PDA

View Full Version : Noua Dreapta



Pages : [1] 2

Oceanborn
10th January 2004, 20:31
Va invitam sa vizitati site-ul unicei organizatii nationaliste din Romania:

http://www.nouadreapta.org

ady_azzuro
10th January 2004, 22:38
Am vizitat-o, si care-i poanta?

rasheedkpenny
12th January 2004, 10:15
Iar voi sunteti offtopic... fata de topicul initial, adica Culture Pub!!! Thread-ul de aici trebuie mutat la Diverse!

ady_azzuro
12th January 2004, 18:06
Ce sa-i faci daca nu exista moderator :)

Iulian Lazialu
8th March 2006, 14:16
Salut la toti dintre voi vreau sa deschid acest thread pt. a discuta despre organizatia NOUA DREAPTA toti o vor acuza insa este una dintre singurele organizatii care mai are de spus ceva in favoarea tarii:ok:
Oricine vrea sa se inscrie este binevenit

Votati si argumentati raspunsul

Darkslowstar
8th March 2006, 14:49
Compromit numele de Dreapta, tocmai dupa ce UFD-ul a depus multe eforturi ca sa curete numele asta de noroiul lasat de extremisti. Crucile alea celtice aduc a neo-nazi. Si daca tot ii preamariti pe fruntasii legionari de ce nu va asociati direct lor?

Iulian Lazialu
8th March 2006, 14:56
Ar fi bine sa citeti mai mult despre Legionari si sa vezi ce au facut ei pt tara si dupa aia mai vorbim:ok:
Cat despre neo-nazisti nu avem nici o treaba cu ei deoarece ei sunt nationalisti germani nu au ce cauta in Romania :ok:
Pe 15 martie vom fi la Odorheiul Seciuesc pt a boicota Declararea Odorheiului ca tinut secuiesc................si hai sa fim seriosi ce naiba asteptam cu maghiarii astia:jerk:

Darkslowstar
8th March 2006, 16:18
Stiu mai multe despre legionari decat vei stii tu si toti de acolo vreodata, din motive de familie. Stiu foarte bine ce au facut si mai ales ce li s-a pus in carca.
De curiozitate, numele de Nistor Chioreanu iti spune ceva?

rasheedkpenny
8th March 2006, 16:22
Votati si argumentati raspunsul

Se "simte" tare bine neo-nazismul... am votat NU!
Pe de alta parte Lazio e pur si simplu echipa ta de suflet? :drak:

Iulian Lazialu
8th March 2006, 16:34
Ce neo-nazism ma voi chiar suntezi dusi cum poti sa fii neo-nazist si sa nu fii de acord cu ungurii avand in vedere ca ungurii au fost aliati pana in ultimul moment cu nemtzii-si in al 2-lea rand ei sunt nationalisti germani ce treaba sa avem noi cu ei
Noua Dreapta nu e o organizatie cu tendinte extremiste sau neo-naziste nu am avut probleme de genul asta:ok:
Va spun eu mai bine cititi inainte sa spuneti ceva

Filiala Noua Dreapta Timisoara a organizat in data de 4 martie 2006, impreuna cu asociatia Darul Vietii, un mars anti-avort intitulat sugestiv "Marsul pentru Viata". Participantii au strabatut arterele importante ale orasului, incheind actiunea cu pichetarea unei clinici private unde se comit regulat avorturi. Militantii Noii Drepte au distribuit un numar mare de fluturasi informativi si au aprins lumanari in semn de omagiu adus pruncilor martiri.

Noua Dreapta acorda o deosebita importanta actiunilor anti-avort, declinul demografic in care se afla Romania punand intr-un pericol fara precedent viitorul biologic al Natiunii Romane. Prognozele demografice elaborate de Divizia de Po****tie a Natiunilor Unite, date publicitatii in anul 2003, releva evolutii viitoare dramatice pentru po****tia Romaniei: o po****tie de numai 16 milioane in anul 2050! Suntem deci "programati" de aceasta institutie a Noii Ordini Mondiale sa ajungem in aceasta situatie daca, printr-o mobilizare generala impotriva avortului, nu vom determina stoparea declinului demografic si redresarea nivelului natalitatii.

Noua Dreapta crede in necesitatea unui crestinism militant, prin care sa se restabileasca ordinea morala a societatii, si impartaseste pozitia Bisericii Stramosesti care, cu intreaga ei invatatura dogmatica, morala si canonica intemeiata pe Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, a condamnat dintotdeauna avortul pe care l-a calificat drept CRIMA CU PREMEDITARE.

Darkslowstar
8th March 2006, 16:43
Crima avortul? Hai sa nu o luam pe aratura, pt ca un fat nu este echivalent cu un om. Poate fi, cu conditia sa se nasca viu. Eu sunt pentru dreptul fiecaruia de a decide ce vrea cu corpul sau. Mi se pare aberant sa ma oblige cineva sa am un copil cand eu nu-mi doresc. Vorbesc la modul general, eu neputand avea un copil, decat cu o femeie :).
Crestinism militant? Numai asta ne-ar lipsi acum, dupa musulmani militanti sa avem si crestini militanti. Fara suparare, sunteti in urma timpului, suntem in secolul 21. Dreptul la avort este pana la urma un drept al omului, cu greu castigat si sper sa nu ne intorcem in Evul Mediu.
Ce spui tu in primele 2 randuri n-are nici o legatura cu ce am spu srasheed si eu. Si nu mi-ai raspuns la intrebare.

Iulian Lazialu
8th March 2006, 16:49
Daca asa gandesti tu despre avort e treaba ta :rolleyes:
da zi de ce ne considerati neo-nazi cat despre Nistor Chioreanu stiu ceva:ok:
a fost seful Regiunii a ii de legionari

R9
8th March 2006, 16:57
Nu sunt de acord cu nici o organizatie care glorifica o alta organizatie care l-a glorificat la randul ei pe Hitler.
:rosu:
E bine sa se ia o atitudine dar e extrem de rau cand se alege cel mai gresit drum si cele mai gresite idei.
:rosu:

Darkslowstar
8th March 2006, 17:00
Eu nu va consider neo-nazisti, pt ca din cate spui tu sunteti crestini militanti, cam ca legionarii si atunci exista o incompatibilitate mare cu doctrina nazista care e una de esenta atee. Eu va consider sper extrema dreapta. De drepta sunt liberalii, pt ca esenta dreptei este liberalismul si voi nu aveti treaba cu asa ceva. Eu respect opiniile fiecaruia, dar am ceva cu oamenii care vor neaparat sa-mi impuna cu forta ideile lor, indiferent daca e vorba de avort, religie sau altceva. In loc sa fiti militanti, mai bine ati fi voi niste crestini mai buni si sa le oferiti numai puterea exemplului.

Iulian Lazialu
8th March 2006, 17:05
Usurel ca nu am ucis nici un ateu sau pe altcineva de alta confesiune si militant poate avea mai multe sensuri

Forumul Crestin Noua Dreapta a organizat in preajma sarbatorii Nasterii Domnului, in zilele de 19, 20, 21 decembrie a.c., prima campanie militanta anti-avort din Romania sub titlul: "Avortul: crima impotriva natiunii romane". Considerand ca un popor care isi ucide proprii fii nu are viitor, Noua Dreapta a vrut sa traga un semnal de alarma asupra acestui fenomen care in ultimii 15 ani a insangerat tara, subminand prezentul si viitorul natiunii romane.

Militantii Noii Drepte au pichetat in primele zile ale campaniei doua dintre cele mai cunoscute clinici specializate in avorturi din Bucuresti iar in cea de-a treia zi membrii asociatiei au organizat un protest in Piata Unirii.

In cadrul campaniei au fost afisate panouri cu imagini cutremuratoare cu copii ucisi (avortati) si au fost impartite mii de pliante informative cu mesajul "Spune Da vietii - Nu avortului!". De asemenea, au fost afisate pancarte cu sloganuri sugestive: "Avortul este crima", "Adevaratii doctori nu ucid copii", "Nu poti fi crestin si pro-avort", etc.

Si in Timisoara militantii Noii Drepte au impartit fluturasi informativi anti-avort in zona centrala a orasului iar actiunea s-a incheiat cu o pichetare a "Centrului judetean Timis de planificare familiala".

Campania s-a bucurat de un real succes si a reprezentat prima initiativa militanta a unei organizatii nonguvernamentale din Romania indreptata impotriva holocaustului copiilor nenascuti.

rasheedkpenny
8th March 2006, 17:08
Acest individ inzestrat cu calitati de erou va avea misiunea sa trezeasca energiile amortite ale neamului, sa-l ridice din starea de suferinta in care se zbate si sa-l indrepte pe caile indicate de marirea si onoarea lui nationala.
In numele credintei ... inainte! La fel ca musulmanii care se sacrifica pentru Allah! Dar de fapt e o coordonata crestina adaugata Legionarismului.


Realizarea obiectivelor politice ale Miscarii nu e posibila decat in masura in care "omul nou" invinge pe cel vechi in fiecare dintre noi si astfel iluminarea ce s-a produs in sufletul nostru se extinde in toate ramurile vietii nationale.
Si daca unii se vor opune? Ii vom forta?


Miscarea Legionara nu urmareste sa innoiasca crestinismul, ci sa innoiasca natiunea. Ea nu vrea sa creeze un crestin nou, ci un roman nou.
Seamana mult cu "rasa pura" a nazismului... nu crezi?

Si asta doar asa... din citit pe diagonala!

later-edit: si ca sa ma intorc la anti-avort... problema este una de civilizatie a romanilor. Zic eu!

Iulian Lazialu
8th March 2006, 17:19
In numele credintei ... inainte! La fel ca musulmanii care se sacrifica pentru Allah! Dar de fapt e o coordonata crestina adaugata Legionarismului.
Nu asta inseamna:ok:

Si daca unii se vor opune? Ii vom forta?

Nu ii vonm forta asa cum si pe noi nu ne forteaza nimeni
Seamana mult cu "rasa pura" a nazismului... nu crezi?
nu nu cred asta cred ca ar trebui ce vom face pe viitor ne vom ajuta singuri sau vom implora ajutor
Si asta doar asa... din citit pe diagonala!


Nu asta inseamna:ok:

Nu ii vom forta asa cum si pe noi nu ne forteaza nimeni

nu nu cred asta cred ca ar trebui ce vom face pe viitor ne vom ajuta singuri sau vom implora ajutor

don_denver
8th March 2006, 17:27
De curiozitate, Iulian, cati ani ai?
BTW...sunt impotriva a tot ceea ce promulga intr-un fel sau altul xenofobia.

Iulian Lazialu
8th March 2006, 17:31
Treaba voastra oricine gandeste liber:ok:
De ce Noua Dreapta

Noua Dreapta a luat fiinta la inceputul anului 2000 intr-o perioada in care toata lumea vorbea despre necesitatea crearii unui pol nationalist puternic, a unei forte capabila sa se faca auzita. Mai mult, in sanul miscarii nationaliste din Romania, exista la acea vreme un vid: tendinta national-crestina, reprezentata printr-un segment foarte important, nu beneficia de un organ de presa ori de o organizatie proprie. Noua Dreapta a aparut din nevoia de a schimba aceasta stare de lucruri, reunindu-i pe toti nationalistii autentici intr-un front militant, radical si unitar.
Alegand calea dreapta, calea care duce la regruparea fortelor, calea actului creator si nu a discutiilor sterile, Noua Dreapta s-a constituit, din primul moment, atat ca un front de lupta cat si ca un mediu formativ, ajungand, prin tineretea, entuziasmul si energia militantilor sai sa reprezinte o organizatie eficienta pusa in slujba cauzei romanesti.



Obiectivele Noii Drepte

In primul rand, ducem o munca permanenta de trezire a constiintelor si de avertizare asupra pericolelor care ameninta neamul romanesc. Lupta noastra - care, am demonstrat-o, nu are nimic de-a face cu mirajul electoralist, cu goana oarba dupa voturi - are valoarea unui adevarat razboi de independenta pentru eliberarea natiunii romane. Pentru noi, nationalistii de la Noua Dreapta, criteriile si motivatiile implicarii noastre sunt foarte diferite de cele ale "omului partidelor": noi nu privim Noua Dreapta ca pe o intreprindere cu scopuri electorale ci ca pe un centru de formare militanta permanenta. Noi nu luptam pentru avantaje materiale ci pentru o idee, noi nu luptam pentru un partid ci pentru pamantul si traditiile noastre. Prin raspandirea ideilor noastre dorim sa contribuim la respiritualizarea si renationalizarea individului, la mantuirea neamului romanesc prin impacarea acestuia cu Dumnezeu.



Orientarea doctrinara a Noii Drepte

Noua Dreapta intruchipeaza o dreapta nationala, sociala si crestina, fiind totodata singura organizatie care si-a propus si a reusit sa proiecteze doctrina legionara in mileniul III, adaptand-o imprejurarilor istorice actuale. Situam lupta noastra pe o filiatie neintrerupta care incepe cu Mihai Eminescu si continua cu Nae Ionescu, Corneliu Codreanu, Ion Mota, Vasile Marin, Alecu Cantacuzino, Horia Sima. Mandra de trecut dar cu privirile indreptate spre viitor, Noua Dreapta este singura miscare de revigorare crestina si nationala, de la acest inceput de mileniu, din Romania.



Legalitatea Noii Drepte

In cei sase ani de existenta ai Noii Drepte s-au constituit filiale in peste jumatate din judetele tarii, exemplul militant al Bucurestiului fiind astfel urmat de multi nationalisti care de multa vreme asteptau "altceva". Luna de luna se nasc noi filiale, organizatia cunoaste o rapida dezvoltare si putem spune ca, dupa obtinerea personalitatii juridice, prin inregistrarea la Tribunalul Municipiului Bucuresti, Noua Dreapta a demonstrat ca este singura formatiune legala, functionala si credibila.



Ratiunile editarii revistei "Noua Dreapta"

In fata mani****rii practicate de mass-media, in fata terorismului intelectual si a veritabilei "spalari de creiere" practicata de stabilimentul politico-culturalo-mediatic, aparitia revistei "Noua Dreapta" se impunea cu necesitate. Un alt motiv care ne-a incredintat ca gestul nostru este absolut necesar il reprezinta imobilismul si neputinta manifestate timp de 10 ani de catre presa nationalista traditionala, cele cateva publicatii "de dreapta" existente fiind atat de rupte de realitate, de preocuparile romanilor, incat tineau mai degraba de domeniul arheologiei politice.

Stabilind un contact direct si sincer cu oamenii, cu lumea reala, tematizand in paginile sale problemele arzatoare ale prezentului, revista "Noua Dreapta" a indicat o directie noua in publicistica nationalista.



Relatiile externe ale Noii Drepte

Noua Dreapta a dezvoltat inca de la intemeiere stranse relatii de colaborare cu numeroase organizatii nationaliste din Europa si din intreaga lume iar in data de 21 iunie 2003 a participat la constituirea Frontului National European alaturi de alte miscari similare din Italia, Spania, Polonia, Cehia si Slovacia. Aparitia acestei structuri pan-europene a fost impusa de criza pe care o traverseaza Europa, de presiunile crescande la care sunt supuse natiunile si statele nationale suverane din partea fortelor dezlantuite ale Noii Ordini Mondiale.

Vino cu noi !

Toti aceia care aveti forta si entuziasmul unui angajament militant total, toti aceia care sunteti nerabdatori sa pasiti sub un stindard de lupta, aflati ca alaturi de noi un loc e liber: al vostru! Daca pana acum ati ratacit fara folos, trebuie sa stiti ca o forta noua s-a ridicat. Prin activismul sau, prin numarul in crestere de aderenti, prin editarea revistei "Noua Dreapta", singura publicatie nationalista radicala, precum si prin faptul ca vine cu o baza juridica solida si cu o strategie organizatorica si propagandistica precis conturata, Noua Dreapta reprezinta singura optiune pentru tinerii nationalisti!

rasheedkpenny
8th March 2006, 17:32
De curiozitate, Iulian, cati ani ai?


http://www.onlinesport.ro/forum/member.php?u=13136
S-ar putea sa scrie la biography! :drak:

Darkslowstar
8th March 2006, 17:34
Legislatia anti avort din vremea comunismului a insangerat Romania (tu ai idee cate femei au murit din cauza asta si cate au fost mutilate?) si nu legile liberale de acum. De ce vrei sa impui tu unei femei cand sa aiba un copil sua mie cand sa devin tata? Nu ti se pare ca este o alegere care trebuie sa apartina exclusiv individului si nu statului? Voi ati vrea legi care sa interzica avortul si sa ne intoarcem in comuna primitiva. Dupa logica voastar si contraceptia este daunatoare pt ca scade po****tia, despre asta ce aveti de zis?

Latre edit: miscarea noua dreapata e mai veche, de prin anii 90, a cochetat si cu vadim la un moment dat, ce vedem acum e varianta resapata :D

Sergio
8th March 2006, 17:35
Ar fi bine sa citeti mai mult despre Legionari si sa vezi ce au facut ei pt tara si dupa aia mai vorbim:ok:

pai din cate am citit eu, astia au lichidat toti intelectualii si oamenii politici ai vremii care nu erau pe aceeasi lungime cu ei... pana cand s-a gasit cineva cu minte la cap ca sa-i lichideze si pe ei. gresesc cumva? Nici nu stiam ca mai exista organizatii in secolul 21 care imbratiseaza ideologia aceea...

fia
8th March 2006, 17:36
Iulian, am si eu o intrebare pentru tine? De ce toata lumea de pe forum (din cei care au votat si care au comentat) e impotriva ideilor tale?

don_denver
8th March 2006, 17:38
eh..rasheed crezi ca eu am mai stat de cautat...imi spune omul..si-asa..al dracu avea 6 ani...:evil:...daca e dupa ce e acolo...18 ani...mai are mult pana departe..am citi si eu cartile legionarilor, stiu cu ce se mananca noua dreapta, am vazut-o si in actiune si in sighisoara, acum ceva timp...din punctul meu de vedere, e ca in politica..pe-afara e vopsit gardul si-nauntru leopardul...cu timpul o sa-si dea..sper singur seama de unele chestii...hm..o singura chestie mai zic..si-atat...noua dreapta se declara crestina, la fel ca legionarii. Un crestin adevarat merge pe ideea iubeste-ti aproapele. Insa romanii-unguri (deh au si ei, ca si noi scorburile lor)...trebuie rezolvati din punctul de vedere al lui Iulian. Poate ne explica el mai multe...cu cuvintele lui si nu cu fraze date copy/paste de pe site.

Darkslowstar
8th March 2006, 17:54
Sergio, nu-i chiar asa, poate daca judeci simplist si te iei dupa istoria comunista. Au ucis si ei, dar mai mult au fost ucisi ei de catre carlisti, Antonescu, etc. Eu zic sa te documentezi zdravan si din mai multe surse si apoi mai vorbim :)

Iulian Lazialu
8th March 2006, 18:32
Cel mai de seama intelectual ''ucis de legionari'' a fost Iorga insa surse recente(sau asa cred) spun ca a fost ucis la comanda comunistilor de niste agenti infiltrati in miscare:rolleyes:
Cat despre copy/paste eu nu fac decat sa va arat ideile principale si lucrurile care m-au facut sa imi schimmb opinia

don_denver
8th March 2006, 18:38
n-avem nimic impotriva Iulian...e alegerea ta..asa cum ai zis...dar.........ai sa vezi mai incolo....

Darkslowstar
8th March 2006, 18:38
Nu cred in varianta asta. Eu stiu din sursa mai sus mentionata ca a fost ucis de niste idioti care au cedat la provaocari. Conducera legionara a incercat din rasputeri sa-i impiedice pe aia, dar n-au reusit sa-i ajunga din urma/opreasca. isi dadeau seama si ei de implicatiile unui astfel de asasinat.
Iulian, cu copy/paste nu convingi pe nimeni. Lasa-i pe alti si vino cu ideile tale proprii, daca vrei sa fii luat in seama. Copy/paste poate sa faca absolut oricine. Ce te atrage pe tine la miscarea asta? Ce vrei tu de fapt sa faci? dar te rog fara citate, sunt curios cum gandesti tu?

