PDA

View Full Version : Gimnastica ritmica-diverse



Pages : 1 2 3 [4]

gym_fan
4th April 2011, 09:12
Nu am gasit fetele din Iasi, dar se pare ca nu au fost totusi. De Francesca am auzit vorbindu-se, dar nu a concurat clar.

De la Iasi a participat in competitia junioarelor Diana Pavel: locul 11 la cerc, locul 12 la minge si maciuci, locul 10 la panglica si locul 8 la AA.

gym_fan
4th April 2011, 09:16
@gym_fan: multumesc pentru link.

gym_fan si/sau rgrfan, stiti ceva despre Francesca? Fetele zic ca nu a concurat dar aparea pe lista concurentelor.



cu placere, Irina Deleanu a facut eforturi mari pentru a aduce gimnastica ritmica pe TVR2... sa dea Dumnezeu s-o aduca si pe TVR1 :ok:

Francesca a participat in competitia junioarelor, in grupa A: locul 9 la cerc, locul 13 la minge, locul 10 la maciuci, locul 17 la minge si locul 13 in AA

dracsor
4th April 2011, 10:34
Mi-ar placea enorm sa putem ajuta in vreun fel gimnastica ritmica. Eu pot doar sa va ofer spatiu in revista noastra. Deja am inceput impartirea in 3 a revistei, asa ca daca doreste cineva de la ritmica sa scrie despre acest sport minunat, as fi mai mult decat incantata.

MitzGym
4th April 2011, 15:33
la care Alexandra te referi?

la piscupescu

MitzGym
4th April 2011, 15:38
Am sa incep eu ca Mitz precis doarme.

Am ajuns destul de bine, pe la 11 si un picut. Se antrenau Alexandra Piscupescu si (acum ca o cunosc), Daria Kundakova, dar si cateva junioare. (asta am aflat-o cand au inceput sa concureze.) Sala era impartita in doua. O jumatate pentru concurs, o jumatate pentru incalzire si schimbare de costume. Sala de concurs frumos amenajata si foarte ordonata.

Copchilaraie de nu aveai loc sa treci. Parinti cu copii de la 2-3 luni la 6-7 ani. Cred ca venisera si de la diverse cluburi sportive sau chiar scoli.

La junioare am notat totul si promit sa pun maine. Acum sunt cam obosita si trebuie sa caut exact numele concurentelor, ca le-am notat dupa ureche. Diana Valeanu a luat cam locul 4. De frumos a fost minunat. Sincer nu m-am asteptat. Sala a sustinut cele doua gimnaste romance, gimnastele din Moldova si evident pe campioana mondiala Daria. Junioaree au fost simpatice foc. Emotionate. Mi-a placut mult de americanca Rebecca. Nu era frumoasa fizic, dar era frumoasa in timpul exercitiilor. A si luat ceva premii si chiar un loc 1.

Costumele... woooooooow!!! Al meu baiet a dat ordin sa fac rost si eu de macar 2-3. :)) Totul a fost bine organizat. Mult mai bine decat la artistica. Lucrurile se petreceau rapid, eficient, fara taraganeli. Mi-a placut foarte mult o antrenoare a fetelor din Moldova care traia la maxim exercitiile fetelor. Vorbea in rusa ca am vazut-o cu zice "Stoi". Rusoaicele se incurajau reciproc. Unele antrenoare aveau o infatisare super severa, chiar dura. Dar mi=a placut mult de cea din Moldova. Era cu tot sufletul acolo.

Dupa pauza, ne-am strecurat in sala de incalzire si am facut cateva poze. Erau si doi pusti care trageau cu ochiul :)) Simpatici foc.

Senioarele mult mai sobre. Daria( imi place numele asta de mor) a fost foarte aplaudata, dar a ratat la 3 obiecte. Alex a fost minunata si mi-a placut mult la minge. Este foarte adevarat ca obiectul favorit este panglica. Nimic nu se poate compara cu panglica. Era o domnisoara din Spania - absolut grozava! Mie mi s-a parut de multe ori peste rusoaica, dar a luat locuri 2. Alex locuri 3, mai putin la minge.

La senioare am stat langa un domn care parea sa stie ceva ritmica. Iar eu i-am stricat atmosfera cand o senioara a avut un exercitiul pe muzica Andreei Raducan de la mondialele din 1999. Nu mai punem si ca discutam cu Mitz despre B&B, europene. Cred ca l-am pus pe bietul om la curent cu tot ce se intampla in gimnatica artistica. :)) Incercam sa nu vorbim in timpul exercitiilor, dar na.. mai vedeam o pirueta, o miscare si pac! incepeam. Daca ar face pirueta asta la sol Sa ne fie rusine!

Premierea a fost sclipicioasa! O mare de sclipici! Premiul 1 - 3000 de euro, locul 2 - 1000 si locul 3 - 700. /hello Bravo! M-am bucurat ca au putut sa dea banuti fetelor. Fiecare a primit macar o diploma.

Musiu care face gimnastica artistica a fost simpatic, chit ca a ratat. :evil: Dar zero patratele. :no:

Fetitele de la Bistrita au dat un mic spectacol. Personal nu mi-a placut dansul tiganesc si nici ideea, dar mi-a placut gestul de a da flori arbitrelor.

Dupa concurs a fost o ameteala de numai numai. Am reusit sa luam ( adica Mitz) autografe de la Alex si Daria, poze. Alergam bezmetice sa prindem americancele sa facem poze, pe finlandeze.. Ce vorbesti?! Stiti ce rapide sunt fetele astea? Nu mai spun ca toti copiii incepusera sa alerge si sa se hlizeasca si sa topaie. Ce sa te strecori, sa prinzi pe cineva. O ameteala fenomenala! :)) Cand am iesit eram ... buhuhuuu!! Pauza ca nu mai pot. :))

All in all a fost frumos. Nu am gasit fetele din Iasi, dar se pare ca nu au fost totusi. De Francesca am auzit vorbindu-se, dar nu a concurat clar.
dar nu dormeam,tata s-a culcat,iar calculatorul e in camera lui
si a trebuit sa plec,deci
pai da ce,nu ma pot abtine sa nu vb de gimnastica artistica
si cred ca l-am invatat muulte pe nenea ala
si erau unele in fata noastra care mi-a zis la un moment dat:"taci din gura":))
PS:am filmat si vreo 2 minute incalzirea din locul special amenajat

Tess_AN
4th April 2011, 19:49
cu placere, Irina Deleanu a facut eforturi mari pentru a aduce gimnastica ritmica pe TVR2... sa dea Dumnezeu s-o aduca si pe TVR1 :ok:

Francesca a participat in competitia junioarelor, in grupa A: locul 9 la cerc, locul 13 la minge, locul 10 la maciuci, locul 17 la minge si locul 13 in AA
Multumesc frumos. Sper ca sa fi filmat cineva si junioarele si sa ne dea si noua filmuletele.

Cit despre ce face Irina Deleanu pentru gimnastica ritmica din Romania, s-a mai discutat si apreciat pe aici. Jos palaria!
Cum zicea si Alina (dracsor) ar fi bine daca am putea si noi ajuta un pic. Cine stie mai multe si are idei, spuneti.

rgrfan
4th April 2011, 21:58
la piscupescu
iti spun cu mana pe inima ca Alexandra nu s-a vazut cu mama ei pe durata concursului! pe langa asta, Alexandra nu ar vorbi astfel cu mama ei!
concluzie: nu cunosti personajele sau esti rau intentionata:)

dracsor
4th April 2011, 22:53
iti spun cu mana pe inima ca Alexandra nu s-a vazut cu mama ei pe durata concursului! pe langa asta, Alexandra nu ar vorbi astfel cu mama ei!
concluzie: nu cunosti personajele sau esti rau intentionata:)

Mitz nu e rau intentionata. Pur si simplu nu cunoaste cine era domnisoara/doamna cu care vorbea. :)

Mitz, incheiem discutia, da? Am prins din zbor o discutie care nu ne privea.

Am sa rog moderatorii sa stearga orice referire la comentariul lui Mitz.

miafangina
4th April 2011, 23:45
Multumesc de poveste,Alina!Mi-a placut!
Esti tare draguta,ca de obicei;sa ne spui cind iti faci rost de costume:)

Cata_RB
5th April 2011, 00:32
Haideti sa nu ne suparam :)

Sunt sigura ca Mitz nu a fost rau intentionata, doar a sarit cam repede la concluzii. Ceea ce, intr-adevar, nu e ok. Nu avea de unde sti cine e persoana respectiva. Putea la fel de bine sa fie o discutie in gluma. Una peste alta, era o discutie personala care, dupa parerea mea, trebuia sa ramana asa.

Alina, nu sterg pentru ca deja posturile au fost vazute, comentate si nu e normal sa "ascund" o discutie. Nu avem de unde sa stim ce s-a intamplat de fapt si nici nu e treaba noastra. Eu o consider o confuzie care s-a lamurit...si gata :)

rgrfan
5th April 2011, 00:57
pana una alta http://www.youtube.com/watch?v=WQau3sJMBYE, in rest numai de bine:)

dracsor
5th April 2011, 01:13
Supeerba Alexandra! Absolut superba!!!

rgrfan
5th April 2011, 01:18
trist:( http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/irina_deleanu-gimnastica_ritmica-concurs-pregatire-conditii_0_454755147.html

crisloregym
5th April 2011, 08:27
Ce frumoasa e Alexandra!!! Este senioara incepand de anul asta? Pentru ca arata ca o senioara, are maturitate, este atat de frumoasa, pur si simplu.

miafangina
5th April 2011, 09:10
Eu am inteles din comentariile doamnelor(nu stiu cine erau,ca n-am putut da sonorul tare) ca Alex e in primul an la senioare si tot spuneau ca inca e mica si are loc de crescut dificultatea;gimnasta din Spania,care si mie mi-a placut tare mult,are peste 20 de ani,parca 23,daca am auzit bine:)

rmclub
5th April 2011, 09:30
@gym_fan: multumesc pentru link.

Cum sa spun eu sa se inteleaga corect ce vreau sa zic? Adica sa dau de gindit cuiva fara sa se supere? Sa spun ca ce vorbeste omul la telefon tine de viata privata si ca acest forum e citit de multa lume si citeodata asa, chiar fara sa vrei, poti sa zici o vorba nevionvata si sa bagi pe cineva in bucluc sau in gura lumii? Ca fiecare poate sa spuna ce vrea despre sine dar ar fi bine sa ne gindim de doua ori cind vorbim despre altii? Sau mai bine nu ma bag si nu zic nimic...

Alina, multumesc de comentarii si de poze. Astept si episodul urmator :)
As vrea sa aflu totusi ce se intimpla cu Francesca. Vad ca rmclub nu a mai aparut pe aici.
gym_fan si/sau rgrfan, stiti ceva despre Francesca? Fetele zic ca nu a concurat dar aparea pe lista concurentelor.

Luiza, articolul acela e mai mult decit interesant. Ar merita copiat/postat in intregime intr-un post/mesaj. Pacat ca situatia e asa cum e descrisa acolo. Mare pacat.

Draga Tess_AN
Iti multumim mult pentru interesul pentru Francesca.Nu am mai scris de foarte mult timp pe forum,intr-adevar.
Ultima oara,parca am scris dupa accidentarea ei la Nationalele de la Bistrita.A avut tendonul incrucisat(de deasupra genunchiului stang)aproape rupt,doar o minune a facut ca sa nu fie rupt complet.
A stat cu orteza doua saptamani,in recuperare la clinica de la Mogosoaia ,aproape 30 de zile.
A urmat vacanta de iarna,si a reinceput antrenamentele abia in ianuarie.
Un alt eveniment foarte greu in viata sportivei a fost ca parintii ei au oprit activitatea la club, nemaiputand suporta cei peste 4000 euro lunar,bani in care intrau doar chiria salii , salariul antrenoarei si taxele,fara nici un fel de concurs inclus in acesti bani.
Cel mai greu a fost ca aceasta veste sa fie transmisa Francescai.Ei bine,atunci cand a primit-o si-a pierdut motivatia pentru a se antrena,visele si tot.
In cele din urma,am hotarat sa o transferam la Olimpia,singurul loc unde ar fi putut sa-si revina,sub indrumarea dnei Maria Garba.
Ea s-a antrenat singura de la inceputul lunii martie,mutandu-se la Olimpia abia cu doua zile inainte de Irina Deleanu Cup,avand deci antrenor exact doua zile inainte de concurs.
Cu toate aceste evenimente neplacute din viata sportivei noastre,ea s-a prezentat totusi la competitii,pentru a relua,incet-incet contactul cu covorul de concurs si arbitrajul.
Am primit numeroase mesaje de incurajare si apreciere de la cluburile prietene din strainatate si acestea sunt de un mare ajutor pentru a merge mai departe.
Partea buna este ca acum este colega cu Alexa Piscupescu,care a fost absolut superba la acest concurs.
Bravo,Alexandra! Bravo fetelor noastre! Si bravo si tie,Franci!

ancaqwe
5th April 2011, 09:50
imi pare foarte rau :( atat de scumpa e gimnastica ritmica???
multa bafta si sanatate in continuare!!

MitzGym
5th April 2011, 14:40
iti spun cu mana pe inima ca Alexandra nu s-a vazut cu mama ei pe durata concursului! pe langa asta, Alexandra nu ar vorbi astfel cu mama ei!
concluzie: nu cunosti personajele sau esti rau intentionata:)

la sfarsit s-a intamplat,dupa ce s-a schimbat alex,plecasera cam toti oamenii din sala,alina nu era langa mine
ma rog,nu conteaza,nu stiu cine era doamna aceea,eu am zis doar CRED ca era mama ei,poate ma insel,iar eu niciodata nu voi si NU voi fi rau intenionata
sper ca am terminat discutia

monalexa
5th April 2011, 15:38
Mitz, parerea mea este ca lucrurile pe care le auzi in sala, spuse de gimnasti sau antrenori nu trebuie sa ajunga pe un forum public unde poate intra oricine si citi.
Lucrurile astea le trimiti daca vrei in particular persoanelor pe care le cunosti bine si daca stii ca nu vor afecta pe nimeni.
Nu conteaza daca acea fata a fost sau nu Alexandra P., oricine ar fi fost in locul ei ar fi avut doar de pierdut de pe urma a ceea ce ai spus tu despre ea.
Aici pe forum trebuie sa incurajam gimnastii, nicidecum sa scSi mie imi place sa riem mici barfulite despre ei, indiferent daca sunt sau nu adevarate.
Si mie imi place sa aud mici picanterii din viata gimnastilor, insa ma abtin sa le scriu pe forum sau in alte locuri publice.

miafangina
5th April 2011, 15:52
Multa sanatate Francescai si puterea sa treaca peste probleme si sa mearga mai departe.
Hai,Francesca!

MitzGym
5th April 2011, 20:11
Mitz, parerea mea este ca lucrurile pe care le auzi in sala, spuse de gimnasti sau antrenori nu trebuie sa ajunga pe un forum public unde poate intra oricine si citi.
Lucrurile astea le trimiti daca vrei in particular persoanelor pe care le cunosti bine si daca stii ca nu vor afecta pe nimeni.
Nu conteaza daca acea fata a fost sau nu Alexandra P., oricine ar fi fost in locul ei ar fi avut doar de pierdut de pe urma a ceea ce ai spus tu despre ea.
Aici pe forum trebuie sa incurajam gimnastii, nicidecum sa scSi mie imi place sa riem mici barfulite despre ei, indiferent daca sunt sau nu adevarate.
Si mie imi place sa aud mici picanterii din viata gimnastilor, insa ma abtin sa le scriu pe forum sau in alte locuri publice.

bine,macar sa stiu sa nu mai fac data viitoare;)

rgrfan
6th April 2011, 00:43
Discutie fara sens, raman la parerea mea! M-am interesat intre timp si este EXACT CUM BANUIAM! Pacat ca va ramane aceasta impresie! Cine o cunoaste pe Alexandra (am sa atasez o poza cu ea, ca sa nu mai existe dubii) stie foooaaarte bine ca o astfel de discutie nu avea cum sa existe! Ma rog, NOI SUNTEM ROMANI, noi suntem pe veci... romani:( Am sa o rog pe Piscupeasca sa-si faca un cont pe Onlinesport pt. a-si exprima punctul de vedere vis-a-vis de presupusa cearta intre ea si mama ei!

