PDA

View Full Version : Cateva probleme de corectat!



christianpindi
3rd September 2007, 10:32
Va salut!
Am un nivel mediu de joc,si am cateva probleme,carora inca nu le-am gasit o rezolvare.daca imi puteti da 2 -3 idei.....

1.joc cu un pure drive standard.....in momentul primului serviciu pe care incerc sa-l dau mai tare si mai plat ma doare f tare umarul cand fortez.durerea n-o simt la nici o alta lovitura(de aceea cred eu ca fac o greseala..de pozitionare probabil)

2.nu ma descurc la mingiile inalte pe care tre sa le lovesc din cadere.pana in primavara acestui an am jucat cu o priza eastern...acum am trecut pe SW..ce-mi vine inapoi inalt si pe fund...dau in fileu.

3.reverul e cu 2 maini...si ii lipseste constanta...si intra bine..numai in cross.e chestiune de pozitionare la mingie..sau tre sa maresc viteza de executie



va multumesc!

cristea
3rd September 2007, 13:31
Sa o luam in ordine :

La 1 : Fie nu te incalzesti suficient , fie smucesti prea tare bratul in momentul impactului cu mingea sau nu in ultimul rand poate constitutia ta fizica nu iti permite sa executi serviciul cu puterea pe care ti-o doresti.

La 2: La mingiile inalte incearca sa raspunzi tot cu minge inalta pe FH , sau cu rever slice pe BH ( cu o singura mana).In general la lovitura inalta se returneaza lovitura plata ,deci aici poate fi secretul tu incerci sa raspunzi tot cu minge liftata si din cauza asta le dai in fileu ,la baza acestuia.

La 3 : Banuiesc ca intra bine in cross numai cand esti in partea stanga a terenului si o dai in dreapta. (asta daca esti dreptaci). In acest caz e posibil sa se traga de la faptul ca faci miscarea prea ampla ,ca sa dai lung de linie trebuie sa fii cu umarul drept indreptat spre fileu cand lovesti mingea )

Ady
3rd September 2007, 20:16
Va salut!
Am un nivel mediu de joc,si am cateva probleme,carora inca nu le-am gasit o rezolvare.daca imi puteti da 2 -3 idei.....

1.joc cu un pure drive standard.....in momentul primului serviciu pe care incerc sa-l dau mai tare si mai plat ma doare f tare umarul cand fortez.durerea n-o simt la nici o alta lovitura(de aceea cred eu ca fac o greseala..de pozitionare probabil)



ce tensiune are racheta? daca e prea slaba e posibil sa te doara si din cauza asta ...

christianpindi
4th September 2007, 00:44
25/26

DJ Klaus
4th September 2007, 07:52
Va salut!
Am un nivel mediu de joc,si am cateva probleme,carora inca nu le-am gasit o rezolvare.daca imi puteti da 2 -3 idei.....

1.joc cu un pure drive standard.....in momentul primului serviciu pe care incerc sa-l dau mai tare si mai plat ma doare f tare umarul cand fortez.durerea n-o simt la nici o alta lovitura(de aceea cred eu ca fac o greseala..de pozitionare probabil)

2.nu ma descurc la mingiile inalte pe care tre sa le lovesc din cadere.pana in primavara acestui an am jucat cu o priza eastern...acum am trecut pe SW..ce-mi vine inapoi inalt si pe fund...dau in fileu.

3.reverul e cu 2 maini...si ii lipseste constanta...si intra bine..numai in cross.e chestiune de pozitionare la mingie..sau tre sa maresc viteza de executie



va multumesc!

Salut! Uite ca am si eu cateva idei din propria experienta care te-ar putea ajuta.

