PDA

View Full Version : Proiectul PLATINI pentru CL 2009



delaparis
31st August 2007, 17:14
Platini a prezentat public proiectul de reforma al Ligii Campionilor UEFA editia 2009.

Formula :
Neschmbata , cu 32 echipe impartite in opt grupe de 4 cu primele doua clasate calificate in optimi, locul 3 in UEFA si ultima eliminata.

Acces direct in grupe :
22 de echipe (6 in plus fata de formula actuala) din tarile clasate pe locurile 1-12 in clasamentul UEFA .

Calificari in grupe , doua posibilitati :

1. 40 de echipe campioane ale tarilor clasate pe locurile 13-52 vor participa la o faza preliminara in trei etape eliminatorii. Echipele eliminate in turul 2 si 3 se califica respectiv in turul 1 eliminatoriu si direct in grupele UEFA.. Cele sase echipe castigatoare se duc in grupele CL.
2. cele 16 echipe castigatoare cupelor tarilor clasate pe locurile 1-16 in UEFA vor participa la o faza preliminara in doua etape eliminatorii. Echipele eliminate in turul 1 si 2 se vor califica respectiv in turul 1 si grupele UEFA. Cele 4 echipe castigatoare se vor califica in grupele CL

Geografu
31st August 2007, 17:49
Sunt total de acord cu acest proiect.Trebuia ca UCL sa se apropie in viziunea mea de ceea ce era pe vremuri CCE.Asa ca ce propune Platini e pe gustul meu.Sper sa treaca de votul forurilor ! :ok:

delaparis
31st August 2007, 19:14
Cea mai importanta schimbare reprezinta posibilitatea de calificare pentru echipele castigatoare cupelor din primele 16 tari clasate.... teoretic ne putem trezi cu echipe din ligile secunde in CL :shocked:

Francezii nu sunt de acord deoarece pierd un loc calificativ in preliminarii pentru echipa care termina pe trei iar in caz ca finala cupei este intre o echipa deja calificata (pe locul 1 sau 2 in campionat) si una din liga 2 sau CFA atunci sunt obligati sa inscrie o echipa de amatori in CL :rolleyes:

Precizez ca in Franta se intampla des ca echipe modeste sa se califice in finala ...

georg40
31st August 2007, 19:52
Orice propunere de reformare menita sa largeasca drumul de acces spre CL, si pentru alte tari decat Anglia, Spania,Italia,Germania sau Franta este salutara !

ducus
2nd November 2007, 22:32
Credeti ca va fi aprobat planul lui Platini privind modalitatea de acces a echipelor in cupele europene incepand cu sezonul 2009/2010? Deja acest plan intampina rezistenta in special din partea echipelor engleze, sir Alex Ferguson manifestandu-si deja dezacordul.
Va fi avantajata Romania de aceste modificari sau dezavantajata?

Universal
2nd November 2007, 22:34
Sper sa nu. Este o porcarie totala.

delaparis
2nd November 2007, 22:37
mutat aici ..; a fost deja deschis subiectul

Geografu
2nd November 2007, 22:42
Eu sper sincer ca DA pana cand nu vom termina cu stupizenia ca locul 4 din marile campionate sa mearga in CL atunci nu va fi o competitie loiala in fotbalul european.Eu as fi si mai radical si as readuce UCL la formatul CCE cu DOAR campioanele de tara acolo dar nu cred ca se va mai putea.Asa ca orice pas in plus e bine venit intru acordarea de sanse egale tuturor tarilor din Europa ! :ok:

Lover
2nd November 2007, 22:44
Cea mai importanta schimbare reprezinta posibilitatea de calificare pentru echipele castigatoare cupelor din primele 16 tari clasate.... teoretic ne putem trezi cu echipe din ligile secunde in CL :shocked:

Francezii nu sunt de acord deoarece pierd un loc calificativ in preliminarii pentru echipa care termina pe trei iar in caz ca finala cupei este intre o echipa deja calificata (pe locul 1 sau 2 in campionat) si una din liga 2 sau CFA atunci sunt obligati sa inscrie o echipa de amatori in CL :rolleyes:

Precizez ca in Franta se intampla des ca echipe modeste sa se califice in finala ...

nici vorba...acuma o sa ia echipele mari in serios cupele, nu ajung nici prin sferturi alea din ligi secunde...

ducus
2nd November 2007, 22:46
Sper sa nu. Este o porcarie totala.
Da, din punctul nostru de vedere, fiindca vom fi nevoiti sa facem inca un tur preliminar suplimentar inainte de turul III preliminar CL (cel intre castigatoarele cupelor primelor 16 echipe). Dar, pana la urma, in acest tur am putea intalni aproximativ aceleasi echipe pe care le-am intalni si in turul III, asa ca n-ar fi prea mare beleaua. Doar ca ne-ar scadea si mai mult sansele de a accede in grupele CL cu a doua echipa.
Totusi, ganditi-va ca ar fi si o parte buna a acestui format, in sensul ca, daca vom trece de acest tur suplimentar si de turul III preliminar vom aduna si mai multe puncte la coeficient (fiind 2 meciuri in plus, nu?). Asta e, totul se invarte in jurul lui DACA. Vom sta cu sabia lui Damocles asupra capului. :rosu:

Andrei_23
2nd November 2007, 23:21
nu sunt de acord...una e sa vezi arsenal , chelsea, , liverpool , man utd si alta e sa vezi debrecen , cork city , etc

calitatea competitiei ar avea drastic de suferit

ducus
3rd November 2007, 17:30
Arsenal ameninta cu boicotarea celei mai mari competitii continentale, ca urmare a schimbarilor propuse de Platini.
Potrivit Prosport, decizia oficiala asupra propunerii lui Platini se va lua pe 30 noiembrie la Nyon. Platini mai are de gānd si sa asigure direct sase locuri īn grupele Ligii pentru echipele din campionatele mai slab cotate, īncepānd cu 2009.
http://prosport.ro/articole/afara-din-liga/65183
Asadar, ce credeti ca vor prefera cei din Comitetul Executiv? Sa-l sprijine pe Platini, riscand sa-si puna-n cap marile cluburi europene, sau sa-i refuze planul si apoi vor avea de furca atat timp cat va mai fi Platini presedinte? La o adica, atunci cand ar veni vorba sa ia Platini o decizie importanta, ar putea si el sa refuze si sa zica "jucati cum va cant eu". Nu?
In alta ordine de idei, de ce spun ca ne dezavantajeaza planul sau? Fiindca nu vrem sa mai ajungem iar la mana marilor echipe (vezi Barcelona, acum 2 sezoane), ca sa putem intra direct in grupele CL (ceea ce nu s-a intamplat). Ori tocmai acum cand intram "pe mana noastra", nedepinzand de altii, prin planul lui risca sa ne aduca in aceeasi situatie.
Ne-am saturat sa fim tot timpul la mana altora, uite ca nu s-a intamplat cum vroiam noi sa castige Barcelona CL!

Andrei_23
3rd November 2007, 19:21
ar trebui marile cluburi sa boicoteze UCL , nu vad farmecul acestei competitii fara toti granzii

Bogdy LFC
5th November 2007, 15:49
Sper sa nu. Este o porcarie totala.

BINEINTELES!


nu sunt de acord...una e sa vezi arsenal , chelsea, , liverpool , man utd si alta e sa vezi debrecen , cork city , etc

calitatea competitiei ar avea drastic de suferit

Asta incercam si eu sa spun in topicul ''anterior'' :ok:

kain
5th November 2007, 16:50
Nu cred ca va fi aprobat planul lui Platini :P

Cel mai bine ar fi sa ramana asa cum e acum si cu asta basta :D

Bogdy LFC
9th November 2007, 14:32
Am citit zilele astea k G14 se va opune :evil:

Lordul
11th November 2007, 14:43
nu mi se pare bun ...C.L e competita campionilor , nu a castigatoarelor de cupa

Lordul
12th November 2007, 22:34
se pare ca Platini renunta la castigatoarele cupelor sa intre direct in C.L

ducus
24th November 2007, 19:59
Am citit zilele astea k G14 se va opune :evil:
Pai si crezi ca depinde de ei? Nu, hotararea o ia Comitetul Executiv al UEFA. A mai ramas ~ o saptamana pana vom afla decizia finala.:yes:

Lordul
24th November 2007, 20:07
nu va trece...

ducus
25th November 2007, 16:42
nu va trece...
Poate ca nu, insa oricum nu va ramane in forma actuala. Adica nu cred ca o sa-l refuze cineva pe presedintele UEFA, totusi...n-ai vazut ca nu sufla nimeni in fata lui Johansenn si Blatter? Mereu a iesit cum au vrut ei, chiar daca unele decizii ne-au dezavantajat pe noi in mai multe randuri. Acuma, degeaba e Nasu' in comitetul executiv si o sa zica NU, daca majoritatea vor spune ca DA. In afara de englezi n-am mai auzit pe altii sa faca gat pe tema asta.
Hai mai bine sa analizam de ce credeti ca ne dezavantajeaza sistemul lui Platini? Doar pentru ca echipele din UEFA vor fi nevoite sa mai faca un tur in plus? Oare de ce ne temem? Fiindca stim ca am fost eliminati din prima de niste schiori, iar acum refuzam sa acceptam inca 2 meciuri in plus stiind ca nu vom face fata?
Daca ni se aplica numai noua aceasta chestie ziceam, dar se aplica si celorlalte echipe, asa ca nu vad unde am fi noi dezavantajati si fata de cine?

Geografu
25th November 2007, 16:44
Si germanii nu sunt de acord cu asta amice.
Dar oricum eu personal sunt 100 % pentru acest proiect si sper sa treaca ! :yes:
M-am saturat ca locul 4 din Italia,Franta etc. sa ajunga in UCL doar pentru ca vine dintr-o tara bogata.
AJUNGE ! :rosu:

Andrei_23
27th November 2007, 21:23
Si germanii nu sunt de acord cu asta amice.
Dar oricum eu personal sunt 100 % pentru acest proiect si sper sa treaca ! :yes:
M-am saturat ca locul 4 din Italia,Franta etc. sa ajunga in UCL doar pentru ca vine dintr-o tara bogata.
AJUNGE ! :rosu:


nu e chiar asa , mie unu' imi place mai mult sa vad as roma , marseille , sevillia decat un debrecen , cork city , legia varsovia etc
nu degeaba se zice ca e cea mai tare competitie inter-cluburi din lume , crezi ca ar mai fi la fel fara echipele de pe locu' 3-4 din spania , anglia , italia ?

ducus
30th November 2007, 22:52
UEFA Comitetul Executiv a aprobat schimbarile propuse de presedintele forului continental, acestea urmānd a intra īn vigoare din sezonul 2009-2010

Din sezonul 2009-2010, 22 de echipe se vor califica direct īn faza grupelor, celelalte 10 urmānd a trece prin tururi preliminare. Daca va fi īn primele 6 īn topul coeficientilor, Romānia va trimite doua echipe direct īn grupe.

Revolutia promisa de Platini īn momentul īn care a candidat pentru presedintia UEFA s-a mai domolit, dupa ce sefii ligilor din Vest au criticat proiectul C1, francezul ajutānd īnsa echipele din tarile mici.

