PDA

View Full Version : 2007-2008: Un campionat, nebun, nebun...



Aurel.D
1st October 2007, 10:09
Avem in momentul de fata un campionat cum putini prevedeau ca vom avea, cu varful clasamentului dominat de echipe din provincie: FC Vaslui si Unirea Urziceni, echipele surpriza ale acestui inceput de campionat, cu ambitii mari, Poli Timisoara, eterna pretendenta, care pare sa isi fi gasit drumul si CFR Cluj, o echipa construita atent, cu un scop clar, castigarea campionatului.
Pe de alta parte, Dinamo si Steaua au evolutii oscilante, pe alocuri chinuite, Rapid fiind singura bucuresteana care pare sa fie mai omogena si cu un joc mai clar.

Daca acest lucru se intampla in primele 4-5 etape, am fi zis ca este un foc de paie, insa iata, am ajuns la etapa a X-a si aceasta situatie interesanta persista, situatia care nu a mai fost intalnita in campionatul nostru de pe vremea cand UTA, Petrolul si "U" Craiova erau niste forte ale fotbalului romanesc.

Oare vom avea primul campionat dupa 16 ani castigat de o echipa provinciala? Este posibil ca echipele din Bucuresti sa piarda podiumul la sfarsitul campionatului?

Sevilla86
1st October 2007, 10:26
Daca acest lucru se intampla in primele 4-5 etape, am fi zis ca este un foc de paie, insa iata, am ajuns la etapa a X-a si aceasta situatie interesanta persista, situatia care nu a mai fost intalnita in campionatul nostru de pe vremea cand UTA, Petrolul si "U" Craiova erau niste forte ale fotbalului romanesc.

Situatia a mai persistat si cand Nationalul era pe locul 1 cu o etapa inainte de final... stati linistiti ca nu e mare lucru... Steaua, Dinamo si Rapid au si cate un meci mai putin disputate si sa nu uitam faptul ca CFR lidera la zi va juca in retur in deplasare in Ghencea si Stefan cel Mare cu doua echipe pe care n-a fost in stare sa le bata acasa.

Nu va preocupati prea mult. Totul e OK, doar un mic scurtcircuit. Se rezolva :D

Elphax
1st October 2007, 10:40
Cred ca e devreme sa speculam asa

SDR au meciuri in minus si se concentreaza si pe cupele europene

Sigur finalul anului si apoi returul vor aduce evolutii bune ale celor 3 care vor ajunge sus (cu Steaua nu sunt sigur - inca e ciudata situatia lor)
Nu vreau sa discut de alte aspecte si avantaje nefotbalistice, e mai putin important.

Ar trebui sa discutam in primul rand despre fotbal si despre cum arata jocul echipelor :ok:

Oricum, eu un campionat frumos :)

vlad1607
1st October 2007, 11:14
dupa ce am vazut CFR-ul cum se chinuie cu echipele serioase de la noi ( nu a batut steaua cu om in plus, nu a batut-o pe Dinamo aflata intr-o pasa proasta) e clar ca nu are sanse reale la campionat...personal consider ca poli timisoara e mult mai ok decat echipa a 2-a a Clujului...urziceniul si vasluiul o sa "moara" in curand....asa ca titlul tot in Bucuresti ajunge si anul asta...

Forza Cainii!

me
1st October 2007, 12:40
mi-e greu sa cred ca bucurestenele raman in afara podiumului, daca-si castiga restantele rapidul face 19 p (la 2 de cfr) steaua face 18 si egaleaza pe poli care e pe 3 iar dinamo parca face 17...asta ar insemna ca bucurestenele clujul si poli sa fie toate in distanta de 4 puncte, e f putin..
personal nici eu nu cred ca vaslui sau urziceni o sa poat sa tina ritmul, probabil peste inca vreo 5 etape o sa se vada cine se bate la titlu si cine la uefa
clujul pare intr-adevar "incapabila" sa bata contracandidatele, dar cu celelalte merge ceas, si atat timp cat nu pierde in meciurile directe are sanse bune..din pacate Poli e prea inconstanta in deplasare ca sa cred ca poate emite pretentii la titlu, la podium insa se poate
Rapidul sufera si ea de inconstanta,iar steaua si dinamo au avut un inceput nefast, dar cred ca isi vor reveni, mai ales dinamo care are un lot bun pt campionatul intern si daca cumva rateaza calificare in grupele uefa au un singur obiectiv pe care sa se axeze
la steaua este problema CL unde se vor stoarce fizic jucatorii si cum nici nu au rezerve (f multi accidentati) e greu sa faca fata pe ambele fronturi, mai ales ca sunt si acolo f multe tensiuni
in momentul asta chiar as zice ca CFR are prima sansa dar la diferente mici fata de restul, oricum e interesant campionatul, cel putin pana acum