1) a-In cazul 1 tu probabil ai patit ce am patit si eu cu ceva timp in urma. Adica eu, incercand sa ii arat unui student de-al meu cum servesc jucatorii profesionisti am inceput din prima sa lovesc mingea cat am putut eu de tare. Evident, fara nici un fel de incalzire. M-a durut umarul dupa aceea vreo luna. A trebuit sa fac pauza si sa evit sa servesc. Asa ca retine: indiferent ca ai lovit mingea pe teren timp de 30 min cu forehand si backhand umarul tot nu este incalzit. De aceea e bine ca primele servicii pe care le lovesti sa fie intr-o miscare lenesa chiar daca lovesti mingea afara sau in fileu. Acorda-i umarului (un muschi f mare de altfel) timp sa se incalzeasca. Dupa aceea poti sa adaugi putere serviciului tau putin cate putin.
b- Si mai e o chestie: cand servesti nu folosesti numai forta bratului si a umarului ca le omori cu timpul si te dor. Trebuie sa-ti folosesti tot corpul ! Uite, incerca urmatorul tric: arunca mingea mult mai in fata la serviciu si trage corpul dupa minge in teren, practic adaugi putere loviturii adaugand greutatea corpului in serviciu. Pe langa faptul ca vei lovi mai tare vei avea si umarul si bratul mai putin obosit. Incearca !
c- si ultima chestie la prima chestie :) eu am ceva cu racheta Babolat: e o racheta care e recomandata jucatorilor foarte avansati sau profesionisti. In special pure Drive-ul este foarte capricios: e ca un cal salbatic pe care daca nu stii sa-l stapanesti te calca sub copite. Nu are nici o legatura cu tensiunea racordajului cum zicea cineva.; dimpotrica un racordaj slab iti da o putere mai mare cu o miscare a bratului mai usoara. Deci e bine sa ai racordajul moale daca vrei putere iar 25/26 e u racordaj moale , deci ,inca o data, esti OK. Doar ca babolat are un sweet-spot mai mic si mai sensibil de aceea e dedicat jucatorilor avansati. Joaca cu un Head sau un Prince si vei vedea ca jocul tau se va inbunatati vizibil, aceste rachete avand sweet-spotul mai mare. Eu de exemplu i-as recomanda lui Roddick sa-si schimbe racheta ca nu stie sa joace cu ea si nu i se potriveste stilului spre deosebire de Moya care stie sa joace cu ea. Daca Roddick ar juca cu un Head Flexpoint sau Wilson ar putea ajunge mult mai sus. dar asta e o alta poveste

2) la mingiile inalte e putin delicat; daca joci pe zgura n-ai cum sa lovesti plat mereu pt ca e o lovitura cu un procentaj scazut de reusita si chiar daca reusesti nu poti controla mingea prea mult. E chiar indicat sa te dai cativa metri in spate si sa lovesti mingea cand aceasta tocmai incepe sa coboare adaugand la randul tau top-spin mingei prin perierea spatelui mingei cu o miscare de jos (plecat sub nivelul mingei) si terminand putin peste minge dar mult peste umarul opus. Tu practic prin aceasta lovitura castigi timp de a reveni din nou in teren dupa "pierderea" acelor metri pe care i-ai facut inapoi. daca nu iti plac astfel de raliuri atunci incearca sa faci ceea ce ti-am spus mai sus dar directionand mingea pe reverul adversarului si atacand la fileu imediat. Dupa aceea asteapta-te la un lob pt ca majoritatea cand ii ataci cu o minge liftata pe rever raspund cu lob. Dupa cum vezi parerea mea e total diferita decat a celor de mai sus : asa ca e decizia ta. Evident diferenta ar mai fi ca eu sunt antrenor de profesie si asta fac ca sa ma intretin :yeah:

3) Cat despre reverul cu 2 maini... e cam delicat sa-ti spun fara sa vad ce faci in neregula. Am sa-ti dau un mic sfat pt ca stiu ca asta e cea mai frecventa greseala facuta de jucatori. Daca lovesti cu 2 maini inceraca sa nu cobori capul rachetei sub nivelul incheieturilor si intodeauna incearca sa faci un pas catre minge inainte (cu piciorul drept pt dreptaci) inainte sa faci contact cu mingea pt a adauga puetere loviturii tot prin folosirea greutatii corpului. Ar mai fi de spus ,evident , ca trebuie sa termini peste umarul opus intorcand umerii in acelasi timp. Dar tu incearca ce ti-am spus : tine capul rachetei la acelasi nivel cu incheietura.
Pe curand si Match Point!

Aaaaa era sa uit: sa ne scrii daca ti-a reusit ca sa stiu sa-ti trimit factura acasa in euro!
Nahh ... glumesc
Accept si lei ca dupa aia ii schimb eu :)

christianpindi
4th September 2007, 09:13
:)) lol...da Klauss am primit factura...azi ai banii..OP222/04.09.2007..joke

revenind acum...babolatul este racheta care mi-a placut dupa ce am incercat cateva(alt babolat f usor.un head intelligence,alt head liquidmetal...alt babolat..aerostrike-ul....care era mai usor dar era greu pe cap si nu ma intelegeam deloc cu el)...ma rog asta mi se pare f echilibrata...ai putea sa-mi detaliezi putin....de ce n-ar fi potrivita?si ce modele de head sau prince sa incerc...

cat despre rever o sa tin minte si azi maine incerc si revin cu pareri.

klauss...iti foarte multumesc!!!!

