PDA

View Full Version : Atp Beijing



andreitimofte
11th September 2007, 19:03
In aceasta saptamana in paralel cu turneul de la Bucuresti se joaca Turneul de la Beijing,unul foarte interesant deoarece participa jucatori de valoare ca Davidenko, Ljubicic sau Gonzalez.

Ady
11th September 2007, 21:17
si in rest pielea ... scuze ... dar n-am putut sa ma abtin, sunt 4-5 jucatori si in rest e challenger turneul ala ...

luma
11th September 2007, 21:21
Baghdatis, Schuettler, mai vechea noastra cunostinta Pashanski...:happy Si au premii mai mari.:D:P

DJ Klaus
11th September 2007, 21:46
Eu vad ca au premii mai mici decat la Bucuresti si au 3 jucatori din top 10: Davydenko, Gonzales, Robredo
plus alti 2 din top20: Ljubicic si Baghdatis.
pai numai astia 5 fac spectacol si merita sa te duci.
apoi mai e Taik-Lee care face spectacol si Paul Capdeville pe care il vom vedea in curand in top 10. Chinezi la greu normal ca vor sa-si promoveze tenisul lor nu ca noi ii dam WC lui Santoro si Pavel (care o sa se retraga)

La noi e toata ...pielea. Nici macar un jucator din primii 20 iar chinezii au 5 !!!
pai aia stiu sa aduca jucatori si sa faca bani din marketing.

printulmiskin
11th September 2007, 21:52
am auzit ca s-a platit o suma enorma pt meciul demonstrativ dintre Navratilova si Seles...Nu era mai bine ca aceasta suma sa intre la premii care sa atraga jucatori mai de top?Intreb doar..

boboxxx
11th September 2007, 21:57
Eu vad ca au premii mai mici decat la Bucuresti si au 3 jucatori din top 10: Davydenko, Gonzales, Robredo
plus alti 2 din top20: Ljubicic si Baghdatis.
pai numai astia 5 fac spectacol si merita sa te duci.
apoi mai e Taik-Lee care face spectacol si Paul Capdeville pe care il vom vedea in curand in top 10. Chinezi la greu normal ca vor sa-si promoveze tenisul lor nu ca noi ii dam WC lui Santoro si Pavel (care o sa se retraga)

La noi e toata ...pielea. Nici macar un jucator din primii 20 iar chinezii au 5 !!!
pai aia stiu sa aduca jucatori si sa faca bani din marketing.

Nu stiu unde ai vazut tu premiile mai mici la Beijing, sunt chiar putin mai mari. Poate ai citit printre randuri.

luma
11th September 2007, 21:58
Pai da, ca dorm, dupa cum zice un bun prieten...:D:P
Una-i 475.000 de dolari si alta-i 352.450 de euro. :D Desi, daca faci un calcul...tot pe acolo :P...472.000-473.000 de dolari.

Ady
11th September 2007, 22:07
pai numai astia 5 fac spectacol si merita sa te duci.
apoi mai e Taik-Lee care face spectacol si Paul Capdeville pe care il vom vedea in curand in top 10.

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2007/747/mds.pdf
uite-te pe tablou si zi-mi care dintre meciurile din primul tur ti se pare spectaculos?
la noi macar jucatorii sunt de valori apropiate si sunt destul de disputate meciurile ...
la noi pot sa faca astia ce-or face, sa promoveze cat or vrea si sa dea oricati bani, ca un jucator de top 10 nu o sa vina la un turneu pe zgura in mijlocul sezonului de hard ...

boboxxx
11th September 2007, 22:44
Pai da, ca dorm, dupa cum zice un bun prieten...:D:P
Una-i 475.000 de dolari si alta-i 352.450 de euro. :D Desi, daca faci un calcul...tot pe acolo :P...472.000-473.000 de dolari.

Compara ori primele cifre ori cele dintre paranteze. Vreo 5% ia ATP-ul.

DJ Klaus
12th September 2007, 05:37
@ady_Einstein: eu as prefera sa vad vreo 5 superstaruri decat o shleahta de mediocri. Dar vezi tu asta e diferenta dintre noi: tu vrei cantitate cu orice pret eu vreau calitate.
Cine nu ar fi dat banii doar sa-i vada pe cei 3 muschetari din top 10 ? Davydenko e nr 3 in ditamai lumea asta. Tipul asta nu e Volandri. E nr 3 si semifinalist la USOPEN si Roland Garros. ce conteaza cu cine joaca? sa-l vezi si doar la antrenament si tot merita toti banii sau sa-i vezi dreapta lui Gonzales.
Stai sa vezi ce finala o sa fie la BCR . Nr 69 cu nr 89 ! Misto nu?

Sau mai bine sa vezi la chinezi o finala Davydenko cu Gonzales sau cu Baghdathis...

luma
12th September 2007, 07:43
La chestia cu "cine nu ar fi dat" iti raspund eu: multi nu ar fi dat. Si dintre cei care ar fi dat, jumatate s-ar duce doar pentru ca da bine sa fii vazut, si-ar fi etalat ultimile haine cumparate de nu stiu unde...Multi snobi, dar se pare ca nu numai aici.

Si cand ai o parere, pregateste-te sa nu fie toata lumea de acord cu ea. Asta este un mesaj pentru tine, Klaus!

DJ Klaus
12th September 2007, 07:58
Nu pot sa cred ca ai alege pe Volandri, Starace, Almagro si altii in locul a 3 jucatori de top 10.
Intr-adevar a fost o idee proasta sa scriu aici . e ca si cum cineva ar incerca sa ma convinga ca jocul asta de fapt se numeste el tenis dar se joaca cu mingi de burete.
O sa stau in banca mea la Secretele tenisului.
Promit !

luma
12th September 2007, 08:10
Nu am zis asta. Asta ai inteles tu.
Am zis ca astia sunt, cu astia defilam. Si ca ma multumesc cu bucatica de tennis live pe care o am.

Si daca ai fost la vreo finala la BCR Open ai vazut si tu ca o parte dintre cei prezenti vorbesc la telefon, fac conversatii, se muta de colo-colo, socializeaza, n-au treaba cu tenisul. Asta se intampla si se va intampla indiferent de cine joaca. La ei ma refeream cand am zis "snobi"...

Optimistul
12th September 2007, 08:36
Intr-adevar cele doua concursuri sunt de aceeasi categorie dar castigatorul de la Bcr Open castiga ceva mai bine ,55820 euro fata de 69200 $ .
Parerea mea este ca ac. turneu (BCR O) este prost plasat in programul competitional ATP - nu se joaca zgura in "sezonul rapid". Pt. ca urmeaza alte concursuri tari pe rapide pana la master care e tot pe rapida nu cred ca vor veni jucatori de top 10 nici la anul, chiar daca vor mari valoarea premilor. Am inteles ca au obtinut o derogare doar de o saptamana de la ATP pt. a numai fi atat de apropiate BCR si Cupa Davis - insuficient de putin lobby fac cele doua mari personalitati mondiale ( Nastase si Tiriac) pt. ac. unic turneu mai important din Romania .
Poate ca-n viitor BCR O. se va juca pe rapida dar apare intrebarea fireasca : unde ?

Si eu as fi vrut sa vad jucatori de top 10 pe viu, pt. ca diferenta valorica intre top 10 si top 20-30 este mare dar asta e ....

DJ Klaus
12th September 2007, 20:04
Later edit: la chinezi primele 2 mari sferturi: Ljubicic vs Baghdatis ; Taik Lee vs. Gonzales
ca sa numai zic ca toti capii de serie au castigat si probabil chinezii vor avea niste sferturi de Masters Series dar ce daca la Bucuresti e un adevarat turneu de Grand Slam

andreitimofte
12th September 2007, 20:23
NU se poate spunde asa.La bucuresti sunt mai multi jicatori de zgura iar la beijing cei de suprafata rapida.Oricum speream ca la BCR open sa fie un jucator detop10:(

DJ Klaus
12th September 2007, 20:34
Davydenko (nr 3) e jucator de zgura (semi la RG)
Nadal(nr 2) e jucator de zgura dar el e accidentat ca altfel ar fi venit sigur
David Ferer (nr 8) e de zgura
Canas (13) e de zgura
Gasquet (14) e de zgura
Moya(15) si Chela (16) sunt tot de zgura

luma
12th September 2007, 20:50
Pai da, sunt jucatori de zgura, si n-au nevoie de punctele si premiile de la Bucuresti cand le pot obtine la Beijing, in plin sezon de "hard"...Este foarte simplu.
Si tot nu inteleg ce vrei sa scoti in evidenta...Bun, nu sunt jucatori de top, dar nici ultimii nu sunt. Nu este cel mai bun si cel mai bine organizat turneu, dar imi inchipui ca nu-i nici ultimul...Asta e! Se joaca in septembrie, dupa USO, pe zgura. Asta este un handicap. Daca noi putem sa traim cu asta, nu inteleg ce problema ai tu...

andreitimofte
12th September 2007, 20:54
Davidenko e bun pe ambele suprafete:D

andreitimofte
12th September 2007, 20:58
am auzit ca s-a platit o suma enorma pt meciul demonstrativ dintre Navratilova si Seles...Nu era mai bine ca aceasta suma sa intre la premii care sa atraga jucatori mai de top?Intreb doar..

cam ai dreptate.dak era un jucator de top 10 ma duceam si eo la bucuresti la turneu.

DJ Klaus
12th September 2007, 21:01
Voiam sa arat ce turneul ala de cativa ani in coace a devenit un turneu obscur in care nimeni valoros nu mai apare. Imi amintesc cand l-am vazut pe Ivanisevic, Becker, Muster (care era nr 1 mondial atunci) la Bucuresti. Mamaaa pai ala era turneu nu acum cu Volandri si Starace.
Dar uite ca nu zice nimeni nimic , vad ca lumea e multumita , iar cand eu readuc problema in discutie ma intreaba lumea ce vreau.:( Pai vreau sa vad si eu toti jucatorii care s-au dus in China la Bucuresti. Sau macar 2. Dar nici macar unul din primii 20 ??? Haidade ca asta e prea de tot. Incerc sa trag un semnal de alarma, daca asta nu era chiar evident. Ce crezi ca imi pasa mie de chinezi ? Ce eu is chinez? Numai ca acolo e show la noi sunt papusi.
Poate o citi vreun ziarist si s-o apuca sa scrie in ca hal a ajuns turneul.

Iar tu nu intelegi problema mea ??? Ce vrei mai clar de atat ?

luma
12th September 2007, 21:11
Becker? Nici nu imi aduc aminte sa fii fost. Sau, daca a fost, nu cred ca l-ai vazut prea mult jucand...Dar nu asta-i problema. Si poate ca lumea nu-i multumita, dar daca ma apuc si ii jignesc pe cei cu care intru in discutie, daca adopt o atitudine agresiva ce schimb? Nu te osteni, raspunsul ti-l dau tot eu: NIMIC.

Astia sunt si ma duc sa-i vad pe astia, pentru ca este singurul loc unde vad tenis live (la nivelul asta, bineinteles).

Optimistul
12th September 2007, 23:00
Si ca sa mai adaug si eu ceva ,as spune ca in FRT-ul ala sunt prea multe capete patrate in frunte cu Haradau ! De ce ?
1. Turneul asta nu va avea o cota prea mare atata timp cat se joaca pe zgura in perioada asta a anului chiar daca ei vor sa dubleze premiile.
2. La fete unde avem tinere sperante de top 50 nu avem decat un 2 challenger-uri amarate de 25000 $ ,pe cand la baieti unde nu promite nimeni nici de macar prima suta se tot baga bani,bani care nu vor fi scosi niciodata de organizatori acum, cu atat mai mult cand vor dubla premiile...

iuli
12th September 2007, 23:12
Are mare dreptate DJ Klaus...e un turneu super valoros la Beijing, mai ales ca este prima saptamana de dupa US Open, 2 jucatori de top 10 si alti 3 care sunt in top 20 e ceva...
nu prea conteaza ca ai 2 tururi cu adversari modesti daca in sferturi sunt asemenea meciuri...
parerea mea

Cipri
12th September 2007, 23:52
Am vazut si eu un meci azi la China Open : Gonzalez - Capdevile 6-1 6-2 :|