PDA

View Full Version : fantasy 2007



Pages : [1] 2

caseta
19th September 2007, 16:47
am facut threadu asta nou pt ca:

1. ma enerva poll-ul ala enorm din celalalt ca oboseam facind scroll :P

2. vreau sa fac si io un mic poll, legat de rotiserie/head2head. :D

da ca sa nu stea poll-ul asta aiurea in virfu threadului, o sa il fac altfel: o sa scriu optiunile si fiecare dintre aia care vor sa joace e rugat sa isi adauge numele in dreptul optiunii preferate. ex:

1. rotiserie: irimus, profetu, razvan p
2. head2head: caseta (singur impotriva tuturor)

PS: daca sunt comisar, votu meu face cit 10 :P :D

cristane
19th September 2007, 17:28
N-am participat anul trecut si n-am inteles nimic din subiectul de mai sus :D Daca faceti o liga de Fantasy, as participa si eu. Details please... :)

caseta
19th September 2007, 18:31
1. am zis ca e un thread pe subiectu asta
2. e un singur thread cu poll in forumu nba
3. threadu respectiv e cam singuru cu ceva activitate in ultima perioada

how fucking lazy can you be not to read it !??!?!
chiar vrei totu mura in gura ?!?!

:no: :no:

Irimus
19th September 2007, 19:52
io tot as vrea head2head.

nr de jucatori, as zice 15, daca nu chiar mai multi. anu trecut cu 20 de echipe cu 12 jucatori = 240 de jucatori draftati. si a fost ok.

14 echipe * 15 jucatori = 210 draftati. e f bine, pt ca o sa ramina rezerve in caz de accidentari, dar nu o sa ramina jucatori importanti pe dinafara. si sigur o sa fie citeva "diamonds in the rough" care sa poata da unuia cu echipa mai slaba sansa de a creste rapid.

ca pozitii, as prefera:
2PG, 2SG, 2SF, 2PF, 2C si 5 rezerve

simplu si ... rotund. :P
fara util te obliga sa iei un roster echilibrat. altfel unu poa sa ia 4C buni ca 2 ii pune in teren si 2 la util.
io zic ca e f important sa se drafteze rostere echilibrate.
nu e rau ce zici.ba chiar zic sa adaugam 1G si 1F si sa scoatem un bench deci sa jucam cu 16

AO
20th September 2007, 01:12
Votez pentru rotiserie.

Irimus
20th September 2007, 11:23
pai tu nu joci pe nb?:evil:

cristane
20th September 2007, 11:29
how fucking lazy can you be not to read it !??!?!
chiar vrei totu mura in gura ?!?!


Maybe it's just me, dar cind deschizi un thread nou, mai ales la inceput de sezon nou, cu joc nou de fantasy, mi se pare normal sa scrii 2 vorbe si despre inscriere, regulament, etc.
How fucking lazy can YOU be, not to give ANY details?

Irimus
20th September 2007, 12:05
How fucking lazy can YOU be, not to give ANY details?exista inca 2 topicuri pt acelasi joc din 2006 si din 2005, iar cum 99,9% din noi l-am jucat si in ultimii 2 ani si STIM despre ce este vorba nu inteleg de ce am mai scrie regulamentul....deocamdata tu esti intrusul...vrei sa stii despre ce e vorba, cauta.....

cristane
20th September 2007, 12:42
Nu mai vreau sa stiu, multumesc.

caseta
20th September 2007, 17:11
Maybe it's just me, dar cind deschizi un thread nou, mai ales la inceput de sezon nou, cu joc nou de fantasy, mi se pare normal sa scrii 2 vorbe si despre inscriere, regulament, etc.
How fucking lazy can YOU be, not to give ANY details?

1) papuse, detaliile EXISTA pt cine e interesat. exista in alt thread care nu e ascuns pe undeva, ci la vedere. insa daca asta e nivelul de interes pe care il ai pt fantasy .... ne putem lipsi.

2) nu e un serviciu public, deci nimeni nu are nici o obligatie sa scrie (din nou) despre inscriere, regulament si alte alea. cu atit mai putin sa repete ca papagalu ce a scris deja si e foarte usor de gasit.

ejti lazy, sau you lack common sense. maybe both.
pa'erea mea


Nu mai vreau sa stiu, multumesc.

cu placere

Irimus
20th September 2007, 19:56
deci caseta...rotiserie,da?:D

AO
20th September 2007, 23:24
pai tu nu joci pe nb?:evil:

Ma eu nu pricep... din cate mi s-au spus, cei de pe NB se baga tot pe liga asta.

za_horse
20th September 2007, 23:40
rotiserie,in caz ca mai sunt locuri pe lista. astept draftul,
good fight good night!

Irimus
20th September 2007, 23:57
Ma eu nu pricep... din cate mi s-au spus, cei de pe NB se baga tot pe liga asta.
serios?noi nu stiam.....te referi la voi aia care ne-ati tras teapa anul trecut cand v-ati retras in ultimul moment?va asteptam cu drag...:headbang:

Sharkie
20th September 2007, 23:57
Vreau head2head :D

Irimus
21st September 2007, 00:05
5-2 .din cate stiu si cgrecu vrea tot rotiserie.

Sharkie
21st September 2007, 00:13
5-11

AO
21st September 2007, 03:00
serios?noi nu stiam.....te referi la voi aia care ne-ati tras teapa anul trecut cand v-ati retras in ultimul moment?va asteptam cu drag...:headbang:

A fost o neintelegere anu trecut, asta e. Anul asta aici vreau sa joc, nu ma intereseaza ca joc cu NB sau OLS.

cgrecu
21st September 2007, 06:01
rotiserie

caseta
21st September 2007, 09:16
5-2 .din cate stiu si cgrecu vrea tot rotiserie.

io in continuare vad 3-1 voturile. (sau in fine, 3-10 :D)
nimeni nu s-a obosit sa faca un amarit de copy-paste la lista aia si sa isi adauge numele .... :no: :no: :no:

io mai ajtept.

misterjinx
21st September 2007, 09:43
1. rotiserie: irimus, profetu, razvan p
2. head2head: caseta, misterjinx

:)

Sharkie
21st September 2007, 11:30
1. rotiserie: irimus, profetu, razvan p
2. head2head: caseta, misterjinx, sharkie

Irimus
21st September 2007, 12:36
holly crap...da domnuljinx cine mai este?

1.rotiserie:irimus,profetu,razvan,ao,cgrecu(asa mi se pare ca a zis)
2.h2h:caseta,sharkie si alalalt

btw , BAK a jucat anul trecut?daca nu, nu se baga anul asta?

Busta
21st September 2007, 12:45
1.rotiserie:irimus,preofetu,razvan,ao,cgrecu,busta
2.h2h:caseta,sharkie si misterjinx(???)

scorul devine 6 la 12 ( sau 11 ca misterjinx nujtiu daca are deocamdata acceptul de a participa ) :D

Irimus
21st September 2007, 12:58
scorul devine 6 la 3.aia cu 10 voturi de la comisar e o gluma :D

za_horse
21st September 2007, 13:04
1.rotiserie:irimus,preofetu,razvan,ao,cgrecu,busta ,za_horse
2.h2h:caseta,sharkie si misterjinx

you do the math!

Profetu
21st September 2007, 14:02
Fratilor, ieri am primit mail de la yahoo ca s-a dat drumu la concursu de fantasy si putem sa ne constituim intr-o liga ...

Caseta, faci tu onorurile de gazda, te rog ?

misterjinx
21st September 2007, 14:03
@irimus
mai deci eu chiar nu te inteleg. ce ai impotriva mea de ma tot ataci atat? am zis pe topicul celalalt ca vreau sa particip si eu si aici mi-am expus punctul de vedere.

a..si inca o chestie, eu nu cred ca m-am adresat cuiva cu "alalalt". ce naiba, nu avem nici un pic de respect pentru forumisti? :no:

intreb si eu pe ceilalti: asa se poarta cu toti cei nou veniti sau sunt eu mai special?

Irimus
21st September 2007, 14:21
woi mah chiar nu ai inteles nimic.ce sa am eu cu tine?chiar nu am nimic, dar nush cine esti..nu te-am mai vazut pe aici...atata tot, in rest toate cele bune. :)

Razvan P
21st September 2007, 14:36
parerea mea ,,, hac ,,,

Eu zic sa luam in considerare deocamdata voturile celor care stim siguri ca se ocupa de echipa, adica cei care au aratat interes sezonul trecut si acum 2 sezoane (cand eu nu am participat, pentru ca am preferat sa joc intr-o liga publica sa invat cate ceva - mi-a prins f.f.f. bine avand in vedere ca am terminat pe locul 3 sezonul trecut, e adevarat intr-o liga cam decimata de unii care au zis ca joaca si au blocat o gramada de jucatori degeaba- aviz celor care joaca prima data si vor cu orice pret sa intre din primul an in liga de aici).
Dupa ce votam si ne decidem ce jucam , vedem de cati am avea nevoie si decidem in consecinta, votam sau pur si simplu includem inca pe cine credem ca se va ocupa serios (asta ca sa nu se simta nimeni jignit de anumite posturi sau de excluderi pe motive ciudate - fara suparare noilor doritori , dar experienta din sezonul trecut e frustranta, te inscrii, spui ca te vei ocupa, primesti incredere si te doare in partea dorsala dupa 2 saptamani si 3 zile).

caseta
21st September 2007, 16:01
scorul devine 6 la 3.aia cu 10 voturi de la comisar e o gluma :D

pa'erea ta ca e o gluma
:D :D :D

Magicul
21st September 2007, 16:51
si eu as vrea h2h... anul trecut am jucat intr-o liga h2h si mi s-a parut mai interesanta... plus ca e mai echilibrata si scad sansele sa dispara o gramada dupa o luna de joc

Irimus
21st September 2007, 18:16
6-4 pt rotiserie

AO
21st September 2007, 19:12
Bine ca s-a deschis. Is nerabdator :D

misterjinx
21st September 2007, 20:52
super tare numele ligii :)) poate se schimba si numele acestui topic, ca sa fie la fel :D

Irimus
21st September 2007, 22:59
nush daca stiati dar draftul nu poate fii live decat daca exista numar par de echipe(sursa-zabriskie) iar cum noi nu cred ca ne vom strange 20(limita setata de caseta) mi-e frica sa nu ramenm vreo 17 si sa nu mai putem avea draft live de aceea propun sa fie modificata limita pana la 16(sau ceva de genu).oricum nu e bine sa fim mai mult de 14,maxim 16 din moment ce echipele au cate 15 jucatori.

cgrecu
22nd September 2007, 03:01
nu neaparat - putem adauga un al 18-lea jucator fantoma (cineva va trebui sa creeze un nou account), iar jucatorul respectiv il punem pe pilot automat, ii facem o lista pre-setata cu cei mai patetici jucatori din liga si il abandonam.

Irimus
22nd September 2007, 10:13
sub nici o forma nu trebuie sa fim mai mult de 16.anul trecut am fost 20*12=240 jucatori folositi...16*15=240 adica exact la fel

cgrecu
22nd September 2007, 21:32
pai si 17 echipe are folosi 255 ... nu vad care e problema, sunt peste 500 de jucatori si ultimii 100 din lista nu ii va lua 100% nimeni

Irimus
23rd September 2007, 00:10
pai si care e farmecul sa ai jucatori care nu puncteaza aproape deloc?

caseta
23rd September 2007, 03:31
nush daca stiati dar draftul nu poate fii live decat daca exista numar par de echipe(sursa-zabriskie) iar cum noi nu cred ca ne vom strange 20(limita setata de caseta) mi-e frica sa nu ramenm vreo 17 si sa nu mai putem avea draft live de aceea propun sa fie modificata limita pana la 16(sau ceva de genu).oricum nu e bine sa fim mai mult de 14,maxim 16 din moment ce echipele au cate 15 jucatori.

si io care credeam ca nu poate fi live decit daca nr de echipe e un nr prim ... :P

(sincer, nu cred asta cu nr pare - sper ca era o gluma .... )

Irimus
23rd September 2007, 13:14
nu, nu e o gluma.mi-a zis zabriskie(daca al m-a mintit va mint si eu).totusi nush daca am inteles bine, el mi-a zis ca trebuie sa fie numar par de jucatori dar nush daca se referea la numarul de echipe sau la numarul de jucatori dintr-o echipa(la noi sunt 15, de aceea am si propus sa modifici la 16, adaugand 1G, 1F si luand un om de pe banca)

Irimus
23rd September 2007, 14:25
totusi, de ce sunt pana acum doar 8 echipe inscrise?

Busta
23rd September 2007, 18:41
cred ca se referea la nr impar de jucatori din echipa ... fiindca primul si ultimul nu vor putea alege din prima pozitzie de la fel de multe ori si implicit a doua jumatate a celor care drafteaza vor fi in dezavantaj

un mic exemplu cu doar 5 jucatori/echipa cu 5 echipe sa fie simplu ( a b c d e )

a1 b2 c3 d4 e5
e6 d7 c8 b9 a10
a11 b12 c13 d14 e15
e16 d17 c18 b19 a20
a21 b22 c23 d24 e25

deci echipa a drafteaza 1 10 11 20 si 21 in timp ce echipa e 5 6 15 16 25
usor avantaj la ultimul draft ca in rest nu se schimba nimic

Zabriskie
23rd September 2007, 19:00
la alte sporturi e valabila chestia cu nr par de echipe pt draft live, la nba nu sunt sigur, e posibil sa fie la fel, posibil sa nu... oricum te anunta cu cateva ore inainte de draft daca poti face live sau nu :D

Irimus
23rd September 2007, 22:51
pai eu zic sa nu riscam...sa mai adaugam inca un jucator in echipe(sa fie 16) si sa limitam numarul echipelor la 14(oricum sunt doar 8 deocamdata si nu par a mai fii prea multi doritori).

@zabriskie:tu nu te bagi mah?

AO
24th September 2007, 03:21
E bine daca aduc pe inca cineva ?? Intai o sa ma conving daca chiar vrea sa se tina.

Irimus
24th September 2007, 09:13
fara suparare, dar ne-ai tras teapa anul trecut iar acu vrei sa mai aduci pe cineva???? prefer sa jucam in 8 decat cu persoane necunoscute in care eu nu am incredere ca o sa se tina.,dar desgiur e doar parerea mea.Exista comisar care sa decida ...

Profetu
24th September 2007, 14:13
Draftul este setat automat pe 20 octombrie sau a fost ales de noi ?

Oricum ar fi, pentru mine e ok ...

Irimus
24th September 2007, 14:40
caseta a ales.

caseta
24th September 2007, 15:35
fara suparare, dar ne-ai tras teapa anul trecut iar acu vrei sa mai aduci pe cineva???? prefer sa jucam in 8 decat cu persoane necunoscute in care eu nu am incredere ca o sa se tina.,dar desgiur e doar parerea mea.Exista comisar care sa decida ...

dupa cum probabil jtii, nu am decis niciodata singur. tot timpul v-am cerut parerea si daca parerea majoritara nu coincidea cu a mea, acceptam parerea majoritara. de altfel, de aia si jucam la rotiseria lu marcel in loc sa jucam head2head.

in ceea ce priveste subiectul de fata, sunt absolut de acord cu tine.
ao detine in acest moment recordul pt cel mai rapid abandon, asa ca ....

btw, in caz ca nu se string destui, o sa maresc nr de jucatori din fiecare echipa astfel incit la draft sa fie selectati un pic peste 200 de jucatori.

Irimus
24th September 2007, 18:05
btw, in caz ca nu se string destui, o sa maresc nr de jucatori din fiecare echipa astfel incit la draft sa fie selectati un pic peste 200 de jucatori.

excelenta idee

Kahuna
24th September 2007, 18:20
As vrea si eu sa joc...se mai poate face ceva? Va rog...

AO
24th September 2007, 19:40
dupa cum probabil jtii, nu am decis niciodata singur. tot timpul v-am cerut parerea si daca parerea majoritara nu coincidea cu a mea, acceptam parerea majoritara. de altfel, de aia si jucam la rotiseria lu marcel in loc sa jucam head2head.

in ceea ce priveste subiectul de fata, sunt absolut de acord cu tine.
ao detine in acest moment recordul pt cel mai rapid abandon, asa ca ....

btw, in caz ca nu se string destui, o sa maresc nr de jucatori din fiecare echipa astfel incit la draft sa fie selectati un pic peste 200 de jucatori.

Hai ma nu exagerati acum.

AO
25th September 2007, 23:37
Spuneti-mi si mie pe ce ora a Romaniei e setat draftu. La mine spune ca e la 6:30pm Pacific Date Time ( eu stau in state ) da mi se pare ca ceva nu-i in ordine

cgrecu
26th September 2007, 04:09
aceeashi ora imi a, dar probabil ca e o gresheala fiindca e echivalentul orei 4:30AM in romania ...

AO
26th September 2007, 07:18
Aha deci voua va da 6:30 ora Romaniei... misto, o sa trebuiasca sa ma trezesc la 4:30 dimineata :)

caseta
26th September 2007, 11:52
Spuneti-mi si mie pe ce ora a Romaniei e setat draftu. La mine spune ca e la 6:30pm Pacific Date Time ( eu stau in state ) da mi se pare ca ceva nu-i in ordine


Your live online draft is set for Sun Oct 21 4:30am EEST

daca tot stai in state, la ce iti trebuie ora romaniei ?!?! :confused:

Irimus
26th September 2007, 12:04
caseta, trimite-i id-ul si parola si lui zabriskie.

vasi
26th September 2007, 13:34
m-as baga si eu

Kahuna
26th September 2007, 16:50
Din cate observ deja s-a facut liga asa ca hai sa incercam(noi astia care am ramas p-afara) sa mai facem una, o Divizia B:P, cine e interesat sa imi dea un PM si vorbim.

cgrecu
26th September 2007, 20:32
fa o liga si un topic si mai vedem - eu m-ash inscrie si in liga asta, dar sa fie macar 9-10 participantzi

Irimus
26th September 2007, 23:10
parerea mea ca e o idee excelenta sa existe o liga "secundara" in care sa joace debutantii.cine se cine un an intgreg merita cu adevarat sa joace alaturi de cei care ne tinem tot timpul....

AO
27th September 2007, 01:23
daca tot stai in state, la ce iti trebuie ora romaniei ?!?! :confused:

Credeam ca ceva e in neregula. Stiam ca aici pe la 6 dupamiaza e dimineata devreme in Romania si de aia. Voi faceti live draft la 4 dimineata sau nu ati stabilit inca ora ??

caseta
27th September 2007, 10:35
Credeam ca ceva e in neregula. Stiam ca aici pe la 6 dupamiaza e dimineata devreme in Romania si de aia. Voi faceti live draft la 4 dimineata sau nu ati stabilit inca ora ??

papuse, e exact invers. dupa-amiaza in ro e dimineata devreme in state. vezi tu, soarele "se misca"* dinspre est spre vest, deci vestul e "in urma" cu citeva ore.
ca sa obtii ora ro adaugi 7 ore daca ejti pe coasta de est, 10 daca ejti pe coasta de vest. bine, mai intervin modificari datorita DST .... da ai net, poti sa cauti.

pe scurt, draftu e la 11:30 AM ora ro, adica la 4:30 AM ora coastei de est, respectiv 1:30 AM ora coastei de vest. adica o sa tre sa te trezesti cu noaptea in cap. pt asta tre sa le multumesti alora de la yahoo care nu te lasa sa pui draftu intre 6 AM si 4 PM EEST. ca l-as fi pus duminica dupa-amiaza, cind probabil majoritatea sunt p'acasa.

so now you know.

* dupa cum probabil jtii, pamintul se invirte in jurul soarelui. dar, spre exemplu, in perceptia bisericii catolice pina in fo 1930 oficial, soarele inca se invirtea in jurul pamintului. si in mod sigur mai sunt destui terminati pe lumea asta (religiosi sau nu) care cred ca soarele e ala care se invirte in jurul pamintului, so i just wanted to make things clear.

Irimus
27th September 2007, 14:25
:happy:happy:happy:happy:happy

cgrecu
27th September 2007, 20:12
hm, mie imi aparea 21:30 EST - eshti sigur ca EEST nu e Eastern Europe Time :) Oops ...

cgrecu
27th September 2007, 20:24
da, si mai ceva, diferentza intre PST (pacific time) si EEST (Eastern Europre Time) e de 10 ore, asha ca si ce a zis AO e la fel de adevarat, practic cind e noapte la el e zi la voi si invers ... papusa ... :)

BAK
27th September 2007, 20:33
@ caseta...papusa are dreptate....6 dupa-amiaza in TX e 2 dimineatza in Romania.......dar multumim pentru faptul ca ai impartasit niste cunostiinte general cu noi......

AO
28th September 2007, 00:01
Oh geez mersi pentru explicatie. Aia de la yahoo n-au auzit de ceas atomic :)

caseta
28th September 2007, 15:27
@ caseta...papusa are dreptate....6 dupa-amiaza in TX e 2 dimineatza in Romania.......dar multumim pentru faptul ca ai impartasit niste cunostiinte general cu noi......

cu placere. si uite ca mai impartasesc citeva cunostinte cu voi:

DIMINEÁȚĂ, dimineți, s.f., adv. 1. S.f. Partea de la început a zilei (din zori până la prânz). ♢ Loc. adj. și adv. De dimineață = a) (care are loc) în partea de la început a zilei, în zori, (foarte) devreme; b) (care are loc) din momentul când începe ziua, de când se face ziuă.

sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=dimineata

;)

in general cind vorbesti cu cineva, zici 2 noaptea. dimineata e de pe la 5, cind incepe sa rasara soarele.

ok, papuse ?!
:D :D :D

PS: i think you just got pwn3d. :P :D

Profetu
28th September 2007, 15:32
Caseta, parca esti la gradinita .. tii sa le demonstrezi tuturor ca sunt niste prosti ... Ce drac ? d-asta ai deschis topicul asta ?

Pe mine ma intereseaza: cand si cum se stabileste ordinea la draft ? ... te rog, nu ma face si pe mine de cofetarie ... :(

caseta
28th September 2007, 16:26
Caseta, parca esti la gradinita .. tii sa le demonstrezi tuturor ca sunt niste prosti ... Ce drac ? d-asta ai deschis topicul asta ?

Pe mine ma intereseaza: cand si cum se stabileste ordinea la draft ? ... te rog, nu ma face si pe mine de cofetarie ... :(

meh, i'm just playin ... credeam ca e clar lucru asta ....

anyway ... daca citesti pe yahoo, ordinea la draft se stabileste automat cu fo juma de ora inainte de draft. asta daca nu cumva ma decid io sa o stabilesc "manual", sa fiu sigur ca draftez primu .... ba chiar primu, al 2-lea si al 3-lea :D :D

Irimus
28th September 2007, 17:39
nu e o mare diferenta(dpmdv)daca draftezi primul saul ultimul.eu acu 2 ani am draftat al 3-lea iar anul trecut am fost ultimul.ideea e ca daca esti primul si iei kg/lebron pe urma draftezi al 41-lea deci nu mai prinzi un all-star player ci un star mai mic gen odom/parker/rich-jeff...in timp ce daca ai #20 si #21 poti sa te alegi cu bosh si t-mac de exemplu

cgrecu
28th September 2007, 20:22
deci, cum ramine cu draftul, ramine la 4:30AM ora romaniei?

BAK
28th September 2007, 21:11
cu placere. si uite ca mai impartasesc citeva cunostinte cu voi:

DIMINEÁȚĂ, dimineți, s.f., adv. 1. S.f. Partea de la început a zilei (din zori până la prânz). ♢ Loc. adj. și adv. De dimineață = a) (care are loc) în partea de la început a zilei, în zori, (foarte) devreme; b) (care are loc) din momentul când începe ziua, de când se face ziuă.

sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=dimineata

;)

in general cind vorbesti cu cineva, zici 2 noaptea. dimineata e de pe la 5, cind incepe sa rasara soarele.

ok, papuse ?!
:D :D :D

PS: i think you just got pwn3d. :P :D

i think you got owned too! in state se spune 2 in the morning....in Romania se spune 2 noaptea....gata cu offtopicul....

AO
29th September 2007, 02:24
La stat categories de ce nu s-a pus si 3PT% ??

Irimus
29th September 2007, 15:48
pt ca la noi nu se pune aia

za_horse
29th September 2007, 22:32
pt ca la noi nu se pune aia

gee, that's a smartass answer i think. Mai bine ziceai ca nu vrei sa-l draftezi pe korver sau ca the other ai can't shoot the 3.

misterjinx
29th September 2007, 22:33
deci pana la urma draftul a ramas la 6:30 pm PDT?! (asta inseamna la noi 4,30 am ...)

Irimus
30th September 2007, 01:57
gee, that's a smartass answer i think. Mai bine ziceai ca nu vrei sa-l draftezi pe korver sau ca the other ai can't shoot the 3.

sau pentru ca asa am jucat si anul trecut si acu 2 ani si pentru ca in nici o liga publica nu se joaca cu 3pt%

AO
30th September 2007, 09:15
sau pentru ca asa am jucat si anul trecut si acu 2 ani si pentru ca in nici o liga publica nu se joaca cu 3pt%

Dar de ce in ligile publice nu se foloseste 3pt% ??

Razvan P
1st October 2007, 08:41
Dar de ce in ligile publice nu se foloseste 3pt% ??

Buna intrebare, cred ca ar trebui sa trimiti un mail la yahoo, sa ii intrebi chestiunea asta. ;)

caseta
1st October 2007, 10:30
3p% e inclus in fg%, iar 3p made sunt incluse in points.
introducerea lor ar fi redundanta. ar fi ca si cum am pune offensive rebounds, defensive rebounds si rebounds.

caseta
1st October 2007, 14:01
irimus mi-a atras atentia ca EEST e Est European Summer Time, nu Eastern Standard Time (cu care eram obisnuit de pe nba.com, ca ala e fusul orar pt care dau ei ora meciurilor). asa ca nenorocirea aia de draft era pus by mistake la 4am in loc de 10 am....

asa ca l-am schimbat si l-am mutat la 9pm ora Ro. data a ramas duminica, 21 oct. sper ca e ok pt majoritatea. daca nu, faceti galagie, si daca e fo ora care sa convina mai multora si sa fie si disponibila pe yahoo (intre 6am si 4pm nu se poate deloc) ....

AO
1st October 2007, 20:18
Vezi, am zis eu ca e ceva aiurea la mijloc... Acum e perfect, la mine e la 11 dimineata!

Irimus
4th October 2007, 12:48
se pare ca liga va avea 14 echipe.eu zic ca e perfect asa, insa propun ca numarul de jucatori sa fie marit de la 15 la 18 (chiar caseta zicea ca va mari numarul pt a fii draftati cat mai multi jucatori si pt a nu ramane FA prea valorosi).propun sa se adauge 1G , 1F si 1C

Profetu
4th October 2007, 14:13
De ce sa nu ramana FA de o oarecare valoare ?

Unu care are ghinionu sa i se accidenteze jumate de echipa mai drege busuiocu luindu-si niste jucatoari moaca ....

Acu sa nu crezi ca Tony Parker va ramane pe tuse .... !?!

Eu zic ca e bine asa !

caseta
4th October 2007, 16:18
14 * 15 = 210, care mi se pare un nr ok de jucatori. anu trecut cind s-au luat 240 de jucatori ramasesera aproape numai distrusi.

daca ramineam 10 oameni in liga, sigur ca cresteam nr de jucatori (probabil la 20-22). in 14 .... poate mai adaug un jucator la fiecare echipa, sa fie 16 si sa fie numar par de runde de draft, pt a fi echitabil.

Irimus
4th October 2007, 17:49
poate mai adaug un jucator la fiecare echipa, sa fie 16 si sa fie numar par de runde de draft, pt a fi echitabil.
asa sa faci ;)

turcu
10th October 2007, 00:29
Am jucat anul trecut si as vrea sa joc si anul asta
care-i numele ligii si parola? trimiteti-mi pe IM
Mersi

Profetu
10th October 2007, 11:58
Vreau sa formulez o cerere de amanare cu o ora a DRAFTULUI, de la 9 PM la 10 PM din cauza cursei de Formula 1 din Brazilia, care incepe la ora 8 PM, ora Romaniei.

Dupa cum probabil stiti, e cea mai asteptata cursa a sezonului si n-as vrea s-o pierd, chiar pe ultimele ture ...

PS: O decalare cu 2 ore mai devreme, la 7 PM, ar fi de asemenea apreciata ...

caseta
10th October 2007, 15:12
daca restu sunt de acord ....

Irimus
10th October 2007, 17:37
eu sunt pt decalarea cu 2 ore mai devreme (de la 7 PM)

Raptor
10th October 2007, 18:49
SUNT IMPOTRIVA!!!

Yeah right, just kiddin. Of course ca sunt de acord.

Kahuna
11th October 2007, 01:20
Sunt si eu de acord.

Magicul
11th October 2007, 03:59
si eu sunt de acord.... dar cu amanarea cu o ora.... pe 21 este ziua mea... pe care o voi petrece la munte... nu am cum sa ma intorc pana la ora 6...

Profetu
11th October 2007, 09:11
La 7 e perfect ...

Irimus
11th October 2007, 10:06
va merg highlights-urile meciurilor de aseara? (nba.com)

Irimus
11th October 2007, 22:01
uitati ce echipa am in urma unui draft pe nba.com

tony parker/marbury/mike conley
t-mac/kevin martin/rip hamilton
carmelo/prince/al harington
bosh/nene/brand
gasol/zaza pachulia

excelent draft! :yeah:

Irimus
11th October 2007, 22:01
va merg highlights-urile meciurilor de aseara? (nba.com)

wrong thread.

caseta
12th October 2007, 13:56
uitati ce echipa am in urma unui draft pe nba.com

tony parker/marbury/mike conley
t-mac/kevin martin/rip hamilton
carmelo/prince/al harington
bosh/nene/brand
gasol/zaza pachulia

excelent draft! :yeah:

i-ar ti-ai facut liga singur, sa fii sigur ca cistigi ?
:P :D

btw: BRAND ???? e out for season. good draft indeed :P :D

Irimus
12th October 2007, 16:48
e liga cu 12 echipe.pe brand l-am luat in runda a 14-a(si 20 de meciuri daca joaca se merita).

caseta
12th October 2007, 18:33
e liga cu 12 echipe.pe brand l-am luat in runda a 14-a(si 20 de meciuri daca joaca se merita).

"merita", nu "se merita".
a merita NU e reflexiv.

nu stiu de unde dreq a inceput lumea sa il foloseasca asa, dar de cind am vazut expresia prin ziare si pe la tv, ma calca rau pe nervi.

Irimus
12th October 2007, 19:55
am inteles domnule Pruteanu!

Raptor
12th October 2007, 19:58
Ba da, la el e reflexiv... scrie asa din reflex.

Irimus
12th October 2007, 20:34
altii jignesc din reflex.

Profetu
15th October 2007, 11:34
Am observat ca ora de desfasurare a DRAFT-ului nu s-a schimbat !!!

Mi s-a parut evident faptul ca optiunea de schimbare a ore de desfasurare la 7 PM ora Romaniei este validata de majoritate.

Totusi, ramane la 9 PM ora Romaniei ?

caseta
15th October 2007, 12:03
am inteles domnule Pruteanu!

:angry:


Am observat ca ora de desfasurare a DRAFT-ului nu s-a schimbat !!!

Mi s-a parut evident faptul ca optiunea de schimbare a ore de desfasurare la 7 PM ora Romaniei este validata de majoritate.

Totusi, ramane la 9 PM ora Romaniei ?

whoa, there, nellie. hold your horses. mai pleaca lumea, mai are treaba si nu are timp de toate alea ...

vad ca nu se putea la 7pm, asa ca l-am pus la 6:45 pm, pe 21 oct.

Irimus
15th October 2007, 13:39
caseta vezi ca iarasi nu e bine...daca am tinut cont de rugamintea lui profetu nu trebuie neglijata nici precizare

si eu sunt de acord.... dar cu amanarea cu o ora.... pe 21 este ziua mea... pe care o voi petrece la munte... nu am cum sa ma intorc pana la ora 6...

ps:sa nu uiti sa mai adaugi un jucator pt a avea nr par(sa fie egal numarul de runde in care primul si ultimul aleg primii)

Profetu
15th October 2007, 14:10
Atentie: D. Wade (MIA) e in pericol sa nu poate sa evolueze in acest sezon nici macar un meci din cauza unor probleme la umarul care l-a deranjat si sezonul trecut !?!?!?! :shocked:

Irimus
15th October 2007, 16:52
las sa cerceteze lumea singura inainte de draftul de duminica.fiecare pe cont propriu...parerea mea ;)

iar legat de accidentare eu am citit ca daca totul decurge normal va putea juca la 2 saptmani dupa inceputul sezonului regulat sau in cel mai rau caz in preajma Craciunului

caseta
15th October 2007, 17:24
caseta vezi ca iarasi nu e bine...daca am tinut cont de rugamintea lui profetu nu trebuie neglijata nici precizare

ps:sa nu uiti sa mai adaugi un jucator pt a avea nr par(sa fie egal numarul de runde in care primul si ultimul aleg primii)

lol. yahoo e praf. acum au aparut ore care nu erau disp mai devreme. asa ca draftul va fi la ora 10pm ora RO, pe 21 oct.
sper ca nu mai e ziua pisicii cuiva, sau fo chestie de genu asta, ca m-am plictisit sa tot schimb ora draftului ...

PS: Magicul, you better be there. altfel zau ca iti blochez echipa 1-2 meciuri daca facem modif special pt tine si tu tot nu apari. in rest, iti urez "la multi ani" si have fun. :D :D

Magicul
16th October 2007, 17:19
:D.. multumesc frumos si pentru urari si pentru modificare..
i'll be there.. sper sa fiu si apt:D....

caseta
17th October 2007, 11:00
:D.. multumesc frumos si pentru urari si pentru modificare..
i'll be there.. sper sa fiu si apt:D....

pai daca nu ejti apt, e ca si cum nu ai fi deloc. sau chiar mai rau. :mda:
ma bazez pe tine sa "drink responsibly" si sa fii prezent nu numai fizic in fata computerului cind o sa fie draftu ;) :D

danicret
17th October 2007, 21:57
Cine mai vrea sa se inscrie intro liga de romani (jucam impreuna de 7 ani)sunteti invitati sa va inscrieti, de preferat jucatori activi ca e pacat sa ramana jucatori buni intr-un roster care nu e activ.
Se va juca sistem Head to Head.
Setarile ligii sunt:
Setting Value
League ID#: 89791
League Name: Romanian playas
Password: Oradea
Custom League URL: http://basketball.fantasysports.yahoo.com/league/romanian_playas
Draft Type: Live Draft
Draft Time: Sat Oct 20 10:00pm EEST [ Add to My Calendar ]
Max Teams: 14
Scoring Type: Head-to-Head
Max Moves: 80
Max Trades: No maximum
Trade Reject Time: 2
Trade End Date: March 6, 2008
Waiver Time: 5 days
Can't Cut List Provider: Yahoo! Sports
Trade Review: League Votes
Post Draft Players: Follow Waiver Rules
Weekly Deadline: Daily - Tomorrow
Start Scoring on: Week 1
Roster Positions: PG, SG, G, SF, PF, F, C, C, Util, Util, BN, BN, BN
Stat Categories: FG%, FT%, 3PTM, PTS, REB, AST, ST, BLK, TO

Cei care doresc sa se inscrie sa o faca cat mai urgent ca sambata seara se tine Draftul live la ora 22.

Irimus
17th October 2007, 22:52
^ prietenul lui caseta....

danicret
18th October 2007, 00:03
^ prietenul lui caseta....


Asa "viu" am ramas in memoria voastra? Nu face decat sa ma bucure acest fapt.

Deci...vine careva au ba?

Irimus
18th October 2007, 00:19
m-as baga eu dar sunt deja in 3 ligi pe yahoo si una pe nba.com.daca veneai mai repede ma bagam..asa poate la anu

danicret
18th October 2007, 11:29
Pacat, era fain sa avem un alt jucator versat printre noi...

cgrecu
18th October 2007, 20:11
daca nu ma inshel, draftul vostru e in acelashi timp cu al nostru ...

Irimus
18th October 2007, 20:39
te inseli

silexu
18th October 2007, 23:08
salutare, se pare ca sunt doua ligi cu traditie deja; din pacate noi nu ne-am organizat din timp si suntem doar 9 echipe. vestea buna e ca sunt interesati de liga noastra care e h2h si alti jucatori cu experienta. legat de ora draftului noi am mers pe ora 10, sambata seara (ora Romaniei), din ce am citit pe forum nu inteleg la cat s-a stabilit pana la urma ora pentru cealalta liga. Ar fi pacat sa ne suprapunem.

ps. cgrecu, ai jucat anul trecut in liga noastra cu Toronto Raptors?

cgrecu
19th October 2007, 05:12
da, eu eram torontoraptors. Ash juca si acum, daca nu se suprapune draftul, duminica mai am o liga pe nba.com - trebuie sa ma uit la ce ora este.

silexu
19th October 2007, 07:56
Your league will not be permitted to conduct its draft if it contains an odd number of teams.

nu are legatura cu numarul de jucatori din fiecare echipa. noi avem 13 pozitii ca si anul trecut si nu am avut probleme cu draftul.

Irimus
19th October 2007, 14:12
Your league will not be permitted to conduct its draft if it contains an odd number of teams.



inseamna ca are legatura cu numarul de echipe, iar noi suntem 15...trebuie neaparat sa mai gasim un jucator.cine se baga? nu am chef sa joc cu draft off-line.

Zabriskie
19th October 2007, 14:26
told you so :D :D :D

Busta
19th October 2007, 15:01
sau isi mai face cineva un cont si ia jucatori care sunt out for the season si ciubote ... jucatori care se duc in "liga a 2-a" si jucatori care abia prind cateva minute pe meci ... fara draft live se pierde jumatate din farmecul jocului ...

Profetu
19th October 2007, 17:25
Eh, nu-i chiar asa ... doar nu se duc primii 15 la o singura echipa ... exista trade-uri, iar Irimus e expert in treaba asta ....:D:D

Irimus
19th October 2007, 17:34
sau dam afara pe ultimul venit....

silexu
19th October 2007, 17:52
si noi avem doar 9 echipe; cred ca o sa creez una noua cu ciubote :D

silexu
19th October 2007, 20:29
he he; l-am identificat si pe Chi-Town Ballers. Nu e asa Busta? Si au mai fost ceva jucatori activi la noi in liga anul trecut. Pacat ca nu ne-am mobilizat mai repede. Am fi stabilit ore diferite pentru draft.

Busta
19th October 2007, 21:16
he he; l-am identificat si pe Chi-Town Ballers. Nu e asa Busta? Si au mai fost ceva jucatori activi la noi in liga anul trecut. Pacat ca nu ne-am mobilizat mai repede. Am fi stabilit ore diferite pentru draft.

dap eu am jucat cu voi anu trecut dar anu asta nu mai pot ca am deja un draft maine seara in alta liga ... si nu cred ca e indicat sa joci in prea multe ca dupa aia te bucuri intr-o liga ca face unu triple double sau mai stiu eu ce si plangi in alta ca nu e la tine in echipa ... poate la anu :D

silexu
20th October 2007, 08:06
Ce "destept" sunt. Intr-adevar draft-urile nu se suprapun. Unul e sambata si unul duminica. Vesti si mai bune: Chi-Town Ballers si Heat3 are back. Mai lipseste o echipa sa fim 12.

silexu
20th October 2007, 15:34
a venit si echipa a 12-a. dupa care am limitat liga la 12 echipe. am inteles de la Daniel Cret ca ar fi trebuit sa vina Busta cu inca doi prieteni. Imi cer scuze pentru al doilea care nu a venit pana acum, dar cu el am fi numar impar. Daca totusi mai sunt doritori scrieti aici pe forum sau cautati-ma cu putin timp inainte de draft pe YM (silexu) sau GTalk (dan.mircea.vasilescu); scuze daca v-am "poluat" prea tare discutia din forum cu liga noastra

Irimus
20th October 2007, 16:47
inca vreo 30 de ore pana la draft.Ce facem?Fie mai gasim un jucator fie il dam afara pe ultimul venit(stiu ca nu e frumos dar asta e)?

silexu
20th October 2007, 21:40
Posibil sa ma bag eu in liga, dar nu mai particip la draft.

Irimus
20th October 2007, 21:57
1.nush ce vrei sa spui prin "s-ar putea" dar maine e draftul
2.cum adica sa nu participi?

cgrecu
21st October 2007, 20:18
pai se baga sa facem numarul par, dar nu ishi formeaza echipa - problem solved -> prefer sa avem citiva jucatori indisponibili, dar sa fie draftul live

Irimus
21st October 2007, 20:42
problema e rezolvata demult si nu cu o echipa fantoma ci prin aparitia lui KHVL.....

Raptor
22nd October 2007, 00:39
Asta suna a nume de boala sau ceva...

Profetu
22nd October 2007, 15:14
Nope .... e un supravietuitor al Dunei ...

Irimus
22nd October 2007, 19:42
Eu zic ca aici putem posta si jucatorii pe care ii avem in trading block iar cei interesati sa faca un fel de licitatie pt ei-eventual sa specifice ce i-ar interesa(stiu ca se poate discuta si pe mess dar eu personal nu am decat vreo 6-7 persoane in lista de mess dintre cei care participa)

incep eu

Baron Davis-vreau la schimb un jucator de valoare apropiata chiar daca in Y! rankings e clasat mai prost(sau chiar daca a fost ales dupa Baron-dupa cum stiti eu l-am luat pe Baron din greseala).Sunt dispus sa mai ofer si altceva (Hughes,Swift,Wally sau poate chiar ceva mai bun) daca jucatorul care mi se ofera este peste Baron.ex de jucatori pt care as face swap :Boozer,Kevin Martin,T-mac,Josh Howard etc.

