PDA

View Full Version : Cursuri de tennis in Iasi!!!



julie
29th November 2004, 12:36
Buna,

Sper ca nu deranjez. Am vazut ca s-a mai discutat despre acest subiect pe forum, dar nu am gasit nimic concret. Ma puteti ajuta cu numele unui antrenor bun (si mai ales rabdator:) ) de tenis din Bucuresti? Care eventual accepta la ore si adulti care nu s-au mai jucat pana atunci cu racheta? As dori sa iau lectii, dar habar nu am unde sa ma duc.

Multumesc mult.

Iulia

Vadim
29th November 2004, 14:06
Lectii de tenis se dau pe baza din Agronomie si tot in apropiere pe baza aflata in interiorul complexului McMonis (unde se afla si strandul de linga Piata Presei). Ambele au balon pentru vreme rece, iar vara pe zgura. Nu stiu sa iti spun preturile, dar te pot ajuta cu un numar de telefon sa intrebi, la care eu de obicei eu sun sa rezerv.

julie
30th November 2004, 12:03
multumec mult de raspuns. as vrea un numar de acolo (eventual de la ambele baze) sa sun sa vad ce si cum, daca esti dragut sa imi dai.

nu stiu unde e strandul de la piata presei, desi lucrez in zona aia. :) am inteles ca la agronomie e un antrenor bun, claudiu munteanu parca..

multumesc mult.

Vadim
30th November 2004, 15:14
Da, Claudiu. Iti trimit pe PM telefonul lui. Sa nu ii spui ca ai numarul de la mine, pentru nu ma cunoaste si nu este relevant, merg destul de rar sa joc acolo.

radup
29th January 2005, 12:50
Pt ore de tenis depinde de cat de mult vrei sa dai pt o ora
Vezi sa nu te pacalesti sa dai o gramada de bani pt un antrenor care nu merita

hawk
11th March 2005, 10:53
Daca nu te grabesti...si mai poti astepta pana se va face frumos afara...iti pot recomanda si eu un antrenor. Depinde pe unde stai. Pentru ca nu merita sa mergi dintr-un capat in altul al bucurestiului pentru 2 ore de antrenament. Eu cunosc pe cineva in zona Grigorescu. Daca te intereseaza da-mi de stire

PS: Antrenori f buni...cer mult si fac putin...si nici rabdare nu au. Trebuie sa te orientezi...faci 2-3 sedinte si daca vezi ca merge mai continui...daca nu, iti cauti altul. Risti sa dai o gramada de bani si sa nu inveti nimic.

julie
11th March 2005, 14:45
buna,

nu as putea spune ca ma grabesc foarte tare, dar nici pana in iulie nu as mai sta. am facut cateva ore, mai precis vreo 10-11 (in decembrie si ianuarie) cu un antrenor din agronomie, era bunut si m-a invatat cateva chestii, dar nu mi-a placut prea mult de el si nu m-am mai dus. exprimarea lui hawk cu cer mult si fac putin se cam potrivea :no:

in consecinta, va rog mult sa ma ajutati cu un antrenor. nu stiu unde e zona grigorescu, dar cred ca e departe de mine, eu stau pe titulescu si lucrez la piata presei. dar pot sa ma si deplasez. si asa urasc orice alt sport in afara de tenis (la care nu ma pricep), asa ca ma deplasez cu placere. :)

iulia

piranha
15th March 2005, 16:43
@ hawk: zona Grigorescu adica Salajan ? Ar fi ca lumea sa iau cursuri pe terenurile din parcul Titan...

hawk
15th March 2005, 17:47
Daca tu numai pe acelea le cunosti...imi pare tare rau...pentru tine

radup
24th April 2005, 13:15
buna,

nu as putea spune ca ma grabesc foarte tare, dar nici pana in iulie nu as mai sta. am facut cateva ore, mai precis vreo 10-11 (in decembrie si ianuarie) cu un antrenor din agronomie, era bunut si m-a invatat cateva chestii, dar nu mi-a placut prea mult de el si nu m-am mai dus. exprimarea lui hawk cu cer mult si fac putin se cam potrivea :no:

in consecinta, va rog mult sa ma ajutati cu un antrenor. nu stiu unde e zona grigorescu, dar cred ca e departe de mine, eu stau pe titulescu si lucrez la piata presei. dar pot sa ma si deplasez. si asa urasc orice alt sport in afara de tenis (la care nu ma pricep), asa ca ma deplasez cu placere. :)

iulia

te mai intereseaza? ca pot sa iti zic niste nume

julie
26th April 2005, 19:37
nope, radu, thanks. am gasit un antrenor de nota 10, cu care ma impac excelent si de la care am invatat ce era mai greu, asa ca in curand o sa devin un mic si curajos adversar, nu doar un novice :d imi pare foarte rau ca in curand este posibil sa plece din tara si atunci o sa te anunt. :) multumesc mult.

alexx_elf
16th July 2005, 10:13
ca sa nu mai deschid inca un topic ma folosesc de acesta pentru a va cere ajutorul. Am 17 ani si vreau sa invat si eu tenis, dar nu stiu unde sa gasesc un antrenor bun si, dupa cum zicea si iulia, rabdator care sa ma ajute sa invat baza. Ma puteti ajuta?

alexx_elf
19th July 2005, 20:37
Am 17 ani si vreau sa invat si eu tenis, dar nu stiu unde sa gasesc un antrenor bun si, dupa cum zicea si iulia, rabdator care sa ma ajute sa invat baza. Ma puteti ajuta?

Sharkie
19th July 2005, 21:17
Pai cauta unul in orasul tau.Sau poate esti dispus sa te muti undeva unde gasesti unul super-bun.

alexx_elf
20th July 2005, 09:52
pai da, eu stau in bucuresti si speram sa ma puteti ajuta cu numele unui antrenor de tenis bun si, dupa cum am spus, rabdator

Sharkie
20th July 2005, 11:17
E,pai daca stai in Bucuresti e mai simplu.Da' io nu cunosc pe nimeni de acolo.
Doar am auzit de unu',nush cum ii zicea,Adrian Marcu :D

alexx_elf
20th July 2005, 22:50
da...park am auzit si eu de asta Marcu, da al naibii nu ma accepta...ca cik nu ma cheama Andrei Pavel...ce sa-i faci... :D ...lasand gluma la o parte, chiar nu cunoasteti, pentru k inainte ati mai raspuns la topicul asta.... :(

Ady
20th July 2005, 23:14
Pai si raspunsurile de pe thread-ul asta nu te multumesc?

icey
2nd August 2005, 20:05
Sunt si eu curios cam cat inseamna ca, costa mult un antrenor ?? :D In medie cat costa ?

Maximus
2nd August 2005, 20:29
Eu am platit 4.000.000 pentru 10 ore initiere. dar se pare ca e si mai mult pentru avansati...

dan70
2nd August 2005, 20:32
Eu am vorbit azi cu un tip de la baza BTT si mi-a cerut 800.000 pe ora, cu tot cu teren. Mi se pare enorm; in Cluj e jumate, 400 de mii cu tot cu teren si cu antrenor si cu ce mai vrei....

Stiu ca Bucurestiul e mai scump, asa de schema, pe chestia ca incepe cu B, insa ma gandesc ca s-or fi gasind si terenuri + antrenor mai ieftin. As da 4-5 sute de mii, poate chiar 600 de mii/ora pentru ceva foarte bun - dau o bere daca-mi recomandati ceva la bani mai decenti...

Multumesc,
Dan

Ady
2nd August 2005, 20:34
Mah , terenurile de inchiriat in bucuresti sunt aproximativ 10 euro , deci cam la suma asta ma gandeam si eu , ganditi-va ca omul ala trebuie sa scoata si el ceva profit . Si are si cheltuieli de facut , cu transportul , cu echipamentul (trebuie sa cumpere galeti de mingi care sunt in jur de 4-5 mil si alea) ... Din pacate tenisul e un sport scump :(

dan70
2nd August 2005, 20:47
inteleg ca oamenii nu fac chestia asta din pasiunea de a invata un grasan ca mine tenis, insa daca nu o fac la un pret decent, nu o sa faca nici un fel de profit. 10 euro sint 340.000 la ora asta; el mai vrea inca 460.000 pe ora banu lui? (din care cumpara mingi etc) it's too much, ce naiba, baietii astia vor sa faca 2000 de euro pe luna antrenind grasani si bosorogi sa joace tenis? as intelege daca ar antrena sperante ale tenisului mondial....
Aia din cluj cum rezista la preturi jumate cit astea? ca franzela si berea costa la fel si acolo..?

css2
2nd August 2005, 21:02
in cluj viata este mai ieftina.in bucursti toate sint scumpe.in orice tara tenisul este mai scump acolo unde se fac mai multi bani.du-te in londra si joaca tenis si dupa acee du-te in manchester sa vezi ce diferente de preturi sint.asta-i viata

dan70
2nd August 2005, 21:49
asa e, insa nu e dublu. In afara de asta, exista si in Bucuresti locuri mai ieftine, de-aia am intrat pe forum, ca sa le gasesc. Explicatiile astea le am si eu. Multumesc oricum.
Dan

icey
3rd August 2005, 01:55
aham deci costa o carutza de bani . . Dar competitii ceva exista prin bucuresti ? adica unde sa participe si amatori si profesionisti ? ceva de genu free for all, nu sa fie doar jucatori de la cluburi :D

RoccoTM
3rd August 2005, 08:57
Daca doreste cineva sa joace tenis si locuieste in Sttutgart sau Craiova rog sa-mi
trimita mesaj, poate ne intalnim in anumite perioade in functie de programul fiecaruia
Multumesc

enache biz
5th August 2005, 11:00
aham deci costa o carutza de bani . . Dar competitii ceva exista prin bucuresti ? adica unde sa participe si amatori si profesionisti ? ceva de genu free for all, nu sa fie doar jucatori de la cluburi :D


in bucuresti sunt in fiecare saptamana turnee de la cea mai mica categorie 10 ani pana la seniori ;) :)

icey
6th August 2005, 02:55
in bucuresti sunt in fiecare saptamana turnee de la cea mai mica categorie 10 ani pana la seniori ;) :)


bine bine .. si eu banuiam ca sunt .. dar UNDEE ?

enache biz
6th August 2005, 17:45
http://www.frt.ro/calendar.php
ai tot calendaru competitional 2005

Apolini
13th August 2005, 14:33
Eu fac tenis de performanta cu un antrenor, d-ul Bondoc, dar am vazut ca mai da lectii de tenis si la copii mai mici sau adulti care vor sa invete acest sport. Din punctul meu de vedere cred ca este foarte rabdator si poate sa invete pe oricine sa loveasca mingea cu o racheta. El este antrenor la baza ,,Progresul" sau ,,Arenele B.N.R."
Sper sa va fiu de ajutor! :D

tenis_man
14th September 2005, 22:00
draga julie poate ai vreodata drum prin sb si o sa joc io tenis k u:):):):)numele meu e ionut david si antrenez persoane de orice varsta in sb:):) sper sa mai vb ...adresa mea de mese ........johny1985sb@yahoo.com

hawk
3rd November 2005, 16:54
Daca faci cu Bondoc...mai bine te lasi de meserie.
Ala nu stie decat sa ceara bani. Daca vede ca nu are cine sa te sustina...adica nu ai parintii care sa aiba banii...atunci te trateaza ca si cum ai fi venit la cersit.
Pe el il intereseaza intai banii si pe urma daca tu inveti sa nu ceva. Am trecut si eu in tinerete pe acolo...si m-a tinut aproape 1 luna pe la perete...si o singura data intr-o luna a dat cu noi la cos. Asta se intampla in urma cu 15-17 ani. Probabil s-a mai schimbat omul intre timp. :no:

Lui Julie i-am gasit de mult antrenor...asha ca nu-i mai purtati de grija.

Frunza mai e pe acolo?...mai antreneaza?

julie
10th November 2005, 10:20
mai precis, mi-ai gasit cel mai bun antrenor ever. :ok: cred ca daca nu jucam cu george vara asta inca habar n-aveam cum sa lovesc mingea.
e frustrant sa auzi ca antrenori angajati la baze bune (ca domnul asta bondoc de care ziceai) sa nu lucreze si altii foarte buni sa trebuiasca sa plece din tara. :(

Timm
10th November 2005, 14:45
Aurel Mantu la Steaua.
Este foarte bun antrenor il recomand. Face cu fata mea. Este si un om cu mult bun simt, mi se pare un antrenor excelent.

mst
21st November 2005, 19:29
Cine e interesat de ore de antrenament si pregatire fizica ambele de orice nivel imi poate scrie si ne putem intelege...

AStefan
22nd November 2005, 13:57
Aurel Mantu la Steaua.
Este foarte bun antrenor il recomand. Face cu fata mea. Este si un om cu mult bun simt, mi se pare un antrenor excelent.

Da este un antrenor bun intr-adevar. Il stiu si eu. MI se pare ca acum e la steaua.

Apolini
22nd November 2005, 14:13
Eu sunt interesata de schimb de experienta daca doriti, desi nu prea am multa... :D

alexbucur
23rd November 2005, 12:32
te referi la antrenament specific pt tenis?

ana_nistor7
23rd November 2005, 18:53
buna.caut un antrenor bun de tenis in cluj-napoca cine ma poate ajuta sa imi scrie pe adresa de email ana_nistor7@yahoo.co.uk.
va multumesc:P

Apolini
26th November 2005, 10:41
Toata lumea il uraste pe antrenorul meu! De ce???? As dori sa stiu si eu ce zvonuri umbla (nu o sa parasc). Bondoc nu cere bani in prostie ci e un antrenor grozav, mai ales ca are multa experienta. Vine la toate meciurile noastre, nu lipseste de la nici un antrenament si chiar ii pasa de jucatorii/jucatoarele lui! Si la turnee toti imi spun ca daca mai stau mult la el o sa uit sa tin racheta in mana. De cand am venit la el (1 an) joc din ce in ce mai bine si ambitia mea creste, mai ales ca ma sustine tot timpul!

Timm
9th January 2006, 14:50
Stie cineva cum e la clubul lui Pescariu?
Am o fetita care face tenis la steaua si incerc sa ma interesez si de alte cluburi.
stie cineva dintre voi de clubul lui Pescariu. Exista facilitati pentru copii?

ubitzik89
15th January 2006, 01:27
eu am facut tenis de camp....8 ani de zile..de performantza...ma roog..un antrenor bun ar fi segarceanu ..care e un om extraordinar de rabdatooor..si nu prea lua nici multi bani:D..ma roog eu ajunsesem sa jc pe gratis ..pt k eram cea mai buna din clubul lui..
apoi ar mai fi antrenorii tineri neafirmati...
..daca vrei sa iti spun mai multe ..scrie-:ok: mi pe mail...ubitzik89@yahoo.com

Apolini
15th January 2006, 09:51
Segarceanu e un antrenor foarte bun, daca te referi la cel tanar. In legatura cu baza lui Pescariu... nu vreau sa barfesc, am auzit si eu cateva zvonuri dar nu stiu sigura daca sunt adevarate.

hawk
16th January 2006, 16:42
Segarceanul cel tanar s-a apucat de antrenamente?...Pentru cel batran toata stima pentru ce-a facut in tinerete dar la batranete a cam sbarcit-o...acum ar cam trebui s-o mai lase...si sa retraga la pensie.

Apolini
16th January 2006, 21:00
Da, si eu sunt de aceeasi parere. A facut o groaza la viata lui, ar trebui sa se retraga frumos, acuma nu prea mai are succes.

petruta
28th September 2006, 17:01
Hello everybody....Sunt petruta, am 19 ani..si am facut tenis 12 ani.Am terminat liceul Cu Program Sportiv din Constanta,de unde am obtinut nota 10 la atestaul de competente profesionale, " instructor sportiv", iar acum sunt proaspat studenta la Academia Nationala De Educatie Fizica Si Sport din Bucuresti. As dori ca in timpul liber sa antrenez grupe de copii, in orice zona din Bucuresti, deoarece imi face o deosebita placere sa lucrez cu copiii , dar in acelasi timp imi doresc sa imi deschid drumul unei cariere de antrenor de tenis. Pentru persoanele interesate, sau pentru cei care ar putea sa ma ajute, va rog sa ma contactati pe adresa de e-mail. Va multumesc anticipat.

towfym
28th September 2006, 18:09
hmm..intersant..dar la 19 deobicei lumea se apuca de jukt, nu de antrenat...

florin_t
28th September 2006, 18:47
-ai facut tenis ,dar cu copii trebuie sa ai rabdare .nu este o iesire la iarba verde cu prietenul ,cei mici vor mai multa atentie.pe teren nu iti faci planul de acasa ca nu stii da vor si ei(au personalitate si cer respect respecta )
-cauta sa mergi la teren si copii or sa vina singuri ,nu ii gasesti la "bestjobs"

mocanustefan
29th September 2006, 15:43
Sal, sunt antrenor de tenis, pe cine intereseaza lectii de tenis, antrenamente de orice nivel, grupa sau individual, sparring, ma poate contacta la tel: 0723.028.164 bucuresti.

carbu
8th October 2006, 10:15
Draga Petruta,

Daca intradevar ai ganduri serioase in acest sens, eu ti-as recomanda sa contactezi gradinitele particulare din Bucuresti. Cu siguranta vei gasi cel putin una, daca nu mai multe, care sa fie interesata de serviciile tale. Exista mai multe portaluri cu gradinite pe internet. Trebuie doar sa cauti.

paulb
11th October 2006, 14:34
Cursuri initiere tenis in grupe de cel mult 4 copii in tot cursul anului. Informatii la tel. 0724 212 979.:)

paulb
11th October 2006, 14:45
Mai este de actualitate dorinta de a cauta un antrenor ?

pai da, eu stau in bucuresti si speram sa ma puteti ajuta cu numele unui antrenor de tenis bun si, dupa cum am spus, rabdator

paulb
11th October 2006, 14:53
Pot sa te ajut dar lectiile pardon, antrenamentele le fac undeva pe linga Apaca. Daca nu stai in apropiere o sa incerc sa te indrum cat mai aproape de tine.

DJ Klaus
11th October 2006, 15:34
Pt toti antrenorii de tenis care posteaza pe aici si isi dau numere de telefon si e-mail ca cica vor sa invete si/sau sa scoata un ban... dragilor cati dintre voi au postat pe acest forum de specialitate (as zice cel mai bun forum de tenis din Romania) ceva despre tenis sa aratati ca aveti o idee , sa va creada lumea, sa va "vindeti" (sensul bun) ca lumea. Sau daca nu s-a gandit nimeni sa se vanda cu o vorba de specialitate pe internet atunci sa o faceti din pasiune pt sportul in care excelati si sunteti pedagog. A facut-o cineva ????? Unul singur : Radu cu are am si vorbit pe YM. Tot respectul pt Radu si eu il recomand pt ca arata ca face din pasiune. Daca voi , ceilalti , nu aratati asta macar putin, daca nu va "pierdeti" cateva minute pe zi/saptamana/luna sa scrieti ceva aici pt cei pt care ar trebui sa le dedicati meseria voastra atunci ... nu aveti nici o credibilitate. Nu pareti decat un senator care isi ia banu si doarme la sedinte. Mai cugetati si cum sa va faceti publicitate. daca voi credeti ca un nr de mobil sau un email este suficient... atunci... n-am ce sa mai zic. Si pedofilii au nr de mobil si email.

Pun pariu ca daca eu,KLAUS, as locui in Romania as avea droaie de studenti si nici nu as mai avea nevoie de publicitate si toti mi-ar plati fara sa se gandesca ca dau mult. Dar de.... Romania e inca departe de mine si de antrenorii de tenis adevarati.

paulb
11th October 2006, 23:04
Sigur ca nu ai dreptate DJ Klaus cind spui ca nu esti antrenor adevarat decit daca ai scris ceva despre tenis nu numai pe acest site, zic eu, dar chiar si ori unde in alte publicatii sau site-uri. Sunt multi antrenori de succes care nu scriu deloc si foarte rau fac pentru ca ar fi interesant de aflat date despre cum vad ei tehnica, tactica sau mentalul in jocul de tenis, experienta prin care au trecut si chiar trec si care sa dea oarece sfaturi pentru toata lumea. Eu personal incerc sa vad care este legatura ce se poate face prin acest mod de publicitate cu cei care incearca sa gaseasca raspunsuri la probleme apelind la metode simpliste, sa se implice cit mai putin in speranta gasirii unor solutii miraculoase ieftine si de durata. Eu consider ca cel care doreste cu adevarat sa invete tenisul trebuie sa caute cluburi puternice, cu antrenori calificati, cu infrastructura bine pusa la punct si logistica suficienta pentru a face ca orice amator sa deprinda, atit cit ii este dat prin abilitatile si capacitatile motrice, o parte cel putin din ceea ce tu numesti "Secretele tenisului". Eu personal am jucat la nivel de lot, am antrenat si antrenez la nivel de lot si scriu, asa cum ma pricep mai bine, pe site-ul www.tenisclub2000.ro unde ma gasesti la link-ul "Editoriale". Despre "Secretele tenisului" insa da-mi voie sa-ti spun ca sunt multe, poate chiar mai multe decit te astepti !

DJ Klaus
12th October 2006, 03:01
Sigur ca nu ai dreptate DJ Klaus cind spui ca nu esti antrenor adevarat decit daca ai scris ceva despre tenis nu numai ....www.tenisclub2000.ro unde ma gasesti la link-ul "Editoriale". Despre "Secretele tenisului" insa da-mi voie sa-ti spun ca sunt multe, poate chiar mai multe decit te astepti !

Salut Paul si sunt foarte placut surprins de interventia ta cat si de ste-ul pe care scrii, site de care habar nu aveam ca exista si sa fiu sincer nu stiu cati de pe acest forum de tenis (pe care il consider cel mai mare din Romania) stiu de existenta acelui site. Eu am facut referire la cei de pe acest forum care-si lasa nr de telefon si atat. Sigur ca or fi cativa antrenori priceputi prin toata tara si cred ca de multi dintre ei lumea nici nu a auzit. Totusi... internetul este o sursa incredibila de publicitate si de atragere a clientelei. Probabil tu esti platit acolo dar eu fac aici benevol , de placere si sunt singurul tennis pro care-si da cu parerea. Mi-as dorit sa fi fost inca vreo 5 pe langa mine sau macar unul. Chiar as fi curios sa fac o deosebire intre modul de antrenament american si cel romanesc. In zilele urmatoare voi citi site-ul tau din scoarta in scoarta. Inca o data ma bucur ca am dat de tine si cred ca acest forum poate fi o publicitate (indirect) buna pt site-ul tau. Cat despre "Secrete" or sa tot fie si poate ca nu se vor termina nicioadata. Eu sunt deschis oricarei colaborari mai ales ca este spre beneficiul iubitorilor de tenis din Romania

paulb
12th October 2006, 13:45
Nici nu stiu cum sa te salut pt ca DJ Klaus nu mi se pare a fi legat de tenis ci de alte activitati la fel de artistice ca si tenisul. Site-urile sunt facute, asa cum am spus, pentru legaturi rapide, ieftine si relativ concrete. Din acest motiv nu se dau amanunte. Daca le doresti, suni la nr de telefon sau scri pe mail-ul respectiv si vezi ce si cit te poate ajuta cel de la capatul firului. Despre antrenorii din Romania te inseli din nou. Nu sunt citiva, ci sunt multi, chiar foarte multi si buni si priceputi si muncitori. Nu se cunosc pentru lumea noastra, a tenisului romanesc, este relativ restrinsa, timida si care isi plinge incet, in soapta, in pumni, soarta. De noi nu pomeneste nimeni decit atunci cind jucam in Cupa Davis sau in mici notite din ziarele de sport. De ce ? Pentru ca imaginea zilei, banii invirtiti in joc, ambitile, transferurile si scandalurile apartin zeului fotbal. Dar sa revenim la antrenori ; incepind cu Caralulis si fara a termina cu Tomai tenisul romanesc a dat nastere la multi teoreticieni si multi practicieni ai antrenoratului in tenis. Nu stiu ce iti spune Vasile Serester sau Ghunter Bosch dar precis nu sti de Radu Popescu sau George Bucuroiu. Oricind vei fi dorind amanunte iti stau la dispozitie. Despre lectiile tale din serialul "Secretele tenisului" sunt multe de comentat si acolo unele de bine altele..... Colaborez cu oricine este de buna credinta si care ma citeste si ma critica caci pe mine ma intereseaza si ce fac bine dar mai ales ce gresesc. In acest fel am avantajul ca ma pot corecta pentru a lucra mai bine cu elevii mei. Te salut, Paul

Vadim
12th October 2006, 15:22
Paul, vreau sa aud si eu la noi de antrenori care au luat un junior si l-au dus macar intr-o finala de mare slem.

DJ Klaus
12th October 2006, 17:05
Nici nu stiu cum sa te salut
Paul, DJ Klaus e nume de "scena" dupa cum probabil sesizesi lumea pe forum isi alege un nickname. Si totusi Paul .. nu ne putem lauda la nesfarsit cu antrenorii nostrii de peste 100 de ani (n-o lua la propriu). Vad cum lumea aici pe forum se plange de antrenorii romani si incearca sa gaseasca antrenori buni ca sa-i antreneze. Aud frecvent cum antrenorilor romani nu le pasa decat de bani si nu se implica prea tare. Nu sunt vorbele mele sunt vorbele celor de pe forum, persoane care s-au confruntat cu astfel de propleme. Citeste forumul si vei vedea.
Spui ca nu se dau amanunte pe internet si ca trebuie sa suni la mobil daca vrei informatii ??? Asta demonstreaza inca odata ce spuneam mai sus ca antrenorii nu se implica decat daca se plateste. Eu nu vad o mare pierdere de timp sa stai 10 min pe zi/saptamana si sa dai cate "tips"-uri legate de tenis. Lumea s-ar putea sa aprecieze mai mult decat un link catre o adresa de mail.
Si decat sa intram in polemici mai bine spune-mi ce e in neregula in Secretele Tenisului sau ce ar trebui adaugat. Din nou... cititorii de pe acest forum ar aprecia mai curand o parere profesionista despre tenis decat polemici plictisitoare.

Paul, vreau sa aud si eu la noi de antrenori care au luat un junior si l-au dus macar intr-o finala de mare slem.
Foarte buna intrebarea !!! As adauga ... cum iti explici ca Hanescu inca mai e antrenat de Firicel Tomai?

paulb
12th October 2006, 19:54
Pentru Vadim. Intrebarea este simpla. raspunsul este complicat. Nu pentru ca ne-am feri sa il spunem raspicat ci pentru ca racile, deficientele si neajunsurile organizarii tenisului la noi sunt subiecte greu de abordat pe un forum de site. Apoi pentru ca nu stiu cit de multe cunosc cititorii despre cum functioneaza tenisul ca institutie , ca metodica de scoala de performanta si ca organizare legislativa intre federatie, club, antrenor si elementul surpriza adica JUCATORUL. Din aceasta cauza eu iti spun doar ca eu sper ca Hanescu-Tomai sa fie doar un inceput. Iti multumesc pentru intrebare si te astept oricind cu placere sa discutam despre tehnica, tactica, pregatire fizica, mental si practica in tenis.Paul

paulb
12th October 2006, 20:15
Poate ca esti un obisnuit al lumii scenei. Eu sunt obisnuit de 43 de ani cu lumea tenisului care in general se fereste de nickneme-uri. Poate doar cu porecle pe care nu stiu daca le sti : Capra, Tamba, Kiki Gogoasa, Medi, Strutu si multe altele. In alta ordine de idei Radu Popescu l-a lansat pe Pavel si i-a fost si coach pina in 2001, George Bucuroiu l-a lansat pe Voinea. Deci antrenori inca tineri si le doresc sa ajunga la 100 de ani caci lucreaza in continuare si lucreaza bine unul la Constanta si celalalt la Focsani. Legatura dintre Firicel si Victor este extrem de stabila si de solida. I-am vazut lucrind de multe ori impreuna si se completeaza extraordinar. Atunci cind sint despartiti se cauta la telefoane iar cind sunt impreuna as dori sa vezi privirea lui Victor : nu se dezlipeste de pe buzele lui Firicel. Imi spunea Firiciel acum doi ani cind lotul de Cupa DAvis s-a antrenat la noi in club ca legatura dintre sportiv si coach este extrem de sensibila : daca aceasta legatura nu functioneaza atunci nu numai ca jucatorul o simte dar ca joaca chiar prost. Asta e !
Aici pe site este o lume aparte. Ce pregatire in tenis au cei care vor un antrenor bun ? Sunt incepatori sau pro ? Eu am incercat sa vorbesc de lumea pro. Pentru cei dornici de miscare sau agrement este o alta discutie si atunci am lasat si un numar de tefen.
Bun ! Despre Secrete, cu voia ta, un pic mai tirziu. Paul

DJ Klaus
13th October 2006, 06:08
Capra, Tamba, Kiki Gogoasa, Medi, Strutu si multe altele.

Alt comediant :headbang:
Unde dai si unde crapa ! ("strategia" asta o stii si tu)

printulmiskin
13th October 2006, 09:36
Pt D-nul Paulb....

Am auzit de dv ,mi-ar face placere sa va cunosc..Pe 22 oct vin cu fiul meu la Buc. la un concurs organizat de Novaceanu si daca sinteti pe acolo,poate imi acordati citeva minute..

paulb
13th October 2006, 21:39
Pentru printulmiskin.
O sa am si citiva copii inscrisi la concursul lui Novaceanu si cu siguranta ii voi insoti. Astept sa va cunosc si desigur sa discutam.

sorini
17th January 2007, 14:22
Salut
Sunt Sorin si sunt antrenor de tenis in Constanta. Antrenez la clubul sportiv Samtronic grupe de initiere si de avansati, respectiv copii de la 6 la 14 ani. Pe perioada verii dau si lectii individuale de tenis pentru adulti. Daca cineva este interesat ma puteti gasi la tel. 0744-309643

Bogdan84
1st August 2007, 11:40
Julie sunt un antrenor tanar , am practicat tenisul de performanta pana la 20de ani acum antrenz copii de 18 ani de performanta dar as putea sa te ajut daca vrei in incinta parcului Herastrau! tel 0723531432 Bogdan:)

Bogdan84
1st August 2007, 11:45
Apropo cine doreste niste lectii de tenis va astept in incinta parcului Herastrau! Un nr de tel : 0723531432, Sunt f rabdator si f bun! Am jucat de performanta pana pe la 20 de ani si am 3 baieti in lotul national de 18 ani :D

printulmiskin
1st August 2007, 20:47
Apropo cine doreste niste lectii de tenis va astept in incinta parcului Herastrau! Un nr de tel : 0723531432, Sunt f rabdator si f bun! Am jucat de performanta pana pe la 20 de ani si am 3 baieti in lotul national de 18 ani :D

Bogdane,ia zi-mi parerea ta de antrenor despre fiul meu..
http://www.youtube.com/watch?v=pYAcbjFpH9M

Truica Madalin
1st August 2007, 21:06
foarte frumos...imi place cum joaca baiatul dumneavoastra!!

vassy
1st August 2007, 22:15
nu loveste cam sus mingea?

fain reverul ;)

printulmiskin
1st August 2007, 22:28
are 2 ani de cind face tenis,si abia e la inceput..e la "gradinita" tenisului,dar ii place si vrea sa ajunga mare..

Optimistul
2nd August 2007, 00:59
Apropo cine doreste niste lectii de tenis va astept in incinta parcului Herastrau! Un nr de tel : 0723531432, Sunt f rabdator si f bun! Am jucat de performanta pana pe la 20 de ani si am 3 baieti in lotul national de 18 ani :D

Esti antrenor federal ?

Bogdan84
2nd August 2007, 19:29
printulmiskin
sport legend

SAL! L-am vazut! Imi pare a fi foarte ambitios, are calitai fizice bunicele dreapta este acceptabila si mai are de munca la rever , asta asa in 1 min cat am putut vedea... dar ce faceatila Slobozia?? :D joaca turnee ceva? daca ai vrea te pot astept la mine in Herastrau sa stam umpic de vb! te salut! si Bafta!

Bogdan84
2nd August 2007, 19:30
Nu Nu sunt antrenor federal! Dar nici nu as vrea!

printulmiskin
2nd August 2007, 22:24
printulmiskin
sport legend

SAL! L-am vazut! Imi pare a fi foarte ambitios, are calitai fizice bunicele dreapta este acceptabila si mai are de munca la rever , asta asa in 1 min cat am putut vedea... dar ce faceatila Slobozia?? :D joaca turnee ceva? daca ai vrea te pot astept la mine in Herastrau sa stam umpic de vb! te salut! si Bafta!

mersi de ëvaluare..Din Slobozia sintem...baiatul se antreneaza cu mine,la club aici fiind un singur profesor la 30 de copii.Reverul il da cu o mina de 3 luni,a fost dorinta lui expresa..

Optimistul
3rd August 2007, 13:54
Printule daca mergi in Herastrau trebuie sa-ti iei bani la greu...
Apropo,Bogdane tu cat iei pe o ora la individual ?

printulmiskin
3rd August 2007, 17:56
Optimistule,stiu asta....Ma invitase insa parca doar sa discutam..Sorin inca se descurca foarte bine cu mine..O sa scot banii din buzunar(daca o sa -i am)mai tirziu..

Optimistul
3rd August 2007, 23:45
Cand e vorba de bani tace orice antrenor din Romania...Intai se lauda cu rezultatele si apoi iti spune ca merita banii avand in vedere ca odrasla ta va ajunge nu stiu ce posibil campion,iar cand obiectivele nu se realizeaza iti gaseste motivele necesare ca sa "te consoleze" fara a-ti mai returna in schimb un sfant. Asa e ,sau nu ?

printulmiskin
4th August 2007, 08:13
Probabil ca asa se intimpla peste tot in lume ,in tenis..

Optimistul
4th August 2007, 10:15
Nu chiar ,altii sunt mai destepti ca noi si pun clauze contractuale pe obiective f. clare.Mi se pare corect ! Atata timp cat nu ti-ai atins obiectivele stabilite de comun acord ,platesti...
La noi inca nu s-a incheiat un astfel de contract- din cate am auzit eu -si daca te apuci sa vrei s-o faci nu cred ca exista un antrenor roman care ar avea curajul sa semneze .
Numai un SISTEM sanatos poate crea campioni ! Altfel o sa visam la Nastase si Pavel pana murim...

liviumarianpop
5th August 2007, 15:48
CAut si eu in BM ptr fiica mea in varsta de 4 ani un antrenor
astept pe email liviumarianpop@yahoo.com
multumesc

printulmiskin
5th August 2007, 15:53
La 4 ani vrei antrenor???Cumpara-i citeva mingi de burete,o racheta mica ,du-o in fata unui perete si las-o acolo sa se joace vreo 2 ani..De ce sa dai bani unui antrenor care oricum,mai mult de atit nu poate face cu ea la aceasta virsta...

liviumarianpop
5th August 2007, 15:55
Ptr simplu motiv ca programul meu de munca nu imi permite sa fac ceva regulat

liviumarianpop
5th August 2007, 15:58
Si al doilea motiv e acela ca e bine sa lasam pe specialistai sa isi faca meseria
Nu ne putem pricepe toti la toate

printulmiskin
5th August 2007, 16:35
Si al doilea motiv e acela ca e bine sa lasam pe specialistai sa isi faca meseria
Nu ne putem pricepe toti la toate

Ai dreptate..iti doresc succes in gasirea unui antrenor competent care sa iti invete fetita sa joace tenis..!!

DJ Klaus
5th August 2007, 18:28
La 4 ani vrei antrenor???Cumpara-i citeva mingi de burete,o racheta mica ,du-o in fata unui perete si las-o acolo sa se joace vreo 2 ani..De ce sa dai bani unui antrenor care oricum,mai mult de atit nu poate face cu ea la aceasta virsta...

Glumesti Printule nu-i asa ?:shocked: Nu cred ca ai vorbit serios mai sus.
Eu am copii care la 4 ani lovesc topspin pe dreapta. Si apoi... cine ii invata cum sa tina racheta (priza)? Cine ii invata cum sa sa miste bratul sa nu si-l accidenteze sau sa nu-si dea cu racheta in cap ? PERETELE ??? Pai vezi ... :)
Si apoi mingiile de buret le folosesti doar pt cateva ore dupa care face tranzitia la mingi adevarate mai moi si apoi la mingi normale.
Scuze... dar cand e vorba de copii nu ma pot abtine sa nu vorbesc.

Pt LIVIU ... habar n-am de nici un antrenor in BM dar daca gasesti unul care sa stie sa lucreze si sa vrea sa lucreze cu copii mici atunci spune-i ca vrei sa faci cate o jumatate de ora pe zi , de trei ori pe saptamana si sa discute cu tine reactia ei mereu.
Daca ai gasi tabere de tennis ar fi ideal. Eu lucrez si cu grupe de copii de 3-5ani si fac pe langa tennis o groaza de alte jocuri "tennis related" ca sa le mentii atentia . Ca doar sunt copii si vor sa se joace si sa se distreze :ok:

printulmiskin
5th August 2007, 22:17
Da Klaus ,am glumit...Faceam referire la noile propuneri ale federatiei ,care vrea ca pina la 10 ani copiii sa joace minitenis,cu mingi de burete..Daca ai putea sa ne spui si parerea ta despre asta,daca exista metoda asta ,zice-se revolutionara,si in State,am fi bucurosi..

Bogdan84
6th August 2007, 12:11
Ce mai face domnul CONASU??? ZII de mine ca ne cunoastem , am castigattoate concursurilke de la Slobozia!!!!! ZII ca suntdin CL si o sa stie el! :ok:

Bogdan84
6th August 2007, 12:16
OPTIMISTULE , i-a zi tu ce treaba aicu sportul ista? Stii cu ce se mananca??? si apropo o ora individuala este undeva in jurul la 30 de ron infunctiecu cine fac... pt un copil talentat fac chiar gratis..., dar cu un contract ca in cazul in care iese ceva de el sa am sieuoparte! siter og abtinete de lacomentarii inutile!:cool:

Val
6th August 2007, 12:26
Nu chiar ,altii sunt mai destepti ca noi si pun clauze contractuale pe obiective f. clare.Mi se pare corect ! Atata timp cat nu ti-ai atins obiectivele stabilite de comun acord ,platesti...
La noi inca nu s-a incheiat un astfel de contract- din cate am auzit eu -si daca te apuci sa vrei s-o faci nu cred ca exista un antrenor roman care ar avea curajul sa semneze .
Numai un SISTEM sanatos poate crea campioni ! Altfel o sa visam la Nastase si Pavel pana murim...
:ok:Ai dreptate. Binenteles ca 99% din antrenorii romani nu vor semna niciodata un astfel de contract. Nu ai prea multe sanse sa auzi din gura unui antrenor roman de tenis ca in cazul unui esec sa spuna " e si vina mea".

printulmiskin
6th August 2007, 13:01
Ce mai face domnul CONASU??? ZII de mine ca ne cunoastem , am castigattoate concursurilke de la Slobozia!!!!! ZII ca suntdin CL si o sa stie el! :ok:

Conasu face bine..saptamina viitoare organizeaza un turneu de a 3-a ,dotat cu premii frumusele(150 mil.)..O sa ii zic de tine ...daca ai drum pe aici te astept pe teren sa schimbi citeva mingi cu baiatul meu (gratis fireste!:))..Optimistul e baiat bun ,are ceva legatura cu tenisul,avind doua fete care fac de performanta, nu te supara asa pe el,ca n-ai de ce...

Bogdan84
6th August 2007, 17:34
Bafta la turneu! Nusu daca pot ajunge pe acolo vreodata , ca nici acasa la calarasi nu am mai fost de vreun an... Acum ma pregatesc cu baietii istia ai mei sa jucam ultimele 3 turnee Futures poate poate se califica vreunul! Din pacate la baieti concurenta este mult mai mare de cat la fete!

Ai grija in ce te bagi cu sportul ista ca o sa-ti termine nervii! :drak:

Optimistul
6th August 2007, 18:34
OPTIMISTULE , i-a zi tu ce treaba aicu sportul ista? Stii cu ce se mananca??? si apropo o ora individuala este undeva in jurul la 30 de ron infunctiecu cine fac... pt un copil talentat fac chiar gratis..., dar cu un contract ca in cazul in care iese ceva de el sa am sieuoparte! siter og abtinete de lacomentarii inutile!:cool:

Stiu cu ce se mananca ca altfel fetele mele n-ar avea rezultate.
Eu m-am referit in general la antrenori romani ,care nu stiu - majoritatea- decat sa ceara bani dar fara obligatii . In Romania juniorii pe la 14-16 ani se sting dupa ce au avut rezultate marete pana la aceasta varsta . De ce ?
Sunt antrenati fara o "buna temelie" si vin jucatorii straini peste ei.
Daa iei doar 30 de ron precum spui esti ieftin...mai ales in Herastrau.
Normal ca la un contract trebuie sa-ti iei procent din viitoarele castiguri ale juniorului.

printulmiskin
7th August 2007, 00:00
Bafta la turneu! Nusu daca pot ajunge pe acolo vreodata , ca nici acasa la calarasi nu am mai fost de vreun an... Acum ma pregatesc cu baietii istia ai mei sa jucam ultimele 3 turnee Futures poate poate se califica vreunul! Din pacate la baieti concurenta este mult mai mare de cat la fete!

Ai grija in ce te bagi cu sportul ista ca o sa-ti termine nervii! :drak:

Mersi pt urari si sfat!Insa astept sfaturi..pozitive ,nu descurajari ,ca de astea am parte destul de la necunoscatori...

Optimistul
7th August 2007, 15:55
Stie el ce stie...iti dai seama cati peri albi i-a facut lui taica-sau ?

Bogdan84
7th August 2007, 22:39
Optimistule, ce fete ai ma? ne cunoastem cumva? ce varsta au? Esti din buc?

Optimistul
7th August 2007, 23:42
Ce esti asa de curios ? De ce nu ne spui si despre tine cate ceva ?
La 23 de ani ai tai ,ce rezultate ai avut ca jucator ? Dar ca antrenor,hai sa spunem sparring partener ?

PS : Da-mi rezultatele internationale dupa 16 ani , ca la pitici toata lumea ajunge campion...
Nu te supara ca te intreb.

printulmiskin
8th August 2007, 08:43
Nu intotdeauna cei mai buni jucatori au fost si cei mai buni antrenori....Poti sa fii antrenor foarte bun si fara sa fi fost un jucator de geniu ,si exemple sint destule la nivelul cel mai inalt...Nu stiu ce tenis a jucat tatal Sharapovei,sau unchiul lui Nadal,ce tenis a jucat chiar si marele Bolletiery si exemplele pot continua ..

Val
8th August 2007, 10:50
Nu intotdeauna cei mai buni jucatori au fost si cei mai buni antrenori....Poti sa fii antrenor foarte bun si fara sa fi fost un jucator de geniu ,si exemple sint destule la nivelul cel mai inalt...Nu stiu ce tenis a jucat tatal Sharapovei,sau unchiul lui Nadal,ce tenis a jucat chiar si marele Bolletiery si exemplele pot continua ..
Iar ma bag unde nu-mi fierbe oala:D
Sharapov a inceput sa o antreneze pe Maria abia dupa ce aceasta a fost unsa cu toate alifiile de Boletieri and Co. Daca Sharapov era mare antrenor, nu o mai ducea pe fi-sa la Miami, pur si simplu o antrena la Moscova sau Niagan. E super simplu sa antrenezi un jucator dupa ce acesta a stat o viata intreaga pe la Boletieri. Si apoi, Sharapov cu siguranta era si el prezent la antrenamentele Mariei si a avut de unde "fura" meserie.
Ca o concluzie, Sharapov a cules roadele muncii oamenilor lui Boletieri.

Bogdan84
8th August 2007, 12:12
Nu vreau sa ma mandresc eu cu rezultatele mele ca nare sens... eu te-am intrebat doar la ce categorie de varsta joaca fetele tale si cum merg?
Ca antrenor am cu ce sa ma mandresc si chiar si ca jucator cu toate ca la 19 an a trebuit sa ma retrag din cauze mediacale.

este o meserie grea si eu sunt la inceput de drum ... si am 3 sportivi inlot cred ca e suficient pt moment!

printulmiskin
8th August 2007, 12:45
Nu vreau sa ma mandresc eu cu rezultatele mele ca nare sens... eu te-am intrebat doar la ce categorie de varsta joaca fetele tale si cum merg?
Ca antrenor am cu ce sa ma mandresc si chiar si ca jucator cu toate ca la 19 an a trebuit sa ma retrag din cauze mediacale.

este o meserie grea si eu sunt la inceput de drum ... si am 3 sportivi inlot cred ca e suficient pt moment!

Cum adica ,Bogdane,ai cu ce sa te mindresti dar nu vrei???Daca ai rezultate cu care sa te mindresti,fa-le cunoscute tata,doar asa iti va creste cota si inclusiv veniturile din meseria pe care ti-ai ales-o..

Optimistul
8th August 2007, 15:40
Nu vreau sa ma mandresc eu cu rezultatele mele ca nare sens... eu te-am intrebat doar la ce categorie de varsta joaca fetele tale si cum merg?
Ca antrenor am cu ce sa ma mandresc si chiar si ca jucator cu toate ca la 19 an a trebuit sa ma retrag din cauze mediacale.

este o meserie grea si eu sunt la inceput de drum ... si am 3 sportivi inlot cred ca e suficient pt moment!

Sincer, imi pare rau pt. accidentarea ta... E cel mai dureros lucru in cariera unui sportiv.
Eu zic ca e o meserie frumoasa cui ii place si stie sa si-o faca usoara...De ce zic usoara ? Daca pui bazele corect la un junior ,tie ca antrenor o sa-ti fie usor mai tarziu . Eu daca as fi in locul tau mi-as lua copii de 5-6 ani si i-as invata corect tehnica lovirii ,nu sa indrept eu "strambaturile" altor antrenori la juniori mari sau chiar seniori. Numai spun ca trebuie sa recupereze pregatirea fizica,disciplina,mentalul s.a.,mai ales la baieti unde -asa cum ai spus si tu - e mult mai greu decat la fete.
Atentie :la copii trebuie sa ai rabdare si metodica adecvata,mai ales ca bastanii au copii f. rasfatati si nu stiu decat sa-si lase odraslele la teren sau trimit bona cu ei ca ei sunt f. ocupati...
Eu am constatat urmatoarele :scoaterea unui jucator de primii 100 implica mai multe detalii decat par la prima vedere in afara de talentul copilului.
Uni parinti au bani dar n-au timp sa-si incurajeze copilul de 5-6 ani la antrenamente,altii n-au bani si au restul,altii au bani dar n-au creier si-si dau copii la pseudo-antrenori si uite asa...

Bogdan84
13th August 2007, 19:13
Daca dorete cineva racordaje de ce-a mai buna calitate , acum aduse din Germania:
Kirschbaum la 235 ron rola de 200 m
Pro's Pro la 95 ron rola de 200 m

Bogdan84
13th August 2007, 19:17
Kirschbaum am urmatoarele modele:
Competition
P1
P2
Pro Blast

Apolini
6th September 2007, 22:06
Caut antrenamente de tenis(de performanță!!!) ,la grupe de câte 2-3 și/sau individual. Joc tenis de 8 ani și de 6 ani de performanță, chiar nu vreau să arunc cu țărână în anii ăștia și să fac ceva mai departe în limita buzunarului.
Aștept oferte și discuții prin pm și eventual pe mail sau pe messenger la kettlerdorothea@yahoo.com

DJ Klaus
7th September 2007, 04:54
Caut antrenamente de tenis(de performanță!!!) ,la grupe de câte 2-3 și/sau individual. Joc tenis de 8 ani și de 6 ani de performanță, chiar nu vreau să arunc cu țărână în anii ăștia și să fac ceva mai departe în limita buzunarului.
Aștept oferte și discuții prin pm și eventual pe mail sau pe messenger la kettlerdorothea@yahoo.com

vino in America si intr-un an te bag in WTA
numai cu 850$ pe sapt
nr nelimitate de antrenament pe teren + conditie fizica in banii astia

Apolini
7th September 2007, 08:08
Hehe, poate vin în vizită cândva :D

protennis
7th September 2007, 22:05
Cum fac sa vb pe private?
Sunt nou pe aici

DJ Klaus
7th September 2007, 22:08
Cum fac sa vb pe private?
Sunt nou pe aici

in coltul din dreapta sus al ecranului sub sigla
"WELCOME tennispro" scrie si "private message"
da click si de acolo te descurci ca functioneaza ca un mail

florin26
10th September 2007, 21:12
Care stie unde se pot face cursuri de tennis pentru toate varstele in IASI!!! Un nr de telefon sau o adresa ceva, va rog!!!:)

salcidon
16th September 2007, 11:30
Da, pls stie cineva situatia din Iasi? Si eu as fi interesat de un antrenor priceput!

fabian_mihai
2nd October 2007, 10:28
Buna!
Am citit anuntul tau si as fi interesat sa ofer lectii de tenis.Nu sunt antrenor profesionist,dar joc tenis de vreo 19 ani.Acum am 31.La inceput lectiile vor fi gratis si, daca totul merge ok, o sa discutam si o colaborare mai indelungata.

drvio
9th July 2008, 10:42
[QUOTE=AStefan;436866]Da este un antrenor bun intr-adevar. Il stiu si eu. MI se pare ca acum e la steaua.



Acum am descoperit acest forum si as vrea sa stiu mai multe informatii despre Aurel Mantu.
Stie cineva care este tariful pentru antrenament??

Ferdinand
18th November 2010, 19:24
Poate va ajuta! Sunt roman, am o afacere in domeniul sportului, locuiesc in Elvetia si am avut placerea de a-l intalni pe antrenorul de tenis Dinu Selesi, de care auzisem si in Elvetia, la Jocurile Olimpice de la Beijing unde a fost stimat in urma unui discurs tinut la o conferinta pe tema sportului. E un tanar roman, un antrenor desavarsit iar daca se afla in Romania, vi-l recomand cu incredere.