PDA

View Full Version : Nationalism sau Patriotism?



Universal
6th September 2007, 18:55
Discutie :

Ce preferati: Nationalismul sau Patriotismul
Ce s-ar intampla daca in Romania ar fi o politica nationalista?Dar una de tip patriot?


Nationalismul:

Naționalismul este o ideologie care creează și susține o națiune ca un concept de identificare comună pentru un grup de oameni.

Se deosebește de patriotism datorită definiției sale mai ample. Patriotismul este considerat a fi mai degrabă o manifestare internă spre deosebire de spiritul naționalist care este o ideologie politică.

În câmpul artelor, Romantismul este cunoscut a avea în naționalism un aspect important.

Mișcările în spectrul politic-ideologic apropiat naționalismului sunt diverse, ori ca elemnt programatic ori ca formă de propagandă. În secolul XX, ultranaționalismul a permis mișcări de extremă dreaptă ca Fascismul sau Nazismul.

Naționalismul în România
Naționalismul în România a apărut în sec. XIX și s-a manifestat în primul rând în provinciile aflate sub dominație străină. La inceput naționalismul a evoluat sub forma naționalismului romantic, caracterizat prin grija pentru reconstrucția valorilor trecutului, importanța acordata istoriei naționale, promovarea tradițiilor, obiceiurilor, datinilor naționale etc.

Naționalismul romantic s-a dezvoltat mai ales pe plan cultural-artistic prin reinvierea momentelor de glorie din trecutul acelor popoare si refacerea tradițiilor, datinilor si obiceiurilor po****re. Mazzini si Garibaldi sunt promotorii ideii de reinviere sau în limba lor "risogirmento" - a istoriei glorioase a Italiei. Cei doi au luptat pentru unificarea Italiei pe plan cultural la început, apoi pe plan politic.

În Romania, ideea naționala a aparut la sfarșitul secolului XVIII, datorita activității școlii ardelene. Ideologia naționalista a luptat pentru dezvoltarea națiunilor moderne, mai ales în teritoriile aflate sub stăpanire straina. Aceste mișcari au condus la apariția unor state noi, Germania, Italia, Romania in 1859/1877 - 1888, pe 24 Ianuarie. Spre sfarșitul sec. XIX, termenul își pierde ințelesul inițial și tinde către ultra-naționalism si extremism, caracterizat prin rasism, xenofobism.

Ideologi
Giuseppe Mazzini
Giuseppe Garibaldi
Nicolae Bălcescu
Mihail Kogălniceanu
Vasile Alecsandri
Dimitrie Bolintineanu
Nicolae Iorga
Corneliu Zelea Codreanu



Patriotismul:

Sub patriotism (din latină patria, patrie) se înțelege legătura emoțională față de o națiune din motive etnice, politice, culturale sau altele.


patria nu inseamna doar tara unde esti ci si universul in care traiesti



Patriotismul nu este numai iubirea pământului în care te-ai născut ci, mai ales, iubirea trecutlui, fără de care nu există iubire de țară.

Mihai Eminescu

Patriotismul e sentimentul de mândrie că ceva frumos s-a putut petrece in țara ta.

D.I. Suchianu

Patriotismul nu înseamnă ura împotriva altor neamuri, ci datorie către neamul nostru; nu înseamnă pretenția că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic.

Mihail Sadoveanu

Patriotismul este școala unde omul se pregătește pentru a putea înțelege noțiunea de omenire.

M. Saltîkov Scedrin

Patriotismul este religia Iadului.

James Cabell

Patriotismul este un fel de religie; este oul din care ies războaiele.

Guy de Maupassant

Patriotismul nu este o izbucnire de emoție scurtă și nebunească, ci o dăruire liniștită și statornică de o viață.

Adlai E. Stevenson

Patriotismul este ultimul refugiu al ticălosului.

Samuel Johnson

Patriotismul este dorința de a omorî și de a fi omorât din motive triviale.

Bertrand Russell

Patriotismul este convingerea că țara ta este superioară celorlalte din cauză că tu te-ai născut acolo.

George Bernard Shaw

NORGEMAN
6th September 2007, 19:02
Patriotismul si nationalismul de fapt sunt cam acelasi lucru.

