PDA

View Full Version : Pleaca Jon ?



Elphax
18th September 2007, 09:46
Se pare ca Dortmund si Bremen sunt interesate de Jon McKain, astfel acesta nu vrea sa semneze prelungirea contractului - mai are 6 luni, iar apoi se va transfera gratis.

Probabil de aceea nici nu a fost titular in meciul cu Vaslui.

"Nu m-am decis încă, nu am semnat prelungirea", a confirmat "Cangurul", monitorizat deja de Werder Bremen.
Ultima pe lista pretendentelor la semnătura australianului e tot o formație din Bundesliga, Borussia Dortmund, care a primit referințe despre McKain și de la fostul internațional, Marcel Răducanu. După ce au urmărit niște DVD-uri, nemții l-au contactat deja pe reprezentantul jucătorului, Dan Stănilescu, solicitîndu-i să nu semneze prelungirea contractului cu Poli, pentru că sînt extrem de interesați de achiziționarea sa, însă doar liber de contract. Borussia are doi fundași centrali în vîrstă, căpitanul Cristhian Worns (35 de ani) și Robert Kovac (33 de ani), iar McKain se înscrie perfect în planul nemților de a întineri defensiva, alături de elvețianul Degen și polonezul Brzenska (ambii 24 de ani). violamania

Elphax
28th September 2007, 12:22
Australianul McKain refuză să-și prelungească angajamentul cu Poli

Deși a fost atenționat de patronul Marian Iancu, că și-ar putea pierde postul de titular dacă nu-și prelungește contractul ce expiră vara viitoare, McKain nu a cedat. Australianul a refuzat mai multe propuneri ale conducerii clubului și a declinat oferta lui Dinamo, care ar fi plătit 1,6 milioane de dolari pentru a-l achiziționa. "Nu semnez. Asta este decizia mea, acum. Gîndesc mai mult pentru familie și pentru ce vreau eu în fotbal, și eu vreau altă provocare acum. Am 25 de ani și sper să mă aștepte o altă provocare, în altă țară. Am refuzat oferta de la Dinamo, pentru că nu vreau să plec de aici la o echipă din București, vreau să plec afară, am spus asta de mai multe ori și sper să mă înteleagă cei din conducere", și-a explicat decizia McKain.
După avertismentul lui Iancu, australianul a fost lăsat pe bancă în ultimele două etape. "De domnul președinte nu vreau să zic nimic, eu știu ce a fost și asta e decizia mea. Sînt multe lucruri care s-au întîmplat pe care nu le știe toată lumea. Dacă s-a supărat, s-a supărat. Dar nu pot semna. Dacă semnez, înseamnă că vreau să stau și eu. Dacă semnez pe 3 ani vreau să-i respect, nu să plec după 6 luni", mai spus fundașul.

1,1 milioane dolari a plătit Poli, în 2005, lui FC Național pentru McKain

120.000 de dolari pe sezon cîștigă McKain la Timișoara

"Aș vrea să plec în iarnă, pentru că ajut și clubul, și mă ajut și pe mine" Jonathan McKain

"Dacă el așa înțelege că este respectul pe care trebuie să îl dea unui club care a plătit atîția bani și l-a promovat ce să mai spun? Îmi rezerv și eu dreptul să nu-l respect"
Marian Iancu

matei_viola
29th September 2007, 08:08
Da sa plece,daca asta este multamul ca a fost scos din anonimat de la national,macar daca avea bunul simt accepta prelungirea contractului cu 3 ani cu clauza de reziliere pentru ca clubul sa'si scoata investitia facuta in el.

2stupiddogs
29th September 2007, 09:44
Da sa plece,daca asta este multamul ca a fost scos din anonimat de la national,macar daca avea bunul simt accepta prelungirea contractului cu 3 ani cu clauza de reziliere pentru ca clubul sa'si scoata investitia facuta in el.

Ei aici nu-s de acord cu tine (treaba cu anonimatul),cat timp a jucat pt noi toata lumea l-a apreciat iar acum daca nu vrea sa-si prelungeasca contractul il aruncam ca pe o masea stricata?Pana la urma este DREPTUL lui sa semneze sau nu iar el este hotarat sa plece din Romania!Crezi ca daca-l tinem pe tusa (oricum trebuie platite drepturile contractuale!) vom avea de castigat?Urmareste putin apararea noastra si spune dupa aceea daca avem/nu avem nevoie de cel care anul trecut dadea siguranta compartimentului......

miril
29th September 2007, 10:20
Nici eu nu sunt de acord cu...anonimatul...de la National, ca doar nu vrei sa spui ca ati transferat un anonim. Jon face ca si un alt australian, devenit intre timp...anonim, Michael Thwaite, vrea cu orice pret sa parasesca liga lui Mitica, lucru pe undeva de inteles. Ca suporter inteleg ce se intampla in sufletul unui alt suporter, dar, vorba si lui Banatean, este dreptul lui sa semneze sau nu. Oricum, in opinia mea, Jon este cel mai valoros dintre cangurii care au venit sa joace fotbal in Romania. Daca isi va prelungi contractul, clubul va avea de castigat, daca nu, nu, jucatorul castigand in ambele variante, el fiind un jucator consacrat deja, lucru care nu era valabil pentru Thwaite.

2stupiddogs
29th September 2007, 13:58
Ma ingrozeste faptul ca sunt sustinut de miril.....:D

miril
29th September 2007, 15:44
Asta sa fie problema ta majora :D. Macar d-ar semna Jon.

2stupiddogs
29th September 2007, 17:09
Nu stiu daca "problema" este majora sau minora dar si eu sper ca Jon sa semneze cu Poli iar in acest caz toata lumea (echipa,club,suporteri) are numai de castigat,din "lotul" National el si cu Canu sunt castiguri certe.....

miril
29th September 2007, 18:54
...si Popa.

Sergio
29th September 2007, 22:48
nu pleaca, trage si el de timp sa-i mareasca iancu contractu.

2stupiddogs
30th September 2007, 09:47
Ei, ce vorbeam ieri inainte de meci?Cu Mc Kain in aparare parca am fost mai siguri,nu-i asa? :D

be@
30th September 2007, 09:51
Da sa plece,daca asta este multamul ca a fost scos din anonimat de la national,macar daca avea bunul simt accepta prelungirea contractului cu 3 ani cu clauza de reziliere pentru ca clubul sa'si scoata investitia facuta in el.

Extraordinar, ma. Ce sa-ti spun! Chiar nu ti-e jena sa scrii asa ceva? Cand juca la National, Jon facea partea din echipa nationala. De cand a venit la gluma voastra de echipa, l-ati distrus. De-abia acuma a devenit un anonim. Si tocmai de aia o sa plece, ca e baiat destept, si stie ce e bine pentru el. Si o sa ramaneti cu buza umflata, ca n-o sa luati nici un ban pentru el. :yeah:

six
30th September 2007, 10:12
Cand juca la National, Jon facea partea din echipa nationala. De cand a venit la gluma voastra de echipa, l-ati distrus. De-abia acuma a devenit un anonim. Si tocmai de aia o sa plece, ca e baiat destept, si stie ce e bine pentru el. Si o sa ramaneti cu buza umflata, ca n-o sa luati nici un ban pentru el. :yeah: :shocked: colega ai inviat ?????? .....un pahar cu apa ceva ????....sau sa fie din cauza zilelor feminine "delicate" :D

2stupiddogs
30th September 2007, 10:34
Extraordinar, ma. Ce sa-ti spun! Chiar nu ti-e jena sa scrii asa ceva? Cand juca la National, Jon facea partea din echipa nationala. De cand a venit la gluma voastra de echipa, l-ati distrus. De-abia acuma a devenit un anonim. Si tocmai de aia o sa plece, ca e baiat destept, si stie ce e bine pentru el. Si o sa ramaneti cu buza umflata, ca n-o sa luati nici un ban pentru el. :yeah:

Nah,cine o spus ca reprezentantele sexului SLAB nu se pricep la fotbal?Singura chestie este ca vad fotbalul dintr-un alt unghi.....ceva in genul telenovelelor sudamericane unde lumea se razbuna si nu uita pe "dusmani"!Daca tot avem atatia fosti jucatori de la national banuiesc ca si Bea a devenit un/o suporter(a) de-a noastra,nu-i asa?

paul30
4th October 2007, 12:07
Hai sa fim realisti McKain e un jucator profesionist, iar argumentele astea cum ca trebuie sa ramana la echipa care l-a scos din anonimat, sau ca s-a platit mult pe el sunt absurde. El va alege varianta cea mai buna pentru el fara sa puna prea mult in valoara necesitatile clubului. Daca Dortmund si Bremen vor oferi mai multi bani decat ia la Poli, si avand in vedere diferenta de prestigiu la ce echipa credeti ca se va duce? Sau mai bine spus daca unul dintre voi ar fi in locul sau ce ar alege?

Elphax
4th October 2007, 12:27
pai si eu as pleca in germania, mai ales daca si Poli ia niste bani frumosi pe el - dar sunt sigur ca orice club care il vrea incearca sa astepte pana e liber de contratc ;)

Sergio
22nd October 2007, 01:34
se pare ca prelungirea e o problema de timp.