PDA

View Full Version : F.C. RAPID BUCURESTI - Campioana 2002-2003 | Supercupa 2003



Pages : 1 2 [3]

EDMOND_
14th November 2003, 18:53
MaPax , am fost la meci ..nu stiu ce informatii ai tu , dar eu l-am vazut pe Nita in atacul Rapidului..vad ca nu-l amintesti!
Si culmea este ca Njock nu a jucat deloc rau ( cum spunea cineva pe aici ) a cam scos sufletul din aparatorii vostri , mi-a placut foarte mult!
De la voi cel mai mult mi-a placut marocanul....
Rednic a declarat ziaristilor ca a acceptat aceasta partida amicala fiindca vrea sa se acomodeze cu atmosfera din Banie .... " nu se stie niciodata ce-ti ofera viata ...am si ceva probleme la Rapid "..cam asta , daca va mai intereseaza ceva va stau la dispozitie!

Rapidulet
15th November 2003, 12:49
Da , asa a declarat.

klm
15th November 2003, 13:03
Edmond am si eu o intrebare , citi pe forumul Craiovei cum ca Soava s-ar fi injurat cu fanii alb albastrii ?
Auzi ca Sabin nu a ripostat la injuriile olteniilor care probabil ii reprosau ca nu a s-a zbatut sa vina la Craiova , si ne-a omorat acum o luna si jumatate cand fara el Rapidul nu ne batea .

Rapidulet
16th November 2003, 10:53
Luni seara incepand cu ora 20.00 il vom avea printre noi pe cel mai in forma atacant rapidist , Sabin Ilie. Pentru a va raspunde la toate intrebarile
voastre, puteti sa ii postati de astazi intrebari pe www.ForzaRapid.Ro/forum ( "Discutii cu jucatorii, antrenorii si conducatorii clubului Rapid" la topicul "INTREBARI PENTRU SABIN ILIE !"), urmand ca luni sa va raspunda la toate solicitarile voastre.
Administratorii acestui forum se vor ocupa ca jucatorul rapidist Sabin Ilie sa va raspunda la toate intrebarile si veti putea conversa cu acesta fie in direct pe canalul de mirc #Rapid, fie prin intermediu intrebarilor ce le veti posta aici pe forum, fie il veti putea vedea live pe webcam .
Contam pe prezenta voastra si luni vom avea din nou un jucator printre noi ce a acceptat invitatia suporterilor de a raspunde intrebarilor si solicitarilor voastre.

Va multumim .

rasheedkpenny
17th November 2003, 16:23
Multam pt. "notice". EU am postat multumirile mele!

MaPaX
19th November 2003, 19:26
Belgianul Godfroid, Maftei, Perjć ŗi Ŗoavć s-au refćcut ŗi sunt apži de joc, singura indisponibilitate fiind cea a lui Nicolae Constantin, care ar putea fi recuperat ŗi el pentru jocul de la Piatra Neamž, cu Ceahlćul (30 noiembrie).
Contra lui Apulum, partidć programatć duminicć, de la ora 14,00, pe Stadionul Nažional, īn etapa a 13-a, va putea fi folosit ŗi Robert Ilyeŗ, care ŗi-a ispćŗit etapa de suspendare. Īn schimb, Adrian Iencsi va lipsi din cauza cumulului de cartonaŗe galbene.

the lion king
20th November 2003, 11:59
Ce mai fac prietenii mei:UNIONE&RAPIDULET?
:P

the lion king
20th November 2003, 12:08
nu e peste ca stravidu'
nici echipa ca Rapidu'
8)

rasheedkpenny
20th November 2003, 14:26
Mare le e neputinta
O echipa ca Stiinta

Eu astept mai mult de la Craiova, pe bune...

Despre RAPID: Sper sa revina jucatorii inca accidentati(desi nu mai sunt asa de multi) cāt mai repede... si sper sa nu plece inca Iencsi, poate din iarna... sau poate ii da Copos mai multi bani! Nu?

the lion king
20th November 2003, 15:44
pai bine mah,eu va laud iar tu..... :shock:

webmaster-tifo
20th November 2003, 16:28
http://www.miscareaultra.3x.ro pagina ultrasilor din romania

rasheedkpenny
21st November 2003, 14:05
skooze mah, am inteles gresit... 8)

MaPaX
21st November 2003, 21:02
Intrati pe site-ul WWW.Giulestean.TK la sectiunea "COMENTARII" pt a citi avancronica meciului Rapid-Apulum ( http://usr.rhp.ro/~asp/templates/paginap.asp?id=52069&pid=89023 )

John
25th November 2003, 11:02
IAR A INTRAT COPOS IN CABINA ARBRITILOR :D
FORZA APULUM & DINAMO

rasheedkpenny
26th November 2003, 11:51
Pt John:

Sa inteleg ca tu erai unul dintre arbitrii? 8)

Iti recomand sa te lasi de provocari din astea ieftine si sa te apuci de ceva mai serios!

Rapidulet
27th November 2003, 13:11
http://www.frf.ro/siglediviziaa/ceahlaul.jpg Ceahlaul - http://usr.rhp.ro/Rapidulet/132652.jpg Rapid Bucuresti

Duminica,30.11.2002, ora 14.00 , echipa Rapid se va deplasa la Piatra Neamt, in confruntarea cu echipa Ceahlaul . Galeria Rapidului va face deplasarea cu ajutorul a cinci autocare , cu plecarea din fata stadionului Giulesti , duminica la ora 6.30.

the lion king
27th November 2003, 16:07
:bere:

rasheedkpenny
28th November 2003, 19:42
BAFTA CU CEAHLAUL!!!

Rapidulet
28th November 2003, 21:01
Sa fie ! Sabin Ilie va juca se pare, a scapat de suspendare :)

MaPaX
28th November 2003, 21:46
Avancronica meciului Ceahlaul - RAPID > http://usr.rhp.ro/~asp/templates/paginap.asp?id=52069&pid=89352 !
www.giulestean.tk !

MaPaX
1st December 2003, 13:49
Ceahlaul - Rapid : 1 - 2 (C. Ilie/S.Ilie si Zyiati)

gabilove
1st December 2003, 21:07
Rapid La Anul Picati In B

rasheedkpenny
2nd December 2003, 09:56
Gabilove, poate ai treaba pe alt forum si te retin...

javra41
2nd December 2003, 18:53
VENITI PE FORUMUL "Spera Romania la C.L. la anu'"? :O

MaPaX
3rd December 2003, 15:41
Otelul Rapid 2 - 0 scor final
min. 37 - GOL: Marginean (Otelul) - Marginean este servit perfect de Iacob si reia cu capul in plasa, de la trei metri
min. 18 - GOL: Apostol (Otelul) - Contraatac pentru gazde, Iacob ii paseaza lui Apostol, Rauta trece pe sub balon, iar galateanul il invinge pe Dolha

rasheedkpenny
3rd December 2003, 17:19
cum draq de am luat bataie???

ieppy
3rd December 2003, 17:23
Cu usurinta

rasheedkpenny
3rd December 2003, 17:27
Si te bucuri asa de mult? Sa inteleg ca nu ai vrea ca Rapid sa mai fie in lupta pentru CUPA? Oare de ce??? Frica sa fie oare?

Am luat bataie cu 2-0 pe un teren "desfundat"... sa nu uitam ca 2-0 e cel mai periculos scor! Nu?

HAI RAPID!

ieppy
3rd December 2003, 17:32
am spus eu ca ma bucur? Ai pus o intrebare si din respect ti-am raspuns. Asa ma invatat mama.hehe

javra41
3rd December 2003, 23:22
a dovedit dinamo ca este o echipa adevarata....7-0 cu Petrolul!

noi pierdem 2-0 cu Otelu', 2-2 cu Apulum ..... nu au jucatorii caracter. RUSINE!!

De ce daracu le-o fi teama sa sila sa castige.

NU MAI POT, AM SA MOR!!!!!!!!

Vadim
4th December 2003, 01:55
Acest thread a fost inchis pe 4 decembrie 2003. Subiectele legate de echipa favorita se vor discuta separat, pe sub-forum.

javra41
4th December 2003, 18:04
Salutare tuturor Rapidistilor! /hello

Welcome to this new thread. :cool:

Ati vazut meciul, Otelul - Rapid? 2-0. Ce pacat. Da' ii batem in retur!!

SPERANTZA SI PUTERE!
RAPID E O AVERE!

javra41
4th December 2003, 18:08
VENITZI PE THREADUL "Ufc Rapid Bucuresti"! /hello

MaPaX
7th December 2003, 18:13
Nu-i nimic vom reveni in retur! Ii vom bate cu 3-0
FORZA RAPID! HAI RAPID!!

Gigel Sportul
9th December 2003, 23:29
Nu-i nimic vom reveni in retur! Ii vom bate cu 3-0
FORZA RAPID! HAI RAPID!!

Da'... daca le datzi 6 ce are??? Asa, cu dedicatzie. Tot sunt ei cu alb si rosu, ca mai stim noi cine.

rasheedkpenny
10th December 2003, 09:58
Sa nu fim nesimtiti... eu cu 3-0 sunt perfect multumit. De fapt nu ma intereseaza scorul... ci calificarea! Pe voi?

javra41
10th December 2003, 17:12
cu petrescu antrenor, si 4-4-2, ar trebui sa se schimbe echipa aproape complet. main vedem! imi pare rau de nea' Mircea. :(

mentalitatea trebuie schimbata, si va fi de catre dan petrscu si giovanni (SPER)

FORZA RAPID!!! /OLE/

rasheedkpenny
10th December 2003, 17:25
pentru javra41: Sper, ca un suporter rapidist ce esti - ca si mine dealtfel, sa nu mai incurajezi si sa nu mai promovezi mesaje injurioase la adresa suporterilor echipelor adverse! Suporterii Rapid-ului nu prin asta trebuie sa se afirme, ci prin sustinerea echipei lor "la bine si la rau". Esti de acord cu mine?

Nu trebuie sa te "duelezi" cu nimeni aici! E doar ideea de a-ti exprima atasamentul si suportul fata de o echipa fara a deranja pe nimeni altcineva!
Poate ai sa spui ca exagerez cānd iti spun asta, dar ai sa vezi ca si pe alte forumuri(vezi. ForzaRapid) se promoveaza aceeasi idee, a limitarii mesajelor si exprimarilor injurioase!

Multumesc pentru intelegere!

javra41
10th December 2003, 17:28
lucrul este ca noi trebuie sa dicutam ce o sa intample rapidului ca a venit petrescu si nea mircea a plecat? e pacat, ca rednic era antrenorul cu palmaresul cel mai bun dintre toti vreodata, si pleaca in locu' lui dan?
aiurea, ce l-o fi apucat pe copos. probabil din cauza sezonului nostru prost, si mentalitatea jucatorilor, aceea de oameni in visi care joaca la egal, asteptand ca meciul sa le convina ambelor echipe.
poate ca pana la urma va fi bine, si promisiunile lui g.becali vor fi adevarate!


"Giuleştenii au ţinut să semneze contractul cu noul antrenor īn conferinţa de presă de ieri. Fostul tehnician al Sportului Studenţesc a parafat o īnţelegere pīnă la vară, cu opţiune pe īncă patru ani, īn timp ce fundaşul George Galamaz, 22 de ani, asistat de impresarul Gică Popescu, va īmbrăca tricoul vişiniu pe patru ani şi jumătate. Jucătorul va primi 25.000 īn primul sezon, sumă ce va creşte anual pīnă la 45.000 īn ultimul sezon.

Īmbrăcat cu un costum gri şi o cămaşă roz, fără cravată, tīnărul antrenor a părut foarte sigur pe el, singurul lucru care părea să-l sīcīie fiind gripa care nu-i dă pace. "Ştiu că este o mare şansă pentru mine şi īi mulţumesc lui Giovanni că a avut īncredere. M-a ales deoarece ştie că sīnt un băiat serios, muncitor, care īmi văd de treaba mea. Īntr-o lume ideală aş avea nevoie de doi ani şi jumătate ca să pot construi o echipă de Liga Campionilor, dar Rapid este un club la care dacă nu ai rezultate, nu te aşteaptă nimeni", a sintetizat Petrescu primele sale reacţii după venirea īn Grant.

Fostul internaţional romān spune că vrea să imprime o mentalitate de īnvingător, "pentru că aici au probleme romānii. Īntr-o ţară īn care comunismul a dominat atīt, fotbalistul trage tare două-trei săptămīni, după care o lasă mai moale. Dacă vrei să faci performanţă, trebuie să te dedici 24 de ore din 24". Făcut "pricinos" de prietenul şi impresarul său Gică Popescu, "Mister" din Grant nu a negat, dar a precizat: "Nu-mi place să pierd nici la cărţi sau table, cu atīt mai puţin la fotbal!". Īntrebat dacă se teme de o reacţie negativă a suporterilor rapidişti din cauza trecutului său stelist, Dan a formulat un răspuns surprinzător: "Am crescut la Steaua, dar cīnd jucam pe Giuleşti, īntotdeauna mi-am dorit să fiu acasă, cu 20.000 de suporteri transformaţi īn al 12-lea coechipier. Mă bucur că acum va fi şi pentru mine !". Timpul va dovedi dacă a fost o formulare pentru fani sau chiar aşa simte el."

javra41
10th December 2003, 17:31
Discuţii cu Gigel Coman"Pīnă de Crăciun vom mai semna cu un jucător", a afirmat Ioan Becali la finalul conferinţei de presă de ieri. Dintre numele achiziţiilor agreate de Dan Petrescu, cele mai mari şanse să ajungă primul īn Giuleşti le are Gigel Coman, fotbalist care se potriveşte cu stilul pe care vrea să īl imprime echipei noul tehnician. Coman a mai fost dorit īn Giuleşti īn primăvară, dar preţul de 400.000 de dolari cerut atunci de FC Naţional a īntrerupt negocierile.

Iencsi redevine căpitan de echipăĪn cazul īn care nu se va transfera de la Rapid īn această iarnă, Adrian Iencsi va primi īnapoi banderloa de căpitan al echipei, care īi fusese dată lui Ziyati după partida de Cupă cu FC Oradea. De altfel, marocanul ar putea să īşi piardă locul de titular, poate chiar să părăsească echipa din Giuleşti, din cauză că sistemul de joc gīndit de Petrescu nu se bazează pe un fotbalist cu caracteristicile clasicului număr 10.

Īntīlnire cu jucătoriiDupă conferinţa īn care a fost prezentat ca noul antrenor al Rapidului, Dan Petrescu a ţinut să discute cu cīţiva dintre noii săi elevi, chemīndu-i pe rīnd īntr-un birou pe Măldărăşanu, Iencsi, Dolha şi Godfroid, īn timp ce Giovanni Becali a stat de vorbă cu Ziyati. Īn ceea ce priveşte lista cu jucătorii la care Petrescu va renunţa, se pare că este axată mai cu seamă pe fotbaliştii aduşi īn ultima periodă de Rednic, gen Răuţă, Ciobotariu sau Luţu.

Īnvăţămintele lui GiovanniDe-a lungul conferinţei de presă īn care a fost prezentat, Dan Petrescu a vorbit despre Steaua, echipa care l-a format, dar şi despre Dinamo sau Rapid. De cīte ori a enumerat aceste cluburi, el a folosit expresia "Steaua, Dinamo, Rapid", fapt care i-a trezit atenţia lui Giovanni Becali. "Obişnuieşte-te să spui Rapid, Dinamo, Steaua", l-a povăţuit noul preşedinte.

javra41
10th December 2003, 17:40
Fără să vrea, atunci cīnd şi-a construit scara interioară din casă, şi-a construit, de fapt, spirala vieţii sale. Care l-a urcat, mai mult sau mai puţin īntortocheat, mai mult sau mai puţin periculos, dar suficient de sus şi de bine aşezat pentru a se numi iarăşi Ioan. Fugit īn vest, fără să aibă vreun şfanţ īn buzunar, Ioan Becali a īnceput să-şi croiască viaţa, aventurier, aidoma unui personaj de film. Nu ştim cīt de mult a vrut să fie Scareface, nu ştim cīt a devenit din acesta, dar personajul Becali, Giovanni Becali, la un moment dat s-a īntīlnit cu propriile sale vise şi năzuinţe, cu propriile sale īmpliniri, cu alte cuvinte, personajul nostru a īnceput să-şi trăiască propria sa viaţă.

Doar pentru că e un sentimental, n-a uitat de unde a plecat, n-a uitat de visele sale şi pentru asta stă mărturie scara din "Naşul" care se află īn casa din Băneasa. Poate că īn fiecare zi coboară şi urcă pe ea, coborīnd şi urcīnd īntr-un vis pe care l-a avut demult, cu atīt mai frumos astăzi, cīnd s-a īmplinit. Astăzi, cīnd a devenit preşedinte de club, vrea să devină iarăşi Ioan. Ioan Beali. Un alt Ioan decīt cel de la īnceputurile sale, mai mult sau mai puţin īntunecate, nu acel Ioan dinainte de a deveni Giovanni. Ci, un alt Ioan, serios, echilibrat, bogat care īncepe să-şi construiască altfel viaţa de aici īnainte. Īntr-un fel, Giovanni Becali se īntoarce īn timp, mai coboară o dată scara şi o ia de la zero, redevine Ioan Becali. Dar, fără să-şi piardă experienţa, averea, respectul şi faima dobīndite īn timp. Şi face asta pentru a avea din nou tupeul, curajul de la īnceput, acel curaj pe care-l ai doar atunci cīnd n-ai ce pierde. Asta da, provocare: să ai curajul pe care īl ai atunci cīnd n-ai ce pierde şi, de fapt, să ai de pierdut cel puţin tot pe atīt cīt ai de cīştigat.

Cam aşa sună povestea frumoasă, romanţată a lui Giovani Becali, redevenit Ioan Becali. Porţile ei īntunecate nu vor fi scoase niciodată la lumină. Ele stau scrise pe undeva, prin sufletul lui Becali şi vor muri odată cu el. Schimbarea de identitate īn cazul Becali poate să īnsemne şi un nou īnceput īn fotbalul romānesc. Poate că a venit sfīrşitul copilăriei, mai bine-zis al vestului sălbatic, din fotbalul romānesc. Poate că toate personajele din fotbalul romānesc renunţă la personajele pe care le-au jucat pīnă acum de voie, de nevoie şi vor coborī scara interioară din viaţa lor, aidoma lui Becali. Chiar aşa, cum se scrie Giovanni? Cu un singur "n" sau cu doi "n"?

javra41
10th December 2003, 17:42
E posibil ca visul lui George Copos să se īnfăptuiască şi, prin venirea lui Ioan Becali la conducerea clubului, Rapid "să ajungă o forţă īn Europa". La fel de posibil pare ca fostul impresar să devină, după exemplul lui Moggi de la Juventus, un manager de anvergură şi, implicit, un preşedinte de succes. Īntruneşte toate condiţiile să reuşească.
Īntre atītea ipoteze, există o singură certitudine: Rednic nu trebuia tratat astfel. Cel mai galonat antrenor din istoria recentă a Giuleştiului, care a adunat mai multe trofee pīnă şi decīt Mircea Lucescu, nu merita să fie dat afară peste noapte, ba īncă īntr-un moment īn care Rapidul are şanse reale să păstreze titlul şi să cīştige Cupa. Plecīnd de la această nedreaptă demitere, permiteţi-mi să mă īndoiesc că un fotbal ce nu ştie să-şi respecte valorile va fi īn stare să progreseze.

Mortification
10th December 2003, 22:47
Mai baieti, mai lasati articolele din presa. Tare imi e mie ca Petrescu nu o sa aiba viata lunga ca antrenor. Numai un tip care stie sa se impuna nu mi se pare. Iar daca o face, apoi nu cu metodele cele mai bune.
Nici venirea lui BEcali nu o vad cu ochi buni, insa, vorba aceea... speranta moare ultima!

Campionii din Giulesti!!!!!

Lucifer
17th December 2003, 09:44
Salut!

Stati linistiti ca stie Copos de ce l-a adus pe Giovani la Rapid. Va asigur ca Rapidul va juca mult mai bine ca in tur. Sincer sa fiu mie nu imi placea deloc jocul rapidului din tur, era plafonat si se juca prea mult la scor si numai eu stiu cat injuram si ma certam cu "televizorul". Daca Dan Petrescu va califica Rapidu' in Cupa Romaniei dupa meciul cu Otelu' atunci il voi pune la inima si sunt sigur ca vom lua si campionatul. Ceea ce imi doresc este reintoarcerea lui Schumacher la mijlocul terenului.
Ce imi place cel mai mult este teama lui "Becali" de la Steaua care dupa venirea lui "Becali II" in Giulesti a tinut sa spuna "de acum va trebui sa bag mult mai multi bani la Steaua".




DACA "RAPID" NU E, NIMIC NU E ...(cum spunea poetu')

Mortification
18th December 2003, 20:18
Sper sa ai dreptate...

jordan-rapid
12th January 2004, 14:26
avem cea mai tare galerie,cel mai greu presedinte,cel mai misto stadion,iar ProRapid le da ceatza la totzi!!!...asta e suntem,suntem cei mai tari!...adio gigel becali!!! familia lucescu e antisteaua si noi suntem cu ei!!!forza RAZVAN LUCESCU mult succes in noua meserie!!!

jordan-rapid
13th January 2004, 03:14
in momentul de fatza,Rapid are cateva plusuri fata de contracandidate!are cea mai buna infrastructura!stadion european,gazonul cel mai beton din romania,iar ProRapid cea mai tare baza din ROmania!conducerea este mai mult decat europeana,la Rapid se lucreza intr-un climat cu adevarat european!este un antrenor dornic sa se afirme cu idei vestice.lotul de jucatori este de asemenea unul bine inchegat!cu putin noroc chiar si anul asta am fost aproape de Europa! deci am sperantze mari pt la anul!

Pancone
13th January 2004, 11:56
Rau......like it :D

rasheedkpenny
13th January 2004, 18:15
Mai ramāne sa jucam cel mai bun fotbal... eu sper ca o sa fie asa! :D

sorinl
19th January 2004, 07:41
am si eu o intrebare,fara legatura cu discutia.caut un suporter giulestean,suficient de "batran" sau documentat sa-mi explice un episod de la jumatea anilor 70.atunci un intreg grup de rapidisti a migrat la chimia rm.valcea,ajutand-o sa promoveze in dauna rapidului. e vorba de grupul format din savu,iordan,telespan,bartales,viky rosca.are cineva o explicatie-preferabil cea reala?

rasheedkpenny
19th January 2004, 10:57
Cauta pe net pe undeva, cauta in unele carti despre Rapid si eventual intreaba pe alte forumuri! Sau pot sa intreb eu pentru tine!

sorinl
19th January 2004, 12:00
te rog,chiar sant curios sa stiu motivul