Tyler Durden
6th September 2007, 19:04
eu prefer definitia lui Orwell in ceea ce priveste nationalismul: ,,ultimul refugiu al canaliei". exista multe definitii in ceea ce priveste nationalismul (din perspectiva istorica, sociologica sau din perspectiva stiintelor politice) dar se poate spune ca atati cercetatori atatea definitii.
Eu prefer patriotismul contitutional (asa cum afost el definit de Habermas).
Va vand un pont: cautati definita natiunii oferita de Stalin si cea oferita de DEX...o sa vedeti un lucru cel putin interesant.

Bumbescu
6th September 2007, 19:07
Nu cumva confunzi cu Oscar Wilde : Patriotism is the virtue of the vicious.

Asta chiar ca-i thread tampit, cred ca pt cei mai multi, inclusiv pt "nationalisti" raspunsul la intrebare ar fi "o p---a":D
90% dintre romanii nationalisti: Servici, acasa, doua beri, o palma nevestii, un futai din cand in cand , un meci, inca o bere, .....da nationalist nene ......fir-ar mama lor de bozgori

Tyler Durden
6th September 2007, 19:10
Orwell spune parca in Elogiul Cataluniei. oricum bag mana-n foc ca spune la un moment dat asta.
P.S. In ceea ce priveste plasarea parintelui nationalismului romanesc in tabara teoreticienilor patriotismul e cel putin ciudat. Toti ganditorii nationalisti de la A.C.Popovici la Papanace se revendica de la Eminescu...si pe buna dreptate.

Universal
6th September 2007, 19:10
Gresit, Bumbescu, este chiar un thread interesant. Nu numai parerea ta conteaza.

Bumbescu
6th September 2007, 19:13
Orwell spune parca in Elogiul Cataluniei. oricum bag mana-n foc ca spune la un moment dat asta.

Posibil, s-o fi inspirat din wilde, oricum nu conteaza

Bumbescu
6th September 2007, 19:27
P.S. In ceea ce priveste plasarea parintelui nationalismului romanesc in tabara teoreticienilor patriotismul e cel putin ciudat. Toti ganditorii nationalisti de la A.C.Popovici la Papanace se revendica de la Eminescu...si pe buna dreptate.

Da, dar Eminescu a folosit un fel nationalism intr-un cadru poetic, ca element de "culoare" si un militantism pentru pastrarea traditiilor, ceea ce nu e acelasi lucru cu nationalismul exacerbat inteles de unii, in cadrul articolelor din Timpul.

Tyler Durden
6th September 2007, 19:30
pai era evident ca el ca romantic sa fie nationalist, insa nationalismul sau este unul destul de consistent, atat de consistent incat se poate spune ca el este fondatorul nationalismului romanesc. nationalismul pasoptistilor este unul de inspiratie franceza si nu este neaparat unul intemeiat pe etnic, asa cum este cel de inspiratie germana ( herderiana in special) pe care-l adopta Eminescu.De altfel pasoptismul vehiculeaza un soi de nationalism modernizator (sincronist) pe cand cei ce se vor revendica de la Eminescu unul eminamente traditionalist.

Bumbescu
6th September 2007, 19:37
pai era evident ca el ca romantic sa fie nationalist, insa nationalismul sau este unul destul de consistent, atat de consistent incat se poate spune ca el este fondatorul nationalismului romanesc. nationalismul pasoptistilor este unul de inspiratie franceza si nu este neaparat unul intemeiat pe etnic , asa cum este cel de inspiratie germana ( herderiana in special) pe care-l adopta Eminescu.De altfel pasoptismul vehiculeaza un soi de nationalism modernizator (sincronist) pe cand cei ce se vor revendica de la Eminescu unul eminamente traditionalist.

Asta asa e, mai degraba romantic decat nationalist, nationalismul lui se manifesta mai mult pe :

Ai noștri tineri la Paris învață
La gît cravatei cum se leagă nodul,
Ș-apoi ni vin de fericesc norodul
Cu chipul lor isteț de oaie creață.____Ca universal azi:D

O sa caut un articol f simpatic din Timpul in care face o analiza intre "sultana veche, peticita uneori si pastratoare de simboluri si traditii" a boierilor si "straiele copiilor lor, filfizonii ce studiau la Paris":)

In privinta "nationalismului" pasoptistilor am rezerve mari, personal inclin mai mult spre o varianta de mixtura intre nationalism(la unii din ei) si totala subjugare francmasona(la altii)

