PDA

View Full Version : M-am saturat de Romania! Mai e cineva de aceeasi parere?



Balaci
4th October 2007, 13:11
Scarba asta fata de politicieni, fata de tot ce inseamna structuri de conducere in Romania, fata de institutiile statului cat si fata de multi intreprinzatori privati, imbogatiti semidocti ai tranzitiei, o avem de ceva vreme.
Insa parca performantele din ultima vreme ale poiticienilor, prostia sefilor, aroganta celor sus pusi, nesimtirea functionarilor, nepasarea tuturor in ceea ce priveste binele tarii asteia au pus capacul.
Pur si simplu m-am saturat de tara in care locuim, desi simt in acelasi timp ca daca as parasi-o, asta ar insemna o capitulare.
Ce ar fi deci de facut? Mai au si altii aceleasi sentimente ca si mine?

Geografu
4th October 2007, 13:18
Probleme de astea tot vedem si auzim de 17 ani asa ca TREBUIE sa fim fericiti ca traim pe Pamantul asta si ca reprezentam o tara pe nume ROMANIA ! :yes: Punct.

relansat
4th October 2007, 13:22
Ia un pahar de apa si`nghite in sec. Io`s mandru ca`s roman, in unele momente. De ce? Habar n`am; am aceasta reactie egzact ca`n momentele cand iti vine sa razi si nu stii de ce. Per total, mi`e totuna, c`oi fi roman, spaniol, etc ...

Bumbescu
4th October 2007, 13:36
Scarba asta fata de politicieni, fata de tot ce inseamna structuri de conducere in Romania, fata de institutiile statului cat si fata de multi intreprinzatori privati, imbogatiti semidocti ai tranzitiei, o avem de ceva vreme.
Insa parca performantele din ultima vreme ale poiticienilor, prostia sefilor, aroganta celor sus pusi, nesimtirea functionarilor, nepasarea tuturor in ceea ce priveste binele tarii asteia au pus capacul.
Pur si simplu m-am saturat de tara in care locuim, desi simt in acelasi timp ca daca as parasi-o, asta ar insemna o capitulare.
Ce ar fi deci de facut? Mai au si altii aceleasi sentimente ca si mine?

:happy:happy

Ia te uita,olteanul din Tg Jiu s-a saturat de Romania...
Sau te pomenesti ca stand la Cluj a fost atins de maretele "idei" ale unui penibil precursor pe nume Sabin Gherman
http://www.geocities.com/ligatrb/satul.htm

In alta ordine de idei, daca nu as cunoaste superficialitatea si continua nevoie de epatare a amicului balaci chiar mi-as face griji pt el:D
M-as gandi: " saracul deprimat, la 22 de ani, cuprins de atatea ganduri si nelinisti metafizice....sigur se va spanzura mai tarziu":D
Asa insa, stau linistit....

Balaci
4th October 2007, 13:44
@ Bumbescu: nu as avea cum sa fiu de acord cu Gherman, el avea ce avea Pe buna dreptate?) cu "miticii". Si scarba probabil o sa imi treaca pana maine, insa astazi pur si simplu simteam nevoia sa ma manifest legat de rahatul din care tara noastra pare sa nu vrea sa mai iasa. E strigator la cer!
P.S. Nici o grija, nu ma spanzur eu asa usor, cum nici in depresie nu intru. Merg inainte:ok:

Bumbescu
4th October 2007, 13:49
Aha, pai zi asa, te-ai enervat azi la o coada la posta si gata, ti s-a taiat de Romania.....ti-am spus ca nu-mi fac griji in privinta ta....:D

Sabin Gherman ala era un idiot.

irinaidu
4th October 2007, 13:53
eu inteleg sa te apuce deprimarea din cand in cand. si eu pe rand ma enervez ba de job, ba de politicieni , ba de functionarii publici etc.....
dar per total ma cam enerveaza oamenii care se plang de tara lor, pt ca ( si nu spun ca e cazul lui balaci pe care nu il cunosc) de obicei toata lumea se plange si nu face nimic. eu de cate ori ma apuc sa ma plang, dupa ce imi trec nervii mai stau putin si ma gandesc daca eu fac ceva ca sa ies din sabloanele de care ma plang. si de obicei observ ca nu fac mare lucru si atunci incerc sa tac din gura.
si ca sa mai umplu niste randuri cu platitudini, eu chiar ma bucur ca traiesc intr-o tara in care nu e razboi. si ma bucur ca eram inca mica cand a venit 89. plus mergand in alte tari vezi ca nimeni nu e perfect si ca dupa ce traiesti o vreme oriunde incep sa te enerveze problemele de acolo.
a, si balaci , de ce nu iti faci singur o favoare si in perioade de kk in politica cum e cea de acum , stinge tvul!!!!!

YoYoyOi
4th October 2007, 13:58
bun... balaci a gasit subiectul, Bumbescu a gasit replicile. De acum doar berile si cipsurile mai lipsesc pentru a avea un show de zile mari :D

eu nu m-am saturat de Romania. Si n-o sa ma satur niciodata. N-am iesit niciodata din tara si nici nu doresc asta. Am aici tot ce-mi trebuie.

Balaci
4th October 2007, 13:59
@irina: tv-ul l-am stins de aproape un an, refuz sa ma mai uit la el; mai fac greseala sa citesc ziarele din cand in cand;
de facut, eu incerc sa fac tot ce pot pt. tara, insa mereu de lovesti de cretinatate, de indivizi retrograzi si aroganti, care, mai mult, iti sunt si sefi. eu nu am nimic cu tara, am o problema cu faptul ca e locuita. tacerea e de aur, insa uneori nu e solutia. de asta suntem o natie de mana a doua, pentru ca nu am invatat sa ne spunem problemele, sa ne vocalizam nevoile. cum dracu altfel ar fi de explicat ca politica romaneasca a ajuns un cuib de lichele? avem conducatorii pe care ii meritam, iar cei care incearca sa schimbe ceva sunt pusi la perete de "sistemul ticalosit".
ai dreptate, prefer totusi Romania Iranului. ce e pacat e ca noi avem la mana noastra toate uneltele pentru a schimba ceva...a ne face noi noua viata mai buna, si nu le folosim.
nu suntem cu nimic mai buni decat rusii, care in proportie de 70% il adora pe Putin si il vor dictator pe viata...

Balaci
4th October 2007, 14:01
A,da, si mai lasati-ma cu atitudinea aia fatalista a la Miorita...

dardar_3
4th October 2007, 14:09
E super tare in Romania..:ok:..

Eu sunt mandru ca sunt roman....:D... si n-as pleca pentru nimic in lume in alta tara sa fiu sclav si umilit...

Bogdy LFC
4th October 2007, 14:11
Eu sunt plictisit de mulr de aceasta tara insa ma descurc si eu cum pot prin diferite tari :d :ok:

Ess
4th October 2007, 14:14
balaci>pai daca baciul 'cela din miorita era american si' i zicea oaia aia guraliva cum sta treaba, pac pac. il impusca si pe moldovan si pe ungurean. (asta pt al cita pe cineva). romanul fiind poet, si-a manifestat caracteristicile aferente prin a apuca sa planga. :happy

ot: mie scarba mi-a trecut demult. noroc cu lucskos kaposta-ul specific acestui tip de mahmureala.
nu vb mai mult, ca ma doare gatul de cat am urlat pe-aici pe aceasta tema

Prome
4th October 2007, 14:26
Era odata o vorba , ce tara frumoasa pacat ca e locuita :)

Nu stiu multi si-ar dorii viata ca in occident dar asa de putini o merita ...

delaparis
4th October 2007, 14:32
Scarba asta fata de politicieni, fata de tot ce inseamna structuri de conducere in Romania, fata de institutiile statului cat si fata de multi intreprinzatori privati, imbogatiti semidocti ai tranzitiei, o avem de ceva vreme.
Insa parca performantele din ultima vreme ale poiticienilor, prostia sefilor, aroganta celor sus pusi, nesimtirea functionarilor, nepasarea tuturor in ceea ce priveste binele tarii asteia au pus capacul.
Pur si simplu m-am saturat de tara in care locuim, desi simt in acelasi timp ca daca as parasi-o, asta ar insemna o capitulare.
Ce ar fi deci de facut? Mai au si altii aceleasi sentimente ca si mine?


Perfect valabil si pentru Franta :D

Benny
4th October 2007, 14:34
Nu stiu multi si-ar dorii viata ca in occident dar asa de putini o merita ...
Intrebare: cand ati fost prin occident vi s-a parut ca localnicii va recunsocs ca fiind straini? Sigur ca in unele cazuri ar putea sa existe problema de limba, dar pana la aceasta proba ati reusit sa treceti drept localnici?

Balaci
4th October 2007, 14:35
Da, eu am trecut drept francez de cateva ori...:D Mai ales in Italia:D

Ess
4th October 2007, 14:37
Intrebare: cand ati fost prin occident vi s-a parut ca localnicii va recunsocs ca fiind straini? Sigur ca in unele cazuri ar putea sa existe problema de limba, dar pana la aceasta proba ati reusit sa treceti drept localnici?

da! eu unul am reusit!

luma
4th October 2007, 14:37
Si ce legatura are Romania cu lipsa de educatie a unora? Cu nepasarea altora? Cu prostia celorlati?
Eu m-am saturat de prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti, dar nu de Romania.
Si daca tot trebuie sa-i suport, de ce sa n-o fac aici...

Benny
4th October 2007, 14:37
E clar ca nu semanam toti, dar e intotdeauna interesant de vazut drept cine esti luat cand nu se stie ca esti din Romania.


da! eu unul am reusit! Si cum s-au comportat cand au aflat ca de fapt esti roman?

Balaci
4th October 2007, 14:42
La mine de cate ori am fost se cam stia de unde eram. In rest, stiind destul de bine engleza si franceza, m-am mai putut "juca" cat de cat cu identitatea mea...

luma
4th October 2007, 14:45
Nu inteleg! De ce trebuie sa te simti rusinat ca esti roman? Ai omarat pe cineva? Esti cautat de Interpol?
Important este cum esti, nu ce esti...

Benny
4th October 2007, 14:47
Fara suparare. Cine a spus ca trebuie sa-ti fie rusine ca esti roman? Trebuie sa-ti fie rusine cu anumiti compatrioti. E o diferenta. Intrebarea mea (chiar daca nu am pus-o direct) este, daca atunci cand ai fost in strainatate ai facut ceva sa indrepti aceasta impresie lasata de alti conationali. Le-ai aratat celorlalti ca la o adica poti trece ca occidental, ca nu esti (cu alte cuvinte) nici mai rau, nici mai bun?

irinaidu
4th October 2007, 14:47
e fun sa iti creezi alta identitate, dar nu vad de ce neparat si alta nationalitate.
eu nu am pretins niciodata ca sunt din alta tara. in principal pt ca e interesant sa vezi ce reactie au oamenii cand le spui din ce tara esti.

luma - :floricica::kiss:

Benny
4th October 2007, 14:53
Si ce legatura are Romania cu lipsa de educatie a unora? Cu nepasarea altora? Cu prostia celorlati?
Eu m-am saturat de prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti, dar nu de Romania.
Sa nu incurcam sula cu prefectura. Singura legatura este ca in Romania nu poti decat sa traiesti alaturi de acesti - cum spuneai tu? - "prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti". Si ca datorita faptului ca acesti "prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti" polueaza totul pe unde trec nici nu te mai poti bucura de peisajele Romaniei.

Si daca tot trebuie sa-i suport, de ce sa n-o fac aici...
A zis cineva ca trebuie sa-i suporti? N-a zis nimeni ca trebuie sa suporti asa ceva (ma rog, Ceausescu a zis asa ceva, dar e mort de ceva vreme). Pleci de la o premiza falsa.


Intrebarea pe care mi-o pun este mai degraba, daca numarul acesta impresionant de "prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti" de la noi sunt un produs al epocii de aur sau un fenomen mai vechi.

Balaci
4th October 2007, 14:57
Fara suparare. Cine a spus ca trebuie sa-ti fie rusine ca esti roman? Trebuie sa-ti fie rusine cu anumiti compatrioti. E o diferenta. Intrebarea mea (chiar daca nu am pus-o direct) este, daca atunci cand ai fost in strainatate ai facut ceva sa indrepti aceasta impresie lasata de alti conationali. Le-ai aratat celorlalti ca la o adica poti trece ca occidental, ca nu esti (cu alte cuvinte) nici mai rau, nici mai bun?

Eu unul consider ca am facut-o, dovada si multii prieteni din alte tari pe care ii am. Muti chiar au fost mirati ca sunt roman (sau ca romanii pot fi si rezonabili).
Ideea e nu ca m-am saturat de romani, cat mai ales m-am saturat de toata mentalitatea asta, de faptul ca ne batem joc noi de noi (cei mai inteligenti) sau ne batem joc de cei din jurul nostru (restul) si ca parca nu vrem sa mergem deloc in directia buna, decat fortati de circumstante si de forte externe...

luma
4th October 2007, 14:58
Irina, ce reactie au avut? :D

Off-topic: imi este dor de mare, de fosnetul valurilor, briza sarata...Imi este dor de strigatul pescarusi si nisipul fierbinte!:)
Ce norocoasa esti! :) Irina :kiss:

Lordul
4th October 2007, 14:59
balaci ia mai dute tu in p... mea si gandeste-te bine ,suntem mandri ca suntem ROMANI .ROMANIA e tara noastra.

dardar_3
4th October 2007, 15:01
O dadusi cu bata in balta Lordule..:happy

Bumbescu
4th October 2007, 15:02
Calm lordule, calm....:happy:

Lordul
4th October 2007, 15:03
calm sunt calm chiar daca tensiunea creste pe masur ce se apropie meciul

dardar_3
4th October 2007, 15:04
Ahhhhaaa....... uitasem de meciul vostru....:happy..


succes mah lordule atunci...:happy.... presimt un gol de-al romanului blay...:floricica:

Benny
4th October 2007, 15:06
Un gol? Hatrick!

torn_beton
4th October 2007, 15:06
Cum sa va saturati ma de Romania?
Bine hai poate in alte orase, dar cum sa te saturi de Bucuresti?

Pai viata ca in Bucuresti, sa traiesti :D, nu mai gasesti prin Europa. :drak::happy

Lordul
4th October 2007, 15:08
o sa ne calificam ai sa vezi...

Benny
4th October 2007, 15:10
Calm lordule, calm....:happy:
Are 17 ani. La varsta asta ai voie sa fii agitat.

luma
4th October 2007, 15:10
Singura legatura este ca in Romania nu poti decat sa traiesti alaturi de acesti - cum spuneai tu? - "prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti". Si ca datorita faptului ca acesti "prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti" polueaza totul pe unde trec nici nu te mai poti bucura de peisajele Romaniei.
A zis cineva ca trebuie sa-i suporti? N-a zis nimeni ca trebuie sa suporti asa ceva (ma rog, Ceausescu a zis asa ceva, dar e mort de ceva vreme). Pleci de la o premiza falsa.
Intrebarea pe care mi-o pun este mai degraba, daca numarul acesta impresionant de "prosti, ingamfati, hoti, nesimtiti" de la noi sunt un produs al epocii de aur sau un fenomen mai vechi.

Nu cred ca are legatura cu epoca. Mai degraba cu "radacinile" fiecaruia. Cred inca in rolul celor "7 ani de acasa", cum spunea bunica.

Imi este greu sa cred ca aceasta categorie, a "nesimtitilor...." o gasim doar aici. Ea este oriunde in lumea asta.

Benny
4th October 2007, 15:13
Imi este greu sa cred ca aceasta categorie, a "nesimtitilor...." o gasim doar aici. Ea este oriunde in lumea asta.
Este vorba de incidenta. Si anume cati din astia gasesti pe km patrat. Intreaba-i pe altii care au mai trait si prin alte tari. Experienta mea personala imi spune ca exista locuri unde incidenta este mai mica iar viata mai suportabila.

Ma refeream la epoca in acest sens: Ceausescu ti-a zis ca trebuie sa sa stai aici si sa-ti suporti compatriotii. Acum daca comptariotii nu-ti plac, poti pleca. Sunt prea subtil sau am o problema de comunicare?

irinaidu
4th October 2007, 15:13
luma, briza e inca, si e si calut, dar nisipul nu mai e fierbinte.

luma, strainii pe care i-am cunoscut au avut reactii diferite, fiecare dupa capacitati ( pt ca surprinzator, doar pt ca nu sunt nascuti in romania nu mor toti nici de destepti, nici de bun simt ). cel mai beton au fost americanii. majoritatea americanilor aveau reactia urmatoare : cool!!! si li se parea romania o tara exotica - pt evidentul motiv ca nu stiau nimic depsre ea. tot in america am fost intrebata urmatoarele, si citez : " do you read books??? ", " and you go to the university of romania ???? ". dar sa nu ma intelegeti gresit, nu generalizez nicicum, am cunoscut si persoane normale.
in italia, se minunau ca sunt acolo in vacanta si nu intentionez nici cum sa ma stabilesc acolo sau sa-mi caut de munca.
in franta nu am cunoscut nici un francez. hi,hi!!!
in anglia, ei bine, astia au fost cam reci asa, dar cred ca asa sunt ei cu oricine. oricum englezii nu mi-au placut deloc. macar de americani poti sa razi.

Prome
4th October 2007, 15:16
balaci nu l-am jignit doar am atras atentia :D... in fine

Romania este o tara minunata cum putine sunt ... dar unii romani (vezi Lordu) sunt oameni care nu iti face prea multa placere sa iti petreci timpul cu ei ... Din pacate cu astfel de oameni ne intalnim zilnic , dar nu cred ca parasirea tarii ne va ajuta sa scapam de ei :D

RockBerg
4th October 2007, 15:19
Macar suntem mai tari ca Albania...sau nu ? :happy
Da,ce consolare...

Romanul = tigan oriunde in UE.Ei nu fac diferenta...am vazut si in filmul Children of Men (http://www.imdb.com/title/tt0206634/)...era o tiganca,ghici in ce limba vorbea ? Si nu e vorba de un film oarecare 8.2/10 e o nota enorma pe IMDb.

luma
4th October 2007, 15:20
cel mai beton au fost americanii. majoritatea americanilor aveau reactia urmatoare : cool!!! si li se parea romania o tara exotica - pt evidentul motiv ca nu stiau nimic depsre ea. tot in america am fost intrebata urmatoate, si citez : " do you read books??? ", " and you go to the university of romania ????
Ei, americanii sunt mai excentrici! :D

dardar_3
4th October 2007, 15:20
Daca vei gandi asa Prome toata viata nu iti vei gasi nicaieri un loc stabil... poate doar in Antarctica... sau in pustietate...

Insa crede-ma ca sunt peste tot oameni de genul... cum ii caracterizezi tu pe romani... iar Lordul, scuza-ma ... e doar un pusti... tu la 15-16 ani scriai pe bloguri?... In fine....


Eu consider ca fiecare isi alege prietenii si traieste alaturi de cei dragi... .


:ok:

Prome
4th October 2007, 15:32
Doamne fereste sa gandesc asa ....Cred ca am omis unii romani :) Asta vroiam sa evidentiez , ca sunt si multi oameni de calitate in tara asta , dar din pacate o parte dintre ei te vor enerva la culme. Si asta se aplica in oricare tara

Da la 16 ani scriam de mama focului pe forumuri si bloguri :) Acum nici 18 nu am , iar Lordul are 17 impliniti...

dardar_3
4th October 2007, 15:35
Asta nu stiam...:).. bravo tie atunci:ok:


Eu la 16 ani eram prin parc la agatzat...:D

Cristian
4th October 2007, 15:37
Oameni buni trebuie sa faceti diferenta intre felul in care e condusa Romania si tara numita ROMANIA. Parerea mea e ca ar trebui sa fim mandrii ca suntem romani insa o mandrie moderata, ca daca suntem prea patrioti sau nationalisti riscam sa ajungem ca Mr. Medicamente.

Benny
4th October 2007, 15:43
... Parerea mea e ca ar trebui sa fim mandrii ca suntem romani insa o mandrie moderata ...

Contrapropunere: sa facem ceva de care sa putem fi mandrii. Fiecare acolo pe bucatica lui la scoala, la servici, pe strada, acasa, in concediu aiuria ... . Daca am fi o comunitatea adevarata asta ar fi reactia la situatia in care ne aflam. Dar mi-e teama ca nu suntem.

Delia
4th October 2007, 15:45
Parerea mea e ca ar trebui sa fim mandrii ca suntem romani insa o mandrie moderata, ca daca suntem prea patrioti sau nationalisti riscam sa ajungem ca Mr. Medicamente.

Nu vad cum poti sa fii "mandru" ca esti roman. Poti fi mandru numai de ceea ce ai realizat prin propriile puteri, nu de un lucru care nu depinde de tine (ca doar n-ai ales sa fii roman, te-ai nascut aici).

Benny
4th October 2007, 15:47
Nu vad cum poti sa fii "mandru" ca esti roman.

Te invata la scoala. Mihai Viteazu, Stefan cel Mare si (mai nou si) Sfant sunt se pare motive sa fii mandru.

Universal
4th October 2007, 15:50
Eu sunt mandru ca sunt de origine , romanii sunt oameni calzi, ospitalieri, ma mir uneori ca unii is foarte '''smenari'' ori''descurcareti'' in termenii mai negativi..asta este mai neplacut..in rest imi plac foarte mult tara si oamenii.

Cristian
4th October 2007, 15:50
Nu vad cum poti sa fii "mandru" ca esti roman. Poti fi mandru numai de ceea ce ai realizat prin propriile puteri, nu de un lucru care nu depinde de tine (ca doar n-ai ales sa fii roman, te-ai nascut aici).

Ce intelegi tu prin realizarile mele ??? EU unul sunt multumit de viata pe care o duc... Ce anume ar trebui sa mai fac ? Statui ??? :confused:


Te invata la scoala. Mihai Viteazu, Stefan cel Mare si (mai nou si) Sfant sunt se pare motive sa fii mandru.

Intradevar.

Delia
4th October 2007, 15:56
Ce intelegi tu prin realizarile mele ??? EU unul sunt multumit de viata pe care o duc... Ce anume ar trebui sa mai fac ? Statui ??? :confused:



Intradevar.

Ma refer la lucrurile care depind de tine. Poti sa te mandresti ca ai reusit sa-ti pui pe picioare propria afacere (de exemplu), sau ca poti sa te mandresti ca vorbesti la perfectie franceza, dupa ce te-ai straduit s-o inveti. Ca te-ai nascut in Romania, nu a depins de tine... Nu zic ca tre' sa iti fie rusine, dar nu e un motiv de a te "mandri". Tot asa cum nu e un motiv de a te mandri faptul ca te-ai nascut in Marea Britanie sau in Franta...

Cristian
4th October 2007, 15:59
@Delia Am retinut ce vrei tu sa zici, da realizarile si afacerile fiecaruia nu cred ca trebuiesc scrise pe un forum de sport, pe forumul acesta mandrii ca suntem Romani e ca avem o nationala si echipe romanesti competente de rezultate notabile, in rest daca vrei sa vorbesti despre realizari, cum zici tu, propria afacere te poti intalni sa desfasori o astfel de discutie la o cafea :)

dardar_3
4th October 2007, 16:00
Aici nu iti dau dreptate Delia... Eu sunt mandru ca m-am nascut in Romania....


Cred ca daca ma nasteam in Ungaria sau in Germania emigram imediat...:D

Delia
4th October 2007, 16:05
Unde am zis ca tre' sa discutam aici realizarile fiecaruia? :D Am explicat de ce, dupa parerea mea, nu poti sa zici "sunt mandru ca sunt roman". Pentru ca la fel de bine puteai sa te nasti in China sau in Maroc, sau in oricare alta tara. Nu e meritul, nici vina ta ca te-ai nascut aici.
Mie nu mi-e rusine ca-s din Romania, n-am ascuns niciodata asta cand am fost plecata din tara...


E o diferenta intre a fi patriot si a fi "mandru" ca esti dintr-o tara sau alta.

dardar_3
4th October 2007, 16:11
Eu sunt mandru ca m-am nascut la Iasi, am copilarit in Oltenia si acum traiesc in Bucuresti....:D


PS: Se poate ceva mai rau ca asta?...:D

White Shadow
4th October 2007, 16:14
eu nu m-am saturat de Romania......

eu m-am saturat de oamenii care traiesc in Romania.....

Cristian
4th October 2007, 16:15
De asta esti asa zbuciumat dardar, ca ai copilarit in oltenia :cry: Glumeam :P

Si eu Delia mi-am zis parerea despre ceea ce cred eu ca ar trebui sa insemne pentru noi faptul ca ne-am nascut aici, faptul ca aici traim, faptul ca aici muncim...

delaparis
4th October 2007, 16:16
Ma refer la lucrurile care depind de tine. Poti sa te mandresti ca ai reusit sa-ti pui pe picioare propria afacere (de exemplu), sau ca poti sa te mandresti ca vorbesti la perfectie franceza, dupa ce te-ai straduit s-o inveti. ...
:happy

pertinenta remarca :D

Balaci
4th October 2007, 16:16
Sau ne facem ca muncim...:D

dardar_3
4th October 2007, 16:19
De asta esti asa zbuciumat dardar, ca ai copilarit in oltenia :cry: Glumeam :P


Mda... tipic galatzean...:D...

Nu pot spune ca am avut o copilarie zbuciumata... insa intram in detalii particulare si aici nu se discuta ca pe mirc...:cool:

Cristian
4th October 2007, 16:21
Balaci eu unul nu ma pot preface ca muncesc.. Acum muncesc in asigurari si e bine tare, da inainte munceam ca sofer si caram si descarcam materiale de constructii... Nu-mi e rusine ca am inceput de la munca considerata de unii de jos..


Mda... tipic galatzean...:D...

Nu pot spune ca am avut o copilarie zbuciumata... insa intram in detalii particulare si aici nu se discuta ca pe mirc...:cool:


Nu folosesc programul, cand aveam 15-16 ani il foloseam recunosc.

Gabri3l
4th October 2007, 16:33
Scarba asta fata de politicieni, fata de tot ce inseamna structuri de conducere in Romania, fata de institutiile statului cat si fata de multi intreprinzatori privati, imbogatiti semidocti ai tranzitiei, o avem de ceva vreme.
Insa parca performantele din ultima vreme ale poiticienilor, prostia sefilor, aroganta celor sus pusi, nesimtirea functionarilor, nepasarea tuturor in ceea ce priveste binele tarii asteia au pus capacul.
Pur si simplu m-am saturat de tara in care locuim, desi simt in acelasi timp ca daca as parasi-o, asta ar insemna o capitulare.
Ce ar fi deci de facut? Mai au si altii aceleasi sentimente ca si mine?

Nu ar trebui sa parasesti tu tara, ci actualii politicieni care conduc institutiile tarii, prima pe lista fiind chiar parlamentul(cu 'p' mic, ca asa vreau eu), unde in ultimul timp a devenit un circ, in rol de clovn principal -Vadim Tudor. Si daca nu vor ei sa ne lase, o sa-i fortam noi sa plece prin singura 'arma' intr-o tara democratica, votul.

Sunt mandru ca sunt roman si ca traiesc in Romania... si ca din cand in cand mai imi petrec timpul si prin alte tari din Europa.

dardar_3
4th October 2007, 16:36
Nu folosesc programul, cand aveam 15-16 ani il foloseam recunosc.


Pai tocmai... nu ar trebui sa te intereseze copilaria mea.... ca numai acolo se vorbeste asa... :rolleyes: ... insa te prinzi cam greu

Cristian
4th October 2007, 16:41
Tu stii mai bine cum se vorbeste acolo...

Elphax
4th October 2007, 16:43
lasa ca e bine si in Romania, am stat destul afara si m-am plictisit sa astept sa vad pe net cand da Poli gol

acum pot sa merg pe stadion si sa fiu fericit LIVE

FORZA VIOLA !!!!

Sergio_D
4th October 2007, 18:25
Da, eu am trecut drept francez de cateva ori...:D Mai ales in Italia:D

Si eu am trecut ca italian in Franta :P.

Romania este intr-adevar o tara frumoasa, sunt mandru ca sunt roman insa e mare dezamagirea cand vad concetateni de-ai nostri prin Europa la colturile strazii, cules de portofele sau alte astfel de indeletniciri. Referitor la situatia din tara, este intr-adevar durere... insa lucrurile parca s-au mai miscat in ultimii ani, tendinte spre mai bine exista. Ce sa facem, asteptam... :D

Tyler Durden
5th October 2007, 12:52
Comment peut-on etre roumain?...caci vorba unui clasic ,,ce-ti mai trebuie lepra cand te-ai nascut roman?".Balaci, eu m-am saturat de nenumarate ori de o parte a romanilor, nu neaparat de Romania. De mai bine de jumatate din po****tia acestei tari care este profund orientalizata (asculta manele, dispretuieste profund orice norma de civilitate si urbanitate) m-am saturat de romanii verzi care clameaza peste tot exceptionalismul romanesc (popor nascut crestin care a aparat Europa de invaziile barbare, care a oferit lumii o cultura mareata si pe care numai strainatatea hrapareata si rea nu vrea s-o vada) de cei pentru care cuvant hot/smecher reprezinta un ideal de atins si de multe alte lucruri. Totusi, o parte din po****tie (destul de mica din pacate) este compusa din oameni care ar putea sa se integreze in orice societate normala si pe care frecventand-o (e vorba de acea minoritate de indivizi) poti sa traiesti (macar cu iluzia) ca nu ti-a fost harazit de Providenta sa-si duci existenta intr-o tara insalubra din curul Balcanilor.

Zauri
5th October 2007, 14:13
Foarte bine scris:)

Balaci
8th October 2007, 11:19
Cretinatati zilnice preluate de prin presa si care imi fac scarba:
1. Nicolaescu vrea sa inchida granitele pentru medici.
2. Cristian Parvulescu imbrancit prin Pro Democratia si obligat sa demisioneze
3. Politia politica e la putere in Romania: ministrii si fostii ministrii sunt vanati pe motive politice. Premierul actioneaza la fel de neconstitutional.
Si altele si altele:headbang:

Romeo
8th October 2007, 11:38
Solutii ar fi doua: ori iti cauti norocul in lume, au facut-o peste 4 milioane de romani secolul trecut, ori nu mai deschizi niciodata televizorul sau vreun aparat de radio, nu mai discuti cu nimeni politica, nici verbal, nici pe forum. In anii 1986-89 iarna era frig in case, circa 10-15 grade, aveai bani in buzunar dar nu gaseai nici Sportul, nici paine, ce sa mai vorbesc de carne sau oua. In autobuze trebuiau sa incapa cam 200 de calatori la nevoie.
Dupa 1989, desi am scapat de conducerea inteleapta a lingailor lu Ceausescu, T, radiourile, presa ne-au spus intotdeauna ca nu e bine, desi ne-am luat TV, programele TV au crescut de la 2 ore in zi de lucru la 20 x 24 ore, am inceput sa ne luam TV-uri color, "vidourile" au inceput sa fie aparate de muzeu, avem PC-uri, CD-uri, etc. Este acum mai rau ? Sigur nu, dar mani****rea prin mass-media ne spune in permanenta de coruptie, de demiteri, circul politic, etc. Totul are un singur scop: discreditarea tuturor, schimbarea unora cu altii pentru ca numai in schimbare continua se poate face avere. Daca vom plati vreodata (inca odata) tot acest circ, vom vedea!

Ulysses
11th October 2007, 21:08
nu mi-e sila de ROMANIA , imi iubesc tara ! sila mi-e de unii locuitori care nu-i fac cinste :no: chiar si pe acest thread "se taie-n brici "vreo doi, cum s-au dat ei, vezi Doamne, de alte nationalitati prin europa ca sa nu se faca de ras . dar tot s-au facut :happy:happy:happy:happy:puteti vorbi si chineza, caracterul tot va tradeaza "domnilor":D

Bronco
11th October 2007, 21:54
MIe imi e rusine ca traiesc aici, cand vad ce oameni ma inconjoara...sunt uni, bleah!! Ti se face rau, jmecheri, "handicapati" la minte... :sad:

Sergio_D
11th October 2007, 22:03
Printre cele mai deranjante aspecte ce le regasesc la poporul roman este faptul ca dom'le, ei sunt atotstiutori, poseda adevarul absolut si cunosc orice aspect al vietii... altora! Se gaseste X din Cuca Macaii sa dea detalii despre Y de la Pociovalistea, de parca ar fi copilarit impreuna sau s-ar cunoaste de doojdemii de ani. :D

Aere, prea multe aere la romanasii nostri, ifose si impresii... Sau sa fie oare dorinta de afirmare? Unii poate chiar simt nevoia sa iasa in evidenta si daca nu o pot face prin realizari personale demne de cinstea altora, o fac prin afirmatii, fel si fel.

Bronco
11th October 2007, 22:05
You're damn right!!! :yes:

Tyler Durden
11th October 2007, 22:08
m-am sarutat de Romania. :D

delaparis
11th October 2007, 22:19
Comment peut-on etre roumain?....

Pourquoi ? est-ce un handicap ? …
Au contraire, c’est un avantage surtout pour ceux qui en sont capables … comme d’habitude partout dans le monde et pour tous les peoples et origines
;):D

Tyler Durden
11th October 2007, 22:35
ce mesaj demn de o cauza mai buna mi-ai bagat Delaparis...plin de optimism si voie buna. :D

delaparis
11th October 2007, 22:40
Pai ..; eu "noul ceausescu si epoca de aur" ... ce sa zic?

Numai bine sper si timp de gandire destul ... sau destula :D

GoPens
11th October 2007, 23:27
Pur si simplu m-am saturat de tara in care locuim, desi simt in acelasi timp ca daca as parasi-o, asta ar insemna o capitulare.

esti in situatia fericita de a fi suficient de tanar si de a putea alege. iar nu datorezi nimanui nici o demonstratie de loialitate. esti nefericit? muta-te sau inconjoara-te cu alti oameni.
vrei alta tara? amu poti cu probleme putine. daca ajungi la concluzia ca strainatatea nu-i pentru tine, te intorci. nu te opreste nimeni.

politicieni inompetenti, functionari cretini, prostie la nivel national si egoism sunt de gasit din belsug peste tot, nu numai la romani. nici macar cel mai pronuntat la romani.

Ulysses
12th October 2007, 15:06
Printre cele mai deranjante aspecte ce le regasesc la poporul roman este faptul ca dom'le, ei sunt atotstiutori, poseda adevarul absolut si cunosc orice aspect al vietii... altora! Se gaseste X din Cuca Macaii sa dea detalii despre Y de la Pociovalistea, de parca ar fi copilarit impreuna sau s-ar cunoaste de doojdemii de ani. :D

Aere, prea multe aere la romanasii nostri, ifose si impresii... Sau sa fie oare dorinta de afirmare? Unii poate chiar simt nevoia sa iasa in evidenta si daca nu o pot face prin realizari personale demne de cinstea altora, o fac prin afirmatii, fel si fel.

ce faci mestere, autoportret?:no:macar nu l-ai facut in italiana...

Sergio_D
13th October 2007, 12:46
Ulysses, as fi chiar bucuros daca ne-ai impartasi punctul tau de vedere. :rolleyes:

Ulysses
13th October 2007, 13:15
de cate ori?:D sau vrei sa ma sanctionezi pentru spam?:no:

Sergio_D
13th October 2007, 14:15
Este recomandat sa treci peste "sechelele" ramase in urma sanctiunilor acordate si sa discutam la subiect... :D

Sincer, nu crezi ca multi romani vorbesc prea mult si fac prea putine? :rolleyes:

Ulysses
13th October 2007, 22:45
recomandari sa faci cui vrei "dumneavoastra":D
sechele dupa sanctiuni?:happy:happy:happyin afara ca m-ai distrat nu ai reusit nimic altceva :ok:doar nu crezi ca te iau in serios pe tine si "sanctiunile " dumitale:jerk:

Sergio_D
14th October 2007, 02:38
Sper totusi ca nu imi porti ranchiuna! :D

Momentan sunt cuprins de o stare de euforie generata de victoria Romaniei contra Olandei. Acesta este un lucru foarte bun deoarece promoveaza in mod POZITIV imaginea tarii noastre in lume si sunt mandru ca sunt ROMĀN! :D

Ulysses
14th October 2007, 12:15
Sper totusi ca nu imi porti ranchiuna! :D

Momentan sunt cuprins de o stare de euforie generata de victoria Romaniei contra Olandei. Acesta este un lucru foarte bun deoarece promoveaza in mod POZITIV imaginea tarii noastre in lume si sunt mandru ca sunt ROMĀN! :D

curios! si cum simti asta , in franceza sau in italiana?:D

Sergio_D
14th October 2007, 12:46
Gata, cedez, si asta fara sa bat vreun apropo spre un banc destul de cunoscut :D :drak:

Ulysses
14th October 2007, 16:10
cedezi nervos sau cum?:happy:happy:happy si ala nu e banc ma sergio !:happy:happy:happyesti tare :ok:

Sergio_D
14th October 2007, 17:11
Gata, cedez, si asta fara sa bat vreun apropo spre un banc destul de cunoscut :drak:


cedezi nervos sau cum?:happy:happy:happy si ala nu e banc ma sergio !:happy:happy:happyesti tare :ok:


Printre cele mai deranjante aspecte ce le regasesc la poporul roman este faptul ca dom'le, ei sunt atotstiutori, poseda adevarul absolut si cunosc orice aspect al vietii... altora! Se gaseste X din Cuca Macaii sa dea detalii despre Y de la Pociovalistea, de parca ar fi copilarit impreuna sau s-ar cunoaste de doojdemii de ani.

Mai are rost? :drak:

Romania, tara tuturor posibilitatilor! :lol:

Ulysses
14th October 2007, 17:35
:shocked::groggy: 1.te-am intrebat in ce fel cedezi...
2. daca ala e banc inseamna ca "luceafarul " eminescian poti sa-l treci la povestiri istorice:D
3. ti-ai repetat autoportretul neinteresant :rosu:

georg40
23rd October 2007, 21:15
Cei care s-au saturat si sunt de profesie inginer isi pot gasi o noua ocupatie, chiar si temporara, in Germania. Dupa un comunicat recent aici lipsesc 9 000 de ingineri, in deosebi in constructia de masini si constructii-montaj.

resita
23rd October 2007, 21:20
Cei care s-au saturat sunt liberi sa plece, cine va tine daca v-ati saturat?

drum bun si cale batuta :drak:

bada_otelul
23rd October 2007, 21:27
ca si atunci cand sustii o echipa incerci sa faci abstractie de anumite persoane care populeaza/polueaza

Bronco
23rd October 2007, 23:01
Cei care s-au saturat sunt liberi sa plece, cine va tine daca v-ati saturat?

drum bun si cale batuta :drak:

Ma tine aici faptul ca nu am bani sa plec, dar strang si ma car din tara asta de kkt...

Balaci
23rd October 2007, 23:11
Cei care s-au saturat sunt liberi sa plece, cine va tine daca v-ati saturat?

drum bun si cale batuta :drak:

Usor de zis, greu de facut. Ca roman esti in dilema de a alege intre a fi un cetatean de mana a doua intr-o tara de mana intait sau cetatean de mana intai intr-o tara de mana a doua.
Ideal ar fi sa incercam sa schimbam ceva, dar se vrea oare?

P.S. Oare in cate tari (civilizate, nu bananiere) din lume politistii sunt platit cu dublu fata de un doctor?:rosu:

Hard
23rd October 2007, 23:16
In Romania politistii nu sunt dublu platiti decat doctorii...
Pe unde am fost,spun ca am facut cinste neamului de care apartin,si nimeni nu a spus nimic rau de poporul roman fata de mine.
Cei care s-au saturat de birocratia romaneasca si au ales sa plece ii cred :D

Balaci
23rd October 2007, 23:20
Salariu de incadrare medic rezident: 4 milioane.
Medic specialist: 9 milioane.
Medic toate gradele (fara garzi): 14-16 milioane.


Salariu incadrare subofiter: 12 milioane.
Salariu incadrare ofiter: 16 milioane.

Daca gresesc rog a fi corectat.

Tyler Durden
23rd October 2007, 23:24
plus ca astia ies la pensie pe la 40 de anisori...

Ess
23rd October 2007, 23:25
problema este spaga, balaci.
nu plang de mila medicilor specialisti. plang, in schimb, de copii care nu-si iau rezidentiatul (unul din cele mai imbecile concursuri de calificare) si se angajeaza pe cate un matiz ca si distribuitori de medicamente dupa ce si-au tocit bucile 6 ani de facultate si un an sau doi de stagiatura. :rosu:

Balaci
23rd October 2007, 23:28
ar trebui sa plangi si de mila medicilor specialisti. 5 ani de rezidentiat, intr-un oras mare, cu salariu de 4 milioane pe luna si garzi neplatite. toate astea in jurul varstei de 27-30 de ani. ce iti poti dori mai mult de la viata?:D
stiu cazul unui tip din Cluj care a renuntat la rezidentiat in anul 4, pentru ca nu se mai putea intretine (parintii ii murisera, avea sotie si copii etc.). s-a angajat la o firma de medicamente...
ce ar mai fi oare de spus in astfel de cazuri? oamenii astia nu merita si ei o viata decenta. din partea mea, sa ia spaga cat pot, sau si mai bine sa plece toti din tara. poate asa ne trezim si noi dracu din visare

irinaidu
23rd October 2007, 23:35
mai hai nu va mai aberati. sunt convinsa ca si politistii cinstiti si medicii cinstiti mor de foame. si daca mai aud ceva de genul , las ca medicilor nu le trebuie salariu ca iau spaga, pe cuvantul meu ca o sa ma vedeti la stirile de la ora 5.
medicii rezidenti nu au salariu de incadrare 4 mil. eu iau in mana 6 mil si 20 lei si in functie de stagiu am si spor . garzile sunt neplatite pana in anul 3. dar eu fac doar 3 ani asa ca bye , bye garzi.
sa faci rezi e un lux, asta e adevarul. fara mama nu l-as face.
a, si stagiatura a fost desfiintata. dar e vorba sa fie reinstaurata.
dar sa fii reprezentant medeical nu e asa de trist si nu stiu pe nici unul sa aiba matiz. da, nu mai faci medicina dar ai bani.
asta e, viata nu e mereu cinstita!!!

YodaRo
24th October 2007, 01:12
eu prefer medicii din Romania. Locuiesc de ani buni in USA si m-am sictirit de sistemul medical de aici.
Prefer un medic bun din Romania...ii dau spaga si imi rezolva problema medicala. Aici pana te planifici...ca sunt ocupati medicii deh...mergi acolo e frumos, nimic de zis...parfumate salile...conditii super...platesti la iesire sau iti vine bill-ul acasa cu restul de plata de la asigurare. Cand insa vezi ca nu sunt eficienti in actul medical iti vine sa ii strangi de gat. Dar n-ai pe cine sa strangi ca toti sunt la fel sistemul ii creaza asa...lenesi. Banii tot si-i iau de la asigurare nemernicii.
In Romania sunt si acolo destui plopisti medici...dar se stiu cei buni...mergi la cabinet platesti si te rezolva. Sau cu spaga in spital.
Insa aici si...nerezolvat si cu banii luati. SI bani multi.

