PDA

View Full Version : iverson redivivus ...



cgrecu
20th September 2007, 20:33
ok, la finalul sesonului a fost o mica discutzie pe tema daca iverson in momentul asta are o valoare inferioara lui manu ginobili. Eu am sustzinut ca ginobili e mai valoros si am adus argumentul statistica preferata a lui Hollinger (PER) unde Ginobili e mult superior lui iverson. Azi am dat pe ESPN de un link la un articol din NY Times care a fost scris in 2006, dar a fost respins de la publicare pe motivul ca:

The reason I was given for this column being rejected will surprise some. What I was told is that this column was unnecessary because people already know that Iverson is inefficient

partea cea mai importanta din articol este:

Why is the Answer not the Answer?

The U.S. Olympic team recently announced the players it will invite to “try-out” for Team USA, and Allen “The Answer” Iverson of the Philadelphia 76ers was not invited.

Why is “The Answer” not the answer? Iverson is a great scorer, having led the NBA in scoring four times. He can also steal the ball. In fact, he set a record leading the league in steals per game for three consecutive seasons.

The official story on why Iverson will not be an Olympian focuses on his age in 2008 - 33 - when the games will be played in Beijing. But there might be other reasons not to include Iverson on the Olympic team.

Our research in sports and economics offers a simple and accurate way to measure productivity in the NBA, and it doesn’t involve looking strictly at points per game. It also doesn’t suggest Iverson is one of the league’s best players.

Let’s begin with turnovers. Although Iverson has demonstrated the ability to take the ball away from his opponent, he is equally adept at giving it back. In four different seasons Iverson has led the NBA in turnovers per game. In fact, his propensity to give the ball away consistently eclipses his ability to create steals. He would be a better player if he never stole the ball and never turned it over.

A bigger issue than turnovers is the problem Iverson has with shot selection. Consider his work beyond the NBA’s three point line. For his career Iverson has averaged more than four three point shots per game, or nearly one third of the shots his team takes from this distance. One would think that a player who took this many shots from beyond the arc would convert these shots with some consistency. Well, the average NBA player converts about 36% of these shots. The average Philadelphia 76er not named Iverson has converted on 33% of these shots during Iverson’s career. Iverson, though, has a career average of only 31%.

Inside the three-point arc the story does not get better. The average NBA player makes 47% of his two-point shots. Iverson’s conversion rate for his career is only 44%. So Iverson does not post lofty points totals because of his efficiency, but primarily because he is willing to take a large number of shots.

By comparison, Chauncey Billups and Jason Terry, point guards on two of the top teams in the league, are generally more valuable. Billups and Terry don’t score as much as Iverson does, but they score far more efficiently, wasting fewer of their team’s offensive opportunities. This is one reason why Billups and Terry more often leave the court as winners.

To put Iverson’s scoring in perspective, think about baseball for a moment. Way back in the 1870s baseball began to track batting average. When people began to notice that number of hits per at-bat didn’t tell the whole story, measures like on-base average, slugging average, and even OPS (on-base average plus slugging average) were developed.

What do all these measures have in common? The answer is efficiency, a topic near and dear to the hearts of economists. Baseball fans know that players should not be evaluated in terms of totals, but rather in terms of efficiency. In basketball, though, this lesson is not often heeded.

In the 2004 Olympics Iverson led Team USA in scoring, but he was hardly his team’s best player. From three point range, Iverson converted on 37% of his shots, about average for an NBA player, although not quite so good when one considers that the international three point line is closer than the NBA’s arc. From inside the arc Iverson only shot 39%, well below the performance of an average NBA player, and even below what Iverson normally offers in an average NBA contest.

What should be surprising is that decision-makers on Team USA would allow an inefficient scorer to take the most shots. What isn’t so surprising is that Team USA took the bronze medal, rather than the expected gold.

Economics teaches that resources must be allocated efficiently if an organization is to maximize the probability of success. Across Iverson’s career he consistently leads his team in shot attempts yet he does not score efficiently. So it is not surprising when Iverson’s team barely win more often than they lose. And since the objective in 2008 is to win the gold medal, perhaps Team USA is wise not to build its team once again around inefficiency.



articolul complet aici:
http://dberri.wordpress.com/2007/09/19/the-new-york-times-ends-timesselect-and-a-forgotten-iverson-column/

Irimus
20th September 2007, 22:34
iverson>ginobili
pana si caseta care e iverson-hater rade de tine...de fapt el rade deobicei de tine

KingMJames
20th September 2007, 22:48
@cgrecu: iti pierzi timpul... desi orice om sanatos la cap si obiectiv l-ar prefera pe ginobili,normal ca iverson e mai bun...(ironie) ...

Irimus
20th September 2007, 23:38
@cgrecu: iti pierzi timpul... desi orice om sanatos la cap si obiectiv l-ar prefera pe ginobili

:happy:happy:happy:happy:happy

cgrecu
21st September 2007, 06:10
imi cer scuze, am uitat sa mentzionez ca cei care nu au ceva coerent de zis, mai bine sa taca ... (ironie)

Evident, un articol intr-unul din cele mai prestigioase ziare din lume (poate chiar cel mai prestigios) nu are nici o valoare in fatza unor argumente asha de solide ca cele exprimate mai sus (ironie). Eu zic de acum inainte, daca avem vreo discutzie pe teme de baschet, sa il intrebam direct pe caseta, care pare a fi autoritatea suprema in materie de baschet ...

Sincer, posturile puerile de mai sus imi aduc aminte de scandalul care a fost acum vreo 10 ani in romania cind ziarul Academia Catavencu a publicat un articol pe tema Eminescu in care a indraznit sa puna in discutzie talentul "poetului natzional" ...


Across Iverson’s career he consistently leads his team in shot attempts yet he does not score efficiently. So it is not surprising when Iverson’s teams barely win more often than they lose
Yup, sounds like a MVP description to me ... :)

BAK
21st September 2007, 06:42
@cgrecu: iti pierzi timpul... desi orice om sanatos la cap si obiectiv l-ar prefera pe ginobili,..

eu nu l-as prefera in locul lui iverson.......no way...individual, nici nu se pot compara....in momentul in care ginobili va duce o echipa de unul singur intr-o finala nba, atunci poate ma razgandesc......

KingMJames
21st September 2007, 11:57
ok.cand se transfera ginobili in est,in 2001,reluam discutia :).parerea mea e ca ar fi putut la fel de bine sa o faca si ginobili...oricum,deja o dau in 'what if'-uri...si totusi,ce poate sa faca iverson ce nu poate sa faca ginobili?individual vorbind.pt ca totusi,ginobili nu este intr-o echipa care sa aiba nevoie sa fie carata.sunt in situatii diferite,complet diferite (ma refer la AI de la Phi).mie inca mi se pare unul dintre cei mai overrated players ever...si garantez ca sunt multi,multi,multi,multi altii care gandesc ca mine...:)

caseta
21st September 2007, 15:58
ca role player - manu, e clar
ca star - AI, clar

daca ai deja un star in echipa, probabil ca e mai bine sa il iei pe manu. inclusiv salary-wise. daca ai o echipa de role-players, atunci AI e mai bun atit pt nr de W cit si pt marketing.

strict ca jucator, nu poti spune ca manu > iverson. iverson a luat totusi un mvp. si chiar daca a devenit din ce in ce mai ball-hog, mai arogant si mai moron (cu practice), ca talent e clar o raritate.

cgrecu
21st September 2007, 20:29
faptul ca a luat un mvp e irelevant, intrebarea era daca IN MOMENTUL ASTA e mai bun.

Ash putea reformula intrebarea in modul urmator:

daca eshti GM si ai posibilitatea azi sa il semnezi pe Manu si pe AI pentru 3 ani pentru aceeashi suma, il alegi pe AI sau pe Manu?

BAK
22nd September 2007, 07:33
daca eshti GM si ai posibilitatea azi sa il semnezi pe Manu si pe AI pentru 3 ani pentru aceeashi suma, il alegi pe AI sau pe Manu?

eu l-as alege pe kobe:happy

Bogeyman
12th October 2007, 18:10
iverson e o mizerie...
ginobili e un campion + mai are si creier

Raptor
12th October 2007, 19:41
Cum definesti "o mizerie"?

Irimus
12th October 2007, 19:52
asta de unde o mai fii aparut?

btw, o mizerie inseamna ca nu se spala ceea ce ma indoiesc pt ca nu s-a plans nici un adversar/coechipier ca ar mirosi urat pe teren.

Raptor
12th October 2007, 20:19
Ai vreo dovada sa sustii ca nu mioase? Sau e "clean" pana se dovedeste contrariul? :D

Irimus
12th October 2007, 20:35
Sau e "clean" pana se dovedeste contrariul? :D

pai nu? :D

phyxius
12th October 2007, 22:14
ginobili e un campion

lucru pe care, evident, l-a realizat de unul singur. nu-i de parca duncan, parker, bowen, horry ar fi ajutat vreodata cu ceva. tipii aia sunt ATAT de overrated...

Raptor
13th October 2007, 02:00
Sa nu trecem cu vedere totusi ca Ginobili e singurul jucator din lume care sa fi castigat un titlu NBA, un titlu in Euroliga si un titlu olimpic. Eu zic ca asta zice ceva mai mult decat a fi la locul potrivit la timpul potrivit.

Bogeyman
13th October 2007, 10:06
domnule phyxius ti se pare ca in NBA poti ajunge campion de unul singur???....crezi ca AI ar face fata la Spurs??...
overrated???...dar MVP-urile lui Duncan nu inseamna nimik??...overrated sunt jucatorii astia care sunt o moda pt copii ce au gasit si ei NBA-ul doar sa fie diferiti...probabil tu crezi ca James, Wade, AI sunt mai buni ca Duncan.
daca tu crezi asta atunci e vai de tine!

phyxius
13th October 2007, 10:12
oh, SNAP!

sarcasmul cred ca e mort in unele localitati. printre care si cea in care te afli tu. si nu cred ca l-ati omorat asa, pur si simplu. cred ca l-ati biciuit, i-ati invelit capul intr-o piele de lup, l-ati bagat intr-un sac cu un caine, un cocos, o vipera si o maimuta, l-ati dus pana pe malul unui fluviu si l-ati aruncat inauntru sa se inece.

BAK
13th October 2007, 10:29
debut in forta pentru maggot.....

Bogeyman
13th October 2007, 11:39
oh, SNAP!

sarcasmul cred ca e mort in unele localitati. printre care si cea in care te afli tu. si nu cred ca l-ati omorat asa, pur si simplu. cred ca l-ati biciuit, i-ati invelit capul intr-o piele de lup, l-ati bagat intr-un sac cu un caine, un cocos, o vipera si o maimuta, l-ati dus pana pe malul unui fluviu si l-ati aruncat inauntru sa se inece.
te crezi cumva mai grozav dupa postul asta? :groggy::sleep:

phyxius
13th October 2007, 11:57
nu, dar, spre deosebire de altii, eu macar recunosc o gluma cand o vad si nu ma fac de rahat enervandu-ma din nimic. :ok:

Raptor
13th October 2007, 15:46
Asta in cazu in care mai comparati role-players ca Iverson cu superstaruri ca Didier Ilunga-Mbenga. SA VA FIE RUSINE, HULIGANILOR!

Irimus
13th October 2007, 18:29
domnule phyxius ti se pare ca in NBA poti ajunge campion de unul singur???....crezi ca AI ar face fata la Spurs??...
overrated???...dar MVP-urile lui Duncan nu inseamna nimik??...overrated sunt jucatorii astia care sunt o moda pt copii ce au gasit si ei NBA-ul doar sa fie diferiti...probabil tu crezi ca James, Wade, AI sunt mai buni ca Duncan.
daca tu crezi asta atunci e vai de tine!

fai ma baiatule...tu esti praf rau de tot

1.phyxius is bate joc de tine(pe buna dreptate)
2.cum adica iverson nu ar face fata la San aAntonio???Esti batut in cap?Ca nu ar face prea bine pt chemystryul echipei e una....dar sa zici ca un all-star, future nba HOF , inca jucator de 25 ppg si top 15(personal chiar cred top 10 individual) nu ar "face fata" e penibil.cu astfel de expresii intoarcete inapoi in lumea fobalului....

3.wade si iverson nu sunt mai buni decat duncan.personal nici lebron nu cred ca e inca mai bun(probabil il va depasi in 2-3 ani)insa michael redd cu certitudine e mai bun ;)

Bogeyman
13th October 2007, 18:44
:)))))...sincer si tu si phyxius sunteti niste ratati care se cred destepti...
la SAS trebuie sa pasezi mingea deci AI nu ar face fata...e mai ratat decat tine
PS: de unde sti phyxius ca m-am enervat?...mi-ai vazut mutra cand am postat?

Zabriskie
13th October 2007, 19:08
phyxius e moderator, poate sa vada fetele din spatele monitoarelor...

phyxius
13th October 2007, 19:33
:)))))...sincer si tu si phyxius sunteti niste ratati care se cred destepti...

cred ca insulta asta intra in categoria celor de gradinita undeva intre "nu, TU esti prost" si "ai o fatza urata". serios, data viitoare fa si tu un efort.


la SAS trebuie sa pasezi mingea deci AI nu ar face fata...e mai ratat decat tine

esti chiar indraznet... folosesti aceeasi jignire de 2 bani imediat in urmatoarea propozitie. we applaud you, sir!


PS: de unde sti phyxius ca m-am enervat?...mi-ai vazut mutra cand am postat?

uita-te atent in jur si vei vedea camerele video ascunse in stanga, dreapta si fata ta.

tocmai ai spus o groaza de tampenii pe care nici verisoara mea de clasa a 8a nu le-ar zice fara sa se gandeasca putin inainte. FYI, eu nici macar nu sunt fan iverson ;). sunt chiar hater iverson in jur de 95% din timp. dar sa spui ca iverson nu ar putea sa castige nici macar un campionat daca ar fi la spurs in locul lui ginobili mi se pare o prostie. nu-i de parca aduci un copil de pe la urziceni sau naiba stie de unde si il bagi in teren cu jucatori NBA.

din cate zici tu, se intelege ca spurs nu ar fi putut sa castige niciun campionat fara un jucator cu stilul de joc al lui ginobili jucand SG. si, sincer, that's some buuuuuuull-shit. parker, bowen, duncan, oberto si un SG bun ar avea 90% sanse sa joace la acelasi nivel cum joaca si cu ginobili. si iverson e un jucator bun. din punct de vedere al team play-ului, nu. asta nu voi sustine niciodata (poate doar cand va juca intr-adevar in echipa). dar evident, omul are skilluri.

dar serios, cati ani ai?


PS:

phyxius e moderator, poate sa vada fetele din spatele monitoarelor...

:)))) hai ca mi-a placut asta

Raptor
13th October 2007, 19:42
Culmea e ca Iverson are potential mare de a fi un pasator si team-player excelent. I mean, uitati-va la All Star Game (da, stiu, e all star, e un meci amical, fara miza) unde in general da doar pase. Dar pentru asta ar trebui intai sa vedem ce face sezonul asta.

KingMJames
13th October 2007, 20:47
debut in forta pentru maggot.....

este atat de varza incat pur si simplu ma intristeaza,as putea spune...

Bogeyman
13th October 2007, 21:20
poti sa argumentezi pls de ce sunt varza?

KingMJames
13th October 2007, 21:27
da,pot...altceva?

Bogeyman
13th October 2007, 21:36
fa-o

KingMJames
13th October 2007, 21:55
domnule phyxius ti se pare ca in NBA poti ajunge campion de unul singur???....crezi ca AI ar face fata la Spurs??...
overrated???...dar MVP-urile lui Duncan nu inseamna nimik??...overrated sunt jucatorii astia care sunt o moda pt copii ce au gasit si ei NBA-ul doar sa fie diferiti...probabil tu crezi ca James, Wade, AI sunt mai buni ca Duncan.
daca tu crezi asta atunci e vai de tine!


te crezi cumva mai grozav dupa postul asta?


))))...sincer si tu si phyxius sunteti niste ratati care se cred destepti...
la SAS trebuie sa pasezi mingea deci AI nu ar face fata...e mai ratat decat tine
PS: de unde sti phyxius ca m-am enervat?...mi-ai vazut mutra cand am postat?




there you go...dc nu te prinzi,vezi ca esti singurul...

Raptor
14th October 2007, 00:32
Mie imi place varza.

cgrecu
14th October 2007, 00:35
2.cum adica iverson nu ar face fata la San aAntonio???Esti batut in cap?Ca nu ar face prea bine pt chemystryul echipei e una....dar sa zici ca un all-star, future nba HOF , inca jucator de 25 ppg si top 15(personal chiar cred top 10 individual) nu ar "face fata" e penibil.cu astfel de expresii intoarcete inapoi in lumea fobalului....

uite aici 10 jucatori, pe care il scotzi ca sa il bagi pe iverson?
duncan, lebron, nash, kobe, wade, kidd, yao, garnett, nowitzki, stoudemire
sau din urmatorii 10:
tmac, howard, arenas, bosh, shaq, carmelo, marion, carter, pierce, jermaine o'neal
sau din urmatorii 10:
parker, ginobili, redd, gasol, baron davis, billups, deron williams, chris paul, jj, boozer

Personal nu il vad pe iverson capabil sa sparga top 30 in nba in momentul asta. La Denver va fi doar un role-player in echipa lui carmelo. E drept ca mai e mult pina sa il pui pe carmelo in aceeashi liga cu duncan, dar una peste alta, denver cu carmelo, iverson si camby ar trebui sa ishi cishtige divizia si sa fie macar #4 in vest. Daca nu, atunci cineva trebuie sa fie vinovat de chestia asta. Fara iverson, Denver ar fi fost o echipe de 45-50 de victorii anul trecut, sa vedem anul asta daca fac 55 (in conditziile in care 12 meciuri le au cu minesotta, seattle si portland - principalele candidate la loterie impreuna cu 76ers).

real23
14th October 2007, 08:35
Momentan, in primele 2 meciuri din presezon echipa a jucat foarte altruist as zice, daca va uitati la boxscores doar Carmelo a reusit un 22 in rest au fost multi jucatori in double figures. Recunosc, nu am vazut meciurile.


iverson e o mizerie...

o afirmatie absolut penibila

Irimus
14th October 2007, 09:02
uite aici 10 jucatori, pe care il scotzi ca sa il bagi pe iverson?
duncan, lebron, nash, kobe, wade, kidd, yao, garnett, nowitzki, stoudemire
sau din urmatorii 10:
tmac, howard, arenas, bosh, shaq, carmelo, marion, carter, pierce, jermaine o'neal
sau din urmatorii 10:
parker, ginobili, redd, gasol, baron davis, billups, deron williams, chris paul, jj, boozer


esti super mega praf.ar trebui sa-l iei pe faggot pardon maggot de mana si sa iesiti in oras la un suc.am subliniat mah orbule, individual
...uite jucatorii din lista ta peste care iverson este individual mai bun
nash,kidd,yao,amare,howard,arenas,bosh,shaq(are 40 de ani si 450 de kg),carmelo,marion,carter,pierce,parker,ginobili,r edd(cat de prost trebuie sa fie cineva sa ii puna pe astia 2 inaintea lui iverson?),gasol,davis(asta e discutabil),d-will si cp3(iar ultimii 2 sunt excelenti pg, dar individual e o gluma sa-i compari cu iverson).nici unul din astia nu e mai bun INDIVIDUAL.oricum ma mir ca nu l-ai pus si pe kapono,eu zic ca merita

ca sa vezi cat esti de penibil, au ajuns haterii lui iverson sa rada de tine si de faggot, atata e de penibil thread-ul asta ....una e sa nu iti placa un jucator(cum mie de ex nu imi place kobe -ca om)si alta e sa nu ii recunosti meritele(kobe e alaturi de duncan cel mai bun jucator din liga)

Zabriskie
14th October 2007, 10:52
esti mult prea subiectiv :) si vad ca ai facut o pasiune sa te iei de cgrecu :D
nu ma bag in chestia "care ie mai bun", dar Ginobili d.p.d.v individual e mult subapreciat, pentru ca nu are ocazia sa se desfasoare, sau pentru ca nu vrea...acum depinde de ce incelege fiecare si de ce vrea fiecare de la un jucator ;)

KingMJames
14th October 2007, 12:56
irimus are partial dreptate,iverson e bun...dar nu atat de bun pe cat il vede/crede el.pare mai bun individual,pt ca se desfasoara mai mult individual.cel putin pana acum.cine stie, poate share-uieste mai mult mingea si incepe sa creeze pt coechipieri.atunci jos palaria :P.dar oricum, cu toata antipatia mea fata de iverson,in nici un caz nu poti sa spui ca este o mizerie...:happy e probabil cea mai cretina afirmatie din ultimul timp!

Raptor
14th October 2007, 14:11
Ma... daca omu pute... afirmatia poate fi corecta.

Bogeyman
14th October 2007, 15:19
tocmai asta e problema mai...Iverson e bun INDIVIDUAL...
cum ziceam, nu poti castiga un titlu singur...si iversor nu va castiga vre-un titlu numai daca ar merge la spurs si ar juca 10 minute pe meci

cgrecu
14th October 2007, 19:00
irimush, cred ca ar fi cazul sa te opreshti din a posta in topicul asta, pentru ca ai luat-o rau pe aratura ... iverson nu e mai bun decit yao nici macar la poker - nici pe toata cariera, nici individual si nici plural, nici singular si nici masculin, subliniat sau nesubliniat, bold sau italic .... :)

In momentul asta Yao e poate candidatul principal la MVP, iverson e second-string la denver, practic un role-player pe linga carmelo.

Acuma eu nu shtiu ce intzelegi prin valoare individuala, poate pentru tine cine arunca mai mult la cosh e jucatorul superior, sau poate cine vinde mai multe tricouri .... Si nu sunt ironic, chiar sunt curios sa shtiu prin ce e mai bun iverson decit Yao in momentul asta?

Bogeyman
14th October 2007, 19:42
ginobili,redd(cat de prost trebuie sa fie cineva sa ii puna pe astia 2 inaintea lui iverson?)

ginobili e campion iar redd e BEST SHOOTER....
iverson ce e???....best selfish player?:)))))))

Irimus
14th October 2007, 20:40
irimus are partial dreptate,iverson e bun...dar nu atat de bun pe cat il vede/crede el.pare mai bun individual,pt ca se desfasoara mai mult individual.cel putin pana acum.cine stie, poate share-uieste mai mult mingea si incepe sa creeze pt coechipieri.atunci jos palaria :P.dar oricum, cu toata antipatia mea fata de iverson,in nici un caz nu poti sa spui ca este o mizerie...:happy e probabil cea mai cretina afirmatie din ultimul timp!

95% ai dreptate.5% nu pt ca eu nu il (mai) vad de o vreme pe iverson la nivelul lui kobe, lebron sau wade (e pe aproape dar sub ei).

Irimus
14th October 2007, 20:43
ginobili e campion iar redd e BEST SHOOTER....
iverson ce e???....best selfish player?:)))))))

:happy:happy:happy.best shooter???? ray allen,peja, joe johnson,korver, kapono,mike miller...ai auzit de ei?

Bogeyman
14th October 2007, 20:46
asta e parerea ta....asculta si tu parerile expertilor NBA...intra si tu pe forumul NBA si vb acolo cu persoane pricepute nu aici...
joe johnson, korver, miller? :))))...allen e trecut la fel si peja...mai ramane kapono...

Irimus
14th October 2007, 20:48
irimush, cred ca ar fi cazul sa te opreshti din a posta in topicul asta, pentru ca ai luat-o rau pe aratura ... iverson nu e mai bun decit yao nici macar la poker - nici pe toata cariera, nici individual si nici plural, nici singular si nici masculin, subliniat sau nesubliniat, bold sau italic .... :)

In momentul asta Yao e poate candidatul principal la MVP, iverson e second-string la denver, practic un role-player pe linga carmelo.

Acuma eu nu shtiu ce intzelegi prin valoare individuala, poate pentru tine cine arunca mai mult la cosh e jucatorul superior, sau poate cine vinde mai multe tricouri .... Si nu sunt ironic, chiar sunt curios sa shtiu prin ce e mai bun iverson decit Yao in momentul asta?

despre Yao discutam cand o sa joace in runda a doua a playoff-ului



asta e parerea ta....asculta si tu parerile expertilor NBA.....
pai acu nu mai e nevoie daca tot esti tu aici...ne lamuresti tu....




joe johnson, korver, miller? :))))...allen e trecut la fel si peja...mai ramane kapono...


gata l-ai cucerit pe cgrecu....:happy:happy:happy

BAK
14th October 2007, 21:40
tocmai asta e problema mai...Iverson e bun INDIVIDUAL...
cum ziceam, nu poti castiga un titlu singur...si iversor nu va castiga vre-un titlu numai daca ar merge la spurs si ar juca 10 minute pe meci

iverson a dus o echipa de unul singur intr-o finala nba..sunt convins ca ginobili nu poate face acelasi lucru

just_me
14th October 2007, 22:05
eh...nu chiar de unul singur..pana una alta pe mutombo nu l-a rupt altcineva pe langa shaq

cgrecu
15th October 2007, 06:19
iverson a dus o echipa de unul singur intr-o finala nba..sunt convins ca ginobili nu poate face acelasi lucru
ginobili a dus de unul singur o echipa la titlul olimpic si mondial ... sunt convins ca iverson nu poate face acelashi lucru ... :)

kidd a dus o echipa NJ de ***** la 2 titluri de conferintza consecutive si la 34 de ani a avut triple-double in medie pe cele 12 meciuri din playoff ... e pe locul 2 in istoria triple-doubles, doar chamberlain are mai multe, care juca acum 40 de ani si nivelul de competitzie era mult mai slab. Nici un gm din liga nu l-ar alege pe iverson over kidd in momentul asta - si probabil nici acum 5 ani nu ar fi facut-o, cel putzin daca nu sunt considerate aspectele financiare.

yao e un jucator de 25/10 in conditziile in care e double si triple doubled meci de meci aproape fara exceptzie + e centru si arunca mai bine de la linie decit iverson care e pg ...

Bogeyman
15th October 2007, 07:39
:great:

Irimus
15th October 2007, 07:41
lol...cat il iubeste acu Faggot pe cgrecu :happy

Raptor
15th October 2007, 08:03
Nu, Chamberlain nu are mai multe. Magic are mai multe ;)

caseta
15th October 2007, 11:44
Culmea e ca Iverson are potential mare de a fi un pasator si team-player excelent. I mean, uitati-va la All Star Game (da, stiu, e all star, e un meci amical, fara miza) unde in general da doar pase. Dar pentru asta ar trebui intai sa vedem ce face sezonul asta.

nu ma bag in dispute cu copii cu cas la bot, asa ca o sa raspund acestei afirmatii: l-am urmarit pe iverson in citeva meciuri si am observat ca pe fast break vede f bine terenul, da pase excelente, in general se vede ca e ritmul care ii place.

in schimb, in half court sets, e cam pierdut (in sensul de out of sync). nu prea era in stare sa dea pase unde trebuie (cred ca nu sesiza, nu ca nu stie sa dea pase, pur si simplu nu "vede" unde sa o dea, sau poate se manifesta egoismul sau) si de prea multe ori incerca sa "make something happen", insa cu rezultate nu tocmai bune.

cu alte cuvinte iverson merge excelent intr-o echipa cu D f bun care poate sa porneasca multe fast breaks si sa joace intr-un ritm f rapid. intr-o echipa care joaca 90% half-court sets ar if un jucator bun, dar nu senzational. asta in mare parte si pt ca nu e bun ca spot up shooter si pt ca takes bad shots. a ton of them.

caseta
15th October 2007, 11:59
iverson a dus o echipa de unul singur intr-o finala nba..sunt convins ca ginobili nu poate face acelasi lucru

that may sound true, dar nu prea e. la fel cum nu e corect sa spui ca lebron a dus singur echipa in finala. cazurile celor 2 sunt, cred, mai similare decit par. amindoi au avut in spate o echipa cu o D excelenta. pe espn hollinger (cred) are un articol in care explica cit de buna a fost defensiva lui cavs. fara ea .... nu juca lebron in finala.

e adevarat ca iverson si lebron au dus ofensiva in spate, dar ambele echipe erau echipe bazate pe D in primul rind, ofensiva fiind, atit in viziunea lui larry brown cit si a lui mike brown (care e de altfel un discipol al lui larry brown), de o importanta secundara.

Irimus
15th October 2007, 13:35
nu ma bag in dispute cu copii cu cas la bot, asa ca o sa raspund acestei afirmatii: l-am urmarit pe iverson in citeva meciuri si am observat ca pe fast break vede f bine terenul, da pase excelente, in general se vede ca e ritmul care ii place.

in schimb, in half court sets, e cam pierdut (in sensul de out of sync). nu prea era in stare sa dea pase unde trebuie (cred ca nu sesiza, nu ca nu stie sa dea pase, pur si simplu nu "vede" unde sa o dea, sau poate se manifesta egoismul sau) si de prea multe ori incerca sa "make something happen", insa cu rezultate nu tocmai bune.

cu alte cuvinte iverson merge excelent intr-o echipa cu D f bun care poate sa porneasca multe fast breaks si sa joace intr-un ritm f rapid. intr-o echipa care joaca 90% half-court sets ar if un jucator bun, dar nu senzational. asta in mare parte si pt ca nu e bun ca spot up shooter si pt ca takes bad shots. a ton of them.

100% corect.



that may sound true, dar nu prea e. la fel cum nu e corect sa spui ca lebron a dus singur echipa in finala. cazurile celor 2 sunt, cred, mai similare decit par. amindoi au avut in spate o echipa cu o D excelenta. pe espn hollinger (cred) are un articol in care explica cit de buna a fost defensiva lui cavs. fara ea .... nu juca lebron in finala.

e adevarat ca iverson si lebron au dus ofensiva in spate, dar ambele echipe erau echipe bazate pe D in primul rind, ofensiva fiind, atit in viziunea lui larry brown cit si a lui mike brown (care e de altfel un discipol al lui larry brown), de o importanta secundara.

si aici ai dreptate dar intrebarea mea este:ar putea ginobili sa ajunge in finala inconjurat de snow, mckie si mutombo sau de snow,donyel marshall si ilgauskas?evindet ca nu....

Bogeyman
15th October 2007, 15:23
pai James a ajuns in finala avandu-i in echipa si pe larry hughes unul dintre cei mai buni jucatori defensivi ,drew gooden si Varejao cel care a scos cele mai multe faulturi ofensive la jucatorii adversi sezonul trecut

Irimus
15th October 2007, 17:00
mda ce sa zic...foarte mult i-a ajutat larry hughes pe Cavs sezonul trecut...:rolleyes:

larry hughes NU e un jucator defensiv de top(nu zic ca e slab).faptul ca a fost lider la stealuri acu vreo 3 sezoane NU inseamna neaparat ca e un aparator excelent.cel mai bun exemplu este iverson care e in top 5 sezon dupa sezon la stealuri in ultimii 10 ani si toata lumea e de acord ca e un aparator sub-medicoru(chiar slab).stealuri multe inseamna ca jucatorul risca sa iasa la interceptie...deci fie face interceptia fie omul lui ramane liber.bowen nu face de ex asa ceva, nu are prea multe stealuri si totusi e cel mai bun aparator(artest e pe aproape)

Nan
15th October 2007, 17:02
oricum aici disputa este intre ginobili si iverson nu ginobili si james ...

caseta
15th October 2007, 17:20
si aici ai dreptate dar intrebarea mea este:ar putea ginobili sa ajunge in finala inconjurat de snow, mckie si mutombo sau de snow,donyel marshall si ilgauskas?evindet ca nu....

lol. nici nu m-as gindi sa sustin asa ceva. voiam doar sa va aduc aminte de "the unsung heroes", cei care fac dirty work si ajuta echipa sa ajunga in finala, iar superstarul culege toate laudele.

PS: ti-a placut aia cu larry hughes, nu ?? DPOY, nu alta ...
simt ca ma trece un ignore. ma intreb cui sa i-l aloc ...

Raptor
15th October 2007, 17:59
Eu cred ca mai degraba Iverson e un jucator pentru care pasa ori e decisiva, ori nu e. Cam asa eram eu acum vreo 4-5 ani. Eu ori dadeam un assist ori aruncam eu la cos sau pierdeam mingea. E o mentalitate d-aia gen "de ce sa dau pasa altui jucator cand oricum nu foloseste la nimic". Which is not really the smartest thing to do.


simt ca ma trece un ignore. ma intreb cui sa i-l aloc ...

Damn... ar trebui sa existe laxative anti-ignore :D

Nan
15th October 2007, 19:27
lol. nici nu m-as gindi sa sustin asa ceva. voiam doar sa va aduc aminte de "the unsung heroes", cei care fac dirty work si ajuta echipa sa ajunga in finala, iar superstarul culege toate laudele.

PS: ti-a placut aia cu larry hughes, nu ?? DPOY, nu alta ...
simt ca ma trece un ignore. ma intreb cui sa i-l aloc ...

Si acum toti stau cu sufletul la gura sa vada cui ii da caseta ignore ... :rolleyes:

cgrecu
15th October 2007, 20:21
singura problema e ca in momentul in care ignori > 50% din participantzii la forum, practic devii tu cel ignorat ... :)

Faptul ca iverson "thrives" in open court e la mintea cocoshului, atuul lui principal e viteza, si situatzia ideala e atunci cind apararea adversa nu e "ashezata", in half-court, cind totzi aparatorii sunt "in pozitzie", e mult mai greu sa penetrezi. Iverson e foarte bun shooter, dar nu de la 3pt. De la semi-distantza si long-shots e "money" cum se zice.

Problema principala insa e ca toata valoarea lui iverson vine din faptul ca e rapid - si la 33 de ani viteza lui nu mai e ce a fost. Ginobili il depasheste pe AI in multe capitole in momentul asta, e mai bun aparator, arunca mai bine de la 3pt si e mult mai inteligent in joc (parerea mea subiectiva) - ia decizii mai bune, are capul pe umeri, shtie sa "enerveze" adversarul cu tot felul de mici magarii etc.

Evident ca ginobili nu ar fi dus pe cleveland in finala, dar e la fel de sigur ca nici iverson nu ar fi fost capabil. Ginobili insa a fost capabil sa duca Argentina la un titlu olimpic, in competiztie chiar cu o echipa condusa de iverson si compusa doar din anonimi (tim duncan, lebron james, booze, carmelo, marbury, wade, stoudemire etc) ... :)

KingMJames
16th October 2007, 00:09
Damn... ar trebui sa existe laxative anti-ignore :D

dammit...dupa toata discutia asta despre laxative,nevoi care sa te treaca si maggots pot spune ca am o pofta de mancare fara precedent...:(

just_me
17th October 2007, 11:17
singura problema e ca in momentul in care ignori > 50% din participantzii la forum, practic devii tu cel ignorat ... :)

Faptul ca iverson "thrives" in open court e la mintea cocoshului, atuul lui principal e viteza, si situatzia ideala e atunci cind apararea adversa nu e "ashezata", in half-court, cind totzi aparatorii sunt "in pozitzie", e mult mai greu sa penetrezi. Iverson e foarte bun shooter, dar nu de la 3pt. De la semi-distantza si long-shots e "money" cum se zice.

Problema principala insa e ca toata valoarea lui iverson vine din faptul ca e rapid - si la 33 de ani viteza lui nu mai e ce a fost. Ginobili il depasheste pe AI in multe capitole in momentul asta, e mai bun aparator, arunca mai bine de la 3pt si e mult mai inteligent in joc (parerea mea subiectiva) - ia decizii mai bune, are capul pe umeri, shtie sa "enerveze" adversarul cu tot felul de mici magarii etc.

Evident ca ginobili nu ar fi dus pe cleveland in finala, dar e la fel de sigur ca nici iverson nu ar fi fost capabil. Ginobili insa a fost capabil sa duca Argentina la un titlu olimpic, in competiztie chiar cu o echipa condusa de iverson si compusa doar din anonimi (tim duncan, lebron james, booze, carmelo, marbury, wade, stoudemire etc) ... :)

bun argument..ce sa zic?!

caseta
17th October 2007, 13:03
Si acum toti stau cu sufletul la gura sa vada cui ii da caseta ignore ... :rolleyes:

nu. doar tu.
restu s-au prins la cine ma refeream ....

cgrecu
17th October 2007, 20:56
@just_me
face parte din joc, ca si floppingul etc. e un skill ca oricare altul, nu la fel de spectaculos ca un slam-dunk, dar poate mai eficient. E o masura a inteligentzei in joc, de-aia jucatorii "europeni" sunt mai adeptzi la chestia asta.

just_me
18th October 2007, 11:22
nu e un skill, ci tine de caracter...daca esti magar, esti de la minibaschet pana la old-boys. flopping-u' se invata (vezi better basketball-better defense, asta ca tot se zice ca europenii au venit cu flopp-u' in nba)

cgrecu
18th October 2007, 20:11
ce legatura are caracterul cu baschetul? Totzi jucatorii simuleaza, unii in aparare, altzii in atac - si unii sunt mai buni decit altzii. Wade, iverson sau arenas s-au specializat in "flopping" ofensiv, ginobili, nocioni sau varejao sunt specialishti in cel defensiv ...

cgrecu
13th November 2007, 23:16
incet incet, manu ajunge sa fie apreciat la adevarata lui valoare, Hollinger intr-un articol de azi pe ESPN zice despre ginobili:


Like I said, it's still early. Really, really early. But just for kicks, let me throw a few questions out there, because we might need to start coming up with answers for them soon: Is it possible for a sixth man to be the MVP? If Ginobili pulls it off, don't we pretty much have to give him Most Improved too? And at what point should Alex English worry about his status as "best second-round draft pick ever" being in jeopardy?

While the media's agreement with the league sti****tes that nobody can talk about the Spurs until June, I'm going to break it today, because through seven games, Ginobili has been unbelievable. He leads the league in player efficiency rating by a wide margin while averaging 27.7 points, 7.0 rebounds and 6.4 assists per 40 minutes. Also, he's seemingly on his way to completing his evolution from slasher to shooter by hitting 42.9 percent of his 3s and taking nearly half his shots from the great beyond.

Especially notable is his recently developed knack for hitting step-back 3s off the dribble going to his left -- a shot that is more or less impossible but one he knocks down routinely. (Seriously, for all you rec league players, try this some time. If you're right-handed, try taking a hard dribble right, stepping back with your right foot, and then launching from distance. Half the time you'll miss the basket by 4 feet).


articol complet:
http://insider.espn.go.com/nba/insider/columns/story?columnist=hollinger_john&page=Surprises-071113&univLogin02=stateChanged