Tyler Durden
6th September 2007, 19:45
Bumbescule, aici nu-s de acord cu tine. Nu se poate ignora faptul ca el a fost un publicist de mare anvergura a carui scriitura este distincta de textele poetice. Nationalismul sau nu este unul inconjurat de poezie si prin urmare pus in registrul deriziunii sau inocentizat. La Eminescu se intalnesc toate marotele nationalismului romanesc care se va radicaliza cu trecerea vremii ( pasunismul idilist, cultul istoriei nationale-o istorie care era extrem de vag cunoscuta in vremea aceea si deci cu atat mai minunata-, xenofobia si chiar dorinta de a face din Romania un stat autarhic).
Eu am tot respectul pentru pasoptisti, in special pentru ca au incercat scoaterea tarii din medievalitate.

Bumbescu
6th September 2007, 20:08
Bumbescule, aici nu-s de acord cu tine. Nu se poate ignora faptul ca el a fost un publicist de mare anvergura a carui scriitura este distincta de textele poetice. Nationalismul sau nu este unul inconjurat de poezie si prin urmare pus in registrul deriziunii sau inocentizat. La Eminescu se intalnesc toate marotele nationalismului romanesc care se va radicaliza cu trecerea vremii ( pasunismul idilist, cultul istoriei nationale-o istorie care era extrem de vag cunoscuta in vremea aceea si deci cu atat mai minunata-, xenofobia si chiar dorinta de a face din Romania un stat autarhic).
Eu am tot respectul pentru pasoptisti, in special pentru ca au incercat scoaterea tarii din medievalitate.

Bine, dar si eu am facut distinctia dintre Eminescu poetul si Eminescu publicistul traditionalist.
Nu stiu daca a fost chiar atat de radical in nationalismul sau, pana la urma Timpul era oficiosul Conservatorilor, partid catalogat ulterior drept nationalist poate mai mult prin pretentile unora dintre legionari de "filon conservator" in propria lor doctrina.
Personal mi se pare mai mult un luptator impotriva demagogiei, a politicianismului din interes si totodata un luptator al cauzei nationale, in special in ceea ce priveste soarta Basarabiei.
Romania stat autarhic, poate, dar eventual intr-un context strict zonal, pana la urma vecinii ne erau Rusia tarista(expansionista) si Imperiul Austro-Ungar.
In ceea ce priveste istoria nationala, nu cred ca lucrurile stau asa...era moldovean, basarabia era instrainata, nu stiu daca ai fost la Putna, acolo Stefan cel Mare inca "traieste"...

Tyler Durden
6th September 2007, 20:31
1. ai facut distinctia insa mi s-a parut ca nu era indeajuns de neta si ca doreai sa spui ca nationalismul sau este mai mult liric ...
2. Timpul era oficiosul Conservatorilor, e drept, insa in cazul romanesc a existat o diferenta destul de mare intre conservatorii care faceau politica (gen P.P. Carp sau mai tanarul Nicolae Filipescu ) si intelectualii care se revendicau de la doctrina conservatoare (Eminescu, Iorga, A.C. Popovici). Primii erau destul de cosmopoliti, pledau pentru evolutionism si aveau ca model de stat Anglia, pe cand ultimii raman niste traditionalisti herderieni.
Oricum eu cred ca publicistica eminesciana cuprinde in nuce tot ce a insemnat nationalismul interbelic cu toate excesele bine-cunoscute.
3. Faptul ca Romania era plasat geopolitic destul de prost, nu face pledoaria lui autahista scuzabila, ci cel mult rizibila.
4. Nu cred ca Stefan cel Mare inca traieste la Putna, el e recreat de ideologia nationala si nu este decat un construct pus la indemana de autorii indreptarului bunului-roman.

Bumbescu
6th September 2007, 20:49
1. Da, cred ca la nationalismul lui Eminescu predomina componenta lirica

2. Politicienii aia cosmopoliti de care vorbesti tu erau de fapt oligarhii vremurilor respective, a si existat un moment cand Eminescu s-a contrat f tare cu Carp(considerat tradator si oportunist cand devine ambasadorul liberalilor la viena), ulterior fiind si indepartat de la Timpul.
Personal am preferat intotdeauna politicienii idealisti, bineinteles, mai putin comunistii...

3. Aici trebuie sa recunosc ca nici nu stiu exact la ce te referi, nu-mi aduc aminte sa-si fi exprimat vreodata o parere fara echivoc in directia asta

4. Aici te inseli amarnic...nici eu nu il consider pe Stefan cel Mare cel mai mare roman al tuturor timpurilor, dar pt ca pur si simplu nu exista Romania atunci, pentru ca este greu sa cantaresti personalitati despartite de veacuri si pentru ca noi, ca tara mica avem nevoie de o figura reprezentativa moderna.

Maicile de la Voronet sau calugarii de la Putna nu au nici o legatura ca ideologia nationala creata de comunisti(pe asta se bate moneda, ca Stefan cel Mare a fost de fapt asezat pe un mare piedestal de ceausescu, ca contrapondere pentru carol I, pentru ca era o figura neamenintatoare venita din trecut).
Albastrul Voronetului nu are nici o legatura cu nationalismul ochilor sticlosi si a gurilor imbalosate, se inrudeste mai degraba cu albastrul Capelei Sixtine...

Tyler Durden
6th September 2007, 21:02
1. eu ma incapatanesz sa vad idei clare si distincte in publicistica lui Eminescu si nu licente poetice.
2. politica in Romania au facut-o de obicei canaliile, deh atat a putut acest popor sa emane. Totusi, in ceea ce-l piveste pe P.P.Carp eu am o oarecare admiratie pentru el (i-am citit cateva din discursurile politice, aparute la Nemira si am ramas impresionat de cultura serioasa pe care o avea precum si de referentile din filosofia politica clasica pe oferea frecvent).
3. aici ma multumesc sa te citez :,,Romania stat autarhic, poate, dar eventual intr-un context strict zonal, pana la urma vecinii ne erau Rusia tarista(expansionista) si Imperiul Austro-Ungar" si de aici si raspunsul meu.
4. ideologizarea nationalista nu apare deloc in comunism, ci este o creatie mult mai veche.apare cu mult timp in urma si reprezinta efortul elitelor romanesti de a crea o identitate pe care s-o impartaseasca tot cetateanul. e drept ca aia din comunist reprezinta o spalatura de creier mai dizgratioasa decat precedentele.
5. la faza cu Voronetul nu-ti mai raspuns pentru ca imi pare ca ai cazut in ...lirism.:D

P.S. O sa ies, asa ca daca nu o sa-ti mai raspund o perioada nu inseamna ca m-ai invins.:happy

Gica Chioru
6th September 2007, 21:04
Bumbescule, ai grija, taticu, porti dialog cu un alandalist (termenul imi apartine) figurant care bate campii cat cuprinde si risti sa postezi aceleasi habarnageli ca si el...

Bumbescu
6th September 2007, 21:11
Nu e lirism deloc, nu sunt genul, dar am si eu slabiciunile mele:)

La punctul 3 iti ceream sa-mi dai un exemplu de discurs autarhic eminescian nu bumbescian:D, cum vroiai sa fie Romania altfel decat izolata intre cele doua mari imperii acaparatoare?
Normal ca nu se putea baza decat pe propriile-i puteri si pe un sprijin moral din partea Angliei si Frantei
Te las, pt ca vad ca a aparut un prieten de-al tau, mai combati cu el:D
Tyler, aici nu vreau sa inving pe nimeni, ne intalnim noi in alta parte, acolo unde reapare la iveala bolsevismul celui mai perfid club din Romania:D

Salut Gica:)

Ess
6th September 2007, 21:48
Patriotismul este convingerea ca tara ta este superioara oricarei alte tari pentru ca te-ai nascut în ea.
Nationalismul este convingerea ca esti superior celora care in tara ta vorbesc o limba pe care n-o cunosti, pentru simplu fapt ca "tara ta este superioara oricarei alte tari pentru ca te-ai nascut în ea.".

eu personal nu nutresc asemenea convingeri...
prefer sa ma plimb pe alte carari logice...


asta sa nu citez pe nimeni... :mda:

Universal
6th September 2007, 22:05
bravo Ess, in sfarsit un om cu convingeri sa zicem, mai putin care dauneaza sanatatii oamenilor, ci mai degraba mitralierelor sau asa-numitilor ''warlords''

Tyler Durden
7th September 2007, 17:18
Nu e lirism deloc, nu sunt genul, dar am si eu slabiciunile mele:)