YodaRo
24th October 2007, 01:15
Ahh si inca ceva. Romania e o tara cu potential imens. Acolo inca nu sunt puse la punt o gramada de lucuri incepand cu serviciile. Cine face investitii in acest domeniu o sa reuseasca.
Aici unde concurenta e imensa e f greu sa reusesti cu o afacere. In Romania insa se poate reusi. Sunt o gramada de romani care se repatriaza incercand sa investeasca in tara lor de bastina. Asa ca nu mai dati cu pietre ca lucrurile sunt pe drumul cel bun.,...insa trebuie timp.

georg40
24th October 2007, 12:15
Romania si romanii, ca de altfel toate tarile si popoarele din fostul bloc rasariten mai au o problema: lipsa de rabdare. Aderarea la UE, s-a crezut si se crede inca, va aduce peste noapte minuni. Este evident fals.
Privesc la ce se intampla in landurile din fostul RDG. Aici se pompeaza de ani sub forma fondului de solidaritate sute de miliarde euro, orasele au fost in buna masura refacute, infrastructura este nou de la telefoane si pana la sosele, mai modern ca in vest samd. De unde vin cele mai multe voci de nemultumire ? Ati ghicit, tocmai de acolo. Unde lucreaza cei mai putini, unde sunt cei mai multi pensionari, unde se face cu forte proprii cel mai putin pentru reviriment, unde sunt cele mai multze manifestari huliganice si chiar rasiste.
Departe de mine gandul de a face o comparatie cu Romania,sau a reprosa cuiva ceva, dar cum zicea aici un coleg, tara noastra are resurse uriase, care nu au fost puse inca in valoare, intreaga societate trebuie modernizata nu numai sursele si bunurile materiale, modul de gandire si actiune.
Este un drum foarte lung,foarte greu de definit in ani, generatia actuala probabil ca nici nu-i va mai culege roadele, dar o optica realista poate cel putin sa estompeze asteptarile si deziluziile.
PS. Faptul ca un medic castiga mai putin decat un politist este de neinteles. Inseamna ca valoarea sociala a muncii este imca gresit evaluata, o racila pe care am cunoscut-o si in alte vremuri de trista amintire...

Benny
2nd November 2007, 13:51
... tara noastra are resurse uriase, care nu au fost puse inca in valoare...
Umane sau de altele? Umane suntem cam la limita.

Balaci
16th January 2008, 08:59
Din ciclul "cretini am fost, tara de ***** suntem":
Tara noastra nu a fost in stare sa acceseze nici un euro din fondurile structurale in primul an dupa aderare

Aderarea la Uniunea Europeana a facut din tara noastra un contribuitor net la bugetul Uniunii, Romania nereusind sa beneficieze de fondurile europene postaderare. Desi am cotizat cu peste 1,1 miliarde de euro la bugetul UE, nu am reusit sa accesam nici un ban din fondurile structurale care ni se cuveneau, aferente anului 2007. Astfel, din cele 1,2 miliarde de euro la care tara noastra era indreptatita anul trecut, nu s-a reusit nici macar solicitarea vreunui ban. ,,Exista unele proiecte pentru programele de mediu si de dezvoltare regionala. O parte dintre acestea sint in curs de aprobare, dar va mai dura putin pina vor primi acceptul final si va putea incepe derularea lor’’, a spus Adrian Ciocanea, seful Departamentului pentru Afaceri Europene. Procedura prevede ca, dupa lansarea perioadei de depunere a cererilor, beneficiarii sa depuna proiectele, iar autoritatile sa le analizeze si sa le aprobe pe cele eligibile. Analiza poate dura intre o luna si trei luni.

Pe la mijlocul anului trecut, autoritatile se aratau optimiste si estimau ca vor reusi sa finalizeze procedurile pina in toamna, iar potentialii beneficiari vor depune proiecte inainte de finele anului. S-a dovedit insa ca nu au reusit sa se mobilizeze si sa finalizeze documentele necesare pentru a putea fi elaborate proiectele de solicitare de fonduri. Desi se dorea ca lansarea perioadei de depunere a cererilor sa aiba loc in lunile august-septembrie, iar prin decembrie sa se semneze contractele, nici macar atit nu s-a realizat.

Banii care se cuveneau tarii noastre au aparut totusi in bugetul Comisiei Europene, iar Romania va putea trage de ei pina in 2010, intrucit Comisia ne permite sa ii accesam in patru ani. Astfel, la finalul anului 2010, noi trebuie sa avem la CE cereri de plata pentru cele 1,2 miliarde de euro. Tot asa pentru cele 1,8 miliarde de euro alocati tarii noastre pentru 2008, Romania trebuie sa prezinte facturile Comisiei pina la finalul anului 2011.

Romania a primit totusi niste bani de la UE in acest an, nu din fondurile structurale, ci, mai exact, fonduri in avans oferite de Comisie pentru a fi utilizate la pregatirea proiectelor, fonduri care se acorda insa oricarui stat nou intrat in UE. ,,Am primit totusi sumele care constituie intrari naturale’’, a spus Ciocanea. Este vorba despre 400 de milioane de euro, bani ce reprezinta cei 2% care sint folositi ca prefinantare pentru a putea demara unele proiecte ale autoritatilor locale sau ale unor ONG-uri.

Potrivit fostului negociator-sef al Romaniei pentru aderarea la UE Vasile Puscas, situatia tarii noastre este singulara. ,,Cele zece state care au aderat in 2004 au atras in primul an intre 12 si 30% dintre fondurile structurale ce le reveneau’’, a spus Puscas. El a confirmat faptul ca Romania nu a accesat decit fonduri din programele de preaderare si fondurile de 400 de milioane de euro.

Daca in cazul Programului de Dezvoltare Regionala mai exista o speranta pentru 2008, fiind elaborate mai multe proiecte in valoare de aproximativ 800 de milioane de euro, iar in programului de mediu exista 15 proiecte, in valoare de circa un miliard de euro care asteapta aprobarea, in cazul transporturilor, intirzierile sint foarte mari si probabil va mai dura pina vor fi elaborate proiecte. Pentru fondurile de dezvoltare rurala, autoritatile nu au reusit nici macar sa elaboreze Planul National pe baza caruia se pot face proiectele.

Regula n+3/ n+2

n este anul angajamentului, n+3 este anul pina la sfirsitul caruia fondurile angajate in anul „n“ trebuie cheltuite. Sumele necheltuite in intervalul mentionat se pierd. In perioada 2007-2010 se aplica regula n+3, iar in perioada 2011-2013, regula n+2.

(c) Cotidianul.ro

Sorin Blaj
16th January 2008, 09:10
Romania si romanii, ca de altfel toate tarile si popoarele din fostul bloc rasariten mai au o problema: lipsa de rabdare. Aderarea la UE, s-a crezut si se crede inca, va aduce peste noapte minuni. Este evident fals.
Privesc la ce se intampla in landurile din fostul RDG. Aici se pompeaza de ani sub forma fondului de solidaritate sute de miliarde euro, orasele au fost in buna masura refacute, infrastructura este nou de la telefoane si pana la sosele, mai modern ca in vest samd. De unde vin cele mai multe voci de nemultumire ? Ati ghicit, tocmai de acolo. Unde lucreaza cei mai putini, unde sunt cei mai multi pensionari, unde se face cu forte proprii cel mai putin pentru reviriment, unde sunt cele mai multze manifestari huliganice si chiar rasiste.
Departe de mine gandul de a face o comparatie cu Romania,sau a reprosa cuiva ceva, dar cum zicea aici un coleg, tara noastra are resurse uriase, care nu au fost puse inca in valoare, intreaga societate trebuie modernizata nu numai sursele si bunurile materiale, modul de gandire si actiune.
Este un drum foarte lung,foarte greu de definit in ani, generatia actuala probabil ca nici nu-i va mai culege roadele, dar o optica realista poate cel putin sa estompeze asteptarile si deziluziile.
PS. Faptul ca un medic castiga mai putin decat un politist este de neinteles. Inseamna ca valoarea sociala a muncii este imca gresit evaluata, o racila pe care am cunoscut-o si in alte vremuri de trista amintire...

5% din venitul sau profitul impozabil realizat de persoanele fizice, respectiv juridice.

rob_din
16th January 2008, 09:23
Mie nu mi-e rusine ca sunt roman dar nici super incantat nu sunt

SuPoRTeRFaNaTiK
16th January 2008, 12:21
Cui ii este rusine ca este roman, ar trebui sa se ascunda sub pamant.

Benny
17th January 2008, 13:17
Nu mi-e rusine ca sunt roman, imi e rusine insa cu foarte multi dintre compatriotii mei.

JJ
6th May 2009, 00:20
Incep sa fiu sictirit din ce in ce mai tare de situatia din Romania...

Sorin Blaj
6th May 2009, 00:26
Ne dam seama ca se poate face treaba, dar din pacate, in loc sa avem grija de banii pe care-i avem, putini, multi cati sunt, acestia ajung in buzunarele largi ale unei minoritati care se afla la putere si care n-au alt obiectiv decat sa fure, sa faca lucrari de mantuiala si sa-si dea legi care sa le acopere marsaviile.

trejo
6th May 2009, 20:09
Scarba asta fata de politicieni, fata de tot ce inseamna structuri de conducere in Romania, fata de institutiile statului cat si fata de multi intreprinzatori privati, imbogatiti semidocti ai tranzitiei, o avem de ceva vreme.
Insa parca performantele din ultima vreme ale poiticienilor, prostia sefilor, aroganta celor sus pusi, nesimtirea functionarilor, nepasarea tuturor in ceea ce priveste binele tarii asteia au pus capacul.
Pur si simplu m-am saturat de tara in care locuim, desi simt in acelasi timp ca daca as parasi-o, asta ar insemna o capitulare.
Ce ar fi deci de facut? Mai au si altii aceleasi sentimente ca si mine?

Si eu m-am saturat de astia si de ROMANIA lor.:headbang:

Bancaru
6th May 2009, 22:22
eu nu m-am saturat de Romania. Si n-o sa ma satur niciodata. N-am iesit niciodata din tara si nici nu doresc asta. Am aici tot ce-mi trebuie.
Yoyo, am vazut abia acum topicul asta fiind reactivat zilele astea si am citit cate ceva. Am inceput, firesc, cu prima pagina si am vazut ce ai scris tu. Nu te judec ca nu te-ai saturat de Romania si nici ca nu vrei sa iesi din tara, desi asta mi se pare putin curios. Dar cum poti sa spui ca ai tot ce iti trebuie? Adica in mod clar ca esti multumita, dar macar pe la teve mai vezi cate ceva. NU vorbesc de magazine, de autostrazi, de curatenia din orase sau alte fleacuri de genul asta. Dar nu iti doresti sa vezi ceva natura? Poate niste lagune, munti, pampas, nu stiu... Amazonul, piramide, Machu Pichu, Sagrada Familia, orice.
On topic: Daca nu-ar tine familia aici, sufleteste, as pleca. A, si cainii mei. Intentia mea este ca la un moment dat al existentei mele, daca ne tine Dumenzeu sanatosi, sa plecam de aici. Aici murim in fiecare zi, ne inraim cu fiecare minut. Ne omoara mitocanii si cocalarii.

Romeo
8th May 2009, 10:07
Dar cum poti sa spui ca ai tot ce iti trebuie? Adica in mod clar ca esti multumita, dar macar pe la teve mai vezi cate ceva. NU vorbesc de magazine, de autostrazi, de curatenia din orase sau alte fleacuri de genul asta. Dar nu iti doresti sa vezi ceva natura? Poate niste lagune, munti, pampas, nu stiu... Amazonul, piramide, Machu Pichu, Sagrada Familia, orice.
On topic: Daca nu-ar tine familia aici, sufleteste, as pleca. A, si cainii mei. Intentia mea este ca la un moment dat al existentei mele, daca ne tine Dumenzeu sanatosi, sa plecam de aici. Aici murim in fiecare zi, ne inraim cu fiecare minut. Ne omoara mitocanii si cocalarii.

cel care a postat probabil a facut-o in genul stalinist: tot ce vede este bun, toti ceilalti vor raul tarii, se multumeste cu ce are pe piata.
poti cumpara tot ce iti trebuie, bani sa ai! Magazine sunt, chiar si SM, nu difera mult de vest. Ai dreptate ca se pot vedea multe in lumea asta si decat sa dai banii pe sticle de whisky (mai scumpe decat in vest), sau zeci de mii de euroi pe masini cu care sa te lauzi (mai ales ca daca depasesti o greutate miscarea pe jos este foarte indicata), mai bine vezi ce au altii.
Inrairea pe care o sesizezi este deja o mani****re din media care te-a cuprins si pe tine si pe mine, etc. Mai mult, omul nu mai are dispozitia sa vada ceva artistic (spectacol, film, teatru, multe de slaba calitate la TV) si este cuprins de manifestarile mitocane-umoristice de pe TV, faptul ca acestea provoaca rating este edificator.
Zilnic mori oriunde in lume, problema este ce lasi aici si de unde pornesti in alta parte. Si eu ma gandesc, superficial ce-i drept, sa plec intr-o tara calda, fara pretentii deosebite.

Tyler Durden
8th May 2009, 10:10
Romania e o tara proasta, plina de smecheri.

resita
8th May 2009, 10:20
Romania e o tara "smechera", plina de prosti :P

Tyler Durden
8th May 2009, 10:24
Tara Romania este demna de mila, o duce rau. Ghinionul ei este ca po****tia care o alcatuieste are de multi ori un singur scop: sa o fure cat mai mult!

Bancaru
8th May 2009, 12:20
Istoria romantata ne invata ca noi nu am fost niciodata un popor harnic, muncitor, cinstit si asa mai departe. Nici stapanii nostri nu erau chiar asa de sfinti, erau cam ca Basescu - betivani, zurbagii, nesimtiti, ha ha-itori, din popor. Si atunci, pe vremuri, ca sa zic asa, ca si acum, sareau romanii ca arsi cand venea cotropitorul si nu cedau nicio palma de pamant. Murim pentru el daca il vrea altul, asa e. Dar cand il avem... ne uitam in gol si mai luam un gat de trascau. Asta cu nu ne vindem tara e un slogan care a mai fost vanturat prin veacuri sub diverse forme.
Am vazut si eu sate din Germania sau din Austria. Incomparabil. Stiti ce am vazut ultima data si m-a lasat masca? Pe un camp cu flori de pe langa Linz era "plantat" un stalp cu o cutie. Puteai sa iti iei flori de acolo si puneai banii in cutie pentru florile pe care le-ai luat. Aflati ca erau bani in cutie. Asa se vand si ziarele. Sunt in mape de plastic cu buzunar pentru bani. pui banii printr-o fanta si deschizi mapa de plastic transparent, ceva mai groasa decat o sacosa, si iei ziarul. La noi ii vedeai la Obor cu mapa plina de telina si pastarnac. Si vrea cineva sa regret poporul asta de ratati?

newcool
8th May 2009, 15:43
Istoria romantata ne invata ca noi nu am fost niciodata un popor harnic, muncitor, cinstit si asa mai departe. Nici stapanii nostri nu erau chiar asa de sfinti, erau cam ca Basescu - betivani, zurbagii, nesimtiti, ha ha-itori, din popor. Si atunci, pe vremuri, ca sa zic asa, ca si acum, sareau romanii ca arsi cand venea cotropitorul si nu cedau nicio palma de pamant. Murim pentru el daca il vrea altul, asa e. Dar cand il avem... ne uitam in gol si mai luam un gat de trascau. Asta cu nu ne vindem tara e un slogan care a mai fost vanturat prin veacuri sub diverse forme.
Am vazut si eu sate din Germania sau din Austria. Incomparabil. Stiti ce am vazut ultima data si m-a lasat masca? Pe un camp cu flori de pe langa Linz era "plantat" un stalp cu o cutie. Puteai sa iti iei flori de acolo si puneai banii in cutie pentru florile pe care le-ai luat. Aflati ca erau bani in cutie. Asa se vand si ziarele. Sunt in mape de plastic cu buzunar pentru bani. pui banii printr-o fanta si deschizi mapa de plastic transparent, ceva mai groasa decat o sacosa, si iei ziarul. La noi ii vedeai la Obor cu mapa plina de telina si pastarnac. Si vrea cineva sa regret poporul asta de ratati?
subscriu..ai pus punctu' pe i:ok:

Vladek
8th May 2009, 16:11
Am vazut si eu sate din Germania sau din Austria. Incomparabil. Stiti ce am vazut ultima data si m-a lasat masca? Pe un camp cu flori de pe langa Linz era "plantat" un stalp cu o cutie. Puteai sa iti iei flori de acolo si puneai banii in cutie pentru florile pe care le-ai luat. Aflati ca erau bani in cutie. Asa se vand si ziarele. Sunt in mape de plastic cu buzunar pentru bani. pui banii printr-o fanta si deschizi mapa de plastic transparent, ceva mai groasa decat o sacosa, si iei ziarul. La noi ii vedeai la Obor cu mapa plina de telina si pastarnac. Si vrea cineva sa regret poporul asta de ratati?

Bancarule, astea-s generalizari inutile. Si eu de-abia m-am intors dintr-un concediu in Austria, si sunt total de acord ca Viena e superba si in general austriecii sunt cu vreo 50-100 de ani inaintea noastra la capitolul civilizatie. Am vazut parcurile imense din Viena, strazile lor curate, pistele de biciclete unde pedalau veseli si baieti si fete intre 12 si 50 de ani, strazile neblocate de mii si mii de masini si gipane si unde nimeni nu scuipa coji de seminte. Da, puteai sa cumperi si ziare asa cum descrii tu, da, puteai sa umbli cu metroul fara bilet fiindca n-am vazut nici un fel de control si nimeni nu parea sa faca asta, etc, etc. Dar nu fiindca au ei vreo gena in sange care-i face frumosi, destepti, harnici, cinstiti, samd. Pur si simplu in conditii diferite s-au dezvoltat popoare diferite ... dar nu exista nici un motiv pentru care noi sa nu putem evolua pana la nivelul ala. Poate ca par optimist incurabil ...

PS : Apropo, doua din optiunile din pol zau ca sunt pe langa rau de tot. Cu totii ne-am nascut romani, ceea ce nu-i nici motiv sa te bati cu pumnul in cheptul de arama dar nici motiv de rusine.

Prome
8th May 2009, 16:15
Inrairea pe care o sesizezi este deja o mani****re din media care te-a cuprins si pe tine si pe mine, etc. Mai mult, omul nu mai are dispozitia sa vada ceva artistic (spectacol, film, teatru, multe de slaba calitate la TV) si este cuprins de manifestarile mitocane-umoristice de pe TV, faptul ca acestea provoaca rating este edificator.


Dar atunci de ce sunt sold-out majoritatea pieselor de teatru intr-o zi doua?
La concerte, iarasi nu am vazut sali goale.
Filme bune ruleaza in destule locuri in orasul asta, festivaluri sunt cu duiumul.
De ce trebuie sa ne kkm pe noi, ca vezi doamne nu putem sa traim in acest peisaj mitocanesc?
Te obliga cineva sa te duci la Mall Vitan sa vezi un film, cand poti sa mergi la EuroCinema? Te obliga cineva sa te uiti la Mondenii cand poti vedea un episod din Seinfeld?

Iar paranoia asta exagerata cu mani****rea din media, chiar nu isi are rostul.Media nu este o entitate izolata, dirijata de o stea dintr-o galaxie indepartata.Acestia suntem, cei ce lucreaza in media vin din randul nostru.Nu media strica po****tia, ci po****tia da calitatea acestor productii.

Romeo
8th May 2009, 16:19
La noi ii vedeai la Obor cu mapa plina de telina si pastarnac. Si vrea cineva sa regret poporul asta de ratati?

Nu ne mai compara cu nemtii sau austriecii, e ca diferenta intre Trabant si Mercedes. Iar ne jignesti pe toti odata. Sunt de acord cu tine cu insusirile istorice ale romanilor si cadrul istoric a contribuit si el la formarea noastra, dar mai lasa in caracterizarile tale si loc pentru cei care sunt multumiti cu ce au realizat, fara sa-ti inchipui ca mergem in Maybach sau Ferrari. Te poti realiza si aici, depinde ce iti doresti si cat vrei sa castigi. Ca indivizi, majoritatea sunt comozi, sau hoti, smecheri, indolenti, asta nu inseamna ca toti sunt la fel.

Cneazul
8th May 2009, 17:46
cum sa nu fi mandru ca esti roman? http://www.youtube.com/watch?v=oEH2gh-zsxM

P.S. lasand la o partea mizeria asta care e politica:)

JJ
8th May 2009, 18:56
Bancarule, astea-s generalizari inutile. Si eu de-abia m-am intors dintr-un concediu in Austria, si sunt total de acord ca Viena e superba si in general austriecii sunt cu vreo 50-100 de ani inaintea noastra la capitolul civilizatie. Am vazut parcurile imense din Viena, strazile lor curate, pistele de biciclete unde pedalau veseli si baieti si fete intre 12 si 50 de ani, strazile neblocate de mii si mii de masini si gipane si unde nimeni nu scuipa coji de seminte.
Eu am fost ultima oara la Viena acum doi ani de revelion. Trebuie sa remarc ca era o aglomeratie de nedescris, in centrul orasului era plin de betivi in noaptea dintre ani, strazile nu mai erau in nici un caz curate, in club era plin de drogati, iar ridicatorii de masini cred ca au facut o afacere excelenta - tot timpul treceau cu cate o masina de Ro.

