PDA

View Full Version : Fiat Grande Punto Abarth SS



ionut_cluj
3rd September 2007, 22:27
"Fiat va oferi publicului noi premiere la Frankfurt. Divizia de performanta a constructorului italian a anuntat ca va aduce la salonul german modelul supersportiv Grande Punto Abarth SS. Noua versiune, mult mai puternica, are la baza modelul Grande Punto Abarth, lansat la inceputul acestui an si ale carui vanzari vor incepe in aceasta luna.

Inginerii italieni s-au straduit sa smulga mai multa putere din vechiul propulsor si au creat un kit aerodinamic special botezat "esseesse" (SS "tradus" in Italiana). Marile modificari se observa la exterior, noul kit incluzand printre altele un nou spoiler frontal, praguri laterale noi, doua tevi mari de esapament, jante mult mai voluminoase si o priza de aer fixata pe acoperis.

Sub capota noua versiune supersportiva va ascunde acelasi propulsor supraalimentat de 1.4 litri care dezvolta insa cu 35 de cai mai mult. Pentru a struni cei 180 de cai putere, Abarth a echipat SS cu frane imbunatatite si suspensii noi care sa asigure stabilitatea.

Grande Punto Abarth SS va debuta oficial pe 13 septembrie la Frankfurt, urmand ca el sa fie disponibil pe piata incepand cu primavara anului 2008.

Pe langa aceasta versiune supersportiva, divizia de performanta Fiat va prezenta la Frankfurt si Grande Punto Abarth, care a stat la baza noului "esseesse". La standul Abarth va fi prezenta si versiunea pentru circuit botezata Grande Punto S2000, o masina creata special pentru a concura in marile raliuri de pe continent."


http://img49.imageshack.us/img49/3821/642773lua4.jpg


S-a terminat, recunosc: sunt fan FIAT:)

bai frate, 1,4 l 180 de cai????:headbang:

Hard
3rd September 2007, 22:50
si pret ?:D
Cred ca sare de 18 000 euro la ce poate :D
eu tot nu inteleg ,va fi cu 35 de cai putere mai mult,180 ,adica acum au motorul de 1.4 si 145 cai putere?asta e motor de 2.0 l ...

ionut_cluj
3rd September 2007, 23:45
este Grande Punto T-Jet 1.4 120 Cai
Grande Punto Abarth 1.4 145 cai
Grande Punto Abarth SS 1.4. 180 cai
Grande Punto S2000(racing)/Brutale (street) 2.0 286 cai

Hard
4th September 2007, 09:58
da,eu stiam de ala de 120 de cai...care si asa e bun :D ,dar Abarth asta :D se comercializeaza ... in Romania ?:D
Denumirea de S2000 e furata :D:D:D

07Ex
4th September 2007, 13:14
Mie imi place cum arata, dar stiu ca aici asa ceva nu se va aduce.

ionut_cluj
4th September 2007, 16:05
nu-i nici o problema, va fi disponibil la comanda, ori de la FIAT ori de la dealerii olandezi sau germani.

07Ex
10th September 2007, 17:23
nu-i nici o problema, va fi disponibil la comanda, ori de la FIAT ori de la dealerii olandezi sau germani.

Banuiesc ca si daca masina nu va fi adusa aici, de cumparat se va putea cumpara si aduce aici, dar problema iarasi ramane costul ridicat de import si transport.

Sorayna
18th September 2007, 12:06
Da...si asta iar este o problema...

ionut_cluj
18th September 2007, 15:20
documentele de export sunt 200 de euro cu tot cu numere provizorii, iar transportul + comision e undeva la 1000 de euro, deci nu stiu cata pondere ar putea avea, depinde de pretul masinii.

Abarth Romania
3rd March 2010, 12:00
Buna ziua tuturor,

Va anunt ca deschiderea oficiala a showroom-ului Abarth va fi in data de 22 Aprilie 2010 insa practic activitatea este inceputa din data de 1 Februarie.In acest moment aducem modelul Abarth 500 pe care il putem oferi la Test Drive si imediat dupa lansarea oficiala de la Geneva vom aduce Abarth 500 C si Grande Punto EVO.
De acum incolo va pot sta la dispozitie cu orice detalii doriti legate de modelele Abarth, in limita documentatiei primite din partea Abarth Italia.
De curand Abarth are si pagina de Facebook unde puteti comunica cu noi intr-un mod mai usor si unde puteti afla ultimele picanterii in domeniu.