Iulian Lazialu
8th March 2006, 18:43
Da insa nu as vedea ceva rau in licrurile astea:
-propaganda anti-avort
-incercarea de a taia elanul ungurilor
Si toate celelalte,sincer sa fiu nici eu nu-i prea inghiteam pe legionari insa dupa ce am citit despre ei mi-am scimbat parerea
Ma atras la aceasta organizatie faptul ca nu fac interesele nimanui ci doar a natiunii, nu inceraca altceva decat sa faca bine natiunii,ei nu vor sa ajunga la putere sa persecute cei ce nu sunt ca ei ci doar sa schimbe un punct de vedere

Uite un argument ca Iorga a fost ucis de comunisti

ASASINAREA marelui carturar Nicolae Iorga de catre un grup de legionari necontrolati este tema favorita a dusmanilor ML. Problema nu este atat de simpla pe cat incearca sa arate istoricii comunisti si nu numai ei. (…)” Asasinii lui Iorga “se pare ca au fost mani****ti de KGB si serviciul secret britanic - nu s-au predat. Echipa ucigasa a considerat ca profesorul, ajuns consilier al Regelui, este autorul moral al asasinarii Capitanului. Adevarul despre cine i-a indemnat pe asasinii lui Iorga si Madgearu este foarte greu de stabilit acum. Nu putem insa sa nu mentionam suspiciunea ca asasinatul a fost opera serviciilor straine care aveau tot interesul sa compromita Miscarea Legionara. (…)”

(Din dosarul alcatuit de Tiberiu Lovin, Aldine Nr. 169, România Libera, 26.06.1999)

DECLARATIE

Subsemnatul X… X… in varsta de… ani, domiciliat in…, perfect constient de insemnatatea afirmatiilor pe care, inainte de a inchide ochii, doresc sa le fac, declar urmatoarele, in legatura cu moartea tragica a marelui roman si istoric Nicolae Iorga, pe care eu si generatia mea l-am respectat si l-am iubit ca pe un mare dascal al neamului romanesc:

Am fost bun prieten cu raposatul general Nicolae Dragomir, nascut la Odobesti, fiu de oameni mari nationalisti si de o corectitudine exemplara. Acest general a fost ministrul coordonarii in timpul guvernarii ilustrului maresal Antonescu, motiv pentru care a fost arestat de comunisti fiind predat autoritatilor rusesti, care l-au deportat in Siberia, unda a patimit timp de 10 ani. In Siberia, generalul Dragomir a fost tovaras de suferinta cu un general rus, fost membru al CC al PCUS, cazut in dizgratia lui Stalin. Acest general rus, al carui nume, din pricina varstei mele inaintate, nu-l mai tin minte i-a facut generalului Dragomir dezvaluiri extrem de interesante in legatura cu imprejurarile in care a fost asasinat marele profesor Nicolae Iorga, sustinand ca persoanele care l-au ucis pe Iorga nu erau propriu-zis legionari, ci agenti ai URSS introdusi in miscarea legionara. De nenumarate ori fostul general rus l-a contrazis pe Nicusor Dragomir, afirmand ca a fost de fata cand s-a luat hotararea asasinarii lui Nicolae Iorga. Iorga era o personalitate de un urias prestigiu european, a carui pozitie consecvent patriotica era incomoda pentru planurile dracesti ale lui Stalin, planuri care vizau inca de atunci ocuparea Romaniei. Il citez pe Nicusor Dragomir: “Generalul rus mi-a spus ca as fi idiot daca as continua sa cred ca legionarii l-au ucis pe Iorga. Pe oricine ar fi ucis rusii in Romania, pe toti romanii daca i-ar fi impuscat, Occidentul nu ar fi reactionat asa cum era de asteptat sa reactioneze atunci cand rusii l-ar fi omorat pe Iorga!”


Insusi generalul rus se arata cutremurat si indignat de caracterul diabolic al diversiunii comuniste indreptate impotriva constiintei nationale romanesti. Succesul acestei masinatiuni s-a bazat pe tradatorii de neam de teapa acelui odios Boieru din Constanta, unealta a agresiunii bolsevice asupra neamului romanesc.
Generalul Nicusor Dragomir a povestit aceste lucruri si in puscaria de la Jilava, de fata fiind subsemnatul, avocatul Nicu Miloiu, doctorul Popescu Visina din Ploiesti si un preot protopop de la Dragasani, al carui nume l-am uitat. De asemenea, a povestit toate acestea si in familia sa.

Dau aceasta declaratie de fata fiind sotia mea si d-l profesor Ion Coja si precizez ca am povestit, pana acum la toti prietenii mei despre aceste lucruri aflate de la generalul Dragomir.

O IPOTEZA HALUCINANTA, DAR CREDIBILA

In privinta declaratiei alaturate, referitoare la marturia generalului Nicolae Dragomir, tin ca mai inainte de orice, sa certific realitatea persoanei care a dat aceasta declaratie.

O persoana in varsta, care a suferit de pe urma instaurarii comunismului, pierzindu-si averea si facand, cu totul nevinovat, ani grei de temnita. Detaliul cel mai important este ca domnia sa nu a fost legionar si nici nu are simpatii legionare. Dimpotriva, as putea spune. Adica, daca s-a temut sa dea aceasta declaratie, s-o semneze, teama d-lui X… X… vine de la legionari, sa nu-l pedepseasca pentru dezvaluirea acestui act ce tradare nationala, de colaborare criminala cu dusmanul tarii, de care s-a facut vinovat sinistrul grup de legionari asasini ai lui Nicolae Iorga. A fost curios pentru mine sa constat ca autorul declaratiei - domnul X… X… sa-i spunem si noi, dadea o astfel de interpretare celor aflate de la generalul Dragomir, considerand ca fiind vorba de un legionar (sau mai multi) agent KGB aceasta imprejurare de de natura sa compromita, o data in plus, intreaga miscare legionara si deci sa starneasca replica razbunatoare a legionarilor.

Pentru mine insa cele relatate de generalul Dragomir constituie - daca se adeveresc, o disculpare spectaculoasa a legionarilor, de pe ai caror umeri este ridicata astfel povara crimei celei mai odioase si de neiertat cu care istoria le-a pecetluit amintirea: asasinarea marelui dascal al neamului romanesc, Nicolae Iorga. Asadar, legionarii ar fi cei mai interesati in a se confirma ipoteza ca asasinii lui Iorga - sau macar unul dintre ei, au actionat dupa un plan elaborat in afara miscarii legionare. Dar l-am sfatuit pe d-l X… X… sa ramana totusi anonim, nu de teama legionarilor, ci a altora. Stiind eu bine cat de lung a ramas bratul celor pe care ii incrimineaza propriu-zis marturia generalului Dragomir. Nu pot sa nu recunosc ca eu insumi, din aceleasi motive, am ezitat sa fiu amestecat in aceasta poveste. Sper ca ezitarea mea sa fi fost complet gratuita.

Ce sa credem insa despre marturia generalului Dragomir, transmisa posteritatii prin declaratia d-lui X… X…? In ce masura ea poate fi luata in serios? Concorda ea cu alte date ale problemei? Ce consecinte ar avea pentru istoriografia romaneasca si pentru constiinta publica din Romania concluzia ca Nicolae Iorga nu a fost ucis de legionari, ci de agenti straini infiltrati in randurile miscarii legionare? Departe de a putea raspunde la aceste intrebari atat de neasteptate, ma simt dator cu unele observatii si succinte consideratii, utile cititorilor. Le voi enumera:

1. Mai intai, voi face cunoscut ca inca de acum 6-7 ani circula printre istorici zvonul ca in Occident, dupa deschiderea arhivelor perioadei interbelice ar fi aparut unele dovezi de implicare a unor forte straine in asasinarea lui Nicolae lorga. Sunt in Bucuresti persoane pe care le-am auzit afirmand categoric acest lucru, inclusiv regretand la vremea aceea ca aceste dezvaluiri nu pot fi aduse la cunostinta opiniei publice romanesti. Cred ca acum nimic nu-i mai impiedica sa faca cunoscut publicului romanesc tot ce se stie asupra acestei chestiuni.

2. Oricum marturia generalului sovietic se pare ca priveste luarea unei decizii, decizia ca Nicolae Iorga sa fie omorat, asasinat. Nu pare ca generalul sovietic avea certitudinea sa afirme ca decizia a fost dusa pana la capat de agentii KGB! Mai aveau si altii interes ca Nicolae Iorga sa dispara, inclusiv interesul ca miscarea legionara sa fie compromisa chiar si cu acest pret enorm de mare pentru poporul roman, dar nu si pentru “agenturile” straine foarte active si pe vremea aceea.

3. Un lucru bine stabilit de ancheta care s-a facut asupra imprejurarilor asasinarii lui Nicolae Iorga este acela ca ucigasii din echipa condusa de legionarul Traian Boieru au actionat de capul lor, fara stiinta conducatorilor legionari. S-a stabilit cu ocazia procesului, atat pe baza marturiei date de sotia marelui profesor cat si din alte marturii, ca persoane de prim rang din conducerea legionara afland de Traian Boieru si “camarazii” sai cu ce intentii plecasera din Bucuresti spre Sinaia, au incercat sa-l opreasca telefonand la comandamentul legionar din Ploiesti sa le iasa inainte pe sosea si sa-i intoarca din drum. De asemenea, au telefonat si la Sinaia lui Nicolae Iorga insusi avertizandu-l asupra primejdiei si sfatuindu-l sa plece imediat de acasa pentru a nu fi gasit de ucigasi. Din pacate, a fost sa fie… Dupa cum a relatat la proces sotia lui Nicolae lorga, aceasta s-a temut ca telefonul primit de la Bucuresti face parte din scenariu, ca intentia legionarilor este sa-l ucida atunci cand va parasi locuinta. A ramas deci pe loc usurand, sarcina lui Traian Boieru. Asadar, un element sigur in toata aceasta discutie este ca asasinii lui Nicolae Iorga nu au actionat din ordinul conducerii legionare si nici cu acordul acestora.

4. In urma cu 6-7 ani, cand am aflat despre cele relatate mai sus la pct. 1, aceasta ipoteza, a unui amestec strain in asasinarea lui Iorga, am discutat-o cu colegul meu de liceu Papuc Istrate, ulterior decedat. Bunul meu coleg a comentat in felul urmator cele aflate de la mine: Traian Boieru era, de felul sau, tot din Constanta, ba chiar era vecin in Anadolchioi cu casa lui Ion Papuc. Fugind in Germania in 1941 numai Traian Boieru, familia sa a ramas in Romania la Constanta. Or, cu familia acestuia, mi-a povestit Jean Papuc, s-au petrecut doua lucruri destul de ciudate: nimeni nu s-a legal in vreun fel de sotia si copiii lui Traian Boieru dupa 1944, cand, se stie, familiile erau deseori puse in situatia de a plati ele pentru crimele reale sau imaginare ale celor fugiti din tara, aceasta plata insemnand sa suporte felurite tracasari si persecutii. Ca vecini, toti s-au mirat ca familia lui Traian Boieru nu a fost suparata de nimeni adica de autoritatile instalate la putere de Armata Rosie. Mai mult, pe la finele anilor ‘50 familia acestuia a primit permisiunea de a parasi Romania si de a pleca in Occident, la Traian Boieru! Asta intr-un moment cand legionarii infundau inchisorile inclusiv pentru vina de a-l fi asasinat pe Nicolae Iorga. Cred ca aceasta chestiune - a conditiilor in care familia lui Traian Boieru a trait in Romania anilor ‘50, ar putea fi udor lamurita confirmand sau nu ciudatele lucruri afirmate de Jean Papuc. Evident, in acelasi fel sunt interesante si cele ce s-ar putea afla despre familiile ramase in Romania ale celorlalti asasini din echipa condusa de Traian Boieru.

5. Odata dovedit amestecul strain in asasinarea lui Nicolae Iorga devine mai plauzibil acest amestec si in declansarea “rebeliunii” legionare din ianuarie 1941. Evenimentele de atunci prezinta o multime de similitudini cu cele petrecute in Decembrie 1989, dupa parerea unor martori oculari, precum d-l. Simion Ghinea. In general intreaga miscare legionara va fi sa fie privita cu alti ochi daca se va confirma informatia primita de generalul Dragomir de la generalul sovietic. Dar trebuie sa fim lucizi si realisti si sa recunoastem ca deja parerile publicului romanesc asupra miscarii legionare au inceput sa se schimbe acordandu-se la nevoia noastra de adevar si la posibilitatea pe care azi o avem de a cauta acest adevar.

S-ar putea chiar spune ca asistam la un fenomen “ingrijorator”: resuscitarea miscarii legionare. Acuzatiile de legionarism (sau fascism) au inceput sa fie tot mai frecvente in presa noastra. Eu nu cred insa ca este vorba de o renastere a miscarii legionare, care, ca fenomen complex, s-a nascut dintr-un concurs de cauze irepetabil in istorie.

Nu cred nici macar ca, din naivitate, asa cum unii se tem de aceasta renastere altii ar intentiona-o, totusi. Ci e vorba de altceva. Intr-adevar, mai ales printre tineri, se poate constata azi un interes aparte pentru cunoasterea documentelor, a literaturii legionare. Acest interes porneste exclusiv din nevoia de adevar. Din cate minciuni s-au adunat in tolba istoricilor noStri, minciuna, mistificarea cea mai grosolana se pare ca ii priveste pe legionari si pe comunistii interbelici. Unii fiind denigrati, iar altii fiind glorificati fara nici o limita a denaturarii adevarului. Eu insumi am trait socul de a constata ca ma inscriam intr-un fals quasitotal cu tot ce stiam despre legionari nu numai din scoala, dar chiar si din familie. Din pacate, azi, paralel cu dezvaluirile despre legionari se produce o denaturare a adevarului despre adversarii acestora, pusi ei acum la stalpul infamiei fara nici o rezerva, fara a li se recunoaste vreun merit, vreo circumstanta justificativa.

Nu pledez decat pentru adevar. S-a intamplat ca dupa moartea prematura a tatalui meu - aveam doar 23 de ani - soarta sa ma apropie de doua persoane cam de virsta tatii, la care am ajuns sa tin foarte mult: Alexandru Graur, membru PCR din ilegalitate si Petre Tutea, legionar. Au fost oameni cu care nu m-am sfiit sa discut chiar si cele mai delicate subiecte. Temperamental atat de diferiti, cei doi profesori aveau amandoi un veritabil cult al adevarului, cult ce se hranea si din constiinta curata a celui ce nu a savarsit vreun rau semenilor sai. Si unul, si celalalt, nu aveau nimic de ascuns, nu le era rusine de nimic din ce savarsisera la viata lor. Nu pentru ca nu gresisera cu nimic, ci pentru ca erau oricand gata sa-si descopere vreo greseala, sa si-o recunoasca, sa si-o asume. Cu gandul la seninatatea celor doi barbati pe care am incercat sa-i am ca model intelectual si uman, incerc acum sa pun in disculie, la fel, sine ira et studio, chestiunea asasinarii lui Nicolae Iorga, nu dintr-un interes ce ar viza anumite persoane, nu pentru a disculpa pe cineva si pentru a inculpa pe altii, ci numai si numai de dragul adevarului.

Legionarii au fost, in esenta, anticomunisti, antibolsevici. Intelegand printre primii caracterul mortal al pericolului ce ne pandea din Rasarit. Oarecum consecutiv acestei atitudini antibolsevice, legionarii au fost si antisemiti. Dar antisemitismul lor a fost unul defensiv, manifestandu-se in apararea unor valori si interese romanesti, iar nu impotriva intereselor autentice evreiesti. Asa se face ca legionarii au privit cu intelegere - se zice, politica sionista, planurile sionismului de a reda poporului evreu o patrie si o limba. I-am auzit deseori pe Petre Tulea si Simion Ghinea comentand admirativ aceasta isprava extraordinara a sionismului, a evreimii. Din informatiile pe care am putut sa le capat pana acum despre legionari, cred ca principala trasatura a doctrinei lor a fost insa alta: anti-politicianismul. Sau, folosind un termen pe care limba romana i-l datoreaza lui Nicolae Iorga, ceea ce legionarii au combatut in viata noastra publica a fost, cu precadere, fripturismul, coruptia. Nu intamplator parabola cea mai draga legionarilor era aceea cu privire la tradatori si dusmani. Nu dusmanii, ci tradatorii trebuiau “lichidati”.

Drept care conchid ca interesul brusc, indeosebi al tineretului pentru fenomenul legionar se cuvine a fi atent si discret “supravegheat”, indrumat chiar, pentru ca din complexul de idei si atitudini legionare sa fie preluata ideea cea mai pretioasa si sigur utila viitorului romanesc: anti-politicianismul, oroarea, dispretul si neindurarea fata de coruptia politicienilor nostri. Iar aceasta nu va insemna resuscitarea gandirii legionare, ci doar fireasca, inevitabila repunere a adevarului in drepturile sale, inclusiv dreptul adevarului de a dinamiza si orienta viata noastra.

Cat priveste chestiunea amestecului strain in asasinarea lui Nicolae Iorga, aceasta ipoteza nu este nici pe departe dovedita. Cel mult am putea spune ca sunt intrunite conditiile suficiente lansarii acestei ipoteze in public cu nadejdea ca viitorul cel mai apropiat ne va aduce elementele pe deplin lamuritoare.

Ion Coja

Nota redactiei “Totusi iubirea”- Precizam ca d-l Coja ne-a prezentat originalul declaratiei si certificam existenta acesteia. Intelegem sa respectam motivele si dorinta semnatarului declaratiei de a ramane deocamdata anonim. Credinta noastra este ca traim totusi intr-o lume care evolueaza spre normalitate, astfel ca teama de a fi spus adevarul sa nu aiba nici un temei. A spune adevarul nu este un act de curaj, ci o datorie. Si un drept al lumii noastre.

====================
NOTA
Acest material a aparut in revista “Totusi iubirea”, nr. 24/93 din iunie 1993. Intre timp, autorul declaratiei a parasit aceasta lume, astfel ca pot face cunoscut numele sau: Toma Petrescu, o persoana pe cat de distinsa si de simpatica, pe tot atata de ireprosabila sub aspect moral. Publicarea “halucinantei ipoteze” a starnit pe multi cititori ai revistei sa ma caute si sa-mi impartaseasca opiniile si argumentele lor, pro sau contra. Printre ei, parintele Nicolae Cracea m-a interesat in mod deosebit, deoarece a fost prieten cu Traian Boieru. Din relatarile sale se desprind argumente noi pentru ideea ca asasinarea lui Nicolae Iorga s-a facut fara ca sa stie despre aceasta intentie alti legionari si in primul rand liderii Miscarii nu au stiut nimic. Dupa savarsirea gestului ireparabil, legionarii nu si-au aratat niciodata acordul pentru cele petrecute excluzandu-l propriu-zis pe Traian Boieru din mediile legionare ca pe un proscris.

Iata un fragment din „relatarea” facuta de parintele Nicu Cracea: “Echipa Boieru (au fost gasiti) in noaptea crimei si adusi in fata lui Horia Sima care i-a intrebat de ce au facut aceasta fapta, de ce nu au intrebat sau de ce nu s-au consultat cu nimeni. Boieru a raspuns ca daca ar fi intrebat pe Sima stiau bine ca nu le-ar fi incuviintat aceasta fapta, i-ar fi oprit, dar ei erau hotarati sa-l razbune pe Capitan. Pe ei nu i-a interesat complicatiile ce s-ar fi ivit dupa fapta for. Horia Sima l-a anuntat pe gen. Antonescu ca faptasii crimei Iorga-Madgearu au fost prinsi de politia legionara si-l intreaba ce intentie are cu ei. Antonescu cere sa fie dusi imediat la el. In biroul generalului se gaseau Ica Antonescu si col. Riosanu. Antonescu i-a primit cu intelegere si le-a spus: “ati lucrat bine, mai baieti! Canalia asta trebuia de mult sa piara!” Am aflat acest lucru din gura lui Boieru cu care m-am intalnit la Viena, in timpul guvernului roman din exil, alcatuit imediat dupa ce Romania cazuse sub rusi. (…)

Boieru mi-a comunicat atunci ca imediat dupa vizita la Antonescu, peste doua zile au primit pasapoarte si au plecat in Germania. Miscarea legionara ii eliminase pentru totdeauna din miscare si nu mai aveau contact cu legionarii. (…) Nu fusese inchis in lagarul de la Buckenwald unde erau ceilalti legionari, traia intr-un camin german, unde avea casa si masa, iar intre timp toti trei capatasera si ceva de lucru. In timpul convorbirii noastre s-a apropiat un legionar vechi i-a adus aminte ca el nu are voie sa stea de vorba cu alti legionari sau sa intre in incinta legatiei romane.

In timpul sederii mele la Viena n-am putut afla nimic despre Boieru, toti legionarii se temeau parca sa discute acest caz si toti credeau ca la mijloc a fost o mana straina. Dar nimeni nu stia cine a fost in spatele lui Boieru. Dupd intrarea Rusilor in Austria si apropierea lor de Viena, legionarii au inceput sa se imprastie pe drumuri diferite, cat mai spre apus, ca sa nu cada prada in mana Rusilor. Eu cu alti legionari ne-am indreptat spre Italia, altii spre Franta etc. In drum, aproape de Salzburg, l-am intalnit pe Boieru cu grupul lui, care ne-a spus ca el ramane pe loc: “pot sa vie rusii, noi nu ne temem de ei” mi-a raspuns el. Acest lucru ne-a intarit presupunerea ca el fusese un agent al Serviciului Secret rusesc, dar nu aveam nici o proba”.

Lidia
8th March 2006, 20:21
hmmm... pe thread-ul asta se poate discuta oricat dar fara nici un rezultat... eventual se pot afla afinitatile politice a fiecaruia. :)

asa... si eu stiu destule despre legionari si tot din motive de familie :D. Imi place doctrina legionara dar sanse sa mai prinda la noi nu prea sunt. Au avut grija de asta comunistii iar acu au grija social-democratii... Faptul ca miscarea legionara a fost o miscare a intelectualilor (si este suficient sa-i amintesc pe Noica si pe Eliade) spune multe. Din pacate, la sfarsit a scapat de sub control.

Dark: legionarii au fost de dreapta, liberalii si taranistii au fost de centru-dreapta iar liberalii din ziua de azi fac orice politica... mai putin cea liberala.
Din cate imi amintesc eu s-a demonstrat stiintific ca un fat este viu, traieste, iar medicii recomanda viitoarelor mamici sa aiba grija de starea lor fizica si psihica pentru ca pot afecta fat-ul.
Si eu sunt impotriva avorturilor nu atat din cauza educatie catolice pe care am primit-o (din puctul de vedere al bisericii, avortul este pacat de moarte) cat pentru faptul ca in ziua de azi exista o gramada de modalitati de a te feri. E adevarat ca barbatii pun in fata placerea lor fizica si apoi se gandesc la partenera si la celelalte consecinte :D.

Iulian: Eu nu am votat fiindca nu aveam ce... nu pot sa zic NU si nici DA... mai trebuia sa pui o obtiune de exemplu NU STIU.

mie imi place site-ul asta http://miscarea.com/ ;)

Vadim
8th March 2006, 20:35
Crucea aia de pe steag nu e cumva celtica si simbol cu oarece trimiteri?

nou_dreptist
8th March 2006, 20:37
Nu intervin in discutia voastra, nu voi incerca sa conving pe nimeni, am intervenit doar pentru a va reaminti ca nu oricine spune ca face parte din Noua Dreapta chiar face parte din aceasta organizatie.
Cu totii stim ca Internetul ofera fiecarei persoane un astfel de privilegiu.
Numai bine!

Darkslowstar
8th March 2006, 20:43
Ba poti sa intervi, daca vrei, aici poate scrie oricine care respecta regulamentul fiind un forum deschis tuturor. Despre cine vorbesti, cumva Iulian trebuia sa ceara voi sa vorbeasca de asociatia voastra (sau partid ce o fi)?

Lidia, tu cred ca faci o usoara confuzie intre dreapata si extrema dreapta. De drepata au fost liberalii (mai spre centru) si conservatorii. Legionarii au fost o miscare atipica, care nu poate fi incadrata numai la dreapta, vand si unele elemente de stanga. Stiu pt ca am citit unele carti in manuscris, inainte de a fi publicate (unele nici n-au mai fost publicate).

Lidia
8th March 2006, 20:45
hey ... nu "Nu stiu ce e aia" ca eu stiu ce este ... pur si simplu "Nu stiu"... adica sunt nehotarata :D

Dark: mda... m-am incurcat putin... dar tot am avut dreptate ca liberalii au fost mai de centru-dreapta... :P

nou_dreptist
8th March 2006, 20:48
Despre Iulian Lazialu vorbesc. Nu il cunosc, dar nu cred ca face parte din organizatie (e ong, nu partid).

Darkslowstar
8th March 2006, 21:01
Poate e simpatizant, problema lui. A spus gresit ceva?

Lidia, da, cu centru-dreapta da. :) La urmatorul FM sa vorbim si de rubedeniile noastre :D

Big Sexy
8th March 2006, 21:09
Despre noua dreapta stiu mai multe decat mi-as fi dorit inca din facultate, cam de acum 8 ani. Am fost coleg cu un constantean care la vremea respectiva conducea noua dreapta sau asa ceva. Eu il stiam din Constanta insa el a fost coleg cu mine, la facultate, in bucuresti.
Am ajuns si acasa la liderul legionarilor "tarat" de un prieten care avea treaba pe acolo si am avut destul de mult contact cu toti legionarii din cauza aceluiasi fost amicn. Asa de mult isi/ii spalase creierul incat a trebuit sa renunt la prietenia cu el. Devenise fanatic si friza ridicolul cu atitudinile lui extremiste.
Oricat de mult ar cosmetiza PR-ii de la noua dreapta tot o organizatie extremist crestina ramane si asta v-o spune un ateu militant :D

p.s. dupa noile reguli ale Academiei Romane v-o se scrie cu cratima sau fara?

maldini
8th March 2006, 21:17
iuliane lasa-neeeee lasa-neeeee....stiu ca bei apa dupa DI CANIO asa ca nu te mai stradui cu dreapta :ciocan: sieg heil :drak:

Lidia
8th March 2006, 21:21
Dark: :ok:

Big Sexy: care lider al legionarilor ca eu am auzit de vreo 4 sau 5 grupulete care se dau a fi miscari legionare batandu-se cu pumnul in piept ca ei sunt adevaratii legionari?... dar din cate mi-am dat seama toate sunt paralele cu doctrina legionara au luat doar ce au vrut si ce le-a placut... si ca sa dovedeasca cat sunt de dreapta au iesit in fata numai cu declaratii extremiste...

PS. nu stiu cum se scrie... am cautat sa-mi cumpar noul dictionar ortografic pe site-ul Academiei Romane dar ... nimic :( Daca stie careva de unde il iau sa-mi zica si mie.

Big Sexy
8th March 2006, 23:01
@ lidia
au trecut vreo 5 ani de cand m-am intalnit cu tipul ala, nu mai tin minte cum il chema. Am sa va spun totusi cea mai dementiala intamplare de la una dintre intalnirile legionare la cere participam in calitate de consumator de mancare, racoritoare si altele :P ca de doctrina nu eram interesat.
Mergeam la intalnirile alea ca ma lua prietenul asta si la intruniri si veneau si multe tipe grozave (asta asi la un moment dat la spune unul ceva de Zelea Codreanu. Si tipa asta bestiala intreaba:
"Si o sa vina si zelea Codreanu? Am auzit ca e un tip de treaba!!!"

Shock total, nu-mi amitesc vreodata de un moment penibil ca ala!
Se pare, totusi, ca nu eram singurul care mergea pentru lipeli la intrunirile alea :). Ca dovada e si ce a urmat dar asta e o alta poveste, pentru adulti, cam ca in finalul lui Mowgli cand spun acelasi lucru!

philos
9th March 2006, 01:00
nu-i agreez din doua motive...
1. orientarea mea personala este de centru-stanga
2. nu agreez nimic din dreapta care aduce a legionarism

Iulian Lazialu
9th March 2006, 16:03
Cred ca stiti ca multi cei din Rezistenta din Munti au fost Legionari si dupa acea au infundat puscariile:mda:


Despre Iulian Lazialu vorbesc. Nu il cunosc, dar nu cred ca face parte din organizatie (e ong, nu partid).
Nu am zis ca fac parte din organizatie insa in curand o voi face:ok:

Sergio
10th March 2006, 16:02
Sergio, nu-i chiar asa, poate daca judeci simplist si te iei dupa istoria comunista. Au ucis si ei, dar mai mult au fost ucisi ei de catre carlisti, Antonescu, etc. Eu zic sa te documentezi zdravan si din mai multe surse si apoi mai vorbim :)
pai au fost ucisi fiindca au adus tara in stare de anarhie, nu ca ar fi avut Antonescu sau Carol ceva cu ei... m-am documentat suficient, stai linistit. :ok:

iulian, nu e doar Iorga... multi oameni politici si carturari au avut soarta lui... Madgearu, Calinescu, Duca, etc... cu toate acestea, observ ca sunt din ce in ce mai multi simpatizanti ai Capitanului... nu zic ca n-a avut intentii bune, dar si Hitler a avut... the rest is history. Iar comunistii au venit mai tarziu, n-au avut treaba cu astia.

Darkslowstar
10th March 2006, 17:10
pai au fost ucisi fiindca au adus tara in stare de anarhie, nu ca ar fi avut Antonescu sau Carol ceva cu ei... m-am documentat suficient, stai linistit. :ok:

:happy Ce naiba ai citit?

Daca te documentezi in cartile de istorie comuniste sau post-decembriste atunci degeaba. Departe de mine sa scuz crimele legionare, iti pun o singura intrebare: ai idee de ce au fost asasinati Iorga, Madgearu si Armand Calinescu? (de Duca nu sunt sigur si n-am chef si timp sa ma mai documentez). Daca stii macar cate ceva mai vorbim, daca nu ramai la manulae :ok:
Esti tare cu faza de mai sus, din pacate sunt edificatoare la cat de necunoscuta este istoria interbelica.

rasheedkpenny
10th March 2006, 17:24
Lidia, tu cred ca faci o usoara confuzie intre dreapata si extrema dreapta. De drepata au fost liberalii (mai spre centru) si conservatorii. Legionarii au fost o miscare atipica, care nu poate fi incadrata numai la dreapta, vand si unele elemente de stanga. Stiu pt ca am citit unele carti in manuscris, inainte de a fi publicate (unele nici n-au mai fost publicate).

Lidia: Pentru unele lamuriri (vezi poza)
Eu vad orientarile politice nu ca aflate pe o axa, ci mai degraba pe un arc de cerc - care aproape formeaza un cerc - extremele, aflate la fiecare din capetele arcului de cerc sunt in zone apropiate. Se intelege ceva? :D

CoolRain
10th March 2006, 17:41
Nu pot sa cred ca topic-ul asta s-a intins pe 3 pagini... Este propaganda, gruparea ND este neinsemnata si iulian-lazialul face tot posibilul ca sa auda lumea de ea... A fost lasat sa prezinte chiar si doctrina... OLS nu ar trebui sa serveasca scopurilor de propaganda ale unei organizatii.

Sincer, cred ca acest thread ar trebui inchis sau chiar sters, mai ales ca pe site-ul respectiv se gasesc poze cu insemnuri naziste. Din cate stiu eu, legea interzice publicarea / afisarea simbolurilor legionare sau naziste.

@iulian_lazialul: cei 2 mari "eroi" ai vostri au murit in Spania luptand alaturi de trupele aliate hitleriste. De aceea voi sunteti neo-nazistii. Si atat timp cat elogiati mortii lui Hitler si aveti pretentia ca vorbiti in numele poporului roman, sunteti batuti in cap rau de tot...

Later edit: am avzut ca ai scris ca in curand vei face parte din organizatie. Vreau doar sa-ti spun ca "nazism" e prescurtarea de la "nationalism-socialism" (doctrina lui hitler). Si "neo" insemana "nou":D. Asadar, ND=neo-nazism. Cred ca ar fi bine sa stii asta inainte sa subscrii.

Darkslowstar
10th March 2006, 17:56
Coolrain, e cam simplist sa-i numesti pe republicani nazisti si pe ceilalti comunisti. Nu uita ca atunci pt noi Rusia bolsevica era principalul dusman si Germania un stat oarecare (nici foarte prieten dar nici dusman). Mota si Marin au plecat sa lupte impotriva comunismului si sunt priviiti ca eroi in Spania, unde au si un monument.

Tu chiar crezi ca propaganda a prins? Eu ma indoiesc sincer :). De altfel discutia a deviat mult de la topicul initial :ok:

Vadim
10th March 2006, 18:13
Eu sint conta politicii pe forum. Daca vreti sa inchidem threadul sau sa il stergem ziceti. :D

Darkslowstar
10th March 2006, 18:25
Mai bine editeaza portiunile care pot fi socotite propaganda. Nu sunt decat vreo 2 mesaje si eu zic ca restul poate fi lasat. :)

CoolRain
10th March 2006, 18:26
@dark: whatever, conflictul a fost intre comunistii si nationalistii spanioli. Ce or fi cautat romani pe acolo, habar n-am. Si ala nu-i monument, e suport artistic pt. "pictorii" din ghetouri. Probabil in Spania doar nationalistii ii privesc ca pe eroi... Nu stiu, e posibil sa gresesc, dar pentru mine curentul nationalist-social din Europa anilor '20-'30 se reflecta (in esenta sa) in politica lui hitler. Si cat timp cei 2 au cazut in numele nationalismului spaniol mi se pare aiurea sa fie considerati eroi... Nu ma mandresc si nici nu ma identific cu gestul lor.
Rusia bolsevica - Germania nazista. 2 regimuri monstruoase. Cred ca ar trebui sa nu ne mai legam de istoria absurda a acelor ani. Si nici nu cred ca trebuie sa ne cautam "eroii" acelei perioade. Pentru ca sunt eroi cu optiuni monstruoase, oricare au fost ele.

Later edit: si eu cred ca pana la urma ar trebui doar editate/sterse cateva mesaje. Mai ales link-ul din primul mesaj ar trebui sa dispara :D Restul discutiei poate sa ramana :)

Darkslowstar
10th March 2006, 18:38
Nu sunt eroii mei, nici pe departe. Mi se pare aiurea sa pui un semn de egalitate intre curentele nationaliste din acele vremuri si nazism. Nationalismul exacerbat a fost una din trasaturile acelei epoci si Romania nu a facut exceptie. Ceea ce mi se pare gresit este incercarea de a reinvia curente politice care isi au radacinile in realitatile interbelice. Legionarii cu bubele si partile lor bune, reflecta un curent de opinie foarte raspandit in epoca (probabil chiar majoritar) si nu trebuie condamnati acei oameni, majoritate de buna credinta, pt excesele care erau caracteristice epocii. Pt cine nu stie legionarii au fost crunt reprimati si cand erau pasnici. Asasinarea lui Codreanu si a liderilor legionari nu a fost provocata de atrocitati legionare ci de frica regimului forte a lui Carol al II lea de po****ritatea legionarilor. Asta nu inseamna ca nu au facut si ei asasinate si greseli politice foarte mari (cel mai mare mi se pare pactul cu comunistii din 45' , cu teohari georgescu, atitudinea violenta impotriva evreilor, etc.
In concluzie mi se pare ca incercarile de a invia fenomenul dupa revolutie nu tin seama ca realitatile s-au schimbat fundamental in aceasta jumatate de secol. Numai o miscare fundamentalist-religioasa ne mai lipseste acum!

CoolRain
10th March 2006, 19:08
Pai se pare ca suntem de acord:D. Poate nu m-am exprimat eu prea bine, dar asta voiam sa pun si eu: nu trebuiesc reinviate curentele politice ale acelor ani, nu trebuie sa cautam eroi nici in randurile legionarilor si nici ale comunistilor.
Cat despre egalitatea respectiva, privesc lucrurile astfel: daca Romania ar fi avut forta economica si militara a Germaniei, oare minoritatile noastre nu ar fi avut soarta evreilor? Deoarece cred ca finalitatea nationalismul este genocidul.

Iulian Lazialu
10th March 2006, 21:23
Nu pot sa cred ca topic-ul asta s-a intins pe 3 pagini... Este propaganda, gruparea ND este neinsemnata si iulian-lazialul face tot posibilul ca sa auda lumea de ea... A fost lasat sa prezinte chiar si doctrina... OLS nu ar trebui sa serveasca scopurilor de propaganda ale unei organizatii.

Sincer, cred ca acest thread ar trebui inchis sau chiar sters, mai ales ca pe site-ul respectiv se gasesc poze cu insemnuri naziste. Din cate stiu eu, legea interzice publicarea / afisarea simbolurilor legionare sau naziste.

@iulian_lazialul: cei 2 mari "eroi" ai vostri au murit in Spania luptand alaturi de trupele aliate hitleriste. De aceea voi sunteti neo-nazistii. Si atat timp cat elogiati mortii lui Hitler si aveti pretentia ca vorbiti in numele poporului roman, sunteti batuti in cap rau de tot...

Later edit: am avzut ca ai scris ca in curand vei face parte din organizatie. Vreau doar sa-ti spun ca "nazism" e prescurtarea de la "nationalism-socialism" (doctrina lui hitler). Si "neo" insemana "nou":D. Asadar, ND=neo-nazism. Cred ca ar fi bine sa stii asta inainte sa subscrii.
Ce insemne neo-naziste ma crucea celtica in romania este legala
Cred ca stii ca cei mai multi din rezistenta din munti au fost legionari nu??
Este duuuuusssssssss rau e tot cel ce crede ca NOUA DREAPTA este o organizatie neo-nazista
Usurel ca nu asta e doctrina- oricine vrea sa o afle poate intra pe http://www.nouadreapta.org/doctrina.php :ok:
legionarii nu erau nazisti...erau national(ist)i-crestini....hitler era pagan...o diferenta majora

Lidia
10th March 2006, 22:26
CoolRain: faci niste confuzii mari... Miscarea legionara nu era totalitara ci autoritara ceea ce este cu totul altceva. Nu era agresiv-nationalista ci conservativ-nationala. Ea nu s-a intemeiat ca fascismul si national-socialismul pe mica burghezie, ci pe taranimea romana si pe tineretul intelectual, pe studentime.
Cand a luat nastere organizatia anticomunista "Garda Constiintei Nationale", Hitler abia isi facea auzit glasciorul prin Germania. In Romania nici nu se auzise de el. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca A.C Cuza a inceput sa lupte de pe la 1890, si este stiut faptul ca scrierile si prelegerile prof. A.C. Cuza l-au format pe Codreanu.

Iulian: taci ca si tu bati campii. Tipi la toti ca sunt dusi dar nu vi cu nimic concret. Mai lasa-ne cu miscarea de rezistenta din munti ca la ea nu au luat parte numai legionarii ci si taranisti, liberali, monarhisti si chiar simplii tarani care au simtit pericolul comunismului.

Sergio
10th March 2006, 22:30
:happy Ce naiba ai citit?

Daca te documentezi in cartile de istorie comuniste sau post-decembriste atunci degeaba. Departe de mine sa scuz crimele legionare, iti pun o singura intrebare: ai idee de ce au fost asasinati Iorga, Madgearu si Armand Calinescu? (de Duca nu sunt sigur si n-am chef si timp sa ma mai documentez). Daca stii macar cate ceva mai vorbim, daca nu ramai la manulae :ok:
Esti tare cu faza de mai sus, din pacate sunt edificatoare la cat de necunoscuta este istoria interbelica.
Pai normal ca din cele postdecembriste ma documentez, doar nu din cele interbelice... cotesc si eu din ce apuc... daca informatiile sunt eronate, nu e vina mea asa ca nu te mai ambala asa.

hai ca te las ca vad ca stii mai multe decat toata lumea si nu accepti alte pareri... crezi ca detii adevarul absolut... asa au crezut multi si au sfarsit vai de mama lor. sweet dreams. :sleep:

ps. au fost ucisi fiindca erau foarte iubiti de legionari, de aia...

Iulian Lazialu
10th March 2006, 22:31
@Lidia
Da ai dreptate la faza ai fost mult mai concisa decat mine:headbang:
Oricum ceilalti care au facut rezistenta din munti acum nu sunt acuzati ca legionarii:jerk:
Rezistenta anticomunista in munti



Rezistenta impotriva impunerii comunismului a inceput sa se manifeste imediat dupa preluarea conducerii de catre comunisti. Erau arestati, anchetati, judecati si condamnati nu numai cei ce se opuneau direct instaurarii comunismului, epurarilor din armata, colectivizarii sau introducerii in scoli a comunismului, ci si rudele lor, fratii, parintii, surorile care ii ajutau. In fata acestui val masiv de agresiuni, o buna parte din cei vizati au luat drumul muntilor. Majoritatea organizati in formatiuni sau grupuri de partizani, impanzeau muntii Romaniei. Astfel, in anii 1945 - 1959 gasim partizani atat in Carpatii Orientali cat si in cei Meridionali, in Fagaras, Retezat, Semenic, in Carpatii Apuseni si in Obcinele Bucovinei, precum si in padurile Babadagului, in Muntii Gutaiului si Tiblesului. Formatiunile constituite (in medie de 10 pana la 40 de persoane) nu reprezentau o amenintare majora pentru puterea comunista, desi atata vreme cat ramaneau in libertate subminau pretentia regimului de a detine controlul deplin al tarii. Erau compuse din tineri, batrani, femei (dintre care unele chiar gravide sau cu copii mici), tarani, fosti ofiteri din armata, avocati, medici, studenti, muncitori. Erau de toate varstele, din toate categoriile sociale si orientarile politice. Armamentul defensiv era format din pusti, revolvere si pistoale-mitraliera ramase din timpul razboiului, dar aceste grupuri se confruntau intotdeauna cu o acuta lipsa de munitie. Erau sprijinite de sateni, care le aduceau alimente si imbracaminte si adesea le asigurau adapost. Propaganda comunista le-a pus tututor eticheta de "banditi".

Impresionant este modul in care acesti patrioti reuseau, de multe ori, sa scape de urmarirea Securitatii, care organiza adevarate "potere" - pentru a-i prinde vii sau morti. Terorizarea de catre anchetatori a familiilor celor din munti, a rudelor acestora, eliminarea din scoli a copiilor, folosirea unor metode salbatice i-a determinat pe multi dintre ei sa se predea pentru a-i scuti de torturi pe cei dragi. Au fost condamnati la ani grei de temnita si confiscarea averilor, pentru "crima de uneltire contra ordinii sociale". Dar majoritatea au fost omorati. Cei care ii ucideau primeau recompense grase si erau inaltati in grad.

Rezistenta anticomunista a fost un fenomen spontan, fara sa fi existat, se pare, o coordonare la nivel national intre diversele formatiuni.

Lidia
10th March 2006, 22:48
Sergio: inainte sa citesti scrierile si interpretarile post-decembriste citeste ce au scris cei care au creat acel curent. Poti sa vezi ce si cum au gandit si de ce au pornit acea "lupta".
In acest sens te poate ajuta si Editura Lucman. Au scos cateva carti in colectia restituiri istorice printre care "Doctrina Miscarii Legionare" a lui Corneliu Zelea Codreanu.

Sergio
11th March 2006, 00:21
ok, promit ca o sa consult si alte surse ca sa nu mai fiu acuzat ca vorbesc aiureli... oricum parerea nu mi-o poate schimba nimeni si istoria a consemnat toate faptele din acea perioada... asa ca oricat ar incerca unii sa o zugraveasca in diferite culori, nu prea merge...

Darkslowstar
11th March 2006, 01:03
Sergio, nu ai inteles nimic din ce am zis eu. Accept pareri adverse daca sunt documentate. Tu n-ai facut decat sa te lasi influentat de propaganda comunista. Ai mult de citit daca vrei sa discuti despre subiectul asta fara sa te faci de ras :D

Lidia
11th March 2006, 01:09
Sergio: nu istoria a consemnat ci istoricii care au scris-o. Multi dintre ei au fost subiectivi si dupa cum zicea Eugen Lozovan, putini istorici cinstiti au avut curajul si onestitatea intelectuala de a afirma ca fenomenul nationalist din Romania merita un tratament echitabil.
Unul dintre subiectivi este chiar Iorga care din punct de vedere politic nu s-a inteles cu nimeni si a intrat in conflicte cu mai toti politicieni vremii. Este bine stiut ca Iorga nu l-a inghitit niciodata pe Iuliu Maniu de exemplu. A si ramas proverbial schimbul de replici pe care cei doi l-au avut odata in parlament. Iorga, ramas fara replica, se bate cu pumnul in piept si zice "Domnule Maniu, eu am scris istoria..." la care Maniu raspunde "Dumneata ai scris-o dar eu am facut-o."

Iar cartile aparute dupa 1989 tre sa le triezi bine...

Lidia
11th March 2006, 12:54
Stiu mai multe despre legionari decat vei stii tu si toti de acolo vreodata, din motive de familie. Stiu foarte bine ce au facut si mai ales ce li s-a pus in carca.
De curiozitate, numele de Nistor Chioreanu iti spune ceva?

Nistor Chioreanu
Avocat, doctor în drept. S-a născut în judeţul Braşov, în anul 1907. Studii de drept la Cluj, practică avocatura al Sibiu.
Comandant legionar. În 1940-1941 este şef al regiunii Ardeal.
După lovitura de stat a lui Antonescu din 1941 se refugiază în Germania unde este internat în lagărul de la Buchenwald. Revine în ţară în toamna lui 1944 şi, împreună cu Nicolae Petraşcu, asigură comandamentul legionar în clandestinitate.
Arestat în 1948, este judecat în lotul fruntaşilor opoziţiei anticomuniste şi condamnat. Face detenţie până în anul 1964, trecând prin închisorile Jilava, Aiud, Gherla, Râmnicu Sărat.
A scris Morminte vii (memorii), apărută la Editura "Institutului european pentru cooperare culturală şi ştiinţifică", Iaşi, 1992.

Sursa: http://www.fgmanu.net/

Sergio
11th March 2006, 13:43
Sergio, nu ai inteles nimic din ce am zis eu. Accept pareri adverse daca sunt documentate. Tu n-ai facut decat sa te lasi influentat de propaganda comunista. Ai mult de citit daca vrei sa discuti despre subiectul asta fara sa te faci de ras :D
lasa-ma cu comunistii, nu intelegi ca n-am treaba cu nici o propaganda comunista... bine a zis Lidia, fiecare istoric are o versiune proprie despre evenimente, asa ca nici noi nu putem fi toti de aceeasi parere.

daca cineva se face de ras, aceia sunt cei care sustin aceasta miscare si nu altii... good day. :)

Lidia
11th March 2006, 17:42
Sergio: n-ai treaba cu comunistii dar ti-ai insusit cu stoinicism practicile lor... intelegi si faci interpretari astfel incat sa-ti fie tie favorabile.

Nu am zis ca fiecare istoric are o versiune proprie despre evenimente... ci am zis faptul ca "putini istorici cinstiti au avut curajul si onestitatea intelectuala de a afirma ca fenomenul nationalist din Romania merita un tratament echitabil". In marea lor majoritate au tacut sau au evitat sa interpreteze anumite evenimente si fapte ceea ce a dus la denaturarea in mod voit a istoriei...

Sergio
11th March 2006, 18:43
Sergio: n-ai treaba cu comunistii dar ti-ai insusit cu stoinicism practicile lor... intelegi si faci interpretari astfel incat sa-ti fie tie favorabile.

vad ca nu prea reusesc sa ma fac inteles... de fapt ce va deranjeaza? ca am zis ca legionarii au facut crime oribile? am zis vreun neadevar sau care e problema?

Lidia
11th March 2006, 19:56
vad ca nu prea reusesc sa ma fac inteles... de fapt ce va deranjeaza? ca am zis ca legionarii au facut crime oribile? am zis vreun neadevar sau care e problema?

nope... dar si tu ca si clasa politica care ne conduce de 15 ani incoace, ai spus jumatate de adevar si doar acea parte care iti convine si te avantajeaza refuzand sa crezi si sa accepti si partea care nu te avantajeaza mergand pana la a nega existenta ei. Din punctul meu de vedere asta e problema. Si acest fapt nu este valabil numai in problema legionara discutata in acest thread ci in toate problemele politice si sociale ale noasrte.

Revenind la subiect... au existat crime facute de legionari sau in numele legionarilor dar nu numai ei au facut si in nici un caz nu ei au fost primii...
Inca din 1933, au fost asasinati legionari in plina strada pentru lipirea de afise in timpul propagandei electorale la care participau in mod legal. Au fost intemnitati fara mandat de arestare impiedicandu-se astfel participarea lor la intruniri. Au fost batuti si s-a mers pana la inchiderea abuziva a taberelor de munca.
Inevitabil, in urmatorii 10 ani s-au inregistrat cateva raspunsuri violente ale legionarilor, ca reactii disperate si accidentale de aparare... dar de care Corneliu Zelea Codreanu nu a fost raspunzator. Chiar justitia vremii a dovedit acest fapt.
Faptul ca in 1937 Miscarea a incheiat un pact de neagresiune electorala cu Iuliu Maniu si Gheorge Brateanu, precum si refuzul lui Codreanu de a se asocia loviturii de stat a lui Carol al II-lea dovedeste faptul ca miscarea se conforma totusi regulilor democratice.
Ca urmare a refuzului de a se alatura dictaturii lui Carol al II-lea, persecutiile antilegionare s-au acutizat iar Codreanu a ordonat legionarilor tacerea absoluta pentru a nu atrage represaliile dictatoriale.
In aprilie 1938 Codreanu este arestat si condamnat la 6 luni de detentie pentru ultragierea lui Nicolae Iorga. In mai 1938 i se intenteaza un alt proces si condamnat la 10 ani de munca silnica. In noaptea de 29-30 noiembrie 1938 Codreanu este asasinat din ordinul autoritatilor, asa ca nu mai poate fi acuzat de abaterile ulterioare de la spiritualitatea legionara. In plus, un an mai tarziu, in noaptea de 21-22 septembrie 1939, aproape 90% din elita legionara formata de Codreanu a fost masacrata de autoritati (Iorga a fost asasinat in 1940). Miscarea a fost astfel decapitata, dezorganizata si nu a mai putut sa-si pastreze echilibrul in valtoarea evenimentelor derulat foarte rapid (dictatura lui Carol, apoi cea a lui Antonescu, razboiul si dictatura comunista).

Inca un fapt care trebuie amintit... spre deosebire de celelalte organizatii nationaliste din Europa interbelica (cea croata, maghiara, slovaca, belgiana), Miscarea Legionara nu a fost incriminata de Tribunalul International de la Nurenberg.

Al Dracu
11th March 2006, 21:31
Am votat "Da" gindindu-ma doar la faptul ca Romania este o tara care se vrea democratica si unde imi place sa cred ca exista libertatea de expresie, de gindire si de asociere. Aceste drepturi garanteaza indivizilor posibilitatea de a se manifesta atat in spatiul public, cat si in cel privat, in conformitate cu ideile sau convingerile pe care le impartasesc. E prevazut de lege. Punct!

R9
11th March 2006, 23:08
Articolul 30
Libertatea de exprimare

(1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
(3) Libertatea presei implica si libertatea de a infiinta publicatii.
(4) Nici o publicatie nu poate fi suprimata.
(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare in masa obligatia de a face publica sursa finantarii.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.
(8) Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege.

Multi citesc aliniatul 1 si 2 dar nu si aliniatele 6 si 7.

+

Articolul 20
Tratatele internationale privind drepturile omului

(1) Dispozitiile constitutionale privind drepturile si libertatile cetatenilor vor fi interpretate si aplicate in concordanta cu Declaratia Universala a Drepturilor Omului, cu pactele si cu celelalte tratate la care Romania este parte.
(2) Daca exista neconcordante intre pactele si tratatele privitoare la drepturile fundamentale ale omului, la care Romania este parte, si legile interne, au prioritate reglementarile internationale.

http://domino.kappa.ro/guvern/constitutia.html#a111

Lidia
11th March 2006, 23:26
R9: ok... le stim... dar nu inteleg de ce ai tinut sa ni le reamintesti. Ti se pare ca vreunul din noi a incalcat Constitutia?

R9
12th March 2006, 12:53
Tu ai citit mesajul dinaintea mea?

Acolo se vede ca nu multi stiu alianiatele 6 si 7 din articolul 30.

Lidia
12th March 2006, 13:22
R9: am citit mesajul dinaintea ta si nu nu am dedus ca nu ar cunoaste si celelalte paragrafe. Nu stiu de unde ai dedus tu ca multi nu ar cunoaste Art. 30 atata timp cat numai o singura persoana s-a referit la el. Al Dracu in mesajul sau s-a referit strict la punctele 1, 2 si chiar 6. Si are dreptate. Banuiesc ca tu te cramponezi de punctul 7. Iti amintesc ca au existat declaratii "incendiare" care au fost supuse Curtii Constitutionale iar verdictul acesteia a fost ca orice declaratie nu incalca Constitutia Romaniei atata timp cat nu este urmata de actiune.

R9
12th March 2006, 13:53
Pai normal ca are dreptate, dar de ce nu a pus tot?
Din ce zice el rezulta ca te poti reuni in grupuri si te poti manifesta in conformitate cu ideile si convingerile tale si nimeni nu-ti poate face nimic.
Atunci de ce exista inchisori sau spitale de nebuni?
Punctele 6 si 7 tin strict de exprimare, de-aia se numeste "Libertate de exprimare" si nu vad ce legatura are cu actiunea? Daca tu ai vreun link catre vreo sentinta d-asta, pune-o aici, fiindca eu nu prea cred asa ceva si mi se pare aiurea.

Lidia
12th March 2006, 14:18
R9: nu a spus tot fiindca nu era nevoie deoarece le-a atins tangential. In plus a considerat ca suntem toti oameni cu cap si pricepem ceea ce vrea sa spuna. A fost punctul lui de vedere pe care il respect.
Da, te poti reuni in grupuri si sa-ti manifesti ideile si convingerile tale.
In ceea ce priveste link-urile... nu am la indemana dar cauta tu pe net daca te intereseaza. Sau daca iti e lene da drumul la televizor si asculta stirile. Subiectul asta a fost destul de mediazat in ultimele zile avand in vedere declaratia care urmeaza sa fie facuta de Consiliul National Secuiesc la Odorheiul Secuiesc pe 15 martie. Declaratia cere in primul rand infiintarea si autonomia tinutului secuiesc. Presedintele s-a intalnit cu primarul Odorheiului Secuiesc rugandu-l sa intervina pentru a nu fi citita declaratia si a facut apel la PRM pentru a renunta la contra-manifestatia care au anuntat-o, pentru a evita sa se intample ceea ce s-a intamplat in '90 la Tg. Mures. Mai multi analisti politici au precizat ca din punct de vedere constitutional, declaratia nu incalca constitutia atata timp cat nu urmeaza si actiunea... adica trecerea la indeplinire a ceea ce se cere in declaratie.
Daca declaratia va fi citita, mai mult ca sigur ca v-a fi supusa si ea Curtii Constitutionale... asa ca nu ne ramane decat asteptam verdictul.

R9
12th March 2006, 14:40
Lidia, si eu ii respect punctul de vedere, doar ii aratam ca nu orice tip de exprimare si de manifestare este garantata de lege, uneori este chiar interzisa.
Iar despre verdict, uite-l: Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.

Cum zicea si Hemingway parca, orice generatie are nevoie de Contitutia ei. Zic asta pentru ca eu nu vad ca se vorbeste despre actiune, ci despre indemn, incitare, deci despre exprimare.

Lidia
12th March 2006, 15:10
R9: Constitutia este prost facuta si lasa loc la o gramada de interpretari. Nu mai vorbesc de faptul ca multe articole au fost lasate la cheremul unor legi organice care nici macar nu au fost concepute in momentul intrarii in vigoare a Constitutiei. Sunt de parere ca din 1921 Romania nu a mai avut o constitutie care sa reflecte cat de cat realitatea.

Articolul de care te cramponezi tu lasa de asemenea loc multor interpretari. In plus, acel aliniat nu se refera strict la libertatea de exprimare... cand spui violenta publica sau manifestari obscene prea putin te referi la violenta si manifestare verbala. Presupune clar ca acest fapt trebuie sa fie urmat si de actiune.
In ce priveste ura rasiala... aproape 90% din romani au ce au cu tiganii, 80% cu ungurii si vreo 50% cu evreii. Unii recunosc iar altii nu... dar atata timp cat te limitezi doar la nivelul exprimarii ideilor si convingerilor tale fara sa intreprinzi nici o actiune impotriva lor, ramai in limita constitutionala si esti aparat de primele doua aliniate ale art. 30.

Sergio
12th March 2006, 18:40
nope... dar si tu ca si clasa politica care ne conduce de 15 ani incoace, ai spus jumatate de adevar si doar acea parte care iti convine si te avantajeaza refuzand sa crezi si sa accepti si partea care nu te avantajeaza mergand pana la a nega existenta ei. Din punctul meu de vedere asta e problema. Si acest fapt nu este valabil numai in problema legionara discutata in acest thread ci in toate problemele politice si sociale ale noasrte.

Lidia draga, eu nu iau apararea nimanui, nu sunt membru de partid, nici macar n-am simpatii in domeniu... asa ca nu ma acuza ca tin cu unii sau cu altii... pur si simplu asta e pararea mea despre problema asta... cui nu-i convine, e treaba lui.

Lidia
12th March 2006, 19:50
Sergio: nu te-am acuzat ca iei partea cuiva ci ti-am atras atentia ca privesti lucrurile cu superficialitate asa cum o fac majoritatea romanilor.
Ti-a zis si Darkslowstar judeci simplist luandu-te dupa istoria comunista si ti-a recomandat sa te documentezi ceea ce vad ca nu ai facut. Comunistii atat au stiut sa spuna, ca legionarii-criminali, taranistii-mosieri, liberalii-burgezi.
Ai spus la un moment dat "... Iar comunistii au venit mai tarziu, n-au avut treaba cu astia". Te inseli, comunistii s-au temut cel mai mult de miscarea legionara fiindca a trezit la viata constiinta neamului si ei numai de asta nu aveau nevoie. Ai idee de ce si in ce conditii a inceput miscarea?

King of Hell
12th March 2006, 23:03
Is de acord cu ei, da nu prea ma pasioneaza...ideologie mult prea...legionara..si mie un lucru nu mi-a placut la legionari...aceea obsesie de ortodoxism..si in plus mi se pare prea putin radicala miscarea...prefer ....(CENZURAT CA MA SALTA MOSSADU)

Darkslowstar
12th March 2006, 23:11
Asta mi-a displacut si mie, dupa latura lor antisemita, care are totusi niste cauze istorice foarte clare. Dar asta nu-i scuza in totalitate.
Sunt importiva oricarei miscari pe baze religioase militante, pt ca duc indevitabil la fundamentalism si toate nenorocirile aduse acesta (cititi Georges Blond "Furiosi Domnului" printre altele)

Sergio
12th March 2006, 23:16
mai oameni buni, eu cred ca v-ati molipsit de la jiji cu conspiratiile ********o-comuniste... :D ce am citit eu despre ei era din niste ziare care n-au nimic de a face cu comunismul...

