PDA

View Full Version : Taxa de autostrada din 2008



resita
7th September 2007, 20:50
Taxa de autostrada pentru tronsoanele Bucuresti- Pitesti (A1) si Bucuresti - Constanta (A2) va fi introdusa anul viitor, insa valoarea acesteia nu se cunoaste inca, anunta Mediafax.

"Taxarea ar putea fi facuta din 50 in 50 de kilometri, urmand sa fie instalate aparate de taxat la fiecare nod rutier. In prezent, compania britanica Atkins realizeaza o evaluare a traficului si a resurselor necesare intretinerii autostrazii A2, in functie de care va fi stabilit cuantumul taxei. Ulterior, va fi analizata si situatia autostrazii Bucuresti-Pitetti", a spus Debucean.

El a adaugat ca cel mai probabil taxarea de pe cele doua autostrazi va fi concesionata unor firme private. De asemenea, in 2008, vor fi finalizate primele spatii de servicii si vor fi amenajate primele benzinarii adiacente autostrazii A2, terenurile aferente constructiilor urmand sa fie concesioante pe o perioada de cel putin 49 de ani. sursa automarket

astia nu stiu cum sa mai adune bani si au pus taxa pe autostrada. Si rovigneta ce rost mai are atunci sau celelalte taxe?

Cristian
7th September 2007, 20:56
Pe langa faptul ca avem o tara de *****, in comparatie cu alte tari, ne mai facem de rusine si cu taxa asta, si asa ca ne facem de rusine cu taxa de la pod de la Cernavoda si cu taxa din Mamaia...

crissis
8th September 2007, 09:40
cristi esti total gresit in toate tarile asa zis civilizate pe orice autostrada intri neaparat trebuie sa platesti, intradevar cu taxa aia din Mamaia ne facem de rusine si crede-ma ca Romania nu este o tara de ***** sunt alte tari in Europa celor 27 care sunt mult mai inapoiate decat Romania din multe puncte de vedere.

abc_tase
8th September 2007, 10:40
cristi esti total gresit in toate tarile asa zis civilizate pe orice autostrada intri neaparat trebuie sa platesti, intradevar cu taxa aia din Mamaia ne facem de rusine si crede-ma ca Romania nu este o tara de ***** sunt alte tari in Europa celor 27 care sunt mult mai inapoiate decat Romania din multe puncte de vedere.

fata de cine ne facem de rusine cu taxa din mamaia? Sunt foarte multe statiuni in lume care percep taxa de statiune si mi se pare normal sa fie asa.

Cristian
8th September 2007, 12:00
cristi esti total gresit in toate tarile asa zis civilizate pe orice autostrada intri neaparat trebuie sa platesti, intradevar cu taxa aia din Mamaia ne facem de rusine si crede-ma ca Romania nu este o tara de ***** sunt alte tari in Europa celor 27 care sunt mult mai inapoiate decat Romania din multe puncte de vedere.

In America nu se percepe nicio taxa daca intrii pe autostrada...

georg40
8th September 2007, 16:00
Una dintre putinele tari europene care nu percepe taxa pe autostrazi pentru autoturisme este Germania. Desi opinia publica cere vehement acest lucru avand in vedere ca turistul german plateste peste tot. Guvernul a refuzat in mod repetat introducere acesteia sperand intr-o reglementare viitoare in cadrul UE. Speranta desarta atata vreme cat majoritatea tronsoanelor europene apartin unor societati particulare si nu sunt proprietatea statului ca in Germania.

grande
8th September 2007, 16:12
cristi esti total gresit in toate tarile asa zis civilizate pe orice autostrada intri neaparat trebuie sa platesti.


Aloooooo ,cine ti-a zis tie lucrul asta ? ai iesit si tu un pic pe afara ca sa vezi ce se intampla ?