TYPI-STIINTA
1st October 2007, 13:46
un lucru e clar, CFR-ul are cea mai valoaroasa echipa din campionat, cu multi jucatori care stiu sa dribleze si cu o viteza foarte mare.. In retur o sa fie si mai puternici deoarece atunci echipa o sa fie si mai omogena si pana la urma nu poti sa ai mereu ghinion, de ex cu Steaua si Timisoara au ratat cele 3 puncte datorita ratarii a doua penalty pe final de meci..iar cu dinamo , parca jucau cu mioveniu sau cu buzau, asa de mult i-au dominat si au ratat gramada.
CAMPIONATU` ACESTA E AL CFR-ULUI

dede
1st October 2007, 15:41
e devreme sa ne gandim la ce ar putea fi la sfarsitul campionatului
echipele din Bucuresti au cate un meci in minus, daca le castiga, ajung iar printre primele locuri... sa nu uitam nici faptul ca unii inca mai au treaba prin Europa :D

gab
1st October 2007, 16:46
typy pe mine ma amuza semnatura ta :)) poate ar trebui sa o schimbi pt ca hegemonia craiovei s'ar putea sa inceapa de la anu in B!

legat de subiectul asta eu tin minte ca mititica vb mult ca o sa fie un campionat foarte disputat! vasluiul pana la meciul cu cfr nu vad de ce sa mai piarda vreun meci! si mai sus de o pozitie 4-5 nici eu nu cred ca o sa fim! cfr-ul si rapidul eu zic ca ar merita sa castige campionatul, dar pana la sfarsit mai sunt 25 de etape deci mult timp in fata!

Aurel.D
1st October 2007, 17:18
:) Eu nu ma refeream neaparat la ce va fi la sfarsitul campionatului ci la situatia de acum din clasament, care nu a mai fost la noi de ani buni.....
De fapt o situatie unica in ultimii....peste 20 de ani! :)

dardar_3
1st October 2007, 17:21
Referitor la titlul pentru acest topic...


Mai corect era : avem un campionat slab, slab, slab de tot chiar....


Sa fim seriosi, meciul Cfr-dinamo cat si multe altele... a fost slab calitativ... multe greseli individuale... ce sa mai...

pana si echipele din bucuresti la care toata lumea se astepta la niste performante halucinante la un moment data dezamagesc prin forma foarte slaba...


cfr e infranta de amatorii de la famagusta.... otelu pierde de la niste castraveti, steaua se chinuie cu bate borisov, dinamo joaca sub orice critica cu anonimii de la elfsborg....


Astea sunt roadele unui campionat slab.... sau ma rog... al unui campionat in care se joaca in doru lelii...


:D

PS: Nu mi-ar parea rau sa castige Unirea Urziceni titlul...:drak:

tu26dor
1st October 2007, 20:32
Situatia a mai persistat si cand Nationalul era pe locul 1 cu o etapa inainte de final... stati linistiti ca nu e mare lucru... Steaua, Dinamo si Rapid au si cate un meci mai putin disputate si sa nu uitam faptul ca CFR lidera la zi va juca in retur in deplasare in Ghencea si Stefan cel Mare cu doua echipe pe care n-a fost in stare sa le bata acasa.

Nu va preocupati prea mult. Totul e OK, doar un mic scurtcircuit. Se rezolva :D

cfr-ul a pierdut niste puncte foarte importante acasa cu mai "marii" campionatului... asta o sa-i coste in retur...
vasluiul nu viseaza la primul loc, urziceniul si dan petrescu se mira si ei ca sunt asa sus...
timisoara nu poate mai mult iar sdr ul va recupera incet incet terenul pierdut...
e posibil ca macar o echipa din provincie sa termine pe podium, dar "greseli" de astea au mai fost ...
oricat mi-as dori sa termine o echipa din provincie pe primul loc, nu cred ca se poate ...
si poate ar trebui sa ne gandim si la ce ar insemna acest lucru in europa:
cum vedeti voi cfr-ul in liga campionilor intr-o grupa cu mai marii europei cand au pierdut in uefa cu cipriotii? visul e frumos... dar poate e mai bine sa ne trezim... poate la anul.

SORENSEN
1st October 2007, 20:41
Situatia a mai persistat si cand Nationalul era pe locul 1 cu o etapa inainte de final... stati linistiti ca nu e mare lucru... Steaua, Dinamo si Rapid au si cate un meci mai putin disputate si sa nu uitam faptul ca CFR lidera la zi va juca in retur in deplasare in Ghencea si Stefan cel Mare cu doua echipe pe care n-a fost in stare sa le bata acasa.

Nu va preocupati prea mult. Totul e OK, doar un mic scurtcircuit. Se rezolva :D

Intr-un fel sau altul...mai mult altul :evil:

spartacus
1st October 2007, 21:43
sunt perfect de acord cu cele spuse mai sus..."stati linistiti" cat mai mult:D

YoYoyOi
1st October 2007, 23:11
ce-mi place cel mai mult la editia asta de campionat este ca nu poti sa spui sigur la nici un meci care va fi rezultatul dinainte. Au fost surprize peste surprize si o sa mai fie. Asta face din acest campionat sa fie atractiv si spectaculos. :ok:

six
2nd October 2007, 18:45
...personal consider ca poli timisoara e mult mai ok decat echipa a 2-a a Clujului...urziceniul si vasluiul o sa "moara" in curand....asa ca titlul tot in Bucuresti ajunge si anul asta...

apreciez prima ta remarca "obiectiva" :) cat despre ultima ramane de vazut.....;)

TYPI-STIINTA
2nd October 2007, 19:59
typy pe mine ma amuza semnatura ta :)) poate ar trebui sa o schimbi pt ca hegemonia craiovei s'ar putea sa inceapa de la anu in B!


moldovene, mai bine ar fi ca de acu` tu sa-ti schimbi echipa cu una din capitala, ca peste 4 ani nu o sa mai fiti in A (ca mai toate echipe mici si fara istorie), pe cand echipa mea o sa fie in frunte peste 4-5 ani (acolo unde ii este locul). :rosu:
ps: sholdoviene, eu zic sa citeste mai atent semnatura mea ( la ani ma refer, cand a luat stiinta ultima oara titlu`) sa-ti dai seama ca nu ma refer la campionatu acesta in semnatura


ce-mi place cel mai mult la editia asta de campionat este ca nu poti sa spui sigur la nici un meci care va fi rezultatul dinainte. Au fost surprize peste surprize si o sa mai fie. Asta face din acest campionat sa fie atractiv si spectaculos. :ok:

avantaj pt casele de pariuri :D

me
5th October 2007, 11:54
Na sa vedem acum, dinamo si rapid mai au doar campionatul ca obiectiv..posibil insa ca eliminarea din uefa sa lase urme si sa aiba ceva probleme etapa asta chiar daca joaca amandoua acasa..

Vladek
5th October 2007, 12:07
Parca n-ar fi chiar asa mare branza daca anul asta titlul s-ar duce in provincie. Nici una dintre Steaua, Dinamo sau Rapid nu joaca cine stie ce fotbal spectaculos sau eficient. In ceea ce ne priveste, 23 de titluri sau 24 e undeva cam tot pe-acolo, mai da-le incolo ca nu intra titlurile pe teren, iar cu intratul in grupele CL ne-am lamurit cam cum sta treaba. N-ar fi rau sa-i mai vedem si pe altii rupandu-si ciolanele pe-acolo, ca din gura toti se pricep. Mult, mult mai important ar fi ca echipa sa inceapa sa joace dracului ceva fotbal, ca n-am mai vazut asa ceva decat ici-colo, picaturi izolate, de pe vremea lui Protasov.

Macar de s-ar mai potoli comentariile nesfarsit despre Bucuresti vs restul .. :rolleyes::rolleyes: De parca un titlu castigat de CFR Cluj sau Timisoara ar transforma peste noapte campionatul Romaniei in cine stie ce mare competitie .. :mda::mda:

Charon
5th October 2007, 13:52
incet,incet revenim unde ne e locul,adica la campionatul ne-bun de nimic!:(

giovanni BV
6th October 2007, 18:29
Se pare ca au inceput dinnou "magariile" si "aranjamentele" din fotbalul romanesc !!! Dupa tot felul de scandaluri de fatzada si cu echipele romanesti ca si toate eliminate din cupele europene , s-a inceput dinnou jocurile de culise - de aranjare a meciurilor pentru a aduce dinoou echipele mari pe locurile de calificare in cupele europene de anul viitor !!! Este dezgustator ceea ce se vede in fotbalul romanesc si cred ca este foarte rusinos in tot ceea ce fac cei care produc aceste aranjamente !!! Cei din FRF cunosc foarte bine aceste manevre , si utilizeaza conducatorii de cluburi , antrenori si mai ales arbitri , sa aduca echipele ca Steaua , Dinamo , Rapid , dinnou pe plan mondial cu tot felul de jocuri "facute" !!! Primele rezultate din ultima etapa au spus totul , si vor veni si mai multe !!! Este dezgustator ceea ce vedem si asta arata inca odata cat de penibil este fotbalul romanesc , si nu se va schimba niciodata !!! Jos cu FRF si cu toti mafiotii din fotbalul romanesc !!!:rosu: