PDA

View Full Version : S-A INCHEIAT: Etapa 1, 12 - 18 ianuarie 2004



Vadim
6th January 2004, 16:39
Intre zilele de luni 12 si duminica 18 ianuarie 2004 se desfasoara prima etapa a concursului cu premii organizat de compania Artimex si ziarul electronic de sport OnlineSport. Pentru a participa va rugam sa cititi inainte regulamentul concursului. (http://www.onlinesport.ro/Forum/showthread.php?t=1561) Etapa a doua debuteaza pe 19 ianuarie. Pentru a putea intra in concurs trebuie in primul rand sa fiti utilizator inregistrat (http://www.onlinesport.ro/Forum/register.php)pe forumul OnlineSport.

Iata mai jos cele doua probe ale Etapei I:

--------------------------------------------

CONCURS: Etapa 1, 12-18 ianuarie 2004
1. Tema saptamanii: Ce sport va place si de ce?
Rapunsurile la tema saptamanii trebuie scrise pe forum, in cadrul acestei etape de concurs, apasand butonul "post reply (http://www.onlinesport.ro/Forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=39713)", aflat mai jos.
2. Intrebarea saptamanii: Pe ce data a marcat Adrian Mutu ultimul gol la Chelsea din 2003? (ziua exacta)
Va rugam sa trimiteti raspunsul la intrebarea saptamanii la adresa de e-mail contact@onlinesport.ro, cu mentiunea "concurs - etapa I".

--------------------------------------------

Pentru orice problema sau nelamurire legate de concurs, va rugam sa scrieti aici (http://www.onlinesport.ro/Forum/showthread.php?t=1558).

Participati si castigati premiile oferite saptamanal de ARTIMEX (http://www.onlinesport.ro/Forum/showthread.php?t=1514).

Mai multe detalii despre toate produsele firmei Artimex, puteti gasi la adresa de internet www.artimex.ro (http://www.artimex.ro).

Artimex si OnlineSport va doresc succes!

as
12th January 2004, 00:57
Iubesc fotbalul pentru ca de cand ma stiu urmaresc meciurile din divizia A.
Copil fiind am apucat perioada de glorie a Craiovei, Stiinta pe atunci si acum inca sunt suporter al Craiovei.
Stiu ca echipa are mereu urcusuri si caderi, de cele mai multe ori atunci cand nu te astepti, dar la fel se intampla cu oricare din noi.
Am multe amintiri placute cu Craiova, cred ca am urmarit echipa la 3 meciuri in Craiova inainte de '89 si apoi in studentie cand venea in Bucuresti.
Nu voi uita niciodata meciurile din Cupa UEFA cu Fiorentina, Bordeaux, Benfica, Dinamo Kiev, Monaco, sau cand bateam Steaua in '89 la Bucuresti. Si acum mai am acasa un dosar in care am pastrat decupaturi din ziar cu articole din Flacara sau Sportul. Ma facea sa uit de faptul ca nu avem curent sau mancare.
Sau cum sa uit cand Romania invingea Danemarca in '89, apoi Anglia, Argentina, Columbia, etc si ieseam in Regie sa ne manifestam bucuria?
Majoritatea colegilor mei tineau cu echipele din Bucuresti si de cate ori Craiova batea o echipa din Bucuresti imi spuneau "ati avut si voi noroc".
Chiar si acum, departe de tara, in Canada, unde fotbalul nu prea conteaza, citesc zilnic ziarele de sport din Romania si imi dau seama ca pentru mine fotbalul conteaza.

copilutz
12th January 2004, 02:57
Fotbalul este viata mea...il practic de fiecare data cand am ocazia.Imi pare rau ca nu m-am facut fotbalist.

Visu
12th January 2004, 03:00
Sporturi preferate: FOTBAL & FORMULA 1
Fotbalul mi se pare un sport spectaculos. Steaua mi-a placut intotdeauna. E formatia mea preferata din campionatul intern. Sunt fan Steaua. Totusi, nu ma apuc sa injur alte echipe (vezi galeriile Steaua, Dinamo, etc). Desi sunt fan Steaua, imi place momentul de fatza imi place fotbalul practicat de Dinamo. E mai spectaculos. Fotbalul e un sport. Sportul se face pentru distractie, nu pentru bani. Asa ar trebui. Ar trebui sa fie un spectacol. Macar fotbalul... In Anglia e cel mai spectaculos fotbal, dupa parerea mea. E o placere sa-l privesti...

Formula 1: o descriere pe scurt: VITEZA.. competitie.. Echipa mea favorita: McLaren. Pilot: K.Raikkonen. Dupa parerea mea, sezonul 2003 a fost cel mai fain dupa din ultimii 5-6 ani. Anu' asta sper la ceva mai mult din partea McLaren.

Edgar
12th January 2004, 05:22
Sportul preferat: Motociclismul viteza. Pentru numarul de depasiri/tur de circuit, pentru ca rareori castiga acelasi pilot 2 curse consecutive (la categoriile inferioare), pentru ca e doar o aparatoare de genunchi intre pilot si asfalt la 200km/h, pentru ca e palpitant.

jordan-rapid
12th January 2004, 06:49
imi plac trei sporturi:1.fotbalul 2.fotbalul 3.fotbalul FORZA RAPID!!!!!!!!! :drak: :drak: :drak: [/COLOR][COLOR=DarkRed]

sstef
12th January 2004, 08:31
sporturile preferate sunt: fotbalul, biatlonul, sariturile cu schiurile, handbalul, formula 1, iar pe langa acestea mai imi place si golful, fotbalul american, basket, baseball, ciclism si altele.

Ayrton
12th January 2004, 08:56
Hai sa raspund si eu la tema saptamanii:
Pe langa sportul rege pentru mine (fotbalul), a doua pasiune este Formula 1. Daca pentru fotbal nu mai aduc argumente, pentru Formula 1 am inceput sa sufar inainte de 89, cand urmaream cursele pe bulgari, si imediat mi-am gasit si un idol,pe marele Ayrton "Magic" Senna (vizibil si din nick-name-ul meu, nu?).In ultima vreme a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult fotbalul american.

Sinn Fein
12th January 2004, 10:21
Fotbal....Fotbal....Fotbal....
de ce? pasiune, viteza, tehnica, spirite incinse, comentarii, filosofie, dorinte, succes, goluri, puncte, clasamente, etc...

crirad
12th January 2004, 10:23
Imi place i general sportul, dar in special fotbalul. Este un sport de echipa, unde toti jucatorii colaboreaza, nu sunt acceptati individualistii si aduce multe momente de bucurie - din pacate si clipe amare, care repede sunt uitate in momentul victoriei urmatoare.

Cristi
12th January 2004, 10:27
As face o diferentiere. Imi place sa ma uit la fotbal, tenis si Formula 1, nu neaparat in ordinea asta. De ce? Nu as putea sa zic precis. Probabil ca imi place doza de imprevizibil din aceste sporturi, nu poti sti nimic cu siguranta pana la final. De asemenea, sunt sporturi dinamice (exceptand blaturile din divizia A) - mi s-ar parea groaznic de plictisitor sa ma uit la un maraton de exemplu sau chiar la inot.

De practicat insa, imi place sa joc baschet si tenis si intructava fotbal. De asemenea, imi place sa alerg si sa inot. Pacat ca am din ce in ce mai putin timp...

bondan
12th January 2004, 10:54
Basket - elegant, dinamic, cerebral, si indiscutabil mult mai fair play decat fotbalul

deja-vu
12th January 2004, 10:55
1.)iubesc Mai Multe Sporturi, Dar Cel Mai Mult Fotbalul. Este Un Sport Foarte Spectaculos, Antrenant Si Care Atunci Cand Devine Hobby, Te Tine Permanent In Priza.
Pe Locul 2 Este Formula 1, O Lume Aparte, Unde Ultimele Realizari Tehnice Fac Echipa Buna Cu Marii Potenti Financiari Ai Lumii Sportului.
2.)ultimul Meci Din 2003 In Care Mutu A Marcat Pt. Chelsea A Avut Loc Pe 1 Noiembrie.

Ehcar
12th January 2004, 10:55
In primul rand fotbalul. Sunt suporter Sportul Studentesc si mi-a placu mereu
sa urmaresc fotbal spectaculos

IlMILAN
12th January 2004, 11:14
Fotbalul.... de ce? probabil mostenire de familie.

Vulturul
12th January 2004, 11:29
Fotbalul...DE CE?SIMPLU LA ORA ACTUALA FOTBALUL A DEVENIT UN FENOMEN.IN JURUL LUI SE INVART SUME FOARTE MARI....PENTRU UNI FOTBALUL A DEV ENIT CHIAR O AFACERE...DAR PENTRU MINE ESTE O SIMPLA PASIUNE...ABIA ASTEPT SA VINA LUNA MARTIE SA-MI IAU FULARUL LA GAT SI SA PLEC CATRE STADION....ACUM MA RESEMNEZ URMARIND CAMPIONATELE DIN AFARA DAR DUC LIPSA CAMPIONATULUI ROMANESC...

leo.mocanu
12th January 2004, 11:31
Mi-ar fi imposibil sa fac o ierarhizare, astfel ca voi rezuma totul la un singur cuvant: SPORT.

Am practicat mai multe discipline sportive, fara pretentie de performante inalte, totusi, in anul 1980 am fost campionul si recordman-ul liceului la tir, iar in anul 2000, la 38 de ani, am reprezentat institutia in care lucrez la competitiile sportive ale academiilor militare, in calitate de antrenor si component al echipei de volei, care s-a clasat pe locul al treilea, din sapte competitori.

Iubesc sportul de pe vremea cand eram copil, iar in anii liceului si ai facultatii, cand ceilalti colegi preferau sa se odihneasca dormind, incercam sa joc ceva, de preferinta volei sau fotbal, sau macar priveam la altii. Este incredibil de odihnitor pentru mine, chiar si astazi, sa ma relaxez privind la o competitie sportiva. Desi cunosc in principiu bine regilile de baza ale majoritatii disciplinelor sportive, le prefer pe cele cu un grad ridicat de dinamism.

Am fost mereu impresionat de dramatismul disputelor si am considerat intotdeauna ca situatii de genul finalei CL dintre Bayern si Mancester, finalul meciului Danemarca-Romania, dispute atletice grele (maraton) la care doi competitori aleg sa treca impreuna linia de sosire, intrec prin incarcatura emotionala aproape orice asa-zis best seller si rastoarna toate box-office-urile.

Iubesc arta adevarata, dar imi este greu sa spun prin ce este mai prejos un atac pe treisferturi al campionei mondiale la rugby, fata de cea mai minunata arie interpretata de Pavarotti; sau meciul Manchester-Real din primavara, fata de un concert de exceptie al celui mai celebru star pop.

Exemplele pot continua, insa sper ca am fost suficient de clar, iar dragostea mea fata de sport se materializeaza, evident, si prin cele peste 100 de artiole publicate pe Onlinesport in ultimii doi ani.

mateidonea
12th January 2004, 12:23
La jumatatea secolului nouasprezece apareau primele automobile.

Si ce dezvoltare au cunoscut pana in acest moment !

Privind retrospectiv nu ne putem stapani un zambet, erau simpatice...
Tot asa putem vorbi si despre sporturile automobilistice, in special Formula 1.

Pentru mine, acest sport, "a inceput" la finele anilor '70 cand un vecin mi-a imprumutat o carte a celui mai performant sport, Formula 1. "M-am intalnit" cu Fangio, Ferrari si ale sale masini, cu Senna, Prost si toti campionii vitezei.

Acum am o anumita varsta la care omul se mai ocupa si de alte lucruri, totusi nu mi-am parasit dragostea pentru marele circ si asta numai pentru ca am vazut in acest sport un mod de viata si ca acolo exista un sportiv care se constituie intr-un lider de necontestat, poate nici un alt sport nu are un astfel de lider cum este Michael Schumacher.

Stiu, multi au spus ca e lipsit de fair play si poate ca si este asa in unele cazuri. Au spus ca "Schummy" piloteaza de parca ar fi pe propria lui planeta. Ca este platit aidoma unui rege de catre propriul lui regat, poate si asta este adevarat dar cei care spun asta nu au inteles esenta sportului :

- Eu vreau sa inving, locul doi nu ma intereseaza !

Iar in minte imi vin cuvintele unui alt mare sportiv, portarul Schumacher al nationalei Germaniei, si care spunea la Campionatul Mondial din Mexic :

- "E fabulos sa castigi, huiduit de o suta de mii de spectatori" !

Aici, in acest sport, poate m-am vazut pe mine si dorinta de-a invinge pentru ca, din pacate, sunt o persoana cu un handicap fizic si tot ce pot face este sa ma deplasez, pe "patru roti". Am avut cateva posibilitati si acest lucru mi-a permis sa fac lucruri deosebite, am vazut curse de Formula 1 la televizor si direct pe circuitul din Ungaria iar tot ce va pot spune e ca am ramas cu amintiri ce nu le voi uita niciodata, asa cum altii nu-si uita cele mai dragi momente ale vietilor lor !

red_f
12th January 2004, 13:20
Sahul e cel mai complex sport.

ionutpana
12th January 2004, 13:28
Fotbalul in primul rind, doar este sportul "rege"! Ar veni, apoi, voleiul, care insa pe la noi nu este apreciat la intreaga sa frumusete, baschetul, handbalul, tenisul si, in general, cam tot ce inseamna sport. Mai putin, poate, patinajul si gimnastica, dar si ele au cota lor de atractivitate uneori.

Red Heat
12th January 2004, 13:44
Eram cred ca prin clasa a VIII-a cand Dinamo se intalnea cu Hamburg SV detinatoarea CCE en-titre. Imi aduc aminte ca seara, doar ce ajunsesem de la scoala si taica-meu, care venise de la servici mai devreme special pt meci, m-a luat de mana si am plecat la stadion (s-a jucat pe 23 august in nocturna). Nici nu am apucat sa mananc. Stadionul era plin ochi. Aveam asa emotii de imi transpirasera palmele. Putini se asteptau ca Dinamo sa faca un joc asa de bun. Pana la urma a inscris Augustin primul gol destul de repede. Dinamo a invins cu 3-0. Tremuram din cauza emotiilor pe care le-am trait. In retur a fost 3-2 pt. Hamburg (dupa ce au condus cu 3-0) si Dinamo s-a calificat.
Iata de ce imi place fotbalul

ady_azzuro
12th January 2004, 15:53
Fotbalul este sportul meu favorit, pentru ca mi-a placut de mic sa practic acest joc. Intotdeauna m-am simtit atras de sportul rege, fotbalul. U Craiova a fost echipa care m-a apropiat de fotbalul romanesc, iar Juventus Torino cea care m-a apropiat de fotbalul strain. In acelasi timp, am trait la intensitate maxima toate meciurile echipei nationale, mai ales meciul cu Suedia al echipei nationalei in 1994, precum si ultima dezamagire, infrangerea cu Danemarca...
Cele mai mare satisfactii le-am avut din partea echipei nationale, cand am batut pe Anglia de 2 ori, Argentina, Columbia, USA, Portugalia, etc...

Hai Romania, si Hai Craiova!

andreiush
12th January 2004, 16:42
Sporturile preferate: fotbalul si ciclismul
Fotbalul...bla bla bla...sportul rege de care nu ne putem lipsi.
Al doilea sport, ciclismul. Desi multa lume nu intelege acest sport, el chiar este un "sport de sport". Este probabil cel mai greu sport care exista, in cadrul caruia nu ai nici o pauza, nici un moment pentru relaxare.
In alta ordine de idei, cea mai importanta cursa a anului din ciclism, "Le Tour de France", este al treilea eveniment sportiv al lumii, ca interes, ca sponsorizari, ca tot ce vreti, dupa campionatul modial de fotbal si jocurile olimpice de vara.
Deci pe mine m-a fascinat ciclismul si de aceea l-am adaugat la celalalt sport preferat, fotbalul.

John
12th January 2004, 18:29
SPORTURI PREFERATE :fotbal,formula 1,ciclism
fotbal: deoarece este cel mai frumos si po<beep><beep><beep><beep>r sport;probabi si din cauza ca mai joc si eu din cand in cand
formula 1: i-mi plac cursele de masini si sunt un mare fan ferrari
ciclism :de 7 ani ma uit la turul frantei

DRAGOS
12th January 2004, 20:01
Cand pronunti cuvantul "fotbal" spui totul despre sport...
Ceea ce m-a atras pe mine la acest sport a fost meciul din Cupa Uefa Intertoto dintre echipa mea de suflet, CEAHLAUL Piatra-Neamt si mult- cunoscuta formatie italiana, Juventus Torino. Dupa acel senzational egal 1-1 de pe teren propriu am inceput sa studiez si sa ma interesez despre echipa bianconera pentru a vedea ce sanse au pietrenii mei de a trece mai departe in turul urmator. Atunci am descoperit toate performantele lui Juve (referindu-ma mai mult la titluri ci cupe ale Italiei pt. ca nu castigase decat de 2 ori UCL) si cand am vazut ce super-jucatori evolueaza acolo (Henry, Oliseh, Del Piero, Zidane, Tacchinardi, Van der Saar, etc.) am inceput sa urmaresc echipa la fiecare meci. De atuci tin cu Juventus si voi tine cu bianconerii pana la sfarsitul vietii mele. Dupa finalele de UCL pierdute cu Borrusia Dortmund, Real Madrid, si cea cu eternii nostri rivali de la AC Milan am suferit enorm si imi parea rau ca nu am putut face parte din galeria Juventusului pt. a-i putea incuraja pe favoriti spre castigarea altui trofeu!!!!

adrion
12th January 2004, 20:17
Deci pe scurt imi place in mod deosebit fotbalul de mic copil.L-am si practicat insa din motive obiective m-am lasat.Ce imi place la fotbal???Nu stiu exact ce sa spun ca imi place exact...insa cred ca imi primul rand imi place la el ca nici un meci de fotbal nu seamana unu cu celalt totul depinzand de tactica.Pentru a juca fotbal se pare ca nu este de ajuns sa fii doar talentat,trebuie sa fii si un pic destept (Zidane) si nu in ultimul rand multa munca (aviz Premier League unde se pare ca acei oameni care se duc sa reprezinte culorile unui club sunt foarte profesionisti,nu ca la noi in Romania).IMI PLACE ABSOLlUT TOTUL LA ACEST SPORT... Nu in ultimul rand vreau sa va spun ca fotbal este pe primul plan...insa imiplac absolut toate sporturile...Olimpiadele sunt preferatele mele.Insa urmaresc cu pasiune si competitiile interne si internationale ale oricarui sport prin intermedilu televiziunii,presei si nu in ultimul rand al internetului.Sper ca am fost cat se poate de coerent,insa daca nu am fost imi cer scuze anticipat. Cya

eatdaworm
12th January 2004, 20:41
baschetul

nick
12th January 2004, 20:55
Sportul meu preferat este...sportul.De ce? Pentru ca te ajuta sa te mentii in forma(fizica si psihica),pentru spiritul de competitie,pentru fair-play,pentru ca iti ofera satisfactii(dar si deceptii), PENTRU CA TE FACE SA SIMTI CA TRAIESTI!

Iata totusi si citeva nominalizari:fotbal,handbal,tenis,formula 1.

adyyyy
12th January 2004, 21:25
1. Tema saptamanii: Ce sport va place si de ce?
Intrebare foarte usoara la care pot raspunde rapid Fotbal
Inca de mic am indragit acest sport frumos si spectaculos cum este fotbalul , fiind nascut la Timisoara surprinde sau nu faptul ca am tinut cu Steaua pentru ca era echipa ce auzeam de ea de la 5-6 ani dar cu timpul am crescut si ca orice copil am mers la meciurile echipei orasului meu Timisoara adica Poli Timisoara si am devenit in 94-95 suporter inflacarat al acestei echipe la varsta de 14-15 ani si mergand in deplasari cu gruparea CVUCS am poposit in Ghencea in 1995!
La inceputul meciului eram aproape indiferent cine , castiga punctele dar la sfarsitul lui am incetat sa tin cu Steaua !
Si de atunci singura iubire este Poli!
La acel meci mi-am dat seama ca Poli e echipa vietii mele !
Forza Poli Timisoara!

Raduss
12th January 2004, 23:05
Dintre toate sporturile,fotbalul m-a tras cel mai mult.Incerc sa prind cam toate meciurile ce se dau la tv si cand am timp mai ies si eu in curtea scolii la un fotbal cu baietii,ca doar i se spune sportul rege... :cool:

smg
12th January 2004, 23:08
>>Ce sport va place si de ce?


>fotbal: dac'as sti... cert e ca-l privesc la tv si-l joc cu prietenii cat de des se poate.. iar pe atmosfera de pe stadion cand Olimpia lupta un meci intreg ca sa castige pe final e o kestie unica.. /hello

>rugby: e mai spectaculos si adevarat decat fotbalul :yeah:

>formula1: poate pt. ca tata a fost pilor de raliuri pe plan local si mereu si-a dorit sa se fi nascut ceva mai la vest si sa fi avut o sansa-nspre F1.. poate pentru Ferrari... :ciocan:

markym
13th January 2004, 04:28
fotbalul pentru ca mingea e rotunda!!!

Creis
13th January 2004, 06:52
Fotbalul, bineinteles, de ce? fiindca 22 de jucatori+
antrenori reusesc sa mareasca pulsul la milioane de
oameni, barbati sau femei, albi sau negri, credinciosi
sau atei, tirani sau oameni buni, copii sau batrini, simplu,
nu???!!!
Pe locul 2, dar nu foarte departe de fotbal, este rugbyul,
cel mai spectaculos (cind il joci-in special) si "tare" sport!
Creis-Las Vegas

Utilizator
13th January 2004, 11:31
In principiu imi plac mai toate sporturile, dar cel mai frecvent merg sau privesc la meciuri de fotbal, deci este sportul care ma atrage cel mai mult. Pentru ca atractia pentru sport a fost simultana cu devenirea mea ca suporter al echipei Dinamo o sa incerc sa va povestesc pe scurt cum a inceput totul…

Eu am devenit convins de sport pe la 6 ani cand am facut cursuri de inot la Dinamo. Atunci am inceput sa iau de fapt contact cu lumea sportului, marii sportivi care activau sau activasera la Dinamo si mi-a placut. Mai tarziu am avut ocazia sa practic handbal la Dinamo ca junior, avand antrenori la vremea respectiva pe Samungi, Licu Ghita si Redl. Intre timp insa ma atasasem decisiv si definitiv de culorile alb-rosii, care, ca o paranteza, dau in opinia mea cea mai frumoasa combinatie cromatica.
Ce mi-a placut la Dinamo: climatul de performanta, seriozitatea, determinarea sportivilor de aici pentru a reusi. Pot spune cu mana pe inima ca la vremea aceea (anii ‘70-’80) clubul era organizat mai profesionist decat acum. La fotbal am vazut live jucatori care cred ca si acum, chiar cu dezavantajul varstei, ar da lectii de tehnica individuala si daruire in joc jucatorilor din Romania: Lucescu, Dudu, Dinu, Dumitrache, Augustin, Custov, Cheran, Talnar, Orac, Multescu, Moraru, Raducioiu, Klein, Andone, Rednic, Vaiscovici, Lupu, Lupescu, Mateut si lista poate continua cu inca de doua ori pe atati…
Am vazut meciuri europene ale lui Dinamo in care am invins sau am luptat de la egal cu echipe care astazi ne fac sa tremuram doar la auzul numelor. Si pe vremea aceea arbitrajele internationale erau ostile aproape mereu echipelor noastre…Ce era dupa meciurile cu Hamburg, Dundee United, Inter Milano, Sampdoria, Liverpool…Veneau oameni din toata tara (unde-or mai fi cei din Tauni Alba?), ca era soare, ploua, ningea nu conta…Stadioane full, biletele le gaseai in general la bisnitari cu suprapret…ma pregateam pentru meciuri cu o saptamana inainte…Acum e aproape de neimaginat sa vezi un stadion de 70 000 de locuri gemand de suporteri doar ai unei singure echipe romanesti…si chiar daca nu erau arsenalele de astazi ale galeriei, era in schimb mult mai multa sustinere; se striga non-stop fiecare facea zgomot cu ce putea, steaguri, fulare crosetate de bunici, petarde artizanale, la victorii se aprindeau torte pe tot stadionul…
Am vazut meciuri Dinamo-Steaua sau Dinamo-Craiova in campionatul intern comparabile ca nivel, fara nici o exagerare, cu, sa zicem, un Inter-Milan sau Juventus-Roma de azi.
Am fost la cuplaje inter-bucurestene pe stadionul 23 august (Lia Manoliu de azi) unde nu aveai loc sa arunci un pai de cati oameni erau. A fost prin ’80 o situatie cu 120 000 de spectatori, intrati pe teren pentru ca nu mai aveau loc in tribune. Primul meci a inceput cu o intarziere de juma de ora, pana cand spectatorii s-au retras, marcand cu un lant viu terenul de joc. Mi-aduc aminte ca la cornere jucatorii abia isi puteau lua elan de maxim 1 metru ca sa execute lovitura…

Toata aceasta atmosfera ne capacitase si pe noi, pustii de atunci. La bunici aveam in fiecare duminica (sambata aveam scoala pe vremea aceea) meciuri inter-strazi care mutau incrancenarea de pe marile stadioane in colbul strazii. Strada noastra era cu Dinamo, cele mai dure meciuri le aveam cu cei de la “Steaua”, mai era si Rapid plus alte selectionate Sportul (era o vreme cand Sportul ii avea pe Hagi, Coras si se batea pe locurile din fata), Craiova si neutri. In principiu jucam cu mingii de plastic (celebra minge de 35 de lei pentru cine stie) care de obicei se spargea intr-un colt de gar de la primul meci. Nu conta, jucam ca nebunii cu ea pana se taia de tot si luam alta…Meciurile incepeau pe lumina si se terminau tarziu, cand nu mai vedeam aproape nimic sau, dupa caz, cand mingea cadea in curtea vreunui vecin mai coltos care nu ne-o mai dadea, satul de zgomotul si praful facut de noi...
Mingiile de piele au venit mult mai tarziu, cand ne-am mutat pe un stadion din apropiere si multi dintre noi au trecut pe la copii/juniorii echipei locale care era prin divizia C…
Drumurile noastre s-au cam despartit de multisor dar si astazi ne mai intalnim si mai reeditam cate un derby… Bineinteles, ca orice sportiv care se respecta, dupa fotbal mergem la o bere si ne mai povestim ce-am mai facut de la ultima intalnire sau depanam amintiri comune…Interesant este ca, desi eram cu totii patimasi, faptul ca sustineam echipe adverse nu ne-a despartit ci dimpotriva, a reprezentat o punte de legatura intre oameni de conditii diverse…Fara disputele fotbalistice de altadata probabil ca am fi avut o copilarie mult mai trista si astazi nu ne-am mai reintalni cu aceeasi bucurie. Cred ca e un exemplu bun ca sportul consolideaza prietenii si ca luptele ultras nu au nici o legatura cu spiritul fair-play, scotand la iveala doar partile intunecate ale omului: violenta, ura si egoismul. Fotbalul, sportul in general, a reprezentat o particica a dezvoltarii mele ca om si face parte din experientele frumoase ale vietii pe care le rememorez cu placere de fiecare data...

Sava
13th January 2004, 12:35
Fotbalul ramane pt mine sportul nr. 1

Cand aveam 6 ani am fost pt prima data la un meci al Universitatii Craiova si am rama simpresionat de atmosfera denumarul mare de oameni prezenti la meci si de atunci aceasta echipa mi-a ramas in suflet si implicit si fotbalul.

Forza Stiinta





In Italia Milan!
In Europa Milan!
ovunque Milan!

gigiberlogea
13th January 2004, 14:50
Imi place fotbalul! Pentru ca cel putin o data pe saptamina am ocazia sa ies cu prietenii la o bere si niciodata cind ma intorc acasa nu stiu cit s-a terminat meciul la care am fost!

vasilez
13th January 2004, 15:20
Fotbalul !!!!!
E sportul rege. I love this game!!!!!!!!!!1

MARTINA
13th January 2004, 15:33
Imi place sahul.
Prefer sahul pentru ca este un sport al inteligentei si al perspicacitatii, este un sport pe care nu poate sa il practice orice neica nimeni, nu orice neavenit poate practica sahul la nivel inalt.
Precizez ca eu sunt jucator calificat. :ciocan: :ciocan: :happy /hello

MaPaX
13th January 2004, 18:10
Imi place foarte mult fotbalul! Este foarte spectaculos!
Imi place tenisul, formula 1 si motoGP

Ultras
13th January 2004, 18:44
Fotbalul. De ce? Probabil pentru ca este sportul pe care l-am practicat cel mai mult in copilarie. Pentru a juca foltbal erau necesare 4 pietre, o strada si ceva ce cu indulgenta i se putea spune minge. Si alergam de dimineata pana seara. De ceva timp nu prea am mai jucat decat ocazional. Si imi pare tare rau. Dar la stadion merg la fiecare meci al Sportului Studentesc si cam la jumatate din cele din deplasare. Vorba aia cand nu mai poti te multumesti cu voyeurismul.

Ilca Marius
13th January 2004, 18:58
Imi place fotbalul pentru ca il joc de cand eram mic si pentru de mic am mers impreuna cu tatal meu la meciurile lui Poli Timisoara, iar Poli este o echipa pe care e imposibil sa nu o iubesti!

Gabriel
13th January 2004, 21:04
Sportul meu preferat este hockey-ul pe gheatza. Pentru ca este un show total....faze de un real spectacol in mare viteza, parade exceptionale ale portarilor, batai ...dar si un regulament foarte strict si corect. Cu toate ca este un sport foarte dur, unde jucatorii se incaiera cateodata....mi se pare mai fair play decat fotbalul. Momentul de final cand echipele se aliniaza in sir indian pentru ca fiecare jucator sa dea mana cu adversarii mi se pare foarte frumos. La fel si cum la sfarsit echipa se strange in jurul propriului portar si se felicita indiferent de rezultatul meciului.

Defapt basketul este sportul meu preferat...dar am vrut sa scriu despre hockey.

neculai
13th January 2004, 21:34
Fotbalul este nu numai sportul - rege, dar si sportul meu preferat. De ce? Mie mi se pare foarte simplu!
In primul rand pentru ca nici un alt sport nu reuseste sa ofere spectacol si incrancenare sau orgolii si suspans in acelasi timp. Daca aceste motive nu sunt suficiente, ar mai fi unul: dupa o izbanda a fotbalistilor tricolori romanii ies din case si se bucura pe strazi asa cum nici un partid, nici un om sau nici o alta forta de orice natura ar fi ea nu reusesc sa faca.
Nu in ultimul rand, exista partide admirabile, memorabile. Pentru una dintre aceste partide, de-acum clasicul Manchester United - Real Madrid, omul de afaceri Abramovici a intrat in fotbal declarand ca nu poate ramane in afara unui fenomen, care poate oferi un asemenea spectacol.
Pentru cine nu sunt suficiente aceste motive, il invita pe terenurile de fotbal...

gmaricel
13th January 2004, 22:13
La inceput a fost fotbalul.Si intotdeauna va ramane undeva acolo in sufletul meu.De ce?Deoarece am inceput cu acest sport in clasa a iv-a,si l-am practicat vreo 6-7ani,la "Clubul Sportiv Scolar Olimpia,Piatra-Neamt.
Un alt sport pe care am inceput,de ceva ani,sa-l indragesc foarte mult este tenisul de camp.Nu stiu de ce.Pur si simplu ma captivat.
Mai nou,in curand voi incepe studiul a ceva,ce sper sa faca parte din viata mea,ce nu poate fi,si nu este numai sport.Este o arta,un mod de a trai altfel,mai frumos,mai curat,mai profund...Acel ceva se numeste AIKIDO... /hello :) :ok: [SIZE=1]

PAULDECU
14th January 2004, 06:16
Sportul meu preferat este fotbalul. De ce? Pentru ca in frumoasa mea copilarie am practicat acest sport. Si cum prima dragoste nu se uita......... fotbalul a ramas cea mai mare pasiune pentru mine. Dar nu pot spune a restul sporturilor nu-mi plac, tot ce reprezinta competitie imi face placere sa ascul, sa privesc, sa analizez intr-un cuvant sa urmares.

nr.zece
14th January 2004, 09:58
de cand ma stiu imi place fotbalul si primul lucru care m-a impresionat au fost jucatorii nemti cand Stiinta i-a eliminat.
imi aduc aminte ca pe strazile Craiovei era sarbatoare dupa fiecare meci si fotbalistii erau considerati zei.
asta m-a impresionat foarte mult atunci si probabil ca de asta a devenit sportul nr.1
de apreciat la fotbal este si faptul ca iti ofera acele trairi unice chiar si cand echipa ta pierde.

zizi
14th January 2004, 12:09
fotbalul este viata mea, daca n-ar fi existat cred ca l-as fi inventat

icub4ucm
14th January 2004, 12:12
Sportul meu preferat e fotbalul. Mi-a placut la nebunie de cand eram mic shi pierdeam ore intregi pe maidan jucand cu prietenii. Nici acum la 25 de ani nu pierd ocazia de a merge la un fotbal cu prietenii in timpul liber.

alin28
14th January 2004, 16:12
"Sportul preferat?"
"fotbalul"
Deja pare monoton acest raspun, pe care de altfel il dau si eu.
De ce?
Pentru ca nu e nevoie pentru a juca decat de o minge,4 pietre si cateva persoane(nu zic baieti,pentru ca mi-ar sari fetele in cap).Asta e si motivul principal pentru care este cel mai preferat sport in lumea asta.
Despre trairi nu spun nimic, pentru ca cei care-l practica stiu despre ce e vorba.

amadeus
14th January 2004, 19:08
Hockey
E spectaculos.

Sirkan
15th January 2004, 08:08
[SIZE=7][FONT=Arial]
Fotbalul, pentru ca am practicat pe sistem competitional 12 ani.

alinutza
15th January 2004, 13:07
Ceea ce simti cand vezi galeria dezlantiuta dupa un meci castigat... este namasurabil,dar si afectiunea unora suporteri este demna de tot respectul nostru.

daniel
15th January 2004, 13:30
fotbalul pentru ca e cel mai interesant, se poate schimba oricand rezultatul.Intr-un cuvant fotbalul e sportul rege.

Bogdann
15th January 2004, 18:39
maraton!
sport care te pune fata in fata cu tine insuti! nu ai multe ocazii sa alergi un maraton, 2, cel mult 3 pe an, in rest te pregatesti! Iar in cursa, dai totul.
Senzatiile pe care le incerci pe parcursul a 3-4 ore de alergat sunt nenumarate!. o cursa poate fi asemuita cu un an calendaristic!
spun asta pentru ca am alergat, voi mai alerga!
pentru ca am invins si am fost invins!
pentru ca am scos timpi foarte buni si pentru ca am si abandonat!

Coco13
15th January 2004, 21:13
Sunt un jucator de fotbal il iubesc si nu imi pare rau ca il practic. Hai UNIREA :great:

ultras_sportul
16th January 2004, 15:12
Fotbal
Cand nu e fotbal e bun Hockey
Apoi fotbalul american pentru dinamica deosebita :D

Del_piero
16th January 2004, 19:58
Fotbalul,sportul rege,asa cum spunea cineva "fotbalul este medicamentul care alina orice durere provocata de saracie".Cand vezi un meci adevarat de fotbal gen Barca vs. Real sau Milan vs. Juve uiti de toate incercarile vietii.

Gigel Sportul
16th January 2004, 20:27
In ordine preferintelor: Rugby, baschet, fotbal. De ce asa?

Rugby-ul, este un sport in care conteaza in special echipa, mai putin individualitatile. In ciuda aspectului anost al eternei gramezi, in care se intampla atat de multe lucruri invizibile spectatorului neavizat. Pentru ca echipele din top stiu sa creeze un spectacol de neuitat (amintiti-va finala CM de anul trecut!). Si mai ales pentru ca, in ciuda aspectului de duritate, este un joc destinat in exclusivitate gentlemen-ilor. Sau, cum spunea Florin Calinescu in emisiunea pe care o conduce duminica seara, dupa semifinala Anglia-Franta: "Poti fi si ultimul analfabet, pe terenul de Rugby trebuie sa fi un gentleman".

De ce baschet? spectacol, viteza, si pentru ca l-am practicat. Abia apoi fotbalul, mai ales in perspectiva faptului ca este sportul-rege. Si pentru ca pasiunile cele mai mari se invart in jurul acestui sport.

Cypress23
17th January 2004, 12:32
Incep prin a spune ca am fos un pasionat de fotbal pana la 14-15 ani cand la Bucuresti au venit cei ce evoluasera si in fata Papei, celebrii(necunoscuti mie pe atunci) Harlem Globe-Trotters. Mi-a fost dat sa vad atunci un spectacol baschetbalistic si atletic total, ce m-a fascinat ca nimic altceva pana atunci, spectacol sustinut de adevarati magicieni.
Am inceput sa joc baschet si am fost placut surprins de modul cum jocul ma fascina intr-un fel pe care nici macar regele fotbal nu reusise. A devenit curand pasiune, pasiune ce a ulterior a evoluat catre obsesie.
Am avut sansa sa pot privi live meciuri din NBA timp de 4 ani, cand Michael Jordan juca ultimele sale sezoane pentru Chicago Bulls.
Baschetul este prin excelenta un sport al fair-playului in care deopotriva, jucatori si antrenori, provin de la universitati de prim rang din SUA, licentiati in toate domeniile posibile, de la filosofie si literatura la matematici aplicate. Este cel mai alert sport posibil, in care situatiile de a marca si satisfactiile ce le insotesc apar la cel mult 24 de secunde.
Dar cel mai mult iubesc acest sport pentru ca l-a dat pe cel mai mare sportiv al tuturor timpurilor,pe cel ce a sfidat legile gravitatiei, "imponderabilul" Michael "Air" Jordan.

raduia82
18th January 2004, 16:05
/hello Imi plac majoritatea sporturilor in general sa le privesc sau sa le practic.Cel mai mult imi place fotbalul si sunt un impatimit suporter al NATIONALEI,ma bucur foarte mult la succesele NATIONALEI,dar ma si intristeaza insuccesele.Dintre echipele de club imi place foarte mult A.C.Milan cu care tin din anul 1995 cand a pierdut finala Champions League la Ajax Amsterdam.Deasemenea practic in timpul liber si voleiul care este un joc sportiv foarte atractiv.