PDA

View Full Version : Guvernul sta sa cada, urmeaza PD + PSD?



Elphax
19th September 2007, 15:05
Recent Parlamentul a respins ordonanta de reorganizare a Guvernului care acum este intr-o stare de semi-ilegalitate.
Aseara Geoana a fost la Cotroceni iar azi PSD discuta cum va introduce motiunea de cenzura. Guvernul Tariceanu are zilele numarate.
Se preconizeaza un guvern PD + PLD si probabil + PSD. Azi unele canale de stiri mentionau deja ministerele pe care PSD doreste sa le prea in viitorul guvern (Finante, Externe, Mediu si altele)

Cum vedeti miscarile PD si PSD ?

gabi94
19th September 2007, 16:48
este o miscare logica...indiferent cine este la guvernare ,economia merge inainte...si asta nu datorita calitatilor exceptionale pe care le-ar avea guvernantii...
Deci nu exista nici un risc sa-ti pierzi din po****ritate inaintea alegerilor din 2008,la guvernare fiind....

In alta ordine de idei PSD si PD au foarte multi alesi in comunitatile locale,fondurile insa vor ajunge cu dificultate la ei daca la centru guvernul nu are aceasi culoare politica....

Elphax
19th September 2007, 17:03
pai oricum ar fi alegeri anul viitor

totusi, parca Basescu trebuia sa si aprobe niste actiuni DNA asupra unor membri PSD ...

gabi94
19th September 2007, 17:31
daca alianta PD-PSD s-ar pune in practica nu cred ca vom mai vedea actori PSD urmariti de DNA....si paradoxal cred ca prabusirea continua pe care a avut-o PSD in sondaje se va stopa...si chiar s-ar putea sa creasca .
In orice caz cred ca PNL singur nu are suficienti de multi oameni competenti ,capabili sa gestioneze singuri problematica guvernarii;

Elphax
19th September 2007, 17:36
ai dreptate cu asta cu PNL ...

Universal
19th September 2007, 17:37
PNL si PSD nu mai sunt credibile.

BAK
21st September 2007, 05:46
sper ca PD-ul sa nu se alieze cu PSD-ul, poate obtine majoritatea si singur...

Gabri3l
21st September 2007, 10:41
nu va mai agitati atata cu psd-ul asta...atat timp cat Basescu va fi presedintele Romaniei, psd-ul nu va mai intra niciodata la putere spre disperarea lor...daca nu cumva cedeaza pnl-ul presiunii si santajelor psd-iste.

...iar asta cu motiunea de cenzura este praf aruncat in ochii prostilor, jumatate din psdei in frunte cu comunistul de iliescu or sa voteze cu 2 bile daca e nevoie impotriva motiunii...din ferecire nu-i mai crede nimeni.

Elphax
21st September 2007, 11:11
mai vedem, prea multa incredere ai in basescu

eu cred ca vrea sa inghita psd-ul , cu pnl nu i-a mers ...

Gabri3l
21st September 2007, 19:44
mai vedem, prea multa incredere ai in basescu

eu cred ca vrea sa inghita psd-ul , cu pnl nu i-a mers ...

pana la finele acesti guvernari(pana la viitoarele alegeri parlamentare), psd-ul nu va intra la guvernare...

...intr-adevar, ar circula unele zvonuri pe malurile Dambovitei de langa parlamentul Romaniei ca in urma unor discutii Base-Geoana, acesta din urma i-ar fi promis celui dintai sprijinul motiunii(daramarea guvernului tariceanu) numai cu conditia ca la viitoarele alegeri psd-ul sa faca guvernul alaturi de PD... insa sunt mici sanse sa se intampe asa, fiindca multi din psd nu vor vota...