Cu stima,
Ionut Manea

Abarth Romania
10th March 2010, 14:52
Modelele Abarth 500 C si Abarth Grande Punto EVO se vor putea comanda incepand cu luna Iunie.

Abarth Romania
16th March 2010, 08:59
Buna ziua tuturor,

Poate ca stiti deja ca Autoitalia este importatorul oficial al brandului Abarth in Romania. Data lansarii oficiale a showroom-ului din City Gate (Piata Presei Libere) va avea loc in data de 20 Aprilie 2010 iar in cadrul festiv de deschidere se va demonstra cum se face montarea kitului Esseessee pe un Abarth 500.

In perioada imediat urmatoare, 23 - 25 Aprilie, Abarth va fi prezent in cadrul expozitiei SMAEB unde putem sta de vorba atat despre masinile ce se afla in productia curenta cat si despre modelele ce urmeaza a fi lansate in curand: Tributto Ferrari, 500 C, Grande Punto EVO.

zebe
16th March 2010, 10:09
Faina jucarie!

http://drivingspirit.com/storage/abarth/2009-abarth-500-esseesse/abarth-500-esseesse-08.jpg

Tazz
17th March 2010, 19:37
La fel si asta....

http://i61.photobucket.com/albums/h70/vladduna/fiat_grande_punto_abarth_s2000_2007.jpg

Abarth Romania
18th March 2010, 11:55
Intr-adevar... insa ce ai postat aici sunt masini de curse. Ce sa zic? Imi plac gusturile tale.

Elphax
18th March 2010, 12:47
am vazut 500 Abarth, am un coleg care vine cu el la lucru, arata si "suna" foarte bine ...

Tazz
18th March 2010, 19:43
Eu chiar ma astept sa se inmulteasca pe strazi 500le Abarth...

zebe
18th March 2010, 20:02
Nu prea cred... Mai repede ii vezi pe romani cumparandu-si BMW-uri la mana a doua cu banii aia...

Abarth Romania
19th March 2010, 09:21
Nu prea cred... Mai repede ii vezi pe romani cumparandu-si BMW-uri la mana a doua cu banii aia...

Asa este... Abarth-ul nu este dedicat celor care au o singura masina. In conceptia mea, pe langa aspectul sportiv este o masina de fite ce defineste o persoana cu stil. In primul rand este o masina cu caracter... nu de putine ori mi s-a intamplat ca in parcare sa vina oameni si sa ma intrebe ce masina este in conditiile in care exact langa mine era parcat un M6 sau RS4. Pur si simplu este o aparitie... iar cand vine vorba de performanta... ma tem ca nu sunt destul de avizat incat sa imi dau cu parerea in schimb pot spune ceea ce mi-a spus Dl. Imre: "Am un RS6 si un TT.... nici unul nu sta in viraje ca Abarth-ul meu" dansul avand un Esseessee putin mai "special" doar din punct de vedere al puterii motorului.

Cu siguranta dupa ce masina va capata mai multa po****ritate iar lumea va constientiza de fapt ce inseamna Abarth.... va urca vertiginos in lista prioritatilor.

Bafta tuturor,
Ionut Manea
Abarth Romania

Abarth Romania
25th March 2010, 10:58
Site-ul nostru s-a deschis - www.abarth.ro - Va asteptam sa-l vizitati si sa ne spuneti parerile voastre.

grande
25th March 2010, 11:24
nu am vazut eu ,sau de preturi nu vorbiti deloc ?

Abarth Romania
29th March 2010, 13:49
nu am vazut eu ,sau de preturi nu vorbiti deloc ?
Pretul unui Abarth 500 cu dotarile de importator incluse este de 17.500 eur TVA inclus.

cristian1985
11th June 2010, 12:37
frumusel Fiat 500 desi nu sunt fan fiat.