La punctul 3 iti ceream sa-mi dai un exemplu de discurs autarhic eminescian nu bumbescian:D, cum vroiai sa fie Romania altfel decat izolata intre cele doua mari imperii acaparatoare?
Normal ca nu se putea baza decat pe propriile-i puteri si pe un sprijin moral din partea Angliei si Frantei
Te las, pt ca vad ca a aparut un prieten de-al tau, mai combati cu el:D
Tyler, aici nu vreau sa inving pe nimeni, ne intalnim noi in alta parte, acolo unde reapare la iveala bolsevismul celui mai perfid club din Romania:D

Salut Gica:)

1. Bumbescule, cred ca pana si cinicii au momentele lor de lirism. :D
2. Despre ideea autarhista in publicistica eminesciana au vorbit cu mult talent si competenta cercetatori ca Sorin Antohi in Civitas imaginalis sau Ioan Stanomir Reactiune si conservatorism. Eseu asupra imaginarului politic eminescian.

Tyler Durden
7th September 2007, 17:23
Bumbescule, ai grija, taticu, porti dialog cu un alandalist (termenul imi apartine) figurant care bate campii cat cuprinde si risti sa postezi aceleasi habarnageli ca si el...

Gicutzule cat ma bucur ca ai aparut, era nevoie de ,,sagacitatea" ta infinita, de enciclopedismul tau de sondor cu categoria a cincea. de asemenea ma bucur pentru micile si meschinele tale satisfactii :,.alandalist (termenul imi partine)"...:happy. iti apartine nu ti-l ia nimeni, stai linistit.
Nu ma pot abtine sa nu constat ca orbirea ta, candva partiala, se transforma pe zi ce trece in cecitate...dar la varsta ta oricum nu mai conteaza.

Gica Chioru
7th September 2007, 23:41
:happy:happy:happy
Bumbescule, vezi?:lol: Ai grija ca asta e boala care se ia. Omul e marginit, "nu-si vede lungul nasului", cu alte cuvinte.:)

ps.pentru colegii nostri care n-au inteles "pretiozitatea" lu Tyler, care se exprima cu mult mai multa acuratete cand vorbeste despre morti si morminte sau despre mame si sodomii, cecitate se traduce prin "orbul gainilor" :happy iar sagacitate prin "perspicacitate".

Gica Chioru
8th September 2007, 10:10
1.Jeanne D'Arc nu stia boaba frantuzeste. Daca intrebi astazi un francez cine-i tipa asta o sa stie exact ce i s-a spus acasa sau la scoala, din eroina Frantei n-o s-o scoata si are dreptate, dar cat de aiurea este daca ne gandim in termenii de azi... Revolutionarii de la 1789 au creat o Natiune Franceza pentru ca aveau nevoie de ea, au delimitat-o in granitele statale si au zis, voi sunteti francezi! Pare desuet? Pare, dar asa s-a intamplat. "Francezii" de dinainte de 1789 nu se intelegeau unii cu altii, ma refer, evident, la limba vorbita, si aveau origini diferite. Ei bine, ce-i uneste pe francezi si-i face inca si astazi sa se considere superiori oricaror altora? La culture française, evident.
2.Germanii au facut altceva, au eliminat granitele si si-au "construit" Natiunea folosindu-se numai de rasa. Germanii au folosit cuvantul Volk sau derivate ale acestuia subliniind permanent ideea de unitate a poporului german intr-o unica Natiune mai presus de frontiere. De ce? Pentru ca inainte de Bismark germanii erau impartiti intr-o multime de statulete iar dupa Versailles traiau 10 milioane in afara statului.

Deci, cum vedeti mai sus, totul este pragmatic. Francezii isi construiesc o natiune folosindu-se de cultura iar germanii de rasa, unii o limiteaza in frontiere iar ceilalti le elimina.

Dar noi? Noi am inceput prost, nu am dus la sfarsit nici macar acel inceput prost iar acum suntem un talmes balmes in care unu striga hais si altul cea. Cati dintre noi simt ca apartin Natiunii Romane?

ps.de fiecare data cand se discuta despre nationalism/patriotism cineva aduce vorba despre Eminescu sau despre Miscarea Arhanghelul Mihail. Eminescu nu a fost nici nationalist nici patriot, Eminescu a fost Primul Roman dintre noi. El simtea, credea si visa Romaneste. In ceea ce priveste Miscarea Legionara, nici atat. Legionarii nu au fost nationalisti, in adevaratul sens al cuvantului, legionarii erau crestini in primul si primul rand. Nationalismul nu merge impreuna cu misticismul religios, din aceasta cauza a fost absolvita de toate acuzele dusmanilor si detractorilor atunci cand a fost judecata.

