PDA

View Full Version : Transferuri



BIANCO_NERO
9th December 2003, 23:01
George Galamaz a semnat cu Rapid inca de duminica si are un angajament pe cinci ani, cu un salariu de 25.000 de dolari in primul sezon, iar suma va creste progresiv pina la 45.000 de dolari. La Sportul s-a platit un avans de 50.000 de dolari, urmand ca Ioan Becali sa negocieze pe viitor cu Vasile Siman.

Cezar Zamfir pleaca si el la Rapid.

Şiman a precizat: "Sunt multumit de suma obtinuta pe jucator. Oricine poate sa plece de la Sportul, insa trebuie sa existe niste oferte concrete".

Gabi Balint īn Regie?
După ce a rămas fara Dan Petrescu, Siman a inceput cautarile pentru un alt antrenor, iar una dintre posibilitati ar putea fi fostul international Gabi Balint, care a mai pregatit formatia in sezonul 1998-1999. "Am avut amintiri placute la Sportul, insa nu am discutat nimic. Eu imi doresc sa pregatesc din nou o formatie, dar mai intii trebuie sa vina o oferta concreta", a spus Balint. Andrei Luchian

Sursa acestor informatii este: GAZETA SPORTURILOR

Gigel Sportul
9th December 2003, 23:52
"Pui mana pe Vasilica si castigi masina mica", cam asa striga rromanii prin metrou in prag de an nou. Numai ca Vasilica al nostru este intangibil, cred ca i-o fi teama sa nu il atinga cineva si absolut din greseala cu vreun pumn bine plasat sub barbie. Altfel nu imi explic ce rost are "turnul de fildes" in care se refugiaza, relativ la atitudinea suporterilor. Si, daca veni vorba de vreun "turn de fildes", cred ca Mac Popescu plus o majoritatea suporterilor ar fi mult mai indreptatiti sa se rtefugieze acolo.

In rest vad ca aduce la echipa numai valori: Dan pleaca, Gala pleaca, sper sa se confirme zvonurile si sa vina macar unul dintre cei doi potentiali antrenori: Gabi Balint AND/OR Razvan Lucesu. Numai ca, in cazul in care ar veni macar unul dintre cei doi, nu mai merge cu tzepe, nici la jucatori si nici la antrenor(i). Astept ceva concret, mult mai serios decat mutarea echipei la Urziceni.

Nea Vasile, mai bine :headbang: si scoate banu'. Sau lasa-l pe altul care poate.

gigel_bucur
10th December 2003, 12:11
puşchea pe limba, vasile. crezi ca mai cumpără Seche? e posibil, doar e an electoral.
oricum, la ritmul īn care vinde Şiman jucătorii nu văd ce mare brānză mai face Sportul īn A.
Dac-o vrea să promoveze?! Īn A sunt cheltuieli mai mari. Eu cred că vinde ce mai poate şi pleacă.

Ultras
15th December 2003, 16:55
Din Gazeta Sporturilor de azi:

Ofertă pentru Maxim
Dan Petrescu consideră că Rapid are probleme pe banda stīngă

După ce a făcut o afacere bună prin vīnzarea lui George Galamaz, Vasile Şiman se află aproape de o nouă īnţelegere care īi va īmbunătăţi balanţa financiară. Īncīntat de calităţile pe care le-a descoperit la fostul internaţionalul de tineret, Dan Petrescu i-a solicitat lui Ioan Becali transferarea lui Florin Maxim, născut pe 2 martie 1981. Dacă pentru Galamaz, care va īmplini 23 de ani īn aprilie 2004, Şiman s-a ales cu 250.000 de dolari plus 50 la sută dintr-un viitor transfer īn străinătate, la Maxim preţul pare să fie īn jurul a 200.000 de dolari. Astă-vară, Rednic obţinuse de la Şiman cedarea lui Galamaz īn schimbul a 150.000 de dolari, īnsă George Copos a considerat atunci preţul prea mare.

Īn aceste condiţii, antrenorul Dan Petrescu urmează să renunţe la unu, dacă nu chiar la doi dintre Răuţă, Bordeanu şi Ciubotariu. "E adevărat că se negociază transferul lui Maxim", a confirmat un oficiali giuleştean. "Dacă īntr-adevăr Dan Petrescu mă vrea, sīnt convins că mă va lua la Rapid. Normal că aş fi īncīntat", a declarat, la rīndul său, fostul jucător al Stelei, pentru care Şiman i-a plătit 150.000 de dolari lui Gigi Becali. La Sportul, Maxim avea unul dintre cele mai mari contracte din echipă, 15.000 de dolari pe sezon. Īn afara celor doi, giuleştenii mai au īn vedere īncă doi "studenţi", pe atacantul Gigel Bucur, 23 de ani, şi pe mijlocaşul Costin Lazăr, 22 de ani.

