurul lor in taram strain :ok:


Revenind la meci ... cred ca RSA vor defila asta seara ... si cred din ce in ce mai mult ca vor fi campioni !!!
Am urmarit pregatirea lor in ultimele zile si am constatat un profesionalism superior tuturor echipelor de top in aceasta competitie.


PS. am incercat sa intru pe Stade de France dar nu am mai apucat ultimele bilete puse in vanzare :(

am revenit la tv :D

Sorin Blaj
14th October 2007, 22:31
Contemponi again: 10-6.

Sorin Blaj
14th October 2007, 22:33
Havana, al doilea eseu pentru Africa de Sud: 15 - 6.

Dupa o greseala a aceluiasi Contemponi.

Dragos G.
14th October 2007, 22:34
delaparis, se pare ca ai dreptate, desi mai sunt 50 de min se pare ca RSA nu va avea probleme in aceasta seara

delaparis
14th October 2007, 22:34
Bryan Habana eseu si 17-6 pentru RSA ...

Argentina joaca si chiar bine dar prea cred ca se izbesc de un zid !!!

Nu-mi plac sud-africanii dar recunosc valorea lor indiscutabila

Dani3l
14th October 2007, 22:36
dlp,ce avatar ai ...:happy aia e minge de fotbal american:)

delaparis
14th October 2007, 22:39
dlp,ce avatar ai ...:happy aia e minge de fotbal american:)


mai "fotbalistule" :D da o privire aici : http://rugby.aquitaine.fr/fr/chez_nous/article.php?itm=83

Dani3l
14th October 2007, 22:42
24...c'est fini?!:(

Sorin Blaj
14th October 2007, 22:43
Acum poate e mai clar:

Rustyy
14th October 2007, 22:43
Mari morcovisti Argentinieni 24-6 pt Sud-Africani:mda:

Sorin Blaj
14th October 2007, 22:45
S-a cam terminat pentru argentinieni.

rob_din
14th October 2007, 22:47
N-au facut atatea greseli argentinienii in tot turneul cate au facut in prima repriza. Nici nu mai e nevoie de RSA fiindca se bat singuri

Dragos G.
14th October 2007, 22:50
Cand se joaca finala mica si finala?

A vazut cineva pe la vreun adidas din Bucuresti tricoul Argentinei?

ReD_Devil
14th October 2007, 22:50
mi-e greu sa cred ca vor reveni argentinienii :(

delaparis
14th October 2007, 22:50
RSA este cea mai buna echipa din aceasta competitie ... discreta dar eficace, joaca foarte dur, la limita regulamentului dar corect. Jocul lor nu este spectaculos dar complet, total si victorios indiferent de adversar, stil etc ...

Cred ca sunt cei mai buni :ok: ... se profileaza o finala fantastica :yeah:

sasol
14th October 2007, 22:54
Foarte exact jocul african...foarte pragmatici ....parca ar fii ceva neam de elvetieni...(sau olandezi?);))

delaparis
14th October 2007, 22:57
....parca ar fii ceva neam de elvetieni...(sau olandezi?);)) ..; si azi se tot cearta intre olandezi si englezi care cum are influenta acolo :D

Sorin Blaj
14th October 2007, 23:02
Eseu Argentina si transformare: 24 - 13.

Fratii Contemponi isi fac datoria, eseu plus transformare. :)

delaparis
14th October 2007, 23:03
hop hop ... 24-13 dupa un eseu controversat dar se pare corect al argentinienilor ...

Sorin Blaj
14th October 2007, 23:04
O reluare era clara (din fata), una la limita (din lateral), eseu. :)

11 puncte nu sunt prea mult.

delaparis
14th October 2007, 23:04
Eseu Argentina si transformare: 24 - 13.

)
... nu prea a fost ... dar hai sa fie in spirit :D ... corect deoarece arbitrul a acordat :ok:

Rustyy
14th October 2007, 23:07
Daca nu mai fac greseli penibile ca in prima repriza sunt sigur ca macar nu vor pierde asa rusinos :D

delaparis
14th October 2007, 23:12
Argentina nu a spus ultimul cuvant ... a ratat o lovitura dar se pare ca revin in meci iar RSA stagneaza ... !!! sa vedem

Sorin Blaj
14th October 2007, 23:14
Argentina mai are nevoie de un eseu.

Dragos G.
14th October 2007, 23:21
Nu cred ca Argentina mai poate reveni

later edit: chiar daca a fost anulat eseul

Sorin Blaj
14th October 2007, 23:21
Faza spectacol, dar ... inainte.

Rustyy
14th October 2007, 23:23
Argentina nu prea forteaza si RSA pare multumita cu acest scor:yes:

delaparis
14th October 2007, 23:25
incredibil cum Argentina tine front in fata RSA !!! ... frumos meci , disputat pana in ultimul minut ....

Dragos G.
14th October 2007, 23:32
greseli incredibile...

Dragos G.
14th October 2007, 23:37
E clar:

Finala: Anglia vs RSA

Finala mica: reeditare Franta vs Argentina

delaparis
14th October 2007, 23:41
finala mare reeditare RSA - Anglia :D

Dragos G.
14th October 2007, 23:41
Ce paruiala, ca intre fete :D

georg40
14th October 2007, 23:43
Victorie indiscutabila a Africii de sud contra Argentinei (37-13), echipa invingatoare beneficiind de serviciile a doi jucatori de exceptie Habana si Montgomerry. Acesta din urma un suteur de rasa, care a castigat duelul sau cu Felipe Contemponi. Bryan Habana, rapid si agil ca o gazela a reusit azi cel de-al optulea eseu conducand in acest clasament.
Pentru ochi, pentru spectatorul absolut neutru jocul sudafricanilor a fost o placere de urmarit. Ei pastreaza prima sansa in finala cu Anglia.

sasol
15th October 2007, 00:04
Sunt de acord cu tine..e o ocazie pentru incepatori in ale rugby-ului sa se familiarizeze cu acest sport privind jocul Springboks..foarte curat ,limpede,dinamic si eficace....=scoala:yes:

sasol
15th October 2007, 00:17
..; si azi se tot cearta intre olandezi si englezi care cum are influenta acolo :D
Da, da ..declaratii belicoase ca ale englezilor la adresa RSA n-am vazut la nici o natiune....poate considera RSA un fel de provincie...dar de data asta or s-o ia in bot, sa vedem ce mai poate salva Sir Wilkinson

UndertakerRulez
15th October 2007, 13:24
Mama ce bucuros sunt ca Africa De Sud a ajuns in finala.:ok:Au prima sansa.Pot iesi campioni mondiali din nou dupa 12 ani.Go Springboks!!!!!!!Jocul a fost foarte disputat.Iar argentinienii au fost neasteptat de buni si incisivi.Apreciez efortul lor.

Gontel
15th October 2007, 14:56
Victorie meritata si indiscutabila a sud-africanilor, care au profitat de greselile de incepatori ale pumelor. RSA a fost formatia mai matura, si-a castigat tusele, a jucat exact ceea ce trebuia sa joace, ca o echipa aproape campioana mondiala. :D Acum ei sunt marii favoriti, iar scorul de 36-0 din grupe sta marturie..
Cat despre argentineieni, ei parasesc cu capul sus competitia si vor avea ocazia sa ii bata inca o data pe "cocosi". :P

nicu const
15th October 2007, 16:54
Da, da ..declaratii belicoase ca ale englezilor la adresa RSA n-am vazut la nici o natiune....poate considera RSA un fel de provincie...dar de data asta or s-o ia in bot, sa vedem ce mai poate salva Sir Wilkinson

La capitolul gafe si declaratii de prost gust sud-africanii sunt de mult campioni mondiali. La masa festiva de dupa campionatul mondial din 1995, un oficial al Africii de Sud a spus ca precedentele campionate mondiale nu au nicio valoare si ca Springboks le-ar fi castigat fara probleme daca ar fi putut juca. Oficialii australieni si neo-zeelandezi (reprezentantii celor doua tari castigatoare in editiile anterioare) dar si oficialii francezi au parasit sala.

Declaratiile excesiv de optimiste sunt la ordinea zilei in Africa de Sud! Oficialii lor sunt de rahat - vezi si ultimul scandal de coruptie care a dus la schimbarea presedintelui federatiei si tigania privind alocarea francizelor pentru Super 14 - 2007.

Unii mai amesteca sportul cu politica: nu e bine!

Anglia de mult nu mai considera Africa de Sud o colonie - de prin 1910 cand a unit doua provincii engleze Natal si Cape cu cele doua provincii bure recent (8 ani) cucerite Oranje si Transvaal si a format Africa de Sud. I-a acordat independenta cu statut de Dominion Britanic.

Pana dupa al Al Doilea Razboi Mondial, englezii si burii (afrikaneri) au impartit puterea dar odata cu despartirea de Marea Britanie si instaurarea regimului de apartheid englezii au fost aproape total exclusi de la actele de decizie! Rasismul practicat acolo este marca exclusiva a burilor (descendentii olandezilor colonizatori).

Nu englezii ii urasc pe sudafricani ci invers (desi trebuie sa spus ca englezii ii detesta un pic; dar nu prea mult fiindca este nedemn sa ai sentimente prea puternice fata de inferiori:))

Gontel
15th October 2007, 18:42
In spiritul fraternitatii si egalitatii dintre popoare, blaaalala... englezii nu trebuie sa ii considere pe sud-africani inferiori sau sa ii urasca. lol :lol: :lol: Dar nici invers. :D
OT: Springboks - world champions!

georg40
15th October 2007, 19:18
M-ar bucura sa ramane la sport,politica (murdara) sa o lasam pe seama altora !

sasol
15th October 2007, 23:07
La capitolul gafe si declaratii de prost gust sud-africanii sunt de mult campioni mondiali. La masa festiva de dupa campionatul mondial din 1995, un oficial al Africii de Sud a spus ca precedentele campionate mondiale nu au nicio valoare si ca Springboks le-ar fi castigat fara probleme daca ar fi putut juca. Oficialii australieni si neo-zeelandezi (reprezentantii celor doua tari castigatoare in editiile anterioare) dar si oficialii francezi au parasit sala.

Declaratiile excesiv de optimiste sunt la ordinea zilei in Africa de Sud! Oficialii lor sunt de rahat - vezi si ultimul scandal de coruptie care a dus la schimbarea presedintelui federatiei si tigania privind alocarea francizelor pentru Super 14 - 2007.

Unii mai amesteca sportul cu politica: nu e bine!

Anglia de mult nu mai considera Africa de Sud o colonie - de prin 1910 cand a unit doua provincii engleze Natal si Cape cu cele doua provincii bure recent (8 ani) cucerite Oranje si Transvaal si a format Africa de Sud. I-a acordat independenta cu statut de Dominion Britanic.

Pana dupa al Al Doilea Razboi Mondial, englezii si burii (afrikaneri) au impartit puterea dar odata cu despartirea de Marea Britanie si instaurarea regimului de apartheid englezii au fost aproape total exclusi de la actele de decizie! Rasismul practicat acolo este marca exclusiva a burilor (descendentii olandezilor colonizatori).

Nu englezii ii urasc pe sudafricani ci invers (desi trebuie sa spus ca englezii ii detesta un pic; dar nu prea mult fiindca este nedemn sa ai sentimente prea puternice fata de inferiori:))



Ce sa-ti spun !?!.... Doar ca dupa caderea puterii afrikaanerilor..printre marile binefaceri ale democratiei se numara si o teribila epidemie de SIDA in Africa de Sud(au peste 10% din po****tie infectata).Au alte probleme africanii acum nu cele legate de istorie(google search rules:headbang:)...Ce sa-ti spun!??Nu vedem barna din ochiul nostru de paiul din ochiul altuia...intr-o tara in care cea mai iubita echipa de club e la mana ciobanului politic agramat.Tot asa bine sa blamam si sportul national in Italia pentru ca unii fac inginerii financiare..:headbang:.Toate astea demonsteraza ca e o fierbere mare in SA pentru acest sport , naste patimi...In 2007 Springboks rules!

nicu const
16th October 2007, 10:02
Ce sa-ti spun !?!.... Doar ca dupa caderea puterii afrikaanerilor..printre marile binefaceri ale democratiei se numara si o teribila epidemie de SIDA in Africa de Sud(au peste 10% din po****tie infectata).Au alte probleme africanii acum nu cele legate de istorie(google search rules:headbang:)...Ce sa-ti spun!??Nu vedem barna din ochiul nostru de paiul din ochiul altuia...intr-o tara in care cea mai iubita echipa de club e la mana ciobanului politic agramat.Tot asa bine sa blamam si sportul national in Italia pentru ca unii fac inginerii financiare..:headbang:.Toate astea demonsteraza ca e o fierbere mare in SA pentru acest sport , naste patimi...In 2007 Springboks rules!

Pai cine i-a adus pe negrii in orase pe post de mana ieftina de lucru? Cine i-a inghesuit in ghetouri si i-a transformat intr-o masa receptiva la ideologii de stanga? Mandela a fost de stanga initial! Stiai? "Democratia" de acolo e doar un compromis!

Stupid afrikaners!

P.S. Nu folosesc "google search";)

P. S. S. Cat priveste cea mai iubita echipa care este in mana unui cioban? Nu pot sa spun decat: omul potrivit la locul potrivit!

UndertakerRulez
16th October 2007, 10:35
Mi se pare mie sau threadul asta sa transformat intr-o batalie de pareri politice?????????Vorbiti de sport fratilor si lasati politica in seama celor care se pricep.E de ajuns politica de la televizor.Nu mai trebuie politica si pe forum.

Sorin Blaj
16th October 2007, 12:40
Chiar crezi ca se pricep? :)

georg40
16th October 2007, 12:52
Au cam luat-o razna aici unii useri, se vede ca ...moderatia lipseste (sic!).