Elphax
3rd October 2007, 14:54
da, azi pica guvernul :(

sa vedem ce urmeaza

Balaci
3rd October 2007, 14:56
Mai vedem daca va pica sau nu...nu sunt chiar sigur.
Oricum politica romaneasca devine din ce in ce mai gretoasa...:(

Balaci
3rd October 2007, 18:07
Cum ma si asteptam, motiunea nu a trecut:D

Gabri3l
3rd October 2007, 18:24
asa cum era de asteptat, motiunea de cenzura a psdeilor a picat... este de asteptat acum ca psd sa scada si mai mult in sondaje pana la viitoarele alegeri ceea ce nu e rau deloc.

Balaci
3rd October 2007, 18:29
Cum ai ajuns tu la logica asta?:rolleyes:

Gabri3l
3rd October 2007, 20:46
pai sa-ti explic, ca poate pricepi mai greu...sau ma rog, nu prea te pricepi la unele chestii ...sau te faci ca nu intelegi, in fine.

odata motiunea picata, asta inseamna un nou esec politic major pt psdei...as zice, asemanator celui de la incercarea demiterii presedintelui Romaniei(in paranteza fie spus, orchestrata atunci tocmai de acei psdei care nu au votat azi motiunea...ilici si camarila veche fsnista), care i-a tras si atunci in jos pe psdei...dar nu asta e important.
faptul ca aceasta motiune psdista a fost anuntata cu fast, cu surle si trambite acum mai bine de o luna a dus la o stare de saturare a electoratului psdist(acela care a mai ramas care dorea cu orice pret inlaturarea lui tariceanu...ca sa nu mai zic de marea masa a electoratului PD-ist ->peste 40%)...iar faptul ca aceasta motiune a picat in mare masura tocmai datorita lor, a psdeilor(a grupurilor de interese din psd si a celor cu dosare...ilici si camarila veche fsnista, theodorescu...nastase, mitrea...) care au apucat deja sa zica in public ca nu sunt de acord cu motiunea si nu o vor vota, asta arata electoratului psdist(ala care mai e la ora actuala 15%-17%) ca nu mai sunt deloc credibili si ca exista unele probleme in partid, probleme care nu vor mai urca psdeii in sondaje asa cum era de asteptat sa urce daca reuseau scoaterea pnleilor de la guvernare.

ps: era usor de anticipat ca principalii actori politici care au de pierdut in urma picarii motiunii psdiste sunt tocmai psdeii...aici PD a jucat la 2 capete, neavand nimik de pierdut...ori pica tariceanu, ori va aparea probleme la psd.

Balaci
3rd October 2007, 21:09
Va invata chestiile astea la scoala de partid?:groggy:

Gabri3l
3rd October 2007, 23:40
din pacate observ ca nu zici nimik concret si la obiect daca intradevar vrei sa zici ceva legat de subiectul motiunii de cenzura picate si vad ca incepi sa bati campii cu nush ce scoli de partid sau mai stiu eu ce zici tu acolo... in atare conditii nu mai are rost sa continui discutia.

Romeo
4th October 2007, 08:32
odata motiunea picata, asta inseamna un nou esec politic major pt psdei...as zice, asemanator celui de la incercarea demiterii presedintelui Romaniei(in paranteza fie spus, orchestrata atunci tocmai de acei psdei care nu au votat azi motiunea...ilici si camarila veche fsnista), care i-a tras si atunci in jos pe psdei...dar nu asta e important.


din pacate cred ca PSD nu mai isi poate pierde din electorat, vreo 20 % ii vor vota pentru ca ei nu vad alt partid mai credibil. Cel care incepe sa piarda tot mai mult este Basescu. Dupa formidabilul 75 % din 46 % de la referendum, se pare ca nea Traian isi varsa sictirul pe oricine si chiar l-a pacalit pe prostanac sa introduca motiunea. S-a bagat inutil in problema pensiilor, a sustinut aceasta motiune la care nu au participat nici reprezentantii minoritatilor.
Acum se pare ca pana la alegeri vom injura acest guvern de aroganti si increzuti. Ramane doar ca politica liberala sa produca rezultate dupa ce PNL va pleca (2009).

Balaci
4th October 2007, 09:20
Mi-e prea lene sa fac o analiza "pertinenta" a situatiei...
Parerea mea insa e ca din toate treburile astea, certuri si incapacitatea mentala a politicienilor romani (Tariceanu, prostanacu, nea Nelu, Base et co.) de a se adapta la o tara in continua schimbare, tot ei au de pierdut.
Mie unul, sincer, mi-e greu sa cred ca ma voi mai prezenta la alegerile urmatoare... totul e prea gretos pentru gusturile mele...:(

Elphax
4th October 2007, 09:35
eu cred ca si pt basescu e o chestie rea, dusmanul lui nr.1 e inca acolo, la palatul victoria si conduce guvernul

in mare, iliescu i-a tapit pe geoana si basescu - ca sa arate ca inca are putere si sutinere in tara asta

evz:
O modalitate de a masca votul a fost dezvaluita de deputatul PSD Valeriu Zgonea. Acesta a povestit ca in urne s-au gasit pastile si gume de mestecat, care imitau astfel bilele albe, sau chiar bile negre invelite in hartie alba, pentru a-i deruta pe cei desemnati de partide sa supravegheze votul.

Gabri3l
4th October 2007, 16:19
din pacate cred ca PSD nu mai isi poate pierde din electorat, vreo 20 % ii vor vota pentru ca ei nu vad alt partid mai credibil. Cel care incepe sa piarda tot mai mult este Basescu. Dupa formidabilul 75 % din 46 % de la referendum, se pare ca nea Traian isi varsa sictirul pe oricine si chiar l-a pacalit pe prostanac sa introduca motiunea. S-a bagat inutil in problema pensiilor, a sustinut aceasta motiune la care nu au participat nici reprezentantii minoritatilor.
Acum se pare ca pana la alegeri vom injura acest guvern de aroganti si increzuti. Ramane doar ca politica liberala sa produca rezultate dupa ce PNL va pleca (2009).

Esti optimist cu cele 20%. Ai sa vezi la alegerile europarlamentare care vor urma, ca nu vor avea atat. In ceea ce-l priveste pe Basescu, in ultimul sondaj facut recent a fost dat cu o crestere de 2 procente si nu vad motivele pt care ar putea sa scada in urma picarii motiunii de cenzura psdiste... si chiar si asa, ar avea de unde sa scada...ca sa nu mai vorbim ca daca Tariceanu nu isi va asuma raspunderea guvernamentala pe legea votului uninominal, Basescu va face 100% referendumul anuntat, prilej pt a mai urca in sondaje. Nu s-a bagat inutil in problema pensiilor, a atras doar atentia asupra unor aspecte negative legata de aceasta majorare semnificativa, care deja incep sa se simta...problema bugetului, cresterea preturilor etc...ca sa nu mai vorbim din 2009 incolo. In ceea ce priveste minoritatile, acestea au participat la votarea motiunii, si au votat impotriva ei dupa ce cu o zi inanintea votului erau pro-motiune...s-au sucit peste noapte. In privinta guvernului liberal, ai dreptate. S-a compromis total cu ministrii pusi in functie. Cu Tariceanu si cei cativa din jurul lui in fruntea partidului liberal, pnleii vor mai fi la putere max 1 an, pana la viitoarele alegeri, de aia trag asa tare de putere acum. Apoi va urma pt ei o lunga si frumoasa sedere in opozitie unde chiar ca nu ii va mai deranja nimeni.
In ceea ce priveste psd, asa cum anticipam, deja au aparut problemele pt ei in urma esecului politic avut cu motiunea de cenzura.

Elphax
4th October 2007, 17:19
Presedintele Mircea Geoana a recunoscut, in prezenta a 140 de parlamentari PSD, ca in urma cu o zi incercase cu disperare sa-l prinda la telefon pe premierul Tariceanu. "Intr-un final am reusit sa vorbesc aseara cu Tariceanu: conversatia nu a durat mai mult de doua minute, timp in care a refuzat orice negociere",

Pentru ca Geoana nu are incredere in Basescu a cerut intelegere scrisa cu democratii. Corlatean ne-a confirmat ca exista un document in doua exemplare, unul la Boc, celalalt la Geoana, si pe care scrie "De acord" si semneaza Traian Basescu", a mai precizat sursa citata.

Vacaroiu a spus, conform Mediafax, ca "Emil Boc face afirmatii suprinzatoare". "Cred ca domnia sa a influentat si el motiunea. A facut o declaratie chiar in timpul dezbaterii motiunii, ca nu exista nici o intelegere, nici un protocol."

Boc :"Parlamentarii PD, cu doua exceptii, au votat pentru motiunea de cenzura. Am avut o singura defectiune si un singur parlamentar care nu s-a prezentat la vot. Cu alte cuvinte, problema caderii motiunii se afla in tabara PSD"

Romeo
5th October 2007, 12:24
Esti optimist cu cele 20%. Ai sa vezi la alegerile europarlamentare care vor urma, ca nu vor avea atat. In ceea ce-l priveste pe Basescu, in ultimul sondaj facut recent a fost dat cu o crestere de 2 procente si nu vad motivele pt care ar putea sa scada in urma picarii motiunii de cenzura psdiste... Nu s-a bagat inutil in problema pensiilor, a atras doar atentia asupra unor aspecte negative legata de aceasta majorare semnificativa, care deja incep sa se simta...problema bugetului, cresterea preturilor etc...ca sa nu mai vorbim din 2009 incolo.

in primul rand alegerile astea sunt un kkt. Tarile serioase din UE nici nu le baga in seama, voteaza doar cei care fac politica. Chiar crede cineva ca economistii sau SRI-stii nostri vor fi bagati in seama de cineva ? Pe cine avem acum ca reprezentanti: Trabantiana Sarbu, ajunsa acolo ca o compensatie pentru joaca lu Nastase cu tac-su ? Cine va ajunge parlamentar ? Daianu, un economist fara nici un cuvant de spus ? Ungureanu, ex-ministru de externe, acolo unde schimbam ministrii la fiecare 2 ani ? Ponta care sa le spuna cum se face procuratura la noi ? Sau poate cineva din PNG, daca au aia doi membri de partid.
Si eu m-am gandit ca pe Base chiar nu-l intereseaza sondajele, cat pierde sau castiga, isi poate permite multe pana in 2009.
PNL oricum nu va depasi niciodata 15 %, au stat 4 ani pe langa guvern in 97-2000, au prins acum 4 ani la putere, prea mult pentru un partid atat de slab. De retinut ca dupa 2000 a inceput cresterea economica si vom vedea ce se va intampla din 2009.

Contestarea maririi pensiilor ar fi fost normal sa aibe impact puternic la acestia. Pana in 2009 oricum se va uita, iar Base a castigat campanii electorale in ultimele zile sau chiar ore.
Dublarea pretului la ulei, scumpirea painii, altor alimente, a incalzirii trebuiau compensate, iar pensionarii nu au nici o vina ca mai sunt in viata. Au muncit o viata intreaga si iar nu este vina lor ca au avut conducatori prosti sau hoti.
Un referendum asupra votului uninominal este iar o prostie, daca Base il va face, pentru ca se vor duce vreo 30 % la votare, alti bani aruncati degeaba (de aceea Base nu impune aceasta, ci doar critica dezinteresul parlamentului pentru acest sistem). Ce intelege Leana lu Costel Partsag daca este mai bun vot uninominal sau pe partide ?

Balaci
5th October 2007, 12:25
Breaking News: vor sa-l scoata psdeii din partid pe nea nelu':happy

YoYoyOi
5th October 2007, 13:20
Tăriceanu i-a demis lui Băsescu actuala comisie care aviza anchetarea miniștrilor. DNA nu mai poate cere urmărirea penală a unui ministru
Vineri 05 octombrie 2007, 10:52


Actuala Comisie de la Cotroceni care discută avizul de anchetare a doi miniștri în funcție și-a încetat activitatea, în urma adoptării ordonanței de urgență a Guvernului, cea care stabilește și că DNA nu mai poate cere urmărirea penală a unui ministru.

Anchetarea celor doi miniștri în funcție - cel al Justiției, Tudor Chiuariu, și cel al Muncii, Paul Păcuraru - este astfel suspendată, iar suspendarea lor de către președinte sau începerea urmăririi lor penale nu pot avea loc.

Potrivit noii legi, numai procurorul general al României sau primul-ministru îi pot solicita președintelui acest lucru.

De asemenea, este nou și faptul că președintele țării, în cazul în care respinge concluziile raportului comisiei, este obligat să-și argumenteze decizia în fapt și în drept. Avizul comisiei de la Cotroceni rămâne consultativ pentru decizia președintelui în acceptarea sau nu a începerii urmăririi penale a unui ministru.

Hotărârea luată de Guvern mai prevede că membrii comisiei speciale de la Cotroceni vor fi numiți de Consiliul Superior al Magistraturii și vor fi judecători. Până acum, cei care hotărau dacă un demnitar va fi sau nu urmărit penal erau aleși de miniștrii Justiției și Internelor.
RTV


bravo Taricelule. Ne dovedesti pe zi ce trece ca esti de-a dreptul cretin :(

Gabri3l
5th October 2007, 13:32
bravo Taricelule. Ne dovedesti pe zi ce trece ca esti de-a dreptul cretin :(
inca o data se dovedeste credibilitatea 0(zero) a acestor pnlei in frunte cu taricelu...comisia trebuia lasata sa functioneze.

Gabri3l
5th October 2007, 13:39
Breaking News: vor sa-l scoata psdeii din partid pe nea nelu':happy

din pacate pt psdei, e doar o stire... de luat in ras.

Zauri
5th October 2007, 14:06
Hotărârea luată de Guvern mai prevede că membrii comisiei speciale de la Cotroceni vor fi numiți de Consiliul Superior al Magistraturii și vor fi judecători. Până acum, cei care hotărau dacă un demnitar va fi sau nu urmărit penal erau aleși de miniștrii Justiției și Internelor.

Ce nu ti se pare a fi normal in ce a facut Tariceanu?
-DNA-ul instrument politic aflat in mana presedintelui.Chiar mai sunt persoane atat de naive incat sa nu sesizeze acest lucru?Aseara l-au inhatat si pe Remes.Ceva normal in ochii unora
-SRI-ul are drept prioritate urmarirea telefoanelor adversarilor politici ai presedintelui.Nici aici nimic bizar
-CNSAS-ul alta jucarie aflata in mana lui Basescu
-Patriarhia,o institutie foarte importanta pe care BAsescu doreste sa o treaca sub papucul lui.Decorarea Patriarhului cu Steaua Romaniei nu face altceva decat sa stabileasca o asa numita prietenie intre Base si Daniel.DAca mai tine cineva minte acelasi lucru s-a intamplat si cu Cristian Parvulescu reprezentantul ProDemocratia.Inainte de a-l decora era un mare contestatar al presedintelui.Acum e si el un pupincurist.Reprezentant al SOCIETATII CIVILE !!!
A stopat si Tariceanu putin din nebunia presedintelui si gata i-ati sarit in cap...

Zauri
5th October 2007, 14:10
inca o data se dovedeste credibilitatea 0(zero) a acestor pnlei in frunte cu taricelu...comisia trebuia lasata sa functioneze.

Functiona???Singurul lucru pe care respectiva comisie il face e ca mananca bani.Multi bani.Decizia tot BAselu o ia.Comisia are rol consultativ.

Gabri3l
5th October 2007, 14:33
Legionarule, comisia aia nu e jucaria lui Basescu... a fost facuta de psdei si a functionat bine mersi si pe vremea lui nea nelu...
...iar taricelu ar fi fost credibil daca ar fi anulat comisia aia prezidentiala inca din prima zi de la instalarea sa ...nu acum cand e compromis si el si toti pneleii cercetati de procurori independenti...

Elphax
5th October 2007, 14:40
ba chiar era jucaria lui Base - cum nu ii convenea ceva ii punea sa mai ancheteze pe cineva ... mai ales ca acum pd s-a aliat cu psd

daca se aleg de catre CSM si sunt judecatori e mai bine

YoYoyOi
5th October 2007, 14:50
bun... si ce era gresit in faptul ca erau anchetati ministrii? :o:

adica doar pt ca era sub comanda unui om trebuie desfiintata? Omul ala de ce a fost pus acolo? Nu sa starpeasca traficul de influenta si coruptia? Ce e asa de rau ca se ancheteaza astfele fapte? :shocked:
Acum ca le ancheteaza oamenii lui Base sau oamenii lui Taricelu nu e aceeasi chestie?

Zauri
5th October 2007, 15:16
Legionarule, comisia aia nu e jucaria lui Basescu... a fost facuta de psdei si a functionat bine mersi si pe vremea lui nea nelu...
...iar taricelu ar fi fost credibil daca ar fi anulat comisia aia prezidentiala inca din prima zi de la instalarea sa ...nu acum cand e compromis si el si toti pneleii cercetati de procurori independenti...

Prietene tu ai ajuns acum in tara?Pana acum nu ai citit presa?Tu ai auzit de raportul CSM-ului cu privire la DNA? Ai auzit de celebru procuror "independent" Țuluș? Ai vazut declaratia lui Morar care recunoaste fara nici o jena ca mai vorbeste din cand in cand cu Base.Asta cu procurorii independenti e chiar hilara.
De ce nu e cercetat nici un fost ministru PD-ist?Chiar toti sunt curati?Chiar numai astia de la PNL sunt de cercetat?Nici macar un deputat pd-ist?Un secretar de partid acolo! Nimic nimic.Acolo totul e armonie si numai oameni curati.Hai las-o ca macane urat de tot.
Si toate astea inantea alegerilor pt europarlamentare.Nimic suspect nu? Eu cred ca tu esti membru de partid (pd-ist desigur)

Zauri
5th October 2007, 15:23
bun... si ce era gresit in faptul ca erau anchetati ministrii? :o:

adica doar pt ca era sub comanda unui om trebuie desfiintata? Omul ala de ce a fost pus acolo? Nu sa starpeasca traficul de influenta si coruptia? Ce e asa de rau ca se ancheteaza astfele fapte? :shocked:
Acum ca le ancheteaza oamenii lui Base sau oamenii lui Taricelu nu e aceeasi chestie?

E diferenta uriasa intre o comisie alcatuita din oameni numiti de Blaga si Macovei si o comisie alcatuita din judecatori numiti de CSM ;)

YoYoyOi
5th October 2007, 18:49
De ce nu e cercetat nici un fost ministru PD-ist?Chiar toti sunt curati?Chiar numai astia de la PNL sunt de cercetat?Nici macar un deputat pd-ist?Un secretar de partid acolo! Nimic nimic.Acolo totul e armonie si numai oameni curati.Hai las-o ca macane urat de tot.


dar de ce sa nu se cerceteze ministrii PNL, ma rog? aia-s unsi cu ceva mir? Sa-i ancheteze pe toti si sa-i bage in puscarie. Dar de undeva trebuie sa se inceapa. Si acum ca s-a inceput asta, s-a gasit cine sa-si bage coada. Era normal. Si cine prastia mea conduce guvernul asta? Cine e ministrul justitiei? Mama? De ce nu cerceteaza ministri de la PD, daca e de cercetat ceva?
De la revolutie incoace tot asta aud... Pe vremea PSD-ului erau anchetati taranistii sau liberalii. Si atunci toti intrebau de ce nu sunt anchetati psd-istii. Acum aceeasi intrebare, alte personaje....
Asa nu ajungem nicaieri.:(

Gabri3l
5th October 2007, 19:18
un lucru e sigur... pnleii s-au facut iar de kko cu ordonanta asta de urgenta data pt ai scapa pe alde iliescu,nastase,mitrea si altii de niste dosare.... in contrapondere cu voturile lor impotriva motiunii...e de-a dreptul ridicol ca aripa neagra neocomunista(iliescu si apropiatii lui) sa salveze un guvern liberal.

bineinteles ca Basescu nu a ratat din nou ocazia sa iasa la rampa si sa le mai dea o data peste nas pnleilor in public...asta e, pnleii se decridibilizeaza de tot, dar si-o fac cu mana lor pt ca stiu ca mai au doar 1 an de stat la putere dupa care vor urma pt ei o lunga si binemeritata sedere in opozitie ,unde chiar ca nu ii va mai deranja nimeni.

Zauri
5th October 2007, 19:40
Iliescu si-a salvat partidul.Nu a salvat nici pe liberali,nici pe democrati.Daca motiunea trecea singura solutie pertinenta erau anticipatele.Iar PSD-ul nu se afla in momentul de fata pregatit de alegeri.Iliescu si Nastase au reactionat cel mai bine din partid.;)
YoYoyOi nici nu stii ce bine-mi pare ca mai trec si ministrii astia pe la DNA.Departe de mine gandul ca liberalii nu ar fi meritat sa fie cercetati.Dar totusi...nici macar un omulet din PD?Nu ti se pare straniu?Chiar nici unu?
A si tot in legatura cu PD-ul.Vi se pare normala excluderea celor 2 (parca) deputati din partid pe motiv ca nu au votat motiunea?Unde e democratia din acest partid?

YoYoyOi
5th October 2007, 19:57
ca in orice partid la orice nivel democratic s-ar afla si in orice tara democratica ar exista, si in PD sunt anumite reguli. Cand s-a hotarat in CPN ca se merge pe o linie, e logic ca toti sa urmeze acea linie. Cine nu o face, inseamna ca nu se incadreaza in linia de doctrina a acelui partid si are alte inclinatii.
Si acum ca sa judecam logic. PD-ul sta cel mai bine in sondaje. La un eventual scrutin ar putea forma Guvernul singur. Ca deputat/senator PD sau chiar ca simplu membru de partid, de ce sa nu-ti doresti acum alegeri anticipate? De ce sa nu vrei inlaturarea actualului Guvern si inlocuirea lui cu unul al tau? Pe cei de la PSD ii inteleg, ca nu stau tocmai bine in sondaje. De PNL nici nu mai zic... Dar pe astia de la PD chiar nu-i inteleg...
Cat despre cercetari penale ale PD-istilor, au fost si vor mai fi. Ca nu se ajunge la o sentinta, la o condamnare... deja devine alta discutie. Actualul sistem juridic permite PNL-istilor sa mature pe jos cu oamenii pd-ului. De ce nu se intampla asta? Chiuariu ala in loc sa tina discursuri doar de el intelese si sa-si zbuciume neuronul pitigaiat cu tot felul de cretinisme, ar putea sa cerceteze cateva bucati de PD-isti. Dar ori nu gaseste cu ce sa-i agate, ori e incapabil :rolleyes:

Romeo
6th October 2007, 08:41
un lucru e sigur... pnleii s-au facut iar de kko cu ordonanta asta de urgenta data pt ai scapa pe alde iliescu,nastase,mitrea si altii de niste dosare.... in contrapondere cu voturile lor impotriva motiunii...e de-a dreptul ridicol ca aripa neagra neocomunista(iliescu si apropiatii lui) sa salveze un guvern liberal.


daca mi-ai arata vreun ministru care sta la racoare, as zice ca comisia aia are o activitate pozitiva. De mancat bani multi in tara asta sunt prea multi, de aceea nu are nicio importanta ce comisii sunt suspendate. Dar totul face parte din circul politic zilnic si efectul este o tinere la departare a firmelor mici care ar vrea sa investeasca la noi si o scarba de politicieni. De altfel, cercetarea ministrilor a inceput acum, inainte de motiune, in 2005 sau 2006 doar Copo a fost convins sa plece de la guvern, cand s-a plictisit Base de el. Asistam la un tot mai mare sictir intre presedinte si guvern, ceea ce nu este normal. Sa vedem in 2009 pe cine mai pune Base prim-ministru, dupa ce s-a fript cu Taricelu.