Ultras
15th December 2003, 17:25
Nu ati vrut sa ma credeti, cand v-am spus suma, inca de la inceput! Daca avansul a fost de 50.000 credeati ca e salariu si la lichidare se ia tot cam atat? :drak:

Gigel Sportul
15th December 2003, 17:34
Nu ati vrut sa ma credeti, cand v-am spus suma, inca de la inceput! Daca avansul a fost de 50.000 credeati ca e salariu si la lichidare se ia tot cam atat? :drak:

Scuze, tata, stiam doar de avansul ala, si din ce citisem reiesea ca ar fi fost suma totala. Asa merge, daca da giovanni banu' gros. Poate apar si bani pentru salariile jucatorilor etc. si nu mai joaca baietii pe celulare si paltoane. :cool:

Ultras
5th January 2004, 11:42
Ultima versiune a transferului lui Galamaz la Rapid si a plecarii lui Petrescu in Giulesti este publicata azi de Gazeta Sporturilor. Conform acesteia Petrescu a plecat la "pachet" cu Galamaz. 200.000 $ pentru Galamaz (si 30% din contract ramane la Sportul) si 50.000 $ pentru Petrescu (suma care era initial vehiculata pentru Galamaz). Trebuie sa recunoastem (daca asa stau lucrurile) ca este o performanta sa scoti 50.000 $ pentru un antrenor in Romania, mai ales ca nu ai dat nici un ban (salariul 25.000 $ / 6 luni fiind achitat de firma lui Victor Becali si Gica Popescu).

ultras_sportul
6th January 2004, 10:25
dar se pare ca nu vor avea prea multe satisfactii...


In schimb ei il transfera pe Tibi Lung, un portar de mare viitor...... (doar Nae a fost rezerva mai mult decat el la Steaua...) :cool:

BIANCO_NERO
6th January 2004, 18:09
din cate stiu din Regie nu mai pleaca nici un jucator.... asa se pare... si asa doreste si Balint :)

Ultras
9th January 2004, 11:52
Din fericire a mai plecat unu', Negru. Si am luat si bani pe el! Ma rog, Sile. 150.000$. Joaca asta fundas si la anu' Rapidu' are meciuri cu Pandurii :drak:

Gigel Sportul
16th January 2004, 20:46
Din fericire a mai plecat unu', Negru. Si am luat si bani pe el! Ma rog, Sile. 150.000$. Joaca asta fundas si la anu' Rapidu' are meciuri cu Pandurii :drak:

Chiar crezi ca mai are rapidul sanse de retrogradare??? :cool:

Ultras
19th January 2004, 08:57
Sincer nu. Dar ar putea trage cu Petrescu antrenor si Negru fundas. Chiar si Galamaz este vestit :drak:

ultras_sportul
19th January 2004, 18:45
Au fost chiar doua.... lucru care s-a resfrantat asupra jocului lui destul timp.... Acum insa era in mare revenire.... :cool:

Ultras
21st January 2004, 09:30
In ultima vreme tot felul de "oficiali" ai Universitatii Craiova transmit informatii cu privire la un imprumut/transfer al lui Gigel Bucur. Cred ca Dinel nu are ce face, vrea sa para interesant, pentru ca suma vehiculata este hilara. Cica pentru un transfer definitiv Siman ar fi cerut 300.000$, suma care este mai mica decat cea ceruta si obtinuta pentru transferul lui Galamaz (tinand cont si de procentul pe care il detine Sportul in continuare). Dar lui Dinel i se pare ca si asa suma este mare. Ultima versiune a lui ar fi un imprumut pana in vara pentru 50.000$ si daca Bucur corespunde un transfer definitiv pentru 250.000$. Stiu ca Siman e idiot, dar nu e prost. Mai ales cand e vorba de banii lui. Pentru Bucur a primit o oferta mult mai ispititoare de la Rapid. 100.000 $ + 90% dintr-un transfer ulterior. Dar a refuzat, pentru ca i s-a parut ca Becali vrea sa-i dea teapa. Si vine Dinel cu maruntisu' asta si i se pare o oferta serioasa si se mira ca nu e bagat in seama. O sa astepte sa il caute Siman mult si bine.

Ultras
22nd January 2004, 13:42
Duinel Staicu a mai facut o oferta pentru transferul definitiv al lui Gigel Bucur la Universitatea Craiova, pe care se pare ca Siman o agreaza si in zilele urmatoare se va finaliza tranzactia. Oferta este de 50.000 $ plus transferul lui Njock si Papura la Sportul Studentesc.

sursa: telecomsport

gigel_bucur
22nd January 2004, 14:10
Duinel Staicu a mai facut o oferta pentru transferul definitiv al lui Gigel Bucur la Universitatea Craiova, pe care se pare ca Saman o agreaza si in zilele urmatoare se va finaliza tranzactia. Oferta este de 50.000 $ plus transferul lui Njock si Papura la Sportul Studentesc.

sursa: telecomsport

Siman asta e nebun? ce dracu sa facem noi cu aia doi? noua ne trebuie ceva aparatori.
N'jock are ceva meciuri in plus in divizia A, fata de Gigel, si goluri cel mult jumatate. de Papura chiar nu avem nevoie, nici ei, e adevarat, dar nu suntem azil de batrani. strica media de varsta, ce dracu'

Ultras
22nd January 2004, 14:22
De acord cu tine. Nu avem nevoie de rebuturile altora. L-as fi preferat pe Plesan. Este tanar si este de perspectiva. Da' ce sa-i faci. Asa presedinte, asa transferuri!

gigel_bucur
22nd January 2004, 14:31
De acord cu tine. Nu avem nevoie de rebuturile altora. L-as fi preferat pe Plesan. Este tanar si este de perspectiva. Da' ce sa-i faci. Asa presedinte, asa transferuri!

nu pleaca Plesan de acolo. ai auzit ce-a zis macronarul? vrea sa-l transfere direct in Serie A. ar fi bine pt. el, poate il ia Arhanghel Iordanescu la nationala, chiar daca nu e pila vreunui prieten.

Ultras
22nd January 2004, 15:02
Se pare ca Papura a intrat in conflict cu Dinel din cauza lui Napoli.

ultras_sportul
22nd January 2004, 15:27
Am vorbit la club si sunt unele discutii in acest sens. Dar in orice moment poate sa intre pe fir Rapidul. Dan Petrescu insista pe langa Becali sa-l achizitioneze pe Gigel Bucur sau macar pe Maxim. Craiova e posibil sa pluseze cu jucatori in situatia asta... :O

gigel_bucur
22nd January 2004, 15:33
Am vorbit la club si sunt unele discutii in acest sens. Dar in orice moment poate sa intre pe fir Rapidul. Dan Petrescu insista pe langa Becali sa-l achizitioneze pe Gigel Bucur sau macar pe Maxim. Craiova e posibil sa pluseze cu jucatori in situatia asta... :O

l-am sunat pe Siman, dar are telefonul inchis pentru neplata
"Momentan Connex a limitat accesul... bla, bla, bla"

vasile314tzurka
22nd January 2004, 15:37
l-am sunat pe Siman, dar are telefonul inchis
"abonatul Connex ... bla, bla"

stiam eu ca e zgircit. oricum il va vinde pe bucur pe mai nimic. si cred ca va merge cu giovani, nu de alta dar poate se scoate. sunt aproape sigur ca paraseste sportuul si va vinde locul de intrare in divizia a.

Ultras
22nd January 2004, 15:55
Sa vedem ce se mai intampla zilele urmatoare. Oricum eu ma indoiesc ca vor ajunge la o intelegere.

Ultras
23rd January 2004, 14:34
Tratativele au fost sistate de Siman care pentru un transfer definitiv al lui Gigel vrea 1.000.000$.

Gigel Sportul
25th January 2004, 20:29
Tratativele au fost sistate de Siman care pentru un transfer definitiv al lui Gigel vrea 1.000.000$.

Mi se pare o suma cam mica, daca tinem cont de calitatile lui Bucur. Daca avem in vedere faptul ca suntem in B, suma este un record.

Ultras
18th February 2004, 09:26
Andone l-ar dori pe Ciobotariu la Dinamo

Din Gazeta Sporturilor

Interes pentru Ciubotariu
Cristian Ciubotariu ar putea fi ultima achiziţie a lui Dinamo īnainte de īnceperea returului. Din cīte se pare, antrenorul Ioan Andone ar dori să se īntărească pe banda stīngă, fiind nemulţumit de prestaţia lui Dorin Semeghin. Jucătorul Sportului, care īn tur a evoluat la Rapid, s-ar putea alătura lotului alb-roşu imediat după revenirea īn ţară a "cīinilor".

18 februarie 2004

gigel_bucur
18th February 2004, 16:26
nu credeam ca Andone chiar iubeste echipa asta dar acum m-am convins:D

Ultras
18th February 2004, 16:37
Se poate spune ca Andone iubeste Sportul (pana) la nebunie! :drak:

vasile314tzurka
18th February 2004, 16:38
voi mai pierdeti un jucator si tie-ti vine-a ride. mai aveti de scos echipa pe teren?

Ultras
18th February 2004, 16:43
Taticu, 3 jucatori inseamna o echipa? Da' care trei? Ciobotariu a fost la Rapid in tur si parca nu i-am simtit lipsa, lui Negru i-am dat bani de tramvai ca sa aibe pana in Giulesti. Galamaz e singurul important, da' nici cu el nu imi era rusine cand le comitea. Asa ca unde e pierderea? I-am mai auzit pe unii din zonele miniere bucurandu-se in nestire, da' pe matale te stiam mai informat cu privire la problema! :drak:

Ultras
18th February 2004, 16:51
voi mai pierdeti un jucator si tie-ti vine-a ride. mai aveti de scos echipa pe teren?

Comentariu asta cred ca vine din perioada verde-prazuliu :drak:

Ultras
3rd March 2004, 09:10
Din Gazeta Sporturilor


Diferenţă de 50.000 de dolari

Oficialii lui Dinamo şi ai Sportului nu au căzut īncă la pace īn privinţa preţului transferului mijlocaşului Cristi Ciubotariu īn Ştefan cel Mare. Roş-albii nu doresc să investească mai mult de 50.000 de dolari īn aducerea fotbalistului īn vīrstă de 23 de ani, iar preşedintele clubului din Regie solicită aproape dublu. "Ar fi bine ca părţile să se īnţeleagă ca să ştiu şi eu unde joc īn retur. Bineīnţeles că doresc să evoluez la Dinamo, ar fi perfect pentru mine", a comentat ieri Ciubotariu.

Ultras
3rd March 2004, 09:13
Pentru ProSport, Siman a declarat ca mai trebuie ca la Dinamo conducerea clubului (multicefala) sa se hotarasca asupra sumei de transfer. Este posibil ca Sportul sa primeasca si unu-doi jucatori sub forma de imprumut.

gigel_bucur
3rd March 2004, 11:16
Pentru ProSport, Siman a declarat ca mai trebuie ca la Dinamo conducerea clubului (multicefala) sa se hotarasca asupra sumei de transfer. Este posibil ca Sportul sa primeasca si unu-doi jucatori sub forma de imprumut.

am auzit si eu ca vin Danciulescu si Florentin Petre :p

BIANCO_NERO
8th March 2004, 21:26
am auzit si eu ca vin Danciulescu si Florentin Petre :p

:) dar esti glumet nu gluma, Dinamo cu ce echipa mai ramane :)

Ultras
10th March 2004, 08:37
Ciobotariu la Dinamo

Din Gazeta Sporturilor:

Vīnzarea lui Marica la Şahtior a relansat pe Dinamo īn cursa achiziţiilor pe ultima sută de metri īnaintea returului. Roş-albii au finalizat ieri tratativele cu Sportul pentru Cristi Ciubotariu, care a semnat un contract pe 5 ani cu gruparea din Ştefan cel Mare. "Cīinii" au plătit 80.000 de dolari pentru fundaşul divizionarei B din Regie şi au obţinut drepturile exclusive de proprietate asupra jucătorului, care se va prezenta azi sub comanda lui Ioan Andone. Ciubotariu va avea un salariu de 20.000 de dolari īn primul sezon, venit care va creşte apoi anual cu cīte 5.000 de dolari pīnă la sfīrşitul angajamentului şi va purta tricoul cu numărul 7.

Īn plus, Dinamo īncearcă să bată palma cu Apulum pentru a-l aduce imediat pe Tibi Moldovan. Formaţia ardeleană solicită īnsă, mai nou, 300.000 de dolari spre a-i da drumul acum atacantului de 21 de ani. Totodată, se va opera probabil revenirea imediată a lui Bălţoi de la Farul, care īi va mai costa pe bucureşteni īncă 80.000 de dolari.

Cei din Ştefan cel Mare testează şi pistele Chihaia şi Burdujan. Aflat sub contract cu FC Naţional, primul a lucrat cu Ando īn Regie, dar preţul său, fixat de preşedintele Gino Iorgulescu, e mai degrabă prohibitiv: 300.000 dolari şi 40% la revīnzare! Apoi, internaţionalul de tineret de la Ceahlăul e dorit şi el la Dinamo, care a făcut nemţenilor o propunere concretă de transfer: 250.000 de dolari şi 30% dintr-o viitoare tranzacţie. Preşedintele moldovenilor, Gheorghe Ştefan, a refuzat īnsă oferta, spunīnd că "pe Burdujan putem pretinde 500.000 de dolari dacă Andrei Cristea e cotat la un milion şi jumătate!".


"Să aveţi răbdare cu mine!"

Cristi Ciubotariu solicită suporterilor să nu-i ceară foarte multe de la īnceput şi să aştepte cu īncredere explozia sa īn formaţia "cīinilor"

Cristi, se discută de ceva vreme despre transferul tău, care s-a finalizat abia pe ultima sută de metri.
Nu mă mai aşteptam să se īnţeleagă cluburile. A fost oarecum o surpriză pentru mine că voi ajunge pīnă la urmă la Dinamo īncepīnd din retur, fiindcă mai rămăseseră doar cīteva zile pīnă la īnceputul campionatului. E un pas mai mare īn carieră decīt plecarea la Rapid, unde am fost doar īmprumutat.

Se poate vorbi despre o experienţă nefericită īn Giuleşti?
Tot răul spre bine! Perioada petrecută acolo mi-a dat totuşi o anumită īncredere, am văzut ce īnseamnă un mediu de performanţă, lucruri care-mi vor folosi mai departe.

Ai fost o vreme vīrf, joci īnsă īn ultima perioadă fundaş stīnga. Ce post preferi?
Pe partea stīngă mă descurc cel mai bine. Sper ca lumea să aibă răbdare, să reuşesc să mă adaptez şi să dau tot ce se aşteaptă de la mine. Īi ştiu destul de bine pe băieţi, aşa că nu vor fi probleme.

A plecat Marica, vine Ciubotariu. E o responsabilitate mare pentru tine?
Ohoho! Nu se poate face o comparaţie! Jucăm pe posturi diferite, iar eu de-abia vin īn Ştefan cel Mare şi va trebui să trag foarte tare ca să-mi fac un nume şi să prind echipa.

