PDA

View Full Version : Pronosticuri Cupa Romaniei 2007-2008



Mike^
29th September 2007, 17:47
Meciurile din Cupa:

CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea
BC Mures vs Rapid Bucuresti
CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste
CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti
CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca
CS Otopeni vs BC Arges Pitesti

Meciurile se vor disputa Marti, 02.10.2007. Ultimele 3 meciuri reprezinta "derby-urile", culminand cu CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj, fiind cunoscuta "rivalitatea" dintre aceste doua echipe. Amandoua echipele s-au intarit considerabil si sunt sigur ca va fi un meci spectaculos...Pe de alta parte se intalnesc CSM Leonardo Oradea cu Dinamo...Oradea s-a intarit in pauza competitionala, pe cand Dinamo a cam pastrat aceasi formula, transferand doar 4 jucatori noi...Per total Dinamo a pierdut mult prin transferuri...Oradea in schimb va fi o forta in acest campionat...CS Otopeni vs BC Arges poate fi numit derby datorita locurilor de la sfarsitul campionatului trecut...Dar cei de la Otopeni au transferat doar 3 jucatori, pierzand oameni importanti precum Eric Fiegi (cel mai bun pivot in sezonul trecut), Devon Hill si Cristian Murgoci...Argesul, la fel, a pierdut foarte multi jucatori de sezonul trecut insa au facut niste transferuri la fel de bune. Probabil transferul anului in opinia mea, l-au adus din Franta pe Bogdan Popescu, unul dintre oamenii de baza ai nationalei....

Restul meciurilor sunt mai "previzibile", dar se pot intampla si surprize...Dupa amicalul de ieri, dintre BC Mures si Brasov, la primul meci este o singura castigatoare in opinia mea, Brasovul, care au transferat 4 americani...Din acesti 4 americani, unul a jucat INCREDIBIL ieri, marcand in jur de 40 de puncte, extrem de multe de la 3 puncte, plus vreo 3 cosuri de la +8 m distanta si anume Theo Jones...Va fi probabil unul dintre cei mai buni jucatori sezonul acesta. In al doilea meci, nu POT vedea alta castigatoare decat BC Mures :D Ma impiedica...aerul asta din Mures :D Iar in al treilea meci, Mediasul nu va avea nici o treaba cu nou-promovata BC Targoviste...Deci pronosticurile mele:

Meciul 1: 1
Meciul 2: 1
Meciul 3: 1
Meciul 4: 1
Meciul 5: 1 X 2 :)
Meciul 6: 2

dolby
29th September 2007, 18:14
hai sa ma risc si eu, su toate ca e cam aiurea la momentul asta:
Meciul 1: 1
Meciul 2: 1
Meciul 3: 2
Meciul 4: 1
Meciul 5: 1
Meciul 6: 2

M_ovidiu
30th September 2007, 12:43
CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea 2
BC Mures vs Rapid Bucuresti 1
CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste 1
CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti 2
CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca 1
CS Otopeni vs BC Arges Pitesti 2

UrsMeier
30th September 2007, 15:34
CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea 1
BC Mures vs Rapid Bucuresti 1
CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste 1
CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti 2
CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca 2
CS Otopeni vs BC Arges Pitesti 2

MT
1st October 2007, 15:46
Pe scurt, 111222.
Pe lung :D:

CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea
Brasovul, pentru ca pare mult mai puternica decat anul trecut.

BC Mures vs Rapid Bucuresti
Mures, avantajul omogenitatii unui lot bun pastrat peste vara

CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste
Gazul e ca vinul :D de la an la an mai bun...

CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti
Ca aproape in fiecare an, mai intai vin zvonurile ca sectia de baschet a clubului Dinamo se desfiinteaza din lipsa de bani apoi apare o echipa de locurile 1-4.

CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca
Suntem mai puternici, dar se pare ca si sibienii. Oricum va fi o radiografie extrem de interesanta asupra potentialului real al celor doua echipe.

CS Otopeni vs BC Arges Pitesti
Argesul doreste o noua finala de campionat anul acesta...si poate chiar mai mult...oricum un trofeu...nu are cum sa se impiedice mai ales ca la Cupa se poate ajunge din mult mai putini pasi..