ps2. definirea termenului de nationalism trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu si mai bun/buni decat ceilalti. De aceea este gresit atunci se pune semnul egal intre ideologia legionara si nationalism.

ps3.cat de idioti trebuie sa fie romanii daca l-au "ales" ca si cel mai bun dintre ei pe unul care dupa ce a intrat in Braila si a omorat 10 000 de oameni, in mare majoritate valahi, scrie o scrisoare papei si se lauda ca a omorat si descapatanat 10 000 de oameni ai raucredinciosului, aka principele Valahiei...

Universal
9th September 2007, 08:12
Nici Karl von Siegmaringen aka Carl de Hohenzollern Siegmaringen nu stia la inceput romaneste...apoi a invatat..

Tyler Durden
27th September 2007, 12:36
ps.de fiecare data cand se discuta despre nationalism/patriotism cineva aduce vorba despre Eminescu sau despre Miscarea Arhanghelul Mihail. Eminescu nu a fost nici nationalist nici patriot, Eminescu a fost Primul Roman dintre noi. El simtea, credea si visa Romaneste. In ceea ce priveste Miscarea Legionara, nici atat. Legionarii nu au fost nationalisti, in adevaratul sens al cuvantului, legionarii erau crestini in primul si primul rand. Nationalismul nu merge impreuna cu misticismul religios, din aceasta cauza a fost absolvita de toate acuzele dusmanilor si detractorilor atunci cand a fost judecata.


Eminescu a fost primul roman dintre noi...el simtea , credea si visa Romaneste, ce poezie proasta pe capul tau...nu-i asa ca el de fapt nici nu era om, ci trimisul lui D-zeu sa ne mangaie durerile pricinuite de grecotei, bulgaroi si ovrei? credeam ca ai reusit sa depasesti retorica invatatorilor de tara referitoare la mitul poetului national. (mit care da seama micimii noastre culturale).
nici legionarii n-au fost nationalisti...hai ca aici esti haios :happy. si eu care imi faceam iluzii ca ai citit macar Pentru Legionari...pai erau foarte crestini, extraordinar de crestini d'aia stiau sa manuiasca pistolul cu atata suplete. Pentru Codreanu nu era nici o incompatibilitate intre crestinism si nationalism, pentru ei mantuirea se realiza prin neam. asa vedeam ei lucrurile atunci si nu numai ei ci si Nae Ionescu sau Nichifor Crainic ca sa nu vorbesc decat de cei mai importanti teoreticieni ai nationalismului din perioada aia.

Romeo
28th September 2007, 18:02
Dar noi? Noi am inceput prost, nu am dus la sfarsit nici macar acel inceput prost iar acum suntem un talmes balmes in care unu striga hais si altul cea. Cati dintre noi simt ca apartin Natiunii Romane?


din pacate, noi nu suntem nici nemti, nici francezi, nici italieni. Nici romani nu este o mandrie ca suntem. Cum vedem ca nu ni se da dreptate, ne plangem la altii mai mari, sau alegem sa traim in alte parti. Nu condamn pe nimeni, subliniez doar.
Dar UE a vrut sa fie construita dupa modelul american, si acolo desi sunt 48 de state (Hawai si Alaska sunt departe de restul), ei nu se impart in americani, indieni, englezi, irlandezi, romani, etc. Ei sunt americani si atat. Conjunctura si politica i-a facut administratorii lumii. Diferenta mare fata de UE este ca in USA se vorbeste o limba de catre toti, sau poate doua. In UE sunt peste 20 si este greu sa vrei sa te stabilesti in Olanda sau Suedia si sa inveti limba de acolo. Sau sa fii bulgar si sa te stabilesti in Spania, etc, etc. Parlamentul european are vreo 3 sau 4 limbi oficiale, asta insemnand cheltuieli de tradus, etc.
In speranta ca vom fi vreodata egali in drepturi, nu nationalismul este lucrul important ci o limba comuna. Prosperitatea nu va veni din cultura.