Ultras
10th March 2004, 08:43
Din ProSport:

Cristi Ciubotariu a semnat


“CĪINE”. După experienţa nefericită din Giuleşti,
Ciubotariu (dreapta) este pregătit pentru un nou īnceput şi speră să nu dezamăgească pe nimeni de la Dinamo

Dinamo a realizat ieri primul transfer menit să īntărească lotul după plecarea lui Marica. Astăzi, Ioan Andone va afla dacă se poate baza şi pe serviciile lui Octavian Chihaia, Tibi Moldovan,
Lucian Burdujan şi Cristian Cigan

Ioan Andone a primit promisiunea conducerii că, după plecarea intempestivă a lui Marica la Şahtior Doneţk, va primi īn schimb orice jucător īşi doreşte. Prima mutare s-a realizat ieri, Cristian Ciubotariu, 23 de ani, a semnat pentru cinci ani cu gruparea din Ştefan cel Mare, legitimarea lui a fost deja īnregistrată, iar jucătorul a participat ieri-după amiază, la Săftica, la primul antrenament sub bagheta lui Andone şi a primit tricoul cu numărul 7. “Sīnt pregătit de luptă şi īmi doresc un trofeu cu Dinamo”, a spus Ciubotariu.
Zi decisivă
Din cīte se pare, oficialii roş-albilor nu se vor opri aici, şi astăzi ar putea fi perfectate transferurile lui Octavian Chihaia, Tibi Moldovan, Lucian Burdujan şi Cristian Cigan. Īn cazul primului, Naţionalul este dispus la negocieri şi nu se opune unei īnţelegeri, chiar dacă suma ce urmează să fie īncasată va fi īmpărţită īn mod egal cu Sportul Studenţesc, coproprietara atacantului. Īn privinţa lui Cigan, Ando luase hotărīrea cooptării lui īncă de pe vremea turneului din Antalya, iar accidentarea sa la meciul naţionalei de juniori Under 17, care īl va ţine pe tuşă timp de o lună, cu piciorul īn ghips, nu a schimbat datele problemei. Pentru Burdujan, Dinamo a făcut ieri o ofertă de 250.000 de dolari, numai că Gheorghe Ştefan doreşte īn plus şi 20% dintr-un eventual transfer ulterior.
Cīt despre vīrful celor de la Apulum, imediat după ce au aflat de trecerea lui Marica īn Ucraina, oficialii ardeleni au dublat preţul jucătorului, cerīnd pentru un transfer imediat şi definitiv 300.000 de dolari şi 30% dintr-un viitor transfer. Ieri-dimineaţă, conducătorii “cīinilor” au oferit 200.000 de dolari plus īmprumutul pīnă la vară al lui Claudiu Drăgan, numai că Emanoil Savin a rămas ferm pe poziţii, forţīnd practic mīna dinamoviştilor, aşa că totul urmează să se decidă astăzi. Din cīte se pare, supărarea tehnicianului dinamovist, care a fost luat pe nepregătite de transferul lui Marica, se va atenua īn cazul īn care toţi aceşti jucători vor ajunge sub comanda sa.

Īn contul datoriei lui Ioan Andone

Transferul lui Cristi Ciubotariu la Dinamo a fost negociat chiar de Ioan Andone, cel care a reuşit să ajungă la o īnţelegere cu patronul studenţilor, Vasile Şiman . Totul s-a īnvīrtit īn jurul banilor pe care conducătorul Sportului avea să-i dea tehnicianului, circa 80.000 de dolari, de pe vremea cīnd Ando conducea echipa alb-negrilor. Avīnd acest atu, antrenorul dinamoviştilor a obţinut transferul atacantului, Şiman urmīnd să īncaseze doar un procent dintr-un viitor transfer. Ciubotariu urmează să primească pentru contractul pe cinci ani cu Dinamo un salariu stagional de 30.000 de dolari.

Ultras
11th March 2004, 13:45
Siman negociaza cu Becali transferul lui lui Cristian Irimia la Rapid. Prima oferta de 200.000 a fost considerata mica, asa ca pretul va creste sigur. Becali (mai bine zis, Dan Petrescu) vrea neaparat sa il transfere. Irimia nu a fost astazi la antrenament.

Ultras
11th March 2004, 13:47
Dinamo l-a imprumutat pana in vara la Sportul Studentesc pe Cristian Corneliu Pulhac (17.08.1984).

BIANCO_NERO
11th March 2004, 16:12
Siman negociaza cu Becali transferul lui lui Cristian Irimia la Rapid. Prima oferta de 200.000 a fost considerata mica, asa ca pretul va creste sigur. Becali (mai bine zis, Dan Petrescu) vrea neaparat sa il transfere. Irimia nu a fost astazi la antrenament.

Cristi Irimia a semnat astazi pentru Rapid, el urmeaza sa asigure flancul drept al apararii celor din Grangasi. :( La stirile RFI nu s-a precizat sumade transfer sau salariul pe care il va obtine fostul jucator din Regie.

Ultras
12th March 2004, 08:23
Din Gazeta Sporturilor

400.000 de dolari pe Irimia?