Cosmin Salajan
1st October 2007, 16:33
CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea 2
BC Mures vs Rapid Bucuresti 1
CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste 1
CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti 1
CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca 2
CS Otopeni vs BC Arges Pitesti 2

fodo
1st October 2007, 17:06
Daca a reaparut moda pronosticurilor atunci:

CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea 1
BC Mures vs Rapid Bucuresti 1
CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste 1
CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti 1
CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca 2
CS Otopeni vs BC Arges Pitesti 2

vasi
2nd October 2007, 13:31
OK
daca trebe, trebe

CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea
1 fara discutie. Brasovul va fi surpriza placuta a acestui sezon

BC Mures vs Rapid Bucuresti
2. Rapid e cu totul alta formatie decat cea de anul trecut, cae nu reusea sa bata decat Aradul. Va face zile fripte multora

CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste
1. Nu incape indoiala. Gaz Metan e printre favoritele mele la TITLU. Nu radeti.

CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti
Desi tin cu Oradea, nu am ce face: 2. Dinamo e prea tare.

CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca
Din pacate pentru sibieni, 2. U-Mobitelco e, dupa mine, principala avorita la titlu. Chiar in fata ploiestenilor.

CS Otopeni vs BC Arges Pitesti
2 clar.

Razvan P
2nd October 2007, 16:03
CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea 1
BC Mures vs Rapid Bucuresti 1
CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste 1
CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti 2
CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca 1 (poate chiar 1 punct diferenta) , dar la fel de bine poate sa fie si un 2 sec
CS Otopeni vs BC Arges Pitesti 2

@vasi , U a transferat si ceva de la federatie ? altfel e greu sa fi favorit in fata ploiestenilor

MT
2nd October 2007, 16:22
:rolleyes:
Foarte urat. Nici nu a inceput campionatul si deja acuze nefondate, suspiciuni neintemeiate si banuieli nejustificate (sunt tare la sinonime, este?! :D) planeaza asupra teamului galactic. Sunt convins insa ca realitatea ne va demonstra, etapa de etapa, ca toti s-au inselat, iar cei 8 ploiesteni din teren vor invinge fara drept de apel orice alt asazis pretendent la titlu, inchizand gura carcotasilor.

UrsMeier
2nd October 2007, 20:11
felicitari sibienilor pt victorie

M_ovidiu
2nd October 2007, 20:21
CSU Sibiu-U Cluj 99-79.

Mie greu sa cred ca asta este diferenta dintre cele 2 echipe.de la cluj s-au remarcat doar seals si vukas.si lapuste pe final.Silvasan nu a jucat nici un minut, mai este accidentat?din pacate clujenii au cazut fizic si psihic in sfertul 4.la sibiu s-a remarcat jocul COLECTIV al echipei lucrul cel mai important care a lipsit anul trecut.

paul*
2nd October 2007, 20:59
cuic si lapuste de la cluj sunt varza. despre lapuste se poate spune chiar ca e penibil.
ps. gasca de la cluj nu trebuie sa se atace in haita. pur si simplu asta a fost realitatea.

MT
2nd October 2007, 21:30
Bravo Sibiu! :)

@M_ovidiu: Silva a inceput doar de cateva zile antrenamentele normale, mai este pana va fi apt sa joace intr-un meci cu miza.

@fanu'rugbistu': nu se ataca nimeni amice, evident in afara de tine.

Eu zic ca la urma urmei e un rezultat bun pentru noi :D, arata echipei ca mai e mult de munca pana departe si e bine ca dusul rece a venit chiar la inceput.

Alte rezultate interesante, Otopeni bate Argesul iar Valcea la Brasov.

MikePort
2nd October 2007, 22:11
Frumos meci al Sibiului, cel mai frumos care l-am vazut in ultimii ani, mai ales ca am jucat contra Clujului :D. De data asta n-am mai avut parte de un final tensionat intre cele 2 echipe, meciul fiiind castigat clar de 'sibieni'(sau black team , pentru ca am avut 5 negri pe teren mult timp). Despre Cluj:
- Cuic preconizez ca o sa devina cel mai antipatic jucator din Divizia A (stil de joc, aspect, comportament) . La mine e deja in capul listei.
- Krstanovic de nerecunoscut , a ratat de vreo 2 ori de sub panou , inexplicabil.
- Seals a dat la un moment dat vreo 4 consecutive de 3p care au tinut echipa in joc. A gresit in aparare de mai multe ori.
- Lapuste meci foarte slab.
- singurul jucator care m-a surpins placut de la voi e Vukas (A reusit in 2 faze consecutive sa fure mingea lui Clavon care juca 1 si sa finalizeze => foarte agil)

Despre CSU Sibiu numai de bine.
Diferenta de 20p rezulta de la o aparare ca la carte a sibienilor.

