PDA

View Full Version : Cine va ajunge in finala feminina de la US Open?



luma
7th September 2007, 08:18
Risc o intrebare: care vor fi finalistele? Henin sau V. Williams? Kuznetsova sau Chakvetadze?
Pareri? :D

Optimistul
7th September 2007, 22:48
La baieti nu intrebi ?

luma
7th September 2007, 22:50
La baieti stiu...:D

Maine.:)
Oricum, Svetlana Kuznetsova - Anna Chakvetadze 3-6 6-1 5-1 (30-15) si Svetlana este la srviciu.:) Jumatate de raspuns este corect.:D

printulmiskin
7th September 2007, 22:56
as vrea sa joace Henin finala cu rusoaica ...Pe Wiliams nu pot sa le sufar deloc,nici ca jucatoare,nici ca femei..

luma
7th September 2007, 22:59
Cinstit, cinstit...nici eu. Greu de explicat de ce nu-mi plac, poate ca jocul lor nu ma impresioneaza in vreun fel, poate sunt un pic prea teatrale pe teren, nu stiu. Cert este ca nu-mi plac.
Henin este preferata mea! :cheer:

printulmiskin
7th September 2007, 23:02
Eu stiu de ce nu imi plac:au un tenis urit,bazat pe muschi crescuti nu se stie cum..Sint foarte arogante si apoi mai sint si foarte urite ca femei..Henin in schimb ,desi nu este o frumusete,este o stilista in tenis,avind poate cel mai bun rever din circuitul feminin,este inteligenta si cu o poveste de viata interesanta,care poate inspira ...

luma
7th September 2007, 23:19
Break Henin!!!! 2-0 :cheer:

Sorin Blaj
7th September 2007, 23:57
Henin.

In doua seturi.

Hertz
8th September 2007, 00:05
Venus

Gabri3l
8th September 2007, 00:19
Henin face legea...allez Justine!

vassy
8th September 2007, 00:26
Eu stiu de ce nu imi plac:au un tenis urit,bazat pe muschi crescuti nu se stie cum..Sint foarte arogante si apoi mai sint si foarte urite ca femei..Henin in schimb ,desi nu este o frumusete,este o stilista in tenis,avind poate cel mai bun rever din circuitul feminin,este inteligenta si cu o poveste de viata interesanta,care poate inspira ...

aspectul fizic nu ar trebui sa conteze, nu sunt "foarte urate" sunt femei de culoare, cum ai vrea sa arate, si fiecare joaca cum poate, nu o sa isi schimbe stilul ca sa placa la toata lumea, cat despre aroganta, mai mult de jumatate din WTA au aceasta "calitate"

si de unde stii ca Henin e inteligenta?

Sorin Blaj
8th September 2007, 00:31
Venus
:)

3-0 Henin in setul doi.

iuli
8th September 2007, 00:41
3-2

Sorin Blaj
8th September 2007, 02:13
7-6 6-4 Henin.

printulmiskin
8th September 2007, 10:38
aspectul fizic nu ar trebui sa conteze, nu sunt "foarte urate" sunt femei de culoare, cum ai vrea sa arate, si fiecare joaca cum poate, nu o sa isi schimbe stilul ca sa placa la toata lumea, cat despre aroganta, mai mult de jumatate din WTA au aceasta "calitate"

si de unde stii ca Henin e inteligenta?

Vassy,vrei tu sa intri neaparat in contradictie cu mine?Am spus eu ca are importanta cum arata o jucatoare ?Pt mine ceea ce conteaza este tenisul jucat,iar surorile ,in afara de troaznit mingea cit pot de tare,nu stiu sa faca.Azi noapte Venus a fost de-a dreptul penibila la fileu,facea voleul ca o incepatoare...Henin este una din cele mai inteligente din circuit ,prin felul in care stie sa isi adapteze tactica permanent la adversara,la situatia in care se gaseste,prin felul in care stie sa isi foloseasca armele proprii in detrimentul slabiciunilor adversarelor...Daca tu crezi ca cineva mediocru ca nivel de inteligenta poate ajunge nr 1 in tenis,atunci ,ce sa mai discutam....

Gabri3l
8th September 2007, 11:12
si de unde stii ca Henin e inteligenta?

Jus e cea mai inteligenta jucatoare de tenis... as zice ca peste Hingis...
nu degeaba e no.1

vassy
8th September 2007, 12:56
Vassy,vrei tu sa intri neaparat in contradictie cu mine?Am spus eu ca are importanta cum arata o jucatoare ?Pt mine ceea ce conteaza este tenisul jucat,iar surorile ,in afara de troaznit mingea cit pot de tare,nu stiu sa faca.Azi noapte Venus a fost de-a dreptul penibila la fileu,facea voleul ca o incepatoare...Henin este una din cele mai inteligente din circuit ,prin felul in care stie sa isi adapteze tactica permanent la adversara,la situatia in care se gaseste,prin felul in care stie sa isi foloseasca armele proprii in detrimentul slabiciunilor adversarelor...Daca tu crezi ca cineva mediocru ca nivel de inteligenta poate ajunge nr 1 in tenis,atunci ,ce sa mai discutam....

ma refeream daca e inteligenta asa in general, acuma nu stiu daca cineva joaca foarte bine, adica are "inteligenta jocului" cum se spune e automat destept in afara terenului

si in afara de Hingis si Henin cine mai joaca in momentul de fata un tenis inteligen in WTA? asa cum te legi de Williams te poti lega de majoritatea jucatoarelor, la partea cu Henin nu vroiam sa te contrazic, dar nu imi place ca vorbesti asa despre surori, chiar nimic nu stiu sa faca in afara de troznit mingea? nu a castigat niciodata la fileu in fata lui Henin nu?
Net Approaches: Henin 11 of 17 = 65 % Williams 23 of 35 = 66 %

ai putea sa critici pe oricine joaca cu Henin pentru ca sigur nu o sa joace la fel de inteligent, dar tu te legi numai de Williams ca ce proaste sunt

P.S. nu sunt fan Williams

DJ Klaus
8th September 2007, 13:49
aspectul fizic nu ar trebui sa conteze, nu sunt "foarte urate" sunt femei de culoare, cum ai vrea sa arate, si fiecare joaca cum poate, nu o sa isi schimbe stilul ca sa placa la toata lumea, cat despre aroganta, mai mult de jumatate din WTA au aceasta "calitate"

si de unde stii ca Henin e inteligenta?

Mai ai multe perle in tine ? Cum dracu sa nu conteze aspectul fizic ca doar esti barbat cum si pt femei conteaza cum arata Safin, Fedex, Nadal etc. Doar daca esti pe invers nu conteaza. Tenisul feminin e plin de gratie si asa trebuie sa ramana. Poti sa fii urata dar sa fii gratioasa. Si apoi tu nu ai vazut prea multe femei de culoare in viata ta. Eu traiesc printre ei si iti spun ca sunt la femei superbe printre ele. Surorile Williams nu sunt placute nici in America tocmai ca zici ca sunt barbati si sunt boccii. Au corp de barbat cu fetze de raton.
Tu stii cum sunt poreclite "Williams sisters" ??? "Williams brothers".
Si apoi sa spui ca jumatate din femei din WTA sunt arogante ??? Si ca de unde stii ca henin e inteligenta? Maaan... Pai doar te uiti cum joaca si realizezi. Cum o fi in viata personala...treaba ei aici vorbim de tenis. Si apoi crezi ca o persoana proasta ar fi capabila sa joace tenis si sa mai fie si nr unu mondial ? Mai toti care joaca tenis sunt mai destupati la minte
Eu zic sa incerci sa joci ceva tenis sa vezi ca dezvolta foarte mult cerebelul si nu-ti dauneaza.

Sorin Blaj
8th September 2007, 13:57
Vassy,vrei tu sa intri neaparat in contradictie cu mine?Am spus eu ca are importanta cum arata o jucatoare ?Pt mine ceea ce conteaza este tenisul jucat,iar surorile ,in afara de troaznit mingea cit pot de tare,nu stiu sa faca.Azi noapte Venus a fost de-a dreptul penibila la fileu,facea voleul ca o incepatoare...Henin este una din cele mai inteligente din circuit ,prin felul in care stie sa isi adapteze tactica permanent la adversara,la situatia in care se gaseste,prin felul in care stie sa isi foloseasca armele proprii in detrimentul slabiciunilor adversarelor... Daca tu crezi ca cineva mediocru ca nivel de inteligenta poate ajunge nr 1 in tenis,atunci ,ce sa mai discutam....
Surorile Williams au fost si ele numarul unu mondial. Conform teoriei tale, sunt la fel de inteligente. :)

DJ Klaus
8th September 2007, 14:25
Surorile Williams au fost si ele numarul unu mondial. Conform teoriei tale, sunt la fel de inteligente. :)
Fiecare regula are si exceptiile ei.
Ce au adus bun William s brothers este forta. Au fost primele care au inceput sa loveasca tare in noua era (dupa era Graf si Seles). Si e un lucru bun pt ca tenisul feminin devenise oarecum plictisitor , Acum insa au fost ajunse din urma de celelalte care au preluat stilul in forta (pt ca trebuiau sa supravietuiasca) si l-au prelucrat putin dandu-i um pic de strategie si finete , ceea ce noi numim "inteligenta" in tenis. Evident William s brothers au ramas in urma disparand pt o vreme din circuit fiind depasite. Acum incearca revenirea si pt ca sunt atat de puternice si fiind practic inovatoarele stilului in forta , inca mai au succes pe terenuri rapide.

rodlaver
8th September 2007, 14:51
Klaus, pentru ca tot suntem la capitolul femei, spune-ne te rog cum este perceputa imaginea lui Navratilova in America?
Ea nu e nici frumoasa nici gratioasa, e un fel de hibrid intre barbat si femeie, si totusi este o legenda a tenisului.

vassy
8th September 2007, 16:19
Mai ai multe perle in tine ? Cum dracu sa nu conteze aspectul fizic ca doar esti barbat cum si pt femei conteaza cum arata Safin, Fedex, Nadal etc. Doar daca esti pe invers nu conteaza. Tenisul feminin e plin de gratie si asa trebuie sa ramana. Poti sa fii urata dar sa fii gratioasa. Si apoi tu nu ai vazut prea multe femei de culoare in viata ta. Eu traiesc printre ei si iti spun ca sunt la femei superbe printre ele. Surorile Williams nu sunt placute nici in America tocmai ca zici ca sunt barbati si sunt boccii. Au corp de barbat cu fetze de raton.
Tu stii cum sunt poreclite "Williams sisters" ??? "Williams brothers".
Si apoi sa spui ca jumatate din femei din WTA sunt arogante ??? Si ca de unde stii ca henin e inteligenta? Maaan... Pai doar te uiti cum joaca si realizezi. Cum o fi in viata personala...treaba ei aici vorbim de tenis. Si apoi crezi ca o persoana proasta ar fi capabila sa joace tenis si sa mai fie si nr unu mondial ? Mai toti care joaca tenis sunt mai destupati la minte
Eu zic sa incerci sa joci ceva tenis sa vezi ca dezvolta foarte mult cerebelul si nu-ti dauneaza.

Frumusetea nu ar trebui sa conteze in sensul "Williams sunt urate, nu-mi place de ele" ci mai mult "pe langa ca joaca bine e si frumusica :P" si Henin mi se pare urata dar nu comenteaza nimeni de ea, fiindca toata lumea gaseste defectele "fratilor"
Mie majoritatea jucatoarele WTA mi se par rautacioase.
Iar daca am zis ca la Henin nu am de unde sa stiu cat de desteapta e tu iei ca am zis ca e proasta, daca joaca destept eu zic ca nu poti deduce o inteligenta superioara in general, oricum sunt mai multe tipuri de inteligenta, iar cea sportiva ar fi un fel de reflex rapid, sclipire de moment.

Am jucat multi ani tenis de masa si acolo teoretic chiar trebuie sa gandesti rapid dar defapt miscarile le faci din reflex, nu mai stai sa le gandesti.

In final vrei sa ma apuc de tenis de camp ca sa imi ridice IQ-ul (care oricum il ai din nastere). Joc tenis de camp cam de un an de zile dar ... :rolleyes: