PDA

View Full Version : Cu si despre Sile



BIANCO_NERO
4th December 2003, 21:47
Se pare ca Siman vrea sa mute echipa la Urziceni dupa terminarea returului...... ar merta :rosu: din partea noastra.... ceea ce tot primeste de la noi. Nu zic nu, a facut un mare bine cand a venit la Sportul, dar acum face din ce in ce mai rau...... :drak: si chestia asta sterge multe, ar trebui sa luam atitudine.
La fel de simplu cum l-am sustinut cand nu ne-a fost programat meciul cu Bacaul in sesonul trecut, neprogramare care stiti si voi ne-a dus in B, acum nu cred ca este cazul sa stam si sa actionam ca deobicei

Gigel Sportul
4th December 2003, 22:49
Tata, de acord cu tine, da' si cu el. Numa' cu o conditie: sa ne deconteze tuturor la fiecare doua saptamani biletul de tren pe ruta Bucuresti - Urziceni, dus-intors, clasa I, tren Intercity, chiar daca luam personalul sau efectiv nu mergem :headbang: . Asta ca sa vedem cum devine problema mai ieftina, ca nu stau eu in banii zgarciobului de Vasilica. :cool:

Psst! Nea Vasile! :rosu:

ultras_sportul
5th December 2003, 17:04
Siman pe la Urziceni sa joci tu :headbang: printre coceni :rosu:

A auzit strigatura asta din plin si la Fieni, unde a avut nesimtirea sa ajunga la stadion prin minutul 15 :O

BIANCO_NERO
5th December 2003, 17:48
Siman pe la Urziceni sa joci tu :headbang: printre coceni :rosu:

A auzit strigatura asta din plin si la Fieni, unde a avut nesimtirea sa ajunga la stadion prin minutul 15 :O

Corect, si tot el era cel suparat...... Cum ne permitem noi care tinem cu acesta echipa de 20, 15, 10.... ani cu aceasta echipa sa ne spunem punctul de vedere chiar avem tupeu

RedBaron
5th December 2003, 21:24
Scuzati-mi ignoranta, dar de ce vrea Siman sa mute Sportul la Urziceni?

BIANCO_NERO
5th December 2003, 21:59
Scuzati-mi ignoranta, dar de ce vrea Siman sa mute Sportul la Urziceni?

Mac Popescu o sa bage stadionul in refacere completa, era vorba ca din primavara, insa s-au razgandit, si am intes ca vor din vara. Siman vrea sa mute echipa la Urziceni zice ca acolo o sa aiba mai multi spectatori, asa o fi nu zic nu, dar Sportul Studentesc a mai jucat si la Targu Jiu si pana la urma tot cu suporterii din Bucuresti a ramas. Stadionul de la Urzieni este foarte bun, gazon frumos, arena tipic englezeasca, dar eu zic ca mai bine ar juca pe Lia Manoliu care acum are un gazon acceptabil, nu foarte bun, dar oricum mult mai bun decat era acum un an. In fine cam asta ar fi..... speram insa ca cineva sa ii dea lui Siman mintea de apoi.

07Ex
10th December 2003, 02:49
Scuzati-mi ignoranta, dar de ce vrea Siman sa mute Sportul la Urziceni?

Fiindca in cazul in care Sportul promoveaza la anu', stadionul din Regie NU va fi sigur omologat de catre FRF iar echipa nu isi va putea juca meciurile de acasa in Bucuresti.

vasile314tzurka
10th December 2003, 10:25
Fiindca in cazul in care Sportul promoveaza la anu', stadionul din Regie NU va fi sigur omologat de catre FRF iar echipa nu isi va putea juca meciurile de acasa in Bucuresti.

in bucuresti poate, dar vasilika nu vrea sa dea paraua.

aia cu cezar la rapid m-a dat pe spate. poate o sa-i fie bine. ma intreb insa cine va accepta dintre cei doi potentiali (lucescu sau balint) sa antreneze o echipa neplatita.

vasile314tzurka
10th December 2003, 10:28
si daca vasilika vinde locul de intrare in A?

BIANCO_NERO
10th December 2003, 15:30
in bucuresti poate, dar vasilika nu vrea sa dea paraua.

aia cu cezar la rapid m-a dat pe spate. poate o sa-i fie bine. ma intreb insa cine va accepta dintre cei doi potentiali (lucescu sau balint) sa antreneze o echipa neplatita.

Sunt sigur ca se va intampla ca si pana acum......... cu o saptamana ianite sa inceapa returul va fi numit un antrenor la Sportul........ pana atunci ii antreneaza Sile :headbang:

BIANCO_NERO
10th December 2003, 15:32
si daca vasilika vinde locul de intrare in A?

Asta numai daca reuseste sa retrogradeze Bacaul sau Petrolul :drak:

vasile314tzurka
10th December 2003, 15:46
Asta numai daca reuseste sa retrogradeze Bacaul sau Petrolul :drak:

eu nu as fi asa de sigur ca tine

BIANCO_NERO
10th December 2003, 20:28
eu nu as fi asa de sigur ca tine
Eu nu mai sunt sigur de nimic, uneori nici de promovare... mai sti ce este in capul lui Sile :ciocan:

Gigel Sportul
10th December 2003, 21:45
Eu nu mai sunt sigur de nimic, uneori nici de promovare... mai sti ce este in capul lui Sile :ciocan:

Orice in afara de neuroni: taratze, vodca, ciocane, ce vrei tu. Cand am auzit cat a luat pe transferul lui Galamaz, am inceput sa regret ca nu m-a facut mama sa am pe mana banetul cu care l-a pricopsit ma-sa, ca ii faceam un mare "bine", cu o chestie metalica de grosimea unei tigarete normale.

RedBaron
27th December 2003, 13:24
Fiindca in cazul in care Sportul promoveaza la anu', stadionul din Regie NU va fi sigur omologat de catre FRF iar echipa nu isi va putea juca meciurile de acasa in Bucuresti.

Ar fi pacat! Mai stiu un stadion... gata sa cada, mai mult sau mai putin... De fapt... cate stadioane nu-s in situatia asta... :(

ultras_sportul
28th December 2003, 22:23
Refacerea si intretinerea bazelor sportive din orase ar trebui sa fie o indatorire de baza a primariilor locale, in loc sa cheltuie sute de milioane pentru realizarea unor pagini web facute de firme super scumpe ca acum.... Clubul nu este proprietar al bazei asa ca nu vad alta solutie, poate doar daca Guvernul se hotareste sa investeasca in aceste locuri ce ar putea deveni niste complexe polisportive cu eficienta economica ridicata.... :happy

Gigel Sportul
29th December 2003, 22:07
Refacerea si intretinerea bazelor sportive din orase ar trebui sa fie o indatorire de baza a primariilor locale, in loc sa cheltuie sute de milioane pentru realizarea unor pagini web facute de firme super scumpe ca acum.... Clubul nu este proprietar al bazei asa ca nu vad alta solutie, poate doar daca Guvernul se hotareste sa investeasca in aceste locuri ce ar putea deveni niste complexe polisportive cu eficienta economica ridicata.... :happy

Ce vrei tata, privatizarea lu' peste prajit, comandata de "partida unica" in '90. Daca erau baieti destepti, le dadeau direct cluburilor, si acum situatia asr fi fost cu totul alta.

Ultras
16th January 2004, 12:40
Siman doreste sa introduca un nou Regulament de Ordine Interioara, care sa prevada amenzi pentru anumite abateri. Sa insemne asta ca va da banii la timp, pentru ca jucatorii sa aibe de unde sa plateasca amenzile? :mda:

Gigel Sportul
16th January 2004, 20:43
Siman doreste sa introduca un nou Regulament de Ordine Interioara, care sa prevada amenzi pentru anumite abateri. Sa insemne asta ca va da banii la timp, pentru ca jucatorii sa aibe de unde sa plateasca amenzile? :mda:

Mai stii????

BIANCO_NERO
25th January 2004, 20:42
Si-a gasit Sile periuta de dinti dupa care plangea cu atata amar in presa ???? :p

Gigel Sportul
25th January 2004, 20:45
Si-a gasit Sile periuta de dinti dupa care plangea cu atata amar in presa ???? :p

Nu cred. At trebui sa finalizam odata actiunea ASSS si sa ii facem un prim cadou: un superb "Colgate Navigator".

BIANCO_NERO
25th January 2004, 20:47
Nu cred. At trebui sa finalizam odata actiunea ASSS si sa ii facem un prim cadou: un superb "Colgate Navigator".
Eu sunt deacord ii facem cadoul, dar merita, e cam scump nu??? :drak:

Ultras
27th January 2004, 10:24
Sub acest titlu Gazeta Sporturilor publica un articol privind banii incasati de Sile din transferuri.