CoriTM
15th February 2008, 00:10
din pacate pentru multi, nu inteleg rostul UE si importanta diversitatii culturale pe care aceasta o incurajeaza si incearca sa o pastreze... ceea ce se intampla in SUA este doar un exemplu de pierdere a specificitatii si adoptarea unei identitati promovate la nivelul federatiei lor ... :|, o limba comuna nu inseamna egalitate in drepturi si cei cativa $ care se cheltuiesc pe traduceri sunt sume infime care doar intr-o gandire limitata isi pot gasi ecou...:D... nu cred ca vreunul dintre noi ar trebui sa gasim o mare sansa pentru viitor renuntarea la individualitatea noastra . Ei, cum ar fi sa te oblige astia sa vorbesti doar engleza/franceza/ spaniola sau mai stiu eu ce :| Cum ar fi ?!... ata ete frate, o gandire de copil te face :p si am doar 17 ani

Romeo
16th February 2008, 08:45
din pacate pentru multi, nu inteleg rostul UE si importanta diversitatii culturale pe care aceasta o incurajeaza si incearca sa o pastreze... ceea ce se intampla in SUA este doar un exemplu de pierdere a specificitatii si adoptarea unei identitati promovate la nivelul federatiei lor ... :|, o limba comuna nu inseamna egalitate in drepturi si cei cativa $ care se cheltuiesc pe traduceri sunt sume infime care doar intr-o gandire limitata isi pot gasi ecou...:D... nu cred ca vreunul dintre noi ar trebui sa gasim o mare sansa pentru viitor renuntarea la individualitatea noastra . Ei, cum ar fi sa te oblige astia sa vorbesti doar engleza/franceza/ spaniola sau mai stiu eu ce :| Cum ar fi ?!... ata ete frate, o gandire de copil te face :p si am doar 17 ani

in loc sa invatam inca cateva limbi straine ar fi fost mai simplu sa invatam din nastere aceeasi limba cu care sa ne intelegem si in Spania si in Italia si aici. Tu stii limba romana nu pentru ca ar fi grozava ci pentru ca asta te-au invatat parintii tai. Daca iti vei gasi un job sau o nevasta in Ungaria, va trebui s ainveti maghiara, daca vei schimba jobul sau nevasta si te vei stabili in Slovenia va trebui sa inveti limba de acolo. Nu ar fi mai simplu sa vorbim toti aceeasi limba ? Nu ma dau in vant dupa tipetele lui Adriana Maimuteanu sau Tsâtsa Prodan si aleg cultura pe care o vreau eu, nu ce-mi impune un nationalism care a dus la zeci de razboaie cu sute de mii de morti de-a lungul istoriei. Ce-ti ofera aceasta tara ? Circ si gunoaie, un nivel mediocru, folosirea smecheriei ca mod de trai.

Romeo
18th February 2008, 09:45
Ei, cum ar fi sa te oblige astia sa vorbesti doar engleza/franceza/ spaniola sau mai stiu eu ce :| Cum ar fi ?!... ata ete frate, o gandire de copil te face :p si am doar 17 ani

nu te obliga nimeni, poti vorbi ce vrei tu, dar americanii vorbesc toti engleza, chiar si cei care au emigrat acolo. La 17 ani mai poti dormi linistit vreo 5, parintii au grija de tine, dar daca nu ai un "spate" puternic, cred ca ai fost de multe ori nemultumit ca unii au luat note mari in timp ce tu ai stiut mai bine. A fost doar inceputul nedreptatilor. Daca vei termina o facultate abia de atunci vor incepe marile probleme: daca nu vei avea o locuinta va trebui sa fii cel putin un mare manager sa-ti poti cumpara una, sau va trebui sa pleci in alta tara sa lucrezi pe un salariu adevarat. Si daca ai un "spate" puternic, vei observa dupa 10-15 ani ca nu vei mai avea cu cine lucra, ori vei fi incercuit de pile care nu vor sa faca nimic, ori va trebui sa platesti muncitorul de doua ori cat iei tu salariu pentru ca altfel nu-ti va munci nimeni, ori va trebui sa furi in continuare din bugetul de stat.
Si daca vei ramane in tara si vei face o vizita afara, te vei gandi cum sa-ti iei cat mai multe sandwichuri de la restaurant, ca nu-ti vei permite sa dai 3-4 euro pe unul, vei pleca de acasa cu mancare pe 1-3 zile ca asta e nivelul nostru de trai, vorba lui Doru Octavian Dumitru: suntem singurul popor care se duce la restaurant cu mancare de acasa.