ionutzakis
19th October 2007, 16:38
1), ai uitat sa ne spui ce era mai important, cu ce e racordata, la ce tensiune si de cand ai acelasi racordaj pe racheta. Una e sa fie racordata cu multifilament si alta cu kevlar. La Babolat Pure Drive (nu cortex) pune 2 grame de plumb chiar la 12 (varful rachetei), vei simti imediat o ameliorare, eu asa le-am pus pe PD+ -urile mele si nu-mi vine sa cred ce diferenta e, nu mai vibreaza racheta si nici cotul

2) ciudat, daca folosesti SW n-ar trebui sa ai probleme la mingile inalte, chiar si in cadere

3) incearca sa intri cu piciorul drept mai mult in fata celui stang si nu vei putea lovi decat in lung de linia pt ca nu te vei mai putea roti la fel de mult ca sa dai in cross

sp00q
3rd July 2008, 19:37
Mda... Postez aici o problemă cu care îmi bat capul de ceva vreme, sperând că voi găsi niște soluții sau măcar opinii pertinente... Sunt un jucător de nivel 3.0 NTRP. În caz că asta nu vă spune nimic, pe o scala de la 1 la 11 unde 1 inseamna incepator absolut si 11 jucator profesionist nivelul meu ar fi cam 5. Undeva între începător și intermediar.

Când nu joc cu un antrenor joc, bineînțeles, cu parteneri de nivelul meu. Sunt capabil să trimit lovituri lungi, dar am observat că multe dintre loviturile adversarilor sunt lipsite de vlagă și cad undeva la jumătatea zonei de serviciu. Aceste lovituri sunt o mare bătaie de cap pentru mine și problema de care pomeneam la inceputul postării. Nu am probleme la loviturile lungi și puternice, dar loviturile astea moi mă termină. Nu știu ce să le fac. Trebuie să intru adânc în teren și să lovesc mingea. Odată intrat nu mai am timp să mă retrag, așa că voi rămâne la fileu. Ce lovitură să aleg? Nu pot (nu știu) să dau lung, mai ales când mingea sare foarte puțin. Pun scurtă atunci. Și sunt lobat. Alerg după minge, recuperez într-un caz fericit, și here we go again.... Ce naiba să fac la genul ăsta de mingi?

DJ Klaus
3rd July 2008, 19:51
La tine problema e simpla.
Loveste mingea cam juma de metru in fata corpului si uita-te la minge cand lovesti nu la adversar sau la fete.

sp00q
3rd July 2008, 21:36
Tocmai asta e, eu am putere și lovesc lung. Nu știu să lovesc lung când mingea cade scurt și jos lângă fileu. Adversarii nu au forță și îmi dau mingi din astea care mă încurcă.

akybo
3rd July 2008, 22:57
Tocmai asta e, eu am putere și lovesc lung. Nu știu să lovesc lung când mingea cade scurt și jos lângă fileu. Adversarii nu au forță și îmi dau mingi din astea care mă încurcă.
De acolo merge sa lovesti cu topspin dar miscarea trebuie sa fie scurta si facuta mai mult cu partea de sus(vârful) a rachetei,depinde de cat de aproape de fileu esti iar mingea trebuie periata dinspre stanga spre dreapta daca esti dreptaci;cheia sa treaca peste fileu este sa intri bine in minge(fara ezitare) si sa o lovesti scurt,altfel se va duce in afara terenului.

DJ Klaus
4th July 2008, 14:44
Tocmai asta e, eu am putere și lovesc lung. Nu știu să lovesc lung când mingea cade scurt și jos lângă fileu. Adversarii nu au forță și îmi dau mingi din astea care mă încurcă.
Scuze , am citit invers ca tu nu ai putere.
Mda... in cazul asta ce zice tipul de mai sus cu topspinul e adevarat dar nu e usor de facut pt un jucator 3.0 . Probabil tu de abia inveti topspinul cum sa-l stapanesti.
Recomnadarea mea este sa ai un back-swing mai mic. Adica balansul rachetei in spate sa fie mai scurt decat pt o lovitura obisnuita. Atat topspinul cat si slice-ul sunt bune in astfel de situatii. Poate slice e ceva mai usor de executat.
Eu in locul tau as trimite mingea pe reverul adversarului si l-as ataca la fileu. Daca joci tot cu cei de acelasi nivel ca tine ma indoiesc ca au iei un control atat de bun incat sa te paseze de fiecare data. Poate o vor face 1 din 5 ceea ce e ok. Asta e... exerseaza si incearca tot ce-ti trece prin cap pana gasesti varianta care se potriveste jocului tau.

sp00q
5th July 2008, 13:14
Mersi Klaus că te-ai obosit să răspunzi în ciuda "altercației" din trecut. Respect.