Black Mamba
2nd October 2007, 23:24
Si dintr-o gramada de turnover-uri neprovocate ale clujenilor.

Parca in unele momente jucau pentru prima data impreuna. :)

Razvan P
3rd October 2007, 09:27
Supriza placuta chiar pentru sibienii din tribuna.
Lipsa acuta de interes fata de cupa Romaniei a lui U (avand in vedere ca ar fi fost implicati pe 3 planuri: campionat, cupa , cupe europene), sau neputinta ?

Vom vedea mai departe. Antrenorul neamt a avut raspuns la orice a incercat antrenorul sarb. Sa vedem cum se va descurca in conditii mai vitrege (cand arbitrajul iti este potrivnic). Tot referitor la arbitraj, a fost un 2% pentru gazde, dar diferenta a fost facuta de jucatorii lui CSU si U (pe cei de la Cluj cateodata nu ii recunosteam, erau asa visatori ?! - lipseste mult T. Dumitrescu din angrenaj).

MT
3rd October 2007, 10:02
Asta cu lipsa noastra de interes pentru cupa e asa...cum sa spun eu frumos...o abureala. :) Normal ca orice trofeu este important pentru o echipa, si chiar daca titlul national ramane detasat cel mai important reper pentru istoria unui club, nici cupa asta mai amarata nu e de lepadat la o adica.
Oricum am asa o senzatie ca in momentul cand se va face bilantul sezonului 2007-2008 s-ar putea sa ne intoarcem la mesajele de azi si sa spunem un sincer "multumesc!" sibienilor care ne-au trezit exact la timp inaintea inceperii meciurilor care conteaza, cu acest dus rece.

Pana atunci doar traditionalul "Haide U! / Si de mere' si de nu" :D

vasi
3rd October 2007, 10:23
vasi , U a transferat si ceva de la federatie ? altfel e greu sa fi favorit in fata ploiestenilor

nu a transferat nimic, ca semnasera deja toti cu alta echipa
cand am zis ca sunt favoriti, ma bazam pe altceva
pe faptul ca CSU Ploiesti va avea o toamna infernala, cu meciuri din 3 in 3 zile. Si cred ca vor pierde putin contactul cu Divizia A. Un lucru pe care o echipa desteapta (sper sa fie U-Mobitelco) il poate specula
Oricum, dupa meciul de ieri, am mari dubii
Si incep sa imi amintesc ce le ziceam acum doua sapatamani unor prieteni... da' mai bine tac, ca nu e deloc de bine

vasi
3rd October 2007, 10:27
Hai sa rad putin e ce prostii am scris ieri



CSU CUADRIPOL Brasov vs BC Ramnicu Valcea
1 fara discutie. Brasovul va fi surpriza placuta a acestui sezon

BC Mures vs Rapid Bucuresti
2. Rapid e cu totul alta formatie decat cea de anul trecut, cae nu reusea sa bata decat Aradul. Va face zile fripte multora

CS Gaz Metan Medias vs BC Targoviste
1. Nu incape indoiala. Gaz Metan e printre favoritele mele la TITLU. Nu radeti.

CSM Leonardo Oradea vs CS Dinamo-Gealan Bucuresti
Desi tin cu Oradea, nu am ce face: 2. Dinamo e prea tare.

CSU Atlassib Sibiu vs U-Mobitelco Cluj-Napoca
Din pacate pentru sibieni, 2. U-Mobitelco e, dupa mine, principala avorita la titlu. Chiar in fata ploiestenilor.

CS Otopeni vs BC Arges Pitesti
2 clar.
Va dati seama ca am nimerit numai 1. Si aia singura pe care mi-as dorit sa o gresesc... prietenii stiu de ce
Ori mi-am iesit din mana (daca e asa, promit sa ma revansez in etapele de campionat) ori chiar s-au echilibrat asa de tare (sau dezechilibrat complet intr-un caz) valorile. Hmmm.. time will tell
fie varianta a doua!

Razvan P
3rd October 2007, 11:26
Oricum am asa o senzatie ca in momentul cand se va face bilantul sezonului 2007-2008 s-ar putea sa ne intoarcem la mesajele de azi si sa spunem un sincer "multumesc!" sibienilor care ne-au trezit exact la timp inaintea inceperii meciurilor care conteaza, cu acest dus rece.

tot ce se poate

@vasi - nimerit 2 rezultate

vasi
3rd October 2007, 16:59
da, 2

MT
15th October 2007, 19:12
Returul Cupei, maine... :cool:
Pronosticuri?
Eu nu ma pronunt, sper totusi ca impreuna cu o punga de popcorn si un pahar de Cola sa vizionez incepand cu orele 19.00 la cinematograful "Horia Demian" partea a 4-a a celebrei serii "Mission: Impossible" ;)
Daca nu iese pasienta, asta e, sper sa fie macar un spectacol agreabil pe teren si decent in tribune.

dolby
15th October 2007, 19:14
ma risc eu la un pronostic, doar pentru meciul de la cluj.

din cate i-am vazut jucand pe baietii nostri, nu pot sa zic decat ca o sa fie un clar 1x2. :D

BAK
15th October 2007, 20:34
castigam la 21 de puncte.....

fodo
15th October 2007, 23:01
daca ne gandim la ultimile rezultate ale clujului si ale sibiului pot spune (victorii cu tm si tg m si infrangere cu ploiesti pt cluj; adica numai victorii acasa si doua victorii acasa si o infarngere la nou promovata targoviste pt sibiu) ca totul este posibil la cluj....
Sper la o calificare mai departe , dar daca se va intampla sa nu mergem mai departe poate ca va fi mai bine si ne vom putea concentra mai tare pe campionat si pe cupele europene caci acestea conteaza mai mult
Pronostic invingem la 18 pct diferenta..

Vreau sa "salut" revenirea lui Stelian Banica si sper fie sa arbitreze corect de acuma inainte fie vorba parintelui "vesnica sa-i fie suspendarea"

paul*
16th October 2007, 08:21
invinge clujul la 19 pct diferenta. in ultima secunda arunca silvasan de la peste 8 metri mingea se invarte pe inel si iese afara.
ps. "ulciorul nu merge de multe ori la apa"

paul*
16th October 2007, 08:34
... conduce clujul cu 22 de pucte ,arunca bata de 3 puncte de la peste 8 metri migea loveste panoul si intra in cos. la conferinta de presa silvasan declara ca sibienii au avut noroc.

vasi
16th October 2007, 11:26
gata... iau o puaza pana sambata
nu mai dau niciun pronostic, ca nu imi iese nimic
sa fie meci fain!

MT
16th October 2007, 11:26
stelicabanica se intoarce triumfator dupa o lunga suspendare interna, dar dupa o fulminanta cariera internationala la Europenele de anul acesta, unde - coincidenta :D - a arbitrat de 3 ori Grecia in decursul turneului, una dintre partide (vs. Serbia ) fiind incheiata cu deja celebra tirada (http://www.youtube.com/watch?v=ci3j363HWQM)a lui Darko Milicic despre arbitraj. :D.

M_ovidiu
16th October 2007, 17:51
UN ADEVARAT DERBY CU TRADITIE! :D
cred ca fratii clujeni o sa bata azi, dar nu o sa se califice.
am vazut pe site-ul lui U un site pe care poate fii vazut meciul.(merge site-ul ala)
daca si clujenii bat tot la 20 de puncte cum se va face departajarea dupa nr de puncte marcate sau primite?

MT
16th October 2007, 22:25
Felicitari Sibiul! ;)
Un meci care a avut doar cateva zeci de secunde de suspans (cand U a condus cu 16 puncte), in rest incredibil de multe ratari, balbaieli, comentarii (soldate cu o ploaie de tehnice). Per total joc slab al ambelor echipe, victoria lui U chiar daca elocventa nu a adus pana la urma si calificarea astfel incat nu valoreaza mare lucru.

O galerie vizitatoare mult mai mica decat de obicei :D si destul de ciudata (jumate cu tricouri negre + ceva banner care incepea cu "Ultra nu stiu cum") si destul de departe de ce faceau "ceilalti galbeni" cand veneau la Cluj...respectiv au avut momente de pauza in incurajari exact cand Sibiul suferea pe teren...ma rog, nu comentez mai mult sa nu starnesc cine stie ce orgolii "ultrasiste" .

