PDA

View Full Version : Sezonul 2007-2008



Zabriskie
7th September 2007, 11:01
Vroiam sa zic ceva despre primul meci al sezonului si nu aveam unde, pe threadul de Live as fi offtopic :)

Deci aici vorbim despre sezonul actual in caz ca nu v-ati dat deja seama...

Saints au exact aceeasi problema ca si anul trecut (cand titular era Thomas acum al 3-lea CB parca nu stiu sigur), al 2-lea corner, nu am vazut tot meciul, acum o sa il caut pe tyt, dar din ce am vazut pe nfl.com Jason David a fost dezastru si imi dau seama cat de eficient este cover 2'ul jucat de Colts in majoritatea timpului, chiar daca mai auzeam pe la emisiuni ca schema asta implica safety's foarte buni si corneri decenti (ceea ce Colts au in Sanders si Batheea, chiar si tipul cu interceptia pe final..)...

Morala ar fi: Nu cumparati corneri de la Colts :P
A si ma asteptam ca Deuce si Bush sa rupa, tinand cont de piesele noi din apararea campionilor si de accidentarea lui McFarland... dar uite ca au surprins placut pustii ...

cristane
7th September 2007, 11:42
Addai a fost de unul singur mai meserias ca Deuce si Bush la un loc. Iar de Peyton nici nu mai e nimic de zis, omul e clar cel mai bun. Iar apararea e clar imbunatatita fata de anul trecut. Pai, cea mai proasta aparare contra run-ului, a ajuns sa ii tina pe cei 2 de la Saints la doar 38 yarzi fiecare... Dupa meciul de ieri, tind sa cred ca cei de la Colts sint favoriti si anul asta. Sure, it's a long season, dar cei mai buni de anul trecut par si mai buni anul asta. That's scary.

little_earl
7th September 2007, 12:10
aseara cred ca s-a vazut diferenta intre cele 2 linii ofensive ... practic la fiecare stretch play addai lua minim 5 yarzi, asta fara sa fenteze pe cineva sau sa rupa un tackle, alerga doar in spatele liniei

de partea cealalta diferenta s-a vazut la un 3rd down in primul sfert cand brock a tasnit imediat dupa snap printre linemanii din NO si l-a oprit pe bush behind the line

la interceptia lui keiaho s-a terminat meciul, si atunci am sperat sa-i arunce cat mai mult lui wayne, sa faca puncte la fantasy :P si i-a aruncat ;)

Cucu
7th September 2007, 16:22
Felicitari Colts ... au fost cu mult peste Saints

Cateva observatii:
1) Primul play ... a fost fumble la Addai (dupa noul regulament)
2) D. McAllister cu numai 10 attempts running?
3) Defense-ul lui NO ramane ca anul trecut: penibil. Mai ales CBs si def. line
4) Brees a aratat ca un amator ... poate apararea lui Colts e asa de buna ... poate nu.
5) Colts au un schedule foarte usor, divizie usoara ... posibil sa prinda un bye week in playoffs ... desi e foarte devreme.
6) Colts au observat ceva la pauza in apararea lui NO si dupa pauza i-au atacat la CBs.

cojanu
7th September 2007, 17:34
care e schimbarea in regulament ?

Sinisther
7th September 2007, 19:16
5) Colts au un schedule foarte usor, divizie usoara ... posibil sa prinda un bye week in playoffs ... desi e foarte devreme.


avantajul lor e divizia care e slaba...singurii care pot sa le puna probleme sunt Jaguars care au o defensiva solida...dar in rest par 4 victorii usoare... playoffs is problema la potcoave...cu Manning nu se stie niciodata

Zabriskie
7th September 2007, 20:22
Jags au pierdut ambii safety's offseason'ul asta, sigur mai sunt cateva talente indiscutabile acolo, dar o sa fie foarte greu...

dumboss_yo
7th September 2007, 21:46
explica-ne si noua CUCU te rugam faza respectiva si schimbarea de regulament ... sa intelegem de ce a fost Fumble ...

Cucu
7th September 2007, 22:49
Am vazut pe NFL Network cum seful arbitrajului in NFL a descris noua regula.
Vechea regula era ca daca jucatorul a prins mingea, nu e considerat ca are catch pana cum nu face "a football move" (care insemna cativa pasi, o schimbare de directie sau altceva).
Noua regula spune ca daca ai 2 picioare jos si o ai in mana este catch, chiar daca ai fost lovit si mingea a iesit inainte sa apuci sa faci un "football move".

Deci asta a fost exact cazul lui Addai de aseara. A prins-o si a fost lovit inainte sa faca un "football move" ... deci dupa noul regulament ... catch & fumble.

A.k.a
7th September 2007, 23:29
O sa fie mai multe turnoveruri asa

Sinisther
8th September 2007, 00:51
trebuie ca receiver-ul sa aiba control asupra mingii sau nu ca sa fie fumble...daca nu trebuie sa o aiba sub control atunci intr-adevar numarul de fumble-uri o sa creasca

dumboss_yo
8th September 2007, 12:16
exact asta vroiam sa scriu si eu SInisther....pentru ca sunt numeroase fazele in care CB-ul sau Safety-ul il "izbeste" pe Receiver imediat dupa ce acesta a prins mingea...pana acum se dadea incompleta daca ii scapa, dar daca de acum incolo se va considera Fumble, vom avea multe Turnover-uri in fiecare meci...

Cucu
9th September 2007, 04:14
da trebuie sa aibe control ...dar nu trebuie sa faca cativa pasi sau sa schimbe directia ca sa fie considerata catch

Sinisther
9th September 2007, 10:44
thx de clarificare.... in cazul asta nu cred ca va creste f mult numarul de fumble-uri

A.k.a
9th September 2007, 12:00
De ce nu? Au fost multe cazuri in care nu au facut cei 2 pasi si au pierdut mingea, rezultand un incomplete pass :)

effect
9th September 2007, 17:51
Dezamagitor debut pt Saints :headbang:
Parca in meciul asta Brees n-a fost Brees , Bush n-a fost Bush ..doar Manning a fost Manning :D :lol:

Dani3l
9th September 2007, 19:22
Vreun fan Giants pe aici?Sa stiu daca o sa am cu cine comenta succesul lui COWBOYS !l:yeah:

Sinisther
9th September 2007, 19:25
cristane e singurul de care stiu eu

cristane
9th September 2007, 19:26
Vreun fan Giants pe aici?Sa stiu daca o sa am cu cine comenta succesul lui COWBOYS !l:yeah:

Nu-ti fa sperante prea mari. :D

Dani3l
9th September 2007, 19:27
Cristane,bun..deci,noapte alba?:D Are grija Romo sa va faca noaptea amara!:D

Dani3l
10th September 2007, 03:11
Kevin Everett jucat lui Bills a fost operat de urgenta la coloana...spine surgery.Spine,coloana,nu?:)
ORCHARD PARK, NEW YORK (TICKER) -- Buffalo Bills special teams player Kevin Everett was taken off the field on a stretcher after colliding with Denver Broncos returner Domenik Hixon during the second-half kickoff.

He suffered a cervical spine injury

It appeared to be a freak injury for Edwards, who slammed into Hixon as the return man hit the wedge and broke his tackle. He immediately fell to the turf and appeared to lose consciousness before being transported off the field by ambulance.
http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=txbillseverett&prov=st&type=lgns

Dani3l
10th September 2007, 10:23
COWBOYS 45 GIANTS 35 :yeah: 345 yarzi + 1 TD ROMO!:yeah:

georgebz
10th September 2007, 11:56
Cine v-a impresionat in prima saptamana pana acum ? iata alegerile mele ( Top 3 :) )

*Adrian Peterson ( Vikings ) - 103 RushYards , 60 RecYards 1TD [ cifre foarte bune la primul sau meci ]
*Tony Romo ( Cowboys) - 345 PassYards 4 TD , 11 Rushyards 1 TD
*Ellis Hobbs ( New England ) - KickOff Return de 108 yarzi

Pe Manning-Wayne , Brady-Moss nu ii mai pun ca era de asteptat sa faca meciuri bune :P

r0bby
10th September 2007, 12:18
Evident Tony Romo.:P

Am vazut aseara Bears-Chargers,dar nu pe sport 1 pentru ca imi aparea o porcarie cu lista TV.LT o pasa de TD si un TD.Mi-a placut defensiva lui Bears,inafara unor greseli.

Zabriskie
10th September 2007, 13:16
Packers defense.

effect
10th September 2007, 13:24
Rex Grossman

titans_rulez
10th September 2007, 13:35
pacman jones si michael vick
primul pentru ca vrea sa-si faca o echipa de fotbal din neveste insarcinate
iar al doilea pentru ca a scapat atlanta de maidanezi
serios vorbind, impresionant tony romo insa imi pare si mai reusit returnul reusit de hobbs

Patriots
10th September 2007, 13:42
Cine v-a impresionat in prima saptamana pana acum ? iata alegerile mele ( Top 3 :) )

*Adrian Peterson ( Vikings ) - 103 RushYards , 60 RecYards 1TD [ cifre foarte bune la primul sau meci ]
*Tony Romo ( Cowboys) - 345 PassYards 4 TD , 11 Rushyards 1 TD
*Ellis Hobbs ( New England ) - KickOff Return de 108 yarzi

Pe Manning-Wayne , Brady-Moss nu ii mai pun ca era de asteptat sa faca meciuri bune :P

Romo a fost clar omul serii in NFL , dar sa vedem daca nu va claca iar in PO ca se stie ce a facut anul trecut:drak:

Sinisther
10th September 2007, 14:18
Mason Crosby+Packers Defense & Special Teams(asta da progres fata de modul anemic in care au jucat sezoanele trecute)

Tony Romo desi as vrea sa il vad in fata unei defensive adevarate cu un pass rush decent

Chris Brown...175 yds din 19 attempts impotriva liniei def de la Jaguars

defensiva celor de la Panthers care l-a oprit pe Steven Jackson la doar 58 yds din 18 att si i-a fortat si 2 fumbles

cristane
10th September 2007, 14:39
COWBOYS 45 GIANTS 35 :yeah: 345 yarzi + 1 TD ROMO!:yeah:

Congrats, intr-adevar meci foarte bun al lui Romo, dar neconcludent, tinind cont de penibilitatea apararii lui Giants. Eu oricum sint mindru de echipa mea, joc nesperat de bun in ofensiva, insa mult, foarte mult ghinion. 4 accidentati, 3 dintre ei titulari, inclusiv Eli si Brandon Jacobs. Eli a fost excelent, sper acum ca accidentarea sa nu fie serioasa, pentru ca am mare incredere in el pentru viitor. Marea problema pina la meciul cu Packers de duminica viitoare e defensiva, trebuie facut ceva, pentru ca daca si Favre va avea 6-7 secunde la dispozitie de fiecare data cind primeste mingea, o sa avem mari probleme.

r0bby
11th September 2007, 10:16
Vreun fan Ravens pe aici?:evil:

A.k.a
11th September 2007, 10:49
Who Dey?

little_earl
11th September 2007, 10:52
bine ca s-a intrerupt curentul dupa td-ul lui chad ca imi faceam o gramada de nervi ...s-a tot zis ca McNair cunoaste mai bine ofensiva, ca e din nou la 100% dar ce-a facut cu mingea a fost dezastru ... cele 2 interceptii pt bengals au fost norocoase dar cele 3 fumbleuri pierdute, din care una pt TD, au fost din vina lui McNair, si au fost prea multe

e pacat ca aprarea tine din nou sub control una dintre cele mai bune ofensive (doar 20 de puncte) iar atacul pierde meciul

fenomenal Ed Reed, dupa ce ca e cel mai bun safety din NFL, mai returneaza si punt-uri pt TD ... sincer n-am mai vazut vreun safety sa returneze asa bine ... sper ca accidentarea lui Sams sa-l impuna pe rookie-ul Figurs ca principal return man

Patriots
11th September 2007, 13:03
Ravens au pierdut meciul din cauza ofensivei , care a cam fost la pamant in meciul asta si au avut si ghinion pe sfarsitul meciului cand Heap a scapat mingea in End-Zone.Pacat de defensiva lor care s-a descurcat destul de bine in fata unuia din cele mai tari ofensive.

effect
11th September 2007, 13:17
Asa ofensiva praf nici ca mi-a fost dat sa vad . Eram in avantaj , mai era un yard de castigat si Mcnair joaca la pasa :headbang: , evident interceptie si sa te tii ..de acolo e foarte usor pt Bengals sa marcheze si astfel trec in avantaj (evident ca arbitrii ne fura la o faza , interference la Ed Reed nimeni nu sesizeaza , ba mai mult ne penalizeaza pe noi ) . Trecem mai departe , echipa joaca bine Boller paseaza pt Heap TD ..dar nu , arbitrii din nou au ceva de comunicat , flagul e pe teren si cica interference penalizare 10 yarzi Baltimore...pe urma arbitrii isi dau seama de greseala facuta ,dau in compensatie penalizeaza defensiva lui Bengals ..si cu 2 minute inainte de final se scrie toata istoria meciului ..Boller paseaza de doua ori neinspirat(Cand putea foarte bine sa joace cu Smith sau McGahee ambii intr-o forma buna) si interceptie Bengals.La faza aia am inchis si tv-ul de nervi...era minunat daca debutam cu o victorie pe terenul celor de la Bengals .
Ed Reed evident omul meciului ,iar Ray un adevarat kamikaze de asta il iubim toti ...cred ca ar fi jucat si intr-un picior daca era nevoie..nu ca Mcnair deosebit de calm dupa ce facuse 2 fumbleuri din vina lui exclusiv :headbang:

Cucu
11th September 2007, 21:18
trebuie sa lase ca antrenorii sa poata sa faca challenge la decizi prostesti ale arbitrilor ... aseara asta ia costat meciul pe Ravens ... clar ca nu a fost nici un offensive pass interference.

Dani3l
11th September 2007, 22:25
Cristane:jocul asteapta greseala adversarului...Romo a profitat de lacunele defensive ale celor de la Giants.Din pacate n-am apucat sa vad tot meciul...am tras "pe dreapta",la scorul de 17-6.Pana in acel moment,Eli jucase fff bine,daduse o pasa de TD de peste 60 yarzi,dupa numa 1 min de la inceput meciului.Incepusem sa-mi fac griji...:D
Next stop:Miami:D Bine ca meciul e la ora mai normala...la 11 seara:D

Raven Jaguar
12th September 2007, 23:11
trebuie sa lase ca antrenorii sa poata sa faca challenge la decizi prostesti ale arbitrilor ... aseara asta ia costat meciul pe Ravens ... clar ca nu a fost nici un offensive pass interference.


Asa este..nu a fost offensive pass interference....si Heap acolo desi a pus mana usor pe adversar si celalalt era cu mana pe el...si a fost depasit...dar ce sa-i faci?..daca era in Baltimore era sigur td.
Felicitari apararii:ok:...desi a plecat Thomas...pana acum se descurca defensiva...dar la capitolul ofensiva:(...si in special la QB am mari emotii,daca nu isi revine McNair(desi nu prea cred)....o sa stam prost de tot in sezonul asta.Lewis si Reed...ca intodeauna.....oameni de baza:yeah:....oricum..bine ca nu am vazut meciul "live"..ca altfel imi faceam o mie de nervi la ce fumble's au fost si interceptii:headbang:

effect
12th September 2007, 23:31
Asa este..nu a fost offensive pass interference....si Heap acolo desi a pus mana usor pe adversar si celalalt era cu mana pe el...si a fost depasit...dar ce sa-i faci?..daca era in Baltimore era sigur td.
Acelasi tip de faza a avut loc si la conversia pt doua puncte a celor de la Bengals. Chad Johnson - Ed Reed ..noi am fost penalizati

Felicitari apararii:ok:...desi a plecat Thomas...pana acum se descurca defensiva...
Da , s-a descurcat bine Johnson :ok:

dar la capitolul ofensiva:(...si in special la QB am mari emotii,daca nu isi revine McNair(desi nu prea cred)....o sa stam prost de tot in sezonul asta.
Partea mai proasta e ca linia noastra ofensiva e terminata rau...Mcnair n-a fost deloc protejat si de aici toate greselile din primul sfert mai ales

Lewis si Reed...ca intodeauna.....oameni de baza:yeah:....oricum..bine ca nu am vazut meciul "live"..ca altfel imi faceam o mie de nervi la ce fumble's au fost si interceptii:headbang:

Lewis cel mai tare :D ! Si o veste buna :
Lewis was optimistic that he would play this weekend against the New York Jets, while McNair was more cautious, saying that he could be a game-time decision. :ok:

titans_rulez
13th September 2007, 13:44
despre partea cu mcnair eu sunt ferm convins ca o sa faca meciuri mult mai bune.daca nu....byron leftwich...:drak:

Zabriskie
13th September 2007, 14:51
au abandonat pista Leftwich, l-au extins pe Boller...

codrutc
14th September 2007, 06:23
Ia cititi articolul asta.
http://sportsillustrated.cnn.com/2007/writers/dr_z/09/13/cheating/index.html?eref=T1

Incredibil !!!

codrutc
14th September 2007, 06:27
Nu stiu cum se face dar unele echipe au ac de cojocul altora mai mereu.
As fi avut curaj sa pun pariu pe Bengals ca-i bat pe Ravens inca inainte de a a incepe sezonul.
Cred ca Bengals vor fi destul de slabi sezonul asta, nu insa cand joaca cu Ravens.
Sa ma mai intrebati de ce astept cu nerabdare Colts - Denver anul asta, de fapt in fiecare an.

DJ Klaus
14th September 2007, 07:30
Vreun fan Ravens pe aici?:evil:

Aici ,aici ! Go Ravens
Apropo merge cineva la festivalul romanesc de la Chicago din weekendul asta ?

A.k.a
14th September 2007, 09:08
A fost penalizat Belichick
http://sportsillustrated.cnn.com/2007/football/nfl/09/13/belichick.fine.ap/index.html?eref=si_topstories

little_earl
14th September 2007, 10:46
Cine v-a impresionat in prima saptamana pana acum ?
am vazut ieri Broncos @ Bills si Marshawn Lynch a aratat foarte bine, chiar daca n-a trecut de 100 de yarzi a inscris un TD spectaculos, si a mai avut cateva run-uri bune, din care una la 4th and 1 cand a fost lovit puternic in spatele liniei, i-a sarit casca 10 metri in spate, dar tot a reusit sa se insurubeze si sa se intinda dincolo de linie ... foarte bun rookie

chiar faceau o comparatie comentatorii cu reggie bush, si spuneau ca lynch are o calitate rara la tinerii RBs si anume rabdarea, asteapta sa de dezvolte blocajele, nu alearga la viteza maxima

cycloneclau
14th September 2007, 13:20
Io l-am vazut atunci live la meci si faceau comparatie cu cei din studio (Terrell Davis si Marshall Faulk). Si chiar si acele legende recunosteau ca joaca deosebit de bine pt un rookie. Dar comparatia cu Bush nu cred ca-i reusita, avand in vedere ca Bush nu prea agreeaza contactul, tot timpu o ia prin laterale si incearca sa evite o urcare verticala (spre deosebire de McAllister). Oricum fizicul acestuia il indeamna spre asa ceva. In schimb Lynch (pe care-l am si in fantasy league :D) se baga peste tot unde trebe si poate.

Sa vedem si urmatoarele meciuri ...

Zabriskie
17th September 2007, 14:29
LT nu isi revine desi ar fi trebuit sa fie foarte motivat... incredibil cat atleticism la Adalius Thomas care nu a putut fi ajuns de 2 WR la interceptie... avea dreptate King de pe SI cand il dadea cel mai atletic jucator din liga :)

Hester 2 TD return, unul anulat pentru holding, welcome back :D

Impresionat si Lb'ul Ruud de la Tampa, care este titular si dupa venirea lui Trotter si pe buna dreptate la ce meci a facut aseara...

Cucu
17th September 2007, 15:19
cred ca e vorba de antrenor la Sand Diego ... e foarte previzibil cand au run.
Oricum asa merita ... toata saptamana trecuta in loc sa se pregateasca de meci multi de la Chargers inca dadeau din gura impotriva lui Bears ... ai fi crezut ca au castigat Superbowlul ... Chargers raman echipa cu cel mai mult talent ... dar degeaba.

georgebz
17th September 2007, 15:56
pe langa LT pana acum m-au dezamagit cei din Saint Louis .. ma asteptam la un inceput de sezon mai bun si la un loc de Playoff anu asta ... dar dupa cum au inceput e greu de crezut ca il vor prinde ... de Saints nu mai zic ;)

little_earl
17th September 2007, 16:37
raiders au inceput bine in drumul lor spre un nou 1st pick overall, poate pun ochii de pe acum pe un WR pt Russell

Dani3l
25th September 2007, 01:03
Brett Favre a egalat recordul de pase de TD in NFL:420.It was Favre's third TD pass of the game and lifted the rifle-armed quarterback to a career total of 420, tying him with former Miami Dolphins great Dan Marino.
YAHOO.COM
Nu ma asteptam sa-l revad si in acest sezon..mai ales dupa ce-si anuntase retragerea sezonul trecut.
Impresionant inceput de sezon are QB lui Lions,Jon Kitna ,are o medie de 326 yarzi/game .Din pacate apararea lasa de dorit..a fost sack-uit de 12 ori.
Personal ,ma bucura sezonul lui Romo,primul ca si titular pt Cowboys , si-a revenit dupa nefericit intamplare din meciul cu Seahawks in play-off.Am observat ca sunt useri pe ols ,care nu-l inghit pe Romo ,sustin fie ca e supravalutat ,fie alte motive...nu sunt un ff bun cunoscator al fotbalului american , nu cunosc jucatorii ca la fotbalul european:D insa, dupa parerea mea de neavizat:) romo e un jucator cu un viitor promitator. Bineinteles , ca si fan al celor din Dallas ,sper ca Romo sa conduca echipa pana in SuperBowl.Sunt curios cate TD'S va marca T.Owens in sezonul regulat si daca Romo va arunca 4000 de yarzi in sezonul regulat.
Acu ceva timp ,am vazut un editorial pe Yahoo ,in care se insinua ,ca exista echipe din NBA ,care cand vad ca-si compromit sezonul regulat , incep sa piarda de bunavoie ,pt a avea prima alegere in draft.Intrebare:se poate intampla acelasi lucru si in fotbalul american?:)
In fotbalul american se intreprind teste antidoping?!Am vazut ca in baseball ,e mare taraboi cu steroizii...barry bonds(giants s.f) giambi(yankees n.y) sunt anchetati.Din cate stiu eu, s-ar putea sa gresesc ,in America in niciun sport nu se face teste antidoping...daca asa e , atunci se dopeaza mai ceva decat cicilistii...

titans_rulez
25th September 2007, 09:13
nope
singurul sport care nu se supune niciunui control antidoping este basebalu'
cat despre romo, mai degraba cred in sansa lui de a depasi 4000 de yarzi aruncati decat in prezenta cowboy-lor in super bowl.

Sinisther
25th September 2007, 12:46
Nu ma asteptam sa-l revad si in acest sezon..mai ales dupa ce-si anuntase retragerea sezonul trecut. :shocked:

cand o anuntat No 4 ca se retrage.... presa banuia inaintea inceperii sez trecut dupa ce am terminat 4-12 ca se va retrage iar faptul ca a anuntat doar prin aprilie ca va revenii le-a dat apa la moara dar el nu a zis niciodata ca se retrage

cat despre Romo... lume il uraste pt modul in care e tratat de mass media...sezonul trecut dupa doar cateva meciuri bune a ajuns nemeritat in Pro Bowl... iar faptul ca e elogiat gratuit de televiziuni doar pt ca Dallas Cowboys sunt "America's Team" deranjeaza...e un QB bun, tanar dar nu cred ca a confirmat inca...cand o sa confirme...cand o sa il vad ducand singur echipa pe umeri intr-un meci dificil atunci o sa zic...da...nu ii laudat degeba


iar despre dopaj.... in NFL exista sanctiuni dar sunt considerate de unii prea lejere... esti suspendat definitiv doar daca ai fost prins de 4 ori parca. De ex pana anul acesta daca erai prins ca te-ai dopat, dar aveai un sezon bun si erai votat puteai ajunge in ProBowl(Shawne Merriman)... e drept ca in general francizele, daca esti prins de mai multe ori nu te mai mentin in roster si e greu sa iti mai gasesti loc in NFL

georgebz
25th September 2007, 13:15
super final la Oak-Cle ... se pare ca au invatat ceva din meciul de saptamana trecuta pierdut cu Broncos cei de la Raiders :D

Zabriskie
25th September 2007, 14:52
Acu ceva timp ,am vazut un editorial pe Yahoo ,in care se insinua ,ca exista echipe din NBA ,care cand vad ca-si compromit sezonul regulat , incep sa piarda de bunavoie ,pt a avea prima alegere in draft.Intrebare:se poate intampla acelasi lucru si in fotbalul american?:)


Teoretic da, practic nu stiu/nu am vazut situatii din astea, daca pe final de sezon cand nu mai au sanse de playoff e posibil sa o lasa mai moale unele meciuri, oricum nu cred ca se face asa "pe fata" ca in NBA...

A.k.a
25th September 2007, 15:57
super final la Oak-Cle ... se pare ca au invatat ceva din meciul de saptamana trecuta pierdut cu Broncos cei de la Raiders :D

Sper sa nu inceapa sa faca fiecare echipa asa

mtfk
25th September 2007, 17:01
pai acum se invata mimeaza si ei ca fac snapul ca sa piarda adversari timeoutul

codrutc
29th September 2007, 01:35
Personal ,ma bucura sezonul lui Romo,primul ca si titular pt Cowboys , si-a revenit dupa nefericit intamplare din meciul cu Seahawks in play-off.Am observat ca sunt useri pe ols ,care nu-l inghit pe Romo ,sustin fie ca e supravalutat ,fie alte motive...nu sunt un ff bun cunoscator al fotbalului american , nu cunosc jucatorii ca la fotbalul european:D insa, dupa parerea mea de neavizat:) romo e un jucator cu un viitor promitator. Bineinteles , ca si fan al celor din Dallas ,sper ca Romo sa conduca echipa pana in SuperBowl.Sunt curios cate TD'S va marca T.Owens in sezonul regulat si daca Romo va arunca 4000 de yarzi in sezonul regulat.


Romo e intr-adevar un QB bun. Nu se stie ce cariera va avea, dar acum joaca bine. Imi place la el ca are incredere in sine si joaca bine outside the pocket. Eu unul nu cred ca am zis nimic de rau de el pe aici, chiar l-am apreciat. Nu acelasi lucru am crezut despre Rex Grossman insa care s-a si vazut ca i-a intins pana si rabdarea lui Lovie Smith la maximum si a ajuns unde trebuia, adica pe banca.



Acu ceva timp ,am vazut un editorial pe Yahoo ,in care se insinua ,ca exista echipe din NBA ,care cand vad ca-si compromit sezonul regulat , incep sa piarda de bunavoie ,pt a avea prima alegere in draft.Intrebare:se poate intampla acelasi lucru si in fotbalul american?:)
In fotbalul american se intreprind teste antidoping?!Am vazut ca in baseball ,e mare taraboi cu steroizii...barry bonds(giants s.f) giambi(yankees n.y) sunt anchetati.Din cate stiu eu, s-ar putea sa gresesc ,in America in niciun sport nu se face teste antidoping...daca asa e , atunci se dopeaza mai ceva decat cicilistii...


In NFL sunt jocuri putine in timpul unui campionat, fiecare joc conteaza. De aceea este mai putin probabil sa se intample ca in NBA unde sunt 82 de jocuri.
Se poate intampla insa, un exemplu ar putea fi 49ers- Texans de acum vreo 2 ani din ultima etapa, dar nici acolo nu sunt asa de sigur.

Da, sunt controale antidoping in NFl, chiar destul de dese, dar nu prea se face taraboi. Daca esti atent poate o sa citesti de multe ori ceva de genul : "suspended for violating the league substance abuse policy". De exemplu, Henry de la Bengals e unul, Merriman a fost prins anul trecut cu steroizi si suspendat 4 meciuri, Harrison de la Pats e suspendat 4 meciuri pentru folosirea de HGH. In regulament este prevazuta de fapt regula "3 strikes you are out". Sunt multi alti jucatori mici care au fost suspendati dar nu se aude de ei (exemplu, unul Kendyl Pope de la Colts, a zis adio la NFL). Si nici macar nu am amintit de Ricky Williams.

codrutc
29th September 2007, 01:39
George, cate TDuri crezi ca le dam la Broncos duminica? De abia astept.

Prevad un festival Joseph Addai insa. Broncos nu sunt chiar atat de slabi against the run precum Colts anul trecut, dar suficient.

georgebz
29th September 2007, 12:35
pai ... ar fi cam asa ... de la 4 in sus , din care cel putin unul Clark si unul Addai ... oricum eu in primele meciuri urmaresc mai mult apararea si chiar imi place cum se "misca" baietii nostri , iar cu siguranta pe cat vor juca mai mult pe atat vor capata experienta si valoare ... Brock a avut cateva interventii decisive mai ales in meciul cu saints , saptamana trecuta Jackson .... sper ca pana in Week 9 sa ajunga toti la maxim , dupa parerea mea aceala fiind cel mai important meci pentru defensiva , mai ales Secondary .. bineinteles e vorba de meciul cu Patriots ;)

PS : in sfarsit am reusit sa intru si eu in posesia unui tricou de campion :D

codrutc
30th September 2007, 01:32
PS : in sfarsit am reusit sa intru si eu in posesia unui tricou de campion :D

Felicitari !!

Nu stiu daca o sa fim 9-0 la ora meciului cu Patriots. Seria aceea de jocuri la rand cu Jaguars, Carolina Patriots si Chargers o sa fie destul de dificila. As fi multumit daca terminam 3-1 sau chiar 2-2.
Despre meciul cu Denver, s-ar putea sa fie mai strans decat se asteapta multa lume de data asta, dar nu am nici un dubiu ca vom castiga. Defensiva ma incanta cel mai mult sezonul asta, iar atacul cred ca va deveni din ce in ce mai bun pe masura ce trece sezonul. Deocamdata trebuie sa rezolve problema cand ajung in red zone, prea multe FG-uri si prea putine TD-uri.

Pe Bob Sanders Dungy s-a decis sa-l odihneasca in fiecare Joi pentru a-l menaja. Clark si Jackson nu au participat in antrenament vineri tot pentru a fi menajati. Ma bucur ca revine Charlie Johnson, RG si Rob Morris, mai ales.
Nu stiu daca ati observat ca Clifton Dawson (RB) a fost readus in lot dupa ce nu a fost retinut in lotul de 53. Il luasera Bengals dar i-au dat drumul, ceea ce ma mira , avand in vedere ca Rudi Johnson e accidentat. Toudouze , OT, a fost dat afara pentru a-i face loc in lot.

Interesant cum s-a desfasurat meciul de ping-pong cu RBs pe post de minge intre Colts si Bengals incepand de anul trecut:

Bengals release Dee Dee Dorsey
Colts sign Dee Dee Dorsey
Colts release Dee Dee Dorsey si Clifton Dawson
Bengals sign Clifton Dawson
Bengals sign Dee Dee Dorsey
Bengals release Clifton Dawson
Colts sign Clifton Dawson

Interesant, nu-i asa? Cel putin pentru mine, un adevarat Colts freak :)

georgebz
1st October 2007, 08:44
pai ... ar fi cam asa ... de la 4 in sus , din care cel putin unul Clark si unul Addai ...

iata ca am fost foarte precis ... 5 TD din care 2 Clark si 1 Addai :cool:

inceputul meciului mi-a trezit amintiri neplacute din sezonul trecut ( respectiv meciul cu Jacksonville ) dar incet incet si-au revenit si baietii din defensiva , ofensiva a mers "ceas" ca de obicei , cu un Addai ce devine pe zi ce trece mai puternic si tehnic , dar si ajutat de o linie ofensiva ce-si face treaba destul de bine ...

Zabriskie
1st October 2007, 13:30
pacat de Cadillac Williams, in sfarsit parea ca isi intra in ritm si acum se accidenteaza :(, Bucs l-au mai pierdut si pe Petitgout in sezonul asta...

Seahawk
1st October 2007, 17:42
Am revenit si eu pe forum :D, in sfarsit:P si cu o victorie foarte frumoasa alor mei bineinteles impotriva lui San Fran...

Urmeaza un meci f greu cu Pittsburgh, insa se pare ca Steelers nu prea sunt in forma, din moment ce Arizona i-a batut totusi destul de usor:P

In alta ordine de idei...Peyton Manning as usual, Bears nu se mai regasesc...San Diego nici atat...
St. Louis ca de obicei:D ciuca batailor...

E prea devreme sa vorbim de play-offs and what not insa deja se contureaza anumite echipe...
din NFC merg pe Hawks, Cowboys si Green Bay iar din AFC ...New England si Indianapolis si Pittsburgh

Si pana acum revelatii: Detroit evident si de ce nu --Tampa Bay

Si nu in ultimul rand ....>>>o statistica pe cat de 'provizorie' pe atat de interesanta : Seahawks e a treia aparare din NFC (la puncte primite), dupa Tampa Bay si Wash Redskins... :D trebuia sa mentionez lucrul asta... nu s-a mai putut spune demult asa ceva despre o aparare a noastra :D

In atac, cu toate ca stam cam prost--- si anume locul 4 din NFC (puncte marcate) plus ca se si se vede ca Shaun numai este in forma de acum 2-3 ani... cred eu ca atacul ramane punctul forte al echipei (de altfel lucru si demonstrat pe finalul meciului cu celor de la Bengals in acel "2 minute drill" executat ca la carte de Matt & Co.)



Anyway, a trecut abia o luna (4 jocuri :D )
Urmeaza alte 12 ;) ;) :D

Bronco
1st October 2007, 18:39
Pina acum, din week4, cred ca cea mai mare surpriza este faptul ca Steelers au pierdut, tocmai la Cardinals. Se pare ca batranul Warner inca le mai are bine...iar otelarii, dupa meciul cu 49ers, nu credeam ca vor pierde tocmai in Arizona.
Ai mei baietii, cum ma asteptam. desi au jucat bine, mai ales inceputul meciului, Travis Henry cu 131 yards, Selvin Young cu 100 yards, pe run, au fost ok, dar in rest sa ai leading receiver un TE cu doar 35 yards:happy, mai bine lasa!!!
Mi-a placut de Chiefs...aveau nevoie sa castige, si au facut-o! LT, Rivers, nu au contat pt sefi, si astfel in conferinta west, situatia e cat de cat echilibrata...Raiders, Chiefs, si ai mei Broncos au 2-2, numai Chargers au 1-3. Cred k aici lucrurile vor fii interesanta pina la final:evil:, sper sa isi revina Broncos...desi vine meciul cu Chargers...
Seahawks defileaza, Rams coboara in infern, si nu stiu cand si daca o sa-si mai revina...Miami, desi Joey Porter promisese ca ai lui o sa castige, nu a fost asa...
Favre e minunat, Colts se duc spre SuperBowl, si nu stiu dk Patriots sau Cowboys ii pot opri, desi si ele merg bine...
Abia astept meciul de la noapte, ii opresc Bengals pe patrioti???:groggy:

little_earl
1st October 2007, 19:35
nu stiu daca a influentat cumva rezultatul final, dar absenta lui javon walker s-a simtit pt broncos, cu el in teren ar fi fost mai strans meciul

codrutc
1st October 2007, 21:17
Se poate, dar si noi am jucat fara Marvin Harrison, mai tot meciul. In repriza secunda am jucat si fara Addai. Chestia este ca Peyton a pasat peste Champ Bailey lui Dallas Clark, cam greu de anticipat inainte de meci, nu-i asa.? :).
De fapt running game-ul nostru si Dallas Clark pe post de WR au facut differenta.

Cred ca e interesant de amintit de tactica cu care Broncos au venit , aceea de a juca cu 4 DEs pe linia defensiva, practic au sacrificat greutatea pentru rapiditate. Le-a mers in primul sfert, dar dupa aia i-am omorat cu running game-ul. Cele doua safeties ale lor au jucat cover 2 si de aceea Addai si Keith
nu au scapat pe distante mari, dar inschimb au avut o gramada de run-uri in jur de 8-10 yarzi.

codrutc
1st October 2007, 21:23
Abia astept meciul de la noapte, ii opresc Bengals pe patrioti???:groggy:

In mod normal Bengals nu pot spera decat sa limiteza proportiile scorului, cam ca Romania cu Noua Zeelanda la rugby. Corpul lor de linebackers e complet decimat iar special teams sunt de ras.
Cu toate astea, nu se stie niciodata in NFL, se poate ca Bengals sa aiba o seara mare. Singura lor sansa dupa parerea mea este sa reuseasca cumva sa tina scorul strans pana in repriza a doua, iar dupa aceea sa mentina drive-uri lungi cu pase scurte in spatele la linebacker la Patriots, sau cu pase la RBs in spatiu.
Problema este ca Rudi nu va juca nici el.


Hei , Seahawk, ma bucur ca ai revenit. Cred ca ai tai s-ar putea sa castige si anul asta divizia, desi ma asteptam mai mult din partea la 49ers inainte de sezon. In ce-i priveste pe Cardinals eu unul nu am curaj sa ma hazardez in preziceri.

Bronco
1st October 2007, 21:41
Champ Bailey mi s-a parut unul dintre cei mai slabi, abia daca l-am vazut in meci.:no: In schimb Dallas Clark, il vedeai peste tot, iar Manning, e bun, n-am ce zice...:great:
Daca ar fi fost Javon Walker, poate erau mai buni in ofensiva. Dar cred ca Shanahan s-a bazat mai mult pe un joc de run. Acolo a mai functionat, dar s-au prins aia de la Colts, si a mers mai greu. Am vazut ca unii credeau ca atunci cand Broncos avea 4th and 2, trebuiau sa mearga pentru. Si eu cred asta. Poate era altceva. Poate marcau TD...
Sper ca in week 5, sa-i invinga pe Chargers, mai ales ca jucam acasa. Desi, mi-e cam frica de Chargers, au totul de castigat si nimic de pierdut, si poate vor da mai mult decat totul pe teren...:angry:

codrutc
1st October 2007, 22:18
Am vazut ca unii credeau ca atunci cand Broncos avea 4th and 2, trebuiau sa mearga pentru. Si eu cred asta. Poate era altceva. Poate marcau TD...

LOL. Pun pariu ca Gregg Easterbrook in articolul de maine (TMQB) pe ESPN.com, page 2 o sa zica acelasi lucru. :) El are o obsesie cu statisticile, si cu "going for it on the 4th down".

little_earl
1st October 2007, 22:23
Desi, mi-e cam frica de Chargers, au totul de castigat si nimic de pierdut
ba au totul de pierdut, la 2-3 nu ar sta rau si daca-si revin vor prinde ce-l putin un wild card, insa la 1-4 sezonul ar fi in mare masura compromis

Bronco
2nd October 2007, 10:38
:great:

Eu ziceam ca Chargers daca pierd, oricum au un sezon naspa, si in cel mai rau caz isi schimba antrenorul, dar daca joaca bine, isi mai remediaza situatia, oricumgrupa e stransa...
Dar de meciul de aseara, ce mai ziceti...? Wow, Patriots...super echipa. Nu stiu de ce, dar Chad Johnson, TJ, Palmer, parca n-au existat pe teren...iar Randy Moss-Tom Brady, sunt un cuplu care mi imi amintesc de Joe Montana-Jerry Rice...se inteleg de minune...Bengals, cred ca e bye-bye:cya:, nu stiu daca o sa prinda playofful in stilul asta...au fani minunati dar echipa nu se misca prea bine...No offence!!!

little_earl
2nd October 2007, 12:10
n-a fost nici o surpriza aseara, patriots erau clari favoriti si daca juca rudi johnson, si cum n-a jucat sansele tigrilor au fost infime ... patriots au cea mai buna aparare din NFL, cu toate ca le lipsesc richard seymour si rodney harrison, iar samuel, desi a revenit la echipa abia cu cateva zile inaintea primului meci, ramane un corner de top, limitandu-l pe Ocho Cinco la doar 3 receptii si interceptand o pasa in red zone

la cum a inceput sezonul sunt sanse ca moss sa bata recordul de TD receptions intr-un sezon care momentan ii apartine lui jerry rice cu 22

Dani3l
7th October 2007, 14:25
Azi,falcons joaca la titans acasa...intrebare:vreau sa joc la pariuri ca Vince Young arunca peste 180 de yarzi.Ce ziceti, sa pariez ca arunca peste 180?:)
How many passing yards will Vince Young (Ten) record?
8:00 PM
Over 180,5 1.85
Under 180,5 1.85
:D
Problema e urmatoare:vince young are un avg de 142 yarzi/meci in acest sezon:)
http://sports.yahoo.com/nfl/players/7752

Zabriskie
7th October 2007, 15:11
are receiveri slabi, plus ca nu joaca Rod Coleman, titanii o sa mearga pe run&gun si probabil o sa le iasa sunt printre primele echipe la rushing yards... i-au pus in cur pe Henderson si Stroud d'apoi pe astia...

dumboss_yo
7th October 2007, 18:03
si eu zic ca Young va inmana mingea RB-ului mai mult decat va pasa ... nu as miza ca arunca 180 yarzi :) ...

Bronco
7th October 2007, 23:15
Saints au facut-o de oaie iar...si tocmai cu carolina...:lol: Steelers se duc spre SuperBowl ( se dea Domnul:great:)...Miami e la fundul sacului...0-5, naspa pentru ei, mai bine il tineau pe Cullpepper, poate aratau mai bine...k n u degeaba l-au dat aia de la Chiefs pa Green:thinkso:

A.k.a
7th October 2007, 23:27
Is curios care din echipele astea cu 4-0 vor pierde

Bronco
7th October 2007, 23:31
Is curios care din echipele astea cu 4-0 vor pierde

nu cred ca e vreuna, deocamdata...desi sa ii vdm pe Chicago cu Green bay...dar nu cred:(

Zabriskie
8th October 2007, 00:15
Am vazut Falcons @ Titans si pe sarite NY @ NY...

Finnegan de la Titans e meserias, Pacman who? :), poate doar la return'uri sa ii simta lipsa, Davis a facut'o de oaie o data la o faza la care treabuia sa ceara fair catch...
Nu a mers run'ul... linemanii de la Titans au dominat... la pass rushing treaba a stat mai bine pentru Falcons in conditiile in care titanii mai mereu cel putin un om in blitz...
Norwood nu prea are rabdare cu blocajele, mai are mult de invatat, potential este :)
Harrington nu prea a avut ce sa faca, a jucat binisor pana la interceptie, avea +60% procentaj, insa majoritatea celor complete au fost scurte, titanii s-au aparat excelent la cele lungi, i-au luat din brate cateva lungi lu' White.
In aparare Boley, Grady Jackson si Hall excelenti... Abraham a fost anihilat...probleme mari la 2nd corner... Oricum nu ma gandeam ca fara defensive tackle'ii nr 1 si 3 o sa opreasca run'ul.


La celalalt meci, Pennington a dat cateva pase incredibil de proaste... dupa ce a are bratul slab mai greseste si loburi simple. Leon Washington saracul a iesit foarte sifonat, a fost oprit de vreo 6-7 ori pentru loss... Noroc cu special team'ul pentru Jets ca in rest nimic.... Jets need defense, Jets, Jets, Jets ! cred si eu :D, in repriza secunda a fost dezastru... Pt Giants se contureaza un tandem frumos la RB, la nivelul celorlalte din liga...


Edit: Incredibil cat de simpatic e Jones-Drew cand alearga in open field :D:D:D.

Bronco
8th October 2007, 02:07
:huhu:Dupa meciul din seara asta...ma intreb unde sunt zilele cand Elway, Sharpe, McCaffrey, Davis, Romanowski aduceau bucurie...pentru ca azi, acum, la cum au jucat, imi vine sa plang...:plans:
Oricum, interesanta grupa AFC West, echipa care conduce are 2-2, restul sunt 2-3...inca se joaca...dar daca la inceput de sezon credeam ca Broncos va termina cu 10-6-0, acum dupa 5 saptamani, cred ca vom termina tot 8-8-0...din pacate!

La Sport 1, cred ca am vazut unul dintre cele mai slabe meciuri...au castigat, dar nu au marcat un TD, si McNair, mi se pare atat de batran, de obosit...

Bronco
8th October 2007, 09:41
La cum au jucat, nu ma mir ca au plecat si oamenii din tribune...:lol:

P.S. Au pierdut si Packers! Ma mira chestia asta, am vazut rezumatul, si daca James Jones stia sa tina alea doua mingi, poate ca nu pierdeau...turnover-urile astea omoara o echipa...

Zabriskie
8th October 2007, 15:36
oamenii pleaca inainte de final la orice blowout, fie el favorabil sau nu echipei pe care o sustin, la ce circulatie e in state... sa mai iasa si in acelasi timp cateva mii de masini dintr-o parcare...

Cucu
8th October 2007, 15:51
deci se pare ca dupa saptamana asta vor ramane 3 echipe (daca castiga Dallas) neinvine. Si dupa saptamana viitoare maxim vor ramane 2 (Patriots intalneste pe Dallas).

Cred ca Patriots sunt asa de buni pe cat ii lauda lumea, de Dallas inca nu sunt convins.

Predictia mea pentru SuperBowl este ca nici una dintre ele (Dallas is Patriots) nu vor ajunge in SB.

Bronco
8th October 2007, 15:52
oamenii pleaca inainte de final la orice blowout, fie el favorabil sau nu echipei pe care o sustin, la ce circulatie e in state... sa mai iasa si in acelasi timp cateva mii de masini dintr-o parcare...

Da, e adevarat ca oamenii pleaca dinainte, dar cred ca in cazul asta, era deja mult prea mult sa vada cum chargers le sfasie echipa, si multi s-au carat...si asa nu mai aveau ce vedea...:evil::D

Sinisther
9th October 2007, 14:41
da...pacat ca am pierdut meciul cu bears...cu toate ca lumea il critica pe James Jones pt cele 2 fumble-uri "vina" e mai de graba a lui Charles Tillman care a avut un meci f bun....cea al lui Woodson mi se pare mai grav la punt return si interceptia lui Brett din Q3....cea la Hail Mary-ul cu 8 sec ramase nu se pune...alta solutie nu era decat sa o puna la bataie in endzone... iar Driver era sa o prinda


Predictia mea pentru SuperBowl este ca nici una dintre ele (Dallas is Patriots) nu vor ajunge in SB

aici sunt de acord cu tine...orice ar zice lumea uitat-va cu ce echipe sau jucat cele 2 in primele etape

Pats: Jets 1-4,Chagers 2-3,Bills 1-4,Bengals 1-3,Browns 2-3
Cowboys: Giants 3-2(au jucat cu ei cand apararea le era varza rau de tot ),Dolphins 0-5,Bears 2-3,Rams 0-5,Bills 1-4


la fel se putea spune si ce Packers care erau 4-0 vs 4 echipe cu 1-3 inainte de meciul cu Bears...care de altfel erau si ei la 1-3 :D


in comparatie cu Colts:

Saints 0-4,Titans 3-1,Texans 3-2,Broncos 2-3,Buccs 3-2....cu exceptia Saints(prima etapa) toate echipele cu care au jucat Colts aveau winning record cand au jucat impotriva lor(Broncos erau 2-1)

Cucu
9th October 2007, 15:17
dupa meci Favre a si spus ca ei nu sunt asa de buni cat ii crede lumea si ca Bears nu sunt asa de slabi cum ii crede media.

Cat despre James Jones, Tillman a declarat dupa meci ca a observat ca WR-ul nu tine mingea corect si asta a fost motivul pentru care a incercat sa ii smulga mingea si a mers.

Oricum, ar fi frumos ca si Bears si Packers sa ajunga la playoffs.

Cat despre Dallas ... sunt niste impostori; daca ii bat pe Patriots atunci mai vorbim.

Bronco
9th October 2007, 18:03
Dallas nu merita sa castige...Romo l-a copiat pe Rex Grossman, asa cum spuneau si comentatorii americani, si a aruncat 5 interceptii, si in general au fost slabi. Pacat ca Bills, nu si-au fructificat sansele in al 4-lea qtr.,si nu au inscris nici un punct, iar la on side kick, au fost chiar funny, erau aia de la Cowboys gramada pe ei, si nu au reusit sa recupereze balonul...:evil:
Sper sa-i bata Patriots...

Cucu
10th October 2007, 15:00
Romo nu l-a copiat pe Grossman. Grossman nu a aruncat 5 INT niciodata in cariera lui. Grossman nu a aruncat primele 2 pase ale meciului pentru INT.
Dar analogia s-ar putea face: Anul trecut Grossman a fost cel mai bun jucator ofensiv in luna Septembrie in NFL. Romo a fost excelent in Septembrie.
Ce e mai ciudat e ca Romo a avut meciul asta oribil impotriva celei mai slabe passing defense, deci poate au descoperit ceva echipele adverse, cum sa-l atace ... vom vedea.

Bills isi merita soarta. De ce arunci la 3 & 6 in redzone cu un rookie QB? Faci un scurt running play si iei 3 puncte si bye bye, game over. In schimb ei arunca si INT.

Bronco
10th October 2007, 15:13
Romo nu l-a copiat pe Grossman. Grossman nu a aruncat 5 INT niciodata in cariera lui. Grossman nu a aruncat primele 2 pase ale meciului pentru INT.
Dar analogia s-ar putea face: Anul trecut Grossman a fost cel mai bun jucator ofensiv in luna Septembrie in NFL. Romo a fost excelent in Septembrie.
Ce e mai ciudat e ca Romo a avut meciul asta oribil impotriva celei mai slabe passing defense, deci poate au descoperit ceva echipele adverse, cum sa-l atace ... vom vedea.

Bills isi merita soarta. De ce arunci la 3 & 6 in redzone cu un rookie QB? Faci un scurt running play si iei 3 puncte si bye bye, game over. In schimb ei arunca si INT.

Nu eu am zis ca Romo l-a copiat pe Grossman, comentatorii de la ESPN, meciul a fost luni noaptea in comentariul original... Si, ai dreptate, Bills nu au jucat mai deloc bine in al 4-lea qtr... Puteau incheia meciul, vorba ta, pe run, Marshawn Lynch imi pare destul de bun, si alta era situatia. Oricum, parerea mea, de la Bills, luni noaptea, numai defensiva a functionat excelent...

Cucu
10th October 2007, 18:59
da ... asta era problema lui Dick Jauron (antrenorul lui Bills) pe cand era la Bears ... juca foarte conservativ si buum dintrodata incerca ceva sa fie neconservativ la momentul neoportun.

codrutc
13th October 2007, 08:46
Despre Bills-Cowboys, nu stiu de ce nu observa nimeni futilitatea atacului celor de la Bills. Nu au fost in stare sa marcheze nici un TD pe atac, daca nu erau apararea cu interceptiile si special team.
Sa ai 5 interceptii si sa nu fii in stare sa profiti in atac, chiar ca e culmea.
Oricum, mie mi-a placut cum au luptat Bills totusi, incep sa cam simpatizez cu ei pentru ca se bat.

Despre Cowboys, mi se par una din cele mai slabe echipe neinvinse, chiar mai slabe decat unele echipe cu o singura infrangere, precum Packers.
Sa vedeti ce-i vor bate Patriots duminica.

Dani3l
14th October 2007, 14:06
Sa vedeti ce-i vor bate Patriots duminica.
Cowboys sunt 4-0 in meciurile directe de acasa cu Patriots.Bineinteles,poate sa si piarda.
Codrutc,ce parere ai despre acest preview la meciul de diseara: http://it.youtube.com/watch?v=TclRwfB4quk
Ca veni vorba de preview.De ce nu-ti faci un blog pe youtube:)am vazut destui care fac analize ale meciurile din nfl,dau pronosticuri,samd.Esti toba de fotbal american.So,do it!Promit sa dau subscribe la userul tau.:D

codrutc
14th October 2007, 21:48
Dani3I, chiar nu ma pot imagina in locul la aia de pe YouTube, in plus, nu am atata timp la dispozitie. Eu iti multumesc pentru parerile bune despre mine, dar nu sunt chiar atat de toba precum crezi. De abia am ajuns la nivelul de a avea curaj sa-mi fac un cont pe forumul Colts de aici in State.

Vorbind de Cowboys- Pats, bineinteles ca m-as bucura mult sa castige Cowboys. Un meci pierdut pentru Pats in cursa pentru home field advantage cu Colts nu ar strica. Bineinteles asta daca si Colts ii bat pe 4 Noiembrie. Am un respect deosebit pentru Patriots totusi.
Go Cowboys !!

Bronco
15th October 2007, 09:51
LT is back! Larry Johnson is back! Reggie is back! Au inviat mortii:happy ,si au inceput sa semene cu cei de anul trecut...
Rookie of the year--Adrian Peterson, incredibil omul, nu a dezamagit la nici un meci...
Vince Young,:hmm:sper sa nu fi intrat in "blestemul Madden" si sa fie bine, sa revina la forma lui cea mai buna...
Rams si Dolphins se "bat" pentru draftul 2008:plans: nu cred ca le vor pune probleme echipelor cu care vor juca in urmatoarele saptamani...
Patriots, sper dupa cum i-au "distrus" pe cowboys sa castige SuperBowl...pentru ca sunt absolut fermecat de cum joaca...
Bengals, cred ca sunt una din surprizele urate ale acestui inceput de sezon...Chad Johnson parca nici n-ar exista...deja 1-4 mi se pare la fel de dezastruos ca si pentru Saints, dar macar sfintii incep sa se trezeasca...
E un sezon frumos :great:

little_earl
15th October 2007, 12:46
la dolphins singurul lucru bun e Ronnie Brown care aduna yarzi buni in fiecare meci, desi linia ofensiva este printre cele mai slabe ... am prins ieri ceva din meciul cu browns si a fost de-a dreptul impresionant ronnie, era intampinat in spatele liniei dar reusea sa se rasuceasca cumva si sa se intinda pt 1st down, sa nu mai zic ca e si cel mai bun receiver al lor ... pacat ca restul ofensivei e praf, iar apararea nu mai e de speriat

Zabriskie
15th October 2007, 14:47
Si mie mi-a placut mult Ronnie Brown,l-am vazut cu Jets si cu Raiders, seamana foarte mult cu LT la stil si la abilitati...

Go go Vinny ! :D

Sinisther
16th October 2007, 19:30
Si mie mi-a placut mult Ronnie Brown,l-am vazut cu Jets si cu Raiders, seamana foarte mult cu LT la stil si la abilitati...



normal ca seamana la stil...doar are acelasi RB choach ca si LT

little_earl
16th October 2007, 19:36
normal ca seamana la stil...doar are acelasi RB choach ca si LT
nu-mi zice ca daca incape jamal lewis pe mana antrenorului asta o sa semene cu LT :P

Bronco
22nd October 2007, 00:42
Din vizionarea rezumatelor, de departe cel mai atragator meci mi s-a parut Patriots-Dolphins...Brady, minunat, iar Randy Moss, fantastic, cum s-a inaltat si a prins mingea din fata a doi adversari, e de inteles de ce l-au vrut in New England... Faza cea mai tare a fost cand Belichick l-a scos pe Brady, la bagat pe Matt Cassel, asta arunca interceptie, antrenorul se oftica si la urmatoarea posesie il retrimite pe Brady, care mai arunca pentru un TD...:ok:

Saints isi revin, iar Falcons ca si Dolphins cad si mai jos...:no:

Zabriskie
22nd October 2007, 15:14
Exceptional drive'ul de final al lui Griese, rar vezi o asa minunatie...
Meciul saptamanii a fost fara indoiala Titans @ Texans, atat dramatism nu am mai vazut de ceva timp :), Bironas NFL record cu 8 FG si 26 de puncte.

Sean Taylor pare ca si-a imbunatatit foarte mult jocul in coverage, are 5 interceptii si 9 pass deflections in doar 6 meciuri...

little_earl
22nd October 2007, 15:50
cu texans au jucat titans :P

titans_rulez
23rd October 2007, 10:52
IN ROB WE TRUST....
nu'mi miroase totusi a playoff uitandu'ma la sfertul 4
sper intr-o revenire a lui vince si de ce nu...in playoff
despre patrioti, numai de bine.astept duelul cu colts.
bears nu mi-au placut si o spun cu riscul de-al supara pe cosmin.

urlacher9
24th October 2007, 00:31
de-aia nu mai doarme lovie smith k nu ti-au placut tie bears...

dumboss_yo
24th October 2007, 09:12
eu zic ca meritau victoria vulturii, dar ghinionul lor a fost ca nu a jucat Rex Grossman :) ...

titans_rulez
24th October 2007, 09:26
ursule, sesizez o urma de "fabulos" la tine....?
:happy:happy:happy:happy:happy
:happy:happy:happy:happy:happy

urlacher9
25th October 2007, 02:52
se poate... a mai sesizat-o cineva

georgebz
25th October 2007, 14:20
am vazut azi in intregime Broncos-Steelers ... "Big Ben" a facut cateva faze incredibile si in unele momente il puteai confunda usor cu Vick sau Young ... una peste alta cred ca Broncos meriau sa castige meciul , deci rezultatul a fost corect ... Stockley s-a integrat bine in echipa , si in lipsa lui Walker se dovedeste a fi un om de baza in echipa ....

nflheadline.com
27th October 2007, 15:35
... una peste alta cred ca Broncos meriau sa castige meciul , deci rezultatul a fost corect ....

Sunt de acord cu tine dar Broncos a avut intr-un fel si alta motivatie tinand cont de pierderea lor...:(

Sinisther
29th October 2007, 13:47
nu credeam ca o sa se intample in meciul asta dar Jeff Garcia a aruncat prima sa interceptie a sezonului...defapt a aruncat trei...dar sa joci fara interceptie 7 meciuri consecutive....WOW

georgebz
29th October 2007, 20:18
cred ca a mai ramas Tavaris Jackson fara Interceptie sezonu asta ... dar el din pacate nu a mai jucat in ultimele 6 sferturi ale celor de la Vikings

si oricum una din INT lui Garcia pe care am prins-o si eu LIVE a fost pe final de meci , cand era fortat sa paseze ... deci aia cel putin se scuza

Bronco
29th October 2007, 21:13
Si David Garrard (Jaguars), nu are nici o interceptie sezonul asta...Din pacate acum e accidentat...:no:

Dani3l
29th October 2007, 21:43
In afara de dolphins vs giants,va mai exista un alt meci in Europa?

titans_rulez
29th October 2007, 23:03
dani3l, anul acesta, din pacate....nu
ramane de vazut decizia nfl-ului in ceea ce priveste sezonul viitor
personal, slaba au ba....imi pare sincer rau de nfl europe si n-am sa inteleg niciodata decizia aceasta.....

Dani3l
30th October 2007, 00:33
Am vazut niste filmulete pe youtube...anumiti fani ai lui Cowboys nu erau entuziasmati de ideea cu disputarea mec in Europa.
In alte ordine de idei.
If Miami Dolphins owner Wayne Huizenga decides to make significant changes this offseason, don't be surprised if Bill Parcells surfaces as a top candidate to help in a resurrection of the 0-7 team.

While such change is purely speculative and premature at this time, a source close to Parcells said it's completely logical.
continuare http://sports.yahoo.com/nfl/news;_ylt=An4sDwHIOU3NJFHP7ZRzta6D2bYF?slug=jc-parcellsdolphins102507&prov=yhoo&type=lgns
Week-end-ul care vine,suntem rasfatati cu 2 meciuri "explozive":Colts vs Patriots , Eagles vs Cowboys.:D
A fost desfintata NFL Europe?!Daca s-a intamplat..e aiurea,era o competitie unde echipele din NFL puteau sa-si "ruleze" jucatorii tineri.
Mama,da astia de la cowboys se urasc de moarte cu cei de la giants,redskins si eagles...

titans_rulez
30th October 2007, 00:35
...si era o competitie unde noi, "muritorii de rand", puteam ajunge mai repede...

Dani3l
30th October 2007, 01:26
IRVING, Texas - Apparently, Tony Romo was doing a little more than relaxing in Los Angeles over the weekend.

The Cowboys quarterback must have been doing a little negotiating, too. Or at least his agents were.

As of late Monday afternoon, Romo and the Cowboys are close to agreeing on a six-year, $69 million contract extension that will make him one of the highest-paid quarterbacks in the NFL.
http://www.dallascowboys.com/news.cfm?id=EE02CA03-B25A-9683-04D48D5B1B74D5B6
Hmmm,69/6...mult,putin?!:D

Bronco
4th November 2007, 23:54
Ne-au masacrat, un fleac...:happy 7-44 scor final, si pentru Broncos sezonul pare a fi aproape terminat, din pacate. in plus s-a accidentat si Cutler, iar backup-ul Ramsey, nu s-a descurcat prea bine azi: 29 comp/46 att., 262 yards, 1 TD, 1 interceptie...Travis Henry limitat la 31 yards:huhu: din 9 carries...dezastru total. Sper ca sa-si revina, pentru ca in week 10, jucam cu rivalii de divizie, Chiefs, in Kansas City, si va fi greu...ambele echipe au nevoie de victorie.:floricica:

Zabriskie
5th November 2007, 19:44
Peter King are cateva fraze misto in Monday Morning Qb de azi


Factoid of the Week That May Interest Only Me I

The New Orleans Saints, unhappy with the distance of veteran kicker John Carney last year, cut him and traded a sixth-round pick to Miami for Olindo Mare before the draft. Mare's been a disappointment, missing two more field goals Sunday against Jacksonville, making him six of 12 in field goals in the first half of the season.

The Saints gave up the 199th pick in the draft for Mare.

Tom Brady was the 199th pick of a draft once, seven years ago.



My advice to Ray Lewis this morning: You'll be on the field for 38 minutes at Heinz Field tonight, so eat an extra bowl of Wheaties.



"How much will they run up the score on the Jets? You're going to need an NBA scoreboard for that one.''-- Cris Collinsworth, on nbcsports.com, on the prospect of a New England scoring-fest when the Jets travel to Foxboro on Dec. 16

Zabriskie
23rd November 2007, 15:40
http://www.tiricosuave.com/2007/11/22/the-only-thing-worse-than-hiring-norv-turneris-firing-him/

Zabriskie
26th November 2007, 15:57
Go Go 49ers, asta ar mai lipsi sa il ia Patriots pe McFadden...

little_earl
26th November 2007, 16:31
care pick l-au retras dupa scandalul cu spionajul? al lor sau cel mai bine pozitionat dintre cele 2?

Zabriskie
26th November 2007, 16:49
al lor :mda:, cel de la 49ers a ramas.
Ideea e ca Patriots au nevoie de linebacker(s), si asta banuiesc ca e tinta lor principala. Insa daca nu va fi ales McFadden pana la ei, nu cred ca vor ezita. Stiti vorba aia cu "gives a new dimension", exact asta se va intampla. Cel mai rapid Rb de la Patriots cred ca e Faulk care joaca numai la 3rd and long sau in situaltii de pass. McFadden la 6'2 si 215 lbs(probabil ca va mai adauga pana la primul meci) ai lui si cu 4,3 pe 40 yard dash va complica si mai mult lucrurile...

little_earl
26th November 2007, 17:36
latest mock draft http://www.nfldraftcountdown.com/sub/mockdraft.html
si astia tot linebacker zic ca iau

Zabriskie
26th November 2007, 17:56
Am citit si eu vreo 3-4 mock drafts, pe Laurinatis ala poti sa il iei si cu pick'ul 10-15.
Oricum se pot schimba multe pana la vara, cine ar fi crezut acum vreo 12-15 luni ca Russell va fi primul pick si Quinn al 22'lea(?)...

Sinisther
3rd December 2007, 14:30
intre-adevar Pats au nevoie destul de mare de un LB pt ca sunt destul de batrani la poz resp si nu se stie cat timp il mai tine pe Tedy Bruschi...oricum m-am uitat sapt asta la Arkansas vs LSU plus la inca cateva faze cu McFadden si cred ca incep sa fiu de acurd cu unul din comentatorii meciului: He's a better version of Adrian Peterson

cat despre Pack....cea mai mare nevoie e la capitolul DB... harris si woodson sunt batrani deja iar safeties sunt destul de slabute ca si depth... Bigby o sa fie un FS excelent daca se mai cuminteste(d.p.d.v. al penalizarilor) putin dar avem nevoie de un DB de calitate..... fie luat prin draft fie free agency mai ales ca o sa avem un salary cap frumusel dupa retragerea lui Brett(care va fi sez asta orice ar zice lumea)

A.k.a
3rd December 2007, 18:18
Ce retragere perfecta ar fi daca ar lua Superbowlul anul asta :)

Bronco
5th December 2007, 13:48
Ma uit pe Sport 1 la reluarea Ravens vs. Patriots, si nu inteleg cum de au pierdut corbii:(...Au jucat atat de bine (mai ales McGahee...), apararea a fost buna...sa-i opreasca pe Patriots cineva...PLZ!:no:

lopez
5th December 2007, 19:39
Corbii au pierdut in momentul in care a disparut concentrarea dar mai ales in momentul in care si-au dat seama ca-s praf.

Zabriskie
5th December 2007, 20:07
^^ that's some really deep s**t.

A.k.a
5th December 2007, 22:40
Lol

Oqs
17th December 2007, 20:20
Cel mai tare moment din sapt asta...TB inscrie primul KO RET TD din istorie si antrenorul lui Falcons arunca challenge flag:happy:happy:happy...parca il si aud zicand arbitrului: "Hey ref, is that legal?!?!"...si arbitrul:"I don't know...it's never happened before":happy:happy:happy

r0bby
17th December 2007, 21:58
Facemask-ul purtat de LT e destul de tare.Prima data l-a purtat in vara.Arata agresiv si seamana cu Vader:D
http://farm2.static.flickr.com/1015/1232659842_8706405701_o.jpg

Al lui Neal, veche.
http://i42.photobucket.com/albums/e336/ickeyray/LoNeal.jpg

little_earl
18th December 2007, 10:59
it's just Neal, Lorenzo Neal

Zabriskie
18th December 2007, 17:52
With nothing between him and the goal line in the closing minutes of Sunday's win over Dallas, the only thing that could stop Brian Westbrook was the bellowing of teammate Jon Runyan.

"I looked back and I saw all 6-7 or 6-8 of him running toward me saying, 'Get down,"' Westbrook said.

"So, I got down."


:D:D

georgebz
18th December 2007, 18:56
am citit si eu articolul pe nfl.com ... era cea mai buna solutie ceea ce a facut Westbrook ... nu as fi vrut sa fiu in piele vreunui fan Cowboys ce era pe stadion la ora aia :drak:

mtfk
18th December 2007, 23:07
Facemask-ul purtat de LT e destul de tare.Prima data l-a purtat in vara.Arata agresiv si seamana cu Vader:D
http://farm2.static.flickr.com/1015/1232659842_8706405701_o.jpg

Al lui Neal, veche.
http://i42.photobucket.com/albums/e336/ickeyray/LoNeal.jpg

robby, i just wanna thank u:D
also: e prea tare facemasku lui lt, vam zis eu ca poate sa fie fan starwars;P

Zabriskie
19th December 2007, 13:02
ala era LT originalul de care ai zis ca poate fi fan starwars................ you know, Lawrence Taylor... nu Tomlinson

mtfk
19th December 2007, 14:11
no man, p picture dumb vb d poza lui LT, tomlinson

Zabriskie
19th December 2007, 14:40
Mda, acum m-am uitat si am vazut ca erau poze cu amandoi pe aceeasi pagina, eu credeam ca te referi la aia a lui Taylor. Pe Tomlinson nici nu il observasem. Cam de kkt cand 2 jucatori atat de mari au aceeasi porecla :D. Intradevar casca lui Ladainian e custom made.

cycloneclau
20th December 2007, 12:25
am citit si eu articolul pe nfl.com ... era cea mai buna solutie ceea ce a facut Westbrook ... nu as fi vrut sa fiu in piele vreunui fan Cowboys ce era pe stadion la ora aia :drak:

Dar imi explica cineva ce s-a intamplat? Ca inca n-am vazut meciul si m-ati facut curios ... :)

georgebz
20th December 2007, 13:26
uite aici clau : http://youtube.com/watch?v=iExgnPE_tEg ;)

Zabriskie
25th December 2007, 15:44
Dupa performanta solida de aseara, LT castiga un nou rushing title, dupa ce incepuse mizerabil. In ultimele 4 meciuri are ~ 550 yarzi si 6 TDs.

codrutc
29th December 2007, 18:27
Nu stiu de ce dar dintr-o data incep sa ma simt bine de tot in ce priveste sansele colts de a castiga supebowl-ul si anul acesta.
Se pare ca baietii au inceput sa revina dupa accidentari. Marvin Harrison va incerca sa reintre in ritm cu Manning pentru prima data dupa 11 meciuri in meciul cu Titans.
Se pare ca Ryan Diem, Rahim Brock, Robert Mathis, Antoine Bethea, Josh Thomas si Tim Jennings vor juca cu siguranta in primul meci din playoffs.
Din pacate Freeney nu poate sa fie si el printre ei, singurul jucator caruia i se va simti cu adevarat lipsa.
Interesant este ca Colts vor incerca solutii inedite printre care folosirea lui Ramon Guzman (un LB) pe pozitia de DE in anumite situatii.

Stirea cea mare am lasat-o la urma, Bob Sanders tocmai a semnat ieri un nou contract pe 5 ani in valoare de 37.5 milioane cu 20 milioane garantat.
Excelent, Bill Polian !!. Acum isi vor permite sa puna franchise tag pe Dallas Clark avand in vedere ca pentru TE nu va costa mai mult de 5 milioane.

Zabriskie
2nd January 2008, 11:50
Nu imi vine sa cred cum au jucat falcons cu seahawks, de la un posibil 2nd overall pick au ajuns pe la 6 cred, logica acestei victorii sincer imi scapa...

georgebz
2nd January 2008, 12:59
cu putin noroc Falcons pot alege de pe pozitia a 3-a ... asta daca vor castiga tragerea la sorti cu moneda impotriva celor de la Raiders ... daca pierd tragerea la sorti vor mai da cu banul si impotriva celor de la Chiefs ... daca castiga vor drafta din pozitia a 4-a , daca pierd a 5-a ...

logica nici eu nu o inteleg .. dar s-a mai pus problema finalului de sezon si a pozitiilor in draft ... depinde de fiecare echipa , antrenor , conducator ce strategie isi face ...

little_earl
2nd January 2008, 13:04
fostul antrenor al Ravens :D Billick, a spus ca in 20 de ani de cand e in liga n-a auzit niciodata sa spuna cineva ca vrea sa piarda un meci pt o pozitie mai buna in draft ... si d'asta a si jucat la victorie meciul cu steelers, daca nu juca asa in loc de pozitia 8 puteam avea una mai devreme

Bronco
2nd January 2008, 13:09
Cred ca atat Falcons cat si Ravens au vrut sa incheie un sezon mizerabil in stil mare, si sa castige meciurile din ultima runda. Din pacate acum le costa la Draftul din aprilie. Poate Billick ajunge la Falcons, antrenor, i-ar revitaliza cumva...

Zabriskie
2nd January 2008, 13:25
Schottenheimer :rolleyes: ...

Sinisther
2nd January 2008, 16:15
cum a zis si eral se jocaca echipele cu sezoane slabe joaca mai mult pt onoare si moment in ultimele etape decat pt o pozitie un draft

cat despre draft is extrem de curios ce vor face Raiders... il vor alege pe McFadden pt a avea un cuplu RB, QB cu potential urias(foarte probabil ajunge la ei pt ca restul echipelor au un franchize RB deja) sau vor face miscarea inteleapta si vor alege un OL pt a intari una din cele mai slabe linii din NFL.... dar cred ca discutia asta o sa ramana pana la draft