Romeo
9th May 2009, 09:18
Eu am fost ultima oara la Viena acum doi ani de revelion. Trebuie sa remarc ca era o aglomeratie de nedescris, in centrul orasului era plin de betivi in noaptea dintre ani, strazile nu mai erau in nici un caz curate, in club era plin de drogati, iar ridicatorii de masini cred ca au facut o afacere excelenta - tot timpul treceau cu cate o masina de Ro.

asta nu inseamna ca mizeria ii caracterizeaza, de revelion se distreaza cum le place, iar pe drogati cred ca i-ai confundat, Olanda este o tara toleranta, nu cred ca si Austria. Vad ca subliniezi mai sus ca ridicatorii de masini se ocupau cu masinile de Ro, deci tot noi nu vrem sa respectam nimic, iar 1 euro pe ora de parcare e ff mult pentru estici.
Betivi sunt peste tot in lume. Viena este frumoasa in centrul imperial, iar pajistile din sud sunt incredibil de verzi si curate. Eu zic ca Austria este cea mai frumoasa tara din Eur, mai frumoasa ca Elvetia.

Cneazul
9th May 2009, 10:55
Austria are cele mai multe spatii verzi

Novac
9th May 2009, 11:56
Austria are cele mai multe spatii verzi

:D si vacile cele mai patate:groggy:

rob_din
9th May 2009, 12:50
Nu mi-e rusine ca sunt roman dar m-am saturat de tara asta, de fapt nu de tara (n-are nici o vina) ci de marea majoritatea celor care o locuiesc

Sorin Blaj
9th May 2009, 13:06
Oameni buni, daca va este rusine si v-ati saturat, aveti solutia la indemana.

Hai sa nu ne mai plangem si sa ne facem fiecare treaba acolo unde suntem. Sa aruncam hartiile la cos, cand mergem pe strada. Sa facem la fel cu chistocul de la tigara, daca fumam. Sa nu injuram la semafor, ca unuia cu lamaia i s-a oprit motorul. Sa ne invatam copii sa salute atunci cand se intalnesc cu cineva cunoscut. Sa-i tragem de mana si sa-i atentionam cand rup florile si copacii abia plantati prin parcuri. Sa-i ducem la teatru, sport. Sa-i punem sa citeasca o carte.

Sa facem curatenie in fata casei, sa plantam un copac sau pom, sa varuim bordurile de doua ori pe an, primavara si toamna.

Ne lamentam, dar solutia de a progresa se afla la indemana noastra.

Nu credem ca mai putem rezista? SUA, Canada, Australia, Austria, Germania, ne asteapta.

In cateva cuvinte: sa fim civilizati si sa ne invatam copii sa fie la fel.


Solutii exista. N-am vazut inca un primar care sa promoveze disciplina. Ai gresit, platesti. N-ai bani, nicio problema, presteaza in folosul comunitatii. Si iti pun si un tricou pe tine, ca sa stie toata lumea de ce maturi strazile si smulgi iarba de langa bordura.

Asta este solutia la indemana. Nu devenim civilizati peste noapte, trebuie sa fim obligati. Sa vezi cum se comporta un parinte daca a platit o amenda de 100 de lei pentru copacelul rupt de copilul lui, sau daca lucreza vreo 50 de ore la curatenia orasului. Sa vezi cum se civilizeaza si cum isi va atentiona copilul de fiecare data cand merge in parc.

Ca fapt divers, va povestesc o situatie reala. In 1995, am mers la niste neamuri in Germania, intr-o localitate de vreo 40.000 de locuitori. Un var m-a atentionat sa fiu atent sa nu arunc vreo hartie pe jos, ca amenda este de 50 de marci (25 euro). Nu ca aveam de gand sa fac asta. :) Ideea era ca in centrul localitatii, pe corso, patrulau inspectori ai primariei in civil, care te taxau la moment.

Asa ca nici in Germania nu se naste civilizatie in ei, dar se cultiva. :ok:

jesus supremu
9th May 2009, 13:35
cuvinte frumoase dar inutile si inoportune.ca sa cultivi o anumita atitudine nu iti trebuie doar mana forte ci si ... o ideologie.
am vazut la tv la un targ de joburi unul care angaja si cerea seriozitate, responsabilitate, onestitate ce mai angajatul model.cand l-a intrebat de salariu, a pai salariu minim pe economie.asa si cu amenzile trage unul cu amar din tigare si o arunca absent.du-te tu si dai amenda.
imi aduc aminte si de campaniile astea verzi in care lumea e indemnata sa se duca sa planteze copaci insa eu cand imi aduc aminte ca la 2 case de bunica-mea e soferul de la agentia de mediu care vine acasa cu masina de serviciu, PORSCHE CAYENNE(FMM!!!) imi piere tot cheful de simt civic.

Sorin Blaj
9th May 2009, 13:48
Cu o asa mentalitate, am ajuns unde am ajuns. Si va fi si mai rau.

jesus supremu
9th May 2009, 13:55
exact.ca orice lucru organic si o societate se naste, creste si MOARE.care-i problema?cand se incheie un ciclu disparitia e un lucru firesc la urma urmei

Sorin Blaj
9th May 2009, 14:03
Depinde cum iti traiesti viata.

luma
9th May 2009, 14:05
Dezinteres sau resemnare? Eu as zice cate putin din amandoua...
Ii dau dreptate lui Sorin. Imi doresc o lege mai aspra si o politie comunitara pregatita sa o aplice. Din pacate noi ne uitam la altii, vrem, dar nu miscam un deget.
Apoi, ne logam pe un forum si povestim cat de satui si scarbiti suntem de Romania.

Sorin Blaj
9th May 2009, 14:09
Si as mai adauga, si cum ne educam copii. Ei sunt viitorul.

jesus supremu
9th May 2009, 14:24
ca sa ajungi la anumite rezultate nu o faci nici prin vorbe nici prin slogane.dadeai exemplu germaniei, presupun ca de vest.ei afla ca prin anii 70 la ei dupa vreo 20 de ani de crestere economica si cu somaj in anii 60 de sub 1% zburau in aer seful lui deutche bank si inca cativa alti manageri de mutinationale.asa au ajuns germanii la salarii decente nu cu vorba buna sau cu educatia oferita copiilor.nivelul de trai al europei de vest este rezultatul unei mite ideologice ptr ca sa nu pice sub vraja comunismului.
cu vorbele dragi copii nu o sa ajungeti nicaieri.ptr ca unii sa castige altii trebuie sa piarda ghiciti in ce categorie pica romania:rolleyes:
luma cuvantul definitoriu e scarba sunt o persoana care traieste in romania dar nu ma caracterizez ca roman ptr ca nu stiu ce inseamna si nici nu vreau sa aflu

Sorin Blaj
9th May 2009, 14:25
In 1995, cate Germanii erau?

J.Bond
9th May 2009, 14:36
Cine spune ca s-a saturat de Romania sau alte bazaconii, nu poate fi considerat decat pafarist, mitocan, idiot, incult, badaran etc.;)
Asta inseamna ca respectivul nu stie cum sa-si traiasca viata, sa-si creasca si sa-si educe copiii, sa nu aiba un ideal de viata, sa nu stie sa profite de minunatiile si frumusetile naturii patriei noastre etc.;)
Pentru de'al dintrastia poate exista si destinatia Congo.:ok:

JJ
9th May 2009, 14:36
Toti va centrati pe curatenie, pe mine nu ma intereseaza. Nu Bucurestiul e cel mai murdar oras, e la fel de murdar ca Paris, Roma, Milano, Istambul. Traficul e fix la fel, insa ei au infrastructura, ceea ce noi n-avem. In alte parti e o placere sa locuiesti la sat, la noi e un cosmar. Vreau infrastructura, vreau strazi, vreau apa curenta, vreau canalizare. In 90% din sate nu exista nici una din astea, in schimb au cablu tv si broadband. In comuna in care traiau bunicii mei au retrocedat groapa de gunoi :headbang:. Acum toti isi ard gunoiul in curte si ce nu arde e dus periodic pe la cosurile de gunoi de la blocurile din cel mai apropiat oras sau se arunca prin padurile inca neretrocedate. Primaria nu primeste fonduri deoarece e de alta culoare politica decat consiliul judetean.

miril
9th May 2009, 19:14
Marker, ce are faptul ca lumea este critica fata de propria tara cu etichetarile tale puse la gramada? Cine nu este critic fata de tara lui nu o iubeste destul, as putea spune si eu.

Bancaru
9th May 2009, 23:47
puteai sa umbli cu metroul fara bilet fiindca n-am vazut nici un fel de control si nimeni nu parea sa faca asta, etc, etc. Dar nu fiindca au ei vreo gena in sange care-i face frumosi, destepti, harnici, cinstiti, samd. Pur si simplu in conditii diferite s-au dezvoltat popoare diferite ... dar nu exista nici un motiv pentru care noi sa nu putem evolua pana la nivelul ala. Poate ca par optimist incurabil ...

AM vazut eu control la metrou si, crede-ma, nu voiam sa fiu in pielea aluia prins.
Ba eu cred ca au ceva in sange, asa s-au adaptat ei de ani si ani, sute sau mii de ani. Imi povestea cineva, la intrebarea mea, cum au inceput ei sa arucne gunoiul separat, sticla undeva, hartia altundeva iar menajerul in cu totul alt loc. A fost simplu, mi-a zis. Ne-au zis sa facem asa si asa am facut. Pot spune ca e si ceva prostie la mijloc. Eu o numesc disciplina. Ghici cine are de castigat, "prostul" sau smecherul (romanul)?
Romeo, daca nu ne comparam cu ei si ai vazut tu betivi la Viena in noaptea de anul nou, oare la noi nu vezi? Presedintele tarii bea din sticla si apoi o da la posta in public. A fost marinar, eu nu as fi baut dupa el.
Solutia nu e asa de simpla cum pare, plecam si gata, avem posibilitatea acum. Tocmai ca o ai nu iti mai este asa de usor, nimeni nu te primeste cu bratele deschise, pentru ca nu e lumea plina de genii. Tocmai cei care pot sa schimbe ceva si care sunt umblati nu o fac.
Am vazut azi cel mai mare mitocan pe anul acesta. Un subom care semana cu Quasimodo http://filmforno.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/03/uglyoz2.jpg era intr-un magazin de haine, si-a dus maldarul de boarfe la casa, a cerut sa plateasca, aia i-a spus ceva de genul 7 sute si ceva, el tare a zis ca a crezut ca e vorba de 9 sute si ceva, dupa care a dat cardul ca si cum platea cu diamante smulse de pe dinti. Cand i-a cerut fata sa semneze chitanta de la card si i-a dat pixul de la casa a scos cu un gest larg un stilou pe care il tinea agatat de buzunarul din fata al pantalonilor, a semnat de parca a scris un roman, a intrebat-o pe aia daca a mai vazut asa semnatura, probabil ca nu, ca sunt unice, dupa care a mai zis ca sa nu se mai oboseasca cu pixul ei ca el nu's ce p*** m34 de stilou are, stilou pe care nu si-l permite orice muritor. Am uitat sa va zic ca isi cumparase de banii aia sosete, ciorapi, chiloti, d'astea. Astia sunt oamenii cu bani de la noi. Normal, nu toti, majoritatea. MITOCANI.
Personal as pleca dar nu imi gasesc serviciu si risc sa imi ratez ani buni din viata in conditiile in care nu imi permit asta. Asta daca sunt sanatos. Eu incerc in felul meu sa fac tara asta mai civilizata si contribui la pastrarea curateniei si asa mai departe.
Marker este un taran patriot si trebuie tratat ca atare. El are asemenea lacune in memorie incat nu stie celebrul SMS de la alegerile din 2000
SI DACA RAMURI BAT IN GEAM
IAR TU VOTEZI CU BOMBO
SA-MI BAG P***-N EL DE NEAM
SI EMIGREZ IN CONGO

Era sa ne vedem multi acolo, tarane. Virtual. Dar cum gura pacatosului adevar graieste (sau mai e proverbul: prostul nu stie dar le potriveste), ambele se potrivesc in acest caz, al lui Marker, Basescu a devenit la fel de periculos ca Bombo, asa ca Congo e iar pe liste destinatiilor predilecte.