Inca odata, bravo Sibiul, iar U are deja un obiectiv bifat de pe lista :D speram ca timpul liber de pregatire suplimentar care tocmai a fost castigat azi :D sa fie cu folos si sa aduca rezultate in EuroCup.

fodo
17th October 2007, 00:38
Azi la cluj un meci slab cu multe ratari, cred ca sibiul a venit cu ideea sa piarda sub 20 de pct si nicidecum sa castige.
Arbitraj foarte prost... prin decizile lor cred ca in loc sa ne avantejeze cred ca au stricat tot spectacolul si au dezechilibrat meciul.. Clujul nu vrea arbitraje care sa ii avantajeze ci unele CORECTE!!!!! care sa nu strice atmosfera..

Din duelul galeriilor cred ca pe primul loc a fost sala (mai tare ca cele doua galerii la un loc) si pe locul doi galeria de la cluj care a dat tonul salii. Spre final galeria de la sibiu i-a incitat in pic pe cei de la cj si cred ca de data asta, dat fiind faptul ca meciul s-a desfasurat intr-o atmosfera "de pace", au exagerat si nu au fost fair play nici cu echipele nici cu spectatorii.....

Sincer ma bucur ca am terminat cu cupa pt ca locul doi nu conteaza si locul unu cred ca stim cu totii unde va ajunge...

Razvan P
17th October 2007, 09:49
Inca odata, bravo Sibiul, iar U are deja un obiectiv bifat de pe lista :D speram ca timpul liber de pregatire suplimentar care tocmai a fost castigat azi :D sa fie cu folos si sa aduca rezultate in EuroCup.

BAFTA la meciurile din EuroCup, sper(sincer, fara ironie) sa nu fie numai 2, cat despre CSU se pare ca o sa fie multe meciuri in campionat echilibrate (inclusiv cu echipe mai putin valoroase). La ora asta CSU e in stare sa bata pe oricine, mai putin "galacticii" din componenta lor facand parte si marii jucatori banica, stelica & co (oare astia cand se retrag ca au ajutat baschetul romanesc destul), dar sa si piarda cu oricine (a se vedea Targoviste).

SilverZeus
18th October 2007, 00:59
BAFTA SIBIU in continuare !!!!.....echipa si-a atins obiectivul si asta conteaza cel mai mult....Noi , am ratat unul dintre obiective.....sa vedem daca putem mai mult de locul 3 in campionat :D

....arbitraj penibil !!!!!!!!!!......se impiedica Krstanovic de piciorul lui Barbary (datorita dinamicii jocului, deci nici vorba de intentie de fault, dar nici de simulare) si se da fault la american......deci nah....gunoaiele cu fluierice in gura vor neaparat sa arate ca ei stiu mult mai mult baschet decat o sala intreaga de prosti ......ce sa zic decat: meci de traditie si orgolii, cu un arbitraj de Divizia D.....penibil :rosu::rosu::rosu::rosu::rosu:

PS: ...un mare minus ptr "mana" de voci venita din Sibiu....intr-adevar, parca inainte erau mai "cool"....in fine, s-au calificat ei si nah, trebuia sa se arate
....un mare plus (:D) pentru "galeria" (incerc sa-i spun galeria) clujeana.....nu au mai existat injuraturi la adresa CFR-ului si nici la adresa adversarului ....si am observat o foarte frumoasa atitudine si in meciul contra Muresului, cand cele 2 galerii chiar au fraternizat

fodo
18th October 2007, 01:50
PS: ...un mare minus ptr "mana" de voci venita din Sibiu....intr-adevar, parca inainte erau mai "cool"....in fine, s-au calificat ei si nah, trebuia sa se arate
....un mare plus (:D) pentru "galeria" (incerc sa-i spun galeria) clujeana.....nu au mai existat injuraturi la adresa CFR-ului si nici la adresa adversarului ....si am observat o foarte frumoasa atitudine si in meciul contra Muresului, cand cele 2 galerii chiar au fraternizat

Oare asta ce insemna: un pas inainte pt cluj sau un pas inapoi pt sibiu:rosu::rosu: oricum cred ca aceasta rivalitate trebuie sa ramana pe teren iar in afara sa fie o alianta impotriva dusmanului comun...... banica, ciulin, grigoras, udrica sau mai pe scurt spus GHITA et al.
Numai bafta sibiului in continuare si sper sa nu patiti ce am patit noi anul trecut...... si nu ma refer neaparat le final four-ul de la ploiesti cat la divizarea echipei in doua tabere... americani vs romani....:drak: