PDA

View Full Version : CM rugby 2007 sferturi: Africa de Sud - Fidji



delaparis
29th September 2007, 19:56
Marseille , duminica 7 octombrie ora 15.00
discutii despre meci aici.

georg40
29th September 2007, 20:08
As dori Fidji, dar realist fiind zic clar: Africa de Sud.

delaparis
29th September 2007, 20:18
Si mie imi plac Fidji ... azi au facut (inca) un meci mare iar cu echipe de genul lor , adica Tonga Samoa, Fidji spectacolul este maxim pe teren.

Ma bucur ca s-au calificat in sferturi si imi pare rau de Samoa ... favoritii mei ...

Dar acum in fata AFS nu prea cred ca au multe sanse desi meciul o sa fie oarecum echilibrat.
AFS sunt favoritii nr 1 ai competitiei peste NZ si Australia ... parerea mea.

georg40
29th September 2007, 21:30
Si mie imi plac Fidji ... azi au facut (inca) un meci mare iar cu echipe de genul lor , adica Tonga Samoa, Fidji spectacolul este maxim pe teren.

Ma bucur ca s-au calificat in sferturi si imi pare rau de Samoa ... favoritii mei ...

Dar acum in fata AFS nu prea cred ca au multe sanse desi meciul o sa fie oarecum echilibrat.
AFS sunt favoritii nr 1 ai competitiei peste NZ si Australia ... parerea mea.

N-as zice. Africa de Sud joaca bine, dar prea pragmatic (de parca ar fi antrenati de un ...neamt), Noua Zeelanda are in joc fantezie, alternative, si o daruire ca nici o alta echipa.

Gontel
29th September 2007, 22:49
Trece RSA de Fiji, cu toate ca si mie imi plac aceste echipe din Pacific care joaca frumos si spectaculos. Si fijienii au realizat o mare surpriza eliminandu-i pe galezi dar se vor opri in sferturi.

delaparis
29th September 2007, 22:57
N-as zice. Africa de Sud joaca bine, dar prea pragmatic (de parca ar fi antrenati de un ...neamt), Noua Zeelanda are in joc fantezie, alternative, si o daruire ca nici o alta echipa.

exact asta vroiam sa zic mai devreme dar n-am indraznit :D ... asa din prudenta forumistica ;)

Aici avem ocazia sa vedem un duel de extreme. Africa de Sud , una dintre echipele cele mai puternice, fizic vorbind, contra Fidji una dintre cele mai plapande, la figurat :D

Sansele insularilor stau in jocul derutant la pase iar africanii se pot baza pe forta si exactitudinea jucatorilor sai explozivi si rapizi in acelasi timp.
Una peste alta cred ca va fi un meci frumos de buna calitate ...

Abia astept sa mai ascult imnul Fidji inca o data , imn pe care il consider cel mai frumos din punct de vedere strict muzical.

georg40
1st October 2007, 19:17
Fidji a realizat deja surpriza, mai departe nu mai merge...

Geografu
1st October 2007, 23:09
Meci fara istoric in mod normal africanii vor merge mai departe ! ;)

delaparis
1st October 2007, 23:24
Meciul asta trebuie vazut ... va dau un sfat :ok:

Cele doua meciuri cele mai frumoase pana acum in CM au fost AFS - Samoa si AFS - Tonga ...

Fidji care joaca la fel ca "vecinii " insulari vor da o replica de top gigantilor din Sud :cool:

Spectacol spectacol si iar spectacol :ok: ... abia astept :yeah:

Gontel
2nd October 2007, 13:10
Pare cel mai dezechlibrat meci, dar Fiji le va pune probleme "antilopelor", care vor avea ceva de muncit pt a merge mai departe.

yakshaver
3rd October 2007, 22:19
Inima zice Fiji, cei doi neuroni jumate spun SA. Sa vedem... Sper ca arbitrajul sa vie mai de doamne-ajuta decat Samoa-SA...

delaparis
3rd October 2007, 22:25
Din cate am inteles Fidji au pierdut cel mai bun jucator al lor ... Little ... pacat.
Oricum nu au gramada, nu au forta in linia 2 etc ... o sa fie greu pentru ei dar sper sa joace ce stiu mai bine , adica pase la mana si alergat pe treisferturi :ok: cu africanii explozivi si rapizi meciul se anunta formidabil

yakshaver
4th October 2007, 22:51
Nicky Little este intr-adevar o pierdere ptr Fiji, si ca jucator si ca lider. Dar poate cine stie... Africa de Sud se impiedica, cum era s-o faca contra Tonga, si ptr 65 de minute contra unor Samoani ciuruiti de arbitraj.
Dar astea sunt doar sperante...

delaparis
4th October 2007, 23:19
Africa se Sud joaca un stil care nu-mi place dar care il apreciez pe de alta parte ... exploziv , in forta , cu o schema de joc bine pusa la punct. Lansare departe , recuperare la mijloc si pasa la treisferturi rapid ... in caz ca au probleme baga buldozerul in linia 1 si 2 deci opresc orice intentie de contra-atac ...
Fidji pot face fata in interval deoarece sunt rapizi si imprevizibili in linia 3 si treisferturi ...

georg40
4th October 2007, 23:47
Africa de Sud practica un joc rugbi pragmatic, dupa toate regulile jocului (exportat de englezi), dar cu un plus de forta si varietate in actiunile inaintarii.

Ce bine ar fi daca "stejarii" ar adapta acest fel de a juca...

delaparis
5th October 2007, 22:43
echipele probabile:

Africa de Sud:
1 Os du Randt
2 John Smit (c)
3 CJ van der Linde
4 Bakkies Botha
5 Victor Matfield
6 Schalk Burger
7 Juan Smith
8 Danie Rossouw
9 Fourie du Preez
10 Butch James
11 Bryan Habana
12 Francois Steyn
13 Jaque Fourie
14 JP Pietersen
15 Percy Montgomery


rezerve
16 Gary Botha
17 Gurthro Steenkamp
18 Jannie du Plessis
19 Johannes Muller
20 Wickus van Heerden
21 Ruan Pienaar
22 Wynand Olivier / Andre Pretorius


FIJI:
1 Graham Dewes
2 Sunia Koto
3 Henry Qiodravu
4 Kele Leawere
5 Ifereimi Rawaqa
6 Semisi Naevo
7 Akapusi Qera
8 Sisa Koyamaibole
9 Mosese Rauluni (c)
10 Seremaia Bai
11 Sireli Bobo
12 Seru Rabeni
13 Kameli Ratuvou
14 Vilimoni Delasau
15 Norman Ligairi


rezerve:
16 Bill Gadolo
17 Jone Railomo
18 Aca Ratuva
19 Wame Lewaravu
20 Jone Daunivucu
21 Waisea Luveniyali
22 Gabiriele Lovobalavu

delaparis
7th October 2007, 16:21
min 15 si 8-0 pentru RSA cu un eseu si o transformare.

Mongomery a ratat doua deja ..; curios ce se intampla la Marseille de rateaza toti lovituri multe.
Wilkinson ieri a ratat patru din pozitii in care de obicei le transforma usor ...

georg40
7th October 2007, 16:50
O prima repriza relativ echilibrata asa cum arata si scorul (13-3).
Sudafricanii joaca excelent gramada deschisa, uneori aplica si surubul, iar omul cu balonul este foarte bine sustinut. De aici s-au nascut situatiile periculoase.
Fiji s-a imbunatatit jocul la tusa, cauta sa actioneze curajos pe trei sferturi, in general rugbiul insular este vioi si proaspat. Un meci placut.

delaparis
7th October 2007, 16:54
Se zice ca niciun meci nu seamana cu altul dar aici scorul la pauza si jocul in general din prima repriza seamana foc cu cel de aseara ...

Surprinzator ca Fiji tot provoaca linia 1 ai RSA stiind ca acestia sunt probabili cei mai puternici din competitie.

georg40
7th October 2007, 17:20
O nebunie sferturile astea. Acum Africa de Sud in dificultate in fa ta lui Fiji. Cine ar fi crezut ? Min.60 egalitate: 20 -20 !!

rob_din
7th October 2007, 17:25
Nu inteleg ce se intampla cu echipele din emisfera sudica (RSA, NZL, AUS). Nu joaca nici macar la 50% din capacitate.

Dragos G.
7th October 2007, 17:35
Superb meciul, imi pare rau ca Fiji pierde.

Mai sunt 10 min...

georg40
7th October 2007, 17:45
Superb meciul, imi pare rau ca Fiji pierde.
Mai sunt 10 min...


Africa de Sud joaca un rugbi clar mai bun, variat, cu mult mai multe elemente ale jocului modern, orice alt rezultat decat o victorie a acesteia ar fi o foarte mare surpriza. Ceea ce cred ca nu va (mai) fi cazul.

rob_din
7th October 2007, 17:45
Pacat pt Fiji, e incredibil ca au fost aproape de victorie tinand cont de numarul foarte mare de greseli pe care l-au facut

Din pacate CM a ramas fara cele mai spectaculoase 3 echipe

delaparis
7th October 2007, 17:51
Gata 37-20 in final pentru RSA calificata meritat.

Regret si eu ca Fiji nu au reusit sa intoarca scorul dar le lipsesc multe din joc fata de africani. Au facut si multe greseli in situatii importante la catva centimetri de eseu ...

Patriots
7th October 2007, 17:53
Ce meci au facut cei din Fidji.Mai ales atunci cu 2 eseuri consecutive in timp 3-4 min.Pana acum a fost de departe cel mai spectaculos meci din sferturi.

Dragos G.
7th October 2007, 17:56
Victoria RSA e justa, pacat de incidentele din sfarsitul meciului care nu fac cinste acestui sport.