PDA

View Full Version : Divizia A / Sezonul 2007-2008



Pages : [1] 2 3 4 5

Dumars
28th September 2007, 22:13
Peste o saptamana incepe un nou sezon in Divizia A. Pana atunci e drept ca vor fi si meciurile din cupa, dar iata partidele din prima etapa de campionat:

Sambata 6 octombrie

U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara
CS Otopeni - CSU Ploiesti
CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures
DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias
CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea
RAPID Bucuresti - BC Targoviste

Cred ca primele 5 partide vor fi interesante si nu pot fi excluse ceva surprize. Vâlcea cu noul lot (si buget considerabil mai mare) are toate sansele sa bata la Brasov. Si de asemenea as merge pe victoria celor de la Târgoviște la Rapid.
Având in vedere ca sunt mai multe echipe fata de anul trecut care au reusit aducerea de noi sponsori, avem toate sperantele ca va fi un campionat mai echilibrat.

MT
29th September 2007, 00:01
Eu ma lansez in pronosticuri doar dupa primul meci din cupa. Si dupa ce se anunta arbitrii etapei. :D

BAK
2nd October 2007, 03:31
anul asta o sa fie destul de disputat...din pacate, nu cred ca putem prinde finala, ploiestiul si pitestiul au jucatori prea buni.....insa daca in sezonul regulat ne vedem de treaba si nu mai pierdem jocuri aiurea, putem termina pe 2 ceea ce ne-ar putea asigura un loc in finala pentru ca ploiestiul si pitestiul probabil ca vor juca una din semifinale....nu prea sunt la curent cu transferurile de vara asta a adversarilor, insa nu prea cred ca droaiele de americani adusi pentru maxim un an vor face o diferentza asa de mare

axel
2nd October 2007, 14:10
De la ce ora se joaca Cluj - Elba ?

MT
2nd October 2007, 22:47
Normal ar fi de la 17.00.

In alta ordine de idei Telesport incepe in forta transmisiile din Divizia A, cu cate 2!!! meciuri in etapele 1 si 3 si un meci in etapa a 2-a.
In sfarsit cineva care se apleaca si spre campionatul intern. Impreuna cu televiziunile locale care oricum transmiteau unele meciuri, rezulta ca baschetul incepe sa aiba o acoperire media serioasa.
Sper numai sa si tina :)

BAK
3rd October 2007, 02:26
sper ca nu ne asteapta un sezon ca si cel de anul trecut...infrangerea cu sibiul a fost o rusine, mai ales ca s-a pierdut la 20 de puncte diferentza....noroc ca a fost un meci de cupa, altfel........

Razvan P
3rd October 2007, 09:35
... insa nu prea cred ca droaiele de americani adusi pentru maxim un an vor face o diferentza asa de mare

se pare ca a fost transferat si un neamt, e antrenor parca, cica sunt sanse el sa faca anumite diferente ;)


sper ca nu ne asteapta un sezon ca si cel de anul trecut...infrangerea cu sibiul a fost o rusine, mai ales ca s-a pierdut la 20 de puncte diferentza....noroc ca a fost un meci de cupa, altfel........

nu cred ca e cazul sa se dramatizeze, se poate sa nu existe interes la U pentru cupa Romaniei (avand in vedere ca U joaca si in cupe europene si in campionat), desi nu cred ca intr-un derby de traditie vii sa pierzi la 20 pct. ,eventual daca nu te intereseaza, anunti dinainte ca sa stie lumea, si joci cu jucatorii de banca.

MT
3rd October 2007, 13:46
Bun, dupa primele meciuri oficiale din cupa imi dau si eu cu parerea despre prima etapa.

U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara
Dusul rece de la Sibiu ar trebui sa ne trezeasca. Timisoara - fara meci oficial inca - ar putea sa cada in aceeasi capcana ca si noi, pana se trezesc ca acum e pe bune sa fi pierdut deja meciul. Dar mingea e rotunda...asa ca 2.*

CS Otopeni - CSU Ploiesti
Otopeni si-a depasit conditia in meciul cu Argesul (parerea mea) asa ca ramane 2.

CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures
Foarte greu de spus, merg totusi pe un 2 mizand ca revine Cooley pe teren iar atunci run&gun-ul uzual va merge snur.

DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
Dupa cum s-a jucat in cupa ar trebui sa fie 1. Dar si baietii lui nea Georgel au orgoliul ranit acum asa ca...ramane 1 dar foarte greu.

CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias
Sibiul e pe cai mari, only sky is the limit, etc. ;) Vine totusi extrem de pragmaticul Medias. Totusi greu de crezut sa nu se termine 1.

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea
Iarasi? Nu cred ca mai cade Calancea in capcana a doua oara. Strans, 1.

RAPID Bucuresti - BC Targoviste
Targovistei ii va trebui o vreme sa se lamureasca cum stau treburile prin A asa ca 1.

* sper sa ratez pronosticul asta. :D

marlon
3rd October 2007, 14:31
Au sfidat legi, au depasit limite

Pana Slam Nation si Kadour Ziani nu se vor intoarce in Romania, toti cei care au fost in acest week-end la “Masterul” Sport Arena Streetball powered by Puma Fragrances vor ramane in stare de soc. O demonstratie ca a dunkerilor francezi nu vezi de multe ori in viata, iar atunci cand ai acest noroc trebuie sa pretuiesti fiecare secunda.

Campioni la turneul campionilor

Meciul vedetelor a fost de asemenea la inaltime. Campionii de la CSU Asesoft Ploiesti, echipa care va reprezenta Romania in ULEB Cup, au venit in Politehnica pentru a face spectacol. In teren au intrat: Reggie Elliott, Levente Szijarto, De’Angelo Alexander, Darius Hargrove si Adrian Blidaru, in timp ce pe banca au luat loc antrenorul Mladen Jojic, secundul Vladimir Arnautovic, presedintele Alexandru Iacobescu si pivotul Rashard Griffith.
Alb-albastrilor a incercat sa le faca fata o echipa formata din jucatori de Divizia A alaturi de baschetbalista Cristina Ciocan. Invitati speciali: presedinta Federatiei Romane de Baschet, doamna Carmen Tocala, si deputatul Victor Ponta.
Meciul a fost unul deosebit de spectaculos, alley-oop-urile, dunkurile, cosurile de la mare distanta, patrunderile si asisturile de exceptie fiind aplaudate indelung de public.

marlon
3rd October 2007, 14:33
U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 1

CS Otopeni - CSU Ploiesti 2

CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 2

DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 1

CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 1

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea

RAPID Bucuresti - BC Targoviste 2

dolby
3rd October 2007, 15:32
U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 1

.......eu zic ca meciul de la Sibiu a fost o intamplare, nu i-am vazut niciodata pe medvedj si Krstanovici jucand asa slab.

CS Otopeni - CSU Ploiesti 2

clar, sunt cu o clasa peste galacticii

CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 2

muresenii au echipa mai echilibrata si mai sudata

DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 2

hmm. asta da, e meci de 1x2..... nu stiu de ce,totusi, as merge pe mana pitestenilor.

CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 1

meci greu, echilibrat. ''Batranii'' Bubanja, Dumitrescu si Marianovici mai tot timpul ne-au facut zile fripte la Sibiu. Totusi, impins si de euforia meciului cu clujul, merg pe mana noastra :D

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea 1

strans, dar cred ca nu o sa repete povestea din cupa. au si o revansa de luat brasovenii, si asta o sa-i motiveze

RAPID Bucuresti - BC Targoviste 1

1 clar, deocamdata sunt prea mititei oaspetii. si rapidul inca mai are lotul complet :P

Profetu
3rd October 2007, 15:57
Stie cineva in ce sala joaca Dinamo sambata cu Pitestiul ?

vasi
3rd October 2007, 17:07
asadar...

U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara
Nu se poate sa pierdem 2 meciuri la rand. Sau poate ca da? 1

CS Otopeni - CSU Ploiesti
As vrea 1, dar ar insemna sa nu recunosc ca CSU Ploiesti are o super-echipa anul asta. 2

CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures
Evident, vreau 1. Si MVP... stiti voi cine. Dar asta e aproape imposibil. 1, insa, merge. Asa ca ramane 1

DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
Argesul mai are pana se sudeaza. Asa face nea Georgel cu ei... ii tine la incalzirea mai mult. Dinamo e super-tare. 1

CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias
Fara discutie, meciul "tare" al etapei. Sibiu ar putea sa si-o cam ia in cap dupa meciul din Cupa. Mediasul e o echipa fara prea mari vedete, dar cu un joc deseori inconstant. Prietenii mei din Sibiu stiu cat le apreciez echipa. Asa ca... 1

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea
Brasovul isi revine si va fi, cum am mai zis, surpriza sezonului. 1

RAPID Bucuresti - BC Targoviste
Pana se trezesc targovistenii s-ar putea sa fie putin cam tarziu. 1

UrsMeier
3rd October 2007, 19:47
Stie cineva in ce sala joaca Dinamo sambata cu Pitestiul ?

din cate stiu eu in sala floreasca

Dumars
4th October 2007, 00:28
In alta ordine de idei Telesport incepe in forta transmisiile din Divizia A, cu cate 2!!! meciuri in etapele 1 si 3 si un meci in etapa a 2-a.
In sfarsit cineva care se apleaca si spre campionatul intern. Impreuna cu televiziunile locale care oricum transmiteau unele meciuri, rezulta ca baschetul incepe sa aiba o acoperire media serioasa.
Sper numai sa si tina :)

Era si timpul sa fie mai mult interes pentru baschet. Acum nu mai sunt doar 3-4 orase unde se investesc bani in baschet si vine lumea la sala.


Vineri pe telesport
18:30 Sport Report Special CN Baschet
19:00 CN Baschet Rapid București - BC Târgoviște în direct

Sambata
19:00 CN Baschet Dinamo - BCMUS Pitești


Stie cineva in ce sala joaca Dinamo sambata cu Pitestiul ?

Anul trecut Dinamo juca in Sala Lucian Grigorescu (Floreasca). Nu am citit nimic sa isi fi schimbat sala de joc.

Cosmin Salajan
4th October 2007, 11:01
U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 1x2
CS Otopeni - CSU Ploiesti 2
CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 2
DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 1
CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 2
CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea 2
RAPID Bucuresti - BC Targoviste 1

Profetu
4th October 2007, 12:21
Nu stiu exact daca sala Dinamo poate sa gazduiasca meciuri de baschet si mi-e sa nu ma duc degeaba la Floreasca.

Acum 2 sezoane au jucat la Soced ...

Poate se anunta pana sambata !!!

fodo
5th October 2007, 10:23
Nu stiu exact daca sala Dinamo poate sa gazduiasca meciuri de baschet si mi-e sa nu ma duc degeaba la Floreasca.

Acum 2 sezoane au jucat la Soced ...

Poate se anunta pana sambata !!!

pe siteul frbaschet scrie ca e sala lucian grigorescu.... poti verifica pe likul de mai jos
http://www.frbaschet.ro/index.php?page=meci&id_meci=3614

Profetu
5th October 2007, 13:01
Pe site-ul federatiei meciul e trecut la ora 19,00 ... in programul Telesport si pe numaibaschet.ro meciul trebuie sa inceapa la 17:15 ....

E ceva incredibil !!!

Gabri3l
6th October 2007, 01:03
Aeronava “Asesoft” decoleaza de la Otopeni

Reincepe goana dupa trofee! La zece ani de la infiintarea companiei Asesoft, echipa de baschet nu concepe sa nu reuseasca, la finalul acestui sezon, “cincinalul”. Carutasu & Co. debuteaza astazi, in deplasare, in fata echipei CS Otopeni, iar alb-albastrii nu au alta varianta decat victoria. Totusi, pe campionii Romaniei nu-i asteapta un meci usor, formatia pregatita de Costel Cernat avand un moral excelent dupa victoria-surpriza din Cupa Romaniei cu BCA Pitesti.
Din lotul cu care CSU va aborda partidele din Divizia A nu fac parte Darius Hargrove, Tomas Gaidamavicius si Danilo Cmiljanic. Cel din urma s-a si accidentat la un antrenament, urmand sa fie indisponibil pentru cel putin o saptamana. Astfel, americanul De’Angelo Alexander va fi folosit de Jojic si pe pozitia patru, fiind un jucator atletic si bun la recuperare.
Conducerea clubului ploiestean a hotarat sa le dea credit conducatorilor de joc romani pentru meciurile din campionatul intern. Astfel, Adrian Blidaru, Mihai Paul si Cezar Stanescu se bat pentru postul de titular, primii doi avand, de partea lor, un plus de experienta.
Dupa o sedinta a staff-ului tehnic, s-a luat o decizie definitiva asupra celor cinci jucatori straini care vor fi trecuti pe foaie: Reggie Elliott, Bojan Obradovic, Arvydas Cepulis, De’Angelo Alexander si Rashard Griffith. Pivotul american este refacut aproape 100% dupa accidentare, dar, foarte probabil, Mladen Jojic va incepe duelul cu Otopeni cu cele doua “turnuri gemene”: Obradovic si Carutasu.
De partea cealalta, CS Otopeni a disputat deja primul meci oficial. In turul intai al Cupei Romaniei, Ivan Krasic si colegii sai au trecut de vicecampioana BCA Pitesti cu scorul de 95 la 84. Krasic, fostul jucator al Asesoftului, a “tras” ca-n zilele bune, marcand 25 de puncte. Oricum, returul se anunta foarte interesant, Paul Helcioiu si Bogdan Popescu neconcepand sa fie eliminati din cupa atat de devreme.
Meciul dintre CS Otopeni si CSU Asesoft Ploiesti are loc de la ora 18 si va fi condus de o brigada de arbitri formata din: Ciprian Stoica (Sibiu), Eugen Rosu (Brasov) si Istvan Bertalan (Cluj Napoca).
Declaratii
Levente Szijarto: “Din cate am inteles, CS Otopeni este o echipa foarte serioasa si ordonata ca stil de joc. In mod normal, insa, nu ar trebui sa avem probleme. Ne-am pregatit pentru faza defensiva si sper ca acest lucru sa ne ajute. Palmaresul ne obliga sa castigam tot ce se poate pe plan intern in acest an si, spre binele baschetului romanesc, speram sa trecem de grupele ULEB Cup. Este greu, insa nu imposibil”.
Adrian Blidaru: “La meciul Otopeni-Pitesti din Cupa Romaniei au fost prezenti antrenorii nostri secunzi, Andreea Carutasu si Vladimir Arnautovic. Ne-au spus ca adversarii de azi se apara mai mult “in zona“. Noi ne-am pregatit pentru asta si trag sperante ca nu vom avea probleme. Trebuie sa ne facem singuri meciul usor!
Sunt bucuros ca suntem trei conducatori de joc romani pentru Divizia A. Eu cu Mihai Paul ne-am demonstrat valoarea sezonul trecut si sunt sigur ca si Cezar Stanescu se va adapta repede”.
Cezar Stanescu: “Sunt foarte fericit ca am ajuns la Asesoft! Sper ca totul sa fie bine, fiindca eu deja m-am obisnuit la Ploiesti. Ma simt foarte bine in acest colectiv si nu-mi doresc decat sa mi se dea sansa sa joc. Ne asteapta o confruntare destul de dificila cu CS Otopeni, ca la orice debut, insa, sunt sigur ca vom invinge!”
http://www.ziarulprahova.ro/files/news/15/m_14025.jpg

paul*
6th October 2007, 21:06
mediasul o sa invinga multe echipe de top din campionat. letoul edgars cunde merita urmarit ptr. ca are clasa. comparativ cu echipa din cluj- ptr. ca doar atat am apucat sa vad sezonul acesta - mediasul este cu mult peste.

Gabri3l
6th October 2007, 21:20
CS Otopeni - CSU Asesoft Ploiești 61 - 72

Remarcați: Elliot 17 puncte, DeAngelo 16, Obradovic 14 puncte, 15 recuperări, Krasic 23 puncte.

Dumars
6th October 2007, 22:12
mediasul o sa invinga multe echipe de top din campionat. letoul edgars cunde merita urmarit ptr. ca are clasa. comparativ cu echipa din cluj- ptr. ca doar atat am apucat sa vad sezonul acesta - mediasul este cu mult peste.

paul*, daca tot esti atat de obiectiv in aprecieri, asteptam si un rezultat final de la Sibiu, deoarece cei de la frbaschet la 2 ore dupa incheierea partidei inca nu au reusit sa puna rezultatul pe site.

La Cluj, in ciuda rezultatului strans, 84-82 in favoarea gazdelor, a fost un meci foarte plictisitor.
De la clujeni, LeVar a facut mai multe faze spectaculoase si Zoran Krstanovic a jucat foarte bine la revenirea la Cluj. Uche a incercat sa faca multe, dar nu prea i-a iesit mare lucru. Vukas, cam fara chef, iar Cuic a cam fortat patrunderile, chiar si cand avea coechipieri liberi.

La Timisoreni, Brice a inscris cateva de 3 de la 9m, putem spune "marca inregistrata". De asemenea nr 7, Velickovic si Markovic mi-au placut.

Multi jucatori au fost iritati de excesul de zel al arbitrei Fabiana Martinescu, de multe ori pe buna dreptate.

MT
7th October 2007, 11:10
Rezultatele:
U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 84- 82
CS Otopeni - CSU Ploiesti 61- 72
CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 87- 90
DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 83- 78
CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 83- 80
CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea 57- 66
RAPID NEOSET Bucuresti - BC Targoviste 87- 59

Scoruri extrem de echilibrate in majoritatea partidelor, va fi intr-adevar cel mai interesant campionat de pana acum.

SilverZeus
7th October 2007, 13:14
....Clujul a aratat ca o echipa in formare, rodajul urmand sa aibe loc pe parcurs....echipa e puternica si va fi si mai puternica....mi-au placut: Zoki (acelasi om bataios sub ambele panouri), Meda (constant ca de obicei), Cuic (il vad un lider al echipei.....nu se sfieste sa patrunda, e foarte ambitios....un luptator de care avem nevoie), Levar (putin prea timid....nu i s-au mai dat la fel de multe mingii ca in sezonul trecut.....Cuic pare acum sa fie principalul "om" pe la care trebuie sa treaca mingile....insa e doar inceputul).....Chetreanu (se apara la fel de bine ca pana acum, plus ca a avut un cos destul de important, inscris in ultima secunda de atac), Uche (intr-adevar nu i-a iesit aproape nimic in atac, insa mie mi-a placut foarte mult cum se apara), Lapuste (nici el nu a rupt gura targului, insa a stat in teren foarte mult, avand in vedere problemele cu personalele ale lui Zoki si Vukas)

....m-a dezamagit Vukas, care a jucat nervos si paradoxal, fooooarte apatic, plictisit....nici nu incepuse bine sfertul 22 si era cu 4 personale.....in urma unor faulturi mai mult decat stupide si fara vreun folos ptr echipa sa

....dela Timisoara: nr 7 mi-a placut foarte mult....(.tanar, concentrat pe joc, fara aere de vedeta si mai ales foarte util), Pesic (a ramas la fel de util ca anul trecut)...si mai era nr 12, un pivot care arunca destul de "curat"....plus, o aparare destul de buna a Timisoarei

....in rest, observ ca unele dintre metehnele arbitrilor au ramas aceleasi.....nu s-a influentat deloc rezultatul, insa uneori parca incearca sa spuna salii "-hei si noi suntem aici si vrem sa fim bagati in seama!!!!".....niste decizii bizare, fara rost (asa le vad eu) ....uneori am impresia ca baschetul ar fi si mai frumos fara arbitrii.....e un sport de contact pana la urma si nu vad de ce se fluiera absolut orice contact ...in fine

Cosmin Salajan
7th October 2007, 13:36
cuic este un fel de avljas de la asesoft... ca, caracter nu-mi place

marlon
7th October 2007, 17:21
Hmm, din ce-am observat, dinamo s-a mai intarit putin dar tot cu Pitestiul crede ca ne vom bate la titlu.