Sorin Blaj
9th May 2009, 23:53
Bancarule. Este singura solutie. :ok: Insotita de acea disciplina impusa. Cum spuneam, inca n-am vazut primarul care s-o si aplice, dar o sa apara ei. Nu se poate altfel. Bineinteles ca nu poti sa ai pretentii de la un Vanghelie, Solomon sau Stefan, dar nu pot sa-mi pierd speranta. Cand o voi pierde o sa va salut din vreo destinatie exotica, ma duc sa ma prajesc la soare si sa prepar coctail-uri pentru turisti. :) Glumesc, dar cateodata te apuca disperarea. :(

Bancaru
10th May 2009, 00:03
Sorine, ori vine de la noi ori vine de la ei. Dar cu biciul. La noi nu exista vointa. Eu m-am cam resemnat. Am incercat sa fac pe lupul moralist si mereu eu am avut de pierdut - nervi, certuri, sarit la bataie, etc. O baba manca seminte in troleibuz si s-am spus sa nu mai scuipe jos. A zis ca ea da de lucru la maturatori. Eu ce fac?
Iar cand am dat flash-uri unuia care aruncase pachetul de tigari, gol, s-a oprit in drum si a iesit din masina sa ma bata. Astea sunt doar doua. Mai am zeci... Mi-a ajuns. Am imbatranit. Eu si colegul nostru Kra****x care tocmai are 79 de ani. Sa ne traiasca.
Daca as putea sa nu fiu eu ala care stinge lumina as fi tare bucuros, dar nu am alternativa acum.

Sorin Blaj
10th May 2009, 00:49
Stai linistit, am patit-o si eu. Din acest motiv spun ca doar punitiv ne putem indrepta. Platesti si sa vezi cum te indrepti.

De ce romanii, cand ies din tara, pot sa poarte centura, sa respecte viteza limita, sa dea prioritate? :)

moty
10th May 2009, 00:55
Eu sustin ce au zis luma si Sorin.
Merg aproape zilnic in frumosul parc IOR, curatat, innoit. Vad foarte multi pusti, "domni, doamne" scuipand coji de seminte pe jos, si cosuri de gunoi sunt din 10 in 10 m.
Mama ce amenzi le-as da!

Sorin Blaj
10th May 2009, 00:57
Sa vezi daca ar mai arunca cineva dupa ce ar plati o amenda, chiar simbolica, 10-20 de lei.

Din punctul meu de vedere este singura solutie.

Civilizatie cu forta.

JJ
10th May 2009, 01:07
Mie mi se pare ca problemele tarii asteia sunt mai mari decat scuipatul cojilor de seminte pe jos...

moty
10th May 2009, 01:40
in principiu, cam de acolo (mentalitate) pornesc cele mai multe.

Bumbescu
10th May 2009, 11:48
Si eu consider la fel, ca de la semintele aruncate pe jos in parcuri sau de la chistoacele de tigara aruncate pe geamul masinii pleaca totul. Astea sunt simbolurile "civilizatiei" unui neam tarat. Pt ca asta suntem, o natie bolnava, peste al carei caracter dubios s-a mai abatut si o molima cumplita timp de 50 de ani, molima ce a distrus si ultima farama de bun simt si civilizatie.
Ultimii 20 de ani au adancit aceasta boala, au mai distrus vreo doua generatii iar viitorul este f sumbru. Tigania, mitocania si mizeria fac parte din sufletul acestei natii blestemate, sunt lucruri firesti, le constientizezi atunci cand incerci sa-i atragi cuiva atentia ca nu e normal sa procedeze asa. Incercati sa-i spuneti cuiva la stop, prin geamul deschis ca nu e normal sa-si arunce chistocul pe jos. In cazul in care nu te va sfatui sa te internezi la nebuni iti va zambi incurcat, in mod evident neintelegand prea bine ce vrei.
Suntem poporul ce nu respecta nimic, suntem gata de orice faradelege pt un mic avantaj personal. In Romania sunt oameni gata sa scoata sinele de pe cale ferata si sa pericliteze siguranta unui tren numai pt a castiga 100 de lei de la fier vechi. In Romania exista oameni ce fura orice poate fi furat fara nici un motiv sau intentie de utilizare a obiectului furat. Asta pt ca in Romania "omul" se "gandeste" numai la ce beneficiu i-ar aduce lui un anume obiect, nu si ce prejudiciu creeaza prin distrugerea lui.
Toate astea se intampla si pentru ca avem o clasa politica mizerabila, chiar la un nivel inferior mediei po****tiei.
Si eu sunt de acord cu Sorin ca numai cu forta poti civiliza "poporul" asta, insa din pacate nu prea are cine sa o faca.

Sorin Blaj
10th May 2009, 15:10
Primarii sunt cei ce pot lua decizia asta, de a ne civiliza cu forta. :ok:

Dar inca n-am vazut niciunul curajos. :)

luma
10th May 2009, 19:15
De ce romanii, cand ies din tara, pot sa poarte centura, sa respecte viteza limita, sa dea prioritate? :)

Si de ce nemtii si italienii ne copiaza cand ajung pe meleagurile astea? Pentru ca avem deja o eticheta pusa: cea de sat fara caini.

zebe
10th May 2009, 19:32
Sa vezi daca ar mai arunca cineva dupa ce ar plati o amenda, chiar simbolica, 10-20 de lei.

Din punctul meu de vedere este singura solutie.

Civilizatie cu forta.

Asa a ajuns si in Vest civilizatia, si ei au fost, sa ziceam, 'indemnati' sa se poarte civilizati. Nu-s ei o specie diferita, mai dezvoltata decat noi, au fost doar dresati mai bine...

Bancaru
10th May 2009, 20:07
Poate romanii poarta centura dar nu dau prioritate. Sa vedeti facut stanga de pe banda dreapta, taind astfel alte 2 benzi. A, si pe rosu. A, in Viena. Sau sa vedeti pe autostrada veind dinspre Italia masini de romani care stationau. Era un picnic sau o cumetrie.

Sorin Blaj
10th May 2009, 23:16
E plina lumea de tampiti, dar sa nu generalizam. :)

Bumbescu
11th May 2009, 02:11
Primarii sunt cei ce pot lua decizia asta, de a ne civiliza cu forta. :ok:

Dar inca n-am vazut niciunul curajos. :)

Trei sferturi din primarii din Romania nici nu ar intelege despre ce vorbim noi aici...

YodaRo
11th May 2009, 05:30
Bai baieti, ca sa fiu scurt si concis. De ce credeti voi ca noi astia din diaspora am emigrat pe capete?

Partea nasoala e ca odata plecat din romanica cu greu te mai poti intoarce. Cand vin in vizita parca sunt pe marte. Imi e frica la fiecare pas sa nu pasesc ceva rau...si acolo m-am nascut.

BTW la Bucuresti e culmea mitocaniei si mizeriei inclusiv umane. Nu stiu de ce s-au adunat acolo toate relele din lume.

Sorin Blaj
11th May 2009, 08:19
Trei sferturi din primarii din Romania nici nu ar intelege despre ce vorbim noi aici...

Esti optimist. 90%. :) Iar restul de 10% nu au curajul sa implementeze un astfel de sistem.

Trebuie sa se inceapa de la nivel micro, adica in orase mici. Trebuie sa apara un primar care sa dea semnalul. Sa vezi ce l-ar invita astia pe la toate televiziunile, ca pe urs, ca pe o ciudatenie a naturii. :)

Romeo
11th May 2009, 09:24
Solutii exista. N-am vazut inca un primar care sa promoveze disciplina. Ai gresit, platesti. N-ai bani, nicio problema, presteaza in folosul comunitatii. Si iti pun si un tricou pe tine, ca sa stie toata lumea de ce maturi strazile si smulgi iarba de langa bordura.

Asta este solutia la indemana. Nu devenim civilizati peste noapte, trebuie sa fim obligati. Sa vezi cum se comporta un parinte daca a platit o amenda de 100 de lei pentru copacelul rupt de copilul lui, sau daca lucreza vreo 50 de ore la curatenia orasului. Sa vezi cum se civilizeaza si cum isi va atentiona copilul de fiecare data cand merge in parc.

Asa ca nici in Germania nu se naste civilizatie in ei, dar se cultiva. :ok:

de acord cu tine, dar dupa cum spui, niciun primar nu este interesat de orasul lui ci de afacerile celor care l-au sustinut. Dupa ce in orasele mari locuitorii au evitat sa mai voteze parazitii locali, acum li se da si directoria spitalelor si politia pe mana. Cu munca aia in folosul comunitatii, nu am vazut niciodata asa ceva, iar cu iarba de langa bordura, ar fi mai indicat sa se asfalteze ca lumea si sa nu creasca iarba din asfalt.
Idei avem, alesi nu avem cu cine.

Romeo
11th May 2009, 09:31
Sa vezi daca ar mai arunca cineva dupa ce ar plati o amenda, chiar simbolica, 10-20 de lei.

Din punctul meu de vedere este singura solutie.

Civilizatie cu forta.

ce spui tu e valabil pentru Germania. Aici o amenda neplatita 3 ani se anuleaza, iar daca nu ai venit sau nu se oboseste adm fiscala sa te caute, poti face la fel. Aveam un vecin, luase intr-o luna 50 milioane amenzi pentru tulburarea linistii vecinilor (si chiar era adevarat, se imbata si auzeam 'delicatesele' pe care i le propunea lu ma-sa de 75 de ani). Nimeni nu s-a deranjat sa-l intrebe daca vrea sa presteze in folosul comunitatii, dar in fata bisericii la cersit il gaseai. De altfel de la o primarie spunea cineva ca ei nu-si fac calcule cu aceste amenzi pentru ca stiu ca nu se platesc. Asadar, amenzi se dau, dar nu se platesc swi pe nimeni nu intereseaza munca in folosul comunitatii.

Bancaru
12th May 2009, 15:23
Ai dracu nemti. Ce nenorociti.