PDA

View Full Version : CM rugby 2007 sferturi: Franta-Noua Zeelanda



Balaci
1st October 2007, 18:29
Cardiff, sambata, 6 octombrie, ora 21.00
Discutii aici

georg40
1st October 2007, 19:16
Doar o minune ...cereasca ar putea sa-i ajute pe francezi. Desi sunt amator de... surprize de data aceasta nu cred in rasturnarea calculelor hartiei.

Diferenta dintre rugbiul european si cel de la antipozi este eclatanta !

delaparis
1st October 2007, 21:06
Franta daca prinde o zi exceptionala poate bate pe oricine in lume. In 1999 in semi nimeni nu dadea doi franci (pe vremuri nu era euro) pe victoria cocosilor si uite ca i-am macelarit in meciul ala.
Meciul nu e jucat deja si totul e posibil. In orice caz singurele echipe din Europa care pot pretinde sa incurce pe cele din emisfera sud sunt Anglia si Franta.
Sa speram ca dupa sferturi Europa sa aiba cel putin o echipa calificata in semi ... altfel ne facem de rusine de tot. Totusi cupa se joaca la noi :yeah:

Allez Les Bleus, Allez La France :ok:

georg40
1st October 2007, 21:10
@ delaparis: nu uita ca au trecut de atunci 8 ani ! Dintre Al Blacks 1999 si cei de azi este o crestere de 2-300 la suta ! Este exact ceea ce spun in fiecare thread si mesaj: ca rugbiul european a batut pasul pe loc sau a intarziat sa perceapala timp modernizarea jocului. Echipele insulare sunt cel mai bun exemplu.

delaparis
1st October 2007, 21:18
Perfect de acord. Doar un bemol la faptul "ca au batut pasul pe loc" ... aici victoria Angliei din editia trecuta dovedeste ca poate doar au progresat mai lent decat cei din antipozi dar au progresat si ei totusi.
In general Franta joaca bine in finalul seriilor de meciuri deoarece le trebuie timp sa rodeze jocul intre oameni care activeaza la echipe din toate campionatele ...
Ce au francezii ca arme ? Viteza de executie, elanul (daca sunt in forma si in spirit), forta in linia 2.
Ce au All Blacks ca arme ? Totul .... !!! :D
Asta e ... trebuie luptat acolo oricum si sunt sigur ca baietii lui Laporte nu vor sa plece din competitia asta acum. Macar nu vor pleca cu capul plecat asta e sigur !!!

rob_din
1st October 2007, 21:18
Franta daca prinde o zi exceptionala poate bate pe oricine in lume. In 1999 in semi nimeni nu dadea doi franci (pe vremuri nu era euro) pe victoria cocosilor si uite ca i-am macelarit in meciul ala.
Meciul nu e jucat deja si totul e posibil. In orice caz singurele echipe din Europa care pot pretinde sa incurce pe cele din emisfera sud sunt Anglia si Franta.
Sa speram ca dupa sferturi Europa sa aiba cel putin o echipa calificata in semi ... altfel ne facem de rusine de tot. Totusi cupa se joaca la noi :yeah:

Allez Les Bleus, Allez La France :ok:

Ba nu ne facem deloc de rusine, ne ridicam in picioare si ii aplaudam pe cei dim emisfera sudica pentru faptul ca joaca exceptional.
E clar ca rugbyul din Europa e in cadere, chiar foarte accentuata,
Iar Franta poate sa prinda si o zi superexceptionala. N-au cum sa-i bata pe neozeelandezi. Singura problema e diferenta la care vor pierde

rob_din
1st October 2007, 21:20
In mod normal finala ar trebui sa fie NZL-RSA, dar eu cred ca va fi AUS-ARG

delaparis
1st October 2007, 21:36
Ba nu ne facem deloc de rusine, ne ridicam in picioare si ii aplaudam pe cei dim emisfera sudica pentru faptul ca joaca exceptional.E clar ca rugbyul din Europa e in cadere, chiar foarte accentuata,

Sau invers :D

Mai vorbim ;)

rob_din
1st October 2007, 21:52
Sau invers :D

Mai vorbim ;)

Mai vorbim:D

georg40
1st October 2007, 22:18
Sau invers :D

Mai vorbim ;)


La fiecare meci am incercat sa pun vizavi pe competitori. Indiferent pe cine am comparat neozeelandezii mi s-au parut mai robusti, mai legati, mai puternici, parca mai antrenati, banuiesc ca la ei si selectia are niste criterii deosebite. Stejarii mi s-au parut niste baieti plapanzi in comparatie. Iar daca privesti echipele din Oceania o sa vezi aceleasi tipuri de oameni, parca direct conceputi pentru rugbi.
Eu am apucat si alte vremuri cu rugbi, i-am vazut jucand pe Moraru si Parcalabescu, pe Penciu si Stoica, pe Demian si Irimescu. Au fost toti jucatori exceptionali, dar niciunul , zau niciunul n-ar mai corespunde azi, pentru ca centrul de greutate al jocului s-a mutat de pe linia de trei-sferturi pe inaintare. Si acolo cu 80-90 kg, chiar daca esti iute nu ai nicio sansa.

rob_din
1st October 2007, 23:00
Marele avantaj al australienilor si mai ales al neozeelandezilor e ca au jucatori care in acelasi timp sunt si foarte puternici si au si o viteza extraordinara. Pur si simplu nu prea ai ce sa le faci. Poate doar cu o tactica perfecta sa le pui ceva probleme.

Geografu
1st October 2007, 23:10
Meci incredibil de strans insa merg pe mana francezilor.Allez les bleus ! :yes:

delaparis
1st October 2007, 23:14
geoar40: All Blacks sunt in primul rand creatori de joc modern. Sunt genii in fazele de joc dinamic si parca tot cer viteza si fantezie dar in acelasi timp seriozitate si exactitudine. Sunt intr-adevar superiori cu cateva clase peste noi astia din Europa pragmatica si traditionala .
Au si ei un punct slab ... ma rog ... relativ ... : forta in linia 2 :rolleyes: aici este "calcaiul lui Achilles" . Se poate ca inaintarea lor sa sufere de un pic diferenta de greutate.
Franta are o line 2 de top cu un Nallet (1,96 si 120 kg) si Chabal (1,95 si 115 kg ) ..; Chabal care poate juca si in linia 3 deoarece are viteza :rolleyes:

rob:
Asta e avantajul francezilor ... este probabil singura calitate in aceasta confruntare. Forta si viteza :ok: ... All Blacks au ceva viteza si forta dar diferenta este in tehnica colectiva. Daca Franta reuseste sa-i blocheze inainte ca treisferturi ai lor sa o ia la alergat atunci e ok. Daca nu atunci vai de scor :D

Gontel
2nd October 2007, 13:07
Pt NZ abia acum incepe competitia. Tinand cont de meciurile facute in grupe de cele 2 echipe tind sa cred ca Franta nu poate emite pretentii sa se califice. Va fi si un duel interesant al celor doua linii de treisferturi, dar repet: All Blacks spre titlu!

miril
2nd October 2007, 13:25
Singura sansa a Frantei este sa joace toti precum Chabal, acest animal uluitor, ca in video-ul de mai jos. Vezi mai ales "2- Sébastien Chabal la légende face aux All Blacks":

http://www.chauffeurdebuzz.com/videos+de+sebastien+chabal-1383

Gontel
2nd October 2007, 15:12
Singura sansa a Frantei este sa joace toti precum Chabal

Mi-am adus aminte de supereseul lui din meciul cu namibienii, probabil eseul turneului final. Laporte a gresit cand nu l-a introdus titular in meciul de deschidere cu Argentina, jocul care i-a trimis pe "cocosi" sa joace cu NZ in sferturi.

georg40
2nd October 2007, 17:50
Mi-am adus aminte de supereseul lui din meciul cu namibienii, probabil eseul turneului final. Laporte a gresit cand nu l-a introdus titular in meciul de deschidere cu Argentina, jocul care i-a trimis pe "cocosi" sa joace cu NZ in sferturi.

Si de ce nu l-a introdus ? Cica pentru ca joaca in Anglia , se zice ! Sa auzi si sa nu crezi.

rob_din
2nd October 2007, 23:51
Daca il introduce pe Chabal Franta mai pierde ceva din sansele infime pe care le are.

