PDA

View Full Version : Ati accepta o femeie presedinte? Dar un maghiar sau un rrom?



BAK
31st August 2007, 03:45
In ultima saptamana( de cand a inceput scoala) am inceput sa urmaresc campania presidentiala din state, iar 2 dintre cele mai persoane pentru presedentia celei mai puternice tari de pe glob, sunt o femeie si un negru (african-american ca sa fiu politically correct)....eu sunt curios ce parere aveti daca in Romania ar fi posibil ca o femeie sau un maghiar/rrom ( cele mai numeroase minoritati) sa candideze cu succes la presedentie?

Ess
31st August 2007, 16:09
da
da
nu
:D

Zauri
31st August 2007, 16:13
Da nu nu

noir_desir
31st August 2007, 16:25
da da nu :D

little_earl
31st August 2007, 16:28
da nu nu

Vladek
31st August 2007, 16:47
Raspuns :

1) Da, de ce nu ? Am tot avut barbati la conducere si au facut rahatul praf.
Totusi a fi barbat sau femeie nu e in nici un caz argument de folosit in campania electorala.

2) Da. N-am nimic contra maghiarilor, cata vreme presedintele Romaniei intelege ca reprezinta pe TOTI cetatenii, indiferenti de etnie.

3) Sorry, nu. Nu din cauza culorii ci a restului etniei. Plus nu vad absolut nici o personalitate rroma care sa merite votata.

Lover
31st August 2007, 17:58
poate, NU si NU


cum sa ne conduca ungurii? ati innebunit? de rromi ce sa mai zic :headbang:

tchibos
31st August 2007, 18:12
ce intrebare.. normal ca nu nu nu ...;) .. poate ii mai vine vreunuia sa intrebe daca am accepta ca presedinte o tiganca din Ungaria ..

Lover
31st August 2007, 18:16
ce intrebare.. normal ca nu nu nu ...;) .. poate ii mai vine vreunuia sa intrebe daca am accepta ca presedinte o tiganca din Ungaria ..

ai accepta o tiganca minora din ungaria ca presedinte ?

relansat
31st August 2007, 18:58
Io`s mai democrat decat toti si zic "DA DA DA". Nu`mi cereti argumente, deoarece exista posibilitatea sa ma razgandesc :evil:

irinaidu
31st August 2007, 18:59
sa raspunzi cu da sau nu la o astefel de intrebare mi se pare stupid. numeste femeia, ungurul sau tiganul si asa raspund. eu nu am pareri despre toate femeile, asa cum nu am nici o opinie care sa se aplice frumos pt toti ungurii sau tiganii.

NORGEMAN
31st August 2007, 19:53
O femei mai merge daca este tare pe pozitii :D
Ungurul nu o sa ajunga niciodata presedintele Romaniei!
Tiganul nu trebuie sa-l lasam sa devina presedinte! Au mai incercat unii dar nu le-a iesit sa ajunga asa de sus, tocmai in varf! Unu din asta mai lipseste sa ajunga sus ca nu mai scapam in veci de porecla de tara plina de tigani!

miril
31st August 2007, 20:52
Competenta este criteriul, celelalte... atribute sunt neesentiale. In concluzie, da la toate variantele, cu conditia de mai sus.

BAK
1st September 2007, 03:56
poate, NU si NU


cum sa ne conduca ungurii? ati innebunit? de rromi ce sa mai zic :headbang:


ce intrebare.. normal ca nu nu nu ...;) .. poate ii mai vine vreunuia sa intrebe daca am accepta ca presedinte o tiganca din Ungaria ..


ai accepta o tiganca minora din ungaria ca presedinte ?

cand m-am referit la unguri, nu m-am referit la aia din UDMR....sa spunem ca e din PSD, sau PD sau independent....la fel si rromul....nu m-am referit la unul de la coltul strazii, ci la un rrom educat....daca ei au un program foarte viabil de conducere a tarii, o campanie pe masura si toate cele necesare, cum veti vota? impotriva lor pentru ca sunt minoritari sau cu ei pentru ca au un plan viabil de conducere a tarii

Universal
2nd September 2007, 01:23
eu votez da da da.

De ce:

1. Modelul German . Angela Merkel are succes. De ce nu si o femie din Romania
2.Da si maghiarului. Deoarece nu numai ca este un om politic iscusit dar are si mai multe limbi in repertoriu.
3. Da si rromului, cu conditia sa fie credibil, intact si un om politic desarvarsit.

Geografu
3rd September 2007, 12:43
Daca va face treaba buna si Romania va prospera din toate punctele de vedere poate veni absolut oricine ! :ok:

Tyler Durden
3rd September 2007, 12:52
da fara discutie, dar nu orice femeie, orice ungur sau rrrom.

dardar_3
3rd September 2007, 12:56
O femeie poate fi usor mani****ta, deci e exclusa dupa parerea mea pentru functia de presedinte. Chiar daca nu mai suntem in epoca preistorica in care barbatul lupta sa aduca hrana si femeia statea acasa si crestea copiii, o femeie nu o vad presedinte. Cel mult prim-minstru.


Un maghiar presedinte?...:)... poate ca da... insa in America sau in oricare alta parte...:D.... dar nu in Romania....

Un rrom?... daca nu ar avea limbajul lor specific si acele gesturi de mahala poate ca as putea sa votez un rrom... insa in situatia de fata... pna si Medelin Voicu e nesuferit si nu l-as vedea presedinte...

Un negru:D... daca ar fi "bine indoctrinat", "citit" si care vrea sa faca ceva pentru tara l-as vota cu cea mai mare placere...:D

Elphax
3rd September 2007, 13:04
O femeie ar fi ok, dar sa fie pozitia de presedinte ca si in Israel sau Germania - mai mult de protocol si de imagine

Nu stiu cat de mare ar fi problema sa fie maghiar sau rrom, cat timp e un OM de treaba si care urmareste interesele Romaniei - dar nu se va intampla niciodata

Parazitu'1919
3rd September 2007, 13:09
ungur in nici un caz ...
marco belloo sau cum il cheama daca ar avea un parlament de partea lui ar da transilvania la unguri :))

georg40
3rd September 2007, 13:14
Discutia mi se pare deplasata,dar ploua si e potrivita pentru a omori timpul...

Universal
6th September 2007, 19:02
O femeie ar fi ok, dar sa fie pozitia de presedinte ca si in Israel sau Germania - mai mult de protocol si de imagine

Nu stiu cat de mare ar fi problema sa fie maghiar sau rrom, cat timp e un OM de treaba si care urmareste interesele Romaniei - dar nu se va intampla niciodata

Gresit. In Germania nu este de imagine.

Horst Köhler, presedintele ,indeplineste acest lucru.

Angela Merkel are puteri de cancelar.

Elphax
6th September 2007, 19:09
draga uni, in lumea larga poate 5% din cei care au auzit de cancelar stiu si cine e presedintele germaniei, pentru ca are atributii restranse

compara cu franta, cine e mai cunoscut - prim ministrul sau presedintele?

Platanu
6th September 2007, 19:41
O femeie poate.Dar ungur sau rrom in niciun caz.

Cristian
6th September 2007, 19:44
Femeie presedinte DA.
Ungur presedinte NU
rrom presedinte NU

YoYoyOi
6th September 2007, 20:07
nu nu si nu

Kainsashiki
6th September 2007, 20:17
Femeie - Daca doveste ca are calitatile necesare, da.

Maghiar - Daca nu e unul dintre actualii maghiari, care habar n-au sa vorbeasca macar romana, si daca dovedeste ca are calitati si iubire fata de patrie, da.

Tigan - Da, de ce nu? Dar si el trebuie sa ma convinga ca e persoana potrivita.

Bumbescu
6th September 2007, 20:18
Mama diablo ce intelept si matur in gandire ai devenit...:)

Aproape ca si eu as fi raspuns la fel:D

delaparis
6th September 2007, 20:18
Eu am un presedinte jumate ungur care o ia pe urmele lui Stalin si sunt ANTI :D

Am avut un prim ministru femeie care a facut numai prostii :D

Am avut si un prim de origine rrom rus Beregovoy ... care a incercat ceva dar a pierdut si si-a tras un glont in cap :D


Deci raspunsul meu este DA DA si DA .... :ok:

De ce ? ... deoarece nu are nicio legatura cu originea , sexul etc ... doar competenta conteaza la nivelul acesta ...

YoYoyOi
6th September 2007, 20:20
Mama diablo ce intelept si matur in gandire ai devenit...:)

Aproape ca si eu as fi raspuns la fel:D

dar tu nu esti la fel de intelept si matur :evil:

Bumbescu
6th September 2007, 20:24
dar tu nu esti la fel de intelept si matur :evil:

Bineinteles ca nu:D

Herc_Reloaded
7th September 2007, 08:52
L-am avut 10 ani presedinte pe Iliescu. O catastrofa mai mare nu am putea avea (exceptand perioada lui Ceausescu).

Si nu este vorba de a ACCEPTA. Este vorba de dorinta majoritatii. Poate nu ati auzit, dar inalte tari o intrebare de genul asta trece la mustata de acuzatia de discriminare.

Putem avea presedinte si un albanez orb si stirb, daca face ceva pentru tara noastra. Ca de barbati, romani verzi si cu buzunare fara fund ne-am cam saturat, nu?

Tyler Durden
7th September 2007, 08:56
sunt unii care nu s-au saturat de ,,romani verzi si cu buzunare fara fund''. neaos sa fie ca poate sa ne-o traga si in f..d. ideea e sa fie hot de'al nostru...

Gontel
7th September 2007, 10:13
1. da, de ce nu? daca se dovedeste mai competenta si chiar vrea sa schimbe ceva in bine, nu doar sa-si umple conturile, ar merita o sansa.
2. nu, traim in Romania, si nu in Ungaria.
3. nu, pur si simplu nu suport obraznicia si nesimtirea lor marii majoritati a etniei.

BAK
8th September 2007, 02:48
2. nu, traim in Romania, si nu in Ungaria.
3. nu, pur si simplu nu suport obraznicia si nesimtirea lor marii majoritati a etniei.

deci pentru tine conteaza mai mult etnia decat calitatile persoanei respective? e ca si cum ai spune ca toti rromii sunt hoti, toti ungurii vor sa ne fure ardealul, toti nemtii sunt nazisti, toti rusii sunt betivi ....pai atunci noi de ce ne suparam cand lumea ne descrie drept tigani si hoti din moment ce noi ii descriem pe altii intr-un anumit fel...daca noi folosim stereotipuri, altii nu au voie sa foloseasca despre noi.....multa lume in america crede ca toti romanii sunt si traiesc ca si borat datorita unui stereotip care a inceput din cauza unui film .....cui i-a placut filmul sau cine nu s-a simtit lezat de imaginea pe care ne-a facut-o filmul? vedeti, asta este problema....

Sasuke Uchiha
8th September 2007, 08:45
nu , nu , nu

noir_desir
8th September 2007, 09:02
deci pentru tine conteaza mai mult etnia decat calitatile persoanei respective? e ca si cum ai spune ca toti rromii sunt hoti, toti ungurii vor sa ne fure ardealul, toti nemtii sunt nazisti, toti rusii sunt betivi ....pai atunci noi de ce ne suparam cand lumea ne descrie drept tigani si hoti din moment ce noi ii descriem pe altii intr-un anumit fel...daca noi folosim stereotipuri, altii nu au voie sa foloseasca despre noi.....multa lume in america crede ca toti romanii sunt si traiesc ca si borat datorita unui stereotip care a inceput din cauza unui film .....cui i-a placut filmul sau cine nu s-a simtit lezat de imaginea pe care ne-a facut-o filmul? vedeti, asta este problema....

Fara suparare, dar din cate am vazut din postarile tale, si tu ai stereotipuri despre moldoveni... asa ca nu mai da lectii de moralitate...

paul30
8th September 2007, 09:33
1. da
2. nu
3. nici nu concep asa ceva

BAK
8th September 2007, 09:54
Fara suparare, dar din cate am vazut din postarile tale, si tu ai stereotipuri despre moldoveni... asa ca nu mai da lectii de moralitate...

una e sa te bascalesti pe forum.....discutia e serioasa acum....la facultate la cluj aveam niste colegi moldoveni si toti erau de treaba, nu aveam nimic cu ei s nici nu imi bateam joc de ei.....de exemplu, eu as vota un presedinte moldovean fara nici o retinere , daca ar fi o persoana de calitate si care ar face treaba buna....:ok:

BBB
10th September 2007, 22:20
In ultima saptamana( de cand a inceput scoala) am inceput sa urmaresc campania presidentiala din state, iar 2 dintre cele mai persoane pentru presedentia celei mai puternice tari de pe glob, sunt o femeie si un negru (african-american ca sa fiu politically correct)....eu sunt curios ce parere aveti daca in Romania ar fi posibil ca o femeie sau un maghiar/rrom ( cele mai numeroase minoritati) sa candideze cu succes la presedentie?

Ungur nu, rrom nu. Femeie da! ****

Andrei_23
11th September 2007, 15:30
cred ca a doua intrebare e pusa la misto

Romeo
11th September 2007, 17:05
Nu sunt impotriva maghiarilor, dar nu cred ca cineva de alt sex sau nationalitate maghiara sau roma poate face ce trebuie in tara asta

resita
24th October 2007, 19:00
o femeie as accepta dar un bozgor sau un tigan niciodata

BAK
24th October 2007, 19:12
Nu sunt impotriva maghiarilor, dar nu cred ca cineva de alt sex sau nationalitate maghiara sau roma poate face ce trebuie in tara asta

pai uite ca barbatii romani nu au facut nimic de.....17 ani....plus aia 50 de ani de comunism:rosu:

bada_otelul
24th October 2007, 21:12
femeie da,ungur sau tigan...no fucking way!
oricine este ales presedinte isi foloseste influenta sa isi ajute si apropiatii/cei ca el(ea).si daca femeile din romania se mai pot plange uneori de discriminare ungurii si tiganii nici sa nu-i aud

luluta
25th October 2007, 22:25
Ce mãããããã? Ãsta îi titlu de thread??

Pãi putem pune trandafirii lângã tufe ºi buruieni?

Kooler
26th October 2007, 20:20
Nu, nu, in nici un caz.

Benny
2nd November 2007, 11:06
Interesanta intrebare:
deci ca sa accept pe cineva presedinte in Roaminia trebuie neaparat sa aiba urmatoarele caracteristici:
- sa fie dotat cu scula (cu alte cuvinte sa fie barbat, male, mann etc.)
- sa fie roman cu ascendenti exclusiv romani cel putin pana la nivel de strabunici
- sa creada in Dumnezeu
- sa fie ortodox, sa aibe icoane in casa si sa doneze bani la BOR
- sa nu i-o traga decat nevestii. daca nu are sa se abtina
- daca nu era clar de la punctul anterior: sa nu fie homalau

Nu ma intereseaza:
- pregatirea lui
- cum si-a facut averea
- IQ
- discernamant

Mario Di Lazi
2nd November 2007, 11:09
NU femeie
NU rrom
NU ungur

Balaci
2nd November 2007, 11:12
Interesanta intrebare:
deci ca sa accept pe cineva presedinte in Roaminia trebuie neaparat sa aiba urmatoarele caracteristici:
- sa fie dotat cu scula (cu alte cuvinte sa fie barbat, male, mann etc.)
- sa fie roman cu ascendenti exclusiv romani cel putin pana la nivel de strabunici
- sa creada in Dumnezeu
- sa fie ortodox, sa aibe icoane in casa si sa doneze bani la BOR
- sa nu i-o traga decat nevestii. daca nu are sa se abtina
- daca nu era clar de la punctul anterior: sa nu fie homalau

Nu ma intereseaza:
- pregatirea lui
- cum si-a facut averea

Cam asa ceva. e varianta balcanica pentru WASP-ul (White, Anglo-Saxon, Protestant) american:D
Desi Basescu nu se prea incadreaza in aceste caracteristici, nu e nici dus pe la biserica (decat daca ies puncte) si pe deasupra mai si umbla dupa lenutze:D
Mai e si tatar pe deasupra (sic dixit Severin:D)

Benny
2nd November 2007, 11:48
Pai nu stiu daca e varianta balcanica a viespei, dar pot sa motivez optiunile mele. Trebuie sa fie ... fiindca:
- barbat: barbatul e seful in casa. Daca o femeie ar fi presedinte tara ar fi de fapt condusa de sotul ei.
- sa fie roman: Motiv 1: noi romanii suntem deosebiti. De aceea ar trebui sa fie presedinti romani in toate tarile unde locuiesc romani. Motiv 2: cum sa fie un altul presedinte in Romania? Sa ne conduca un ungur? Sa-mi spuna un ungur, un tigan sau un evreu ce sa fac? Pai eu nu accept asta nici de la un roman, cum sa accept asta de la un strain?! Motiv 3: romanii imi plac mai mult decat altii.
- sa creada in Dumnezeu: cine nu crede in Dumnezeu nu e om
- sa fie ortodox etc.: cine nu e ortodox nu e un bun roman
- sa se abtina: nu stiu de ce, asa trebuie, asa mi-a spus mama
- sa nu fie homalau: homosexualii au in general si alte defecte

Nu ma intereseaza:
- pregatirea lui: oamenii cei mai realizati din Romania sunt cei cu pregatirea putina
- cum si-a facut averea: cine nu a furat la viata lui? Pot sa-l condamn?
- IQ: nu se cade sa fie mai destept ca mine. S-ar putea sa-mi fie mai greu sal critic
- discernamant: e un moft

El Ciu
3rd November 2007, 09:27
Eu as accepta sa fie femeie, dar sa nu fie ungur sau rrom :D