PDA

View Full Version : Patinaj artistic



Pages : [1] 2 3 4 5 6

Gabriel
22nd January 2003, 12:53
In aceasta saptamana se desfasoara Campionatul European de Patinaj Artistic. In orashul suedez Malmo.
Astazi (miercuri) va avea loc programul liber ales al probei de perechi. Maine va fi masculin,vineri dansurile ..sambata feminin iar duminica ca deobicei gala laureatilor.
Euosportul transmite absolut tot zilnic cu incepere de la 19:30. Sa va uitatzi ! Mie imi place f. mult patinajul...in special probele de perechi si dansuri.

Dora
22nd January 2003, 15:51
Deja ma uit la Eurosport, dar nu prea am vreme.. Si mie imi place foarte mult patinajul.. dar prefer proba masculina :happy Tin cu Yagudin, nici nu stiu daca acum concureaza.. Este dupa parerea mea, un patinator complex. La fete tin cu Slutskaya, cu toate ca are acum o contracandidata puternica, tot din Rusia, care a si batut-o la programul scurt.. Iar dansatorii preferati- francezii! In fine.. Gala Laureatilor merita vazuta! E spectacol pe gheata!!

Gabriel
22nd January 2003, 22:38
Eu de mic copil sunt un mare fan al dansurilor. Mi-au placut foarte mult francezii..Anissina- Peizerat. Inca de acum 5-6 ani imi plac...de pe vremea cand erau eternii abonatzi la bronz....caci atunci aur luau Grishuk- Platov . Tzi mai amintesti Dora ? Extraordinari ! Iar argintul era luat de Krylova- Ovsyannikov. Pe urma Krylova- Ovsyannikov au inceput sa ia aur..caci Grishuk- Platov s-au retras.
Cam astea au fost cuplurile mele preferate. Acum imi plac foarte mult lituanienii. Sa speram ca sunt prezentzi la Malmo.

Dora
23rd January 2003, 09:32
Si mie in plac Anissina si Peizerat. Mai erau fratii aceia francezi care-mi placeau, dar pe care sincer habar n-am cum ii chema... :? Aseara m-am uitat la proba de perechi...Cuplu de rusi a fost senzational!! Au avut un program liber fara greseala!! Foarte mult mi-a placut si cuplul de francezi.. revenirea lor dupa accidentarea fetei e demna de toata lauda.. Si totushi- concureaza Yagudin?? :P

Gabriel
23rd January 2003, 10:45
Pe fratzi ii cheama Isabelle si Paul Deuschne. I-am urmarit si eu la Aberville in '92. Superbi.
Vedem noi in seara asta daca concureaza Yagoudin. :happy

Mondialele din acest an..vor avea loc in martie...la Washington D.C.

Dora
23rd January 2003, 14:39
Si sper ca in seara asta va concura si Ghitza Chiper.. E din Miercurea Ciuc, il cunosc.. De cand se antreneaza afara este intr-o forma extraordinara si in acest an a avut cateva victorii importante la nishte Grad Prix-uri.. Sper sa faca o figura buna!

Dora
23rd January 2003, 14:41
Numai noi vb aici?? Incepe ca la hochei.. pana au aparut si altzii :thinkso:

Gabriel
23rd January 2003, 16:46
Pai numai noi vorbim...daca altcineva nu mai iubeste patinajul. Bine ca nu vorbesc eu singur....sau tu singura. :)

http://www.skatesweden.nu/em2003/index.shtml
asta e siteul campionatului..foarte prost facut. nu zice nimic de cine va concura la barbatzi....sau nu oi fi stiut eu sa ma uit

Dora
24th January 2003, 09:06
Si sa stii Gabriel ca m-ai indus in eroare... :x Aseara a fost progamata proba feminina, programul liber ales si nu cea masculina, dupa cum imi spuneai tu.. Oricum a fost interesant de urmarit si chiar daca imi place Slutskaia cred ca aseara nu merita aurul.. Cealalta rusoaica, Sokolova, a avut un program mai curat, cu doar doua mici ezitari..Slutskaia a cazut la o combinatie de tripla cu tripla.. Habar n-am ce se puncteaza, dar cred ca aseara s-a castigat pe notele de la impresia artistica.. In fine, in seara asta chiar astept evolutia baietilor..daca va fi :?

Dora
24th January 2003, 09:23
M-am uitat pe site-ul ala Gabriel.. Nu concureaza Yagudin :firedevil: Cel putin asa scrie pe lispa participantilor.. In schimb va fi pe gheata Ghitza Chiper al nostru. Cred ca in conditziile astea Plushenko este principalul favorit... :x

Gabriel
24th January 2003, 10:03
Pai mah...eu de unde sa stiu ? Tu de catzi ani urmaresti patinaj artistic ?
Eu de vreo 12 ani....si asta e primu an in care fetele concureaza joia !!!! De cate ori ai mai vazut tu fetele sa concureze joi ? Fetele in mod normal concureaza sambata !
A fost o problema la baietzi , d'asta au facut schimb cu fetele.

Azi o sa fie dansurile,probabil. Sper sa apuc sa vad si eu macar pe aia buni...tinand cont ca o sa fiu la patinuar,la hockey. (s-ar putea sa vina si Vadim :happy )

Dora
24th January 2003, 10:11
Ok No problem!! Nu-ti spun de cand urmaresc patinaj, pentru ca nu vreau sa-ti spun...Sa-mi povestesti cum a fost la meci!! Weekend placut!

Gabriel
24th January 2003, 10:39
Urmaresti mai de demult ca mine ? I-ai vazut pe celebrii britanici la Saraevo in '84...dansand pe Bolero ? Cand au luat 6.0 pe linie !

Week end placut si tzie !

Dora
24th January 2003, 10:54
Nu...trebuie sa recunosc ca pe vremea aia descopeream fotbalul si gimnastica..(n-au nici o legatura una cu ala, dar asta e) Doi sau trei ani mai tarziu am inceput sa ma uit la patinaj!! :happy

Gabriel
24th January 2003, 13:41
Oftopic : inseamna ca itzi mai amintesti de Daniela Silivas sau Cristina Bontas . nu mai zic..ca probabil ai urmarit evolutile lui Rodion Camataru la Euro '84 France.
ai o varsta ! sa va vorbesc cu dumneavoastra ? :P

Dar sa revenim la patinaj. Uitandu-ma pe lista concurentzilor nu ii mai regasesc pe francezii mei preferatzi. Cred ca au trecut la profesionism. Si nu mai sunt nici lituanienii....care mie imi placeau enorm. In aceste conditii aurul va fi cucerit de Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH . Si cred ca or sa ia si istraelienii o medalie...caci sunt foarte talentatzi. Este vorba despre Galit CHAIT / Sergei SAKHNOVSKI .

Mi se par foarte slabe aceste europene. Si este si normal. Sunt prima editzie de dupa Olimpiada. Patinatorii conscratzi s-au retras...si noi talente isi asteapta confirmarea.

Dora
24th January 2003, 14:14
Haha!! Ce ne mai distram... :evil: S-ar putea sa fii surpins cand ne vedem la meci si sa nu vrei sa-mi vorbesti cu dumneavoastra.. :ciocan: Da, imi amintesc de Daniel Silivas si Cristina Bontas, dar la fotbal abia in 86 am inceput sa ma uit cand Steaua triumfa la Sevilla.. Asa ca, daca vrei iti vorbesc eu tie cu dumneavoastra :drak: Despre patinaj... e adevarat , se poate si mai bine! Eu astept mondialele, acolo vom vedea patinaj de mare clasa!! Pentru ultima oara, weekend placut!! :flame:

Gabriel
24th January 2003, 15:32
Si eu in '86 am inceput cu fotbalul.....cu finala castigata de Steaua in CCE. Dar si cu Mexico '86....cel mai frumos campionat mondial vazut de mine.
Cred ca suntem amandoi destul de batrani....asa ca sa ne vorbim reciproc cu dumneavoastra. :P
Si ca o paranteza : cred ca dumneavoastra suntetzi mai in varsta decat mine :happy

Week end placut !
______

Si sa nu fim pe langa subiect te intreb asa : ce draq e cu noul sitem de arbitrare in patinaj ? eu nu am inteles nimic din el. catzi arbitrii sunt ? si de ce nu mai arata steguletzul in dreptul arbitrului ?

Vadim
25th January 2003, 13:40
Nu mai arata detalii si spun ca un computer alege, pentru ca sa isi faca ei jocurile. Dupa scandalul de la Salt Lake le-a fost frica. Si-au dat seama ca pot fi descoperiti cand fac smecherii,iar acum, sub mansca de anonimat e mult mai simplu sa dea note aiurea si nimeni nu poate fi tras la raspundere.

Gabriel
25th January 2003, 15:02
Da,am inteles. M-am mai documentat si eu intre timp. Cica se dau 14 note si calculatorul alege 9 notela intamplare. Deci...e nevoie si de noroc.



Concursul de dans

A fost superb.Chiar nu ma asteptam la asa ceva. Primele 6 perechi au avut programe incredibil de frumoase.
Bulgarii de ce au pereche asa buna...si noi n-avem nimic ? Foarte frumos si original programul nemtzilor de pe 5. Pacat de mica ratare.
Astept cu mare interes...gala laureatzilor...pt. a-mi revedea favoritzii . Care favoritzi ? Pai primele 5 perechi de la dansuri...ca in rest nu prea m-a interesat.

La masculin nici nu ma uit.

Dora
27th January 2003, 09:38
M-am uitat aseara la Gala Laureatilor!! DE VIS... Trebuie sa recunosc ca spectacolul l-au facut perechile si cuplurile de la dans..Extrem de originala perechea bulgara! O surpriza extraodrinara!! Si ca sa-ti raspund la intrebarea "de ce noi nu avem si bulgarii au?", sa stii Gabriel ca sportul asta nu e sustinut financiar atat pe cat ar merita si in functie de potentialul pe care il avem. Sportivii nostri se antreneaza si concureaza cu patine second hand, lipsesc coregrafii buni, antrenorii si pentru asta trebuie bani!! Pe de alta parte, pana nu se obtin rezultate nu se investeste in sportul asta si iata, ne invartim intr-un cerc vicios...Astept cu mare nerabdarea Mondialele..
Am aflat de ce nu a concurat Yagudin. Are osteoporoza si e posibil sa nu mai poata pune patinele in picioare niciodata! Pacat..

Gabriel
28th February 2003, 01:39
Draga Dora ,

Tin sa te anuntz ca am fost la baletul pe gheatza de pe Mihai Flamaropol oferit de trupa profesionista Moscow on ice. A semanat cat de cat cu celebrele spectacole de revista pe care le mai vedem pe la televizor. A fost o incantare. O multime de povesti frumoase transpuse pe gheatza patinuarului.
Biletele au costat de la 500 000 in sus. Eu am avut o invitatie. Patinuarul a fost gol. Mai putina lume decat la un meci Steaua - Progym Gheorgheni din sezonul regulat de hockey. In tribuna numai oameni fitzosi..altzii decat cei cu care eram eu obisnuit. Haine de blana , barbatzi la sacouri , pe jos curat , nu se manca semintze.
O atmosfera ce nu prea ma prinde...dar am zis macar pt. o zi sa fiu cuminte. Oricum in gand imi rasuna cantecelul : "Romania este tzara noastra........".
Sa speram ca vinerea viitoare am sa fiu la patinuar pe motiv de meciul 4.

Al tau prieten , Gabriel

Dora
28th February 2003, 10:16
Draga Gabriel,
Sincer nici nu ma asteptam ca tribunele Flamaropului sa fie pline! Daca ar fi fost un spectacol de manele pe gheata te asigur ca ar fi fost bataie pe bilete si s-ar fi tinut cu casa inchisa... Nu stiu de ce te miri ?!? La noi acum trimfa subcultura, snobismul, prostia...Majoritatea dintre romani are acum un sistem de valori cel putin indoielnic. In ceea ce priveste mancatul semintelor in timpul spectacolelor, da-mi voie sa-ti spun ca nici eu nu sunt de acord. :x Adica sunt de parere ca trebuie sa dai dovada de respect fata de artistii aia!! E ca si cum te duci si mananci semnite sau fosnesti o punga de chipsuri la o premiera de la Teatrul National.
Imi pare rau ca eu nu am posibilitatea sa merg la un spectacol de o asemenea valoare, la care ai fost tu... Iar in legatura cu fitzosii de la patinoar si de damele in haine de blana sau rochii cu paiete--un singur cuvant si risc sa ma repet - SNOBISM-
Cel putin fii bucuros ca ai putut vedea ce altii doar viseaza sa vada... :jump:

Gabriel
28th February 2003, 13:21
Nici nu mergea sa se manace semintze...dar m-a surprins faptul ca pe jos era curat.
Poate ca ar fi vrut sa vina o gramada de oameni....dar cum sa dea 500 000 pe bilet..cand salariul este 2-3 milioane ? Ce om normal ar da banii astia ? Si gandeste-te...ca nu vii singur la patinuar...la un asemeena spectacol. Deci..cel putin 1 milion tot tre' sa dai !
Asa ca nu judec lumea...ca nu a venit. Nici eu nu mergeam dca nu aveam invittzie.

Cel mai mult mi-a placut povestea Frumoasei adormite. A avut mai multe episoade...nasterea printesei , ursitoarele , ursitoarea cea rea....printzesa ajunsa domnisoara...adormirea..sarutul printzului.

O sa dea la televizor sambata cred..dar nu stiu pe ce program. Sa te uitzi ! :)

Dora
28th February 2003, 20:14
Nu cred ca ma pot uita.. Maine la pranz am ultimul examen la Brasov si apoi tre sa alerg sa prind meciul trei, si ultimul dupa parerea mea...Apoi, seara ,toti ziaristii romani vor sarbatori undeva victoria Stelei!! :yeah:

paulinio
6th February 2004, 15:01
Salutari!

Nu m-am uitat prea bine... dar nu prea am vazut discutii recente pe aceasta tema...

Printre masters-ul de snocker de la Londra, cupa Africii la fotbal, alte sporturi de iarna isi face loc in Programul Sportiv Patinajul Artistic, mai exact campionatele Europene 2004, Ungaria.

Pentru cei care au urmarit concursul.. Cum vi se pare???

CE spune-ti de surpriza "Joubert"?

Un weekend de saptamana "fierbinte" pe gheata maghiara.

paulinio
6th February 2004, 15:44
Se pare ca m-a luat valul si "mi-au alunecat degetele"

evident a vrut sa fie

P A T I N A J A R T I S T I C !!!

corinutza
6th February 2004, 18:40
eu am urmarit probele feminine si masculine(perechile si dansul nu ma prea intereseaza) si pot spune k am fost reprezentati foarte frumos!!!
iar joubert a patinat absolut superb , fara greseala!!!
totusi , si chiper a avut un program frumos...
ce parere ai despre clasarea celorlalti 2 romani participanti?

Gabriel
8th February 2004, 01:57
corinutza...dansul e cel mai frumos. cum sa nu te intereseze ? am urmarit dansurile de ieri...si mi-au placut mult evreii,francezii si bulgarii. bine..nu se ridica la nivelul ultimilor ani...dar asta e. pana la Olimpiada din 2006 de la Torino...sunt sigur ca vor creste in valoare.

frumos si pentru unguri ca a luat a lor aurul !

mondialele din acest an unde se desfasoara ?

PS : Dora, tu mai traiesti ? he,he...ce vremuri cand comentam noi patinajul pe acest forum. :)

corinutza
8th February 2004, 18:17
Anul acesta , Campionatele Mondiale de Patinaj artistic se desfasoara in Germania , la Dortmund , in perioda 22-28 martie . Mai multe informatii la : http://www.worlds2004.de/ww/en/pub/event.htm

aah.... si cea mai frumoasa proba e cea masculina........parerea mea :)

paulinio
9th February 2004, 09:10
Corinutza, ai dreptate, cea mai spectaculoasa e proba masculina... (paote e o chestie de ... gust)... dar am urmarit ani de-a randul probele de patinaj artistic si mi se pare proba cu cele mai mari progrese...

Cat despre proba feminina de anul asta... Sebestien nu mi-a placut niicodata, iar acum in poat de castigatoare nici atat... Iar o chestie de gust. Mi-a placut mai mult programul rusoaicei Sokolova... dar ea nu mai aves nici o sansa sa castige.

Ca sa ma intorc la proba masculina... Bravo pentru Joubert!!! Dar cred ca la modiale alta va fi situatia... Plus ca acea senzatie de "clona lui Yagudin" au simtit-o multi... A fost foarte cidata sa vad pasii lui Yagudin ... din nou pe gheata... dar fara personajul principal.

Sa fie un avantaj pentru Joubert sau nu??? Indiferent de raspunsul la aceasta intrebare, cert e ca el a fost cel mai bun la acest concurs... deci pe moment nu pare sa fie atat de rau...

corinutza
9th February 2004, 21:35
nu cred k joubert e neaparat clona lui yagudin , dar kred k orice antrenor isi formeaza elevul dupa propria personalitate sportiva si asta se reflecta in programe...
la fete nu m-am uitat , doar la reprezentanta noastra...
chiar , ce parere aveti despre modul in care am fost reprezentati la aceasta editie a europenelor???eu cred k "ai nostri" s-au descurcat bine!

paulinio
10th February 2004, 08:45
DA, intradevar romanii au facut o figura frumoasa. Chiper a reusit sa recupereze mult din ratarile de la programul scurt. Cu fiecare concurs el poate aduce Romaniei un loc din ce in ce mai bun. Tehnic e cel mai bun roman din toate timpurile (sa nu uitam cat a evoluat patinajul in ultimii 20 ani - Doar am vazut aseara inregistrari de la Olimpiada de la Sarajevo, nu???)

Joubert nu a fost deocamdata antrenat de Yagudin, ci doar au colaborat in decursul unei saptamani. Cel putin asta a declarat Brian. Antrenoratul incepe in vara pentru urmatorul sezon. Semnalele de atentie au fost atrase de admiratori ai lui Yagudin (sau macar l-au urmarit....); inse nu se stie daca e un serviciu sau un deserviciu acest lucru. Iar au am recunoscut in Joubert atitudinea (sa nu uitam ambitia lui Alexei, poate tocmai de asta a facut Brian programe atat de bune!), unii pasi, unghiuri... caracteristice lui Yagudin. Pana si modul in care s-a intors pentru linia de pasi...
Totusi Brian cred ca este destul de puternic cat sa treaca peste asta. Deocamdata el a primit "reteta succesului"... Ce va face apoi? Timpul va decide!

Va placut gala de la Sarajevo?

corinutza
11th February 2004, 10:23
nu stiam toate astea despre yagudin si sincer nu am observat asemanarea pt k e primul an in care ma uit cu seriozitate la patinaj artistic!!!
oricum , romanii s-au antrenat din greu (si asta o spun cu siguranta) pt ca nu e usor sa ajungi sa te califici printre primii 30!!!daca s-ar baga mai multi bani in patinaj , rezultatele ar fi mult mai bune!
cat despre gala de la sarajevo , a fost foarte frumoasa(ca si concursul , de altfel) !
la sfarsitul acestei saptamani se vor desfasura capionatele nationale de juniori , ai caror castigatori vor pleca peste 2 saptamani la mondialele de juniori din olanda!banuiesc ca ne vor reprezenta aceeasi 2 care ne-au reprezentat la europene ; Adrian Matei si Simona Punga.

paulinio
12th February 2004, 08:59
Ai idee unde se desfasora? Presupun ca in Bucuresti dar pe ce patinoar? (nu ca ar fi prea multe de ales...) Eventual daca mi-ai spune programul... ar fi minunt!

M-as duce la un concurs national... fie el si de juniori.

corinutza
13th February 2004, 21:10
concursul se desfasoara la miercurea ciuc maine si poimaine!!!
si nu cred k se vor tine concursuri prea curand in bucuresti...poate sezonul viitor ....

paulinio
16th February 2004, 15:04
Intr-adevar, asa e.

Trist dar adevarat. Poate sezonul urmaror.

oriana
16th February 2004, 17:43
Daca stie cineva adresa de mail a lui Yagoudin, mi-o puteti trimite si mie, va rog ? Cunosc un tratament pentru osteoporoza si as vrea sa i-l trimit.
Multumesc

corinutza
19th February 2004, 20:00
oriana draga , ai incercat google sau yahoo search?!?!?
eu acolo gasesc tot ce am nevoie....

paulinio
23rd February 2004, 12:37
DE cand navighez eu pe internet nu am auzit ca yagudin ca utilizeze o adresa de mail pentru corespondenta. Cred ca s-ar umple prea repede.

Din cate stiu ii place sa stea pe internet, ca citeasca opinii, etc... Exista pe pagina oficiala a lui:
www.alexeiyagudin.com
o sectiune pentru mesaje.
Se spune ca le citeste cand are timp si chiar mai apare pe chat.

Gabriel
25th February 2004, 10:55
corinutza si paulinio (se citeste pauliniu ?) daca sunteti dragutze poate imi explicati si mie cum se realizeaza sariturile. fiecare in parte. adica....ce contine un axel fatza de un ridberger sau toulup ? sau cum se face un lutz ?
ca eu ma uit la televizor dar nu prea le diferentiez. tocmai de aceea prefer sa ma uit la probele de dansuri care nu imi dau astfel de batai de cap.

paulinio
25th February 2004, 12:09
(paulinio se citeste cum se scrie)

Sariturile sunt de mai multe tipuri functie de criterii (nu sunt sigura ca sunt scrise cum trebuie sa sper sa intelegi):
-sarituri triple: tooloup, ridberger, lutz, flip
-sarituri cvaduble (cu 4 rotatii - cea mai des intalnita este cvadublu-tooloupe)
-saritura cu 3rotatii si jumatate: triplu axel (este usor de ramercat; desprinderea e cu spatele iar aterizarea e cu fata - saritura pentru care se face o pregatire mai indelungata; este executata numai de men, female executa dublu-axel.)

Lesne de inteles, unele sarituri au desprinderea cu fata, altele cu spatele.
O alta distinctie: unele sunt cu bataie (se infinge varful patinei in gheata), altele sunt din "mers".
Unele sunt mai grele si sunt cotate mai mult, altele sunt de "incepatori" si sunt mai slab cotate (nu te felicita nimeni daca le-ai facut, dar te sanctioneaza drastic daca din neatentie gresesti)

Daca urmaresti mai mult concursurile incepi sa le prinzi (le mai incurc si eu)... dar importanta e "povestea" spusa, nivelul tehnic "general" (daca a fost curat sau nu)... nu cred ca pentru public are atat de mare importanta daca a fost un lutz sau un ridberger (de altfel aceste 2 sarituri au acelari grad de dificultate si sunt considerate cele mai usoare)

De altfel din vara se schimba sistemul de punctaj... si poate si clasificarea sariturilor.

La cerere, alte amanunte. Sper ca nu te-am plictisit.
Stiu ca gasisem la un moment o pagina care descria toate sariturile. Sa o caut si itit fac un link.

Gabriel
25th February 2004, 13:27
Iti multumesc ! dar ai practicat patinaj de esti atat de bine informata ?
orice detalii sunt bine-venite.

paulinio
25th February 2004, 13:46
Acum un an m-am urcat prima data pe patine. Intre timp am invatat sa merg bine pe role. Iti dau seama in in afara de o intoarcere... nu stiu nimic altceva.

Am invatat citind si privind la tv. Ca si tine, voiam sa stiu ce se intampla ca sa pot aprecia un program.
Pasiune.

Gabriel
25th February 2004, 19:27
bravo. eu urmaresc patinajul artistic de vreo 15 ani. tinem legatura.

paulinio
26th February 2004, 08:40
Avand in vedere lipsa site-urilor romanesti pe aceasta tema... vreau de mult sa fac un site.
Evident as vrea gazduire pe un domeniu gratuit. Ai idee de unul mai bun? (am incercat pe home.ro dar nu am reusit sa-mi incarc propriile pagini ci doar am utilizat web-builderul lor, rezultatn o pagina absolut banala...)

paulinio
26th February 2004, 09:00
http://www.soyouwanna.com/site/syws/skating/skating3.html

http://www.geocities.com/ninotchka26/skate.html

Sunt adrese la care gasesti elemente tehnice si nu numai. Necesita un nivel minimi de cunostinte le limba engleza... Dar in romana nu am gasit nimic.

Gabriel
26th February 2004, 10:44
nu. nu prea ma pricep la siteuri si nici nu stiu domenii gratuite. doar pe cei de la home.ro de care amintesti si tu, dar cu builderul lor chiar ca ies siteuri banale.
dar sa stii ca se poate uploda pe home.ro siteul facut de tine. multi au facut asta.

paulinio
26th February 2004, 12:28
Ok. O sa mai incerc. Undeva gresesc dar deocamdata nu mi-am batut capul sa aflu unde.
Cum paginile nu sunt inca facute... nu e chiar asa graba!!!

roxana
27th February 2004, 09:11
pai, eu am o pagina cu flash pe home.ro, dar trebuie sa recunosc ca altcineva a pus-o pe server.
alte domenii gratuite din cate stiu eu ar gi 3x.ro si as.ro. sper sa ai succes si abia astept sa vad pagina!

paulinio
27th February 2004, 12:04
OK! Multumesc frumos!
Deocamdata trebuie sa "creez" paginile... Dar sper sa nu dureze prea mult!

Nu uitati: in martie sunt mondialele!!! CE credeti ce patinatori vor castiga?

male:
female:
pairs:
dance:
????

paulinio
27th February 2004, 12:06
Vre-o legatura cu reprezentanta Romaniei Roxana Luca?

corinutza
27th February 2004, 20:37
Azi a inceput Campionatul Mondial De Juniori in olanda , la Amsterdam!
Programul competitiei este:


Friday, February 27 th :
Official Practice

Saturday, February 28 th :
Official Practice

10:00
Team Leaders Meeting

16:00
Referees Meeting

17:00
Judges Meeting

20:00
ISU and Judges Dinner

Sunday, February 29 th
Official Practice

20:30
Opening Ceremony and Reception

Monday, March 1 st

10:30
MEN Qualifying Round A/B

14:30
MEN Qualifying Round B/A

19:00
PAIRS Short Program

Tuesday, March 2 nd

11:15
ICE DANCING
2 Compulsory Dances

If Qualifying Rounds are needed:

Qualifying Round A/B - 1 st Compulsory Dance
Qualifying Round A/B - 2 nd Compulsory Dance
Qualifying Round B/A - 1 st Compulsory Dance
Qualifying Round B/A - 2 nd Compulsory Dance

18:30
MEN Short Program

Wednesday, March 3 rd

10:30
LADIES Qualifying Round A/B

14:15
LADIES Qualifying Round B/A

18:30
PAIRS Free Skating

Thursday, March 4 th

13:15
ICE DANCING Original Dance

18:30
MEN Free Skating

Friday, March 5 th

13:00
LADIES Short Program

18:30
ICE DANCING Free Dance

Saturday, March 6 th

13:30
LADIES Free Skating

20:30
Medal Winners Ceremony
Closing Banquet

Sunday, March 7 th

15:00
Gala Exhibition

20:00 Skaters Disco
programul este copiat de pe www.wcjunior.com (d-asta e in engleza)
Din pacate , campionatul nu este televizat :(
dar , Romania are 2 reprezentanti , care au participat si la europene : Adrian Matei si Simona Punga .
Sa le tineti pumnii...

roxana
3rd March 2004, 11:08
o prietena o sa-si faca proiectul pt atestat despre patinaj, asa ca in curand va fi o noua pagina de patinaj...

paulinio
4th March 2004, 09:08
Excelent!!! Sa fie cat mai multe! cand am cautat prima data pagini de patinaj artistic.... m-a uimit lipsa lor in limba romana. Am gasit o puzderie in toate celelalte limbi ale lumii.

Am mai facut si eu cate ceva... Daca crezi ca pot fi de ajutor...mi-ar facea placere.

M-am uitata pe site: a castigat Andrei GRIAZEV la "men" (proba la care mai stiu si ceva juniori), elevul lui Alexei Yagudin. Probabil ca vor veni si la mondialele seniorilor (e obiceilul rusilor de a-si trimite juniorii la campionate pentru a prinde experinta - nu-i rau deloc!!!)
Adrian MATEI a iesit in final pe locul 30 din 45 (arpoximativ). Bravo!

corinutza
12th March 2004, 19:34
La sfarsitul lunii se vor desfasura mondialele de seniori , la dortmund , germania! din cate stiu eu suntem reprezentati doar de chiper(de roxana luca nushu nimik , dar nu cred sa se fii recuperat...)
Oricum , ii tinem pumnii lui chiper! Apropo , ati vazut Evenimentul Zilei de pe 23 februarie ?! a avut un articol f interesant despre patinajul artistic in romania... dk nu,cautati-l pe net k il gasiti sigur in arhiva ziarului!!!

paulinio
22nd March 2004, 09:08
Saptamana asta sunt campionatele mondiale de patinaj artistic Dortmund 2004.
Cum Germania nu e departe transmisiile TV sunt in direct si la ore "decente".

Sper sa fie un spectacol pe cinste! Abia astept sa urmaresc... (desi asta inseamna castigarea unei lupte acerbe pentru a monopoliza televizorul - dar asta e o alta poveste)...

paulinio
22nd March 2004, 09:59
Site-ul oficial al concursului:
www.worlds2004.de

paulinio
24th March 2004, 09:42
Se pare ca sunt cam "solo" in "discutia" asta, dar pentru cei care mai citesc "accidental"... am sa continui monologul.
In proba masculina lucrurile au intrat oarecum in normal: dupa programul scurt conduce
Plushenko - RUS,
2.Joubert - FRA,
3.Lindeman - GER,
4. Lambiel - SUI,
5. Weiss - USA
Da, locul 3 e o surpriza dar e pe deplin meritat, programul germanului fiind incantator. Ma bucur pentru el caci il stiu de cand era campion la juniori, "mic si simpatic". Si acum e tot la fel doar ca si-a imbunatatit tehnica iar anii si-au spus cuvantul si asupra interpretarii.
De asemenea suedezul Lambiel care e pe 4 imi place foarte mult. E o adevarata incantare sa-l urmaresti iar la cei numai 18 ani ai lui arata o traire a muzicii si a miscarii deosebite. Sunt convinsa ca va veni si vremea lui de glorie. Poate dupa olimpiada urmatoare cand se va mai elibera "ringul".

Dupa un scurt ocol, sa revenim la primele 2 locuri. Este o lupta reala intre Plushy si Joubert?
Daca Plushy nu face greseli majore cred ca nu poate fi invins. Joubert este simpatic ca de obicei, iar cresterea lui in ultimii 3 ani este fantastica (pentru cei care nu-si aduc aminte, la prima participare la un campionat european a luat medalia de broz). Poate si faptul ca a prins o olimpiada l-a "calit" si a evoluat atat de mult. Dar progresul imens nu putea fi facut decat pe fondul unui real talent si bucurie de a patina.

Iar despre Plushenko... ce pot spune? Intra in acea categorie de patinatori (unde stau la loc de cinste: Urmanov,Kulik,Candeloro, Yagudin - si altii inainte de ei pe care nu-i cunosc prea bine) pe care indiferent daca ii placi sau nu (da, este un sport extrem de subiectiv) trebuie sa le recunosti meritele. Si-a format un stil personal si inconfundabil de a-si prezenta programele iar asta nu-i deloc putin lucru.

Proba masculina a evoluat foarte mult. Acum 6 ani Kulik sarea prima cva-dubla (???) si lua medalia de aur. Acum fara 2 cva-duble in programul liber nu te poti apropria de podium. Ca sa nu mai vorbim ca s-a mutat centru atentiei, de la "cate sarituri a executat" cate: "cum si cate ", fluenta programului, ideea transmisa. Intregul proces poate fi abservat abia dupa ce vezi inregistrari de acum 6-7 ani.

Revenind la concursul de aseara (caci altfel ar iesi mai mult un mesaj bun de pus la coltul de articole), as mai remarca evolutia lui Klimkin, un alt patinator cu un simt estetic deosebit dar care nu a reusit sa prinda nici un concurs cu 3 programe (calificari, scurt,liber) curate ca sa poata urca pe podium. Are tot cei trebuie, inclusiv originalitate (intr-o achipa a rusilor in care restul par a fi crescuti de "aceeasi mama") dar lipseste acel dram de noroc (ca si ABt care in urma unui lung sir de accidentari si-a construit cariera mai mult pe perioade de recuperari); dupa ce i-a murit antrenorul asta vara intr-un accident de masina, tatal ars... speram sa-si fi revenit si sa faca un concurs bun... dar nu, nici asta nu e concursul in care sa ia o medalie (te ro, CONTRAZI-MA!!!) caci s-a accidentat acum o saptamana... si asta s-a vazut aseara caci a gresit elemente pe care le executa foarte bine.

CE-ar mai fi de zis? Ca si la europene romanul Gheorghe Chiper (intr-un real progres) desi a avut o pozitie de start buna a gresit doua elemente tehnice si a mai coborat 3 locuri. Sper sa revina in programul liber (la europene a fost senzational in rpogramul liber si a sfarsit concursul pe locul 9!!!!) si sa urce in primii 10. Ar fi extraordinar!!!

Dar, sa avem putintica rabdare... raspunsul la intrebari il vom afla joi, in seara programelor libere a probei masculine.

Dorin
24th March 2004, 09:50
Plushenko este practic cel mai bun si are sarituri si coregrafie impresionante. Dar mai greseste cind nu trebuie. Oricum favoritul meu ! Joubert totusi cam rigid... :yeah: Dorin

paulinio
24th March 2004, 09:57
DA, ideea nu e daca castiga Joubert ci...

va castiga sau nu Plushenko... el trebuie sa lupte cu sine.

Inca e diferenta mare intre el si restul. Imi place aenorm lupta dintre el si Yagudin. Rezultatul era mereu imprevizibil... iar dorinta de "a fi cel mai bun" a ridicat atat de mult calitatea acestei probe.

Articole si discutii pe site-ul oficial ISU:
http://www.isu.org/

Clasamentul dupa programul scurt (cred ca am mai gresit si eu pe ici pe colo, poate din dorinta de a-mi vedea favoritii cat mai sus):http://www.worlds2004.de/shared/data/results/SEG003.HTM

Gabriel
24th March 2004, 10:48
paulino, uitasem de campionate. :p
In seara asta nu cred ca ma voi uita la perechi, pentru ca e meci de Champhions League...dar promit sa ma uit zilele urmatoare. Mai ales vineri seara la proba mea preferata....dansurile.
Tu comenteaza in continuare ca te citesc cu mult nesatz.

paulinio
24th March 2004, 11:19
Din pacate nu am tv personal asa ca si eu tot la meci ma voi uita :(. In mod normal imi place dar in fata patinajului artistic... nimic nu rezista.
Apropo de proba de dansuri... lupta e pe taram "european". Acum ca nu participa canadienii (parca s-au retras) lupta se da ca si la europene intre rusi, bulgari, ukraniei si incearca sa se strecoare si germanii care nu au participat la europene, dar au avut mereu programe interesante.
sincer nivelul concursului mi se pare mult mai scazut decat anii trecuti (va sa nu vorbim de olimpiada!!!) S-au retras prea multe perechi deodata!!! Asta nu inseamna ca nu sunt programe frumoase si interesante... dar parca nu mai au acea "consistenta". Nu, nu e nostalgie dupa trecut, incerc sa fiu obiectiva... pentru ca si mie imi plece proba de dans.

De fapt mie imi plac foarte mult toate probele, mai putin ce feminina. Fetele mi se par monotone si fara inspiratie. Sunt doar cateva exceptii (Irina, Sokolova) care efectiv creeaza spectacole pe gheata... In rest aceleasi melodii clasice, lente, "melancolice" si "sensibile" = plictisitoare. Lupta este intr-adevar deschisa si abia astept sa vad care va fi rezultatul, daca Irina sau Michelle vor reusi sa se impuna... sau se va ivi o alta patinatoare...

paulinio
24th March 2004, 11:34
Seara asta mi se pare ca este o lupta interesanta la perechi. Toata lumea se astepta sa conduca clar chinezii... dar o greseala la programul scurt i-a coborat pe locul 4 asa ca acum pot castiga doar daca ei fac fff bine iar ceilalti gresesc destul de mult. Asta lasa loc liber luptei ptr rusi, ambele perechi fiind foarte bine clasate (pe primele 2 locuri)

Rezultatul? Probabil ca rusii Totmianina&Marinin vor reusi sa castige primul titlu mondial. Ei merg de obicei pe ideea "putin mai usor dar mai curat" ... si cred ca acum tocmai asta este cheia succesului.
Totusi... nimic nu e sigur. Personal ii admir tot mai mult pe ceilalti rusi: Petrova&Tikhonov desi la inceput nu mi-au placut prea mult. Imi place ca se lupta in continuare...
Dupa ce au cucerit relativ "usor" medaliile unui sezon nu prea au mai reusit sa straluceasca. Dar programul prezentat la europene mi-a placut foarte mult: sofisticat, dificil tehnic, emotionant. Daca nu au greseli tehnice majore cred ca au mari sanse la medaliile stralucitoare.
Eu asta sper sa se intample....

Va fi un spectacol pe cinste!!!

Gabriel
24th March 2004, 12:17
Va fi un spectacol pe cinste....dar tu il vei urmari pe Henry vs. Mutu. :p
totusi...poate faci un duplex....Champhions League - CM patinaj. :)

paulinio
24th March 2004, 12:33
Sa vad... daca negociez bine poate obtin cateva minute de patinaj...
depinde si la ce ora se termina.
desi aseara am vazut ca patinajul s-a terminat inaintea forbalului...

Pentru "timp liber de omorat" am gasit un site cu f multe informatii:
http://goldenskate.com

Bafta lui Mutu! (desi nu i se acorda prea multe sanse noi totusi vrem sa credem si sa aratam ca si romanii poat fi stralucitori)

corinutza
24th March 2004, 14:34
aseara a fost superb concursul...mai ales programul lui brian joubert (preferatul meu)
imi pare rau pt chiper :( ... dar sper sa aiba o evolutie buna maine ca sa recupereze greselile de aseara :)
totusi , cred ca plushenko va castiga concursul , nushu de ce , dar nu cred ca brian va reusi un program mare atat de perfect ca la europene... iar kimklin clar nu are sanse la podium datorita accidentarii
mi-a placut programul germanului , "titirezul"-cum l-a numit comentatoarea de aseara , dar nu cred ca poate sa "atenteze" la podium , e f greu sa concurezi la asemenea nivel la tine acasa ; presiunea e prea mare!!!
vom vedea ce se va intampla... BAFTA chiper

paulinio
24th March 2004, 15:32
Germanul are sanse la locul 3 (locul gazdelor se pare caci anul trecut a fost ocupat de Honda), dar sunt in batalie mai multi, dintre care cu sanse mari: Weiss, Lambiel... ocupantii locului 5, respectiv 4.

gabriel, m-ai facut sa rad cand ti-am citit mesajul in care te laudai ca vorbesti cu fete pre forum. Mda, nu prea a avut ce replica... :happy

Corinutza, poate tu nu trebuie sa te lupti cu fotbalul si ne spui si noua cum a decurs concursul de la perechi.

Hai chiper!!! :ok:
(desi nu are o pozitite de start prea buna :( )

paulinio
25th March 2004, 08:57
Asa cum ma asteptam... a trebuit sa ma uit la meci... :( Macar daca ar fi facut Mutu ceva...

Iata pe scurt ce s-a intamplat aseara:

Rusii Tatiana Totmianina si Maxim Marinin au reusit sa faca un program ok si sa castige aurul (dupa ce 2 ani la rand se tot clasau pe locul 2). Programul serii a fost cel al chinezilor Shen Xue si Zhao Hongbo cara a primit nota maxima atat la partea artistica cat si la tehnic. Cu toate astea... nu au putut sa-i ajunga pe rusi datorita locului 4 dupa programului scurt. Pe locul 3 s-a clasat cealalta pereche chineza...

Cum nu am vazut concursul nu pot comenta mai nimic. Poate este cineva care l-a vazut... cum i s-a parut programele? este clasamentul corect?

paulinio
25th March 2004, 10:15
Am recitit intreaga discutie pentru a vedea cu cine "stau de vorba"...

Imi place sa vorbesc de unul din marii mei favoriti: Alexei Yagudin.
Si cum au fost mai multe zvonuri iata ce stiu eu: in utimii 2 ani de concurs a avut mereu probleme cu piciorul drept (foarte solicitant pentru sarituri); ultima problema mare a fost la hip (muschiul hip de la glezna - prea mult nu ma pricep asa ca s-ar putea sa gresesc un pic). A incercat sa concureze in continuare dar problema s-a agravat iar medicii au trebuit sa-l opreasca fiind in pericol de paralizie daca mai continua programul de antrenamente istovitor la care se supunea. Mi-l si inchipui foarte furios si simtindu-se tradat de propriul corp... luptandu-se ca un leu in cusca pentru ca trebuia sa stea deoparte de "arena". :headbang:
Supus unei operatii si unui tratament special de recuperare a reusit sa-si revina, sa puna din nou patinele in picioare... dar ritmul trebuia incetinit. A renuntat la concursurile de amatori.
Azi participa la galele demonstrative; in special face turul USA cu spectacolul Stars On Ice (nu a vost niciodata televizat :evil: ) cu care are mare succes...
Cum s-a ivit o gramada de timp liber... a trebuit sa-si gaseasca o alta ocupatie. Tot Tarasova l-a ajutat... dandu-i in grija pe unul dintre elevii sai:Andrei Griatev - junior ce promite foarte mult.
Alexei a fost mai mult decat incantat si este foarte multumit de noua sa activitate. Chiar planuieste sa deschida o scoala de patinaj artistic, incepand din vara.
Si cum il stiu ca reuseste tot ce-si propune... asa se va intampla.

Speram sa-l vad macar ca antrenor la aceste mondiale dar se pare ca deocamdata ii lasa pe ceilalti.
Cam asta ar fi poveste lui Yag din ultimul an de zile.
"Lacrimile de regrete" ale fanilor (si de ce sa nu recunoastem, in special ale fanelor... :D ) sunt de inteles, la fel cum si el este de inteles. A trecut la urmatoarea etapa. Pur si simplu.
Sa-i uram succes. /hello

In episodul urmator povestea lui Alexander Abt, daca este cineva interesat.

corinutza
25th March 2004, 14:02
eu intradevar , nu a trebuit sa ma lupt cu fotbalul pt k am tv in camera si nu m-a deranjat nimeni :p
primii la start , nushu exact ce natie erau , au fost jalnici... primii nu pareau sa se regaseasca pe gheata , pana si costumele erau complet diferite :headbang: , dar nu sunt eu in masura sa comentez...
chinezii , au fost absolut geniali , amandoua perechile au zburat pe gheata :) programul rusilor a fost frumos ( sunt o prezenta demna de urmarit la orice concurs ) , dar cel al fostilor campioni mondiali a fost net superior(pacat de prestatia din programul scurt) Eu tineam cu rusii , dar nushu dk ei meritau sa castige ... totusi au avut un program curat cu o singura ezitare micutza(cred)...
abia astept sa vad programul mare la baieti :)
sper sa castige joubert , desi , cum am mai spus , ma indoiesc...
multa bafta lui chiper !!! (din nou) sa-i tineti pumnii !!!

paulinio , apreciez "istoricul" despre yagudin pt k pt mine este primul sezon in care urmaresc patinajul artistic ... asa ca nu am prea multe cunostinte despre fostii campioni... multumesc pt initiere :)

vreau sa stiu si eu cum vi s-a parut cincursul de diseara ... sper sa-l puteti vedea :p

paulinio
25th March 2004, 15:24
Da, eu il voi putea vedea... ba chiar am adunat o gasca si vom urmari impreuna concursul.
Este proba mea favorita asa ca o astept cu nerabdare!!! Sper din tot sufletul ca Ghita sa faca un program cel putin la fel de bun ca la europene.

Corinutza, daca ai vre-o nedumerire sau vre-o intrebare in legatura cu participantii din concursuri (si nu numai) sunt mai mult decat dispusa sa "vars" in sfarsit cunostintele acumulate de-a lungul anilor. Inca ceva, comentariul de pe eurosport este cat se poate de prost. Atunci cand comenteaza Marius Negrea-fost patinator roman- se vede diferenta :headbang: ... si am auzit suficiente greseli cat sa nu le acord credit. Nu lua de buna chiar tot ce spun. Mai bine te documentezi singura sau intri pe forum-uri... (rom & engl)

Indiferent de castigator urmeaza o seara spectaculoasa asa ca... la tv cu noi!!!!
(asta dupa serviciu :mda: )

paulinio
26th March 2004, 10:04
Rezultat final:
1. Plushenko - RUS
2. Joubert. - FRA
3. Lindemann - GER
4. Lambiel - SUI
5. Weiss

Mda... proba masculina a fost intradevar una foarte disputata. Am vazut concursul de la primul patinator... Inca din prima grupa a fost programe reusite si spectaculoase. Ma bucur in special pentru Dinev si Van den Perren(Robin Hood) care au reusit programe deosebite!!!

Ultima grupa a fost de-a dreptul fabuloasa!!! Joubert si-a facut datoria... un program curat, bun tehnic si artistic... cam ca la europene. Plushenko a incheiat concursul cu un program foarte bun... dar a avut o hiba: a ratat desprinderea la o tripla. De fapt nu stiu ce s-a intamplat... era ultima saritura, una usoara si nici macar n-a apucat sa faca bataia ca a si cazut. Intr-un inteviu de dupa concurs a declarat ca e posibil sa fi fost ceva in gheata. Posibil. Oricum nivelul tehnic al programului a fost ridicat reusind combinatii de sarituri pe care nici un alt patinator nu le poate executa. I
In ciuda cazaturii medalia de aur i-a revenit fara nici un dubiu. Poate un singur lucru ar fi de reprosat: a patinat "ca la carte" foarte prudent (dupa ce a patit la europene e de inteles...) si asta a diminuat un pic din viteza programului si din "tupeul" de la interpretare.
Oricum locul intai e pe deplin meritat.

Ceea ce ma nemultumeste pe mine este locul trei. Imi place Lindemann ("the Hobbit" - cum l-a numit cineva) dar Lambiel a fost net superior...Elvetianul a reusit un program absolut FABULOS... reusita sariturilor: 2 qva-duble(una in combinatie cu 3Touloupe), 3Axel si toate celelalte sarituri triple, i-a dat un elan deosebit... A patinat cu atata pasiune si bucurie... pur si simplu plutea.
Recunosc meritul primilor 2, dar Lambiel a fost cel care mi-a transmis cele mai mari emotii si bucurii.
Sa privim acum programul germanului; a incercat un singur qva-dublu la care a pus mana, restul sariturilor fiind ok... interpretarea ok (desi fara atata emotie) iar piruietele ok, dar mult sub nivelul elvetianului.
CA a patinat acasa? N-ar trebui sa se dea medalii pentru asta!!! Mi s-a parut pur si simplu nedrept. Pana si reactia publicului din timpul programului lui Lambiel a fost relevanta...

In fine... Lambiel are doar 18 ani. Sper ca nu se va accidenta si va concura si anii urmatori. Acum ca a vazut si el de ce e in stare (e prima data cand incearca 2 cva-duble in program ... si le si reuseste)... mai poate repeta performata...

Probabil si nivelul atat de ridicat al concursului i-a impins pe ceilalti patinatori sa execute programe din ce in ce mai bune. Pana si Pluchenko este absolut incantat de concurenta.

Corinutza, abia astept parerea ta. A fost Pluchenko mai bun? (mai ales ca tu esti fan Joubert!!!) A fost Lambiel mai bun decat germanul?

corinutza
26th March 2004, 21:56
Sincer , sunt de acord cu tine ! cred k plushenko a fost mai bun , desi brian a facut un program foarte bun si ne rezerva multe surprize in viitor... :) plushenko merita sa castige , desi (vorba ta) a fost destul de prudent!
lambiel a patinat super (si are tot timpul sa-si arate adevarata valoare , kestia asta doar l-a ambitionat si data viitoareva fi si mai bun), dar era de asteptat ca lindeman sa ia bronzu' (a fost la el acasa si programul mare a fost destul de bun , iar cel scurt mi-a placut f mult ! si , in plus , si la europene a patinat frumos)
dinev a avut un program mare exceptional :) si e si dragutz pe deasupra :p , iar "robin hood" la fel :))

mi-a parut rau de chiper... :(

totusi , nu inteleg remarca ta la adresa comentariului ; tipa aia ma enerveaza , dar cornel gheorghe mi s-a parut destul de bun comentator si banuiesc k stie ce zice din moment ce e antrenor la lot si un bun fost-patinator(parca locul 9 la europene sau ceva de genul asta)... iar pe marius negrea nu l-am auzit niciodata comentand !!!

mi-ar placea sa aud ceva si despre fosti mari patinatori romani , dk nu te superi !?! multumesc anticipat :p

Gabriel
26th March 2004, 23:35
Nu aveam cum sa ratez proba mea preferata. Le voi lasa pe cele doua mari pricepute ale acestui sport sa comenteze detalile tehnice. Eu voi spune parerea unui om simplu. :p

Mi-au placut mai mult bulgarii. Le-as fi dat lor aurul. Un program mai rapid. Acum...ce sa zic ? Poate ca rusii au fost mai bine sincronizatzi. Totusi...asa multzi de 6.0 ? Exagerat !

Foarte mult mi-au placut si americanii. Astia sunt de mare viitor. Or sa iasa campioni olimpici in 2006, la Torino.

Si niciodata nu am inteles de ce evreii sunt asa slab cotati ! De ce au iesit doar pe 7 ?

Topescu....un comentariu impecabil ca intotdeauna !

Deea IAC
27th March 2004, 21:03
o prietena o sa-si faca proiectul pt atestat despre patinaj, asa ca in curand va fi o noua pagina de patinaj...
salutare!
Andreea sunt..
iarta-mi curiozitatea..dar poti da numele prietenei tale care doreste sa faca atestat despre aceasta tema: patinajul artistic???..ti-as fi recunoscatoare
:D

paulinio
29th March 2004, 09:46
Mie mi-au placut mai mult rusii. La inceputul sezonului au fost acuzati ca programul lor nu este suficient de tehnic... ci e mai mult "de show". Mie mi s-a parut ca au indeplinit foarte bine cerintele de "dans": au patinat curat, foarte proape, uneori chiar nedespartiti... iar interpretarea a fost superba... Acum mai e si o chestie personala: eu am vazut de cativa ani incoace foarte multe programe "dramatice" (gen bulgarii&ucranienii&francezii)... consider ca vremea lor a cam trecut. Acum vreau altceva. De aceea mi-au placut rusii si germanii.
Dar cum proba de dans este cea mai subiectiva... discutiile sunt deschise.

Gabriel
29th March 2004, 11:48
Mda. dar despre perechea din Israel ? mie imi par perfectzi. de ce nu intra niciodata in primele 5 ?

paulinio
29th March 2004, 11:54
In legatura cu israelienii... tu care ai urmarit concursurile de dans de-a lungul anilor ai observat ca nu prea sunt favoritii juriului. Desi concureaza de multi ani, cu programe interesante si spectaculoase, mereu s-a ridicat un alt cuplu care le-a luat-o inainte. (anii trecuti atat rusii cat si bulgarii erau dupa ei... si totusi acum e altul clasamentul...).
Anul acesta exista si o explicatie clara: la programul original. el a cazut in timpul secvantei de pasi si au fost mult depunctati de asta
Cum la programul liber au fost foarte multe programe bune... nu au mai urcat in clasament.
Desi programele lor sunt spectaculoase pentru public... banuiesc ca au anumite unghiuri si schimbari de muchii pe care nu le realizeaza foarte corect (de exemplu nu trebuie sa scoti zapada cu patina - asta inseamna ca nu ai o tehnica prea buna de partinat), lucru care conteaza foarte mult la dansuri si atunci mereu sunt devansati de perechi cu tehnica mai buna si patinaj mai "lin"... desi, repet, au programe spectacoase, viteza mare de executie, pasi interesanti, coreografie bogata (doar sunt antrenati de Tatiana Tarasova, nu?)... totusi... se pare ca ceva le lipseste.

Banuiesc ca vor mai sta in cirsuitul de amatori pana la olimpiada. Poate ca vor reusi pana la urma sa "sparga gheata"...

paulinio
29th March 2004, 11:58
Acum 2 ani. parca, s-au clasat pe locul 3 la mondiale (singura lor medalie la un astfel de concurs)... dar si atunci a fost o decizie fosrte controversata caci multi credeau ca litualienii (care intre timp s-au retras!) trebuiau sa ocupe locul de pe podium. Chiar au depus contestatie oficiala.

Si mie atunci mi-au placut litualienii (au dansat pe Vivalvi, parca)... dar m-am bucurat si pentru israelieni. Banuesca ca a fost o medalie de genul "pentru intreaga activitate"...

Gabriel
29th March 2004, 12:05
Lituanienii aia erau superbi. Pacat ca au concurat atat de putin la amatori.

paulinio
29th March 2004, 13:26
Crede-ma nu au concurat "putin". Au fost ani de-a randul in arena "amatorilor". Multi ani au stat in penultima grupa valorica... pana au trecut la o echipa de antrenori formatat din rusi, au crescut in valoare si s-au batut pentru locul 3-4... Mai mult nu au obtinut niciodata. Si in cateva randuri s-au simtit nedreptatiti de arbitraj. Presupun ca asta i-a dezamagit enorm.
Cred ca participa la galele demonstrative unde sunt foarte preciati caci programele lor erau foarte indragite. Nu l-am vazut sau auzit pe vre-o unul sa antreneze. Presupun ca vom mai auzi de ei.
Observ totusi ca nici o alta pereche lituaniana nu au atras atentia dupa ei. Nu are cine sa-i inlocuiasca.

Deea IAC
29th March 2004, 19:00
buna seara dragii mei!!!
trebuie sa-mi cer scuze pentru ceea ce va urma insa inainte de toate va marturisesc faptul ca sunt foarte bucuroasa ca exista persoane care sunt interesate de patinajul artistic! am fost impresionata sa vad ca 2-3 tineri sunt atat de preocupati de acest sport , ca detin date referitoare la campionatele internationale, ca se mandresc cu reprezentantii nostri si multe altele, insa,..( si acum vine partea mai putin frumoasa a lucrurilor) in ciuda faptului ca sunteti foarte bine documentati sau mai bine spus in ciuda faptului ca urmariti acest sport..am observat ca faceti confuzii drastice referitor la partea tehnica a acestui sport... si aici fac referire la Paulinio care nu prea a reusit sa invete deosebirile dintre sarituri, cum se executa si altele,.., gradul de dificultate... insa a fost binevoitoare sa explice..sper sa nu fie cu suparare insa nu e chiar asa cum i-ai explicat lui Gabriel, ba din potriva !!!
nu vreau sa va dezamagesc...dar asta e.. veti invata !! sper ca v-au placut foarte mult aceste mondiale...(de vazut se vede ca v-a placut, citind randurile scrise de voi) si mai sper sa fiti fideli in continuare acestui sport . cred ca nu va veti supara pentru remarcile facute insa ma simteam obligata sa le fac si sa va invit sa cititi despre descrierile sariturilor pe diferitele sit-uri de patinaj artistic...sunt convinsa ca veti gasi... dupa ce le veti intelege va asigur ca veti fi si mai impresionati de acesti sportivi si ca veti trai si mai intens programele alaturi de ei... va multumesc! cu respect, Andreea. /OLE/

Gabriel
29th March 2004, 22:35
Deea, dar de ce nu ne spui tu cum este corect ? Paulino a spus cum a stiut ea, tu spune-ne cum stii tu....daca tot spui ca nu a fost bine.
Fa tu o descriere a sariturilor. Eu abia astept sa citesc.

Deea IAC
29th March 2004, 23:53
Deea, dar de ce nu ne spui tu cum este corect ? Paulino a spus cum a stiut ea, tu spune-ne cum stii tu....daca tot spui ca nu a fost bine.
Fa tu o descriere a sariturilor. Eu abia astept sa citesc.
Ma faci sa rad..crezi ca vorbesc prostii?? vroiam doar sa stiti ca nu e asa cum credeti voi...poate am sa ma risc sa va explic..da' pana atunci va rog sa va interesati de pe sit-urile oficiale..nu strica..n-am vrut sa ofensez pe nimeni...daca vreti imi cer si scuze :headbang: v-am pupat!

Gabriel
30th March 2004, 00:05
nu inteleg de ce te fac sa razi ? Am I funny ?
1.nu mai da quote la posturile anterioare
2.nu cred ca vorbesti prostii. dar doresc sa explici exact unde greseste paulinio, sa stim si noi. personal chiar sunt interesat asupra detaliilor tehnice

astept explicatii din gura ta ! lasa siteurile internationale !

10x

Deea IAC
30th March 2004, 02:07
:confused: ok
te-am inteles
ceea ce nu inteleg este ..de ce sa nu mai dau quote..tre sa se stie cui ma adresez..
bine..
incep prin a spune ca exista doua tipuri de sarituri : unele cu bataie si altele fara. dintre cele cu bataie vi le voi spune in ordine dupa gradul de dificultate de la cele mai slab cotate pana la cele mai bine punctate: tooloop, flip, lutz ( lutzul este cea mai dificila saritura cu bataie). dintre sariturile fara bataie adica de pe muchie, sub aceeasi clasare: salchow, ridberger, axel...asaaaa
dintre toate aceste sarituri de pe muchie cea mai dificila saritura este axelul deoarece este executat diferit de celelalte sarituri..plecarea la aceasta saritura se face cu fata si se aterizeaza cu spatele, se sare de pe stangul si se aterizeaza cu spatele pe piciorul opus adica pe dreptul in cazul in care sportivul executa sarituri cu rotatie de la dreapta la stanga..se intampla in dese cazuri ca sportivul sa faca rotatiile spre dreapta...si tehnica se numeste "in oglinda"
iata acum de ce axelul este mai complicat:
la sariturile simple, adica sarituri cu 1 rotatie , axelul are 1+1/2 deoarece pornese cu fata..si asa mai departe intotdeauna axelul are 1/2 rotatie in plus fata de celellalte sarituri..
la ora actuala baietii executa sariturile cu cele mai multe rotatii; majoritatea sunt triple adica au 3 rotatii respectiv 3+1/2 rotatii in cazul triplu axelului. dar recent..adica in ultimii 2 ani au inceput sa execute foarte frecvent cvadrublele tooloop si salchow...
in totalitatea sariturilor indiferent de numarul de rotatii insa pe acelasi nivel, adica in totalitatea sariturilor triple ordinea sariturilor in functie de gradul de dificultate este aceasta: tooloop= salchow, ridberger,flip, lutz si axel
intre cvadrublele mentionate mai sus , desi tooloop-ul a fost executat inaintea salchowului acesta nu are valoare mai mica..v-am explicat.. este mai usor insa de facut pentru ca te ajuta bataia aceea de care vb
acum urmeaza descrierea lor
axelul l-am descris
pentru cei care se rotesc de la dreapta la stanga:
salchow-ul
se sare de pe piciorul stang, muchie interioara, atacandu-se cu piciorul liber adica dreptul si se atrizeaza tot pe dreptul muchie exterioara...apropos: toate aterizarile se fac pe muchie exterioara desenand o curba in sensul miscarii de rotatie..
tooloop
piciorul de desprindere este dreptul, muchie exterioara, cu bataie cu stangul care impune continuarea miscarii de rotatie de la dreapta spre stanga.. si da amplitudine sariturii..
cam atat acu ca m-am plictisit si e tarziu... maine restul..sper sa pricepeti ..adica sper sa fi explicat bine!! :sleep:

paulinio
30th March 2004, 09:24
Andreea, multumim sincer pentru detaliile tehnice.
Eu am scris ceea ce am priceput eu... dar cum am scris, nu am facut decat sa citesc cate ceva si sa urmaresc concursurile... (oi fi inteles gresit). Oricum detaliile tale sunt extraordinare. Eu am scris cate ceva in mare (m-am inselat atat de mult? - ar fi trist pentru mine) iar pentru restul am facut link-uri catre "descrieri mai pricepute".

Gabriel, scuze daca te-am incurcat, nu a fost intentia mea... dar uite ca asa am provocat-o pe Adreea sa ne corecteze... :p

Ceea ce e foarte bine!!!

paulinio
30th March 2004, 09:29
Andreea, pari ca stii bine despre ce vorbesti!!!

Patinezi, nu?

Gabriel
30th March 2004, 10:41
Andreea....pai cand raspunzi la postul anterior nu e nevoie sa dai quote. Se subintlege. Incarci inutil pagina prin quote.

paulinio...vezi ca exista un buton edit. nu e cazul sa dai 2 posturi unul dupa altul. cand mai vrei sa adaugi ceva exista butonul edit. nu e cazul sa facem cascada de posturi !

ca moderator al acestui forum este treaba mea sa va informez despre aceste lucruri !

---------------------

Andreea...iti multumim.

paulinio
30th March 2004, 13:48
Ok, am inteles, sa traiti!

Daca dau "log out" si apoi intru... butonul "edit" nu mai exista...
dar am inteles ideea.

Deea IAC
30th March 2004, 15:55
salutare!...va multumesc si eu...am inteles si de ce sa nu mai dau quote...acum nu-mi mai ramane de facut decat sa va intreb daca mai vreti descrierea celorlalte 3 sarituri plus bonusuri...tips-uri in legatura cu anumite sarituri care impresioneaza f. mult arbitrii si care nu au un punctaj anume pt. ca nu sunt obligatorii insa "dau bine" la artistic...??? deci..? :D ..si-mi cer mii de scuze.. tooloop se mai numeste si toeloop... :rolleyes:

Gabriel
30th March 2004, 19:13
da...dorim si descrierea celorlalte 3 sarituri si orice mai crezi tu de cuviintza !
10x anticipat !

paulinio
31st March 2004, 14:50
Bineinteles ca le asteptam cu nerabdare!!!

Pentru cei care vor sa vada/revada Gala Laureatilor, se pare ca este programata de la 19:30 pe Eurosport!!!

inca o data /hello tuturor patinatorilor pentru spectacolul dat!!!

simonika
31st December 2004, 13:28
Buna,iubitori de patinaj artistic,multumesc destinului ca am reusit sa descopar si eu acest site...si ma bucur din tot sufletul ca am si eu in sfarsit cu cine vorbii referitor la acest minunat sport...adresa mea...pentru cine vrea sa-mi scrie este...gazalovehanson@yahoo.com...astept sa "barfim " un pic...patinajul...va pup!

simonika
1st January 2005, 12:15
Andreea,asteptam cu deosebit interes restul de descrieri ale urmatoarelor 4 sarituri...ca nu ne-ai descris decat 2 din 6...axel si inca una...stam cu gura cascata.. :o: ..te pupam anticipat... :kiss: si nu ne uita.

paulinio
4th January 2005, 12:46
Da, se pare ca reinvie si aceasta discutie... odata cu venirea iernii...

In perioada revelionului au fost transmise cateva gale: eurosport pe cea de la Obersdorff (nu stiu daca chiar asa se scrie... oricum prin Germania) iar PRoTV a insclus niste selestii de la Stars On Ice (unde l-am revazut cu incantare pe YAGUDIN!!!). Poate ca ar fi vazut mai multi... au am nimerit mai mult la ora pranzului pe acel canal tv.. caci in program (asa zisul GHID TV) era tradus "Stele de Gheata"...
Sper sa mai fie programate si alte gale...

Oricum, in aceasta luna sunt programate campionatele europene (24-30 ianuarie)...
Asa ca... Let's the Show begin!

Gabriel
4th January 2005, 16:14
Salut paulinio ! mi-era dor de tine :D
unde sunt anul acesta europenele si mondialele ?
si in ce perioade ?

paulinio
4th January 2005, 16:59
Europene: 24-30 ianuarie Torino/Italia
Mondiale : 14-20 Martie Moscova/Rusia

Sincer... anul trecut mi-am spus ca voi merge in Rusia sa impusc 2 iepuri (vad tara si ma duc si la campionatele de patinaj artistic)... Dar a trecut anul atat de repede si ma vad in imposibilitatea realizarii acestui lucru...

Asa ca... voi privi iar la televizor (sper).
Si mie mi-era dor de acest subiect...

A mai vazut cineva spectacolele pe care le aminteam mai sus?
Si daca tot e inceput de an, ma folosesc de acest prilej pentru a ura tuturor "La multi ani" iar acest an sa fie printre cele mai bune... iar noi sa ne straduim sa-l facem cat mai bun.

simonika
7th January 2005, 11:38
Buna,eu as da orice ca sa vad un campionat live...apropo...unde e urmatorul campionat olimpic care e in 2006 ...parca...in ce tara?
La multi ani...si voua tuturor!...

simonika
7th January 2005, 11:52
Si inca ceva...am vazut si eu ceva din spectacolele de care aminteai si au fost super...si l-am vazut si pe dragul de Yagudin...in interpretarea "iernii"....super fain...a fost si v-a ramane unul din cei mai buni patinatori....ce mai stiti de Alexei Urmanov?

paulinio
10th January 2005, 10:03
Olimpiada de Iarna 2006 va fi tot in Italia-probabil ca europenele de anul asta sunt o repetitie pentru ce va urma (hm.... mai aproape pe nici nu se poate! deci... poate la anu' ne vede visul cu ochii).
Intregul program de parinaj artistic:
http://www.isu.org/vsite/vcontent/page/custom/0,8510,4844-130051-131359-30767-126134-custom-item,00.html

Eu nu l-am vazut pe Yagudin cu Iarna ci cu un program absolut nou din show-ul cu care colinda America. Iarna este inca considerat de specialisti un program "perfect" echilibrat intre efortul fizic si interpretare... Nu l-am mai vazut demult... Chiar mi-e dor...
DE Urmanov nu mai stiu nimic... Hai ca scotocesc internetul poate gasesc ceva...

Haica am gasit cate ceva. SE pare ca anul ce a trecut (2004) a fost ocupat cu gale de profesionisti, concursuri pentru acestia si chiar a acceptat sa antreneze prin Marea Britanie (parca asa am inteles, desi nu am avut timpul necesar de a citit articolele)
Pentru cine e pasionat si are si ceva timp poate citi despre Alexei Urmanov:
http://home.snafu.de/figureskating/urmanov/news.htm
si
http://www.icesheffield.com/icecentre/viewpage.asp?pg_id=151

Oricum... se aproprie europenele... asa ca... sa stam pe aproape! :ok:

simonika
11th January 2005, 11:01
Cred ca am sa ma duc in italia in 2006....si poate cine stie....o sa mai traiesc o viata...apoi...multumesc mult de informatii...m-ai facut o persoana fericita....

paulinio
11th January 2005, 13:10
DA, Italia ar fi un obiectiv ce ar putea fi atins...
Cum am mai spus, mie mi-ar fi placut sa vad Rusia... (rusii la ei acasa...) dar nu se poate.
Ramanem cu gandul catre olimpiada...

simonika
13th January 2005, 10:28
Da,Paulino...cred ca cu siguranta voi pleca spre Italia in 2006...pana atunci eu am dat drumul viselor sa zboare...apropo...si tu esti o fire visatoare?...ca eu nici la 25 de ani nu ma pot dezobisnui dea cest "obicei"...tu cati ani ai?

Gabriel
15th January 2005, 14:31
scrie cati ani are la profil. 26 :D
voi sunteti chiar impatimite ale patinajului..de vretzi sa mergeti la olimpiade si campionate mondiale. si mie mi-ar placea...dar mai mult imi doresc sa vad turneul olimpic de hockey :D

paulinio...sa anunti si tu te rog aici...cu 2-3 zile inainte de inceperea europenelor...ca eu uit mereu.10x anticipat

paulinio
17th January 2005, 09:41
Pai... incep de pe acum!

Europenele incep lunea viitoare!

Am observat ca tu esti cu hokey-ul... Ma uitam si eu anii trecuti cand a transmit Antena 1... As vrea sa ajung macar la un meci... dar tot timpul vad anunturile prea tarziu...

simonika
17th January 2005, 10:23
Hocheiul este un joc mai brutal...eu una nu ma omor dupa el...
Stiti ceva de Deea?...ca de mult nu a mai scris nimic?

paulinio
17th January 2005, 10:54
Eu nu...
poate ca e chiar "brutal" ... dar poti vedea o alta nuanta.... e "in forta"...
Bineinteles, prioritatile sunt altele...

Si ca sa revin la ele. Iata programul oficial al campionatelor europene:

Saturday 22/01/2005 1st Official Practice Day

Sunday 23/01/2005 2nd Official Practice Day
10:00 Team Leaders´ Meeting at the Team Hotel
15:00 Referees´ Meeting at the ISU Hotel
16:00 Judges´ Meeting at the ISU Hotel
20:00 ISU & Judges Dinner (place TBD)

Monday 24/01/2005 3rd Official Practice Day
20:00 Opening Reception (place TBD)

Tuesday 25/01/2005
14:00 Ice Dancing Compulsory Dances
18:30 Opening on Ice
19:15 Pairs Short Program

Wednesday 26/01/2005
12:15 Men Short Program
19:00 Pairs Free Skating Pairs Victory Ceremony Pairs

Thursday 27/01/2005
13:30 Ice Dancing Original Dance
18:24 Men Free Skating Men Victory Ceremony Men

Friday 28/01/2005
12:15 Ladies Short Program
18:25 Ice Dancing Free Dance Ice Dancing Victory Ceremony Dance

Saturday 29/01/2005
13:00 Ladies Free Skating Ladies Victory Ceremony Ladies
20:0 0 Medal Winners Ceremony (place TBD)
20:30 Closing Banquet (place TBD)

Sunday 30/01/2005
14:30 Exhibition Gala

Sursa:
http://www.efsc2005.org/fs05/figure/centro_gen.asp?lingua=en&pag=compfigure&content=36
(site-ul oficial al concursului)

CE va fi incasa transmis la tv? Nu se stie inca.... Sa caut pe eurosport ca aia sunt ceva mai bogati in astfel de transmiteri.

Mi se pare ciudata programarea programelor scurte la pranz... hm... va trebuie sa-mi iau o zi din concediu... Nu vreau sa pierd nimic!

aniuk
17th January 2005, 14:21
salut!
m-am gandit ca se apropie CE de patinaj artistic si am cautat pe internet informatii.asa am dat de voi.
multumesc Paulinio pt program.
eu ma declar fan al rusilor la toate probele.
si mie mi-a placut f mult programul lui yagudin Iarna .mi-ar placea sa-l revad.
daca aflati de gala televizata de patinaj va rog sa ma anuntati si pe mine

paulinio
17th January 2005, 16:25
Acea gala in care aparea Yagudin? greu de spus... cand si unde va mai fi difuzata...

oriucm... ma bucur ca ai gasit acest forum si sper sa fim cat mai activi. Azi sunt prea obosita ca sa mai fac ceva dar promit ca maine sa pun si programul transmisiilor tv (in general eurosport transmite toate evenimentele de pe patinoarul italian)...

Fanul rusilor... Bineinteles!!!! E un sport in care sunt asi... cam ca fetele romance la gimnastica: generatiile se schimba... dar "ceva" se transmite...

Daca ai conexiunea de internet buna si nu ai restristii pe server (nu e cazul meu)... am gasit un site ffff bogat:
www.icechampions.com
Poti descarca poze/muzica si chiar programe. Eu am fost absolut incantata cand l-am desoperit!!!
Am revazut programe pe care le credeam "ingropate"... Il recomand cu caldura pasionatilor si nu numai.

iulian
18th January 2005, 02:07
Michelle Kwan, pentru a 9-a oara campioana

Cunoscuta patinatoare artistica americana Michelle Kwan a castigat pentru a 9-a oara titlul de campioana nationala, in concursul desfasurat la Portland (Oregon).

De 5 ori campioana a lumii, Kwan egaleaza astfel recordul legendarei Mary Belwinson stabilit in anii '30.

In clasamentul final, dupa programul liber, la Campionatele SUA de patinaj artistic, Michelle Kwan, laureata intrecerii, a fost urmata de Sasha Cohen, Kymberly Meisnner si Jennifer Kirk.

paulinio
18th January 2005, 09:37
Oau! Multumim de stiri...
Iata ca M. Kwan a invins-o pe Cohen.... experienta invinge tinerea.

O admit pe Michelle, desi nu sunt un mare fan al ei: mi se pare ca are acelasi stil (cam monoton) de cand o stiu. LA juriul de la concursul de fete... asta prinde. Personal prefer stiluri mai inovative si mai "spectaculoase".

Concursul de la fete ar trebui animat prin depasirea acestui stil de "melancolie" - parerea mea.

simonika
18th January 2005, 12:13
Multumiri pentru programul de patinaj...chiar aveam nevoie de el..
Paulino,mie imi plac programele romantice...insa ar trebui altercate cu unele mai personificate chiar si in acelasi program ...nu este deranjant atata timp cat sugereaza si transmite ceva...nu?
Apropo de preferinte si mie tot rusii imi plac cel mai mult...si asta pentru ca au patinuare peste tot,au de unde selecta antrenorii lor si bineinteles ca ii ia pe cei mai valorosi dintre ei!...nu spun ca nu au si celelalte nationatitati talentele lor...insa ei au la baza talentul "baletic".....pe gheata sunt adevarati actori...sunt si romantici si fini in miscari...si nebuni...si clovni..(cum e evgheni plusenco-nu stiu cum se scrie)...si cavaleri(cum era alexei urmanov)...le imbina armonios pe toate....si da...intr-adevar yagudin a stiut sa fie toate la un loc...a fost si este in continuare un perfectionist.

simonika
18th January 2005, 12:15
Se pare ca am vrut sa corectez o expresie gresita din punct de vedere gramatical si s-a trimis de doua ori...imi cer scuze si luati in considerare ultima varianta.

simonika
19th January 2005, 10:29
Spuneti-mi si mie va rog programul exact la europene...cu data,ora si programul pe care poate fi vizionat...plllleeeeeeeeeeeaaaaaaaseeeee

paulinio
21st January 2005, 09:51
Eurosport TV are urm transmiteri (www.eurosport.com):

Marti (25.01)
h 15-18 Compulsory Dance
h 20:15- 22:45 Pairs Short
Miercuri (26.01)
h 14-18 Men Short
20-23:45 Pairs Free
Joi
15-18 Ice Dancind Original Dance
19:30-23:45 Men Free Programme
Vineri
15-18 Ladies Short Programme
19:30-23:45 Ice Dancing Free Dance
Sambata
14:15-18 Ladies Free Programme
Duminica
16:30-18 Gala

Mai detaliat decat atat nu se poate obtine... Probabil va transmite si tvr-ul dar ultimele 2 grupe (cam asta e obiceiul lor....)
Sper sa vedem cat mai multe....

aniuk
22nd January 2005, 14:10
am auzit ca patinatorii rusi fac si balet pt partea artistica din program.de aceea par balerini pe gheata.ati observat ca in spatele unor campioni stau antrenori rusi?deci tot rusii domina.vin din spate chinezii care au progrese la partea artistica unde erau cam "mecaici".eu ma uit pe eurosport pt ca ei dau intreg programul.

simonika
23rd January 2005, 10:55
Multumesc mult pentru informatii ca sa stiu cum imi fac programul...nu vreau sa ratez nimic!

aniuk
23rd January 2005, 13:30
eu am rds acasa si am incercat pe www.icechampions.com si nu merge.paulinio poti sa-mi spui de ce?sper sa am timp sa ma uit la tot ce se da pe eurosport.o sa comenta atunci.cred ca o sa scrieti in fiecare zi.vreau sa va aflu parerea.

aniuk
23rd January 2005, 17:05
amgasit pe www.skatinginc.com informatii despre f.multi patinatori.

paulinio
24th January 2005, 09:55
Da, eurosport este cel mai bun... transmite mult mai mult.

Multi campioni, din diferite tari au in spate o scoala renumitata de patinaj artistic; si sunt multi fosti campioni rusi care s-au apucat de antrenorat. Pe langa cei deja consacrati s-a alaturat Abt, Yagudin...
Mai sunt si scoli de patinaj "ne-ruse", gen cea din Franta, Germania, Canada, SUA (sa nu uitam dotarile dinaceste tari)... dar si aici sunt destui rusi implicati...
Asa ca...
Sa dau numai un exemplu. Campioana mondiala din 2004, Susuka Arakauoa (sunt convinsa ca nu asa se scrie.... dar... scuze) are in spate o echipa intreaga de antrenori printre care vestita Tarasova (care nu se implica in antrenoratul individual decat in situatii speciale: Kulik, Yagudin... ). Mai e nevoie sa adaug ceva? Nu cred.

CE astept eu de la aceste europene? Spectacol...
Sper sa fie batalii stranse (dar castigatori de necontestat - sa vedem si noul sistem de notare )... iar programele sa fie la nivel inalt....

La proba mea favorita: "men" am sa mai dezvorl putin: Plushenko, Joubert, Lindeman, LAmbiel... Klimkin (sper in prezenta lui caci are tot timpul programe interesante)
Inca consider ca la modialele de anul trecut Lambiel trebuia sa fie pe podium, sper sa-mi confirme anul acesta asteptarile.... sa arate ca a crescut si sa-si ceara drepturile, bineinteles prin prorpiile evolutii....
La fete, sper ca Irina Slutskaia sa-si revina la forma de acum 2 ani si sa castige... in ciuda accidentarilor din ultima perioada... n-as vea ca si aceasta sa se retraga din cauza multiplelor accidentari (vezi Abt.... :( )
Dansuri? Doar spectacol... fara asteptari... favoritii mei s-au cam retras... asa ca inca sunt locurile libere... Probabil va castiga o echipa rusa...

So... let's the show begin!

Participantii la aceste campionate:
http://www.isufs.org/events/fsevent00007852.htm

Iar daca vreti sa vedeti ordinea de intrare (datele sunt completate pe masura ce se deruleaza evenimentele):
http://www.isufs.org/results/ec2005/

aniuk
24th January 2005, 12:51
de ce participa numai 2 patinatoare din rusia?sper sa castige una dintre ele.imi plac amandoua.au aparut si patinatori noi.la perechi se stie cine va castiga(daca vor patina fara greseala).cred ca primele 2 locuri sunt asigurate perechilor din rusia.la baieti am emotii pt plushenko.mai stiti ce eleganta si gratioasa era butirskaia(nu cred ca am scris corect,ma scuzati)?

Gabriel
24th January 2005, 14:09
Eu abia astept dansurile...si tin cu bulgarii...care sper sa-i bata pe rushi. :D
ma refer la perechea Albena Denkova - Maxim Staviski. in anii trecutzi au prezentat programe de un real spectacol.

paulinio
24th January 2005, 15:09
Nu stiu de ce participa doar doua rusoaice. Poate ca ar trebui sa ne uitam la clasamentul de la europenele de anul trecut. Numai tarile de pe podium au dreptul la 3 reprezentanti la urmatoarele campionate. Poate. Uite ca o sa cercetez, mi-ai trezit curiozitate.

Din cate am citit... perechile de dans de anul acesta au pregatit programe pe muzica clasica...
vom vedea.
Bulgarii? da, au urcat spectaculos (parca tot antrenori rusi au, nu?). Personal am acordat rusilor Navka-Kostomarov un plus pentru noutate...
Acum... vom vedea ce vor prezenta... Rusii parca merg pe Tosca (am citit undeva dar nu mai stiu une, sorry) iar bulgarii... nu stiu...
Maine incepe concursul...
Cu o zi inainte as vrea sa le urez tuturor concurentilor (chiar daca nu ma pot citi) cat mai multa bafta si sa reuseasca ce pot ei mai bun; asta mi se pare cel mai important.

PS M-am uitat la rezultatele de anul trecut.
1. Sebestyen (HUN) 2. LIashenlo (UKR) 3. Sokolova (RUS)
Poate doar primele 2 locuri sunt cele care aduc 3 reprezentati anul urmator... sau poate este o accidentare in ultimul moment si nu s-au putut demara formalitatile pentru prezenta altei patinatoare.
Din nou, nu stiu.
Poate ne raspunde cineva.
Ce face Volchlova?

aniuk
24th January 2005, 16:31
merge si la mine icechampion.e f. fain.gasesti si programele unor patinatori retrasi din competitii.pasha gishiuk si evgheni platov sunt superbi.nu vi se pare ca navka seamana f.mult -atat fizic cat si cum danseaza- cu anjelika krylova care facea perche cu oleg ovsiannikov?sper sa castige navka la dans pt ca impreuna cu partenerul ei sunt cei mai buni.pt moment.

paulinio
24th January 2005, 16:44
DA, navka seamana f mult cu anjelika... si fizic si ca stil.

Am incercat si eu icechampions.com dupa ce ai scris tu ca nu merge. Cred ca era un lucru. Acum merge. Si eu am fost f bucuroasa sa revad programe mia vechi.

Sincer, nu stiu daca ACEASTA pereche rusa este cea mai buna. Anul trecut am zis da; dar va trebui sa ma convinga si anul asta...

simonika
25th January 2005, 10:42
Azi incepe...deabea astept...mi-as lua concediu dar nu mai are cine sa-mi faca treaba la servici...iahhh,ma uit diseara...o sa vorbim zilnic.,nu?

paulinio
25th January 2005, 14:28
Eu tocmai am rezolvat. Imi iau 2 zile din concediul pe anul trecut (mai am o gramada, asa ca... m-am legat si eu de un pretext si de o oarecare pauza de lucru :) )

din pacate, asta in seamna lipsa internetului... (care nu este si in casa mea) dar voi aparea vineri cu "ulterioarele comentarii".

La ora asta se desfasoara proba de "compozitie" la dans.
"AFTER THE TWO (OF 5) GROUPS, THE TOP THREE ARE:
1. Elena Grushina and Ruslan Goncharov (UKR) /
2. Galit Chait and Sergei Sakhnovski (ISR) /
3. Svetlana Kulikova and Vitali Novikov (RUS)
"
Dar bulgarii sunt in grupa urmatoare, iar rusii in ultima! pacat ca nu pot vedea... ca si toti ceilalti ce sunt chemati de diverse datorii...

Si totusi, pentru cei "binecuvantati" cu internet, rezultatele live:
http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s46/e9341/live_lng0_spo46_evt9341_mtc101857.shtml

aniuk
25th January 2005, 18:10
conduc rusii la diferenta f.f.f.fmare.v-am zis ca sunt cei mai buni!

aniuk
25th January 2005, 23:32
sper sa ramana aceasta ordine de la perechi si dupa programul liber.e super pana acum.sa vedem mai departe.le tin pumnii.succes la toti(pt ca pana la urma toti muncesc mult).

simonika
26th January 2005, 14:09
da,si mie mi-au placut rusii...ce parere aveti de noile arbitraje...mie imi sunt putin "incomode"...pana ma obisnuiesc....ati vazut ce poveste interesanta are perechea de pe prima pozitie?

aniuk
26th January 2005, 18:11
ati vazut baietii?mie mi s-a parut plushenko putin mai bun.nimeni nu a facut un program perfect,curat.fiecare a gresit mai mult sau mai putin.dar plushenko e u adevaret balerin.are o interpretare grozava.sa vedem ce fac perechile.

Mihai
26th January 2005, 18:17
Plushenko a impresionat continuu la partea artistica. Bine ca si la cea tehnica e superb! Oricum multe greseli dupa acum ai zis si tu!

paulinio
26th January 2005, 19:16
Da, si eu si cei cu care am privit concursul ("incepatori" in ale patinajului artistic) - toti am avut senzatia ca plushy a fsot mai bun. Pana si un adirator al lui joubert a recunoscut ca rusul a avut partea artistica mai buna.
Se pare ca trebuie sa ne obisnuim cu noul mod de notare.

Personal am fost impresionata de Lambiel (n-am vazut ultima grupa asa ca nu stiu pe ce loc final a terminat concursul de azi) ca, desi venit dupa 10 luni de absenta, a facut un program superb. M-a incantat pur si simplu.

De asemenea trebuie sa remarc prezentare buna a romanului Gheorghe Chiper... care, in ciuda ezitarilor de la sarituri, a prezentat un program dificil. Mie mi se pare ca ar trebuie sa fie in primii 6.

Cam astea sunt impresiile la cald (am reusit sa gasesc un calculator cu internet... )si ma grabesc sa vad rezultatele finale.
DA! Romanul e pe locul 7! Ar fi fantastic sa urce in primii 6! Oricum, felicitari si multa bafta joi seara. Noi ii tinem pumnii...
Clasamenul dupa programul scurt la "men":
http://www.isufs.org/results/ec2005/SEG001.HTM

Gabriel
26th January 2005, 22:36
Am urmarit si eu concursul de perechi...si nu pot spune ca a fost de mare frumusetze. Mi-au placut doar ukrainienii de pe 5 (mare pacat ca au ratat) si rusii de pe 1. In rest...n-a fost cine stie ce sa ma impresioneze.

Nu am inteles deloc ce e cu noul sistem de punctaj :(
Cum se dau notele alea ?

In spatele patinatorilor, cand stau sa astepte notele...este un tablou...sau chiar se vede orasul ? :D

aniuk
26th January 2005, 23:26
primiimi-au placut f.mult.fara greseala dar si f.dificil.nu inteleg cum cuplul di germania(nu pot sa spun germanii),cei care sunt pe locul 4 ,care au gresit f.mult au o pozitie asa de inalta!imi place cand castigatorii fac un program bun si fara greseli sau ezitari sau "mascari".bravo!o tripla ruseasca.ceea ce mi-am dorit.

Gabriel
27th January 2005, 00:40
lasa ca la dansuri or sa ia bulgarii.
se vede ca esti fan Rusia..dupa nick :D

aniuk
27th January 2005, 09:59
nick-ul provine de la numele meu.sigur la dansuri vor castiga cuplul navka-kostomarov.succes lui plushenko.

simonika
27th January 2005, 11:55
Noul sistem de punctaj este acum pana la 10...nota maxima...si se pleaca de la o anumita nota data de calculator...pentru fiecare element in functie de dificultatea lui...din care arbitrul scade cat considera ca a gresit sportivul...la sfarsit se face un calcul total...ce este de fapt nota finala.....sunt 11 arbitri...din care isi dau cu parerea doar 9 pentru ca...se elimina nota cea mai mare si cea mai mica...
Doar la impresia artistica se dau note in functie de cum vede fiecare arbitru
In spate e un panou...nu este orasul,gabriel!
In ce priveste evolutia lui plusi...mi-a placut foarte mult patea lui artistica insa la tehnic a mai ratat...si a asta l-a impins pe locul secund...la perechi bravo rusilor de pe 1...mi-au placut...nu cum erau elena bereshnaya...si anton sikalolitze...dar sunt buni si ei!

aniuk
27th January 2005, 12:37
sistemul de notare cred ca e identic cu cel de la gimnastica artistica.azi o sa fie spectacol la "men".sper sa vedem si programe curate,fara greseli.

Gabriel
27th January 2005, 13:10
10x pt. explicatii Simona.
nu prea sunt fanul probelor solo....asa ca azi o sa uramresc mai degraba programul original de la dansuri.

aniuk
27th January 2005, 15:52
unde esti gabriel?ai zis ca te muti pe patinaj

Gabriel
27th January 2005, 16:00
sunt in fatza micului ecran. :D
mi-au placut ungurii....

aniuk
27th January 2005, 20:28
gabriel favoritii tai sun abia pe locul 5.si vrei sa spui ca ei castiga?mai gandeste-te.

Gabriel
27th January 2005, 20:35
Da..au fost foarte slabi bulgarii. Asta e. Tin cu ukrainienii (apropos de ukrainieni...vezi ca ai un raspuns pe subiectul cu liga nationala de hockey)

Am adaugat un sondaj la acest thread...sa votati care este probra voastra preferata. La mine se stie...dansurile :D

Mihai
27th January 2005, 23:21
Incredibil Plushenko! Iar m-a lasat masca la interpretare. Si muzica a fost SUPERBA!

Mihaela
27th January 2005, 23:42
Si mie mi-a placut cum a evoluat Plushenko. Totul a fost excelent la el, pana si costumul mi s-a parut cel mai frumos. Si noi romanii am avut de ce sa ne bucuram, locul 8 a lui Chiper se pare ca e cea mai buna performanta. /hello

aniuk
27th January 2005, 23:47
plushenko a fost superb dar nu perfect.oricum e cel mai bun.are o interpretare artistica deosebita.si linia de pasi naucitoare.ati observat ca nu a mai executat "pirueta birman"?(nu stiu cum se scrie).oare nu mai poate sau s-a saturat de ea?si romanul a facut un progrm bun cu toate ca nu i-a iesit cvatrupla.e in primii 10.e ceva.nu?

Mihai
27th January 2005, 23:51
Da si uitasem de Chiper! Bravo lui :ok: Din pacate nu am vazut evolutia lui!

paulinio
28th January 2005, 10:53
In spate eu cred ca e un tablou.

Nu am vazut concursul de la perechi... dar de 2 ani nu prea mai sunt perechile spectaculoare care erau inainte... Am vazut programele celor de pe podium... sa zicem.. ok, dar nu m-a impresionat.

Aseara a fost programul liber al barbatilor... p[orgrame frumoasa se spectaculoase, desi nici unul "curat".... fiecare a avut cate o ezitare. Plushenko si-a recastigat medalia, desi cu ceva emotii...
Mie mi-a parut rau de Lambiel... am observat ca si Cornel Gheorghe (care comenta pentru eurosport) are aceeasi parere ca mine: si anul trecut la mondiale si anul asta trebuia sa castige medalia de bronz.
In fine, noua modalitate de punctare e derutanta...
Lindeman a castigat pentru ca a facut o tripla in pus pe sfarsit de program... Dar la consistenta programului nu s-au uitat? la elementele de legatura?
in fine, se pune ca e un sistem ce va fi imbunatatit "din mers"...

Gabriel, nu ai spus nimic de dansuri, proba ta favorita!
cum ti s-a parut? meritau rusii locul 1 (dupa primele 2 probe)? bulgarii par un pic "depasiti" - se pare ca Albena e racita (s-au hotarat in ultima clipa sa participe totusi la acest concurs).
De ramarcat (pentru a cata oara???) mi se par israelienii care patineaza cu o viteza fantastica... sper sa nu greseasca la una din liniile lor super complicate... Sper sa castige o medalie. dupa atatia ani de efort, merita! sper sa merite...

DAr... vom vedea in seara asta...
Rusii par de neatins...

Gabriel
28th January 2005, 11:07
cum nu am spus nimic despre dansuri ? am spus ca mi-au placut ungurii (foarte tineri...si de mare perspectiva. ai sa vezi !)...iar bulgarii mi s-au parut slabutzi. in rest...astept cu interes programul liber...si o sa-mi dau seama mai bine dupa.
si eu tin cu ji..astia..evreii :D

simonika
28th January 2005, 11:48
Plushi,super,extra..desi e putin ingamfat...dar si brain e bunut...dar mai are un pic de lucru la rtistic..pana sa-la ajunga pe plushi...si yagudin

paulinio
28th January 2005, 12:07
Plushi e inganfat de cand il stiu...
si nu stiu daca e neaparat "inganfat" si "plin de el". vine din increderea in sine si pana la urma asta e felul lui de a patina...
de aici rezulta programele senzationale...
Cred ca asta e atitudinea de campion.

aniuk
28th January 2005, 14:09
ati vazut ce ne-au facut?nu ne dau programul scurt al fetelor decat de la ora 15.:mad:

paulinio
28th January 2005, 14:43
Cam asa au facut in fiecare zi. S-au prelungit meciurile de tenis si au luat din timpul patinajului (mie imi place si tenisul... asa ca... a fost ok).

Totusi, principalele programe vor fi date in reluare asa ca nu cred ca vor fi pierderi esentiale. (teoretic vorbind). Oricum, e suparator, stiu.

Sunt curioasa de evolutia romancei Roxana Luca. Daca vede cineva, este rugat sa scrie si pe aici...

Gabriel
28th January 2005, 20:12
cine este cea care comenteaza pentru Eurosport ? are o voce foarte placuta...si comenteaza frumos. imi place mult.

Mihai
28th January 2005, 20:31
Nu stiu dar comenteaza de mult patinajul de pe eurosport!

Gabriel
28th January 2005, 20:39
Si nu numai patinajul. Parca tot ea a comentat si sariturile in apa de la olimpiada. sau confund eu ?

Ce rau imi pare pt. polonezi ca au cazut. Au avut un program frumos.
Mi-au placut si filipinezii :D

Mihai
28th January 2005, 20:43
Eu abia dupa ce am vazut postul tau mi-am adus aminte de patinaj :( Nu stiu ce natie au fost, dar mi mi-a placut muzica la aia imbracati in indieni!

Gabriel
28th January 2005, 20:48
Pai aia sunt...filipinezii. Concureaza pentru Germania...ca le-a murit tatal ..si i-au infiat unii in Germania cand erau mici. Sunt sora si frate.

Mihai
28th January 2005, 20:51
OK mersi :ok: Oricum FOAAARTE FRUMOASA coloana lor sonora...:yeah:

Gabriel
28th January 2005, 23:08
iar au furat arbitrii. evreii meritau locu 3...iar ukrainienii locu 1.
ca intotdeauna acest sport..este stricat de arbitrii...

aniuk
29th January 2005, 09:29
roxana a avut un program bun .a avut si combinatie de sarituri si nu a ezitat deloc.a avut spirale frumoase.a plans la sfarsitul programului.a fost mutumita.paulinio,nu din cauza tenisului nu au dat ieri patinaj(asta nu ma deranjeaza) ci au transmis bob de la 14-15.bobul chiar nu-mi place.nu am vazut perechile de dansatori din ultima grupa.am fost obosita si am adormit:sleep:.cu acest sistem nou de notare nu se poate sa fure arbitrii numai la partea artistica ceea ce depinde de gustul fiecaruia.daca tie ti-a placut perechea di ukraina asta e parerea ta.nu pot sa ma pronunt inca deoarece nu am vazut tot.va fi reluare si o sa ma uit.

Gabriel
29th January 2005, 12:16
a fost si parerea lu' taica'miu ca evreii meritau bronz si ukrainienii aur !

miril
29th January 2005, 16:11
Cea mai buna participare romaneasca la CE, Chiper pe opt si Luca pe, mai mult ca probabil (iumatate din programul liber s-a si desfasurat, ea fiind momentan pe locul trei, desi a cam, nemeritat, fost depunctata la programul liber, destul de dificil si aproape fara greseala), locul cincisprezece, dupa o evolutie meritorie. Mi-a placut, de data asta si muzica si coregrafia aleasa, muzica gypsi pentru Chiper, Enigma pentru Roxana. Incepem, incet, incet sa urcam in ierarhia patinajului artistic. Semne bune si pentru JO, de la anul. La asta se adauga si medalia de aur la CM de tineret, la bob doua persoane, feminin si locurile meritorii ale lui Tolfalvi, la biatlon.

miril
29th January 2005, 17:04
Bineninteles ca muzica nu poate fi decat gipsy si nimic altceva.

aniuk
30th January 2005, 00:34
nu mi-a placut proba feminina.concurentele "cele mai bune" nu au fost in stare sa prezinte un program "curat".campioana europei a avut un program in care pur si simplu a cazut.nu e frumos sa castigi o inrecere la acest nivel cu o asemenea prezentare.imi pare rau sa spun asta cu tote ca am tinut cu patinatoarele din rusia.m-au dezamagit.noroc cu interpretarea artistica.

simonika
30th January 2005, 09:59
Pentru inca o saptamana am resimtit placerea de a trai...programe frumoase,originale,arta pe gheata(mai putin fetele)....in rest..astept cu nerabdare gala...va pup pe toti

Gabriel
30th January 2005, 10:26
eu nici nu m-am uitat la feminin. dintre toate probele imi place cel mai putin. Catalanul vad ca a pus-o ca proba lui preferata. probabil ii pare bine ca vede fete sexy :D

paulinio
31st January 2005, 11:44
Probabil...
Pentru ca nu am apucat sa cometez... hai sa-mi dau si eu cu parerea:
Publicul ramane ca de obicei cu senzatia ca israelienii au fost si unt defavorizati. In alti anii faceau si viata mai usoara arbitrilor: se mia dezechilivrau sau chiar greseau niste pasi... asta pentru ca au pasi f dificili pe o videza senzationala . PAcat, as fi vrut sa obtina o medalie... Nu stiu de ce mai tot timpul juriul ii cam depuncteaza. Poate vad ei ceva ce nu vedem noi...
Cred ca rusii au castigat ptr ca au un plus la "tehnica alunecarii pe gheata". Costomarov a gresit la primii pasi... dar programul a fost f bogat in elemente tehnice astfel incat au recuperat punctajul pierdut. In plus aveau ca, 7 puncte avans fata de bulgari ...
Cam asta e fost "povestea" la dansuri...
Intr-adevar am remarcat multe programe bune, ultimele 2 grupe au adus elemete dificile, originale dar si interpretare buna...
De ramarcat si de retinu perechile tinere care au evoluat bine:
DOMNINA Oksana - SHABALIN Maxim (RUS, cred ca e perechea ce se va impune dupa olimpiada)
HOFFMANN Nora - ELEK Attila (HUN. chiar f tineri dar placuti si au timp sa creasca)

LA fete... ma bucur mult pentru Slutskaya, ca a revenit in forma buna si a ca intrat in istorie prin castigarea celui de-al 6-lea titlu european. Nu am vazut programul ei.. am inteles ca a avut probleme cu unele sarituri. Sincer, nu prea avea cine sa o bata. N ua avut programul curat... dar, din cate o stiu pe ea, a acut pasi de legatura grei si celel ami bune piruiete din concurs. Asa e, nu?
Pana la urma.. patinajul nu se reduce la cine face cele mai bune sarituri... trebuie sa fie si multe alte elemente...
Sper ca al mondiale sa ii iasa si sariturile si sa fie o lupta stransa cu Kwan (lupta pe care sa o castige :) )

Anina
1st February 2005, 14:12
Buna, tuturor !
Ma bucur pt. Gh. Chiper si Roxana Luca ! Nu am vazut programul lui Gh. Chiper, dar al Roxanei Luca, l-am vazut. Mai are de lucrat la partea artistica. Cred ca de aceea nu a primit note mai mari.
La fete, Irina Slutskaya s-a impus si ma bucur ca a reusit sa castige a 6-a oara titlul european, desi a cazut ! Mi-a placut si finlandeza Susanna PÖYKIÖ, vicecampioana.
Perechile nu le-am vazut, nu pot sa spun nimic.
Iar la dans, mi-au placut castigatorii(Tatiana Navka/Roman Kostomarov) si perechea franceza(Isabelle Delobel/Olivier Schoenfelder). I-am remarcat si pe tinerii unguri(Nora HOFFMANN / Attila ELEK) si fratii filipinezi(Christina BEIER / William BEIER), ce au dansat pe melodia din "Ultimul Mohican".
Abia astept sa vad Mondialele de la Moscova !

paulinio
1st February 2005, 15:27
Anina,
bina ai venit in "grupulet"...
vad ca ai urmarit aceste campionate ... si nu pot decat sa am bucur!

Speram in niste mondiale cat mai spectaculoase!

Anina
2nd February 2005, 12:16
Multumesc pentru primire, paulinio !
Dintotdeauna mi-a placut sa urmaresc marile competitii de patinaj artistic.
Mondialele vor fi spectaculoase, sunt convinsa !

paulinio
3rd February 2005, 10:18
DA... vor fi programe interesante.

Mondilale se tin la Moscova. Vor reusi rusii sa domine? Sau se va manifesta un bloc "anti-rusesc",,, dupa ce au luat toate titlurile la europene?

aniuk
6th February 2005, 13:39
duminica pe procinema de la ora 14.30 stele pe gheata.

Anina
9th February 2005, 12:15
Eu cred ca rusii vor domina, vor castiga in punctaj cu partea artistica.

simonika
15th February 2005, 13:21
Hei,dar nimeni nu mai e pe aici?...nu prea se mai discuta aprins subiectul patinaj artistic....iar cineva incepuse sa ne explice cate ceva in legatura cu sariturile...cum ramane pana la urma?

paulinio
16th February 2005, 10:25
DA... e destul de multa liniste... dar cred ca e linistea de dinaintea furtunii... caci se aproprie marea batalie a anului: mondialele!

Acum sunt multe competitiii in desfasurare si cred ca lumea a fost ocupata cu ele: sporturile de iarna (sarituri, biatlon, coborari, slalom... etc), tenis, snooker... Daca pe langa acestea se mai adauga si o mica "sesiune" ... atunci se gasesc explicatii...

Dar sunt sigura ca vor fi reveniri in forta!

pisic
18th February 2005, 20:52
salutari la toti eu sunt fan la dansuri imi placeau foarte tare marina anissina si gwendal peizerat au fost super la femei sunt fan lu michele kwan 9 ori campioana nationala si 5 mondiala si elena sokolova medalie de argint in 2003 la mondiale si peste cateva ani poate ca si roxana luca osa fie in primele 10 la europa si primele 15 la mondiale felicitari cu pozitia 15 la europene in torino programa ei scurta malaguena a interpretato stralucitor dar si programa lunga enigma stralucitor felicitari si lu gheorghe chiper

paulinio
12th March 2005, 10:23
Salutare tuturor!

Cred a a venit vremea sa vedem ce se intampla si cu campionatul mondial de patinaj artistic... Cum vremea de afara este inca de iarna... nicic nu e greu sa ne inchipuim gheata de la Moscova... unde se von incinge concusurile de sapamana viitoare (14-20 martie 2005!!!)

Am cautat un pic pana am gasit site-ul oficial...
http://www.worlds2005.com/

Si... sa vedem programul: (http://www.worlds2005.com/schedule.shtml)
O sa-l pun si aici pentru cei care nu mai au timp sa incarce o alta pagina

March 13, Sunday
19.30 Opening Ceremony and Reception (probabil netelivizata :( )

March 14, Monday
10.00 Men, Qualifying Free Skating A/B
14.00 Men, Qualifying Free Skating B/A
19.00 Pairs, Short Program

March 15, Tuesday
13.30 Ice Dancing, Compulsory Dance
19.00 Men, Short Program


March 16, Wednesday
10.00 Ladies, Qualifying Free Skating A/B
14.00 Ladies, Qualifying Free Skating B/A
19.00 Pairs, Free Skating
22.45 Pairs, Victory Ceremony

March 17, Thursday
13.00 Ice Dancing, Original Dance
19.00 Men, Free Skating
22.45 Men, Victory Ceremony

March 18, Friday
13.30 Ladies, Short Program
19.00 Ice Dancing, Free Dance
23.00 Ice Dancing, Victory Ceremony

March 19, Saturday
13.30 Ladies, Free Skating
17.15 Ladies, Victory Ceremony

March 20, Sunday
15.00 Exhibition Gala
19.30
20.00 Prize award
Closing Banquet

Acum nu stiu daca orele aratate sunt cele de la fata locului (Moscova) sau cele ale isu.
O sa vedem in programul eurosport caci de obicei transmit camtot ce se poate... (dar mia fac si ei exceptii)

raig
13th March 2005, 23:41
Imi place foarte mult patinajul artistic, dar , din pacate , nu mai are aceeasi stralucire pe care o avea cu cativa ani in urma. In afara de Plushenko , care nu prea are adversari , nu prea se mai vad varfuri , poate printre francezi . Sper sa avem surprize placute din partea lui Chiper, care pare sa mearga din ce in ce mai bine , ce credeti?

paulinio
14th March 2005, 10:36
Eu incerc si iar incerc sa nu gandesc asa...
Normal, am avut niste favoriti in sezoanele trecute care pur si simplu aveau acea "vibratie" si reuseau sa transmita si publicului acest lucru... IAr lista ar putea fi lunga....
Ce sa mai spus de proba baietilor... unde primii 6 se bateau de la egal la egal... nici nu mai stiai cu cine sa mai tii...

Dar si acum sunt patinatori buni... doar ca nu mi se pare ca la varf sunt multi de aceeasi valoare, poate doar la proba de dansuri.

Azi la ora 18 eurosport incepe transmisia concursului de perechi, programul scurt.

Gabriel
15th March 2005, 03:17
salut, paulinio. asadar..un nou campionat mondial...prilej pentru noi doi de a mai schimba cateva vorbe.
dar sa trecem direct la ceea ce doresc sa te intreb : ce patinatori, din afara Europei, crezi ca vor cuceri medalii la aceasta competitie ?

paulinio
15th March 2005, 09:43
Pai sa o luam in ordinea probelor...

la perechi, pe langa rusi (considerati europeni) u mari sanse la medalii chinezii. Dupa programul scurt clasamentul este urmatorul:
1 Tatiana TOTMIANINA / Maxim MARININ RUS 70.12
2 Maria PETROVA / Alexei TIKHONOV RUS 66.94
3 Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN 66.00
4 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN 64.19
5 Qing PANG / Jian TONG CHN 64.02 35.05
6 Julia OBERTAS / Sergei SLAVNOV RUS 61.14
numai rusi si chinezi... deocamdata conduc rusii. De precizat faptul ca cea mai buna pereche chineza (Xue SHEN / Hongbo ZHAO ) s-a confruntat si se confrunta cu ceva probleme de sanatate. Pacat pentru frumusetea acestui concurs.

La baieti, ieri au fost calificarile... in primele 2 locuri de la fiecare grupa sunt eruropeni.
Grupa A
1 Stephane LAMBIEL SUI 38.00 77.90 (preferatul meu!)
2 Brian JOUBERT FRA 33.00 58.90
GRupa B
1 Evgeni PLUSHENKO RUS 37.98 76.20
2 Stefan LINDEMANN GER 32.50 62.00
Nu cred ca se poate strecura printre acestia un ne-european... Eu sper intr-o medalie pentru Lambiel... pentru ca o merita inca de anul trecut (parerea me a de telespectator). O veste proasta: Takeshi HONDA s-a accidentat in timpul incalzirii pentru programul de ieri.
LA dansuri... cred ca va fi un podium exclusiv european... eventual rusesec sau slav, in orice caz...
Concursul fetelor este deschis multor rezultate. Aici pot interveni americanii (Kwan, Cohen) sau janonezii (Arakawa este canpioana en-titre)...

CAm asta ar fi "avanpremiera" concursului.
Azi este programat programul scurt al baietilor. Sper sa fie cat mai spectaculos si sa castige cel mai bun!

Gabriel
15th March 2005, 11:30
pacat. mare pacat. deci vom urmari tot un fel de campionat european. pe vremuri canadienii aveau perechi bine...si la perechi si la dansuri.
americanii si canadienii aveau baietzi buni. acum nimic :(

Kwan mai patineaza ? Cati ani are ? 40 ?

aniuk
15th March 2005, 11:51
kwan e nascuta la 07.07.1980.mai are timp sa castige medalii.butyrskaya nu a concurat pana pe la 28-29 de ani(nu stiu exact)?am vazut ieri perechile.au fost buni.clasamentul se poate schimba.(eu sper sa nu se schimbe).la fete pot aparea schimbari fata de europene.

paulinio
15th March 2005, 16:11
Mi s-a parut mult mai bun concursul fata de anii trecuti... pentru o perioada perechile n-au mai fost atat de spectaculoase, dar acum au revenit...

La dansuri si baieti cred ca vor fi numai europeni... tot podiumul. PAcat de Honda. Nu-l mai vazusem de ceva timp in concursuri (si nici in afara lor :) )

Sper sa reusec sa vad tot concursul baietilor de azi... si sa vedem un spectacol cat mia frumos.

raig
15th March 2005, 18:20
Am revazut aseara programele cuplului Grishuk- Platov. Au fost incredibili, desi mie mi-au placut cel mai mult Klimova- Ponomarenko. Despre acest campionat mondial... e plin de accidentari (pacat :mad:) . Si preferatul meu actual, Plusenko, acuza ceva dureri si nu a concurat la nivel maxim. Insa ma bucur pentru Lambiel :) . Imi place si israelianul, are stil, insa e greu sa faca mare lucru fiind primul lui campionat.

raig
15th March 2005, 19:58
ce ziceti de emanuel sandhu?
am vazut o inregistrare luata de pe internet in care a castigat , anul trecut , un concurs , concurand impotriva lui plushenko
din inregistrare nu reiese ce concurs era , cred ca era un grand prix

realmadrid.com
15th March 2005, 20:19
Plushenko cand va patina ?...nu as vrea sa ii pierd "programul":)

http://www.evgeniplushenko.net :ok:

realmadrid.com
15th March 2005, 22:10
Pacat, Evgeni Plushenko a cazut :(...nu cred ca mai are mari sanse sa castige aurul :(

raig
15th March 2005, 23:52
Asa este , mare pacat!!! Dar este de inteles ca este accidentat. Insa m-au socat declaratiile baietilor: parca toti se intreceau in a spune cat de putin s-au pregatit, de parca a patruns flagelul "manelistilor" si la ei. Nici nu ma mir ca nu mi vedem spectacol!!!

paulinio
16th March 2005, 09:32
Plushenko nu si-a naruit sansele pentru titlu. Va fi greu... dar daca reuseste un program perfect la liber (desi cu accedentarile avute.... e greu) are sanse sa mai castige o data titlul mondial.
Sincer, nu stiu cat e de motivat... Mult mai motivati sunt contracandidatii lui (Lambiel si Joubert) ... pentru ei ar fi ceva de domneiul fantasticului sa castige!!!!!!
Daca problema lui Evgheni este destul de serioasa nu cred ca va risca... mai bine se pastreaza pentru titlu olimpic....
Si Yagudin a pierdut titlul mondial inainte de olimpiada.... tot din cauza unei accidentari.... si a reventi fantastic in urmatorul sezon...

S-a gresit mult in acest program scurt... La alte concursuri primele 5-6 programe scurte erau perfecte... Ma gandesc ca e si sfarsit de sezon... iar programele prezentate de patinatorii de acum sunt mult mai solicitante decat cele de acum 3-4 ani... mult mai multe sarituri, cu cat mai multe rotatii.... liniii, pasi mult mai grei... sunt mult mai solicitante.
Cred ca la un moment dat trebuie atinsa o limita...

Mi-a placut Lambiel... sper sa aiba nervii tari si la programul liber... dar mi s-a parut un pic incordat, retinut... Spre exemplu, la europene a patinat cu mult mai multa dezinvoltura... mai liber... Dar acum a reusit sariturile...
Sandhu are un patinaj de mare clasa... cred ca va ajunge in top cat de curand... Mi-a placut si el. Are personalitate.

A vazut cineva programul lui Chiper? S-a clasat pe locul 17... dar are o pozitie buna de start in grupa a doua la programul liber. El inchie aceasta grupa. Daca are un porgram bun (si stim ca e capabil!) poate sa urce cateva locuri... sa inche in primii 15 cred ca ar fi un rezultat foarte bun!

raig
16th March 2005, 22:08
Chiper a inceput foarte bine programul, a avut o combinatie buna, dar apoi a ratat triplul axel si triplul lutz. Insa a avut linii de pasi super. sper sa mearga mult mai bine maine.

miril
16th March 2005, 22:44
Pe ce loc se afla? Am uitat sa ma uit, prins de meciurile de fotbal, din pacate.

paulinio
17th March 2005, 10:14
Dupa programul scurt e pe locul 17... dar poate urca.
Programul lui liber e foarte buna... daca ii reusesc sariturile. Eu am incredere in el!
Ii doresc sa aiba multa incredere in el la programul liber din seara asta...
Si bafta!

raig
18th March 2005, 09:43
Cred ca am asistat la unul dintre cele mai slabe campionate mondiale din ultimul timp in proba de baieti. Noroc cu Lambiel ca a salvat onoarea acestora. Chiper a terminat pe locul 18 sau 19? Ca nu mai stiu exact.

aniuk
18th March 2005, 11:27
pentru mine seara baietilor a fost o mare dezamagire.in primul rand s-a retras plushenko.am ramas fara favorit.m-am gandit sa tin cu joubert dar a venit o alta dezamagire.au gresit toti de la campion pana la ultimul concurent.nu am vazut un program bun si "curat".nu stiu ce s-a intamplat cu ei.sper sa nu se intample si la fete acelasi lucru.la olimpiada rusii vor avea un singur reprezentant(cred ca plushenko) deoarece nici un patinator rus nu se afla printre primii 10.alta dezamagire.concluzie totul a fost un dezastru.chiper e pe locul 18.

raig
18th March 2005, 23:09
pai nu am zis eu ca si pe ei i-a apucat spiritul manelelor. V-am zis ca m-au socat acum cateva seri cand, in interviuri, de la primul si pana la ultimul intervievat, nu stiau cum sa se laude cat de putin s-au pregatit. Si asta s-a vazut. Plus accidentarile... . Sper ca la olimpiada Plushenko sa le dea lectii la toti.

paulinio
20th March 2005, 17:30
Evident si eu am fost dezamagita de concursul masculin. A fost cred cel mai slab concurs de cand urmaresc eu patinajul artistic.
Dupa ce s-a terminat transmisia... m-am uitat pe niste filmulete cu programele lui Yagudin... Asa m-am mai bine dispus. Ce vremuri...
nici un porgram perfect la aceste modiale. Eu tineam cu Lambiel, dar nu voiam sa castige in astfel de conditi. Mi-a parut atat de rau de Joubert...

In schimb mi s-a parut concursul fetelor mult mai bun fata de alti ani. Programele au crescut in dificultate chiar daca inca sunt foarte asemanatoare ca tema... Ceva imaginatie nu ar strica... si inventivitate in programele lor... Au inceput sa creasca tehnic... poate ca e vremea schimbarii... Irina mi s-a parut incantatoare...

realmadrid.com
20th March 2005, 17:45
Sa inteleg ca sa terminat ?....a fost si festivitatea de incheiere ?

raig
21st March 2005, 09:02
Da, fetele merg din ce in ce mai bine, iar Irina de cativa ani incoace este superba. Nici acum nu a dezamagit. Putin mi s-a parut cam plat programul ei de la gala, dar oricum este faina. Gala Laureatilor a fost insa frumoasa si Edvin Marton cu vioara lui e un dulce.

aniuk
21st March 2005, 10:57
mi-au placut fetele.au fost bune,nu au gresit ca baietii.irina a avut puterea sa faca un program perfect,fara greseala.rusia nu a dezamagit nici de data asta castigand 3 medalii de aur.puteau fi 4 daca plushenko nu se accidenta.cred ca aici se termina si discutiile noastre.anul viitor vom avea 3 competitii.

paulinio
21st March 2005, 15:10
DA, este un an mult mai bogat in competitii.

Propun sa facem aici o lista cu site-uri interesante despre si cu patinaj artisitc.... asta asa, sa mai avem de lucru in extra-sezon...

Anina
31st March 2005, 15:18
M-am trezit si eu, sa va scriu dupa aproape 2 saptamani ! :-)
Intr-adevar, la baieti a fost cel mai slab concurs. :-( Totusi, Lambiel a fost cel mai bun, asadar a meritat aurul. Mi-a parut si mie rau de Joubert. In schimb, mi-au placut americanul Johnny Weir, care a luat locul 3 si canadianul Emanuel, patinatori foarte eleganti. Sunt convinsa ca ii vom vedea mai des in top, de acum.
La fete, Irina mi-a placut tare mult, este favorita mea. A avut un program fara nici o greseala.
La dans, pe langa castigatorii, Tatiana Navka & Roman Kostomarov mi-au placut si americanii, Tanith Belbin & Benjamin Agosto, ocupantii locului 2.
La perechi nu am apucat sa urmaresc nimic. :-(
Ma bucur ca anul viitor vom avea si JO de iarna, abia astept sa vad ce va fi !

Guitz
2nd April 2005, 22:43
Patinajul artistic la noi:
Poze facute pe 31.03.2005 la Flamaropol

Guitz
2nd April 2005, 22:44
http://img205.exs.cx/img205/8708/img23922uz.jpg

Guitz
2nd April 2005, 22:45
http://img231.exs.cx/img231/9652/img23957hz.jpg

Guitz
2nd April 2005, 22:47
http://img23.exs.cx/img23/407/img24149ov.jpg

Guitz
2nd April 2005, 22:49
http://img144.exs.cx/img144/5862/img24152kg.jpg

Guitz
2nd April 2005, 22:51
http://img205.exs.cx/img205/1470/img24243mv.jpg

Guitz
2nd April 2005, 22:54
Mai aveam cateva de pus dar sunt prea mari cica si mi-e lene sa le micsorez
Upload Errors
IMG_2363.JPG:
File Too Large. Limit for this filetype is 1.14 MB. Your file is 1.15 MB.
IMG_2364.JPG:
File Too Large. Limits are 1600 x 1600. Your file is 2272 x 1704.
IMG_2365.JPG:
File Too Large. Limits are 1600 x 1600. Your file is 2272 x 1704.
IMG_2369.JPG:
File Too Large. Limits are 1600 x 1600. Your file is 2272 x 1704.
IMG_2378.JPG:
File Too Large. Limits are 1600 x 1600. Your file is 2272 x 1704.

Guitz
2nd April 2005, 22:57
http://img215.exs.cx/img215/7358/img24255zz.jpg

paulinio
4th April 2005, 10:03
mama da ai umplut thred-ul asta de poze...
niste link-uri erau mai potrivite...

poate ne dai si detalii despre patinatoarele din imagine... pentru cultura noastra generala...

Guitz
4th April 2005, 17:20
daca deranjeaza il puteti ruga pe moderatorul sectiunii sa puna niste linkuri.
Pentru cultura voastra generala nu va pot spune nimic despre patinatoarele din imagine!

simonika
30th September 2005, 20:14
Au trecut cateva luni bune de cand nu ne-am mai scris..ce mai faceti voi?....asteptati cu nerabdare,ca si mine de altfel Jocurile de la Torino?...Deabea astept sa corepondam din nou...si sa mai schimbam pareri....va pup pe toti iubitorii de patinaj...si multumim pentru poze...eu una mai vreau daca mai ai!

simonika
6th October 2005, 21:05
Hei trezirea ca acus e iarna iar...hihihi

simonika
4th November 2005, 20:47
Acus da zapada si voi inca nu v-ati trezit din amorteala verii?...la patinaj copii...

mistress of ice
4th November 2005, 22:36
Pana la jocurile de la Torino are loc un concurs numit Cupa de Cristal(sau cam asa) care are loc pe Flamaropol pe data de 4 (adik azi) si 5 noiembrie maine concursul avand loc de la 10.30 -14.00;)

Mad_Cow
12th November 2005, 00:31
eu sunt incepatoare intr-ale forumului insa nu si intr-ale patinajului artistic:D abia astept europenele,jocurile si mondialele !!!

Gabriel
16th November 2005, 15:58
dea, pana la Jocurile Olimpice...sunt campionatele europene. cred ca mai putin conteaza cupa de cristal...care se va desfasura intr-un mare anonimat..datorat atat programului cat si al valorii participantilor.

apropos...unde au loc mondialele si europenele din 2006 ? JO cu totii stim ca sunt la Torino :)

mistress of ice
16th November 2005, 17:54
Cupa de cristal s-a desfasurat in Bucuresti, Capionatele europene se desfasoara unde s-or desfasura.... eu doar i-am zis simonikai k poate sa vada un concurs de patinaj si live dak e din Bucuresti pana or incepe celalalte... in rest chiar nu sunt pasionata de patinaj :D
As putea sa dau un search pe google sa caut dar mi-e lene :P

simonika
24th November 2005, 20:54
As vrea eu sa fiu din Bucuresti si tare mi-as dori sa vad un patinoar cum arata macar....daca nu un campionat sau vreun concurs...ms dea15, dar nu cred sa am eu sansa asta...si inca ceva cine stie sa patineza ca lumea...sa faca macar un simplu lutz...?

simonika
24th November 2005, 20:59
Stiu ca europenele se desfasoara tot in torino..parca,nu?,iar mondialele...?

paulinio
25th November 2005, 14:26
Totdeauna aflu prea tarziu de astfel de concursuri.

Va rog, cand mia stiti de concururil "loco" postati pe aici, indiferent de valoarea participantilor... Pana la urma poate cineva este interesat (eu, de ex) sa vada concururi live, sa simta pulsul ghetii.

Campionatele nationale unde se tin anul asta?

paulinio
27th November 2005, 11:09
revin cu informatii:
ianuarie 16-22, 2006 European Figure Skating Championships Lyon, France
Februarie 10-26, 2006 Olympic Winter Games Torino, Italy
Martie 20-26, 2006 World Figure Skating Championships Calgary, Canada

Sursa (intregul program de patinaj artistic ptr urmatorii 2 ani):
http://www.isu.org/vsite/vcontent/page/custom/0,8510,4844-130051-131359-35803-174840-custom-item,00.html

simonika
1st December 2005, 09:14
Tu patinezi?..paulino?....ai vazut vreun concurs ceva..live?...ms pt informatii

ciupis
2nd December 2005, 20:11
:D /hello :ok: :) heyyyyyyyyyyyyyyyyy.[COLOR="Red"]stephane lambiel is the best!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!and handsome,too!!!!!!!!!!!!!!!!cand l-am vazut patinand p melodia lui james blunt,"you're beautiful" a fost....................nemaipomenit cu N mare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu stiti cum pot face rost de clipul acela???i really want it!!!!!!!!!!!!!!!!!!!if u know,s'il vous plait,dis-moi!!!!!!!ok?10x

paulinio
5th December 2005, 09:18
Simonika, eu patinez cau un amator... in rest doar pasiune si placerea de a urmari acest sport. Nu am vazut niciodata un concurs live... tocmai de aceea orice spectacol (oricat de slab valoric) m-ar incanta daca s-ar tine la bucuresti.

ciupis, lambiel e dragut foc... a avut mare noroc ca a castigat medalia de aur la mondialele trecute... a avut un psihic mai bun, sau poate inconstienta tineretii (desi arata mai matur decat pare de cativa ani de zile). Are si cateva site-uri facute de fani, majoritatea sunt in limba franceza... (dar vad ca nu e o problema... ) poate gasesti ceva pe ele. De obicei apar materiale mai vechi.. de o calitate slaba... deci nu-ti pune mari sperante. Mai poti comanda (daca gasesti) online caseata show-ului - cam asta e modalitatea de comercializare...
Daca reusesti sa gasesti ceva... da un semn ca mai sunt si alti amatori&admiratori.

Numai bine. Bafta!

PS... va rog, daca aflati ceva de spectacole, cocursuri in tara... dati un semn aici...
dau daca vedeci ceva in programul tv... de asemenea anuntati ca sa (ne) oferim o snsa mia mare a urmaririi lor.
Va multumesc.

mistress of ice
7th December 2005, 00:40
Paulino o sa te pun la curent cu orice tzine de patinaj artistic pe Mihai Flamaropol :)
imi pare rau k nu ai prins ultimul concurs de aici

paulinio
8th December 2005, 09:55
ok,multumesc.

apropo...se afla undeva programul? sau trebuie sa te duci pe la patioar din cand in cand ca sa afli ce se mai intampla?

mistress of ice
8th December 2005, 12:14
Numai la patinoar se afla programul din pacate :D

simonika
8th December 2005, 17:59
ho,ho, a revenit lumea pe site...tare ma bucur sa va aud(sa va citesc mai bine zis)....cine stie sa patineze bine de tot sa ridice doua degetele sus...paulino si eu vreau sa vad un spectacol la fel de mult ca si tine dar de aici din provincie e mai greu...va pup pe toti

paulinio
9th December 2005, 09:34
stai linistita. nicic in bucuresti nu e asa usor (cum credeam eu pe vremea cand locuiam in provincie)...

In alta ordine de idei e un an plin in evenimente... Nu cred ca s-a mai pomenit, dar la unul din concursurile de grand prix de anul asta , Gheorghe Chiper a facut o figura frumoasa, a impresionat si s-a clasat pe locul 3...

Iata cateva "articolase" :
Chiper, locul 3
Data: 20-Noi-2005
Autor: www.netsport.ro
Romanul Gheorghe Chiper s-a clasat pe pozitia a 3-a in concursul de partinaj artistic de la Paris-Bercy, a 4-a etapa a Marelui Premiu al Federatiei Internationale /ISU/, dupa o evolutie inspirata si plina de vivacitate, asa cum noteaza comentatorul agentiei France Presse.

Victoria a revenit canadianului Jeffrey Buttle, care a intrat in posesia trofeului Bompard, desi a cazut de doua ori, dar si-a mentinut pozitia datorita punctelor acumulate in programul scurt. Pe locul secund s-a clasat francezul Brian Joubert, fost campion european si vicecampion mondial.

Iata cum se prezinta clasamentul final:
1. Jeffrey Buttle (Canada) 215,48 pct
2. Brian Joubert (Franta) 210,41
3. Gheorghe Chiper (Romania) 191,95
4. Timothy Goebel (SUA) 182,41
5. Samuel Contesti (Franta) 175,99
6. Michael Weiss (SUA) 169,60
7. Serghei Dobrin (Rusia) 168,88
8. Frédéric Dambier (Franta) 165,98
9. Xiaodong Ma (China) 165,57
10. Anton Kovalevski (Ucraina) 156,16
11. Andrei Lezin (Rusia) 141,92
12. Jamal Othman (Elvetia) 139,28

Data: 16-Oct-2005
Autor: www.netsport.ro

Roxana Luca s-a calificat pentru turneul olimpic de la Torino-2006
Duminica, la Viena, s-a incheiat turneul de patinaj artistic Memorialul Karl Schafer, in urma caruia mai multi patinatori au obtinut calificarea pentru Jocurile Olimpice din 2006 de la Torino. Intre cei care au castigat biletul pentru concursul olimpic s-a numarul si patinatoarea romanca Roxana Luca.

Joubert, avertizat de Federatia internationala de patinaj
Data: 10-Iun-2005
Autor: netsport
Federatia internationala de patinaj (ISU) a adresat un avertisment formal patinatorului francez Brian Joubert, campion european anul trecut, care se face vinovat de faptul ca nu a comunicat forului respectiv programul de antrenament pentru perioada aprilie-iunie 2005. La al doilea avertisment formal, un sportiv primeste o suspendare de 3 luni-1 an.
Aceste programe de antrenament sunt folosite de federatia internationala pentru a sti in orice moment unde se afla un sportiv, in vederea trimiterii, eventual, a unor controale antidoping inopinate.

Cam astea ar noutatile la inceput de sezon... A, si cateva articolase pe eurosport...
Probabil a in perioada craciunului vor fi transmise pe TV 1-2 showuri de patinaj: anul trecut s-a transmis un show de la "Star on Ice Tour " (Yagudin!!!).. asa ca, trebuie sa fim cu ochii pe programul tv... si daca vedeti "Stele pe gheata"... intelegeti ca e patinaj artistic de cea mai buna calitate!

simonika
9th December 2005, 15:20
dac stii cand spune-mi si mie ca stii ca sunt moarta dupa el asa ca ma anunti da?....si sper sa se mai faca si ceva bun in legatura cu sportul asta si la noi in tara ca si asa ma ajuns de rasul curcilor....in celelalte departamente( si politice si economice)...macar asa sa ne cunoasca si pe noi stainii...hai chiper....hai raluca!...bafta!

Doamne fereste ce de "si"-uri am folosit.....imi cer scuze.....patriotismul asta ma omoara

mistress of ice
10th December 2005, 15:26
pe pro cinema este patinaj artistic ....superb

simonika
12th December 2005, 08:14
ah...am pierdut...firar!

paulinio
12th December 2005, 09:53
Evident, nici eu nu am stiut... si eu care ma apucasem cu indemnurile "sa urmarim programele"...

am ratat/. ce show au transmis?

aniuk
12th December 2005, 11:01
va salut pe toti!
acum am vazut ca ati mai vorbit de patinaj.m-am uitat in programul tv si a fost "Stele pe gheata" sambata de la ora 15 pe procinema.imi pare tare rau ca nu am vazut.sper ca si sambata viitoare va fi.
am vazut o reclama la eurosport ca va fi patinaj artistic in saptamana craciunului.trebuie sa urmarim programul tv.
e fain ca in iarna asta vom avea parte de mai mult spectacol datorita jo de la torino.
o sa avem ce comenta.

paulinio
14th December 2005, 12:57
Hai ca saptamana asta mi-am facut temele: am stusiat programul tv... si avem ceva de ales:

- Sambata h 15 - 16 ProCinema (Stele pe gheata... poate avem noroc sa-l vedem pe Yagudin!!!!)
-Miercuri h 16:30 - 18:30 Eurosport, CE Torino (r)
-Joi h 16:30 - 18:30 Eurosport, CM Rusia (r)

Daca mai observati voi ceva... astept completari; eu doar pe astea le-a mvazut.

realmadrid.com
14th December 2005, 13:43
November 26, 2005: Evgeni won Cup of Russia! He skated to "Godfather" in the free skate and had a 4 toeloop-3 toeloop and 7 more triples. He earned a score of 154.60 for the free skate and 241.80 overall.

Cam veche stirea, oricum :D

simonika
16th December 2005, 22:16
Opa ,avem admiratori de talie mai mare...cred...
Anul trecut incepusem o discutie referitoare la sariturile in patinaj artistic nu s-a reusit a se finaliza aceasta initiativa....de a se descrie toate sariturile...cum se fac ele si care sunt diferentele...va mai amintiti?...ce facem?...continuam investigatiile?
P.S. multumiri lui Paolino pentru programul ce m-i l-a transmis.

paulinio
20th December 2005, 09:51
Da, s-a inceput anul trecut o discutie despre sarituri... si ni le-a descris cineva care parea ca stie despre ce vorbeste (din experienta) ... o asteptam sa continue, nu?

LA "stele pe gheata" nu prea m-am uitat (era la concurenta cu semifinala de handbal in care romania a batut ungaria) ... a fost un show numai cu patinatori din canada (deci ma indoiesc ca era Stars on ice... cel cunoscut)... unii mai noi, unii mai vechi dar stilul de patinaj canadian nu ma incanta atat de mult.

simonika
28th December 2005, 10:24
Deea incepuse parca sa ne spuna cate ceva despre sarituri..dar nu am mai vazut-o pe forum deloc...poate totusi o sa-si aminteasca si de noi.luna viitoare incepe Torino sa se imbrace in haine de sarbatoare...si sincer tare mult mi-ar place sa ma duc acolo..

simonika
1st January 2006, 20:42
In primul rand La multi ani"! tuturor iubitorilor de patinaj artistic. Ieri 31 dec. am avut placerea sa vad in direct Gala de la Oberstoorf din Germenia la care a participat si Yagudin si astazi la pranz a fost reluarea...super...acus e Olimpiada.AAA... inca ceva am inteles ca va fi in curand un concurs in romania de talie mai mare, Campionatele mondiale..parca..de juniori ce va avea loc la Miercurea Ciuc...daca aflati ceva mai multe amanunte cum ar fi cand ...spuneti-mi si mie!

aniuk
3rd January 2006, 10:05
Miercuri,04.01.2006,pe TvSport "Stele pe gheata".

aniuk
3rd January 2006, 10:07
am uitat sa spun ora 20.00.canta Andrea Bocelli.

paulinio
3rd January 2006, 18:39
Ok, multumim,,,

La multi ani... pentru noi in ianuarie incepe show-ul... cu europene.

Eu am renuntat la ideea de a merge la Torino. Nu-mi permite nici timpul si nici finantarea... dar mai ales timpul. Dar vom vedea un concurs interesant si la tv...

Gabriel
7th January 2006, 11:32
La multi ani !

paulinio, am inteles ca in acest an avem sanse la un bronz european in concursul masculin. este adevarat ?

simonika
8th January 2006, 20:10
Ar fii ceva prea frumos, nu cred ca vom putea urca atat de sus...nu concureaza Brain sau Plusenco? sunt destui mult mai buni decat romanul nostru...daca ne calificam in primii 10 este foarte bine!...bafta Romania