PDA

View Full Version : Siab 2007



resita
19th September 2007, 09:47
SIAB 2007 se va desfasura in perioada 5-14 octombrie,
(4 octombrie fiind Ziua Presei), vizavi de Aeroportul Otopeni, Sos. Bucuresti-Ploiesti nr 289.

Pentru zece zile, SIAB devine punctul de referinta pentru lumea auto si pasionatii acesteia, mediind schimbul de informatii intre clienti si producatori, facilitand legaturi profesionale si interculturale.

Anul acesta SIAB va reuni toti producatorii si importatorii auto importanti de pe piata romaneasca, fiind cea mai mare manifestare auto din Romania si unul dintre cele mai importante evenimente expozitionale ale anului 2007.

In octombrie afli totul despre masini si mai ales le vezi cu ochii tai. Cele mai noi accesorii, cele mai spectaculoase modele, zeci de marci te asteapta la SIAB.

Numarul expozantilor care s-au inregistrat deja pentru a participa la Salonul International de Automobile Bucuresti SIAB 2007 este cu 20 la suta mai mare decat la editia anterioara, din anul 2005, informeaza compania AMC APIA Expo, organizatorul evenimentului. De asemenea, suprafata expozitionala in noul amplasament de la Otopeni va fi cu 50 la suta mai mare decat la editia precedenta a salonului. Salonul International de Automobile Bucuresti, SIAB 2007, este unul dintre cele mai asteptate evenimente auto din Romania.


Salonul International de Automobile Bucuresti este considerat o adevarata vitrina a industriei auto din Romania, suprafata expozitionala de peste 40.000 mp fiind rezervata pentru constructorii si importatorii de automobile, echipamente si servicii.

Pentru prima data, vor fi prezente alaturi de marci cu traditie la SIAB precum Alfa Romeo, Audi, Bentley, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, Daewoo, Fiat, Honda, Kia, Lamborghini, Maseratti, MINI, Nissan, Opel, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Ssang Yong, Subaru, Suzuki, Toyota, Volvo si nume care nu au fost reprezentate la editiile anterioare - Chrysler, Dodge,
Ford, Hyundai, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Smart,
GWM, Lexus, Saab.

Hard
19th September 2007, 23:12
Cine merge? Poate ne intalnim mai multi :)

realmadrid.com
19th September 2007, 23:27
Eu merg...

Ma intreb, cum sa fie mai mare decat la Romaero Baneasa, daca se tine la fostul Metro Otopeni....

Am fost la Luxury Car Show....si in 10 minute, m-am invartit prin tot salonul....

Hard
19th September 2007, 23:35
40.000 mp e ceva.

Lordul
19th September 2007, 23:46
merg si eu pe 6 octombrie ma duc

realmadrid.com
19th September 2007, 23:50
Eu vreau invitatii...pt ziua presei, nu de alta...dar ma urc si eu in toate masinile :D...sa vad cum fac rost :D

Lordul
19th September 2007, 23:59
si cand e ziua presei? p.s: numarul din septembrie Top Gear ofera o invitatie gratuita la S.I.A.B

resita
20th September 2007, 07:29
SIAB 2007 VINE CU ZECE NOUTATI

Salonul International de Automobile Bucuresti (SIAB), care se va desfasura la Tiriac Expo intre 5 si 14 octombrie, va gazdui citeva dintre premierele mondiale care vor fi expuse la Salonul de la Frankfurt, Germania, care va avea loc in perioada 15-23 septembrie. La capitolul generatii noi de autoturisme, vor fi prezentate Mazda 6, Audi A4, Mercedes-Benz Clasa C in varianta break si versiunea sportiva C 63AMG, precum si concurentul acesteia, BMW M3.

In ceea ce priveste segmentul de masini noi, Volkswagen va expune SUV Tiguan, BMW va veni cu cel mai mic model al sau in trei usi, Seria 1 coupe, MINI se va lauda cu Clubman, iar Fiat va dezvalui modelul 500, concurentul direct pentru Renault Twingo. Audi va expune versiunea cea mai puternica din segmentul clasei medii superioare: RS6.

Mazda 6 va fi expusa in premiera mondiala la Salonul Auto de la Frankfurt si va fi prezentata si la cel mai important eveniment automobilistic din Romania. Masina a fost redesenata in totalitate si, in plus, va oferi cel mai puternic motor de pe acest model. Propulsorul de 3,5 litri, V6, este preluat de la Mondeo. Cu noul Audi A4, marca din Ingolstadt va puncta decisiv in segmentul clasei medii.

Noul model a crescut in lungime, masurind acum 4,7 metri, dar si in latime, care ajunge la 1,83 de metri. O data cu noul model C-Klasse, Mercedes va expune atit varianta berlina, cit si cea Estate, denumirea pentru versiunea break de caroserie. Mai mult, in segmentul sport isi va face aparitia si virful de gama al Clasei C, C 63AMG, care este propulsat de un motor in opt cilindri, dispusi in „V”. Cu o cilindree de 6,2 litri si 457 de cai-putere, dezvoltind un cuplu motor de 600 de newton-metri, aceasta masina va avea o acceleratie de la 0 la 100 de kilometri pe ora de 4,5 secunde. O clasa mai sus, in segmentul mediu superior, Audi si-a propus sa lase masca concurenta prin prezentarea celui mai puternic A6 existent vreodata. Modelul RS6 va fi propulsat de un V10 de 5,2 litri si 580 de cai-putere. BMW va arunca in lupta noul M3, de 4 litri si 420 de cai-putere. Noua generatie M3 nu va fi insa singura atractie de la standul marcii bavareze. Cel mai mic model BMW va fi de asemenea expus, Seria 1 fiind disponibil si in varianta coupe cu trei usi. MINI se va remarca prin noul sau model, Clubman.

Pe segmentul Sport Utility Vehicle (SUV), Volkswagen va expune fratele mai mic al lui Touareg. Modelul Tiguan va fi disponibil in prima faza cu doua motoare pe benzina de 1,4 litri de 150 de cai-putere si de 2 litri de 200 de cai-putere. Ca motorizare diesel, va fi prezentat propulsorul de 2 litri care genereaza 140 sau 170 de cai-putere. Motorizarile diesel respecta normele Euro 5 in ceea ce priveste emisiile de noxe, standarde care vor intra in vigoare de abia in 2009. Fiat expune, printre alte modele, si micutul 500, un concurent serios pentru Renault Twingo. Modelul italienilor, lansat la 50 de ani de la aparitia primei generatii, va avea un pret de baza de sub 10.000 de euro.
Sursa: Cotidianul

07Ex
24th September 2007, 18:01
Nu voi fi in tara, insa daca as fi as merge sigur. Am fost doar o singura data la SIAB in 2003 cand am fost intamplator in tara in vizita.

Prome
24th September 2007, 18:10
O sa merg cu siguranta , acum doi ani am avut o legitimatie de expozant de la un prieten de are o firma de jante, anvelope etc :P . Am fost 3 zile la rand am vazut tot ce era de vazut ( masini si gagici :evil: )

Anul acesta cred ca se va repeta scenariul :P

Hard
6th October 2007, 23:25
cine merge saptamana ce vine ?

Lordul
6th October 2007, 23:38
eu am fost azi...

Vadim
11th October 2007, 09:29
Am fost si eu. Nu am vazut Peugeot nicaieri.

Spatiul e mare, dar e impartit bine pe cele trei linii, adica se poate vedea repede ceea ce vrei, daca vrei sa revii la un producator etc.

Ca masini, cam tot ce vezi pe strada vezi si acolo. Masini pe care eu nu le-am vazut pe la noi pe strada au fost VW Passat R32 si VW Touareg-ul cel mai puternic, W12. In rest BMW, Mercedes AMG sunt la tot pasul. Era un Maseratti superb negru, 130 si ceva de mii de euro, vandut. :)

Cu ocazia asta m-am suit si eu in masinile fiecarui producator (cate una de fiecare) ca sa fac o comparatie vizuala pe loc si pot sa zic ca marcile Audi, VW, BMW, Mercedes, Opel si Volvo sunt mult mai pe gustul meu la interior decat cele japoneze, americane sau italiene. In rest, la design exterior, lucururile se discuta, mai toti producatorii au caroserii atractive. Mi-a placut Citroen-ul C6, nu il vazusem pana acum, o masina frumoasa ca limuzina.

Cristian
11th October 2007, 10:49
Cine merge? Poate ne intalnim mai multi :)

Faceti un Forum Meeting la SIAB :happy:happy:lol:

dardar_3
11th October 2007, 11:26
Eu cred ca o sa ma duc sambata .... pentru gagici nu pentru masini....:D

Lordul
11th October 2007, 14:17
Am fost si eu. Nu am vazut Peugeot nicaieri.

Spatiul e mare, dar e impartit bine pe cele trei linii, adica se poate vedea repede ceea ce vrei, daca vrei sa revii la un producator etc.

Ca masini, cam tot ce vezi pe strada vezi si acolo. Masini pe care eu nu le-am vazut pe la noi pe strada au fost VW Passat R32 si VW Touareg-ul cel mai puternic, W12. In rest BMW, Mercedes AMG sunt la tot pasul. Era un Maseratti superb negru, 130 si ceva de mii de euro, vandut. :)

Cu ocazia asta m-am suit si eu in masinile fiecarui producator (cate una de fiecare) ca sa fac o comparatie vizuala pe loc si pot sa zic ca marcile Audi, VW, BMW, Mercedes, Opel si Volvo sunt mult mai pe gustul meu la interior decat cele japoneze, americane sau italiene. In rest, la design exterior, lucururile se discuta, mai toti producatorii au caroserii atractive. Mi-a placut Citroen-ul C6, nu il vazusem pana acum, o masina frumoasa ca limuzina.



hai ma Vadime tocmai tu sa nu stii ca Peugeot a refuzat sa vina ,motivul fiind acela ca au refuzat sa-si tina masinile la cort