HAI ASESOFT!

MT
7th October 2007, 18:29
La cati bani pompeaza Sebi prin birourile federatiei io' zic ca ar fi o chestie de bun-simt sa va lase sa va alegeti si echipa cu care doriti sa jucati finala.

SilverZeus
7th October 2007, 20:50
cuic este un fel de avljas de la asesoft... ca, caracter nu-mi place


,...mie imi place de el, ca aveam nevoie de un jucator ce incearca permanent sa patrunda si sa hartuiasca defensiva adversa

@MT: dude, asta a fost gigantica, super tare....deci, sa ne punem bine cu ploiestenii, ca poate ne aleg pe noi :lol::great:

paul*
7th October 2007, 21:17
letonul edgars cunde de la medias va fi probabil primul strain trecut intai prin romania care va face cariera la o echipa valoroasa in europa. are 23 ani ,196 cm, si este conducator de joc. bucurati-va ca o sa aveti ocazia sa-l vedeti si nu o ratati.
cu riscul de a ma repeta, mediasul va ajunge sus de tot. fapul ca i-am invins a fost conjunctural(noroc +5%). nici dinamo, nici pitestiul pe care i-am vazut la tv, de cluj am mai spus nu-i vor putea invinge.

Dumars
7th October 2007, 22:05
cu riscul de a ma repeta, mediasul va ajunge sus de tot. fapul ca i-am invins a fost conjunctural(noroc +5%). nici dinamo, nici pitestiul pe care i-am vazut la tv, de cluj am mai spus nu-i vor putea invinge.

Putem sa te citam, mai incolo (peste 3 saptamani, mai exact) ?

Campionatul e lung si ca sa ii citez pe ilustrii fotbalisti "nici un meci nu seama cu celalalt".

MT
7th October 2007, 22:28
Un pic mai repede cu pronosticurile pentru intermediara de miercuri...

BCMUS Argeș Pitești - CS Otopeni
Arges favorita in ciuda celor doua infrangeri din debutul campionatului. Pentru a demonstra ca "jamais deux sans trois" e un proverb gresit, pronostic 1

GAZ METAN Medias - CSM Leonardo Oradea
Aici nu prea sunt multe de zis, 1 solist.

BC Râmnicu Vâlcea - DINAMO - GEALAN Bucuresti
Desi Valcea a jucat bine, a facut-o cu Brasovul iar Dinamo e altceva. 2

BC Targoviste - CSU Atlassib Sibiu
2 solist si scorul etapei.

CSU CUADRIPOL Brasov - RAPID NEOSET Bucuresti
Greu de tot pentru Brasov, la Rapid s-au bagat ceva bani... 2

CSU Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca
Grigoras.:D1.:D

BC Targu Mures - ELBA Timisoara
Interesant meci, dar dupa ce am vazut ieri americanii Muresului vor avea viata grea cu baietii lui Petricevic. 2 strans.

dolby
8th October 2007, 00:19
letonul edgars cunde de la medias va fi probabil primul strain trecut intai prin romania care va face cariera la o echipa valoroasa in europa. are 23 ani ,196 cm, si este conducator de joc. bucurati-va ca o sa aveti ocazia sa-l vedeti si nu o ratati.
cu riscul de a ma repeta, mediasul va ajunge sus de tot. fapul ca i-am invins a fost conjunctural(noroc +5%). nici dinamo, nici pitestiul pe care i-am vazut la tv, de cluj am mai spus nu-i vor putea invinge.

in afara de faptul ca-l cheama cunda, sunt perfect de acord cu vechiul meu amic in privinta lui. chiar daca a fost un singur meci, se vede ca are clasa.

referitor la victoria noastra, trebuie tinut cont si de faptul ca mediasul a jucat fara un jucator important, mojica. o sa nasesca pe multi campionatul asta.

Cat despre pronosticuri:

BCMUS Argeș Pitești - CS Otopeni 1
Am mai vazut si anul trecut filmul asta, chiar daca in cupa

GAZ METAN Medias - CSM Leonardo Oradea 1
Cum spuneam mai sus...... oradenii o sa fie primi nasiti de medieseni

BC Râmnicu Vâlcea - DINAMO - GEALAN Bucuresti 2
Dinamo pare echipa mai omogena, si mai valoroasa.

BC Targoviste - CSU Atlassib Sibiu 2
fara probleme. am vazut amandoua echipele la lucru in prima etapa, diferenta mare de valoare

CSU CUADRIPOL Brasov - RAPID NEOSET Bucuresti 1
Eu ma incapatanez sa merg pe mana brasovului, au echipa buna si e timpul sa inceapa sa se arate rezultatele

CSU Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca 1
Vorba meteului : CSU+Grigoras > U

BC Targu Mures - ELBA Timisoara 1
Merg totusi - din nou - pe omogenitatea lotului muresenilor, loturile celor doua echipe parand in rest de valori apropiate.

paul*
8th October 2007, 08:44
la meciul de la sibiu au fost prezenti si 19 copii din caracal fani de baschet si de csu veniti special ptr. acest meci...

vasi
8th October 2007, 11:39
Sa nu raman dator

BCMUS Argeș Pitești - CS Otopeni
1. Cei de la Otopeni vor mai avea nevoie de cateav etape pana sa se puna pe mpicioare.

GAZ METAN Medias - CSM Leonardo Oradea
1. Chiar daca as vrea 2. Nu stiu cat de tare e Mediasul, dar un meci pierdut acasa, in pelungiri, te cam demoralizeaza...

BC Râmnicu Vâlcea - DINAMO - GEALAN Bucuresti
2. Diferenta de peste 20 de puncte

BC Targoviste - CSU Atlassib Sibiu
2. Diferenta de cel putin 30 de puncte.

CSU CUADRIPOL Brasov - RAPID NEOSET Bucuresti
2. Brasovul vrea cu orice pret sa imi dea peste nas, desi eu ii vad ca surpriza a sezonului.

CSU Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca
1x2. Arbitrii nu vor conta in acest meci. Cine va fi mai bun va invinge.

BC Targu Mures - ELBA Timisoara
2. Am vazut Timisoara si mi se pare una dintre echipele "solide" ale campionatului. Muresul are 5 jucatori. Timisoara mai multi. rezervele vor castiga meciul.

Cosmin Salajan
8th October 2007, 15:20
BCMUS Argeș Pitești - CS Otopeni 1


GAZ METAN Medias - CSM Leonardo Oradea 1


BC Râmnicu Vâlcea - DINAMO - GEALAN Bucuresti 1


BC Targoviste - CSU Atlassib Sibiu 2


CSU CUADRIPOL Brasov - RAPID NEOSET Bucuresti 1


CSU Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca 3


BC Targu Mures - ELBA Timisoara 1

BAK
8th October 2007, 17:51
BCMUS Argeș Pitești - CS Otopeni 1
argesul are jucatori prea buni...

GAZ METAN Medias - CSM Leonardo Oradea 1
meci greu, dumitrescu castiga meciul cu un cos de trei in ultima secunda


BC Râmnicu Vâlcea - DINAMO - GEALAN Bucuresti 2
nu credeam ca dinamo va fi buna si sezonul asta....sunt chiar o echipa de top 4


BC Targoviste - CSU Atlassib Sibiu 2
mai are rost.......


CSU CUADRIPOL Brasov - RAPID NEOSET Bucuresti 1
joc foarte echilibrat....anul asta amandoua echipele se vor bate pentru un loc in playoff...avantaj pentru gazde acum

CSU Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca 1
nu putem castiga la ploiesti inca, decat daca prindem un joc foarte bun in atac


BC Targu Mures - ELBA Timisoara 1
imi place de corui si de ceea ce a facut la tg mures....

outsider
9th October 2007, 11:33
BCMUS Argeș Pitești - CS Otopeni 1
GAZ METAN Medias - CSM Leonardo Oradea 1
BC Râmnicu Vâlcea - DINAMO - GEALAN Bucuresti 2
BC Targoviste - CSU Atlassib Sibiu 2
CSU CUADRIPOL Brasov - RAPID NEOSET Bucuresti 2
CSU Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca 1
BC Targu Mures - ELBA Timisoara 2

M_ovidiu
9th October 2007, 18:53
se da cumva maine pe telesport asesoft-u, si de la ce ora?

dolby
9th October 2007, 21:18
da. de la 18.30

Gabri3l
10th October 2007, 01:22
Derby de traditie

Campionii Romaniei in ultimele patru sezoane nici nu concep altceva decat victoria, elevii lui Jojic fiind pregatiti sa treaca primul examen dificil din acest sezon si sa-si surclaseze rivalii de moarte.
Nu poate fi pusa la indoiala suprematia Asesoftului in meciurile cu Clujul de anul trecut. Acum insa, situatia s-a mai schimbat. Ambele echipe sunt in formare si nu se cunosc mai deloc, chiar daca si Mobitelco si Asesoft au efectuat stagiul de pregatire in Serbia cam in aceeasi perioada.
Ardelenii au avut un start de cosmar, meciul pierdut la douazeci de puncte impotriva Sibiului, in Cupa Romaniei, afectandu-le, serios, moralul. Antrenorul Miodrag Perisic nu poate gasi un conducator de joc care sa dea randament, Medjvedi si Popa fiind "maini moarte" in cele doua partide. Impotriva timisorenilor, noile achizitii Uche Iheadindu (de la Dinamo) si Ionut Mocanu (Sibiu) nu au jucat decat foarte putin si niciunul nu a reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor. Nu are cine sa inscrie de afara, Mihai Silvasan fiind, in continuare, indisponibil, astfel ca tot greul a cazut pe umerii trio-ului Krstanovic-Seals-Cuic. De partea cealalta, Asesoft este o echipa mai compacta. Blidaru si Paul s-au descurcat in confruntarea cu Otopeni, Szijarto ii cunoaste foarte bine miscarile americanului Levar Seals, pivotii Obradovic, Griffith si Carutasu pornesc cu prima sansa in lupta sub panouri iar De'Angelo pare pana acum cel mai bun transfer realizat de CSU. Reggie Elliott are deja experienta meciurilor cu Mobitelco, iar Cepulis poate lovi decisiv daca va primi mingea la trei puncte la momentul oportun.

Alb-albastrii isi pun mari sperante in sprijinul publicului ploiestean, care nu ar trebui sa lipseasca la un asemenea meci. Intrarea va fi libera, organizatorii pregatesc cateva surprize, noua trupa de majorete este pregatita sa faca spectacol, iar jucatorii - sa bifeze cel de-al doilea succes in campionat. Derby-ul etapei se joaca la Ploiesti, in aceasta seara, de la ora 18:30!


CSU Asesoft Ploiesti - U Mobitelco Cluj-Napoca

- locatie: Sala Sporturilor Olimpia
- ora: 18:30 (in direct pe Telesport, in reluare pe Prahova TV)
- arbitri: Laurentiu Grigoras, Gabriel Roceanu, Fabiana Martinescu.
- sezonul trecut: 6 victorii CSU, o victorie Clujul
Rezultate sezon 2007
- la Ploiesti: 78-63, sezonul regulat, tur.
- la Cluj-Napoca: 90-62, sezonul regulat, retur.
- la Ploiesti: 87-85, Cupa Romaniei - semifinale.
- la Ploiesti: 105-74, playoff - semifinale, meciul 1.
- la Ploiesti: 99-83, playoff - semifinale, meciul 2.
- la Cluj-Napoca: 71-82, playoff - semifinale, meciul 3.
- la Cluj-Napoca: 87-78, playoff - semifinale, meciul 4.
www.csuasesoft.ro

paul*
10th October 2007, 08:22
tati stai linistit. castigati lejer la peste 20 de pct.

vasi
10th October 2007, 13:07
Paul Steluta, probabil ai dreptate
Dar postul lui Gabi nu face altceva decat sa demonstreze inca o data cat de "lame" pot fi cei din Ploiesti
rivalii de moarte auzi!
Antrenorul Miodrag Perisic nu poate gasi un conducator de joc care sa dea randament, Medjvedi si Popa fiind "maini moarte" in cele doua partide bagi tu mana in foc? ai vazut meciurile? omule, e doar etapa a 2-a... chill

outsider
10th October 2007, 13:13
Vasi, lasa-i in pace! Nu merita efortul! Chiar deloc!

bogdan1
10th October 2007, 17:24
bey frate, cand il vad pe asta din ploiesti cum scrie mi se face rau.limbaj de lemn grupa mare.nici lingaii comunisti nu scriau asa.cred ca i-ar face invidiosi.cum naiba reuseste performanta asta,mai ales ca pe la revolutie nici macar nu stia sa scrie ,daca varsta trecuta aici e corecta.

fodo
10th October 2007, 17:28
nici nu a inceput bine campionatul nici nu au apucat sa bage pe teren rezervele de lux grigo, banica, ciuluin si deja mi-s antipatici astea de la asesoft.....

Dumars
10th October 2007, 18:07
Din pacate si eu sunt mai pesimist de data aceasta si vad posibila o victorie a Asesoftului la 15-20 de puncte.
Articolul citat de Gabri3l, de data aceasta chiar mi se pare ceva mai echilibrat fata de alte dati, renuntand la abordarea "important e sa castige Asesoftul, nu conteaza cum".
Sunt curios doar de calitatea arbitrajului din seara aceasta. Din partea lui Grigoras, nu ma astept la vreo schimbare radicala, dar dra Fabiana as vrea sa vad daca va avea curajul sa mai fluiere faulturile cu atat aplomb precum etapa trecuta. Anul trecut in meciurile de la Ploiesti, aceasta a fost o problema, d-l Banica nu a vazut unele faulturi mai mult decat evidente, de pe final de partida, de ex la patrunderea lui Obradovic (fault ofensiv cu mana stanga si )cos din carlig sau LeVar faultat brutal, dar nimic.

Sper sa fie un meci frumos, indiferent de castigator, si sa ii vedem pe baieti ca lupta.

fodo
10th October 2007, 19:50
asesoft-U 11-24 dupa primul sfert.... cred ca s-au defectat arbitrii

vasi
10th October 2007, 20:14
eu cred ca altceva e defectat... da va zic numai dupa meci

M_ovidiu
10th October 2007, 20:28
derby-ul de traditie este intre CSU Sibiu si U Cluj doua echipe care au izbutit sa opuna cat de cat rezistenta marilor forte din capitala: steaua si dinamo, ploiestiul doar o campiona de conjunctura.

vasi
10th October 2007, 21:14
sa va zic acum ce e defectat: "sistemul" de incredere al clujenilor
meciul a fost OK... ploiestenii clar, per ansamblu, mai buni

ovi sibiu
10th October 2007, 21:42
Infrangere rusinoasa pt CSU Sibiu la Targoviste! Incredibil, 83-81 dupa prelungiri! :no:

drb
10th October 2007, 21:56
idioti

Luis Garcia10
10th October 2007, 22:12
Ce meci au facut baietii nostrii! :yeah: :yeah: :ok: Bravo BC Targoviste! :D ;)

Luis Garcia10
10th October 2007, 22:24
Sa va dau si cateva detalii despre joc... Pot spune ca a fost un meci foarte echilibrat, diferenta cea mai mare de puncte fie intr-o parte, fie in alta a fost de 8 puncte! Cred ca ne-am fi impus mai usor daca beneficiam de jucatori mai experimentati si daca nu ratam atat de mult! Per total e o victorie absolut meritata! Si pentru asta merita felicitari domnul Tanase si jucatorii sai! :ok:

marlon
10th October 2007, 22:42
derby-ul de traditie este intre CSU Sibiu si U Cluj doua echipe care au izbutit sa opuna cat de cat rezistenta marilor forte din capitala: steaua si dinamo, Ploiestiul doar o campiona de conjunctura.

Sa mori tu?LOL Mai bine taceai ca probabil filosof ramaneai. Lasa mai bine pe altii avizati sa vorbEasca. Ploiestiul campioana de conjunctura zici? loooollll...mai pustiulica, ASESOFT a demonstrat de 4 ani ca e cea mai buna echipa de baschet din Romania castigand 4 eventuri(cupa+campionat,ca poate nu stii ce inseamna) consecutive. ASESOFT este singura echipa din ROMANIA care a castigat o cupa europeana in anul 2005.

Zici ca doar Sibiu si Clujul i-au batut pe cei din capitala??? looool... de unde ai mai rasarit si tu mey? Pai dinamo bucuresti este tarfa Asesoftului la orice ora din zi si din noapte, i-am batut de vreo 20 de ori consecutiv pana acum. looool Stiai ca ASESOFT e echipa din provincie cu cele mai multe titluri si cupe la activ din Romania??

Sa revin la meciul de azi:

Asesoft - Mobilteco 75 - 64

De la inceput sa zic, arbitrajul a fost OK ca de fiecare data cand am jucat cu U Cluj.
Ploiestenii au inceput prost partida, Obra si Caruta nefiind deloc in forma. Clujenii s-au desprins pe tabela numai datorita aruncarilor de 3p care au intrat de fiecare data pana la pauza. In repriza a doua, ploiestenii au trecut la apararea stil JOJIC si clujenii nu au mai reusit nimic pana la final .
Asesoft castiga un nou meci impotriva celor de la U Cluj in aplauzele celor 2000 de spectatori prezenti intr-o zi de miercuri in sala.

HAI ASESOFT!

marlon
10th October 2007, 22:45
sa va zic acum ce e defectat: "sistemul" de incredere al clujenilor
meciul a fost OK... ploiestenii clar, per ansamblu, mai buni

Un comentariu echilibrat asupra a ce s-a jucat. Felicitari!

Dumars
10th October 2007, 23:23
Felicitari Asesoftului !

La ce avantaj au avut clujenii, doar ei sunt singurii vinovati de infrangere.

Arbitraj perfect nu va exista niciodata.

Meci bun facut de Szijarto si Elliot, respectiv Carutasu in aparare. Griffith impresioneaza doar prin fizic, tehnica lui nu straluceste.

De la clujeni, Krstanovic a ajutat mult, ca de obicei. LeVar a inceput foarte bine, apoi nu a mai prea fost lasat sa isi faca jocul. Lapuste mai cu initiativa, fata de alte dati, dar si-a pierdut eficienta dupa un timp. Uche in progres fata de prima etapa, dar inca sub potentialul sau.

Surpriza la Targoviste, dar cred ca sezonul acesta vor mai exista mult mai multe.

Gabri3l
10th October 2007, 23:59
Felicitari Asesoftului !

La ce avantaj au avut clujenii, doar ei sunt singurii vinovati de infrangere.

Arbitraj perfect nu va exista niciodata.

Meci bun facut de Szijarto si Elliot, respectiv Carutasu in aparare. Griffith impresioneaza doar prin fizic, tehnica lui nu straluceste.

De la clujeni, Krstanovic a ajutat mult, ca de obicei. LeVar a inceput foarte bine, apoi nu a mai prea fost lasat sa isi faca jocul. Lapuste mai cu initiativa, fata de alte dati, dar si-a pierdut eficienta dupa un timp. Uche in progres fata de prima etapa, dar inca sub potentialul sau.

Surpriza la Targoviste, dar cred ca sezonul acesta vor mai exista mult mai multe.

CSU Asesoft Ploiesti - U Mobitelco Cluj Napoca 75-64 (11-24, 17-19, 27-12, 20-9)

Statistici:

CSU Asesoft Ploiesti
Blidaru: 4 pct, 3 pd
Elliott: 14 pct(1x3), 7 rec, 3 pd, 5 interceptii
Szijarto: 14 pct(2x3), 2 pd
Obradovic: 15 pct, 5 rec
Paul: 2 pct
Griffith: 5 pct, 7 rec
Carutasu: 9, 3 rec, 3 pd
De'Angelo: 11 pct, 5 rec, 2 pd
Echipa: 2 pct-61%, 3 pct-28%, 1pct-71%; 37 rec, 18 mingii pierdute, 8 interceptii.
Antrenor: Mladen Jojic

U Mobitelco Cluj Napoca
Seals: 13 pct(3x3), 7 rec
Medjvedi: 12 pct(2x3), 5 rec
Krstanovic: 22 pct(2x3), 10 rec
Lapuste: 6 pct(1x3), 3 rec
Uche: 7 pct, 2 pd
Cuic: 4 pct, 3 pd
Echipa: 2pct-44%, 3pct-30%, 1pct-91%.
Antrenor: Miodrag Perisic

outsider
11th October 2007, 00:19
Marlon, daca i-ai respecta pe partenerii de "talk-show" te-ar baga cineva in seama, dar cum n-o faci, nu existi! La fel ca favorita ta, care a bagat destui bani pentru a se "lauda" cu cele mai multe titluri ale provinciei! Ce concurs cretin! Derby-urile adevarate, cand favoritii tai nu existau, ca abia in 1998 s-au "inventat", erau intre Steaua, Dinamo - Cluj, Sibiu! Apoi, banii au facut legea! Sunteti cei mai tari, bravo voua, dar nu incepe cu lectii despre traditie ca esti paralel! Istoria se scrie in ani, nu in BANI!
Altfel...valoarea de care vorbea Alex Iacobescu in live-ul dinaintea meciului s-a vazut: Ploiesti a batut pentru ca a intrat Carutasu ACCIDENTAT SI NEREFACUT, impreuna cu Obradovic, Szijarto, Elliot (toti din sezonul trecut) si trecator De Angelo si Cepulis. Asta e frustrant pentru mine ca fan "U": ca Perisic trebuia sa aiba arme impotriva echipei de anul trecut, nu a marilor "transferuri" de anul asta! Felicitari lui Levi si Carutasu! In rest, Marloane frate, ca sa vorbesc pe limba ta, stai jos: 4!
Si sa nu uit: bine ai revenit Silva! A fost cel mai fain moment al meciului!

M_ovidiu
11th October 2007, 10:16
Sa mori tu?LOL Mai bine taceai ca probabil filosof ramaneai. Lasa mai bine pe altii avizati sa vorbEasca. Ploiestiul campioana de conjunctura zici? loooollll...mai pustiulica, ASESOFT a demonstrat de 4 ani ca e cea mai buna echipa de baschet din Romania castigand 4 eventuri(cupa+campionat,ca poate nu stii ce inseamna) consecutive. ASESOFT este singura echipa din ROMANIA care a castigat o cupa europeana in anul 2005.

Zici ca doar Sibiu si Clujul i-au batut pe cei din capitala??? looool... de unde ai mai rasarit si tu mey? Pai dinamo bucuresti este tarfa Asesoftului la orice ora din zi si din noapte, i-am batut de vreo 20 de ori consecutiv pana acum. looool Stiai ca ASESOFT e echipa din provincie cu cele mai multe titluri si cupe la activ din Romania??

Sa revin la meciul de azi:

Asesoft - Mobilteco 75 - 64

De la inceput sa zic, arbitrajul a fost OK ca de fiecare data cand am jucat cu U Cluj.
Ploiestenii au inceput prost partida, Obra si Caruta nefiind deloc in forma. Clujenii s-au desprins pe tabela numai datorita aruncarilor de 3p care au intrat de fiecare data pana la pauza. In repriza a doua, ploiestenii au trecut la apararea stil JOJIC si clujenii nu au mai reusit nimic pana la final .
Asesoft castiga un nou meci impotriva celor de la U Cluj in aplauzele celor 2000 de spectatori prezenti intr-o zi de miercuri in sala.

HAI ASESOFT!

Daca taceai ramaneai dumneata fiozof.SIBIUL si CLUJUL(clujul cred ca de mai multi ani nu stiu exact) sunt de 30 de ani in divizia A(probabil ca nu au reusit sa cucereasca mai multe titluri deorece toata lumea stie ce batalie era intre steaua(21 de titluri)si dinamo(cred ca 22 de titluri)).Daca ai stii ceva baschet ai stii ca CSU SIBIU intre 1990 si 2000 a fost aproape tot timpul in semifinale.intre 94-99 a jucat trei(sau 4) finale in care au cucerit 2 titluri foarte valoroase(in acel timp ploiestiul avea o echipa JALNICA care se numea BRD Ploiesti,oare stii domnule de aceasta echipa).oricum titlurile SIBIULUI si ale CLUJULUI au fost castigate pe valoarea jucatorilor(caci pe atunci echipele astea nu aveau prea multi bani) deoarece toata lumea stia ce forte erau steaua si dinamo pe acea vreme.iti garantez ca daca s-ar gasi cineva sa bage bani la dinamo(orice s-ar spune la dinamo e adevarata forta dar acum sunt in colaps) asesoftul o sa devina si ea o echipa de pluton.Prin derby de traditie te referi la 2 echipe care sunt de ceva ani in divizia A.nu contest faptul ca meciurile asesoft-CSU, U-nu sunt derbyuri dar nu le poti derbyuri de traditie.
Cat despre cupa voastra europeana echipele din cupa aia nu se pot compara cu echipele cu care au jucat SIBIUL sau CLUJUL in cupe acum un deceniu si ceva.exemple ale Sibiului(din pacate nu stiu si exemple ale meciurilor jucate de CLUJ):Barcelona, Maccabi Tel Aviv,Kinder Bologna(i-am batut odata).cand o sa aduca asesoftul asemenea echipe in romania?Mai spunele domnilor iacobescu si ghita sa va mai invete si ceva din istoria baschetului(a stai ca la voi,baschetul de "performanta" a inceput numai acum 4 ani:evil:)

PS:chiar si la fotbal derbyuri de traditie sunt intre echipele:poli timisoara,U Cluj,UTA si oradea ,deoarece aceste echipa sunt foarte vechi,chiar daca din pacate astazi nu mai sunt puteri ale fotbalului

ionut_au
11th October 2007, 10:59
Sa mori tu?LOL Mai bine taceai ca probabil filosof ramaneai. Lasa mai bine pe altii avizati sa vorbEasca. Ploiestiul campioana de conjunctura zici? loooollll...mai pustiulica, ASESOFT a demonstrat de 4 ani ca e cea mai buna echipa de baschet din Romania castigand 4 eventuri(cupa+campionat,ca poate nu stii ce inseamna) consecutive. ASESOFT este singura echipa din ROMANIA care a castigat o cupa europeana in anul 2005.

Zici ca doar Sibiu si Clujul i-au batut pe cei din capitala??? looool... de unde ai mai rasarit si tu mey? Pai dinamo bucuresti este tarfa Asesoftului la orice ora din zi si din noapte, i-am batut de vreo 20 de ori consecutiv pana acum. looool Stiai ca ASESOFT e echipa din provincie cu cele mai multe titluri si cupe la activ din Romania??

Sa revin la meciul de azi:

Asesoft - Mobilteco 75 - 64

De la inceput sa zic, arbitrajul a fost OK ca de fiecare data cand am jucat cu U Cluj.
Ploiestenii au inceput prost partida, Obra si Caruta nefiind deloc in forma. Clujenii s-au desprins pe tabela numai datorita aruncarilor de 3p care au intrat de fiecare data pana la pauza. In repriza a doua, ploiestenii au trecut la apararea stil JOJIC si clujenii nu au mai reusit nimic pana la final .
Asesoft castiga un nou meci impotriva celor de la U Cluj in aplauzele celor 2000 de spectatori prezenti intr-o zi de miercuri in sala.

HAI ASESOFT!

marlane, cum ti-au mai zis si altii mai sus: sunt unele lucruri pe care banii nu le pot cumpara; pentru restul exista ghitacard.

marlon
11th October 2007, 13:28
Cat despre cupa voastra europeana echipele din cupa aia nu se pot compara cu echipele cu care au jucat SIBIUL sau CLUJUL in cupe acum un deceniu si ceva.exemple ale Sibiului(din pacate nu stiu si exemple ale meciurilor jucate de CLUJ):Barcelona, Maccabi Tel Aviv,Kinder Bologna(i-am batut odata).cand o sa aduca asesoftul asemenea echipe in romania?Mai spunele domnilor iacobescu si ghita sa va mai invete si ceva din
Amintirile va chinuiesc, amintirileeee. :)
Si ASESOFT a jucat pana acum cu echipe mari din campionate puternice ale Europei. Sa amintesc doar de Rusia, Spania, Israel sau Franta. Am batut pe LOKOMOTIV din Rusia(tara campioana mondiala) in finala si am luat cupa fiba. Anul trecut ASESOFT a jucat de la egal la egal cu celebra Real Madrid(probabil tu o stii doar de la fotbal :)) atat la Ploiesti cat si in Spania unde ASESOFT a condus-o pana in ultima secunda, dar ne-au egalat apoi si ne-au batut in extra-time.
Ca sa nu mai vorbesc cu ce echipe urmeaza sa ne intalnim sezonul asta in CUPA ULEB, ASESOFT fiind prima echipa din Romania care participa intr-o asemenea competitie puternica unde are sanse reale sa treaca de grupa. Voi cu cine o sa jucati? :)

HAI SALUTARE LA TOATA LUMEA SI POATE NE MAI AUZIM PRIN FAZELE SUPERIOARE ALE CAMPIONATULUI.(DACA O SA AJUNGETI).:) BAFTA LA TOTI!

Black Mamba
11th October 2007, 13:37
Anul trecut ASESOFT a jucat de la egal la egal cu celebra Real Madrid(probabil tu o stii doar de la fotbal :)) atat la Ploiesti cat si in Spania unde ASESOFT a condus-o pana in ultima secunda, dar ne-au egalat apoi si ne-au batut in extra-time.Eu chiar n-am stiut ca aveti si echipa de fotbal!!!111111111

Si mai cred ca ati jucat cu alta echipa de baschet din Spania sezonul trecut.

outsider
11th October 2007, 14:02
Nu ma face sa-ti zic cum ati luat cupa aia, pe tragedia cu Toni ati primit Final Four, iar in finala, jucatorii de la Lokomotiv radeau de ce furt era pe teren. Pacat de memoria lui Toni!

fodo
11th October 2007, 16:15
CA sa lasam Marlonia (pardon marlania) deoparte si sa ne intoarcem la baschet vreau sa zic cuvantul care imi trece prin minte cand ma gandesc la jocul de ieri INDOLENTA.... este inadmisibil sa pierzi un avantaj de 15 pct intr-un sfert....
Referitor la arbitraj crede ca a fost cat se poate de corect cu mici scapari pt hoti la care, sa fim sinceri, ne asteptam in conditile in care conduceam la pauza... mult curaj pt d-na nitu care a fost cea mai corecta :D

LA capitolul jucatori de la U au jucat bine Krstanovic (super serios si profesionist) seals (15 min dupa care nu a mai facut nimic) lapuste (incepe sa prinda curaj) meda (acelasi conducator de joc constant) si cam atat... restul uche (destul de egoist) cuic si mocanu destul de modest...
De la ploiesti nu m-a impresionat nimic inafara de aparearea agresiva uneori la limita regulamentului iar din randul jucatorilor doar carutasu in aparare si levi in rest vad numai nori negrii in uleb pt "galactici"
Si nu pot sa inchei fara sa ma "tiganesc" un pic..@ marlane singurul jucator roman care a evoluat in NBA a fost de la NOI si daca (prin absurd) veti avea si voi unul in viitorul apropiat sau mai putin apropiat al nostru tot va ramane PRIMUL caci chestia asta nu o poate cumpara ghita cu bani...:yeah:

Razvan P
11th October 2007, 17:18
.... Anul trecut ASESOFT a jucat de la egal la egal cu celebra Real Madrid(probabil tu o stii doar de la fotbal :)) ...

of, of
ca sa explic ca la fotbal: Estudiantes Madrid sau cum s-a numit echipa aia e un fel de Sportul Studentesc Bucuresti ... daca are in componenta numelui Bucuresti nu e automat Steaua Bucuresti , se aplica aceeasi faza si la Madrid , asa ca ...
oricum m-ai amuzat cu Realul :D

BAK
11th October 2007, 17:49
hehehe, asta vroiam sa spun si eu....Estudiantes nu e Real....ce vrajeala ieftina.....cand o sa ajunga asesoftul sa joace in euroliga, precum facea U, si sa si castige( victoria impotriva lui pau orthez a fost probabil una dintre cele mai bune echipe din europa la acea vreme), atuncea sa dea marlon lectii de istorie

alexalex
11th October 2007, 18:42
strict despre meci (toate aceste discutii cu cine e mai bun cine joaca derby , cine seaman prea mult cu cele din fotbal si ma plictisesc.unele lucruri fiind foarte clare: clubul din Ploiesti este infiintat in 1998 deci nu are nici pe departe istoria celor din Sibiu si Cluj. in schimb este cea mai buna echipa din ultimii 10 ani si eu cred ca a contribuit foarte mult la cresterea valorica a campionatului si a baschetului romanesc masculin, mai interesant din punctul meu de vedere este ce o sa se intample de acum inainte).
meciul inceput foarte bine de Cluj (au avut niste procentaje excelente la pauza) si foarte prost de Asesoft si in atac si in aparare (putine echipe chiar si in cupele europene ne-au dat 43 de puncte pana la pauza).
dupa pauza Levente Szijarto (MVP zic eu) se apara excelent la Seals - care nu mai marchaza- si reuseste sa termine si cu 15 puncte marcate.
Elliot face ca de obicei un meci bun si lucrurile se schimba.

trecand peste comentariile jenante legate de arbitraj eu zic ca principalul vinovat este Miodrag Perisic cu tot respectul mie mi se pare foarte slab. cred ca daca Cristescu l-ar fi schimbat anul trecut dupa infrangerea de la Rapid ar fi luat cea mai buna alegere.
oricum sa conduci la 23 de puncte in minutul 15 si sa ajungi in minutul 35 sa fi condus la 15 e prea mult. in aproape 20 de minute aproape 40 de puncte...

Dumars
11th October 2007, 18:59
Bravo alexalex,
deci se poate spune lucrurilor pe nume si in mod echilibrat.

Da intr-adevar Perisic a mai facut si unele greseli pe ici pe colo :) . E foarte bun la motivarea jucatorilor, pe langa alte calitati, dar de multe ori uita ca are si niste jucatori pe banca, care intamplator s-ar putea sa prinda si ei o zi buna. Foloseste tot aceeasi jucatori pana isi epuizeaza tot ce pot. Si pe final nu mai prea are cu cine sa joace si ajunge la solutii de compromis.

paul*
11th October 2007, 19:15
si ca sa mai adaug ceva la postul lui M ovidiu va spun ca CSU atunci cand a jucat cu Virtus Kinder Bologna aceasta era detinatoarea cupei campionilor europeni. pe langa echipele enumerate mai sus de M ovidiu au mai fost si "maruntisuri": Dinamo Moscova(de 2 ori), Slovanska Osjiek (Croatia) pe care i-am invins la osjiek.
in fine...

paul*
11th October 2007, 19:23
si sa nu o uitam pe Steaua care a adus la Bucuresti cea mai galonata echipa din baschetul europeana de atunci si pana si acum celebra Jalghiris Kaunas. Sarunas Marciulionis si Arvidas Sabonis au jucat in Floreasca...

vasi
12th October 2007, 14:11
OK... hai sa trecem peste astea. Unii nu le inteleg, iar altii nu sunt interesati, se pare, de istorie
Bate la usa etapa a 3-a
Asadar

U-Mobitelco Cluj - BC Targu Mures
1. Clujenii nu vor mai repeta dezastrul de la Ploiesti, iar muresenilor le va fi greu fara Anderson
CSU Ploiesti - BCMUS Pitesti
1. Pitestiul nu m-a covins inca, iar ploiestiul nu se va mai face de ras inca 20 de minute.
ELBA Timisoara - GAZ METAN Medias
1x2. Dar, totusi, 2. Elba e echipa buna, dar parca se concentreaza mai mult pe arbitri decat pe joc.
CS Otopeni - BC Ramnicu Valcea
1. Desi Valcea e in forma, Otopeniul a avut timp sa se rodeze si isi va da drumul.
CSM Leonardo Oradea -BC Targoviste
1. Oradenii au pierdut deja 2 meciuri stranse si nu mai isi permit. Targoviste se va imbata cu victoria cu Sibiul si sper sa isi revina repede.
DINAMO Bucuresti - RAPID Bucuresti
1. Dinamo e tare de tot.
CSU Atlassib Sibiu -CSU CUADRIPOL Brasov
1. Sibienii nu au cum sa o mai dea o data in bara cu o echipa "de jos".

outsider
12th October 2007, 14:28
U-Mobitelco Cluj - BC Targu Mures 1
CSU Ploiesti - BCMUS Pitesti 1
ELBA Timisoara - GAZ METAN Medias 1
CS Otopeni - BC Ramnicu Valcea 1
CSM Leonardo Oradea -BC Targoviste 2
DINAMO Bucuresti - RAPID Bucuresti 1
CSU Atlassib Sibiu -CSU CUADRIPOL Brasov 1

dolby
12th October 2007, 15:08
U-Mobitelco Cluj - BC Targu Mures 1
Clujenii au demonstrat la Ploiesti ce pot sa joace, cu putina concentrare nu ar trebui sa fie Muresul o problema
CSU Ploiesti - BCMUS Pitesti 1
Din ce am vazut, ploiestenii sunt peste toate echipele din campionat
ELBA Timisoara - GAZ METAN Medias 1
Dorinta de victorie e foarte mare la Timisoara.Nu cred ca Petricevici o sa piarda 3 meciuri la rand.
CS Otopeni - BC Ramnicu Valcea 1
Otopeniul mi se pare la momentul actual o echipa mai inchegata decat Valcea
CSM Leonardo Oradea -BC Targoviste 1
In ciuda victoriei cu noi, raman la impresia ca targovistenii au cel mai subtire lot la momentul actual
DINAMO Bucuresti - RAPID Bucuresti 1
Dinamo a demonstrat in debutul de campionat ca sunt la fel de tari cum ne-au obisnuit in ultima vreme.
CSU Atlassib Sibiu -CSU CUADRIPOL Brasov 1
Cu toate ca poate fi la fel de bine si 2. Fara Smith si Clavon - asa cum se preconizeaza - ne va fi foarte greu.

Gabri3l
12th October 2007, 16:55
Derby / Pititi-le mingea pitestenilor!

Ceea ce s-a intamplat in primul meci al finalei de anul trecut a fost o intamplare. Nu in fiecare zi Helcioiu reuseste peste 30 de puncte si 10 pase decisive, nu are mereu Ziguli prilejul sa faca circ, sa mearga in tribune si sa-si aplaude jucatorii, iar Asesoft nu a jucat niciodata atat de slab in sferturile trei si patru.
Astfel, cu un moral bun si o echipa noua, Virgil Carutasu & Co. ii asteapta pe pitesteni la Ploiesti, unde le este destul de greu sa-si “piteasca” adevarata valoare sub o mantie de acuzatii nefondate la adresa arbitrajului.
Partida va avea loc duminica, de la ora 18, si va fi transmisa in direct de Telesport si in reluare de Prahova TV.

BCA Pitesti a suferit etapa trecuta prima infrangere, pierzand in fata lui Dinamo Bucuresti cu 78 la 83. Nici victoria din primul meci, in fata Otopeniului, nu a fost foarte concludenta, jocul elevilor lui Ziguli neridicandu-se la nivelul asteptat.
Astfel, dupa primele doua partide, din lotul lui BCA se remarca doar Bogdan Popescu (26,5 puncte si 13,5 recuperari), Lawrence David (17 pct, 6 rec), Paul Helcioiu (17 pct, 4 rec, 7,5 pase decisive) si Butler Keith (10 pct, 6 rec). Chiar daca cifrele ne prezenta niste jucatori in mare forma, situatia nu este chiar atat de roza pentru clubul din Trivale. Primul test cu adevarat important il va da duminica, si de-abia apoi pitestenii vor vedea daca declaratia lui Bogdan Popescu, care vorbea prin presa de castigarea campionatului, a fost hazardata sau nu.


CSU Asesoft Ploiești - BC Argeș Pitești
- în direct Telesport
- locație: Sala Olimpia
- ora: 18:00 (duminică - 14.10.2007)
- arbitri: Marius Ciulin, Gabriel Roceanu, Laurențiu Grigoraș
- absențe posibile: Antonio Joe Webb, Mirko Buljubasic (Pitești).
- sezonul trecut: 6-1.

Rezultate
- la Ploiești: 60-53, sezonul regulat - tur.
- la Pitești: 81-72, sezonul regulat - retur.
- la Ploiești: 91-106, finala - Meciul 1.
- la Ploiești: 89-67, finala - Meciul 2.
- la Pitești: 82-74, finala - Meciul 3.
- la Pitești: 88-76, finala - Meciul 4.
- la Ploiești: 83-71, finala - Meciul 5.

MT
12th October 2007, 23:16
Ma intorc si eu dupa o scurta deplasare intr-o tara asa, mai necajita, fara net si alte televiziuni decat alea locale si ce vad:

- o rasturnare de scor a la Cluj; :D bravo baieti, de-aia suporterii lui U ii sunt fideli o viata: pentru ca selectia naturala se face foarte devreme iar cardiacii parasesc echipa (si lumea asta) inca de la inceput.

- o surpriza incredibila (si inexplicabila pentru mine) din partea celor care trebuiau sa faca scorul etapei, la fel de imprevizibilii sibieni

- o intoarcere in comunism, cu un articol-demascare a dusmanului de clasa -pitestean de data asta:D

...sa-si “piteasca” adevarata valoare sub o mantie de acuzatii nefondate la adresa arbitrajului
O dorinta prieteneasca pentru simbriasul lu' Sebi care scrie mormaielile astea, da' nu mai scrie pe forum, da' are altul grija sa-l citeze: Mi-as da salariul pe o luna sa fiu prezent si eu sa-i vad fata in ziua si momentul exact cand o sa-i cada si lui (in sfarsit) fisa. :D Pentru ca sunt convins de nevinovatia sincera si avantul inocent cu care sunt produse articolele astea gen Komsomolskaia Gazeta sub forma de lunga oda inchinata toa'rashului prim-secretar si a bravilor membri de partid din organizatia sa, care au reusit sa depaseasca in numai patru ani recolta cincinala de campionate la hectar.

Si acum etapa cu numarul 3.

U-Mobitelco Cluj - BC Targu Mures
Daca e bal, bal sa fie. 2 :D
CSU Ploiesti - BCMUS Pitesti
"Acuzatii nefondate la adresa arbitrajului" ... si 1 :D
ELBA Timisoara - GAZ METAN Medias
Dragan e bun, Roti e bun, greu de tot. Parca as zice o surpriza micuta...2
CS Otopeni - BC Ramnicu Valcea
Desi deunazi am facut trei ore juma' din Unirii pana in Otopeni de era sa pierd avionul, totusi 1.
CSM Leonardo Oradea -BC Targoviste
Castiga Leonardo :D. 1
DINAMO Bucuresti - RAPID Bucuresti
Ei... aici n-as baga mana in foc pentru Dinamo. Sunt clar peste, dar totusi, 2.
CSU Atlassib Sibiu -CSU CUADRIPOL Brasov
CSU joaca alternativ: o data minunat, apoi incredibil de prost. Pentru ca urmatorul meci este returul Cupei cu noi, sper intr-o victorie superba a sibienilor maine.:P 1

BAK
13th October 2007, 05:24
articol din prosport scris de Topescu


"Istoria baschetului clujean a depasit sase decenii. Actiunile de po****rizare ale sportului cu mingea la cos la Cluj au avut loc în scoli înca din anul 1938. Sectia de baschet a clubului Universitatea Cluj a fost înfiintata în 1947. Acum, baschetul este un sport fanion în orasul de pe Somes. Sala Sporturilor "Horia Demian" este arhiplina la meciurile lui "U" Mobitelco. Baschetul este sportul de echipa care a adus cele mai multe titluri nationale orasului (13 la feminin si 3 la masculin). Au jucat aici Gheorghe Muresan, Marcel Tenter, Bruno Roschnafsky, Mircea Cristescu - actualul presedinte executiv al clubului -, urmasi ai legendarului Horia Demian.

Bugetul echipei în acest sezon va fi de 500.000 de euro pentru campionat, Cupa României si cupele europene. Dar, dincolo de performante, clubul "U" Mobitelco Cluj va supune atentiei un proiect unicat în România, care are drept scopuri, printre altele, crearea primei Academii de Baschet din tara, formarea unei piramide de performanta, începând cu echipa de seniori si pâna la nivelul baby baschet, dar nu în ultimul rând implicarea în comunitate, prin construirea si dezvoltarea unor baze sportive profesioniste, destinate practicarii sportului în aer liber.

Felicitari, "U" Mobitelco! Felicitari, Mircea Cristescu! Duceti baschetul pâna în gradinite, amintiti-va ceea ce a facut prof. Stelian Gheorghiu pentru minibaschet, si Academia clujeana va contribui si la o educatie sanatoasa a copiilor!"

BAK
13th October 2007, 05:27
U-Mobitelco Cluj - BC Targu Mures ....cred ca 1...sau x ...nu......1

CSU Ploiesti - BCMUS Pitesti 1, pentru ca in ploiesti poti sa te pitesti, dar in pitesti nu poti sa te ploiesti.....hehe

ELBA Timisoara - GAZ METAN Medias...timisorenii pierd din nou...

CS Otopeni - BC Ramnicu Valcea 1

CSM Leonardo Oradea -BC Targoviste racovitan da cosul victoriei in ultima secunda, a la Silva
DINAMO Bucuresti - RAPID Bucuresti 1, parca dinamo e buna anul asta

CSU Atlassib Sibiu -CSU CUADRIPOL Brasov 1, pentru toti fratii sibieni

MT
13th October 2007, 20:10
Meci nu foarte interesant la Cluj, dar cu multe puncte marcate, si o gramada de faulturi fluierate complet gratuit fragmentand astfel jocul, doar pentru ca tanti Carmen a fost in tribuna iar balbaitii cu fluierul in gura au facut exces de zel sa iasa bine in fata lu' sefa. Dupa clasicul deja inceput ca din tun s-a ajuns la un avans de peste 25 de puncte dupa care U a lasat-o moale. Final 106-92 dupa un meci agreabil dar atat.

PS Si se pare ca pronosticul meu pro-rapidist s-a adeverit :D, Dinamo being bitched: 75-96.

BAK
13th October 2007, 20:25
de unde se pot afla si celelalte rezultate?

MT
13th October 2007, 20:29
De pe alte siteuri. :P

paul*
13th October 2007, 20:35
csu sibiu - csu brasov 80 - 76. csu a invins greu o echipa care va termina campionatul pe penultimul loc. ultimul va fi al celei care i-a invins pe csu etapa trecuta si anume bc targoviste care probabil va ramane cu o singura victorie.

MT
13th October 2007, 21:20
Gazu' bate la Timisoara dupa prelungiri dramatice... sper ca Dumitrescu sa fi facut din nou un joc bun.

fodo
14th October 2007, 01:54
Gazu' bate la Timisoara dupa prelungiri dramatice... sper ca Dumitrescu sa fi facut din nou un joc bun.
Tudor a facut un lucru care la cluj era imposibil sa-l faca .... a cerut schimbarea ca nu mai putea... oricum a terminat cu 17 puncte 6/6 la 2 pct 2/2 la libere si 1/3 de la 3pct... super procentaj

outsider
14th October 2007, 10:54
Bravo lui. Din cate vad insa in acest meci a marcat mai mult de la 2 puncte, deci mai multa alergatura, asa ca e normal pe undeva sa ceara schimbare!

Gontel
14th October 2007, 14:58
Parca nu se mai termina meciul de la Timisoara, au fost doua reprize de prelungiri. Oricum, bravo Gazului, au crezut in victoire chiar si atunci cand erau condusi de regula cu 13-15 puncte in sfertul 3. Foarte bine au jucat T.Dumitrescu, Mojica si Marjanovic.

dolby
14th October 2007, 20:37
Meci strans la Ploiesti. 93-67 pentru gazde :D

Gabri3l
14th October 2007, 22:12
CSU Asesoft Ploiești - BC Argeș Pitești 93 - 67

Primii 5
Ploiești: Blidaru, Elliot, Cepulis, Obradovic, Griffith
Pitești: Helcioiu, Horton, Lawrence, Popescu, Butler.

Minutul 2: 6-2 pentru gazde. Elliot a marcat primul coș al partidei.
Minutul 3: 12-2 este scorul după mai multe reușite ale americanilor Elliot și Griffith. Ziguli a cerut timp de odihnă.
Minutul 5: 16-5 a marcat același Elliot pe contraatac. Gazdele se apără precis. S-a dictat fault tenic împotriva lui Bogdan Popescu.
Minutul 7: 21-7 după reușitele de la linia de pedeapsă ale aceluiași Popescu.
Minutul 9: 30-10 oaspeții pasează cu neglijență, iar Asesoft își pedepsește oponentul. Un nou timeout solicitat de piteșteni.
Minutul 10: 30-10 la capătul primului sfert.

Minutul 12: 33-13 joc modest.
Minutul 14: 38-15. A marcat Molnar, după ce lituanianul Cepulis a înscris de 3 puncte.
Minutul 17: 43-21 Alexander DeAngelo joacă foarte precis.
Minutul 18: 45-21 a marcat Elliot prin slamdunk pe contraatac. Ziguli mai cere un timeout.
Minutul 20: 54-21. Repriza se încheie cu o reușită de două puncte a lui Reggie Elliot. Asesoft domină autoritar acest meci.

Minutul 22: 62-24 după un coș de trei al lui Cepulis.
Minutul 25: 66-31 după finalizarea cu panoul a lui Căruțașu.
Minutul 27: 69-41 singurul jucător de la Pitești care a dat randament este Bogdan Popescu, autorul majorității punctelor echipei oaspete.
Minutul 30: 74-47 la capătul primelor 3 sferturi.

Minutul 32: 79-49 meciul practic este încheiat, dar Cepulis continuă tirul de la distanță. S-a flueirat greșeală tehnică contra băncii piteștene.
Minutul 35: 84-56 a marcat David Lawrence de la trei puncte.
Minutul 37: 89-61.
Minutul 40: 93-67 rezultat final.

BAK
14th October 2007, 22:35
a facut zigului show?

Gabri3l
14th October 2007, 22:44
a facut zigului show?

nop... Ziguli s-a resemnat inca din prima repriza si pana la final a admirat majoretele Asesoftului. :)

MT
17th October 2007, 13:42
Etapa cu numarul 4 (20 oct)

BCMUS Argeș Pitești - U Mobitelco Cluj Napoca
Meci echilibrat prin prisma rezultatelor de anul trecut, greu de invins nea Georgel la el acasa. 1 (cu retineri)

GAZ METAN Medias - BC Targu Mures
Desi Muresul e imprevizibil merg totusi pe 1.

BC Râmnicu Vâlcea - CSU Ploiesti
Who cares. :D

BC Targoviste - ELBA Timisoara
Cimisoara ar trebui sa sparga gheata. 2

RAPID NEOSET Bucuresti - CS Otopeni
Podul Grant parca e mai mare decat pasarela de la Otopeni? :D. 1

CSU CUADRIPOL Brasov - CSM Leonardo Oradea
Aici e o dilema..usor ar fi Brasovul..mizez totusi pe 2

DINAMO Bucuresti - CSU Atlassib Sibiu
In mod normal ar fi 1. Dar Sibiul se mobilizeaza bine impotriva echipelor mari, iar daca si Rapidul a putut...2

vasi
17th October 2007, 15:44
ma autosuspend etapa asta! de la comentarii!
asadar
1, 1, 2, 2, 2, 2, 1. no gata!

MT
17th October 2007, 16:20
Mda.

Vasi e un tip OK, nu comenteaza.
;)

urlacher9
17th October 2007, 20:15
Dinamo-Atlassib si Rapid-Otopeni vor fi in direct pe TELESPORT vineri si sambata de la ora 17.30

SilverZeus
18th October 2007, 00:54
Etapa cu numarul 4 (20 oct)

BCMUS Argeș Pitești - U Mobitelco Cluj Napoca


......2...... WTF ???

dolby
18th October 2007, 15:25
.........FARA COMENTARII SI EU :
DINAMO Bucuresti-CSU Atlassib Sibiu 1
BCMUS Argeș Pitești-U Mobitelco Cluj Napoca 1
GAZ METAN Medias-BC Targu Mures 1
BC Râmnicu Vâlcea-CSU Ploiesti 2
BC Targoviste-ELBA Timisoara 2
RAPID NEOSET Bucuresti-CS Otopeni 1
CSU CUADRIPOL Brasov-CSM Leonardo Oradea 1

outsider
18th October 2007, 18:43
1,2,1,2,2,1,2

Cosmin Salajan
19th October 2007, 10:35
DINAMO Bucuresti-CSU Atlassib Sibiu 1
BCMUS Argeș Pitești-U Mobitelco Cluj Napoca 2
GAZ METAN Medias-BC Targu Mures 1
BC Râmnicu Vâlcea-CSU Ploiesti 2
BC Targoviste-ELBA Timisoara 2
RAPID NEOSET Bucuresti-CS Otopeni 1
CSU CUADRIPOL Brasov-CSM Leonardo Oradea 2, sa fie bucuros vasi

ionut_au
19th October 2007, 10:54
mai oameni, daca tot puneti pronosticuri, hai sa o facem mai organizat, intr-un alt thread si sa contorizam fiecare cate nimereste. sa facem un concurs. premiile le stabilim pe parcurs :). ce ziceti?

MT
19th October 2007, 11:56
Perfect!
Sa inteleg ca te ocupi tu de deschis threadul, stabilit regulile dupa care se pun pronosticurile, tinut la zi punctajul, etc.? :)

BAK
19th October 2007, 19:31
DINAMO Bucuresti-CSU Atlassib Sibiu 1
BCMUS Argeș Pitești-U Mobitelco Cluj Napoca 2
GAZ METAN Medias-BC Targu Mures 1
BC Râmnicu Vâlcea-CSU Ploiesti 2
BC Targoviste-ELBA Timisoara 2
RAPID NEOSET Bucuresti-CS Otopeni 1
CSU CUADRIPOL Brasov-CSM Leonardo Oradea 2

rhadoo_sb
19th October 2007, 20:44
BCMUS Argeș Pitești-U Mobitelco Cluj Napoca 1
GAZ METAN Medias-BC Targu Mures 1
BC Râmnicu Vâlcea-CSU Ploiesti 2
BC Targoviste-ELBA Timisoara 2
RAPID NEOSET Bucuresti-CS Otopeni 1
CSU CUADRIPOL Brasov-CSM Leonardo Oradea 1
__________________

ultras79
20th October 2007, 00:56
ce a facut sibiul_

Dani3l
20th October 2007, 00:59
82-74 pt dinamo

Ayrton
20th October 2007, 01:17
Greu, dar meritat. Are echipa buna Sibiul!

SilverZeus
21st October 2007, 00:50
Echipa de baschet masculin BCMUS Pitesti, vicecampioana en-titre, a invins, sambata, pe teren propriu, dupa prelungiri, formatia "U" Mobitelco Cluj, cu scorul de 102-96 (45-48), in derbiul etapei a IV-a a Diviziei A.

Inaintea inceperii partidei, conducerea echipei pitestene a refuzat sa achite baremul cuvenit arbitrilor Banica-Ciulin-Dima, sugerand ca o va face la final, in functie de maniera acestora de a conduce jocul. Partida a inceput cu o mica intarziere, dupa ce arbitrii au raspuns ca nu se vor dezechipa, daca nu este respectat regulamentul.

BCMUS Pitesti a dominat jocul doar in primul sfert, 27-22, dupa care au cedat treptat initiativa oaspetilor, care i-au avut in prim-plan pe Seals si Krstanovic. "U" Mobitelco a condus cu 10 puncte (min. 31), dar s-a pierdut chiar pe final, cu doua secunde inaintea minutului 40, la scorul 92-90 pentru oaspeti, fundasul Paul Helcioiu egaland din aruncari libere si ducandu-si echipa in prelungiri, 92-92. Pitestenii au castigat partida profitand de "amorteala" adversarilor, carora nu le venea sa creada ca pot pierde dupa ce au condus cu 10 puncte. Scor final: 102-96. Principalii marcatori au fost Helcioiu 28 puncte, Popescu 20, pentru gazde, respectiv Krstanovic 28 si Medvedj 19, pentru oaspeti.



.....Doamne acum chiar suntem prosti !!!!!!!!!!!!!!!!......s-a mai intamplat la Sibiu (ok, meci slab...."se mai intampla"), apoi s-a intamplat sa conducem detasat la Ploiesti (...am pierdut, nah....ghinion si ne gandeam ca am invatzat din asta ceva)......acum din nou (nu mai e nici ghinion, nici lipsa de tupeu, nici cadere psihica........ E PROSTIE CRASA.....baietzii au jucat foarte bine, da au fost prosti......asa, putem "ataca" Europa cat vrem

MT
21st October 2007, 01:52
Saptamana viitoare vine Mediasul...:cool:

axel
21st October 2007, 02:04
BC Targoviste-ELBA Timisoara 60-72, in sfarsit prima victorie aleee !
Hmm 33-7 dupa primul sfert, dupa care celelalte 3 au fost castigate de Targoviste... asa am patit si cu Medias , inceput extraordinar in primul sfert iar in urmatoarele echipa incepe sa se stinga, sa se plafoneze ...

alexalex
22nd October 2007, 12:25
Cristescu il copiaza pe Uce si foloseste aceeasi scuza penibila"...E un meci pierdut de noi, nu castigat de Pitesti, dar sa nu uitam ca am jucat acasa pe terenul vicecampioanei, care azi a jucat calitativ" .
inca o dovada : Clujul nu are antrenor.

MT
22nd October 2007, 13:11
Clujul n-are multe. :D

fodo
22nd October 2007, 22:02
dar in primul rand nu are antrenor... ca jucatori are mai buni de cat in ultimile sezoane si de banici, ciulini etc. nu are nevoie

SilverZeus
22nd October 2007, 23:58
inca o dovada : Clujul nu are antrenor.


....asa este

Razvan P
23rd October 2007, 11:54
intrebarea saptamanii:
Preferati o echipa fara antrenor si cu jucatori, sau o echipa fara jucatori si cu antrenor ?

:)

alexalex
23rd October 2007, 12:16
eu unul prefer un antrenor foarte bun. nici Jojic de la ploiesti nu mi se pare exceptional. stie foarte bine sa joace aparare dar are mari probleme la partea cu incurajatul jucatorilor, motivare, scheme pentru atac. el tot timpul e nervos tipa, urla si isi cearta jucatorii. aici in campionat merge dar in cupe ai nevoie de un antrenor calm care stie ce sa faca in momentele grele... (si acolo or sa fie destule).

MT
23rd October 2007, 14:06
Etapa V.
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias
Tudor 3 puncte in ultima secunda (peste blocajul facut de Perisic) :D si 2

BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea
Pitestiul e foarte tare frate. 1

BC Targu Mures - BC Targoviste
Bate Muresul. 1

CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti
Derbyul etapei, rapidistii isi vor ascunde neputinta sub mantia acuzatiilor la adresa arbitrajului (copyright justAslave or just2somethin'...can't remember) 1

ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov
Adevarat ca Elba a inviat. 1

CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu
Hmmm. Krasic oare?. Greu, sa zicem totusi 1 si o noua explicatie savanta a emeritului cum ca ce prost ii neamtu' si ce destept a fost el.

CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti
Uite aici as pune de o surpriza si de niste beri de la vasi. 1

outsider
23rd October 2007, 16:37
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 2
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 1

SilverZeus
23rd October 2007, 22:19
U va bate...adica, asa e normal....am vazut Mediasul impotriva Muresului, sambata si nu sunt nici pe departe "de speriat"....numa ca in favoarea lor poa sa fie "constanta" (pe care numa Cristescu o vede) clujenilor....adevarul e ca pana acum cand am pierdut, ne-am cam batut singuri.....si nu adevrsarul


deci U-Mobitelco _Gaz M Medias .....in mod normal, logic si de bun simt : 1



intrebarea saptamanii:
Preferati o echipa fara antrenor si cu jucatori, sau o echipa fara jucatori si cu antrenor ?

:)

...cred ca te referi la CSU Sibiu, nu?....sa stii ca la Cluj am vazut niste lucruri ce nu mi-au placut absolut deloc la echipa voastra.....americanul ala Smith nu prea are un caracter frumos: a veit Calota la el si i-a intins mana (era in timpul meciului) si el a refuzat, reprosandu-i nush-ce faza ....Calota a incercat sa-l domoleasca, explicandu-i ....insa, pur si simplu i-a intors spatele...Calota, foarte mirat si stanjenit, l-a lasat in pace....oricum, e interesant ce "pulberi" (gen ala de sezonul trecut ce lovise un cal, parca) ati adus

Razvan P
24th October 2007, 10:10
;) cu "pulberile" astea deocamdata am trecut de U in cupa Romaniei (pentru mine un amanunt neesential si neimportant, de fapt cred ca e spre binele lui U, vorba lui MT acum au timpul necesar pentru campionat si cupe europene, plus un dus rece de trezire).
Intradevar m-am referit la CSU ca la o echipa cu antrenor (si fara jucatori)asa ca o paralela la posturile anterioare in care unii spuneau ca U nu are antrenor (eu cred ca are unul decent, in top 4 din campionatul Romaniei).
Pana acum atmosfera din echipa(la CSU ma refer) pare ok (adica melajul americano-bastinas), vom vedea mai departe.
Acum raspunsul la intrebarea saptamanii , eu prefer a 2-a varianta de raspuns(adica cea cu antrenor).
PS. Mediasul nu e o echipa de "speriat", dar pare o "echipa" , foarte robusta, foarte artagoasa, cam ce a fost Timisoara sezonul trecut. Teoretic U e peste Medias(ca valoare a jucatorilor), dar in teren (in practica) intra mai multe variabile (forma, arbitrajul, inspiratia, ardoarea, vantul din sala-pt. aruncarile de 3p, etc ,,,). Cred ca va fi un meci frumos.

fodo
24th October 2007, 21:27
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1 la peste 10 pct
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 2 in prelungiri
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 1

BAK
24th October 2007, 21:50
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 1
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 1

Gabri3l
25th October 2007, 02:23
Site-urile de baschet spala rușinea Federației!

Pentru ca, la finele campionatului trecut, atunci când s-a tras linia, sârbul de la CSU Asesoft Ploiești, Bojan Obradovic (foto), a fost jucatorul cu cele mai multe titluri cucerite de MVP - dar n-a fost premiat de catre Federația Româna de Baschet (FRB) nici pâna în ziua de astazi -, doua site-uri de profil (www.csuasesosft. ro și www.numaibaschet.ro) și Compania "Arena Sport" au luat decizia de a... spala rușinea instituției de pe "Vasile Conta"!
Sâmbata seara, la Sala "Olimpia", cu puțin timp înaintea debutului derby-ului dintre CSU Asesoft și Rapid Neoset București, reprezentanții site-urilor și ai companiei, mai sus-menționate, îi vor oferi lui Obradovic câteva cadouri simbolice, care sa marcheze performanța sa. Notabila, fara discuție, aceasta inițiativa, dar care nu poate face iertata absolut deloc indiferența diriguitorilor Federației Române de Baschet. For care, observând - probabil - ca titlul de MVP al meciurilor din campionatul trecut revenea, îndeosebi, jucatorilor straini, a decis abandonarea acestei alegeri, în actuala ediție! Poate așa se și explica... ignorarea lui Bojan Obradovic!


U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 2
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 2

urlacher9
25th October 2007, 03:57
ELBA-Brasov si ICIM Arad-U Cluj (feminin) vor fi in direct la TELESPORT sambata si duminica cu incepere de la ora 17.30 respectiv 18.30

fodo
25th October 2007, 11:12
Site-urile de baschet spala rușinea Federației!

Pentru ca, la finele campionatului trecut, atunci când s-a tras linia, sârbul de la CSU Asesoft Ploiești, Bojan Obradovic (foto), a fost jucatorul cu cele mai multe titluri cucerite de MVP - dar n-a fost premiat de catre Federația Româna de Baschet (FRB) nici pâna în ziua de astazi -, doua site-uri de profil (www.csuasesosft. ro și www.numaibaschet.ro) și Compania "Arena Sport" au luat decizia de a... spala rușinea instituției de pe "Vasile Conta"!
Sâmbata seara, la Sala "Olimpia", cu puțin timp înaintea debutului derby-ului dintre CSU Asesoft și Rapid Neoset București, reprezentanții site-urilor și ai companiei, mai sus-menționate, îi vor oferi lui Obradovic câteva cadouri simbolice, care sa marcheze performanța sa. Notabila, fara discuție, aceasta inițiativa, dar care nu poate face iertata absolut deloc indiferența diriguitorilor Federației Române de Baschet. For care, observând - probabil - ca titlul de MVP al meciurilor din campionatul trecut revenea, îndeosebi, jucatorilor straini, a decis abandonarea acestei alegeri, în actuala ediție! Poate așa se și explica... ignorarea lui Bojan Obradovic!
Oare cand o sa te opresti sa tot dai copy/paste de pe siteul de autopropaganda:rosu::rosu:
Crezi ca daca am vrea noi (cei din cj sau sibiu) nu am putea sa umplem tot forumul cu articole copiate de pe siteurile propri????

dolby
25th October 2007, 11:39
lasa-l mai. daca n-are nimic interesant de spus, da si omul copy/paste, ce sa faca. lauda de sine e a doua natura in republika ploesti :D.
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 2
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 2

vasi
25th October 2007, 13:34
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 2
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 1
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 1

Gabri3l
25th October 2007, 14:30
Crezi ca daca am vrea noi (cei din cj sau sibiu) nu am putea sa umplem tot forumul cu articole copiate de pe siteurile propri????

in primul rand, vezi ca ai vorbit ca sa nu adormi...tu daca ai intradevar ceva de spus despre propria echipa nu te opreste nimeni sa o faci...daca n-ai mai bine taci.
second, articolul respectiv a fost preluat dintr-un ziar local, nicidecum de pe un anumit site 'propriu' sau cum ai zis tu... asa ca informeaza-te mai intai inainte sa faci unele afirmatii care sa te duca apoi in ridicol...
si nu in ultimul rand, ar fi fost mult mai interesanta, daca tot ai tinut sa te remarci, opinia ta referitoare la acel articol...


in alta ordine de idei...intr-un amical jucat ieri: CSU Asesoft Ploiesti – CSU Brasov 107 - 34

SpyS
25th October 2007, 15:00
RUSINE FEDERATIEI ROMANE DE BASCHET! :rosu::rosu:

SpyS
25th October 2007, 15:02
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 1
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 2

Dumars
25th October 2007, 16:49
Gabri3l, ca sa nu mai existe discutii, cand preiei un articol de pe alt site, ar fi frumos sa apesi pe butonul Quote si eventual sa precizezi chiar si sursa. Astfel s-ar vedea ca tonul respectiv ii apartine autorului respectiv si tu doar ne aduci la cunostinta ceva interesant.

Cum a ramas cu concursul acela de pronosticuri? Ramane asa fara clasament, doar de amorul artei? Sau facem un nou thread dedicat in exclusivitate?

Razvan P
25th October 2007, 20:38
nu ma pot abtine :)
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias x
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 1 (2 daca joaca clavon cum se zvoneste)
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 2

fodo
26th October 2007, 00:38
second, articolul respectiv a fost preluat dintr-un ziar local, nicidecum de pe un anumit site 'propriu' sau cum ai zis tu...
Asa deci... daca este dintr-un ziar local... atunci imi cer scuze....
Pacat ca atat ai inteles din ceea ce am scris eu
Referitor la articol (ca sa nu mai spui ca sciu ca sa nu dorm) intradevar e pacat ca federatia nu premiaza pe cel mai bun jucator al sezonului dar nu vad de ce va revoltati asa de tare ca nici anii trecuti nu a facut-o nici la finalul turului din sezonul trecut (cand a fost desemnat seals cal mai bun) si atunci de ce sa o faca tocmai acuma????

unguru1432
26th October 2007, 12:35
pt ca e din republika ploiesti si e de-al lor... sic... :rosu:

PS: ca pronostic, eu dau 1 pe linie...

tudor89
27th October 2007, 12:50
U Mobitelco Cluj Napoca - GAZ METAN Medias 1
BCMUS Argeș Pitești - BC Râmnicu Vâlcea 1
BC Targu Mures - BC Targoviste 1
CSU Ploiesti - RAPID NEOSET Bucuresti 1
ELBA Timisoara - CSU CUADRIPOL Brasov 1
CS Otopeni - CSU Atlassib Sibiu 2
CSM Leonardo Oradea - DINAMO Bucuresti 2

MT
28th October 2007, 09:22
Meci foarte bun pentru noi ieri, o aparare de fier care a reusit sa-i tina pe "sniperii" Tudor si Marijanovici la cate doar o singura aruncare de 3 marcata de catre fiecare in tot meciul (sarbul cu un procentaj ceva de genul 1 din 8) si un atac ca si de obicei bazat pe o varietate de scheme ofensive.
Mediasul a aratat ca si o echipa solida si bine asezata in teren, nu cred ca-i va invinge prea multa lume.

De pe site (www.u-mobtelco.ro):

...
Marcatorii meciului "U" Mobitelco-Gaz Metan Medias, 84-64, au fost:
"U": Krstanovic 21, Lapuste 15, Seals 14, Iheadindu 9, Vukas 8, Cuic 6, Popa 5, Chetreanu 4, Medvedj 2.
Medias: Mojica 20, Thomson 12, Bubanja 9, Dumitrescu, Cunda si Marjanovic, cate 5, Jucan si Muntean, cate 4.

paul*
28th October 2007, 12:55
singura "gaura" de la medias este horia rotar.

Black Mamba
28th October 2007, 14:44
Sigur ca da.


mediasul o sa invinga multe echipe de top din campionat. letoul edgars cunde merita urmarit ptr. ca are clasa. comparativ cu echipa din cluj- ptr. ca doar atat am apucat sa vad sezonul acesta - mediasul este cu mult peste.


letonul edgars cunde de la medias va fi probabil primul strain trecut intai prin romania care va face cariera la o echipa valoroasa in europa. are 23 ani ,196 cm, si este conducator de joc. bucurati-va ca o sa aveti ocazia sa-l vedeti si nu o ratati.
cu riscul de a ma repeta, mediasul va ajunge sus de tot. fapul ca i-am invins a fost conjunctural(noroc +5%). nici dinamo, nici pitestiul pe care i-am vazut la tv, de cluj am mai spus nu-i vor putea invinge.

vasi
28th October 2007, 16:14
l-am urmarit atent pe cunda. nu e rau, dar nici sa zici despre el ca e super-jucator
sunt conducatori de joc mai buni decat el in div A

MT
28th October 2007, 16:31
Ba sa-mi fie cu iertare dar Cunda parca era din alt film ieri. O gramada de turnover, multe ratari, o aparare de multe ori aproximativa (de cate ori s-a incruntat Bubanja :D la el cand dupa schimbari rapide de om Cunda ramanea ratacit si omul care ar fi trebuit sa fie al lui marca singur).
E foarte posibil insa sa fi prins o zi proasta.

SilverZeus
28th October 2007, 17:33
.....eu am fost la Medias, la meciul cu Targu-Mures,.....si Cunda nu a impresionat nici acolo......de fapt, eu am mai spus-o; Mediasul nu rupe nicidecum gura targului....e o echipa decenta si atat....pana si Dumitrescu,care are o gramada de minute de joc, acum....nu mai joaca mai nimic

dolby
28th October 2007, 22:48
La Sibiu, Cunda a fost senzational . e drept ca a jucat pe postul lui mojica, acesta fiind accidentat, si poate acolo se simte mai bine. ori a prins o zi nemaipomenita in meciul cu noi, ori niste zile mai proaste cu cluj si targu mures. ramane de vazut, mie personal mi-a placut mult, si astept sa confirme.

MT
1st November 2007, 07:59
Etapa VI (a surprizelor :D )

BC Râmnicu Vâlcea - U Mobitelco Cluj Napoca
Ne bat ramnicii. 1

BC Targoviste - GAZ METAN Medias
O echipa din judetul Sibiu s-a impotmolit deja in Dambovitza. Urmeaza cealalta? 1

RAPID NEOSET Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
Cred ca Rapid confirma statutul de surpriza. 1

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Targu Mures
Brasovul isi revine tocmai acum. 1

CSU Atlassib Sibiu - CSU Ploiesti
Jamais deux sans trois. Galacticii vor fi din nou condusi prima juma' de meci...dar nu-si mai revin. 1

DINAMO Bucuresti - ELBA Timisoara
Dinamo e o echipa serioasa si organizata. Bate Timisoara. 2

CS Otopeni - CSM Leonardo Oradea
Ar fi momentul ca Leonardo :D sa ne arate ca nu vrea in B. 2

nexus1
1st November 2007, 09:38
Si marmota invelea ciocolata...

MT
1st November 2007, 09:57
Ala e pronostic? Daca da, eu pariez pe faptul ca va reusi sa o inveleasca pana la jumatate.

Razvan P
1st November 2007, 11:54
... ca va reusi sa o inveleasca pana la jumatate.
prima jumatate sau a doua jumatate ? :)

BC Râmnicu Vâlcea - U Mobitelco Cluj Napoca 2 (lejer si cu atentie)

BC Targoviste - GAZ METAN Medias 2 (idem)

RAPID NEOSET Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 1 (cu multa transpiratie)

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Targu Mures 1

CSU Atlassib Sibiu - CSU Ploiesti 2 (nu e nimeni sub panou la CSU de valoarea galacticilor)

DINAMO Bucuresti - ELBA Timisoara 1 (Tm se relaxeaza dupa adevaratul succes din Ucraina)

CS Otopeni - CSM Leonardo Oradea 1 (noul pivot incepe sa-si cunoasca echipa, era piesa lipsa de la Otopeni pana acum)

vasi
1st November 2007, 14:21
Nu le-am prea nimerit pana acum, asa ca... mai incerc o data
Valcea-Cluj 2
Targoviste-Medias 2
Rapid-Pitesti 2
Brasov-Mures 1
Sibiu-Ploiesti 1
Dinamo-Elba 1
Otopeni-Oadea 2

2 din ele ratez sigur? care?

SilverZeus
1st November 2007, 14:40
....acolo unde ai pus prognosticul cu sufletul si nu cu capul....adik la Sibiu si Otopeni :D.....si la U ai pus cu sufletul, dar nu e cazul :))

MT
1st November 2007, 16:15
@vasi: Sa speram ca (la ultimul meci) Morris si Carter (parca) sa faca fiecare 5 personale in primul sfert. ;)

outsider
1st November 2007, 23:41
Valcea-Cluj 2
Targoviste-Medias 1
Rapid-Pitesti 2
Brasov-Mures 2
Sibiu-Ploiesti 2
Dinamo-Elba 2
Otopeni-Oradea 1

Gabri3l
2nd November 2007, 00:41
BC Râmnicu Vâlcea - U Mobitelco Cluj Napoca 2
BC Targoviste - GAZ METAN Medias 2
RAPID NEOSET Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 1
CSU CUADRIPOL Brasov - BC Targu Mures 2
CSU Atlassib Sibiu - CSU Ploiesti 2
DINAMO Bucuresti - ELBA Timisoara 2
CS Otopeni - CSM Leonardo Oradea 1

Cosmin Salajan
2nd November 2007, 10:50
Valcea-Cluj 2
Targoviste-Medias 1
Rapid-Pitesti 2
Brasov-Mures 2
Sibiu-Ploiesti 1
Dinamo-Elba 1
Otopeni-Oradea 2

vasi
2nd November 2007, 12:47
@vasi: Sa speram ca (la ultimul meci) Morris si Carter (parca) sa faca fiecare 5 personale in primul sfert. ;)

Carter e plecat de la Oradea. Morris e in locul lui. Deci ajunge doar prima parte. Dar ar fi preferabil sa nu fie asa. Sa joace cat mai mult. Nu conteaza performatele individuale... importanta e echipa. Oriunde

MT
2nd November 2007, 14:29
Asta e filozofie corporatista :D. Important e sa te bucuri ca merge firma bine chiar daca tu ca si simpla furnica din musuroi ai un deep sheet feeling.
Ma rog, e offtopic.

Revenind la ... treburile noastre ;) azi se joaca Sibiu-Ploiesti parca?

Black Mamba
2nd November 2007, 15:12
Valcea-Cluj 2
Targoviste-Medias 2
Rapid-Pitesti 1
Brasov-Mures 2
Sibiu-Ploiesti 2
Dinamo-Elba 1
Otopeni-Oradea 1

vasi
2nd November 2007, 21:26
Asta e filozofie corporatista :D. Important e sa te bucuri ca merge firma bine chiar daca tu ca si simpla furnica din musuroi ai un deep sheet feeling.
Ma rog, e offtopic.

Revenind la ... treburile noastre ;) azi se joaca Sibiu-Ploiesti parca?

Pai la sporturile de echipa, eu zic ca se aplica in primul rand
Cat despre Sibiu-Ploiesti, da, s-a jucat azi
Si nu am fost deloc departe cu pronosticul meu, 1. Daca erau putin mai atenti sibienii...

MT
2nd November 2007, 21:34
Iacobescu, declaratii pe Telesport: :D
"Diferenta de valoare intre echipe este mult mai mare decat o arata scorul"
"Arbitrii au acordat nu 5% cum se obisnuieste, ci 10% gazdelor"
Si asta o zice omul care este responsabil cu "ungerea balamalelor" federale... :D

Cum era citatul ala din userul Kiss2Ass cu "isi invaluie neputinta in acuzatii la adresa arbitrajului" ? :D

Bravo ambelor echipe (din teren :D ) pentru un meci tensionat si spectaculos chiar daca scorul a fost limitat de numarul erorilor la finalizare. Iar ploiestenii trebuie sa se puna cu burta pe carte pentru ULEB daca nu vor sa repete acel rusinos 0-6 din clasamentul anului trecut.

magy
2nd November 2007, 22:37
A fost un meci bun facut de ambele echipe. S-a simtit faptul ca publicul entuziast de la Sibiu a reusit sa puna presiune pe arbitrii, acestia acordand acel 5% gazdelor chiar daca sibienii jucau impotriva lui Asesoft. Insa sibienii nu au reusit sa beneficieze de acest avantaj, ratand la greu numeroase foule acordate pentru ei. Cred ca aici au pierdut meciul.

vasi
3rd November 2007, 10:35
Despre arbitraj... un singur exemplu... lovitura lui Szijarto! Greseala descalificatoare! Si nu antisportiva, cum a acordat tovarasul Fumu. Oare cum era fara Levi?
Asa ca ii sugerez lui Alex Iacobescu sa isi masoare vorbele.
Si sa nu uite de inca ceva... ultimul minut... contraatac Sibiu... pasi! 10% la gazde, nu? Sa fim seriosi!

MT
3rd November 2007, 11:20
Tu stii. Eu stiu. Suporterii stiu. Antrenorii stiu. Jucatorii stiu. Carmen :D stie.

Si ce folos? :cool:

outsider
4th November 2007, 00:12
Cea mai tare faza cu pronosticurile este ca toata lumea a pus si la dinamo-elba, care e amanat, dar nu stiam nici unul! Altfel...mie azi mi-a placut meciul de div B dintre U si echipa lui bubu. baietii lui bubu experimentati, normal, inclusiv cu zoltan szilagy pe teren, care a luat titlul cu U in 1996 si a jucat in cupele europene etc, iar piticii de la U, supermotivati, ritm rapid, spectacol, vreo 5 decizii de 2 bani, ca doar arbitri suntem nu?...a batut bubu cu 87-72, dar pe mine m-au incantat piticii lui tenter...era clar ca bate bubu, dar m-am bucurat ca s-au luptat aia mici pentru orice minge, multi din divizia A ar putea lua exemplu...bravo lor, mai ales ca oricum nu pot promova...federatia, daca i-ar pasa cu adevarat ar impune un numar obligatoriu de juniori sau tineret in fiecare echipa de div B...

MT
4th November 2007, 10:47
Sa fi fost o dovada ca valurile de bere si norii de fum care inunda cataclismic zonele adiacente Babesului dupa miutele la un panou fac mai mult decat disciplina riguroasa si viata sportiva a manjilor? :cool:
Lasand gluma la o parte pustii lui Marcel au un viitor promitator in fata (multi) dar mai au de luptat la capitolul "invingerea timiditatii", ieri -cel putin mie - mi s-au parut cam speriati de minge si de numele/gabaritul unora dintre adversari. Dintre care unii le puteau fi ..hmm.. unchi macar. ;)

MT
6th November 2007, 02:26
Banica :D arbitru la Sibiu Cluj in 1 Decembrie. Nasol moment pentru noi, daca traditia :D lui Stelica se respecta putem sa ne trecem de pe acum un singur punct in clasament.

MT
6th November 2007, 11:42
Etapa VII (pe bune) :D
U Mobitelco Cluj Napoca - BC Targoviste
N-avem treaba, 1

BC Râmnicu Vâlcea - RAPID NEOSET Bucuresti
In mod normal Rapid detasat; dar aici vad primele sanse de surpriza; 1

GAZ METAN Medias - CSU CUADRIPOL Brasov
Aici fara surprize, 1.

BCMUS Argeș Pitești - CSU Atlassib Sibiu
Sibiul e cam morcovit de obicei in deplasare iar nea Georgel e sef la el in sala. Totusi...a doua surpriza ar putea fi aici. 2

BC Targu Mures - DINAMO Bucuresti
Evident ca a treia surpriza va veni de la Mures :D 1

CSU Ploiesti - CSM Leonardo Oradea 1

ELBA Timisoara - CS Otopeni
Nu cred ca mai pierd multe meciuri acasa baietii lui Petricevic. 1.

Razvan P
6th November 2007, 11:43
Daca as face un top al echipelor pe care le simpatizeaza Banica ar suna cam asa:
1 - Asesoft
2 - Grecia

alte echipe ... (destule)

penultimul loc - CSU
ultimul loc - U


U Mobitelco Cluj Napoca - BC Targoviste 1

BC Râmnicu Vâlcea - RAPID NEOSET Bucuresti 2

GAZ METAN Medias - CSU CUADRIPOL Brasov 1

BCMUS Argeș Pitești - CSU Atlassib Sibiu 2 (din pacate meciurile din deplasare sunt grele :) )

BC Targu Mures - DINAMO Bucuresti 1

CSU Ploiesti - CSM Leonardo Oradea 1

ELBA Timisoara - CS Otopeni 1

MT
6th November 2007, 12:09
Hei, nu zice nimeni ca stelica simpatizeaza cu voi. Doar ca va uraste ceva mai putin decat pe noi. :)

Eu ma refeream oricum strict la statistici care sunt impotriva noastra, in ultimii 3 ani s-au disputat 11 partide intre Sibiu si Cluj , 3 dintre ele arbitrate de Banica.

Scorul general:
Fara Banica pe teren: 6-2 in favoarea lui U :rolleyes:
Cu Banica pe teren: 3-0 in favoarea Sibiului. :cool:

Ceea ce nu ma prea indeamna sa cred ca vom reusi sa rupem traditia (veche deja, n-am date mai departe de 2004).

dolby
6th November 2007, 12:37
Ceea ce nu ma prea indeamna sa cred ca vom reusi sa rupem traditia (veche deja, n-am date mai departe de 2004).

asa sa fie, wise one :drak:

MT
6th November 2007, 12:42
Nu e nici o problema sa se respecte traditia, oricine da bucuros infrangerea din campionat pentru victoria din playoff. :D

In alta ordine de idei, comunicat federal dupa Biroul de ieri, de remarcat prezenta galactica la capitolul rau-platnici... :)

Ieri a avut loc Sedinta de Birou Federal in care s-au luat urmatoarele hotariri:
-Antrenorii care au depistat sportivi care au obtinut rezultate la loturile nationale sunt premiati cu suma de 500 lei. Premierea este valabila , cf legii la nivelurile de competitii internationale.
-Somatii de plata, echipelor care nu au achitat toate taxele
Rapid Neoset Bucuresti
CSU Ploiesti
BC Targoviste
BC Rm Valcea
CSU Brasov
In cazul in care aceste echipe nu isi vor achita datoriile pana la data de 15.11.2007 se demareaza procedurile legale pentru excluderea din competitie.
-Pana pe data de 28 februarie se pot face doua inlocuiri de jucatori astfel:
primul la c/v de 3000 Euro
al doilea la c/v de 6000 Euro
- se vor organiza la Alexandria Jocurile Balcanice U-18 Feminin.
Taxele de transfer pentru jucatorii straini in perioada 5-15 Ianuarie 2008
taxa unica c/v a 1500 Euro.

Gabri3l
7th November 2007, 00:07
U Mobitelco Cluj Napoca - BC Targoviste 1

BC Râmnicu Vâlcea - RAPID NEOSET Bucuresti 2

GAZ METAN Medias - CSU CUADRIPOL Brasov 1

BCMUS Argeș Pitești - CSU Atlassib Sibiu 2

BC Targu Mures - DINAMO Bucuresti 1

CSU Ploiesti - CSM Leonardo Oradea 1

ELBA Timisoara - CS Otopeni 1

outsider
7th November 2007, 17:30
"Campioana en-titre CSU Asesoft Ploiesti si proaspata castigatoare a partidei cu olandezii de la Hanzevast Capitals va disputa joi seara, de la orele 19.30, un meci de pregatire cu CSU Sibiu", comunicat oficial CSU Ploiesti

Unde esti Paul*? Cred ca e incantator sa fiti sparring-partner pentru "galacticii" datori la federatie, dupa meciul direct, pierdut la Sibiu, pe mana voastra...

MT
7th November 2007, 18:00
:) Se infiripa oare o timida poveste de iubire?

Eu zic ca e zvon, cum sa joace joi noaptea cu galacticii cand in nici 48 de ore dupa aceea trebuie sa intre pe bune in sala la nea Georgel....
Eventual singura motivatie ar fi banu' gros... parca il vad pe Iacobescu cum promite solemn emeritului "Toti banii din incasarile din bilete sunt ai vostri"...si dup-aia lasa intrarea libera ca e deja obicei la Olimpia :D

paul*
7th November 2007, 21:13
...

dolby
7th November 2007, 21:18
@ METE: e deja traditie , cum iti place tie sa spui :P. si anul trecut s-au intamplat vreo doua amicale din astea, la Sibiu.
Bineinteles ca intrarea va fi libera.............
Si-n alta ordine de idei, sala noastra e ocupata cu un targ de toale (sic), asa ca ne pica la tanc o sala in care sa ne antrenam inainte de meciul de la Pitesti.

LE: si apropo de asta , as vrea sa le multumesc pe aceasta cale oficialilor medieseni, care nu au fost de acord sa ne lase sa le folosim sala cateva zile.
Ii asteptam cu drag la anul la Sighii........

MT
7th November 2007, 21:28
Hai bre ca nu-i nevoie de justificari, e foarte bine ca galacticii isi apleaca ochii si spre cei neinsemnati si le acorda privilegiul sa fie folositori si ei la un antrenament, si inca pe gratis. ;) Nu stiu... ma gandesc ca s-ar putea sa se lase si cu ceva autografe de la invingatorii lui Zastenvast daca ai vostri sunt civilizati si se comporta frumos. :P

Ca sa folosesc un termen imprumutat de la fotbaliatori, in realitate vorbeste frustrarea din noi ca nu am fost noi alesii sa pupam poala popii tura asta... :(

MT
8th November 2007, 02:11
Etapa VII (pe bune) :D
BC Râmnicu Vâlcea - RAPID NEOSET Bucuresti
In mod normal Rapid detasat; dar aici vad primele sanse de surpriza; 1

Astazi, in meci in devans:
BC Râmnicu Vâlcea - RAPID NEOSET Bucuresti 99:82
I'm so good. :D

outsider
8th November 2007, 20:14
"In ultimele zile, siteul nostru a avut un parcurs de-a dreptul fulminant. Gratie rezultatelor echipei si participarii in ULEB Cup, csuasesoft.ro a batut ieri din nou recordul de vizitatori si de afisari: 695 vizitatori, 5510 afisari. De asemenea, posibilitatea citirii articolelor in limba engleza i-a facut pe olandezi, sarbi, spanioli si belgieni sa intre pagina oficiala a clubului.

In acest moment, siteul nostru este pe locul 78 in categoria "Sport" (conform trafic.ro), peste csufans.ro (siteul suporterilor sibieni), u-mobitelco.ro (cel al clujenilor), bcmures.ro (al echipei din Tg. Mures), si alte siteuri de specialitate. De altfel, la fel ca si in clasamentul Diviziei A..."
Cum absenteaza celebrul Gabriel m-am gandit sa va luminez cu noutati...oare de ce nu si-o fi facut galacticii reclama la ce loc ocupa pe trafic.ro cand erau pe locul 150? Mister! Nu va mai laudati cu o zi....mai aveti pana sa ajungeti Clujul, care la returul cu Limassol a avut vreo 900 intr-o ora si jumatate, nu intr-o zi...

Cosmin Salajan
9th November 2007, 11:42
batem pe targoviste :P

MT
9th November 2007, 11:51
Nu-i batem. Doar invingem. Si dup-aia duminica pe Sfantu-Gheorghe-itze.

@outsider: cu cat te mituiesc galacticii sa le faci reclama mascata la site? :cool:
Vandutule, ciulinule, banica ce esti. :headbang:


:P

outsider
9th November 2007, 15:13
MT, greu de zis public! Dar cand am vazut cum se lauda ei pe ei, ca de obicei de altfel, nu m-am putut abtine. Jur pe alb si negru ca e ultima oara!

MT
12th November 2007, 16:00
Deci.

Surprize doua bucati -chiar daca victoria sibiana la nea Georgel in ograda :D pare mai mult o semisurpriza. Rapidul batut -rau- la Valcea in schimb...

Si vine etapa VIII cu (alte) cateva meciuri tari de tot:

RAPID NEOSET Bucuresti - U Mobitelco Cluj Napoca
Un nou simpozion stiintific in capitala, sub genericul: "Arheologia buzoiana si mizeria proverbiala a litoralului romanesc. :drak: "1.

CSU CUADRIPOL Brasov - BC Targoviste
Targoviste ar trebui sa confirme meciul excelent de la Cluj. 2

CSU Atlassib Sibiu - BC Râmnicu Vâlcea
Daca era situatia de anul trecut, as fi mizat pe un 2 datorat euforiei Liquide a echipei sibiene de atunci dupa o victorie ca si cea de la Pitesti. :D Acum insa banuiesc ca sarbatorirea succeselor se face mai nemteste. 1

DINAMO Bucuresti - GAZ METAN Medias
Nu cred ca reuseste Gazu' sa faca fata dinamovistilor... 1 strans

CSM Leonardo Oradea - BCMUS Argeș Pitești
Din pacate pentru vasi, cam 2. :mda:

CS Otopeni - BC Targu Mures
Daca vor reusi de data aceasta repunerile din aut fara sa dea mingea la adversar :P Muresul are sanse la un rezultat bun. Daca nu, 1.

ELBA Timisoara - CSU Ploiesti 2

vasi
12th November 2007, 19:16
OK... am lipsit o vreme... poate a prins bine pauza...

Rapid - U Mobitelco
E meciul cae va demonstra daca trupa lui Perisic are sau nu valoare de echipa de top. Totusi, 1

Brasov - Targoviste
Doua echipa imprevizibile. 1

CSU Sibiu - Vâlcea
Sibienii mi-au demonstrat in weekend ca pot. Acum vreau sa vad ca pot si mai mult. 1

Dinamo - Medias
iarasi 1. Dinamo incepe sa se acomodeze.

Oradea - Pitești
Din pacate nu doar pentru mine, MT, 2.

Otopeni - Mures
Ma incapatanez sa merg pe mana Otopeniului, desi Muresul poate invinge oricand si pe oricine. 1

Timisoara - CSU Ploiesti
Daca zic 1, zic eu ca sunt nebun. Dar putina nebunie nu strica. Sa vedem daca Banatul chiar e "fruncea" si reuseste ceea ce multi asteapta parca de cand lumea. Odata si odata tot trebuie sa piarda "galacticii". Asa ca, 1!

outsider
12th November 2007, 20:07
Rapid - U Mobitelco 2
Brasov - Targoviste 2
CSU Sibiu - Vâlcea 1
Dinamo - Medias 1
Oradea - Pitești 2
Otopeni - Mures 2
Timisoara - CSU Ploiesti 2

SilverZeus
12th November 2007, 21:35
OK... am lipsit o vreme... poate a prins bine pauza...

Rapid - U Mobitelco
E meciul cae va demonstra daca trupa lui Perisic are sau nu valoare de echipa de top. Totusi, 1

Brasov - Targoviste
Doua echipa imprevizibile. 1

CSU Sibiu - Vâlcea
Sibienii mi-au demonstrat in weekend ca pot. Acum vreau sa vad ca pot si mai mult. 1

Dinamo - Medias
iarasi 1. Dinamo incepe sa se acomodeze.

Oradea - Pitești
Din pacate nu doar pentru mine, MT, 2.

Otopeni - Mures
Ma incapatanez sa merg pe mana Otopeniului, desi Muresul poate invinge oricand si pe oricine. 1

Timisoara - CSU Ploiesti
Daca zic 1, zic eu ca sunt nebun. Dar putina nebunie nu strica. Sa vedem daca Banatul chiar e "fruncea" si reuseste ceea ce multi asteapta parca de cand lumea. Odata si odata tot trebuie sa piarda "galacticii". Asa ca, 1!


...dude, U va castiga, stai relax....acu, e drept, si mie mi-e frica de Perisic si "inventiile" lui, insa cred ca nu avem ce discuta cu franarii din Bucale

...in rest, sper sa castige Oradea....Pitestiul e departe de a fi o super echipa si Oradea trebuie sa invete sa lase timiditatea la o parte

....in schimb, la Timisoara, Elba va evolua pe post de capra, far doar-si-poate

J.Bond
14th November 2007, 13:04
Rapid - U Mobitelco 2
Brasov - Targoviste 1
CSU Sibiu - Vâlcea 1
Dinamo - Medias 2
Oradea - Pitești 2
Otopeni - Mures 2
Timisoara - CSU Ploiesti 2

J.Bond
14th November 2007, 13:08
CSU Sibiu - Vâlcea
Sibienii mi-au demonstrat in weekend ca pot. Acum vreau sa vad ca pot si mai mult. 1


Cu siguranta ca nu vom avea probleme in acest meci.

vasi
16th November 2007, 21:28
...dude, U va castiga, stai relax

Am stat. Si ce am rezolvat?
Altfel, am nimerit si eu, in cele din urma, un rezultat. Sper sa ma tina asa pana la finalul etapei. ;)

MT
16th November 2007, 21:42
Ar trebui sa fim sponsorizati la greu de restaurantele din zona noastra...suntem cea mai buna reclama la "varza a la Cluj". :D
Ce lipsa de idei, ce mod stupid de a risipi in final (a cata oara sezonul asta?) avantajul de pana atunci... :rolleyes:

Ady Micinic
16th November 2007, 21:52
Cam modest antrenorul la Cluj dupa parerea mea.

MT
16th November 2007, 22:01
Nu numai dupa parerea ta. :D

dolby
16th November 2007, 23:06
de meci nu vreau sa zic nimic, dar e inadmisibil ce au facut comentatorii vis-a-vis de cuic. o.k., si parerea mea e ca acesta nu e cine stie ce valoare - din ce l-am vazut eu jucand cel putin - dar de aici si pana la ironiile grosolane ale celor doi cu microfonul la gura e cale lunga. lipsa de bun simt a fost la ea acasa azi in curtea celor care trebuiau sa asigure - in teorie cel putin - un comentariu impartial si neutru.

Dumars
17th November 2007, 00:31
@Dolby.

Stefan Lecca, este "mare specialist". Tot respectul pentru tatal sau, dar dnul "stie tot", decolorat cu apa oxigenata, stie ca daca e jucator de nationala (a Romaniei), automat are valoare mai mare decat toti ceilalti. Stiu ca a jucat la Steaua, dnul Lecca, l-am si vazut jucand, dar putina modestie nu i-ar strica.

De bine de rau, Cuic si cu Targoviste a inscris 27 puncte. Nu ca as fi mare fan Cuic, e egoist, de multe ori, si forteaza cam mult patrunderea, dar are si ceva calitati. Referitor la Uche, inca mai are de lucrat pentru a ajunge la forma de sezonul trecut.
Evident ca s-a comentat pro-Rapid, e de inteles, deoarece cei 2 banuiesc ca merg sa vada in fiecare weekend meciurile disputate la Bucuresti.

Ce mi-a placut la meciul de astazi:
Mircea Voinescu (fost stelist, de asemenea), care joaca din ce in ce mai bine de cateva sezoane. Modestia lui si seriozitatea sunt de admirat.

Ce nu mi-a placut:
Concentrarea celor de la Cluj.
Medvedj a pierdut minge la mijlocul terenului, la fel ca in meciul de la Pitesti.
LeVar este un jucator exceptional, foarte atletic si cu o tehnica excelenta, dar se pare ca momentele tensionate nu reprezinta punctul lui forte. A mai avut cateva "buzzer beater-e" ratate care puteau sa aduca victoria. Nu e mare tragedie, dar sa faci un asemenea fault pe final it's just stupid.
Perisic, chiar daca jucatorii incep sa nu mai dea randament, ii tine in teren pana la final daca se poate. Poate unii din jucatorii de banca sunt intr-o zi buna sau pot ajuta echipa mai mult. Dar nu li se ofera aceasta sansa.

In concluzie, degeaba Clujul are momente cand joaca foarte bine (23 puncte avantaj fata de Asesoft, joc excelent impotriva Mediasului, etc), daca nu stii sa te concentrezi pe final, poti sa joci in continuare doar pentru impresia artistica.

dolby
17th November 2007, 01:16
stiu cine e lecca, mai bine zis, stiu cine e ''ilustrul'' fiu al tatalui sau, ca daca n-ar fi fost, poate nu l-am fi vazut performand atata prin divizia A. Si numai faptul ca a jucat baschet trebuia sa il faca sa stie mai bine de atat, si sa se abtina de la comentarii rautacioase. Si le-a auzit si el la viata lui, cand il baga taica-su in teren, dar se pare ca nu a invatat nimic din asta. A, ba da, a invatat sa isi oxigeneze parul si sa se creada mare vedeta.

paul*
17th November 2007, 08:53
comentariul lui lecca si petrescu a fost de toata jena. pe undeva se apropie de cel al celor doi corifei de la tvr cluj stimabilii domni ban si blag.

Dumars
17th November 2007, 11:40
Sa privim partea plina a paharului: putem sa vedem la TV meciuri din Divizia A de baschet. E drept ca nu inseamna neaparat ca e meritul lui Lecca.

@paul*
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar acel duet de succes, s-a destramat. Ovidiu Blag, comenteaza acum pt postul local NCN, meciurile de baschet feminin si ale echipei din div B: Gladiator.
Iar la TVR a ramas BAN alaturi de antrenorul emerit Voicu Moldovan.

grande
17th November 2007, 11:49
cred ca nu avem ce discuta cu franarii din Bucale



nici noi cu voi ,pentru ca nu vorbim ungureste !:happy

MT
17th November 2007, 12:55
nici noi cu voi ,pentru ca nu vorbim ungureste !:happy
Trailes bahtalo, praleo! :ok:

grande
17th November 2007, 14:07
Trailes bahtalo, praleo! :ok:

V-am tras-o ieri pe la spate si acum faci spume la gura :happy

apropo ,ce-ai scris mai sus este in bozgoreste :shocked:

dolby
17th November 2007, 15:45
da. foarte adevarat vorbeste marele nostru prieten din micul ducat. bozgor insemnand om fara tara............. a nimerit-o fara sa vrea. umorul involuntar rules !!! Ciaules !!!!

MT
17th November 2007, 17:33
apropo ,ce-ai scris mai sus este in bozgoreste :shocked:
Nope...asa cum logica ta de fier forjat a dedus ca toti cei de dincolo de Carpati vorbim o limba diferita, asa si eu am vrut sa-ti urez - intr-un mod cat mai familiar pentru tine - un sincer "Sa traiesti sanatos!".

SilverZeus
17th November 2007, 20:21
....Perisic e depasit.....de mult timp e asa....inca din sezonul trecut....in fine, se pare ca trebuie sa pierdem toate meciurile din deplasare......

@grande: nu degeaba va face lumea pe voi tzigani ....pardon, rapidisti

MT
17th November 2007, 21:05
S-a incheiat si etapa...
In primul rand super Mediasul, au invins pe merit la Dinamo.
La Oradea...Vasi...a fost cat pe aici sa fie...:(

In rest rezultate normale cred eu, o remarca speciala pentru fluviul ofensiv sibian care a reusit scorul etapei. Se pare ca Schomers nu e antrenor...e antrenor excelent.

paul*
18th November 2007, 09:05
...

paul*
18th November 2007, 09:31
Sigur ca da
Quote:
mediasul o sa invinga multe echipe de top din campionat. letoul edgars cunde merita urmarit ptr. ca are clasa. comparativ cu echipa din cluj- ptr. ca doar atat am apucat sa vad sezonul acesta - mediasul este cu mult peste.

Quote:
letonul edgars cunde de la medias va fi probabil primul strain trecut intai prin romania care va face cariera la o echipa valoroasa in europa. are 23 ani ,196 cm, si este conducator de joc. bucurati-va ca o sa aveti ocazia sa-l vedeti si nu o ratati.
cu riscul de a ma repeta, mediasul va ajunge sus de tot. fapul ca i-am invins a fost conjunctural(noroc +5%). nici dinamo, nici pitestiul pe care i-am vazut la tv, de cluj am mai spus nu-i vor putea invinge.
.
principial am avut dreptate. n-ar fi trebuit sa intru in detalii...:)

ionut_306
18th November 2007, 14:20
:yeah::yeah:U E IUBIREA VIETII

Dumars
20th November 2007, 08:30
Pentru superfanii patronului Asesoft

Articol Romania Libera (http://www.romanialibera.ro/a111665/radet-alege-sa-piarda-4-4-milioane-de-euro.html)


Licitatia organizata de RADET pentru cumpararea unui sistem automatizat de supraveghere a retelelor de termoficare a Capitalei a fost castigata de oferta cea mai scumpa si cu termenul de livrare cel mai mare. Practic, conducatorii regiei bucurestene au dat cu piciorul unei solutii mai ieftine cu peste patru milioane de euro avansata de un grup de firme din care face parte si UTI, precum si variantei prezentate de multinationala Siemens, cu o experienta recunoscuta in domeniu. In schimb, a fost preferat un consortiu din care face parte si Asesoft, firma controversatului om de afaceri ploiestean Sebastian Ghita, abonat la contractele cu bani publici, desi a fost protagonistul multor dosare penale si scandaluri de coruptie. Acesta sustine insa, in mod paradoxal, ca nu-si poate explica cum si-a adjudecat aceasta licitatie care de fapt ar fi fost "facuta de asa-natura incat sa o castige Siemens". Directorul RADET, Virgil Ramba, are si el o explicatie stupefianta pentru rezultatul licitatiei: oferta Asesoft a fost singura care a respectat conditiile de eligibilitate, respectiv experienta similara si personal de specialitate!
35 milioane euro si trei NUP-uri pana la 30 de ani

...

Sebastian Ghita se numara printre oamenii de afaceri controversati din Romania. Fondatorul Asesoft, care nu a implinit inca 30 de ani, este un abonat al contractelor cu statul, inca de pe vremea cand la putere era PSD. Ghita a fost implicat in dosarul "Tracia-Asesoft", in care mai multe firme, unele dintre ele fantoma, au comercializat produse petroliere fara plata taxelor catre stat, prejudiciul fiind estimat la 80 de miliarde lei vechi. In acest dosar penal, Sebastian Ghita a primit solutia de neincepere a urmaririi penale (NUP), procurorii apreciind in mod deosebit cooperarea sa pe parcursul anchetei. In 2003, Ghita a primit din nou NUP intr-o poveste dubioasa pornita la sesizarea Oficiului National pentru Combaterea Spalarii Banilor. In 2004, Ghita a fost beneficiarul unui nou NUP intr-un alt dosar in care era cercetat. Dar scandalurile legate de Asesoft au inceput inca de pe vremea in care afacerile actualului miliardar nu depaseau granitele judetului Prahova. In 2001, Ghita a incheiat un contract de un milion de dolari cu primarul de atunci al Ploiestiului, Emil Calota, pentru realizarea a 12 sisteme informatice integrate pentru Primarie. Desi s-au platit o parte din bani, ulterior s-a constatat ca respectivele sisteme nu au functionat. Acestea nu sunt decat cateva exemple din scandalurile in care a fost implicat Sebastian Ghita, soldate cu declansarea unor anchete penale si relatate constant de presa. Cu toate acestea, omul de afaceri prahovean ramane un bun prieten al contractelor cu bani publici. Poate nu intamplator, Ghita s-a aflat in relatii apropiate si cu PNL, si cu PSD, iar dupa 2004 cu PC, fiind si nasul de cununie al fostului ministru al Economiei, Codrut seres. Sebastian Ghita are o avere estimata de revista Capital la 35 milioane de euro, fiind unul dintre cei mai tineri oameni de afaceri din Top 300.

MT
20th November 2007, 10:38
Si va sosi etapa cu numarul IX.

U Mobitelco Cluj Napoca - CSU CUADRIPOL Brasov
Speram ca poate 1.

RAPID NEOSET Bucuresti - CSU Atlassib Sibiu
E imposibil sa mai existe fraieri ca si noi. 2

BC Targoviste - DINAMO Bucuresti
Heh. O surpriza, ceva? 1?

BC Râmnicu Vâlcea - CSM Leonardo Oradea
Reviriment oradean (in sfarsit)? Cam greu de crezut, 1.

GAZ METAN Medias - CS Otopeni
Daca-s baieti seriosi, nu se culca pe-o ureche dupa victoria de la Dinamo, deci 1.

BCMUS Argeș Pitești - ELBA Timisoara
Greu pronostic, totusi la Pitesti nea Georgel e seful salii. 1

BC Targu Mures - CSU Ploiesti
2.

cristianb
20th November 2007, 13:26
Dumars, scuze, dar esti asa de naiv incat sa nu-ti dai seama ca ala este un articol comandat 100%???

MT
20th November 2007, 13:52
Hai sa "stick to the basketball" si sa lasam mafiotii in pace, nu noi scriind pe forumuri vom fi cei care-i vom baga la puscarie. :)

cristianb
20th November 2007, 14:11
Nu sunt de acord cu termenul "mafiot" in privinta lui Ghita. Totusi fara el baschetul romanesc ar fi fost mult mai jos acum.
Dar sa lasam asta si sa "stick to the basketball" cum spui tu:
Ploiestiul va avea un meci greu la Tg-Mures, ar putea fi o surpriza aici din cauza oboselii baietilor. Merg pe o victorie a Timisoarei la Pitesti si a Rapidului contra Sibiului. In rest nu cred ca mai e ceva de comentat. U va mai castiga in sfarsit un meci usor,dupa corectia de diseara din Grecia :D

MT
20th November 2007, 14:28
Nu sunt de acord cu termenul "mafiot" in privinta lui Ghita.
Nici eu nu sunt de acord cu incalzirea globala dar trebuie sa ma inclin in fata evidentelor. :D

Referitor la etapa, cele mai tari meciuri sunt Pitesti-Elba (cu orice rezultat posibil) si doar eventual Mures-Ploiesti, este foarte dificil sa invinga cineva anul asta in fata lui Carutasu & co.
Iar deseara la Thesaloniki sunt doar doua variante: ori matura pe jos cu noi grecii, ori producem o surpriza. Cale de mijloc nu cred ca va exista.

cristianb
20th November 2007, 14:39
Ai uitat de Rapid - Sibiu. E meciul etapei dupa parerea mea. Am vazut echipa Rapidului in meciul de la Ploiesti si mi-a placut foarte mult. E adevarat ca au avut super procentaje... Echipa foarte buna oricum si au si un super antrenor.

Razvan P
20th November 2007, 17:03
pe scurt
U Mobitelco Cluj Napoca - CSU CUADRIPOL Brasov 1

RAPID NEOSET Bucuresti - CSU Atlassib Sibiu 2 (cred , dar nu sunt sigur de 2, Rapid are talie sa speram ca CSU va contracara talia prin viteza si tactica -ambele echipe au banca scurta)

BC Targoviste - DINAMO Bucuresti 2

BC Râmnicu Vâlcea - CSM Leonardo Oradea 1

GAZ METAN Medias - CS Otopeni 1 (greu)

BCMUS Argeș Pitești - ELBA Timisoara 1

BC Targu Mures - CSU Ploiesti 2

Nu cred ca Rapid-CSU e derby-ul etapei, mai degraba Pitesti - Timisoara sau chiar Medias - Otopeni.
Succes U, un meci super-greu. Sa speram ca jucatorii sunt pregatiti (au experienta necesara) pentru un meci international. Din pacate Timisoara a pierdut pe mana ei meciul cu urainienii, s-a vazut lipsa de experienta (gestionarea finalului de meci a fost buba).

fla csu
20th November 2007, 20:21
U Mobitelco Cluj Napoca - CSU CUADRIPOL Brasov
Fara dubi 1.

RAPID NEOSET Bucuresti - CSU Atlassib Sibiu
Greu dar sper . 2

BC Targoviste - DINAMO Bucuresti
Clar de tot. 2

BC Râmnicu Vâlcea - CSM Leonardo Oradea
Au orgoliul ranit 1.

GAZ METAN Medias - CS Otopeni
Cu putine emoti 1.

BCMUS Argeș Pitești - ELBA Timisoara
merg pe mana timisoarei care are antrenor 1

BC Targu Mures - CSU Ploiesti
Pacat de Mures 2.

MT
20th November 2007, 23:01
Ai uitat de Rapid - Sibiu. E meciul etapei dupa parerea mea. Am vazut echipa Rapidului in meciul de la Ploiesti si mi-a placut foarte mult. E adevarat ca au avut super procentaje... Echipa foarte buna oricum si au si un super antrenor.


Si eu am vazut Rapidul. Ei au jucat bine impotriva echipelor cam pe acelasi stil (Ploiesti, Cluj). Parerea mea insa e ca Sibiul intr-o zi buna spala pe jos cu ei. Sunt prea ...sarbi, prea rigizi (desi fac totul frumos, ca la carte) si probabil inca nu suficient de sudati intre ei ca sa reziste valului ofensiv negru :D care se va napusti peste ei.

dolby
21st November 2007, 00:39
in principiu, as fi tentat sa iti dau dreptate. dar, din pacate, o sa fie infinit mai greu fara triplett........... ni s-a ''scurtat'' echipa si mai tare

MT
21st November 2007, 00:53
Nu joaca Triplett?? Hmm, nashpa... eu zic ca totusi scoate Schomers un iepure din palarie, castigati cu Rapidul, va bucurati din tot sufletul o saptamana intreaga :) si dup-aia venim noi la voi. :cool:

dolby
21st November 2007, 10:00
da. si dup-aia.......... inca o saptamana de veselie..... :P

MT
21st November 2007, 11:29
hehe :)
Ramane de vazut unde se va tine saptamana berii de dupa meci, in burgul lui Klaus sau in stadtul lui Hermann. ;)

drb
21st November 2007, 14:14
da in burgul lui Klaus ... Johannis ;)

MT
21st November 2007, 15:19
E cineva informat, restanta din dupa masa de azi (Dinamo vs. ELBA) se transmite cumva pe Telesport?

axel
21st November 2007, 20:20
Dinamo-BCM ELBA TIMISOARA 80-89 :D:yeah:

MT
21st November 2007, 21:57
Brava bai fruncea ;)

SilverZeus
22nd November 2007, 00:40
da. si dup-aia.......... inca o saptamana de veselie..... :P


....yeeeeeeeee....ne primiti in vizita ??????????? :ok:

Dumars
22nd November 2007, 01:40
In rest nu cred ca mai e ceva de comentat. U va mai castiga in sfarsit un meci usor,dupa corectia de diseara din Grecia :D

Noroc ca altii vor castiga in deplasare si vor salva onoarea baschetului romanesc.
Oops, arbitrii astia au furat ca-n codru. Sau s-a arbitrat in mod diferit fata de cum se arbitreaza la noi in campionat, si cei mai buni nu au reusit sa castige. Pacat, mare pacat.


De altfel site-ul clubului, csuasesoft.ro, a prezentat o declarație a lui Griffith în pauza meciului: "Nu putem juca până nu se opresc arbitrii din furat!"


Sa speram ca etapa viitoare cu Galatasaray Cafe Crown se va arbitra mai corect. Multa bafta !

dolby
22nd November 2007, 11:25
....yeeeeeeeee....ne primiti in vizita ??????????? :ok:


no bina, ma...... d'apoi cum nu??

J.Bond
22nd November 2007, 14:36
U Mobitelco Cluj Napoca - CSU CUADRIPOL Brasov 1
RAPID NEOSET Bucuresti - CSU Atlassib Sibiu 2
BC Targoviste - DINAMO Bucuresti 2
BC Râmnicu Vâlcea - CSM Leonardo Oradea 1
GAZ METAN Medias - CS Otopeni 1
BCMUS Argeș Pitești - ELBA Timisoara 2
BC Targu Mures - CSU Ploiesti 2

MT
23rd November 2007, 16:12
A incetat din viata in urma unui groaznic accident Dl. Profesor Gheorghe Roman. De numele dansului vor ramane legate pentru totdeauna cele 3 titluri de campioan la baschet masculin ale echipei U Cluj.
Dumnezeu sa-l odihneasca.