Lidia, scuza-ma ca n-am avut timp sa ma documentez de ieri pe azi... poate la vara cand am mai mult timp, ok? poti sa imidai si test dupa sa vezi ce progrese am facut. :D

Heil Hitler! :drak:

King of Hell
12th March 2006, 23:28
sergio, daca stii ce-i poza din avataru asta ce o am iti dau o bulina rosie :D

Darkslowstar
12th March 2006, 23:32
Din ziare Sergio tata? Probabil din Scanteia :D. Hai ca esti tare :ok:

Angelina Jolie
13th March 2006, 02:47
Oleaca legat de subiect, va recomand formatia Brigada de Asalt.

Sergio
13th March 2006, 09:20
Din ziare Sergio tata? Probabil din Scanteia :D. Hai ca esti tare :ok:
jurnalu national, editie de colectie... probabil ca si aia sunt comunisti. :P scanteia n-am apucat-o, poate imi dai tu o copie... :D

king of hell: n-am idee ce reprezinta avataru...

Darkslowstar
13th March 2006, 09:22
Din ziarul lui Voiculescu, ******** notoriu, beneficiar de bani ai lui Ceasca? Asta e sursa ta de informare? No coment!

PS bravo bai Voiculescule, n-ai luat banii aia degeaba!

Sergio
13th March 2006, 09:25
v-am zis eu ca jiji mania infecteaza romania... :headbang:

Cainele
13th March 2006, 09:31
Brigada rulz...:P
am votat "da"... cine stie cunoaste...si oricum nu e dracu atat de negru pe cat vor unii sa para...
cand ei erau la ambasada usa pentru a reinviat constiinta lui teo peter , unde erau marii patrioti??? unde vor fi si pe 15 martie...adica acasa :)
bafta

Sergio
13th March 2006, 17:25
Din ziarul lui Voiculescu, ******** notoriu, beneficiar de bani ai lui Ceasca? Asta e sursa ta de informare? No coment!

Dark, la tine nu ma asteptam sa fii infectat cu sindromul jiji... e clar, sfarsitul lumii e aproape. :drak:

Darkslowstar
13th March 2006, 18:26
Ce sindrom Jiji Sergio, tu-mi dai impresia ca te-ai nascut ieri si ai inceput acum o juma de ora sa te documentezi pe google. Ce treaba are Becali cu ce am zis eu? De Voiculescu se stie de mult ca a fost ******** si ca, prin Crescent, a agestinat o parte din banii securitatii. Ca sa nu mai vorbimde conturile lui Ceasca.

Lidia
14th March 2006, 13:51
Iulian: asta e on topic pentru "15 martie - Proclamatia secuilor liberi".

Lidia
14th March 2006, 14:04
Iulian: si asa nu esti on-topic. Parca l-ai deschis sa afli parerea noastra despre noua dreapta nu sa ii faci propaganda aducandu-ne la cunostinta actiunile sale...

in al doilea rand: nu se stie daca acea proclamatie va fi sau nu citita. Sunt doar zvonuri. Citeste topicul "15 martie - Proclamatia secuilor liberi" si vei afla mai multe

Sergio
14th March 2006, 23:48
Ce sindrom Jiji Sergio, tu-mi dai impresia ca te-ai nascut ieri si ai inceput acum o juma de ora sa te documentezi pe google. Ce treaba are Becali cu ce am zis eu? De Voiculescu se stie de mult ca a fost ******** si ca, prin Crescent, a agestinat o parte din banii securitatii. Ca sa nu mai vorbimde conturile lui Ceasca.
eh, ziceam si eu asa, nu trebuie sa te ataci... :D

Traiasca arhanghelu! cum care? ala mare... :drak:

Leo_
15th March 2006, 09:56
Cam cate carti despre legionari trebuie citite ca sa ne putem da si noi, astia profanii, cu parerea? :D:D

Angelina Jolie
15th March 2006, 10:57
Uniunea-i o minciuna,
Natiunea e strabuna,
Eu mereu am sa iubesc,
TICOLORUL ROMANESC!
by Brigata de Asalt.
ROMANIA KICKS ASS!

Angelina Jolie
15th March 2006, 11:13
Nu stiam unde sa postez asta dar here goes. Sper sa nu o stergeti.
Doamne nu uita de noi,
Suntem saraci plini de nevoi,
Doamne ocroteste-i pe ROMANI.

Suntem saraci si plini de amar,
Plansul nostru-i in zadar,
Doamne ocroteste-i pe ROMANI,

Saraca tara bogata,
Mult ai trait suparata,
Doamne ocroteste-i pe ROMANI,

TRANSILVANIA mea sfanta,
De mult ai fost fost tu ravnita,
Doamne ocroteste-i pe ROMANI,

Da-i a nost ARDEALU' sfant,
Cat om mai fi pe pamant,
Doamne ocroteste-i pe ROMANI.


AM si varianta cu " in campia Nordica, cade bomba atomica" da aia ii de ban
IUBESC ROMANIA!

Lidia
15th March 2006, 11:18
Bravo Angelino... da trebuie si ascultata cum o canta Veta Biris :ok:

Angelina Jolie
15th March 2006, 11:22
Pai eu ce crezi ca fac?
God I love ROMANIA!

vasile314tzurka
15th March 2006, 14:41
Ar fi bine sa citeti mai mult despre Legionari si sa vezi ce au facut ei pt tara si dupa aia mai vorbim:ok:
Cat despre neo-nazisti nu avem nici o treaba cu ei deoarece ei sunt nationalisti germani nu au ce cauta in Romania :ok:
Pe 15 martie vom fi la Odorheiul Seciuesc pt a boicota Declararea Odorheiului ca tinut secuiesc................si hai sa fim seriosi ce naiba asteptam cu maghiarii astia:jerk:

depinde ce citesti. daca este apologetica capitanului si faptelor deduse ale blindetii sale sfertodocte, e normal ca sa nu mai ai somn pina nu te inscrii la defilat precum vesnica rotatie la putere: legionari - comunisti.

stii hitul anilor 50?

"capitane nu fii trist
garda merge inainte
prin partidul comunist"

ai auzit de "pashol na turbinca, vidma"? acolo e locul tau.


Revenind la subiect... au existat crime facute de legionari sau in numele legionarilor dar nu numai ei au facut si in nici un caz nu ei au fost primii...

-vasile, esti betiv!
- eu? sa-l vezi pe ion cit bea.

mde.

p.s. ma "bucur" ca avem prilejul sa asistam la propaganda legionara intr-o tara care habar nu are oricum ce vrea. solutia "garda si capitanul", vezi omul si pogonul, e folositoare ca la morti ventuze si propun stabilirea de relatii fratesti cu iranul prieten. propun sa ne punem la dispozitia moscovei cu si fara alifie.

Lidia
15th March 2006, 15:08
@dark: whatever, conflictul a fost intre comunistii si nationalistii spanioli. Ce or fi cautat romani pe acolo, habar n-am...

Din cate stiu eu, in Spania nu au luptat numai romani. Aproape toate tarile mai rasarite ale Europei au avut reprezentanti si de o parte si de alta.

Mota si Marin au luptat pentru nationalisti... Valter Roman (tatal lui Petre Roman) pentru comunisti...

Sergio
15th March 2006, 15:15
Cam cate carti despre legionari trebuie citite ca sa ne putem da si noi, astia profanii, cu parerea? :D:D
oho, multe frate... si scrise de legionari, ca ceilalti mint si deformeaza realitatea... intreaba-l pe Dark si poate iti da niste materiale. :D

Utilizator
15th March 2006, 15:22
Cam cate carti despre legionari trebuie citite ca sa ne putem da si noi, astia profanii, cu parerea? :D:D

Leo nici asta n-ai inteles...nu conteaza cate carti citesti, e suficient sa citesti si recitesti numai una pana cand incepi sa gandesti si sa spui exact ce trebuie. :D
Traiascacapitanul, maiorul, colonelul si toti generalii!

Sergio
15th March 2006, 15:39
si nu in ultimul rand, traiasca statul national legionar! :drak:

vasile314tzurka
15th March 2006, 15:41
sa traiasca in amintiri ca o parte din inceputul unei perioade negre

Darkslowstar
15th March 2006, 16:01
Nu face nimeni propaganda legionara Vasile, doar avem unele obiectii la istoria oficiala. Doamne fereste sa fie un regim legionar acum.

vasile314tzurka
15th March 2006, 16:09
scuze ca nu mai stiu citi:

"Salut la toti dintre voi vreau sa deschid acest thread pt. a discuta despre organizatia NOUA DREAPTA toti o vor acuza insa este una dintre singurele organizatii care mai are de spus ceva in favoarea tarii"

mde

p.s. istoria oficiala... ma rog. "E gândul si vointa celui mai mare îndrumator al neamului nostru, pentru a realiza un om nou, o elita adevarata si o tara ca soarele sfânt de pe cer." ca sa zicem asa. e suficient pentru a ni se rupe cit de criminali sunt unii? aaaa, nu era chiar asa rau, baiat bun, te impusca din prima, nu te chinuia... mde. bag eu seama ca tara arde si capitanul se chiaptana.

Utilizator
15th March 2006, 16:21
cred ca ar trebui specificat depre ce capitan e vorba pentru ca se pot isca multe confuzii. De ex. actualul Presedinte al tarii e fost capitan de vas, altii au fost prin diverse organe, mai sunt si la fotbal ceva capitani adulati.

"tara arde si capitanul se chiaptana" lamureste un pic lucrurile si deja putem sa scoatem din calcul pe capitanul de vas din motive evidente :D

Darkslowstar
15th March 2006, 16:44
Vasile, nu se mai discuta de mult de noua dreapta. Daca te uiti, am vb in primele pagini si apoi discutia a deviat. Adica suntem cam off-topic :)

Utilizator
15th March 2006, 16:47
Dark: vrei sa revenim on-topic? :)
Uite ca eu revin spunandu-mi transant parerea: in mod cert nu am nevoie de o noua dreapta. Sunt multumit de aia veche desi mi-am rupt-o de vreo 2 ori in decursul timpului. :ok:

gicu
15th March 2006, 17:23
mai ales ca "doua (maini) stangi" nu reprezinta pt. toata lumea un dezavantaj :)

Darkslowstar
15th March 2006, 17:27
Nici vorba, imi place mai mult off-topicul asta. Dar poate scoti tu un iepuras din joben si ne faci on-topic din cateva clickuri :ok:

Leo_
15th March 2006, 17:49
Leo nici asta n-ai inteles...nu conteaza cate carti citesti, e suficient sa citesti si recitesti numai una pana cand incepi sa gandesti si sa spui exact ce trebuie. :D
Traiascacapitanul, maiorul, colonelul si toti generalii!

Lasa-ma sa ghicesc..."Carticica micului cuibusor" (si nu cel de nebunii :D:D)
Am inteles! Traiasca Noul Capitan (de echipa), noii decemviri si nicadori! :P Zic hail :happy

Utilizator
15th March 2006, 18:10
Bine Dark, facase voia ta...FITI ON-TOPIC, AM SCOS IEPURASUL :D

Leo: asa,asa, vazusi ca se poate daca vrei? :D
Tu Zici Hail eu nu mai Zic Nimic :D

Iulian Lazialu
17th March 2006, 13:02
Cîteva sute de persoane au înfruntat frigul şi ploaia şi s-au adunat miercuri, 15 martie, în Piaţa Universităţii din Bucureşti la Mitingul pentru Unitate Naţională organizat de Forumul Creştin Noua Dreaptă.


În timp ce la Odorhei se cerea independenţa Ţinutului Secuiesc, iar la Tîrgu Secuiesc un ministru al Guvernului României declara ca românii ar trebui obligaţi să înveţe limba maghiară, la Bucuresti, în Piaţa Universităţii, reprezentanţii Noii Drepte au luat cuvîntul, denunţînd separatismul maghiar şi arătînd adevărata semnificaţie a zilei de 15 martie pentru români: tentativa de anexare a Transilvaniei la Ungaria Mare şi începutul unui lung şir de crime, persecuţii şi umilinţe îndreptate împotriva românilor din Transilvania.

Vicepreşedinţii Noii Drepte, Dan Ghiţă şi Nicolae Calotă, precum şi liderii filialelor Iaşi şi Braşov, Marius Pârciu, respectiv Cristian Grigoraşi, au ţinut scurte alocuţiuni, vorbind despre necesitatea unităţii şi solidarităţii românilor în faţa provocărilor separatiste ale unor organizaţii maghiare. Cu această ocazie, Forumul Creştin Noua Dreaptă a lansat şi o campanie de strîngere de semnături, cerînd Parlamentului să proclame ziua de 15 martie ca “Zi naţională de comemorare a martirilor şovinismului unguresc”. Campania se va extinde în zilele următoare în toate filialele din ţară ale organizaţiei.

Noua Dreaptă s-a aflat la baza singurelor reacţii publice la adresa tentativelor separatiste ale UDMR/UCM/CNS. Luni 13 martie, la iniţiativa filialei locale a Noii Drepte, a avut loc la Cluj o dezbatere publică pe tema autonomiei aşa-numitului “Ţinut Secuiesc”. Au luat cuvîntul: Aurelian Voicu-Dolj, preşedintele Fundaţiei Mareşalii României, Prof. Negoescu, preşedintele societăţii George Bariţiu, Alexandru Sântu , preşedintele filialei Cluj a Forumului Creştin Noua Dreaptă, Profesorii Roman şi Mircioiu, vicepreşedintele, respectiv preşedintele Uniunii Vatra Românească (filiala Cluj) şi Ionuţ Ţene, preşedintele Fundaţiei Sarmizegetusa. La Timişoara, militanţii filialei locale a Noii Drepte au lipit cîteva sute de afişe cu mesajul: “Ţinutul Secuiesc - Pămînt Românesc”. Ambele acţiuni au fost reflectate în presa locală.

Darkslowstar
17th March 2006, 13:08
Iulian, iar dai copy/paste. Ce faci tu e propaganda. Aici vrem o dezbatere de idei nu propaganda. vezi ca e alt thread despre mitingul de miercuri.

Iulian Lazialu
17th March 2006, 13:13
Daca ar fi idei despre Noua Dreapta da insa ce discutati voi aici e.......
Si cum sa nu postez aici pe threadul Noii Drepte o actiune initiata de ea:rolleyes:

Lidia
17th March 2006, 13:22
Iulian: ce discutam noi aici este mult mai interesant decat propaganda pe care o faci Noii Drepte... si chiar mai interesant decat Noua Dreapta :ok:

Utilizator
17th March 2006, 14:03
stop joc, atentiune:
-daca se vor dezbate idei va fi ok.
-daca se va continua cu citate si copy/paste ale anunturilor unei miscari politice threadul se va inchide. Aici nu s eface propaganda de partid ci dezbatere. Daca vrea cineva sa-i sustina pe cei din Noua dreapta sa o faca cu cuvinte proprii si sa expuna aici idei si nu propaganda ieftina. Atfel in curand facem aici tribuna smecherului de partid si vor aparea si simpatizanti ai altor partide doritori de propaganda gratis.

Concluzie pentru cei grabiti: la primul copy/paste care mai apare inchid threadul.

Darkslowstar
17th March 2006, 14:16
Nu-i nevoie sa inchizi threadul, e de ajuns sa stergi copy/pastul si sa schimbi numele threadului :ok:

vasile314tzurka
17th March 2006, 20:15
Iulian, iar dai copy/paste. Ce faci tu e propaganda. Aici vrem o dezbatere de idei nu propaganda. vezi ca e alt thread despre mitingul de miercuri.

ceea ce nu pricep eu cu cine vreti voi sa discutati "idei" si anume care? despre noua dreapta? sau stinga sau alti exprimatori de lozinci? hai sa fim seriosi. ce sa discuti? cum se orneaza crima cu aparent cuvinte inaltatoare despre patrie si partid? mde...


cred ca ar trebui specificat depre ce capitan e vorba
scuze, uitase. citatul era din carticica sefului de cuib. pentru uituci se pot gasi alocutiuni similare la al tzishpelea congres. capitanul, conducatorul, maresalul etc. sunt tot atitea fete a paranoiei puterii absolute. a discuta astfel de idei e usoara pierdere de vreme. ma rog, se poate ca unii sa nu stie si sa disemineze cretinitati handicapate. in tot acest timp ne facem ca nu vedem mesajul direct si criminal, cu aparente de inofensiva disputa ideatica. pare rau, dar democratia e altceva, nu numai libertatea cuvintului. beneficiarii de acest tip, vezi noua ciunga sau fanaticii analfabeti ai profetului armistitios.

acum ascult un alt mani****tor periculos: cristian zelea popescu.

Iulian Lazialu
27th March 2006, 19:42
Cine socoteste Noua Dreapta ca fiind o organizatie neo-nazista,rasista sau antitiganeasca ar trebui sa se gandeasca de 2 ori inaine sa souna ceva:ok:

Darkslowstar
27th March 2006, 20:50
Mai intai vazi mataluta ca incalci regulamentul OLS:
"4. Semnaturi

4.1 Semnaturile nu au voie contina imagini si linkuri (si nici tentative de link gen w w w . o n l i n e s p o r t . r o), ci numai text. Este voie cu un singur “smile” per semnatura. "

Iulian Lazialu
28th March 2006, 13:15
Mda sa-mi fie rusine :headbang:
Cum spuneam,cine sustine ca Noua Dreapta este o organizatie rasista ar trebui sa afle ca Noua Dreapta sustine ca fiecare popor respectiv rasa are deoPotriva si calitati si defecte care de cele mai multe ori sunt imposibil de pus in balanta:ok:
Aceste afirmatii sunt rodul unor gandiri denaturate si fara legatura nici cea mai mica legatura cu realitatea

Iulian Lazialu
28th March 2006, 15:46
Am mai citit tot asa niste porcarii care ziceau ca Noua Dreapta este o organizatie anti-tiganesca:o: :o: stau si ma intreb de cand infractionalitatea penala devine..."discriminare etnica"?
Noua Dreapta nu a facut nimic altceva decat sa atraga atentia asupra caracterului antisocial al acestei etnii.
Sa mai amintesc, ca tiganii ocupa locul de frunte in topul infractionalitaii si ca ''maria sa'' Cioaba al 2-lea a declarat in revista Aven Amnetza:"Sunt total de acord cu domnul Jirinovski. Romanii se trag din tiganii italieni. Noi, Romii din India, am venit pe acest pamant inaintea tiganilor din Italia. Tiganii italieni ne-au luat pamanturile, ne-au cotropit si apoi ne-au luat numele si si-au spus romani de la "rom" care in sanscrita inseamna "om". Noi, romanilor, le spunem "gogajo", ceea ce in sanscrita inseamna "om rau".
Ei in loc ca ei sa incerce sa-si rezolve problemele ei ne acuza pe noi:jerk: care le-am oferit loc de sedere si i-am crezut oameni de treaba-cred ca ne-am inselat
Oricine vrea sa acuze Noua Dreapta ca fiind o organizatie anti-tiganeasca este.............
Uitate aici o situatie care se intalneste des in societatea romaneasca
Preotul paroh Nicolae: “Din ce îmi aduc aminte, totul a pornit de la trei rromi care veniseră din puşcărie. Ei au mers la birtul din localitate şi, după ce s-au îmbătat, s-au luat de un român în vârstă care ducea o vacă la montă. L-au jignit în tot felul pe omul respectiv. Un alt localnic a mers acasă la acesta pentru a-i anunţa fiul, pe Craciun Chetan. Băiatul venea în fugă pentru a vedea ce se întamplă cu tatăl său. Unul dintre rromi s-a speriat, a scos un cuţit şi i l-a înfipt lui Craciun direct în inima. Tânărul a murit pe loc. De aici a pornit tot. Românii se săturaseră să tot îndure nelegiuirile ţiganilor. Se săturaseră să le fie furate recoltele şi animalele şi au decis să-şi facă dreptate singuri. Cei trei s-au ascuns într-o casă. Românii au plecat cu mic, cu mare să-i scoată de acolo. Furioşi, au dat foc la casa respectivă. Unul dintre ţigani a murit ars de viu, iar ceilalţi doi au fost linşaţi când au ieşit. După, lucrurile au luat o întorsătură şi mai dramatică. Înarmaţi cu furci şi făclii, sătenii s-au dus şi au pus foc la toate casele ocupate de ţigani. A fost o revoltă de moment. Practic le ajunsese cuţitul la os”.