Sorin Blaj
3rd October 2007, 08:54
Noua Zeelanda va face scor cu Franta. Minim 30 de puncte diferenta.

georg40
3rd October 2007, 13:10
Acesta este meciul meciurilor in sferturi. Daca celalalte lasa sa se intrevada invingatoarea, aici avantajul terenului si euforia tipica franceza lasa o...portita deschis prin care Le Grande Nation spera sa patrunda in sferturi pana la fluierul final...

rob_din
3rd October 2007, 16:23
Acesta este meciul meciurilor in sferturi. Daca celalalte lasa sa se intrevada invingatoarea, aici avantajul terenului si euforia tipica franceza lasa o...portita deschis prin care Le Grande Nation spera sa patrunda in sferturi pana la fluierul final...

Tocmai asta e problema, macar de-ar fi jucat in Franta. Poate atunci ar fi avut 10% sanse. La Cardiff au cam 1%

georg40
3rd October 2007, 20:19
La Cardiff vor fi 10 000 de francezi !

rob_din
3rd October 2007, 20:32
La Cardiff vor fi 10 000 de francezi !

Asta nu inseamna teren propriu. Pe stade de france ar fi fost 70000

yakshaver
3rd October 2007, 22:10
Singura sansa a Frantei este sa joace toti precum Chabal, acest animal uluitor, ca in video-ul de mai jos. Vezi mai ales "2- Sébastien Chabal la légende face aux All Blacks":

http://www.chauffeurdebuzz.com/videos+de+sebastien+chabal-1383

Da, Sebastian Chabal este singurul jucator din lume care ar fi titular la All Blacks. Dar cu o floare nu se face primavara, suntem in mijlocul toamnei, iar eu cred ca All Blacks vor castiga relativ confortabil. Nu inseamna ca vre un Neo Zeelandez (de la Graham Henry la ultimul maturator de la aeroportul din Auckland) va fi uitat repriza a doua din semifinala lui 99. Dar tind sa agreez cu cei de mai sus care sustin ca echipa de azi este alta.

In 99 John Hart l-a titularizat pe Christian Cullen (cel mai bun fundas din lume) ca centru, cu rezultate dezastroase in repriza a doua, cand francezii mancau jar.
Dar cu Mils Muliaina la centru, cu linia intaia fenomenala (Hayman, Oliver/Mealamu, si Tony Woodkock, fara sa mai vorbim de McCaw si de Carter, nu cred ca NZ vor suferi prea mult. Totus, balonul este oval, asa cum s-a vazut in 99 cu Franta, si in 2003 in semifinala cu Australia.

Linia a 2-a nu se poate spune ca e slaba, doar ca datorita accidentarilor nu are decat 3 jucatori de clasa mondiala, in loc de 4-5 ca pe fiecare alt post.
Robinson si Ali Williams nu-s de ignorat, si-si vor castiga tusele. Williams va adauga si jocul de camp la talentul de linia a 2-a. Ma rog, sper sa nu le fie de deochi...


Sper sa vizionam un "classic", dar nu sunt asa de sigur.

Go the All Blacks!!

delaparis
4th October 2007, 23:28
Da, Sebastian Chabal este singurul jucator din lume care ar fi titular la All Blacks. !!

si uite ca nu e titular in echipa Frantei :rolleyes:

Laporte joaca la poker ... Traille in spate ... el care este treisferturi centru de meserie :rolleyes:
Pelous in locul lui Chabal in linia 2 :groggy: ... vai de noi francezi :D

1 Olivier Milloud
2 Raphaël Ibanez (c)
3 Pieter de Villiers
4 Fabien Pelous
5 Jérôme Thion
6 Serge Betsen
7 Thierry Dusautoir
8 Julien Bonnaire
9 Jean-Baptiste Elissalde
10 Lionel Beauxis
11 Cédric Heymans
12 Yannick Jauzion
13 David Marty
14 Vincent Clerc
15 Damien Traille

rezeve
16 Dimitri Szarzewski
17 Jean-Baptiste Poux
18 Sébastien Chabal
19 Imanol Harinordoquy
20 Frédéric Michalak
21 Christophe Dominici
22 Clément Poitrenaud

georg40
4th October 2007, 23:48
Sunt curios cati francezi vor traversa Canalul Manecii pentru a lua loc in stadionul din Cardiff ?

delaparis
4th October 2007, 23:55
putini ...
am incercat sa cumpar dar e complet deja de trei luni Cardif'ul lor :headbang:

dracu' stia ca vom juca de pe locul doi :headbang:

Gontel
5th October 2007, 13:51
Laporte iar face o echipa cum numai el (nu) stie: Chabal (macar el trebuia sa fie titular), Michalak, Dominici si Poitrenaud rezerve! Nici eu nu inteleg ce cauta Traille fundas. Cu aceasta echipa, francezii si-au semnat sentinta, All Blacks vor castiga lejer.

georg40
5th October 2007, 15:34
Vor avea cel putin un motiv, iar presa ceva de rumegat...

yakshaver
5th October 2007, 19:42
Laporte iar face o echipa cum numai el (nu) stie: Chabal (macar el trebuia sa fie titular), Michalak, Dominici si Poitrenaud rezerve! Nici eu nu inteleg ce cauta Traille fundas. Cu aceasta echipa, francezii si-au semnat sentinta, All Blacks vor castiga lejer.

Meciul se va juca pe teren, si este deschis orcarui rezultat. E un cliche, dar Neo Zeelandezii isi aduc aminte de '99 mereu si mereu.

Revenind la selectionarile lui Laporte: mi se pare ca se uita prea mult la Noua Zeelanda, in loc sa-si incurajeze jucatorii sa joace ca... Franta!. A selectionat un pivot (nr.10) si un fundas (Traille) care sunt mai "steady-as-she-goes", jucatori care suteaza bine dar fara imaginatia unui Pointreaud sau Michalak. E periculos sa-ti formezi tactica in functie de adversar, in loc sa joci cum ti-e jocul si personalitatea.

Franta a jucat bine cand a jucat cu inima, nu cu capul. Acum Laporte se pare ca a cazut in ispita multor antrenori, aceea de a incerca sa "super-controleze" jocul in mod mult prea rational. Logica si ratiunea sunt supraestimate la greu de societatea noastra. Dar asta-i un subiect tangential.

In esenta, Laporte vrea sa-i suteze pe All Blacks pana peste Pacific, daca s-ar putea. Vom vedea daca-i tine, sau daca nu cumva o sa-l muste de po-po tactica asta. Oricum, poate schimba macazul la un moment dat, daca nu-i iese.


Pe de alta parte, Graham Henry arata aroganta, jucand cu Sivivatu si Rockokoko pe aripi in dauna lui Doug Howlett, un jucator pefect in atac si aparare, dar nu neaparat stralucitor. Ceea ce inseamna ca Henry crede ca-si poate permite doua aripi stralucitoare, dar cu posibilitatea de greseli pe aparare - fara sa-i pese prea mult de chiestia asta.

Gontel
5th October 2007, 21:11
Sa vedem si ce va decide IRB: cine va trebuie sa joace cu echipamentul de rezerva. Ambele sunt doua forte pe plan mondial si nu doresc sa renunte la culorile traditionale, cu toate cu francezii au jucat pana in acest an intr-un albastru mai deschis decat acesta de la aceasta Cupa Mondiala.

miril
6th October 2007, 10:30
Franta a jucat bine cand a jucat cu inima, nu cu capul. Acum Laporte se pare ca a cazut in ispita multor antrenori, aceea de a incerca sa "super-controleze" jocul in mod mult prea rational. Logica si ratiunea sunt supraestimate la greu de societatea noastra. Dar asta-i un subiect tangential.


Imi place cum gandesti! De fapt, ratiunea fara afectiune devine pseudoratiune, rezultatul fiind robotizarea, computerizarea gandirii, de aici si autismul de care societatea moderna sufera. In schimb ratiunea impreuna cu o afectivitate/emotionalitate integrata dau nastere spiritului, o categorie...superioara. Concluzia, ai dreptate, Franta ar trebui sa joace cu inima, in primul rand, daca vrea sa faca o surpriza, iar Chabal este un model de...irationalitate.