Kahuna
22nd October 2007, 22:15
Dar de ce nu incepem si noi un thread al ligii cum au ceilalti?

Irimus
22nd October 2007, 22:37
acesta este noul thread al ligii

misterjinx
22nd October 2007, 23:18
sa modifice un moderator titlul, sa puna si numele ligii, ca sa fie totul ok :).

Kahuna
22nd October 2007, 23:43
L-am luat pe Hedo Turkoglu :), imi place mult jucatorul asta. Ii multumesc lui Mihai ca a fost deschis discutiilor.

cgrecu
23rd October 2007, 00:28
ai facut un deal bun, se zvoneshte ca orlando vor juca cu howard la centru, lewis la PF si hedu la SF, caz in care va fi titular. Jorge 99% nu va fi titular, cel putzin initzial + are probleme la glezna, cine shtie cite meciuri va juca si cite minute pe meci ...

AO
23rd October 2007, 05:51
Eu sunt destul de satisfacut cu draftu. Sa vad cum ruleaza primele saptamani.

Irimus
23rd October 2007, 07:56
parerea mea ca hedo>garba(la fantasy cel putin) dar nu aveam cum sa ma opun dratului pt ca valoarea este apropiata, fiecare jucator stie de ce are nevoie si in plus daca cei 2 s-au inteles nu vad de ce altcineva sa se bage intre ei.

Irimus
23rd October 2007, 09:46
Profetule, ce vrei pt pachetul Hinrich+Boozer? In afara de Lebron evident....

ps: De ce nu va puneti toti in trading block jucatorii pe care vreti sa-i dati?E mai usor pe ceilalti sa vada de ce jucatori se pot interesa.Pana acum doar eu, profetu si kwh am facut acest lucru.

Profetu
23rd October 2007, 10:46
Eu nu discut trade-uri public ... nu vreau sa dau nastere la discutii interminabile ...

Ai mei toti sunt de vanzare ... bineinteles, la pretul corect !!!

caseta
23rd October 2007, 10:56
Profetule, ce vrei pt pachetul Hinrich+Boozer? In afara de Lebron evident....

ps: De ce nu va puneti toti in trading block jucatorii pe care vreti sa-i dati?E mai usor pe ceilalti sa vada de ce jucatori se pot interesa.Pana acum doar eu, profetu si kwh am facut acest lucru.

io de ex nu am nici unul de care vreau sa scap. in schimb sunt deschis la propuneri. ATENTIE: NU propuneri din care singura categorie la care cistig eu sunt turnovers (adica o sa am mai multe decit inainte) ;)

Sharkie
23rd October 2007, 11:56
idem caseta.Multumit de echipa, dar toti jucatorii sunt transferabili.

Irimus
23rd October 2007, 13:18
Sistemul actual de trade este penibil.Il inteleg perfect pe caseta ca nu vrea/nu are timp sa-si asume apropabarea trade-urilor dar 5 zile pt trade rewiev este exagerat de mult!!!Eu zic ca daca in 24 de ore nimeni nu contesta trade-ul acesta se poate efectua...pana la urma toti cei care s-au bagat au obligatia morala de "a trece macar o data pe la echipa" si de a vedea daca au oferte noi sau daca doresc sa se opuna vreunui trade.

Profetu
23rd October 2007, 13:26
Irimus, comisarul e comisar !
Joaca a inceput, regulile nu se mai pot schimba ! Doar toti jucam dupa aceleasi reguli !

caseta
23rd October 2007, 15:33
Sistemul actual de trade este penibil.Il inteleg perfect pe caseta ca nu vrea/nu are timp sa-si asume apropabarea trade-urilor dar 5 zile pt trade rewiev este exagerat de mult!!!Eu zic ca daca in 24 de ore nimeni nu contesta trade-ul acesta se poate efectua...pana la urma toti cei care s-au bagat au obligatia morala de "a trece macar o data pe la echipa" si de a vedea daca au oferte noi sau daca doresc sa se opuna vreunui trade.

hmm ... there might be an issue with that: nu cred ca ai cum sa vezi cite contestatii sunt. eu am impresia ca yahoo le tine minte si trade-ul e permis daca pina la expirarea termenului nu s-au strins contestatii de la cel putin 1/3 din nr de manageri.

si dupa aia ... daca e unu nebun care intra zilnic si contesta toate trades .... ce faci ???

daca toti ceilalti sunt de acord, poate putem lasa ceva de genu 3 zile. pina la urma ... un trade il faci urmarind obiective pe termen lung, ca sa zic asa ... asa ca 1-2 zile in plus sau in minus nu mai conteaza ...

Irimus
23rd October 2007, 15:46
48 de ore e arhi suficient.pana la urma daca e sa fie vreun trade prea dezechilibrat, se da sfoara pe forum si intra imediat lumea sa vada despre ce e vorba(daca sa-l conteste sau nu).

Irimus
23rd October 2007, 21:43
Acui este echipa Kahuna Hustlers?

Kahuna
23rd October 2007, 21:52
Este echipa mea :)

Kahuna
24th October 2007, 09:13
Chiar ar trebui schimbat timpul de pending al unui trade...mai sunt in 3 ligi si in toate e fixat la 2 zile. Fiind fixat la 5 zile nu prea mai ne da mult timp sa facem trade-uri pana incepe NBA-ul

caseta
24th October 2007, 10:28
io n-am nimic impotriva. am pus 5 zile ca jtiu ca unii intra mai rar si parca vad ca se trezeste unu "baaaah, ce trade e asta, ca io nu-s de acord ? aaaaa, pai asa io nu ma mai joc".

dar daca nu vocifereaza nimeni impotriva ... in seara asta o sa il schimb la 2 zile timpul de pending. so speak now, or forever hold your peace !!

za_horse
24th October 2007, 10:34
lasa macar 3 zile. imho

Razvan P
24th October 2007, 11:31
e ok pe 2 zile

Sharkie
24th October 2007, 11:53
Io zic 3 zile.

Irimus
24th October 2007, 12:00
si eu zic 2

Profetu
24th October 2007, 14:23
Asa cum v-am obiscnuit in fiecare an, va prezint o situatie centralizatoare bazata pe stats-urile de anul trecut in configuratia actuala a echipelor din liga lui marcel ...

Va ajuta sa va faceti o idee cu privire la punctele slabe si forte ale echipei voastre ...

Kahuna
24th October 2007, 15:31
Aoolooo...14!!! Dar la mine sunt si 3 rookies in chipa dintre care 2 or sa fie jucatori de baza, deci o sa mai creasca ceva la total si cine stie cine se mai gaseste sa explodeze sezonu asta.

Irimus
24th October 2007, 17:15
nice job profetule :ok:

vad ca sunt pe 2...nu e rau dar kwh e distantat rau de tot..dar desigur astea sunt doar asa estimative...nu te poti lua dupa ele

Profetu
24th October 2007, 18:15
Cum bine stiti: jucatorii noi sau cei accidentati anul trecut nu au putut fi luati in considerare, iar pe de alta parte, cei care acum sunt accidentati dar au avut stat-uri bune anul trecut, au intrat in calcul (ex: Elton Brand) ...

KwisatzHaderach
24th October 2007, 18:41
Frumos efort, dar e fenomenal de irelevant.

Irimus
24th October 2007, 19:05
eh..cat de cat eu zic ca poti vedea unde ai lipsuri/plusuri

Magicul
24th October 2007, 21:24
pe mine din pacate nu ma prea ajuta... yao ming, o'neal. jefferson, k-mart, stojakovic... toti au fost accidentati.. 3 au lipsit aproape tot sezonul...asa ca ma astept la o diferenta mare sezonul asta

AO
25th October 2007, 06:25
Nici pe mine... aaa si cum se interpreteaza?

cgrecu
25th October 2007, 06:33
excelul asta e destul de useless, dincolo de faptul ca rookies si accidentatzii nu conteaza, 3 coloane sunt complet greshite: la turnovers, contrar ashteptarilor, scopul e sa ai cit mai putzine - iar tu ii dai 15 puncte lui KWH care are cele mai multe TOs. Apoi coloanele de FG% si FT% nu sunt ponderate - de exemplu un jucator ca Arenas care arunca 20 de aruncari pe meci si are un procentaj de 43% e tratat la fel ca un bench-warmer care arunca 43% cu o singura aruncare pe meci. In conditziile in care diferentzele intre primul loc si ultimul loc la majoritatea categoriilor e foarte mica (~25%), fiecare eroare are efecte semnificative (care efecte sunt si cumulative).

Mai sunt si alte erori, dar deja sunt suficiente incit orice analiza asupra rezultatelor devine inutila ... Daca vrei sa faci o analiza cit de cit precisa, foloseshte predictziile de pe ESPN or NBA.com (unde sunt estimate statisticile pentru sezonul urmator, inclusiv pentru rookies). Formula pentru calculul procentajelor la aruncari e mai complicata (si nu potzi folosi decit espn.com - nba.com nu are suficiente date).

Profetu
25th October 2007, 10:28
Consider pertinenta numai observatia privind TO ... am facut corectia ...

"Useless" in nici un caz nu e ... daca nu vreti sa-i dati importanta, e treaba voastra ! Eu cred ca are o valabilitate rezonabila ...

Singura modalitate de verificare a corectitudinii acestei situatii este sa comparam cu clasamentul final, asta numai cu conditia ca echipele sa ramana in aceeasi configuratie. Cum acest lucru este imposibil, orice apreciere este subiectiva si lipsita de argumente ...

Kahuna
25th October 2007, 12:12
Vad ca tot 5 zile a ramas pending-ul la transfer...am niste jucatori pe drum pe care as fi vrut sa-i schimb cu altii pana incepe NBA-ul, dar se pare ca nu voi putea...

Kahuna
25th October 2007, 17:07
Multumim pentru schimbare :) Dar acum am si eu o intrebare; trade-urile facute inainte de modificare tot 5 zile dureaza pentru a se parafa.

Profetu
25th October 2007, 17:56
Hai ca esti simpatic .... :D

cgrecu
25th October 2007, 20:41
meh, ce ti-am zis eu sunt fapte, nu sunt opinii ... FG si FT% se calculeaza ponderat, ceea ce inseamna ca o simpla medie aritmetica are relevantza 0 - la fel de bine potzi pune random in coloanele alea 2. Iar faptul ca accidentatzii + rookie nu conteaza, presupun ca nu vei contesta si chestia asta.

Acum, daca in ciuda acestor erori de estimare, oamenii vor sa considere ca excelul respectiv ramine un instrument util, asta e discutabil intr-adevar. Fiecare decide pentru el - personal mi se pare useless, dar in mod sigur unii il vor gasi folositor.

Irimus
25th October 2007, 21:03
by: muchmoremilk (TorontoRaptorsWins) Oct 25 8:03pm
care-i treaba cu echipa "empty", e activa?
(cgrecu)



:happy:happy:happy:happy:happy

asteptam sa vad care musca primul si crede ca e vreun "bug"

e echipa mea, asa se numeste ea - - - empty - - -

cgrecu
26th October 2007, 05:14
am crezut ca poate s-a retras persoana respectiva - vroiam sa propun un trade ...

Irimus
26th October 2007, 12:01
propune

caseta
26th October 2007, 12:43
by: muchmoremilk (TorontoRaptorsWins) Oct 25 8:03pm
care-i treaba cu echipa "empty", e activa?
(cgrecu)



:happy:happy:happy:happy:happy

asteptam sa vad care musca primul si crede ca e vreun "bug"

e echipa mea, asa se numeste ea - - - empty - - -

lasa ca mie cgrecu mi-a facut una si mai tare. imi propune trade sa mi-l dea pe manu si sa i-l dau pe melo (desi intelesesem ca pt el manu e un semi-zeu, ca oricum il considera peste iverson & stuff) si cind refuz, ma intreaba de ce si incepe sa imi enumere motive pt care manu > melo.

ceea ce, evident, m-a facut sa ma intreb de ce vrea sa il dea totusi pe manu si il vrea pe prafaletele ala de melo :happy:happy:happy

Irimus
26th October 2007, 15:44
caseta esti un ignorant care nu tine cont de parerile altora......stim cu totii ca manu>iverson iar cum iverson e cam egal cu melo la fantasy e clar ca manu>melo.mare branza pierdeai si tu daca faceai trade-ul asta...vreo 10 ppg,fg%,si niste recuperari..:D

cgrecu
26th October 2007, 17:07
@caseta
din statisticile yahoo (am colorat frumos ca sa intzelegi si tu - probabil ca e inutil pentru ca nu pari capabil, dar what the heck- maybe you still have a chance .... :)):

carmelo (ranked 45) vs ginobili (ranked 16):
puncte: 1881 vs 1240 (carmelo + 50%)
to: 234 vs 157 (ginobili + 50%)
steals: 77 vs 109 (ginobili + 50%)
assists: 249 vs 263 (ginobili + 10%)
rebounds: 392 vs 327 (carmelo + 20%)
blocks: 22 vs 27 (ginobili + 20%)
fg% 47% vd 46% (+ pentru carmelo)
ft% 81% vs 86% (+ pentru manu)

deci: carmelo are avantaj la puncte si rebounds, manu are avantaj la steals, TOs, assists si blocks. Aruncarile sunt impartzite. In general Manu are si un avantaj procentual mai mare decit carmelo. Una peste alta, e destul de clar ca manu e ushor superior overal - daca nu aveam nevoie de puncte nici nu ti-ash fi oferit un astfel de trade ...

And btw, celelalte motive pe care ti le-am "enumerat" in private message erau ca manu e clasat mai sus decit carmelo atit de nba.com cit si de yahoo.com De exemplu, luat de pe nba.com - statistici ordonate dupa fantasy rating:

28 Manu Ginobili , SAS 5.29 8.03 5.17 3.32 3.00 6.88 1.13 5.96 4.85
29 Carlos Boozer , UTA 9.82 5.35 6.50 8.87 2.53 4.45 0.88 0.00 4.80
30 Kevin Martin , SAC 5.70 8.48 6.54 3.36 1.90 6.00 0.45 5.74 4.77
31 Jason Terry , DAL 6.14 6.80 5.42 2.26 4.62 4.92 0.69 7.28 4.77
32 Carmelo Anthony , DEN 6.18 7.76 8.46 4.30 3.06 5.22 1.00 2.00 4.75

http://www.nba.com/statistics/player/Fantasy.jsp

In mod evident, tu faci parte din categoria celor orbitzi de puncte si care au dificultatzi sa intzeleaga ca pentru fantasy turnovers sunt la fel de importante ca si punctele ...

Partea mai nshpa in chestia asta e eshti comisarul ligii, iar dupa reactzia timpita care ai avut-o, probabil ai fi rejectat un astfel de trade, deshi era perfect valid ...

Profetu
29th October 2007, 10:54
Ce penibile mi se par incercarile prin care unii incearca sa ma convinga ca Soarele se invarte in jurul Pamantului .... :groggy:

Am avut intr-un timp niste incercari de trade, insa le-am incheiat in momentul in care astfel de demonstratii incepeau sa-mi umple pagina de mesenger cu o viteza mult peste capacitatea mea de citire ....:confused:

Succes la vanatoarea de fraieri ... !!! :happy

Irimus
29th October 2007, 12:24
da mah grecule, daca manu e mai bun decat melo de ce l-ai oferit la schimb?
btw, incercarile tale sunt de a dreptul penibile....adica pt 5 blocaje si 14 assituri(categorii la care melo il va depasi in conditiile in care nu va mai lipsi 15 meciuri pt suspendare) sa renunti la un jucator care va avea cam dublu ppg si cel putin 2 rpg mai multe?

aaa si din cate stiu eu esti pe ignore la caseta deci...iti bati gura cam de pomana
totusi, hai sa vada si el sa rada putin


@caseta
din statisticile yahoo (am colorat frumos ca sa intzelegi si tu - probabil ca e inutil pentru ca nu pari capabil, dar what the heck- maybe you still have a chance .... :)):

carmelo (ranked 45) vs ginobili (ranked 16):
puncte: 1881 vs 1240 (carmelo + 50%)
to: 234 vs 157 (ginobili + 50%)
steals: 77 vs 109 (ginobili + 50%)
assists: 249 vs 263 (ginobili + 10%)
rebounds: 392 vs 327 (carmelo + 20%)
blocks: 22 vs 27 (ginobili + 20%)
fg% 47% vd 46% (+ pentru carmelo)
ft% 81% vs 86% (+ pentru manu)

deci: carmelo are avantaj la puncte si rebounds, manu are avantaj la steals, TOs, assists si blocks. Aruncarile sunt impartzite. In general Manu are si un avantaj procentual mai mare decit carmelo. Una peste alta, e destul de clar ca manu e ushor superior overal - daca nu aveam nevoie de puncte nici nu ti-ash fi oferit un astfel de trade ...

And btw, celelalte motive pe care ti le-am "enumerat" in private message erau ca manu e clasat mai sus decit carmelo atit de nba.com cit si de yahoo.com De exemplu, luat de pe nba.com - statistici ordonate dupa fantasy rating:

28 Manu Ginobili , SAS 5.29 8.03 5.17 3.32 3.00 6.88 1.13 5.96 4.85
29 Carlos Boozer , UTA 9.82 5.35 6.50 8.87 2.53 4.45 0.88 0.00 4.80
30 Kevin Martin , SAC 5.70 8.48 6.54 3.36 1.90 6.00 0.45 5.74 4.77
31 Jason Terry , DAL 6.14 6.80 5.42 2.26 4.62 4.92 0.69 7.28 4.77
32 Carmelo Anthony , DEN 6.18 7.76 8.46 4.30 3.06 5.22 1.00 2.00 4.75

http://www.nba.com/statistics/player/Fantasy.jsp

In mod evident, tu faci parte din categoria celor orbitzi de puncte si care au dificultatzi sa intzeleaga ca pentru fantasy turnovers sunt la fel de importante ca si punctele ...

Partea mai nshpa in chestia asta e eshti comisarul ligii, iar dupa reactzia timpita care ai avut-o, probabil ai fi rejectat un astfel de trade, deshi era perfect valid ...

caseta
29th October 2007, 12:41
mah cgrecu, mah. de ce nu vrei tu sa intelegi ca ejti pe ignore ??
una din consecintele acestui fapt este ca eu nu vad posturile tale.
asa ca nu mi te mai adresa direct in ele.

in fine, e doar un sfat pt ca sa nu iti bati gura de pomana (asa cum am facut eu in trecut incercind sa iti explic/argumentez citeva chestii*). dar pina la urma e alegerea ta, la fel cum e dreptul tau sa te duci sa vorbesti cu peretele din bucatarie si sa astepti sa iti raspunda.

desi cred ca de la perete nu vei primi nici macar un raspuns ca asta in care sa iti spuna ca nici macar nu are de gind sa te asculte. ceea ce e destul de trist daca stai sa te gindesti ca un perete nu prea are multe de facut si probabil se cam plictiseste. dar banuiesc ca tu il plictisesti mai tare ....

* initial am vrut sa iti explic cum e cu meciurile lipsite de melo (suspendat 15 meciuri), cu virstele celor 2, cum unu cam e pe panta descendenta, altu pe cea ascendenta, dar dupa aia mi-am dat seama ca ar fi fost inutil.

KwisatzHaderach
29th October 2007, 16:33
Adorabil modul in care unii abuzeaza de statistici sau privesc in viitor, si, mai mult, se mai si cearta bazandu'se pe asta.
Sugerez sa cautati in dictionar cuvantul "subiectiv" (eventual "subiectivitate").

caseta
29th October 2007, 18:19
inca ceva, cgrecu:


assists: 249 vs 263 (ginobili + 10%)

263/249 = 1.056
adica manu a avut doar 5,6% mai multe assists

data viitoare vezi ca computeru pe care il folosesti ca sa postezi pe ols are si o mica aplicatie pt calculator.
daca nu merge cu capu, foloseste aplicatia aia ... ;)

PS: si 109 fata de 79 e doar cu fo 41% mai mare. si unele din numerele astea suna impresionant in procente, dar in realitate e vorba de 10-20 de pase/interceptii/capace etc.

PS #2: nu inteleg de ce te superi asa doar pt ca io-s un ignorant si nu inteleg ce valoare au la fantasy punctele sau TO. fii tu bun si cistiga liga asta de fantasy si lasa-ma pe mine sa ramin cu melo pe ultimu loc.

cgrecu
29th October 2007, 19:30
da mah grecule, daca manu e mai bun decat melo de ce l-ai oferit la schimb?

data viitoare incearca sa citeshti posturile mai atent ... am explicat ca aveam nevoie de punctele lui carmelo si nu atita nevoie de steals sau tos.


btw, incercarile tale sunt de a dreptul penibile....adica pt 5 blocaje si 14 assituri(categorii la care melo il va depasi in conditiile in care nu va mai lipsi 15 meciuri pt suspendare) sa renunti la un jucator care va avea cam dublu ppg si cel putin 2 rpg mai multe?
btw, ai o atitudine foarte selectiva in ceea ce priveshte contra-argumentele ... Da, intr-adevar, assists si rebounds nu e mare diferentza (dar este o diferentza) - diferentzele mari sunt la steals, puncte si mai ales la turnovers. Carmelo e #13 la TOs anul trecut (in conditziile in care a fost suspendat 15 meciuri) si manu are semnificativ mai putzine TOs. Practic ce cishtigi la puncte cu carmelo, pierzi la TOs si steals cu carmelo.

Totushi, nu am intzeles exact, daca carmelo e asha de superior, cum se face ca nba.com il plaseaza sub ginobili in clasamentul fantasy, iar yahoo ii pune pe pozitzii foarte apropiate? E posibil ca argumentele mele sa ti se para "penibile" doar tzie, si de fapt ele sa fie valabile? Sau poate atit eu, cit si nba si yahoo suntem way off, si doar tu si caseta avetzi dreptate ? I wonder ...


aaa si din cate stiu eu esti pe ignore la caseta deci...iti bati gura cam de pomana
totusi, hai sa vada si el sa rada putin asta e problema lui ca ignora jumate din participantzii la forum (chestie care spune suficient despre ce gen de om este personajul respectiv). Totushi, atita timp cit mi s-a adresat pe forum, eu i-am raspuns in acelashi mod. Personal, mi s-ar parea firesc sa nu te apuci sa injuri pe cineva care e legat la gura, asha ca am presupus ca poate vedea ce ii raspund ... I guess it's my mistake ...

cgrecu
29th October 2007, 19:44
@caseta
nu am calculat numerele cu calculatorul, era vorba de o aproximare ... data viitoare o sa adaug 4, 5 zecimale ...
e dragutz ca in postul in care te plingi de lipsa mea de exactitate, afirmi ca in realitate e vorba de "10-20 de pase/interceptii/capace etc.", cind 109 -77 = 32 steals si 234-257 = 77 TOs.

@kwh
shtii ce mi se pare cel mai adorabil, ca cel mai "fervent" critic e poate jucatorul care a abuzat cel mai mult de un anume gen de trades anul trecut ...

and btw, singurul motiv pentru care am "abuzat" de statistici e ca trebuia sa raspund unor acuzatzii absolut mincinoase. Realitatea e ca eu am propus un trade care mi s-a parut fair, cei 2 jucatori aveau un O-Rank similar, la care mi s-a raspuns foarte agresiv, ceva de genul "nu sunt in toate mintzile". La care eu am replicat (scurt, si pe mail) de ce mi se pare stupid sa acuzi un trade manu vs carmelo ca fiind unfair. Dupa care caseta a postat pe forum (ash zice insultator, dar la caseta jumate din posturi sunt pline de mojicii, asha ca ar fi pleonasmic).

Cei 7 ani de acasa ar trebui sa te impiedice sa faci publica o conversatzie privata din start (cel putzin fara acordul partzilor), dar faptul ca postul lui era si plin de mincinuni, m-a determinat sa ii raspund. Ca de obicei, argumente civilizate au atras doar un potop de insulte - asha ca nu voi mai continua discutzia - fiecare sa priceapa ce vrea sa priceapa - personal mi se pare jalnic ca un forum pe teme sportive poate degenera in astfel de limbaj, dar asta e.

KwisatzHaderach
30th October 2007, 07:24
Yo nu am vrut sa sustin/critic pe cineva, si cu atat my putin sa ma bag ... dar chiar nu are rost ce faceti voi acolo.

caseta
30th October 2007, 11:42
let me guess: cgrecu mi-a raspuns in fo 2 posturi.
:happy:happy

cgrecu
30th October 2007, 19:30
Yo nu am vrut sa sustin/critic pe cineva, si cu atat my putin sa ma bag ... dar chiar nu are rost ce faceti voi acolo.
nici nu te-am acuzat de asha ceva - doar mi-am explicat atitudinea, pentru a nu fi intzeles greshit ... Nu ca ar conta, in ultima vreme nu prea mai intra nimeni pe forumul asta, poate acum ca incepe sezonul in nba sa mai fie si ceva discutzii pe teme de baschet.

Kahuna
8th November 2007, 06:11
Vreau sa laud fairplay-ul de care TheOtherAI a dat dovada in noaptea asta! Dupa ce a auzit ca Ike Diogu s-a accidentat pentru 6 saptamani a incercat imediat sa mi-l dea "uita-te la staturile lui diogu"

Irimus
8th November 2007, 13:20
mi-am cerut scuze la o ora distanta , nu stiam ca se accidentase....

ps:de obiectiile tale nu mai pot eu

cgrecu
13th November 2007, 20:33
nu are nimeni nici o problema cu tradeul baron davis vs prince + ford?

Personal mi se pare destul de disproportzionat ... Singura chestie unde ieshi putzin in cishtig sunt steals si ceva puncte, dar in rest pierzi pe linie. Ca sa nu mai zic ca Davis niciodata nu joaca tot sezonul, iar Prince si Ford se accidenteaza foarte rar. Louis Williams e practic waiver material, asha ca nu il potzi pune la socoteala.

Irimus
13th November 2007, 20:39
culcate inapoi

de unde dracu stii tu cat o sa joace baron davis sezonul asta? louis williams e waive material?nu mai spune(8.5 ppg/3.5 assisturi./49% fg si 0.8 TO)....eu bag de seama ca ti-e frica ca nu mai stai mult pe primul loc...eu stiu ca pt tine tj ford e un zeu si ca e mai bun ca baron davis ...dar aici vorbim despre lumea reala...


tradeul ala nici macar nu l-am negociat..i-am dat oferta lui sharkie si am primit raspuns afirmativ peste cateva ore fara ca macar sa discutam..deci a fost multumit din prima...deci nu vad care e problema ta

Sharkie
13th November 2007, 22:53
Vrei sa-ti dau folderul cu calculele ?
Castig la 4 categorii si pierd la 4 (de fapt 3-3 ca TO si BLK se anuleaza reciproc). Mi s-a parut ca e un trade din care castig, deci l-am facut.

cgrecu
13th November 2007, 23:14
asha cum ziceam, louis williams e waiver material, ieri de exemplu puteai sa il iei pe craig smith sau jr smith, ambii cu statisici superioare lui williams. Daca tu vrei sa adaugi numerele lui williams la cele lui davis e treaba ta - dar dupa logica asta pot adauga statsurile lui Al Jefferson cu cele ale lui Kurt Thomas si obtzin un valori mai bune decit are Kevin Garnett ...

Anyway, scopul meu nu era sa va conving pe voi 2 - in mod evident voua vi se pare ok trade-ul. Intrebarea mea se adresa restul jucatorilor, ca de-aia avem chestia asta cu vote against trade ...

Irimus
13th November 2007, 23:36
daca louis williams juca la toronto il propuneai ca most improoved player of the year....

Sharkie
13th November 2007, 23:38
:lol:
Pe Craig Smith chiar l-am luat, iar lui JR Smith eu i-am dat drop(la inceput).
Tradeul a fost 2-2 nu 2-1. Daca nu adunand statisticile poti sa judeci in mare parte un trade, atunci cum ?

cgrecu
14th November 2007, 01:12
mah, don't get me wrong, mi se pare un jucator exceptzional williams - si sincer cred ca va fi un star in liga foarte curind. Dar deocamdata, dpdv fantasy, nu are nimic deosebit, 8ppg cu 41% shooting sunt destui pe waiver. In rest nu itzi da practic mai nimic. Atita timp cit joaca 10-15 minute pe meci, nu poate avea statistic consistente, potzi de exemplu sa il iei pe dorel wright de pe waiver chiar acum.

In concluzie, nu potzi analiza tradeul ca fiind davis + williams vs Prince + Ford, ci Baron Davis vs Prince + Ford, care e un trade foarte nefavorabil zic eu.

Sharkie
14th November 2007, 09:50
N-am ce sa mai zic :D

caseta
14th November 2007, 12:14
lasati-l mah pe cgrecu sa se bucure si el. momentan manu are cel mai mare PER din liga. sa zica merci ca nu i l-am dar la melo la schimb :P

daca o tine asa manu, o sa fie prima rezerva care ia MVP
:D :happy

Irimus
14th November 2007, 12:54
caseta, tu sincer, ce zici de trade-ul meu cu sharkie? ti se pare ca iese clar in favoarea cuiva?

Irimus
14th November 2007, 20:23
de ce stau trade-urile asa mult in pending? al meu cu sharkie e de 2 zile si scrie ca doar sambata se va finaliza...

Irimus
15th November 2007, 08:55
cind am propus un trade ginobili vs carmelo (care aveau aproape acelashi ranking), a ieshit scandal ... iar cind e vorba de un trade complet dezechilibrat, asta face parte din spiritul jocului ?????


voi remarcati cat e de paranoic omul?

Sharkie
15th November 2007, 10:56
poti sa castigi tu 20 ppg si 20 rpg, a meritat tradeul :happy:happy

caseta
15th November 2007, 11:15
caseta, tu sincer, ce zici de trade-ul meu cu sharkie? ti se pare ca iese clar in favoarea cuiva?

daca credeam asa ceva, votam impotriva. :D

cit despre trade-ul lui cgrecu, e adevarat, nu m-ar deranja sa il fi avut acum pe manu in locul lui melo. manu a inceput sezonul ca din tun, io credeam ca o sa o ia incet la vale cu productia, da se pare ca nu a primit memo-ul ala in care era anuntat ca imbatrineste. am vazut 2-3 meciuri ale lui spurs anu asta, si manu e belea. patrunderi, aruncari, pase, chiar si defense. si mult mai putine flops. :shocked:

anyway, long term, nu cred ca o sa il tina asa. cel putin asta e estimarea mea, si, pina la urma, la fantasy alegi jucatorii pe estimari. il dai pe unu despre care crezi ca o ia in jos pe unu despre care crezi ca o ia in sus. cu alte cuvinte, sper ca melo sa o ia curind in sus, ca altfel mi-o iau io in gura la fantasy :P :D

Irimus
21st November 2007, 07:39
sharkie,regreti trade-ul facut? e Lou Williams "waive material" ?:happy:happy:happy 25 de puncte aseara...

Sharkie
21st November 2007, 12:05
Chiar am vrut sa scriu aici cand am vazut ce meci a avut :lol: Disproportionat rau trade-ul, intr-adevar..

Sharkie
21st November 2007, 12:06
Am urcat pe 4 :D

Irimus
21st November 2007, 12:13
hai recunoaste ca te-am furat pe fata la trade.

caseta
21st November 2007, 17:36
bah baetzi, am nevoie de un PG sau chiar 2. ia aruncati un ochi la mine pe roster, poate va tenteaza ceva.

Irimus
22nd November 2007, 18:18
super recuperatorul reggie evans e de vanzare.caut un sg cu ft% mare.

Irimus
24th November 2007, 16:42
gata ,l-am dat.zabriskie m-a atacat cu o oferta buna, redd pt prince+evans.

Irimus
25th November 2007, 06:09
stie cineva ce naiba are tj ford?

Sharkie
25th November 2007, 14:09
Vrea sa fie bun cu mine :D

Bogeyman
25th November 2007, 14:56
@TheOtherAi:TJ e accidentat...nush cand revine

Irimus
25th November 2007, 22:53
bine ca le ce staturi are lou williams meci de meci(baiatul ala "waive material") oricum sharkie e momentan CLAR avantajat de trade(asta ca sa vedeti ce prostii pot sa debiteze unii) chiar daca tj ford revine si joaca la parametrii normali

caseta
26th November 2007, 01:40
stie cineva ce naiba are tj ford?

l-am rugat io sa ia o pauza, ca il am pe calderon la fantasy si am nevoie de assists.
in plus, aveam o discutie cu imbecilii de fani kirk de pe realgm si aveam nevoie de inca citeva meciuri mari ale lui calderon, poate asa sa inteleaga retarzii ca in realitate kirk nu e intre cei mai buni pg ai ligii. nici de departe ...

cgrecu
26th November 2007, 02:39
no offense, da' *******i sunt aia care fac un trade in care ies clar dezavantajatzi ... :)

In momentul trade-ului Williams avea 8pt/game, 3apg si cam atit - pe waiver erau jucatori cu stats-uri mai bune + avea minute putzine ... Daca tu shtiai ca o sa ajunga sa aiba 16 ppg si l-ai dat, atunci inseamna ca tu ai fost ******* - eu am analizat trade-ul din perspectiva productziei din momentul respectiv - cea mai mare timpenie care o potzin face in fantasy e sa evaluezi jucatorii pe baza potentzialului ... Asha si Durant are potentzial de top 20, dar deocamdata nu aduce nimic, si cineva l-a luat in runda a 3-a parca.

Iar Davis, cred ca are medie pe cariera 60 meciuri jucate pe sezon, la Davis intrebarea nu e "daca" se accidenteaza, ci "cind" si "pentru cite" jocuri. In timp ce Prince a jucat 82 meciuri pe sezon in ultimele 4 sezoane, iar Ford e destul de durabil si el, rar cind lipseshte meciuri (exceptind chestia aia stupida cind s-a lovit la git).

Dar acum sa vii si sa zici ca ce prost ai fost ca i-ai dat pe williams si pe davis numai ca sa incerci sa ma ataci pe mine e cam timpita chestia - dar daca itzi face placere, sunt de acord, ai fost un idiot ca ai facut trade-ul ala, si eu am greshit cind l-am subestimat pe williams ... :) Multzumit?

Irimus
26th November 2007, 09:13
idiot esti tu cu toata familia ta.

Sharkie
26th November 2007, 10:42
cgrecu, esti redus.

misterjinx
28th November 2007, 16:03
This trade has been proposed to you in rotiseria la marcel (21413).

Plugarii:
Kirk Hinrich
Gilbert Arenas

Trenuletzu:
Andrei Kirilenko
Boris Diaw


Salut fair-play-ul echipei Plugarii care imi propune intr-un trade un jucator care va lipsi 3 luni :rolleyes:...

Irimus
28th November 2007, 16:10
no offense, da' *******i sunt aia care fac un trade in care ies clar dezavantajatzi ... :)



garbajosa pt turkoglu? :happy:happy:happy:happy:happy

caseta
28th November 2007, 18:11
Salut fair-play-ul echipei Plugarii care imi propune intr-un trade un jucator care va lipsi 3 luni :rolleyes:...

il subestimezi pe kirk hinrich. in curind va deveni un superstar. cel mai tare superstar din galaxie. deja arata ceva semne .... in ultimu meci, desi e "teacher's pet", skiles pina la urma l-a lasat pe banca dupa doar 17 min in teren. probabil ca sa nu ii umileasca de tot pe hawks cu pasele lui maiastre, patrunderile ..... aaaa .... ummm ... penetrante si aruncarile exacte (niciodata cu om pe el, din dribling, cind mai sunt 18 secunde pe ceas).

caseta
29th November 2007, 11:13
dwight howard is DA MAN !!!!
39p, 16reb, 5blk cu 70% FG.

si nici calderon nu e rau deloc cu 13p, 5reb, 10ast si 50% FG.
pacat ca am mucit partea a 2-a a draftului :(
la anu daca imi vin invitati cind e draftu, ii dau afara. :D

Irimus
29th November 2007, 18:59
bag picioru in accidentarea lui lebron...

cgrecu
29th November 2007, 21:03
idiot esti tu cu toata familia ta.


cgrecu, esti redus.

that was uncalled for ...

first, imi cer scuze, am recitit postul si pare mult mai dur decit am intentzionat sa il fac initizal.

in al doilea rind, nu am vrut sa fac pe nimeni *******, doar am incercat sa imi exprim nedumerirea fatza de theotherai, care tot incerca sa explice cum a ieshit el in dezavantaj din trade-ul ala ... Din pacate am ales prost cuvintele si a ieshit ce a ieshit ...

In sfirshit, ce a fost a fost, sper ca putem ingropa incidentul ...

Irimus
4th December 2007, 23:55
cu tot respectul dar trade-ul dintre breavehearts si plugarii este jignitor

brandon roy>grant hill
zach randpolph>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>kirk hinrich

deschideti bine ochii si uitativa atenti la trade-ul asta..au fost destule tradeuri pana acuma si nu am obiectat la nici unul dar acesta e clar intr-o singura directie.

cgrecu
5th December 2007, 05:49
de acord - chiar daca kirk ishi revine, si tot e dezechilibrat. Plus ca hill mereu se accidenteaza, mare miracol ar fi sa joace mai mult de 60 de meciuri ...

Irimus
5th December 2007, 09:27
asa..cine mai e de acord ca trade-ul e dezechilibrat rau de tot?

Sharkie
5th December 2007, 09:49
Eu.

Si no problem cgrecu :)

Irimus
5th December 2007, 12:41
pai dati vote against trade daca nu va convine

caseta
5th December 2007, 14:01
pai dati vote against trade daca nu va convine

nu stiu daca ai observat, dar inainte sa postezi tu asta (cu 1-2 ore inainte) deja trade-ul a fost vetoed. probabil ca deja se strinsese nr necesar de voturi.
;)

Irimus
5th December 2007, 17:23
hehe..chiar nu bagasem de seama.

cgrecu
5th December 2007, 21:35
cite voturi sunt necesare sa se anuleze un trade?

Irimus
6th December 2007, 10:26
1/3

ultimul trade...e aceeasi Marie cu alta palarie...daca intelegeti ce vreau sa zic.

cgrecu
6th December 2007, 20:31
nu - ultimul trade e o insulta. Chiar asha proshti sa ne creada ... care e rostul sa nu il incluzi pe pietrus in trade, altul decit sa para staturile adunate ca sunt oarecum similare .... :) Mc Cants cred ca e unul din putzinii jucatori care au o valoare negativa in fantasy, foarte des flirteza cu double -double in points si turnovers ... :) Pentru alea 14 puncte, plateshti amarnic in TOs si FG%, si nu primeshti mai nimic la restul categoriilor ...

Irimus
7th December 2007, 01:42
^^^^corect.de aceea am dat vote against fara sa stau pe ganduri.nu cred ca mccants e mult peste pietrus la fantasy

cgrecu
11th December 2007, 23:48
wilkins + boozer vs kirilenko + ilgauskas - mi se pare mie, sau e foarte dezechilibrat?

Irimus
12th December 2007, 01:16
nu am nimic cu trade-ul asta.nu ma opun.

cgrecu
12th December 2007, 05:44
ok - dar dupa analiza mea:

plugarii: pierde 15ppg, 0.3spg, 0.3tog si cishtiga: 2.8bpg, 1.6rbg, 1.5apg
Daca te uitzi la raportul puncte/rebounds/assist/steals/tos/blocks din clasamentul ligii, maximul in fiecare categorie este:

3427 points
1578 rebounds
826 assists
255 steals
203 blocks
339 TOs

cu alte cuvinte, 1 block = 7.5 recuperari = 15 puncte = 1.25 steals = 1.5 tos = 4 assists

iar daca te uitzi la trade, si echivalezi totul in puncte, cele 2.8 blocks sunt aproape de 3 ori mai valoroase decit cele 15 puncte ... Mai precis:
15 puncte + 0.3steals + 0.3 tos ~ 21 puncte
2.8 blocks + 1.6 rebounds + 1.5 assists = 40 + 10 + 6 = 56 puncte
deci un factor de 2.5 in avantajul lu "plugarii", si asta fara sa consideri FT% unde este iar net superior.

Daca am greshit la calcule (sau logica in echivalarea mea e incorecta), ash fi recunoscator sa imi aratatzi unde, dar altfel, ramin la parerea ca e un trade foarte dezechilibrat.

Profetu
10th January 2008, 15:51
Caseta, ...:happy .... Arenas nu mai joaca sezonul asta ... si eram in stare sa-l dau la momentul acela pe Bogans ... daca imi faceai oferta ... :D ... in situatia in care sunt, nu imi permiteam sa-l tin pe Arenas tot sezonu pentru maxim 15 jocuri ... :headbang::headbang: ... mare teapa mi-am luat cu el ....

De Grant ma mai agat un pic ... 2 saptamani nu e chiar asa mult ...

Dar poate gasim o formula reciproc castigatoare cu Calderon ???

caseta
10th January 2008, 18:09
pai ti-am zis pe mail sa imi faci niste propuneri, ca nu am avut deloc timp sa studiez problema.

fa-mi nijte propuneri, le analizez, si daca sunt reciproc avantajoase pt mine, it's a deal.
:D

PS: la ora aia nu aveai de unde sa stii ca nu o sa mai joace. oricum, bine ca nu ti-am facut oferta :P

Busta
25th January 2008, 20:01
voua va merge site-ul cu yahoo nba fantasy ca am incercat azi mai toata ziua si imi da connection timed-out ... e ceva de la mine sau e ceva general ?