CALIFICATE DIRECT In actualul format, 16 echipe ajung direct īn faza grupelor. Incepānd cu 2009, sistemul se va modifica, astfel ca 22 de formatii vor avea privilegiul de a merge īn grupe, fara a sustine alte partide. Astfel, detinatoarea titlului continental si alte 21 de cluburi din tarile clasate pe pozitiile 1-12 īn clasamentul coeficientilor vor fi reprezentate direct īn Liga. Locurile 1, 2 si 3 din acest top vor avea trei echipe participante, pozitiile 4, 5 si 6 cāte doua, iar cele de la 7 la 12 cāte una.

TURURI PRELIMINARE Daca acum lupta se da pentru 16 locuri ramase, de peste doi ani numarul se va reduce la 10. Pentru cinci dintre ele vor lupta īn trei tururi preliminare campioanele din tarile de pe locurile 16-53 din clasamentul coeficientilor. Pentru alte cinci se vor duela, īn doar doua tururi, formatiile care vin din campionatele situate pe primele 15 pozitii ale acestui top.

ROMĀNIA Tara noastra se afla pe locul 6 īn topul coeficientilor, pe care, daca l-am pastra, am avea doua echipe direct īn grupe. Lupta pentru acea pozitie se da, īn acest moment, cu Rusia, Olanda si Portugalia. Īn acest an competitional, Romānia nu mai poate acumula decāt maxim trei puncte, fata de Rusia (care mai are īnca patru echipe īn cupe), Olanda (2) si Portugalia (4).

Alte decizii ale Comitetului Executiv:
- finala Ligii se va disputa sāmbata, īncepānd cu 2009-2010
- Cupa UEFA va avea 12 grupe a cāte 4 echipe, primele doua urmānd a se califica īn ”16”-imi, alaturi de 8 formatii clasate pe locul 3 īn grupele Ligii
http://prosport.ro/articole/liga-lui-platini/68724

Andrei_23
2nd December 2007, 22:26
nu inteleg de ce s-a schimbat sistemul in cupa uefa . se va juca tur retrur ?

YoYoyOi
2nd December 2007, 22:28
Da. Se va juca tur-retur, in grupe formate din 4 echipe, nu 5 ca pana acum.

ducus
4th December 2007, 15:36
Daca vom termina pe locul 7, vom inscrie astfel:
-castigatoarea titlului -direct in grupele CL
-vicecampioana -NCQ2
-castigatoarea cupei si locul 3 -turul IV preliminar al cupei UEFA (cel dinaintea grupelor)
-locul 4-turul III preliminar al cupei UEFA
-locul 5- turul II preliminar al cupei UEFA
De retinut: grupele cupei UEFA sunt formate din:
-campioana en-titre
-5 echipe invinse in turul NCQ3 al Champions League
-5 echipe invinse in turul CHQ3 al Champions League
-37 de echipe castigatoare ale turului IV preliminar UEFA
Asadar, pe noi ne avantajeaza sistemul, fiindca:
-daca vicecampioana Romaniei se va califica in turul preliminar dinaintea grupelor dar nu va merge in grupele CL, va cadea automat in grupele cupei UEFA (ceea ce inainte nu se intampla)
-singurul dezavantaj ar fi ca echipa de pe locul 5 va trebui sa faca un tur preliminar in plus in cupa UEFA, datorita eliminarii cupei Intertoto.
Ce parere aveti? E mai echitabil acest sistem?

ducus
1st February 2008, 13:21
Ce sanse credeti ca vom avea peste 2 sezoane in cupa UEFA in conditiile in care castigatoarea cupei Romaniei va avea de infruntat una din castigatoarele cupei Angliei, Frantei, Germaniei sai Italiei? Este un dezavantaj pentru noi? Putem sa ne gandim ca acele castigatoare ale cupei nu vor fi neaparat echipe mari, si ca vom avea noroc sa intalnim o echipa gen Nurnberg sau Marseille?
Dar despre noul sistem al Champions League, credeti ca ne avantajeaza fata de cel actual sau nu? Am putea intalni direct in grupe si campioana Ucrainei, Scotiei sau Turciei, echipe mai slab cotate decat campioanele Italiei, Spaniei sau Angliei.