Cu stima,
rgrfan

Tess_AN
6th April 2011, 06:25
Cum sa spun eu sa se inteleaga corect ce vreau sa zic? Adica sa dau de gindit cuiva fara sa se supere? Sa spun ca ce vorbeste omul la telefon tine de viata privata si ca acest forum e citit de multa lume si citeodata asa, chiar fara sa vrei, poti sa zici o vorba nevionvata si sa bagi pe cineva in bucluc sau in gura lumii? Ca fiecare poate sa spuna ce vrea despre sine dar ar fi bine sa ne gindim de doua ori cind vorbim despre altii? Sau mai bine nu ma bag si nu zic nimic...
Au mai fost in trecut discutii pe forum referitor la telefoane si discutii - cei vechi poate isi amintesc de CE 2008 finale pe aparate intre paralele si birna. Si nu a fost nimic bun din asta, din contra, preluat si interpretat in fel si chip de multa lume. Atunci am invatat cuvintul "a certa" in engleza ca nu il stiam :P

Eu votez cu Alina, sa faca moderatorii sedinta si daca nu e de sters macar "la cos" sa ajunga mesajele cu pricina. Inclusiv acesta. :P

Edit: Si daca acesta merge la cos, mai pot sa pun doua consecutive. (poate o iau pe coaja ca-s obraznica, dar ma bazez ca moderatorii-s ocupati si au emotii cu Europenele de artistica ;) )

Tess_AN
6th April 2011, 06:52
Multumesc rmclub de vesti. Nu stiam nimic despre Francesca de cind - asa cum ai zis - de cind ne-ai zis de Nationale.

Parca stabilisem ca e "copilul forumului", deci e normal sa ne intereseze de ea si sa ii tinem pumnii. Mai am eu la artistica o copilandra, care e tot copilul forumului asa ca nu sunt partinitoare :)

Cred ca ma repet daca zic ca accidentarile fac parte din viata unui sportiv si evenimente neplacute si grele fac parte din viata tuturor.

Ce este important si e bine, este ca Francesca a reusit sa treaca peste toate. Sper ca genunchiul s-a refacut complet. Iar pentru ca
Ea s-a antrenat singura de la inceputul lunii martie,mutandu-se la Olimpia abia cu doua zile inainte de Irina Deleanu Cup,avand deci antrenor exact doua zile inainte de concurs.Jos palaria. Bravo Francesca! Si asta conteaza mai mult (pentru mine) decit rezultatele obtinute care au fost mai mult decit bune in circumstantele descrise de rmclub.

rmclub, vreau filmulete si poze. Te rog.

rmclub
7th April 2011, 05:49
Multumesc rmclub de vesti. Nu stiam nimic despre Francesca de cind - asa cum ai zis - de cind ne-ai zis de Nationale.

Parca stabilisem ca e "copilul forumului", deci e normal sa ne intereseze de ea si sa ii tinem pumnii. Mai am eu la artistica o copilandra, care e tot copilul forumului asa ca nu sunt partinitoare :)

Cred ca ma repet daca zic ca accidentarile fac parte din viata unui sportiv si evenimente neplacute si grele fac parte din viata tuturor.

Ce este important si e bine, este ca Francesca a reusit sa treaca peste toate. Sper ca genunchiul s-a refacut complet. Iar pentru ca Jos palaria. Bravo Francesca! Si asta conteaza mai mult (pentru mine) decit rezultatele obtinute care au fost mai mult decit bune in circumstantele descrise de rmclub.

rmclub, vreau filmulete si poze. Te rog.

Multumim,draga Tess_AN
Chiar mi-a fost dor de discutiile de pe forum.Promit sa pun cat mai curand filmulete.Poze poti gasi pe adresa ei de fb(Francesca Baciu).:)

Tess_AN
7th April 2011, 06:31
Multumim,draga Tess_AN
Chiar mi-a fost dor de discutiile de pe forum.Promit sa pun cat mai curand filmulete.Poze poti gasi pe adresa ei de fb(Francesca Baciu).:)
Abia astept sa vad filmuletele. fb nu am, dar pina la urma s-ar putea sa imi fac si cont pe face book.

Important acum e ca Francesca sa fie sanatoasa si sa profite cit poate de faptul ca are antrenoare, ca o are pe Alexandra colega de club si sa isi propuna sa isi demonstreze ei insasi ca poate. Nu ii trebuie motivatie din exterior. Nu stiu cum sa zic, dar indiferent ce faci, o faci ca vrei. Motivatie mai mare ca vointa proprie nu este. Si daca cineva vrea, muta muntii din loc. Orice oprelisti si piedici ar fi, trece peste ele. Din contra, se ambitioneaza si mai tare. Numai sanatoasa sa fie.

Din cite am citit, nici Alexandrei nu ii este usor si antrenamentele la ritmica sunt destul de greu de facut dar... uite ca daca cineva vrea, se poate.

rmclub
14th April 2011, 13:51
Abia astept sa vad filmuletele. fb nu am, dar pina la urma s-ar putea sa imi fac si cont pe face book.

Important acum e ca Francesca sa fie sanatoasa si sa profite cit poate de faptul ca are antrenoare, ca o are pe Alexandra colega de club si sa isi propuna sa isi demonstreze ei insasi ca poate. Nu ii trebuie motivatie din exterior. Nu stiu cum sa zic, dar indiferent ce faci, o faci ca vrei. Motivatie mai mare ca vointa proprie nu este. Si daca cineva vrea, muta muntii din loc. Orice oprelisti si piedici ar fi, trece peste ele. Din contra, se ambitioneaza si mai tare. Numai sanatoasa sa fie.

Din cite am citit, nici Alexandrei nu ii este usor si antrenamentele la ritmica sunt destul de greu de facut dar... uite ca daca cineva vrea, se poate.

Draga Tess,

Dupa doar o saptamana de antrenament sub indrumarea unor profesionisti,Francesca este pe drumul cel bun-in week-endul trecut,la Belgrad,a obtinut medalia de argint all arond ,argint la maciuci si panglica si locul 4 la minge.
Binenteles ca are mult de muncit si de recuperat,dar ceea ce pot sa spun este ca a fost foarte frumoasa,acolo,pe covor.Si chiar ne-a fost dor de asta !:)

rmclub
14th April 2011, 15:33
Draga Tess,

Dupa doar o saptamana de antrenament sub indrumarea unor profesionisti,Francesca este pe drumul cel bun-in week-endul trecut,la Belgrad,a obtinut medalia de argint all arond ,argint la maciuci si panglica si locul 4 la minge.
Binenteles ca are mult de muncit si de recuperat,dar ceea ce pot sa spun este ca a fost foarte frumoasa,acolo,pe covor.Si chiar ne-a fost dor de asta !:)

http://www.youtube.com/watch?v=7mTK8PnYtUk&feature=channel_video_title

ancaqwe
14th April 2011, 16:14
ai dreptate, tare frumos arata Francesca acolo pe covor! Ma bucur mult ca a revenit si e multumita :)
multa succes in continuare! si mai ales, sa ii placa ce face!

monalexa
14th April 2011, 17:16
Wow ce ma bucur! Francesca este o domnisoara superba! Imi pare rau ca a fost nevoita sa renunte la serviciile antrenorilor insa daca va fi sanatoasa sunt sigura ca va face treaba buna si in conditiile astea.

Tess_AN
13th May 2011, 18:37
http://www.youtube.com/watch?v=7mTK8PnYtUk&feature=channel_video_title
Multumesc rmclub!
Da, Francesca e frumoasa acolo pe covor, dar proba asta de maciuci mie mi se pare imposibila! Eu nici nu le vad cum se invirt in aer si ea cu zimbetul pe buze le prinde, le arunca, se invirteste... e frumos dar totusi pentru unii (ca mine) e stresant sa te uiti... tremur pina vad maciuca in mina ei mai rau cum tremur cind urmaresc birna la artistica .

Succes Francescai in pregatire, sanatate si sper sa ajung sa o vad in competitii internationale pe podium!

mikeyy
21st May 2011, 13:24
In perioada 26-29 mai vor avea loc Campionatele Europene de gimnastica ritmica. Din partea Romaniei vor concura: Alexandra Piscupescu si Andrada Anton.
La junioare nu avem reprezentante.

Lista participantilor: http://eurominsk2011.com/userfiles/Nominative%20entries%20ECh%20RG%202011%20in%20Mins k.pdf

mikeyy
28th May 2011, 09:54
Europene 2011

Alexandra Piscupescu a terminat pe locul 16 in calificari, la cerc. Ea a obtinut 25.950 puncte. Iar la minge s-a clasat tot pe locul 16 cu 26.175

Andrada Anton a obtinut pana acum:
- 23.750 la cer;
- 23.175 la minge;

mikeyy
29th May 2011, 11:22
Continuare rezultate:

Alexandra: locul 15 la maciuci (26,250 pt) si locul 13 la panglica (23.375).

Andrada: 23.750 (maciuci) si 24.150 (panglica)

Gimnastele calificate in finalele pe obiecte: http://www.longinestiming.com/sports/gym/gr_ec2k11ic/C53B_ListOfQualifiers_GR%20Indiv%20Senior_Concours %20III.pdf
Cateva filmulete: http://www.youtube.com/user/FoffyGym1998

monalexa
31st May 2011, 11:00
Mai multe rezultate de la Camp. European http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2582&Itemid=164

mikeyy
23rd June 2011, 10:16
Un articol foarte frumos despre o micuta gimnasta de ritmica: http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Brasov-_Rebeca_Anton_este_campioana_nationala_la_gimnasti ca_ritmica_0_504549603.html

venera
17th September 2011, 09:03
Buna,

Saptamina urmatoare se desfasoara Campionatele Mondiale de Gimnastica Ritmica. :yes:
Iata link-ul, http://montpellier2011.fig-gymnastics.com/

Transmite Digi Sport 3 si Digi Sport 2!

ancaqwe
19th September 2011, 18:54
rezultate partiale - http://www.fedintgym.com//microsites/Montpellier/res/C70A_IntermediateResultDay1_GR%20Indiv%20Senior_Co ncours%20I.pdf
Alexandra pe 15 pana acum. Are si o penalizare de 0,2. Ii tin pumnii pt calificarea la Olimpiada!

crisloregym
19th September 2011, 20:26
Care e sistemul de calificare?

mikeyy
20th September 2011, 23:16
Cred ca primele 20 se califica la JO, dar nu sunt sigur :D

Dupa 2 obiecte (imi venea sa zic aparate :P), Alexandra e pe locul 27, la aproximativ 1 pct de locul 20. Cred ca nota de la minge e buna. La cerc vad ca are cu 1 punct mai putin decat la minge.....probabil aici a pierdut cel mai mult.

Poate ne povesteste mai multe cineva care stie ritmica. Eu ii tin pumnii Alexandrei sa prinda calificarea, desi cred ca e greu de recuperat.

MitzGym
20th September 2011, 23:25
Ii tin pumnii sa se califice sa se califice,desi nu stiu daca mai poate recupera niste puncte

gym_fan
21st September 2011, 08:49
Se califica primele 15, in luna ianuarie 2012 va avea loc un baraj de calificare la Londra pentru inca 5 iar 4 gimnaste vor primi wild card. In total, 24.

mikeyy
21st September 2011, 10:20
Multumesc!
Cate gimnaste vor avea dreptul sa participe la barajul din ianuarie? Are sanse Alexandra sa mearga acolo?

ancaqwe
21st September 2011, 22:47
Acum Alexandra e pe 23 (dupa 3 obiecte), cu 76.800. Locul 15 are 79.450. Daca ii adaug 1p pe care l-a pierdut la cerc, tot nu iese :( Sunt numai 24 de locuri? se pot califica 3 fete pe tara? wild cardurile presupun ca se duc catre continentele nereprezentate...
dar totul e posibil ;) iar in plus, mai sunt 4 locuri si la anul.
bafta Alexandra!

mikeyy
21st September 2011, 23:14
Ce bine ca a mai urcat in clasament. Sper sa se apropie cat mai mult de top20 si sa prinda un loc pentru testul pre-olimpic. Poate are noroc! Multa bafta, Alexandra!

MitzGym
21st September 2011, 23:16
Chiar,cine primeste wild cardurile???

ancaqwe
21st September 2011, 23:31
pai cine intra in testul preolimpic? 15 se califica direct, nu se pot califica pt test numai 5 - tb sa fie concurenta :D

ancaqwe
23rd September 2011, 10:00
Felicitari Alexandra, a iesit pe 21! mi se pare f bine, a recuperat mult dupa cerc. Cu + 1p (ratarea la cerc, si nota cam ca la celelalte - era pe 17-18

78.200, la doar 2 puncte de locul 15. Si este calificata pentru concursul individual.
http://www.fedintgym.com//microsites/Montpellier/ind/c1/C73A_Results_GR%20Indiv%20Senior_Concours%20I.pdf

Ce mai face Francesca?

dracsor
23rd September 2011, 19:06
Vai, ce frumoasa a.fost Alex la cerc! Foarte frumoasa!

dracsor
23rd September 2011, 19:09
26.250 cerc. locul 2 la moment

mikeyy
23rd September 2011, 19:10
Fata de 24.9 cat a avut in calificari. Bravo!!! :)

@Alina: unde te uiti? pe Digi?

MitzGym
23rd September 2011, 19:22
scuzati pe intrebare,dar ce este,sunt finalele pe obiecte?

dracsor
23rd September 2011, 19:27
Alex 78.6 locul 5 pt moment

dracsor
23rd September 2011, 19:28
Da, digi 2. Scuze. sunt pe telefon

Hai, Aleeeeeeex!

104.95 total alex

Bravo, Alex! A 5-a in grupa ei.

mikeyy
23rd September 2011, 20:24
Ma bucur mult ca am reusit sa-i vad exercitiul la minge (care e si obiectul meu preferat). A avut doar o mica ezitare, dar in rest a fost foarte bine!

MitzGym
23rd September 2011, 20:41
deci mai are sanse pt calificare directa pt londra?
cum e sistemul?se aduna punctajele?

ancaqwe
23rd September 2011, 20:50
wow. deci note mai mari decat in calificari :)

mikeyy
23rd September 2011, 20:54
Am inregistrat mingea Alexandrei: http://www.youtube.com/watch?v=EfhMan2tzfk

crisloregym
23rd September 2011, 21:22
Imi place mingea ei:P. Frumoase si maciucile Kanaevei. HAI, ALEX!!!!

Cine comenteaza, alaturi de Topescu?

Cata_RB
23rd September 2011, 21:32
Multumesc, Mihai, cu ocazia asta am vazut si eu ceva.
Cred ca, in ziua de azi, din multe puncte de vedere aceasta ramura e cea care merita titlul de gimnastica artistica...

Ajutor! Ce melodie e in prima parte, pana sa inceapa Alexandra?

dracsor
23rd September 2011, 21:39
Eu am o intrebare, ca tot am ajuns acasa. Grupa 2 cand incepe?

MitzGym
23rd September 2011, 21:47
Cred ca, in ziua de azi, din multe puncte de vedere aceasta ramura e cea care merita titlul de gimnastica artistica...



da,asa e,in primul rand e plina de gratie
dar se numeste ritmica de acum mult,multi ani si nu pot sa-i schimbe numele

crisloregym
23rd September 2011, 21:50
Eu am o intrebare, ca tot am ajuns acasa. Grupa 2 cand incepe?

Nu stiu exact ce se intampla acum, dar in urma cu vreo 30 de min (cand aveam si eu display pe tv tunner), fusesera Miteva, Kanaeva si ucrainianca-mezina concursului. O fi asta prima grupa valorica?

dracsor
23rd September 2011, 21:53
Cat de superba a fost ucraineanca Alina!! Foarte dinamic si spectaculos!

Antrenoarele sunt dementiale :D

Varfurile israeliencei imi aduc aminte de Pitic :D

dracsor
23rd September 2011, 22:06
Davai, Daria!!

degetica
23rd September 2011, 22:09
pe net se vede undeva?

dracsor
23rd September 2011, 22:12
pe net se vede undeva?

http://www.rotv4u.com/ch/ch1/DigiSport-2.htm - cu IE

degetica
23rd September 2011, 22:33
merci frumos. Mie nu-mi merge, ca nu am IE pe mac. ma cam oftic:D

dracsor
23rd September 2011, 22:39
Dar eu ma gandesc: cu atatea ratari, poate urca Alex inca 2 locuri.

dracsor
23rd September 2011, 22:58
Alex la moment pe 16. Care stia sa stranga pumnii? Sa se concentreze!!! 1 loc trebuie sa mai urce Alex. :D

dracsor
23rd September 2011, 23:49
Bravo, Alexandra!!!!! Locul 17 - s-a calificat pentru iarna, da? :D

MitzGym
24th September 2011, 00:05
da,asa se pare...ce binee!!!

dracsor
24th September 2011, 15:57
dl. Topescu a zis ca CE de aerobica vor fi ransmise la Digi... Praf TVR! praf! I-am pocnit acum o intrebare.

Abia astept sa vad ansamburile. /hello /hello /hello

MitzGym
24th September 2011, 15:59
dl. Topescu a zis ca CE de aerobica vor fi ransmise la Digi... Praf TVR! praf! I-am pocnit acum o intrebare.

Abia astept sa vad ansamburile. /hello /hello /hello

pe digi?!
chiar ca praf tvr!!!
adica dupa ce ca sunt in romania,sa nu transmita!!!

dracsor
24th September 2011, 16:32
Melodia Sandrei de la sol la ansamblul din Belarus. Ce frumos!

MitzGym
24th September 2011, 17:07
Melodia Sandrei de la sol la ansamblul din Belarus. Ce frumos!

care,aia de anul asta?
aaa,nu mai stiu cine a intrebat cum se numeste melodia care era inainte sa inceapa alexandra...si la berlin am auzit-o des

maria_alexandra
24th September 2011, 20:23
podium: 1. italia, 2.rusia, 3.bulgaria.
in ansamblul italiei e o romanca - andreea stefanescu :D

miafangina
24th September 2011, 20:36
Ce frumoase sunt ansamblurile la ritmica!
Din pacate n-am reusit sa vad decit partial,mi-au placut toate,e spectaculos.
N-am inteles prea bine cum a decurs acest campionat,am vazut finale pe obiecte si abia ieri a fost concursul individual compus,cel putin asa a zis domnul Topescu.
A zis ca urmeaza campionatele mondiale de artistica dar a vorbit doar de fete,de baieti a uitat si asta nu e frumos,si ei sunt ai nostri si trebuie sustinuti.Presimt ca nu-mi va placea comentariul la mondiale dar ar trebui sa nu fac mofturi,sa ma bucur ca pot vedea.

maria_alexandra
24th September 2011, 20:57
Nici mie nu mi-a placut comentariul domnului Topescu, a zis ceva de genul "aceasta a fost ultima zi a campionatelor mondiale.. cea de-a 22a editie". de fapt, e cea de-a 31a editie, si i-a adus aminte doamna cu care a comentat ca mai e si maine o zi.
Nu mi-a placut nici doamna aceea, nu dadea nicio explicatie, nu am auzit-o sa spuna numele vreunui element, comenta numai despre frumusestea costumelor.

am vazut pe digi sport reportaj, prezenta alexandrei in finala individuala a fost prima ptr romania dupa 15ani.

crisloregym
24th September 2011, 21:56
Felicitari Alexandrei si mult spor in pregatirea pentru concursul de baraj! Eu zic ca va avea ocazia sa le sustina din tribunele londoneze pe colegele de la artistica si sa fie sustinuta de acestea, la randul ei:P

LuisaGym
24th September 2011, 22:04
Pirueta de la 1:10 ar fi bestiala la barna http://www.youtube.com/watch?v=Z_7Q1qrWnnQ&feature=related

Vise similare cu cea de la 1:38 http://www.youtube.com/watch?v=elNZjb1IHlw&feature=related

ancaqwe
17th October 2011, 12:44
s-a stabilit data ultimului concurs de calificare:

http://www.londonpreparesseries.com/gymnastics/schedule/index.html
ritmica de pe 16 ianuarie.
Bafta Alexandra!

monalexa
18th October 2011, 10:36
Bafta Alex!!! Imi doresc tare mult sa te califici!

Cs Pro Aktiv
11th December 2012, 11:56
Astazi am gasit acest forum pentru discutii despre gimnastica ritmica. Asa de mult ma bucur! Imi doream sa pot discuta cu persoane cunoscatoare ale acestui sport. Iubesc acest sport! Urmaresc tot ce se poate in domeniu. Asa ca ... bine v-am gasit!
Vad ca ultimile postari sunt dinaintea Jocurilor Olimpice. Nu mai sunt noutati de atunci?

ancaqwe
11th December 2012, 12:05
Bine ai venit!
Au mai fost post-uri, dar din pacate s-a pierdut toata arhiva. Aici detalii: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=634968

mihaidascalescu
14th January 2013, 16:38
Irina Deleanu apeleaza contra sanctiunii http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5187-187975-19728-44545-317664-17968-5233-layout210-205197-news-item,00.html

rmclub
28th March 2013, 10:59
Va dorim o primavara frumoasa tuturor!
http://www.youtube.com/watch?v=GQmqHKbBjLQ

cineva_cineva
28th March 2013, 11:15
Bravooo, Franci! :) MUltumim!

Pegasnegru
28th March 2013, 12:53
Bravo Francesca! Ce frumos ai crescut ca balerina!

Tess_AN
28th March 2013, 16:54
Va dorim o primavara frumoasa tuturor!
http://www.youtube.com/watch?v=GQmqHKbBjLQ
Ce bine a inceput ziua de azi pentru mine! Ce surpriza placuta sa intru aici si sa vad cum "copilul forumului de la ritmica", atit de drag mie, a devenit o domnisoara frumoasa si gratioasa si sensibila!

Foarte frumos si emotionanta performanta Francescai! Felicitari! Succese in continuare!

Multumesc rmclub. Mai posteaza. Spune-ne si povesti da-ne si poze!

Deanna
11th April 2013, 22:49
In perioada 19-21 aprilie se desfasoara la Sala Polivalenta din Bucuresti etapa de Cupa Mondiala si Cupa Irina Deleanu. Detalii aici http://www.insport.ro/evenimente/gimnastica-ritmica-bucuresti-cupa-mondiala-si-cupa-irina-deleanu-2013-20871.html

Voiam sa va intreb daca vrea cineva sa mearga. M-ar tenta sa trec in week-end, dar nu stiu exact cand pentru ca e week-end-ul in care incepe si turneul de tenis de la Arenele BNR si as vrea sa ajung si acolo. Probabil ma voi imparti intre cele doua. Deci mai are cineva chef de gimnastica ritmica? poate ne vedem la sala:)

crisloregym
16th April 2013, 10:26
Acuma vad ce ai scris tu:)

Dimineata a fost invitata la Razvan si Dani Irina Deleanu si a povestit ca acest concurs contine:
1. Cupa Irina Deleanu pentru junioare, 32 de participante;
2. Etapa de Cupa Mondiala (prima organizata in Romania istoric vorbind - s-o fi certat Irina Deleanu pe la FIG, dar femeia asta chiar se zbate pentru sportul asta si cred in continuare ca avea dreptate in ceea ce a zis pe la FIG), tot cu vreo 30 si ceva de participante.

Concursul se va desfasura vineri, sambata si duminica, de la ora 14.00 in fiecare zi. Duminica va fi gala laureatilor.
Costul unui bilet - 10 RON.

Sunt in Bucuresti, as fi mers duminica cu siguranta, dar avem un MAARE impediment...fetele noastre isi disputa medaliile europene fix in aceeasi zi, cam pe la aceeasi ora. Numai in cazul in care nu vom avea reprezentante la sarituri si paralele as da o fuga sambata pe la Polivalenta, dar cam greu...

lilianabirsanu
16th April 2013, 12:13
Buna tuturor...am fost atat de fericita cand am auzit la stiri ca....vom avea gim ritmica la Polivalenta.......dar.... trebuie sa vedem Europenele....oare cum de nu s-au gandit sa puna in alt week-end???

crisloregym
16th April 2013, 15:35
Sau macar la alta ora...ne uitam la Europene si, cu sulfetul incalzit de medalii, dadeam o raita si la Polivalenta. Pacat, mi-ar fi palcut sa merg:(

MitzGym
16th April 2013, 20:57
.

Sunt in Bucuresti, as fi mers duminica cu siguranta, dar avem un MAARE impediment...fetele noastre isi disputa medaliile europene fix in aceeasi zi, cam pe la aceeasi ora. Numai in cazul in care nu vom avea reprezentante la sarituri si paralele as da o fuga sambata pe la Polivalenta, dar cam greu...

la VT se va califica lari sigur...doar sa nu intervina ceva neprevazut(DOAMNEEE FERESTEEE)...la UB ramane de vazut...apoi mai e si andrei la inele,poate ne face o surpriza placuta(daca isi face treaba bine maine la aparatul asta)+flavius la sol
eu,din pacate,nu voi putea veni,intru-cat sambata am de la 2:30 la 4 niste cursuri si sa nu mai vb de gimnastica!!!!si e pacat,asa o premiera!!!dar si ei in ce wk s-au ales sa puna concursul asta!!!doar mare parte din suporterii care ar fi urmat sa vina sunt suporteri inraiti ai gimnasticii artistice

miafangina
19th April 2013, 15:01
E acum gimnastica ritmica la tvr 2.

Comenteaza tot Monica Bucur si e muzica cu voce.

Pegasnegru
19th April 2013, 19:28
E acum gimnastica ritmica la tvr 2.

Comenteaza tot Monica Bucur si e muzica cu voce.

Acum au voie muzica cu voce. :groggy: :headbang: :mad:
O gimnasta trebuie sa fie in prim planul atentiei publicului prin eleganta ei si prin propriile ei miscari dificile si elegante, nu trebuie o muzica care sa compenseze aceste carente. Sincer, cu voce este deja mult prea mult, distrage atentia fata de ceea ce se intampla pe covor. Mai ales ca deja nu mai suport costumele transparente de parca ar fi prostituate nu adevarate artiste. La multe li se vede si ceea ce au pe dedesubt! E oricum jale in ritmica din mai multe puncte de vedere, unele si mai importante decat astea.

sisy
19th April 2013, 22:31
Acuma vad ce ai scris tu:)

Dimineata a fost invitata la Razvan si Dani Irina Deleanu si a povestit ca acest concurs contine:
1. Cupa Irina Deleanu pentru junioare, 32 de participante;
2. Etapa de Cupa Mondiala (prima organizata in Romania istoric vorbind - s-o fi certat Irina Deleanu pe la FIG, dar femeia asta chiar se zbate pentru sportul asta si cred in continuare ca avea dreptate in ceea ce a zis pe la FIG), tot cu vreo 30 si ceva de participante.

Concursul se va desfasura vineri, sambata si duminica, de la ora 14.00 in fiecare zi. Duminica va fi gala laureatilor.
Costul unui bilet - 10 RON.

Sunt in Bucuresti, as fi mers duminica cu siguranta, dar avem un MAARE impediment...fetele noastre isi disputa medaliile europene fix in aceeasi zi, cam pe la aceeasi ora. Numai in cazul in care nu vom avea reprezentante la sarituri si paralele as da o fuga sambata pe la Polivalenta, dar cam greu...

Pai CE se termina la 16:30 si ritmica incepe de la 5 (eu sper sa ajung :D )

Pegasnegru
20th April 2013, 03:23
Am gasit un link unde s-au pus competitiile din ziua de azi a cupei Irina Deleanu

http://www.livestream.com/rhythmicgym/folder?dirId=97e276aa-f9da-4bdd-b6b8-27814c39428b

Deanna
20th April 2013, 19:26
Ma uitam acum pe TVR la transmisiunea de la Cupa Mondiala de Gimnastica Ritmica si as fi curioasa cine e gimnasta care comenteaza? A doua comentatoare cred ca e Monica Bucur.

Programul de maine al concursului este:
Duminica, 21 aprilie
10:00 Cupa Irina Deleanu – Concurs ansambluri junioare
13:00 Finale pe obiecte
16:00 Gala – cu participarea extraordinara a tenorului Bogdan Mihai

din ce am inteles tenorul o va acompania pe Alexandra Piscupescu in timpul concursului la panglica acum nu stiu daca si in timpul concursului, comentatoarele asa s-au exprimat, dar nu stiu daca e voie.
Mi-ar fi placut mult sa ajung, dar din pacate se suprapun peste finalele de la europene. Coincidenta nefericita.
Ce imi place e ca sala nu e goala, e cam ca la CE de la Moscova deci nu-i asa rau. Oricum vad ca au injumatatit-o, probabil in partea cealalta au facut "sala de antrenament"

Merci Pegasnegru pentru video.

Pegasnegru
20th April 2013, 19:43
pe aceasta pagina puteti gasi niste poze superbe cu Alex! Ea este in costumul roz cu panglica mov. O sa vedeti ce pozitii superbe are :) Si-a imbunatatit vizibil forma si executia, este o placere sa o tot privesti.

http://rg4u.clan.su/forum/32-904-26

Aici ea cu maciuci, este in costum negru cu multe culori:
http://rg4u.clan.su/forum/32-904-27

Deanna
20th April 2013, 19:59
Alexandra Piscupescu a terminat pe 5 la individual compus daca am inteles eu bine. Mi-ar placea sa vad notele, dar nu cred ca exista online.

Unalbum foto pe facebook, cu fetele din Romania in principal. (Facebook Romanian Gymnastics Fans)
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.450784111665608.1073741825.124972047580151&type=1

Pegasnegru
20th April 2013, 20:01
Alte poze cu Alex, in acelasi costum roz cu mov si cercul este galben cu un pic de negru. Api un pic mai jos, tot in acelasi costum o sa o vedeti la minge.

http://rg4u.clan.su/forum/32-904-36

Multe poze cu ea cu panglica:

http://rg4u.clan.su/forum/32-904-38

Ea, ultima de jos cu maciuci si acolo si Teocan!
http://rg4u.clan.su/forum/32-904-39

sisy
20th April 2013, 21:51
Am eu poze si filmulete cu fetele noastre de azi, trebuie doar sa le descarc, dar maine vor fi youtube/facebook.

Da Alexandra a terminat pe 5 si s-a calificat in finale la toate obiectele.

ancaqwe
20th April 2013, 23:45
bravo Alex :) Ma bucur pentru ea!

Deanna
21st April 2013, 16:23
Am inteles ca Ana Luiza Filioreanu ar fi terminat si ea tot pe 5 individualul compus.. e cumva inca junioara?
Din cele 10 minute pe care le-am prins din ritmica dupa ce s-a terminat artistica am inteles ca Alexandra a luat azi o medalie... stie cineva ce medalie si la ce proba? sau exista pe undeva rezultatele oficiale ca vad ca pe site-ul federatiei nu e nimic.

App, Gala Laureatilor se transmite incepand cu ora 18.00 pe TVR 2.

Pegasnegru
21st April 2013, 17:44
Ana Luiza Filioreanu este junioara si inca ce junioara! Stapaneste niste elemente de mare dificultate, este curata in executii si are o mare fluiditate in miscare! M-a impresionat!

De finalele de azi nu stiu inca nimic, incerc sa gasesc pe net ceva. Cand si daca gasesc am sa postez.

Pegasnegru
21st April 2013, 17:58
Am luat rezultatele de pe forumul rsg.net (cel mai mare forum international dedicat gimnasticii ritmice, va invit sa va uitati acolo o sa gasiti multe informatii). Upy daca o mai tineti minte, a fost acolo in sala si a postat notele:

Individual compus:

1. Melitina STANIOUTA BLR 69.350 (BRAVO!!! a fost chiar cea mai buna, ma bucur asa de mult pentru ea! In sfarsit sa i se recunoasca valoarea!) :yes:
2. Alina MAKSYMENKO UKR 69.150
3. Darya SVATKOVSKAYA RUS 68.900 (este fiica unei foste campioane mondiale, Scaldina, care a castigat acest titlu in 91 daca nu ma insel. Desi originara din Ucraina, s-a suparat pe atrenoarele ei si s-a mutat in Rusia unde antreneaza. Darya mie imi place ca gimnasta si are elemente frumoase, originale. Mi se pare de perspectiva pt Rusia.)
4. Maria TITOVA RUS (are elemente grele, unele dintre ele le executa cu o usurinta si frumusete rare, dar per total nu reuseste sa inchege un exercitiu bun. Mai are mult de crescut si de multe ori nu-i inteleg notele. Dar uitandu-ma la ea inteleg de ce antrenorii au incredere in potentialul ei)
5. Alexandra PISCUPESCU ROU :no1
6. Marina DURUNDA AZE ( sa stiti ca m-a impresionat! Are potential!)
7. Neta RIVKIN ISR (este o gimnasta care a crescut mult, si este frumoasa ca miscari si elemente. Insa nu-mi place nici un fel de muzica pe care o alege, iar dansul ei mi se pare oribil. Nu-mi place DELOC ce fac coreografii din ea ca imagine. Muzica tipatoare, cateodata chiar enervanta, dans ciudat.... Insa ca gimnasta este foarte buna, curata, fluida. Imi place enorm sa ma uit la ea cu sonorul dat pe mut.)

Toata lista cu rezultate o gasiti aici! http://giocosathequeen.altervista.org/wp-content/uploads/2013/04/BucharestAA2.pdf

Astea au fost impresiile mele uitandu-ma la filmele postate de acest user. Va invit sa le urmariti!

http://www.livestream.com/rhythmicgym/folder?dirId=97e276aa-f9da-4bdd-b6b8-27814c39428b

Multumesc Upy!

miafangina
21st April 2013, 18:23
E gala laureatilor acum pe tvr 2.
Alex,multumesc pentru informatiile depre concurs si despre gimnaste.Ajuta mult.

Pegasnegru
21st April 2013, 18:28
Acum, tot multumita lui Upy si forumului RSG, am dat de scorurile finalelor pe aparate:

Finala cerc:

1. Titova (Rusia) 17450
2. Piscupescu ( :) ) 17 250
3. Lala Yusifova (Azerbaijan): 16 750
4. Mazur (Ucraina) 16 500
5. Rakhmatova (Uzbekistan) 16 450
6. Staniouta (Belarus) 16 250
7. Maximenko (Ucraina) 16 200
8. Durunda (Azerbaijan) 15 950

Finala minge:

1. Staniouta (Belarus) 17 400
2. Piscupescu ( :) ) 17 300
3. Svatovskaya (Rusia) 17 200
4. Titova (Rusia) 17 150
5. Maximenko (Ucraina) 17 050
6. Rivkin (Israel) 17 000
7. Lala Yusifova (Azer.) 16 950
8. Durunda (Azer.) 16 850

Maciuci:

1. Staniouta (Belarus) 17 550
2. Svatovskaya (Rus) 17550
3. Maximenko (Ucr) 17 300
4. Piscupescu (:) ) 17 250
5. Titova (Rus) 17 150
6. Durunda (Azer) 17 000
7. Mazur (Ucr) 16 800
8. Rivkin (Israel) 16 700

Panglica:

1. Staniouta (Bel) 17 600
2. Svatovskaya (Rus) 17 600
3. Piscupescu 17 300 (A CONCURAT CU MUZICA LIVE!!! Bogdan Mihai chiar a cantat pentru ea live!!! In anii 80 se concura pe muzica live, sper din tot sufletul sa pot vedea acest exercitiu!!!) A fost o emisiune cu ei:http://www.youtube.com/watch?v=CWx3KiMMETE
4. Maximenko (Ucr) 17 150
5. Titova (Rus) 16 950
6. Rivkin (Isr) 16 700
7. Durunda (Azer) 16 500
8. Rakhmatova (Uzbek.) 16 350

Multumesc Upy!!!

Deanna
21st April 2013, 19:16
Tocmai gasisem si eu rezultatele pe un blog. Las aici numele blogului poate o fi bun pentru informatii alta data ca vad ca urmareste gimnastica ritmica, are reultate de la multe concursuri.

http://giocosathequeen.altervista.org/en/

Ma bucur mult pentru Alexandra, ea isi dorea o medalie... au venit 3... sper sa fie un inceput si sa o ambitioneze sa mearga din ce in ce mai bine.
Eu n-am vazut exercitiul din concurs, dar am vazut numarul demonstrativ din gala in care tenorul Bogdan Mihai a cantat Luna. :) Frumos!

App pe linku pe care l-am pus mai sus se gasesc si rezultatele junioarelor :).

Pegasnegru
21st April 2013, 19:29
Multumesc Deanna! :floricica:

Pegasnegru
21st April 2013, 19:31
Se redau acum finalele pe HDTV! http://www.tvrplus.ro/live-tvr-hd

ancaqwe
22nd April 2013, 15:57
Felicitari Alexandra, Ana-Luiza si Diana!!!
super!

ice_girl
25th April 2013, 13:57
Duminica m-am uitat si la gimnastica ritminica, am vazut finalele la cerc si minge in direct+gala si finala de panglica in reluare:ok:. M-au impresionat Alina Maximenko ( o gimnasta extrem de carismatica si energica), Maria Titova ( o fetita f eleganta si gratioasa) si Lala Yusifova ( excelent programul Charlie Chaplin din finala de la minge). Si felicitari Alexandrei noastre, 3 medalii e mai mult decat bine/hello!
Eu am o singura problema: nu prea inteleg cum se acorda notele si cum se face departajarea exercitiilor mi se pare ca toate programele sunt la fel :D dar am invatat ca exista pasi ritmici si anumite miscari specifice fiecarui obiect:)
Mi-a comentariul celor doua fete:ok: , una dintre ele am inteles ca este o fosta gimnasta de ritmica

ice_girl
28th May 2013, 18:08
O veste f buna: incepand de vineri TVR 2 va transmite CE de gimnastica ritmica de la Viena /hello
Programul este urmatorul: vineri ( 31 mai)-de la ora 21.00 cerc si minge
Sambata ( 1 iunie): de la ora 20.30 panglica si maciuni
Iar duminica (2 iunie) de la ora 16.00 finalele pe obiecte si de la 18.15 gala laureatilor.

ancaqwe
28th May 2013, 18:44
merci!

crisloregym
28th May 2013, 22:40
Super! Participa si Alexandra, nu? De la noi doar ea, sau avem si junioare (sunt si Euro de junioare acuma?)?

dracsor
29th May 2013, 09:30
Din ce am inteles o sa avem si ansamblu :D

Deanna
1st June 2013, 20:34
Am avut si ansamblu de junioare, au iesit pe ultimul loc in calificari :(.
Alexandra a evoluat ieri la cerc si minge si a avut la ambele note peste 16, ocupand la ambele obiecte locul 14. Avem si o a doua fata si anume D. Valeanu. A avut note intre 12-si 13 la ambele obiecte.
Avem si pentru ritmic aplicatia minune (de pe ea sunt luate informatiile de mai sus).
http://www.rg-em2013.com/en/results

miafangina
1st June 2013, 23:06
M-am uitat si eu un pic aseara,acuma ma uit la partea a doua.
Ce-mi place genericul!parca-s la concertul de anul nou:)

Mi se pare interesant cum se face si clasament pe echipe si individual;la fel de interesant este si faptul ca acum maciucile se pot uni,am vazut la doua inceputuri de program si a explicat si comentatoarea.Stie cineva cum se numeste cea care o acompaniaza pe Monica Bucur?Probabil o fosta gimnasta de ritmica,stie tot.

Deanna
1st June 2013, 23:46
Reportaj de la TVR dinainte de Europene cu Irina Deleanu, Alexandra Piscupescu si inca o doamna pe care n-o cunosc
http://www.tvr.ro/alexandra-piscupescu-speranta-noastra-la-ce-de-gimnastica-ritmica_4121.html#view

Rezultatele noastre

Ansamblu junioare - locul 11 (22.491)

Echipa - locul 21 (115.638)

Individual compus:
Alexandra Piscupescu - 12 (66.423) - 6.726 puncte fata de locul 1
Diana Valeanu - 42 (49.215)

Cerc
Alexandra Piscupescu - 14 (16.783)
Diana Valeanu - 59 (12.416)

Minge
Alexandra Piscupescu - 14 (16.683)
Diana Valeanu - 60 (12.966)

Maciuci
Alexandra Piscupescu - 23 (16.916)
Diana Valeanu - 57 (12.958)

Panglica
Alexandra Piscupescu - 13 (16.941)
Diana Valeanu - 62 (10.875)

Banuiesc ca regulile sunt aceleasi ca si la gimnastica artistica, deci din pacate nici o finala pentru Alexandra.
Din cate observ si din notele de aici, si din finalele de la Bucuresti, maciucile sunt obiectul cel mai putin "iubit" de Alexandra :).
Am 2 intrebari, poate se gaseste cineva mai informat sa ma lamueasca si pe mine. Din cate stiu in gimnastica ritmica mai exista si un al 5-lea obiect si anume coarda. Care e regula dupa care se aleg la un concurs 4 din 5? sau cum se procedeaza ca am vazut ca si la Bucuresti au fost aceleasi 4 obiecte ca si la CE.. se roteaza in functie de an?
Si a doua.. ce s-a intamplat cu Adriana Teocan? La Bucuresti a participat si din cate stiu era a doua senioara a noastra ca valoare dupa Alexandra... de ce nu a participat la CE in cazul asta?

crisloregym
2nd June 2013, 00:09
Am vazut-o si eu pe Alexandra la panglica azi si mi-a placut foarte mult. Imi pare rau ca nu a prins finala, mi-as fi dorit o finala pentru ea:( Monica Bucur si persoana care o insotea pareau surprinse de nota, se asteptau la mai mult. Insa pozitia de la individual compus e peste ce ma asteptam eu...in urcare clar fata de locul 18 de anul trecut. Asadar, felicitari, Alex!!!! Si data viitoare sa fie si finala individuala!!!

Diana Valeanu evoluase inaintea ei si luase 10 si ceva...destul de putin, nu stiu ce a facut:( Diana Valeanu e cumva de la Iasi? Parca asa tin eu minte...

E sigur, ansamblul de junioare a iesit clar pe ultimul loc? Ca in 2012 par sa fi fost mai multe echipe de junioare.

Deanna
2nd June 2013, 00:18
aoleu am scris eu gresit :(:( ansamblul de junioare da a terminat pe ultimul loc, locul 24 nu pe 11 cum am scris eu din zapaceala, punctajul e corect

miafangina
2nd June 2013, 00:39
Parca ziceau de Diana ca e din Resita...da' n-as baga mina-n foc ca am auzit bine.
Despre obiecte eu stiam ca se stabilesc pentru fiecare an competitional patru din cele cinci,nu stiu daca au mai schimbat regulile intre timp.

Deanna
2nd June 2013, 12:41
Ai dreptate, Diana este din Resita, am verificat eu acum. Dar ce nu inteleg eu este cum de a mers ea la CE cu Alexandra si nu o alta fata pentru ca anul trecut nu figureaza in lista cu cele mai bune sportive de ritmica pe care am gasit-o aici:
http://romaniangymnast.com/website/2013/01/03/alexandra-piscupescu-2012-romanian-rhythmic-gymnast-of-the-year/

crisloregym
2nd June 2013, 13:55
Inseamna ca Diana Pavel e din Iasi, de fiecare data le incurc.

Diana, ma gandesc ca poate Adriana Teocan s-o fi accidentat sau ceva, pentru ca inteleg ca a facut echipa cu Alexandra Piscupescu si la Cupa de la Bucuresti, si la cea de la Pesaro, care a urmat Cupei de la Bucuresti. O fi patit ceva intre Pesaro si Europene, alta explicatie nu am:( Si la junioare doar ansamblul a fost, nici una la individual, sau nu s-a concurat individual?

Deanna
2nd June 2013, 15:17
Nu s-a concurat individual junioare... adica pe aplicatia cu note am vazut sectiuni doar pentru ansamblu de junioare si individual si echipe si obiecte senioare.
Sper sa nu fie nimic grav cu Adriana. Oricum de gasit pe net n-am gasit info despre ea, cele mai recente sunt legate de participarea de la Pesaro, iar pe forumul Federatiei iar n-am gasit nimic despre Europene in afara de componenta echipei.

sisy
2nd June 2013, 18:37
Dupa concursrul de azi ma intreb daca va veni ziua in care o alta tara va reusi sa puna cu adevarat probleme Rusiei la ritmica :D

crisloregym
2nd June 2013, 19:14
Pai cred ca Ucraina a mai avut si mai are sanse. Bessonova era ucrainianca. Nu am vazut concursul de azi si oricum nu le stiu pe fetele din celelalte tari cat de bune sunt, insa poate-poate o sa se mai nasca vreo Bessonova :)

Iar pentru Alexandra noastra mi-as dori tare mult ca anul viitor sa prinda o finala individuala si top 10 la AA. Sper sa reuseasca, eu ii urez spor la munca si cat mai mare succes in pregatirea pentru Mondiale.

Tot stau si ma gandesc oare cum o fi fost posibila performanta Irinei Deleanu acum 20 de ani?

miafangina
2nd June 2013, 23:38
Dupa concursrul de azi ma intreb daca va veni ziua in care o alta tara va reusi sa puna cu adevarat probleme Rusiei la ritmica :D

Cred ca niciodata.

@Cristina:Nu vreau sa vorbesc prostii,dar cred ca pe atunci toate statele din fosta URSS concurau impreuna,deci aveau dreptul doar la doua prezente in finale,prin disparitia uniunii de-atunci ocupa toate locurile,cu mici exceptii;daca socotesti:2 Rusia,Ucraina,Belarus,Azerbaidjan,nu prea mai este loc de altele,se mai strecoara uneori Bulgaria,Israel....greu de tot.

Deanna
3rd June 2013, 00:06
Din ce am inteles si Alexandra a progresat mult de cand au reusit sa o trimita in cantonamente prin Rusia. Sper din suflet sa continue sa o trimita si poate sa i se alature si alte fete :).

Pegasnegru
3rd June 2013, 21:36
Faza cu obiectele este de acum una destul de incurcata. Inainte se faceau prin rotatie, cate un obiect era inlocuit la fiecare doi ani si se facea un fel de rotatie. Acum coarda a fost scoasa pentru un total de 6 ani (cand trebuia sa fie doar pe timp de 2 ani). Nu se stie care este motivul dar gurile rele spuneau ca federatia Rusa si-a bagat coada in aceasta afacere pentru ca gimnastele lor au destule probleme cu sariturile/salturile care fac parte din componenta de baza a coardei (piruetele=panglica, echilibrul=maciuci, flexibilitate=minge, toate 4 in egala masura = cerc). Multora le este foarte teama ca nu se va intoarce coarda inapoi niciodata pana cand rusoaicele nu vor invata sa isi inalte fundul de pe covor.
Ma bucura enorm prestatia Alexandrei si as vrea sa o felicit cu mare caldura! Daca nu ma insel, nota ei de dificultate nu incepe chiar de la 10 (am vazut niste calcule ca ar incep de undeva de la 8,50) si de acolo notele mai "mici" dar care defapt mie mi se par bune. Inca mai are ani in fata si sunt sigura ca daca se tine va progresa mai ales prin respectul care il va cuceri de la arbitre. Din pacate asta conteaza foarte mult in gimnastica ritmica. Oricum, pentru mine esti o mare campiona Alex! BRAVO!!

ancaqwe
3rd June 2013, 22:47
felicitari Alexandra!!! Din pacate nu am avut timp sa vad prea mult weekend-ul asta, merci pentru rezultate ca nu le gaseam :)

Deanna
4th June 2013, 21:15
Dificultatea Alexandrei a fost la toate obiectele intre 8 si 8.5, exact nu le stiu, dar scria in aplicatie. Nu cred ca a avut cineva dificultate 10.. Am observat pe la 9.3 sigur, dar nu am fost prea atenta la aspectul asta. Bine posibil sa nu fi fost acordata intreaga dificultate, asta nu stiu ca nu ma pricep chiar deloc :)).

dracsor
5th June 2013, 11:26
Rusoaica de la minge a avut 9.5 :D

Pegasnegru
5th June 2013, 19:07
Nu ma refeream la dificultatea acordata la final, ci la dificultatea din start expusa pe fisa de concurs a gimnastei. Rusoaicele sigur incep de la 10, la aproape toate obiectele altfel nu le-ar lasa federatia sa participe. Gimnastica ritmica este MULT mai stricta asupra acordarii elementelor, si de aceea nu prea vezi note de 10 sau peste 9 la dificultate la finalul exercitiilor. Spre exemplu, nici o pirueta cu piciorul la cap efectuata la artistica, nu s-ar acorda la ritmica din cauza gravelor probleme de executie (doar poate cel al Anei Porgras :) ). Oricum, intradevar Alex nu are aceeasi dificultate de start ca alte gimnaste si de acolo notele mai mici. Desi la executie ar merita mai mult zic eu. As fi insa curioasa sa stiu care sunt notele de start ale exercitiilor ei ca sa le comparam cu ce i-au acordat sau scazut arbitrii la sfarsit sa intelegem de ce este nemultumita.

Deanna
5th June 2013, 20:11
S-a aratat nemultumita de note?
Am putea sa-i scriem pe facebook mesaj privat sa o intrebam :D :)).. desi nu stiu daca are voie sa spuna:))

Pegasnegru
6th June 2013, 17:44
S-a aratat nemultumita de note?
Am putea sa-i scriem pe facebook mesaj privat sa o intrebam :D :)).. desi nu stiu daca are voie sa spuna:))

Dupa exercitiul cu panglica mi s-a parut nemultumita de nota. Adevarul este ca a scos un exercitiu aproape perfect, nu am vazut cusur si nu inteleg nota de la executie. Ma intrebam daca i-au neacordat si ceva dificultate si as fi curioasa sa stiu nota de plecare a exercitiilor ei. Eu cred ca isi dorea foarte mult sa prinda o finala si din punct de vedere a notelor a fost destul de aproape (cu exceptia maciucilor).

rgrfan
17th June 2013, 01:38
S-a aratat nemultumita de note?
Am putea sa-i scriem pe facebook mesaj privat sa o intrebam :D :)).. desi nu stiu daca are voie sa spuna:))

Scrie-i pe privat, poate iti rapunde! Ai tu ceva special si sigur toata planeta isi face timp!

Deanna
17th June 2013, 13:50
Si tu ai ceva special, nu intelegi o gluma! ;)

ice_girl
29th August 2013, 13:06
Zilele acestea se desfasoara CM de gimnastica ritmica de la Kiev si sunt transmise in direct si de TVR2 :ok:
Programul este urmatorul:
Azi joi (29.08) de la ora 20.00 sun finalele la maciuci si la panglica ( din pacate finalele la minge si cerc au fost ieri :( )
Vineri (30.08) de la ora 17.00 finale la individual compus
Sambata (31.08) de la ora 15.00 tot finale

monalexa
29th August 2013, 15:12
Alexandra in calificari la cerc http://www.youtube.com/watch?v=Cjpv9_-9xUU si la minge http://www.youtube.com/watch?v=ALCpY4pHLmM
Frumos. Bafta azi!

Parca la individual e pe 8 dupa doua aparate.

Nu cumva si azi sunt tot calificari de fapt?

ancaqwe
29th August 2013, 16:08
Merci!!! Superba Alexandra!
Si ieri si azi si calificari si finale conform tvr:

program tvr:
Miercuri, 28 august, de la ora 20.00 – Finalele la cerc și minge.
Joi, 29 august, de la ora 20.00 – Finale la măciuci și panglică.
Vineri, 30 august, de la ora 14.00 – Individual compus (Grupa B) și de la ora 17.00 – Individual compus (Grupa A).
Sâmbătă, 31 august, de la ora 15.00 – Grup – și de la ora 17.30 – Calificări.
Duminică, 1 septembrie, de la ora 15.00 – Grup – și de la ora 16.50 – Gala laureaților și Ceremonia de închidere.

Stiti cumva la ce aparat urma sa fie acompaniata live? La minge cumva?

Rezultatele:

http://www.rhythmicgymnasticsresults.com/worlds/2013/kiev.html
14 PISCUPESCU Alexandra ROU 33.000
cerc: 7.850,8.400 - 16.250 (17)
minge: 8.350,8.400 - 16.750 (14)

Of, a ratat maciucile. Locul 11 intermediar

11 PISCUPESCU Alexandra ROU 49.266
maciuci: 6.700,7.466, 0.05 - 14.116 (27)
panglica: 8.000,8.266 16.266 (7)

Pegasnegru
30th August 2013, 01:27
Ancaqwe, ea avut acompaniament live la panglica, dar numai la cupa mondiala de la Bucuresti ce s-a desfasurat acum cateva luni. A fost un moment superb!

Maciucile din pacate ii cam dau batai de cap, daca nu s-ar fi scos coarda pe o perioada de 6 ani, altfel ar fi stat lucrurile pentru ca ea este o buna saltareata (cerinta de la coarda). Oricum am vazut ca a luat 16,200 la panglica numai si toti spun ca ar fi facut un exercitiu fara cusur. Abia astept sa-l vad pe youtube pentru ca acest exercitiu valoreaza usor 16,800 daca nu mai mult (executat curat).

ancaqwe
30th August 2013, 11:31
merci!
am citit undeva o declaratie a Irinei Deleanu ca va avea si la mondiale acompaniament... Din cauza asta eram curioasa
Dar cand reintra coarda? Si ce aparat iese?

De pe facebook - Romanian Gymnastics Fan
Alexandra la panglica
http://www.youtube.com/watch?v=omXIEHJsG9o
(locul 11 la panglica, calificata pe 16 la AA)
Bafta, multa bafta Alexandra in finala AA :) Poate mult mai mult de 16, numai sa ii iasa maciucile

miafangina
30th August 2013, 14:58
Eu am inteles aseara ca nu e permis acompaniamentul live in competitii deoarece ar oferi gimnastei un plus ca spectacol.
Ele spuneau ca la patinaj e permis dar din cite stiu eu si acolo e doar in gale.

A inceput concursul,e seria Alexandrei,a evoluat la panglica,nota mai micuta decit ieri,Irina a spus ca a bijbiit un pic.

Cit despre coarda,Irina spunea ca a fost scoasa momentan pentru ca nu se vedea foarte bine la tv datorita vitezei cu care este minuita de gimnaste.

ice_girl
31st August 2013, 19:41
M-am uitat si eu ieri si mi-au placut f mult fetele care au castigat aurul si argintul dar si Alina Maksymenko si coreeanca Son :)
Pacat doar ca Alexandra nu urcat mai sus in clasament :(...
Si am ramas placut impresionata de tribunele arhipline :ok:, se vede ca ucrainienii iubesc gimnastica:D

Cs Pro Aktiv
17th September 2013, 07:39
Am citit cu placere mesajele din forum. M-am bucurat sa vad cat de mult va place gimnastica ritmica si in acelasi timp am remarcat regretul multora ca gimnastica ritmica la noi e un sport de nisa, practicat din ce in ce de cat mai putine fete. De aceea ma gandeam sa po****rizez o stire ce ar putea interesa pe cei ce citesc aceasta sectiune. Clubul Sportiv PRO AKTIV din Bucuresti doreste sa se extinda deschizand o noua sala de antrenament. Pentru aceasta este nevoie de antrenoare si/sau intructoare de gimnastica ritmica. Se cauta o persoana cu experienta relevanta in domeniu (fosta gimnasta de ritmica sau persoana cu studii de specialitate in domeniu). Persoanele interesate sunt rugate sa-mi dea mesaj privat pentru detalii. Daca gasiti interesant anuntul meu atunci va rog frumos sa-l raspanditi si in cronologia dvs. de Facebook. Va multumesc tuturor celor care iubiti gimnastica ritmica pentru po****rizarea acestui sport.
http://www.pro-aktiv.ro/gimnastica-ritmica/

venera
17th September 2013, 21:46
Hello,

Unde se poate inscrie o fetita de 7 ani la gimnastica ritmica in Bucuresti? Am o prietena care doreste sa isi inscrie fetita si nu stie unde sa mearga. Imi recomandati ceva? Multumesc anticipat :-)

Cata_RB
17th September 2013, 22:03
In afara de lista de cluburi de pe site-ul federatiei, nu ma pricep sa spun mai mult.
http://www.frgr.ro/cja_ian.2012.pdf

venera
18th September 2013, 17:03
Merci Cata:) uite ca la astea nu m-am gandit

rmclub
14th November 2013, 20:38
Dragi prieteni din sport,

Va invitam sa o sustineti pe Francesca,fosta gimnasta si in prezent balerina,colaboratoare cu Opera Romana,in concursul Un tribut valorilor culturale romanesti,prin care se promoveaza tineri talentati din diferite domenii:muzica,literatura,dans,pictura.
Ea este una din finaliste acestui concurs,la categoria dans contemporan,cu dansul Blestem-Maria Tanase.
Acest concurs este postat pe facebook,iar intr-una dintre etape se desemneaza favoritul publicului.
Va invitam sa o sustinem cu un LIKE,pe pagina de mai jos,sub filmulet.
https://www.facebook.com/RomaniPentruOLume/posts/431296510331580?comment_id=2343464&notif_t=comment_mention

Va multumim si ne e dor de voi! Si suntem mereu la curent cu toate evenimentele sportive romanesti.
Ne mandrim cu fetele noastre,foste gimnaste la Royal Motors Club si actualmente membre de frunte ale lotului national!
Va dorim o seara minunata!

Deanna
1st March 2014, 01:58
In urma Grand Prixului de la Moscova Ana Luiza Filiorianu s-a calificat la Jocurile Olimpice ale Tineretului :).

Pegasnegru
1st March 2014, 20:33
In urma Grand Prixului de la Moscova Ana Luiza Filiorianu s-a calificat la Jocurile Olimpice ale Tineretului :).

Super veste! /hello Mi-a placut mult de ea ca junioara, se vede ca este un talent frumos :cheer:

ice_girl
4th March 2014, 21:19
Am vazut de dimineata o emisiune pe Digi Sport 3 intitulata "Impreuna crestem campioni" despre un club din Bucuresti ( din pacate nu m-am retinut numele exact :( ) unde o multime de fetite se antreneaza si spera ca intr-o zi sa devina campioane. Antrenoarele sunt tinere, fac ceea ce mai mult din pasiune si prea putin pt bani si cea mai mare problema cu care se confrunta sunt lipsa condiitilor de antrenament si am inteles ca in Bucuresti la nici un club nu exista o sala special amenajata pt gimnastica ritmica :( Le-au luat interviu si fetitelor, majoritatea au 7-8 ani si sunt tare dragalase:) dar in acelasi timp serioase si dornice sa faca performanta :ok:, mi-au placut tare mult cum a raspuns fiecare care e obiectul ei preferat si ca le vine destul de greu ca de fiecare data sa vina la antrenament cu parul prins in coc si imbracate in costum iar una din din ele a descris si cum ar vrea sa fie costumul cu care sa participe la marile competitii iar panglica sa se asorteze cu el :P

ice_girl
14th June 2014, 12:37
Zilele acestea are loc Campionatul European de Gimnastica Ritmica la Baku (Azerbajan) care va fi transmis live si pe TVR 2:
-azi 14.06 de la ora 15.00 are loc finala la individual compus
-iar maine 15.06 de la ora 12.30 sunt finalele de grup

miafangina
14th June 2014, 21:07
Sunt și finale pe obiecte?din păcate am fost plecată azi,nici mâine nu voi putea să văd...regret.

ice_girl
14th June 2014, 22:33
Sunt și finale pe obiecte?din păcate am fost plecată azi,nici mâine nu voi putea să văd...regret.
Din ce am inteles la aceasta editie nu sunt finale pe obiecte.
Azi am reusit sa vad doar prima diviziune si mi-a placut f mult gimnasta din Georgia, f talentata si dinamica ( mai ales la maciuci a facut spectacol pe muzica lui MJ:yes:).
Alex s-a prezentat f bine la panglica si maciuci dar din pacate ratarea de la cerc a tras-o mult in jos:(

ice_girl
16th June 2014, 23:00
M-am uitat si ieri la finalele pe obiecte si mi-au placut f mult Spania la maciuci, o coregrafie extrem de interesanta si originala:ok: dar si Italia la 3 mingi si 2 panglici, era si o fetita pe nume Andreea Stefanescu in echipa, eu ma gandesc ca e din Romania, voi stiti ceva de ea?

P.S. Printre altele a venit vorba de organizarea unei noi etape de Cupa Mondiala la anul la Bucuresti dar d-na Irina Deleanu a spus ca totul depinde de bani, costa 50.000 de euro organizarea+ inca 8000 taxa de organizare in conditiile in care Federatia are un buget anual de 100.000 de euro. Toata discutia asta mi-a lasat asa un gust amar :(, un buget f mic pt un sport care are nevoie de mult mai mult...

Pegasnegru
18th June 2014, 05:54
M-am uitat si ieri la finalele pe obiecte si mi-au placut f mult Spania la maciuci, o coregrafie extrem de interesanta si originala:ok: dar si Italia la 3 mingi si 2 panglici, era si o fetita pe nume Andreea Stefanescu in echipa, eu ma gandesc ca e din Romania, voi stiti ceva de ea?

P.S. Printre altele a venit vorba de organizarea unei noi etape de Cupa Mondiala la anul la Bucuresti dar d-na Irina Deleanu a spus ca totul depinde de bani, costa 50.000 de euro organizarea+ inca 8000 taxa de organizare in conditiile in care Federatia are un buget anual de 100.000 de euro. Toata discutia asta mi-a lasat asa un gust amar :(, un buget f mic pt un sport care are nevoie de mult mai mult...

Da, Andreea Stefanescu a inceput gimnastica in Romania daca nu ma insel in Iasi. https://www.youtube.com/watch?v=PmKqMvEVAps
Tot de la acelasi club a mai plecat in Italia o mare mica speranta de-a mea Alexandra Agiurgiuculese (dupa care ma zgarii pe ochi, dar asta este) https://www.youtube.com/watch?v=ECIAVU-WZIc

Din pacate grupul Italian parca sufera la capitolul manuire a panglicii de aceea exercitul lor nu mi se pare foarte complet. Mult mai bun este exercitul lor cu maciucile. Insa Spania a crescut mult si sunt foarte bune! Ma impresioneaza de fiecare data cand le vad! Mi-au placut si Israeliencele in finale. Mi-a parut rau de grupul din Belarus care a luat doar 10 si un pic pentru un exercitiu complet ratat cu mingi si planglici (3+2). Din cauza asta au ratat si podiumul la compus cat si finala la acele aparate. De ce au avut un dezastru? Pentru ca exercitiul lor era pe muzica compusa de Armeanul Kachaturian si Azerii sunt in conflict cu Armenii; de aceea organizatorii cica le-au "sugerat" sa isi schimbe muzica. Saracele au avut doar doua saptamani sa isi antreneze un exercitiu nou... :confused: :no::mad::(
Din pacate Alex a facut multe greseli la toate exercitiile. Si spun asta cu multa parere de rau pt ca i-am vazut exercitiile de la cupa Irina Deleanu si erau cu mult imbunatatite fata de anii precedenti, mai ales exercitul cu maciucile o minunatie! Ea avea probleme la manuire in trecut cu acest obiect si manuirea de acum este cu mult imbunatatita. Putea foarte mult sa faca la acest campionat. Insa a gresit la maciuci, nu numai pierderea lor dar si a zbarcit finalizarea unei piruete foarte pretentioase "back scale pivot" si acolo cred ca a fost trasa mult in jos neprimind nici elementul ca dificultate si fiind si rasa la executie:
Secunda 53-54, ultima pirueta din serie
https://www.youtube.com/watch?v=_2RB-akCcmc

La exercitiul cu panglica nu a mai facut acea pirueta (min 1:24) facind un exercitiu foarte curat (si primind nota cea mai mare a ei)
https://www.youtube.com/watch?v=u_WCYXghBwY

Exercitul cu cercul a fost un dezastru, pentru ca a pierdut din dificultate si executie cand a pierdut cercul, elementul pe care incerca sa il faca neputand fiind luat in calcul la partea D. Apoi iarasi a incercat un "back scale pivot" complet nereusit (neintors) minutul 1:29:
https://www.youtube.com/watch?v=2RgRkmsgRno

Exercitiul ei cu mingea nu-l gasesc pe youtube, dar l-am vazut la TV si tin minte ca iarasi a incercat aceeasi pirueta cu probleme in combinatie (ca la maciuci unde a ratat) si a cazut complet. De ce naiba a mai incercat-o cand nu i-a iesit deloc nu pot intelege. Nu cred ca e vina ei, au facut alegeri foarte proaste antrenoarele. Nu vezi aceeasi sclipire de inspiratie, acelasi calcul realist pe care le fac B&B cand stiu exact cat si cum sa dramiuasca talentul unei fete. In ritmica sunt oameni care merita tot respectul pentru ceea ce incearca sa faca pentru noi si tara noastra; nu dau cu pietre in ei. Dar vreau sa subliniez ca nu cred ca este vina Alexandrei, nu e o chestie pe plan psihologic, ci asta este limita scolii noastre; atat putem noi acum. Sper sa fie o lectie de invatat aici. Nu poti sa te prezinti cu o pierueta pretentioasa dar pe care nu o stapenea bine nici la cupa Irina Deleanu si sa mai si fii mirat ca fata iti rateaza.
In ritmica lucrurile stau foarte diferit decat in artistica; daca nu faci elementul aproape perfect, si corporal cat si cu manuire completa, nu numai ca primesti penalizari in executie ci si poti sa pierzi elementul complet ca dificultate! In ritmica arbitrii nu se joaca, te rad complet. Daca va uitati la scorul D, nu vedeti 10 nici la rusoaice, nu pentru ca nu se incearca exercitii din 10, dar rar primesc tot. Toate piruetele trebuiesc facute si mentinute perfect in ax, cu o forma bine definta care sa nu se miste in timpul rotatiei si forma trebuie sa fie perfecta. Orice deviere mica si nu mai primesti o pirueta, un salt, sau un echilibru care la artistica ar face adevarate furori si ar fi considerate "perfecte". Alex a pierdut calificarea la JO tot pe mana unor elemente aproape bine executate; dar nefiind executate chiar ca la carte le-a pierdut sau a pierdut foarte mult in executie. Ceea ce ma frustreaza pe mine este ca Alex este foarte, foarte talentata si era mai curata in executiile unor elemente cand era junioara. Vreau sa mai subliniez si ca ea se mai antreneaza in Rusia, de acolo cred ca si imbunatatirile la manuirea maciucilor. Mai ales ca coreografia este clar ruseasca la maciuci, si muzica si dansul de la panglica spune multe. Si Ana Luiza si Andreea Verdes au muzica ruseasca la cateva exercitii, poate si ele se mai antreneaza pe acolo. Nu stiu cat bine face lucrul asta, pentru ca nu au cum sa te antreneze pe tine cum si-ar antrena propriile eleve. Mai ales ca multe gimnaste (din Coreea, Grecia, Austria, Polonia, Uzbekistan, Kazakstan etc, etc, etc, etc) se antreneaza toate in Rusia, si n acelasi centru, ceea ce face ca tot stilul sportului sa arate la fel. Aceleasi zambete false, aceleasi miscari reciclate, aceleasi coreografii de samba-party la maciuci, aceleasi costume infioratoare, transparente cu cristale Zvarovsky care nu au nici in clin nici in maneca cu stilul de muzica sau prezenta scenica.... Daca nu erau cele din Belorus sau Ucraina, gimnastica ritmica ar fi fost ne nevizionat. Nu stiu de ce si cum au decis sa decurga antrenamentele lui Alex in Rusia, dar cand avea coreografii facute originale de cei pe care o antrenau aici, avea foarte multi fan in lume! Foarte multi ubitori de ritmica o iubeau, au vrut sa faca petitie pentru ca ea sa primeasca unul din Wild Carduri ca ea sa participe la JO, ceea ce spune mult. Acum ca are aceeasi figura de rusoaica stearsa si recilcata, nu o mai baga in seama nimeni chiar si cu imbunatatiri la manuire. Nu s-a scris nimic de ea in nici un blog pe care il vizitez, parca s-ar fi retras.
Nu imi place ce se intampla, deloc, deloc, deloc.

degetica
18th June 2014, 10:14
Multumim mult de explicatii, pentru mine au fost foarte necesare, eu habar nu am cum functioneaza ritmica:)

Deanna
29th July 2014, 23:30
Si eu iti multumesc pentru explicatii, nu ma pricep cine stie ce la ritmica, dar citind toate explicatiile si vizionand exercitiile am mai inteles pe unde si de ce a gresit.
Eu cred ca greselile sunt isi din cauza faptului ca nu prea a avut concursuri anul asta. Inainte de Europene a mers doar la Cupa Irina Deleanu. Poate ca dupa ce va mai intra un pic in paine lucrurile vor arata mai bine.
Pirueta asta pe care a tot gresita este noua? Nu a mai executat-o pana anul acesta?

Pegasnegru
30th July 2014, 14:06
Deanna, a mai executat pirueta si inainte, cand ii iesea cand nu prea, dar acum este prima data cand o face in combinatia aceasta ceea ce este mult mai dificil.

Pegasnegru
27th August 2014, 11:19
Ana Luiza Filiorianu a terminat calificarile pe locul 5 la individual compus, calificandu-se la toate finalele pe obiecte. Nicoleta Dulgheru din Moldova s-a calificat a 7-a la individual compus inclusiv la toate cele 4 obiecte.
Astazi a avut loc finala la individual compus, unde Ana Luiza Filiorianu a avut o ratare la primul obiect, cercul, ca mai apoi sa revina intr-o forma mare, concentrandu-se exceptional si facand totul foarte, foarte curat! Exercitile cu mngea si cu panglica fiind de vis! :) A terminat pe locul 4, dar va spun cu o obiectivtate fara cusur, este bronz. Toata competitia a fost foarte echilibrat arbitrata, toate fetele, cu exceptia uneia singure de pe locul trei, si-au meritat pe deplin notele primite. Chiar m-au uimit arbitrele cat de bine au notat! Rar asa ceva! Din pacate Nicoleta Dulgheru a facut doua greseli mari cu panglica si asta a facut-o sa termine pe ultimul loc competitia, dar va spun este o gimnasta superba cu un viitor foarte frumos in acest sport!

Aici puteti vedea calificarile:
https://www.youtube.com/watch?v=YmSaTDeaYOY

Pegasnegru
28th August 2014, 08:34
Din pacate m-am inselat. Ma uitasem pe un forum rusesc si cum le am eu cu rusa (adica nu le am deloc) am crezut ca posteaza rubrica cu fetele calificate la obiecte; m-am si mirat. Era doar ordinea de intrare la fiecare obiect pentru indvidualul compus. La olimipiada exista la aceasta disciplina doar individualul compus. Mi-as dori enorm sa vad si finale pe obiecte.

miafangina
28th August 2014, 14:52
Din pacate m-am inselat. Ma uitasem pe un forum rusesc si cum le am eu cu rusa (adica nu le am deloc) am crezut ca posteaza rubrica cu fetele calificate la obiecte; m-am si mirat. Era doar ordinea de intrare la fiecare obiect pentru indvidualul compus. La olimipiada exista la aceasta disciplina doar individualul compus. Mi-as dori enorm sa vad si finale pe obiecte.

Ma gandeam eu...mi-ai dat sperante false :) dar nu esti tu de vina.Si eu mi-as dori sa vad finale pe obiecte,cu toate ca la concursurile unde sunt,se ruleaza cam aceleasi gimnaste.Nici nu putem spera la schimbari in viitor,programul olimpiadelor e supra-incarcat si vor sa multumeasca pe toata lumea,din toate sporturile.

Pegasnegru
29th August 2014, 13:09
Intradevar se cam ruleaza aceleasi gimnaste dar se mai impart medaliile de bronz si cateodata de argint si asta, mai ales la olimpiada, poate stimula gimnaste din alte tari; le poate motiva sa continue si/sau sa isi creasca nivelul. Cand simti ca nu ai sanse la vreo medalie si esti dintr-o tara dezavantajata, de ce sa depui 8 ore de munca pe zi si sa-ti neglijezi studiile? Ca mai apoi sa faci ce? Si asa sportul sufera pentru ca vezi calitate numai din doua tari, adica 4 gimnaste pe concurs.

ice_girl
22nd September 2014, 18:51
Azi incepe CM de la Izmir (Turcia) care va fi transmis in direct pe TVR 2. Programul competitiei este urmatorul:
-23.09 (marti) de la ora 20.00 finalele la cerc si minge
-25.09 (joi) de la ora 20.00 finalele la panglica si maciuci
-26.09 (vineri) de la 16.30-19.00 si de la 20.00-22.30 finala la individual compus
-27.09 (sambata) de la 15.00-17.15 si de la 17.45-20.00 finala individual grup
-28.09 (duminica) de la 15.00-18.00 finala pe obiecte si ceremonia de inchidere

Romania va fi reprezentata de Alexandra Piscupescu. Mult, mult succes Alex/hello!

Deanna
23rd September 2014, 19:13
Nu inteleg...finala la individual compus e inaintea finalelor pe obiecte? si duminica ce finala pe obiecte mai e?

ice_girl
23rd September 2014, 21:37
Nu inteleg...finala la individual compus e inaintea finalelor pe obiecte? si duminica ce finala pe obiecte mai e?
Duminica e finala la obiecte combinate ( minge si cerc si parca panglica cu maciuci), finalele pe obiecte sunt marti si joi, din pacate finala de sambata de la individual grup nu stiu sa-ti spun exact in ce consta:(

Azi mi-a placut in mod deosebit coreanca Son :)

miafangina
23rd September 2014, 22:43
Intortocheate sunt caile ritmicii,de data asta...sper sa pot vedea macar ultimele trei zile.

Spiridonova.Fan
26th September 2014, 11:44
Kudryavtseva pana acuma a obtinut 4 medalii de aur :o: E pur si simplu uimitoare :yes:

Finalele pentru cine vrea sa vada.

https://www.youtube.com/watch?v=6Wfh4Kx_GiA&list=UUAM9Pvp3HzKvIAbAXHxidow

https://www.youtube.com/watch?v=6MqYsuTcr3s&list=UUAM9Pvp3HzKvIAbAXHxidow

ice_girl
27th September 2014, 22:33
Azi am reusit sa vad si eu cate ceva si m-am prins cum e cu ansamblurile de grup:D : se face media intre cele doua exercitii si astfel se stabileste clasamentul si pt cele doua finale de grup de maine.
Ma bucur pt argintul Italiei:ok:, imi pare tare rau pt Spania:( si parca un pic si pt Rusia ( ce suparate erau fetele la sf) iar Japonia si China sunt intr-un real progres de la an la an:). Si ce surpriza frumoasa Brazilia la trei mingi si doua panglici, superb programul lor:)
Si un lucru care cumva m-a surprins : diferentele ff mari de valoare dintre tari...

miafangina
28th September 2014, 00:54
Eu am inteles ca azi s-au dat medalii cumulandu-se notele de la cele doua exercitii (cu maciuci si cu 2 panglici+3mingi) fiind totodata concurs de calificare pentru finalele de maine cand se vor acorda 2 seturi de medalii,primele 8 note de la fiecare "obiect" intrand in finala de maine.
Am vazut doar prima serie si primele trei evolutii din a doua si informatii pe nicaieri,asa ca intreb:cine a castigat si de ce-ti pare rau pentru Rusia?Mie mi-au placut mult si alte evolutii dar nu ma pricep prea bine,oricum comentariul Irinei Deleanu e super fain,asa-mi place s-o ascult!

miafangina
29th September 2014, 12:22
In sfarsit am reusit si eu sa vad ambele finale pe obiecte la grup,mi-au placut foarte mult,cu toate ca au mai fost greseli pe ici pe colo,data fiind miza concursului.
Mi-a placut foarte tare ultima evolutie din concurs,a ucrainiencelor,pacat ca n-au avut dificultatea necesara pentru a urca pe podium(nici dupa contestatie)Am aflat (din nou) ce zbir/despot/tartor...e Irina Viner,urat personaj,nu stiu cum ar putea fi clintita din pozitiile pe care le detine,pacat de sportul asta atat de frumos...in aceste conditii inteleg de ce ti-a parut rau pentru rusoaice,Oana,vai de bietele micute cand gresesc ceva,le desfiinteaza zgripturoaica.

ice_girl
13th October 2014, 19:41
In sfarsit am reusit si eu sa vad ambele finale pe obiecte la grup,mi-au placut foarte mult,cu toate ca au mai fost greseli pe ici pe colo,data fiind miza concursului.
Mi-a placut foarte tare ultima evolutie din concurs,a ucrainiencelor,pacat ca n-au avut dificultatea necesara pentru a urca pe podium(nici dupa contestatie)Am aflat (din nou) ce zbir/despot/tartor...e Irina Viner,urat personaj,nu stiu cum ar putea fi clintita din pozitiile pe care le detine,pacat de sportul asta atat de frumos...in aceste conditii inteleg de ce ti-a parut rau pentru rusoaice,Oana,vai de bietele micute cand gresesc ceva,le desfiinteaza zgripturoaica.
Asa dupa doua saptamani vin si eu cu cateva impresii:DP: finalele pe obiecte le-am vazut integral in afara de evolutia Spaniei de la maciuci, mi-ar fi placut tare mult sa le vad pe medaliatele cu aur ( dupa patinaj spaniolii scriu istorie si la gimnastica ritmica,bv lor, probabil investesc masiv in sport, i-au inteles importanta si beneficiile :yes:). Tot la maciuci mi-a placut f mult echipa Belarusului cu o compozitie f originala si interesanta:yes:, si la trei mingi+2 panglici au fost la fel de bune! Echipa Rusiei si-a luat revansa dupa dezastrul din finala de sambata de la individual compus ( Mia, da din cauza Irinei Viner mi-a parut rau de ele, un personaj care imi displace total, cred ca si saracele fetite tremura in fata ei, am inteles ca dupa Europene din 5 fete a mai ramas doar una:(, probabil in loc sa vina la antrenamente cu placere vin cu teama), exercitiul lor pe muzica turceasca a ridicat sala in picioare:) dar cel mai mult mi-au placut ucrainiencele si nu am inteles de ce nu a fost pe podium:groggy:, eu le-am vazut cu bronz cel putin:(...
Comentariul Irinei Deleanu e unul pe intelesul tuturor, de la competitie la competitie am aflat noi lucruri despre gimnastica ritmica:yes: iar asta nu poate decat sa ma bucure:)

P.S. Scuze de "romanul" pe care l-am scris dar daca nu am scris la timp s-au adunat mai multe:D

Spiridonova.Fan
25th February 2015, 12:28
Moscow Grand Prix: http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1052

Mamun a dominat, dar din pacate mie nu-mi plac exercitiile ei prea mult.

sisy
29th March 2015, 22:17
Moscow Grand Prix: http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1052

Mamun a dominat, dar din pacate mie nu-mi plac exercitiile ei prea mult.

Kudryavtseva nu prea pare in forma :(, sper sa se adune pt Jocurile Europei

Spiridonova.Fan
1st April 2015, 05:43
Kudryavtseva nu prea pare in forma :(, sper sa se adune pt Jocurile Europei

Intr-adevar, doar un loc 3 la cupa mondiala din Lisabona:
http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1090

Soldatova si Mamun au dominat. Exercitiul Soldatovei imi place mult, preferatul meu din acest an: https://www.youtube.com/watch?v=K9oXEewdsUU

Sper sa se adune Kudryavtseva!!

sisy
5th April 2015, 18:26
Sper sa se adune Kudryavtseva!!

S-a adunat la Bucuresti :D, 5 medalii de aur din 5 posibile

Spiridonova.Fan
6th April 2015, 13:56
S-a adunat la Bucuresti :D, 5 medalii de aur din 5 posibile

Intr-adevar un concurs foarte bun :ok: Dar trebe sa fiu sincer, cu executia ei de nota 10, chiar nu-mi plac melodiile ei anul acesta :(

ice_girl
7th April 2015, 13:10
S-a adunat la Bucuresti :D, 5 medalii de aur din 5 posibile
Din pacate eu n-am reusit sa ajung deloc:(, am lucrat si sambata si duminica:ciocan:

Spiridonova.Fan
11th April 2015, 09:12
Stie cineva cate gimnaste vor fi in echipa pentru europene? 2 sau 3?

Ada24
11th April 2015, 11:33
Recunoasteti gimnasta de pe 1? (fara sa cautati cine e:sneaky: )
http://www.klubrg-narodnidom.si/images/stories/dogodki/2015_mtm_sobota/dsc_4507_foto%20ms%20multimedija.jpg

Ca tot vorbeati de Yana-la Pesaro nu s-a calificat la minge si e pe 2 dupa prima zi.
http://www.rgworldcup-pesaro.it/public/risultati/worldcup-individual-allaround.pdf
Ce concurenta intre rusoaice:groggy:

Pegasnegru
12th April 2015, 14:11
Recunoasteti gimnasta de pe 1? (fara sa cautati cine e:sneaky: )
http://www.klubrg-narodnidom.si/images/stories/dogodki/2015_mtm_sobota/dsc_4507_foto%20ms%20multimedija.jpg



Alexandra Agiurgiuculese? Si acum ma zgarii pe ochi ca am pierdut un asemenea talent.

Ada24
13th April 2015, 09:54
Alexandra Agiurgiuculese? Si acum ma zgarii pe ochi ca am pierdut un asemenea talent.

:ok:

A castigat bronz la minge la turneul de junioare din cadrul Cupei Mondiale de la Lisabona.

https://www.youtube.com/watch?v=-52N7SswqPk

Un reportaj despre ea:
https://www.youtube.com/watch?v=3QbHADrAbIo

Spiridonova.Fan
22nd April 2015, 06:24
Lista nominala pentru Europene

http://www.ueg.org/images/event/120/Nominative%20registration_%20EChMinsk_20150409.pdf

Spiridonova.Fan
22nd April 2015, 06:27
Campionatele Rusiei au decurs in ultimele zile dar nu am reusit sa gasesc nici un rezultat. Are cineva idee unde le putem gasi, poate si niste filmulete?

Pegasnegru
22nd April 2015, 14:29
Campionatele Rusiei au decurs in ultimele zile dar nu am reusit sa gasesc nici un rezultat. Are cineva idee unde le putem gasi, poate si niste filmulete?

Poze, rezultate, filmulete, tot ce vrei (daca intelegi rusa :drak: ). Nu stiu alta sursa.

http://rg4u.clan.su/forum/32-1788-1

Ultima pagina are multe linkuri pt filmulete youtube.

Apropo, care sunt gimnastele tale preferate anul asta? Vad ca urmaresti acest sport :ok:

Spiridonova.Fan
23rd April 2015, 11:23
Merci Pegasnegru!! :ok: Am dat o privire mai generala la filmulete (clasamentele asa mult nu ma intereseaza) si sunt niste gimnaste cu niste piruete superbe, precum
https://www.youtube.com/watch?v=Z7s9-sgvcUQ

In acest sezon imi place mult exercitiile lui Ganna Rizatdinova, ea a devenit preferata mea dupa ce a castigat titlul mondial in 2013 la proba de cerc. Piruetele ei sunt sublime (mai ales in pozitia de scorpion). De Mamum imi place ceva mai mult anul acesta, dar cred ca ea primeste prea multa atentie din partea Irinei Viner.

Soldatova are pe departe exercitiul meu preferat anul acesta, cel de la proba de minge.

Fiind un fan ceva mai nou la ritmica (din 2012 incoace), voi ce fel de gusturi aveti? :D

Pegasnegru
23rd April 2015, 15:51
Anul acesta sunt extrem de impresionata de nivelul mult mai ridicat al Marinei Durunda, plus ca exercitiile ei sunt foarte inovative si placute <3 Spre exemplu exercitiul ei cu maciucile ma fascineaza in mod deosebit, fiind pe o muzica lenta cand toata lumea alege muzica rapida, ii scoate in evidenta eleganta miscarilor.
Sunt o fana declarata a Melitinei Staniouta, mi se pare cea mai completa gimnasta: sare, se roteste, echilibru, danseaza, manuire, absolut totul este facut cu mare precizie si dificultate. Nu pot spune ca imi plac toate exercitiile din timpul carierei ei, dar anul acesta cel cu maciuci este printre preferatele mele.
Mai imi place foarte mult Salome Pazhava, este o gimnasta extraordinar de talentata cu exercitii si temperament iesite din comun. In general imi plac foarte mult gimnastele atipice, care ies din tiparul tipic rusesc (care este copiat, si copiat prost, de aproape toate celelalte tari :confused: Asta face ca multe dintre exercitii din competitie sa fie adevarate leacuri de insomnie). Mai imi place Xenia Mustafaeva pentru manuirea ei inovativa, dar din pacate greseste foarte mult si devine greu sa o privesc pentru ca imi sta inima mica ca un purice de fiecare data. Iar anul acesta Nazarenkova are niste exercitii care ies un pic in evidenta. Nu ma declar inca fan, dar imi cresc asteptarile de la ea pentru la anul :)
De la rusoaice imi place exercitiul cu cercul al lui Mamun, cel cu mingea al Yanei si al Soldatovei (este foarte frumos intr-adevar! :ok:).
Rizatinova... este o gimnasta superba. In executia unor elemente corporale cu dificultate mare parca nu are rivala, insa manuirea ei nu este la acelasi nivel. Iar exercitiile ei de anul asta, imi pare rau sa recunosc, imi cam displac. Ea este o artista inascuta, poate dansa pe absolut orice muzica, insa miscarile coreografice pe care le are nu ma inspira, parca da numai din solduri in timpul tuturor pasilor ritmici. Imi place de ea enorm de mult, vreau sa subliniez acest lucru, de aceea ma astept la mai mult de la exercitiile ei din punct de vedere artistic.

ice_girl
30th April 2015, 14:58
In perioada 01-03 Mai se vor desfasura la Minsk (Belarus) Campionatele Europene care vor fi transmise in direct si de TVR 2 dupa urmatorul program:
-sambata 02.05 de la orele 13.25 si 18.10
-duminica 03.05 finala pe obiecte de la ora 13.55
Vizionare placuta!

Spiridonova.Fan
2nd May 2015, 03:51
Prima zi de calificari a fost cu multe ratari si multe semne de intrebare pentru mine. In primul rand: Ucraina...of of Ganna si Eleanora. Ar fi fost pe locul 2 la echipe foarte aproape de Rusia daca nu erau acele greseli (Ganna a avut o gresala mica la cerc, iar Eleanora a scapat cercul). In schimb, Belarus a mers extrem de bine! Melitina e chiar o gimnasta frumoasa.

Rusia: nu inteleg deloc (dar deloc) ordinea lor. Soldatova la cerc si nu la minge?! Au pus-o pe Yana la minge si a scapat-o. Nu pot sa cred ca Soldatova nu va fi in finala de la minge. Din pacate, scorurile nu arata acest lucru si e cam sec (asta spune ceva intre relatiile politice Belarus-Rusia). Mamun a primit prea multe cadouri in ziua de azi.

Spiridonova.Fan
2nd May 2015, 06:44
Clasament dupa prima zi

1 Russia 74.741
2 Belarus 72.857
3 Israel 70.091
4 Ukraine 69.165
5 Italy 67.283
6 Spain 67.116
7 Azerbaijan 66.574
8 Georgia 66.341

Spiridonova.Fan
3rd May 2015, 07:31
Podium final:

1. Rusia
2. Belarus
3. Ucraina
4. Israel

Sincer, Israel merita bronzul, Ucraina a avut mult prea multe ratari.

ice_girl
3rd May 2015, 17:23
M-am uitat si eu azi la finalele pe obiecte si mi-au placut Melitina Staniouta la panglica, Kudryavtseva la minge ( in rest pot spune ca nu m-a impresionat), Rizatinova la maciuci si panglica ( m-a impresionat prin compozitia exercitiului), Marina Durunda tot la maciuni si panglica (o prezenta deosebita in plus a avut si doua costume superbe, create cu bun gust si eleganta, pacat ca nu a luat nici o medalie:( )
Iar preferata mea de astazi e Katsyarina Halkina, exercitiile ei de la cerc si maciuci mi-au placut in mod deosebit, e o gimnasta plina de viata si temperament care reuseste sa transmita emotie prin ceea ce face, sper ca si pe viitor sa o vad pe podiumul marilor competitii :ok:!
Si remarc ascensiunea lui Salome Pazhava, care s-a descurcat mai mult decat onorabil in toate cele patru finale la care a participat, si ea sper ca incet-incet sa-si creeze un nume si sa conteze in lupta pt medalii :)

sisy
3rd May 2015, 20:44
Eu sunt fana Kudri, parca tine obiectele cu un magnet :)).

Si mie mi se pare ca Mamun este un pic prea scoasa in fata dar e frumoasa si ea (imi place in special acel ilusion pre inapoi). Mi-a parut rau de Soldatova azi a gresit in ambele finale sper sa nu o treaca Viner pe lista neagra.

La Staniouta imi place tot dar in special acea pirueta pe care o face doar ea cand pleaca din pozitie joasa si apoi schimba pozitia dupa fiecare rotatie.

La acest euro mi-au placut Halkina si Durunda.

In schimb mi se pare ca Ucraina a inceput sa decada si la acest sport si e doar o chestiune de timp pana azerbaijan sau israel o sa ii ia locul:(. Alina Maksymenko s-a retras?

Spiridonova.Fan
4th May 2015, 09:56
Finale cam interesante pentru ca au fost ceva ratari. Soldatova, saraca de ea, cred ca merge in Siberia pana la toamna. Se mai intampla, si Mamun a ratat la fel anul trecut.

Vorbind de Mamun, mi-a placut enorm exercitiul ei la cerc :yes:

Yana a fost eleganta la minge, dar nu ma prea atrage anul acesta cu muzica ei.

Belarus m-a uimit! Au niste gimnaste foarte frumoase si talentate. Cred ca in Rio vor avea parte de mare succes.

Ucraina :(:( nu stiu ce face bunica Deriugina si mama Deriugina, dar nu prea stau bine lucrurile. Pacat pentru ca au gimnaste foarte talentate si frumoase.

APROPO, unde a fost Irina Viner?? Mi-a fost dor de ea.

Spiridonova.Fan
4th May 2015, 09:59
Am o intrebare legata de cod: deci sezonul acesta am auzit mult prea mult imnul Rusiei, cred ca deja il stiu pe de rost (patinaj, gimnastica artistica, ritmica...). Cum de alte tari nu pot ajunge la dificultatea rusilor? Cred ca sunt destule gimnaste in stare sa egaleze performantele lor.

Pegasnegru
5th May 2015, 13:28
Am o intrebare legata de cod: deci sezonul acesta am auzit mult prea mult imnul Rusiei, cred ca deja il stiu pe de rost (patinaj, gimnastica artistica, ritmica...). Cum de alte tari nu pot ajunge la dificultatea rusilor? Cred ca sunt destule gimnaste in stare sa egaleze performantele lor.

Multe fete au exercitii cu nota de dificultate care pornesc din 10, nu numai rusoaicele. La ritmica pierzi dificultatea unui element daca nu este executat ca la carte, dar cand rusoaicele gresesc la dificultatea corporala.. se trece peste bazandu-se pe ignoranta generala a publicului. Doar daca fac greseli vizibile publicului, gen pierderea unui obiect, sunt depunctate. De aceea aparent rusoaicele au dificultate mai mare la nota finala.. nu vreau sa ma aprind prea mult in acest sens. Tii minte finala barnei din 2011? Cand Raisman si Cata au avut aceeasi greseala la saltul cu 180? Amandoua nu au intors suficient, ba chiar Raisman a avut o greseala si mai mare decat Cata, Cata a fost depunctata la dificultate dar Raisman nu. Acelasi lucru se intampla si in ritmica. Spre exemplu Mamun are mereu probleme la pirueta Penche, pirueta in T rasturnat, cand stai in sfoara verticala iar corpul este orizontal. Ea nu fixeaza aproape niciodata pozitia si nu o mentine pe toata durata rotatiei; este foarte necontrolata. Acest element nu ar trebui acordat la dificultate, dar mereu il ia. In schimb Yana avea probleme la sarituri; nu are abilitatea fizica sa faca salturile combinate ale lui Mamun (care sunt exceptionale!) dar a muncit enorm la acest capitol si desi face doar cate un salt necombinat, fixeaza foarte bine pozitia in aer. Cu toate astea am mai vazut-o sa dea rateuri si tot primeste elementul :rolleyes:
Asta nu inseamna ca daca sunt perfecte nu merita medaliile pe care le iau. Numai ca nu sunt mereu perfecte, de multe ori alte fete au executii mai curate. Insa publicul nu este asa de cunoscator, este obisnuit ca rusoaicele sa ia 19 daca sunt curate, iar alte fete 18 pe acelasi tip de exercitiu si executie. Eu ma uit la acest sport pentru ca ma fascineaza forta unor gimnaste de a se autodepasi, de a continua cu exercitii frumoase, de a isi ridica nivelul artistic desi stiu din start ca medalia de aur si de multe ori si cea de argint este luata de pe masa indiferent ce fac. De aceea sunt fan Melitina Staniouta, ea straluceste dupa fiecare exercitiu curat si se vede pasiunea pe care o are in tot ceea ce face. Parca nici nu-i pasa de scor si medalie. Ba mai mult am vazut-o chiar pupand pe podium o medalie de bronz care trebuia sa fie cel putin argint! /hello

Pegasnegru
5th May 2015, 14:25
Acum despre impresii de la acest campionat desi am apucat sa vad doar finalele pe obiecte:

Ganna mi s-a parut ca avea mult prea multa presiune pe umerii ei si s-a vazut acest lucru in timpul exercitiilor. Mazur nu reuseste sa se gaseasca iar Romanova este mult prea mica, debutanta chiar asa ca toate sperantele unor medalii s-au pus pe Ganna. Ea este de obicei foarte curata si consecventa insa a clacat mult la acest campionat. Sper la mondiale sa se prezinte mai bine.

Revelatia acestui campionat este Ekaterina Halkina fara dubiu. Cum a reusit sa se adune in fata propriului public si ce executii a putut sa aiba! Toate medaliile ei sunt complet meritate!

Staniouta a dat rateuri la maciuci unde a avut doua recuperari gresite si un echilibru nementinut. Bronzul trebuia sa fie numai al Halkinei, dar mi-a placut cum s-au tinut amandoua de mana si au urcat impreuna pe podium :ok: In rest a avut prestatii foarte stabile mai ales ca am vazut poze cu ea la incalzirea dinaintea concursului si avea genunchii bandajati la maxim! Asta inseamna ca s-a adunat foarte bine in timpul concursului desi avea ceva dureri/accidentare.

Yana a avut un concurs foarte stabil si consecvent, mai ales luand in considerare faptul ca a dat multe rateuri la inceput de sezon. Anul acesta s-au facut niste schimbari in codul de punctaj, schimbari care o dezavantajeaza pe Yana cel mai mult dintre toate gimnastele, ea in trecut ajungand la nota maxima de 10 cu multe maiestrii in manuire (ea nefiind o gimnasta foarte puternica, nu are elemente de dificultate corporala maxime). Insa acum se iau in calcul in loc de 15, doar 5 elemente de maiestrie! De aceea poate nu iti plac asa de mult exercitiile Yanei anul asta Spiridonovafan, au trebuit mult restructurate fata de cele din anii trecuti pentru ca ea sa ajunga la 10. Exercitiul ei cu mingea a fost aproape perfect, a meritat aurul. :ok:

Exercitiile lui Mamun anul acesta imi plac foarte mult din punct de vedere artistic pentru ca sunt foarte complexe. Ea poate dansa si exprima aproape orice tip de muzica posibil, in schimb Melitina si Yana sunt mai limitate in ceea ce pot oferi ca tip de dans. Exercitiul ei cu cercul este superb! A meritat aurul pentru ca a fost foarte curata. In schimb la minge a avut doua manuiri necontrolate si de aceea nu a meritat aurul in fata Yanei. Nu mi-a placut ca la premiere pe podium era clar afectata de parca credea ca a meritat aurul. Nu stiu ce s-a intamplat in realitate in sufletul ei dar oricum dupa asta a gresit absurd la panglica ceea ce poate spune multe.

Durunda este o gimnasta care anul asta arata superb din punct de vedere artistic, are exercitii care reflecta o gama larga de expresii si tipuri de dans la fel ca Mamun. Insa nu a fost asa de curata in executii, la panglica a gresit un salt si nu a mentinut/fixat bine pozitia intr-una dintre piruete. In mod normal nu ar fi primit contestatia dar cred ca arbitrele au calculat gresit nota ei de plecare si atunci au trebuit sa i-o ridice. Nu este vina Halkinei si nici a Durundei ca arbitrele nu arbitreaza corect ci dupa ochi; au vrut nota Durundei sa fie la un anumit nivel fata de Halkina si au ochit nota de executie fata de ceea ce credeau ca este nota ei de plecare. S-au ars! Imi este frica insa ca Durunda sa nu plateasca asta mai incolo pentru ca nu ar merita :confused:

Iar Salome Pazhava imi place la nebunie! Desi nu are o gama larga de tipuri de dans si expresivitate, este plina de foc si are un stil atat de aparte incat ma incata la maxim! Imi place ca arbitrele o noteaza cat de cat corect :ok:

Soldatova a gresit pentru ca era foarte emotiva. Ea a fost ca junioara una dintre cele mai stralucitoare rusoaice insa nu a avut parte de acelasi tratament ca alte fete mai putin bune ca ea. Ea este varful generatiei ei, si a fost REZERVA cand alte fete inferioare calitativ si ca potential de crestere au fost promovate la echipa nationala. Ea a luptat enorm sa castige increderea unora si acum ca s-a vazut in doua finale cred ca a clacat mental gandindu-se prea mult ca este probabil unica ei sansa sa se afirme. Sincer insa cred ca va mai primi sanse inainte de mondiale, mai ales la grad prix-uri si cupe, pentru ca si Titova si Mamun au primit multe sanse in acest fel. Nu mai spun ca este an preolimpic si nimeni nu vrea sa isi sacrifice #3 din lotul national in caz ca Yana sau Mamun se accidenteaza. Mai sunt surorile gemene Averina, insa ele nu au experienta competitionala inca, desi cred ca si ele vor fi tremise la greu anul acesta la cupe mondiale tocmai ca este an preolimpic.

Ksenia Mustafaeva din "Franta"a avut o prestatie normala fata de ce ne-a obisnuit: greseala dupa greseala peste o alta greseala. Are niste exercitii pline de originalitate, dar deja ar trebui sa aiba destula experienta sa nu mai gresesca; in ea nu imi pun prea multe sperante ca va fi mai bine in viitor.

Eleonora Romanova este o dulceata! Este extrem de talentata, are niste piruete de te doare mintea! Salturi foarte ample si frumoase. In schimb sta mai prost la capitolul manuire si dans. Are talent si la dans, insa cred ca este compozitia exercitiilor care nu o avantajeaza inca, poate nu i-au descoperit inca un stil al ei. Este tanara, are multa vreme sa creasca!

Spiridonova.Fan
7th May 2015, 11:33
... dar cand rusoaicele gresesc la dificultatea corporala.. se trece peste bazandu-se pe ignoranta generala a publicului. Doar daca fac greseli vizibile publicului, gen pierderea unui obiect, sunt depunctate.

Deci evident este un sport mai corupt si politic decat gimnastica artistica :headbang: Atunci nu ma mir ca vor sa scoata acest sport de la olimpiada. Vad ca deja s-a si facut o petitie contra coruptiei din gimnastica ritmica: https://www.change.org/p/ban-unfair-judging-and-corruption-from-our-beloved-sport/u/10667249?tk=12rxVlLHvwoyaD28cFctig1nL1vOF_8WKUR49P n9OxY&utm_source=petition_update&utm_medium=email


Tii minte finala barnei din 2011? Cand Raisman si Cata au avut aceeasi greseala la saltul cu 180? Amandoua nu au intors suficient, ba chiar Raisman a avut o greseala si mai mare decat Cata, Cata a fost depunctata la dificultate dar Raisman nu. Acelasi lucru se intampla si in ritmica.

Chiar niciodata nu am inteles cu s-a putut ca numai Rusia sa castige tot :mda: Sper sa se schimbe situatia dupa Rio (ca pana atunci nu se va schimba nimica). Totusi nu am putut decat sa observ ca o mare parte din albitrii veneau din Europa de Est (fosta USSR) :no:


Eu ma uit la acest sport pentru ca ma fascineaza forta unor gimnaste de a se autodepasi, de a continua cu exercitii frumoase, de a isi ridica nivelul artistic desi stiu din start ca medalia de aur si de multe ori si cea de argint este luata de pe masa indiferent ce fac.

Cand te uiti la gimnastica artistica in ziua de azi, trebuie sa te uiti la ritmica sa-ti mai revina inima la loc. Dupa Londra 2012 la artistica am zis ca nu mai are rost, dar apoi am zarit-o pe Kanaeva intr-o publicitate si am zis ca hai sa vad despre ce e vorba la ritmica. Mi-a placut mult acele piruete si forma perfecta a gimnastelor. Din cauza asta am mai dat o sansa gimnasticii artistice si am devenit interesat in ritmica :D, unde e si mai multa politica se pare.

Multumesc mult Pegasnegru pentru explicatii si comentarii, asa mai invat si eu ceva nou. Apreciez :yes:

Spiridonova.Fan
7th May 2015, 11:37
Competitia BERLIN MASTERS va avea loc la sfarsitul acestui luni, competitie unde vor participa urmatoarele gimnaste:
Yana Kudryavtseva
Margarita Mamun
Alexandra Soldatova
Ganna Rizatdinova
Jana Berezko-Marggrander
Laura Jung

http://www.btfb.de/rsg_turnen/details220/article/jubilaeumsturnier_2015_berlin_masters_mit_top_star terfeld.html

sisy
10th May 2015, 10:45
Multumesc Pegasnegru :floricica:. Eu nu prea inteleg codul de punctaj la ritmica si mi-au prins bine comentarile tale.

Din pacate gimnastica ritmica, artistica si patinajul sunt sporturi corupte din punctul eu de vedere pt ca implica subiectivism din partea arbitrilor :(, lista de momente 'triste' e lunga (Paseka vs Berger in 2012 mi se pare chiar mai frustrant decat Raisman vs Ponor, Adelina vs Yuna in 2014, etc.)

Spiridonova.Fan
10th May 2015, 15:48
Sau Paseka vs. Steingruber de anul acesta :groggy::mda:

Spiridonova.Fan
24th June 2015, 07:34
Rusia (fara surpriza) a dominat jocurile Europene. Mamun are pur si simplu cel mai frumos exercitiu la cerc.

Eu cred ca e timpul pentru Kudryavtseva sa aibe niste exercitii mai sofisticate la toate aparatele (la minge imi place mai mult pentru ca nu se 'joaca' prea mult)

Filmulete: https://www.youtube.com/user/GutsuFan/videos

De asemenea, piruetele lui Rizatdinova devin din ce in ce mai senzationale, pacat insa ca a scapat cercul in finala pe aparate:
https://www.youtube.com/watch?v=wyt-qZf3MnA

Deanna
14th July 2015, 23:26
Ati vazut ca Federatia le anunta pe Alexandra Piscupescu si Ana Luiza Filiorianu ca participante le Campionatele Mondiale din toamna?? Ma mira foarte mult revenirea Alexandrei mai ales ca a tot declarat ca nu se gandeste la asta.

Pegasnegru
9th August 2015, 11:53
Ati vazut ca Federatia le anunta pe Alexandra Piscupescu si Ana Luiza Filiorianu ca participante le Campionatele Mondiale din toamna?? Ma mira foarte mult revenirea Alexandrei mai ales ca a tot declarat ca nu se gandeste la asta.

Nu am crezut asta pana acum, insa este adevarat. Alexandra Piscupescu s-a intors! Si arata chiar foarte bine dupa un an de pauza la primul ei concurs major. A avut cateva greseli la minge si panglica, de inteles acum, dar elementele si dansul ei arata chiar mai bine ca inainte! /hello

Cerc https://www.youtube.com/watch?v=4sR_cFMgboM
Maciuci https://www.youtube.com/watch?v=dAFXRKRgPbg
Panglica https://www.youtube.com/watch?v=jw_oaNu_Xto
Minge https://www.youtube.com/watch?v=VA5z8f4L0Lo

Sper din tot sufletul ca Alex si Ana sa fie trimise mai mult in competitii. Ele din pacate au fost trimise la foarte putine competitii importante internationale pe an. In cazul Alexandrei mereu am avut impresia ca lipsa de constanta in evolutii a fost si din cauza asta.

ice_girl
10th August 2015, 14:06
Nu am crezut asta pana acum, insa este adevarat. Alexandra Piscupescu s-a intors! Si arata chiar foarte bine dupa un an de pauza la primul ei concurs major. A avut cateva greseli la minge si panglica, de inteles acum, dar elementele si dansul ei arata chiar mai bine ca inainte! /hello

Cerc https://www.youtube.com/watch?v=4sR_cFMgboM
Maciuci https://www.youtube.com/watch?v=dAFXRKRgPbg
Panglica https://www.youtube.com/watch?v=jw_oaNu_Xto
Minge https://www.youtube.com/watch?v=VA5z8f4L0Lo

Sper din tot sufletul ca Alex si Ana sa fie trimise mai mult in competitii. Ele din pacate au fost trimise la foarte putine competitii importante internationale pe an. In cazul Alexandrei mereu am avut impresia ca lipsa de constanta in evolutii a fost si din cauza asta.
Eu ma gandesc ca a revenit si cu gandul de mai incerca inca o data sa se califice la JO:yes: Oricum ma bucura vestea revenirii ei, ii doresc sanatate, putere de mulnca si binenteles mult succes si locuri cat mai bune la toate competitiile la care va participa:)!

Spiridonova.Fan
16th August 2015, 03:09
Noul exercitiu la cerc!

https://www.youtube.com/watch?v=PnhZiuwUxuA

Ce pareri avem??

Marty R.
7th September 2015, 23:08
A inceput si Campionatul Mondial.

Habar n-am de ritmica, dar totusi le uneste in anumit sens pe balet si pe gimnastica artistica, si chiar le depaseste in anumite lucruri, astfel e placere de vazut acest sport. Pirueta la 0:18 chiar aminteste mult de cea ce face baieti in balet, si arata foarte tare, as zic.

http://www.youtube.com/watch?v=DyARjAiTS38

Spiridonova.Fan
8th September 2015, 13:03
Nici eu nu stiu codul bine deloc, dar imi pare rau sa vad cum Mamun a obtinut un 17.8 cu ratare :mda:

Ganna ramane preferata mea :D

Spiridonova.Fan
10th September 2015, 12:01
RUSSIA: Kudryavtseva 56.883, Mamun 55.708, Soldatova 55.549. Kudryavtseva and Mamun through, Soldatova just out!

UKRAINE: Rizatdinova 55.232, Romanova 50.615, Mazur 50.607. Rizatdinova is in, Romanova might be in but not sure (it's very tight there, she's 23th now), Mazur is very narrowly out.

Competitia asta deja mi-a lasat un gust amar fata de Mamun.

Mazur are potential imens de a fi cea mai frumoasa gimnasta, dar emotiile o impiedica tot timpul.

Spiridonova.Fan
3rd July 2016, 06:05
Nu s-a mai vorbit de mult pe aici :D

S-a uitat cineva la europene? A castigat din nou Yana, dar datorita greselii la cerc ai lui Mamun. Yana a fost absenta tot sezonul din cauza unei accidentari.

Ce pareri avem despre exercitiile/muzicile din acest an?

ice_girl
21st May 2017, 21:48
Azi m-am uitat si eu la CE ,au fost finalele pe obiecte si mi-au placut tare, tare mult gemenele Averina, parca sunt doua papusi ,insa doua papusi extrem de mobile si talentate ( Arina mi-a placut in mod deosebit la minge si Dina la panglica:ok:).In rest mi-a mai placut si Neviana Vladinova care mi se pare ca seamana putin cu Catalina Ponor ( a fost extraordinara interpretand "Buleria" la panglica :great:), o gimnastica de viitor mi s-a parut si Linoy Ashram din Israel. Mi-a parut rau de Soldatova ( care a ramas eterna secunda) si de Alexandra Agiurculesei ( ff buna interpretarea ) iar Katsarina Halkina nu s-a regasit deloc la acest campionat :(
Insa per total cu toate ca n-am mai urmarit demult gimnastica ritmica mi s-a parut un campionat sarac valoric,parca nu mai e concurenta de alta data, dar asta probabil si pt ca multe fete s-au retras dupa JO.
Si se pare ca Clujul si-a depus canditatura pt organizarea CE din 2019,m-as bucura sa se confirme vestea :ok:!

Ada24
8th October 2017, 19:08
Stiu ca nu citeste nimeni pe aici, dar scriu sa ramana pt eternitate.:P

Va mai amintiti de Alexandra Agiurgiuculese?
https://www.youtube.com/watch?v=_9gDtiaEO30
https://www.youtube.com/watch?v=ECIAVU-WZIc

A emigrat in Italia in 2011 si a continuat acolo ritmica.A fost capioana nationala de cateva ori si prin 2015 si-a luat cetatenia.A castigat cateva medalii la cupe mondiale de juniori , iar in 2016 a participat la Europene unde a fost cea mai medaliata gimnasta!
-bronz cu echipa
-argint minge : https://www.youtube.com/watch?v=FODu6-N5V2Q
-argint maciuci: https://www.youtube.com/watch?v=6oDvrPxQIfw
-bronz coarda: https://www.youtube.com/watch?v=cEKzzLT-ZS8
-locul 4 cerc: https://www.youtube.com/watch?v=Zi-Sd4sib2A

A inceput 2017, primul an la seniori, la Grand Prix Moscow unde a fost a 8a si s-a calificat in toate finalele pe aparate.Apoi au urmat:
Cupa Mondiala Pesaro-locul 13 AA, bronz la panglica https://www.youtube.com/watch?v=gNx0h-gSjEI , locul 4 la minge
Cupa Mondiala de la Sofia-locul 13 AA, argint la minge https://www.youtube.com/watch?v=UWYvxxI9oYM , locul opt la panglica
Cupa Mondiala de la Berlin-locul 4 AA, argint la cerc https://www.youtube.com/watch?v=fu0ULTHa1Jk, 5 minge, 4 panglica
Cupa Mondiala de la Minsk, locul 7 AA, bronz la minge: https://www.youtube.com/watch?v=QahqaFRogQc ,6 cerc , 8 maciuci
Cupa Mondiala de la Kazan- 10 AA, calificata in 3 finala , locul 8 cerc, 5 minge, 6 maciuci
A castigat mai multe medalii la cupe mondiale decat toate gimnastele din Italia la un loc:)), in toata istoria lor . In mod interesant nu a castigaat nici un titlu in Italia anul asta, carcotasii (italieni) spun ca nu e de la clubul care trebuie. O plac arbitrele in afara tarii insa, mereu isi depaseste compatrioatele.

A reprezentat Italia la Europenele de anul asta unde s-a calificat in finala de la minge (locul 8) si s-a calificat pt anul viitor cand e competitie individuala -locul 10 AA

La sfarsitul lui august a fost selectionata sa reprezinte Italia la mondiale unde a ocupat locul 8 la AA!
minge:https://www.youtube.com/watch?v=EPBTQzjqMz8
maciuci: https://www.youtube.com/watch?v=lH6WYoiU5zs
cerc : https://www.youtube.com/watch?v=V7XJjdTEDgo
panglica : https://www.youtube.com/watch?v=j7nrwCoXeos

S-a calificat in 3 finale:
minge-locul 7: https://www.youtube.com/watch?v=U4xPcNGHV8A
maciuci-locul 5: https://www.youtube.com/watch?v=fiFntmHe7oM
panglica -locul 4: https://www.youtube.com/watch?v=T3jnEZixpVk

A castigat si premiul de eleganta Longiness : https://www.youtube.com/watch?v=nvGwadjvRcg

SI 2 interviuri:
https://www.youtube.com/watch?v=3QbHADrAbIo
https://www.youtube.com/watch?v=TWvEZtfMXqI

In ritmul asta poate ia si o medalie la mondiale, desi e mai complicat la ritmica ... De cand imi doresc medalie mondiala castigata de o romanca...da stiu ca reprezinta Italia, dar beggars are not choosers :P:))

Gamba Alexandra!