PDA

View Full Version : CM rugby 2007 sferturi: Anglia - Australia



delaparis
28th September 2007, 23:56
Marseille 6 octombrie ora 15.00 (TF1, TV5 Monde)

discutii aici

Gontel
29th September 2007, 13:53
Reeditarea finalei de acum 4 ani.
Va fi un meci echilibrat, dar Australia pare favorita. Inca un prilej pt rugby-ul european de a demonstra ca se poate bate de la egal la egal cu cel din emisfera sudica.

georg40
29th September 2007, 20:08
Nu am niciun dubiu: Australia !

Geografu
1st October 2007, 23:35
E reeditarea finalei din 2003 o sa fie super meci.Va bate cred Australia dar tin cu Anglia ! :ok:

yakshaver
3rd October 2007, 22:22
Traind in Sydeny am o usoara loialitate fata de Australia, desi nu ma deranjeaza cine castiga meciul asta...

Singura dorinta a mea, este ca sa se macelareasca bine unii pe altii, asa ca invingatorul sa fie o prada mai usoara ptr All Blacks saptamana viitoare in semifinala.

delaparis
3rd October 2007, 22:46
Anglia :ok:

Deoarece doar pe ei ii pot invinge francezii :rolleyes::drak: dupa ce trec de All Blacks

georg40
4th October 2007, 00:19
Abia astept sa fie sambata ! Cele patru sferturi ofera adevarate spectacole. Mi-am si pregatit DVD sa inregistrez toate meciurile de aici inainte...

yakshaver
5th October 2007, 20:56
Stephen Larkham, accidentat, va fi inlocuit de Berrick Barnes, 21 de ani. Sa veded cum se va comporta fata'n fata cu Wilkinson...

Cred ca Australia are sanse mai mari, dar din nou, jocul poate avea aproape orice rezultat, afar de o victorie categorica a Angliei. Asta nu este posibil.

delaparis
5th October 2007, 21:04
Totul depinde de cate puncte va incasa Anglia. In mod normal Wilkinson asigura de unul singur 20-25 puncte iar echipa poate marca si ea inca 10 cel putin. Deci cu un scor probabil de 35 de puncte pentru Anglia ramane de vazut cat vor marca australienii ...

delaparis
5th October 2007, 22:37
apropos am uitat echipele

AUSTRALIA:
1 Matt Dunning
2 Stephen Moore
3 Guy Shepherdson
4 Nathan Sharpe
5 Daniel Vickerman
6 Rocky Elsom
7 George Smith
8 Wycliff Palu
9 George Gregan
10 Berrick Barnes
11 Lote Tuqiri
12 Matt Giteau
13 Stirling Mortlock (c)
14 Adam Ashley-Cooper
15 Chris Latham


rezerve
16 Adam Freier
17 Al Baxter
18 Hugh McMeniman
19 Stephen Hoiles
20 Phil Waugh
21 Julian Huxley
22 Drew Mitchell

ANGLIA:
1 Andrew Sheridan
2 Mark Regan
3 Phil Vickery (c)
4 Simon Shaw
5 Ben Kay
6 Martin Corry
7 Lewis Moody
8 Nick Easter
9 Andy Gomarsall
10 Jonny Wilkinson
11 Josh Lewsey
12 Andy Farrell
13 Mathew Tait
14 Paul Sackey
15 Jason Robinson

rezerve:
16 George Chuter
17 Matt Stevens
18 Lawrence Dallaglio
19 Joe Worsley
20 Peter Richards
21 Olly Barkley
22 Dan Hipkiss

Patriots
6th October 2007, 14:41
De abia astept sa vad meciul.Inca 1 ora si jumatate pana la inceperea sa.Cred ca vom avea parte de un spectacol pe cinste.

Sorin Blaj
6th October 2007, 14:59
Australia.

yakshaver
6th October 2007, 16:29
Australia.

Si eu zic Australia, dar va trebui ca linia intaia australiana sa faca fata cat de cat lui Sheridan, Vickery si Regan. Orcum gramada australiana e mult mai buna decat cea care-a fost distrusa de Anglia acum 2 ani.
In rest, Australia este peste Anglia si in linia a 3-a si pe trei sferturi.

Wilkinson poate intoarce in meci daca e-n zi buna, dar nu prea are cu cine juca la ora asta...

yakshaver
6th October 2007, 16:30
Iata ca Australia joaca precum Anglia in primul sfert al partidei. Iar Anglia profita prin penaltiurlie executate perfect de Johnny....

Australia trebuie sa inceapa sa joace, altfel vom asista la o surpriza. Linia intaia engleza e superioare celei australiene. Australia trebuie sa domine break-down-urlie altfel pierd. Este devreme inca... multe se pot petrece.

Eu prevad si o bataie strasnica in repriza a 2-a...

delaparis
6th October 2007, 16:39
Eseu pentru Australia dupa o faza de atac spectaculoasa....

Anglia pare ca se tine bine totusi mai ales linia 1 care se impune in forta. Din pacate pentru britanici nu prea au viteza la jocul de pase si nu reusesc sa patrunda cand sunt aproape de terenul tinta ...

yakshaver
6th October 2007, 16:39
Mda, Latham, Mortlock. Barnes si Tuquiri au lucrat bine. Eseu Australia.

yakshaver
6th October 2007, 16:44
Anglia este enervanta... Suteaza balonul, pierzand posesia. S-a vazut si acum la sfarsitul primei reprize. In loc sa mentina posesia balonului, au sutat de doua ori in ultimele 30 de secunde.

delaparis
6th October 2007, 16:53
Oricum iluzia nu va dura mult parerea mea. Deoacamdata Australia nu a intrat in ritm probabil si din cauza englezilor care fac tot ce pot sa franga jocul. In repriza a doua prevad o cascada de eseuri pentru australieni.

Dar atentie la Sharpe am vazut arbitrul ca la avertizat verbal de mai multe ori. Sa nu riste o eliminare chiar temporara ... ar insemna practic eliminarea echipei sale

yakshaver
6th October 2007, 17:18
Anglia n-are cujraj sa joace penaltiurile pe gramada. Ar fi putut marca doua incercari, cred eu, cu superioritatea marcanta pe gramada.

Nu este destul. Australia-i poate orcand lovi pe linia a 3-a si pe trei sferturi.

delaparis
6th October 2007, 17:33
Wilkinson are un randament de 50 % doar. a ratat doua lovituri si doua drop deci in total 12 puncte lipsesc din scorul englezilor.

Repriza a doua nu se desfasoara cum credeam. Anglia continua sa preseze in gramezi spontane iar Australia continua sa joace inconstant. Totul se poate intampla in acest meci ... scor strans si indecis

rob_din
6th October 2007, 17:43
Meci extrem de slab, australienii parca au luat somnifere. De ce au incercat sa transforme lovitura de pedeapsa din min 78 in loc sa trimita in margine nu inteleg
Anglia joaca la fel de slab ca la precedentul CM asa ca nu m-ar mira sa castige

yakshaver
6th October 2007, 17:43
Anglia a jucat prost, dar s-a calificat in semifinala. Australia a jucat si mai prost si nu merita sa castige.

Anglia va fi omorata de Noua Zeelanda in semifinala... Nu are nici o sansa, decat daca printr-un miracol se califica Franta.

miril
6th October 2007, 17:45
O foarte buna repriza a doua facuta de englezi le aduce victoria cu 12-10.

rob_din
6th October 2007, 17:46
O superba repriza a doua facuta de englezi le aduce victoria cu 12-10.

Daca ce a jucat Anglia a fost superb, ce joaca NZL cum e?

miril
6th October 2007, 17:49
Nu stiu cum va juca Noua Zeelanda. Am rectificat un pic, au jucat foarte bine, prin comparatie, caci nu ma asteptam sa-i domine pe australieni.

dumy84
6th October 2007, 17:54
A fost un meci super tacticizat si plictisitor, oricat de mare fan al rugbyului sunt eu. Era si normal sa se intample asa, tinand cont de miza jocului si de orgoliile celor doua echipe. In pofida celor 12 puncte reusite, ma surprind ratarile relativ usoare ale lui Wilkinson..se vede treaba ca cei 4 ani scursi de la precedenta CM si-au pus si asupra lui amprenta.

A.k.a
6th October 2007, 17:59
Bravo Anglia

Patriots
6th October 2007, 18:06
Daca australienii nu pierdeau asa multe mingi in "22"-ul englez , probabil altul ar fi fost rezultatul.Anglia dupa cum a jucat azi nu are nicio sansa in fata All Blacks.Poate sa se califice in finala , dupa cum zicea si yakshaver , sa reuseasca Franta o surpriza si sa bata pe Noua-Zeelanda.

rob_din
6th October 2007, 18:11
Daca australienii nu pierdeau asa multe mingi in "22"-ul englez , probabil altul ar fi fost rezultatul.Anglia dupa cum a jucat azi nu are nicio sansa in fata All Blacks.Poate sa se califice in finala , dupa cum zicea si yakshaver , sa reuseasca Franta o surpriza si sa bata pe Noua-Zeelanda.

Asa ziceam si acum 4 ani de Anglia si a castigat CM. Nu m-ar mai mira nimic. Daca si all blacks vor dormi pe teren cum au facuta azi australienii?
Mai mereu NZL prinde cate un meci foart slab, poate va fi in semifinala

yakshaver
6th October 2007, 18:20
Asa ziceam si acum 4 ani de Anglia si a castigat CM. Nu m-ar mai mira nimic. Daca si all blacks vor dormi pe teren cum au facuta azi australienii?
Mai mereu NZL prinde cate un meci foart slab, poate va fi in semifinala

Balonul e... oval, si se poate intampla orice. Australia insa a pierdut meciul pe inaintare, unde nu i-a iesit nimic. Meciurile echipelor "grele" nu se pot castiga daca n-ai pachet competitiv.

Ori Noua Zeelanda (admitand ca mai pasesc gresit si ei) au un pachet foarte bun, si o linia intai care este excelenta.
Nu cred ca vor face greseli de genul celor facute de Wallabies.

Patriots
6th October 2007, 18:21
Asa ziceam si acum 4 ani de Anglia si a castigat CM. Nu m-ar mai mira nimic. Daca si all blacks vor dormi pe teren cum au facuta azi australienii?
Mai mereu NZL prinde cate un meci foart slab, poate va fi in semifinala

Sa vedem in seara asta cum joaca si neo-zeelandezi si am putea sa ne facem o parere despre felul in care va fi meciul cu Anglia.Asta daca se califica NZL in semifinale.Oricum eu zic ca daca trec de Franta , nu se vor impiedica de englezi care au un joc mai slab decat cel al francezilor.

Sorin Blaj
6th October 2007, 18:53
Wilkinson m-a contrazis. Mai mult, daca nu rata atat de mult scorul era si mai concludent.

Australienii au condus jocul, dar scorul de pe tabela de marcaj de la final, arata invingatorul.

georg40
6th October 2007, 19:04
N-a fost ceea ce se cheama un regal al rugbiului, mai repede a fost o antipropaganda, asa cum spunea si un coleg aici, englezii au jucat slab iar australienii foarte slab.
Daca era dupa mine nu ar fi meritat niciuna sa se califice in semifinala.
Oricum dupa calculele hartiei inregistram prima surpriza a acestor sferturi, tricolorii francezi si-ar dori asta-seara o a doua. In care unul nu cred...

Gontel
6th October 2007, 19:43
Rezultat surpriza pt multi si care salveaza onoarea continentului nostru. A fost un meci destul de plictistor, foarte tacticizat, ambele echipe s-au preocupat mai mult sa nu primeasca eseu. Au fost ratari multe si de partea lui Wilkinson, si de partea lui Mortlock. Poate de la englezi ma asteptam la un meci mai slab (iata ca s-au calificat fara sa marcheze eseu), dar Wallabies au surprins neplacut.

georg40
6th October 2007, 20:00
S-a si marcat putin, nici nu stiu daca a mai fost o partida in care sa se fi inscris in total doar 22 de puncte. Acesta este rezultatul jocului inchis practicat de ambele echipe, ca si a manierei de arbitraj dupa parerea mea destul de cusurgie, in sensul ca jocul nu a fost lasat liber destul.(Poate e o apreciere subiectiva...).

Te intereseaza fotbalul ? Aici...
http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/international/germania/24922/schalke-invinsa-acasa-de-karlsruhe.htm

krapulax
6th October 2007, 23:47
Daca ce a jucat Anglia a fost superb, ce joaca NZL cum e?
chiar, cum e?

miril
7th October 2007, 00:00
Chiar asa. Zii, ca vad ca le zici bine!

nicu const
8th October 2007, 14:08
Daca ce a jucat Anglia a fost superb, ce joaca NZL cum e?

Mai putin superb de vreme ce se intoarce acasa prematur!:)