După ce a fost convins că-l vinde pe Şoavă, Ioan Becali a tratat miercuri cu Vasile Şiman aducerea lui Cristi Irimia īn Grant. "Ne-a costat mulţi nervi negocierea cu Şiman, căci a fost de acord extrem de greu", a declarat preşedintele vişiniilor, refuzīnd să spună suma transferului. "Irimia este īn coproprietate cu Sportul", a declarat, la rīndul său Şiman. Surse autorizate susţin că Rapid a plătit 400.000 de dolari pentru 70 la sută din drepturile de transfer ale lui Irimia, 30 la sută rămīnīnd la Şiman. Īn cazul unei plecări a jucătorului din Giuleşti īn străinătate, aşa se şi vor īmpărţi banii īntre cele două părţi. Fundaşul a semnat pe patru ani şi jumătate şi va primi 25.000 de dolari īn primul sezon.

Ultras
12th March 2004, 08:24
Din ProSport

Irimia, şase ani sub Grant

Plecarea lui Florin Şoavă la Spartak Moscova i-a obligat pe rapidişti să mai facă un ultim transfer īnaintea īnceperii returului. Rapidul a obţinut ieri semnătura fundaşului Cristian Irimia, de la Sportul Studenţesc, pentru o perioadă de şase ani, plătind 500.000 de dolari. Īn vīrstă de 23 de ani, Irimia a fost prezentat ieri īn cadrul conferinţei de presă, Ioan Becali şi Dan Petrescu declarīndu-se mulţumiţi de achiziţia făcută. “Īn cele din urmă, am reuşit să-l convingem pe Şiman, dar a fost foarte greu. De data asta, l-am pălmuit, n-am mai avut răbdare”, a spus, īn glumă, Becali despre tratativele cu boss-ul studenţilor. La rīndul său, Bursucul a declarat că l-a dorit cel mai mult pe Irimia dintre toţi jucătorii Sportului, cunoscīndu-l ca un jucător polivalent. Fostul “student” va evolua pe postul de fundaş dreapta şi va purta numărul 2 pe tricou.

12 martie 2004

Ultras
12th March 2004, 08:26
Daca sumele vehiculate se apropie cat de cat de suma reala, atunci aceasta reprezinta cea mai mare suma platita pentru transferul unui jucator din Divizia B. Precedenta era pentru transferul lui Patrascu (tot Sportul Studentesc) la Litex Loveci.

Ultras
12th March 2004, 09:02
Chihaia a ratat transferul la Dinamo. Dupa ce s-au inteles pentru 300.000$, Gino Iorgulescu, care detine 20% din contractul lui Tavi, s-a razgandit. Restul procentelor din contract este detinut de Gigi Netoiu si Sile Siman, fiecare avand 40%. Asta insemna ca Siman ar mai fi incasat 120.000$, dupa ce in toamna a incasat 125.000$ pentru transferul la National.

Ultras
12th March 2004, 09:11
In conferinta de presa in care Kiki Irimia a fost prezentat, Dan Petrescu a declarat:

"Unul va deveni titular īn naţionala Romāniei"

Dan Petrescu a afirmat că principalul motiv pentru care a cerut al treilea fotbalist de la Sportul, pe Irimia, este că īl ştie bine deoarece i-a fost elev. "Am mai spus că mă feresc să trag concluzii despre cei pe care nu-i cunosc foarte bine. Sīnt sigur că măcar un jucător dintre Irimia, Galamaz şi Negru va ajunge titular de bază īn echipa naţională", a declarat rapidistul. "Nu mi-e teamă de Giuleşti, pentru că acolo sīnt crescut", a spus ultima achiziţie din Grant.

Ultras
12th March 2004, 10:07
Siman se lauda ca a investit 2.000.000 de dolari de cand a venit la Sportul. Dar acum nu mai are de ce sa planga pentru ca din ce a transferat pana acum si-a scos banii.

Patrascu - 400.000$
Dinita - 180.000$
Necsulescu - 100.000$
Chihaia - 125.000$ + 40% (contract)
Farmache - 70.000$
Galamaz - 250.000$ + 30 sau 40%
Negru - 150.000$ + 40%
Ciubotariu - 100.000$ (Rapid + Dinamo)
Irimia - 400.000$ + 30%

TOTAL 1.775.000$!

Spune ca nu are bani? Il crede mutu'! Sile scoate banii!

gigel_bucur
12th March 2004, 11:01
:mad: :mad: :mad:
fratilor, e de rau :headbang: cu doua accidentari si o suspendare ne trezim ca nu avem pe cine baga in teren, poate o sa joace Silă.
asta chiar ca vrea sa vanda tot si s-o taie. i-au cam dat astia planurile peste cap cu marirea nr. de echipe ca altfel era capabil sa vanda si locul in A (daca mai promovam).

Ultras
12th March 2004, 11:13
De promovat, promovam. Gluma se va ingrosa in Divizia A!

gigel_bucur
12th March 2004, 14:20
De promovat, promovam. Gluma se va ingrosa in Divizia A!

se va reingrosa, ca groasa a mai fost, dar se pare ca nea' Silă n-a priceput nimic. sau, poate, suntem noi tampiti si nu ne dam seama ca la mijloc e o strategie de zile mari. poate ne trezim cu un stadion de-or sa ne invidieze marile cluburi de afara, ii da un flit lui Abramovich cumparandu-i o parte din jucatorii vizati, chiar mi-ar placea sa-l vad pe Ronaldo rezerva lui Gigel :p

ultras_sportul
13th March 2004, 01:24
:O Stancioiu - portar (merge si fundas la sacrificiu !)

Stere si Iovita : fundasi
Nicola, Oae, Pulhac, : mijlocasi
Varga si Curelea : atacanti

Ultras
14th June 2004, 11:34
Se pare ca suntem interesati de George Florescu (mijlocas) de la Universitatea Cluj.

Data nasterii: 21.05.1984
Locul nasterii: Cluj-Napoca
Ļnćltime: 179 cm
Greutate: 75 kg
Stare civilć: necćsćtorit
Prima echipć: Viitorul CUG
Primul antrenor: Mircea Cojocaru
Echipe la care a mai jucat: Consaur
Hobby-uri: muzicć, filme, biliard

http://www.ucluj.ro/jucatori/florescu1.jpg

Ultras
15th June 2004, 09:30
Siman a declarat ca nu va vinde decat un jucator. Sper sa fie vorba de Mazilu, nu de Gigel...

Ultras
17th June 2004, 11:00
In acest moment exista oferte pentru Gigel, Mazilu si Lazar. Unul singur va pleca (daca va pleca). De asemenea, Vasile Siman a semnat un contract de exclusivitate cu firma de management sportiv "Becali & Popescu", pentru a transfera jucatorii direct afara. Siman a declarat ca s-a saturat ca Sportul sa fie pepiniera celor de la Steaua, Dinamo si Rapid.

Ultras
7th December 2004, 23:05
Se zvoneste prin ziare ca in iarna-i plecare mare:

Steaua: Gigel Bucur (300.000$) - Prosport
Dinamo: Ciupe (?), Gigel Bucur (?)
Rapid: Lazar (?)
Kiev: Balan (?), Irimia (800.000$), care are contractul cu Sportul si Dinamo.

Daca s-ar adeveri toate zvonurile inseamna ca Siman va baga in buzunar cam 1,5 milioane $... :mda:

Cainele
8th December 2004, 09:13
Pai...are si Sile nevoie de bani pt Sarbatori...Mercedesul cu benzina de 33.000 lei /l merge nu? :rosu:

Ultras
10th December 2004, 20:19
"Daca Plesan costa 1.000.000, atunci Gigel face 3.000.000" a declarat Siman. De asemenea acesta a spus ca i-a promis lui Gigel ca-l va lasa sa plece acolo unde va dori el. Siman prefera ca acesta sa aleaga Rapidul, pentru ca la Steaua Becali nu vrea jucatori pitici, iar Dinamo are 8 atacanti.

Ultras
31st May 2005, 10:24
Cine pleaca in vara asta?
Jucatorii vizati sunt Bucur, Balan, Lazar, Mazilu si Maxim. Antrenorii vor pleca cam toti, daca pleaca Dan Petrescu care a inceput sa se gandeasca la o continuare la Sportul

Petrescu ar rămīne dacă bate pe Rapid!
Paul Muntenescu


Parcursul bun din ultimele etape l-a făcut pe Dan Petrescu să se gīndească să rămīnă īn Regie şi sezonul viitor. "Pe mine īncă nu m-a sunat nimeni de la Steaua sau CFR Cluj. Pīnă acum nu am nici o ofertă clară. Dacă Sportul o să aibă un proiect serios, este posibil să rămīn aici. Contează mult şi o victorie īn ultima etapă īmpotriva Rapidului. Ar fi cireaşa de pe tort", a mărturisit antrenorul.



31 mai 2005

http://www.gsp.ro/index.php?a=15712&shift=1

cyber_goool
3rd June 2005, 23:36
Iar pleaca, ufff :no: Presimt ca iar face ca Brescia lu Lucescu. Siman asta nu poate sa faca ceva sa-i mai tina, sau nu vrea? Tocmai acum cand Sportu a inceput sa joace bine. Nu numai ca are echipa, dar si rezerve. Ca la cati accidentati sunt acum joaca mai mult cu rezervele. Si nu joaca rau deloc. Daca s-ar pastra echipa asta si la anu, eu zic ca ne-am putea lupta pentru Uefa pe putin.

Ultras
14th June 2005, 09:23
Otelul si-a aratat interesul, prin presedintele Anghelinei, pentru patru fotbalisti de la Sportul: Bucur, Balan, Lazar si Stancu. Galateanul a spus ca este constient ca preturile vor fi destul de mari, mai ales ca se asteapta la o adevarata licitatie, care va incepe cam de la 400.000$ pentru fiecare in parte. Personal cred ca pentru Gigel pretul de pornire va fi de minim 1 milion, fiind vorba de golgeterul campionatului si jucatorul declarat de Radio Romania Actualitati fotbalistul campionatului 2004-2005. Un alt motiv este faptul ca in iarna Rapid oferise 450.000$ pentru 50% din contract.

Alti jucatori care ar putea pleca in aceasta vara sau care pot fi in vizorul altor echipe: Mazilu (Rapid), Stancioiu (Steaua), Maxim, Radoi, Curelea, cu precizarea ca ultimii doi cred ca nu sunt transferabili pentru ca Siman doreste sa-i mai tina cativa ani pentru a le creste cota.

Cum ar arata echipa fara Bucur, Balan, Lazar, Stancu, Mazilu, Stancioiu si Maxim, fara alte achizitii/promovari:

Stanca (Alecu)
Radoi (Ciupe), Ratiu (Patriche), Secareanu (Stanga), Rusu (Dedu)
Oae, Cruceru, Ferfelea (Nicola), Nae (Turcu)
Curelea (Lulea), Varga.

Deficitare ar ramane posturile: un portar, un fundas central stanga (cu toate ca Dedu poate juca pe ambele posturi), un mijlocas dreapta, un mijlocas central, un atacant. Partea buna este ca a doua aparare din acest campionat va ramane intacta (cu exceptia portarului). Cred ca si fara achizitii "spectaculoase" ne vom mentine si anul urmator in A.

Ia sa-i calculez lui Sile veniturile din aceasta vara daca pleaca cei 7 "magnifici":

Bucur 1,5 mil
Balan 500.000 (restul de 15-20% se duc la Rapid)
Lazar 600.000
Mazilu 600.000
Stancu 400.000
Stancioiu 300.000
Maxim 300.000

TOTAL: 4.200.000$!

Pai, cred ca trebuie sa ne cautam si patron! Daca pune Sile mana pe banii astia, FUGE!!! :evil:

Ultras
14th June 2005, 20:54
Ca tot veni vorba cu cine vom juca, daca vor pleca majoritatea titularilor, azi a avut loc "finala" barajului pentru promovarea in Divizia C intre Sportul Studentesc II si Victoria AGP, terminata dupa prelungiri cu victoria "studentilor mici", scor 2-0. Goluri: Curelea si Varga. Evident, SS II a promovat. Echipa folosita:

Stanca
Radoi, Patriche, Stanga, Lozano
Oae (Tudoran), Nicola, Ferfelea, Turcu (Lulea)
Curelea, Varga (Nitu)

Ultras
16th June 2005, 10:05
Pe lista ofertatilor se adauga Cruceru. Da' daca articolul din Libertatea este veridic nu vor pleca decat maxim 3 jucatori (Bucur, Lazar, Stancioiu)

Ultras
17th June 2005, 07:53
Vasile Şiman n-a vrut să-l dea pe Mazilu
Giuleştenii au tratat miercuri noaptea transferul lui Ionuţ Mazilu, dar patronul Sportului, Vasile Şiman, a refuzat să-i dea drumul jucătorului, īn ciuda faptului că oferta Rapidului depăşea 250.000 de dolari, plus 50% dintr-un viitor transfer. Rapid mai e interesată de achiziţionarea unui mijlocaş, Stancu sau Cruceru, dar din cīte se pare nici aceştia nu fac parte dintre fotbaliştii de care Şiman e dispus să se despartă.

07Ex
30th June 2005, 00:38
Pana la urma vad ca nu pleaca nimeni, sau ma rog, nu sunt oferte concrete pentru nici unul din jucatori.

EDMOND_
30th June 2005, 01:05
Pai ar fi bine sase intample asa ceva... dar mai estetimp. Candse incheie perioada in care pot fi transferati jucatori?

Ultras
7th September 2005, 01:50
Norbert Varga īn alb-violet
Radu Bichiş


Īnainte de startul Diviziei A, fostul căpitan al echipei UTA Arad, Norbert Varga (25 de ani), a fost una din priorităţile Politehnicii pentru a īntări defensiva. Totuşi, Varga a semnat pe 3 ani cu Sportul Studenţesc, dar nu a apucat să joace nici un minut pentru echipa lui Dan Petrescu īn actualul sezon. Oficialii bănăţeni nu s-au dat bătuţi, oferind 350.000 de dolari pentru transferul lui Varga pe Bega, īnsă patronul Sportului, Vasile Şiman, a forţat nota, solicitīnd o sumă dublă: 700.000 de dolari!

Supărat că nu este lăsat să joace la Poli, fundaşul nu s-a mai prezentat la Sportul, antrenīndu-se la Arad. De ieri, īnsă, după ce şefii lui Poli au reluat discuţiile cu Şiman, Varga se pregăteşte cu formaţia alb-violetă. "Aştept să se īnţeleagă conducerile, eu să pun apoi doar semnătura pe contract. Am convingerea că voi putea juca īntr-un final la Poli, pentru că acum depinde de conducători. Eu vreau să rămīn la Timişoara şi cred că-n două zile voi avea un răspuns favorabil", a spus Varga. Fotbalistul are pregătit deja un contract pe 5 ani, cu un salariu de 50.000 de dolari īn primul sezon, care va creşte progresiv.

„E adevărat, am reluat discuţiile cu Vasile Şiman. Nu pot să comentez nimic”
Toni Doboş, preşedinte Poli Timişoara

„Nu pot să mă pronunţ acum īn privinţa lui Varga. Nici ştiu īn cīte zile, ce voi face, nu pot să spun absolut nimic”
Vasile Şiman, patron Sportul Studenţesc