PDA

View Full Version : Galerie



Vulturul
8th December 2003, 19:18
maine cu incepere de la ora 19:00 va avea loc o intalnire intre Vulturii Violeti,Ultras Viola,Conducere,si o parte a presei argesene...voi reveni cu noi amanunte in cursul zilei de miercuri...

Tudose
8th December 2003, 23:58
Bine, Maniacule, te asteptam!

Vulturul
10th December 2003, 10:07
asa cum am promis am revenit cu informatii....din pacate mokdovan nu a putut veni deoarecedin cateam inteles de la Daniel Barbu se afla la Bucuresti cu nu stiu ce probleme legate de liceenta de antrenor...Vulturii Violeti si-au dovedit inca o data penibilitatea ne dorind sa participe la aceasta intrunire...Problema care s-a pus a fost dece noi nu dorim sa ne reantoarcem langa ei...singurul lucru pe care noi l-am spus si a fost unul concret a fost acela ca ei nu doresc sa realizeze ceva frumos pe stadion...

Tudose
10th December 2003, 21:33
Maniacule, ce inseamna "ceva frumos pe stadion"? Impresia mea, din ceea ce imi povestesti, e ca s-a cam pierdut timpul la sedinta asta.
As vrea sa vad si eu la Pitesti coregrafii, sau macar sa vina masiv lumea la meci cum o facea nu de mult. Mai tineti minte "valurile" care inconjurau stadionul de cate 10 ori?
Vrei sa facem o sectiune speciala dedicata galeriei pe acest forum? Daca tu crezi ca poti atrage aici membri din Violet Republic (si nu numai), spune-mi si facem un subiect separat.

Vulturul
11th December 2003, 09:25
la coregrafii in primul rand ma refeream si io cand spuneam ceva frumos pe stadion....Referitor lao sectiune despre suporterii alb-violeti...e o idee buna ...dar sa deschidem Ultras-Viola nu Violet Republic deoarece ei nu se mai ocupa...

crirad
11th December 2003, 11:04
Vad ca sunt discutii in legatura cu galeria! Ce inseamna "Vulturii Violeti - Ultras Viola"?
Este o echipa FC Arges sau doua echipe???
O singura echipa osingura galerie! Care sunt motivele divergentelor? Nu inteleg acest lucru...ca si cum unii tin cu echipa A, altii cu echipa B dar impreuna merg la FC Arges!!!
Daca galeria nu este in stare sa se inteleaga, atunci ce sa mai vorbim de echipa, de locurile 1-6, de Cupa Romaniei....

Tudose
11th December 2003, 11:19
Gata, avem o sectiune separata intitulata simplu, "Galerie", pentru ca asa si trebuie sa fie - una singura! Maniacule, spune baietilor ca sunt asteptati aici.

crirad
11th December 2003, 11:30
Daca se poate ca cineva sa ma lamureasca de ce sunt doua galerii! Cel mai bine ar fi ca reprezentantii celor doua galerii sa-si exprime separat punctele de vedere!

Vulturul
11th December 2003, 17:31
pentru crirad

da intradevar la pitesti nu exista doua galerii ci doua factiuni...Ultras Viola si Vulturii Violeti...Insa amandoua au un singur scop sustinerea echipei FCARGES...Cele doua grupuri stau despartite...Ultras Viola la peluza nord ,iar Vulturii Violeti la tribuna...Unul din motivele pentru care cele doua grupari stau despartite este "mentalitatea" pe care vulturii au dovedit dealungul timpului ca nu o au...daca mai vrei sa afli ceva promit ca iti voi raspunde...

crirad
12th December 2003, 10:53
Multumesc pentru raspuns dar eu vreau sa aflu de ce stau despartite! Ca spui "mentalitatea" nu inteleg nimic! Ce fac ei, ce faceti voi...

Daca galeria ar fi unita ar fi un "spectacol" iar lumea ar incepe sa vina pe stadion. Noi avem nevoie de suporteri, pentru ca un club farta suporteri este foarte sarac. In momentul in care in tribune lumea se intelege totul este ok. Daca nu, stadionul va deveni (daca nu este deja) locul de bataie intre suporteri...dar la noi va fi altfel ... suporterii echipei se bat intre ei!!!
Eu nu inteleg...voi sunteti adevaratii suporteri, sunteti la meci tot timpul si nu va intelegeti...
Din cearta voastra pierde nu numai fotbalul si suporterii dar si echipa!Este o singura echipa si ar trebui sa fie o singura galerie!

Vulturul
12th December 2003, 16:52
Pai in primul rand la Vulturi fondurile pe care le au le folosesc la diferite actiuni care nu au nici cea mai mica legatura cu galeria ...in timp ce ei primesc de la club autocar pt deplasare si legitimatii pt meciurile de acasa,Ultras Viola isi plateste singura atat deplasarea cat si biletul de meci in Trivale...si acesta este unul din motive...

dlgicu
13th December 2003, 05:26
Desi nu am mai fost de vreo 2 ani la un meci al FC Arges Pitesti, cred ca pot spune care e motivul existentei a doua galerii (acum vad ca sunt chiar trei, poate imi explica si mie cineva diferenta dintre Violet Republic si Ultra Viola).
Galeria "oficiala" (inscrisa cu acte la notariat si agreeata de conducerea clubului) este "Vulturii Violeti", dar conducatorii acesteia (George, Paul, Smoala etc.) sunt toti trecuti de 40 de ani, cel putin in mentalitate. Sunt foarte obtuzi, nu accepta nici o "intinerire" sau schimbare a modului de a incuraja formatia, cat am fost la galerie rareori se schimba vreo scandare, tot meciul se canta imnul si se striga "Hei, hei, Argesul", "Ae, ao, sa moara Dinamo" si variante; despre bannere/scandari personalizate la fiecare meci, coregrafii etc. nici gand.
De aceea a fost normala desprinderea diverselor factiuni din galerie, formate in general din suporterii mai tineri care nu se potriveau in nici un fel formatului de galerie dorit de conducatorii "Vulturilor Violeti", si care s-au reunit apoi sub diverse nume. Fenomenul desprinderii unor grupuri "Ultras" de suporteri, cu scandari, echipament si comportament sa le spunem mai "radicale"
l-am remarcat si la galerii mai mari (Rapid, Steaua), asa ca nu e ceva anormal, problema cu pitestenii a fost ca diferentele au fost totdeauna destul de acute, astfel ca cele doua mentalitati s-au "ciocnit" deseori si in deplasari unde erau obligati sa stea impreuna, iar uneori la meciuri de acasa cu mai putini spectatori era penibil sa vezi galeria impartita in 50 de "Vulturi Violeti" si 20 "Violet Republic".

Vulturul
13th December 2003, 15:49
O sa incerc sa te lamuresc la ceea ce ai spus tu...In primul rand este vorba de Ultras Viola si nu de Ultra Viola...este o noua grupare care a luat nastere in vara acestui an...majoritatea membrilor sunt tineri...Spuneai in mesajul tau ca Vulturii Violeti sunt recunoscuti prin lege...Mai este si Fan Club FCARGES care apartine baietilor de la Republica,dar din pacate ei au decis sa nu se mai ocupe datorita nepasarii de care a dat dovada conducerea alb-violeta....Ai dreptate in ultimii ani vulturii nu au aratat absolut nimik...unde or fi banii incasati periodic de la membrii si de la alti sponsori nimeni nu stie...Ce este mai grav este faptul ca in loc sa incerce sa atraga noi membrii Vulturii nu au facut nimic , cu timpul foarte multa lume parasind in ultimii ani galeria...e pacat...sper ca te-am lamurit cat de putin...daca mai ai ceva de intrebat sa spui...

Tudose
13th December 2003, 22:05
In galerie e normal sa fie si "batranii", si "tinerii". Eu as pleda pentru o unificare a celor doua factiuni, insa e foarte greu de impacat mentalitatile in momentul de fata.

EDMOND_
14th December 2003, 13:48
Felicitari ! Tocmai ati avut postarea cu numarul 1000!

crirad
15th December 2003, 10:40
In galerie e normal sa fie si "batranii", si "tinerii". Eu as pleda pentru o unificare a celor doua factiuni, insa e foarte greu de impacat mentalitatile in momentul de fata.

Eu nu cred ca este greu! Ar trebui sa se gindeasca mai mult la echipa si nu la "mentalitatile" financiare. Sunt foarte multi fani, printre care ma numar si eu, care nu s-ar inscrie in nici un fan club ca cele enumerate. Acesta nu este fan club sau galerie! Este o cearta continua! Eu propun sa formam inca vreo 5 galerii poate vom fi echipa cu cele mai multe galerii!!!

Eu as propune o intilnire a tuturor galeriilor, alegerea unui singur sef, care nu face parte din nici o galerie, si incercarea de a forma o conducere cu cite un reprezentant din fiecare galerie. Seful ar trebui sa fie neutru iar toate deciziile sa fie luate impreuna. Formarea unui regulament al galeriei si incercarea de respectare a tinerilor de catre batrini si a batrinilor de tineri. Doar impreuna pot forma o adevarata galerie i spectacol pe stadion.

Vulturul
15th December 2003, 15:32
Da sa sti ca e o idee foarte buna insa nu stiu de unde ar putea fi ales un sef neutru deoarece dupa parerea mea la Pitesti nu exista cineva care ar dori sa se implice in asa ceva!

crirad
16th December 2003, 12:58
Exista cu siguranta doar trebuie cautat. Cel mai bine ar fi o persoana cunoscuta. Care este respectata.

Vulturul
17th December 2003, 17:17
Marti seara la Clubul Societatea Sportiva au fost invitati membrii galeriei « ULTRAS Viola »si cei ai « Vulturilor Violeti ».Din pacate ultimii nu au dorit sa participe la discutie , motiv pentru care ultrasii din galeria adversa nu au avut cu cine dialoga.Prin urmare au lansat cateva acuze grave la adresa vulturilor.Florin Gruianu a raspuns la aceste acuze in calitate de lider al vulturilor.

1 ACUZATIE : « Ei pretind ca sunt suporterii de drept ai echipei , dar ce suporteri sunt cand nici macar nu dispun de un arsenal complet :steaguri,tobe,etc ?La partida cu Rapid la care am fost si noi in mod organizat i-am eclipsat total.Am strigat neancetat,pe cand ei erau obositi rau de tot.Probabil ca se incalzisera cu niste spirtoase inainte de meci asa cum obisnuiesc de obicei .

RASPUNS : « Cu ce drept ne critica ei pe noi ?Ei sunt suporterii care la 2-0 cu Brasov si la 4-0 cu Apulum ii cereau demisia lui Moldovan ?Unde in lumea asta s-a mai pomenit sa i se ceara demisia antrenorului cand echipa castiga cu 4-0 ?


2.ACUZATIE :Ei nu stiu cum arata o galerie adevarata.Inainte galeria lui F.C.ARGES era invidiata de multe galerii din tara , dar vremurile alea au apus de mult.Nu sunt interesati sa faca spectacol.De ce nu investesc banii asociatiei in materiale. ?Unde este galeria de alta data ?

RASPUNS :Avem 24 de steaguri ,cate unul pentru fiecare component al lotului.Ei vorbesc de coregrafii dar habar nu au cat costa asa ceva.Ce noi suntem Steaua sau Dinamo ale caror galerii sunt finantate de club ?

3ACUZATIE :Au noua topbe,toate sparte,dar in loc sa cumpere altele sau sa le repare pe cele vechi si-au cumparat DVD si televizor la sediu !

RASPUNS :Se vede treaba ca oamenii sunt pe dinafara !DVD-ul l-am primit cadou de la un sponsor si l-am adus la sediu.Noi avem suporteri care vin din Topoloveni ,Leordeni si chiar din Iasi a venit cineva la meciul cu Steaua, cei care nu mai au cum sa se intoarca acasa dupa deplasari raman si dorm la sediu.Ce e rau daca vede si omul un film ?Cat despre partea cu tobele nu am gasit inca niste meseriasi sa le repare.Am vrea sa cumparam altele dar nu se gasesc !

4.ACUZATIE :Ne deranjeaza ca se duc dupa meciuri si cer bani jucatorilor si oamenilor din conducere in alte tari suporterii ajuta clubul si nu invers !

RASPUNS :Se mai intampla ca jucatorii sa faca o cheta si sa ne dea niste bani.O fac insa din proprie initiativa in nici un caz nu le cerem noi.

5.ACUZATIE :Cand clubul a pus la dispozitie un nr mai mic de autobuze pt deplasare selectia s-a facut pe pile . Au fost preferati prietenii liderilor de galerie.Poate ca si acesta este unul din motivele pt care am plecat din galerie !

RASPUNS :Un sambure de adevar exista in aceasta afirmatie .Insa spuneti-mi cum puteam sa las acasa un om precum Constantin Menciu si sa iau un pusti in locul lui ?Omul asta are totusi o varsta in galerie.Si, la o adica de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare ?Au fost deplasari in care copii nu au avut bani de bilet si au ramas pe la portile stadionului.

6.ACUZATIE :Nu vom accepta sa ne unim cu ei pana nu se schimba conducerea in asociatie.

RASPUNS :Pana nu vor intelege ca trebuie sa se supuna unor reguli stabilite intre cluburi,LPF si Jandarmerie nu se poate vorbi de unirea galeriei.Ma refer la faptul ca nu au voie sa scandeze trivialitati si se pare ca ei nu au inteles acest lucru .

Textul a fost preluat din Societatea Argeseana de saptamana trecuta

Tudose
20th December 2003, 22:03
Am citit cu atentie textul de mai sus. E pacat ca "Vulturii Violeti" nu au binevoit sa vina la intalnire. Raspunsul pe care Florin Gruianu alias Smoala il da la punctul 6 nu prea e legat de acuzatie... Iar "Ultra Viola" nu a scandat niciodata trivialitati, din cate cunosc eu.
Pe de alta parte, si voi ar trebui sa renuntati la a cere tot timpul demisia lui Moldovan. Sunt de acord ca rezultatele din ultima vreme sunt departe de ceea ce ne-am dorit si de performanta pe care o promitea "Comisarul". Insa nu e cazul sa contesti chiar si atunci cand echipa joaca bine si invinge fara probleme, nu are rost a provoca tensiuni inutile. Chiar asa, la 2-0 cu Brasov si la 4-0 cu Apulum nu trebuia sa se strige ceea ce s-a strigat. Apoi, ganditi-va ca pleaca Moldovan... dar cine vine in loc? In Romania e usor sa demolezi, mai greu e sa construiesti ceva de durata si de valoare.

Referitor la imputinarea spectatorilor pe stadion, este vina si a politicii de marketing si imagine a clubului. Stiam de la televizor si am si vazut trecand pe podul Grant ca se pun reclame uriase, "Rapid va doreste Sarbatori Fericite" sau "Din martie 20054 va asteptam acasa" (aluzie la terminarea renovarii stadionului Giulesti). La noi - nimic, desi ar crea o imagine excelenta clubului, ar mai readuce lumea pe stadion si cu siguranta s-ar recupera mica investitie in publicitate. Era vorba sa apara un magazin de unde sa se poata cumpara tricouri, fulare, fanioane... ati mai auzit ceva de asta?

Vulturul
21st December 2003, 13:05
In ceea ce priveste scandarile adresate de noi lui Moldovan nu s-au datorat nu numai faptului ca echipa nu joaca absolut nimic si mai ales datorita faptului ca Ion Moldovan a jignit grupul nostru prin declaratiile pe care le-a facut...sa nu uitam ca ceva asemanator s-a intamplat si la Dinamo cu Danciulescu , chiar daca inscria aproape meci de meci Danciu era huiduit datorita neantelegerilor cu galeria.Totusi se pare ca din retur nu o sa mai avem pe cine apostrofa Moldovan din cate a scris presa in ultimul timp fiind dorit la galati..
In ceea ce priveste imaginea , clubul Fcarges nu a facut nimk ,a incercat realizarea unui site dar nu a mai fost actualizat,iar tricourile si alte materiale cu insemnele clubului au devenit "vise erotice" pt fanii alb-violeti...singurul vinovat este conducerea!

Tudose
21st December 2003, 13:24
Sunt doar zvonuri referitoare la Moldovan sau ai informatii mai precise? El este dorit la Galati, dar conducerea Argesului ce parere are? Exista vreo alternativa de inlocuire?

Dorin
25th December 2003, 00:11
Cine este pitesteanul Tudose care a stat in fata la gala fotbalului ?!? :yeah: Dorin

Tudose
27th December 2003, 16:08
Dorin, sa stii ca nu am fost la "Gala fotbalului romanesc", desi mi-ar fi placut sa merg. Asa ca nu stiu despre cine vorbesti, poate e altcineva... :)

Dorin
31st December 2003, 14:06
Dorin, sa stii ca nu am fost la "Gala fotbalului romanesc", desi mi-ar fi placut sa merg. Asa ca nu stiu despre cine vorbesti, poate e altcineva... :)
Asa era scris in articolul de pe " Ziua " :yeah: Dorin

Tudose
3rd January 2004, 14:08
Nu-mi ramane decat sa ma pregatesc sa merg la anul... :yeah:

Vulturul
9th January 2004, 14:29
Pentru crirad :"Clubul sprijina galeria da doar o parte:"Vulturii Violeti" ei primesc de la club legitimatii de intrare in stadion si autocar pentru deplasare in schimbul acestora vulturii nu protesteaza atunci cand pe teren echipa nu arata nimik...Este greu de crezut ca se va putea realiza ceva la Pitesti atata timp cat la conducere se afla oameni gen Ilinca.

crirad
9th January 2004, 14:44
De aceea am spus ca galeria ar trebui sprijinita de club! Am o discutie acum cu Tudose pe www.fcarges.net
Am scris mai multe...Este vgina conducerii ca asa se compoarta si sper sa nu ajunga i9n momentul in care nu vor mai avea suporteri.
Faptul ca deseori echipa nu arata nimic este doar mentalitatea jucatorilor: un profesionist adevarat, are citeodata momente slabe dar isi revine. De cind Barcelona s-a interesat de Dica, cite goluri a mai inscris Dica?

Vulturul
12th January 2004, 08:28
La Pitesti galeria nu va fi ajutata niciodata in adevaratul sens al cuvantului atata timp cat la conducere se vor afla persoane gen Ilinca.Imi aduc aminte ca la o discutie avuta cu Ilinca asta vara cand i-am cerut sprijin pt a face o coregrafie la spectacolul de implinire a 50 de ani a clubului alb violet acesta ne-a spus ca nu are el banii lui Becali si Netoiu pt a da la galerie.In alta ordine de idei o vina aparte o are si Asociatia Suporterilor care ar trebui sa se ocupe de aceste lucruri pe cand pe ei nu-i intereseaza.Sunt curios unde or fi banii care ii iau de la jucatori dar mai ales unde sint banii pe care i-au incasat de la membrii pe cotizatii???Dar asta e viata merge inainte noi vom continua sa incercam imbunatatirea imaginii suporterului pitestean insa avem nevoie de ajutor.Si ca o mica informatie pe la sfarsitul lui februarie grupul Ultras Viola va scoate pe piata propriile fulare.Vrem sa fie o palma data conducerii clubului care nu face nimic pentru imbunatatirea imaginii.Iar pt Moldovan sa stea linistit ca banii din care facem fularele nu sunt banii pe care el ne-a acuzat ca i-am primit pentru a cere "demisia"!

crirad
12th January 2004, 10:33
Pentru Maniacul:

Ok, vad ca nici voi nu vreti nici ei sa va impacati... Poate este mai bine sa va organizati mai bine in gruparea Ultras Viola, sa stringeti fonduri si sa fiti prezenti tot timpul alaturi de echipa, si ce este mai important sa nu va implicati in altercatii cu celelalte galerii sau cu conducerea. Ar trebui sa aratati clubului si celorlati suporteri ca sunteti in stare sa sprijiniti echipa si sa va comportati normal.

Doar astfel puteti cistiga considerare din partea celorlalti.

Incercati sa fiti independenti, sa nu va "rugati" de conducere sa nu cereti ajutorul. Puteti face fata fara ajutorul lor.

Vulturul
12th January 2004, 11:08
Da asa o sa si facem...Nici macar nu vrem sa apceptam mila lor...noi si in deplasari mergem pe banii nostrii...Asa se va intampla si la meciul cu Dinamo de pe 6 martie cand incercam sa pregatim cateva surprize.

crirad
12th January 2004, 12:59
Doar sa fie niste surprize placute, trebuie sa atrageti atentia prin normalitate si nu prin scandari la adresa clubului... Sunteti suporteri ai echipei FC Arges si nu anti-suporterii clubului!!!
Mult succes in continuare...

Tudose
14th January 2004, 16:47
Imi aduc aminte ca la o discutie avuta cu Ilinca asta vara cand i-am cerut sprijin pt a face o coregrafie la spectacolul de implinire a 50 de ani a clubului alb violet acesta ne-a spus ca nu are el banii lui Becali si Netoiu pt a da la galerie.
Maniacule, am niste intrebari concrete in problema asta:
- cati sunteti angrenati in coregrafie?
- ce vreti sa faceti exact?
- de ce materiale si in ce cantitati aveti nevoie?
- cat costa toate acestea pentru un meci?

Acesta e primul pas la care trebuie sa va ganditi, sa aveti un plan, o strategie precisa.

In plus, cred ca acestea erau intrebarile pe care trebuia sa vi le puna si Ilinca, nu sa refuze direct fara sa asculte nimic.

Tudose
14th January 2004, 21:58
La adresa http://www.geocities.com/argesfc puteti gasi o multime de poze cu galeria. Poate folosi celor care vor sa puna la punct site-ul "Ultra Viola", luati legatura cu autorul paginii.

Vulturul
15th January 2004, 08:36
Avem toate pozele..Majoritatea sunt date de mine webmasterului...o noutate de la ultras viola:"azi incepand cu ora 17 se va inregistra la un stiudio din Pitesti imnul Ultras Viola"....

Tudose
15th January 2004, 10:20
Maniacule, uita-te cateva mesaje mai sus, ai niste intrebari pe care le-am pus...

Vulturul
15th January 2004, 17:11
Imi cer scuze din neatentie am sarit peste acel mesaj.O sa incerc sa rasp dau ex pe ultima noastra incercare care a fost la meciul cu steaua.iata rasp:
1.De obicei majoritatea venim cu idei la ceea ce se poate realiza.De obicei fiecare se ocupa sa cumpere anumite lucruri.
2.sa readucem galeria din trivale acolo unde era acum cativa ani.
3.Depinde de ceea ce vrem sa realiza putem folosi dif materiale enumer numai cateva:role,confetii,steaguri,placute..etc iar cantitatea se stabileste in functie de cat de mare se va realiza coregrafia:pe un sector ,2 sau 5...
4.Se poate realiza ceva frumos si cu bani putini , nu asa cum spunea smoala ca el nu are banii suficienti p realizarea de coregrafii...nu stiu o suma exacta.


Cam ata daca mai este ceva astept intrebari!

Tudose
12th March 2004, 19:47
Maniacule, te-as ruga sa ne povestesti ultimele evenimente legate de galeria FC Arges si de pactul intre "Vulturii Violeti" si "Ultras Viola".

Vulturul
13th March 2004, 10:19
La ora la care las acest mesaj nu se poate vorbi de un pact.Este adevarat ca relatiile intre cele doua grupari au revenit la sentimente mai bune insa abia dupa meciul cu Dinamo se va decide daca se vor impaca si vor sustine impreuna pe FCARGES.Pana atunci ambele grupuri vor face deplasarea la Bucuresti Ultras Viola va pleca de la Stadion in timp ce oamenii lui Smoala vor pleca de la Asoiatia Suporterilor.Voi reveni cu amanunte saptamana viitoare!

buburuzel
19th March 2004, 01:13
Apropo, cum fac si eu rost de "FC Arges '45"?

Tudose
19th March 2004, 10:24
"FC Arges '45" a aparut in 1998, dar acum un an inca existau exemplare in stoc, au fost distribuite ca bilete de intrare la meciul cu Farul, cel castigat in ultimul minut. Posibil sa mai fie la club si acum.
In schimb, in 2003 a aparut "Istoria fotbalului argesean" a lui Sebastian Tudor. Poate fi achizitionata de la librariile din Pitesti, sau comandata on-line de la "Editura Paralela 45". Pot spune ca aceasta din urma a fost bine apreciata inclusiv de suporterii pitesteni din Boston :yeah:

Vulturul
21st March 2004, 12:34
Desi la inceput de retur se parea ca Ultras Viola si Vulturii Violeti vor stat uniti in acest retur lucrurile nu au stat chiar asa.Dupa ce in prima etapa a returului ambele grupuri au mers la Bucuresti pentru meciul cu Dinamo discutiile au inceput sa apara.In urma unor atacuri dure venite din partea Vulturilor , Ultras Viola a hotarat sa rupa intelegerea.Astfel la meciul cu Petrolul cele doua grupari au stat din nou separate Ultras Viola la Peluza Nord si Vulturii Violeti la tribuna.Pe durata primei reprize ei si-au incurajat permanent favoritii.Cu trecerea timpului insa Ultras Viola a inceput sa prseze.Astfel la inceput de repriza a doua ei au afisat un mesaj catre Ion Moldovan:"Moldovan scaparea ta adu la Pitest:CUPA".La final de meci Ultras Viola a cerut insistent demisia Comisarului , multumind in mod ironic favoritilor si intorcandu-se cu spatele.

Vulturul
31st March 2004, 09:45
Dupa ce conducerea clubului a promis ca va deschide un magazin in care sa vanda materiale cu insemnele clubului si nu si-a respectat aceasta promisiune grupul Ultras Viola a realizat din fonduri proprii 100 de Fulare in culorile clubului.Cei care doresc sa cumpere un fular poate sa o faca la stadion la meciul cu Apulum sau sa ia legatura cu noi la adresa de e-mail:ultras_viola@miscareaultra.ro ....Pentru a vedea o poza cu fularul despre care va vorbeam dati click pe adresa: www.ultras-arges.as.ro/fular.html

Vulturul
3rd May 2004, 15:42
Pentru prima data dupa multi ani grupurile de suporteri ale FCARGES au stat impreuna.Uniti sub sloganul Impreuna pentru FCARGES atat Ultras Viola cat si Vulturii Violeti si-au incurajat favoritii de la Peluza Nord.Multi au ramas mirati sa vada "impacarea"dintre cele 2 factiuni.De cantat s-a cantat pe tot parcursul meciului iar la final ultrasii au sarbatorit victoria urcati pe garduri...Ei au tinut sa aminteasca intregii tari ca FCARGES ramane o formatie cu un nume in divizia prin sloganul:"De vrea lumea de nu vrea Argesul ramane in A.....Voi reveni in curand si cu poze din galerie!!!

Tudose
3rd May 2004, 21:36
E o veste excelenta. Nu uitati de slogan: "FC Arges - O istorie mereu prezenta".

Vulturul
7th May 2004, 18:10
Pentru meciul de duminica de la Galati FCARGES va fi sustinuta de un numar destul de mare de suporteri avand in vedere distanta destul de mare dintre Galati si Pitesti...Primaria a pus la dispozitia fanilor pt aceasta deplasare un numar de 6 microbuze sperandu-se ca un nr cat mai mare de fani sa mearga pe malul Dunarii.Plecarea catre Galati va avea loc duminica la ora 7 de la Casa Cartii..Nu a fost realizat nimic special pentru aceasta deplasare in schimb au fost reparate 3 tobe cu care suporterii Argesului vor incerca sa se faca cat mai auziti!!!

vladi
9th May 2004, 17:13
mai bine s-ar forma o noua galerie....fara suparare

Tudose
9th May 2004, 17:16
Aceasta reorganizare tocmai asta inseamna: formarea unui nucleu nou, cu multi tineri.

vladi
9th May 2004, 17:21
Aceasta reorganizare tocmai asta inseamna: formarea unui nucleu nou, cu multi tineri.

E bine daca se va reusi acest lucru. Decit sa se certe intre ei mai bine s-ar uita bine in jur sa vada unde au ajuns altii si ce se intimpla la Pitesti......o galerie nu se organizeaza asa usor.....Fara traditie nu realizezi nimic

Sinn Fein
10th May 2004, 11:31
......o galerie nu se organizeaza asa usor.....Fara traditie nu realizezi nimic


mah vladi, ce profund esti mai... :drak:
ce galerie la Pitesti? media de varsta e 12 ani ca e intrare gratis si mai sunt 3-4 de peste 60 ca tot gratis e pt pensionari...asa ca o sa fie galerie cand o sa ne numim FC AC Real Milan Boca Independiente! :yeah:
si ai vazut ce conducator de galerie? nu stiu cum il cheama, e cu ochelari... :headbang: :headbang:
pacat....pacat....

vladi
10th May 2004, 13:52
mah vladi, ce profund esti mai... :drak:
ce galerie la Pitesti? media de varsta e 12 ani ca e intrare gratis si mai sunt 3-4 de peste 60 ca tot gratis e pt pensionari...asa ca o sa fie galerie cand o sa ne numim FC AC Real Milan Boca Independiente! :yeah:
si ai vazut ce conducator de galerie? nu stiu cum il cheama, e cu ochelari... :headbang: :headbang:
pacat....pacat....


Kokojanele ma sint cei care cred ca scopul galeriei este sa intre gratis pe stadion :-)))

Sinn Fein
10th May 2004, 15:07
Uite ce e la Poli....Bravo lor...platesc si biletele, vin si multi, indiferent de meciul pe care il are de jucat Poli...super galerie, cred ca de departe cea mai frumoasa din tzara.
Forza Viola!

Tudose
10th May 2004, 19:12
mah vladi, ce profund esti mai... :drak:
ce galerie la Pitesti? media de varsta e 12 ani ca e intrare gratis si mai sunt 3-4 de peste 60 ca tot gratis e pt pensionari...asa ca o sa fie galerie cand o sa ne numim FC AC Real Milan Boca Independiente! :yeah:
si ai vazut ce conducator de galerie? nu stiu cum il cheama, e cu ochelari... :headbang: :headbang:
pacat....pacat....
Au fost vremuri foarte bune ale galeriei la Pitesti. Chiar si "domnul cu ochelari" de care vorbesti a avut o contributie. Se mergea si acasa si in deplasari, au fost meciuri in care valurile tineau si cate 10 ture de stadion.
Adevarul e ca pana acum erau scindati in doua grupuri, tinerii (o medie de varsta pe la 20 si ceva e ani) si batranii (care se apropie de 50). O reorganizare serioasa (asa cum s-a promis pentru la vara) si un joc bun al echipei ar readuce lumea pe stadion.

Vulturul
11th May 2004, 14:52
FCARGES a fost sustinuta la Galati de aproximativ 80 de suporteri.Acestia au ajuns in orasul de pe malul Dunarii cu 4 microbuze puse la dispozitie de Primaria Pitesti.Din pacate drumul nu a fost lipsit de peripetii la Braila fortele de ordine si-au facut din nou"datoria"...Ei nelasandu-i pe fani sa poposeasca in Braila asa cu era stabilit initial...Nu acelasi lucru poate fi spus i de jandarmii din Galati care au avut un comportament civilizat!!!Pentru noi urmeaza un meci important la Pitesti cu Bacaul si va asteptam pe toti in Peluza Nord!!!

Sinn Fein
11th May 2004, 15:49
Stiu, Tudose, stiu tot ce scrii tu aici, am fost mereu pe stadion in perioada pe care o amintesti tu. Sper sa se intoarca vremurile acelea. In ceea ce priveste insa galeria, sincer, n-am vrut sa jignesc pe nimeni...nu mi se pare insa ca avem o galerie in adevaratul sens al cuvantului...si nici un lider de galerie....

vladi
11th May 2004, 16:28
nici eu nu cred ca putem vorbi despre o galerie la Pitesti .......nu pot sa il judec pe liderul galeriei. Desi nu mi se pare normal sa se vinture prin birourile conducerii inainte de meciuri, haideti sa presupunem ca e un om bine intentionat...dar totusi..unde este coregrafia ? unde sint actiunile unitare ale suporterilor ?.....am mai spus-o si o repet...sint unii care cred ca o galerie exista pentru a obtine intrarea libera pe stadion

Vulturul
13th May 2004, 11:13
Vad caot discuta pe treaba cu galeria....Asa este la Pitesti nu prea mai exista galerie dar noi incercam sa facem ceva bun si iata ce va propun...astept idei de la toata lumea referitla galerie aceste idei promit sa le transmit mai departe in sedintele care vor avea loc!!!Ideile sa vina aici pe Forum.

Vulturul
13th May 2004, 17:40
Plecarea la Craiova se va face sambata inceand cu ora 12.Pentru aceasta deplasare sunt puse la dispozitie un autocar si 6 microbuze!!!Plecarea de la Casa Cartii!!

liviumihaila
19th May 2004, 17:17
sa fie si batranii si tinerii e imposibil .de ce ? simplu
0-0.min 80.stateam in stanga .langa oficiala(apropo acolo statea si galeria vulturii violeti ........si intre noi fie vorba o galerie adevarata sta la PELUZA.DECI PELUZA).argesu' are faza de gol.ma ridic si eu si marinaru &co si incepem sa incurajam(pana atunci doar injurasem in sinea mea la fiecare faza ametit si de scandarile lu' smoala si galeria -toti hraniti probabil cu zahar expirat de la "PIC",dupa cat de tare se auzeau.:));ooooooooof)dupa doua secunde cineva ma bate pe umar(erau de fapt vreo 10 tinerei -in jur de 50 ani)si incepe sa tipe la mine sa stau jos .acu 'sincer daca vrei sa vii la stadion sa asculti la radio ce-a facut petrolu'si cu un ochi sa citesti ziaru' ,ba mai mult nu te mai tin picioarele sa te ridici sa strigi mai bine lipsa-ce DRACU'.acu intelegi DE CE?P.S.-fratilor m-am saturat de aceleasi_hei,hei,argesu' si violeti violeti violetii din pitesti

ultravioletu
20th May 2004, 00:20
De acord cu galeria care trebuie sa stea la peluza. Nu sunt de acord ca sustinerea echipei se face numai din picioare. In anglia stau jos spectatorii, in afara de cei de la peluza, pe toata durata partidei (ma rog, in afara de gol/-uri). Chiar pe bilet scrie clar ca "va rugam ca in timpul meciului sa luati loc". Cu toate acestea, toata lumea canta si scandeaza atunci cand trebuie.

Vulturul
20th May 2004, 09:26
Deja grupurile Ultras Viola si Vulturii Violeti au stat la ultimele meciuri la Peluza iar din sezonul viitor se vrea delimitarea peluzei nord pentru galerie!

Vulturul
28th May 2004, 10:06
Plecarea la meciul cu FC Brasov va avea loc duminica de la ora 11:30 din fata de la Casa Cartii au fost puse la dispozitie 10 microbuze pt acest meci

Vulturul
2nd June 2004, 15:56
La Brasov, FC Arges a fost sustinuta de o galerie destul de numeroasa formata din aproximativ 150 -200 de persoane. Suporterii au ajuns in orasul de sub Tampa cu 6 microbuze puse la dispozitie de Primaria Pitesti dar altii au preferat si masinile personale. De cantat s-a cantat pe toata durata meciului, de multe ori vulturii reusind sa domine fondul sonor al stadionului din Brasov!

Vulturul
2nd June 2004, 16:00
Pentru meciul cu Rapid care va avea loc joi cu incepere de la ora 17:00 intratrea pe stadion va fi libera.Este de asteptat ca intreg stadionul sa fie plin.Cei care vor veni in galerie si vor avea la ei un steag alb-violet vor putea participa la un concurs in care Ultras Viola va premia cel mai9 frumos steag.Asadar va asteptam pe toti la galerie pt a multumi echipei pt salvarea de la retrogradare!!!

ultravioletu
2nd June 2004, 17:41
nu cred ca o sa fie stadionul plin, pentru ca e zi lucratoare.
si daca ar fi ceva de multumit, eu as multumi pentru cresterea de forma si daruirea aratate de jucatori in ultimele etape.

Vulturul
4th June 2004, 13:04
Iata ca stad a fost aproape plin..Din pacate impacrea dintre Vulturii Violeti si Ultras Viola este pe cale de sfarsite.La jumatatea primei reprize existand un scandal intre membrii celor 2 grupuri.La pauza Ultras Viola si-a dat bannerul de gard jos in semn de protest fata de cele intamplate refuzand sa mai sustina echiap alaturi de vulturi.In ultimele 15 min insa ultrasii au dat cu adevarat o lectie celor din jur prin felul in care si-au sustinut echipa!Este greu de crezut ca refacerea galeriei va mai avea loc din sezonul viitor se pare ca cele 2 grupuri vor reveni la locurile lor:
Ultras Viola va ramane la Nord
Vulturii Violeti se vor intoarce in tribuna!

dlgicu
6th June 2004, 22:37
Pentru cei de la Ultras Viola:
V-am urmarit activitatea pe net (postarile aici, precum si situl pe care l-ati facut) si imi pare bine ca exista o alternativa la galeria de tzuicari batrani numita Vulturii Violeti. Imi place ca aveti idei noi si ca va propuneti multe lucruri bune.
Imi permit sa va transmit cateva sugestii. In primul rand, tinand cont ca sunteti la inceput, ar trebui sa incercati o organizare, mai ales acum in pauza de vara. Incercati in primul rand sa aflati cati sunteti cu adevarat, dispusi sa fie alaturi de echipa meci de meci, atat acasa cat si in deplasare. Pornind de la acest nucleu, in functie de numarul de membri (10, 20, 50 etc) puteti sa ganditi cateva moduri de a face cu adevarat spectacol pe stadion, mai ales vizual, pentru ca sonor e mai greu cu oameni putini.
Eu zic ca faptul ca v-ati certat din nou cu Vulturii nu este o mare tragedie, mai ales ca voi aveti pe stadion locul unde trebuie sa stea cu adevarat o galerie, la peluza. Incercati sa creati voi spectacolul si nu fiti reticenti celor care vi se alatura in timpul meciului atata timp cat asculta de voi si participa la ceea ce vreti voi sa faceti.

Si inca ceva foarte important: unitatea nucleului. Cred ca ar fi foarte bine sa va intalniti si altadata decat la stadion cu ocazia meciului, sa repetati coregrafii, sa schimbati idei, sa le puneti in practica. De exemplu, sta sa inceapa Campionatul European. Daca tot aveti de gand sa vedeti meciurile, de ce sa nu le vedeti impreuna? Puteti sa va alegeti o terasa, un bar, un apartament, sa puneti bazele unei traditii. Mai vedeti o faza, mai schimbati o impresie, o idee, asa se leaga relatiile.
In felul asta, poate pana la inceputul campionatului viitor reusiti sa va organizati cat de cat, sa va faceti un fel de regulament de ordine interioara in ce priveste modul in care veti considera voi ca trebuie incurajata echipa, in cazul ideal sa ajungeti sa aveti o identitate proprie, o "marca" a galeriei Ultras Viola la care apoi cu siguranta vor adera multi alti suporteri.

Floryn007
7th June 2004, 16:27
salutare .e pt prima oara cand vb aici pe forum..Sunt unul dintre memebri fondatori ai grupului Ultras-Viola si managerul canalului de undernet #Ultras-Viola unde va invit pe toti sa discutam despre FCArges si despre galeria acestei echipe.

Vulturul
7th June 2004, 16:34
Bine ai venit printre noi Florine (io sunt vulturu pt cine nu stie)

Floryn007
7th June 2004, 16:44
sal din nou..se vede ca sunt incepator..poate sa imi puna si mie cineva cum atasez si eu o poza cu mine ..aici?

Floryn007
7th June 2004, 16:52
:ok: pt dlgicu : multumim pt sfaturi..ultima parte in care ai zis despre intalnirile alea sa vedem meciurile impreuna si alte chestii..asta le face de cand s'a infiintat grupul...sunt multe lucruri..prin care am atras ft multi suporterii

Tudose
7th June 2004, 19:46
In primul rand, bun venit lui Floryn007.
Daca vrei sa atasezi o fotografie, alegi "Post Reply" si apoi, in partea de jos, gasesti un buton "Manage Attachments".

In ceea ce priveste sfaturile de la dlgicu, cred ca vin din partea unei persoane potrivite, el fiind membru al galeriei timp de multi ani si participand la numeroase deplasari, deci este in tema.

Eu sunt de parere ca trebuie format un nucleu puternic de cativa zeci de suporteri care sa mearga la meciuri, sa sustina echipa si in momentele dificile si sa aiba un comportament civilizat. Astfel pot fi atrasi si altii.

Pe scurt: atasament fata de echipa, unitate, deschidere fata de altii, decenta.

Vulturul
4th August 2004, 14:27
Mecioul dintre Otelul si FCARGES nu se va disputa la Galati asa cu era normal ci la Ploiesti cu incepere de la ora 20:00...Pentru acest meci galeria lui FCARGES va face deplasare la Ploiesti cu 5 microbuze care vor pleca din Pitesti sambata la ora 4:30 din fata de la Casa Cartii...Este de asteptat sa vina cati mai multi fani.

POZE DE LA MECIUL FCARGES-CRAIOVA:
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras2004_1.html
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras2004_2.html
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras2004_3.html

EDMOND_
7th August 2004, 12:14
Este bine maniacul....va urez sa o tineti tot asa , sa va intereseze mai mult galeria adversa decat sa va incurajati echipa. Praz, nepraz , ar trebui sa recunoasteti cinstit ca oltenii v-au dat o lectie cu privire la atasamentul fata de culorile echipei... imi permit sa observ ca in afara de lozincile afisate aici parca nici nu prea ati existat. Nu ati avut nici un moment senzatia ca de fapt voi sunteti cei aflati in deplasare ?

inter
7th August 2004, 12:19
"tari" mesaje! :D:D:D
Edmond lasa-i sa viseze in continuare!

ultravioletcanada
7th August 2004, 17:59
Este bine maniacul....va urez sa o tineti tot asa , sa va intereseze mai mult galeria adversa decat sa va incurajati echipa. Praz, nepraz , ar trebui sa recunoasteti cinstit ca oltenii v-au dat o lectie cu privire la atasamentul fata de culorile echipei... imi permit sa observ ca in afara de lozincile afisate aici parca nici nu prea ati existat. Nu ati avut nici un moment senzatia ca de fapt voi sunteti cei aflati in deplasare ?
da bre, imi aduca aminte de un exemplu perfect de atasament al vostru fata de echipa. acum vreo 5-6 ani parca, aceleasi spargeri in figuri, invazie olteana, bla-bla, vine meciul, apar si maxim 50 de olteni. :o: toata lumea nedumerite, ce si cum.
explicatia s-a aflat dupa citeva zile. v-au dat jos din tren, ca nu aveati bilete. si cum dracu sa faceti voi efortul sa va luati bilet pina la Pitesti, ati preferat sa ramineti acasa, da-o in colo de echipa. acela m-i s-a parut cel mai bun exemplu de atasament. /hello
asa ca stati usor ca va loviti la baterii :evil:

EDMOND_
7th August 2004, 18:57
ultravioletcanada, margineste-te la meciul de care discutam si la prestatia galeriei voastre la un meci acasa...si la mandria cu care afisati pe forum cele trei banere ...lasa tu amintirile din copilarie... ( iar la chestia cu spargerile in figuri chiar ma abtin...banuiesc ca limbajul asta colorat nu tine de Trivale... )...

dlgicu
7th August 2004, 19:19
HEHEHE, acum ne marginim la meciul de care discutam, dar pe threadul cu meciul in sine ne aducem aminte de tot ce e nevoie ca sa aruncam cu mizerii. Cata ipocrizie, ce schimbare de la o zi la alta!!!
Ia explicati-ne si noua din experienta voastra, ca noi suntem la (un nou) inceput: cum e sa scandezi impotriva echipei proprii, desi rezultatul de pe teren nu conta in nici un fel pentru voi, doar de dragul debarcarii unui conducator de club? in schimb cand o eventuala infrangere in fata rapidului v-ar fi dus in mod sigur in UEFA, v-ati bucurat de egalul acasa, ati fost cinstiti!?! Cinstiti fata de cine, fata de voi, sau fata deSteaua? Sa mai spunem despre incidentul "sabiile ninja" cand din prea multa dragoste o minoritate a galeriei era sa isi ucida idolii la antrenament, sub lozinca "bateti Steaua sau va omoram"?

Galeria pitesteana trece intr-adevar (cel putin numeric) printr-o criza fara precedent, daca in prima etapa, cu Craiova, nu s-au adunat decat 50-100 de suporteri si 5000 de spectatori cu tot cu oltenii. In aceste conditii cele trei bannere au fost cel putin inoportune daca nu ridicole. Asta nu inseamna ca trebuie sa vina si pe aici oltenii sa faca pe moralistii.

ultravioletcanada
7th August 2004, 20:39
ultravioletcanada, margineste-te la meciul de care discutam si la prestatia galeriei voastre la un meci acasa...si la mandria cu care afisati pe forum cele trei banere ...lasa tu amintirile din copilarie... ( iar la chestia cu spargerile in figuri chiar ma abtin...banuiesc ca limbajul asta colorat nu tine de Trivale... )...
cind o sa va marginiti si voi doar la acest meci, va fi OK. cit despre amintiri, poate sint din copilaria ta, nu a mea...
sincer, chiar aveti impresia ca voi sinteti cei mai mari, si mai tari, si mai drepti, si mai, si mai.... :rosu:

ultravioletu
8th August 2004, 01:11
Edmond, aveam impresia că rolul moderatorului este de a potoli discuţia, nu de a aprinde flame. Pentru certuri inutile există forumul de meci; eu văd secţiunea asta ("Suporter") ca fiind dedicată discuţiilor interne. Eu unul nu intru pe forumurile Craiovei sau Stelei sau mai ştiu eu cui ca să încep cu apropouri şi înţepături, în consecinţă aştept ca şi restul lumii să ne lase în pace. Mie nu îmi place să particip la flame-uri, parţial şi pentru că nu vreau să mă cert cu minţile odihnite, aşa că te-aş ruga să îţi continui disputele acolo unde îşi au rostul.

EDMOND_
8th August 2004, 02:29
Edmond, aveam impresia că rolul moderatorului este de a potoli discuţia, nu de a aprinde flame. Pentru certuri inutile există forumul de meci; eu văd secţiunea asta ("Suporter") ca fiind dedicată discuţiilor interne. Eu unul nu intru pe forumurile Craiovei sau Stelei sau mai ştiu eu cui ca să încep cu apropouri şi înţepături, în consecinţă aştept ca şi restul lumii să ne lase în pace. Mie nu îmi place să particip la flame-uri, parţial şi pentru că nu vreau să mă cert cu minţile odihnite, aşa că te-aş ruga să îţi continui disputele acolo unde îşi au rostul.


Este problema ta ! Nu as fi intrat aici daca nu ati fi pus pozele cu banerele respective ...va ofticati degeaba. Banerele respective indica in mod clar o lipsa de idei , bun simt si civilizatie. Faptul ca cei 30 sau 40 de suporteri care au alcatuit galeria la acest meci au considerat ca asta este felul cel mai bun in care pot sa se manifeste este una ,dar faptul ca suporteri cu pretentii ca cei care mi-au facut onoarea sa raspunda mesajului meu incearca sa legitimizeze acest fel de manifestari prin postarile lor este alta.
Ca sa inchei ,vad ca devine mult prea sensibil pentru voi...
1. nu sunt moderator decat pe thread-ul Craiovei , aici m-am manifestat ca suporter al Craiovei si consider ca am facut-o in mod civilizat si fara jigniri aiurea sau manifestari intentionat ostile.
2. mi-am luat permisiunea sa intru aici pentru anii multi in care am simpatizat aceasta echipa si mai ales pentru respectul pe care il am pentru un mare jucator pe care l-am iubit ... si, ultraviolet , dlgicu a intrat pe forumul nostru inca demult ca sa ne tina lectii de buna purtare si sa ne invete cum sa renuntam la un patron"comunist" ....

Eu am avut o postare la adresa celui care a pus pozele respective.Voi v-ati inflamat inutil si constat ca nu ati avut nici o o remarca cat de cat legata de subiectul in sine. Va felicit pentru victoria in fata Otelului ( a fost probabil mai mult o razbunare a unui jucator Sava contra unui antrenor care l-a exclus din lotul Craiovei ) si revin...daca asta va face sa va simtiti bine atunci sa concluzionam ca galeria pitesteana a avut o prestatie deosebita si ca mesajele pe care le-au trasmis banerele au avut rolul de a incuraja echipa. Toate cele bune tuturor!

Pacala
8th August 2004, 02:53
ce este cel mai hazliu este ca vorbesc ei despre sapa cand pitestiul e un fel de comuna mai mare :D
toata galeria de 15 persoane se tinea de un cearseaf , bine ca n-a batut vantul ca se rasturnau pititzii cu el :D

pe aia cu cearseafurile nu te poti supara ca sint un grupulet de copii si adolescenti, niciunul nu are peste 18 dupa cum arata in poze. Mai rai sint astia doi de pe net :D

dlgicu
8th August 2004, 02:55
Pacala, daca tot ai chef de distractie, sunt mai sus niste intrebari in legatura cu galeria olteana, nu ne raspunzi si noua? Sau nu e nimic de zis?

Pacala
8th August 2004, 02:58
pune-le punctual mai jos ca nu stau sa va citesc toate mesajele

dlgicu
8th August 2004, 03:00
1. cum e sa scandezi impotriva echipei proprii, desi rezultatul de pe teren nu conta in nici un fel pentru voi, doar de dragul debarcarii unui conducator de club?
2. in schimb cand o eventuala infrangere in fata rapidului v-ar fi dus in mod sigur in UEFA, v-ati bucurat de egalul acasa, ati fost cinstiti!?! Cinstiti fata de cine, fata de voi, sau fata deSteaua?
3. Sa mai spunem despre incidentul "sabiile ninja" cand din prea multa dragoste o minoritate a galeriei era sa isi ucida idolii la antrenament, sub lozinca "bateti Steaua sau va omoram"?

Optional: v-a dat sau nu jos acum cativa ani nasul toata galeria la o deplasare cu trenul spre Pitesti?

Pacala
8th August 2004, 03:14
mai gicule, in ciuda unor contre, recunoasc ca aveam o parere mai buna despre tine, intrebarile sint absurde, sa-ti spun de ce:

1. din moment ce se striga blatuitorii, se vedea de la o posta ca e blat , galeria afisa pe bannere si rezultatul dinainte
nu crezi ca e normal sa vrei fotbal adevarat si nu blaturi?
sa nu-l mai doresti pe un astfel de investitor?
daca voua va place, tineti-l :D dar chiar asa? ati ajuns sa ne si acuzati ca noi nu acceptam blaturile lui? sa stii ca daca e blat si aia mimeaza pe teren, nici nu conteaza daca iei bataie sau bati , tot aia e, de aia erau fluierati indiferent de rezultat.
se stia, il aratam si noi din tribuna ca il stim.

2. Dar tu ce crezi gicule? :D adica ne batem cu stelistii , ne injuram etc dar la meciul ala de ce crezi ca ar fi tinut publicul cu steaua sau macar cu rapid. Nu ma incalzeste cu nimic sa ma duc sa joc un tur fara sa castig nimic, doar ca am ajuns in fianala cupei cu campioana. Daca am echipa, inseamna ca bat si nu ma fac de ras in Europa, daca
n-am echipa, mai bine stau acasa dar macar stiu ca am jucat cinsit iar galeria si-a sustinut echipa sa joace cinstit, asa ar trebui sa faca toti.

3. foarte bine, se pare ca fotbalistii romani nu stiu decat de frica antrenorilor, patronilor sau suporterilor. Fotbalistul roman nu are mentalitate, nu merge sa te rogi de el, cum facea neunweiller la uta:Domnu fotbalist, va rog frumos, nu va suparati, pasati sau sutati la poarta. Fotbalistii romani au nevoie de stimulente "palpabile"


Si acum si eu o intrebare, de ce nu protestati impotriva netoiului? nu sint destui cei 15-20 de adolescenti si le e frica ca vine un militian la ei si ii ia pe toti la palme?:D si nu-i mai lasa sa intre gratis cu cate un cerseaf la meciul urmator ? :D

EDMOND_
8th August 2004, 03:14
1. cum e sa scandezi impotriva echipei proprii, desi rezultatul de pe teren nu conta in nici un fel pentru voi, doar de dragul debarcarii unui conducator de club?
2. in schimb cand o eventuala infrangere in fata rapidului v-ar fi dus in mod sigur in UEFA, v-ati bucurat de egalul acasa, ati fost cinstiti!?! Cinstiti fata de cine, fata de voi, sau fata deSteaua?
3. Sa mai spunem despre incidentul "sabiile ninja" cand din prea multa dragoste o minoritate a galeriei era sa isi ucida idolii la antrenament, sub lozinca "bateti Steaua sau va omoram"?

Optional: v-a dat sau nu jos acum cativa ani nasul toata galeria la o deplasare cu trenul spre Pitesti?

Daca nu ai inteles singur raspunsul la prima intrebare nu are nici un rost sa -ti dau un raspuns la celelalte. Rautatea si oftica ce razbate din fiecare vorba a ta ma face sa nu continui aceasta discutie.Noapte buna.

dlgicu
8th August 2004, 03:35
La intrebarea 1 poate nu am fost destul de clar: era vorba strict despre meciul Universitatea Craiova - FC National din ultima etapa, care inca nu am auzit pe nimeni sa fi fost blat; ai vostri jucau la victorie sa scoata pe cainii lui netoiu campioana, iar voi ati scandat pe tot parcursul meciului "National" si alte asemenea, desi rezultatul final nu avea nici o importanta in clasamentul final pentru voi.
Intrebarea 2 era strans legata de prima, in sensul ca intr-o situatie similara cu cea precedenta, cand insa chiar aveati un interes in cine iese campioana, ati jucat tot la victorie, impotriva propriului interes, batandu-va apoi in piept cu cat de cinstiti ati fost. Repet, cinstiti fata de cine?
Asadar absurde nu sunt intrebarile, ci cele doua comportamente diferite ale galeriei in conditii identice: stabilirea campioanei. In '98 ati jucat "cinstit" (desi ar fi fost mai bine pentru echipa sa fie invers) si ati oprit rapidul in cursa pentru titlu, cativa ani mai tarziu ati jucat la fel de "cinstit" si ati oprit national in cursa pentru titlu. Cum iesiti din aceasta dilema?
La intrebarea 3 nu comentez, e parerea ta, probabil ca nu mai era asa daca erai atunci in locul jucatorilor.

La intrebarea ta raspunsul e la fel de simplu ca si cel la intrebarea "E startul Craiovei in campionat mult sub ceea ce trambitau toti oltenii pe acest forum inainte de inceperea lui?": Da (mai putin adaugarea ta ulterioara cu intrarea gratuita, cei de la "Ultras Viola" isi platesc biletul de meci din cate stiu). Insa ne descurcam si singuri cu problemele noastre, nu cred ca oltenii au acea calitate morala sa ne dea sfaturi, conform celor de mai sus.

Later edit: n-am inteles de ce ar trebui sa ma oftic in acest moment? rautatea nu vine decat dupa rautatea (care imi permit sa declar ca intr-adevar venea din oftica) lui Pacala din postul http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=111906&postcount=110 in care declara printre altele:
"-sper ca Guso nu se resimte dupa accidentarile intentionate cred ale pitestenilor, intotdeauna i-am considerat o echipa lasa, tarfe dinamoviste ca atunci cand au pierdut cu 7-0 in fata dinamovistilor sa le dea titlul alora la golaveraj sau cand i-au rupt piciorul lui Camataru si nationala a pierdut calificarea la mondiale in 82 cu Irlanda de nord"
Aceasta afirmatie nu isi avea locul intr-o discutie despre meciul FC Arges - U Craiova din prima etapa a campionatului 2004-2005, si neavand succes in a va convinge ca nu isi avea locul acolo (intre timp si alti suporteri olteni printre care te numeri si tu, Edmond, au sustinut si amplificat acea iesire a lui Pacala) v-am promis ca va voi explica prin exemple.
Se pare ca asa ati inceput sa intelegeti... sau nu?

Pacala
8th August 2004, 04:13
la meciul cu national , cu o seara inainte toti jucatorii Craiovei care au intrat pe teren semnasera cu dinamo, fusesera amenintati ca altfel nu vor juca nicaieri. Daca n-ai informatii suficiente , nu pune intrebari absurde si nu te supara daca ti se spune franc ca sint absurde.
cu national au jucat jucatorii lui dinamo imbracati in tricoul Craiovei.De aia publicul a sustinut echipa adversa
Sincer, credeam ca stii aceste detalii. S-au tot spus peste tot.
Sa zicem ca poate atunci nu erai in Romania si nici nu aveai acces la internet ,ar fi unica ta scuza.

vad ca n-ai raspuns la intrebare, de fapt ti-am dat si raspunsul in intrebare :D

nu retrag afirmatia , facuta atunci, o consider adevarata si nu am de ce sa retractez.
ati ajutat de multe ori dinamo iar voi suporterii n-ati protestat niciodata, nici acum nu protestati,dinamo pitesti, 0-7, stefan si fractura lui Cami, netoiu

dlgicu
8th August 2004, 05:02
Multumesc pentru respectul acordat citind doar partial mesajul meu, daca l-ai fi citit pe tot poate ai fi vazut ca ti-am raspuns la intrebare, confirmand ca ai dat chiar tu o parte a raspunsului. Nefiind prima data cand citesti doar ce iti convine, sa inteleg ca asa te comporti in general? Mai bine ai fi observat ca nu ai raspuns la intrebarea lasata in mod intentionat optionala, ca sa vad daca alegi sa raspunzi la ea sau nu.

Iti urez o viata fericita (fericita atat timp cat te incapatanezi sa porti ochelarii aceia care te forteaza sa vezi intr-o singura directie) in continuare alaturi de imaculata echipa Craiova (echipa fanion a Romaniei, asa cum se mai exprima cineva pe acest forum) si de imaculatii ei suporteri, in deplin contrast cu mizeria (la propriu si la figurat) in care se zbat celelalte echipe din campionat!

Colateral aceste discutii, cred ca suporterii pitesteni sunt ceva mai orientati la economia de piata, refuzand minciuna in felul propriu, prin refuzul de a mai plati sa vada aceleasi mizerii an de an, prin refuzul de a mai imbogati suplimentar pe neavenitii de la club cu banii din buzunarul lor. Oltenii care au venit sambata la Pitesti au dat in mod indirect bani si mult-hulitului Netoiu, asa cum i-au dat cat a cerut de fiecare data si la Craiova, doar pentru a avea satisfactia sa il injure. E adevarat, e o optiune mai putin estetica si mai putin eficienta pe termen scurt, foarte riscanta pe termen lung, dar asta este, nu toti romanii au orgoliul oltenilor, pe majoritatea ii loveste mai repede marea lehamite.

Pacala
8th August 2004, 06:02
scuze pt necitirea intregului mesaj, dar nu e ce crezi tu , am un fel mai straniu de a citi,mesaje, carti etc... nu pot sa-ti explic , privesc tot paragraful ,nu citesc chiar fiecare cuvant, extrem de rar mi se intampla sa scap ceva, acum ai ascuns "Da"-ul dp paranteza aia si de aia :) ai intortocheat tu fraza :mad:

merci pt urarile ironice si pt cele sincer(dc or fi si din alea) si iti trasmit "reciproca" ...de data asta mai sincer ...iti inteleg mahnirea...asta e, nu e chiar toata lumea perfecta :evil:

intradevar, oltenii de la meci au cotizat netoiului :ciocan:
uite, ma facusi sa rad si de aia nu te mai contrazic :ok:
al naibi netoiu ..... :D

P.S. : Huooooo netoiu ! huoooooo! :D

EDMOND_
8th August 2004, 09:46
Colateral aceste discutii, cred ca suporterii pitesteni sunt ceva mai orientati la economia de piata, refuzand minciuna in felul propriu, prin refuzul de a mai plati sa vada aceleasi mizerii an de an, prin refuzul de a mai imbogati suplimentar pe neavenitii de la club cu banii din buzunarul lor. Oltenii care au venit sambata la Pitesti au dat in mod indirect bani si mult-hulitului Netoiu, asa cum i-au dat cat a cerut de fiecare data si la Craiova, doar pentru a avea satisfactia sa il injure. E adevarat, e o optiune mai putin estetica si mai putin eficienta pe termen scurt, foarte riscanta pe termen lung, dar asta este, nu toti romanii au orgoliul oltenilor, pe majoritatea ii loveste mai repede marea lehamite.

Hai mah fii serios , postarea asta e cea mai mare aiureala pe care am citit-o in ultima vreme.
In ceea ce ma priveste eu nu am amplificat nimic..mi-am spus doar parerea. Si nu ma mai intereseaza subiectul ...este deja pierdere de timp .

Vulturul
8th August 2004, 12:23
pacala si toti oltenii de pe aici :galeria argesului este in curs de reorganizare...referitor la varsta ii reamintesc lui pacala ca si ei au grupuri la care media de varsta este de sub 18 ani!!!nu are rost sa mai vb si inca ceva am vazut si io cateva faze aseara din meciul craiova-farul!!ati jucat cumva in deplasare ca in mare masura fondul sonor a fost dominat de baietii de la constanta!!!

minudoru
8th August 2004, 14:01
ce Argesul are galerie? Ca de vreo 10 ani nu am mai vazut.
Intradevar a avut odata si chiar una frumoasa

ultravioletu
8th August 2004, 14:28
dar faptul ca suporteri cu pretentii ca cei care mi-au facut onoarea sa raspunda mesajului meu incearca sa legitimizeze acest fel de manifestari
te rog frumos adu aici un citat din posturile mele sau ale lui gicu prin care noi justificam respectivele bannere. eu aveam impresia ca ti-am atras doar atentia ca pentru flame-uri exista forum separat.

Vulturul
9th August 2004, 12:09
haideti sa incheiem discutia asta... meciul s-a terminat de mult

EDMOND_
9th August 2004, 12:33
pacala si toti oltenii de pe aici :galeria argesului este in curs de reorganizare...referitor la varsta ii reamintesc lui pacala ca si ei au grupuri la care media de varsta este de sub 18 ani!!!nu are rost sa mai vb si inca ceva am vazut si io cateva faze aseara din meciul craiova-farul!!ati jucat cumva in deplasare ca in mare masura fondul sonor a fost dominat de baietii de la constanta!!!

Presupun ca nu ai vazut meciul. Eu am criticat de multe ori prestatia galeriei, dar nu este cazul la acest meci pentru ca m-a surprins in modul cel mai placut. Daca postarea ta nu este rautacioasa inseamna ca langa cei 20 de suporteri constanteni a fost amplasat vreun microfon al televiziunii care a trasmis meciul.

Vulturul
9th August 2004, 13:06
nu stiu dar io am vazut spre final din meci iara constatenii se auzeau destul de bine in timp ce la voi in peluza era liniste si pace!!!

Spider
21st August 2004, 13:48
ma, prea putini acasa ... sa moara draqu...Forza VIOLA

Vulturul
22nd August 2004, 12:33
ai dreptate omule....suntem mai multi in deplasare decat acasa!!!

Vulturul
8th September 2004, 14:09
Ieri dupa-amiaza grupul Ultras Viola a gasit un mod original de a protesta impotriva autoritatilor locale care au promis ca vor dota Stadionul Nicolae Dobrin cu nocturna.Totul a pornit de la declaratia lui Adi Mutu care a supus ca ar vrea sa joace un meci la Pitesti in aceasta campanie de calificari.Si ceilalti componenti ai lotului national au fost se pare de acord ca meciul cu Andora sa se joace in orasul lui Mutu si Dica.Singura problema care se pune estre instalatia de nocturna potrivit spuselor lui Mircea Sandu.Rabdarea suporterilor a ajuns la limita mai ales dupa declaratia lui Mircea Sandu.Astfel ieri grupul Ultras Viola a organizat un mic protest pe aceasta tema!Aproape 30 de suporteri au venit la stadion incercand sa sensibilizeze autoritatile locale.Fiecare a avut la el cate un bec fiind dispus sa-l cedeze autoritatilor locale pentru a pune bazele nocturnei.De asemene a fost realizat si un mesaj pentru Adi Mutu:,,Adi Mutu noi atat putem!''-prin asta dorind sa spuna ca galeria nu poate pune nocturna,ci altii sunt fortati sa faca asta.Se pare ca protestul a fost unul benefic avand in vedere ca primarul Tudor Pendiuc a promis ca din primavara instalatia va fi gata!....

Tin sa multumesc intregii prese din arges pentru ca a fost alaturi de noi...in curand voi face rost si de poze!!!

Sursa:www.fcarges.com
_________________

Sinn Fein
8th September 2004, 16:00
Astea sunt vesti bune, sper sa se si concretizeze ceva, stiu ca Pendiuc e in general un om de cuvant. Bravo voua!

vladi
8th September 2004, 16:01
si eu va felicit !:-)

Tudose
8th September 2004, 20:57
E una din putinele initiative concretizate ale galeriei pitestene in ultima vreme. Sa fie cu noroc si sa faceti in asa fel incat sa apareti cat mai des pe prima pagina a ziarelor (dar cu lucruri pozitive, evident :) )

Vulturul
14th September 2004, 15:31
E una din putinele initiative concretizate ale galeriei pitestene in ultima vreme. Sa fie cu noroc si sa faceti in asa fel incat sa apareti cat mai des pe prima pagina a ziarelor (dar cu lucruri pozitive, evident :) )

nu este actiunea galeriei ci a grupului ultras viola!!!

Vulturul
27th September 2004, 17:49
Pentru meciul de ieri Ultras Viola a revenit la Peluza Nord dupa o scurta escala la tribuna. Totusi decizia grpului de a sta separat fata de "Vulturii Violeti" a continuat si in acest meci. Nici interventia lui Smoala de la inceputul meciului care le-a promis ''ultrasilor'' ''vremuri mai bune'' daca se va reveni la sentimentele de alta data nu a schimbat cu nimic lucrurile. La inceputul meciului, satui de atatea egaluri ale favoritilor, fanii au cerut alb-violetilor sa mai castige si ei un meci pe teren propriu prin urmatorul mesaj: ''EGALURI MULTE=MEDIOCRITATE/VREM VICTORIE". Din pacate mesajul nu a reusit sa ii mobilizeze pe fotbalisti. Singurii care s-au mobilizat au fost conducatorii pitesteni care au cerut ca in cazul in care mesajul va mai fi afisat, jandarmii sa treaca imediat la amendarea suporterilor. Meciul s-a incheiat cu un cuvant care acum un sezon devenise foarte cunoscut la Pitesti: "DEMISIA". De aceasta data Moldovan nu mai poate spune ca cei care cer demisia sunt platiti deoarece ieri tot stadionul a scandat acest lucru.

Iata si cateva poze:
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras_fca_national_2004_1.html
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras_fca_national_2004_2.html
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras_fca_national_2004_6.html
http://www.ultrasarges.3x.ro/ultras_fca_national_2004_5.html

Vulturul
18th October 2004, 17:04
Anticipand practic jocul penibil al favoritilor si in meciul cu FC BRASOV grupul Ultras Viola a pregatit 2 mesaje prin care contestau ceea ce se itampla in teren.Primul mesaj era ironic si arata linia de clasament a Argesului inainte de meciul cu FC BRASOV:''PREMIERA LA PITESTI :4 0 3 2 5-7 3p''.Dupa pauza a fost afisat si al doilea mesaj de aceast data mult mai agresiv la adresa lui Ion Moldovan:''Al 3-lea an la retrogradare/Moldovane n-ai valoare.''Dupa acest mesaj spiritele au inceput sa se incinga , intreg stadionul incepand sa ceara demisia Comisarului.Anticipand ca dupa meci oamenii din stadion se vor retrage in parcare pentru a cere explicatii pentru ceea ce s-a intamplat in teren,conducerea a format un adevarat zid din jandarmi care nu au dat voie absolut nimanui sa intre in parcare.Pentru urmatoarele etape Ultras Viola promite noi proteste prin care sa ceara demisia lui Moldovan.

Iata si cateva poze:
http://www.fcarges.com/ultras_fca_brasov_2004_1.html
http://www.fcarges.com/ultras_fca_brasov_2004_2.html
http://www.fcarges.com/ultras_fca_brasov_2004_4.html
http://www.fcarges.com/ultras_fca_brasov_2004_6.html

Vulturul
25th October 2004, 10:50
FC ARGES a fost sustinuta la Timisoara de o micuta galerie formata din aproximativ 15 persoane. Dupa ce "Vulturii Violeti" au demarat o actiune de protest impotriva celor ce se intampla la Pitesti, doar "Ultras Viola" a facut deplasarea. Aceasta a fost facuta pe cont propriu. Ajunsi cu o mica intarziere la stadion, ultrasii nu au putut afisa inca de la inceputul meciului mesajul prin care doreau sa taxeze golania la care fusesera supusi in ultima deplasare pe Bega. Mesajul :''Tiganii" Pitestiului respecta Timisoara/Respectati orasul lui Dobrin" a fost afisat insa dupa pauza. Imediat dupa sfarsitul meciului echipa a venit si a salutat micuta galerie multumindu-le pentru efortul depus. Noaptea i-a gasit pe fanii pitesteni prin cluburile din Timisoara bucurandu-se de succesul favoritilor. Plecarea catre Pitesti s-a facut sambata dupa amiaza, nu inainte ca fanii alb-violeti sa mai colinde orasul. In cele din urma sa ajuns acasa, aceasta deplasare fiind una din cele mai reusite din istoria "Ultras Viola".

POZE:
http://www.fcarges.com/ultras_timisoara_fca_2004_1.html
http://www.fcarges.com/ultras_timisoara_fca_2004_2.html

Vulturul
4th November 2004, 16:48
Ca de obicei cele doua grupuri de suporteri ai FCARGES au stat despartiti si in acest meci , daca de aceasta data numarul vulturilor a fost mai mare datorita aparitiei suporterilor Daciei Mioveni,Ultras Viola a avut un numar destul de mare de membrii.Ca si pana acum Ultras Viola a pregatit si pentru acest meci 2 mesaje.De aceasta data mesajele nu au mai fost impotriva lui Moldovan ci de incurajare pe 2 alb-violeti,Dani Coman si Adi Mutu primul este in urcare libera , iar cel de-al doilea in cadere.''Cu MUTU mereu la bine si la Greu!''-a fost mesajul pentru Briliant,iar pentru Coman:''Coman la NATIONALA''-pentru cei care nu stiu Dani este foarte aproape de o convoacrae la nationala.


http://www.fcarges.com/ultras_111%20(16).jpg
http://www.fcarges.com/ultras_111%20(18).jpg
http://www.fcarges.com/ultras_111%20(20).jpg

Vulturul
1st December 2004, 19:54
Ultimul meci oficial al sezonului.Cele doua grupuri au stat din nou despartite se pare ca Vulturii Violeti sunt in cadere libera si nu se stie sigur daca ii va mai apuca returul,asta deoarece numarul lor incepe sa scada pe meci ce trece!Numarul Ultras Viola a fost unul destul de mare fata de ultimele meciuri jucate de FCARGES in Trivale.Pentru aceasta partida fanii alb violeti au afisat 4 mesaje in timpul meciului:
1.CLONATI-L (care a fost afisat pe tot parcursul meciului pe gard sub inscriptia SUPER COMAN)
2.PT A-51-A ANIVERSARE/VREM O CUPA IN TRIVALE(http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_cup2004%20(11).JPG)
3.Un Comisar se scuza/Pe noi ne acuza(Cu referire la ultimele declaratii ale lui Moldovan despre ULTRAS VIOLA)[http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_cup2004%20(10).JPG]
4.ADIO MOLDOVAN(mesaj de adio pt nea Nelu care a parasit pe FCARGES)[http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_cup2004%20(2).JPG]

ALTE POZE:
http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_cup2004%20(13).JPG
http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_cup2004%20(7).JPG
http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_cup2004%20(3).JPG

Vulturul
5th January 2005, 07:17
Sezonul 2004-2005 a adus pentru spectatorii din Trivale o nouă atracţie: delectarea cu mesajele afişate de către noua grupare de suporteri a echipei FC Argeş, Ultras Viola. Galeria este formată dintr-un număr destul de restrâns de susţinători deocamdată, în marea lor majoritate liceeni sau studenţi, şi are ca scop principal susţinerea echipei alb-violete, iar ca scop secundar crearea unei altfel de atmosfere în tribunele stadionului „Nicolae Dobrin”. Activitatea noului grup s-a făcut simţită odată cu primul meci din acest
campionat, cu Universitatea Craiova, când galeria oaspete a fost luată în derâdere de ultraşi. Începutul turului i-a găsit pe membrii Ultras Viola alături de Vulturii Violeţi în încercarea de a încheia un pact comun de refacere a galeriei la Piteşti. Cum Asociaţia Suporterilor FC Argeş a fost deschisă colaborării cu orice suporter, Vulturii şi Ultraşii au format de cele mai multe ori un grup închegat, dar disensiunile au apărut în câteva rânduri. La început mai firav, apoi din ce în ce mai intens, galeria Ultras Viola şi-a făcut un nume. Acesta s-a remarcat prin insistenţa cu care a cerut rezultate conducerii tehnice şi demisia lui Ion Moldovan, considerat principalul vinovat de căderea valorică a echipei piteştene.
Primele deplasări din acest tur, la Ploieşti şi Constanţa, au fost făcute de ultraşi sub atenta îndrumare a vulturilor, dar după un mic incident petrecut la meciul cu Sportul Studenţesc, de pe teren propriu, la Iaşi a intervenit ruptura. Câţiva suporteri au început să strige împotriva lui Moldovan la scorul de 1-0 pentru Poli, când piteştenii nu jucau aproape nimic. După meci, Moldovan a avut o ceartă dură cu liderii vulturilor, iar aceasta s-a mutat apoi în autocarul microbiştilor. Ultras Viola a cerut sprijin Asociaţiei Suporterilor pentru a pregăti aşa cum se cuvine un meci cu Steaua.Văzând că nu sunt sprijiniţi, ultraşii au hotărât să se rupă definitiv de vulturi şi să părăsească Peluza Nord. Chiar dacă l-au atacat pe fostul antrenor de câteva ori, de remarcat este că Ultras Viola a respectat istoria clubului şi pe cei mai în formă jucători. Astfel, la Mediaş, la meciul cu Gloria de pe teren propriu şi la ultimele meciuri, gruparea i-a încurajat pe Coman si Mutu. La Timişoara, acolo unde au facut deplasarea pe cont propriu, au afişat un banner prin care se sancţionau scandările jignitoare din primăvară ale gazdelor, cerând bănăţenilor să respecte „Oraşul lui Dobrin’’ asa cum şi piteştenii respectă Timişoara.

http://www.fcarges.com/ultras_timisoara_fca_2004%20(1).jpg

Mesajele din tur
# Aţi venit în deplasare, toţi cu sapa la spinare - FC Argeş – Univ. Craiova
# Sapa, prima iubire a voastră - FC Argeş – Univ. Craiova
# Ssssss.....t, pute a praz - FC Argeş – Univ. Craiova
# FC Argeş: o istorie mereu prezentă, Steaua: o transhumanţă permanentă - FC Argeş – Steaua
# Nepăsarea – un mod de viaţă al conducerii piteştene - FC Argeş – Steaua
# Respectaţi-ne idealurile - FC Argeş – Steaua
# Egaluri multe = mediocritate. Vrem victoria - FC Argeş – FC Naţional
# Al 3-lea an la retrogradare, Moldovane n-ai valoare - FC Argeş – FC Braşov
# Premieră la Piteşti: 4 0 3 1 5-6 3p. - FC Argeş – FC Braşov
# „Ţiganii” Piteştiului respectă Timişoara, respectaţi oraşul lui Dobrin- Poli AEK – FC Argeş
# Pentru sferturi nu se dau trofee. Obiectiv: FINALA - FC Argeş – Gloria (în Cupa României)
# Coman la Naţională - FC Argeş – Gloria (în campionat)
# Cu Mutu mereu, la bine şi la greu - FC Argeş – Gloria (în campionat)
# Pentru a 51-a aniversare vrem o cupă în Trivale - FC Argeş – Univ. Craiova
# Un Comisar se scuză, pe noi ne acuză - FC Argeş – Univ. Craiova
# Adio Moldovan! - FC Argeş – Univ. Craiova

http://www.fcarges.com/ultras_fca_cr_noi_%20(2).jpg

Sprijiniţi de PIC
Activitatea suporterilor echipei FC Argeş a fost mult îngrunată de lipsa banilor, dar odată cu implicarea la echipă a noului sponsor, grupul de firme PIC, şi galeria a avut de câştigat. Vulturii violeţi au primit bani pentru materiale şi pentru deplasări, iar la mijlocul turului vicepreşedintele clubului, Cornel Penescu, a cumpărat chiar un autobuz. După meciul cu FC Braşov, pierdut pe teren propriu cu 1-0, vulturii au protestat faţă de echipă prin neprezentarea la meciurile din deplasare. Astfel, ultraşii le-au luat locul vulturilor la partida de la Timişoara, unde nu prea s-au auzit, datorită vacarmului creat de violeţii bănăţeni. Cu toate acestea, tinerii suporteri le-au purtat noroc fotbaliştilor, FC Argeş câştigând după o perioadă neagră de opt etape. Văzând efortul depus de Ultras Viola si faptul ca si-au platit singuri deplasarea la Timişoara, sponsorul PIC a hotărât să pună la dispoziţia acesteia un autocar pentru următoarele deplasări.


http://www.fcarges.com/ultras_fca_craiova_cup_2004%20(29).JPG

Şedinţă de reorganizare
Pentru sezonul de primăvară-vară galeria Ultras Viola pregăteşte noi surprize. Nu vor mai fi cereri de demisie, pentru că Sorin Cârţu are credit din partea ultraşilor, dar vor exista în continuare mesaje distractive. În plan organizatoric, tinerii suporteri doresc să nu mai aibă probleme cu jandarmii, astfel că se vor organiza într-o asociaţie sau fan-club. Planurile au fost dezbătute într-o şedinţă care a durat aproape două ore, stabilindu-se următoarele aspecte:
# Fiecare membru va trebui să achite lunar o cotizaţie de 100.000 de lei
# Schimbarea stemei grupului
# Realizarea unui nou model de fular. Acesta va fi făcut la Bucureşti în număr limitat, fiind destinat doar membrilor
# Vor apărea articole promoţionale cu însemnele grupului, precum hanorace, tricouri, brelocuri sau pixuri
# Vor fi realizate două bannere de gard noi, atât pentru meciurile din deplasare, cât şi pentru meciurile de acasă
# Se va încerca înfiinţarea unei asociaţii sportive, gen Asociaţia Suporterilor Argeşeni sau Fan Club FC Argeş. Principalul scop este acela de a evita problemele şi discuţiile cu conducerea clubului şi cu Jandarmeria, care le-au atras în dese rânduri atenţia că Ultras Viola nu e constituită legal

SURSA:TOP

Vulturul
17th January 2005, 09:18
Galeria Ultras Viola este fericită că Bogdan Vintilă a ales să revină la Piteşti, acolo unde a fost tot timpul iubit de suporterii alb-violeţi. Ultraşii l-au încurajat pe Vintilă şi îl asigură de sprijinul lor în perioada în care acesta va sta la Piteşti. „Ultras Viola a primit cu durere în suflet vestea plecării lui Dani Coman la Rapid. Ne-am revenit imediat când am aflat că locul lui Comănilă va fi luat de Bogdan Argeş Vintilă. Am fost foarte fericiţi că idolul nostru de odinioară va îmbrăca din nou tricoul alb-violet. Iată că Vintilă s-a întors acolo unde îi este locul. Îţi mulţumim Bogdane pentru că nu ne-ai uitat şi îţi promitem că îţi vom fi mereu alături, indiferent de perioadele pe care le vei traversa. Sperăm că vei fi acelaşi SUPER-VINTILĂ care acum caţiva ani încânta tribuna piteşteană. Aşadar, bine ai venit acasă!"

SURSA: TOP

vladi
18th January 2005, 15:05
da un bar in care sa se stringa suporterii cind se gaseste ?:-) Sau exista asa ceva si nu stiu eu ?

Vulturul
19th January 2005, 10:50
da un bar in care sa se stringa suporterii cind se gaseste ?:-) Sau exista asa ceva si nu stiu eu ?
De obicei ne strangem pe unde apucam si noi...La discuti si astea preferam sala de net de la CS...Ca de Ultras Viola nu are sediu ca Vulturii Violeti!! :headbang:

vladi
19th January 2005, 14:04
......lasa ca string eu bani la Bucuresti si o sa vin sa deschid bar pentru violeti :-))))

Numa sa nu muriti de sete pina atunci :-)

Vulturul
19th January 2005, 15:22
......lasa ca string eu bani la Bucuresti si o sa vin sa deschid bar pentru violeti :-))))

Numa sa nu muriti de sete pina atunci :-)

Tu crezi ca ne mai gandim sa ne faca clubul berarie sau vreun bar?!!Ne dorim macar un amarat de magazin de unde sa-si cumpere tot omu' un fular,un tricou dar din pacate atitudinea clubului pentru imagine lasa de dorit! :rosu:

vladi
19th January 2005, 16:20
de asta se plingea si Bilasco cind a intrat pe forum....e cam nasol ca nu ai de unde sa iti faci rost de un tricou sau asa ceva....

Vulturul
19th January 2005, 17:38
de asta se plingea si Bilasco cind a intrat pe forum....e cam nasol ca nu ai de unde sa iti faci rost de un tricou sau asa ceva....

Si uite ca totusi daca vrei cu adevarat poti...Aseara Ultras Viola a primit noile fulare realizate din fondurile proprii...Vor urma si alte materiale si astfel vom mai da inca o palma celor din conducere care stau cu mainile in san...SOMN USOR DOMNILOR!!! :ciocan:

Sorin_S
19th January 2005, 20:36
Hai mai baieti, ziceti si voi pe unde mai e Jean Barbu, mai joaca pe undeva? Ultima oara era la Dacia Mioveni...
Hai FC Arges!

Vulturul
20th January 2005, 15:06
Hai mai baieti, ziceti si voi pe unde mai e Jean Barbu, mai joaca pe undeva? Ultima oara era la Dacia Mioveni...
Hai FC Arges!
Jean nu mai joaca...se pare ca a intrat in afaceri!!!

Sorin_S
21st January 2005, 11:01
Locuieste in Pitesti?

Vulturul
21st January 2005, 11:27
Da

Vulturul
21st February 2005, 14:55
Galeria se reorganizează
Asociaţia Suporterilor FC Argeş-Dacia anunţă pentru data de vineri, 25 februarie, organizarea Adunării Generale anuale. Şedinţa suporterilor cunoscuţi mai bine sub denumirea de „Vulturii violeţi” se va ţine la Casa Cărţii de la ora 18:30, şi va avea trei puncte principale pe ordinea de zi: schimbarea denumirii Asociaţiei, stabilirea planului de activitate pentru returul campionatului şi alegerea unui nou Consiliu de Administraţie, organ cu putere de conducere în Asociaţie.
Galeria PIC
Suporterii vor în primul rând să scape de denumirea Dacia din coada numelui, deoarece uzina de autoturisme nu a mai ajutat galeria de mai mulţi ani de zile, şi este posibil să dispară chiar şi numele FC Argeş! Vicepreşedintele Asociaţiei, George Tudor, spune că a întâmpinat multe greutăţi în atragerea sponsorilor din simplul fapt că toate instituţiile îi asociază pe suporteri cu activitatea clubului de fotbal FC Argeş. „Noi nu suntem numai fanii echipei FC Argeş, noi mergem ca spectatori şi la celelalte meciuri de fotbal, de baschet, volei sau handbal. În plus, avem şi alte activităţi ce trebuie sprijinite cu bani, aşa că va trebui să facem cumva să nu ne mai identifice lumea cu FC Argeş”.

Sursa:Top

Vulturul
25th February 2005, 22:05
Ei bine iata ca s-a tinut si sedinta de care s-a tot vorbit in aceasta saptamana in media locala.Cum era de asteptat au aparut micile ''clinciuri'',Smoala simtindu-si amenintat postul a inceput sa faca scandal pe motiv ca o parte a celor prezenti in sala nu ar fi membrii ai Asociatiei Suporterilor dupa ce s-au cautat adeziunile celor care erau contestati si s-a vazut ca ei sunt ''membrii cu acte'' ai Asociatie a inceput si votul pentru a se stabili noua conducere.La final s-a tras linie si s-a ajuns la concluzia ca incepand din aceasta seara conducerea Asociatie Suporterilor va fi formata din membrii ai Ultras Viola.Al doilea punct de pe ordinea de zi a fost acela de a schimba numele care exista acum ASOCIATIA SUPORTERILOR F.C.ARGES DACIA , a fost votat in mare majoritate numele de ASOCIATIA SUPORTERILOR ARGESENI,in cel mai scurt timp vor fi facute demersurile pentru a se schimba acest nume.

Tristan
1st March 2005, 00:30
Acest thread se adreseaza mai ales celor ce au sau pot face rost de imnul lui FC Arges cel compus de Vasile Seicaru. De preferat ar fi mp3 dar daca nu poate pe caseta sau pe banda, orice

Vulturul
1st March 2005, 09:05
Cam greu de realizat acest lucru o sa ma interesez si te anunt daca rezolv ceva.Pentru cei care sunt interesati de imnul actual ei il pot lua de pe site-ul oficial:www.fcarges.ro

Vulturul
1st March 2005, 21:18
Lovitură de palat
Şedinţa Adunării Generale a Asociaţiei Suporterilor FC Argeş, ţinută la sfârşitul săptămânii trecute, a adus unele schimbări spectaculoase în rândul grupărilor de suporteri ai echipei FC Argeş. După ce s-a votat schimbarea numelui în Asociaţia Suporterilor Argeşeni, cei prezenţi au trecut la alegerile persoanelor care urmau să facă parte din noul Consiliu Director. Cu sprijinul direct venit din partea a doi dizidenţi, George Tudor şi George Georgescu, grupul care forma galeria „Ultras Viola” a câştigat şefia asociaţiei. Cel care a deţinut până în acest moment controlul asociaţiei, Florin „Smoală” Gruianu, a trebuit să se recunoască învins. Gruianu a avut de partea sa doar şapte votanţi, în timp ce noul lider, Florin Dobre, a fost ales cu o majoritate de 70 de voturi drept noul conducător al galeriei echipei FC Argeş.
Vulturi pe cale de dispariţie
După ce au pierdut şefia asociaţiei, „vulturii” s-au împărţi în două tabere: cei care vor merge în continuare alături de tinerii de la „Ultras Viola” şi cei care nici nu vor să audă de o apropiere a celor două tabere. Printre aceştia din urmă se află şi fostul şef al galeriei, Florin Gruianu, care intenţionează să îşi refacă grupul de suporteri şi să se constituie într-o nouă asociaţie. Ceilalţi conducători ai „vulturilor”, George Tudor şi George Georgescu, şi-au dat acordul ca tinerii să preia iniţiativa reorganizării activităţii galeriei în Piteşti, şi chiar vor da o mână de ajutor din postura de membri simpli.

Structura de conducere a A.S.A.
# Florin Dobre - preşedinte Asociaţia Suporterilor Argeşeni
# Cosmin Pâslaru - vicepreşedinte
# Emil Popa - şef galerie „Ultras Viola”
# Bogdan Bolocan - organizator de competiţii

George Tudor, fost vicepreşedinte:
„A fost ideea noastră, a mea şi a lui George Georgescu, să îi lăsăm pe cei tineri să se ocupe de destinele asociaţiei de acum înainte, pentru că ei arată a galerie, noi nu mai arătam de mult a galerie. Au preluat puterea pentru că au fost 70 de inşi la Adunarea Generală, nu şapte, câţi au fost din tabăra cealaltă. Mai eram zece inşi care ne strângeam cu greu să mergem în deplasări... Ei sunt entuziaşti, au idei multe şi sunt convins că vor pune pe picioare mişcarea suporterilor în Piteşti. Le va fi greu, pentru că o vor lua de la zero. Noi va trebui să depunem bilanţul la Finanţe, după care le cedăm lor activitatea. Dar îi vom ajuta cu relaţiile noastre de la Primărie, Jandarmerie sau club. Domnul Ilinca nu va mai discuta cu noi, ci numai cu ei. Prin acest mod se va elimina şi cerşeala de bani de la finalul meciurilor, de care Ion Moldovan s-a arătat atât de dezgustat”...

Bogdan Bolocan, organizator de competiţii:
„Au fost alese şapte persoane din Adunarea Generală, acolo unde noi am avut adeziuni strânse cu timpul, care vor constitui Consiliul Director: un preşedinte, un vicepreşedinte, un şef de galerie, un organizator de competiţii, un contabil, un casier şi încă o persoană. Niciunul dintre cei vechi nu a mai fost reales, toţi membrii de conducere fiind acum din grupul Ultras Viola. Din câte am auzit, Florin Gruianu vrea să-şi facă propriul grup. Noi le-am transmis celor care vor să plece din asociaţie că nu îi vom îndepărta, aşa cum au făcut ei cu noi. Dacă vor vrea să stea cu noi la meciuri, nimeni nu îi va împiedica”.

Sursa:TOP

Vulturul
2nd March 2005, 17:54
Vintilă îi va educa pe ultraşi
Galeria Argeşului care se află la putere, „Ultras Viola”, intenţionează să solicite câteva sfaturi organizatorice de la Bogdan Vintilă, portarul care a activat un an de zile în Turcia, la gruparea de primă ligă Bursaspor. Tinerii suporteri piteşteni intenţionează să afle cum reuşesc turcii să creeze o atmosferă extraordinară pe stadion, şi vor încerca în mare măsură să aplice în Trivale câteva dintre sfaturile lui Vintilă. „La Bursaspor am fost impresionat în primul rând de public. Noi eram susţinuţi la meciurile de acasă din minutul 1 până în minutul 90, indiferent de rezultatul din teren. Nu conta că suntem conduşi, sau conducem clar... Însă, în cazul în care pierdeam, la sfârşitul meciului era deranj mare. Aproape fiecare trebuia să dea explicaţii suporterilor”, a spus Vintilă, care ar avea câteva sfaturi şi pentru conducerea clubului. La Bursaspor exista un preşedinte, secondat de 12 vicepreşedinţi, fiecare cu treaba lui.

Sursa:Top

Vulturul
4th March 2005, 11:36
PIC va susţine noua galerie
Schimbările din fruntea Asociaţiei Suporterilor FC Argeş, care acum se va numi Asociaţia Suporterilor Argeşeni, nu l-au determinat pe patronul firmei PIC, Cornel Penescu, să renunţe la a sponsoriza galeria echipei. După cum se ştie, firma PIC a devenit de doi ani singurul susţinător al activităţii galeriei echipei FC Argeş, ajutând cu bani pentru aprovizionarea cu materiale promoţionale, bannere şi tricouri, cu un autobuz pentru deplasări şi multe altele. „Pe mine nu mă interesează cine conduce această asociaţie, dacă o face cu răspundere are tot ajutorul meu. Tot ce am să le cer este să arboreze mereu, la meciurile echipei, bannerul pe care este imprimat PIC”, a declarat patronul firmei, Cornel Penescu, care este în acelaşi timp şi vicepreşedintele clubului FC Argeş.

Sursa:TOP

Vulturul
21st March 2005, 10:27
Coregrafie de nota 9
Faţa galeriei Argeşului s-a schimbat total în acest retur, şi meritul aparţine în întregime „ultraşilor”, care au venit cu câteva idei inovatoare. Din păcate, a dispărut de tot galeria „vulturilor”, care avea o faţă foarte frumoasă, dată de bannerele violete de mărime XXL. Tinerii au creat o coregrafie în totală discordanţă cu ceea ce s-a văzut până acum la Piteşti: încurajări noi, valuri în cele două sectoare ocupate de ei şi multe steguleţe alb-violete. Ceea ce le lipseşte „ultraşilor” sunt mesajele ironice afişate meci de meci în turul campionatului, cele care i-au făcut celebri. Chiar dacă FC Argeş a pierdut două puncte pe teren propriu, galeria i-a salutat pe favoriţii săi, dar au cerut victoria în următorul meci de pe teren propriu, cu FC Farul Constanţa.

Sursa:Top

Vulturul
29th March 2005, 21:44
Galeria riscă să fie evacuată
O sesizare a unui locatar al blocului de la Casa Cărţii riscă să arunce în stradă Asociaţia Suporterilor Argeşeni, care au sediul la parterul imobilului. Înaintea unuia dintre meciurile din acest retur, persoana a fost deranjată de zgomotul făcut de membrii galeriei „Ultras Viola”, şi a făcut o sesizare scrisă la Primăria Piteşti. Liderii galeriei au fost chemaţi la ordine şi li s-a pus în vedere să îşi ia lucrurile din camera pusă la dispoziţie de municipalitate. „Noi nu vrem să plecăm de la sediu, pentru că este singurul loc în care ne putem strânge cu toţii în mod legal şi organizat. Din păcate am deranjat unii locatari, dar nu am făcut scandalul pe care aceştia susţin că l-am fi făcut. Pur şi simplu în acea seară aranjam steagurile şi bannerele pentru meciul de a doua zi. O să ne cerem scuze administratorului blocului şi persoanei respective, dacă este nevoie”, a declarat noul preşedinte al Asociaţiei, Florin Dobre.
Contract minim
Asociaţia Suporterilor Argeşeni a primit în anul 1998, din partea Primăriei, sediul de la Casa Cărţii. Membrii galeriei argeşene nu plătesc nici un ban, fiind o facilitate a municipalităţii, dar nici nu sunt siguri de viitorul lor la actualul sediu, deoarece acesta este închiriat pentru perioade scurte, de doar un an de zile. Ultraşii se tem că sediul lor este vizat de altcineva, interesat de spaţiul ultracentral pe care ei îl ocupă, iar sesizarea locatarului nu ar fi altceva decât un prilej al proprietarilor de a se debarasa de suporterii echipei FC Argeş.

Sursa:Top

Vulturul
2nd April 2005, 14:28
Galeria Ultras Viola a revenit cu mesaje hazlii la meciurile echipei FC Argeş. Ultraşii nu l-au uitat pe fostul antrenor al piteştenilor, pe care l-au chemat înapoi la cârma lui FC Argeş. La un minut de la arborarea mesajului „Moldovan te vrem înapoi”, suporterii au scos un alt banner, care l-a explicat pe primul, îndepărtând astfel uluiala spectatorilor: „Ţi-am tras-o de 1 aprilie”. În afară de această glumă, ultraşii au mai prezentat două bannere. Într-unul şi-au exprimat solidaritatea cu jurnaliştii români răpiţi în Irak, iar în al doilea – simpatia faţă de noul antrenor.

Mesaje
# „Moldovan, te vrem înapoi” / „Ţi-am tras-o de 1 aprilie”
# „Libertate pentru jurnaliştii din Irak”
# „Cârţu – Mulţumim că ai venit, respect că ai rămas”

Sursa: Top

Vulturul
15th April 2005, 09:43
Coregrafie specială
Galeria echipei FC Argeş, Ultras Viola, a intrat în această săptămână în febra pregătirilor pentru partida cu Steaua Bucureşti, de sâmbăta viitoare. Cu toate acestea, ultraşii nu au neglijat meciul cu Poli Iaşi, pentru care au pregătit o coregrafie nouă, specială. Jucătorii şi spectatorii vor avea parte şi de câteva mesaje surpriză în timpul întâlnirii, dar suporterii viola nu au vrut să dezvăluie mai multe amănunte, pentru a nu se diminua impactul mesajelor.
Conducerea clubului FC Argeş nu a modificat preţul biletelor (40.000 de lei – preţ întreg, 20.000 de lei – preţ redus), şi aşteaptă ca în tribunele stadionului „Nicolae Dobrin” să vină circa 5.000 de spectatori.


Sursa:Top

Vulturul
15th April 2005, 09:45
Coregrafie specială
Galeria echipei FC Argeş, Ultras Viola, a intrat în această săptămână în febra pregătirilor pentru partida cu Steaua Bucureşti, de sâmbăta viitoare. Cu toate acestea, ultraşii nu au neglijat meciul cu Poli Iaşi, pentru care au pregătit o coregrafie nouă, specială. Jucătorii şi spectatorii vor avea parte şi de câteva mesaje surpriză în timpul întâlnirii, dar suporterii viola nu au vrut să dezvăluie mai multe amănunte, pentru a nu se diminua impactul mesajelor.
Conducerea clubului FC Argeş nu a modificat preţul biletelor (40.000 de lei – preţ întreg, 20.000 de lei – preţ redus), şi aşteaptă ca în tribunele stadionului „Nicolae Dobrin” să vină circa 5.000 de spectatori.


Sursa:Top

Vulturul
16th April 2005, 18:02
Veniţi la stadion!
Ultraşii piteşteni au surprins din nou asistenţa cu un mesaj lung, afişat în prima repriză. Dacă până acum conţinutul bannerelor aveau o notă hazlie, de data aceasta mesajul a fost un semnal de alarmă îndreptat către autorităţi şi oamenii de afaceri din Piteşti. „În Piteştiul ăsta mare avem oameni de valoare / De s-ar uni la echipă, de nimeni nu ne-ar fi frică”. Suporterii vor ca firmele potente din oraş, care domină topurile la nivel central, să îşi unească forţele pentru ca FC Argeş să aibă forţa de a ataca poziţiile fruntaşe ale clasamentului, aşa cum fac Poli Timişoara şi FC Farul. La final, mulţumiţi de rezultat, ultraşii au afişat o pânză mare cu un televizor, tăiat de o linie, şi un mesaj pentru fanii leneşi ai lui FC Argeş: „Renunţaţi la televizor, veniţi la stadion”.
Tristeţe Azzura
Sculaţi la ora 5 de dimineaţă ca să ajungă la Piteşti în timp util, cei 20 suporteri ieşeni au intrat pe stadionul „Nicolae Dobrin” cu doar 10 minute înainte de începerea meciului. Nici nu au apucat bine să-şi aşeze bannerele şi să-şi pregătească steagurile, că FC Argeş a luat un avantaj confortabil pe tabela de marcaj. Odată cu revirimentul Iaşiului, de la începutul reprizei secunde, „Legione Azzura” s-a mai animat şi ea, dar la 3-0 membrii galeriei au lăsat steagurile baltă şi s-au aşezat în şir indian pe unul dintre rândurile sectorului în care au stat.

Sursa:Top

Vulturul
19th April 2005, 17:45
Respect din partea fanilor
Antrenorul Argeşului nu este surprins de faptul că galeria îl simpatizează, pentru că peste tot s-a făcut plăcut, iubit de tribună. „Galeria vrea să vadă devotament, fie de la jucători, fie de la antrenor, oameni serioşi care se confundă cu echipa la care sunt angajaţi. Ei bine, eu aşa sunt. Le mulţumesc suporterilor pentru susţinere, şi aş vrea să fie aproape de echipă şi de acum încolo”.

Sursa:Top

Vulturul
22nd April 2005, 10:14
Ultraşii încă mai speră
Verdictul Comisiei de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal a căzut ca o ghilotină pe capul suporterilor piteşteni, care se pregătiseră în mod special pentru meciul din Ghencea. „Ultras viola” a cheltuit pentru achiziţionarea de materiale noi patru milioane de lei, majoritatea pe un desen tematic şi câteva mesaje adresate militarilor. „Ne-a dat peste cap rău de tot. Am muncit miercuri toată ziua la coregrafie, şi seara am aflat că nu avem cum să mergem pe Ghencea. Asta este... Ne pare rău pentru că desenul gândit de noi ieşise foarte bine”, a declarat unul dintre conducătorii galeriei.
Cu toate acestea, ultraşii nu sunt resemnaţi, ei încă mai sperând că partida cu Steaua se va desfăşura cu public. Şansa lor este ca Steaua Bucureşti să fi făcut apel la decizia Comisiei de Disciplină, şi până la judecarea cazului, aceasta nu poate intra în vigoare. Singurul care poate schimba situaţia este preşedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica, un personaj hulit în Trivale, dar necesar în aceste momente.

Sursa:Top

Vulturul
14th July 2005, 23:25
Bilant Galerie retur 2004-2005:

F.C.ARGES-OTELUL (ETAPA 17):
PENTRU ACEST MECI AM CONFECTIONAT 200 DE SEGULETE ALB/VIOLET PE CARE LE-AM DESFARUAT PE CELE 2 SECTOARE PE CARE ERA GALERIA, CREAND O IMAGINE DEOSEBITA. [POZA (http://www.fcarges.com/m8.JPG)]

F.C.ARGES-FARUL(ETAPA 18)
mesaj-''LIBERTATE PENTRU JURNALISTII DIN IRAK'' [POZA (http://www.fcarges.com/m6.JPG)]
mesaj-''MOLDOVAN TE VREM IANPOI/TI-AM TRAS-O DE 1 APRILIE''[POZA (http://www.fcarges.com/m7.JPG)]

F.C.ARGES-POLI IASI (ETAPA 20)
mesaj-''IN PITESTIUL ASTA MARE/AVEM OAMENI DE VALOARE/DE S-AR UNI LA ECHIPA/DE NIMENI NU NE-AR FI FRICA''
coregrafie-''RENUNTATI LA TELEVIZOR/VENITI LA STADION'' [POZA (http://www.fcarges.com/m9.JPG)]

F.C.ARGES-POLI AEK (ETAPA 26)
Coregrafie afisata la inceputul meciului cu mesajul-''ISTORIA VIOLA SUNTEM NOI'' [POZA (http://www.fcarges.com/m10.JPG)]

FCARGES-RAPID (ETAPA 27)
mesaj ironic la adresa prefectului Carstoiu care nu a dorit ca noua societate sa se numeasca FCARGES:''Multumim domnule prefect pentru acel nume infect'' [POZA (http://www.fcarges.com/m11.JPG)]

F.C.ARGES-DINAMO (ETAPA 29)
Coregrafie afisata la inceputul meciului cu mesajul -''DRUMUL VOSTRU SE OPRESTE AICI!'' [POZA (http://www.fcarges.com/m5.JPG)]
mesaj Ultras Clan -''IN ROMANIA FACETI BLAT/ IN EUROPA VA FACETI DE CCT.''-[POZA (http://www.fcarges.com/m3.JPG)]
mesaj Ultras Clan-''PREMIUL PULIZER LUI TOLONTAN/PENTRU INEPTIILE DIN ZIAR'' [POZA (http://www.fcarges.com/m2.jpg)]
mesaj Ultras Viola-'' GRUPUL SUPORTERILOR DIN PARCARE IL <SALUTA> PE TOLONTAN'' [POZA (http://www.fcarges.com/m4.jpg)]
mesaj Ultras Clan- ''MAIDANEZI SI SORICARI/NICIDECUM TOSA SAU DOGS OF WAR'' [POZA (http://www.fcarges.com/m1.JPG)]

Vulturul
20th July 2005, 09:41
Galeria se reorganizează
Pentru al doilea an la rând, galeria “Ultras Viola” se va reorganiza. Actualii lideri vor lua toată organizarea grupului de suporteri de la zero, anulând vechile adeziuni pentru a nu le mai da posibilitatea celor care au legitimaţii vechi să le mai folosească. „Ultras Viola începe înscrierile pentru sezonul 2005/2006. Având în vedere schimbările care au avut loc în rândul conducerii galeriei, noii lideri îi roagă pe actualii membri să vină să îşi reînoiască adeziunile, deoarece cele vechi nu mai sunt valabile. Aşteptăm să ni se alăture şi membri noi în acţiunile noastre. Înscrierile se fac în perioada 18 iulie – 1 august la sediul nostru din spatele Casei Cărţii, după următorul program: 18:00 - 20:00 (de luni până vineri) şi 10:00 - 13:00 (sâmbăta). Pentru relaţii suplimentare ne puteţi contacta la numerele de telefon: 0742.936.479, 0726.976.237”, se spune în anunţul trimis redacţiilor ziarelor.

Sursa:Top

Vulturul
22nd July 2005, 11:20
Ultraşii împânzesc oraşul cu manifeste
Membrii galeriei piteştene au declanşat în această săptămână o acţiune de amploare pentru atragerea de noi simpatizanţi. Ultraşii au împânzit oraşul cu afişe în care suporterii echipei FC Argeş, cei intraţi în letargie, sunt invitaţi să li se alăture în galeria „Ultras Viola”, pentru ca FC Argeş să beneficieze începând cu viitorul sezon de o grupare extrem de puternică de susţinători. Deja alb-violeţii se bucură de noi adeziuni, şi speră ca până la începutul sezonului să îşi dubleze, dacă nu tripleze, efectivele din campionatul trecut. Până acum au fost lipite prin cartiere 200 de afişe, şi se fac pregătiri pentru ca până la sfârşitul săptămânii întreg oraşul să fie plin de manifeste. Conducerea galeriei „Ultras Viola” face un apel către cei care nu au venit până acum să se înscrie, că sunt aşteptaţi astă seară, între orele 18 - 20 şi sâmbătă, între 10 – 13, la sediul Asociaţiei Suporterilor Argeşeni de la Casa Cărţii.

Sursa:Top

Vulturul
26th July 2005, 10:16
Înscrieri în galeria Ultras Viola
O sută de suporteri alb-violeţi s-au înscris în noua formă de organizare a galeriei Ultras Viola, dar liderii acesteia aşteaptă mult mai mulţi, pentru că potenţialul este ridicat. Cei care vor să fie alături de FC Argeş în sezonul viitor, şi să beneficieze de privilegiile de suporteri, se mai pot înscrie până la sfârşitul acestei săptămâni. Sediul Asociaţiei Suporterilor Argeşeni este situat la Casa Cărţii, cei care vor să devină oficial fani ai lui FC Argeş putând să semneze o adeziune în fiecare zi de azi până vineri, între orele 18-20. Această reorganizare s-a făcut pentru ca galeria să nu mai întâmpine unele greutăţi de care s-a lovit în returul campionatului trecut, atunci când „Ultras Viola” a preluat prerogativele de la „Vulturii Violeţi”.

Sursa:Top

Vulturul
29th July 2005, 11:38
PIC i-a ţinut în viaţă pe ultraşi
Galeria Ultras Viola a ajuns la ora bilanţului. Pentru returul campionatului trecut, suporterii alb-violeţi ai lui FC Argeş au cheltuit 20 de milioane de lei, dintre care opt au fost suportate de Cornel Penescu, patronul firmei PIC, iar restul a fost acoperit din cotizaţiile membrilor. Cu aceşti bani, ultraşii s-au dus la meciurile din deplasare şi au confecţionat steguleţe, steaguri sau mesaje ironice la adresa adversarilor. Printre cele mai reuşite au fost cele adresate fostului antrenor Ion Moldovan, prefectului Ion Cârstoiu, redactorului şef al Gazetei Sporturilor şi echipei Dinamo.
# “Moldovan te vrem înapoi / Ţi-am tras-o de 1 aprilie”
# “Mulţumim domnului prefect pentru acel nume infect”
# “Grupul suporterilor din parcare îl salută pe Tolontan”
# “În România faceţi blat / În Europa vă faceţi de kkt”

Sursa:Top

Vulturul
2nd August 2005, 12:19
Ultra petrecere
Vineri seara a avut loc într-un Pub din oraş, un club în care vin mulţi suporteri, petrecerea aniversară Ultras Viola. La aceasta au participat majoritatea membrilor fondatori dar şi membri care au venit în galerie în decursul acestor ani. A fost o seară frumoasă, în care toată lumea s-a simţit bine, însă adevăratul spectacol aniversar va avea loc în etapa a doua a acestui campionat, când este promisă o coregafie specială cu ocazia celor doi ani de viaţă.Au fost doi ani de luptă, în care Ultras Viola nu a ieşit niciodată cu capul plecat. Violeţii au câştigat două bătălii importante în acest răstimp: cea cu antrenorul Ion Moldovan şi cea cu foştii lideri ai galeriei. În bilanţul aniversar prezentat, ultraşii spun că au realizat peste 30 de mesaje, cele mai multe fiind adresate fostului antrenor Moldovan, cu care noi am fost în conflict deschis la vremea respectivă.
„Ultras Viola suntem noi”
În afara lor, s-au realizat şi două coregrafii impresionante, cum nu se mai făcuseră la Piteşti până atunci. „Una a fost în meciul cu Poli Timişoara, în care am dorit să le reamintim timişorenilor că Ultras Viola suntem noi, şi una cu Dinamo în ultima etapă a campionatului 2004-2005. De asemenea, am protestat la adresa reprezentanţilor oraşului, care nu se apucă să monteze nocturnă pe stadion chiar dacă au promis asta de multă vreme. Ţinem să le mulţumim celor care ne-au fost alături în aceşti doi ani, şi au crezut în noi. Promitem că nu îi vom dezamăgi în viitor”, a declarat unul dintre liderii galeriei Ultras Viola.

Sursa:Top

Vulturul
14th September 2005, 10:52
Ultraşii nu sunt rasişti
În plin scandal al rasismului pe stadioanele din România, galeria echipei FC Argeş spune că nu a fost implicată până acum în nici un scandal. De altfel, mărturie stă faptul că gruparea piteşteană nu a fost niciodată amendată, avertizată, sau penalizată cu suspendarea terenului din cauza fanilor. Deşi par războinici, ultraşii violeţi nu au ofensat pe nimeni, deşi în galerie mai sunt unii care strigă răzleţ la adresa steliştilor, dinamoviştilor sau rapidiştilor. „De ce să nu recunoaştem, la meciul cu Rapid (n.r. – suporterii sunt porecliţi „ciori”) au fost unele mici strigături, dar nimic de amploare”, recunoaşte unul dintre liderii galeriei Ultra Viola. Acesta completează că „La noi, la Piteşti, nu se poate vorbi de aşa ceva. Suntem prea mici pentru un război atât de mare, nu ne permitem să calomniem adversarii. Sigur, am desenat şi noi mesaje la adresa rivalilor, dar acelea erau ironii de bun simţ. Nici cu jandarmii nu am avut niciodată probleme. E simplu, dacă nu îi jigneşti sau nu treci peste regulile lor, nu au nimic cu tine. Cel puţin cu cei de la Piteşti am colaborat foarte bine, şi pot spune că cei mai de treabă jandarmi sunt cei din Ardeal”, a încheiat liderul ultras.
Jigniţi de timişoreni
Dacă Ultra Viola nu a jignit pe nimeni niciodată, în schimb galeria piteşteană a trebuit să suporte câteva calomnii, cele mai multe în jocurile din deplasare şi în oraşele mari ale ţării, precum Bucureşti, Craiova, Timişoara şi Ploieşti. Cea mai dură ofensă primită a fost de la Timişoara, unde suporterii auto-intitulaţi „Cea mai frumoasă galerie din ţară”, din ţigani nu i-a scos pe piteşteni. În meciul de pe Bega din turul campionatului trecut, piteştenii au venit pregătiţi cu un banner pe care au scris: „Ţiganii Piteştiului respectă Timişoara. Respectaţi oraşul lui Dobrin”.

Sursa:Top

Vulturul
8th October 2005, 09:50
În războiul violeţilor
Ultraşii promit o lecţie ultraşilor
La mijlocul acestei săptămâni, galeria Ultras Viola a avut o şedinţă de analiză, în care s-a pus la punct şi coregrafia pentru viitorul meci de pe teren propriu, cel cu Poli Timişoara. Suporterii celor două formaţii au avut întotdeauna ceva de împărţit, dilema cea mare fiind care a îmbrăţişat prima culorile alb-violete... Liderul galeriei Ultras Viola, Emil Popa, spune că încearcă să creeze la Mioveni o tribună violetă, şi pentru aceasta a dat comandă pentru confecţionarea a mii de steguleţe.

Emil Popa: „Nu mai susţineţi echipele din Bucureşti!”
# Ce s-a întâmplat la întâlnirea din această săptămână a suporterilor?
- Nimic deosebit, am discutat unele aspecte legate de activitatea viitoare a noastră. De când am preluat noi frâiele susţinerii echipei FC Argeş s-au schimbat multe, au apărut coregrafii, steaguri sau cântece noi. Singurul lucru care ne lipseşte este un număr mai mare de oameni pe care să îi avem la meciuri. Acest lucru a fost constatat şi de alte galerii.
# Ce se poate face ca numărul oamenilor să crească?
- Am încercat în vară ceva, am împânzit oraşul de afişe, însă acest lucru nu a avut prea mare efect. Săptămâna viitoare vom mai face o campanie în şcolile din Piteşti. Sperăm ca după aceasta să mai adunăm membri.
# Care crezi că sunt cauzele lipsei susţinătorilor?
- În primul rând presa centrală scrie foarte mult echipele din Bucureşti. Chiar şi atunci când am realizat acele coregrafii cu Timişoara, Dinamo şi Rapid pe Giuleşti nu s-a scris absolut nimic de iniţiativa noastră. A mai fost şi antrenorul Moldovan, care practic alunga publicul de pe stadion. Foarte mulţi şi-au creat o părere proastă în acea perioadă şi este greu să-i readuci înapoi, fiindcă o părere se schimbă mai greu. Oamenii din Argeş trebuie să înţeleagă că suntem una dintre principalele echipe din România. Mulţi sunt fani înrăiţi ai echipelor din Bucureşti, dar nu ştiu ce îi atrage la ele... Meciul nostru nu e în teren, ci doar în tribună. Este greu de crezut că o echipă de provincie ar putea deveni curând campioană, dar mult mai uşor e să ajungi campion în tribună.
# Cum vă susţineţi activitatea?
- Material, domnii Cornel Penescu şi Gabriel Chiţu ne-au susţinut întotdeauna în ceea ce a depins de dumnealor. Nu putem uita însă presa din Argeş, care a ţinut permanent legătura cu noi şi a informat opinia publică în legătură cu activitatea galeriei.
# Urmează un meci acasă cu o echipă susţinută de Comando Viola Ultra Curva Sud. A pregătit Ultras Viola ceva pentru această confruntare?
- Pregătirile au început din această săptămână, s-a stabilit coregrafia pentru meciul respectiv. Am început confecţionarea a câteva mii de steguleţe alb-violete.Vrem să facem din stadionul de la Mioveni o mare alb-violetă. Sperăm ca publicul de acolo să fie receptiv la ideile noastre, iar din Piteşti să vină cât mai mulţi suporteri în mijlocul nostru. Şi aş avea şi un mesaj pentru aceştia: Nu mai susţineţi echipele din Capitală!

Top

vladi
23rd November 2005, 18:42
chiar sint cuiros cum va reactiona galeria dupa ce Gigi a anuntat ca vrea sa cumpere Argesul.........sau daca va reactiona

esku
23rd November 2005, 20:47
va reactiona cu siguranta.... /hello .... poate se fac si ceva mesaje ... mai vedem :D