Soţia lui Craciun Chetan işi creşte copilul lucrând ca vânzătoare într-un magazin. Mai primeşte o pensie de la locul de muncă al soţului decedat. Femeia nu a dat pe nimeni in judecată, ci a aşteptat ca ancheta să stabilească vinovaţii.
Ce am dat cu marime mai mare am copiat dintr-un articol din ziar

Iulian Lazialu
29th March 2006, 13:03
Presa mani****ta este unul dintre principalii dusmani a Noii Drepte nu de multe ori jurnalistii in lipsa de idei ''fierbinti'' au publicat lucruri neadevarate despre ideologia si telul organizatiei:mda:

ASP
29th March 2006, 20:00
o ideologie de extrema-dreapta este absolut necesara pentru a tine in frau stanga care in Romania nu are nici un opozant. actualii nostri social-democrati (fosti comunisti educati la scoala de partid) isi fac de cap tocmai pentru ca in Romania dreapta = 0.
un echilibru este absolut necesar intre partidele si ideologiile existente tocmai pentru a se tine una pe alta in frau.
admirabil si original la ML a fost chiar ORTODOXIA. este probabil singura ideologie 100% romaneasca. ML a fost de multe ori defaimata de istoria comunista si cu greu vor mai fi scoase la lumina adevarurile legate de ea. 99%din floarea intelectualitatii romanesti interbelice a fost legionara. surprinzator dar pe atunci chiar nu erau intelectuali de stanga.... iar acum calci pe (in) ei la fiecare metru....
si da Mota si Marin sunt niste eroi ai poporului roman si ai celui spaniol. iar in spania nu a fost o "chestie" intre spanioli. brigazile internationale comuniste (republicanii) erau formate din voluntari straini si sponsorizate de URSS (stalin) prin intermediul internationalei comuniste. daca nu erau oameni ca Mota si Marin probabil ca vestul Europei era o pata rosie ca si Estul iar acum noi mergeam la un cico si citeam despre maretele realizari ale partidului si despre cincinalul in 4 ani si jumate'.
crima ramane crima indiferent cine o face. ca sunt legionari sau comunisti conteaza mai putin. altii sunt cei care judeca pe cand noi ne putem doar da cu parerea.

Iulian Lazialu
30th March 2006, 14:02
Perfect de acord cu tine:ok:
Noua dreapta ii opune comunismului-distributismul un real ''medicament'' pentru economia tarii.

Iulian Lazialu
30th March 2006, 16:24
Noua Dreapta promoveaza distributismul
Comunismul este un regim care distruge natiune facand ca o patura sociala sa o ucida pe cealalta foloseste tara in scop de propaganda ucide valorile religioase si morale ale natuinii:mda:
Capitalismul nu este pe departe el este folosit in scop material el presupune exploatarea tarii pentru propriul buzunar in viziunea capitalistilor Romania este o tara buna atata timp cat exploateaza resursele ei dupa care ea poate fi pur si simplu aruncata:mda:
http://www.nouadreapta.org/revista_articol.php?art=8&nr=4&rev=nd
cine vrea sa afle mai multe despre distributism

Iulian Lazialu
30th March 2006, 16:43
De ce te pronunti in legatura cu Noua Dreapta fara sa fi citit despre ea?:jerk:
Iti spun eu ca nu e capitalista :ok:
Siiiiiiiii poate ai dreptate insa asta este adevarul

Utilizator
30th March 2006, 16:49
Intrebarea de mai sus imi era adresata mie pe un alt topic.

Raspuns: nu ma pronunt in legatura cu ei, mi-am spus o parere cu rugamintea sa nu mai faci propaganda de partid ci sa te pronunti la subiect. Ai acest loc unde poti sa discuti cu cei interesati despre... dar nici aici nu e tribuna de partid si e bine sa se discute nu sa se posteze citate. Si asa e prea mult, nu cred ca mai gasesti subiect asemanator dedicat unei alte miscari. Curand se va inchide si asta.

Leo_
30th March 2006, 17:11
Iuliene, chiar daca nu pui ghilimele, ce faci tu tot in categoria copy/paste intra :D Pareri proprii ai?

Utilizator
30th March 2006, 17:14
Oricum raportarea asta obsesiva la comunism e absolut anacronica si nefolositoare. Un partid util Romaniei de azi trebuie sa se raporteze la prezent si sa vina cu solutii constructive nu de lupta contra nu stiu carei idei, sistem etc.

Iulian Lazialu
30th March 2006, 17:43
Dar nu aveti de ce sa-l inchideti eu doar prezint niste idei nu oblig pe nimeni sa adereze la noua dreapta aici este vorba despre conceptia fiecaruia

Utilizator
30th March 2006, 17:53
Daca faci asa e bine, dovada ca pana acum nu l-am inchis desi au fost ceva 'devieri'.
Discuta idei si threadul ramane. Faci propaganda politica threadul se inchide.

Iulian Lazialu
30th March 2006, 18:11
In primul rand nu am cum sa fac propaganda politica pentru ca Noua Dreapta nu este un partid ci o uniune a unor tineri nationalisti:ok:
In al doilea rand sterge ''devierile'' insa nu sterge threadul:)

Darkslowstar
30th March 2006, 18:16
Iulian, pe noi nu ne deranjeaza o dezbatere de idei ci doar propaganda prin copy/paste. Cum am mai spus, am vre sa-ti vedem ideiile proprii nu pe ale altora :ok:

Leo_
30th March 2006, 18:19
aici este vorba despre conceptia fiecaruia
Corect! Da-i drumul...tu primul :D

Asa, ca fapt divers..daca as vrea sa "aderez" la Noua Dreapta, ce-ar trebui sa fac? Cum stiu daca sunt "material bun" pentru uniunea asta?

Iulian Lazialu
30th March 2006, 18:20
Pai ce am dat copy/paste sunt ideile care mi-au schimbat parerea:ok:
Ce nu e copy/paste sunt ideile mele:P
@Leo:mai intai te pui la punct cu doctrina vezi daca ti se potriveste sau nu
In al doilea rand vezi daca doresti sau nu iar daca intri trebuie sa fii un membru activ nu sa freci menta adica trebuie sa participi la actiuni sa propui tu alte actiuni........intelegi si trebuie sa stii ca nu te trage nimeni da maneca :ok:

Leo_
30th March 2006, 18:23
Ideea e urmatoarea: parearea mea e ca ideile care ti-au schimbat parerea te-au bulversat de tot si le-ai adoptat fara sa stii cu precizie ce inseamna.

Iulian Lazialu
30th March 2006, 18:28
Iti spun eu ca nu eu nutream in mine de mult un sentiment nationalist insa nu imi placea PRM voiam ceva mai mult mai nationalist si iata am gasit Noua Dreapta bineinteles mai intai am citit am intrebat pe cineva care a mai fost in Noua Dreapta si mi-am dat seama ca este exact cea ce imi doresc:ok:
Ideile alea sunt ce am citit eu documentatia mea despre Noua Dreapta

Iulian Lazialu
28th April 2006, 16:56
Recent Noua Dreapta a intreprins o actiune cu numele :,,Nu poti fi si crestin si pro avort'' cea ce este foarte adevarat:ok:

BAK
4th May 2006, 04:39
Cine socoteste Noua Dreapta ca fiind o organizatie neo-nazista,rasista sau antitiganeasca ar trebui sa se gandeasca de 2 ori inaine sa souna ceva:ok:

da anti unguri sunteti, nu?
dupa PAREREA MEA, toti sunteti niste rasisti si xenofobi si sovini ...parca chiar in primele posturi ale tale de pe acest thread ziceai ca legionarii au adus lucruri bune pentru Romania......:rosu: :rosu: da, au adus asasinatul politic:headbang: :jerk:

ce jenant thread.......:headbang:

Lidia
4th May 2006, 07:14
BAK: ai citit tot thread-ul? ;)

BAK
4th May 2006, 08:07
am citit primele si ultimele posturi...nu am timp sa citesc tot, totusi, aceasat este impresia pe care acest tread mi l-a creat..... daca am zis ceva gresit atunci il rog pe iulian lazialu sa ma ilumineze.....

Lidia
4th May 2006, 08:09
eu zic sa citesti si nu te lasa la mana lui iulian ca el nu a facut altceva decat sa dea copy/paste :P

Iulian Lazialu
4th May 2006, 12:55
da anti unguri sunteti, nu?
dupa PAREREA MEA, toti sunteti niste rasisti si xenofobi si sovini ...parca chiar in primele posturi ale tale de pe acest thread ziceai ca legionarii au adus lucruri bune pentru Romania......:rosu: :rosu: da, au adus asasinatul politic:headbang: :jerk:

ce jenant thread.......:headbang:
Gresesti prietene;)
1.Noua Dreapta nu este o organizatie anti ungureasca nimeni nu zice ca ungurii au parti bune sau ca ar trebui alungati insa cand devine cazul de SEPARATISM MAGHIAR aici ma scuzi :no: :no: :no: siiii spre informarea ta in Noua Dreapta sunt membri unguri(ma rog cu nume unguresc da cu cetatenie romana)
2.Repet: Noua Dreapta nu este o organizatie rasista,xenofoba,extremista deoarece Noua Dreapta considera ca orice popor are calitatile si defectele lui de cele mai multe ori imposibil de comparat.
Noua Dreapta nu doreste de la acestia(tigani,maghiari)decat sa se poarte ca un adevarat roman ori un tigan care nu are nik in cap decat manele si care intoxica si pe ceilalti cu aceste porcarii sau un ungur care nu concepe decat SEPARATISMUL MAGHIAR :rosu:
3.Nu legionarii au adus asasinatul politic in Romania in comparatie cu celelalte partide politice(luind in considerare ca campania electorala se facea efectiv cu bata) MISCAREA LEGIONARA a fost cea mai cuminte fara batai si toate onorurile pt. a convinge lumea sa voteze cu ei
De cine a fost asasinat CAPITANUL ala nu a fost un asasinat politic?
In MISCAREA LEGIONARA legaturile erau sacre siiii cum te-ai simti dak un camarad de al tau ar fi ucis nu l-ai razbuna?

One-Man Show
4th May 2006, 13:03
Ar fi bine sa citeti mai mult despre Legionari si sa vezi ce au facut ei pt tara si dupa aia mai vorbim:ok:
Cat despre neo-nazisti nu avem nici o treaba cu ei deoarece ei sunt nationalisti germani nu au ce cauta in Romania :ok:
:

Cei ce leaga Noua Dreapta de neo-nazisti sunt pur shi simplu IGNORANTI.

Iulian...INFORMEAZA-TE ! Legionari = bine pt tara ? Cand ? Unde ? Cum ? Sunt intrebari la care nici tu nu poti raspunde...

Iulian Lazialu
4th May 2006, 13:10
Progresez ;)
Sunt o serie de carti care le-am citit si m-au facut sa-i inteleg mai bine fenomenul Legionar
Legionarii in general cautau numai binele pentru tara pt. biserica si pt po****tie.
Era singura structura politica care daca traiam in perioada aceea ii dadeam crezare si singurii de pana acum care intradevar erau pt tara

philos
4th May 2006, 13:18
credeam ca se inchisese dezbaterea asta...
asa pe scurt: mah io nu zic ca legionarii nu erau pentru tara...dar pt o tara cum o voiau ei, pt tara lor...nu tara romanilor, ci tara legionarilor... asta numa' democratie nu era

Iulian Lazialu
4th May 2006, 13:29
Ei militau pt crearea unui om nou care sa cuprinda toate virtutile neamului romanes-era,ca si acum, singura rezolvare la situatia existenta :ok:
Plus ca ei au fost primii care au combatut POLITICIANISMUL :)

philos
4th May 2006, 15:15
om nou in viziunea lor... virtutile neamului la fel, in viziunea lor...
acu' ai inceput si tu: SINGURA REZOLVARE

buey cum le stiti voi pe toate, ca niste oameni mari ce sunteti

vezi ca tendintele astea (om nou, noi suntem singura solutie etc etc) sunt periculoase...

P.S. si daca vrei istorie, hai sa dezbatem "situatia existenta" la momentul respectiv, precum si metodele legionare de a o imbunatati (si alea proclamate, da' si alea adoptate in scurta guvernare legionara)... sa incepem cu economicu' :D

P.P.S. daca nu vrei istorie, hai sa dezbatem ce vrea sa ofere Noua Dreapta ... sa presupunem, prin absurd, ca maine ajungeti la guvernare... aveti ceva documente programatice? daca da, expune si tu in cateva cuvinte ideile principale ca n-am timp sa ma documentez (daca ai mai postat, da copy/paste pls ca sa nu rascolesc io tot thread-ul)... dar retine, cateva cuvinte, nu compuneri...

Iulian Lazialu
11th May 2006, 13:36
A murit Ion Gavrila Ogoranu eroul care dupa instaurarea comunismului in Romania a condus timp de 8 ani actiunile armate anticomuniste din Muntii Fagaras DUMNEZEU sa il odihneasca in pace
Mereu va fi un exemplu de urmat pentru noi cei tineri-BRAZII SE FRANG DAR NU SE INDOIESC :ok:
Ion Gavrila Ogoranu: PREZENT!
http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z05052006&idx=28

Lidia
11th May 2006, 14:10
Dumnezeu sa-l odihneasca!

Iulian Lazialu
11th May 2006, 19:53
Da Dumnezeu SA IL ODIHNEASCA
El ne va vegea de acolo de sus si ne va ajuta pe noi Camarazii sai sa trecem de toate piedicile care ni se vor pune:ok:

Iulian Lazialu
2nd June 2006, 14:30
De 1 iunie Ziua Internationala a Ocrotirii Copilului,Forumul Crestin Noua Dreapta a initiat o campanie la nivel national pt combaterea acesui macel asupra celor ce nu pot sa strige :mda:
Pe 3 iunie fa avea loc Gayfest,un mars al poponarilor deasemeni Forumul Crestin Noua Dreapta va lua atituldine participand la marsul pentru normalitate

King of Hell
2nd June 2006, 15:52
Va felicit pentru eforturile pe care le depuneti. Sper sa iasa gay-ii destul de sifonati, mai sifonati ca anu' trecut.

Iulian Lazialu
2nd June 2006, 18:48
Pacat ca nu sunt mai multi ca tine King ;)

Cristian
5th June 2006, 09:43
Eu am votat "DA" ca-s de acord cu ce fac impotriva gay-lor din Romania;
Nu pentru platforma lor politica, iar mie nici nu-mi place politica. Pe vremea aia toata lumea stia ca legionarii sunt cei mai rai oameni posibili... asa ca pe mine nu ma convingeti sa va votez vreodata

Lidia
5th June 2006, 10:19
poate pe vremea asta toata lumea stie ca legionarii sunt cei mai rai oameni posibili... pe vremea aia era o miscare intelectuala cu mare priza la lume....

Cristian
5th June 2006, 10:55
poate pe vremea asta toata lumea stie ca legionarii sunt cei mai rai oameni posibili... pe vremea aia era o miscare intelectuala cu mare priza la lume....

Ca au omorat atatia oameni politici, si ca au masacrat oamenii care le erau impotriva, si ca au mers ca-n vestul salbatic cu pistoale la ei de toate felurile la Jilava si au omorat oameni nu-s rautati ? Ce sunt astea ? Daca rautati nu sunt, intreaba un om care a trait in epoca aia sa vezi ce-ti raspunde despre legionari.

ASP
5th June 2006, 11:19
tot ce-ai spus tu pana acum sunt chestii luate din filmele lu' sergiu nicolaescu.

Cristian
5th June 2006, 11:30
tot ce-ai spus tu pana acum sunt chestii luate din filmele lu' sergiu nicolaescu.

Serios ? Crede-ma ca nu am urmarit asa ceva, eu din cate am auzit din batrani povestite am zis aici.
Care sunt filmele alea, ca tu chiar m-ai facut curios, vreau sa le vad. Astept raspuns

Lidia
5th June 2006, 11:44
cristianGL: lasa ma ... ramai tu la manualele de istorie si la filmele lui Sergiu Nicolaescu... oricum mai mult nu poti

Cristian
5th June 2006, 11:47
Ma lasi Lidio cu istoria ?
Am zis ca ce am zis acolo sus sunt din istorisirile batranilor, care au trait in acea epoca, cat despre filme, am scris ca nu am urmarit asa ceva. Ce e asa de greu de citit, ce esti asa incuiata ? si nu te-am intrebat pe tine nimic

Lidia
5th June 2006, 12:00
probabil batranii cu care ai vorbit or fi fost ilegalisti.... daca stau bine si ma gandesc din Moldova s-a extins comunismul si in restul tarii :D

Iulian Lazialu
5th June 2006, 13:00
@Cristi
In primul rand Noua Dreapta nu este un partid politic ci un ONG care are ca scop renasterea,revitalizarea principiilor nationale.
Ar trebui sa stii ca in perioada aceea cele mai multe partide politice isi faceau campania electorala cu bata la sate,din acest punct de vedere MIscarea Legionara a fost cel mai bland partid.Legionarii nu au inceput sa ucida decat dupa ce spurcatul ala de Carol si lepra de Armand Calinescu l-au asasinat pe Capitan(Corneliu Zelea Codreanu),legionarii razbunandusi Capitanul.
Legionarii au adus un important ajutor la rezistenta poporului roman impotriva comunismului.

Cristian
5th June 2006, 13:28
Aha, am inteles.
Merci de raspuns, dar totusi care sunt filmele alea pe care le-a facut sergiu nicolaescu despre asta ? Chiar is curios

Iulian Lazialu
5th June 2006, 13:34
Eu nu stiu de filme,insa dak vrei sa afli mai multe despre Miscarea Legionare poti intra pe www.miscarea.com si www.codreanu.ro.
In genere citesc,carti nu ma uit la filme despre legionari deoarece ei au fost dusmanii cei mai aprigi a comunistilor asa ca Ceasca ,si nu numai, a incercat sa faca din ei cei mai mari criminali impotriva tarii....intelegi;)
Inca o faza, stiai ca legionarii dupa ce ucideau pe un tradator gen Armand Calinescu se predau?
O zi buna!:)

Cristian
5th June 2006, 14:07
OK
Dar stii ce vreau sa stiu ? daca in ceea ce am spus eu in celelalte posturi e si o samanta de adevar acolo, atat doar ca sa inchid gura la altii nu de alta.

Darkslowstar
5th June 2006, 14:13
Mai bien ti-ai inchide gura tie si ai fugi sa citesti niste istorie adevarata, nu manualul de istorie comunist. Pana acum nu ai reusit decat sa te faci de ras aici. Daca nu esti in tema cu un subiect, ori intreaba ori taci.