In Germania ,Olanda ,Belgia ,Luxembourg ,platesti taxa sau tarile astea fac parte din categoria ,,necivilizate ,, ?:shocked:

Sergio_D
8th September 2007, 18:28
O astfel de taxa exista si in Italia si Franta precum si in multe alte tari europene. Mi se pare OK, mai ales daca banii acestia vor fi folositi pentru intretinerea tronsoanelor sau pentru extinderea retelei de autostrazi in Romania.

Celso
8th September 2007, 18:45
de ce mai platim rovigneta? si atatea taxe......

in fine as plati si taxa...da sa fie decenta....si sa faca draqu o autostrada:D

resita
8th September 2007, 19:43
de ce mai platim rovigneta? si atatea taxe......

in fine as plati si taxa...da sa fie decenta....si sa faca draqu o autostrada:D

cum dracu sa nu te enervezi cand pe autistrada soarelui nu ai wc si trebuie sa faci minim 40-50 de km. daca vrei sa te intorci.

daca platesc taxa sper ca macar autostrada sa-mi ofere toate conditile necesare unui trafic bun

georg40
8th September 2007, 20:15
cum dracu sa nu te enervezi cand pe autistrada soarelui nu ai wc si trebuie sa faci minim 40-50 de km. daca vrei sa te intorci.

daca platesc taxa sper ca macar autostrada sa-mi ofere toate conditile necesare unui trafic bun

Asta care e ?

resita
8th September 2007, 20:22
bucuresti - constanta

Celso
8th September 2007, 21:47
hai ma ca WC-uri sunt destule ...la fiecare parcare... cam la 15 km...parca

Cristian
9th September 2007, 09:06
Aloooooo ,cine ti-a zis tie lucrul asta ? ai iesit si tu un pic pe afara ca sa vezi ce se intampla ?

In Germania ,Olanda ,Belgia ,Luxembourg ,platesti taxa sau tarile astea fac parte din categoria ,,necivilizate ,, ?:shocked:


Da vezi tu in tara aia sunt sute de autostrazi... la noi is 2 din care una facuta pe vremea lu ceasca.

07Ex
10th September 2007, 17:32
In America nu se percepe nicio taxa daca intrii pe autostrada...

Te rog sa ma scuzi dar habar n-ai ce vorbesti. In America sunt ZECI de autostrazi pe care trebuie sa le platesti daca vrei sa le folosesti. Poate ai vrut sa vorbesti de Canada unde nu exista taxe pe autostrazi.

De fapt nici lucrul asta nu mai este adevarat deoarece la Toronto exista o autostrada (407 ETR) la care trebuie sa platesti taxe. Diferenta insa este ca nu trebuie sa te opresti si sa platesti taxele. Cand intri si cand iesi de pe autostrata iti face poza la numar si-ti trimite prin posta cat trebuie sa platesti.

georg40
11th September 2007, 11:38
Cuvantul autostrada imi prilejuieste sa inserez aici despre o mica aniversare !
Se implinesc in aceste zile 75 de ani de la punerea in functiune a primei autostrazi din Germania, este vorba de tronsonul de numai cativa kilometri care leaga orasele Köln si Bonn. Inaugurarea ce a avut loc in anul 1932 a fost facuta de Konrad Adenauer, cel care avea sa devina dupa razboi primul cancelar federal al Germaniei.
De atunci reteaua de "autobahn"-uri s-a dezvoltat contunuu, avand azi o lungine de 12 400 de kilometri, in fiecare an adaugandu-i-se alti zeci de kilometri. Spre deosebire de multe alte tari, in Germania autostrazile sunt proprietatea statului. Taxe s-au introdus doar pentru autocamioane.
In ciuda acestei mari dezvoltari este bine de stiut, totusi, ca prima autostrada din lume s-a inaugurat in Italia: in anul 1924 intre Milano si Como...

oaspetele
11th September 2007, 21:27
eu sint de acord cu taxarea pe autostrada.
astept doar sa apara primele autostrazi in Romania...

california
11th September 2007, 21:34
Te rog sa ma scuzi dar habar n-ai ce vorbesti. In America sunt ZECI de autostrazi pe care trebuie sa le platesti daca vrei sa le folosesti. Poate ai vrut sa vorbesti de Canada unde nu exista taxe pe autostrazi.



de ce zici ca in America sun ZECI de autostrazi care se platesc?

eu nu am intalnit......decat asa numitele autostrazi adiacente care le leaga pe cele mari si eventual trec prin zone greu accesibile....munti defileuri etc....asta daca vrei sa scurtezi un drum .....

si acolo exista notiunea de TOll line unde trebuie sa platesti un pret infim (1.5usd) si sa opresti....sau exista Fast track line....unde iti cumperi ca un un fel de abonament lunar si nu mai trebuie sa opresti...ca ti ai pus hartia in parbriz

in rest e plin de autostrazi care nu de platesc.....si prin alte state nu doar in California....in special cele Golden State (care trec prin mai multe state)

sa revenim la Romania.....sigur o sa puna o taxa mare raportat la castigurile de acolo.....si macar sa fie drumul bun.....

07Ex
12th September 2007, 19:33
de ce zici ca in America sun ZECI de autostrazi care se platesc?

Dece zic lucrul asta? Deoarece sunt zeci de autostrazi care se platesc. Uite aici o lista:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Toll_Roads_in_the_United_States

Tu daca locuiesti in California poate nu ai vazut multe autostrazi platite deoarece acolo nu prea sunt multe, dar du-te oriunde pe coasta de est si vei vedea cate autostrazi trebuie platite.

california
13th September 2007, 19:01
vezi sa nu se inteleaga gresit(cum ca trebuie sa platesti ca sa circule in USA)......sunt anumite autostrazi care au asa numitele '' Express Lanes '' pt care trebuie sa platesti daca vrei sa mergi doar pe liniile respective....cu avantajele de rigoare.,restul benzilor sunt gratis.

ex.. ''The 91 Express Lanes din Los Angeles''.....plus ca majoriatea care le da Wikipedia sunt asa cum am zis si eu mai sus TOLL Road....adica nu sunt autostrazi principale si doar de legatura ca sa mai scurtezi din drum.....

de asta am zis ca se circula gratis pe principalele autostrazi.....

deci dac vrei sa compari cu Ro nu ai ce....ca acolo sunt 2 si mai vor sa puna si taxa....nu ai alte variante de mers...si plus ca o autostrada din Ro nu ai cum sa le compari cu cele de pe aici.....

totul e o optinune....vrei ceva mai rapid....dai bani....daca nu stai pe ''benzile si drumurile normale''....

Voi in Canada aveti notiunea de Carpool? pe autostarada

Lordul
13th September 2007, 19:57
Nemtii sunt cei mai destepti fara statii de taxare fara vigniete ...

Francezii -niste cutre dupa ce intri pe autostrada meri un 2 km taxa ,dupa aia mai mergi vreo 50 km iar taxa si tot asa ..in plus mai e si jandermeria...

Italienii-ceva mai bine ai intrat ti-au pus taxa si urmatoare e la capat sau la iesire ...

Ungurii-vigniete
Austriecii-vigniete

Spania si Portugalia-statii de taxare cam ca la nemti ...

Elvetia-vignietta valabila 1 an !

Cehia-vignietta

grande
13th September 2007, 23:51
Spania si Portugalia-statii de taxare cam ca la nemti ...



in Germania autostrada este gratuita !!!!

TheIceMan
14th September 2007, 03:33
vezi sa nu se inteleaga gresit(cum ca trebuie sa platesti ca sa circule in USA)......sunt anumite autostrazi care au asa numitele '' Express Lanes '' pt care trebuie sa platesti daca vrei sa mergi doar pe liniile respective....cu avantajele de rigoare.,restul benzilor sunt gratis.

Poa' asa o fi la voi in California, dar pe mine la un drum Toronto - NYC ma taxeza oricum fara sa ma intrebe pe ce banda merg, pe aceeasi interstate I-90.


Voi in Canada aveti notiunea de Carpool? pe autostarada

yup.

GruppoApparte
14th September 2007, 06:18
eu i dau dreptate lu' california
si ce iti e sa platesti 50 de centi cat e "toll road" .. mai ales daca te uiti bine la ce drumuri sunt in us ... si macar astia reinvestesc bani inapoi in acel drum .. nu ca romani nostri trag fiecare cum pot din toate partiile si nu se face nimik cum trebuie ..
si daca te taxeaza mai iceman te plangi ??? pt cativa dolari sau cati iti ia ... sau ai vrea sa fie drumul ca in ro si sa nu platesti nimik :)

georg40
14th September 2007, 12:51
In Germania nu exista statii de taxare. Pe autostrazi, la diferite intervale exista portale peste Autobahn care "citesc" numarul de inmatriculare a masinilor care traficheaza tronsonul respectiv si stabilesc legatura cu statia de emisie care este montata pe fiecare autocamion.. Factura merge direct la firma respectiva. In plus exista la cateva statiuni de alimentare, numite "Autohof" posibilitatea de a plati pentru un anumit trafic ocazional.

In principiu sunt impotriva taxelor cu exceptia situatiei in care sumele realizate sunt refolosite in proportie de 100% pentru modernizarea cailor rutiere respectiv pentru ocrotirea naturii de-alungul soselelor.

Benny
14th September 2007, 13:17
Sa presupunem ca as fi de acord cu taxarea. Dar la 50 de km??
Adica circul cu 130 km/h si la fiecare 20 de minute incetinesc, stau la o coada de 3-4 masini, platesc si tanti nu are marunt si apoi accelerez din nou la 130 km/h? Asta sa fie avantajul autostrazii? Circul intins cu viteza mare, dar de fapt nu?

TheIceMan
14th September 2007, 17:12
si daca te taxeaza mai iceman te plangi ??? pt cativa dolari sau cati iti ia ... sau ai vrea sa fie drumul ca in ro si sa nu platesti nimik :)

Nu ma plang deloc , doar atrageam atentia lu' california ca nu toate statele americane sunt ca si California, fiecare cu treaba lui, legile si organizarea lui, la fel si provinciile canadiene.

Cat despre cost, aici in Ontario doar o singura autostrada este cu plate si costa destul de piperat.
In US am platit vro 8 USD pentru vo 200km parcursi in scnimb aici taxarea este 17.6c/km (CAD) in orele de varf si 16.8c/km in afara orelor de varf, ceea ce inseamna ca daca m-ar fi taxat cu acelasi tarif ca aici as fi scos din buzunat vro 35 USD.

In orele de trafic maxim, 7-9:30 AM, 4-6:30 PM, pe autostrazile fara plata din Toronto faci 10 km in 90 minute, altfel prin oras nici nu se pune problema, nu vrei sa stai in trafic, mergi pe autostrada cu plata, in 10 minute esti la destinatie dar platesti. Eu am avut o perioada cand ca sa ajung la serviciu faceam 12.5 km dus deci 25km zilnic ori 21 zile lucratoare, deci 425 km, cam 75 dolari pe luna, iaca aproape 1000 $ pe an se duceau de pomana ca sa ajung la timp la servici si nici sa nu ma trezesc la 5:00 AM sau sa ajung acasa la 8:00 PM.
Nu spun asta ca ma 'plang', chiar deloc, dar as fi folosit mai bine banii aia in alta parte pentru ca si aici ca si in Ro 75$ au aceeasi valoare.

Cat despre calitatea drumurilor, in Ontario si Quebec, singurele provincii canadiene unde am circulat, este mai slaba decat a celor din Germania, imho, cam de nivelul celor din Austria.

Dar in Montreal am avut surpriza neplacuta sa dau in vro 2 gropi ratacite, pe ici colo. In schimb sunt destui emigranti romani, nemultumiti de alegerea facuta, care nu vad altceva decat gropile ratacite din asfalt, unele case parasite sau mai stiu eu ce. Sunt pline forumurile de emigrare de asa oameni unii chiar au fcaut site-uri unde vaneaza cate o chestie mai proasta, nici nu stiu unde le gasesc pe toate. Cauta pe net si ai sa-i gasesti, eu nu le fac reclama deloc.

georg40
14th September 2007, 17:24
Sa presupunem ca as fi de acord cu taxarea. Dar la 50 de km??
Adica circul cu 130 km/h si la fiecare 20 de minute incetinesc, stau la o coada de 3-4 masini, platesc si tanti nu are marunt si apoi accelerez din nou la 130 km/h? Asta sa fie avantajul autostrazii? Circul intins cu viteza mare, dar de fapt nu?

Acest mod de taxare este pe cale de desfiintare tot mai multe tari recurgand la ecusoane cu durata diferentiata. In Austria exista ecusoane (vignete)pentru 10 zile, doua luni sau un an. In Ungaria pentru 4 zile, 10 zile samd. Adevarat, in Franta sau Spania se procedeaza inca greoi, dar schimbarea urmeaza.

TheIceMan
14th September 2007, 18:03
Acest mod de taxare este pe cale de desfiintare tot mai multe tari recurgand la ecusoane cu durata diferentiata. In Austria exista ecusoane (vignete)pentru 10 zile, doua luni sau un an. In Ungaria pentru 4 zile, 10 zile samd. Adevarat, in Franta sau Spania se procedeaza inca greoi, dar schimbarea urmeaza.

Aici in Ontario sistemul este altul, la intrarea pe autostrada sunt camere video care fac o poza, si cand iesi la fel. Pe baza numarului de inmatriculare si ora iti trimite acasa o factura cu nr de km parcursi ora, numele intrari si iesirii si bineinteles suma de plata. La chestia asta se mai adauga 3$ taxa de identificare-prelucrare video, la fiecare intrare pe autostrada.
Daca stii ca vei circula mult pe autostrada asta inchiriezi de la ei pentru 2$ pe luna un transponder, un dispozitiv electronic care-l lipesti pe parbriz si care comunica cu camerele video si nu mai face poza dar inregistreaza evident cand intri si can iesi de pe autostrada. De asemena se trimite lunar acasa cumulat factura cu toate excursiile.

In US este disponibil un sistem similar, dar si intrarea prin porti ca si la Cernavoda sau in Ungaria se practica.

Am auzit dar nu este confirmat ca se vorbeste ca sistemul asta sa fie folosit si pentru a controla viteza medie cu care ai circulat si astfel politia ar putea emite amenzi pentru incalcarea vitezei legale. Nu este confirmat dra nu m-ar mira sa se implementeze.

p.s. Sunt tot felul de firme care vand tot felul de spray-uri care zic ei ca daca dai cu ele pe numar, acesta nu mai poate fi fotografiat, dau reflexii nasoala si nu se poate citi numarul, dar in realitate nu au nici un efect, intr-o emisiune TV la Discovery Channel le-au testat si niciuna nu s-a dovedit eficienta.

california
14th September 2007, 23:27
eu ceea ce am zis despre Autostrazi .....este adevarat(si am circulat si in alte state din USA nu cum tot insista unii cu '''La tine in California''')....nu poti sa zici ca ZECI de autostrazi sunt cu bani...cand in realitate nu sunt autostrazi...

acum depinde fiecare ce intelege prin termenul de autostrada....?

ideea era ca circuli gratis.....nu esti nevoit sa platesti ca sa ajungi intr-o anumita locatie...si in nici un caz nu opresti la fiecare 50 km...

iar in linkul acela de pe Wikipedia sunt incluse drumuri care nu sunt autostrazi...

acum fiecare e liber sa creada ce vrea....eu mi -am zis parerea....

pana nu vezi cu ochii tai.....nu crezi.

Sorin Blaj
14th September 2007, 23:30
Nu taxele sunt problema, autostrazile. Cam lipsesc.

Sorin Blaj
14th September 2007, 23:31
Cuvantul autostrada imi prilejuieste sa inserez aici despre o mica aniversare !
Se implinesc in aceste zile 75 de ani de la punerea in functiune a primei autostrazi din Germania, este vorba de tronsonul de numai cativa kilometri care leaga orasele Köln si Bonn. Inaugurarea ce a avut loc in anul 1932 a fost facuta de Konrad Adenauer, cel care avea sa devina dupa razboi primul cancelar federal al Germaniei.
De atunci reteaua de "autobahn"-uri s-a dezvoltat contunuu, avand azi o lungine de 12 400 de kilometri, in fiecare an adaugandu-i-se alti zeci de kilometri. Spre deosebire de multe alte tari, in Germania autostrazile sunt proprietatea statului. Taxe s-au introdus doar pentru autocamioane.
In ciuda acestei mari dezvoltari este bine de stiut, totusi, ca prima autostrada din lume s-a inaugurat in Italia: in anul 1924 intre Milano si Como...
Mersi pentru informatii. Interesante.

Lordul
15th September 2007, 22:42
in Germania autostrada este gratuita !!!!

mea culpa ...ca la francezi am vrut sa zic

Benny
17th September 2007, 16:45
In Ungaria pentru 4 zile, 10 zile samd.
Acum cativa ani daca treceai Ungaria mai plateai vreo 3 autostrazi diferite. Dar au invatat oamenii ca asa nu se poate si au facut o taxa pentru toata Ungaria.

Ce nu inteleg eu, e de ce trebuie sa repeteam greselile altora (si chiar intr-o forma agravata).

georg40
17th September 2007, 17:17
Sie mie mi se par taxele pe diferite perioade adecvate mai ales pentru turisti sau cei care tranziteaza tara respectiva. Pentru autohtoni, taxele anuale sunt desigur alternativa mai potrivita.

Elphax
17th September 2007, 17:27
ar fi culmea sa platesti tot la 50 de km cand noi avem 110 spre pitesti si 150 spre mare ...

07Ex
18th September 2007, 17:25
nu poti sa zici ca ZECI de autostrazi sunt cu bani...cand in realitate nu sunt autostrazi...

acum depinde fiecare ce intelege prin termenul de autostrada....?

ideea era ca circuli gratis.....nu esti nevoit sa platesti ca sa ajungi intr-o anumita locatie...si in nici un caz nu opresti la fiecare 50 km...

california, eu nu stiu cum sunt autostrazile in California deoarece nu am fost niciodata acolo, dar asa cum a spus-o si TheIceMan, in estul Statelor Unite sunt autostrazi care se platesc, si care sunt chiar scumpe.

De exemplu, daca vreau sa circul de la Toronto la New York, trebuie sa merg pe I-90 in New York State care ma costa in jur de $16 - $17 si asta fara sa adaug podurile care trebuie platite separat sau alte sosele care trebuie platite pana sa ajung la I-90.
Stiu, as putea sa nu merg pe I-90 si sa folosesc alte sosele, dar as ajunge la NY in 2 zile, dar folosind I-90 pot ajunge acolo in 8 ore.

Un alt exemplu ar fi mersul de la New York la Philadelphia. Singura modalitate de a merge de la NY la Philadelphia este prin New Jersey, care are 2 sosele nord-sud, ambele platite. Una se numeste Garden State Parkway si cealalta NJ Turnpike. Stiu, daca nu vrei sa platesti poti sa mergi pe strazi, dar cine merge?

La asta ne-am referit noi cand spuneam ca in estul Statelor Unite majoritatea soselelor principale sunt platite si deci nu ai incotro decat sa mergi pe soselele respective.