Articol complet aici (http://www.clujeanul.ro/cotidian/nocache/articol/Sport/Doliu_la_Cluj.html)

M_ovidiu
24th November 2007, 21:23
victorie cu rapidul,urmeaza prietenii clujeni.Un amanunt interesant: sibiul nu a castigat nici un meci televizat transmis pe un post national(cred ca ultimul meci televizat castigat de CSU a fost meciul 1 al semifinalei cu clujul de acum 2 sezoane, dar era pe un post regional TVR 2 Cluj),iar cum meciul este transmis pe telesport se pare ca amicii clujeni au un mic avantaj :D.

Gabri3l
27th November 2007, 01:34
Schimbare pentru un nou inceput
Multumim, Mladen! Bafta, Dado! Hai Asesoft!


De duminica seara, Mladen Jojic nu mai este antrenorul principal al Asesoftului. Conducatorii echipei campioane se gandesc asupra unei noi strategii care urmeaza sa fie adoptata de pe 1 ianuarie 2008. Pana atunci, fostul antrenor secund si jucator al lui CSU, Vladimir Arnautovic, va fi cel care va incerca sa redreseze corabia campionilor si sa o aduca pe drumul catre calificarea in ULEB Cup din postura de “principal”.
La conferinta de presa organizata de clubul ploiestean au fost prezenti presedintele Alexandru Iacobescu si fostul antrenor Mladen Jojic. Inainte de a va relata ceea ce s-a discutat, iata prima declaratie data de Arnautovic de la instalarea in functie: “Decizia schimbarii antrenorului a fost luata de conducere si de domnul Mladen Jojic. Recunosc ca atunci cand eram jucator la Asesoft m-am gandit ca intr-o zi as putea antrena echipa, dar nu am crezut niciodata ca acest lucru se va intampla atat de repede. Din pacate, nu avem timp sa ne gandim la ce s-a intamplat pentru ca suntem in plina campanie europeana si se apropie meciul cu Galatasaray. Eu imi doresc sa mentin Asesoftul pe primul loc in campionat, dar pentru acest lucru este nevoie ca jucatorii sa aiba o atitudine pozitiva si sa isi faca datoria asa cum trebuie. In ceea ce priveste meciul de miercuri, vom incerca sa obtinem victoria, dar va fi o partida foarte grea, pentru ca turcii sunt foarte puternici. Sunt sanse sa castigam, dar trebuie sa prindem o zi foarte buna si sa jucam cu multa seriozitate. Am vazut cateva partide disputate de ei, le-am analizat jocul si vom pregati meciul cum se cuvine."
Mladen Jojic despre...
Un frumos, dar, in acelasi timp, un trist “la revedere”: “Am petrecut cinci ani frumosi la Ploiesti. Am avut multe satisfactii si mi-am facut un nume prin aceasta echipa, obtinand cele mai mari performante din istoria clubului, dar si din baschetul romanesc. Nimeni nu va putea sterge cu buretele ce s-a intamplat pe 10 aprilie 2005. De aceea, tin sa le multumesc presedintelui Alexandru Iacobescu, patronului Sebastian Ghita, tuturor jucatorilor pe care i-am antrenat si fanilor ploiesteni”.
• Cauzele plecarii: “Aceasta schimbare va produce un soc la echipa, asta este clar. Sper ca impactul sa fie unul pozitiv. Trebuie sa intelegeti ca nu am plecat din cauza rezultatelor. Am pierdut 10 meciuri in patru ani, in campionatul Romaniei. Acum insa au aparut unele probleme, chiar daca am batut tot pe plan intern si am castigat un joc din trei in ULEB. Unii dintre elevii mei nu mai raspund asa cum ar trebui la indicatiile mele, iar conducerea vrea o schimbare la fata a echipei. Un alt joc! Acesta este principalul motiv. Asta este viata unui antrenor! Stii cand vii, nu stii cand pleci. Dar, Asesoft merge inainte, cu sau fara Mladen Jojic!”
• Orasul Ploiesti: “Mi-am facut multi prieteni aici. Nu voi pleca atat de curand. Voi fi in tribuna miercuri, la meciul cu Galatasaray. De altfel, nu am cum sa sterg din memorie numerele de telefon ale lui Alex si Sebastian. Sunt prietenii mei, m-au ajutat si am avut intotdeauna o relatie buna cu ei. Mi-au fost chiar si jucatori! O sa revin in Ploiesti ori de cate ori timpul mi-o va permite.”
• Vladimir Arnautovic: “Lui ii datorez venirea mea la Ploiesti. El m-a adus aici si m-a propus in functie pe cand era jucator. Corect, acum nu are experienta ca antrenor si il asteapta o perioada extrem de dificila. Am insa incredere in el. Pune mult suflet in ceea ce face, la fel ca si mine. Sper ca jucatorii sa il ajute sa obtina rezultate. Va fi dificil insa, fiindca meseria de antrenor este una ingrata. Toti cei care vor sta pe banca de-acum incolo vor fi comparati cu mine. Oricum, ii urez mult succes lui Dado!”
• Oferte de a antrena: “Normal, acum sunt trist fiindca tocmai mi-am pierdut serviciul, painea mea. Nu mi-e teama insa ca nu voi avea oferte. Sunt sigur ca vor exista, dar deocamdata vreau sa ma odihnesc, sa fiu singur si sa ma gandesc la ce vreau sa fac. Nu as exclude nicio oferta, din Romania sau din alta parte, dar nu acum! Desigur nu pot spune ca la Dinamo, spre exemplu, as putea sa fac ce am reusit aici. Nu sunt aceiasi jucatori, aceeasi conducere, aceeasi mentalitate. Sincer, nu m-am gandit niciodata cand voi pleca de la Asesoft!”
• Jucatorii sai preferati: “Am o filozofie clara: pun intotdeauna apararea pe primul plan. De aceea, pot spune ca jucatorii cu care am lucrat cel mai bine sunt Levente Szijarto si Virgil Carutasu. Desigur, pentru mine a fost o placere sa-l antrenez pe Arnautovic, care avea un grozav apetit ofensiv, si o mare onoare sa-l am ca jucator pe Toni Alexe. El a fost cel mai bun! De fiecare data inainte de meci ii atingeam posterul din sala. Am avut o relatie speciala cu Antonio.”
• Parcursul echipei din acest sezon: “Am batut tot in Romania, am castigat cu Hanzevast, dar am pierdut in Belgia si Serbia. Este foarte greu! Este un alt nivel si pornim din postura de novice. Intalnim echipe de traditie, cu mare experienta. Oricum, se va juca baschet in continuare, chiar daca batem sau nu pe Galatasaray.”
• Greselile facute: “Sunt om, fac greseli si mi le recunosc. In ultima vreme insa nu consider ca am gresit cu ceva. Asta o arata rezultatele.”
Mladen Jojic a reusit sa castige cu Asesoftul de patru ori eventul in Romania si Fiba Europe Cup in 2005. Puno hvala, Mladen!
Din partea conducerii, Alexandru Iacobescu a tinut sa precizeze: “Titlul si Cupa Romaniei nu mai reprezinta o provocare pentru noi. Pentru a atrage noi sponsori care sa ne duca spre performanta trebuie sa ne dorim mai mult. Ii multumim lui Mladen Jojic pentru tot ceea ce a facut pentru noi, dar trebuia sa iesim cumva din rutina. Vreau altceva de la echipa, o revigorare care sa ne readuca in carti pentru calificare. Asta am discutat cu Sebi Ghita si cu Mladen, ajungand la aceasta concluzie. Imi doresc ca jucatorii adusi sa-si faca treaba. Sa puna suflet, sa se implice. Nu au venit aici doar ca sa-si ia banii si sa castige titlul si cupa in Romania. Asesoft este deja o echipa cu pretentii. De aceea, cred ca vom si renunta la jucatorii americani adusi in probe, Dockery si Barkley. Am incredere in Dado Arnautovic. Ne-a ajutat enorm de mult in ultimii ani: a fost jucator, scouter, ne-a dat casete si baschetbalisti pe care i-am cooptat in echipa. Ii eram datori intr-un fel. Sunt sigur ca atunci cand va lua o decizie, va crede in ea pana in panzele albe, chiar daca va pierde sau va castiga. In functie de rezultatele sale, ne vom hotari daca vom aduce sau nu un alt antrenor de la 1 ianuarie!”

Prahova

Gabri3l
27th November 2007, 02:22
Mladen JOJIC are tot meritul si tot respectul, atat al echipei cat si al suporterilor, pt tot ceea ce a facut din Asesoft in cei 5 ani petrecuti la Ploiesti...

MT
27th November 2007, 13:25
Etapa X


CSU Atlassib Sibiu - U Mobitelco Cluj Napoca
In direct pe Telesport. Foarte greu meci, pentru ambele formatii. Daca U vine dupa o calificare istorica vs. PAOK, prin continuarea entuziasmului de azi inclin spre un 2. In schimb daca va rata si acest (al doilea) obiectiv pe sezonul acesta, din disperarea de a se agata de ultimul inclin spre un 2. :cool:
Din punct de vedere al superstitiilor :rolleyes: scorul este egal, noi cu Banicaciulinul fluierand n-am castigat veci la Sibiu, sibienii daca sunt dati la tembelizor (si aceasta partida va fi transmisa in direct) se emotioneaza si pierd regulat derbyurile. Asadar, fie sa castige cea mai buna echipa! ...ah...si nu stiu daca am amintit, meciul se televizeaza.:cool:
:P

DINAMO Bucuresti - CSU CUADRIPOL Brasov
Seria neagra a dinamovistilor se va opri aici? Brasovul nu arata rau de loc... 1 greu

CSM Leonardo Oradea - RAPID NEOSET Bucuresti
Ar merge o surpriza...1.

CS Otopeni - BC Targoviste
Cam 1.

ELBA Timisoara - BC Râmnicu Vâlcea
Isi revine Timisoara. 1

CSU Ploiesti - GAZ METAN Medias
Antrenor nou...va fi strans. Dar 1.

BC Targu Mures - BCMUS Argeș Pitești
Mures dupa 3 infrangeri consecutive, Arges dupa 2 victorii asemenea. Zice neamtul: "jamais deux sans trois".

cristianb
28th November 2007, 11:59
Foarte tare meciul de la Sibiu. Mizez pe 1. Sunt sigur ca Sibiul va avea ajutorul arbitrilor asa cum a fost si in meciul cu noi.
Despre meciul de la Ploiesti nu ma pronunt, astept sa vad ce se intampla diseara si pe urma vedem. Oricum nu putem vorbii decat despre o victorie lejera sau la limita. :D
Sper intr-o victorie a Muresului cu Pitesti. Nu-mi place deloc aceasta echipa.

dolby
28th November 2007, 12:41
Foarte tare meciul de la Sibiu. Mizez pe 1. Sunt sigur ca Sibiul va avea ajutorul arbitrilor asa cum a fost si in meciul cu noi.

:happy

doamne, ce-mi place umorul asta involuntar !!!

elia
28th November 2007, 13:56
Cititi pe www.sportbihorean.ro stirea despre Michael Reddick, de la CSM Oradea, care se pare ca l-a lovit la un antrenament pe secundul echipei, fostul mare baschetbalist multiplu campion național, Attila Vereș.
Link-ul catre stire: http://www.sportbihorean.ro/content.php?goto=news&do=show_news_2&category_id=9&news_id=10257

Razvan P
28th November 2007, 15:04
"Sunt sigur ca Sibiul va avea ajutorul arbitrilor asa cum a fost si in meciul cu noi."

Nici nu stiu ce sa mai zic.
Daca a fost fara substrat de gluma, e o nesimtire , adica in momentul cand nu va ajutat destul arbitrii sa castigati detasat, sau cand fluiera oarecum echilibrat inseamna ca pe voi va fura.
Daca afirmatia a vrut sa fie o auto-ironie fina , imi cer scuze.

Cat despre meciul CSU - U , arbitrii sa fie cat mai discreti posibil, ca de restul se vor ocupa jucatorii celor 2 echipe. Sa castige cel mai bun (daca e posibil CSU e si mai bine ;) ). U vine oarecum cu orgoliul ranit (din cauza meciului de ieri), si asta e cel mai periculos pentru CSU.

Dumars
28th November 2007, 17:47
Astea cu orgoliul ranit, se pare ca nu mai functioneaza la sportivii romani.

Asa au fost cu orgoliul ranit si dupa infrangerea de la Rapid si ... nimic.

Ramane ca stereotip de back up:" Nu au avut timp sa se recupereze dupa orarul incarcat". Sau cum s-a mai zis la alta echipa "jucatorii sunt obositi atat fizic cat si psihic". De parca nu asta e meseria lor.

Ca o concluzie, a ajuns sa nu mai imi pese daca castiga sau nu. Vin la Sibiu sa vad un meci frumos si cine e mai bun, sa invinga.

paul*
28th November 2007, 19:02
Foarte tare meciul de la Sibiu. Mizez pe 1. Sunt sigur ca Sibiul va avea ajutorul arbitrilor asa cum a fost si in meciul cu noi.

esti dus...

MT
28th November 2007, 23:04
Ca o concluzie, a ajuns sa nu mai imi pese daca castiga sau nu. Vin la Sibiu sa vad un meci frumos si cine e mai bun, sa invinga.
:)
Bafta in deplasare si tine aproape de prietenii sibieni de pe forum :), pentru ca si la ei in sala circula australopiteci care " v-or face urat daca v-or vedea alte culori decat galben" (orice asemanare cu personaje sau agramatisme reale este pur intamplatoare) ;)

Si despre rezultat, la fel... sa castige cine merita pe teren, indiferent de culoarea tricourilor. :)

M_ovidiu
29th November 2007, 08:22
Ca o concluzie, a ajuns sa nu mai imi pese daca castiga sau nu. Vin la Sibiu sa vad un meci frumos si cine e mai bun, sa invinga.
iar MT a scris:

"Bafta in deplasare si tine aproape de prietenii sibieni de pe forum , pentru ca si la ei in sala circula australopiteci care " v-or face urat daca v-or vedea alte culori decat galben" (orice asemanare cu personaje sau agramatisme reale este pur intamplatoare) "

vezi ca la sibiu s-au vandut bilete cu loc asa ai grija cand cumperi bilet,in ce zona o sa iti iei, pt ca la fel cum spunea MT fiecare galerie are uscaturile ei :D

cristianb
29th November 2007, 11:31
esti dus...

Trebuie sa intelegi ca daca sunt incepator pe forumul asta, nu inseamna ca nu stiu baschet. E foarte usor sa jignesti, o pot face si eu, dar nu e elegant.
Ceea ce am scris, a fost o parere personala pe care tu, ca participant al acestui forum, trebuie sa o accepti, sau sa o contrazici aducand argumente.

Dumars
29th November 2007, 12:29
vezi ca la sibiu s-au vandut bilete cu loc asa ai grija cand cumperi bilet,in ce zona o sa iti iei, pt ca la fel cum spunea MT fiecare galerie are uscaturile ei :D

Pana acum am fost la vreo 6-7 meciuri cred si am scapat teafar de fiecare data. Desi se stia ca suntem clujeni si ne bucuram de reusitele noastre. A fost doar acel incident cu Hiena, dar doar el era vizat pentru "plata unor polițe restante".

Sper sa ne descurcam si cu biletele. Si sa gasim locuri in spate la banca noastra de rezerve.

dolby
29th November 2007, 19:17
bafta. si la pauza hai sa ne intalnim in spatele salii sa ne rupem bate pe spinare :P

paul*
29th November 2007, 20:42
Trebuie sa intelegi ca daca sunt incepator pe forumul asta, nu inseamna ca nu stiu baschet. E foarte usor sa jignesti, o pot face si eu, dar nu e elegant.
Ceea ce am scris, a fost o parere personala pe care tu, ca participant al acestui forum, trebuie sa o accepti, sau sa o contrazici aducand argumente.

chiar ne-ai jicnit si din pacate nici nu ti-ai dat seama. si asta fara sa ne aduci argumente.
in fine...ca tot vorbiram de arbitraje... "faultul in atac" si super bataia aplicata de barbary arbitrului.
http://www.sibianulonline.ro/articol/ziar/sibiu/online/18005/645/

dolby
29th November 2007, 21:21
pfuai.... l-a umplut de sange pe udrica :D. nu-mi vine sa cred ca pentru o astfel de faza s-a facut atata tam-tam in presa.......... ar fi o magarie sa-l suspende..... cine e de alta parere, sa se uite la inregistrare si povestim dupa.

MT
29th November 2007, 21:37
Nu merita suspendat.
Imi place in schimb cum adulmeca verzisorii Carmencita: "Mhmm, o amenda mai grasa, yummy" :D

dolby
29th November 2007, 21:40
pai ea saraca ce sa faca, n-ar fi dat amenda, dar daca o sa zica stimata comisie pt combaterea lu' Violenta dan sport, n-are ce sa le face, mancati-ash :P

circ !

SilverZeus
29th November 2007, 23:52
....nu are de ce sa fie suspendat Barnaby.....tot ce trebuia facut, era un tehnic , care probabil ca i s-a si dat si cu asta basta....restul, e o discutie aberanta legata de o suspendare

fodo
30th November 2007, 00:34
Oare daca sibiul urma sa joace cu echpa aurului negru l-ar fi suspendat???? eu cred ca da .... cu toate ca nu merita
Oricum primul jucator care chiar va bate pe unul dintre udrico-ciulino-banica precis va fi primit cu aplauze la cluj si nu numai.

magic10
30th November 2007, 00:56
si ce crezi tu ca rezolva:(.......poate sa ajungeti sa retogradati din cauza ca ati incercat sa faceti pe "razboinicii luminilor":yeah:.E o atitudine antisportiva si nu o sa rezolvi nimic cu ea sau ,poate, va plateste Barnaby.......In fine ,io nu tin nici cu Udrica,dar ca sportiv....inca de la primul meci esti invatat sa nu comentezi la deciziile arbitrului.:cool:Gafa nu mi se pare a jucatorului sau a arbitrului(desi putin cam e a amandurora) probabil ca daca Barnaby nu sarea , ci il ajuta pe jucatorul cazut sa se ridice era privia altfel faza(dar nu am de unde sa stiu:)).Oricum ca si antrenor al lui Barnaby,l-as fi pus sa faca broscute la antrenament pentru faza asta :drak:


Io l-as bate pe renumitul PELICANU` :drak:

vasi
30th November 2007, 11:10
magic10... Barbary.
cat despre suspendare, sa fim seriosi. inseamna ca fiecare echipa ar trebui sa joace in 2-3 fiecare meci

dolby
30th November 2007, 18:03
deci, cum spuneai MeTe-ule:

Pivotul sibian Melenik Barbary a fost amendat cu suma de 1.150 de euro. În cazul în care pînã mîine searã, la ora meciului cu Mobilteco Cluj, se face dovada plãtii, Barbary are drept de joc. „Am stabilit împreunã cu toate comisiile cã n-a fost vorba de nici o agresare sau violentã în sport, însã a încãlcat mai multe reguli, iar conform cu regulamentul în vigoare amenda se ridicã la 1.150 de euro“, a declarat Carmen Tocalã, presedinta Federatiei Române de Baschet. (Monitorul de Sibiu)


....and all the world is green :D