PS victimele de la Jilava erau legionari. Nici tu Iulian n-ai citit destul, continua :)

Iulian Lazialu
5th June 2006, 14:24
Lasa ca are timp sa invete, nu il fugari ca omul vrea sa invete....sa ia niste sfaturi iari tu il alungi in loc sa ii dai niste lamuriri:mda:
Legionarii au fost victimele securitatiii si la Jilava si nu numai ;) oamenii astia intradevar au avut un crez pt care s-au jertfit ar trebui sa fie model pt toata lumea ;)

Lidia
5th June 2006, 14:39
N-are rost sa discutati cu ala ca numai aberatii scoate pe gura... n-are cum sa ramana la manualele de istorie ca nici pe alea nu le-a citit. Cunostintele lui in materie tind la 0.

Iulian Lazialu
5th June 2006, 14:54
Intotdeauna e bine pt un nou inceput,el nu vrea decat sa afle ceva despre legionari iar voi nu ati facut altceva decat sa il atacati in loc sa ii dati niste lamuriri,niste idei de la care sa inceapa;)
Nu prea sunteti dusi la biserica :P

Darkslowstar
5th June 2006, 14:55
Iulian, nici tu nu esti foarte in tema. Evenimentele de la Jilava s-au petrcut in 1940, cand Securitarea nici nu exista. Dupa cum iti spuneam, mai citeste :D

Iulian Lazialu
5th June 2006, 15:02
Intradevar....asa e,nu prea le am cu evenimentul asta;)
Am citit mai mult despre rezistenta in munti,despre balada inchisorilor...e mai captivant insa voi ajunge si acolo ;)

Lidia
5th June 2006, 15:28
Intotdeauna e bine pt un nou inceput,el nu vrea decat sa afle ceva despre legionari iar voi nu ati facut altceva decat sa il atacati in loc sa ii dati niste lamuriri,niste idei de la care sa inceapa;)
Nu prea sunteti dusi la biserica :P
iti spun sigur ca nu vrea sa afle... de altfel a si recunoscut ca nu vroia decat sa inchida gura cuiva (banuiesc ca mie :D). Il stiu si de pe alte threaduri si nu este decat un gica-contra... contreaza fara sa aiba argumente si nici logica ;)
Astfel de oameni nu vor sa afle nimic, sau daca afla ceva interpreteaza numai cum le convine si cum au chef... Nu merita sa ne pierdem vremea cu respectivul...

Cristian
5th June 2006, 15:36
Lidia pleaca de aici, arata si mie de unde ma stii ca sunt asa cum zici tu;
Eu din cate stiu am vorbit frumos, arata si mie un thread pe care am injurat, sau am zis ceva de rau despre cineva.

Iulian Lazialu
5th June 2006, 15:38
Hmmm nush dak ai dreptate Lidia
Uite el e student la drept dak el ti-ar pune niste intrebari despre drept........
Voi nu faceti altceva decat sa il atacati iar el nu face altceva decat sa va raspunda ;) asa ca eu nu vad unde e problema sau vina lui:)

Lidia
5th June 2006, 15:54
oho... de unde sti ca e student la Drept? Pai cu atat mai mult ar trebui sa-i fie rusine ca nu stie istorie... din cate stiu eu la intrare se da examen din istoria Romaniei. Sau poate o fi mers la o particulara obscura unde nu ai nevoie de examen :D

Cristian
5th June 2006, 15:58
Nu-s la particular.
Is la stat si examen am dat la romana, test grila ;)

Balaci
5th June 2006, 16:02
Legionarii sunt cel mai bun exemplu ca Romania e o tara de rahat.Este incredibil cum o buna parte din asa-zisa elita romaneasca a putut sa sustina asa o aberatie politica!Cred ca suntem una dintre putinele tari din Europa si din lume unde intelectualitatea se bazeaza pe concepte elitiste(de genul-impuscati toti prostii,in loc sa gaseasca solutie de bun-simt) si de intoleranta(chiar si azi intelectulitatea si Biserica romana sunt xenofobe,antisemite,retrograde si homofobe-am vazut asta chair zilele trecute).Asa ca din partea mea...un :rosu: pentru Noua si Vechea Dreapta!

Iulian Lazialu
5th June 2006, 16:18
Nu....intelege
In anul 1940 cand a fost pt scurt timp Biruinta Legionara cati au fost ucisi?
Ce au ucis legionarii au ucis din cauza ca si ei erau vanati.Tu nu intelegi acesti oameni au reprezentat intradevaar elita romaneasca,acesti oameni nu au capitulat dupa ce au fost inlaturati de la putere prin tradare,nu s-au suparat pe po****tia romaneasca ci au luptat mai departe jertfinduse pe altarul natiunii in lupta contra comunismului si a tuturor dusmanilor natiunii romane.

Iulian Lazialu
9th June 2006, 10:11
FARA CUVINTE:http://www.miscarea.com/111-ab26a.htm
GLORIE ETERNA CRUCIATILOR ROMANI:MOTA SI MARIN:ok: :ok: :ok:

ASP
10th June 2006, 15:36
Aha, am inteles.
Merci de raspuns, dar totusi care sunt filmele alea pe care le-a facut sergiu nicolaescu despre asta ? Chiar is curios

"Cu mainile curate", "Un comisar acuza" astea mi le-am adus aminte pe moment. cam toate filmele cu "nu trage dom' Semaca, sunt eu Lascarica".
in principiu filmele sunt reusite ca tehnica pentru vremea lor dar aveau ca subiect minciunile inventate de cominternistii ilegalisti. (adica acei comunisti veniti la putere prin frauda si cu ajutorul armatei rosii..... care au mai venit cu ceva :D legat de minge).
iar cu jilava lucrurile stau exact invers.

Cristian
10th June 2006, 17:03
"Cu mainile curate", "Un comisar acuza" astea mi le-am adus aminte pe moment. cam toate filmele cu "nu trage dom' Semaca, sunt eu Lascarica".
in principiu filmele sunt reusite ca tehnica pentru vremea lor dar aveau ca subiect minciunile inventate de cominternistii ilegalisti. (adica acei comunisti veniti la putere prin frauda si cu ajutorul armatei rosii..... care au mai venit cu ceva :D legat de minge).
iar cu jilava lucrurile stau exact invers.

MS am sa caut filmele sa le vad ;)
Chiar sunt curios ;)

Iulian Lazialu
12th June 2006, 18:38
Voi n-ati fost cu noi în celule



de Radu Gyr

Voi n-ati fost cu noi în celule
să stiti ce e viata de bezne,
sub ghiare de fiara, cu guri nesatule,
voi nu stiti ce-i omul când prinde să urle,
strivit de catuse la glezne.

Voi n-ati plans în palme, fierbinte,
strapunsi de cutitul tradarii.
Sub cer fără stele, în drum spre morminte,
voi n-ai dus povara durerilor sfinte
spre slava si binele tarii.

In cantec cu noi laolalta
trecand printre umbre peretii,
voi n-ati cunoscut frumusetea inalta
cum dorul irumpe, cum inima salta
gonind dupa harpele vietii.

Ce-i munca de brate plapande,
ce-i jugul, ce-i ranjet de monstru,
cum scartie osul când frigul patrunde,
ce-i foamea, ce-i setea, voi n-aveti de unde
să spuneti aproapelui vostru.

Voi nu stiti în crunta-nchisoare
cum minte speranta si visul,
când usile grele se-nchid în zavoare,
si-n teama de groaznica lui inclestare
pe sine se vinde invinsul.

Ati stat la ospete-ncarcate
gonind dupa fast si orgoliu,
nici mila de noi si nici dor, nici dreptate,
nici candel-aprinsa si nici libertate,
doar ghimpii imensului doliu.

Asa sunteti toti cei ce credeti
ca pumnul e singura faima.
Fatarnici la cuget, pe-alături ne treceti,
când noi cu obrajii ca pamantul de vineti,
gustam din osanda si spaima.

Când portile sparge-se-or toate
si mortii vor prinde să urle,
când lanturi si ziduri cadea-vor sfarmate,
voi nu stit ce-nseamna-nvierea din moarte,
căci n-ati fost cu noi în celule.




!!!!!!!!!! GLORIE ETERNA LEGIONARILOR SI TOTI CEILALTI CAZUTI PENTRU APARAREA CREDINTEI SI POPORULUI ROMANESC IN INCHISORILE COMUNISTE!!!!!!!!!!!!!!

lolo_grupa_c
14th June 2006, 09:15
dap.......interesant!!!!!...exista si in galati asa ceva??stiam de noua dreapta de vreo 5-6 ani da' nu prea multe...stie cineva???(ma refer in galati)

Iulian Lazialu
14th June 2006, 14:14
Da exista cineva la Galati.
Mai mult...Galatiul este a 3-a filiala ND din tara ;)
Sunt sigur ca vei gasi acolo oameni de treaba si buni camarazi in cazul in care vei vrea sa te implici ;)
Iti trimit un PM cu datele de la Galati.

lolo_grupa_c
14th June 2006, 15:28
da mersi....am cunoscut niste baieti,dar nu prea am pastrat legatura,poate de acum incolo..

Elphax
14th June 2006, 18:33
Noua Dreapta asta e un fel de PRM dar cu oameni mai tineri , imbracati in negru, si care mai nou profita de tot felul de evenimente pentru a-si castiga sustinatori.
Generatia Contra, in cel mai rau mod posibil...
Dar , suntem o tara democratica, au voie sa se manifeste cat timp sunt in limite legale.

Paul
14th June 2006, 21:35
observ cu stupoate ca dl. Iulica Lazialu a transformat acest thread intr-un mijloc de propaganda legionara ....

o sa analizam problema , dar OLS nu e mijloc de propaganda , ci eventual discutia sa continue cu opinii pro / contra ND , in nici un caz un mijloc de a atrage adepti ...

Elphax
14th June 2006, 21:52
F. bine Paul, si problema ca e mai mult decat 'propaganda legionara'

lolo_grupa_c
15th June 2006, 13:36
ce propaganda???visati....o sa vedeti si discutii interesante....propun sa mearga mai departe acest forum

Iulian Lazialu
15th June 2006, 13:39
Nu acest thread nu este un mijloc de propaganda.
In acest thread s-au postat mesaje pro si contra MIscarii Legionare.Iar eu nu am facut decat sa aduc la cunostinta forumistilor argumente pro Miscarii si adevarata fata a MIscarii.
Nu am indemnat pe nimeni sa devina legionar sau sa intre in ND ci pur si simplu am adus niste argumente pro ND.
E la latitudinea fiecaruia dak doreste sau nu NU TRAG PE NIMENI DE MANECA:mda: .
ACEST THREAD NU ESTE MIJLOC DE PROPAGANDA CI UN THREAD DE DISCUTIE :ok:

lolo_grupa_c
15th June 2006, 13:52
ce se mai aude cu mitingul de la bucuresti?? cica in moldova este interzis dreptul de a scrie in romana pe scoli,institutii,etc....abuz in toata regula...

Iulian Lazialu
15th June 2006, 14:24
shshshsssssshhhhh
Nu vorbi despre asta ca risti sa fii numit extremist :mda:

offline
15th June 2006, 15:20
Ce penibila e toata faza asta cu Extrema Dreapta.

Extreme astea in politica sau ideologii nu sunt benefice nimanui...

Paul
15th June 2006, 15:28
cand ii mai auzi ca printre valorile lor este si biserica , te apuca rasu ... :D

Elphax
15th June 2006, 16:37
dar uita-te ce a ajuns si biserica in ulima vreme...

lolo_grupa_c
15th June 2006, 23:56
dar uita-te ce a ajuns si biserica in ulima vreme...

biserica noastra de 3 lei spune un lucru bun///nu va f_________ cu baietei,nu va dati in c____ cu sapun//..........CHELOO(PARAZITII):yeah:

Iulian Lazialu
16th June 2006, 10:44
Neeeee nu mai zic nimic,ca dak zic ceva sunt acuzat de propaganda legionara:mda:
Cum sa nu promovezi Biserica,cand stii ca ea a ajutat in timpurile grele neamul tau.
Cand strainii invadau oamenii se strangeau in jurul altarului si se rugau lui DUMNEZEU pe multi Biserica ii incurajau moral si le dadea acea scanteie care ii faceau sa lupte mai departe pt credinta si tara.
In timpul prigoanei comuniste asa cum a suferit si poporul colectivisare arestari etc asea si Biserica a suferit:preoti arestati,biserici mutate,daramate.
Daca nu ai pic de dragoste/respect fata de Biserica nu iti respecti stramosii,originile si in ultimul rand....pe tine.
Biserica a ajuns in halul acesta din cauza oamenilor inconstienti,va sa zica stramosii nostri isi puteau pune in pericol viatza pt Biserica iar noi nu ne putem sacrifica 8 ore pe luna:mda:

GoPens
16th June 2006, 11:14
Cum sa nu promovezi Biserica,cand stii ca ea a ajutat in timpurile grele neamul tau.

ca de exemplu pe vremea lu' Ceasca. but wait a minute...

Mario Di Lazi
17th June 2006, 00:38
Se "simte" tare bine neo-nazismul... am votat NU!
Pe de alta parte Lazio e pur si simplu echipa ta de suflet? :drak:
Pe de alta parte Rapid e pur si simplu echipa ta de suflet?
Nu vreu sa-mi raspunzi ca stiu deja. Se "vede" pe tine.
:no:

SORINULTRA
18th June 2006, 14:38
sunt de acord cu nationalismul vostru . au ajuns maghiarii sa revendice tinuturi in ROMANIA . in proportie de 90 % sunt de acord cu nd

irinaidu
22nd June 2006, 00:55
eu nu sunt f bine pusa la punct din punct de vedere istoric. dar nu trebuie sa fii un as al istoriei ca sa observi ca extermele atat cea dreapta cat si cea de stanga, indiferent cat de bine sunau ele pe hartie, au esuat atunci cand au fost puse in practica. au esuat ca orice organizatie ce vrea sa impuna o dogma.
si in alta ordine de idei cand incepi sa vorbesti despre avort luand in considerare demografica, lucrurile nu pot sfarsi decat tragic. cu siguranta decizia de a face avort nu e una usoara, sau cel putin nu ar trebui sa fie luata cu usurinta. dar femeile ajunse in situatia asta ar tebui ajutate, pt ca cu singuranta faptul ca "in romania natalitatea e in scadere" nu e o informatie relevanta pt ele in acel moment. o femeie ce se confrunta cu acesta decizie ar avea nevoie de consiliere psihologica, de ajutor financiar sau de un loc unde sa se duca in caz ca face copilul. la ce bun e sa-l faca daca nu are cum sa-l intretina?
nu stiu care dintre voi sti care e situatia orfelinatelor din romania, care ati fost intr-unul. cine a trait fara iubirea parinteasca, cu constiinta faptului ca a fost aruncat?
ganditiva la tot ce implica sa faci un copil. sa-l aduci pe lume nu e suficient. si daca nu esti in stare sa-l sustii financiar, emotional, intelectual mai bine e sa ai o alternativa.

luma
22nd June 2006, 11:28
"Noua Dreapta crede in necesitatea unui crestinism militant, prin care sa se restabileasca ordinea morala a societatii, si impartaseste pozitia Bisericii Stramosesti care, cu intreaga ei invatatura dogmatica, morala si canonica intemeiata pe Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, a condamnat dintotdeauna avortul pe care l-a calificat drept CRIMA CU PREMEDITARE."

"ordinea morala a societatii" Pai... incepeti cu preotii. Si sa nu veniti cu replici de genul: sa faci ce spune preotul, nu ce face preotul ca nu este prea moral sau inteligent.
In privinta avortului, domnilor, cred ca aveti un cuvant greu de spus, ca doar nu toate femile sunt Fecioara Maria si se pogoara Sfantul Duh?
Cred in libertatea de a alege. Si este o alegere dureroasa care te mutileaza sufleteste. Sunt de acord cu irinaidu.

Elphax
22nd June 2006, 12:07
Biserica inca nu este o institutie democratica, iar noua dreapta cu atat mai putin.
Si pentru cine nu stie, in ultimii ani in Romania, rata natalitatii a crescut mult(deci mai putine avorturi), a depasit mortalitatea, si asta in primul rand din cauza ajutorului dat de stat (bila alba), si nu datorita Bisericii sau extremistilor

Iulian Lazialu
7th August 2006, 03:24
Hahahaahaha-extremisti:D :D :D :happy
Tu gandesti putin 2 fractiuni de secunda cand scrii ceva? Acuma sincer ca nu te impusca nimeni?:D
Zi si tu de ce ii numesti pe cei sin ND extremisti??

Elphax
7th August 2006, 17:23
un singur exemplu si atat:
felul in care ii 'tratati' pe homosexuali este unul radical si extrem (adica pur si simplu vreti sa nu mai existe din motive foarte subiective)
daca ma contrazici la asta esti degeaba...

Iulian Lazialu
17th October 2006, 02:14
''nu vreti sa existe'':D
Mai omule da sa existe insa sa nu se afiseze in public.
So demonstrat ca e o boala,da care cade in aceasta boala sau daca a cazut ca io placut nu am nimica,cu el.Insa cu acel care vine si imi spune hai vino si tu ca e mai bine sa fii gaozar...
Daca nu hai sa o luam altfel.
Eu si partenerul meu suntem gay si te afoptam pe tine copil de 3 ani si te crestem.Iulian e tata Vasile e mama:D.Tu cand o sa cresti ce valori o sa promovezi??

BAK
17th October 2006, 06:08
iuliane, tu ne iei drept prosti??@!?@ cum adica....Noua Dreapta nu e o organizatie de extrema dreapta?!...ca tu spui ca apara valorile morale si bla bla ....etc...etc.....asta e pentru a suna frumos....realitatea este alta.......si oricum, romanii sunt prea putin interesati de biserica si de alte lucruri de genul in momentul de fatza......poate ne poti explica cum va incerca Noua Dreapta sa puna economia pe picior de miscare? prin investitii straine si prin capital strain? in acest caz nu cumva va veti incalca propriile "dogme" promovand ceva ce nu este Romanesc? sau veti incerca prin munca patriotica si spirit civic sa redresati economia?
sper ca imi raspunzi la intrebari ca vad ca esti baiat destept insa te rog sa nu incepi cu chestii ieftine si discursuri si lozinci si alte chestii de genul ca asa degeaba te intreb......

Iulian Lazialu
17th October 2006, 15:26
fiecare cu punctul sau de vedere...........
raspuns:distributism si democratie participativa

Iulian Lazialu
27th November 2006, 08:01
Pe data de 2 decembrie a avea loc Marsul Comemorial Corneliu Zelea Codreanu.
Marsul care are o lungime de 8km este principalul eveniment facut an de an de FCND pt a aduce o recunostinta celui ce a fost CAPITANUL MISCARII LEGIONARE În noaptea de 29 - 30 noiembrie 1938 a fost asasinat, alături de alți legionari, din ordinul lui Carol al II-lea, de jandarmi care îl transportau la închisoarea din Jilava.
Sper ca distinsii moderatori ma vor lasa sa prezint evenimentul mai pe larg si nu ma vor acuza de propaganda extremista:mda: :mda:

Bumbescu
27th November 2006, 09:29
Auzi amice, chiar daca ar fi vorba despre o cauza dreapta(nu discut asta aici), astfel de initiative nu isi au rostul.
Asta nu e o problema pe care sa o discute un pusti teribilist de 17 ani , probabil sfertodoct(asta in cel mai bun caz),autointitulat lazialu, pe un site de sport .
Daca ti-a povestit bunicul niste chestii, sau vreun prieten, sau daca printr-o minune ai citit si tu o carte pe tema asta, nu inseamana ca tr sa vii aici si sa faci atata tevatura.
Cand esti sustinatorul unei idei atat de controversate e bine sa fi foarte tare in cunostiinte si argumente, ceea ce ma cam indoiesc.

Si inca ceva: Noua Dreapta nu are nici o legatura cu Miscarea Legionara din perioada interbelica.

