PDA

View Full Version : Cine stie mai multe despre arbitraj?



iulia_r
5th October 2007, 16:10
Salut! As vrea sa aflu mai multe despre scoala de arbitri. Tot ce stiu este ce scrie pe frt.ro, si cum aici pe forum sunt multi pasionati de tenis m-am gandit ca poate ma ajuta cineva :)
Cine se poate inscrie la aceste cursuri,exista criterii de selectie? Trebuie sa fi jucat tenis de performanta?
Cat inseamna a arbitra "suficient de mult" pentru a putea avansa in categorie?

boboxxx
6th October 2007, 09:10
Primul pas este sa faci o scoala de arbitri locali. Asociatia Municipala Bucuresti o sa organizeze una prin februarie.

iulia_r
7th October 2007, 11:24
Aha..mersi mult. Si stii cumva cat costa,cat dureaza?

Optimistul
10th October 2007, 07:33
Bobox ,poate un arbitru obliga un junior sa joace 2 meciuri la simplu in aceeasi zi (sferturi si semifinala) daca n-au fost probleme cu vremea ?

boboxxx
10th October 2007, 17:20
In principiu nu, dar de fapt la mai toate concursurile lumea vrea sa plece mai repede acasa.

Optimistul
10th October 2007, 20:06
N-a fost cazul aici .Parintii nu vroiau sa se joace .
Conform programarii concursul ( de cat. 3) trebuia sa se termine a doua zi cand de abia incepeau si alte categorii de varsta .
Imi pare rau s-o spun dar sunt destui arbitrii in Romania care nu sunt demni de sigla din avatarul tau...
Am sunat pe Ganescu si a dat-o si el cotita . Daca si el incalca regulamentul ce pretentii sa mai avem la altii ?
Imi pare rau ca nu l-am sunat si pe Cavarnali ca sa vad si parerea lui ...

boboxxx
25th October 2007, 09:09
Duminica ma duc la consfatuirea anuala si ma vad cu Cavarnali acolo. El se ocupa de scoala de arbitri locali in Bucuresti. Sper sa aflu exact cand va fi si cat o sa coste.

iulia_r
2nd November 2007, 21:28
Boboxxx,ai mai aflat ceva despre scoala de arbitri la consfatuire?

boboxxx
3rd November 2007, 09:39
Inca nu se stia sigur dar o sa fie prin februarie o scoala. Pretul se pare ca pana in 100 RON. Tot prin februarie m-au invitat sa fac si eu o scoala in Moldova, probabil la Iasi.

iulia_r
7th November 2007, 21:10
Mersi mult pentru informatii. Am vorbit cu dl. Cavarnali si mi-a zis sa-l sun pe la jumatatea lui ianuarie. Dar zi-mi si mie,te rog,se merita sa incep la 20 de ani?E prea tarziu?

boboxxx
8th November 2007, 07:48
Depinde doar de tine. Eu am inceput la 37.

vani
20th January 2008, 14:12
s-a mai aflat ceva legat de scoala de arbitraj...ca m-ar interesa si pe mine

boboxxx
21st January 2008, 17:32
Am intrebat si inca nu se stie exact, probabil va fi la sfarsitul lunii februarie. O sa va anunt din timp.

vani
26th February 2008, 13:58
ai maia flat ceva legat de scoala...ca este sfarsitul lui februarie..

boboxxx
27th February 2008, 18:34
Pe frt.ro a aparut un anunt despre scoli de arbitri. din pacate cu scoala de arbitri locali care va intereseaza inca nu se stie nimic. cum aflu va anunt.

boboxxx
17th March 2008, 09:37
Cine vrea sa faca scoala de arbitri locali organizata de comisia municipala sa-l sune URGENT pe Dl Iulian Cavarnali 0744320923 sau 0723508102.