Gontel
6th October 2007, 13:57
Franta va juca in albastru iar All Blacks in argintiu, chiar daca asta nu are importanta in privinta rezultatului.

dumy84
6th October 2007, 14:41
Ar fi dat mai bine pe sticla neo-zeelandezii in negru si francezii in alb :(, dar oricum vor fi spectacolul va fi unul de zile mari ;)

georg40
6th October 2007, 14:57
Regula ar fi ca echipa gazda sa aiba dreptul de a-si alege culoarea echipamentului , tocmai pentru a servi identificarii cu suporterii. Cum meciul are loc la Cardiff, problema gazdei este oricum discutabila, dar una dintre echipe trebuie sa fie prima...

yakshaver
6th October 2007, 15:44
Imi place cum gandesti! De fapt, ratiunea fara afectiune devine pseudoratiune, rezultatul fiind robotizarea, computerizarea gandirii, de aici si autismul de care societatea moderna sufera. In schimb ratiunea impreuna cu o afectivitate/emotionalitate integrata dau nastere spiritului, o categorie...superioara. Concluzia, ai dreptate, Franta ar trebui sa joace cu inima, in primul rand, daca vrea sa faca o surpriza, iar Chabal este un model de...irationalitate.

Ne dam in filozofie in loc de rugby. Asa este cum spui. A vedea lumea doar prin prisma ratiunii, a logicii - e ca si cum ai vedea-o cu un singur ochi, fara o perspectiva reala. Suntem si fiinte rationale, si emotionale - ne trebuie un echilibru intre cele doua.

In privinta echipamentului, Franta va juca intr-adevar in tricoul albastru inchis, dar cu chiloti albi. Noua Zeelanda va juca in tricou argintiu cu chiloti negri.

Acest compromis a fost realizat in urma intelegerii dintre Franta (castigatoare a tragerii la sort aspura echipamentului), Noua Zeelanda, IRB si televiziune.

Ma rog, dupa aceasta tevatura cu iz de farsa, care se tot perinda de la meciul Scotia - NZ, sa lasam rugby-ul sa vorbeasca.

BBB
6th October 2007, 20:51
Sper din tot sufletul sa invinga Franta! SEBASTIEN CHABAL TE IUBESC!

Balaci
6th October 2007, 21:24
Get a room:D

rob_din
6th October 2007, 21:41
Francezii sa fie multumiti daca pierd la mai putin de 30 de puncte

BBB
6th October 2007, 21:44
Get a room:D

Cu ala ar trebui sa zici "get a cave" :happy

yakshaver
6th October 2007, 21:55
N-am gasit loc la Irish Pub pe Titulescu. O camera plina cu fani Neo Zeelandezi, alta plina cu fani ai Frantei, iar camera principala arhiplina cu fumatori de toate categoriile. Nici un loc, nici macar pe jos ptr o singura persoana, iar noi eram trei...

In final ne-am intors acasa. Purtam tricourile All Blacks. Cele originale, nu cele argintii...
Sa castige cei care vor fi mai buni.
Go the Blacks!!

A.k.a
6th October 2007, 22:10
Imi place ca se intrerupe din 2 in 2 min la TVR2 :P

delaparis
6th October 2007, 22:50
greu de tot ..; desi joaca bine , francezii sunt depasiti in acest meci

13 - 3 pentru All Blacks la pauza dupa o repriza plina ...

Nu prea vad deocamdata cum se va intoarce scorul ...

georg40
6th October 2007, 22:52
Moment dramatic in minutul 4, imi scapa numele jucatorului francez, dupa imaginile vazute el a fost in pericol de sufocare , isi inghitise practic limba, un accident nu chiar foarte rar la rugbi. Bine ca s-a terminat cu bine, primul ajutor fiind foarte prompt.

yakshaver
6th October 2007, 22:52
13-3 la pauza, dupa un joc ciudat. Suteaza toti de parca le-ar exploda mingea dac-o tin. Noua Zeelanda joaca parca cu gandul la semifinala cu Anglia. Sper sa se trezeasca in repriza a 2-a. Totusi un meci mai bun decat prima semifinala, pana acum.

Pasa prin care Carter l-a pus in gaura pe McAllister (inaintea incercarii) a fost fenomenala. Incercarea Neo Zeelandezilor a for excelenta, dar astept mai multa concentrare de la ei.

yakshaver
6th October 2007, 22:54
Moment dramatic in minutul 4, imi scapa numele jucatorului francez, dupa imaginile vazute el a fost in pericol de sufocare , isi inghitise practic limba, un accident nu chiar foarte rar la rugbi. Bine ca s-a terminat cu bine, primul ajutor fiind foarte prompt.


A fost Serge Betsen, numarul 6 nascut in Camerun. Nu arata bine de loc, nici cand a parasit terenul. Inlocuit de unul la fel de bun, poate chiar mai bun, Imanol Harinordoqui.

delaparis
6th October 2007, 22:54
Serge Betsen a trecut la limita pe langa un accident dramatic ...

georg40
6th October 2007, 22:54
Meciul in sine nu este deosebit, neozeelandezii probabil avizati de ceea ce li s-a intamplat australienilor joaca relativ prudent. Francezii nu prea au suteuri, se vede atat la loviturile de pedeapsa cat si la degajarile de atac sau aparare, majoritatea fiind dominate de imprecizie.
Tricolorii au atacat ceva mai sustinut doar in finalul reprizei in rest fiind arareori in 22-ul advers. Sanse mari nu par sa fie...

rob_din
6th October 2007, 23:13
Chiar si cu ajutorul arbitrului Franta tot nu are cum sa castige

delaparis
6th October 2007, 23:19
13-13 dupa un eseu al Frantei la o faza prelungita in atac ...

meci echilibrat in acest moment ... All Blacks par un pic dezorganizati in 14 ... Franta trebuie sa profite acum

delaparis
6th October 2007, 23:26
meci din ce in ce mai tensionat ... Chabal a intrat in joc ... Franta are vointa mare dar zeelandezii par mai lejeri in efort.

Spectacolul creste in calitate pe masura ce trece timpul

eseu All Blacks si scorul este 18-13

A.k.a
6th October 2007, 23:31
Hai Franta! se poate

rob_din
6th October 2007, 23:33
Arbitrajul este o rusine. Era de asteptat de altfel.

delaparis
6th October 2007, 23:36
Allons enfants de la Patrie
Le jour de gloire est arrivé
Contre nous de la tyrannie
L'étendard sanglant est levé
Entendez vous dans les campagnes
Mugir ces féroces soldats
Ils viennent jusque dans vos bras,
égorger vos fils, vos compagnes
Aux armes citoyens! Formez vos bataillons!
Marchons, marchons,
Qu'un sang impur abreuve nos sillons

delaparis
6th October 2007, 23:43
cine marcheaza se califica !!!!

delaparis
6th October 2007, 23:45
cateva secunde inca ...

A.k.a
6th October 2007, 23:46
Pfu, nu as fi crezut

delaparis
6th October 2007, 23:47
Brrraaaaavoooooo Frantaaaaaaa !!!!!

rob_din
6th October 2007, 23:47
Pacat inca un sport patat de interesele economice.

georg40
6th October 2007, 23:48
Imi lipsesc cuvintele: s e n z a t i o n a l !!!!!!!!!!

rob_din
6th October 2007, 23:48
Brrraaaaavoooooo Frantaaaaaaa !!!!!

Bravo arbitrului englez. Si-a indeplinit misiunea cu brio.:(

Incubus
6th October 2007, 23:48
hotie pe fatza

yakshaver
6th October 2007, 23:49
Si iata ca incredibilul s-a produs... Franta, ajutata copios de un arbitru englez criminal, a reusit sa-i invinga pe All Blacks.

Dani3l
6th October 2007, 23:49
Mai ce i-a furat pe n-z...cum frate sa nu vezi ce pasa inainte i-a dat michalak?!:happy adica,ai toate camerele video care-ti arata clara ca a fost pasa inainte..si ala de la tv(arbitru)nu-i zice nimic la central...:happy
favorita la campionatul mondial:argentina...:D :yeah:
Va dati seama daca se intampla la fotbal...mama ce bataie iesea la sfr meciului...:happy
Oricum,n-z e precum olanda la fotbal..joaca spectaculos ,insa la campionatul mondial o face lata...:happy
Maine,l'equipe o sa vanda cele mai multe ziare de cand a castigat franta camp mondial de fotbal:D

Incubus
6th October 2007, 23:51
macar sa castige Argentina sau Africa de sud sa le-o dea peste bot astora

krapulax
6th October 2007, 23:51
hai, sa lasam chestia cu arbitrii. nu suntem in divizia a ursus. franta a luptat extraordinar si a meritat sa castige

iuli
6th October 2007, 23:52
nu sunt eu un mare fan al rugbyului, nici nu ma uit la prea multe meciuri, regulile nu le stiu toate, dar pasa aia inainte s-a vazut si de pe Marte...
A mai aratat profit si pe finalul meciului insa cum nu stiu regulile nu stiu de ce a facut asta si ca mai apoi sa renunte

BBB
6th October 2007, 23:53
LAsati ba arbitrul! Franta azi a fost peste gasca aia de pui neo-zeelandezi! Un scor de 18 la 29 nu ar fi mirat pe nimeni! BRAVO FRANTA! Mi-ati facut ziua perfecta!

miril
6th October 2007, 23:54
Sa nu exageram! Neozeelandezii nu au fost superiori, iar francezii au facut o repriza a doua excelenta.

Dani3l
6th October 2007, 23:54
Eu sunt fan Anglia...dar,e ca si cum la fotbal in finala mondiala,un fundas ia mingea in mana,in propriu careu si nu se da 11 m...:happy vb lui iuli,pasa aia inainte s-a vazut si de pe Marte..:) Sa speram ca in rugby nu exista porumboiu, borcea,copos ,muresan...:D

yakshaver
6th October 2007, 23:56
hai, sa lasam chestia cu arbitrii. nu suntem in divizia a ursus. franta a luptat extraordinar si a meritat sa castige

Nu e chiar asa... Noua Zeelanda nu va catiga fiecare meci cu 40 de puncte. Unele meciuri vor fi stranse. Franta a jucat bine, dar meciul merita un arbitru ca lumea, nu un hot. Era normal la un asemenea meci IRB sa delege un arbitru respectat, nu un englez mucos si cu interes ca Anglia sa nu intalneasca Noua Zeelanda in semi-finala.

Cel putin patru decizii "gresite" au fost cruciale. Dar cele doua care sunt absolut de antologie sunt pasa inainte la Michalak din care s-a inscris al doi-lea eseu francez, si apoi si mai incredibil, arbitrul strigand "advantage over" cand Neozeelandezi e clar ca nu inaintasera 10 metri, iar drop golul nu reusise. Asa ceva nu mai vezi nici in liga lui Mitica...

A.k.a
6th October 2007, 23:56
...

Balaci
6th October 2007, 23:57
Astazi Nordul a dat o lectie de rugby Sudului:yeah:

miril
6th October 2007, 23:57
Asa putea sa fie eliminat si neozeelandezul, dar a primit doar galben! Repet, sa nu exageram.

Dani3l
6th October 2007, 23:59
Mai,cum e posibil sa pui arbitru englez,intr-un sfert in care,castigatoarea joaca cu Anglia...:happy va dati seama ca intr-un meci anglia vs n-z era:no contest!:D asa,franta vs anglia,mai au o sansa...:D

delaparis
7th October 2007, 00:00
hai, sa lasam chestia cu arbitrii. nu suntem in divizia a ursus. franta a luptat extraordinar si a meritat sa castige


LAsati ba arbitrul! Franta azi a fost peste gasca aia de pui neo-zeelandezi! Un scor de 18 la 29 nu ar fi mirat pe nimeni! BRAVO FRANTA! Mi-ati facut ziua perfecta!

felicitari si multumesc pentru interventie :ok:

Chiar ma miram cum de multi suporteri "fotbalisti" amesteca sporturile de parca Steaua - Dinamo se compara cu sferturile CM Franta-Noua Zeelanda ...:groggy:

Pentru cei care contesta arbitrajul pot spune ca nu sunteti pe frecventa ...

aici e alta lume nu ceea ce cunoasteti voi .... aici nu se contesta nimic ... jocul e joc , evenimentul e eveniment iar rezultatul este de fiecare data logic ;)

In rugby nu ne preocupam cu prostii ... nu au loc ...

Desi sunt surprins de rezultat trebuie sa recunosc ca e meritat , la fel ca orice rezultat din planeta rugby

Felicitari invingatorilor si sa traim in continuare momente la acest nivel ...:yeah:

georg40
7th October 2007, 00:01
Hai sa o luam mai pe indelete.
Arbitrul a condus bine,si deciziile sale nu au influentat rezultatul. Atunci cand au fost dubii a cerut proba video deci decizia nu a mai fost a lui.La cele 5-6 repetari pe care le-am vazut am avut impresia ca la eseul de 18-13 pentru NZ balonul a fost culcat pe linie si nu in suprafata, dar decizia a venit de ...sus si trebuie acceptata. La Michalak nici n-a fost vorba de un inainte cine poate sa priveasca faza din nou sa ss convinga.
Una peste alta NZ a jucat sub asteptari, iar francezii mult peste conditia lor.De aici a iesit acest echilibru precar pe care francezii printr-o lupta nemaipomenita in final l-au pastrat spre norocul lor. rezultatul este echitabil dar tot atat de bien putea fi si invers.
Va ca unii incearca aici sa mute..."blatul" de la fotbal la rugbi, ceea ce este o incercare lipsita de sens si echitate.

Eu imi fac autocritica pentru ca nu am crezut in sansele Frantei...

Dani3l
7th October 2007, 00:02
dlp,parerea ta e subiectiva...saracie,stai in franta,poate esti vecin cu sarkozy...nu se pune!:D Erorile arbitrului sunt atat de evidente,caci pana si un fan francez ar trebui sa le recunoasca...:D
georg ,cum adica n-a fost pasa inainte?:))uimeste-ma...

Lucian86
7th October 2007, 00:03
Inca un esec la cupa mondiala pentru Noua Zeelanda :(

Dupa voi, a fost o chestie psihologica sau pur si simplu All Blacks s-au crezut inca o data mult prea puternici (binenteles pe langa buna evolutie a Frantei din seara aceasta) ???

miril
7th October 2007, 00:03
Mai terminati cu prostiile. Ce credeti ca joaca Steaua si Dinamo! Am mai auzit una, se anticipeaza ca Anglia care nu pornea favorita va castiga si Mama Omida a mai prezis, in plus, ca englezul va uita ura fata de francezi si va intoarce spatele fratilor neozeelandezi. Ridicol!

Dani3l
7th October 2007, 00:06
miril,ce ai nepoate?copiezi pe dlp?be original...ce bagi steaua-dinamo?ce treaba are sula cu.... vorbim de ceea ce s-a intamplat pe teren.Atat.

BBB
7th October 2007, 00:07
Din pacate desi am pariat pe o victorie a Frantei...am pierdut pe Inter cu Napoli....dar tot fericit is! VIVE LA FRANCE!

yakshaver
7th October 2007, 00:08
Hai Argentina!!

delaparis
7th October 2007, 00:08
Inca un esec la cupa mondiala pentru Noua Zeelanda :(

Dupa voi, a fost o chestie psihologica sau pur si simplu All Blacks s-au crezut inca o data mult prea puternici (binenteles pe langa buna evolutie a Frantei din seara aceasta) ???


nici una nici alta ..; parerea mea ...

Meciul s-a jucat cinstit pe teren ... All Blacks pareau favoriti in prima repriza dar Franta a rasturnat incredibil rezultatul si jocul in a doua ....

Este rugby ... este formidabil ... numai in acest sport se poate asa ceva ... sport exceptional :yeah::yeah::yeah::ok:

miril
7th October 2007, 00:10
Da, pe teren a fost 20-18. Ce te supara rezultatul? Bateti campii cu teoria conspiratiilor in loc sa acceptati ca echipa cu care ati tinut nu a castigat. Ganditi ca in Liga lui Mitica, de parca ar fi vorba de...Steaua si Dinamo. Vezi ca eu imi scriam raspunsul cand delaparis a spus acelasi lucru. Lomonosov si Lermontov, pour les connaisseurs!

georg40
7th October 2007, 00:14
dlp,parerea ta e subiectiva...saracie,stai in franta,poate esti vecin cu sarkozy...nu se pune!:D Erorile arbitrului sunt atat de evidente,caci pana si un fan francez ar trebui sa le recunoasca...:D
georg ,cum adica n-a fost pasa inainte?:))uimeste-ma...

Chiar in acest moment TV5 Monde a repetat toate actiunile meciului.La faza incriminata Michalak a pasat suta la suta inapoi, clar , nici nu putea fi vorba de un inainte. Toti cei care cred ca a fost altfel sa priveasca inregistrarea si sa se convinga.

Dani3l
7th October 2007, 00:15
Nu ma supara rezultatul...ma supara ca i-a ajutat pe francezi.Greseli mari cat china...thats all.Dupa cum am zis,eu sunt fan Anglia, ar trebui sa ma bucure eliminarea n-z,nu?Insa erorile in favoarea frantei sunt ENORME...
Nu e nicio conspiratie ,insa nu poti trimite un arbitru din Anglia,cand castigatoarea joaca 1/2 cu Anglia..lol... si acu ca sa-ti fac pe plac,iti dau un exemplu din liga lui mitica:e ca si cum te-ar arbitra zotta,intr-un meci fc national -rapid,sa zicem ca rapid bate 3-1..te alearga presedintele lui national...iar,dupa ce arbitru se retrage din activitate..tu il pui vicepresedinte la rapid...adica...c'mon...orice asemanarea cu realitatea e pur intamplatoare...:D
Bun,tv5 program francez...obiectivitate 100%....:D
Al dreacului sunteti fanii frantei...daca era romania in locul n-z,din teoria conspiratie nu i-ati fi scos...:happy
Yakshaver:discutam,nu ne jignim.;)
Francezii mai trebuie sa exerseze lov de pedeapsa...in prima repriza au ratat 3 lovituri....:)

yakshaver
7th October 2007, 00:18
Hai ca se incing spiritele, si nu are rost. E doar un meci, iar noi suntem oameni seriosi... sper.

Surprizele si arbitrii vor mai avea mult de spus, pana se termina acest campionat.

E posibil ca si Argentina sa fie dezavantajata maine cu Scotia...

delaparis
7th October 2007, 00:23
Felicitari Miril pentru vedere clara in acest moment defavorabil forumist vorbind ;)

georg40 stiam deja ca vede clar in orice situatie rugbistica deci nu insist ;)

Dani3l stai ca vine meciul cu Anglia :drak: ... inceteaza sa te plangi de arbitru ca nu e in spirit :rolleyes: ...

Cei mai buni castiga si cu asta am zis tot ...

Azi Franta a fost mai buna decat Noua Zeelanda si cu asta basta rezultat etc ...

PS. numai claxoane si strigate aud pe strada aici la Paris :D .... Franta e in sarbatoare de parca au castigat CM :groggy:

georg40
7th October 2007, 00:25
Al dreacului sunteti fanii frantei...

Eroare, am mers de la inceput pe mana lui All Blacks si sunt fascinat de rugbiul jucat la Antipozi, inclusiv pe insule (Samoa, Tonga ,Fidji). Maine strang pumnii pentru Fidji desi stiu ca va fi greu.

Un meci Franta - Anglia este de fapt un Steaua - Dinamo, la orice sport...
Eu ma bucur deja pentru el.

Dani3l
7th October 2007, 00:26
Bine dlp,parol ca nu mai scriu nimic despre acest meci...comunistilor,bagati pumnul in gura!hua,hua!
C'mon England & Vamos,Pumas!:yeah:

georg40
7th October 2007, 00:32
Bine dlp,parol ca nu mai scriu nimic despre acest meci...comunistilor,bagati pumnul in gura!hua,hua!
C'mon England & Vamos,Pumas!:yeah:


Bine ca nu te citeste...raposatul.
Dar iti spun eu in doua cuvinte: ie sclus !

BlueEnergy
7th October 2007, 00:40
felicitari si multumesc pentru interventie :ok:

Chiar ma miram cum de multi suporteri "fotbalisti" amesteca sporturile de parca Steaua - Dinamo se compara cu sferturile CM Franta-Noua Zeelanda ...:groggy:

Pentru cei care contesta arbitrajul pot spune ca nu sunteti pe frecventa ...

aici e alta lume nu ceea ce cunoasteti voi .... aici nu se contesta nimic ... jocul e joc , evenimentul e eveniment iar rezultatul este de fiecare data logic ;)

In rugby nu ne preocupam cu prostii ... nu au loc ...



Pe mine ma apuca rasul cand citesc comentariile tale. De parca tu ai fi in Rai si restul din Romania sunt in Iad. Si eu stau in Paris si urmaresc mai zi de zi ce se intampla pe aici. Si aici sunt discutii legate de arbitraj ca peste tot in lume.

In al doilea rand nu isi are locul discutia cu unde stau unii sau altii. Dar nah... am observat ca in toate posturile tale iti place sa iei lumea de mai sus... de ce? Ah da... stai in Paris, ce chestie. :headbang:

Noua Zeelanda nu a jucat ceea ce eram obisnuiti sa vedem ca joaca si Franta a facut un joc extraordinar.

delaparis
7th October 2007, 00:43
Bine dlp,parol ca nu mai scriu nimic despre acest meci...comunistilor,bagati pumnul in gura!hua,hua!
C'mon England & Vamos,Pumas!:yeah:

he he ..; se vede ca nu ai habar despre acest sport ...

"bagi pumnul in gura" , "comunisti" ... :happy ...

"prietene" sa stii ca in sportul asta se cam baga pumnul in gura fara sa fii comunist neaparat :D

totul tine de ce ai in chiloti :D

... ma rog ..; sa vorbesc corect : daca esti la nivel :D ...:lol:

Serios ...
Franta a castigat pe teren si asta nici macar ultimul suporter "ultras" zeelandez nu contesta ;)

Dani3l
7th October 2007, 00:49
Da,dlp...trebuie sa ai 3 facultati absolvite, 4 diplome doctorat la Oxford,Cambridge si Princeton si sa locuiestie in centrul Parisului, ca sa vezi ca la eseul 2 francezilor a fost pasa inainte...ma scuzati ,doar tu si inca 2-3 sunteti "avizati" (bineinteles,cei care au aceeasi parerea cu tine...lol) sa va dati parerea...in numele celor mai putin "genii" in ale rugby-ului...umilele noastre scuze....inchinaciune,plecaciune ,samd...

delaparis
7th October 2007, 00:51
Pe mine ma apuca rasul cand citesc comentariile tale. De parca tu ai fi in Rai si restul din Romania sunt in Iad. Si eu stau in Paris si urmaresc mai zi de zi ce se intampla pe aici. Si aici sunt discutii legate de arbitraj ca peste tot in lume.

In al doilea rand nu isi are locul discutia cu unde stau unii sau altii. Dar nah... am observat ca in toate posturile tale iti place sa iei lumea de mai sus... de ce? Ah da... stai in Paris, ce chestie. :headbang:.
:shocked:
... observ ca esti un pic decalat , vecine :cool:
ce discutii ai vazut / sau nu ai vazut pe micul ecran al situatiei tale imobiliare in Paris :D ???

hmm ??? ... ceva trolling pe aici ? ce vrei de fapt ? ...

uite intrebari la care te invit sa raspunzi prompt si fara florituri :cool: ... pariziene :D





Noua Zeelanda nu a jucat ceea ce eram obisnuiti sa vedem ca joaca si Franta a facut un joc extraordinar. ... aham ... cam asta era de postat daca vrei sa faci parte din cei care participa aici :cool:

BBB
7th October 2007, 00:54
Da,dlp...trebuie sa ai 3 facultati absolvite, 4 diplome doctorat la Oxford,Cambridge si Princeton si sa locuiestie in centrul Parisului, ca sa vezi ca la eseul 2 francezilor a fost pasa inainte...ma scuzati ,doar tu si inca 2-3 sunteti "avizati" (bineinteles,cei care au aceeasi parerea cu tine...lol) sa va dati parerea...in numele celor mai putin "genii" in ale rugby-ului...umilele noastre scuze....inchinaciune,plecaciune ,samd...

si ce daca a fost pasa inainte? noua zeelanda azi a fost sub Franta, nu au aratat nimic, nu ar fi meritat victoria! Iata ca zeii au facut dreptate si cei mai buni au mers mai departe, ajutati de arbitri...dar asta mai putin conteaza! Franta a fost fenomenala, noua zeelanda penibila

delaparis
7th October 2007, 00:56
Da,dlp...trebuie sa ai 3 facultati absolvite, 4 diplome doctorat la Oxford,Cambridge si Princeton si sa locuiestie in centrul Parisului, ca sa vezi ca la eseul 2 francezilor a fost pasa inainte...ma scuzati ,doar tu si inca 2-3 sunteti "avizati" (bineinteles,cei care au aceeasi parerea cu tine...lol) sa va dati parerea...in numele celor mai putin "genii" in ale rugby-ului...umilele noastre scuze....inchinaciune,plecaciune ,samd...

... pfsss

hai mai ..; uite atent si vezi ca a fost pasa lateral dreapta in linie scurta ... ma rog ...
Nu mai discut aici deoarece nu mai are rost ... :no:

ontopic: Franta a castigat incredibil :yeah:

BlueEnergy
7th October 2007, 01:39
:shocked:
... observ ca esti un pic decalat , vecine :cool:
ce discutii ai vazut / sau nu ai vazut pe micul ecran al situatiei tale imobiliare in Paris :D ???

hmm ??? ... ceva trolling pe aici ? ce vrei de fapt ? ...

uite intrebari la care te invit sa raspunzi prompt si fara florituri :cool: ... pariziene :D



... aham ... cam asta era de postat daca vrei sa faci parte din cei care participa aici :cool:

Cand incepi tu cu texte de genul "aici e alta lume nu ceea ce cunoasteti voi .... aici nu se contesta nimic ... jocul e joc , evenimentul e eveniment iar rezultatul este de fiecare data logic " tu ai impresia ca stii mai multe ca altii ori? Si apropo sportul nu e ca jocul de sah ca totul sa fie logic. Dar nah... multi se pricep sa scrie cateva randuri insa fac afirmatii doar ca sa impresionezi la stilul artistic.

Parerea mea e ca linia de 3 sferturi a Noii Zeelande nu a jucat nimic, sau nu a fost jucata deloc. Sau insistat doar cu incercarile alea stupide pe linia de inaintare. La un moment dat aveai impresia ca Noua Zeelanda incearca totul doar pe fizic pe cand francezii au facut un mai mult bun joc tactic.

delaparis
7th October 2007, 01:48
mai albastrule energizant ... n-am chef de scandal cu un nimeni recuperabil ca tine .... :D

PS. vezi ca treisferturi la NZ au marcat un eseu deci "nu au jucat nimic" este de prisos in meciul asta ...

Dar intrebare sincera ... Tu ai habar de sportul asta ?

BlueEnergy
7th October 2007, 02:16
Neah... tu esti zmeul si mucul care stie tot. Normal ca "n-ai chef de scandal cu mine". Imi revine in minte topicul de acum ceva vreme Steaua-Dinamo cand ai fost veriga slaba!:rolleyes:

delaparis
7th October 2007, 02:24
bai blue ..; cum dreaq ai aparut acilea si tot faci trolling ?

Te rog frumos sa vorbesti rugby dacâ poti .. daca nu atunci iesi frumos si elegant :D
Nu de alta dar nu vreau sa sanctionez "vecini" .....

ultim avertisment :cool:

BlueEnergy
7th October 2007, 02:33
Sigur ai 38 de ani? Sau e 3,8 ani? Mentalitatea ta lasa de dorit. Oricum nu mai postez pe aici. Te las sa faci legea sau sa te dai mare cum vrei tu. :)

delaparis
7th October 2007, 02:38
[.... ai dat lovitura :happy

noapte buna :);)

avertisment ...

Patriots
7th October 2007, 10:35
Din nou NZL a dat-o in bara la mondiale :headbang:.Francezii au fost clar peste All Blacks , dar au fost si ajutati de arbitru la faza ultimului eseu , cand a fost clar pasa inainte.Dar asta e , mai gresesc si arbitrii , doar sunt oameni.

georg40
7th October 2007, 11:09
Am revazut azi inregistrarea ambelor partide de ieri. Despre Anglia - Australia nu este prea mult de zis, o surpriza, "profesorii" si-au pus la punct "elevii" readucandu-i cu picioarele pe pamant.

Noua Zeelanda - Franta a fost meciul in care favoritii au jucat sub posibilitati, practic sarjele lor obisnuite pe linia de trei-sferturi au lipsit aproape total, iar pe inaintare francezii au opus o rezistenta neobisnuita, as zice greu de prevazut dupa ostilitatile de pana acum.

Se discuta aprins despre faza in care Michalak a deschis drumul spre eseul castigator, dubiile sunt nefondate: nu a fost o pasa inainte !


Semifinala Anglia - Franta promite un spectacol neobisnuit, care nu trebuie scapat !

rob_din
7th October 2007, 12:08
Din nou NZL a dat-o in bara la mondiale :headbang:.Francezii au fost clar peste All Blacks , dar au fost si ajutati de arbitru la faza ultimului eseu , cand a fost clar pasa inainte.Dar asta e , mai gresesc si arbitrii , doar sunt oameni.

Ce sa spun, bine ca la eseul Noii Zeelande au verificat 5 minute daca a fost eseu cand si un copil de 2 ani vazuse lucrul asta, in schimb la eseul Frantei tot stadionul a vazut ca a fost pasa inainte dar nu s-a mai cerut reluare video
Iar faza din ultimul mnut cu offside-ul francez si avantajul retras Noii Zeelande exact in momentul in care au incercat dropul e unul din cele mai jenante momente pe care le-am vazut in rugby.
De altfel la cate greseli au facut francezii in ultimile 5 minute NZL trebuia sa primeasca 5 lovituri de pedeapsa.
Asta ca sa nu mai amintesc de decizia de a-l elimina pe McAllister 10 minute, o decizie extrem de discutabila. Astfel Franta a reusite cele doua eseuri pe greseli de arbitraj
Daca Franta trebuie neaparat sa castige CM puteau sa ne spuna de la inceput ca sa nu ne mai enervam

Iar sa spui ca Fra a fost clar peste NZL intr-un meci in care FRA a stat vreo 5 minute in terenul advers e afirmatia zilei


Iar pt delaparis, inteleg ca esti subiectiv, dar pana si subiectivismul merge pana la un punct. Poti sa te bucuri pentru victoria Frantei dar chiar sa negi ce a vazut o lume intreaga?

Patriots
7th October 2007, 12:27
Ce sa spun, bine ca la eseul Noii Zeelande au verificat 5 minute daca a fost eseu cand si un copil de 2 ani vazuse lucrul asta, in schimb la eseul Frantei tot stadionul a vazut ca a fost pasa inainte dar nu s-a mai cerut reluare video
Iar faza din ultimul mnut cu offside-ul francez si avantajul retras Noii Zeelande exact in momentul in care au incercat dropul e unul din cele mai jenante momente pe care le-am vazut in rugby.
De altfel la cate greseli au facut francezii in ultimile 5 minute NZL trebuia sa primeasca 5 lovituri de pedeapsa.
Asta ca sa nu mai amintesc de decizia de a-l elimina pe McAllister 10 minute, o decizie extrem de discutabila. Astfel Franta a reusite cele doua eseuri pe greseli de arbitraj
Daca Franta trebuie neaparat sa castige CM puteau sa ne spuna de la inceput ca sa nu ne mai enervam

Iar sa spui ca Fra a fost clar peste NZL intr-un meci in care FRA a stat vreo 5 minute in terenul advers e afirmatia zilei


Iar pt delaparis, inteleg ca esti subiectiv, dar pana si subiectivismul merge pana la un punct. Poti sa te bucuri pentru victoria Frantei dar chiar sa negi ce a vazut o lume intreaga?

Mie mi s-a parut ca NZL nu a jucat prea bine.Pe 3 sferturi cel putin nu le-a iesit nimic.Plus ca in ultimele minute am pierdut si niste mingi in 22-ul francez :headbang:.Cat despre arbitraj , ce sa mai vorbim , a dat numai decizii pro-Franta.Dar cum am mai zis mai "gresesc" si arbitrii , ca doar sunt oameni , nu?

rob_din
7th October 2007, 12:39
Mie mi s-a parut ca NZL nu a jucat prea bine.Pe 3 sferturi cel putin nu le-a iesit nimic.Plus ca in ultimele minute am pierdut si niste mingi in 22-ul francez :headbang:.Cat despre arbitraj , ce sa mai vorbim , a dat numai decizii pro-Franta.Dar cum am mai zis mai "gresesc" si arbitrii , ca doar sunt oameni , nu?

Sa zicem ca la inainte poate fi si greseala umana 9nu si atunci cand ai proba video totusi) dar offside-ul din min 79 si avantajul anulat pt NZL e dovada clara ca s-a facut orice pt ca FRA sa castige

rob_din
7th October 2007, 12:49
De fapt rectific nu putea fi greseala umana atata timp cat eu mi-am dat seama de la televizor ca a fost pasa inainte

Eu unul nu sunt enervat de faptul ca o echipa a eliminat pe alta in urma arbitrajului ci datorita faptului ca aveam o cu totul alta imagine a aacestui sport mai ales in ultimii ani. Chiar dadeam ca exemplu acest sport despre cum ar trebui sa se procedeze si in alte sporturi de echipa. Pe mine unul ce am vazut aseara m-a lasat masca, nu credeam ca se poate asa ceva

Patriots
7th October 2007, 12:54
De fapt rectific nu putea fi greseala umana atata timp cat eu mi-am dat seama de la televizor ca a fost pasa inainte

Eu unul nu sunt enervat de faptul ca o echipa a eliminat pe alta in urma arbitrajului ci datorita faptului ca aveam o cu totul alta imagine a aacestui sport mai ales in ultimii ani. Chiar dadeam ca exemplu acest sport despre cum ar trebui sa se procedeze si in alte sporturi de echipa. Pe mine unul ce am vazut aseara m-a lasat masca, nu credeam ca se poate asa ceva

Nici eu nu credeam ca se practica arbitraje din astea in rugby , care sa impinga o echipa spre victorie , dar se pare ca m-am inselat amarnic.Oricum se pare ca se vrea ca Franta sa fie noua campioana mondiala.

Gontel
7th October 2007, 13:05
Mie mi s-a parut pasa inainte, asta este si impresia cand vezi prima data faza. Insa arbitrul poate fi iertat aici pt ca poate nu a vazut. E posibil ca la faza cand a anulat avantajul sa fi "tras" pt francezi, stiind cu cine ar fi putut sa joace Anglia lui in semifinale. Terminati cu ideea ca de ce a fost pus arbitru englez la acest meci, delegarea s-a facut cu cateva zile inainte, cine stia ca englezii vor castiga cu Wallabies? Nu mai comparati rugbyul cu fotbalul, v-ati molipsit de la teorii ale conspiratiei de-ale lui Muresan sau MM.

Una peste alta, Franta a meritat sa castige, s-a daruit mai mult si au profitat de aroganta neo-zeelandezilor. Cred ca francezii vor reusi sa castige aceasta Cupa Mondiala, asa simt eu. Cel mai probabil vor juca finala cu Springboks

georg40
7th October 2007, 16:55
@ Gontel: Subscriu parerilor tale. Ar fi timpul sa ne departam de judecatile subiective tip "blat" incetatenite la fotbal. Rugbiul este "curat" chiar daca unii incearca sa lase alta impresie.

Bumbescu
8th October 2007, 11:14
Extrem de ciudat ceea ce s-a intamplat la pasa aia inainte. Ce n-am inteles eu e de ce nu a protestat capitanul neo-zeelandezilor.
De asemenea a fost ceva si la ultima faza, cea dinaintea incercarii de drop-goal a sudicilor.

georg40
8th October 2007, 11:52
Ce n-am inteles eu e de ce nu a protestat capitanul neo-zeelandezilor.


Simplu, pentru ca n u a fost un inainte. Eu am vazut si revazut faza din inregistrarea pe care am facut-o.

Bumbescu
8th October 2007, 12:15
Si atunci de unde tot scandalul asta international?
La televizor a parut inainte, poate nu a fost unghiul bun....

Una peste alta, Franta si-a depasit cu mult conditia, insa cred ca-i pacat ca n-au mers all blacks mai departe.

miril
8th October 2007, 13:06
Si atunci de unde tot scandalul asta international?
La televizor a parut inainte, poate nu a fost unghiul bun....

Una peste alta, Franta si-a depasit cu mult conditia, insa cred ca-i pacat ca n-au mers all blacks mai departe.

Care scandal international si de ce pacat?

nicu const
9th October 2007, 13:25
Ia uite pana unde s-a ajuns!:mda:

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/rugby_union/7034858.stm


Death threats outrage refs chief

Barnes (right) sin-binned McAlister (left) for obstruction
The International Rugby Board has defended referee Wayne Barnes after he received death threats in the wake of New Zealand's surprise World Cup exit.
Barnes sent Luke McAlister to the sin-bin and missed a forward pass in the lead-up to France's match-winning try as the All Blacks lost 20-18.

He has been subjected to personal abuse and death threats on internet sites.

"I think it's a disgrace and people have to grow up," IRB referees manager Paddy O'Brien told BBC Radio 5live.

"New Zealand losing that game was not all about the forward pass. The pass was forward but that's rugby refereeing.

"Hindsight is a wonderful thing but you can't turn back the clock.

"I'm a very proud Kiwi and I wear my heart on my sleeve when the All Blacks are playing, but it doesn't change my judgement.

"Sport is about winning and losing and New Zealand lost, let's get on with life.

"It's a sad reflection and I'd like to say that it's not all New Zealand people."

The 28-year-old Barnes will not take any further part in the tournament after the IRB decided not to use him for any of the remaining matches.

"He is a superb referee, we have a lot of confidence in him," O'Brien said.

"That's why we gave him the quarter-final. He's an outstanding individual as a person and it makes me sick to the stomach to hear some of the comments about him."

Former Ireland scrum-half Alain Rolland will referee the final, with Jonathan Kaplan taking charge of England and France's semi-final and Steve Walsh officiating in Sunday's meeting between South Africa and Argentina.

O'Brien insisted that Barnes was still a big part of the IRB's future plans.

"I've spoken to Wayne personally to congratulate him on a very fine performance," he said.

"We spoke about the forward pass but at the end of the day he can't guess.

"It's a game played by humans and refereed by humans. We try to get it accurate if we can and WB is the brightest star we have on our books."

delaparis
9th October 2007, 14:09
Jock Hobbs s-a lansat la declaratii ostile la adresa arbitrului Barnes ...

Primul ministru Helen Clark insa a criticat jocul echipei tarii sale precizand ca ar fi preferat ca Noua Zeelanda sa joace mai bine si sa nu mai depinda de deciziile arbitrului ...

delaparis
9th October 2007, 19:29
Uite ca m-am molipsit si eu cu toate comentariile astea inutile la adresa arbitrului :D ...

Am revazut atent meciul ...

Min 42 si 35 secunde ... Traille a prins in terenul lui la 40 de metri si degajaza la picior rapid iar apoi este placat cu intarziere si sus mai ales ...:rolleyes: !!!

Precizez ca de obicei se scoate carton rosu la astfel de faze iar acolo arbitrul nu a fluerat nimic ;)

deci ?

dardar_3
10th October 2007, 01:32
Ce bulan avura parisienii.....:mda:.. nu imi veni sa cred ca au eliminat Noua Zeelanda...:mda:....


PS: Lasa ca ii elimina Wilkinson&co:ok:...:drak:

Bumbescu
10th October 2007, 21:45
Ia uite pana unde s-a ajuns!:mda:

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/rugby_union/7034858.stm

Nici un scandal mirile:D

nicu const
12th October 2007, 16:39
Ia uite ce spune un tip de pe forumul BBc-ului!

Pentru cine poate revedea meciul cred ca este foarte interesant!


I spoke to one of New Zealand's top 10 referees who declares Wayne Barnes' performance in the All Blacks-France quarter-final was adequate - adding that he would have sent off two more All Blacks. The referee asked not to be identifed because he was fearful of censure from the New Zealand Rugby Football Union for speaking publicly.

OPENING MINUTE

First ruck of the game. Barnes calls for a scrum. Barnes let this ruck run for far too long, with players from both teams off their feet - he should have called for a scrum five seconds earlier. He should have sent a message to the players that he was not going to stand for slow ruck ball. A trend for slow ball is set - he has already started to lose control of the ruck.

15.00

French deliberate knockdown, advantage All Blacks - Ali Williams crashes over in the corner. Try is rightly denied by TMO, but Barnes does not return to advantage. He should have come back for a penalty kick in front of the posts for the All Blacks. This is an easy thing to forget when you are getting carried away with a TMO decision; perhaps the TMO or touch judge could have reminded him of the advantage.




20.00

All Blacks called for a forward pass on a double-round, while they are on a roll at half-way. This was a flat pass or at best six inches forward.

21.20



The scrum wheels and Barnes calls for it to be reset, with France keeping the feed. Wrong - should have been a penalty against the All Blacks for "whip wheeling". The All Blacks essentially took weight off one side and transferred it to the other, meaning the scrum screwed but looked like it was the French. The All Blacks formerly called this the "quarter-horse". They should have been penalised.


23.45

Penalty kick against the All Blacks for killing the ball. This came after three penalties against Richie McCaw for similar offending. There was a trend of killing the ball. I would have given a yellow card to Byron Kelleher here.

35.20

Keith Robinson is penalised for being offside at a ruck. Wrong. The French halfback had his hands on the ball and Robinson timed his run perfectly.

39.35

France kick first points after Ali Williams is penalised offside in a maul. Wrong. Williams was legally there and had been bound since the start of the maul. Not a penalty.

HALFTIME

Barnes was composed and going well.

40.40

French have "pillars" standing up offside as guards at the front of the ruck. This is a blight on the game and ruins the pick-and-go "channel one" for the attacking team. Barnes is giving French defence way too much latitude by letting them stand there. I would have awarded a penalty for obstruction.

43.52

All Blacks kill French ball during a breakout where the French are heading for the tryline. Rodney So'oialo is lying all over the ball. Dan Carter is so far offside he should have had a dark-blue jumper on. This is professional foul territory and I would have given So'oialo a yellow card. Barnes would have looked dumb doing this because he hadn't given any warnings. He had let the trend flourish.

46.00



Luke McAlister is sinbinned. Clearly Barnes has got it wrong. You are allowed to shoulder each other. McAlister is bigger and stronger and had some momentum coming across. The French milked it. I would have played on.

47.52-48.08



All Blacks are hard on attack. The French "guard dogs" at the bottom of the ruck are way offside. This should have been a kickable penalty for the All Blacks. This is close to English touch judge Tony Spreadbury's touchline and he should have called offside. Barnes may not have been able to see it. Instead, French are able to stop the All Blacks getting over the gain line and take away the option of going down the blindside.

54.30

French try while McAlister is in the sinbin. The try came down to numbers. If Barnes was feeling bad about the sinbin decision, this would have exacerbated it.

59.05

All Blacks on attack. Sebastian Chabal kills ball and gives time for French defence to set up. Offside. This should have been a kickable penalty for the All Blacks. Barnes should have penalised and warned Chabal to get off the ball as he was doing to McCaw earlier.

60.00

Barnes showing signs of fatigue in this high-pace game.

60.12

A ruck is called by Barnes - but Chabal still picks it up in a crucial turnover for France. Hands in the ruck. Again, a kickable penalty.

64.20

French put up up-and-under at about halfway, several players offside do not back up to the 10m line before they are put onside and at least two tackle the All Blacks, cutting down the options. Offside. Should have been a penalty for the All Blacks. This is another penalty the touch judges could have helped call.

60.53

France get a penalty for Jerry Collins offside at a scrum. Wrong. The scrum had gone 90 degrees and should have been reset. The French No 8 had detached so Collins was legally allowed there; it just looked bad as the scrum had wheeled.

67.59

(see gallery pic 4)

French throw forward pass and score. Barnes is coming across the field from the breakdown and behind the play. There are players obstructing his view and you just cannot guess if a pass is forward or not. Touch judge Jonathan Kaplan is only two metres behind with a clear view - surely he could have called this?

73.58

(see gallery pic 5)

French openside flanker is offside at ruck, cutting down options. Barnes lets it run - but it should have been a penalty.

76.31

French have hands in ruck and are offside. Barnes is on the infield side. These offences should have been clearly obvious to touch judge Spreadbury.

77.48

French number 21 and 9 miles offside and spoiling the ball. Barnes again on infield side - touch judges' call.

79.05

Advantage All Blacks, McAlister takes dropkick and misses. Barnes does not come back for the advantage - which would have been a kickable penalty. There has been debate among referees as to whether we should come back for the penalty in these situations as many of us believe advantage has actually been used in the drop goal attempt. I agree with this. However, a big game like a World Cup quarter-final is not the time for such "sharp practice". Barnes may also just have forgotten to come back given all the pressure. Both ways he has erred.

80.49

Turnover to France, but their players are offside. Should have been a kickable penalty to the All Blacks.


REPORT CARD

1.Barnes allowed a trend for slow ball to be established. Right from the first ruck, he allowed both sides to slow the ball. He should have called for a scrum five seconds earlier than he did to send a clear message. He was instead running the risk of a player getting frustrated, doing something stupid and effectively incurring a referee's penalty.

Both the All Blacks and the French would have done some analysis, and if it had shown he allowed players off their feet, this first decision would have reinforced that. In a big game like this, experienced sides will jump on that - and they did. Although you do not need to give a warning to send players to the sinbin, it is an established procedure that you do. Barnes didn't, and therefore could not act on key infringements.

2. Barnes came in square. He is known on the circuit as a medium-to-slow ref - "less nimble" to put it politely. He is fit, but lopes rather than sprints. The quickest refs monitor play from the "jockey" position in the pocket behind the ball - which requires pace, anticipation and fitness.

Refs of Barnes' pace play at 45 degrees behind the ruck, which gives some view of both sides. The slower referees come across and watch from just behind the defensive line as play comes towards them - a kind of referees' fat man's alley. But in this game Barnes has been unable to keep at 45 degrees and has kept being caught "square", a no man's land where he is getting a one-dimensional view of the ruck.

He does not have the pace or the anticipation to break out of this and is not working hard enough. Given he has lost control of the ruck, this is allowing the behaviour of both teams to become more ingrained. And as the game wears on, he becomes more tired, the pressure goes on, he is more and more trapped.

3. The touch judges let him down. This is most obvious when Kaplan should have called the French forward pass. There were also repeated failures by Spreadbury to call the French for offside or hands in the ruck on the blindside when the All Blacks were in the French 22 in the second half. The pair could have helped him with a number of other calls during the game.

4. He lost confidence after sending Luke McAlister off. Barnes started to question himself after McAlister went off. This is normal for referees when we make a bad call, and Barnes would have been psychologically affected while McAlister was in the bin. This coincided with the biggest game of his career intensifying. He was already struggling to keep control of the ruck and get himself in an appropriate position to control the game. Fatigue, too, would have started to set in, and he lost the composure he had in the first half.

SCORE

First half: 9/10 - Second half: 5/10 - Total: 7/10

Barnes had a good first half, but lost composure and control. I would just take him to one side and go through the tape - but I would make the touch judges come too. He has got the goods; he is a people's person and will be a good manager of the game. As for his decisions, I would say they cost New Zealand the win on the scoreboard, but they did not cost us the game itself. We still should have won.

georg40
12th October 2007, 19:01
Pacat ca nu inteleg niciun cuvant !

Dar meciul l-a revazut, l-am iregistrat pe un DVD, si afirm ca Franta a castigat surprinzator, pe bune si meritat. Restul ramane istorie si statistica.

delaparis
12th October 2007, 19:11
Zice ca arbitrul ar fi putut elimina inca doi All Blacks ... ca asta a declarat un alt arbitru zeelandez sub anonimat etc ...

Oricum nu mai e important.

rob_din
12th October 2007, 20:51
Zice ca arbitrul ar fi putut elimina inca doi All Blacks ... ca asta a declarat un alt arbitru zeelandez sub anonimat etc ...

Oricum nu mai e important.

Trebuia sa fie eliminata toata echipa Noii Zeelande. Asa chiar ca n-ar mai fi avut nici o emotie francezii