PDA

View Full Version : Jan Ullrich ia parte la o cursa de binefacere



georg40
27th September 2007, 18:20
Pe Homepage-ul www.janullrich.de am citit urmatoarele:



"Hallo Fans,

ich freue mich auf den 3. Oktober. Nach mehr als einem Jahr fahre ich an diesem Tag mal wieder mit vielen Freunden Rad.

Ich habe für die Charity-Fahrt in Weil der Stadt zugesagt und starte bei der von Heinz Betz und der Radsportakademie organisierten Veranstaltung im Terra-S Trikot, weil hier auf ideale Weise der Spaß mit dem Nützlichen verbunden wird. Die Einnahmen kommen behinderten Kindern im Landkreis Böblingen zu Gute, die es nicht so gut haben wie viele von uns.

Ich finde es verwerflich, wenn jemand etwas schlechtes daran findet und meine Teilnahme als Begründung herhalten muss, keine Akkreditierung für die WM in Stuttgart zu erhalten. In welcher Welt leben wir eigentlich ?

Deshalb rufe ich euch auf, kommt alle am 3. Oktober nach Weil der Stadt und helft, das Leben der Kinder erträglicher zu gestalten.

Euer
Jan Ullrich"

Iata traducerea (am reprodus originalul pentru...control si autenticitate).

Halo fani !

Ma bucur pentru 3 octombrie.Dupa mai bine de un an an voi pedala din nou in compania multor prieteni.

Eu m-am oferit sa fiu alaturi la actiunea Cursa-Charity si voi lua startul la cursa organizata de Heinz Betz si Academia de ciclism, purtand un tricou Terra-S,pe aceasta cale unind placerea cu folosul si realizand astfel ceva util.
Fondurile realizate pe aceasta cale vor fi donate unor copii handicapati din zona Böblingen, carora nu le merge atat de bine ca si noua.
Gasesc respingatoare incercarea de a prezenta ca ceva rau participarea la aceasta cursa in compania mea, sub amenintarea de a revoca acreditarea la campionatele mondiale de la Stuttgart. In definitiv in ce lume traim noi ?

De aceea, apelez la voi veniti la Weil der Stadt la 3 octombrie si ajutati sa facem viata acestor copii cat mai acceptabila.

Al vostru,
Jan Ullrich


*** Ma abtin sa fac , deocamdata, un comentariu as vrea sa aflu parerea iubitorilor de sport in general si de ciclism in special.

delaparis
28th September 2007, 00:07
Chiar daca se poate suspecta o intentie din partea lui Ullrich de a recastiga o anumita imagine ... chiar daca se poate spune ca asocierea lui Ullrich la aceasta manifestatie sportiva nu este binevenita ... Eu spun ca atitudinea lui este de apreciat.

Totusi incearca ceva bun in interesul celor nedreptatiti de destin deci cred ca este normal sa fim de partea lui. Cand judecam pe cineva punem sincer in balanta ce face bine in viata si ce face rau ... Nu eliminam direct la prima greseala constatata deoarece astfel nu mai este viata. Toti gresim, toti incercam sa nu o facem , toti constatam ca am esuat in anumite situatii si am reusit in altele ...

Ullrich intreaba "in ce lume traim" ... sa-i raspundem totusi ca nu este una cinica :rolleyes:

georg40
28th September 2007, 11:09
Asta cam asa e. In principiu prea mult de (re)castigat nu are, el a incheiat practic cu ciclismul activ, dedicandu-se afacerilor in domeniul echipamentelor pentru ciclism. In plus el mai are de asteptat solutionarea unor cauze aflate pe rol la tribunalul din Bonn. Nu este exclus sa fie chiar condamnat, probabil la o drastica amenda. El insa a fost mereu gata sa participe ( si organizeze) actiuni caritative, in Africa de Sud a contribuit la constructia unei scoli etc. Inlauntru el este un om bun, numai ca nu a stiut sa-si aleaga sfatuitorii si colaboratorii lasandu-se antrenat in afaceri de dopaj de care cu talentul sau exceptional nu ar fi avut niciodata nevoie.

Sorin Blaj
28th September 2007, 11:31
Cred ca este prima oportunitate a lui Jan de a mai reface ceva din imaginea sifonata de scandalul de dopaj.

Cursa este organizata in Germania, Jan era unul dintre idolii sportului german si, probabil, organizatorii vor sa-l ajute. Jan inca are prieteni.

Este clar ca vor fi oameni pro si contra. Daca va participa, cel putin va sti cum il privesc conationalii.

Nu cred ca aceasta participare trebuie privita ca o infractiune.

georg40
28th September 2007, 11:57
Pentru mine apare meschina intentia unora de a impiedica in fel si chip incercarea unui om de a se reabilita. Fraza formulata de Jan Ullrich in invitatia sa adresata suporterilor, citez: "Gasesc respingatoare incercarea de a prezenta ca ceva rau participarea la aceasta cursa in compania mea, sub amenintarea de a revoca acreditarea la campionatele mondiale de la Stuttgart." arata pana la ce presiuni ajung unii pentru a impiedica o desfasurare fireasca a evenimentelor. In definitiv fiecare are dreptul la o a doua sansa.

Geografu
28th September 2007, 14:24
Este intr-adevar o incercare dupa parerea mea de a se mai reabilita dupa imensul scandal in care a fost tarat in ultima vreme.Poate avea si parti bune si rele.Sa asteptam ce va fi ! :ok:

Ray1
28th September 2007, 15:25
Eu sincer sunt de accord cu parteciparea lui la aceasta cursa.

georg40
2nd October 2007, 20:41
La cursa de binefacere care are loc miercuri, stabilita pe ziua in care Germania sarbatoreste reunificarea tarii, si-au anuntat participarea 700 de ciclisti, printre ei numerosi sportivi de frunte ca Andreas Klöden,Jens Voigt, Stefan Schumacher.

georg40
3rd October 2007, 18:35
Urmarit de ziaristi, fotografi si camerele televiziuni Jan Ullrich a luat startul azi la o cursa de binefacere in folosul copiilor handicapati din zona Böblingen, donand in acelasi timp 5 000 euro. Au fost donate importante sume si de alti participanti prominenti, printre care sportivi, actori, oameni de afaceri.

Ray1
9th October 2007, 03:57
pana la urma cum sa terminat cursa?jan ce a facut?

georg40
9th October 2007, 11:35
Cursa a avut loc pe distanta de 60 km, trei ture pe un traseu relativ usor, Jan s-a mentinut in ultima parte a plutonului ajutand si imbarbatand cativa participanti prezenti din motive caritative si care au facut si ei donatii substantiale.
Toata actiunea a avut un caracter publicitar pentru fundatiile create in vederea ajutorarii copiilor aflati in nevoie.
Despre un castigator nici nu s-a amintit.
Jan Ullrich a fost cum era de asteptat in centrul atentiei reporterilor si fotografilor insa el nu a dat nicio declaratie.