PDA

View Full Version : CM rugby 2007 SEMIFINALA: FRANTA -ANGLIA



delaparis
7th October 2007, 00:32
13 octobrie 2007 - 21:00 (ora Frantei),
Stade de France, Saint Denis

discutii despre meci aici :ok:

Balaci
7th October 2007, 00:39
Greu de spus, imi sunt simpatice ambele echipe...totusi un plus sentimental pentru Anglia

delaparis
7th October 2007, 02:33
bate Franta

o sa vedeti ......

miril
7th October 2007, 10:06
...totusi un plus sentimental pentru Franta.

Dragos G.
7th October 2007, 11:43
Salutare tuturor iubitorilor rugbyului!

Imi doresc foarte mult doua lucruri:

- Franta sa ajunga in finala
- finala sa fie o noua lectie de rugby predata de pume francezilor

Nu se compara cu nimic o infrangere suferita de Franta, la ea acasa, urmarita live ps TV5

Patriots
7th October 2007, 11:48
Eu zic ca normal ar fi sa bata Franta.Daca se vor apara la fel de bine ca in meciul cu All Blacks vor avansa in finala.

rob_din
7th October 2007, 11:55
Poate sa joace si cu echipa a 5-a Franta oricum se califica.

Gontel
7th October 2007, 11:58
Franta se califica, Anglia s-a calificat si cu noroc in semifinale, dar totusi nu e in forma la acest Mondial. Nici pe "cocosi" nu ii vedeam mai bine, dar meciul cu NZL m-a contrazis.
Allez les Bleus!

georg40
8th October 2007, 12:02
Este greu de prevazut in ce masura francezii vor fi integral refacuti dupa enorma risipa de energie in partida de la Cardiff.
Intalnirea are o lunga si brizanta traditie, orice rezultat este de luat in calcul. Avantajul terenului nu se pune, in rugbi este altfel ca la fotbal...

Bumbescu
8th October 2007, 12:19
Din pacate cred ca va fi un meci extrem de tacticizat, fara eseuri, cel mult unu sau doua. Wilkinson ar putea fi din nou cheia jocului ceea ce nu cred ca e tocmai bine pt rugby in general.

UndertakerRulez
8th October 2007, 13:40
Nu ma asteptam in veci ca Noua Zeelanda si Australia care erau favorite clare sa piarda inca din sferturi dar ma rog.Sper ca Anglia sa se califice in finala.

nicu const
8th October 2007, 14:01
Franta se califica, Anglia s-a calificat si cu noroc in semifinale, dar totusi nu e in forma la acest Mondial. Nici pe "cocosi" nu ii vedeam mai bine, dar meciul cu NZL m-a contrazis.
Allez les Bleus!

Anglia s-a calificat pe merit! Chiar daca ar fi fost cu noroc tot e mai bine decat a facut-o Franta! Franta a fost calificata de un arbitru englez!

rob_din
8th October 2007, 14:20
Franta se califica, Anglia s-a calificat si cu noroc in semifinale, dar totusi nu e in forma la acest Mondial. Nici pe "cocosi" nu ii vedeam mai bine, dar meciul cu NZL m-a contrazis.
Allez les Bleus!

Cu ce noroc s-a calificat Anglia? Din contra s-a calificat mult mai pe merit decat Franta

delaparis
8th October 2007, 14:43
Anglia s-a calificat pe merit! Chiar daca ar fi fost cu noroc tot e mai bine decat a facut-o Franta! Franta a fost calificata de un arbitru englez!
Iar se incepe cu discutia asta :(

arbitrul ala englez nu cumva mai e si dinamovist pe deasupra ? :D


Franta a batut Anglia in ultimele doua meciuri de pregatire exact inaintea competitiei dar acum treaba s-a schimbat un pic.
Englezii au capatat din nou incredere iar francezii se pare ca au probleme cu accidentarile dupa mecoiul cu All Blacks.
Sa vedem ce echipa ne mai inventeaza Laporte sambata.

nicu const
8th October 2007, 14:54
Pai cine nu a batut Anglia inainte de Cupa Mondiala? RFU a dat dovada de incompetenta atunci cand la tinut pe nevolnicu de Robinson la echipa nationala timp de trei ani, desi era evident ca nu poate! L-au numit pe Ashton cu 8 luni inainte RWC! Pai ce sa faca asta in timpul asta? O echipa de rugby se construieste in ani!

Faptul ca Anglia si-a revenit in conditiile astea si jucat realmente bine mi se pare de-a dreptul incredibil.

Franta are prima sansa dar nu se stie!

nicu const
8th October 2007, 16:20
Iar se incepe cu discutia asta :(

arbitrul ala englez nu cumva mai e si dinamovist pe deasupra ? :D

Franta a batut Anglia in ultimele doua meciuri de pregatire exact inaintea competitiei dar acum treaba s-a schimbat un pic.
Englezii au capatat din nou incredere iar francezii se pare ca au probleme cu accidentarile dupa mecoiul cu All Blacks.
Sa vedem ce echipa ne mai inventeaza Laporte sambata.

Iti amintesti faza din min '78 sau '79??????

Infractiune Franta si se lasa avantaj pentru All Blacks. McAlister (parca) incearca dropul si in timp ce mingea este in aer arbitrul striga ca avantajul a incetat! Mingea trece pe langa buturi si All Blacks nu castiga nimic din afacere! Nu se mai revine la infractiunea initiala! Cum ti se pare? Dinamovist? Nedinamovist?

Si pentru ca tu esti de la Paris, uite:


8.1 L’AVANTAGE DANS LA PRATIQUE
(a) L’arbitre est seul juge pour décider si une équipe a obtenu un avantage
ou non. Il a toute latitude de prendre les décisions qu’il veut.
(b) L’avantage peut être soit territorial, soit tactique.
(c) L’avantage territorial implique un gain de terrain.
(d) L’avantage tactique implique la liberté, pour l’équipe non fautive,
de jouer le ballon comme elle l’entend.
8.2 CAS DANS LEQUEL L’AVANTAGE NE SE CONCRÉTISE PAS
L’avantage doit être clair et réel. Une simple opportunité de gain
d’avantage ne suffit pas. Si l’équipe non fautive ne concrétise pas
d’avantage, l’arbitre sifflera et fera reprendre le jeu à l’endroit de la
faute.

rob_din
8th October 2007, 16:57
Din pacate asta e primul meci in care nu pot sa fac nici un pronostic fiindca apare o problema la care pana acum nu ma gandeam: arbitrajul
Daca arbitrajul va fi corect sansele sunt FRA-60%, ANG-40%

rob_din
8th October 2007, 16:59
Iti amintesti faza din min '78 sau '79??????

Infractiune Franta si se lasa avantaj pentru All Blacks. McAlister (parca) incearca dropul si in timp ce mingea este in aer arbitrul striga ca avantajul a incetat! Mingea trece pe langa buturi si All Blacks nu castiga nimic din afacere! Nu se mai revine la infractiunea initiala! Cum ti se pare? Dinamovist? Nedinamovist?

Si pentru ca tu esti de la Paris, uite:

Nu mai explica fiindca explici degeaba. Si un copil de 10 ani isi da seama de "greseala" arbitrului
Am mai spus-o si o repet faza din min 79 e unul dintre cele mai penibile momente pe care le-am vazut in ultimii ani in sport.

delaparis
8th October 2007, 17:11
nicu ... am mai discutat de treaba asta cu arbitrajul in rugby.
Am vazut foarte bine faza aia si stiu ca e greseala deoarece asa se joaca inteligent cum a facut zeelandezul. Cand vezi arbitrul ca indica avantaj pentru echipa ta si esti la 30- 40 metri incerci drop deoarece esti prea departe sa incerci o patrundere in scurt timp mai ales cand adversarii sunt plasati iar daca dropul e ratat se aplica avantajul. Eu sincer cred ca arbitrul a interpretat ca a trecut prea mult timp intre avantaj si drop si a decis sa rupa legatura ...
Probabil ca a gresit dar sigur nu a facut intentionat asa cum s-a spus pe aici.
De altfel nu am auzit pe cineva din staff All Blacks sa critice faza ... publicul da ... chiar si cel francez a cam dat din umeri ...
Dar in rugby traditia este sa accepti arbitrajul ca fiind un parametru din joc.

nicu const
8th October 2007, 17:12
Sorry, nu am stiut ca ati mai discutat! Eu am revenit de foarte curand pe forum si n-am avut timp sa ma 'actualizez'!

georg40
8th October 2007, 19:28
Citind unele pareri exprimate in acest thread si fiind sigur ca urmare ca arbitri vor tine trup si suflet (sic !) cu Franta nu am nici un dubiu ca reprezentantii "cocosului galic" vor ajunge in finala. (Pacat ca aici nu se dau puncte ca la gimnastica...)

rob_din
8th October 2007, 23:00
Jonathan Kaplan (RSA) va arbitra meciul, finala urmand a fi arbitrata de irlandezul Rolland

nicu const
9th October 2007, 10:12
Jonathan Kaplan (RSA) va arbitra meciul, finala urmand a fi arbitrata de irlandezul Rolland

Nasol pentru englezi! Si daca se califica tot nasol!:mda:

georg40
9th October 2007, 11:27
Nasol pentru englezi! Si daca se califica tot nasol!:mda:

De ce ? Nu-i un arbitru bun ?
IRB are observatori competenti, daca un arbitru nu ar fi bun sau nu ar conduce partida impartial nu ar mai fi delegat.
Sa-i mai lasam pe arbitri in liniste nu ne aflam la fotbal (sau gimnastica ?!).

nicu const
9th October 2007, 11:36
Pai adu-ti aminte de finala din 2003. Sudafricabul i-a "ciupit" pe englezi tot timpul. A fost si un mic scandal. Dar totul s-a uitat fiindca au castigat!

rob_din
9th October 2007, 12:17
Eu unul n-am de gand sa spun de la inceput ca englezii vor fi dezavantajati. Poate arbitrajul va fi foarte corect. Dar nici n-am sa tac cum vor unii daca Franta va fi purtata pe brate de arbitru spre finala

Gontel
9th October 2007, 14:53
Jonathan Kaplan (RSA) va arbitra meciul, finala urmand a fi arbitrata de irlandezul Rolland

Nu vreau sa readuc iarasi discutia despre arbitraj, corect sau nu, dar nu inteleg de ce este delegat un arbitru din RSA la un meci in care se va decide adversara africanilor in finala (sa recunoastem, RSA are toate sansele sa bata Argentina).

rob_din
9th October 2007, 16:07
Nu vreau sa readuc iarasi discutia despre arbitraj, corect sau nu, dar nu inteleg de ce este delegat un arbitru din RSA la un meci in care se va decide adversara africanilor in finala (sa recunoastem, RSA are toate sansele sa bata Argentina).

Nici eu nu inteleg, e situatia din prima zi a semifinalelor. Poate n-or fi avand altul:(

delaparis
9th October 2007, 16:31
Nu aveti cum sa intelegeti daca va ganditi in astfel de termeni ...
Eu cand am zis ca arbitrajul in rugby este un domeniu total diferit decat cel din fotbal nu am facut ca sa inchid gura cuiva ci ca sa incerc sa va lamuresc.
Arbitrii nu sunt si nu au cum sa fie partinitori deoarece este foarte riscant sa scape meciul din mana evetual din cauza protestelor jucatorilor. Daca tensiunea este creata din sentiment de injustitie atunci iese prapad pe teren ... incercati sa va inchipuiti.

Acum aproximativ 10 ani am asistat la un meci Franta - Anglia , nu mai stiu daca amical sau turneul celor cinci, cu un arbitru englez ... !!!
Nu a shocat pe nimeni asa ceva ...

nicu const
9th October 2007, 16:42
Eu zic ca toti stim ca rugbyul este un sport deosebit, cu o ambianta deosebita! Aura asta s-a format in jurul rugbyului in peste 100 de ani de .... amatorism!

Cand toate celelalte sporturi erau guvernate de interese financiare, rugbyul ramanea o lume a gentlemanilor care jucau de placere si pentru onoare! Totusi, rugbyul union a renuntat la amatorism de 12 ani iar interesele financiare sunt enorme. Cine si-ar fi putut imagina acum cativa ani scandalurile din rugbyul european: disputa dintre cluburile engleze si RFU privind alocatiile jucatorilor selectionati in nationala; disputa dintre cluburile engleze si franceze pe de o parte si celelalte cluburi si federatii pe de alta parte privind drepturile financiare rezultate din Heineken Cup; disputa dintre cluburile galeze pe de o parte si cele scotiene si irlandeze colege de Celtic Cup?

Nu vreau sa spun ca lucrurile s-au stricat in rugby union! dar ceva, ceva s-a alterat in lumea rugbyului. In situatia asta ne putem intreba despre anumite lucruri! Atat!

delaparis
9th October 2007, 16:52
Bun ... hai sa merg pe logica asta.

Daca se vrea profit maxim deoarece sunt interese financiare atunci tarile care aduc cel mai frumos spectacol si cei mai multi suporteri si cele mai multe retele de televiziune ar trebui sa fie avantajate.

Deci NZ, Australia, Anglia, SUA ar trebui sa le gasim in semifinale datorita miscarilor in culise inca de la tragerea la sorti pentru grupe ... nu-i asa ?
Ei uite ca din astea doar Anglia este aici si se pare ca mai e si nedreptatita cu arbitrul ala "dinamovist" :D

nicu const
9th October 2007, 16:52
Cica 40,000 de fani englezi ar veni la Paris daca ar gasi bilete! Nu ma mira; au fost 30,000 acum patru ani la finala din Australia!:)

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/rugby_union/7035810.stm

nicu const
9th October 2007, 16:55
Bun ... hai sa merg pe logica asta.

Daca se vrea profit maxim deoarece sunt interese financiare atunci tarile care aduc cel mai frumos spectacol si cei mai multi suporteri si cele mai multe retele de televiziune ar trebui sa fie avantajate.

Deci NZ, Australia, Anglia, SUA ar trebui sa le gasim in semifinale datorita miscarilor in culise inca de la tragerea la sorti pentru grupe ... nu-i asa ?
Ei uite ca din astea doar Anglia este aici si se pare ca mai e si nedreptatita cu arbitrul ala "dinamovist" :D

Eu zic ca nu zici bine!

Cel mai mare interes este ca Franta sa joace si eventual sa castige finala! Ca doar ea este organizatoarea!

Noi stim ca NZ si Australia sunt bune la rugby dar au impreuna vreo 20 de milioane de posibili consumatori de rugby. Franta cat sa aiba? Vreo 56?

Mai sunt si altele aspecte, nu vreau sa simplific!

delaparis
9th October 2007, 17:02
E interes sa fie spectacol in primul rand si promotie in al doilea si adversitate in al treilea... Deci po****tia anglo-saxona asigura cele trei. NZ si Australia spectacol, Anglia adversitate iar SUA piata ...:D

Sigur ca e mult mai complicat dara am zis sa rezum un pic ironic.
Interesul ca Franta sa castige este unul strict national francez si anume sa-si dea parintii copiii la cluburile de rugby sa se asigure viitorul cu o baza de selectie cat mai larga possibila. Dar rugby francez nu prea se cumpara in lume. Super 14 in schimb da.
Franta incearca sa promoveze doar cu metode functionaresti , la nivel de federatii etc ... vezi cazul cu Romania. Economic vorbind nu au nicio sansa.

nicu const
9th October 2007, 17:18
Guiness Premiership-ul englez in primul rand dar si Top 14 francez sunt cele mai "bogate" campionate! Sunt tari po****te unde interesul pentru rugby este mare (mai putin la francezi unde doar sudul tarii si Parisul sunt atrase de rugby)

Dovada? Nenumarati internationali straini care activeaza in aceste campionate. Vreo sapte All Blacks vor lua drumul Europei in aceste tari dupa cupa mondiala:


Prop Carl Hayman (Newcastle), winger Doug Howlett (Munster) and Chris Jack (Saracens) are all moving to Europe.

In addition, Anton Oliver (Toulon), Byron Kelleher (Toulouse), Aaron Mauger (Leicester) and Luke McAlister (Sale) are also leaving New Zealand.

Eu vorbesc despre campionate regulate, nationale (un an calendaristic) de echipe de club! Super 14 este o competitie de francize ce dureaza trei luni!

delaparis
9th October 2007, 18:17
Daca sunt multi All Blacks in campionatul francez o fac in primul rand pentru bani nu neaparat pentru valoarea campionatului.
Super 14 ajunge la tv si in Franta darTop 14 ma indoiesc ca ajunge in Australia ... iar asta e oarecum relevant in ceea ce priveste spectacolul.

Oricum ca sa rezum un pic ce gandesc NZ a fost eliminata si multi din forul international regreta amarnic acest eveniment deoarece nu exista promotie mai buna pentru rugby in lume decat echipa NZ ...

De asta nu pot sa admit ca arbitrul a tras cu Franta etc asa cum se pare ca si suporterii din NZ sustin.

rob_din
9th October 2007, 18:56
Bun ... hai sa merg pe logica asta.

Daca se vrea profit maxim deoarece sunt interese financiare atunci tarile care aduc cel mai frumos spectacol si cei mai multi suporteri si cele mai multe retele de televiziune ar trebui sa fie avantajate.

Deci NZ, Australia, Anglia, SUA ar trebui sa le gasim in semifinale datorita miscarilor in culise inca de la tragerea la sorti pentru grupe ... nu-i asa ?
Ei uite ca din astea doar Anglia este aici si se pare ca mai e si nedreptatita cu arbitrul ala "dinamovist" :D

La aceasta editie a CM daca se vrea profit maxim FRA trebuie sa joace neaparat finala. Eu cred ca in finala se va arbitra corect, dar pentru semifinala am mari dubii. Sper din tot sufletul sa ma insel.

PS. Sa vedeti cum o sa ajunga AUT sau SUI prin semifinalele CE de fotbal de anul viitor. Din pacate pentru bani se face orice

delaparis
9th October 2007, 19:11
rob , in afara de faptul ca iar aduci referinte din fotbal si , cum am mai zis, te inseli cand compari ce nu se poate compara, as vrea sa stiu cum argumentezi ca profit maxim inseamna Franta in finala ?! ...

Daca discutam de bilete aici iti spun ca totul e complet de saptamani de zile inainte sa inceapa competitia deci inainte sa se afle cine e in finala. La tv in Franta , Anglia, si multe alte tari din Europa se transmite meciul oricum ... in schimb nu stiu daca Australia sau NZ vor transmite ceva in caz ca avem o finala Franta - Argentina :rolleyes:

Vezi ca oricum o dai este o pierdere eliminarea All Blacks si prezenta Frantei mai departe ... parerea mea ...

rob_din
9th October 2007, 20:12
rob , in afara de faptul ca iar aduci referinte din fotbal si , cum am mai zis, te inseli cand compari ce nu se poate compara, as vrea sa stiu cum argumentezi ca profit maxim inseamna Franta in finala ?! ...

Daca discutam de bilete aici iti spun ca totul e complet de saptamani de zile inainte sa inceapa competitia deci inainte sa se afle cine e in finala. La tv in Franta , Anglia, si multe alte tari din Europa se transmite meciul oricum ... in schimb nu stiu daca Australia sau NZ vor transmite ceva in caz ca avem o finala Franta - Argentina :rolleyes:

Vezi ca oricum o dai este o pierdere eliminarea All Blacks si prezenta Frantei mai departe ... parerea mea ...

In primul rand compar fotbalul cu rugbyul fiindca meciul FRA-NZL ne-a arata ca exista din pacate asemanari
Iar succesul unui turneu nu tine numai de vanzarea de bilete si drepturile de televiziune.

nicu const
9th October 2007, 21:47
Delaparis, iti dau un singur exeplu: simplific lucrurile putin.

Banii nu vin doar din televizare! Chiar daca ar fi as, televiziunile au cumparat deja pachetele si reclamele s-au contractat de mult. Din punctul asta de vedere faptul ca nu mai joaca NZ nu mai este chiar atat de grav.

Bani se fac printre altele si din tricouri, poze si multe alte maruntisuri. Oriunde apare sigla WRC 2007 se castiga bani: IRB si multe alte foruri sportive.

Acuma ce ar fi mai bine financiar vorbind? Trei miloane jumate de neo-zeelandezi fericiti care cumpara tricouri sau 56 de milioane de francezi entuziasmati care dau navala in magazine? Repet: e o simplificare! dar conteaza "piata" unde se vinde rugbyul.

Tu spui ca neo-zeelandezii vin la cluburile din Franta pentru bani nu pentru ca ar fi valoroasa competitia! Perfect, asta am zis si eu! Dar de ce au bani mai multi francezii si englezii 'mai slabuti' decat talentatii neo-zeelandezi? Fiindca piata rugbystica europeana vehiculeaza mai multi bani decat 'sudistii'! Uite d'aia ar putea fi un interes sa castige Franta!

Dar in momentul asta trebuie sa-ti dau dreptate: daca mai insistam mult pe subiectul asta ne indepartam de spiritul rugbyului.

delaparis
9th October 2007, 22:01
Nicu: corect ...

Nici eu nu mai insist pe tema asta deoarece sper sa nu fie promovata ... :rolleyes:

Azi am auzit multe declaratii in presa din partea oamenilor de rugby adevarati din Franta gen Rives, Blanco, Skrela etc ...

Impresionat am fost auzind ce si cum vorbesc acesti oameni ...!!!

Ei nici macar nu vor sa auda intrebari de genul "a arbitrat " ... ei doar doresc ca jucatorii sa faca ce trebuie pe teren astfel incat spectacolul si sportul acesta sa iasa invingatori ... aproape ca am inteles indiferenta lor fair-play fata de echipa Frantei. Au declarat ca vor fi de partea celor care joaca rugby adevarat ... indiferent de tara , echipe , jucatori etc ...

Asta e spiritul in care se discuta azi in aceasta competitie iar eu ader 100 % :ok:

rob_din
9th October 2007, 23:05
Nicu: corect ...

Nici eu nu mai insist pe tema asta deoarece sper sa nu fie promovata ... :rolleyes:

Azi am auzit multe declaratii in presa din partea oamenilor de rugby adevarati din Franta gen Rives, Blanco, Skrela etc ...

Impresionat am fost auzind ce si cum vorbesc acesti oameni ...!!!

Ei nici macar nu vor sa auda intrebari de genul "a arbitrat " ... ei doar doresc ca jucatorii sa faca ce trebuie pe teren astfel incat spectacolul si sportul acesta sa iasa invingatori ... aproape ca am inteles indiferenta lor fair-play fata de echipa Frantei. Au declarat ca vor fi de partea celor care joaca rugby adevarat ... indiferent de tara , echipe , jucatori etc ...

Asta e spiritul in care se discuta azi in aceasta competitie iar eu ader 100 % :ok:

Mi se par normale asemenea declaratii in presa franceza. De ce sa fie oamenii suparati cand cei avantajati au fost francezii?
Trebuia sa citesti presa din NZL unde erau facuti praf la gramada si jucatorii si arbitrul

delaparis
9th October 2007, 23:30
Nu vorbesc de presa rob ... vorbesc de oameni care au jucat CM :rolleyes:

Iar ca sa pun concluzie aici, pot spune ca astept meciul asta si voi aplauda din inima echipa care va demonstra ca este cea mai buna in acest "razboi" sportiv ... Anglia este prezenta si Franta la fel ...

Avem un spectacol formidabil la dispozitie sambata :ok:

Sa fie o disputa apriga si fara cadouri ...

cei mai buni vor castiga :ok:

Dani3l
9th October 2007, 23:36
Daca se va sanctiona pasa inainte...castiga Anglia!:yeah: altfel,bate franta:)
dlp:explica-mi si mie..care e faza cu Chabal-mania...incearca sa fii serios...:D de unde atata nebunie pt omul din caverna:D
http://it.youtube.com/watch?v=6bSarBEG7QA

georg40
9th October 2007, 23:36
Degeaba, delaparis, ca intotdeauna si in toate sporturile si aici vor decide numai si numai arbitri. Un "blat" se intinde ca un paianjen deasupra sportului mondial !

delaparis
9th October 2007, 23:41
:happy
georg40 ... esti chiar "prea foarte" ironic ... ;) ... unii au nevoie sa inteleaga anumite aspecte iar noi trebuie sa explicam :)

oricum ...; traiasca sportul acesta :yeah: probabil cel mai frumos inventat de englezi :ok:

georg40
9th October 2007, 23:47
Se prea poate , dar uneori am impresia ca unii nu inteleg nimic dintr-un sport sau altul si sunt pe forum doar pentru a se socoti cu arbitri.
De altfel in Romania critica arbitrajelor tine sa devina un fenomen social un nou...sport de masa. Cuvantul "blat " poate fi propus la UNESCO ca si expresia anului...Cu toata toleranta ce e mult e mult !
Noapte Buna !

rob_din
9th October 2007, 23:52
Degeaba, delaparis, ca intotdeauna si in toate sporturile si aici vor decide numai si numai arbitri. Un "blat" se intinde ca un paianjen deasupra sportului mondial !

Ironii din acestea auzeam si inainte de descoperirea cazurilor de dopaj din ciclism si atletism si inaintea aparitiei dovezilor care au demonstrat ca exista meciuri aranjate in tenis si inainte de a se dovedi mafia din fotbalul italian etc.
Insa n-am nimic impotriva daca unii doresc sa creada ca sportul e o lume de basm.

Revenind la rugby si la meciul FRA-ANG si englezii si francezii par sa creasca de la meci la meci, in schimb ce posibila adversara din finala RSA scade de la meci la meci. Cine va castiga semifinla de sambata are mari sanse sa castige si CM

rob_din
9th October 2007, 23:53
:happy
georg40 ... esti chiar "prea foarte" ironic ... ;) ... unii au nevoie sa inteleaga anumite aspecte iar noi trebuie sa explicam :)

oricum ...; traiasca sportul acesta :yeah: probabil cel mai frumos inventat de englezi :ok:

Iar noi cei care primim probabil explicatiile voastre trebuie la randul nostru sa va explicam regulamentul jocului.

Dani3l
9th October 2007, 23:54
Cine va arbitra meciul ?Tinand cont ca,australia si n-z sunt eliminate,cred ca din una dintre aceste tari va fi arbitrul.:D
Wilkinson se va ocupa de "caz"!:D

delaparis
10th October 2007, 00:02
rob: voi care ? ... gainile poate :D

gata ca sunt "calm" acum §!!!?

revazand meciul NZ-Franta chiar ca ma enervez acum ...

La faza cu inainte la Michalak e o prostie iar cu faza de avantaj la NZ in ultimele minute este iar o aiureala deoarece arbitrul a indicat clar la un moment dat ca avertismentul este anulat deoarece avantajul a fost pierdut datorita avansului in joc al Frantei ...
Cei care cunosc regulamentul pot intelege ...

nicu const
10th October 2007, 10:03
rob: voi care ? ... gainile poate :D

gata ca sunt "calm" acum §!!!?

revazand meciul NZ-Franta chiar ca ma enervez acum ...

La faza cu inainte la Michalak e o prostie iar cu faza de avantaj la NZ in ultimele minute este iar o aiureala deoarece arbitrul a indicat clar la un moment dat ca avertismentul este anulat deoarece avantajul a fost pierdut datorita avansului in joc al Frantei ... Cei care cunosc regulamentul pot intelege ...

Delaparis, nu am ocazia sa revad meciul dar parca arbitrul trebuie sa indice incheierea avantajului in momentul cand avantajul s-a fructificat nu cand s-a pierdut! Deci arbitrul trebuia sa semnalizeze inainte de "avansul in joc al Frantei".

Dar, in fine, e prea tarziu si vorbesc din amintiri!

delaparis
10th October 2007, 11:55
Eu spun ce am vazut acolo...
Arbitrul a urmarit jocul timp de un minut aproape cu mana ridicata indicand avantaj la NZ. Gramada spontana a zeelendezilor a avansat pana la aprox 2 metri de terenul de tinta a francezilor moment in care arbitrul a lasat mana jos. Apoi francezii au avansat la randul lor grupat impingand pe zeelandezi inapoi cam 5- 6 metri iar acolo jocul s-a blocat ... do zeelandez a scos mingea pasand inapoi la 40 metri de unde s-a incercat drop.
Cam asa a fost ...
Parerea mea este ca a arbitrat corect ... ori dadea lovitura si intrerupea atacul ori privilegia eseul . A ales a doua posibilitate ...

rob_din
10th October 2007, 13:17
Delaparis, nu am ocazia sa revad meciul dar parca arbitrul trebuie sa indice incheierea avantajului in momentul cand avantajul s-a fructificat nu cand s-a pierdut! Deci arbitrul trebuia sa semnalizeze inainte de "avansul in joc al Frantei".

Dar, in fine, e prea tarziu si vorbesc din amintiri!

Aici e de discutat fiindca arbitrul poate sa incheie avantajul cand vrea el. Cu 2 mentiuni: cand e vorba de lovituri de pedeapsa in nici un caz avantajul nu se incheie dupa 5 secunde, iar in cazul meciului de sambata a anuntat avantaj incheiat exact in momentul in care NZL a incercat dropul. Asa ceva nu se face niciodata.

nicu const
10th October 2007, 13:43
Pai, si eu ziceam la fel!

dardar_3
10th October 2007, 14:38
Furaciosi francezii astia...:mda:...


Lasa ca mi-i incinge Jhonny in semifinala...;)

delaparis
10th October 2007, 21:32
Aici e de discutat fiindca arbitrul poate sa incheie avantajul cand vrea el. Cu 2 mentiuni: cand e vorba de lovituri de pedeapsa in nici un caz avantajul nu se incheie dupa 5 secunde, iar in cazul meciului de sambata a anuntat avantaj incheiat exact in momentul in care NZL a incercat dropul. Asa ceva nu se face niciodata.
exagerezi ... nu a fost vorba de 5 secunde ci de aproape 2 minute ... citeste postul meu de mai sus iar daca nu ma crezi o sa caut link si pun faza in caz ca nu ai revazut meciul


Furaciosi francezii astia...:mda:...


Lasa ca mi-i incinge Jhonny in semifinala...;)

imi plac pronosticurile tale de la o vreme incoace :D
De fiecare data iti iese invers cand esti categoric , ai observat ?

OT: Ambii antrenori au decis sa introduca echipele din sferturi in acest meci , semn ca vor claritate in rezultat , valoare , comentarii. Sa castige cei mai buni nu cei mai norocosi sau smecheri etc ... :ok:
Frumos spiritul ambilor in contextul in care adversitatea intre cele doua echipe este maxima la stadiul competitiei.
Oricum Laporte mizeaza in continuare pe jocul la picior sigur si calculat in locul "nebuniei" franceze in viteza si improvizatie
Un mic bemol pentru englezi ... nu va ploua sambata :D

delaparis
13th October 2007, 13:49
Ceva statistica in legatura cu meciul asta ...

Jucatorul care a inscris cele mai multe puncte intr-o semifinala CM este francez : Lamaison, 28 puncte in 1999 contra NZ.

Franta si Anglia sunt singurele echipe care au intors un rezultat in semifinala dupa ce erau condusi la pauza ... de doua ori pentru francezi in 1987 si 1999 si o data pentru englezi in 1991.

Nicio echipa nu a castigat doua semifinale consecutive in editiile CM ... Anglia a castigat ultima semifinala editia 2003 .... :rolleyes:

Franta e singura echipa care a avut jucatori eliminati in semifinala CM ... Xavier Garbajosa in 1999, Christophe Dominici si Serge Betsen in 2003.

yakshaver
13th October 2007, 22:49
Prima repriza anosta, batalie surda... Dar la asta ne si ateptam. Spectacolul s-a dus din acest campionat mondial. Poate in 2011 in Noua Zeelanda.

Pana atunci Hai Argentina! Ptr meciul de azi Allez Les Bleus!!

delaparis
13th October 2007, 22:57
Da ..; spectacolul nu este prezent dar angajamentul si tensiunea sunt la maxim ...
Rivalitatea intre cele doua echipe este legendara iar jocul ilustreaza asta ...
Meci de rugby clasic europeean ...

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:07
9-8 Franta, cu un atac francez extrem de periculos. Gramada, francezii introduc.

Lordul
13th October 2007, 23:10
Allez les Bleux!

yakshaver
13th October 2007, 23:11
Sper ca Franta sa mentina concentrarea si sa gastige.

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:14
Doar Wilkinson ii poate salva pe englezi.

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:17
Bara Wilkinson. Rar se vede asa ceva!

In plus Robinson a avut o actiune de toata frumusetea. Ratata insa.

delaparis
13th October 2007, 23:22
englezii sunt peste francezi in acest moment ... meci strans dar se poate detasa oricand in urmatoarele minute ...

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:25
Intre timp Franta a preluat controlul si este aproape de eseu.

Au fost opriti francezii la un metru de tinta.

delaparis
13th October 2007, 23:30
Chabal este ranit dar continua ..; Wilkinson de asemenea ... lupta eroica intre cele doua echipe ... min 70

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:32
Chabal si Wilkinson s-au ciocnit, cu urmari pentru amandoi. Chabal a fost oprit cu un metru inainte de eseu.

iuli
13th October 2007, 23:34
mai harry, tu nu stii limba materna si faci o incercare de franceza? :lol:





Come On Wilikinsooooooooooooooooooon !!!!!!!!

delaparis
13th October 2007, 23:35
11-9 ... pentru Anglia ... final de meci fantastic

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:36
Wilkinson a reusit. Ca de obicei. Va fi suficient?

Mai sunt 4 minute, cu o tusa favorabila englezilor. Obtinuta bineinteles de Wilkinson.

iuli
13th October 2007, 23:39
bravoooooooooooooooooooooooooooooooo bai....e incredibil Wilkinson

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:39
Excelent Wilkinson. Lovitura de picior: 14 - 9 Anglia.

Francezii au nevoie de un eseu pentru egalare.

delaparis
13th October 2007, 23:39
14-9 ... ultima sansa pentru francezi

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:41
Ratata insa. Dupa un inainte stupid.

Ultimul atac francez. Ce frumos!

Au intrat in 22-ul englez. Ce inclestare.

S-a terminat. Anglia este in finala. Cu Argentina oare?

iuli
13th October 2007, 23:42
14-9 final. Anglia in finala....yupiiiiiiiii

yakshaver
13th October 2007, 23:43
A castigat echipa care joaca rugby-ul cel mai plictisitor.

Imi pare rau pentru Franta...

Hai Argentina!!

Sorin Blaj
13th October 2007, 23:43
Wilkinson este secretul succeselor Angliei. Fara el sunt pe nicaieri.

delaparis
13th October 2007, 23:43
Bravo Anglia ...


Superiori in seara asta ...

frumos final de meci !!!

rob_din
13th October 2007, 23:45
Au revoir France.

Singurul lucru de care-mi pare rau e ca Franta a eliminat nedrept Noua Zeelanda asa ca in finala avem plictisitoarea Anglia.

Orium jur ca nu inteleg cum Anglia joaca 2 finale consecutive

rob_din
13th October 2007, 23:46
A castigat echipa care joaca rugby-ul cel mai plictisitor.

Imi pare rau pentru Franta...

Hai Argentina!!

In general sunt de acord ca joaca plictisitor dar azi Anglia a fost cea care a creat mai mult spectacol

Hai Africa de Sud fiindca dupa Anglia Argentina are cel mai plictisitor joc

bada_otelul
13th October 2007, 23:46
prea tare wilkinson

miril
13th October 2007, 23:48
Felicitari englezilor! Au fost mai buni, asa cum a recunoscut si reporterul francez de la TV5I.

delaparis
13th October 2007, 23:55
Ambele echipe au jucat cu acelasi efectiv din sferturi ... avand in vedere ca au avut acelasi handicap dat fiind adversari acolo, deci NZ si Australia , se poate considera acest rezultat ca cel mai corect posibil ... :ok:

succes Anglia in finala si sa apere emisfera Nord ... :D

rob_din
13th October 2007, 23:58
Ar fi o noua palma data rugbyului spectacol ca Anglia sa devina campioana mondiala din nou. Totusi rugbyul inseamna si altceva decat lovituri de pedeapsa si dropuri

delaparis
14th October 2007, 00:05
Anglia a renascut ... este o echipa de top azi/ieri dupa ce s-a calificat din grupe ...

Atentie la calitatea jocului din linia 1 si 3 ..; do si dm sunt fara comenteriu cei mai buni din Europa ...

Desi au batut pasul pe loc in primele doua meciuri din grupe, azi au ajuns la cadenta necesara pentru a avea un cuvant de spus indiferent de adversar ....

miril
14th October 2007, 00:09
Wilkinson este secretul succeselor Angliei. Fara el sunt pe nicaieri.

Robinson a fost cel mai bun englez!

delaparis
14th October 2007, 00:14
tristete mare intre suporteri francezi dar explozie de fericire intre englezi ...
Pe Stade de France au fost 40000 de englezi :ok:

Extraordinar parcurs in aceasta competitie pentru vecinii britanici :ok:

felicitari inca o data si succes in finala :yeah:

georg40
14th October 2007, 00:21
Chiar daca pe undeva as fi dorit victoria Frantei, trebuie sa recunosc ca Anglia a fost azi mai buna. Echipa din patria rugbiului a jucat pragmatic, a evitat greselile, a facut o mare risipa de energie pe inaintare si a jucat mai bine tusele decat echipa gazda.
Sunt curios cine va fi adversara de duminica ?

delaparis
14th October 2007, 00:31
RSA ... :D .. pronostic

Revenind la meci ... Franta a jucat tot ce a putut, a dat in efort maxim, a incercat tactic tot ce stia contra englezilor , a fortat la limita regulamentului , a incercat chiar sa improvizeze rugby pe care il stiu mai bine adica nebun pe toate liniile in viteza etc ... nu a mers ..; in fata a fost o echipa solida pregatita pentru orice situatie si avand arme in rezerva indiferent de adversar ...

asta e Anglia in ziua de azi ...

JJ
14th October 2007, 00:50
La 9-8 Franta a fost in vreo trei randuri aproape de eseu si aproape de a inchide meciul. Pacat ca n-a reusit. Sa vedem ce face Anglia cu Africa de Sud in finala, sper intr-o reeditare a meciului din grupe :D

delaparis
14th October 2007, 00:55
De unde stii ca AFS joaca deja in finala ? :D

Stai sa vedem maine ca si asa surprize au tot fost in aceasta competitie ...

Franta a jucat pana la capat ... la limita epuizarii fizice ..... a facut tot ce putea in aceasta competitie si desi a avut un traseu oarecum favorabil, a esuat in semi ... nu e rusinos dar nici de aplaudat ...
Speram la mai bine in curand !!!

JJ
14th October 2007, 01:12
Apropo, singura echipa care a ajuns pana acum in finala fara sa castige grupa e tot Anglia, in 91. Si atunci a pierdut finala.
Cat despre Argentina, deja ca a ajuns in semifinale e un semn foarte bun. Parca vad ca in 2-3 ani se extinde si turneul celor trei sa primeasca si Argentina. Totusi, cam greu sa bata Africa de Sud.

delaparis
14th October 2007, 01:15
corect ...
dar statistica ne-a inselat azi ... Anglia este prima echipa care a castigat doua semifinale consecutive ... sigur contra Frantei :D , dar totusi ...