MariusTR
27th November 2006, 09:46
Sper ca distinsii moderatori ma vor lasa sa prezint evenimentul mai pe larg si nu ma vor acuza de propaganda extremista:mda: :mda:
Distinsul moderator te lasa sa prezinti ce vrei tu, numai sa nu bagi pornografii, ca asta nu permite distinsul moderator.

Iulian Lazialu
27th November 2006, 11:17
se vede ca esti un om cu capu pe umeri marius:ok: :ok:

Iulian Lazialu
27th November 2006, 12:19
Auzi amice, chiar daca ar fi vorba despre o cauza dreapta(nu discut asta aici), astfel de initiative nu isi au rostul.
Asta nu e o problema pe care sa o discute un pusti teribilist de 17 ani , probabil sfertodoct(asta in cel mai bun caz),autointitulat lazialu, pe un site de sport .
Daca ti-a povestit bunicul niste chestii, sau vreun prieten, sau daca printr-o minune ai citit si tu o carte pe tema asta, nu inseamana ca tr sa vii aici si sa faci atata tevatura.
Cand esti sustinatorul unei idei atat de controversate e bine sa fi foarte tare in cunostiinte si argumente, ceea ce ma cam indoiesc.

Si inca ceva: Noua Dreapta nu are nici o legatura cu Miscarea Legionara din perioada interbelica.

Crezi ce vrei insa prea dai drumul la vorbe ''pusti teribilist'' oare ma cunosti asa de bine incat sa imi zici asa???
Crezi ca nu sunt la o varsta destul de matura ca sa imi dau seama ce e rau si ce e bine?
Ce te face sa crezi ca nu m-am documnetat?
Te rog spune si mie definitia la '' pusti teribilest''

Bumbescu
27th November 2006, 12:24
Nu e nevoie sa te cunosc prea bine ca sa spun asta. Poate caiti dai seama de ce e bine si ce e rau, problema este ca un om profund, care chiar crede in anumite valori isi alege cu mai mare grija "gardurile" pe care si le expune.

Iulian Lazialu
27th November 2006, 12:36
ba iti spun eu ca trebuie sa cunosti destul de bine pe cineva inainte de a ii aduce o asemenea remarca.
crezi ca nu m-am gandit??

Iulian Lazialu
29th November 2006, 15:41
Astazi,29 noiembrie,este cea de a 68-a toamna care a trecut de cand Intemeietorul Nationalismului Crestin a fost asasinat.
Desi cei care isi mai aduc aminte de figura Capitanului sunt intradevar putini,el lumineaza asupra celor care continua drumul trasat de el si in special asupra celor tineri.
In omagiul lui:
MORMÂNTUL CAPITANULUI

de Radu Gyr
De-aici'nainte, vremea se masoara
cu trudnicile tale oseminte,
si veacul care curge peste tara
începe din cenusa ta fierbinte.
Mergi printre noi cu sfânta-ti moarte vie,
ne tamâiezi cu marea ta tacere...
Mormântul tau e numai înviere,
prin tine luminam de vesnicie.

Prin tine bem, setosi, din Mântuire,
prin tine doar, ne-am curatit de zgurã...
Izvor ne esti si cinã si zidire
si patrafir si cuminecãturã...

Esti azima pe care'n plâns o cere
inima noastra pururea flamanda
Esti drumul nostru catre zari de miere,
esti perna pentru tâmpla fumegânda...

Esti ruga Tarii pentru biruintã,
mistria noastran aur ferecatã,
dalta de foc înfiptaîn credinta...
Mormântul tau e viata noastra;

Venim lânga tarâna ta iubita,
si umbra ta, prin smirna si balade,
ne-atinge cu plutirea ei sfintit
si se preschimben torte si în spade.

Cu duhul tau -mireasma; de gradina-
ne miruim, sub zâmbet de icoane.
Culegem din mormântul tau luminand
si ne spalam obrajii de prigoane.

Luam un pumn de lut din groapa sfânta
si-l punem pe vechi rani de închisoare;
si ranile din noi tresar si cânt,
se fac medalii si zâmbesc în soare...

Dar de-or veni, cândva, cu pasi usarnici,
la groapa ta, miseii si viclenii,
si se vor bate'n piept cu pumni fatarnici,
slavind lumina sfintelor vedenii,

Mormântul tau gemând, sã se ridice
si duhul tau tâsnind din vesnicie,
într'un napraznic fulger sa despice
pângritoarea lor nimicnicie!

Kainsashiki
29th November 2006, 15:42
Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Nu pentru-o lopată de rumenă pâine,
nu pentru patule, nu pentru pogoane,
ci pentru văzduhul tău liber de mâine,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Pentru sângele neamului tău curs prin șanțuri,
pentru cântecul tău țintuit în piroane,
pentru lacrima soarelui tău pus în lanțuri,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Nu pentru mania scrâșnită-n măsele,
ci ca să aduni chiuind pe tapsane
o claie de zări și-o căciula de stele,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Așa, ca să bei libertatea din ciuturi
și-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane
și zărzării ei peste tine să-i scuturi,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Și ca să pui tot sărutul fierbinte
pe praguri, pe prispe, pe uși, pe icoane,
pe toate ce slobode-ți ies inainte,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Ridică-te, Gheorghe, pe lanțuri, pe funii!
Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
Și sus, spre lumina din urmă-a furtunii,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!


:happy asta-i preferata mea :D

Iulian Lazialu
29th November 2006, 16:29
avand in verede contextul politic in care a scris aceasta poezie este foarte valoroasa.
plus de asta ea reprezinta o piesa destul de importanta din literatura romana anticomunista;)

Iulian Lazialu
1st December 2006, 10:41
ce spuneti de asta?
http://www.dailymotion.com/video/xmtwf_solidarite-kosovo

Iulian Lazialu
1st December 2006, 12:50
adevaratii fanatici religiosi
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/04.jpg
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/09.jpg
pana la urma tot copii sunt cei care sufera
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/11.jpg
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/10.jpg
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/15.jpg
nu poti fi crestin si sa sustii niste oameni care dau foc la Casei Lui Dumnezeu
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/02.jpg
ce vina au mortii sarbilor?
http://www.solidarite-kosovo.com/gallerie/images/03.jpg

BlahBluh
1st December 2006, 18:54
Ia uitati-va aici la vajnicii crestini de parada de la Noua Dreapta :happy Astia de la ND au ramas celebrii ca au organizat concerte rock si in timpul postului Pastelui. "Hai sa-i invatam pe altii cum sa fie crestini, iar noi sa preacurvim" --deviza Noii Drepte:

http://www.brigadadeasalt.ro/asalturi/12oct06.html

uitati-va mai ales la pozele astea. Atentie, cei care canta e chiar conducerea Noii Drepte :yeah:

http://www.brigadadeasalt.ro/asalturi/24sept05.html

Iulian Lazialu
4th December 2006, 10:30
unde ai auzit aia? pun pareu ca intr-o fituica semipornografica gen:Adevarul etc.
gresit,ND nu invata pe altii cum sa fie crestini,pt asta sunt persoane specializate ci lupta impotriva pericolelor care ameninta credinta ortodoxa,poporul roman si traditiile.
citeste despre aceste concerte, pt cine au fost facute in ce conditii, cum s-au desfasurat iar cand termini lectura vii si acuzi:ok:

BlahBluh
4th December 2006, 19:32
unde ai auzit aia? pun pareu ca intr-o fituica semipornografica gen:Adevarul etc.
gresit,ND nu invata pe altii cum sa fie crestini,pt asta sunt persoane specializate ci lupta impotriva pericolelor care ameninta credinta ortodoxa,poporul roman si traditiile.
citeste despre aceste concerte, pt cine au fost facute in ce conditii, cum s-au desfasurat iar cand termini lectura vii si acuzi:ok:


Mai baiatule, in toata lumea legionara au circulat aceste acuze pe tema ND. Uita-te si la datele cand au fost programate--in timpul postului Pastelui :rosu:

Pt cine au fost facute concertele? Pt niste frustrati de rockeri care uita ca ML a avut un fundament crestin, nu rasist ori teribilist. Uita-te la poze, ala e comportament, la bustul gol cu chipul lui Codreanu in spate. Cel putin la mine in Timisoara au fost penibile concertele Brigazii de Asfalt.

georg40
6th December 2006, 17:34
Magazinul de informatii german "Der Spiegel" atrage atentia in numarul sau din aceasta saptamana de anumite tendiinte vizibile in parlamentul european de a forma o grupare(fractiune) de dreapa in adunarea de la Strassbourg.
"Instigatorii" cum ii numeste magazinul sunt printre altele Front national condus de Jean-Marie le Pen (Franta), Lega Nord (Italia) sau Vlaams Belang (Belgia). Pentru a obtine statut de fractiune, dreapta are nevoie de cel putin 19 deputati din minumum 5 tari.
Prin intrarea Bulgariei si Romaniei in UE se schimba oarecum situatia, comenteaza revista, pentru ca " novicii vor trimte in parlament mai multi deputati apartinand dreptei. Printre ei, Corneliu Vadim Tudor, seful Partidului Romania Mare, fostul poet de curte al lui Ceausescu, si care in zilele noastre atata impotriva evreilor si romilor. Sau bulgarul Volen Sidorov, din partidul "Ataka", care acuza vehement asa-zisul genocid impotriva poporului bulgar, dar doreste sa-i prelucreze pe...tigani in... sapun." Initiatorul unei fractiuni de dreapta este deputatul austriac Andreas Mölzer(FPÖ) un camarad al lui Jörg Haider, un alt politician de indoielnica reputatie.
Pentru Romania ma indoiesc ca un asemenea debut va aduce prea multe galoane de recunoastere. Decat o asemenea dreapta mai bine lipsa.

Iulian Lazialu
7th December 2006, 08:23
si care e legatura cu ND??
sigur nu il coopteaza pe vadim ;) le pen e prea destept pt a face o asemena greseala:)

georg40
7th December 2006, 18:22
@iulian Lazialu: poate iti concretizezi intrebarea(afirmatia) , n-am inteles exact ce vrei sa spui...

Iulian Lazialu
8th December 2006, 06:49
dvs ati postat asta pe threatul ND, iar eu va intreb ce legatura are cu ND?
ND face pate din FNE care are 3 deputati in parlamentul european.
mai spuneam ca vadim nu va avea ce cauta in acel grup a lui le pen.Le pen e prea experimentat pt a face o asemenea greseala;)

georg40
8th December 2006, 12:42
In primul rand, daca ND este prescurtarea pentru Noua Dreapta atunci am postat bine . Sau ma insel ?
In al doilea rand, in parlamentul de la Strassbourg se incearca formarea unei fractiuni de dreapta asa cum au sociali-democratii, crestin-democratii, verzi, comunistii , liberalii etc.Vadim s-ar potrivi numai acolo, politica lui este de dreapta, orice s-ar zice.
In al treilea rand, te rog sa ma tutuiesti, in forum suntem toti la fel in masura in care recunoastem ca necesare respectul reciproc si bunacuviinta .

Iulian Lazialu
13th December 2006, 20:52
am inteles.
sicer,pe nimeni din ND nu intereseaza unde e locul lu vadim;)

Iulian Lazialu
28th February 2007, 08:15
Am vizitat-o, si care-i poanta?

grav,grav daca nu ai inteles;)

relansat
28th February 2007, 08:17
Cu stanga ce se intampla? Probleme tehnice? :ras-plans:

Cica dac`o faci cu stanga, te tine mai mult ... am vazut eu la televizor :D :drak: :lol:

Iulian Lazialu
28th February 2007, 08:21
nu este propaganda ci doar vreau sa va arat un site care prezinta si alta fata a lui Eminescu.
alta decat cea de lucearar al poeziei romanesti alta decat cea care reiese din poeziile publicate in ultimul timp in presa romaneasca.
http://www.mihai-eminescu.net/
repet,nu este o propaganda.care este interesat sa intre,care nu sa nu intre.
sper ca am fost inteles:)

Iulian Lazialu
28th February 2007, 08:25
da? ce sa ii faci.....eu sunt asa mai in urma cu tehnologia:( nu mai am televizor ca l-am aruncat pe geam la meciurile lui lazio:( :D :lol:
prezinta,detaliaza ca sunt interesat :))))

relansat
28th February 2007, 08:32
Inca esti minor, detaliem peste un an - doi :D :drak: :lol: ... numa bene.

YoYoyOi
28th February 2007, 08:33
sunt 2 threaduri la fel.....:groggy:

Iulian Lazialu
28th February 2007, 08:37
Inca esti minor, detaliem peste un an - doi :D :drak: :lol: ... numa bene.

offf noroc,ca mi-ai adus aminte plus ca mai e si in post:lol: :D bafta si tie!!
rog un moderator sa inchida acest threat:)

Iulian Lazialu
28th February 2007, 15:09
oare chiar in halul asta sa fie infectat netu??
si inca un site de la care aveam oarecare pretentii answers.com

Codreanu, Corneliu Zelea (kŏrnĕ'lyū zĕl'yä kôdrĕä'nū) , 1899–1938, Romanian political leader and anti-Semitic terrorist. Active in the Romanian student movement against leftists and liberals, he founded (1927) and led the militant, fascist Iron Guard until his conviction for treason in 1938. He shot and killed the prefect of Iași in 1924 and instigated the murder of Premier Ion Duca in 1933. Both times he was acquitted. Shortly after his imprisonment in 1938, he and 13 of his followers were killed, allegedly while trying to escape.

ete asa nijte texte spala creierele multor tineri care in loc sa citeasca,cateva randuri dintr-o carte NORMALA in domeniu,nu zic literatura legionara, se rezuma doar la niste aberatii de pe net.
De multe ori acestea isi formeaza o imagine cu mult departe de adevarurile istorice si de scopul in care Miscarea Legionara a luptat.

Sergio_D
2nd March 2007, 18:11
Treaba asta cu miscari legionare si tot soiul de mentionari la nazism si fascism mi se pare deplasata...
Exista la ora actuala sustinatori ai miscarii legionare ce vor sa iasa in evidenta sau... ?
Poate ca nu am inteles eu bine... in cazul acesta, ma scuzati :D

Iulian Lazialu
4th March 2007, 19:22
:)
nu exista sustinatori sau simpatizanti ai Miscarii Legionare care vor sa iasa in evidenta.
Este vorba despre o miscare nationalista care de fapt este un ong si care la fel ca si numeroase grupari nationaliste din lume urmeaza doctrina Miscarii Legionare care o aplica in timpurile noastre cu unele modificari.
nimeni nu pretinde a fi legionar si nimeni nu vrea sa devina legionar,sunt tineri ca toti doar ca ei vor sa puna umarul la pastrarea traditiilor,a credintei si valorilor morale.
faza cu nazismul si fascismul sunt aberante,cei mai multi acuzatori cand isi termina arsenalul de acuzatii recurg la aceste acuzatii lipsite insa de un suport real.:)

Iulian Lazialu
4th March 2007, 19:47
Forumul Crestin Noua Dreapta a marcat joi 28 februarie 2007 implinirea a 100 de ani de la nasterea marelui om de cultura legionar Mircea Eliade. Nascut la 28 februarie 1907 in Bucuresti, Mircea Eliade a fost membru al mai multor academii din diferite tari si conferentiar la mai multe universitati de prestigiu mondial. A fost propus pentru premiul Nobel de doua ori insa anumite cercuri anti-romanesti au reusit sa blocheze aceasta onoare, pe care marele erudit si enciclopedist o merita din plin. Cauza a constituit-o optiunea legionara a lui Mircea Eliade, care in 1937 a fost ales deputat pe listele partidului "Totul Pentru Tara" (expresia politica a Miscarii Legionare).

Iulian Lazialu
15th March 2007, 17:41
http://www.youtube.com/watch?v=8yuP416uGj0
interesant...pacat ca domnita aia nu stie care e diferenta dintre o cruce celtica si o zvastica.
nu mai zic treaba cu ''bataie de le suna apa in cap''

dankressman
26th March 2007, 14:15
Treaba asta cu miscari legionare si tot soiul de mentionari la nazism si fascism mi se pare deplasata...
Exista la ora actuala sustinatori ai miscarii legionare ce vor sa iasa in evidenta sau... ?
Poate ca nu am inteles eu bine... in cazul acesta, ma scuzati :D

Exista! Mai intai trebuie sa faci dovada intelegerii fenomenului. Apoi dovada inteligentei. Apoi dovada apartenentei.
Intelegere, inteligenta, apartenenta!
Probabil ca cineva te va contacta....

delaparis
26th March 2007, 14:42
Deci dovada intelegerii fenomenului nu ajunge pentru a dovedi inteligenta ? ..
Ce sa inteleg aici ? ... Ca fenomenul e de mintea cocosului ? :D

dankressman
26th March 2007, 14:59
Intelege ....ca in Montmartre sur Seine!
E greu cand nu stii despre ce e vorba!
Nu te chinui! Nu e pentru tine!

delaparis
26th March 2007, 15:08
aha ...
vezi ca Montmartre vine de la numele unui munte iar Seine este un fluviu ...deci nu poate fi "sur Seine" :D ... e greu cand nu stii despre ce este vorba.

Cat despre "fenomenul" tau sigur nu este pentru mine ;)

dankressman
26th March 2007, 15:13
Tocmai ai trecut a doua proba!
Din pacate, ai sarit peste prima.
Persevereaza. Cine stie:)

Iulian Lazialu
27th March 2007, 00:04
Exista! Mai intai trebuie sa faci dovada intelegerii fenomenului. Apoi dovada inteligentei. Apoi dovada apartenentei.
Intelegere, inteligenta, apartenenta!
Probabil ca cineva te va contacta....

rar sunt de astia care vor sa iasa in evidenta,acum Miscarea Legionara este mai mult o ''stare de spirit'' cum zicea cineva din interiorul ei.
Este foarte greu si riscant ca cineva sa isi arate simpatia fata de aceasta doctrina deoarece este greu de digerat.
Sunt o serie de lecturi gen:''Pentru Legionari'',Carticica sefului de cuib'',''Cranii de lemn'',''Fenomenul Legionar'' care trebuie citite si rascitite pt o intelegere a fenomenului.
Nu este de ajuns ca cineva sa citeasca,cateva randuri de pe un site gen miscarea.com si sa se creada ca a inteles fenomenul.
Si tot asa nu este de ajuns,daca cineva intradevar a inteles fenomenul,trebuie sa faca asa ca ''omul nou sa il invinga pe omul vechi''.
Ar trebui sa isi uneasca fortele cu alti oameni care au aceleasi convingeri pt ca,asa cum spunea Corneliu Zelea Codreanu ''nu esti legionar daca nu faci parte din o unitate''.
Eu cred ca Miscarea Legionara autentica a ramas in istorie,doctrina ei insa mai poate fi pusa in aplicare.

Gorjan
7th May 2007, 08:23
Lumea se imparte in doua: exploatati si exploatatori iar istoria omenirii este de fapt istoria luptei de clasa. Cei de dreapta nu fac altceva decat sa dezbine clasa celor exploatati, pentru a se lupta intre ei, iar exploatatorii sa poata profita de pe urma asta. Toti exploatatorii sunt de dreapta.Nu cred ca muncitorul roman este mai prejos sau mai presus decat muncitorul maghiar, francez, rus, irakian, japonez, chinez, corean, peruan, etc.;nici exploatatorii nu difera. Nici unul dintre cei care au atatat masele po****re, unii impotriva altora, nu au luptat pe front. Pe front au cazut tot taranii si muncitorii fie ei romani, unguri, rusi,chinezi, germani, francezi etc. iar exploatatori au profitat pe de urma mortii lor.
Nu mai atatati popoare contra popoare, nu mai impartiti lumea in enspemii de feluri de oameni. In lumea contemporana exista doar sclavi(mai mult sau mai putin) si stapani de sclavi; exploatati si exploatatori.Deschideti larg ochii si aveti sa vedeti. Nu va luati dupa himerele extremei drepte.
Totusi felicit initiativa ND impotriva avortului. Specia umana nu trebuie pusa in pericol.