Īn 2001, Sportul a promovat īn Divizia A cu o echipă plină de puşti talentaţi. Doi ani mai tīrziu, īn vara lui 2003, echipa a retrogradat īn "B", iar patronul Vasile Şiman a īnceput să vīndă din fotbalişti. Primul care a părăsit echipa a fost Diniţă, ajuns la Steaua. Au urmat Chihaia, Ciubotariu, Farmache, Pădureţ. Īn această iarnă au mai plecat Galamaz şi Negru, iar dacă Gigi Becali va oferi 400.000 de dolari, atunci şi Mazilu ar juca īn Ghencea. Pădureţ, plecat la Steaua, este singurul jucător pentru care nu s-au īncasat bani, acestuia expirīndu-i contractul īn august 2003.

Īn numai 7 luni, Sportul a reuşit să strīngă peste 700.000 de dolari, iar dacă se va rezolva şi transferul lui Mazilu, atunci īncasările vor depăşi 1 milion de dolari. Cu toate acestea, īn Regie sīnt mereu probleme financiare: jucătorii īşi primesc banii cu īntīrziere, fostul antrenor Dan Petrescu s-a plīns de condiţiile oferite, iar mai mulţi tehnicieni de la juniori l-au dat īn judecată pe Şiman pentru că nu le-a plătit salariile. "La o tranzacţie nu primeşti toţi banii odată şi trebuie să aştepţi. Cu tot cu angajaţi, Sportul are salarii de peste 80.000 de dolari lunar", se justifică preşedintele. El neagă că ar fi obţinut atīţia bani din transferuri. Surse autorizate susţin că o parte din bani s-au īndreptat către Giovanni Becali, care l-a īmprumutat pe Şiman cīnd echipa avea probleme financiare.


JUCĂTORUL - DESTINAŢIA - SUMA

Diniţă - Steaua - 180.000 $
Galamaz - Rapid - 200.000 $
Negru - Rapid - 150.000 $
Chihaia - FC Naţional - 125.000 $
Farmache - Farul - 70.000 $
Ciubotariu - Rapid - 12.500 $ (īmprumutat pīnă īn această iarnă)
Mazilu - Steaua? - 400.000 ?

Total: 1.137.500 $


ECHIPA DIN MAI 2003
Stanca - Farmache, Galamaz, Secăreanu, Maxim - Cr. Irimia, Pădureţ, C. Lazăr, T. Bălan - Chihaia (Mazilu), Diniţă (G. Bucur)
ECHIPA DIN IANUARIE 2004
Stanca - Cr. Irimia, Secăreanu, Raţiu, L. Rusu - T. Bălan, C. Lazăr, S. Stancu, Maxim - G. Bucur, Curelea

300 de mii de dolari a obţinut Sportul īn vara lui 2000 din vīnzarea lui Bogdan Pătraşcu la formaţia de primă ligă bulgară Litex Loveci. Această sumă este cea mai mare obţinută de clubul din Regie pentru un transfer, dar este şi un record la nivelul eşalonului secund
27 ianuarie 2004


Totusi au uitat de transferul lui Necsulescu (in Moldova daca imi aduc bine aminte). Suma de transfer a fost in jur de 100.000$. Si cei 50.000$ pentru plecarea lui Dan Petrescu la Rapid.

Ultras
27th January 2004, 11:09
Daca are bani, trebuie sa aibe si datorii. :drak:

In presa de astazi a aparut o stire privind blocarea de catre AVAB a conturilor a 793 firme si alte entitati organizatii cu restante la bugetul asigurarilor sociale.
Iata o parte din articolul din Evenimentul Zilei:
"In urma cu trei zile, Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Bancare (AVAB) a cerut tuturor bancilor din Romania sa blocheze conturile a 793 de companii ale caror datorii la Fondul de Sanatate depaseau suma de un miliard lei, ne-a declarat Mircea Ursache, vicepresedintele Autoritatii.
...
"Am blocat deja conturile, in urma cu trei zile, ca sa nu le dam timp sa le goleasca. In acest moment, firmele nu pot sa umble in conturi fara aprobarea AVAB. Pot sa se uite lung la ordinul de plata, banca nu-l va onora. Singurii bani pe care au dreptul sa-i retraga din conturi sint sumele aferente platii salariilor si obligatiilor bugetare", a adaugat Ursache.
...
Cluburile de fotbal au acumulat in timp datorii mari si la Fondul de Sanatate, dar o analiza mai atenta demonstreaza ca fermitatea AVAB a venit prea tirziu, caci unele asociatii din spatele marilor echipe s-au cam spulberat si nu prea are cine sa dea banii. Asociatia Fotbal Club Steaua, care nu poate fi confundata cu actualul club de fotbal Steaua, are datorii la Sanatate care depasesc 2,2 milioane dolari. Nu se stie insa cit va mai putea recupera AVAB, dupa atita vreme, de la aceasta asociatie despre care se poate spune ca a "intrat in adormire", e fantomatica.
Pe lista neagra a AVAB se gaseste si Asociatia sportiva fotbal club Sportul Studentesc cu datorii de peste 588.000 dolari. Asociatia Fotbal Club Universitatea Craiova datoreaza, pentru activitatea economica, echivalentul a peste 110.000 dolari, in timp ce Fotbal Club Extensiv din Craiova are datorii care depasesc 490.000 dolari.

gigel_bucur
27th January 2004, 11:18
"...Asociatia sportiva fotbal club Sportul Studentesc cu datorii de peste 588.000 dolari...

Asta inseamna ca asta n-a platit nimic niciodata, nu ma mir, totusi, unde-s banii. Datorii catre buget nu a platit, salarii nu, contractele juctorilor mai rar, unde dracu' si-a bagat banii?

Ultras
27th January 2004, 11:32
Ideea e ca AVAB poate bloca Sportului contul, care este probabil gol. Banii probabil ca sunt in conturile lui Sile. Am auzit ca pe 10 martie se lanseaza un nou model de Mercedes, pe care il vom putea admira pe 13 martie in Regie :headbang:

Ultras
27th January 2004, 12:00
Cum a adunat Sile datoria de 588.356 $ :
2000 - 37.047 $
2001 - 75.745 $
2002 - 160.947 $
2003 - 314.616 $

gigel_bucur
28th January 2004, 17:06
Cum a adunat Sile datoria de 588.356 $ :
2000 - 37.047 $
2001 - 75.745 $
2002 - 160.947 $
2003 - 314.616 $


de unde ai datele astea? lucrezi la AVAB?

Ultras
4th February 2004, 13:46
Un amanunt interesant.
Atunci cand a venit Gabi Balint la Sportul, Sile a fost foarte suparat pe Dan Petrescu ca nu a predat echipamentul si a fost nevoit sa cumpere unul nou pentru Balint. Chiar ca e lipsa de caracter din partea Bursucului.

vasile314tzurka
4th February 2004, 13:55
se pare ca a facut deja o miscare gresita la rapid unde l-a scos pe zyati. asteptam si alte vesti. se pare ca impreuna cu giovani se ocupa de scoaterea din afacerea fotbal a lui copos.

BIANCO_NERO
18th February 2004, 21:21
se pare ca a facut deja o miscare gresita la rapid unde l-a scos pe zyati. asteptam si alte vesti. se pare ca impreuna cu giovani se ocupa de scoaterea din afacerea fotbal a lui copos.

atunci sunt curios la ce o sa mai incerce copos sa ne faca satelit daca o sa zboare de la Rapid

vasile314tzurka
19th February 2004, 07:25
el incearca fara sa stie ce i se pregateste:)

Ultras
8th March 2004, 08:49
Din ProSport:


Măcar īn al 13-lea ceas! (08.03)


Echipa nu va fi programată īn campionat dacă Şiman nu-i achită directorului tehnic 13 salarii

http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/divizia_a/images/88858.gif
Degeaba. Deşi Gigel Bucur (dreapta) şi coechipierii săi s-au pregătit bine īn această pauză competiţională, fapt dovedit şi īn meciurile amicale, ei ar putea rata startul returului

Alexandru Ştefan

Vasile Şiman, preşedintele Sportului, mai are la dispoziţie cinci zile pentru a-i plăti directorului tehnic al clubului din Regie, Romeo Chihaia, cele 13 salarii restante. Īn caz contrar, conform deciziei Comitetului Executiv al FRF, īmpotriva Sportului vor fi luate mai multe măsuri, cea mai drastică dintre acestea fiind neprogramarea īn campionat! Sportul s-a mai confruntat cu o situaţie similară la finalul sezonului trecut. Atunci, Şiman avea să-i achite Stelei 150.000 de dolari, pentru transferul lui Maxim, īnsă nu s-a īncadrat īn termenul impus de LPF. Īn consecinţă, forul condus de Dumitru Dragomir a luat decizia ca Sportul să piardă la “masa verde” partida cu FCM Bacău, ceea ce a contribuit decisiv la retrogradarea studenţilor.
Īn acest moment, Şiman se confruntă cu grave probleme financiare, conturile clubului fiind blocate din cauza datoriilor existente. De exemplu, gruparea din Regie nu a plătit integral nici măcar Jandarmeria pentru serviciile asigurate īn tur.
stefan.alexandru@prosport.ro

Chihaia, vice?

Preşedintele Sportului a īncercat să rezolve diplomatic litigiul cu Romeo Chihaia (foto), oferindu-i acestuia funcţia de vicepreşedinte al clubului. Fostul jucător al Sportului i-a transmis lui Şiman că este īncīntat de propunere, dar doreşte ca prima dată să dispară problema financiară. “Am īncredere că īmi voi primi banii. Sincer, n-aş vrea să se ajungă la neprogramarea echipei din cauza mea”, a punctat Romeo Chihaia. Īn prima etapă a returului, Sportul ar trebui să joace acasă cu Dacia Mioveni.

Fără bani de opt luni

Īn acest moment, antrenorii de la Centrul de Copii şI Juniori nu au mai primit salariile din luna august a anului trecut. După ce a īncasat banii pe Galamaz şi Negru, Şiman le-a achitat acestora īn ianuarie drepturile aferente lunilor mai, iunie şi iulie. Tehnicienii Sportului se īntreabă acum dacă e nevoie ca Şiman să mai vīndă ceva pentru a-şi lua banii cuveniţi.

8 martie 2004

Bagabontu' asta de Sile nu pricepe ca s-au pus toti pe el si ca daca nu plateste la timp in curand va zbura! Nu ca mi-ar parea rau... :mda:

ultras_sportul
8th March 2004, 08:52
Daca are conturile clubului blocate de Ministerul Finantelor inseamna ca trebuie sa plateasca din propriul buzunar...... sau are voie sa plateasca salariile angajatilor?

Ultras
8th March 2004, 09:02
Oricum el nu prea foloseste conturile clubului... :mda:

BIANCO_NERO
8th March 2004, 21:20
M. Finantelor nu blocheaza conturile pentru salarii. Asta este regula ca altfel ar da toti faliment dupa o blocare a fondurilor de 60 de zile. Oricum nu ma mira la Sile ca a uitat sa il plateasca salariul lui Chihaia.

Ultras
10th March 2004, 08:38
Din Gazeta Sporturilor:

Manu īl atacă pe Şiman

Antrenorul cu portarii al dinamoviştilor, Ion Manu, l-a acuzat pe patronul Sportului, Vasile Şiman, că nu i-a achitat bani restanţi din perioada cīnd tehnicianul a lucrat īn Regie. "Au fost 7.000 de termene, mi s-a dat dreptate, dar n-am primit nici un leu. Sper să mă plătească pentru ce am muncit, altfel ar trebui ca Sportul să nu fie programată īn campionat!", a declarat ieri Manu. Din surse federale, Şiman trebuie să-i plătească 4.000 de dolari antrenorului.

BIANCO_NERO
11th March 2004, 16:16
Din Gazeta Sporturilor:

Manu īl atacă pe Şiman

Antrenorul cu portarii al dinamoviştilor, Ion Manu, l-a acuzat pe patronul Sportului, Vasile Şiman, că nu i-a achitat bani restanţi din perioada cīnd tehnicianul a lucrat īn Regie. "Au fost 7.000 de termene, mi s-a dat dreptate, dar n-am primit nici un leu. Sper să mă plătească pentru ce am muncit, altfel ar trebui ca Sportul să nu fie programată īn campionat!", a declarat ieri Manu. Din surse federale, Şiman trebuie să-i plătească 4.000 de dolari antrenorului.

Hai da-o in beeep de treaba asta chiar este tampit, hai am inteles la 150.000$, la 25.000$, dar la 4.000$ deja nu mai este vorba de saracie ci despre tampenie crasa, nici macar de zgarcenie....

Simane, Simane..... sa traiesti din leafa mea :) adica ZERO

BIANCO_NERO
15th March 2004, 19:14
Astazi in sedinta comitetului executiv FRF s-a decis ca orice sanctiune sa nu ma fie data de comisiile LPF ci doar de cele FRF....
Dragomir a fost foarte virulent fata de aceasta decizie.... afirmand ca se va ajunge din nou la aceea cooperativa care a existat pana nu de mult...
El a fost contrat printre altii de Siman "De aia nu a fost programat Sportul in meci pentru ca era in cooperativa" (fina aluzie la faptul ca beneficiarii acelei neprogramari au fost echipe din marea cooperativa din divizia A) Dragomir a contrat afirmand despre Siman "dumeneata sa taci, ca tu nu esti presedinte de club, esti cartofor (cam ceva de genul asta) de jucatorii".... "ai venit in Romania sa te imbogatesti"

(Sursa: Europa FM)

Gigel Sportul
21st March 2004, 15:54
Asta inseamna ca asta n-a platit nimic niciodata, nu ma mir, totusi, unde-s banii. Datorii catre buget nu a platit, salarii nu, contractele juctorilor mai rar, unde dracu' si-a bagat banii?

Ii foloseste in loc de supozitoare.