Sorin Blaj
14th October 2007, 01:24
Chiar daca pe undeva as fi dorit victoria Frantei, trebuie sa recunosc ca Anglia a fost azi mai buna. Echipa din patria rugbiului a jucat pragmatic, a evitat greselile, a facut o mare risipa de energie pe inaintare si a jucat mai bine tusele decat echipa gazda.
Sunt curios cine va fi adversara de duminica ?

Argentina

sasol
14th October 2007, 02:47
...extraordinara optiunea drop-goalului in rugby; dupa cum spunea si sud-africanul Jannie De Beer (ce le-a administrat englezilor 5 "bucati" la mondialul din '99 ) -"echipa ta preseaza cauta eseul, si-n schimb te vezi condus pe tabela fara sa fi facut vreo greseala"
Abia astept sa vad finala Africa de Sud vs Anglia cu Wilkinson in echipa de data asta, au luat-o in grupe cu el pe banca. Atentie, si Montgomery cunoaste foarte bine lovitura cu piciorul.

Bumbescu
14th October 2007, 09:52
Victorie fara dubii a Angliei, joc superior,individualitati scanteietoare(Robinson e fenomenal), un eseu reusit.
Wilkinson si-a facut treaba, desi nu a fost intr-o zi prea buna.

ReD_Devil
14th October 2007, 10:07
dupa o prima repriza nu prea reusita...wilkinson a facut o a 2-a repriza buna...:D nu foarte buna...dar indeajuns sa o duca pe anglia iar in finala:rolleyes:
sincer....nush dc inclin sa cred ca argentina va avea statutul de "surpriza"pana la capat :D si se va califica in finala :ok:

Patriots
14th October 2007, 10:52
Ma bucur pt. englezi ca i-au batut pe "cocosii galici" :drak: , mai ales ca au ajuns in semifinala dupa ce au fost ajutati de arbitru.Cat despre finala , cred ca daca Wlkinson joaca la 60 % din potentialul sau , poate aduce "Trandafirului" titlul.

miril
14th October 2007, 10:54
Victorie fara dubii a Angliei, joc superior,individualitati scanteietoare(Robinson e fenomenal), un eseu reusit.
Wilkinson si-a facut treaba, desi nu a fost intr-o zi prea buna.

Asa am vazut si eu, Franta a cazut fizic in partea a doua a reprizei a doua, si cum zice si JJ, dupa ce fusese foarte aproape sa decida meciul. A mai primit si un eseu inutil, la inceputul meciului, pe o greseala a lui Traille care s-a revansat jucand bine dupa aceea.

Gontel
14th October 2007, 13:48
Imi pare rau pt francezi, au pierdut pe mana lor. In repriza a doua au avut nu o data sansa sa incheie conturile, dar au gresit la cativa metri de terenul de tinta.
In general, a fost un meci tacticizat, inchis, cele doua echipe s-au aparat foarte bine si astfel s-a abuzat de multe lovituri de picior. Franta nu si-a putut pune in evidenta jocul pe treisferturi, iar Anglia a jucat ce ne-a obisnuit: urat, cautand sa ii determine pe francezi sa greseasca pt a ii oferi penalty-uri lui Wilkinson.

Vreau din toata inima sa se califice in finala RSA si acolo sa ii bata pe englezi, macar pt a triumfa rugby-ul spectaculos la acest Mondial. A dat lovitura Anglia acum 4 ani, dar acum sper sa nu se mai intample asa.

dardar_3
15th October 2007, 01:22
Lasa ca mi-i incinge Jhonny in semifinala...;)





imi plac pronosticurile tale de la o vreme incoace :D
De fiecare data iti iese invers cand esti categoric , ai observat ?



Am cam avut dreptate parisiene...:D... sac..sac...:drak:...

UndertakerRulez
15th October 2007, 13:21
Victorie pentru Anglia.Englezii meritau finala asta dupa toate ghinioanele pe care le-au avutin acesti 4 ani care s-au scurs de la Mondialul din 2003,infrangeri peste infrangeri.Nimeni nu credea ca pot sa ajunga atat de departe.Nici macar eu care le dadeam sferturi cel putin.

delaparis
15th October 2007, 19:16
Castaignede il critica dur pe Laporte in presa ...
Probabil e subiectiv deoarece nu a fost selectionat dar are mare dreptate cand vorbeste de un stil rigid impus de antrenor , cu jucatori multi pusi sa se adapteze la posturi noi pe care nu au experienta ... exemplu Chabal care este linia 3 centru si a jucat linia 2, Traille care este treisferturi si a jucat fundas central si care s-a vazut la primul eseu al englezilor cum a balbait faza ...
Laporte a fost un las deoarece nu a avut curajul sa schimbe echipa dupa meciul cu NZ desi se impunea dat fiind faptul ca Franta era "rupta" de efort ... Acel meci l-au jucat epuizand toata energia pe care o aveau baietii pentru cateva luni de acum inainte, o saptamana nu era de ajuns la recuperare.
Laporte a gresit luand de sus pe englezi fara sa se sinchiseasca sa conceapa o tactica speciala pentru ei , multumindu-se doar cu ce a produs in sferturi crezand ca Anglia nu are arme contra ... S-a inselat amarnic deoarece englezii sunt cu trei clase peste francezi la capitolul tactica.
Le-a cerut baietilor impact fizic dar ei saracii erau plini de vanatai dupa meciul cu NZ si nu-i mai lasa inima sa se bage la bataie. Pelous a incercat sa-l "rupa" pe Wilkinson si s-a ales el cu o intindere care l-a obligat sa iasa din teren mai devreme decat era prevazut ...
Toate astea demonstreaza ca Laporte a fost prea mic pentru un eveniment asa mare. Inaintea lui, Franta a jucat finala in 1999, cu el la carma Franta nu a mai reusit sa treaca de semi :rolleyes: ... bine ca pleaca :ok:

Bonne chance monsieur le ministre :D